PDA

View Full Version : NASA paralajmeron per tragjedi globale


Hajra
08-02-12, 11:05
NASA paralajmeron per tragjedi globale
6 February 2012 -

NASA nėpėrmjet njė e-mail-i sekret paralajmėron punonjėsit e saj qė tė pėrgatisin familjarėt e tyre pėr njė gjendje emergjence globale, pėr shkak tė tėrmeteve tė fuqishme qė priten tė godasin planetin tonė, por jo vetėm ato. Drejtori i NASA-s, Charles Bolden, nėpėrmjet njė video e-mail-i i bėn thirrje gjithė punonjėsve qė tė organizohen, nė mėnyrė qė tė jenė tė pėrgatitur pėr emergjencėn e radhės globale qė pritet tė godasė Tokėn, pasi nėse njė punonjės i NASA-s e mbron familjen nga njė rrezik i mundshėm, atėherė ai do tė jetė i aftė tė pėrballojė ditėn e punės qė e pret. Mesazhi i drejtorit tė NASA-s ėshtė sa i frikshėm, aq dhe i pazakontė, lexoni mesazhin e plotė dhe nxirrini vetė pėrfundimet. Ja, ēfarė thotė ai nė kėtė mesazh: “Unė dua disa minuta pėr tė folur me ju pėr Gatishmėrinė Emergjente qė na pret. NASA ėshtė njė organizatė unike. Ne jemi e vetmja organizatė nė qeverinė federale qė ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė dhe mirėqenien e njerėzve, jo vetėm kėtu nė Tokė, por edhe jashtė planetit. Nė pėrvojėn time nė menaxhimin e astronautėve, kemi folur gjithmonė pėr rėndėsinė e pėrgatitjes sė familjeve, pėr pasjen e njė programi tė posaēėm pėr mbėshtetjen dhe mbrojtjen e familjes. Dhe kam frikė se programi ynė nuk ėshtė aq i mirė sa duhet tė jetė. Pra, unė kėrkoj nga ju tė gjithė, nėse banoni nė bregun perėndimor, nė bregun lindor, nė zonėn e Liqeneve tė Mėdha, mendoni pėr fatkeqėsitė natyrore qė mund tė ndodhin nė zonėn tuaj, mendoni siē keni bėrė gjatė sulmeve tė 11 shtatorit, mendoni diēka, e cila mund tė vijė nga forcat e jashtme dhe bisedoni me familjen tuaj, duhet ta bėni nė mėnyrė qė tė pėrgatiten pėr ngjarje tė paparashikuara. Hartoni njė plan pėr shtėpinė tuaj. Mendoni pėr njė strategji komunikimi me familjen. Ku mund tė mblidheni tė gjithė nėse ndodh njė emergjencė natyrore dhe ndodheni nė pika tė ndryshme tė qytetit. Gjėja mė e rėndėsishme pėr ne ėshtė qė tė kryejmė me sukses misionin tonė dhe qė njerėzit tanė, familja jonė tė jetė e sigurt, me qėllim qė ju tė vini tė qetė nė punė dhe nė rast tragjedie familjet tuaja tė jenė tė sigurta. Pra, unė kėrkoj nga ju qė tė mblidhni familjet tuaja dhe tė mendoni mirė se ēfarė duhet tė bėni nė njė rast emergjence globale, shpresoj qė tė adaptoni programin e pėrgatitjes pėr familjet tuaja, ndėrkohė qė tė gjithė tė jemi tė qetė qė t’i bėjmė ballė tragjedisė. Ju e dini se ēfarė bėni. Ju e dini se ēfarė duhet tė bėni ju dhe familja juaj nė rast emergjence, dhe mbi tė gjitha, jini tė pėrgatitur.

Burimi: Gazeta Standard

Makresh
08-02-12, 12:07
S'qenka sekret me ! ...fal kujt ? Fal gazetes standard :tongue:

E lexova nje fore diku : "O mixhė ! Kiameti po thojn qe ka me kersit me 2012-tėn ! Cka po thu bre ? Khu qepu deshka me ik apete per 'shipni !"

Elina
08-02-12, 17:09
Nuk eshte fer a?..vec familjaret e tyre me u mundu me i shpetu...... :tongue:Gjepura :biggrin:

. :biggrin:

Gjumashja
08-02-12, 19:43
tragjedite apo cilado fatkeqesi brina s'kane :)

emine
08-02-12, 20:08
qka sune e ndryshoi ,vec ja baj rrafsh vetit del ku del:redface:

Shpat
08-02-12, 20:36
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZRszaaaIe6s

Bore ne Sahare mbas 50 viteve

Hajra
08-02-12, 21:01
http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=9NXb5pGRcU0


http://www.youtube.com/watch?v=7HoPmGQfkMU&feature=related

premium
08-02-12, 22:02
Eh dynje dynje , , mjaft ke qėndru ,tepėr ke duru ..
ēfare njerėzi ke pranu tė marrin oksigjen me ndihmėn e Allahut , prap i themi Elhamdulilah , se mooti kan kthyer shpinėn Ty moti tė kan harru egzistimin Tėnd o i Madhi Zot , tepėr na Ki duru :(

SANTANA-29
08-02-12, 22:06
Mos u tutni o Milet---:biggrin:-----se per Shqiptar Nasa tha ska problem,,

Murgesha
08-02-12, 22:37
Mos u tutni o Milet---:biggrin:-----se per Shqiptar Nasa tha ska problem,,

:biggrin: Edhe unė qashtu njeva, kish thonė Zoti pi krejt popujve tė botės tė vetmit jan shqiptarėt tė cilėve kurr sun ju rash nė fije!

lovely
08-02-12, 22:39
:biggrin: Edhe unė qashtu njeva, kish thonė Zoti pi krejt popujve tė botės tė vetmit jan shqiptarėt tė cilėve kurr sun ju rash nė fije!duht me na lan edhe pak neve per me na studiu:biggrin:

paj kur thojke plaka; me ni dynje. :rolleyes:

Murgesha
08-02-12, 22:42
duht me na lan edhe pak neve per me na studiu:biggrin:

paj kur thojke plaka; me ni dynje. :rolleyes:

Po de, me ba experimente si me e kriju njeriun tjetėr. nuk besoj qė ka me e ba pi lloqi ksaj here :wink:

premium
08-02-12, 22:57
:biggrin: Edhe unė qashtu njeva, kish thonė Zoti pi krejt popujve tė botės tė vetmit jan shqiptarėt tė cilėve kurr sun ju rash nė fije!
A e din pėr ēfare arsye nuk mundet me ra nė fije Zoti me Shqiptarėt ???

Gjitha tė kqijat ( gjynahet) ushtrohen natėn , dmthanė natėn e nė terr , simbas logjikės tonė , atėhere po flen Zoti , ,,
tyvbe egsatafurllah !

Murgesha
08-02-12, 23:04
A e din pėr ēfare arsye nuk mundet me ra nė fije Zoti me Shqiptarėt ???

Gjitha tė kqijat ( gjynahet) ushtrohen natėn , dmthanė natėn e nė terr , simbas logjikės tonė , atėhere po flen Zoti , ,,
tyvbe egsatafurllah !

Premium qeto vjet i kam ba e kurr qet opinion pse s`na ka ra Zoti nė fije se kam ni.
Po masi po e nita pi teje nashta more osht qashtu :confused:

Zero Cool
09-02-12, 13:19
Njė musliman i vėrtetė nuk duhet tė besoj kėto shkrime tė pafeve qofshin ato edhe tė vėrteta.
Pėr njė besimtarė tė devotshėm e vėrteta ėshtė kjo:


Fundi i Kohės domethėnė ‘epoka e fundit’. Sipas literaturės Islamike, ajo ėshtė njė periudhė kohe qė ėshtė afėr Fundit tė botės.

Shenjat nė Kur’an dhe pėrmendjet e shumta tė Fundit tė Kohės tė dhėna nga literatura e Haditheve na sjellin nė njė pėrfundim shumė tė rėndėsishėm. Vargjet Kur’anore dhe hadithet tregojnė se ekzistojnė dy faza tė Fundit tė Kohės. Faza e parė ėshtė njė periudhė kur gjithė njerėzit do tė vuajnė probleme materiale dhe shpirtėrore. Pas kėsaj, Bota do tė hyj nė njė periudhė tė shpėtimit tė quajtur ‘Epoka e artė,’ e cila karakterizohet me begati dhe mirėsi pėr shkak tė mbizotėrimit tė fesė sė vėrtetė. Me pėrfundimin e Epokės sė artė, do tė ketė njė rrėnim tė shpejtė shoqėror dhe njerėzit do tė fillojnė tė presin Fundin e Botės.

Nė kėtė libėr, do tė ekzaminojmė Fundin e Kohės nė dritėn e ajeteve dhe haditheve. Ėshtė e qartė se shenjat nė fjalė tani kanė filluar tė shfaqen njėra pas tjetrės, pikėrisht ashtu siē pėrshkruhet nė kėto referenca. Ardhja e kėtyre shenjave e lajmėruar katėrmbėdhjetė shekuj mė parė janė ngjarje madhėshtore qė shtojnė besimin dhe besnikėrinė e besimtarėve ndaj Allahut. Pa dyshim se nuk ėshtė rastėsi qė, nė njė periudhė aq tė shkurtėr kohe, tė gjitha kėto shenja tė shfaqen njėra pas tjetrės. Kėto shenja janė lajm i mirė pėr robėrit e Allahut.

Rrėfimi i ngjarjeve qė pėrshkruhen nė faqet nė vazhdim ėshtė pėrgatitur nė pajtim me udhėzimin e ajetit:

Dhe thuaj: “Falėnderimi qoftė pėr Allahun, Ai do t’jua tregojė shenjat e Tij e ju do t’i njihni ato!” E Zoti yt, nuk ėshtė i pakujdesshėm ndaj veprave qė bėni ju. (Sure Naml: 93)

Njė tjetėr ēėshtje qė duhet ta theksojmė kėtu ėshtė se Allahu di mė sė miri ēdo gjė. Si pėr ēdo temė tjetėr, ne nuk kemi dijeni tjetėr veē asaj pėr tė cilėn Ai na bėn me dije.

Makresh
09-02-12, 13:49
Njė musliman i vėrtetė nuk duhet tė besoj kėto shkrime tė pafeve qofshin ato edhe tė vėrteta.


Nuk eshte kjo sipas fesė, ne jetojm per te vertetėn ne mos e paqe dit. Sa i perket fundit te botes ne 2012, do ta shohim se kush e kishte me te drejt ; Nasa dhe kalendari i Maja-ve, apo Kur'ani i cili thot se dita perfundimtare (kiameti) eshte e njohur vetėm per Zotin e botėve !

Zero Cool
09-02-12, 13:59
Nuk eshte kjo sipas fesė, ne jetojm per te vertetėn ne mos e paqe dit. Sa i perket fundit te botes ne 2012, do ta shohim se kush e kishte me te drejt ; Nasa dhe kalendari i Maja-ve, apo Kur'ani i cili thot se dita perfundimtare (kiameti) eshte e njohur vetėm per Zotin e botėve !

A nuk me kuptove apo s`deshte me`m kuptu ?

Unė thash:

Njė musliman i vėrtetė nuk duhet tė besoj kėto shkrime tė pafeve qofshin ato edhe tė vėrteta.
Pėr njė besimtarė tė devotshėm e vėrteta ėshtė kjo: ....

E tash po ja bashkangjes edhe kėtė:

Profeti Isa (as), ashtu si tė gjithė profetėt e tjerė, ėshtė rob i zgjedhur i All-llahut, tė cilin All-llahu e caktoi pėr t’i thirrur njerėzit nė rrugėn e drejtė. Mirėpo, All-llahu i ka dhuruar Profetit Isa (as) disa veti qė e dallojnė atė prej profetėve tjerė, duke qenė ngritja e tij tek All-llahu dhe ardhja e sėrishme e tij nė tokė ajo mė e rėndėsishmja prej tyre.

Nė kundėrshtim me atė qė besojnė shumica e njerėzve, Profeti Isa (as) nuk u kryqėzua dhe as nuk u vra dhe as qė vdiq pėr ndonjė arsye tjetėr. Kur’ani na tregon se ata as nuk e vranė dhe as nuk e kryqėzuan atė dhe se All-llahu e ngriti atė pranė Tij. Veē kėsaj, Kur’ani na njofton me disa ngjarje nga jeta e Profetit Isa (as) tė cilat nuk kanė ndodhur ende. Pra, ardhja e tij e dytė nė tokė ėshtė njė parakusht qė kėto ngjarje tė ndodhin. Nuk ka dyshim se ngjarjet e rrėfyera nė Kur’an me siguri do tė ndodhin.

Pėrveē kėsaj, nė njė numėr shumė tė madh tė haditheve tė besueshme1 tė Profetit Muhammed (saas) mėsojmė se Profeti Isa (as) ėshtė gjallė nė Sytė e All-llahut dhe do tė kthehet nė tokė dhe se kur tė kthehet ai do tė sundojė me Kur’an, do tė jetė njė mjet nėpėrmjet tė cilit bota e Krishterė do tė kthehet nė Islam, dhe, sė bashku me Hazreti Mehdiun (as)2, do tė bėjnė qė vlerat morale Islamike tė mbizotėrojnė nė mbarė botėn. Dijetarėt mė tė mėdhenj Islamik pajtohen se Profeti Isa (as) nuk ka vdekur dhe se ai do tė kthehet nė tokė. Megjithatė, pavarėsisht nga kjo, ka njerėz qė supozojnė se Profeti Isa (as) ka vdekur disa mijėra vjet mė parė dhe kėshtu nuk ka gjasa qė ai do tė kthehet. Ky ėshtė njė mendim i gabuar qė buron nga mungesa e njohurive rreth Kur’anit dhe haditheve.

Profeti Muhammed (saas) na ka informuar po ashtu se nė kohėn kur Profeti Isa (as) do tė kthehet nė tokė, kohė e cila quhet ‘fundi i kohės’, do tė ketė njė periudhė nė tė cilėn nė tokė do tė arrihet njė paqe, drejtėsi dhe mirėqenie e pashembullt.

‘Fundi i Kohės’ i referohet periudhės kohore tė afėrt me fundin e botės. Sipas Islamit, nė kėtė kohė do tė ndodhin sprovat e tmerrshme tė dexhxhalit (antikrishtit), shumė tėrmete dhe shfaqja e Jexhuxhėve dhe Mexhuxhėve (Xhuxhėve dhe Maxhuxhėve), pas tė cilave mėsimet Kur’anore do tė mbizotėrojnė dhe njerėzit pėrgjithėsisht do t’iu pėrmbahen vlerave qė ai mėson.

Dėshmitė se Profeti Isa (as) nuk ka vdekur, se ai ėshtė ngritur nė praninė e All-llahut dhe se do tė kthehet pėrsėri do tė shqyrtohen nė kėtė libėr nė dritėn e ajeteve Kur’anore, haditheve dhe interpretimeve tė dijetarėve Islamik. Megjithatė, para se t’ia fillojmė, do tė ishte e dobishme t’ia kujtojmė vetes disa tė dhėna themelore qė lidhen drejtpėrdrejt me kėtė temė.


Kujto kur engjėjt thanė: “O Merjeme! All-llahu tė jep lajmin e mirė pėr njė (djalė qė do tė lindė me njė) Fjalė prej Tij: emrin do ta ketė Mesih - Isa i biri i Merjemes, do tė jetė i nderuar nė kėtė botė dhe nė tjetrėn dhe njė nga tė afėrmit e All-llahut.
(Surja Al ‘Imran: 45)”

Makresh
09-02-12, 14:10
Per nje besimtar te vertet, nuk ka te vertet tjeter pos fjalės sė Zotit ! Cdo gje qe e kundėrshton, eshte thjesht pallaver.

Te kuptova sikur te thuash se edhe po te jet e vertet, muslimani duhet te beson verberisht te kunderten. Kjo eshte ne kufi te fyerjes.

Zero Cool
09-02-12, 14:21
Per nje besimtar te vertet, nuk ka te vertet tjeter pos fjalės sė Zotit ! Cdo gje qe e kundėrshton, eshte thjesht pallaver.

Te kuptova sikur te thuash se edhe po te jet e vertet, muslimani duhet te beson verberisht te kunderten. Kjo eshte ne kufi te fyerjes.

Kjo sepse ke paragjykime, e unė tė them ty:


Ajo bėri me shenjė nga i biri. Ata thanė: “Si t’i flasim ne fėmijės qė ėshtė nė djep?” Ai (Isai nė djep) tha: “Unė jam rob i All-llahut. Ai mė ka dhėnė Librin (Ungjillin), mė ka bėrė profet dhe mė ka bėrė tė bekuar kudo qė tė jem. Ai mė ka porositur qė tė falem e tė jap zeqat sa tė jem gjallė dhe qė tė jem i mirė ndaj nėnės sime dhe nuk mė ka bėrė tė ashpėr dhe tė padėgjueshėm. Le tė jetė paqja e shpėtimi mbi mua, nė ditėn qė kam lindur, nė ditėn qė do tė vdes dhe nė ditėn qė do tė ringjallem!” (Surja Merjem: 29-33)