PDA

View Full Version : Judaizmi


Zero Cool
12-02-12, 22:02
Judaizmi ėshtė religjioni i popullit hebre. Nė botė sot jetojnė 12 milion njerėz tė kėsaj pėrkatėsie religjioze: 6 milionė nė SHBA, 2 milion nė shtetin e tanishėm tė Izraelit, ndėrsa, 4 milionė tė tjerė, janė tė shpėrndarė kudo nė botė. Mė sė shumti nė Rusi dhe nė Evropėn Perėndimore. Nė emėr tė pastrimit etnik dhe racor, gjatė gjenocidit famėkeq tė viteve 1939-1945, tė kryer nė kohėn e regjimit fashist tė Hitlerit, janė zhduk 6 milion ēifutė.Historiku i shkurtė i judaizmit si religjion.

Patrisiejėt, Abrahami, Isaku dhe Jakovi, konsiderohen dhe ēmohen si themeluesit e popullit hebrenj. Kah vitet 1800 p.e.s Abrahami (h.z.Ibrahimi) kalon nga shteti i atėhershėm i Mesopotamisė, nė KANNAN- tokė e premtuar, qė mė vonė, do tė njihet si PALESTINA. Gjatė urisė sė madhe, fėmijėt e Jakobit, shpėrngulen nė Egjipt, ku mė vonė, pasardhėsit e tyre shndėrrohen nė robėr tė faraonit-sundimtarit tė gjithėfuqishėm tė shtetit tė atėhershėm tė fortė tė Egjiptit. Ashtu sikurse ėshtė treguar edhe nė Bibėl, tek diku rreth viteve 1250 p.e.s. Mojsiu e nxjerr dhe e shpėton popullin e vetė nga robėria egjiptiane. Kjo ngjarje biblike ėshtė e njohur si "eksod"- apo "DALJE NGA ROBĖRIA" dhe marshimi nė drejtim tė "TOKĖS SĖ PREMTUAR". Gjatė rrugės sė eksodit tė madh, tė paraprirė nga Mojsiu, Zoti, nė malin SINAJ, lidh Besėlidhjen e Madhe me popullin e izraelit. Kjo besėlidhje mbėshtetet nė 10 pika themelore tė njohura edhe sot si "10 urdhėresa tė Mojsiut"

Ndarja e judaizmit

Judaizmi si religjion, qė nga themelimi i saj e gjer mė ditėt e sodit, ka pėsuar shumė ndryshime evolutive tė pėrshtatjes sė saj kohėrave dhe realiteteve tė caktuara shoqėrore nėpėr tė cilat ka shtegtuar populli hebre. Kėshtu, gjatė historisė mijėvjeēare tė ekzistimit tė kėtij religjioni, edhe pse ajo nė esencė e ka ruajtur tėrėsinė e vetė strukturale, me kohė janė zhvilluar kėto rryma: JUDAIZMI ORTODOKSAL, JUDAIZMIN PROGRESIV, JUDAIZMIN KONZERVATIV dhe nė CIONIZMIN.
1. JUDAIZMI ORTODOKSAL paraqet judaizmin tradicional i cili njeh dhe rreptėsishtė i kultivon dhe respekton ligjet dhe rregullat e vjetra duke pranuar autoritetin e pacenueshėm tė rabinit si udhėheqės shpirtėror i popullit hebre;

2. JUDAIZMI PROGRESIV, nė praktikė prezantohet nga dy lėvizjet: LIBERALE dhe tė REFORMUAR.
Judaizmi Liberal ėshtė themeluar gjatė shekullit 18 nė Evropė. Kjo lėvizje mbėshtet njė qėndrim kritik ndaj Biblės dhe rregullave pėrgjithėsisht tė pranuara etike, kundrejt judaizmit ritual dhe atij tė kufizuar.
Judaizmi i Reformuar vazhdon me traditėn e njėjtė, por pranon edhe njė qasje mė hulumtuese dhe mė kritike ndaj judaizmit historik - tradicional. Zvogėlon potencimin e shprehur, sikur tė riteve tė tepruara, ashtu edhe "partikularizmin", gjegjėsisht, nacionalizmin religjioz tė bazuar nė drejtėn historike tė kthimit tė popullit hebrenj nė SION, pastaj besimin e pritjes sė ardhjes sė njė profeti hebre qė do ta shpie popullin drejtė Mbretėrisė hyjnore etj.

3. JUDAIZMI KONZERVATIV ėshtė njė degė apo rrymė e religjionit ēifut e cila u themelua nė shekullin 19. Nisma dhe prezenca e e saj mė e madhe ėshtė nė SHBA. Kjo rrymė qėndron diku nė mes tė judaizmit ortodoksal dhe progresiv.
E pranon autoritetin e pacenueshėm tė Rabinit dhe ėshtė e orientuar kah parimet e lashta tė misticizmit burimor.
Judaizmi Konservativ ėshtė i prezantuar me dy rrymat e saja karakteristike shpirtėrore:

- KABALAN, e themelua nė shekullin 13 nė Spanjė. Kjo rrymė kultivon metodat dhe traditėn rituale tė lidhjes shpirtėrore me Zotin pėrmes MEDITIMIT ;

- HASIDIMI, e themeluar nė shekullin 18 nė Evropėn Perėndimore. Kjo rrymė, nė krahasim me tė parėn, kultivon metodat e lidhjes shpirtėrore me Zotin pėrmes lutjes sė thelluar, e cila bėhet, pasi qė, paraprakisht, ėshtė arritur njė gjendje e caktuar shpirtėrore.

4. CIONIZMI ėshtė njė lėvizje jo vetėm e pastėr religjioze por ka edhe karakter politik Ėshtė tejet nacionaliste dhe mbėshtet nė tė gjitha rrymat tjera ekzistuese. Kultivon tė drejtėn historike tė kthimit tė popullit hebrenj nė "tokėn e premtuar" biblike.
Pėr herė tė parė ėshtė shfaqur nė shekullin 19 nė Evropė dhe ka luajtur njė rol tė rėndėsishėm gjatė krijimit tė shtetit tė sotėm tė Izraelit.


Parimet e besimit ēifut


Si parim themelor ku mbėshtetet judaizmi si religjion ėshtė besimi nė njė ZOT . Sipas religjionit hebrenj, as Bibla dhe as shkrimet tjera tė shenjta, nuk e konstatojnė ekzistimin e Zotit, por vetėm e vėrtetojnė atė si gjithėpėrfshirės, pa veti dhe formė, i vėrtetė dhe absolut. Andaj, pėrgjithėsisht mund tė klasifikojmė se besimi hebre mbėshtetet nė kėto13 parime thelbėsore:

1. Ekzistimi i Krijuesit madhor dhe absolut;

2. Krijuesi madhor ėshtė i tėrėsishėm;
3. Krijuesi ėshtė frymė e shenjtė (qenie jo fizike);
4. AI ėshtė i pėrhershėm;
5. Obligimi i shėrbimit dhe nėnshtrimit vetėm ndaj TIJ;
6. Pranimi i ekzistimit tė profetėve;
7. Profeti Mojsiu ėshtė profet mbi tė gjithė profetėt tjerė;
8. Besimi nė shpallja e Ligjit tė Mojsiut nė malin e Sinait;
9. Pacenueshmėria e aplikimit dhe respektimit tė Ligjit tė pėrcaktuar hyjnorė nga ana e besimtarėve;
10. Zoti ėshtė i gjithėdijshėm;
11. Dėnimi dhe shpėrblimi arrihet nė kėtė botė;
12. Pritja e ardhjes edhe tė njė profeti nga rendi i gjakut mbretėror hebre;
13. Ringjallja pas vdekjes.


Librat e shenjta nė judaizėm,


1. BIBLA , apo ndryshe "shkrimi", paraqet njė cikėl shkrimesh tė shenjta tė shkruara gjatė periodės 1000 vjeēare;

2. TORA, apo ndryshe "Ligji", pėrbėhet nga pesė librat tė prura nga Mojsiu;
3. MISHNA, apo ndryshe "pėrsėritja", pėrbėhet nga rregullat e rrepta etike tė sjelljes religjioze pėr besimtarėt;
4. TALMUD, apo ndryshe "predikimi", ėshtė po ashtu shkrimi i shenjtė ku bazohet besimi ēifut. Ndėrtohet nga dy librat: "Talmudi Palestinez" dhe "Talmudi Babilonase". Mbėshtetet nė MISHNA dhe shkrimet tjera tė shenjta plotėsuese.

Familja tek hebrenjtė


Baza themelore ku mbėshtetet besimi hebre ėshtė familja, e cila konsiderohet mė e lartėsuar edhe sa vetė Sinagoga (tempulli fetar). Hebrenjtė i japin njė rėndėsi tė veēantė familjes dhe raporteve tė brendshme ndėr-familjare nė mes tė anėtarėve tė saj, andaj edhe shumė festa tė shenjtėruara janė shenjtėrime familjare. Njėra ndėr kėto festa tė shenjta padyshim ėshtė edhe SHABATI, dita e shtune, e cila konsiderohet si ditė e pushimit javor. Tek ēifutėt dita e zakonshme fillon me lindjen dhe perėndimin e Diellit, ashtu qė SHABATI i cili ėshtė e shtune, fillon nė mbrėmjen e sė premtes.
Para se tė perėndoj dielli, shtėpiakja (nikoqirja) ndez "dritat e shabatit" dhe fillon me lutjen e zakonshme qė ia dedikon mirėqenies dhe begatisė familjare. Anėtarėt meshkuj tė familjes, nė kėtė ēast, mund tė jenė sė bashku me nikoqiren e shtėpisė ose ata gjenden nė Sinagogė. Gjatė darke, tavolina solemne festive e Shabatit ėshtė e mbuluar me mbulesė tė pastėr. Mbi tė gjenden dy copa buke dhe njė gotė me verė. Para se tė fillohet tė darkohet, kryefamiljari, nė prezencėn e tė gjithė anėtarėve tė familjes rreth tavoline, lavdėron dhe bekon punėn e palodhshme tė bashkėshortes, lexon citate nga Bibla dhe shkrimet tjera tė shenjta qė kanė tė bėjnė pėr moralin familjare, i lutet Zotit, krijuesit tė gjithėfuqishėm me falėnderim pėr begatinė dhe mirėqenie, dhe nė fund, ai i bekon tė gjithė anėtarėt e familjes. Nė fund, kėput njė copė bukė pėr vete dhe pinė nga gota e verės. Mė pas, kėshtu veprojnė tė gjithė anėtarėt tjerė tė familjes qė nė at moment janė prezent rreth tavolinės sė darkės festive.


Sinagoga

Fjala "Sinagoga" nė gjuhėn e hebrenjve do tė thotė "Kuvend" apo "Megjlis". Ky tempull i shenjt pėr hebrenjtė nuk ėshtė vetėm njė kult religjioz, por edhe vatėr e edukimit dhe kultivimit tė jetės shoqėrore dhe politik tė kėtij populli nė pėrgjithėsi. Nė Sinagogė, besimtarėt zakonisht takohen nė mbrėmjen e sė premtes pėr ta shėnuar fillimin e Shabatit dhe nė mėngjesin e sė shtunės.
Sinagoga si njė kult fetar, ka formėn e katėrkėndėshit. Nė pjesėn e pėrballmė nga hyrja ėshtė oltari nė tė cilin gjendet ARKA me shkrimet e shenjta, e cila ėshtė e kthyer kah Jerusalemi. Nė tri pjesėt tjera pėrreth oltarit ku ėshtė vendos Arka e shenjt, janė karriget dhe bankat pėr besimtarėt, tė cilėt sa qėndrojnė nė brendi tė Sinagogės dhe i kryejnė ritet tradicionale fetare, patjetėr nė kokė mbajnė kapela karakteristike ovale si dhe shallin e bardhė tė hedhur rreth krahėve. Kėshtu veprojnė besimtarėt meshkuj, ndėrsa besimtaret femra i mbulojnė vetėm kokėn dhe nuk kanė shall rreth krahėve.
Nė judaizmin ortodoksal, femrat nė Sinagogė janė tė ndara nga meshkujt.
Ritet fetare nė Sinagoga udhėhiqen nga Rabini, prijėsi apo mėsuesi shpirtėror fetar.

Rregullat e besimit

Si karakteristikė e besimit ēifut ėshtė lutja qė aplikohet patjetėr 3 herė nė ditė. Mė pas, vjen respektimi i rregullave tė rrepta gjatė pėrzgjedhjes sė ushqimit dhe parimet e sjelljes morale nė shoqėri. Si shenjė e besėlidhjes sė parė tė Zotit tė bėrė me Abrahamin nė malin e Sinait, ēifutėt aplikojnė rrethprerjen e mishit tė prepucit , apo ndryshe synetin. Fėmija menjėherė posa tė lind, dhe mė sė largu 8 ditė, duhet tė rrethpret mishin e prepucit, gjegjėsisht tė bėhet synet. Ky ritual tradicionalisht bėhet nė shtėpi apo Sinagogė, ndėrsa kohėn e fundit, gjithnjė e mė tepėr aplikohet tė kryhet nėpėr spitale, por patjetėr nė prezencė tė Rabinit i cili aplikimin e ritualit tė caktuar fetar.

Festat fetare

- PASHA ėshtė njė festė e rėndėsishme fetare e cila kremtohet nė pranverė dhe zgjat 8 ditė. Me kėtė ditė pėrkujtohen vuajtjet dhe dalja e popullit hebrenj nga Egjipti.

- "Tė pesėdhjetat" apo SHAVUOD-i , ėshtė kremte fetare e cila festohet 7 javė pas PASHA-sė. Ndėrlidhet me mbarimin e tė korrurave dhe bereqetit e tokės, por ka tė bėjė edhe me shėnimin e fillimit tė pranimit tė Ligjit nga Abrahami nė malin Sinaj
- SUCCUT- feste fetare e gėzueshme qė shėnon vjeljen e suksesshme dhe kremtohet nė vjeshtė. Pasohet me lutje qė i dedikohen shiut dhe tė vdekurve. Pėr kėtė festė, hebrenjtė praktikojnė qė me tenda tė mbaruara nga drunjtė dhe fletėt e drurėve tė dalin nė mal (jashtė shtėpive), duke pėrkujtuar kėshtu kalimin e tė parėve tė tyre nėpėr shkretinė gjatė eksodit tė madh.
- PURIM- festė fetare qė shėnon kujtimin e daljes sė hebrenjve nga mbretėria persiane, ngjarje kjo e shėnuar nė shkrimin e shenjėt titulluar ASTERI. Kremtohet kah Pranvera e hershme dhe pėrcillet me mbajtjen e karnavaleve.
- VITI I RI (ROSH HASHANAH) - ėshtė fillimi i kalendarit religjioz hebrej. Festohet me arritjen e vjeshtės sė hershme. Kjo festė konsiderohet si momenti mė i pėrshtatshėm kur besimtari duhet tė filloj me planet pėr konsolidimin e pėrgjithshėm tė jetės sė vetė.
- YOM KIPPUR - Apo ndryshe quhet "Dita e Pajtimit". Kremtohet nė ditėn e 10 tė Vitit tė Ri. Shėnohet me abstenimin 24 orė nga ushqimi dhe uji, si shenjė e pendimit para Zotit pėr mėkatet e individėve dhe tė tėrė bashkėsisė.

Baron Samedi
07-09-12, 01:58
Prej Hebrejeve fillon gjithcka.
Islami,Krishterimi jane vetem derivat i nxjerrur nga mitologjia e popullit Hebre.... Gezuar !

Codexx
07-09-12, 08:08
1. Ekzistimi i Krijuesit madhor dhe absolut;
2. Krijuesi madhor ėshtė i tėrėsishėm;
3. Krijuesi ėshtė frymė e shenjtė (qenie jo fizike);
4. AI ėshtė i pėrhershėm;
5. Obligimi i shėrbimit dhe nėnshtrimit vetėm ndaj TIJ;
6. Pranimi i ekzistimit tė profetėve;
7. Profeti Mojsiu ėshtė profet mbi tė gjithė profetėt tjerė;
8. Besimi nė shpallja e Ligjit tė Mojsiut nė malin e Sinait;
9. Pacenueshmėria e aplikimit dhe respektimit tė Ligjit tė pėrcaktuar hyjnorė nga ana e besimtarėve;
10. Zoti ėshtė i gjithėdijshėm;
11. Dėnimi dhe shpėrblimi arrihet nė kėtė botė;
12. Pritja e ardhjes edhe tė njė profeti nga rendi i gjakut mbretėror hebre;(Dexhallin''
13. Ringjallja pas vdekjes.

E muslimant e presin IMAM MEHDIUN. dhe Isai a.s zbret ku po bohet sot luft ne Siri.

Baron, qfar kombi ka pas Ademi a.s ? qe besimi ne Zot derivon nga ai ? a ka qen jahudi, a evropian i moderuar a,konzervativ a laburist a qa u kon ai
Besimi ne Zot(feja,pe derguart e Allahut ) rrenjet i ka me krijimin e Njeriut te par Ademit a.s apo Adamit si i thojn te krishteret,

Hajra
07-09-12, 09:46
Citim:
1. Ekzistimi i Krijuesit madhor dhe absolut;
2. Krijuesi madhor ėshtė i tėrėsishėm;
3. Krijuesi ėshtė frymė e shenjtė (qenie jo fizike);
4. AI ėshtė i pėrhershėm;
5. Obligimi i shėrbimit dhe nėnshtrimit vetėm ndaj TIJ;
6. Pranimi i ekzistimit tė profetėve;
7. Profeti Mojsiu ėshtė profet mbi tė gjithė profetėt tjerė;
8. Besimi nė shpallja e Ligjit tė Mojsiut nė malin e Sinait;
9. Pacenueshmėria e aplikimit dhe respektimit tė Ligjit tė pėrcaktuar hyjnorė nga ana e besimtarėve;
10. Zoti ėshtė i gjithėdijshėm;
11. Dėnimi dhe shpėrblimi arrihet nė kėtė botė;
12. Pritja e ardhjes edhe tė njė profeti nga rendi i gjakut mbretėror hebre;(Dexhallin''
13. Ringjallja pas vdekjes.

E muslimant e presin IMAM MEHDIUN. dhe Isai a.s zbret ku po bohet sot luft ne Siri.

Baron, qfar kombi ka pas Ademi a.s ? qe besimi ne Zot derivon nga ai ? a ka qen jahudi, a evropian i moderuar a,konzervativ a laburist a qa u kon ai
Besimi ne Zot(feja,pe derguart e Allahut ) rrenjet i ka me krijimin e Njeriut te par Ademit a.s apo Adamit si i thojn te krishteret,
--------------------------


tarak si Judaizmi dhe si Krishterizmi e vertetoin qe feja islame eshte e vertet dhe se Kurani eshte i vetmi liber i shenjet qe dora e njeriut nuk ka bere ndryshime.

Zanzi/M
07-09-12, 14:55
A ja qitet PIKEN (nese jo, qitne) :D

Edhe une dojsha me thone se Kurani dhe feja islame jane te vertetat, mirepo sme dilshin fjalet, tani e kuptova nga ju :D

Bajlozi i Zi
07-09-12, 15:12
Citim:
1. Ekzistimi i Krijuesit madhor dhe absolut;
2. Krijuesi madhor ėshtė i tėrėsishėm;
3. Krijuesi ėshtė frymė e shenjtė (qenie jo fizike);
4. AI ėshtė i pėrhershėm;
5. Obligimi i shėrbimit dhe nėnshtrimit vetėm ndaj TIJ;
6. Pranimi i ekzistimit tė profetėve;
7. Profeti Mojsiu ėshtė profet mbi tė gjithė profetėt tjerė;
8. Besimi nė shpallja e Ligjit tė Mojsiut nė malin e Sinait;
9. Pacenueshmėria e aplikimit dhe respektimit tė Ligjit tė pėrcaktuar hyjnorė nga ana e besimtarėve;
10. Zoti ėshtė i gjithėdijshėm;
11. Dėnimi dhe shpėrblimi arrihet nė kėtė botė;
12. Pritja e ardhjes edhe tė njė profeti nga rendi i gjakut mbretėror hebre;(Dexhallin''
13. Ringjallja pas vdekjes.

E muslimant e presin IMAM MEHDIUN. dhe Isai a.s zbret ku po bohet sot luft ne Siri.

Baron, qfar kombi ka pas Ademi a.s ? qe besimi ne Zot derivon nga ai ? a ka qen jahudi, a evropian i moderuar a,konzervativ a laburist a qa u kon ai
Besimi ne Zot(feja,pe derguart e Allahut ) rrenjet i ka me krijimin e Njeriut te par Ademit a.s apo Adamit si i thojn te krishteret,
--------------------------


tarak si Judaizmi dhe si Krishterizmi e vertetoin qe feja islame eshte e vertet dhe se Kurani eshte i vetmi liber i shenjet qe dora e njeriut nuk ka bere ndryshime.

Hajra,

Ky kurani qe perdoret sot, quhet "Kurani i Uthmanit". I shkruar e i permbledhur pas vdekjes se muhamedit a.s.

Pas vdekjes se muhamedit, ne arabi e neper muslimane u perhapen aq shumė lloje te ndrsyhme te Kuranit saqe muslimanet pėr shfaroseshin nga vllavrasja.

Pėr kete arsye, Uthmani, i cili ishte i ngarkuar te merrej me kete ceshtje, i mblodhi te gjitha kopjet e Kuranit dhe i dogji publikisht.

Pastaj i mblodhi 70 hafizet dhe shoqeruesit me te famshem te muhamedit qe ishin ende gjallė dhe u kerkoi qe te tregoni te gjitha suret dhe ajetet qe u kujtoheshin, nga te cilat e krijoi njė Kuran, ne 5 kopje te cilat i shperndau ne 5 vende te botes. Edhe pas kesaj, mbeten shumė mospajtime ne lidhje me ate se sa ajete e sa sure, sepse disa hafizeve u tepronin e disave u mungoni suret qe u moren parasyshe (mospajtime qe vazhdojne edhe sot).

Sot arabet e kane vetem kopjen qe ua kishte kthyer Lenini, ne shenje miqesie te rusise ndaj arabeve.


Kjo ėshtė kjo, sa i perket a e ka preke dora e njeriut Kuranin. Edhe duket qarte qe ti as nuk ia ke idene e asaj ēka beson e ēka din.

Nėse nuk me beson pėr keto qe te tregova, pyete alimen, pyete premiumin, pyete codexxin, pyete ndonje dijetar musliman, dhe vertetoje a po te rrej.

Codexx
07-09-12, 15:35
Kurani ne te gjall te muhamedit s.a.v.s eshte shkruar pejgamberit a.s i ka zbrit e ai ju ka tregu- dhe eshte shkruar Allahu xh.sh na tregon ne Kuran per te kaluaren edhe per isain edhe per musain edhe per kryeneqsin e Jahudive qe e fshehin te verteten qka shkruan ne bibel. (per ardhjen e pejgamberit te fundit muhamedit s.a.v.s)

Bibla e vjeter qe eshte gjet ne turqi perafersisht 1500 vjet qe ti vet e ke postue te pacenzura,aty sipas asaj bible tregon per ardhjen e pejgamberit te fundit ndersa pejgamberi a.s dhe Kurani kan qen para 1433 viteve.

demek po e deshmon ardhjen e muhamedit a.s

Allahu e mbron Kuranin dhe fen islame se sa per neve 700 farnash ish ndrrue, por mjafton llahu kur premton diqka

Bajlozi i Zi
07-09-12, 15:42
ok, codexx, ty po te besoj plotesisht.

Te presim edhe pak ēka po thone edhe te tjeret ne lidhje me ato ēka thashe.

Deri atehere shih diskutimet ne kete teme:

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=2229021&highlight=kurani+uthmanit#post2229021

Baron Samedi
09-09-12, 06:09
.... feja islame eshte e vertet dhe se Kurani eshte i vetmi liber i shenjet ...DEMAGOGJI-te keni argument per kete thenie ,Islami nuk do te quhej besim.Themeluesi i Islamit te ishte me i zgjuar nuk do te shiste BESIMIN si vertetesi.Perse nuk ju ka dhen argument ne dore,nqs Islami eshte i vertet ?...nuk ka sepse te ish ndryshe nuk do te besonit por do te DINI.Islami nuk njeh VETNJOHURIN,as Vullnetin e Lire dhe rrjedhimisht nuk lejon as skepsen,...i mungojne dy gjera (mes te tjerash) Muslimanit > deshiren per te VERTETEN TENDE dhe pamundesine qe i pa denuar qe te kerkohet AJO !!! Deshira per te zbuluar te verteten idividuale nuk eshte nje kotesi filozofike - por nevoje primare qe njeriu te shoh se si funksionon qenesia e vet vetes.Kete Kurani nuk ta lejon....keshtu me kembe te lidhura qe 1.400 vite vetnumeroni ne vend...

Ky fatalizem qe Kurani e lidh njeriun e shohim sot ne menyre plastike te bota Muslimane- PRAPAMBETJE ne te gjitha aspektet e me e dhimbshme eshte ajo Shpirterorja.,Islami ne menyre banale eshte PROFAN (Tokesor) dhe kurr nuk do te munde te zbuloj fshehtesine e njeriut......GEZUAR !

Baron Samedi
09-09-12, 06:24
Baron, qfar kombi ka pas Ademi a.s ? qe besimi ne Zot derivon nga ai ? a ka qen jahudi, a evropian i moderuar a,konzervativ a laburist a qa u kon ai
Besimi ne Zot(feja,pe derguart e Allahut ) rrenjet i ka me krijimin e Njeriut te par Ademit a.s apo Adamit si i thojn te krishteret,

Nisesh nga premisa e gabuar ADAMI dhe EVA nuk kan egzistuar,Perse sot ata qe vizatojne EVA & ADAM ne vizatimet e veta i vendosin kerthizen ?!

Fete Monoteiste (Judaizmi,Krishterimi dhe Islami) ,jane ABRAHAMIKE lindin duke lozur buze lumejeve te Mesopotamise....:D...aty diku fillon edhe te paraqitet xhaxhi ADEM upsss ADAM....ndersa genjeshtrat e ferrit (xhenemit) dhe parajses (Xhenetit) paraqiten diku me vone me vellezerit Makabej,deri atje as qe kishte ferr ne tekstet fetare ...etc.etc nga te gjitha keto sajime Hebreje me vone kaluan copy/paste ne KURAN...

Me pak kurse ne xhami,librat ne duar !

jadore
09-09-12, 14:11
DEMAGOGJI-te keni argument per kete thenie ,Islami nuk do te quhej besim.Themeluesi i Islamit te ishte me i zgjuar nuk do te shiste BESIMIN si vertetesi.Perse nuk ju ka dhen argument ne dore,nqs Islami eshte i vertet ?...nuk ka sepse te ish ndryshe nuk do te besonit por do te DINI.Islami nuk njeh VETNJOHURIN,as Vullnetin e Lire dhe rrjedhimisht nuk lejon as skepsen,...i mungojne dy gjera (mes te tjerash) Muslimanit > deshiren per te VERTETEN TENDE dhe pamundesine qe i pa denuar qe te kerkohet AJO !!! Deshira per te zbuluar te verteten idividuale nuk eshte nje kotesi filozofike - por nevoje primare qe njeriu te shoh se si funksionon qenesia e vet vetes.Kete Kurani nuk ta lejon....keshtu me kembe te lidhura qe 1.400 vite vetnumeroni ne vend...

Ky fatalizem qe Kurani e lidh njeriun e shohim sot ne menyre plastike te bota Muslimane- PRAPAMBETJE ne te gjitha aspektet e me e dhimbshme eshte ajo Shpirterorja.,Islami ne menyre banale eshte PROFAN (Tokesor) dhe kurr nuk do te munde te zbuloj fshehtesine e njeriut......GEZUAR !

cka Gezuar ! ..hedhjen triumfale ne gremin-a .!

qe Fe-te nuk jane demagogji kjo dihet , po aq sa drita e diellit ,
Fe . besim , dhe mendje njerzore ( mentalitet komuniteti ) jane tri paralele qe deri sa egziston njerzimi mund te ecin e shume pak tangentohen ..e gjitha varen nga e treta mentaliteti ,evoluimi i shoqerise si ndikim ne mendjen individuale .
sa me e ngritur e ditur te jete shoqerija aq me afer faktit te vertetesise absolute eshte dhe egzistences se saj .
sa me e ult te jete niveli i shoqerise , aq me shume hipoteza dhe hamendesime krijojne ..

a nje e ke te sigurt , qenja njerzore eshte shume dembele , veshtire e ka te njoh veteveten , te hulumtoj perreth , se asnje Kod Hyjenore nuk ta mohon , bile te detyron .. te thote .Meso ,
mos e harro , edhe nese ne gremine e merr .Meso .ky eshte qelsi i te jetuarit ..

Codexx
09-09-12, 14:29
Nisesh nga premisa e gabuar ADAMI dhe EVA nuk kan egzistuar,Perse sot ata qe vizatojne EVA & ADAM ne vizatimet e veta i vendosin kerthizen ?!

Fete Monoteiste (Judaizmi,Krishterimi dhe Islami) ,jane ABRAHAMIKE lindin duke lozur buze lumejeve te Mesopotamise....:D...aty diku fillon edhe te paraqitet xhaxhi ADEM upsss ADAM....ndersa genjeshtrat e ferrit (xhenemit) dhe parajses (Xhenetit) paraqiten diku me vone me vellezerit Makabej,deri atje as qe kishte ferr ne tekstet fetare ...etc.etc nga te gjitha keto sajime Hebreje me vone kaluan copy/paste ne KURAN...

Me pak kurse ne xhami,librat ne duar !

Kqyre kqyre oj non...

Sipas teje cili eshte njeriu i pare qe krijoj Allahu xh.sh se diku eshte filli..? demek gabim eshte edhe islami edhe krishterizmi kur i referohen Krijimit te njeriut te par Ademit a.s Adamit.

Baron Samedi
10-09-12, 06:02
Kqyre kqyre oj non...Befasija e te paditurit !

Sipas teje cili eshte njeriu i pare qe krijoj Allahu xh.sh se diku eshte filli..? Nuk ka fill,gjithcka eshte rastesi.KAOS i determinuar.Allahun duhet futur ne thonjeza ,keshtu "Allah" sepse nuk egziston.Fjalet e Kuranit jane mendime te mesmerizuara te Muhamedit :D.demek gabim eshte edhe islami edhe krishterizmi kur i referohen Krijimit te njeriut te par Ademit a.s Adamit.
Natyrisht,pse ende ke dilema ?

P.s. Demek = fjale turke.Meso shqipen thuhet KINSE !

Baron Samedi
10-09-12, 09:25
cka Gezuar ! ..hedhjen triumfale ne gremin-a .!
Jo, por provokim qe te jipni me te miren.Mos perdor fjalet e tjetrit nen nofke per te bere cinizem te mykt,me te vetmin fakt se nuk din prapavijen e saj sepse nuk eshte thenie e ytja !

Fe . besim , dhe mendje njerzore ( mentalitet komuniteti ) jane tri paralele qe deri sa egziston njerzimi mund te ecin e shume pak tangentohen ..Mendja njerezore duhet te bazohet ne racionalitetin e jo te mbeshtetet ne fene apo besimin.E qe keto tri paralellet e tua nuk tangohen ,eshte budalliqe e ytja .Religjioni e mbyt racionalitetin sepse mbeshtet ne dogmat hyjnore...gjate historise mendja dhe besimi,feja jane tanguar sa ska me.Madje edhe duke perdorur zjarrin me drynje te te krishteret dhe shpaten Muhamedane te Islami.
sa me e ult te jete niveli i shoqerise , aq me shume hipoteza dhe hamendesime krijojne ..
Epo ?!!! u nise te me kundershtosh dhe ne mes te postimit thua fjali qe me perkrah.Gjate historise niveli i shoqerise u ngrit pikerisht kur njera nga ato "paralelet e famshem tuaja" mendja,ratio,arsyeja i dha shqelm ngulfatjes nga dogma fetare.
se asnje Kod Hyjenore nuk ta mohon , bile te detyron .. te thote .Meso ,Cka te mesoj ?...nuk ka ne kodet hyjnore mendo lirshem,si te mesohet kur nuk lejohet dyshimi.Kjo eshte HARAM sidomos ne Islamin tend.Si te mendosh ndryshe nga Allahu dhe Muhamedi.
Mesimi dhe realizimi i vetvetes eshte i vertet vetem atehere kur "stipulimi" eshte vetjak.Atehere njeriu vie deri te njohurit me mendjen e tij ,e jo pse nje "mik imagjinar" te ka thene IKRE....Ikre dhe cka mandej,te mesosh dhe te arrish NJOHJEN nuk jane nje,VETREALIZIMI dhe NJOHJA jane me shume se IKRA e ytja nga Kurani....Ikre eshte thirrje qe te mesohet e verteta e GJELBERT (Kuranit) dhe kot mundoheni ti jipni fushe me te gjere !!!
Meso .ky eshte qelsi i te jetuarit ..
Jo meso por DYSHO > ky eshte celesi i te jetuarit .Dyshimi eshte me shume se sa mesimi !

jadore
10-09-12, 14:00
Jo, por provokim qe te jipni me te miren.Mos perdor fjalet e tjetrit nen nofke per te bere cinizem te mykt,me te vetmin fakt se nuk din prapavijen e saj sepse nuk eshte thenie e ytja !

Mendja njerezore duhet te bazohet ne racionalitetin e jo te mbeshtetet ne fene apo besimin.E qe keto tri paralellet e tua nuk tangohen ,eshte budalliqe e ytja .Religjioni e mbyt racionalitetin sepse mbeshtet ne dogmat hyjnore...gjate historise mendja dhe besimi,feja jane tanguar sa ska me.Madje edhe duke perdorur zjarrin me drynje te te krishteret dhe shpaten Muhamedane te Islami.

Epo ?!!! u nise te me kundershtosh dhe ne mes te postimit thua fjali qe me perkrah.Gjate historise niveli i shoqerise u ngrit pikerisht kur njera nga ato "paralelet e famshem tuaja" mendja,ratio,arsyeja i dha shqelm ngulfatjes nga dogma fetare.
Cka te mesoj ?...nuk ka ne kodet hyjnore mendo lirshem,si te mesohet kur nuk lejohet dyshimi.Kjo eshte HARAM sidomos ne Islamin tend.Si te mendosh ndryshe nga Allahu dhe Muhamedi.
Mesimi dhe realizimi i vetvetes eshte i vertet vetem atehere kur "stipulimi" eshte vetjak.Atehere njeriu vie deri te njohurit me mendjen e tij ,e jo pse nje "mik imagjinar" te ka thene IKRE....Ikre dhe cka mandej,te mesosh dhe te arrish NJOHJEN nuk jane nje,VETREALIZIMI dhe NJOHJA jane me shume se IKRA e ytja nga Kurani....Ikre eshte thirrje qe te mesohet e verteta e GJELBERT (Kuranit) dhe kot mundoheni ti jipni fushe me te gjere !!!

Jo meso por DYSHO > ky eshte celesi i te jetuarit .Dyshimi eshte me shume se sa mesimi !

s'ka cka shtjellohet ketu me shume !
kur dikush koncept baze per dije ( jo ne jete ,shpresoj ) ka pasigurin, lėkundjen e mosbesimin pėr vertetesit , dyshimin siq e cek ,energji e humbur eshte dhe diskutimi .

jeto per te dyshuar dhe do shofesh sa prosperitet do kesh ...

Bajlozi i Zi
10-09-12, 14:40
s'ka cka shtjellohet ketu me shume !
kur dikush koncept baze per dije ( jo ne jete ,shpresoj ) ka pasigurin, lėkundjen e mosbesimin pėr vertetesit , dyshimin siq e cek ,energji e humbur eshte dhe diskutimi .

jeto per te dyshuar dhe do shofesh sa prosperitet do kesh ...

Jadore,

Tė mendosh, do tė thotė tė dyshosh.

A kaq te veshtire e ke ta kuptosh njė gjė kaq elementare, a?

jadore
10-09-12, 14:48
Jadore,

Tė mendosh, do tė thotė tė dyshosh.

A kaq te veshtire e ke ta kuptosh njė gjė kaq elementare, a?

Bajloz ,
mos e shperftyro , (nejse duhet ta gjej nje fjal me te kapshme ne kete rast , prit ta shof google )kuptimin e fjales mendo me dysho ,as mos e margjinizo nje kuptim kaq te gjere te nje rrafshi pa skaj, me nje segment ..

ps.
sqarimet e metutjeshme besoj qe i jep Baroni ...

Bajlozi i Zi
10-09-12, 14:55
Bajloz ,
mos e shperftyro , (nejse duhet ta gjej nje fjal me te kapshme ne kete rast , prit ta shof google )kuptimin e fjales mendo me dysho ,as mos e margjinizo nje kuptim kaq te gjere te nje rrafshi pa skaj, me nje segment ..

ps.
sqarimet e metutjeshme besoj qe i jep Baroni ...

Jadore,

Tė mendosh, do te thotė tė dyshosh.

Tė dyshosh, do tė thotė tė ekzistosh.

Tė ekzistosh, do tė thotė tė kesh aq aftėsi mendore sa tė dalėsh nga vetja (tė bėhesh DY, dysh, dyshim), dhe ta shohėsh veten se ku je, kah po shkon, ēka po bėn, a je mirė a je gabim.

Cogito ergo sum.
Mendoj, pra ekzistoj.
(Cogito, ėshtė personi qė dyshon).

jadore
10-09-12, 15:11
Jadore,

Tė mendosh, do te thotė tė dyshosh.

Tė dyshosh, do tė thotė tė ekzistosh.

Tė ekzistosh, do tė thotė tė kesh aq aftėsi mendore sa tė dalėsh nga vetja (tė bėhesh DY, dysh, dyshim), dhe ta shohėsh veten se ku je, kah po shkon, ēka po bėn, a je mirė a je gabim.

Cogito ergo sum.
Mendoj, pra ekzistoj.
(Cogito, ėshtė personi qė dyshon).

jo , po .
me gjithe keto egzistoj e dyshoj , ja nisa me dyshu( se jo me mendu )qe edhe nuk egzistoj ..

e ke pa ti , me siguri e ke has, ne psiko analize eshte nje drejtim qe analizon fuqine dhe efektin e trurit mendimit , ne raste konkret per lumturine ose suksesin , dhe wola ( hahha,ha) vertet i paraprine suksesit , nese i referohemi teorise tende dhe te Baronit del qe nima me kohe dysho e dysho ( mendo ) per egzistence a mos egzistence , i priva zhdukjes une ..

Bajlozi i Zi
10-09-12, 15:23
jo , po .
me gjithe keto egzistoj e dyshoj , ja nisa me dyshu( se jo me mendu )qe edhe nuk egzistoj ..

e ke pa ti , me siguri e ke has, ne psiko analize eshte nje drejtim qe analizon fuqine dhe efektin e trurit mendimit , ne raste konkret per lumturine ose suksesin , dhe wola ( hahha,ha) vertet i paraprine suksesit , nese i referohemi teorise tende dhe te Baronit del qe nima me kohe dysho e dysho ( mendo ) per egzistence a mos egzistence , i priva zhdukjes une ..

Jadore,

A e ke verejte qe krejt papritur ke kalu ne nivelin e atyre tipave qe, ne mungese te mendimeve ne lidhje me diskutimet, gjuajnė me gurė neper forum.

Kurrgjo bre hiē nuk je duke thėnė. Absolutisht kurrgjė.

Njeri po te thote:

2 + 2 bjene 4.

E ti po qet pordha, "pse more veq kater, pėr mu valla bajne 3, kaniher 5 kaniher 9 kaniher 1... une wola (hahaha), pune e madhe une i priva".

Idiotizėm.
Pa pikė niveli.

jadore
10-09-12, 15:36
Jadore,

A e ke verejte qe krejt papritur ke kalu ne nivelin e atyre tipave qe, ne mungese te mendimeve ne lidhje me diskutimet, gjuajnė me gurė neper forum.

Kurrgjo bre hiē nuk je duke thėnė. Absolutisht kurrgjė.

Njeri po te thote:

2 + 2 bjene 4.

E ti po qet pordha, "pse more veq kater, pėr mu valla bajne 3, kaniher 5 kaniher 9 kaniher 1... une wola (hahaha), pune e madhe une i priva".

Idiotizėm.
Pa pikė niveli.

nga kaq papritur !

ke harruar qe..

" E sa pėr ato palidhjet tjera qe ke shkru, asgje tragjike, rri e qete, je brenda nivelit te Shoqates se Palidhjeve qe jane mbledhur ne kete forum."

asgje risi nuk solla, ju argumentova antarsimin .

dyshim = mos besim , a munden te dyshohen teoremat qe jane te vertetuara ?
mendim , ide , lindje ,rilindje ide pas idesh ..

eh , sa per vertetesine , po te dyshoheh ne te gjithe te arrituat e mendjes njerzore do te thote shkatrrim , kthim pas ,
mendim , spekter shume me i gjere se fusha e te dyshuarit qofte per baze dhe nje teorem e vertetuar evulon trurin dhe njerzimin per progres ..keshtu bota lulezon ..a po bre !

Bajlozi i Zi
10-09-12, 15:49
nga kaq papritur !

ke harruar qe..

" E sa pėr ato palidhjet tjera qe ke shkru, asgje tragjike, rri e qete, je brenda nivelit te Shoqates se Palidhjeve qe jane mbledhur ne kete forum."

asgje risi nuk solla, ju argumentova antarsimin .

dyshim = mos besim , a munden te dyshohen teoremat qe jane te vertetuara ?
mendim , ide , lindje ,rilindje ide pas idesh ..

eh , sa per vertetesine , po te dyshoheh ne te gjithe te arrituat e mendjes njerzore do te thote shkatrrim , kthim pas ,
mendim , spekter shume me i gjere se fusha e te dyshuarit qofte per baze dhe nje teorem e vertetuar evulon trurin dhe njerzimin per progres ..keshtu bota lulezon ..a po bre !

Arritje njerezore ka qene kur dikush e ka "vertetu" qe toka ėshtė njė pllakė e rrafshėt te cilen e bartin tri balena.

Dikush ka dyshu, ne kete arritje njerezore, nuk i ka besu, dmth ka dyshu ne kete arritje... Edhe i shtyre nga ky dyshim, ka mendu e e ka studiju, e ka arrite ne perfundimin qe toka ėshtė qendra e njė universi ku qendron pezull.

Arritje e madhe njerezore edhe kjo.

Por prape dikush ka dyshu ne kete arritje njerezore. I shtyre nga dyshimi, ka mendu e ka studiju, edhe ka rrite ne perfundimin qe toka nuk ėshtė ne qender te universit por sillet rreth diellit.

A po e sheh qe te dyshosh nuk do te thote shkaterrim???

A po e pranon tash qe ia fute kot???

jadore
10-09-12, 15:57
Arritje njerezore ka qene kur dikush e ka "vertetu" qe toka ėshtė njė pllakė e rrafshėt te cilen e bartin tri balena.

Dikush ka dyshu, ne kete arritje njerezore, nuk i ka besu, dmth ka dyshu ne kete arritje... Edhe i shtyre nga ky dyshim, ka mendu e e ka studiju, e ka arrite ne perfundimin qe toka ėshtė qendra e njė universi ku qendron pezull.

Arritje e madhe njerezore edhe kjo.

Por prape dikush ka dyshu ne kete arritje njerezore. I shtyre nga dyshimi, ka mendu e ka studiju, edhe ka rrite ne perfundimin qe toka nuk ėshtė ne qender te universit por sillet rreth diellit.

A po e sheh qe te dyshosh nuk do te thote shkaterrim???

A po e pranon tash qe ia fute kot???

se priten 1000 vjet me ardh dikush e me dyshu , apo ?

hokus pokus dhe, a po e shef a ju thojsha qe dyshojsha edhe e gjeta ..apo bre !

se ke veq ky segment dyshimi qe toka ske e rrafshte valla , , e jo qe evuloj bashke me trurin dhe mjetet per te arriturat shkencore , jo .qe me e hudh poshte ate teoreme.
megjithate , persoshmeria e arritur , a nuk e zbuloj e ne hije ju dha mundesin ta bastardojne te arrituren tuj i jap kuptimin ,keshe dyshuam ,valla .

le ubo , se dyshimi miku im nuk te qon hiq me larg se as pragu i deres , se le evoluim .

Bajlozi i Zi
10-09-12, 16:01
se priten 1000 vjet me ardh dikush e me dyshu , apo ?

hokus pokus dhe, a po e shef a ju thojsha qe dyshojsha edhe e gjeta ..apo bre !

se ke veq ky segment dyshimi qe toka ske e rrafshte valla , , e jo qe evuloj bashke me trurin dhe mjetet per te arriturat shkencore , jo .qe me e hudh poshte ate teoreme.
megjithate , persoshmeria e arritur , a nuk e zbuloj e ne hije ju dha mundesin ta bastardojne te arrituren tuj i jap kuptimin ,keshe dyshuam ,valla .

le ubo , se dyshimi miku im nuk te qon hiq me larg se as pragu i deres , se le evoluim .

Ti ke te drejte vetem ne njė pike:

Ke te drejte te pyesesh veten: pse keta po me citojne, pse keta nuk po me injorojne?

Dhe kjo, mendoj une, ėshtė njė ceshtje te cilen duhet ta rishikoje secili.

jadore
10-09-12, 16:10
Ti ke te drejte vetem ne njė pike:

Ke te drejte te pyesesh veten: pse keta po me citojne, pse keta nuk po me injorojne?

Dhe kjo, mendoj une, ėshtė njė ceshtje te cilen duhet ta rishikoje secili.

kaq kohe ju deshte te kuptoni !

apo ai njeriu i menqur nuk te pat thene Ty, qe kesaj duhet te ja besh ''autobahn''

megjithate , me intereson mendimi yt per Judaizmin , sepse thjeshte nuk e kam ne plan te jetoj jeten e progresit civilizues te margjinizuar mbrenda termave te ngurt te fillozofise se 20 shekujve pas . me aftesi do te merrja ty e Baronit nese ate do te dini te evoluoni karshi kohes ...

Baron Samedi
10-09-12, 21:15
s'ka cka shtjellohet ketu me shume !
kur dikush koncept baze per dije ( jo ne jete ,shpresoj ) ka pasigurin, lėkundjen e mosbesimin pėr vertetesit , dyshimin siq e cek ,energji e humbur eshte dhe diskutimi .

jeto per te dyshuar dhe do shofesh sa prosperitet do kesh ...

Parakusht per perparimin e shkences eshte DYSHIMI ne njohurit aktuale.Rishqyrtim pra,rivleresim i fakteve...Ne jetojme ne nje shoqeri dogmatike,ku cdo rishqyrtim i qendrimeve te formuara e konsiderojne si sulm personal :D...Duke dyshuar fitojme horizonte te reja,njohuri te reja !
Si do rrezoheshin teorit ,pa dyshuar ?...kur njera nga karekteristikat kryesore te teorise eshte rrezimi i saj ! Pa kete cilesi nuk munde te quhet Teori !
Apo ti na keshillon qe vetem te mesojme ,ateher si ti vertetojme faktet e mesuara ?

Dikush thonte: Dyshoj,Jam (egzistoj) !http://www.forum.hr/images/smilies/kava.gif.

Baron Samedi
10-09-12, 21:44
Jadore,
2 + 2 bjene 4.

[email protected] duhet ta sqaroj kete 2+2=4 ; E din,dyshon apo beson....po te thonte babahoxhe qe 2+2=5 do Besoje ?! http://monitor.hr/foto/usagi/smajlici/osama.gif. http://www.forum.hr/images/smilies/mrgreen1.gif

jadore
10-09-12, 22:45
Parakusht per perparimin e shkences eshte DYSHIMI ne njohurit aktuale.Rishqyrtim pra,rivleresim i fakteve...Ne jetojme ne nje shoqeri dogmatike,ku cdo rishqyrtim i qendrimeve te formuara e konsiderojne si sulm personal :D...Duke dyshuar fitojme horizonte te reja,njohuri te reja !
Si do rrezoheshin teorit ,pa dyshuar ?...kur njera nga karekteristikat kryesore te teorise eshte rrezimi i saj ! Pa kete cilesi nuk munde te quhet Teori !
Apo ti na keshillon qe vetem te mesojme ,ateher si ti vertetojme faktet e mesuara ?

Dikush thonte: Dyshoj,Jam (egzistoj) !http://www.forum.hr/images/smilies/kava.gif.

aha, njohurite aktuale ...
e vrejte sa gjate u deshte te kendellesh per ate qe ke thene .dhe sa i humbje kuptimin asaj te thene ,

te te perkujtoj ..
asgje nuk vlen njohuria e gjithe enciklopedise se botes nese dijen e procesuar ne tru nuk e jeteson ne te vepruar .


p.s.

Po , bile lujta vendin , po me tha hoxha i besoj , ndryshe jo , edhe cka...?

Zero Cool
23-06-13, 09:56
Jerusalem, vritet pse brohoriti “Allahu Ekber”Jerusalem, 21.06.2013


Policia e Izraelit njoftoi sot se njė personel i sigurimit ka shtėnė me armė dhe ka qėlluar pėr vdekje njė burrė hebre nė njė prej vendeve mė tė shenjta ēifute, Murin Perėndimor tė Jerusalemit.

Zėdhėnėsi i policisė Micky Rosenfeld tha se garda e sigurimit ka shtėnė disa herė nė njeriun, pasi ka dėgjuar tė ketė thėnė me zė “Allahu Ekber”, qė nė arabisht i bjen “Zoti ėshtė i madh”.

Rosenfeld tha se garda dyshoi qė burri i dyshimtė ishte njė militant palestinez, qė nė fund doli se ishte njė dyzet vjeēar ēifut izraelit.

Vrasja ndodhi nė kohėn kur qindra pelegrinė hebrenj ishin mbledhur pėr t’u lutur pranė Murit Perėndimor, i njohur ndryshe edhe si Muri i Vajtimit.