PDA

View Full Version : Shqetėsimet si prind!


Murgesha
14-02-12, 21:10
Shumica prej nesh pos qė jemi anėtarė tė Dardanisė kemi fatin e mirė tė tė qenurit prind.

Edhe ne si fėmijė dikur ju kemi sjell shqetėsime prindėrve tanė, por tash fėmijėt po ja u kthejnė atyre hakun me shqetėsimet qė na sjellin neve. :biggrin:

Ēka ju shqetėson mė sė shumti apo kur shqetėsoheni pėr fėmijėt tuaj, kuptohet nėse doni tė pėrgjigjeni e ti ndajmė edhe shqetėsimet sė bashku.

Oqeani
14-02-12, 21:12
Se pari me shqeteson nje (q) ne titull - e pastaj te mendoj !

emine
14-02-12, 21:14
Shumica prej nesh pos qė jemi anėtarė tė Dardanisė kemi fatin e mirė tė tė qenurit prind.

Edhe ne si fėmijė dikur ju kemi sjell shqetėsime prindėrve tanė, por tash fėmijėt po ja u kthejnė atyre hakun me shqetėsimet qė na sjellin neve. :biggrin:

Ēka ju shqetėson mė sė shumti apo kur shqetėsoheni pėr fėmijėt tuaj, kuptohet nėse doni tė pėrgjigjeni e ti ndajmė edhe shqetėsimet sė bashku.

mase ja none menen drejteshkrimit tim,kape fute nje Q qaty ku mungone per shqetsimet tjera te tregoi ma vone

Murgesha
14-02-12, 21:15
Ooo kėrkoj ndjesė, pėrfundimisht do e blej tastaturėn e re, se kjo shpesh spo mi xjerr shkrrolaaaaat. :frown:

Jana
14-02-12, 21:17
..mue em shqeteson ky syni jem ...kur nuk livret ...bile kur foli me te edhe i lshoj muzik edhe kcej edhe keshi ...edhe i tregoj prralla ...ky em ban me shej qe pem ngon ...e nganjhere kur flen e se ngon nanushin e vet ...kjo em shqeteson ...

DEA
14-02-12, 21:18
Kur shkon Djali ne ushtrime dhe vonohet, shembull e di kohen kur i kryen ushtrimet dhe sa minuta i duhen me ardhe ne shtepi. Si fillon te tejkaloj koha veq ja nis e me dridhet trupi.
Rasti tjeter kur jane jashte, e baterija e telefonit eshte e hargjuar, 1000 mendime me sillen ne koke, ne fund del se vetem baterija i ka fajet.

tjetra kur ju ik autobusi e vijne me tjetrin, ajo gjysm ore eshte shume e gjate per mua.

Mbi te gjitha shqetesohem, se mos gabojne tani aq rende, se jane ne mes te moshes se pubertetit dhe keto gabime mund ti shoqerojne gjithe jeten!

shqetesohem une si nene, mos ju ve kufije te shumte apo liri te tepert. Si te gjejme balancen ne mes ketyre dyjave.
etj. etj. etj....

Oqeani
14-02-12, 21:23
Edhe pse jemi "taxi" per rrugen shtepi - shkollė dhe anasjelltas ndodhe qe ndonjehere te mbeten ne kemb - edhe pse nuk jan larg por me padyshym se mendja rrin tek ta- me te arritur ne shtepi kan obligimin apo rregullin me mirete them te therrasin dhe te thone:
- Jemi ne shtepi !

halla e madhe
14-02-12, 22:10
Ah,nena ime,paste drite shpirti i saj me thoshte:_"me rrit femij eshte sikur me ngrene celik me dhemb" e kishte pas plotesisht te drejte.Po te tregoja sonte per shqetesimet e mia gjate ketyre viteve qysh se u bera nene, s'do me dilnin shume faqe te FD,po secila faze e moshes se femijve po kalonte me shpejt se une kujtova...sote pasi secili/la u pavarsuan ju baj gajlen kuptohet si nene,nje e di, kur nuk therrasin ne telefon e di qe jane mire, keto shprehi i kane te katertit,...hahahahah, e herave tjera do ju sjelli nga nje tregim te shkurter te shqetesimeve qe perjetuam jo aq tragjike po per mua dukeshin kushedi sa te renda...eh,mos ndodhte cka mendojne nenat!:smile:

lovely
14-02-12, 22:15
Ah,nena ime,paste drite shpirti i saj me thoshte:_"me rrit femij eshte sikur me ngrene celik me dhemb" e kishte pas plotesisht te drejte.Po te tregoja sonte per shqetesimet e mia gjate ketyre viteve qysh se u bera nene, s'do me dilnin shume faqe te FD,po secila faze e moshes se femijve po kalonte me shpejt se une kujtova...sote pasi secili/la u pavarsuan ju baj gajlen kuptohet si nene,nje e di, kur nuk therrasin ne telefon e di qe jane mire, keto shprehi i kane te katertit,...hahahahah, e herave tjera do ju sjelli nga nje tregim te shkurter te shqetesimeve qe perjetuam jo aq tragjike po per mua dukeshin kushedi sa te renda...eh,mos ndodhte cka mendojne nenat!:smile:

Nuk kan thane badihava; m gjet qka menon gruja, e jo qka menon nana:biggrin:

Shqetsimet e mia si prind?

Momentalisht i kom dy djemt ner kontrolle:biggrin:

Me t madhin e kom pas pak ma zor, se i pjekt:biggrin: e me t voglin, nihere heret me fol...

O Zot shnosh kish pas thane ni fukare, edh eune po thom; veq ishalla jem shnosh :smile:

Murgesha
14-02-12, 22:17
Kur shkon Djali ne ushtrime dhe vonohet, shembull e di kohen kur i kryen ushtrimet dhe sa minuta i duhen me ardhe ne shtepi. Si fillon te tejkaloj koha veq ja nis e me dridhet trupi.
Rasti tjeter kur jane jashte, e baterija e telefonit eshte e hargjuar, 1000 mendime me sillen ne koke, ne fund del se vetem baterija i ka fajet.

tjetra kur ju ik autobusi e vijne me tjetrin, ajo gjysm ore eshte shume e gjate per mua.

Mbi te gjitha shqetesohem, se mos gabojne tani aq rende, se jane ne mes te moshes se pubertetit dhe keto gabime mund ti shoqerojne gjithe jeten!

shqetesohem une si nene, mos ju ve kufije te shumte apo liri te tepert. Si te gjejme balancen ne mes ketyre dyjave.
etj. etj. etj....

Ah moj Dea sa me dėshirė do ti merrja prap kėto shqetėsime si tuat pėr momentin.

Mirė paska thėnė Halla e Madhe mbushen faqe tė tėra me ato shqetėsimet prindore qė mendoj se secili prej nesh i ka.

Alima
14-02-12, 22:21
...

Gabimi me i madhe qe mund te bene nje prind eshte te trajtoi femiun si prone private ...


Duhet eduku qe nga femijeria ( ne Islam , sorry njerez http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif) ... dhe shty nga foleja qe te fluturoi neper viat e veta !

Shkresave te te madhit Zot , edhe shtatqind here me u dridhe nga shqetesimet nuk mund u del para !
.

e_martumja
14-02-12, 22:35
Une i kam dy engjujt e vogel, shqetsimet e mdhaj i kam kur jane me teperatur, me gripa flej me to dhe gati tere naten nuk me ze gjumi prej friges.

Hajra
14-02-12, 22:45
...

Gabimi me i madhe qe mund te bene nje prind eshte te trajtoi femiun si prone private ...


Duhet eduku qe nga femijeria ( ne Islam , sorry njerez http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif) ... dhe shty nga foleja qe te fluturoi neper viat e veta !

Shkresave te te madhit Zot , edhe shtatqind here me u dridhe nga shqetesimet nuk mund u del para !
.


....Alime qysh eshte ajo thenia , hiqma tuten ta fali magarin, edhe neve kush me na hjek tuten se, hahah...

Mire e ke e nderuar vetem qysh ka thane zoti se ndryshe nuk bahet, por ne si njerez qe jemi hyzmetin po duhet me ja ba, per hier te ndergjegjes tone. Edhe une e kam kuptu qe vertet nese njeriu e edukon femijen ne menyre fetare gjdo gje eshte me e lehte dhe me e sigurte, po te paket jane ata njerez qe bejne nje gje te tille.Per neve qe jemi ne vende te huaja rendsi primara ka komunikimi me femije ne gjuhen amtare, pastaj vine tjerat, si edukimi per historine kulturen fene etj etj..Pa anashkalu edhe integrimin ne vendin dhe shoqerin qe jeton, mbi te gjitha rendesi te veqant duhet ti japim shkollimit.

p.s. a te shurdhova Alime hahaha...

Murgesha
14-02-12, 22:49
Mė falni Hajrė e Alime, po nuk ėshtė kjo temė se ēfarė edukate me ju dhėnė fėmijėve.

Shkurt e shqip sa shqetėsohemi pėr ta, ēfarė shqetėsime tė sjell rritja e tyre, tė flasėsh nė rolin e prindit pra nė veten e parė.

Hajra
14-02-12, 22:52
Mė falni Hajrė e Alime, po nuk ėshtė kjo temė se ēfarė edukate me ju dhėnė fėmijėve.

Shkurt e shqip sa shqetėsohemi pėr ta, ēfarė shqetėsime tė sjell rritja e tyre, tė flasėsh nė rolin e prindit pra nė veten e parė.

......pse a nuk te shqetson ty gjuha te cilen e flet fmija yte? Nuk eshte vetem shqetsim se po ma shkel kerri ose po ma kidnapon dikush, ose ose ose... Per mendimin time shqetsimi me i madhe duhet te jete per edukaten dhe rrugen qe merr femija, deri te martesa me kend.

Alima
14-02-12, 22:55
Mė falni Hajrė e Alime, po nuk ėshtė kjo temė se ēfarė edukate me ju dhėnė fėmijėve.

Shkurt e shqip sa shqetėsohemi pėr ta, ēfarė shqetėsime tė sjell rritja e tyre, tė flasėsh nė rolin e prindit pra nė veten e parė.


...

Mem fal Murgesh , se sun u durova ...


Shqetesimet jane me te vogla , sapo tu dedikosh edukaten adekuate !


Une prap nisem nga vetja ... nana ime ( Allahu e past meshiru , ja past bere varrin kopsht prej kopshteve te xhenetit ) ... sa here merrsha rruge per diku larg , pa u ba gjys ore teli , pas nje ore teli , pas dy ore teli ... mu duft njehere me i thane inshAllah ma ka ba hallall :(( ... mu desht me i thane , nese ndodhe diēka te lajmeroin policia ... pa e marr vesh nuk jet .Mos e hidhero Krijuesin nana ime , ngase une jame ne doren e Tij e jo ne tenden . Prej aty une kame averi ne grat qe perzihen fort ne pune te Zotit !


Duhet keshillu , udhezu , mobilu ... per tjerat si te vine mireseardhshin !ps.a ma mire me fol qeshtu http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.


.

Alima
14-02-12, 22:58
......pse a nuk te shqetson ty gjuha te cilen e flet fmija yte? Nuk eshte vetem shqetsim se po ma shkel kerri ose po ma kidnapon dikush, ose ose ose... Per mendimin time shqetsimi me i madhe duhet te jete per edukaten dhe rrugen qe merr femija, deri te martesa me kend.


...

Ngone kush , ngone .... ai me fol shqip PO SE PO , si bylbyl ... po qysh me msu edhe arabisht se http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

Hajra
14-02-12, 23:02
...

Ngone kush , ngone .... ai me fol shqip PO SE PO , si bylbyl ... po qysh me msu edhe arabisht se http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif


.

...lehte e thua ti po se po, kur po shkoim ne kosove po e shpfim shpeshe qe nuk po eshte "po se po" , cka me prit mandej ne raste te tilla? E kam fjalen ne qe jetoim ne vende te huaja duhet te jemi me shume vigjilent ne cdo aspekt, sepse kemi pergjegjsi te madhe.

Murgesha
14-02-12, 23:02
......pse a nuk te shqetson ty gjuha te cilen e flet fmija yte? Nuk eshte vetem shqetsim se po ma shkel kerri ose po ma kidnapon dikush, ose ose ose... Per mendimin time shqetsimi me i madhe duhet te jete per edukaten dhe rrugen qe merr femija.

Fėmijėt e mij flasin edhe nga tri gjuhė tjera pėrveq shqipes e ato janė danisht, gjermanisht e anglisht, kėtė e kan arritė me tė mėsuar skam pas kurr asnjė shqetėsim se cilėn do ma flasin, ama nė shtėpi e flasim tė gjithė shqipen.
Shqetėsim se mos po e shkel kerri a po e kidnapon dikush, a po mytet kund me kerr, a e gjeti vėrtet dashurinė e jetės, a mori drejtimin e duhur a do tė ja arrij tė mbaroj studimet qė ka nisė, a, a ,a ,a tė panumėrta janė, por qė tek unė sjellin shqetėsime tė pėrditshme.
Nuk shqetėsohem fare pėr fenė e tye sepse ja u kam lėnė ta zgjedhin vet pra nuk mė shqetėson fare nėse ata nesėr do tė bahen muslimanė, katalik, a budista.

Alima
14-02-12, 23:06
...lehte e thua ti po se po, kur po shkoim ne kosove po e shpfim shpeshe qe nuk po eshte "po se po" , cka me prit mandej ne raste te tilla? E kam fjalen ne qe jetoim ne vende te huaja duhet te jemi me shume vigjilent ne cdo aspekt, sepse kemi pergjegjsi te madhe.


...

S'di ... me hallk nuk mirrna (masi nuk eshte tarzani kesajde , po e le me kaq ) !


.

Hajra
14-02-12, 23:09
Fėmijėt e mij flasin edhe nga tri gjuhė tjera pėrveq shqipes e ato janė danisht, gjermanisht e anglisht, kėtė e kan arritė me tė mėsuar skam pas kurr asnjė shqetėsim se cilėn do ma flasin, ama nė shtėpi e flasim tė gjithė shqipen.
Shqetėsim se mos po e shkel kerri a po e kidnapon dikush, a po mytet kund me kerr, a e gjeti vėrtet dashurinė e jetės, a mori drejtimin e duhur a do tė ja arrij tė mbaroj studimet qė ka nisė, a, a ,a ,a tė panumėrta janė, por qė tek unė sjellin shqetėsime tė pėrditshme.
Nuk shqetėsohem fare pėr fenė e tye sepse ja u kam lėnė ta zgjedhin vet pra nuk mė shqetėson fare nėse ata nesėr do tė bahen muslimanė, katalik, a budista.

....e po ja qe njerzit jane te ndryshem edhe shqetsimet i kane te ndryshme, e di obligimin tim si prind qe duhet te ia mesoi edhe fene, pastaj me siguri ai vendos vete.Nuk do te deshiroja kurre qe fmija ime te lidhe kurore me nje njeri te nacionalitetit tjeter perveq atije shqiptare, kuptohet edhe ketu nuk do te munde te vendos une por do te mundohem ti edukoj ne ate drejtim. Sigurisht qe kujdesem edhe per rrugen qe marrin kudo, gjithmone kan tel. dhe jemi ne kontakt.

Murgesha
14-02-12, 23:13
....e po ja qe njerzit jane te ndryshem edhe shqetsimet i kane te ndryshme, e di obligimin tim si prind qe duhet te ia mesoi edhe fene, pastaj me siguri ai vendos vete.Pastaj nuk do te deshiroja kurre qe fmija ime te lidhe kurore me nje njeri te nacionalitetit tjeter perveq atije shqiptare, kuptohet edhe ketu nuk do te munde te vendos une por do te mundohem ti edukoj ne ate drejtim.

Shpresoj qė tė kėnaqin me zgjedhjet e tyre Hajro po jo gjithherė bėhet ashtu siq don prindi. Unė tė mijtė i kam udhėzu (jashtė teme o kjo qė po flas) sa mė mirė qė kam dijtė e qė kam mujtė. Po mjafton me ju ngel celulari pa rrymė e me ndejt tėrė natėn zgjuar deri sa tė kthehen nė shtėpi. Shqetėsimet e prindit mbarojnė vetėm kur ai tė vdes pamarrė parasysh ēfarė edukate a ēfarė feje ju ka mėsuar fėmijėve tė vet.

lovely
14-02-12, 23:14
Hajra edhe Halimja,

qikjo teme, nuk ka t boj me fe kurgjo, edhe nuk ka t boj me edukate.

Shkurt edhe shqip pyetja po shtrohet, qka iu shqeteson si prind?


Dmth, cka te brengos si prind, qka te frikeson ne lidhje me femijet tuaj, etj etj.


Po jo, qysh e edukon!

Kapishi?:biggrin:

halla e madhe
14-02-12, 23:15
..ja nje rast i shkruter, isha nuse rishte e ardhur ne gurbet,me shue se 30 vite e ka kjo ngjarje, kisha vajzen (femiun e pare) nje vjeqare,kaloja diten me te,nganjehre deri sa ajo flinte une ose lexoja dicka ose beja tentene me dukej sa me largonte mallin qe kisha per vendlindje..kur po e shof vajzen po bertet,ju afrova,cka me pa.... e kishte pas kepute cipeza te shpuzes(sungjerit) e shjte ne hund e mezi merrte fryme ..une desh dica nga tmerri,ne shpejtesi mu dha t'ja hjeku copezat e sungjerit nga hunda me krrabzen qe kisha ne dore--phuuuuuu,trupi filloj te me dridhet nga sikleti,po e pash qe ja hoqa deri ne fund dhe u lirova,vajza filloj ta qaj ,e vrejti edhe ajo shqtsimin tim me shterngoj shume edhe une ate poashtu nga gezimi qe kaluam mire:tongue:....eh qeshtu valla:tongue:

Hajra
14-02-12, 23:15
Hajra edhe Halimja,

qikjo teme, nuk ka t boj me fe kurgjo, edhe nuk ka t boj me edukate.

Shkurt edhe shqip pyetja po shtrohet, qka iu shqeteson si prind?


Dmth, cka te brengos si prind, qka te frikeson ne lidhje me femijet tuaj, etj etj.


Po jo, qysh e edukon!

Kapishi?:biggrin:

......ti thuj bre bi mos shkruni ne qet teme se po dojna vet me kan e mos me kallxo mua qka me shqetson,OK.

vjeshta
14-02-12, 23:16
Qe po mi mashtrojne keta t'huajt .:tongue:

lovely
14-02-12, 23:17
......ti thuj bre bi mos shkruni ne qet teme se po dojna vet me kan e mos me kallxo mua qka me shqetson,OK.


kadal, mos bertit,:biggrin: veq jau spjegova pak permbajtjen e temes, qka po lypet n teme :smile:

Alima
14-02-12, 23:17
Hajra edhe Halimja,

qikjo teme, nuk ka t boj me fe kurgjo, edhe nuk ka t boj me edukate.

Shkurt edhe shqip pyetja po shtrohet, qka iu shqeteson si prind?


Dmth, cka te brengos si prind, qka te frikeson ne lidhje me femijet tuaj, etj etj.


Po jo, qysh e edukon!

Kapishi?:biggrin:


...

Ok !


...me shqeteson edukimi i tij ne fene e drejte !

...me brengos dhe me frikeson devijimi i tyre ne fene e tyre te drejte !


a kapitasha tuto http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.


.

e_martumja
14-02-12, 23:18
Shpresoj qė tė kėnaqin me zgjedhjet e tyre Hajro po jo gjithherė bėhet ashtu siq don prindi. Unė tė mijtė i kam udhėzu (jashtė teme o kjo qė po flas) sa mė mirė qė kam dijtė e qė kam mujtė. Po mjafton me ju ngel celulari pa rrymė e me ndejt tėrė natėn zgjuar deri sa tė kthehen nė shtėpi. Shqetėsimet e prindit mbarojnė vetėm kur ai tė vdes pamarrė parasysh ēfarė edukate a ēfarė feje ju ka mėsuar fėmijėve tė vet.
Nena ime thot shpesh kur shqetsohem per dicka me femije, asgje s'eshte tani kto jane si shqer tu rrit behen si zeher dmth gajlet ma te mdhaj.

Alima
14-02-12, 23:18
Qe po mi mashtrojne keta t'huajt .:tongue:


...

http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon12.gif


.

lovely
14-02-12, 23:19
...

Ok !


...me shqeteson edukimi i tij ne fene e drejte !

...me brengos dhe me frikeson devijimi i tyre ne fene e tyre te drejte !


a kapitasha tuto http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.


.Wrong :biggrin:


Ty te shqeteson mendimi, se femiu yt nuk po shkon ne rrugen e Zotit ton, dmth ne rrugen tane.
Ti brengosesh edhe frikesohesh, qe femiiu yt ka me deviju prej rruges tane.

kapishi qitash?:biggrin:

Hajra
14-02-12, 23:21
kadal, mos bertit,:biggrin: veq jau spjegova pak permbajtjen e temes, qka po lypet n teme :smile:

...ti a e kupton fjalen shqetsim? kqyre ne fjalor e mandej tregom qe jam jasht teme.

Ndoshta po doni me shkru qe shqetsohem qe fmija im po mi hup dhite ose po ma rrok kali shkelem, ketu nuk mund ti shkruaj sepse asnjerense kam.

vazhdone

Murgesha
14-02-12, 23:22
...

Ok !


...me shqeteson edukimi i tij ne fene e drejte !

...me brengos dhe me frikeson devijimi i tyre ne fene e tyre te drejte !


a kapitasha tuto http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif.


.
E nderuar!
Nuk po dua ta shtjellojmė kėtė temė nga botėkuptimet e tė tjerėve (fetare pra) por nga pėrvoja jonė personale.

Thjesht ju lutem pėr njė mirėkuptim ndaj temės.

Alima
14-02-12, 23:22
Wrong :biggrin:


Ty te shqeteson mendimi, se femiu yt nuk po shkon ne rrugen e Zotit ton, dmth ne rrugen tane.
Ti brengosesh edhe frikesohesh, qe femiiu yt ka me deviju prej rruges tane.

kapishi qitash?:biggrin:


...

.... sapo me kaplon frika , shqetesimi , brenga ...


lutja e nenes nuk kthehet ,( Muhamedi a.s. )


.

lovely
14-02-12, 23:25
...ti a e kupton fjalen shqetsim? kqyre ne fjalor e mandej tregom qe jam jasht teme.

Ndoshta po doni me shkru qe shqetsohem qe fmija im po mi hup dhite ose po ma rrok kali shkelem, ketu nuk mund ti shkruaj sepse asnjerense kam.

vazhdoneHajre, njeri nuk shqetesohet per diqka qe munet me ndryshu, ti munesh me ia msu fmive tu gjuhen shqipe, fene islame, kurgjo t keqe nuk ka ktu.

Njeri shqetesohet, tutet, friksohet:biggrin: brengoset, se po i ndodh fmise t vet nej aksident psh, po i ndodh nej e papritur e padeshirushme, po i ndodh nej e keqe, po shkon ne rruge t kqija, po kapet me shoqni t keqe, po drogiratet, po martohet me nej zezak, por mbi te gjithe mbi te gjitha, une personalisht si prind shqetesohem, tutem, frikesohem:biggrin: brengosem, prej smundjeve, dmth per shendetit e fmise tem, po ia ngjet nej smundje e pasherushme psh, edhe prej vetvrasjes.

Si t osht njeri shnosh, i bon tona, a po kupton? I mrrin tona. :smile:

Alima
14-02-12, 23:28
E nderuar!
Nuk po dua ta shtjellojmė kėtė temė nga botėkuptimet e tė tjerėve (fetare pra) por nga pėrvoja jonė personale.

Thjesht ju lutem pėr njė mirėkuptim ndaj temės.


...

Mire e nderuar ,
pasi jetoim dy botera te ndryshme ,qe tani do abstenoi ne shkrime ...


Kot!

Naten e mire !


.

Alima
14-02-12, 23:29
Hajre, njeri nuk shqetesohet per diqka qe munet me ndryshu, ti munesh me ia msu fmive tu gjuhen shqipe, fene islame, kurgjo t keqe nuk ka ktu.

Njeri shqetesohet, tutet, friksohet:biggrin: brengoset, se po i ndodh fmise t vet nej aksident psh, po i ndodh nej e papritur e padeshirushme, po i ndodh nej e keqe, po shkon ne rruge t kqija, po kapet me shoqni t keqe, po drogiratet, po martohet me nej zezak, por mbi te gjithe mbi te gjitha, une personalisht si prind shqetesohem, tutem, frikesohem:biggrin: brengosem, prej smundjeve, dmth per shendetit e fmise tem, po ia ngjet nej smundje e pasherushme psh, edhe prej vetvrasjes.

Si t osht njeri shnosh, i bon tona, a po kupton? I mrrin tona. :smile:


...

Edhe keto te gjitha , shkurt por kjarte i perfshiva !Konsideroi !


Keshtu qe nuk do u pengoi me !


Naten e mire Lovelie :)


.

Hajra
14-02-12, 23:31
Hajre, njeri nuk shqetesohet per diqka qe munet me ndryshu, ti munesh me ia msu fmive tu gjuhen shqipe, fene islame, kurgjo t keqe nuk ka ktu.

Njeri shqetesohet, tutet, friksohet:biggrin: brengoset, se po i ndodh fmise t vet nej aksident psh, po i ndodh nej e papritur e padeshirushme, po i ndodh nej e keqe,

po shkon ne rruge t kqija, po kapet me shoqni t keqe, po drogiratet, po martohet me nej zezak, por mbi te gjithe mbi te gjitha, une personalisht si prind shqetesohem, tutem, frikesohem:biggrin: brengosem, prej smundjeve, dmth per shendetit e fmise tem, po ia ngjet nej smundje e pasherushme psh, edhe prej vetvrasjes.

Si t osht njeri shnosh, i bon tona, a po kupton? I mrrin tona. :smile:


......prej qaty ku ta ndava shkrimin po hyne automatikisht qeto shqetsimet e mija, pra edukata dhe kujdesi per femije.

kaq pata,

lovely
14-02-12, 23:37
......prej qaty ku ta ndava shkrimin po hyne automatikisht qeto shqetsimet e mija, pra edukata dhe kujdesi per femije.

kaq pata,Hajre, ti nuk mundesh me i eduku ose me u kujdes per aksidente, per semundje, per vetvrasje..

As per ato t kqijat tjera nuk ke garancion se ti e edukon, edhe nuk i ndodh asni e keqe qe i permena ma nalt.
Nuk munesh me e nda prej jetes, prej shoqnise, nese ne nje fest shkolle shkon, edhe ia qet dikush drogen n pije.
Nuk munesh me eduku djalin, mos me pas te dashur, se nashta e len shtatzane...
Nuk munesh me ndalu qiken mos me e dashte nje te huaj..

Per qito sene, qe nuk i kem ne dore, brengosen krejt prindt e ksaj bote :smile:


Munesh, me jau msu gjuhen shqipe, me jau msu islamin. Nuk ke nevoje me u shqetesu per kto gjana.

Ngom mue, se moti jom prind:biggrin:

Hajra
14-02-12, 23:40
Hajre, ti nuk mundesh me i eduku ose me u kujdes per aksidente, per semundje, per vetvrasje..

As per ato t kqijat tjera nuk ke garancion se ti e edukon, edhe nuk i ndodh asni e keqe qe i permena ma nalt.
Nuk munesh me e nda prej jetes, prej shoqnise, nese ne nje fest shkolle shkon, edhe ia qet dikush drogen n pije.
Nuk munesh me eduku djalin, mos me pas te dashur, se nashta e len shtatzane...
Nuk munesh me ndalu qiken mos me e dashte nje te huaj..

Per qito sene, qe nuk i kem ne dore, brengosen krejt prindt e ksaj bote :smile:


Munesh, me jau msu gjuhen shqipe, me jau msu islamin. Nuk ke nevoje me u shqetesu per kto gjana.

Ngom mue, se moti jom prind:biggrin:


....ngomeni ju mue ti edhe murgesha, asgje nuk ishte jasht teme.

vjeshta
14-02-12, 23:42
Shqetsimet jan t'ndryshme ,mos u bani interesant qyyyyy!:biggrin:

Murgesha
14-02-12, 23:43
....ngomeni ju mue ti edhe murgesha, asgje nuk ishte jasht teme.

Shkrimet kėtu i keni Hajro so ka ja u prek kush.

U baft si don ti Hajro, pra me dhėnien e edukatės fetare e morale kurr mos paqsh asnjė shqetėsim tjetėr si prind, se tybe nuk jan bash edhe tė mira shqetėsimet qė sjellin fėmijėt. E as nuk kan qenė tė mira pėr prindėt tanė ato qė ja u kemi sjell ne vet.

lovely
14-02-12, 23:44
....ngomeni ju mue ti edhe murgesha, asgje nuk ishte jasht teme.Edukata edhe shqetesimi jane dy sene total t ndryshme pej njana tjetres.

Ti e din mire qet pune.:smile:


Ti edhe une i edukojna fmine tone, n mnyren ma t mire t mundshme, n mnyren ma t mire qe dina na, po qai shqetsimi mrena n neve nuk na len rahat.

Njo. Dy. Dy sene t ndryshme.

Naten e mire

prindja:biggrin:

Hajra
14-02-12, 23:48
Shkrimet kėtu i keni Hajro so ka ja u prek kush.

U baft si don ti Hajro, pra me dhėnien e edukatės fetare e morale kurr mos paqsh asnjė shqetėsim tjetėr si prind, se tybe nuk jan bash edhe tė mira shqetėsimet qė sjellin fėmijėt. E as nuk kan qenė tė mira pėr prindėt tanė ato qė ja u kemi sjell ne vet.

.....Murgeshe pse behemi aq te ceket, nje nder shqetsimet e mija ishte edhe feja ku ty edhe lovelit ju ba tillt e hygjym me akuzuat po shkruan jashte teme. Nuk eshte me rendesi hiq fshij krejt e ban qka te dush, edhe bllok nese don por diskutimi duhet te jete diskutim dhe jo padrejtsi akuze e nenqmim per njerzit qe mendoin ndryshe.

Murgesha
14-02-12, 23:51
.....Murgeshe pse behemi aq te ceket, nje nder shqetsimet e mija ishte edhe feja ku ty edhe lovelit ju ba tillt e hygjym me akuzuat po shkruan jashte teme. Nuk eshte me rendesi hiq fshij krejt e ban qka te dush, edhe bllok nese don por diskutimi duhet te jete diskutim dhe jo padrejtsi akuze e nenqmim per njerzit qe mendoin ndryshe.

Ēka o ka thot lovly ėshtė problemi i saj drejtoju asaj e jo mua pėr te.
Unė mė nė fuind kuptova ēfarė shqetėsime ke ti si prind nuk mė duhet ma shumė, dhe me njėfarė mėnyre po ta kam lakmi.

lovely
14-02-12, 23:53
.....Murgeshe pse behemi aq te ceket, nje nder shqetsimet e mija ishte edhe feja ku ty edhe lovelit ju ba tillt e hygjym me akuzuat po shkruan jashte teme. Nuk eshte me rendesi hiq fshij krejt e ban qka te dush, edhe bllok nese don por diskutimi duhet te jete diskutim dhe jo padrejtsi akuze e nenqmim per njerzit qe mendoin ndryshe.


Tum falsh qe po nderhyj qishtu, me paske thane se ta bona bajat?

Une veq diskutova. A din qasi diskutimi, qe po thu duhet te jete diskutim. Nuk ke as nencmim, as akuze e as padrejtesi.

Tash e shkrove brenda temes. Se njera nder shqetsimet e tua, eshte edhe feja.


Ti e shkrova ma heret, se nese i edukojme femijet ne frymen fetare, gjithcka osht ma lehte.
Une nuk pajtohem me qat pune asni trohe.

Pse? T kallxoj tjeter here.

Hajra
14-02-12, 23:59
Tum falsh qe po nderhyj qishtu, me paske thane se ta bona bajat?

Une veq diskutova. A din qasi diskutimi, qe po thu duhet te jete diskutim. Nuk ke as nencmim, as akuze e as padrejtesi.

Tash e shkrove brenda temes. Se njera nder shqetsimet e tua, eshte edhe feja.


Ti e shkrova ma heret, se nese i edukojme femijet ne frymen fetare, gjithcka osht ma lehte.
Une nuk pajtohem me qat pune asni trohe.

Pse? T kallxoj tjeter here.

.....kadal mos u ngut lexoje qka ke shkru, the hajra po shkrun jasht teme, domethane qe nukqenka diskutim ky, krejt gabim e pakem gabu vendin. Pra e gjitha eshte ketu, te akuza jote JASHT TEME.

halla e madhe
15-02-12, 00:00
Tum falsh qe po nderhyj qishtu, me paske thane se ta bona bajat?

Une veq diskutova. A din qasi diskutimi, qe po thu duhet te jete diskutim. Nuk ke as nencmim, as akuze e as padrejtesi.

Tash e shkrove brenda temes. Se njera nder shqetsimet e tua, eshte edhe feja.


Ti e shkrova ma heret, se nese i edukojme femijet ne frymen fetare, gjithcka osht ma lehte.
Une nuk pajtohem me qat pune asni trohe.

Pse? T kallxoj tjeter here.


hm, edhe ne frymen fetare nuk eshte asgje e sigurte sepse nje shoqe e imja i edukoj femijte si duhet fetar po njeri prej tyre u be extremist,mjekrrosh e ku ta di une,ja hudhen nga puna,i doli nusja,ju shkaterrua familja,e ai harami ja plasi zemren nenes,e shkreta po jeton e shqetesuar :confused:

lovely
15-02-12, 00:02
.....kadal mos u ngut lexoje qka ke shkru, the hajra po shkrun jasht teme, domethane qe nukqenka diskutim ky, krejt gabim e pakem gabu vendin. Pra e gjitha eshte ketu, te akuza jote JASHT TEME.


Ne rregull de. Je jashte teme, nuk eshte nencmim. Une mendova se ke jashte teme, edhe e mbroj ate mendim temin deri n vdekje.:biggrin:

Ty nuk duhet me t ardhe merzi, se edhe vet dal n t shumten e rasteve jashte temave.:)

Une t thashe je jashte teme, edhe ta argumentova pse je jashte teme.Ps; tash pe di pse kokum da une e ti, garant nuk kena mujt me u marr vesh hahahahahahaha

Alima
15-02-12, 00:03
hm, edhe ne frymen fetare nuk eshte asgje e sigurte sepse nje shoqe e imja i edukoj femijte si duhet fetar po njeri prej tyre u be extremist,mjekrrosh e ku ta di une,ja hudhen nga puna,i doli nusja,ju shkaterrua familja,e ai harami ja plasi zemren nenes,e shkreta po jeton e shqetesuar :confused:


...

Keshtu e ka diskriminimi !


.

lovely
15-02-12, 00:05
hm, edhe ne frymen fetare nuk eshte asgje e sigurte sepse nje shoqe e imja i edukoj femijte si duhet fetar po njeri prej tyre u be extremist,mjekrrosh e ku ta di une,ja hudhen nga puna,i doli nusja,ju shkaterrua familja,e ai harami ja plasi zemren nenes,e shkreta po jeton e shqetesuar :confused:Qet sen edhe une deshta me thane Halle, edhe plot raste e arsye tjera :)

Si prind, pa marre parasysh qka e qysh punojme me fmijte tane, sa mire e sa shume i msojme, qysh i edukojme , kurre n jete nuk kena garancion qe kan me shku rruges t mire, ose qe kan me kane mire ne jete, ose qe kan me pas jete t lumtur bashkeshortore, ose ose ose...

Si prind, shqetesimet nuk na hjeken kurre.

Makresh
15-02-12, 09:38
E vetmja gje, qe do t'me sheqetesonte si prind, do kishin me qen shokėt/shoqėt e tyre !

Domira
15-02-12, 12:39
Prej dites kur njeriu behet prind fillojne shqetesimet. Kur femiu i posalindur qan, prindi shetesohet se pse nuk i rahatohet femia. Pastaj kur fillon me u cu ne kamb, prindi shqetesohet se mos rrexohet femiu i vet. Kur fillon te del vet nga shtepia, prindi shqetesohet se mos i ndodh dicka rruges. Kur fillon te bej femiu shoke, prindi shqetesohet se me cfare shoke shoqerohet. Pastaj me vone prindi shqetesohet se me cfar vajza/djem shoqerohet/lidhet femiu. Mesimet/studimet jane shqetesim i perhershem i prindit. Pastaj ose ne nderkohe vie makina dhe prindi shqetesohet se si po kalon rruges femiu. Pastaj udhetime e gjata ne kontinente te tjera...e tj etj.
Por nuk duhet te harrojme se te gjitha keto shqetesime plotesojne jeten e prindit dhe jane edhe te bukura per prindin, kur prindi eshte i kenaqur me cfardo rezultati te mire te te gjitha ketyre shqetesimeve :)

Jana
15-02-12, 13:45
E vetmja gje, qe do t'me sheqetesonte si prind, do kishin me qen shokėt/shoqėt e tyre !


..te pershendes shum ...kjo eshte gjithqka qe i duhet nje femije ...kur ka raporte shoqerore dhe te kuptueshme me prind...

Zana_ch
15-02-12, 13:56
Prej dites kur njeriu behet prind fillojne shqetesimet. Kur femiu i posalindur qan, prindi shetesohet se pse nuk i rahatohet femia. Pastaj kur fillon me u cu ne kamb, prindi shqetesohet se mos rrexohet femiu i vet. Kur fillon te del vet nga shtepia, prindi shqetesohet se mos i ndodh dicka rruges. Kur fillon te bej femiu shoke, prindi shqetesohet se me cfare shoke shoqerohet. Pastaj me vone prindi shqetesohet se me cfar vajza/djem shoqerohet/lidhet femiu. Mesimet/studimet jane shqetesim i perhershem i prindit. Pastaj ose ne nderkohe vie makina dhe prindi shqetesohet se si po kalon rruges femiu. Pastaj udhetime e gjata ne kontinente te tjera...e tj etj.
Por nuk duhet te harrojme se te gjitha keto shqetesime plotesojne jeten e prindit dhe jane edhe te bukura per prindin, kur prindi eshte i kenaqur me cfardo rezultati te mire te te gjitha ketyre shqetesimeve :)Shum te verteta jan gjitha kto shqetsime per prinder qe Domira i ka ceke ma lart.


Mami jem em thojke gjithmone: oj zan ishalla nuk te ndodhin gjitha ato te kqija qe prindi i menon per femin e vet , te lutem te besh kujdes per vete por edhe per shoqerin qe je me ta.

Dallandyshja_718
15-02-12, 15:05
Askurrgja nuk jane shqetesimet e prinderit sa jane shqetesimet e njeriut qe nuk mun te behet prind...:smile: Dhe tani "vleresonie" shqetesimin e prinderit si t'doni...

lovely
15-02-12, 15:16
Askurrgja nuk jane shqetesimet e prinderit sa jane shqetesimet e njeriut qe nuk mun te behet prind...:smile: Dhe tani "vleresonie" shqetesimin e prinderit si t'doni...E kam ni shoqe, qe nuk mundi te kete femije, e cila e pershkruan keshtu;

"Pasi nuk pata femije, gjithcka me duket e kote. Nuk kam vullnet per kurgjo. Nuk i gzohem kurgjo-fit"

Duhet te jete jete e zbrazet.


Por, egziston mundesi adoptimi. Ndoshta nuk eshte 100% ndjenja e njejte, por besoj i afrohet.

Nje e aferm e jemja, adoptoi nje qike nga Kosova, jeton jashte. Jeta e saj ka ndryshu total, e nanes dmth. nuk pershkruhet gezimi i saj edhe dashuria qe ndjen per ate qike. :smile:

PS; Me vjen shume shume keq Dallendyshe :frown:

Hajra
15-02-12, 15:18
Askurrgja nuk jane shqetesimet e prinderit sa jane shqetesimet e njeriut qe nuk mun te behet prind...:smile: Dhe tani "vleresonie" shqetesimin e prinderit si t'doni...

......shume mire e ke thane Dallendyshe por une do te shtoje qe kjo nuk eshte shqetsim por nje vuajtje e vertet.

Artisti
15-02-12, 15:59
A e dini ēka, po mė tranoni ju !

Unė kadal dale me hapa tė sigurt po du mi bė 18 vjet e duhet me mendue me gjet njė vajzė mu martue e me bė fėmijė, ju po shkruni kėtu pėr shqetėsime e ēka di unė.


Mosni qishtu qyy.


.

Diana007
15-02-12, 17:19
A e dini ēka, po mė tranoni ju !

Unė kadal dale me hapa tė sigurt po du mi bė 18 vjet e duhet me mendue me gjet njė vajzė mu martue e me bė fėmijė, ju po shkruni kėtu pėr shqetėsime e ēka di unė.


Mosni qishtu qyy.


.


Mshili syt mos lexo hiq :biggrin:

Naki
15-02-12, 18:16
Brengat dhe dėshirat janė pjesė pėrbėrse e Prindėrve ,nė segmentin e ardhmėris sė fėmijėve.
Nuk ka apsolutikishtė asnjė Prindė qė nuk ka shqetėsime psikologjike pėr Fėmijėt e tyre,pa marrė parasysh moshėn.
Shpeshė ndodhė , edhe njė ėndėrr e pa pėlqyer na shkakton shqetesime tė natyres sė ndryshėme,para disa ditėve Nena ime 70 vjeqare kishte pėrjetu njė ėndėrr tė pa lakmueshėme dhe nga brenga mė thirri nė telefon dhe pyeste a jemi mirė,ju pėrgjigja po nėnėn mos ke gajle,gjithėqka ėshtė mirė.
Po unė Prindė i dy fėmijėve adoleshent,shqetėsim kam qė tė arrijnė cilėt e shkollimit, tė kuptojnė sa e rėndėsishėme ėshtė kjo fazė, ku notat vendosin perspektiven e tyre tė zgjedhjės sė profesionit!

Ndajė mendimin e shumicės sė postuesėve,shqetėsimet janė pjesė pėrbėrse e jetės ,aty ku ka shqetėsim tė shėndoshė ka edhe shtytje pozitive!

emine
15-02-12, 18:57
A dhurata ma e cmushme qe na jepet ne jete duke u ber Prind,cdo dhimbje cdo shqetsim cdo gje qe trondit zemren e njeriut vetem e ben me te dashur dhe te dhembshur,lum ai qe ka femije,e shqetsohet,dhe lum ai qe ka prind qe edhe kure te rritesh,P.sh.m,,nena ime edhe sote me ka galjen si veshem a narth etj etj,,,,
Nganjeher behet e padurushme me shqetsimet e saja...

Dikush a Babe dhe Nene per femijet dhe jo vetem shqetsimet po si duket vetja mjafte edhe te kaloje neper zjarr per femijete e saj /tij,,,,,
Faleminderit Zotit qe ka dikush qe shqetsohet per ne,dhe ne te shqetsohemi dhe te kujdesemi per <Femijet tan,asnje shqetsim apo breng nuk ka kufi,kure te behesh prind!
Vetem ishalla s'i bjen askujt me pas femijen sakat apo te semure,sepse aty a dhimbja e dyfisht,per gjanat e perditshme ja kemi me borgj Femijve tane,e qato infrakte qe i marrim,tregojne dashurin dhembshurin dhe te qenurit prind!

halla e madhe
15-02-12, 20:36
Askurrgja nuk jane shqetesimet e prinderit sa jane shqetesimet e njeriut qe nuk mun te behet prind...:smile: Dhe tani "vleresonie" shqetesimin e prinderit si t'doni...

moter Dallendyshe_e rrespektoj mendimin tend!.i gjalli paska shqetesime me femije ,por edhe pa ta,:frown:

Alima
15-02-12, 21:14
Askurrgja nuk jane shqetesimet e prinderit sa jane shqetesimet e njeriut qe nuk mun te behet prind...:smile: Dhe tani "vleresonie" shqetesimin e prinderit si t'doni...


...

Nese eshte meritore , per durimin e bere ne kete bote pa femije , do kete shperblime te medha ne boten tjeter motra, dhe femij shume gjithashtu inshAllah :)

....kalon , siqo qe te jete , krejt kalon ketu !


.

iLOVEyou!!!
16-02-12, 00:35
Une hala nuk jam prind por me shqetson fakti qe mamave dhe baballarve seriat dhe interneti po u merr shume nga koha qe u duhet kushtu femijeve........si rrjedhoj ato/ata shqetsohen se mos po bejn zhurem femijet dhe mos po ju ik noj sken pa e par.

DEA
17-02-12, 17:35
Shqetesohem se mos bien pre e paragjykimeve!

jEtA_1
17-02-12, 20:01
Sa i perket shqetsimit si prind use per vete prej dites kur me eshte konfirmuar shtatzania kam filluar te shqetsohem mos po me ndodh dicka dhe po e humbi femiun tim derisa e kisha mbrenda trupit tim kurse tani shqetsohem per cdo gje nga me te imtat sidomos naten kur flen me dhjetra her zgjohem dhe e shoh a po flen mos eshte shplut mos ka temperatur etj etj por te gjitha keto shqetsime jan aq te embla sa nuk pershkruhen kur e sheh femiun tend duke u rritur e zvilluar cdo dit me shume

emine
17-02-12, 21:46
hahhahah

Ka nja 4-5 jave q ei ka ngel njanit gruja shtazan,than edhe kur kullet gruja tutet qyqani mos pe qet beben,nuk ban me i ba gjanat tragjike,derisa rrjedhin ne at mas normale,spese nga shqetsimet e tepruar ka rrezik qe femijet te mos jan te afte ta marrin veten kurre ,apo te mbesin te mvarun dhe te rriten me frig