PDA

View Full Version : Gėzuar Ditėlindjen Kosovė!


Zero Cool
16-02-12, 14:22
Ėshtė publikuar sot spoti televiziv pėr promovimin e Kosovės nė rrjetin mė tė madh mediatik amerikan, CNN.Siē ėshtė raportuar edhe mė herėt, pėr kėtė projekt Qeveria e Kosovės do tė paguajė njė milion euro.Ministrja e Tregtisė dhe Industrisė, Mimoza Kusari-Lila, pati thėnė se kjo fushatė do tė fillojė mė 17 shkurt, nė katėr vjetorin e pavarėsisė sė Kosovės, megjithatė fushata nisi 2 ditė mė herėt.Ajo pati thėnė se viteve tė fundit, Kosova ka ndėrmarrė njė numėr tė fushatave promovuese, megjithatė, sipas saj, “kėto kanė rezultuar me nevojėn pėr vazhdimin e promovimit qoftė nė nivelin politik, qoftė nė atė tė investimeve”.Fushata e re mediatike, sipas saj, do tė ketė pėr qėllim promovimin e potencialeve tė Kosovės.“Kjo fushatė do tė fillojė mė 17 shkurt nė katėr vjetorin e pavarėsisė”, pati thėnė Kusari-Lila.


BAZckpF0mPc

Zero Cool
16-02-12, 14:26
Hillary Clinton uron Ditėn e Pavarėsisė sė Kosovės


http://knninfo.com/repository/images/16_02_12_9700_klinton.jpg


Washington, 16.02.2012 11:34

Nė emėr tė Presidentit Obama dhe tė popullit tė Shteteve tė Bashkuara,Sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton, ka uruar popullin eRepublikės sė Kosovės pėr pėrvjetorin e katėrt tė pavarėsisė.

"Kosovamund tė jetė shtet i ri, por ju keni njė tė ardhme premtuese dheShtetet e Bashkuara angazhohen pėr mbėshtetjen e njė Kosove tė pavarur,sovrane dhe multietnike".

"Pėrgėzoj udhėheqėsit e Kosovės pėrpėrkushtimin e tyre ndaj aspiratave tė qytetarėve kosovarė, pėrmesinstitucioneve demokratike, mundėsive mė tė mėdha ekonomike, si dhepromovimit tė sundimit tė ligjit. Kjo rrugė do t'i ēojė qytetarėt eKosovės drejt integrimit tė plotė euro atlantik", thuhet nė mesazhin ezonjės Clinton.

Kryediplomatja amerikane ka thėnė po ashtu seSHBA ja do tė punojė me popullin kosovar pėr njė Kosovė mė tė sigurt, mėpaqėsore dhe mė prosperuese.


Obama uroi Kosovėn pėr Ditėn e Pavarėsisė


http://knninfo.com/repository/images/16_02_12_65784_obama.jpg


16.02.2012 12:49

Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, Barack Obama, i dėrgoi njė telegram urimi Presidentes sė Republikės sė Kosovės, zonjės Atifete Jahjaga, me rastin e katėrvjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė vendit tonė.Nė urim thuhet: Nė emėr tė popullit amerikan, unė ju pėrgėzoj pėr pėrvjetorin e katėrt tė Ditės suaj tė Pavarėsisė.Qė nga shpallja e saj si shtet sovran, i pavarur, mė 17 shkurt 2008, Kosova ka bėrė pėrparim tė rėndėsishėm nė ndėrtimin e njė demokracie multietnike, pluraliste dhe tolerante nė zemėr tė Ballkanit. Pėrmes angazhimit tuaj pėr thirrjen tuaj evropiane dhe pėrkushtimin tuaj pėr reforma tė mėtejshme politike, ekonomike dhe tė sundimit tė ligjit, unė jam i bindur qė Kosova mund tė sigurojė integrimin e saj tė plotė nė komunitetin euroatlantik.Ndėrkohė qė punoni pėr tė ndėrtuar njė tė ardhme mė tė mirė pėr tė gjithė popullin e Kosovės, Shtetet e Bashkuara do tė mbeten njė partner i fortė dhe ju mund tė llogarisni nė mbėshtetjen e vazhdueshme tė Amerikės, pėrfundon urimi i presidentit amerikan, Barack Obama.

Zero Cool
16-02-12, 20:21
Shumė gjenerata kontribuan, shumė njerėz sakrifikuan pėr Kosovėn dhe Shqiptarizmin. Shumė u burgosėn, torturuan dhe vdiqėn pėr kėtė ideal. Edhepse qėllimi i paarrirur plotėsisht, Kosova ėshtė njė hap para realizimit tė lirisė dhe pavarsisė sė plotė Shqiptare. Dėshirat kolektive u bėnė realitet para katėr vitesh.

Nė aspektin individual kjo festė lidhjet me njohjen e gruas tė cilėn mė vonė, nė autobiografinė time do ta quaja dashuri e madhe. Pėr fat (tė keq) ajo vdiq...

Sido qė tė jetė, tė gjithė atyre qė ndjehen Shqiptar dhe e gjejnė vetėn kėtu:

Urime pavarsia.
Lavdi dėshmorėve tė kombit.
Rroftė Shqipria etnike.

emine
16-02-12, 20:26
Urime dita e Pamvarsi

Ty mas shumti ZC:biggrin:

halla e madhe
16-02-12, 21:19
Shumė gjenerata kontribuan, shumė njerėz sakrifikuan pėr Kosovėn dhe Shqiptarizmin. Shumė u burgosėn, torturuan dhe vdiqėn pėr kėtė ideal. Edhepse qėllimi i paarrirur plotėsisht, Kosova ėshtė njė hap para realizimit tė lirisė dhe pavarsisė sė plotė Shqiptare. Dėshirat kolektive u bėnė realitet para katėr vitesh.

Nė aspektin individual kjo festė lidhjet me njohjen e gruas tė cilėn mė vonė, nė autobiografinė time do ta quaja dashuri e madhe. Pėr fat (tė keq) ajo vdiq...

Sido qė tė jetė, tė gjithė atyre qė ndjehen Shqiptar dhe e gjejnė vetėn kėtu:

Urime pavarsia.
Lavdi dėshmorėve tė kombit.
Rroftė Shqipria etnike.

ZC_se pari ngushllime per vdekjen e gruas(dashurise se madhe):frown:

Urime Dita e pavaresise!

Lepurushe
16-02-12, 22:31
Urime e gezuar te gjithve pavaresia e kosoves..ne vecanti z.c

lovely
17-02-12, 00:39
Kosova ime,

Urime 4-vjetori i lindjes,

me shpresė se nuk do tė mbetesh duarve tė huaja,
me shpresė se "do tė bashkojmė kokat qė tė bashkojmė tokat",
me shpresė se gjaku i dėshmorėve tė rėnė dhe viktimave tė luftės, i cili ujiti tokėn tėnde tė tharė, tė mos shkoj huc,
me shpresė se do tė tė duam dhe ruajmė si gjėnė mė tė shtrenjtė- Mėmėdhe
me shpresė se nuk jam vonė sepse shpresa vdes e fundit.

Unė, bija jote, tė dėshiroj rritje tė shpejt sepse NE MUNDEMI, nėse vetėm DUAM!

LOJETARI
17-02-12, 00:42
Ėshtė e drejtė dhe duhet tė jet obligim moral i secilit prej neve tė festojmė kėtė ditė .Por jo duke shtėnė fishekzjarre nė hava por me punė ,duke falenderuar Zotin , SHBA-tė dhe tė gjithė ata qė e bėnė tė mundshme qė Kosova tė shpallet shtet dhe tė njihet nga pjesa mė e madhe e botės sė civilizuar .

Gėzuar Ditėlindjen !

natyra
17-02-12, 05:29
Si do qe te jete,Urime per te gjithe...sepse Kosova nuk eshte personale!...Kosova eshte e te gjithve...dhe te gjithe duhet ta Gezoin njelloi...si Intelektuali,si Qytetari,si Fshatari,si Puntori,si i vjetri,si i riu,deri ne me te voglin thmiu...TE GJITHE JEN KOSOV....Te gjithe kan dhen nga diqka,te vogel a po te madhe...Prandaj-GEZUAR KOSOVE KESHTU SI JE!Natyra!

Kercovari
17-02-12, 07:27
Edhe unė falemnderoj Zotin dhe SHBA,duke cituar Kudusi Lama mė shtyri tė mos harroj dhe se;


"Personalitete tė njohura nė Botė kanė vlerėsuar me epitete tė larta UĒK-nė. Kurse shqiptarėt si duket nuk trajton si duhet?
Kudusi Lama: Pėr tė treguar se tė tjerėt e kanė njohur Ushtrinė dhe Luftėn Ēlirimtare tė Kosovės, le t’u referohemi disa prononcimeve tė personaliteteve tė mėdha botėrore nė librat e tyre:
Presidenti Bill Klinton nė librin e tij "Jeta Ime", botuar edhe nė gjuhėn shqipe nga Shtėpia Botuese "DUDAJ" nė vitin 2005, nė faqen 713 shprehet: "UĒK-ja donte pavarėsinė dhe besonte se mund t’i bėnte ballė ushtrisė serbe duke u pėrleshur drejtpėrsėdrejti me tė". A nuk ėshtė pėr t’u pėrshėndetur ky deklarim i njeriut me te fuqishėm tė botės pėr UĒK-nė, ne momentet mė kritike pėr atdheun e kombin tone?
Edhe ish- Sekretarja amerikane, Madlene Ollbrajt, edhe Gjenerali Wesley K. Clark, por edhe shumė personalitete tjera liderė botėror ēmuan lartė rolin e UCK-sė"

Na Rrofsh pėr jetė Kosovė.

romansa
17-02-12, 08:46
Urime 4 Vjetori i Pavaresisė!!!
http://www.youtube.com/watch?v=24vf-nVxtqk

Zana_ch
17-02-12, 11:07
Tė dashur bashkė atdhetar!
Ju uroj nga zemra

Gėzuar 4 vjetorin e pavaresisė sė Kosovės.

4EKr3OFkHuQ

Hajra
17-02-12, 11:16
......URIME DITA E PAVARSIS, RRUGETIM DREJT BASHKIMIT KOMBETAR!qzsEXC6Nd1w&feature=related

Jana
17-02-12, 13:09
Urime Dita e Pavarses Kososve ...dhe gjith Shqiptareve kudo qe jan ...

ibKqd5vJJVc&feature=related

..QISHTY JEMI NA ..KREJT TE QART HAHAHAH...ME BLLOKU QENDREN E BOTES

vc1vrpqMATs&feature=endscreen

ritta
17-02-12, 13:14
Gezuar Pavarsia Kosove

HNnIfzWasqg

Naki
17-02-12, 15:50
Pavarsia e KosovėsĖndrra shekullore tani ka marrė jehonėn
Nė muajin e dimrit lulet kristalizojn katėr vjetorin
Me rrezet e diellit flamujtė valojnė
Kėnga dhe vallja 4 Vjetorin e pavarėsis e nderojnė.


Sot me 17 shkurtė merrė frymė Kosova
Gjeneratė pas gjenerate ėndėrruam kėti ditė
Me Ibrahim Rugoven botės ja hapem Sytė
Amerika /Evropa Adem Jasharin e Nderonė
Kosoven Republikė e Pėrgėzon.

Nga ėndrra jemi zgjuar nė pėrqafim tė shtetėsisė
Faliminderit Amerikė pėr liri e drejtėsi
Kosova,Shqiptaria brezė pas brezi do tė kėndojnė
Klintonin/Bushin pėr jetė do e nderojnė

Kėndo Kosovė ditėlindjen e Pavarsisė
Nėnė Shqipėri hynė nė valle
Ska mė ndarje veq bashkim
Pranvera ka lulėzuar trupi ėshtė mbushė me gėzim

17 shkurtė 2012,Naki

Albonita
17-02-12, 16:14
Urime edhe nga une pavarsia e kosoves.

MPUKohe_hNY

Domira
17-02-12, 17:23
Gėzuar 4 vjetori i pavarėsisė sė Kosovės!

DEA
17-02-12, 17:43
Urime oj Kosove ditelindja. Veq ja ke nis me i marre kembet e me 6 vjet kur te fillosh te mesosh me shume presim shume nga ty. Do zoti kujdestaret e tu ta japin edukaten e duhur qe te drejtojne drejt vetebesimit dhe te bejne nga ty nje zonje te vertet.
Une si individ, do kujdesem per ty! Do ta jap kontributin tim! Do te jem model apo pasqyre per te tjeret dhe shpresoj qe te kem edhe une modele dhe pasqyra te mjaftueshme qe te orientohem sa mire, per veti, per ty, per te gjithe ne.

Urime 4 vjetori

Amina
17-02-12, 17:48
urime kosove

Neferta
17-02-12, 18:20
Gezuar

Dallandyshja_718
17-02-12, 20:22
Urime Kosove! Lavdi deshmorve qe dhane jeten per lirine tende dhe tonen!

Urime te dashur bashkekombas, urofshim bashkimin e t'gjitha trojeve sa me shpejte!


Dallandyshja

B. Rami

thellenza
17-02-12, 20:23
http://i867.photobucket.com/albums/ab235/deville83/Private/urime.gif

YanYan
17-02-12, 20:34
Urime me gjithe zemer Pavaresine Kosove! :smile:

Gega 1
17-02-12, 20:34
Gezuar te gjithe shqiptareve kudo qe jane!
Do Zoti e afrohemi me shume me shtetin ame.

Murgesha
17-02-12, 22:45
Gėzuar pėr tė gjithė!

LuLjaa
18-02-12, 00:46
Gezuar 4 Vjetorin e Pavaresis Kosove9lS5-Pq0Ozw&feature=player_detailpage

e_martumja
18-02-12, 00:53
Urime te gjithve.

Diana007
18-02-12, 09:29
Gezuar per te gjith :smile:

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/404372_347656158598756_100000631255487_1059761_164 0444317_n.jpg

Antika
18-02-12, 10:48
"..Pavaresisht se sa e inkriminuar mund te jete politika dhe njerezit ne krye te shtetit, pavaresisht se sa te papergjegjshem jane politikane e deputete .Kosova perseri ka arritur nje fitore te madhe: populli eshte i lire. Jemi te lire por te keqqeverisur. Jemi te lire por te papune. Jemi te lire dhe keqperfaqesuar ne Kuvendin e Kosoves nga njerez te papergjegjshem. ..."

Sidoqofte, GĖZUAR Pavarėsinė!

http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc7/s320x320/404372_347656158598756_100000631255487_1059761_164 0444317_n.jpg

prototyp
18-02-12, 11:12
Gėzuar Ditėlindjen Kosovė!??????????????????????????????????????????? ?????????????
Per cfare ditelindje eshte fjala, per cilin 4 vjetor dhe per cfare pavaresie???????????????????

Kercovari
18-02-12, 11:36
Enkas pėr tė LDK-es..Urime....

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8283.jpg (http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8288.jpg)

Hajra
18-02-12, 11:51
..... kjo dite e shumepritur themel ka mallin, lotin dhe gjakun, ah kur kujtoi syte e gjysherve te mbushur me lot duke shikuar dhe degjuar lajmet dhe kenget ne televizionin shqiptar. Qe dikur ishte frymzimi dhe shpresa kryesore per ne, ku nje fjale e thene andej, shendrrohej ne fuqi terrmetesh ketej, ku loti i ujiste endrreat dhe shpresen per tu bere realitet. A nuk eshte ky edhe nje argument qe njeriu ckado qe deshiron munde te arrije?
Dikur shikoja nga ekrani, tani kthehem nga syte e perlotur te gjysherve , te cilet vdiqen dhe nuk arriten te shofin kete dite me ata sy te perlotur dhe me ate malle pervelues.


URIME KOSOVE PAVARSIA!

FALEMINDERIT POPULL SHQIPTAR!

LAVDI DESHMOREVE TE KOMBIT!

Hajra
18-02-12, 15:17
1tXZnNswrQg&feature=player_embedded

vjeshta
18-02-12, 19:37
Njė Tokė
Njė Kokė

Na kemi njė tokė
Kemi edhe njė kokė.
Sa e madhe toka
sa e vogėl koka!

Na e duam tokėn
sa e duam kokėn.
Ku na bie koka
aty ėshtė toka.

Sa herė kjo tokė
paguhej mė kokė!
Sa bėhet pa kokė
aq bėhet pa tokė.

Janė disa koka
eh, si i mba toka!
S'duan tjetėr kokė
tė ketė mbi tokė.

Po tė kemi kokėn
do ta kemi tokėn.
Po e humbėm tokėn
Pse e duam kokėn?

E duam kėtė tokė
njėsoj pėr qdo kokė .

Shpesh mė sillet toka
kur shoh disa koka
qė sillen si rrota
nėpėr rrugė tė kota.

Na e duam tokėn
se e duam kokėn.
Ku na bie koka
aty ėshtė toka .


Mė kėto vargje te F.Bojkut ,ju thėmė tė gjithėve : Urime Pervjetori i Pavarėsisė !

tipi engjellor
19-02-12, 14:00
Urime dhe gezuar Kosove pamvarsine .....e lavdi gjakut te deshmoreve qe fale tyre erdhi kjo dite e madhe............

Kercovari
19-02-12, 20:12
O te poshter te botes..edhe keto jan Kosovė pse i keni fshi....

http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8292.jpg (http://www.shqiponjat.ch/uploads/photos/8291.jpg)

King_Gentius
19-02-12, 23:53
Gezuar pavaresine :)

Daglasi
20-02-12, 00:30
gezuar e u gzofsh e u ritsh ekonomikisht

jadore
20-02-12, 17:21
Urime !

http://a5.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/426477_350275361673975_110933878941459_1078127_369 77909_n.jpg

Dali!Keq!ch
21-02-12, 14:04
Gzuar Gzuar, po menxi i bane 4 vjet, 88 cm e ja nise me hec tasht po dojn me te feju me 1244 pa te pyt ty.

natyra
21-02-12, 20:27
Gzuar Gzuar, po menxi i bane 4 vjet, 88 cm e ja nise me hec tasht po dojn me te feju me 1244 pa te pyt ty.

Jo bre jo se bejn dote..se shqiptar jan edhe ata...mos u ndjeni te deshprum...Largoni depresionin,se Kosova eshte dhe do mbetet e pavarur pergjithemon...se nuk e l'shon Amerika nga dora, kurren e kurres...:smile:

Ju pershendes GEZUAR DHE NJIHERE PER TE GJITHE

Natyra.

jadore
21-02-12, 20:35
Jo bre jo se bejn dote..se shqiptar jan edhe ata...mos u ndjeni te deshprum...Largoni depresionin,se Kosova eshte dhe do mbetet e pavarur pergjithemon...se nuk e l'shon Amerika nga dora, kurren e kurres...:smile:

Ju pershendes GEZUAR DHE NJIHERE PER TE GJITHE

Natyra.

..hajde sahati i hajrit , a te kan kallxu najsan ne bese amerikanet Natyr-a..!

p.s. jo me gezove , a te kam kallxu qe dajen e kam atje po kurgjo spo thote ai!!... u selom ti boj ne qit hargj..hajde gezuar Pavarsia daje ..

natyra
22-02-12, 07:01
..hajde sahati i hajrit , a te kan kallxu najsan ne bese amerikanet Natyr-a..!

p.s. jo me gezove , a te kam kallxu qe dajen e kam atje po kurgjo spo thote ai!!... u selom ti boj ne qit hargj..hajde gezuar Pavarsia daje ..

hahahah,gjitheqka eshte e mundur Jadore..mos te vie qudi:P!
E, po s'kam faje une pse daja s'te ka tregua qy..:biggrin:

hajde gezuar Jadore...

pershendes...;)

Dali!Keq!ch
23-02-12, 15:33
Jo bre jo se bejn dote..se shqiptar jan edhe ata...mos u ndjeni te deshprum...Largoni depresionin,se Kosova eshte dhe do mbetet e pavarur pergjithemon...se nuk e l'shon Amerika nga dora, kurren e kurres...:smile:

Ju pershendes GEZUAR DHE NJIHERE PER TE GJITHE

Natyra.
Ishalla behet mir, nuk u met me i besu kerkujt as kryeministrit.
Njeher Britania nguli kemb per JO 1244, por ekspertat Britanik u kthyen ne menimin e Amerikes se pse nje send ce ka vdek sikur se asht 1244-shi ajo nuk vlen jasht serbise, dhe qe ky veprim si mbas Britanis se madhe eshte shum i zgjuar per Kosovaret.
Un personliasht po mendoj qe e ka pa edhe serbia qe sa asht sahati edhe qe po kqyr veq sa me ike konflikteve me popullin e tyre veq sa me jau be atyreve rrafsh me ket 1244-shin e vdekur.
Ashtu rrafsh sikur se neve qe po naj bejn politikanet tan rrafsh gati cdo send veq sa me i kasirat votat.
Te pershendes

murrizi
25-02-12, 16:13
http://youtu.be/aIfPxp8UJVc

King_Gentius
27-02-12, 01:32
Pavaresia e Kosoves Boston 2012 - Gezim Nika potpuri

http://youtu.be/1tW750A8scg

http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Kosova%20Independence%20Party%202012/JanFeb2012070.jpg

http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Kosova%20Independence%20Party%202012/JanFeb2012084.jpg

http://i4.photobucket.com/albums/y105/King_Gentius/Kosova%20Independence%20Party%202012/JanFeb2012078.jpg

qendros
06-02-14, 15:34
Pershendetje
Nese dikush eshte i interesuar me e perdor kete punim per ndonje arsye mund te kerkoj edhe versionin origjinal pra pa reklamėhttp://s29.postimg.org/rz41btvvb/6vjet_2.jpg

qendros
12-02-14, 01:39
http://s4.postimg.org/5xzb0v17h/TEST.jpg

Zero Cool
16-02-14, 09:06
Urime 6 vjetori.http://reporteri.net/repository/temp/633_400_pavaresia.jpg

vjeshta
16-02-14, 12:05
Kėtu ku jetoj unė ka fillu me u trasformu ky eveniment nė njė feste burrash.

Vete organizojne ,vet festojn ...me ngjan me festen e 8 Marsit!

Prandaj;

Gjithė burave kosovare... Urime pervjetori i pavaresise!

Zero Cool
16-02-14, 13:06
A ka edhe luftėtarė tjerė tė cilėt ndajnė kėtė mendim ?Pishman qė ka luftuarhttp://www.knninfo.com/repository/images/Pishman.jpgKastriot, 16.02.2014

Ēdo hap qė shkel rrugėn plot baltė dhe thik pėrpjetė, mallkon tė gjithė, Komunėn, pushtetin, anėtarėt e familjes sė tij, por edhe fatin e vet.

Kujtim Dėrvishaj ēdo ditė nė orėn 6 e gjysmė tė mėngjesit me karrocė nė dorė kalon kodrėn deri te bunari qė i ėshtė falur para pak kohėsh. Ai nuk ka ujė nė shtėpi dhe pėr kėtė arsye, rrugėn e mundimshme duhet ta bėjė pesė e nganjėherė edhe gjashtė herė nė ditė.

Hera e fundit kur ka ngrėnė mish ka qenė pak ditė para zgjedhjeve tė parafundit kur vetura tė shtrenjta qė bartnin zyrtarė tė lartė tė komunės sė Skenderajt, pėrfshirė edhe kryetarin Sami Lushtaku, ndaluan nė kodrėn poshtė sė cilės gjendet edhe shtėpia e Kujtimit, shkruan “Zėri”.

Aty premtohej ndėrtimi i rrugės disakilometėrshe, ndėrsa qengji i prerė ishte blerė nga vetė fshatarėt.

Rruga nuk u ndėrtua kurrė. Njė pjese tė saj iu hodh rėrė sipėr.

Kujtimi ėshtė e kundėrta e asaj qė secili e imagjinon tė jetė njė hero. Ai mė sė miri e personifikon thėnien “asht e lėkurė”, ndėrsa mjekra dhe trupi i zvogėluar e bėn tė duket nė moshė tė shtyrė.

Zero Cool
16-02-14, 13:08
Serbėt festojnė pavarėsinė e Kosovėshttp://www.knninfo.com/repository/images/15_02_14_26133_serbet.jpgMitrovicė, 15.02.2014

Dy gra tė komunitetit serb, iu kanė bashkuar sot festės qė u organizuar pėr nder tė 6 vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės.

Ato iu bashkuan panairit tradicional qė u mbajt nė Mitrovicė.

“Ne kemi meny mė tė gjerė por nuk kemi pasur mundėsi t’i sjellim tė gjitha. Ne sinqerisht iu urojmė pavarėsinė dhe pėr ata kemi ardhur tė ekspozojmė ushqimin tonė”, ka thėnė njėra nga gratė.

Ndėrkohė kryetari i komunės, Agim Bahtiri, ka uruar qė kjo festė tė shėnohet gjatė.

Gjatė ditės me rastin e kremtes sė pavarėsisė u zhvillua edhe njė turne nė futboll tė vogėl, me ē’rast, morėn pjesė 8 klube nga pjesa veriore dhe jugore e qytetit, ndėrsa nė mbrėmje nė teatrin e qytetit u dha shfaqje “Jashtė bie borė”.

Klankosova/Indeksonline

Zero Cool
16-02-14, 13:13
Veteranėt e UĒK-sė bojkotojnė festėn e pavarėsisė


http://www.knninfo.com/repository/images/kd.jpgPrishtinė, 15.02.2014

Veteranėt e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės bojkotojnė aktivitetet qė janė paraparė pėr shėnimin e 6-vjetorit tė pavarėsisė sė Kosovės.

Ata, nėpėrmjet njė komunikate pėr media, kanė bėrė tė ditur se nė shenjė pakėnaqėsie tė padrejtėsisė, qė sipas tyre, po u bėhet bashkėluftėtarėve tė tyre, nuk do tė marrin pjesė nė shėnimin e 6-vjetorit tė Pavarėsisė, tė organizuar nga institucionet e Republikės sė Kosovės.

“OVL e UĒK-sė njofton tė gjithė veteranėt e luftės, nė shenjė pakėnaqėsie dhe revolte dhe mbajtjes sė bashkėluftėtarėve prapa grilave, bazuar nė procese tė montuara, nuk do tė jemi pjesė e manifestimeve pėr 6-vjetorin e shpalljes sė pavarėsisė”, thuhet nė kėtė komunikatė tė OVL tė UĒK-sė.

Ditė mė parė, ata kanė reaguar edhe nė lidhje me mundėsinė e hapjes sė njė tribunali tė veēantė pėr krimet e UĒK-sė.

Zero Cool
16-02-14, 13:18
Pavarėsia ishte premtim i presidentit Bush


Prishtinė, 16.02.2014

Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka rrėfyer prapaskenat qė quan deri te shpallja e pavarėsisė sė Kosovės.

Vėnien e nėnshkrimit si personi i parė nė dokumentin e sjelljes sė Pavarėsisė e cilėson si momentin mė tė mirė tė jetės sė tij.

Fatmir Sejdiu qė ka ushtruar postin e presidentit tė vendit nga viti 2006 deri nė vitin 2010 nė njė intervistė pėr “Tribunėn” rrėfen detaje tė procesit tė gjatė deri nė shpalljen e pavarėsisė.
“Pėr 17 shkurtin ishte vendosur dy javė para shpalljes sė pavarėsisė, opsion ka qenė edhe 28 nėntori. Presidenti Bush na premtoi njė vit mė herėt se Kosova do tė jetė e pavarur”, thotė Sejdiu.
Shteti i mbetur sui generishttp://www.knninfo.com/repository/images/16_02_14_64979_KOSOVA.jpgPrishtinė, 16.02.2014 09:34
Kosovės shtetėsia jo vetėm qė i kontestohet jashtė, por edhe brenda vetes. Gjashtė vjet pas pavarėsisė, kushtetutshmėria nuk ėshtė e shtrirė akoma nė njė pjesė tė territorit, ndėrkaq lejohen tė veprojnė ende grupe tė armatosura e paramilitare tė Serbisė.

Nė kundėrshtim me Kushtetutėn e ligjet, nė Kosovė vazhdon tė ketė dualitet nė sektorėt kryesorė, duke i pėrfshirė gjyqėsinė, arsimin, shėndetėsinė dhe ka tendenca qė, pos qeverisė, tė ketė edhe njė mekanizėm qendror ekzekutiv pėr serbėt.

Nė anėn tjetėr, Kosova vazhdon tė jetė kampion nė Evropė pėr kah shkalla e papunėsisė, varfėrisė, korrupsionit e krimit tė organizuar...

Zero Cool
16-02-14, 20:04
Kosova, gati pėr festėn e 17 shkurtithttp://www.knninfo.com/repository/images/PrishtinePrishtine.jpgPrishtinė, 16.02.2014

Njė ditė para pėrvjetorit tė gjashtė tė shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės, kosovarėt duket se janė gati pėr festė. Nė kryeqytet, po edhe nė qytetet tė tjera, rrugėt janė stolisur me flamuj shtetėror dhe kombėtar.

Nė kryeqytet vėrehen pėrgatitjet, si ngritja e podiumeve pėr koncertet dhe aktivitetet e parapara pėr 17 shkurt. Ndėrkohė, Obelisku i Pavarėsisė sė Kosovės NEWBORN ėshtė nė pėrfundim e sipėr tė ngjyrosjes.

Pėr dallim nga herėt e tjera, nė kėtė pėrvjetor ngjyrat e obeliskut janė ato tė uniformave tė ushtarėve tė vendeve qė kanė ndihmuar Kosovės pėr ēlirim. Aktivitete dhe organizimet e tjera, nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės tashmė kanė filluar qysh tė shtunėn, shkruan REL.

Mbrėmjen e sė shtunės,nė Muzeun e Kosovės, ėshtė hapur njė ekspozitė ku tregohen fotografi tė shkatėrrimit tė trashėgimisė kulture tė Kosovės nga viti 1998- 1999.

Kurse, tė dielėn nė orėt e mbrėmjes, presidentja e Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, organizon pritje solemne pėr mysafirė tė ftuar me rastin e pėrvjetorit tė gjashtė tė pavarėsisė.
Presidenca ka bėrė tė ditur se me rastin e gjashtė-vjetorit tė Pavarėsisė sė Kosovės, presidentja Jahjaga, ka marrė telegrami urimi nga shumė liderė botėrorė.

Ndėrkaq, Kuvendi i Kosovės, tė hėnėn, me rastin e 17 shkurtit, do tė mbajė njė seancė solemne, ku pritet tė flasin kryeparlamentari Jakup Krasniqi, presidentja Atifete Jahjaga dhe kryeministri Hashim Thaēi.

Ndryshe, nė njė prononcim pėr Radion Evropa e Lirė, ministri i Punėve tė Jashtme tė Kosovės, Enver Hoxhaj, ka thėnė se “6 vjet pas shpalljes sė Pavarėsisė, mund tė them se janė arritur rezultate tė prekshme nė konsolidimin e shtetit tonė tė ri dhe njėkohėsisht janė tejkaluar sfida tė vėshtira nė kuptim tė betonimit tė sovranitetit tonė tė brendshėm dhe ushtrimit tė atij tė jashtėm duke marrė 106 njohje tė reja dhe anėtarėsuar Kosovėn nė organizata e forume rajonale, evropiane dhe ndėrkombėtare”.
“Njohjet e Kosovės janė globale me njė shtrirje gjeografike ndėrkombėtare dhe qė tregojnė se projekti i pavarėsisė sė Kosovės ka qenė njė projekt i paqes nė Evropė, pasi asnjėherė Ballkani nuk ka qenė mė stabil politikisht se sa pas vitit 2008”, thuhet mes tjerash nė njė deklaratė me shkrim tė ministrit Hoxhaj dhėnė Radio Evropa e Lirė.

Kurse, nė mbledhjen e fundit tė Qeverise sė Kosovės nė javėn qė po lėmė pas, kryeministri Hashim Thaēi ka falėnderuar tė gjithė miqtė dhe partnerėt qė e mbėshtetėn Kosovėn nė momentet mė tė rėnda.
Thaēi ka pėrmendur Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, Bashkimin Evropian, NATO-n, e tė gjithė mbėshtetėsit e tjerė qė kanė ndihmuar nė pėrpjekjet pėr liri dhe pėr pavarėsinė e Kosovės.
“Tani, 6-vjetorin e pavarėsisė sė Kosovės e shėnojmė edhe me njė kapitull tė ri, atė tė normalizimit tė marrėdhėnieve nė mes tė shtetit tė Kosovės dhe Serbisė. Prandaj, njohjet po shtohen dhe unė kam besim tė plotė se edhe njohja nga vetė Serbia do tė ndodhė nė tė ardhmen jo tė largėt, paralelisht me procesin integrues evropian”, ka thėnė Thaēi.

Mė 17 shkurt, aktivitetet kryesore pritet tė nisin rreth orės 11:00, me parakalimin e trupave tė Forcės sė Sigurisė sė Kosovės nė Sheshin "Nėna Terezė", ndėrsa qytetarėve do t’iu drejtohen udhėheqėsit e vendit.

Me rastin e kėsaj dite, do tė bėhen homazhe edhe te Varrezat e Dėshmorėve. Qė nga 17 shkurti i 2008-s, pavarėsia e Kosovės ėshtė njohur nga 106 shtete.Himni i Kosovės kishte tekst, e hoqi “Ahtisaari”Himni shtetėror i Kosovės e ka tekstin. Nė fakt kur ishte propozuar melodia nga autori Mendi Mengjiqi, kėnga e shtetit i kishte pasur edhe vargjet e shkruara. Pėr shkak tė restrikcioneve nga pakoja e Ahtisaarit, komisioni pėrzgjedhės ishte detyruar qė tė heq tekstin.

Tash kur kjo pako i takon tė kaluarės, ka ardhur koha qė qytetarėt e vendit ta mėsojnė edhe tekstin e bukur qė i kushtohet dashurisė pėr mėmėdheun, transmeton Tribuna.N4To8LrfQKM
Himni i Kosovės

O mėmėdhe i dashur, vend i trimnisė
Ēerdhe e dashurisė
N`ty shqipet fluturojnė dhe yjet ndriēojnė
Vend i tė parėve tonė

Ti qofsh bekue pėr jetė e mot
O nėnė e jonė
Ne tė dalim zot

O mėmėdhe i dashur, vend i trimnisė
Ēerdhe e dashurisė

elvio
16-02-14, 23:52
Diku lexova,,,
Une s'jam NEWBORN
Une jam ILIR.Gezofsh sa te jete jeta KOSOVE.

Zero Cool
17-02-14, 17:03
https://scontent-b-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-prn2/t1/1625610_742827912402550_357200351_n.jpg

Zero Cool
17-02-14, 17:05
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-ash3/t1/1888733_794165407264270_2136979900_n.jpg

romansa
17-02-14, 17:43
Gezuar Kosove 6 vjetorin !

King_Gentius
22-02-14, 04:34
Gezuar nga Boston

http://www.youtube.com/watch?v=jHL5otmw0fs

www.youtube.com/watch?v=jHL5otmw0fs

Zero Cool
17-02-15, 17:12
Duke i dėshiruar tė gjitha tė mirat ne jetė kėtij populli bujarė dhe liridashės i uroj 7 vjetorin e pavarėsisė.


https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/10612690_779777195437324_2037824223348951796_n.jpg ?oh=df7c28816427867956c1f4a10eaf8dbd&oe=558E6795&__gda__=1434914093_9ea530db6af617ae76083d497543ddd 4

power8
17-02-19, 14:40
Gezuar 11 vjetori Kosova jone shqiptare !