PDA

View Full Version : Meshkujt dashurojne te bukurat por martohen me simpatiket


emine
28-02-12, 19:15
Fakti i te qenit shume i bukur ndihmon nje person, ne vecanti nje femer, dhe te kete sukses ne jete? Varet nga objektivat qe parashikohen. Ne bukuri si ne ekonomi, ekzistn nje perhapje, per shembull fakti se duhet te jete shume terheqese sigurisht qe i sjell dobi karrieres, por jo dikujt qe ka si objektiv martesen: Meshkujt ne fakt cmenden pas femrave te bukura por ne fund martohen me te “lezecmet”.

Dhe nese dikush nuk pranon idene se zoterinjte preferojne bjondet, duhet te dorezohen te pakten per faktin se, femrat me floke te arta fitojne rreth 7 per qind me shume se ato qe kane floket me nje ngjyre tjeter. Pra cdo gje duket se konfiromon faktinse te jesh i/e bukur paguhesh. Sidomos per ata qe kane te bejne me suksesin profesional. Studime te ndryshme psikologjike sociale mbeshtesin se personat terheqes kane nje avantazh ne shkolle dhe ne pune.

Nje studim i Universitetit te Queensland, ne Brisbane, ka zbuluar se grate bjonde fitojne rreth 7 per qind me shume (deri ne 2 mije euro ne vit mesatarisht) ne krahasim me zonjushat me ngjyre tjeter te flokeve, dhe martohen me meshkuj me te pasur sesa te tjerat (rreth 6 per qind me shume).

Edhe greket e lashte e lidhnin bukurine me miresine: Letersia moderne shkencore ka hetuar shpesh mbi korrektesine e steriotipit qe kombinon kendshem pamjen ne nje seri tiparesh pozitive psikologjike.

Rezultatet e ketyre studimeve jane shume interesenate: Bukuria fizike funksionon si shenje e statusit, ne te njejtin nivel me garen dhe aftesite ekonomike.

Nje pamje e kendshme, mund te jete nje faktor i konkurences ne boten e punes. Nje studim amerikan tregon se shefat e personelit dhe perzgjedhesit e nje grupi te kompanise rendisin bukurine ne vendin e trete pas eksperinces dhe besimit, por i japin me shume peshe aspektit fizik sesa cv.

Vlen te thuhet se personat e zgjedhur jane ato me terheqes, por kujdesuni qe te paraqisni nje look natyral, sepse teprimet me make-up, konsiderohen shpesh me pak te favorshme.

Bukuria luan nje rol me kompleks kur prek sferen e terheqjeve personale. Meshkujt, per shembull, pelqejne te krijojne lidhe dhe flirte me bukuroshet, qe rrisin statusin e tyre dhe vetebesimin, por perfundojne duke u martuar, ose per te patur nje raport te gjate, me vajza qe kane nje pamje te kenaqshme, por me te siguruar.

Bukuria e partnerit, nese bie shume ne sy, perfundon dke krijuar pasiguri te partneri tjeter. Ta mbani te lidhur ate dhe te luftoni me rivale te fuqishem mund te jete e lodhshme dhe stresuese. Fakti i te qenit shume e bukur mund te transformohet ne thike me dy tehe.

Si eshte e mundesi te kete efekte te permasave te tilla? Ne trurin e njeriut ekziston nje lloj “receptori” i bukurise qe me shikim e dickaje te bukur pergjigjet me nje emocion te kendshem, qe nga nervi optik arrin ne nje zone te vecante te trurit, berthamen accumbens, qe perpunon ndjenjat e shperblimit dhe kenaqesise.

Se fundi, ja se per cfare sherben shfaqja e aspektit te bukur ne faza te ndryshme te jetes;
20 vjec- Te njohesh partner te rinj
30-40 vjec- Te jeni konkurues ne karrierren tuaj dhe te gjeni nje burre
50 vjec- Te keni nje rritje ekonomike dhe nje rritje te prestigjit
60 vjec- Te permiresoni veterespektin dhe marredheniet
70 vjec- Te jeni mire me veten tuajhttp://www.ikub.al/Handlers/Images.ashx?id=49f37620-76cb-4417-b4eb-f7e786062101

emine
28-02-12, 19:24
Me keto femra meshkujt nuk dėshirojnė lidhje


Nėse femra nuk ėshtė natyrale, i pėlqen tė kritikojė dhe nuk i do miqtė e tij- atėherė nuk ėshtė material i dėshiruar pėr lidhje.
Shumė femra shpesh janė pyetur pse nuk mund tė krijojnė njė lidhje kualitative me njė mashkull. Deri mė tani nė kėtė pyetje janė pėrgjigjur vetėm ekspertėt, ndėrsa tani meshkujt kanė vendosur tė pėrgjigjen, duke zbuluar disa fshehtėsi qė shumė femrave mund t’ua ndryshojnė qasjen nė raport me lidhjet e dashurisė dhe mund t’i mėsojnė se ku po gabojnė.

Duan tė kritikojnė
Rreth gjysma e meshkujve tė anketuar kanė deklaruar se nuk e dėshirojnė pranė vetes njė femėr e cila kritikon vazhdimisht.

E duan nėnėn mė shumė nė botė
Rreth 30 pėr qind e tė anketuarve janė kundėr njė lidhjeje me njė femėr, e cila nėnėn e vet e vė gjithmonė nė rend tė parė.

Gjithmonė tė rregullta
Meshkujt nuk duan lidhje me femrat tė cilat janė tepėr tė rregullta dhe kėtė e presin edhe nga partneri. Kėshtu kanė deklaruar sė paku 20 pėr qind e tė anketuarve.

Nuk i do miqtė e tij
Pėr meshkujt, miqtė e tyre janė shumė tė rėndėsishėm, prandaj nėse femra nuk i do ata, atėherė bėhet problem- kanė deklaruar mė shumė se 20 pėr qind e pjesėmarrėsve nė studim.

Tė gjithė meshkujt i konsiderojnė njėsoj
Qėndrimi pėr t’i gjeneralizuar gjėrat nuk ėshtė veti e mirė pėr femrat- kanė thėnė njė nga pesė tė anketuar.

Nuk janė natyrale
Thjeshtėsia ėshtė shumė e rėndėsishme pėr meshkujt. Kėshtu ka thėnė ēdo i treti nga 400 meshkujt e anketuar nė kėtė hulumtim.

Zero Cool
29-02-12, 15:46
Martesa, pėr dashuri apo pėr interes?


Njė e treta e meshkujve pranojnė se mund tė martohen me njė grua qė nuk e duan. Dhe mė pas pyesim pse kaq shumė martesa qė shkatėrrohen.

Mesa duket dashuria nuk ėshtė gjithēka. Pėr disa nė fakt ka mė shumė rėndėsi “zona e rehatisė”. Kjo mund tė duket absurde por ky ėshtė realiteti.

Tė pakten kjo ėshtė skema qė del nga njė sondazh i cili ėshtė dedikuar pikėrisht pėr tė kuptuar se ēfarė i shtyn njerėzit tė martohen, dallimet nė bazė tė seksit, tė bindjeve perosnale dhe kėshtu me radhė.

Megjtihatė surpriza, siē u pėrmend mė sipėr, u shfaq kur erdhi momenti pėr t'ju pėrgjigjur pyetjes mbi martesėn dhe pėr ēfarė arsye nxitėn pėr tė shkėmbyer unazat.

31 pėr qind e meshkujve kanė pranuar se do tė martoheshin me atė qė i ka "tė gjitha kartat nė rregull", por qė mund tė mos jetė i dashuruar.

Kėto "kartat nė rregull" janė pėr shembull, aspekti fizik, disa tipare tė karakterit, zjarri i pasionit, ndjenja e sigurisė qė lind etj.

Tė intervistuarit ishin 5000, njė kampion mjaftueshem pėrfaqėsues i mendimit tė beqarėve.

Pėrgjigjjet e marra nga stafi redaktues, si nga femrat edhe meshkujt, kanė treguar njė prirje tė madhe nga ana e meshkujve pėr tė shqiptuar “Po-ne” me lehtė nė krahasim me femrat (23 %), duke hedhur poshtė, tė paktėn pjesėrisht, mitin se ėshtė ajo qė priret mė lehtė pėr martesė dhe ai tė zhduket.

Nese njė e treta e meshkujve ka deklaruar se do tė martoheshin me njė grua pa qenė i dashuruar, po nė lidhje me 21 pėr qind qė ka rrefyer se janė tė gatshėm pėr t’u angazhuar me dikė me tė cilėn nuk ėshtė e tėrhequr seksualisht?

Nga tė dhėnat e mbledhura, portreti qė krijohet ėshtė se mashkulli ėshtė sigurisht mė i gatshėm tė impenjohet dhe martohet me njė grua qė nuk ėshtė ajo “idealja” 100 pėr qind.

Nuk martohen mė pėr dashurinė? Kohėt kanė ndryshuar ose ndoshta pėr shkak edhe tė recesionit, merr pėrsipėr ndjenjėn e sigurisė, mbėshtetja sociale dhe psikologjike, qė martesa nė aparence mund ta ofrojė. Kėshtu dėshira pėr tė mbushur njė zbrazėti tė brendėshme duke u lidhur me dikė qė mund tė mos jetė shpirti binjak, por qė nė letėr, mund t'ju ofrojė komoditetin qė ju nevojitet.

Mashkulli prandaj nuk pasqyron mė steriotipin ikonė tė mashkullit pa frikė, solid si njė shkėmb pėrballė goditjeve tė jetės, por tregon edhe ai pasigurinė dhe nevojėn qė "tė ketė dikė nė krahė" qė mund tė mbėshtetet, edhe pse nuk ėshtė gruaja e ėndrrave tė tij. Komoditeti bėhet mė i rėndėsishėm se dashuria.