PDA

View Full Version : 300 mijė familje, 460 mijė kredi


Hajra
29-02-12, 16:42
300 mijė familje, 460 mijė kredi


Lavdim Hamidi | 29-02-2012 12:48 CET
[/URL] (http://www.zeri.info/artikulli/2/8/44789/300-mije-familje-460-mije-kredi/#) (http://www.zeri.info/artikulli/2/8/44789/300-mije-familje-460-mije-kredi/#)

Pavarėsisht kamatave tė larta, tė gjitha familjet kosovare janė tė zhytura nė kredi bankare. Bankat komerciale dhe institucionet mikrofinanciare i kanė tė aprovuara rreth 460 mijė kredi, pėrderisa numri i pėrgjithshėm i ekonomive familjare, sipas tė dhėnave tė Agjencisė sė Statistikave tė Kosovės ėshtė mbi 295 mijė, krahas rreth 1.8 milionė banorėve qė ka Kosova.
Zėdhėnėsi i Bankės Qendrore tė Kosovės (BQK), Besnik Kada, thekson pėr “Zėrin” se numri i kredive tė lėshuara nga bankat komerciale deri nė janar 2012 ėshtė 392 mijė e 652. Ndėrsa institucionet mikrofinanciare qė veprojnė nė vend i kanė tė lejuara rreth 64 mijė kredi.
Sipas statistikave tė Bankės Qendrore, shuma e pėrgjithshme e kredive tė lejuara nga bankat arrin nė rreth 1.7 miliardė euro, ndėrsa institucionet mikrofinanciare i kanė lejuar mbi 115 milionė euro kredi. Vlera mesatare e njė kredie tė lejuar nga kėto tė fundit ėshtė mė pak se 1900 euro.
Sipas raportit tė stabilitetit financiar tė Kosovės, tė pėrgatitur nga Banka Qendrore, mikrofinanciarėt kanė njė pjesėmarrje prej 4.1 pėr qind nė asetet e pėrgjithshme tė sektorit financiar.
Kreditė e lėshuara nga sistemi bankar, sipas BQK-sė, shėnuan njė ritėm mė tė shpejtė tė rritjes gjatė vitit 2011, duke regjistruar njė rritje vjetore prej 16,4 pėr qind, krahasuar me rritjen prej 13.2 pėr qind qė ishte shėnuar nė vitin 2010.
Kreditė pėr ndėrmarrjet vazhdojnė tė pėrfaqėsojnė pjesėn mė tė madhe tė kredive, me pjesėmarrje prej 69.5 pėr qind.
Nė anėn tjetėr, kreditė e lėshuara pėr ekonomitė familjare pėrbėjnė 30,5 pėr qind tė kredive tė pėrgjithshme. Struktura e kredive sipas afatit tė maturimit vazhdoi tė dominohet nga kreditė me afat mbi 2 vjet, tė cilat pėrfaqėsuan 71,3 pėr qind tė gjithsej kredive.
Kreditė me afat maturimi mė tė ulėt se 1 vit, nė vitin 2011 kishin pjesėmarrje prej 21,1 pėr qind. Ndėrsa, pjesėmarrja e kredive me maturitet mes 1 dhe 2 vite ishte 7,3 pėr qind.
Dallimi ndėrmjet normave tė interesit nė kredi dhe depozita nė vitin 2011 ka qenė 10,6 pėr qind, krahas 10,9 % sa ka qenė nė vitin 2010.
Gjatė periudhės janar-dhjetor 2011, norma mesatare e interesit nė kreditė e ndėrmarrjeve ishte 12,9 pėr qind, ndėrsa norma mesatare e interesit nė kreditė pėr ekonomitė familjare ishte 11,9 pėr qind.
Vlera e pėrgjithshme e profitit neto tė realizuar nga bankat komerciale qė operojnė nė
Kosovė, nė vitin 2011, ishte 37 milionė euro, qė paraqet njė normė vjetore tė rritjes prej 12,8 pėr qind.
Derisa normat e interesit mbesin tė larta, pėrqindja e kredive joperformuese (kredive tė kėqija) vazhdon tė mbetet e ulėt.
Sipas BQK-sė, kreditė joperformuese vazhdojnė tė jenė tė mbuluara nė nivel tė kėnaqshėm me provizione pėr humbje nga kreditė.
Raporti i kredive joperformuese ndaj gjithsej kredive, nė vitin 2011, u zvogėlua nė 5,7 pėr qind, krahasuar me 5,9 pėr qind sa ishte nė dhjetor tė vitit 2010.
(http://www.zeri.info/artikulli/2/8/44789/300-mije-familje-460-mije-kredi/#) (http://www.zeri.info/artikulli/2/8/44789/300-mije-familje-460-mije-kredi/#) [URL="http://www.zeri.info/artikulli/2/8/44789/300-mije-familje-460-mije-kredi/#"] (http://www.addthis.com/bookmark.php?v=250&winname=addthis&pub=xa-4dde9811192a1f62&source=tbx32-250&lng=de&s=jappy&url=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Fartikulli%2F2%2F8 %2F44789%2F300-mije-familje-460-mije-kredi%2F&title=Z%C3%ABri%20%E2%80%A2%20INFO%20-%20Ekonomi%20-%20Ekonomi%20Vendore%20-%20300%20mij%C3%AB%20familje%2C%20460%20mij%C3%AB% 20kredi&ate=AT-xa-4dde9811192a1f62/-/-/4f4e47068f0e8be7/2&frommenu=1&uid=4f4e47061a673515&ufbl=1&ct=1&pre=http%3A%2F%2Fwww.zeri.info%2Findex.php&tt=0) 12 (http://www.zeri.info/artikulli/2/8/44789/300-mije-familje-460-mije-kredi/#)

Makresh
01-03-12, 08:16
Tani po e qeshmi greqin, kurse qenkemi edhe me katastrof se ta !

4peace
01-03-12, 09:10
*Po s'thuhet badihava: "I keshmi t'keshė".
Na jimi bankrot hala pa le (newborn).:mad:
Ani k'to jon t'dhana zyrtare...
...m'i ja nise m'i kallxue ato privatet...
...jo 4strofė po 400strofė
Kosova i g'zohet Greqise se po i bohet shok :biggrin:

Kur um kallxoj njoni per ni rast, kesh tu u shastrisė:
1300 € borxh kish pasė njani me ni kafe...
...per kafe t'mengjezit (edhe masdrekės)
...edhe ate me nji kafene...tjerat kush e di?


*

Arbenito
01-03-12, 10:50
Mjerim!!!!

Makresh
01-03-12, 11:07
*Po s'thuhet badihava: "I keshmi t'keshė".
Na jimi bankrot hala pa le (newborn).:mad:
Ani k'to jon t'dhana zyrtare...
...m'i ja nise m'i kallxue ato privatet...
...jo 4strofė po 400strofė
Kosova i g'zohet Greqise se po i bohet shok :biggrin:

Kur um kallxoj njoni per ni rast, kesh tu u shastrisė:
1300 € borxh kish pasė njani me ni kafe...
...per kafe t'mengjezit (edhe masdrekės)
...edhe ate me nji kafene...tjerat kush e di?


*

Nje matematik palidhje po e bej ; 1'300 € x 430'000 borxhlinjė = 559'000'000 € + 10% interes = 564'590'000 € borxhė minimum !

430'000 borxhlinje jan 1/4 e popullesis se Kosoves.

4peace
01-03-12, 11:47
Nje matematik palidhje po e bej ; 1'300 € x 430'000 borxhlinjė = 559'000'000 € + 10% interes = 564'590'000 € borxhė minimum !

430'000 borxhlinje jan 1/4 e popullesis se Kosoves.

Jo
ty shume mire ta paska qite matematika...
...300 mije familje, ka mesatarisht 6 anetare po bojne 1 miljon e 800 mije, sa i ka Kosova
...hiqja mbi gjysmen qe jane me te rinj se 18 vjet... ce 4strofa.

Kur ta bojsh hesap pe cka hyhet borxh - mend't t'lojne:
...per me lujte n'bastore
...per me lujte ndoj loje tjeter (zhol, poker)
...me ble sende per inati t'kojshijes e qi s't'vy'jne per kurgja
...me bo shpijen me internet, rrjet satelitor, ka dy-tre mobila per anetare te familjes, me dale n'korzė (kafiq)...

Kur t'i mlidhsh krejt truē...
...derl se perm'i 85% kane hy borxh per kurgja hiē.
Te vetmit jon ata qe marrin borxh per ndonji biznes, investim ne ndonje pune ku s'mund te hyhet pa pasur kapital apo mjete per pune.

Do t'i kisha kuptue ata qe hyn borxh per bukė (ushqim). Bile keta i kisha justifikue edhe nese vjedhin, me qellim qi ta ushqejne familjen. Amo, k'ta jon shume pak.

Ka shume njerez qe marrin borxh dikund tjeter, per me ja kthye dikujt tjeter, ky tjetrit tjetrit... ku bohen ka 100 borxhlinj...


*

Murgesha
01-03-12, 14:23
Kam ndėgju atje, marrim rrogė 400 euro e nė muaj i hargjojmė 1000 euro :biggrin:
Tash po e di qysh pja bojkan.

Neferta
01-03-12, 16:31
Kam ndėgju atje, marrim rrogė 400 euro e nė muaj i hargjojmė 1000 euro :biggrin:
Tash po e di qysh pja bojkan.
Ne jemi agallar pa timarė

Zero Cool
04-10-12, 10:31
1.77 miliardė euro kredi

http://www.knninfo.com/repository/images/1J_sig_Kredi_1.jpg


Prishtinė, 01.10.2012

Qytetarėt e Kosovės janė “mbytur” nė kredi. Edhe pse kamatat vazhdojnė tė jenė mjaft te larat, ata nuk hezitojnė tė marrin kredi nga bankat qė veprojnė nė vendin tonė. Deri nė qershor tė vitit 2012, vlera e kredive tė marra nga qytetarėt ka shkuar nė 1.77 miliardė euro. Kjo shifėr ėshtė rritur pėr 9.3 pėr qind nga viti i kaluar.

Sipas Bankės Qendrorė tė Kosovės (BQK) kreditė vazhdojnė tė merren mė se shumti nga bizneset dhe familjet kosovare. Madje, sipas BQK-sė kreditė qė kishin pėr destinim ekonomitė familjare shėnuan rritje mė tė shpejtė gjatė pjesės sė parė tė vitit 2012 krahasuar me kreditė e destinuara pėr ndėrmarrjet. Pėrderisa rritja vjetore e kredive ndaj ekonomive familjare ishte 13.0 pėr qind kreditė pėr ndėrmarrjet gjatė kėsaj periudhe shėnuan rritje vjetore prej 7.3 pėr qind.

“Nė qershor 2012, vlera e gjithsej kredive tė sektorit bankar arriti nė 1.77 miliardė euro qė paraqet njė rritje vjetore prej 9.3 pėr qind, krahasuar me normėn prej 15.7 pėr qind tė regjistruar nė gjysmėn e parė tė vitit 2011. Kreditė pėr ndėrmarrjet vazhdojnė tė pėrfaqėsojnė pjesėn mė tė madhe tė kredive tė lėshuara nga sistemi bankar, me pjesėmarrje prej 68.9 pėr qind, ndėrsa pjesa prej 30.7 pėr qind pėrfaqėsohet nga kreditė e lėshuara pėr ekonomitė familjare”, ka vlerėsuar BQK-ja nė raport.

Mė tutje BQK-ja ka treguar se nė qershor tė vitit 2012, struktura e kredive sipas afatit tė maturimit ėshtė dominuar nga kreditė me afat mbi 2 vite, tė cilat pėrfaqėsuan 69.5 pėr qind tė gjithsej kredive. Kreditė me afat maturimi mė tė ulėt se 1 vit, nė qershor 2012 kishin pjesėmarrje prej 23.2 pėr qind. Ndėrsa, pjesėmarrja e kredive me maturitet mes 1 dhe 2 vite ishte 7.3 pėr qind.

Por, pėrveē kredive qė janė rritur, gjatė njėjtės kohė ėshtė rritur edhe vlera e aseteve tė bankave nė Kosovė. Sipas BQK-sė vlera e aseteve tė sistemit bankar tė Kosovės nė qershor 2012 arriti nė 2.65 miliardė euro dhe shėnoi rritje vjetore prej 6.0 pėr qind.

Kurse, sistemi bankar i Kosovės vazhdon tė pėrbėhet nga gjashtė banka me pronėsi tė huaj, si dhe dy banka me pronėsi vendore.

LaCoStA
04-10-12, 14:43
Kam ndėgju atje, marrim rrogė 400 euro e nė muaj i hargjojmė 1000 euro :biggrin:
Tash po e di qysh pja bojkan.

Bil bile ka edhe prej tyre qe perveq se i marrin rroge 400 €, e i hargjojnė 1000 €, edhe i palojnė (kursejn) nja 3-400 € :biggrin: