PDA

View Full Version : Vendet me te mira ne bote per te qene grua..


Jana
09-03-12, 20:40
Kur mė shumė se gjysma e botės ėshtė gdhirė sot nė ditėn e 101 ndėrkombėtare tė grave, do tė jetė e vėshtirė nėse atmosfera duhet tė jetė e denjė pėr njė festim, apo pėr njė dėshpėrim. Nėse do t’u hidhnim njė vėshtrim statistikave nė rang bote, nuk mund tė thuash se nuk ka ndryshime pėr mirė krahasuar me le tė themi njė shekull mė parė. Kėshtu, 85% e vendeve tė botės i kanė pėrmirėsuar kushtet e jetesės dhe pozicionet sociale tė femrave. Dhe kjo vetėm gjatė 6 viteve tė fundit, ndėrkohė nė terma ekonomikė dhe politikė rruga drejt kushteve mė tė mira ėshtė ende e gjatė.

Po cilat janė nė botė ato vende ku ėshtė njė fat tė lindėsh grua?


1. Vendi mė i mirė pėr tė qenė grua - Islanda
Islanda ka edhe barazinė mė tė madhe mes grave dhe burrave nėse do tė merrnim nė konsideratė politikėn, shkollimin, punėsimin dhe treguesit e shėndetit. Ndėrsa vendi mė i keq pėr tė qenė grua ėshtė Jemeni, kurse mė i rrezikshmi ėshtė Afganistani.


2. Vendi mė i mirė pėr tė qenė politikane – Ruanda
Ky ėshtė vendi i vetėm nė botė nė tė cilin gratė pėrbėjnė pjesėn mė tė madhe tė deputetėve nė Parlament. Gratė kanė 45 vende nga 80 qė janė gjithsej nė Parlament. Vende shumė mė tė zhvilluara se Ruanda, si pėr shembull Britania e Madhe, kanė njė renditje shumė mė tė ulėt nė klasifikim. Ndėrsa vendet ku gruaja ka shumė pak zė nė politikė janė Arabia Saudite, Jemeni, Katari, Omani dhe Belinze, tė cilat nuk kanė asnjė grua nė Parlament.


3. Vendi mė i mirė pėr tė qenė nėnė – Norvegjia
Norvegjia ėshtė vendi mė i mirė nė botė pėr tė qenė nėnė, me riskun mė tė vogėl tė vdekshmėrisė foshnjore 1 nė 7600 dhe me njė ndihmė shumė tė kualifikuar gjatė lindjes dhe mė pas. Vendi mė i keq ėshtė Afganistani, nė tė cilin njė grua ka 200 herė shanse mė shumė tė vdesė gjatė lindjes se nė ēdo vend tjetėr.


4. Vendi mė i mirė pėr tė shkruar dhe pėr tė lexuar – Lesoto
Nė kėtė vend, numri i grave tė shkolluara e kalon atė tė meshkujve. 95% e grave tė vendit janė tė afta pėr tė shkruar dhe lexuar krahasuar me 83% tė numrit tė burrave. Ndėrsa vendi mė i keq nė kėtė aspekt ėshtė Etiopia, ku vetėm 18% e grave dinė shkrim e kėndim krahasuar me 42% tė meshkujve.


5. Vendi mė i mirė pėr tė qenė kryetare shteti – Sri Lanka
Gratė e qeverisin kėtė vend qė prej 23 vitesh, ndėrkohė qė shumė vende tė quajtura tė civilizuara, demokratike dhe pro gjinisė femėrore nuk janė drejtuar asnjėherė nga ndonjė femėr.


6. Vendi mė i mirė pėr tė qenė njė grua artiste – Suedia
Kėshilli i Arteve tė Suedisė ka lanēuar njė iniciativė pėr pėrmirėsimin e barazisė gjinore nė arte. Instituti suedez i Filmit e ka me detyrim qė t’u japė grante mbėshtetėse projekteve tė grave pėr realizimin e tyre dhe madje dhe nė Institutin e Filmit ka kuota tė pėrcaktuara pėr pjesėmarrjen e grave.
7. Vendi mė i mirė pėr tė qenė menaxhere – Tajlanda
Tajlanda ka pėrqindjen mė tė madhe tė grave qė janė nė pozicione tė larta menaxhuese, 45%. Ndėrsa vendi qė ka pėrqindjen mė tė ulėt ėshtė Japonia me 8% tė menaxhereve gra.


8. Vendi mė i mirė pėr tė lindur – Greqia
Greqia ėshtė vendi mė i sigurt nė botė pėr tė sjellė nė jetė fėmijė, me 1 nė 31 000 raste tė vdekshmėrisė foshnjore. Vendi mė i rrezikshėm ėshtė shteti mė i ri nė botė, Sudani i Jugut. Nė kėtė vend, nė tė gjithė territorin ka jo mė shumė se 20 mamķ.


9. Vendi mė i mirė pėr pjesėmarrje ekonomike – Bahamasi
Ėshtė vendi qė zė vendin e parė nė botė pėr pjesėmarrjen dhe mundėsitė qė u jep grave nė punėsime tė ndryshme. Dasia mes gjinive nė kėtė vend ėshtė 91% gjatė 6 viteve tė shkuara. Nė tė kundėrt, Jemeni ka njė pėrqindje prej 32%.


10. Vendi mė i mirė pėr tė qenė gazetare – Karaibet
Karaibet janė njė rajon me numrin mė tė lartė tė televizioneve nė botė, si dhe tė radiove e gazetave tė pėrditshme dhe mbi tė gjitha nė to pjesa mė e madhe e gazetarėve janė gra, 45%. Rajoni mė i keq nė kėtė aspekt ėshtė Afrika me 30% tė raportimeve qė vijnė nga gratė. Europa vjen me 35%, por ka dhe vende me njė pėrqindje shumė mė tė keqe, si Britania e Madhe, vend nė tė cilin vetėm 9% e kryeredaktorėve tė mediave janė gra.


11. Vendi mė i mirė pėr tė drejtėn e zgjedhjeve – Suedia
Suedia u mundėson grave qė tė kryejnė aborte pa masa shtrėnguese gjatė 18 muajve tė parė tė shtatzėnisė. El Salvator, Filipinet dhe Nikaragua janė ndėr vendet me rekordin mė tė keq nė kėtė drejtim, pėr shkak tė ndalimit tė aborteve.


12. Vendi mė i mirė pėr tė fituar para – Luksemburgu
Luksemburgu e ndan kėtė pozicion me Norvegjinė pėr vlerėsimin e sasisė sė tė ardhurave. Nė kėto vende gratė dhe burrat fitojnė pak a shumė tė njėjtėn sasi parash pėr tė njėjtėn punė. Ndėrkohė qė pabarazia mė e madhe mes gjinive nė drejtim tė pagave pėr tė njėjtėn punė ėshtė nė Arabinė Saudite, ku meshkujt fitojnė 5 herė mė shumė se njė grua pėr tė njėjtin pozicion.


13. Vendi mė i mirė pėr tė shkuar nė universitet – Katari
Nė Katar raporti i atyre qė shkojnė nė universitet ėshtė 6 gra me 1 burrė. Ndėrsa problemet mė tė mėdha nė kėtė drejtim i ka Ēadi, ku meshkujt i kalojnė gratė me 3%.


14. Vendi mė i mirė pėr tė jetuar - Japonia
Gratė nė Japoni kanė jetėgjatėsinė mė tė madhe nė botė me 87 vjet, duke ua kaluar meshkujve me 7 vjet. Ndėrsa vendi me jetėgjatėsinė mė tė shkurtėr nė botė pėr gratė ėshtė Lesotho me 48 vjeē, njė vit mė pak se burrat.


15. Vendi mė i mirė pėr tė qenė atlete – SHBA
5 nga dhjetė atletėt mė tė famshėm nė vitin 2011 ishin femra nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ndėrsa vendi mė i papėrshtatshėm ėshtė Arabia Saudite, qė nuk ka dėrguar asnjėherė atlete femra nė Olimpiadė dhe ua ka ndaluar femrave pjesėmarrjen nė sport nė shkollė.


16. Vendi mė i mirė pėr tė lėnė burrin – Guam
Ishulli i Mikronezisė, Guam, ka shkallėn mė tė lartė tė divorceve nė botė, ndėrkohė qė Guatemala ka shkallėn mė tė ulėt.


17. Vendi mė i mirė pėr t’i dhėnė makinės – India
Nju Delhi ėshtė vendi mė i mirė nė botė pėr gratė qė duan tė bėjnė karrierė si shofere taksie. Njė organizatė nė kryeqytet lanēoi njė iniciativė pėr tė trajnuar gra, tė cilat mė pas do tė ēelnin shėrbimin e parė tė radiotaksive vetėm me gra. Ndėrsa vendi mė i keq ėshtė Arabia Saudite, i vetmi vend nė botė qė ua ka ndaluar grave drejtimin e makinės.


18. Vendi mė i mirė pėr punė qė kėrkojnė aftėsi tė mėdha – Xhamajka
Xhamajka ka edhe pėrqindjen mė tė lartė tė grave qė kanė punė tė cilėsisė sė lartė, pra qė kėrkojnė njė pėrgatitje tė lartė profesionale si deputete, menaxhere. Nė kėtė, vend thuajse 60% e kėtyre pozicioneve tė larta drejtuese dhe menaxheriale janė zėnė nga gratė. Jemeni ėshtė i fundit.

emine
09-03-12, 20:43
Kosova
:biggrin:

Kalimero
09-03-12, 20:46
Kosova
:biggrin:
Miqja e mu,e pse Kusova?,karxaj kalimerit :biggrin:

emine
09-03-12, 20:50
Miqja e mu,e pse Kusova?,karxaj kalimerit :biggrin:

miqe se di vec mama jeme qeshtu thote

m'tha ni diten mos ta paqsha lakmi qit jeten qetutne vec pune pune,vec niher shkove te frizeri,badihava munojsha me i than se qekjo qajo jan primare,ajo ka ngul kam e thote ma mire a pur femna n'kosove.po mama si di tana vec e di se une punoi shum,kqir se pi kallxone ti najsen te mys miqe..s'deshta me kallxu muhabet mamash vec mase m'vete

Jana
09-03-12, 21:31
15. Vendi mė i mirė pėr tė qenė atlete – SHBA
5 nga dhjetė atletėt mė tė famshėm nė vitin 2011 ishin femra nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ndėrsa vendi mė i papėrshtatshėm ėshtė Arabia Saudite, qė nuk ka dėrguar asnjėherė atlete femra nė Olimpiadė dhe ua ka ndaluar femrave pjesėmarrjen nė sport nė shkollė.

Mos me kon atlete e hup punen ktuu ...inetersant secili njeri ne rrug vrapon nuk ec normal ...