PDA

View Full Version : Gjuhen Shqipe e flasin mbi 15 milion njerėz nė botė, Evropa e diskriminon atė


murrizi
31-03-12, 16:47
Si duket "evropjanėt e vjetėr" e kan paksa tė vėshtirė ta pranojn si gjuhė zyrtare Shqipen, Gjuhė, e qė ėshtė njė ndėr gjuhėt mė tė vjetra tė kontinentit .
Kjo nga "pėrdhuna", apo pse neve vetė nuk e patėm mundėsin ta favorizojm sa duhet, duke mos qenė deri mė sot tė pranishėm nga asnjė prej institucjoneve evropjane.
Nga ky shkak jam i mendimit qė ne pėrveqse duhet tė punojm mė tepėr pėr njohjen, apo tė ja fillojm tė vetnjihemi (siq do tė thonte kėtu njė antar i nderuar i forumit).
Njė falenderim prap kėtu i shkon miqėve tanė Amerikan qė na e kthyen Identitetin, e sė bashku me tė edhe Dinjitetin Kombėtar.

Neferta
05-04-12, 17:04
Duhet te jemi te knaqur qe nje pjes e madhe e banorve ne trojet etnike e flasin gjuhen tone, gjithnje duke ditur rrethanat historike si komb i vogel ne mese te perandorive te medha,
Popujt e vjeter jan asimiluar qe moti po fal fanatizmit qe kemi ne me munde te madhe ruajtem ate pake gjuh e tradite shqiptare. Ta dijm se ne mesin e kombit tone perveq shqiptareve edhe shum etnitete e kan perqafuar gjuhen tone dhe ata tani jan edhe me shqiptare se shqiptari.

lirik
13-01-13, 08:51
E nderuara Mike fakti faktori kryesor se ne elementet perberse dhe sjellje tona ka mjaft te meta
qe demtojne vetveteen si komb qe ngece ne qellime

dhe ne arritje -si per shembull neglizhenca -dhe pa aftesia per tu organizuar -dhe mentaliteti neverits i ktyre sjelljeve qe jan faktor shum me rendesi i deshtimeve -

e negativitete
-jan shkaqet pse ne kemi mbetur mbrapa popujve tjerė -

jo vetem te ballkanit por edhe te europes -


megjithat po e shprehu hapur se fatkeqsitŲ kryesore burojnė prej perandorive te mdha poashtu e ishin fatale -
500 vjet turku beri kerdi te mdha me dhune dhe pengesa ku asnje shkronje nuk e la te zhvillohet ne mendjen e driten e shqiptarve -
shkolla shkollimi faktori ma me rendesi qe shqiptartve ju duhej aftesimi i secilit me detyrim per diqka -kjo nuk u be e mundur
shum popuj tjere per rreth nga egoizmi i tyred shikonin jo me shum ndjenja tragjedine tone nen turkun duke vuajte por e shikonin me nje lloj indiference por edhe me nji shikim tjeter
at te dashakqesise ndaj shqiptarve-
autori xhelal ferizi letra shkembime letrash mendimesh ne forume te internetit me miq -