PDA

View Full Version : Rreth martesės


Denim
26-04-12, 21:23
Allan Retallick

1. Parathėnie 2. Martesat bėhen nė qiell 3. A na nevojitet martesa? 4. Sa duhet tė zgjatė martesa? 5. Si gjendet partneri? 6. Dashuria nė familje 7. Po fėmijėt? 8. Ku tė jetojmė? 9. Ēfarė tė japim? 10. Si tė japim?


Parathėnie Askush prej nesh nuk guxon ta nėnvlerėsojė rėndėsinė e martesės, sidomos pėr shkak tė ndikimeve tė saj afatgjata. Kėto ndikime shtrihen pėrtej ēiftit tė lumtur nė ditėn e dasmės. Jetojmė nė njė kohė kur njerėzit janė tė kushtėzuar tė mendojnė se nė fund tė fundit bashkimi i njė burri me njė grua nuk ėshtė aq jetėsor, e ndėrkohė qė martesat bėhen nė qiell, jetėn e njerėzve po e prishin portat e ferrit! Kjo broshurė e shkurtėr jep kėshillim nga burimi mė i mirė dhe mė i lartė - jo thjesht njė kėshillė tė mirė, por njė ftesė pėr tė shqyrtuar Fjalėn e pandryshueshme tė Perėndisė, nė mėnyrė qė tė mendojmė siē duhet pėr kėtė dhuratė tė mrekullueshme tė dashurisė sė Perėndisė. Frank Price Martesat bėhen nė qiell Nė ditėn e gjashtė tė krijimit, siē lexojmė te Zanafilla 1, Perėndia u kujdes qė gjithēka qė Ai kishte bėrė, tė ishte «shumė e mirė». Kjo vepėr e krijimit arriti kulmin me formimin e njeriut nga pluhuri i tokės, tek i cili Perėndia fryu «frymėn e jetės». Nė kėtė kapitull tė parė thjesht lexojmė se njeriu u krijua sipas shėmbėlltyrės sė Perėndisė, dhe se ata ishin mashkull e femėr. Hollėsitė e mrekullueshme tė formimit tė pashoq tė njeriut i gjejmė nė kapitullin e dytė, por madje qė nė kapitullin e parė lexojmė se Perėndia i bekoi ata, dhe u bėri tė njohur krijesave tė Tij qėllimin e Tij: «Jini tė frytshėm dhe shumėzohuni, mbushni tokėn dhe nėnshtrojeni». Njeriut iu dha, gjithashtu, sundimi mbi tė gjitha krijesat e gjalla mbi tokė, nė ujė dhe nė ajėr. Te Zanafilla 2 lexojmė se si Perėndia formoi njeriun, dhe se si nėpėrmjet frymės hyjnore tė marrė nė vrimat e hundės ai u bė «qenie e gjallė». Mė pas, nė vargun 18, lexojmė pėr diēka qė «nuk ėshtė shumė mirė». Zoti Perėndi tha se nuk ėshtė mirė qė njeriu tė jetė vetėm. «Unė do t’i bėj njė ndihmė nė dobi tė tij». Adami u lejua t’u vinte emra tė gjithė zogjve dhe kafshėve, ndėrsa pėr tė nuk kishte shok. Atėherė Perėndia e bėri Adamin tė binte nė njė gjumė tė thellė, dhe nga njė brinjė tė marrė nga ija e tij Ai formoi Evėn, shoqe e pėrshtatshme pėr burrin. Nuk ėshtė pėr t’u ēuditur qė Adami thirri: «Kjo ėshtė sė fundi kocka e kockave tė mia dhe mishi i mishit tim». Me kėtė na parashtrohet parimi hyjnor, madje pėrpara se tė lindnin fėmijėt: «Prandaj burri do tė lėrė babanė e tij dhe nėnėn e tij dhe do tė bashkohet me gruan e tij, dhe do tė jenė njė mish i vetėm». Kėto fjalė i citon Zoti ynė i bekuar nė pėrgjigje tė pyetjes sė dishepujve pėr shkurorėzimin, si dhe apostull Pali, nėn drejtimin e Frymės sė Shenjtė, tek Efesianėve 5, ku vihet nė dukje se marrėdhėnia e burrit dhe e gruas tipizon Krishtin dhe bashkėsinė e Tij. Pėr sa i pėrket Adamit dhe Evės, mund tė kundėrshtohet se ata nuk iu nėnshtruan njė ceremonie civile. Por ligjet njerėzore nuk ekzistonin ende; ėshtė e qartė se Perėndia e gjykoi tė nevojshme qė ne tė kemi kėtė dokumentim tė «martesės» sė parė. Sigurimin e Partnerit e bėri Perėndia, dhe askush tjetėr nuk mund ta kishte plotėsuar kėtė nevojė nė mėnyrė kaq tė pėrshtatshme. Kjo vėrteton diēka nė tė cilėn besojnė shumė prej nesh, pikėrisht se «martesat bėhen nė qiell». Ndoshta do tė ishte mirė tė sillnim ndėr mend dokumentimin hyjnor se Ai i bėri ata «mashkull dhe femėr». Armiku i njerėzve, duke e dalluar se Perėndia synonte pėr krijesat e Tij pikėrisht njė jetė tė shėndoshė familjare, ėshtė pėrpjekur qysh nė fillim ta prishė marrėdhėnien e burrit dhe tėgruas. Ėshtė synuar qė ata tė plotėsojnė njėri-tjetrin; ata janė ndėrtuar nga ana fizike dhe psikologjike pėr tė formuar njė shoqėri tė plotė dhe tė kėnaqshme. Nė komunitete tė pėrbėra plotėsisht nga burra, ose nga gra, vėrejmė shpesh njė qėndrim tė njėanshėm pėr jetėn, i cili ēon shpesh nė njė dėshirė tė tepruar dhe tė pazakontė pėr gjininė tjetėr. Shumė herė nė historinė e njerėzimit lexojmė pėr sjellje morale tė prishur, e cila buronte shpesh nga njė mosnjohje e natyrės vetjake. Ligjet e sotme kundėr «diskriminimit» pėrpiqen nė mėnyrė tė ngjashme tė mohojnė se ne jemi rrėnjėsisht burra, ose gra dhe kemi detyra e funksione tė ndryshme. Nuk ėshtė fjala per ndonjė inferioritet nga ana e grave; ne jemi tė ndryshėm, sepse Perėndia na ka bėrė tė tillė. Disa burra dėshirojnė qė tė ishin lindur gra dhe disa gra dėshirojnė qė tė ishin lindur burra, por ėshtė me mend qė tė kuptojmė se tė tillė na ka bėrė Perėndia, duke ditur mė sė miri sesi mund ta plotėsonim qėllimin e Tij kėtu nė tokė; pasi nė qiell nuk ka burra a gra. Ėshtė vėnė nė dukje shpesh s si gratė i marrin vendimet nėn ndikimin e zemrės, ndėrsa burrat priren mė shpesh tė ndjekin urdhrat e mendjes. Gratė kanė zakonisht mė shumė sy pėr pamjen e jashtme dhe mund tė dallojnė mė shpejt njė paqėndrueshmėri tė karakterit nėpėrmjet njė ‘intuitė femėrore», ndėrsa burrat ndoshta do tė presin deri sa tė mėsojnė tė gjitha hollėsitė para se tė marrin njė vendim. Pėrsėri, kėto ndryshime mund tė plotėsojnė njėri-tjetrin, aq mė shumė kur ballafaqohen me problemet e ndryshme prindėrore. Kur vijmė te Zanafilla 24, lexojmė pėr njė shėrbėtor qė ėshtė dėrguar nga Abrahami per t’i gjetur tė birit, Isakut, njė grua. Vėrejmė se si shėrbėtori lutet seriozisht pėr kėtė detyrė dhe se si lutja e tij merr pėrgjigje pothuajse sapo ai e kishte thėnė atė. Ai i bėn tė ditur Rebekės dhe familjes sė saj gjithēka qė e kishte urdhėruar i zoti. Ai i tregon, gjithashtu, pse kishte bėrė njė udhėtim kaq tė gjatė, nė vend qė tė zgjidhte njė nuse pėr tė birin e tė zotit nga njė vend mė afėr vendbanimit tė pėrkohshėm tė Abrahamit. Mė nė fund, ēėshtja i shtrohet vetė Rebekės. Abrahami kishte bėrė vend pėr njė mospranim tė mundshėm: «Nė qoftė se gruaja nuk dėshiron tė tė ndjekė, atėherė ti do tė lirohesh nga ky betim». Por vajzės sė re i lanė aq shumė mbresa ato qė i kishte treguar shėrbėtori pėr pasurinė e tė zotit dhe bekimin e Perėndisė, saqė ajo nuk ngurroi fare. «Po, do shkoj». Ky ėshtė pėrsėri njė faktor i rėndėsishėm nė njė martesė tė lumtur. Nė qoftė se vajza ka ndonjė dyshim nė kokė, ėshtė me mend qė vendimi tė shtyhet derisa ajo tė jetė e sigurt qė ai ėshtė partneri Perėndisė pėr tė; dhe nė qoftė se dyshimi vazhdon, ėshtė me mend qė ajo tė mos pranojė tė detyrohet qė tė marrė njė vendim qė mund t’i rrėnojė jetėn asaj, si dhe burrit tė saj tė mundshėm. Nė rastin e Rebekės nuk kishte dyshim, dhe lexojmė se Isaku e deshi atė dhe u ngushėllua pas vdekjes sė nėnės sė tij. Kur arrijmė te historia e Jakobit, ballafaqohemi me njė situatė tė ndryshme. Kokėfortėsia dhe mashtrimet dinake qė karakterizonin Jakobin, janė tė njohura, dhe kur, pasi kishte mashtruar tė atin dhe i kishte marrė tė vėllait bekimin, ai shkoi pėr tė punuar te daja i tij Labano, duket sikur u mat me njė kundėrshtar tė denjė. Nuk ka dyshim qė pėr sa i pėrket Rakelės, ajo ishte «dashuri me shikim tė parė». Kjo mund tė jetė fillimi i njė martese tė kėnaqshme; por jo gjithmonė. Nė kėtė rast Labano veproi siē deshi, dhe, ndonėse pati njė ceremoni tė duhur martese sipas zakoneve tė vendit, nusja vuri vello, dhe kur ata ishin mė vete nė tendėn e tyre, Jakobi zbuloi se nė vend te Rakelės i kishin dhėnė Lean! Ky mashtrim dhelparak nga ana e Labanos e bėri Jakobin tė zhytej nė praktikėn pagane,- e cila u bė mė vonė fare e zakonshme nė Izrael,- tė tė pasurit mė shumė se njė grua. Ishte e qartė se kjo nuk ishte qysh nė fillim synimi i Perėndisė, dhe nė historinė e Jakobit mund te shikojmė problemet qė shkaktoi. Rasti i parė i bigamisė (martesa me dy gra njėkohėsisht) nė Bibėl ėshtė kur Lameku, pasardhės i Kainit, mori dy gra, dhe i gostiti ato me kėngėt e gjalla tė dhunės sė tij. Ndonėse bigamia dhe poligamia nuk ndalohet kurrkund shkoqur nė Shkrim, ka shumė shenja qė Perėndia nuk e synon kėtė pėr njerėzimin. Nė Dhiatėn e Re, nė mėnyrė tė veēantė, theksohet se njė plak a mbikėqyrės nė bashkėsi duhet tė jetė «burri i njė gruaje». Nė ligjet rreth emėrimit tė njė mbreti nė Izrael, njėri prej kushteve ishte qė ai nuk duhet «tė shumonte gra»- urdhėrim qė nuk arriti ta mbante as mbreti Salomon. A na nevojitet martesa? Ekziston njė prirje nė rritje pėr ta vėshtruar martesėn si tė dalė nga moda. «A ka me tė vėrtetė rėndėsi nėse ne vendosim tė jetojmė bashkė, qoftė edhe si masė e pėrkohshme, pėr tė parė nėse shkojmė aq mirė, sa tė martohemi?» - thonė disa. Ky lloj bashkimi ėshtė aq i lirshėm, saqė nuk shėrben si siguri pėr asnjėrin prej partnerėve: ėshtė aq i lehtė, saqė secilit mund t'i velet partneri e tė bashkohet me dikė tjetėr, dhe kjo mund tė pėrsėritet pa mbarim. Krahas kėsaj, fėmijėt e njė «bashkimi» tė tillė janė nė pozitė tė pavolitshme, qoftė edhe nė kėto tė ashtuquajtura ditė «tė ndriēuara». Nė qoftė se prindėrit janė tė lidhur kaq lirshėm me njėri-tjetrin, ē'rėndėsi do tė ketė fėmija pėr tė bėrė njė jetė tė lumtur e tė sigurt? Vėrejmė herė pas here nė Bibėl se si fėmijėve tė lindur jashtė martese u mohohen tė drejtat e qytetarisė (Ligji i Pėrtėrirė 23:2) dhe tė trashėgimisė (Zanafilla 25:6). Vėllezėrit e Jefteut i shprehėn hapur ndjenjat e tyre pėr kėtė ēėshtje, ndonėse mė vonė nuk ishin kundėr pranimit tė aftėsisė sė tij si udhėheqės ushtarak. Nė historinė e Ruthit na jepet njė tablo e mrekullueshme e njė martese tė lumtur. Ruthi kishte ardhur nga njė vend i largėt dhe nuk kishte tė drejta, por e vjehrra e lidhi atė me tė afėrmin e pasur qė ishte nė gjendje t'i rikthente pasuritė e familjes. Ai e kishe vėrejtur sjelljen e qetė tė Ruthit, si dhe pėrkujdesjen e saj besnike ndaj tė vjehrrės Naomit, prandaj, kur erdhi puna ta merrte atė pėr grua, ai nuk pati dyshim se kjo ishte zgjedhja hyjnore. Nė kapitullin e fundit tė librit tė shkurtėr tė Ruthit lexojmė se si Boazi u kujdes qė i gjithė qyteti tė mėsonte se ai e kishte blerė trashėgiminė dhe se e kishte marrė Ruthin pėr grua. U bė ēmos qė ky veprim tė dėshmohej sipas ligjit hebre, dhe madje tė pranishmit qė e dėshmuan veprimin, thanė njė urim pėr ēiftin e lumtur: «Zoti e bėftė gruan qė hyn nė shtėpinė tėnde, si Rakelėn dhe si Lean, dy gratė qė ngritėn shtėpinė e Izraelit». Pastaj lexojmė se «Boazi e mori Ruthin, e cila u bė bashkėshortja e tij. Ai hyri tek ajo dhe Zoti i dha mundėsinė tė lindė, dhe ajo lindi njė djalė». Ky djalė do tė ishte paraardhės i Davidit, si dhe i Zotit tonė tė bekuar qė erdhi nė mish. Kėshtu, gjėja mė vogėl qė duhet tė bėjmė, ėshtė tė veprojmė nė pėrputhje me ligjet e vendit ku jetojmė, dhe tė kujdesemi qė tė regjistrohemi ligjėrisht si burrė e grua. Disa mund tė mendojnė se kjo mjafton, por pėr njė besimtar ėshtė shumė mė mirė nėse u japim mundėsi vėllezėrve dhe motrave tona nė besim qė tė luten me ne dhe t'ia besojmė Zotit rastin tonė. Sa gėzim mund tė sjellė kjo! Zoti ynė e kreu mrekullinė e Tij tė parė nė njė martesė nė Kanė. Nuk e dimė se kush u martua atė ditė, ndonėse disa kanė qenė tė mendimit se mund tė ketė qenė Nathanaeli, pėr tė cilin lexojmė nė kapitullin paraardhės, dhe qė ishte me siguri nga Kana e qė e ftoi Zotin nė dasmėn e tij. Cilido qė tė ketė qenė, mund tė jemi tė sigurt se ai u kėnaq kur i pari i festės i tha se e kishteruajtur verėn e mirė deri nė fund. Lexojmė se ishte ftuar Jezusi bashkė me dishepujt e Tij. Ėshtė ditė e lumtur kur i premtojmė njėri-tjetrit dashuri dhe besnikėri, tė ndėrgjegjshėm se e bėjmė kėtė nė praninė e Zotit tonė dhe tė atyre qė janė tė Vetėt. Kjo ėshtė dita e parė e njė jete tė re sė bashku, e cila do tė ndiqet, me lejen e Zotit, nga shumė ditė tė tjera tė njė jete tė lumtur familjare, nė tė cilėn njė ndėr gėzimet mė tė mėdha ėshtė tė tregojmė mikpritje. Njė shtėpi ku Zoti nderohet, do tė jetė njė vend ku veēanėrisht besimtarėt janė tė mirėpritur, qoftė vetėm pėr njė filxhan kafe a pėr njė vizitė mė tė gjatė. Tek Hebrenjve 13 na sillet ndėr mend se, duke treguar mikpritje, shumė vetė kanė argėtuar engjėj pa e ditur. Edhe kur jemi vetėm, ēdo vakt mund tė jetė njė kohė pėrbashkėsie, siē lexojmė te 1 Timoteut 4:4-5: «Ēdo krijesė e Perėndisė ėshtė e mirė dhe asgjė nuk ėshtė pėr t'u hedhur, nėse merret me falėnderim, sepse ėshtė shenjtėruar nga Fjala e Perėndisė dhe nga lutja».

Denim
26-04-12, 21:23
Kur fėmijėt lindin nė njė shtėpi tė tillė, ku secilin vakt e shoqėrojnė lutja dhe leximi i Fjalės, hidhet themeli pėr njė jetė tė krishterė tė qėndrueshme. Sigurisht, ēdo fėmijė duhet tė ketė besim vetjak nė Zotin Jezus. Prindėrit nuk mund tė besojnė pėr fėmijėt e tyre. Sidoqoftė, shprehia e mirė ėshtė mbjellė qysh nė vogėlinė e tyre, dhe, tė rritur nga lutjet e prindėrve tė tyre qysh pėrpara se tė lindnin, mund tė kemi besim se Perėndia plot hir do t'i sjellė ata te Vetja nė kohėn e Tij tė mirė. Sa duhet tė zgjasė martesa? Kjo nuk ėshtė periudha e vetme nė histori kur njerėzit e kanė marrė lehtė martesėn, e megjithatė duke sikur fjala «shkurorėzim», tė cilėn dikur nuk guxonim ta shqiptonim, tani jo vetėm qė flitet, por praktikohet madje nga shumė besimtarė. Nė tė vėrtetė, pėr shumė veta fjalėt e Filipianėve 3:19, «lavdia e tyre ėshtė nė turp tė tyre», mund tė ishin pėrshkrimet me vend. E dimė se burrat kishin filluar qysh nė kohėn e Dhiatės sė Vjetėr tė linin gratė pėr shkaqe tė parėndėsishme, dhe te profetėt ka aluzione pėr gra tė pabesa, por nuk ka dyshim se kjo nuk ishte aspak synimi i Perėndisė pėr njerėzimin. Romakėve 7 fillon me fjalėt: «Apo nuk e dini o vėllezėr, (sepse unė po u flas njerėzve qė e njohin ligjin), se ligji ka pushtet mbi njeriun pėr sa kohė ai rron? Sepse gruaja e martuar ėshtė e lidhur nga ligji me burrin derisa ai rron, por, po i vdiq burri, lirohet nga ligji i burrit. Prandaj, nėse, kur i rron burri, ajo bashkohet me njė burrė tjetėr, do tė quhet shkelėse e kurorės; por, kur i vdes burri, ajo ėshtė e liruar nga ligji, qė tė mos jetė shkelėse e kurorės, po u bė gruaja e njė burri tjetėr». (Shih edhe 1 Korintasve 7:39). Kjo pjesė nga Shkrimi paraqet njė parim tė rėndėsishėm frymėror, pėr tė cilin nuk do tė flitet tani; por parimi mbėshtetet nė kėmbėnguljen hyjnore pėr qėndrueshmėrinė e martesės. Kur farisenjtė e pyetėn Zotin rreth vlefshmėrisė ligjore tė shkurorėzimit, Ai pėrmendi menjėherė krijimin e njeriut: «[Perėndia] i krijoi mashkull dhe femėr. Dhe tha: 'Prandaj burri do tė lėrė babanė e tij dhe nėnėn e tij dhe do tė bashkohet me gruan e tij; dhe tė dy do tė jenė njė mish i vetėm'». Pastaj shtoi: «Prandaj atė qė Perėndia ka bashkuar, njeriu tė mos e ndajė». Kur ata vazhduan ta ngisnin Zotin, duke pėrmendur lejimin e Moisiut pėr ta lėnien e gruas, Ai u tregoi atyre qartė se «Moisiu ju lejoi t'i ndani gratė tuaja pėr shkak tė ngurtėsisė sė zemrave tuaja, por nė fillim nuk ka qenė kėshtu». Sot duhet tė ketė shumė veta qė flasin ashtu siē bėnė disa prej dishepujve nė njė rast tjetėr: «Kjo e folur ėshtė e rėndė, kush mund ta kuptojė?» Por Fjala e Zotit ėshtė e qartė dhe e thjeshtė, sė cilės ne duhet t'i bindemi. Kur po i fliste Izraelit nėpėrmjet profetėve, Perėndia pėrdori shpesh shėmbėlltyrėn e martesės dhe pabesinė e njė gruaje pėr tė treguar tragjedinė e njė sjelljeje tė tillė. Osea ėshtė me siguri njėri prej shembujve mė tė spikatur. Ky profet pėrjetoi diēka tė tmerrshme duke u martuar me njė grua tė pėrdalė, dhe kjo i referohet kombit tė pabesė pėr tė cilin Perėndia kishte bėrė aq shumė. Ata ishin pėrgjigjur vetėm duke e braktisur atė dhe duke iu kthyer idhujve tė kombeve pėrreth tyre. Edhe tek Isaia Perėndia jep tė njėjtėn tablo: «Krijuesi yt ėshtė dhėndri yt» (Isa. 54:5). Nuk ėshtė pėr t'u ēuditur qė Ai u hidhėrua kur populli i Tij, siē tha Vetė Ai, shkoi pas tė dashurish tė tjerė. Jeremia pėrdor tė njėjtėn figurė: «Kthehuni, o bij tė pėrdalė», - thotė Zoti, - «sepse unė jam martuar me ju» (Jeremia 3:14). Si gjendet partneri? Kemi vėnė re tashmė se shėrbėtori i Abrahamit, i cili u dėrguar pėr tė gjetur njė grua pėr Isakun, u lut seriozisht pėr kėtė ēėshtje. Krahas shpėtimit tė shpirtit, zgjedhja e partnerit tė duhur ėshtė ndoshta vendimi mė i rėndėsishėm nė jetė. Prandaj ėshtė me rėndėsi jetėsore qė pėr kėtė tė lutemi, dhe qė pėr kėtė ēėshtje, ashtu si pėr gjithēka tjetėr, tė mos mbėshtetemi veē nė arsyen tonė. Ndihma dhe kėshillat e besimtarėve tė urtė do tė jenė tė vlefshme pėrpara se tė marrim njė vendim tė madh. Fėmijėve tė Izraelit u ishte ndaluar tė martoheshin me ata tė kombeve tė tjera pėrreth tyre, duke qenė se ata ishin idhujtarė, dhe kėshtu do t'i kthenin shpinėn Perėndisė sė gjallė e tė vėrtetė. Nė kohėn e Nehemias, pasi hebrenjtė ishin kthyer nga mėrgimi nė Babiloni, u vėrejt se shumė prej tyre ishin martuar me gra tė huaja, dhe fėmijėt madje nuk mund ta kuptonin leximin e ligjit tė Perėndisė. Nė kapitullin e fundit tė librit tė tij Nehemia e qortoi popullin ashpėr, duke e kujtuar pėr shembullin e tmerrshėm tė mbretit Salomon, i cili, pavarėsisht nga urtėsia e tij, iu kthye nė moshė tė thyer perėndive tė grave tė tij tė shumta, e madje bėri diēka qė ishte ligėsi pėr Zotin, i cili i ishte shfaqur atij dy herė nė moshė tė re. Duke e zbatuar kėtė te njė i krishterė, ėshtė e qartė se partneri ynė duhet tė jetė besimtar. «A mund tė ecin bashkė dy veta, nė rast se nuk janė marrė vesh mė parė?» (Amosi 3:3). Pali, duke u shkruar korintasve, pėrdor njė numėr argumentesh tė tilla: «Mos hyni nė njė zgjedhė bashkė me tė pabesėt, sepse ē'lidhje ka drejtėsia me paudhėsinė? Dhe ēfarė afrie ka drita me terrin? Dhe ē'harmoni ka Krishti me Belialin? Ose ē'pjesė ka besimtari me jobesimtarin?» (2 Korintasve 6:14-15). Ku duhet tė kėrkojmė njė partner pėr jetėn? Nėse e kėrkojmė nė njė disko, nė njė koncert rroku anė njė shtėpi publike, nuk ka tė ngjarė se do tė gjejmė atė qė synon Perėndia pėr ne. Ėshtė kėnaqėsi kur dikush na thotė: «E takova Benin nė njė takim pėr lutje», ose «U takuam nė njė grup pėr studim biblik». Sigurisht, kjo mund tė ndodhė nė njė familje tė krishterė a gjatė njė njė takimi me familje tė tjera tė krishtera. Mė e rėndėsishmja ėshtė qė tė martohemi «nė Zotin». Thjesht pse dikush ėshtė besimtar, nuk do tė thotė se ai ose ajo ėshtė automatikisht individi me tė cilin Perėndia dėshiron qė ne tė martohemi. Ky ėshtė vendim qė nuk duhet bėrė duke nxituar. Duhet tė njohim jo vetėm individin nė fjalė, por edhe rrethin e tij familjar dhe shoqėrinė e krishterė ndaj sė cilės tė gjithėve u bėhet thirrje qė tė jenė besnikė. Shumė shpesh kjo nuk vihet re, dhe dy tė rinj fillojnė jetėn sė bashku duke shkuar nė drejtime tė kundėrta, ndonėse janė qė tė dy besimtarė. Nė kėtė vendim, ashtu si nė tė gjitha vendimet e tjera, duhet tė jemi tė gatshėm t'i nėnshtrohemi vullnetit tė Perėndisė, duke e ditur, po tė jemi tė ndershėm, se kjo duhet tė jetė nė fund tė fundit mė e mira pėr ne. Tė mos pėrsėritim fjalėt e njė vajze tė re, e cila tha: «U bėftė vullneti Yt, o Zot, por mė jep Tomin!» Kjo do tė thotė tė tallesh me pėrpjekjen pėr tė ditur mendjen e Zotit. Shkrimi thotė: «[Zoti] do t'u mėsojė tė pėrulurve rrugėn e tij» (Psalmi 25:9). Shpirti vėrtet i pėrulur ia lė vendimin Perėndisė, dhe Ai nuk do tė na zhgėnjejė kurrė. Disa i interpretojnė fjalėt e Palit te 1 Korintasve 7:16 pėr tė justifikuar martesėn me njė jobesimtar. Apostulli thotė: «Sepse ēfarė di ti, o grua, nėse ke pėr ta shpėtuar burrin? Ose ēfarė di ti, o burrė, nėse ke pėr ta shpėtuar gruan?» Nga konteksti ėshtė e qartė se bėhet fjalė pėr njė ēift qė ėshtė martuar kur tė dy ishin jobesimtarė, por tani njėri prej tyre ėshtė bėrė i krishterė. A duhet tė ndahen? Jo, nėse partneri tjetėr ėshtė i gatshėm tė vazhdojė, dhe shpesh kemi parė se si Zoti ka vepruar plot hir nė zemrėn e tjetrit, saqė ata janė bashkuar pėrfundimisht nė Zotin. Nga ana tjetėr, nėse njė besimtar martohet me dikė qė njihet se ėshtė jobesimtar, ose me dikė qė nuk e ka rrėfyer pozitivisht Zotin, kjo ėshtė njė hap mosbindjeje ndaj mėsimit tė qartė tė Biblės. Kjo nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė barrė e pabarabartė, ēka ndalohet shkoqur nė tekstin e cituar mė lart. Mund tė bėjmė pyetjen e drejtuar nė njė kontekst tjetėr: «A duam ne tė provokojmė Zotin deri nė xhelozi? A jemi ne mė tė fortė se ai» (1 Korintasve 10:22). Shumė veta, ashtu si vetė apostull Pali, janė zgjedhur pėr njė detyrė tė veēantė, ku njė grua do ta vėshtirėsonte zbatimin e detyrės. Nė Dhiatėn e Vjetėr nė mėnyrė qė tė kufizohemi te katėr profetė kryesorė, vėrejmė se Isaia dhe Ezekieli ishin burra tė martuar, por duket se Danielit dhe Jeremias iu mohuan gėzimet e jetės familjare. Shumė gra qė kanė marrė thirrjen pėr t'i shėrbyer Zotit si misionare, e kanė pranuar se do tė mbeten tė pamartuara, edhe nėse mund tė kenė pasur plane pėr martesė, thjesht sepse Zoti u ka kėrkuar qė ta vėnė Atė pėrpara gjithēkaje tjetėr. E dimė se njerėz tė tillė do tė shpėrblehen nė nė ditė tė ardhshme, por edhe tani, nė kėtė jetė, ata gėzohen ngaqė po pėrdoren pėr lavdinė e Tij, dhe, duke cituar pėrsėri Palin, ata kujdesen pėr gjėrat e Zotit, qė tė jenė tė «shenjtė nė trup e nė frymė» (1 Korintasve 7:34). Pėr tė gjitha kėto ēėshtje, ashtu si pėr hollėsitė mė tė vogla tė jetės, duhet tė shtrohet pyetja: «O Zot, ēfarė do Ti qė tė bėj?» Dashuria nė familje Tek Efesianėve 5 vėrejmė se krijimi i burrit dhe i gruas nė fillim, si dhe marrėdhėnia e pėrditshme e burrave dhe grave tė tyre, ėshtė tablo e Krishtit dhe e bashkėsisė sė Tij. Prandaj ka shumė rėndėsi qė tė shohim se ēfarė thuhet pėr marrėdhėnien e burrit dhe tė gruas nė kėtė kapitull. Nė mėnyrė qė tė formojmė njė ide tė plotė pėr kėtė ēėshtje, ėshtė e nevojshme tė vėrejmė se ēfarė e paraprin kėtė pjesė. Mė parė nė kapitull u jepen udhėzime mė tė pėrgjithshme atyre qė, sipas fundit tė kapitullit pararendės, janė falur «nė Krishtin». Ata janė «fėmijė tė dashur tė Perėndisė»; jo mė errėsirė, por dritė nė Zotin, tė thirrur pėr tė qenė pasues tė Perėndisė, duke ecur, si shembulli i madh i dhėnė nė vargun 2, nė dashuri tė Vetė Krishtit, i cili dha Vetveten pėr ne, «si ofertė e flijim Perėndisė, si njė parfum erėmirė». Kjo e bėn apostullin, nėn drejtimin e Frymės sė Shenjtė, tė paralajmėrojė pėr ēdo lloj papastėrtie morale, madje pėr lakmi dhe tė folur pa mend, tė cilat janė tė pahijshme pėr besimtarėt. Prej kėndej ai paralajmėron pėr dehjen, duke dėshiruar qė besimtarėt tė mbushen me Frymėn, ēka do tė shprehej nė adhurim, nė ngritje frymėrore dhe nė lavdėrim tė Zotit tonė dhe Perėndisė, Atit tonė. Kjo pjesė pėrfundon me fjalėt kuptimplota: «Nėnshtrohuni njėri-tjetrit nė druajtjen e Krishtit!». Nė qoftė se tė gjithė besimtarėt sė bashku janė tė gatshėm t'i nėnshtrohen njėri-tjetrit, nuk do tė duket e paarsyeshme nė qoftė se gruas i bėhet thirrje t'i nėnshtrohet burrit tė saj, «porsi Zotit». Si gjithmonė, kur na jepen udhėzime, nuk na thuhet t'u bindemi pa ditur arsyen. Arsyeja pėr kėtė nėnshtrim ėshtė se burri ėshtė kreu i gruas, sikurse edhe Krishti ėshtė Kreu i bashkėsisė sė Tij. Nuk do tė merrej dot me mend qė bashkėsia tė zinte vendin e Zotit tonė, Kreut tė gjithė bashkėsisė. Atėherė nuk mund tė merret me mend qė njė grua tė dėshirojė tė zėrė vendin qė Perėndia i ka dhėnė burrit. Sigurisht, ėshtė me rėndėsi qė burri ta kuptojė pėrgjegjėsinė e tij si kreu i familjes. Sa herė qė njė grua udhėhoqi nė historinė e Izraelit, kjo ishte ose pėr shkak tė dobėsisė sė vendit, se asnjė burrė nuk po e zinte postin me pėrgjegjėsi, ose pėr shkak tė poshtėrsisė, si nė rastin e Jezebelės nė Izrael, e cila e kishte Ashabin plotėsisht nėn kontrollin e saj, ose tė Athalisė nė Judė, vajzės sė Jezebelės, e cila u pėrpoq tė vriste tė gjithė princat nė Judė, dhe u bė mbretėreshė. Lumturisht, kjo grua sundoi vetėm pėr gjashtė vjet, pasi princi i vogėl Joasi ishte ruajtur nga halla e tij dhe ishte rritur nga pėr t'u ulur nė fronin e Davidit, pėr tė mbajtur vijėn nga e cila duhet tė vinte Mesia. Kur ka vetėm dy veta pėr tė marrė vendime tė rėndėsishme, njėri duhet tė hedhė votėn vendimore, po tė shprehemi nė terma tė botės. Perėndia e ka bėrė tė qartė se burri duhet ta marrė vendimin pėrfundimtar. Sigurisht, ai do tė diskutojė me gruan rreth ēėshtjes, pasi ata janė bashkėtrashėgimtarė tė hirit tė jetės (1 Pjetrit 3:7). Nė letrėn drejtuar Timoteut Pali shpjegon se «sė pari u formua Adami dhe mė pas Eva. Dhe nuk u gėnjye Adami, por gruaja u gėnjye dhe ra nė shkelje» (1 Timoteut 2:13-14). Ajo qė ėshtė thėnė mė parė pėr ndryshimin midis burrit dhe gruas, pėrmendet ndoshta kėtu nė kėtė pėrsėritje tė historisė sė hershme tė njeriut. Efesianėve 5:24 e bėn tė qartė se norma e nėnshtrimit tė gruas ėshtė nėnshtrimi i bashkėsisė ndaj Krishtit: «Ashtu si bashkėsia i ėshtė nėnshtruar Krishtit, kėshtu gratė duhet t'u nėnshtrohen burrave tė tyre nė ēdo gjė». Te Kolosianėve 3:18 kjo shprehet ndoshta disi ndryshe: «Ju bashkėshorte, nėnshtrohuni bashkėshortėve tuaj, ashtu si ka hije nė Zotin».

Denim
26-04-12, 21:25
Pjetri na kujton se «kėshtu [d.m.th., me shpirt tė butė dhe tė qetė] stoliseshin dikur gratė e shenjta qė shpresonin nė Perėndinė, duke iu nėnshtruar burrave tė tyre, ashtu si Sara, e cila i bindej Abrahamit duke e quajtur atė «zot»; bija tė saj ju jeni, nė qoftė se bėni mirė» (1 Pjetrit 3:5-6). Ēdo letėr ka mesazhin e saj pėr burrat. Nė Shkrim ka gjithmonė drejtpeshim tė pėrsosur. Pjetri, pėr shembull, u thotė burrave: «Jetoni me gratė tuaja me urtėsi, duke e ēmuar gruan si njė enė mė delikate dhe e nderoni, sepse janė bashkėtrashėgimtare me ju tė hirit tė jetės, qė tė mos pengohen lutjet tuaja» (1 Pjetrit 3:7). Kėtu shohim, ashtu siē u vu re nė fjalėt drejtuar Timoteut, se prej burrit dhe gruas pritet qė ata tė luten sė bashku, krahas lutjeve vetjake tė secilit. Vini re pėrsėri se nuk ėshtė fjala pėr inferioritet tė gruas: burrit i thuhet ta nderojė atė, jo vetėm pėrpara njerėzisht tė tjerė, por edhe nė shtėpi dhe pėrpara fėmijėve. Fisnikėria dhe mirėsjellja janė cilėsi qė njė burrė i krishterė duhet t'i shfaqė ende nė ditėt tona, jo vetėm nė lidhje me gruan e tij, por edhe ndaj ndaj tė gjitha grave. Mė parė nė letėr lexojmė: «Nderoni tė gjithė». Nga kjo nxjerrim se, po tė mos e nderojmė njėri-tjetrin, kjo do tė ketė ndikim mbi lutjet tona: «Qė tė mos pengohen lutjet tuaja». Nė fillim tė jetės martesore nuk ėshtė gjithmonė e lehtė t'i pėrshtatemi marrėdhėnies sė re. Natyrisht qė nė fillim ekziston njė lloj vetėpėrmbajtje kur ėshtė fjala pėr tė diskutuar. Nė qoftė se dashuria e vėrtetė ėshtė e pranishme, dhe ekziston njė dėshirė e vėrtetė pėr tė qenė «njė nė Zotin», gruaja dhe burri do tė jenė shpejt nė gjende tė diskutojnė tė gjitha ēėshtjet pa kufizim. Dashuria e pėrbashkėt do t'i kapėrcejė nė fund tė gjitha problemet qė lindin nga ndryshimet nė temperament, edukim dhe pikėpamje. Kur e kuptojmė se sa i durueshėm ėshtė Zoti me ne, me siguri mund ta dėgjojmė njėri-tjetrin me vėmendje! Bibla pėrdor (nė origjinal) shprehen e tė folurit «gojė mė gojė». Nuk duhet tė jetė njė shprehje e njėanshme «gojė mė vesh»e mendimit. Ēdo partner duhet tė jetė i gatshėm ta dėgjojė tjetrin, duke mos harruar se Vetė Zoti ėshtė gjithmonė Dėgjues i padukshėm. Te Kolosianėve fjalia qė u drejtohet burrave, ėshtė e shkurtėr, por e rėndėsishme: «Ju bashkėshortė, t'i doni bashkėshortet tuaja dhe mos u bėni tė ashpėr ndaj tyre» (3:19). Sa keq qėduhen thėnė fjalė tė tilla! Ėshtė e lehtė qė tė lejohet tė zhvillohet njė rrėnjė ashpėrsie. Ajo fillon, ndoshta, duke vėzhguar nė mėnyrė kritike se si gruaja bėn gjėra tė caktuara. Nė vend qė kjo tė diskutohet me njėri-tjetrin, ngacmimi lejohet qė tė kthehet nė ashpėrsi, kėshtu qė burri, ose gruaja, mund tė tėrheqė vėmendjen e dikujt tjetėr pėr sa u pėrket dobėsive tė partnerit, ēka e vė nė pozitė tė vėshtirė partnerin, madje edhe mikun. Nė qoftė se burrat do t'i donin me tė vėrtetė gratė e tyre, ata do tė ishin tė gatshėm tė falnin ēfarėdo dobėsie tė vogėl, dhe do t'i ndihmonin gratė e tyre ta kapėrcenin atė. Pali sapo i ka urdhėruar kolosianėt tė tregojnė dashuri, e cila ėshtė lidhje e pėrsosur, dhe Pjetri na tregon se «dashuria do tė mbulojė njė shumicė mėkatesh» (1 Pjetrit 4:8). «Shumė tė dashur, le ta duam njėri-tjetrin» (1 Gjonit 4:7). Tek Efesianėve 5 burri urdhėrohet ta dojė gruan e tij; para se gjithash, sepse ai duhet tė jetė mishėrim i gjallė kėtu nė kėtė botė i Krishtit, i cili e deshi bashkėsinė dhe dha Vetveten pėr tė. Kjo ėshtė njė temė e rėndėsishme, tė cilėn apostulli e trajton nė pjesėn e mbetur tė kapitullit, duke treguar se si historia e Adamit dhe e Evės ishte hije e misterit mė tė madh: Krishtit dhe bashkėsisė sė Tij. Zoti ynė i bekuar dha Vetveten: nuk mund tė kishte dhėnė mė shumė. Burri duhet ta dojė gruan e tij nė tė njėjtėn mėnyrė. Sa dėshtojmė si nė tė kuptuarit e dashurisė sė pėrsosur tė Krishtit, ashtu edhe nė zbatimin e urdhėrimit tė Tij: «Ta doni njėri-tjetrin; sikurse unė ju kam dashur, ashtu edhe ju ta doni njėri-tjetrin» (Gjoni 13:34). Pėr burrin kjo ka njė domethėnie tė veēantė. Atij i bėhet thirrje ta tregojė kėtė nė dashurinė pėr gruan e tij. Apostulli na tregon se «kush do gruan e vet, do vetveten. Sepse askush nuk urreu mishin e vet, por e ushqen dhe kujdeset me butėsi pėr tė, sikurse edhe Zoti bėn me bashkėsinė» (Efesianėve 5:28-29). Gjithashtu, ai thekson: «Kėshtu burrat duhet t'i duan gratė e veta porsi trupat e tyre». Ėshtė e drejtė qė tė kujdesemi pėr trupat tanė, pasi ata janė tempujt e Frymės sė Shenjtė; por, burra, nė kėtė mėnyrė duhet tė doni edhe gratė tuaja. Zoti ynė e ushqen dhe kujdeset pėr bashkėsinė e vet. Pėrsėri na jepen fjalėt nga faqet e para tė Biblės: «Prandaj burri do tė lėrė babanė e tij dhe nėnėn e tij dhe do tė bashkohet me gruan e tij, dhe tė dy do tė jenė njė mish i vetėm» (Efesianėve 5:31). Apostulli e thotė kėtė «mister tė madh» nė lidhje me Krishtin dhe bashkėsinė e Tij, por ai nuk mund tė largohet nga kjo ēėshtje pa i kujtuar lexuesit e tij: «Por secili nga ju kėshtu ta dojė gruan e vet sikurse do veten e vet; dhe po kėshtu gruaja ta respektojė burrin» (Efesianėve 5:33). Po fėmijėt? Martesa nuk u krijua vetėm pėr shoqėrinė e tė dy partnerėve: vumė re se prindėrit tanė tė parė u ngarkuan me detyrėn pėr tė qenė tė frytshėm, pėr t'u shumėzuar dhe pėr tė mbushur tokėn. Nė kėto ditė kur dėgjojmė tė flitet aq shumė pėr mbipopullimin e botės dhe mangėsitė e burimeve, mund tė pyesim veten nėse kėto fjalė kanė ende ndonjė domethėnie. Me sa shohim, Perėndia nuk e ka shfuqizuar kurrė kėtė detyrė. Kur u drejtohen brezave pasardhės, fjalėt e Zotit u thonė atyre qartė: «Ju dhe fėmijėt tuaj». Lum ata fėmijė qė lindin nė njė familje tė krishterė! Qysh para se tė lindin, prindėrit luten pėr ta, dhe, sapo tė bėhen tė vetėdijshėm, ata dėgjojnė kėngėt e adhurimit dhe fjalėt e Biblės, pėr tė mos pėrmendur kontaktet me besimtarė tė tjerė, qoftė nė shtėpinė e tyre a nė grumbullime tė tjera tė krishtera ku i marrin prindėrit herė pas here. Nė kohėn e Dhiatės sė Vjetėr Perėndia u premtoi bekime tė veēanta familjeve qė u bindeshin fjalėve tė Tij. Sa mė shumė vlen kjo nė kėto ditė tė privilegjuara kur Perėndia po thėrret nga kombet njė popull pėr Emrin e Tij! Ē'gėzim tė madh kanė prindėrit e rinj kur u lind fėmija i parė! I njomė nga dora e Perėndisė, «i krijuar nė mėnyrė tė mrekullueshme», ai ėshtė njė qenie e formuar nė mėnyrė tė pėrsosur, me frymė dhe me shpirt tė vetin, me vullnet tė vetin e me njė jetė qė nga ēasti i lindjes ėshtė e ndarė nga nėna. Por nganjėherė neve mund tė na besohet njė vogėlush a vogėlushe qė nuk ėshtė formuar nė mėnyrė tė pėrsosur. Nuk ėshtė e lehtė ta pranojmė kėtė, dhe shpesh njė fėmijė i tillė do tė ketė nevojė pėr shumė vite pėrkujdesjeje tė veēantė. Para sė gjithash, fėmija me tė meta ka kėrkesa tė mėdha pėr dashurinė dhe durimin e prindėrve. Vetė fėmija, pasi tė rritet, mund tė jetė i pabindur dhe i zhgėnjyer. Vėllezėrit dhe motrat mund tė zemėrohen nga kujdesi qė i kushtohet kėtij pjesėtari tė familjes. Nga ana tjetėr, prindėrit e njė fėmije tė tillė mund tė nxjerrin mėsime tė vlefshme tek kthehen ēdo ditė nga Zoti pėr forcė dhe urtėsi. Babai i njė djali me tė meta tė theksuara mendore, pėr shembull, ka shkruar tre libra tė mrekullueshėm, duke pėrshkruar me thjeshtėsi dhe ndershmėri se si i plotėson Perėndia nevojat e prindėrve dhe se si iu pėrgjigj lutjeve tė tyre hap pas hapi. Kėta libra kanė qenė burim ngushėllimi dhe force frymėrore pėr njė numėr tė madh prindėrish nė situata tė njėjta. Njėri prej kėtyre prindėrve ėshtė shprehur: «Nuk do tė kishin lėnė gjė pa bėrė pėr t'i lexuar kėta libra. Leximi i tyre na ka afruar shumė me Zotin». Pavarėsisht nėse jemi prindėr fėmijėsh tė shėndoshė a tė sėmurė, mund ta quajmė ende privilegj se «bijtė janė trashėgimi qė vjen nga Zoti» (Psalmi 127:3). Edukimi i njė fėmije «nė disiplinė dhe nė kėshillė tė Zotit» ėshtė pėrgjegjėsi e madhe dhe serioze. Nga njėra anė nevojitet gjithė dashuria dhe durimi i babait dhe i nėnės. Nga ana tjetėr nevojitet mėsimi dhe pėrmirėsimi i vazhdueshėm e i qėndrueshėm, nė mėnyrė qė fėmija tė mund tė jetojė nė mes tė njė bote tė korruptuar, ku gjithēka i pėrshtatet vullnetit tė njeriut (dhe tė Satanit), dhe ku vullneti i Perėndisė nuk llogaritet. Bibla na ka paralajmėruar se bota nuk do tė pėrmirėsohet. Ēdo brez pasardhės ballafaqohet me problemet e lakmisė, tė shtypjes, kokėfortėsisė dhe dhunės – tė gjitha rezultat i drejtimit qė Satani u bėn punėve tė kėsaj bote. Nė mes tė gjithė kėsaj ligėsie duhet tė ketė raste si familja ku u rrit Timoteu. Gjyshja, dhe pastaj nėna, e kishte mėsuar atė tė dėgjonte me vėmendje Fjalėn e Perėndisė, dhe nė moshė tė re ai e njohu Zotin dhe i shėrbeu Atij. Kėtu nėna ka detyrėn mė tė rėndėsishme. Si rregull, ajo ka mė shumė kohė pėr t'iu kushtuar fėmijėve sesa babai, i cili fiton zakonisht bukėn e gojės dhe tė cilit do t'i duhet tė mungojė nė shtėpi pėr shumė orė gjatė ditės. Atėherė nėnat e krishtera kanė njė pozitė tė privilegjuar. Ato e kanė jetėn e paprishur nė duart e tyre, pėr t'i dhėnė asaj formė dhe pėr ta ndikuar pėr tė mirė. Nė librat historikė tė Biblės lexojmė pothuajse gjithmonė emrin e nėnės sė mbretit. Nė tė vėrtetė, nganjėherė lexojmė se njė nėnė mbretėreshė e kėshilloi tė birin pėr tė bėrė keq, si nė rastin e Athalisė, por shpesh ajo arriti ta bėnte tė birin t'i druhej Zotit, dhe qėndroi nė krah tė tij edhe pasi ai u kurorėzua mbret. Shumė shėrbėtorė besnikė tė Perėndisė janėtė gatshėm tė na tregojnė pėr ndikimin e njė nėne tė pėrshpirtshme. Ėshtė e vėrtetė se sot babai ka shpesh mė shumė kohė tė lirė sesa prindėrit tanė dikur, dhe ėshtė gjithmonė mirė kur privilegjin e lutjes me fėmijėt pėrpara se ata tė flenė, ose tė tregimit tė historive biblike, e gėzojnė nėna dhe babai bashkėrisht. Pėrndryshe, mund tė ketė njė situatė ku secili prind ka njė fushė tė pėrcaktuar aktiviteti, tė cilėn tjetri nuk duhet ta cenojė. Ky rrezik nuk ekziston aq shumė sot sa nė kohėt e mėparshme. Sidoqoftė, ėshtė mirė tė shqyrtojmė se ēfarė na thotė Bibla pėr edukimin e fėmijėve. Libri «Fjalėt e Urta» ėshtė i mbushur me kėshilla praktike pėr kėtė ēėshtje.

Denim
26-04-12, 21:26
Njėri prej vargjeve mė tė njohura ėshtė ky: «Mėsoji fėmijės rrugėn qė duhet tė ndjekė, dhe ai nuk do tė largohet prej saj edhe kur tė plaket» (Fjalėt e Urta 22:6).

Tek Efesianėve 6:4 lexojmė gjithashtu: «Dhe ju, etėr, mos provokoni pėr zemėrim fėmijėt tuaj, por i edukoni nė disiplinė dhe nė kėshillė tė Zotit».

Pali mund t'u thoshte fėmijėve tė tij frymėrorė: «Ishim zemėrbutė midis jush, ashtu si mėndesha qė rrit me dashuri fėmijėt e saj» (1 Thesalonikasve 2:7). Ai dinte si tė fliste prerė kur ishe e nevojshme, por gjithēka bėhej me dashuri. Nė profecinė e Oseas Perėndia i thotė popullit tė Tij tė pabesė: «Kur Izraeli ishte fėmijė, unė e desha dhe thirra nga Egjipti birin tim.... Unė vetė e mėsova Efraimin tė ecė, duke e mbajtur nga krahėt; por ata nuk e kuptuan qė unė po i shėroja. Unė i tėrhoqa me litarė tė dashamirėsisė njerėzore, me lidhje dashurie» (Osea 11:1-4). Ne qė nėpėrmjet hirit kemi pėrjetuar njė dashuri dhe durim tė tillė nga Perėndia plot hir, duhet tė pėrpiqemi t'i edukojmė fėmijėt nė tė njėjtėn frymė tė qėndrueshmėrisė dhe dashurisė. Ku tė jetojmė? Jo gjithė tė sapomartuarit janė nė gjendje tė gjejnė njė vend tė pėrshtatshėm pėr tė jetuar. Nė zgjedhjen e shtėpisė ka natyrisht shumė faktorė qė duhen marrė parasysh: punėsimi, shėrbimet publike, sė fundi shkolla – por njė pikė shumė e rėndėsishme ėshtė tė jemi afėr bashkėsisė lokale. Kur populli i Izraelit po udhėtonte nėpėr shkretėtirė, vendi i adhurimit, tabernakulli, ishte nė mes tė kampit. Priftėrinjtė dhe levitėt i kishin tendat pranė tij, ndėrsa tė gjitha fiset e tjera fushuan pėrreth tyre, tri fise nė ēdo anė. Kur arritėn nė tokėn e premtuar, Vetė Perėndia e zgjodhi vendin ku do tė vinte Emrin e Vet. Jerusalemi, siē mund tė shohim nė hartė, u vendos aq nė qendėr, saqė izraelitėt mund tė vinin nė tempull pėr tė festuar Zotin nga ēfarėdo zone e vendit. Zgjedhja e njė shtėpie nga e cila bashkėsia lokale nuk mund tė arrihet me lehtėsi, mund tė sjellė me kalimin e kohės pjesėmarrje tė parregullt nė tė, dhe madje «shkuarje nė kishėn pranė shtėpisė» pėr rehati, duke pėrfunduar nė mosvajtje kurrkund fare. Kjo mund tė duket sikur nuk ka tė ngjarė dhe si pesimiste, por pėrvoja tregon se kjo rrjedhė ngjarjesh ėshtė mjaft e zakonshme. Ėshtė kėnaqėsi kur kemi njė shtėpi qė mjafton nga madhėsia pėr tė argėtuar njerėzit e Zotit, por duhet tė tregojmė kujdes qė tė mos jemi krenarė pėr shtėpinė, sa t'i mbajmė larg tė gjithė mysafirėt. Qoftė e ngushtė a e gjerė, duhet tė mos harrojmė se shtėpia jonė ėshtė njėra prej dhuratave tė Perėndisė, e cila duhet pėrdorur ashtu siē na thotė Ai. Ē'prehje duhet tė ketė pasur Zoti ynė i bekuar kur u ftua nė shtėpinė e Martės dhe tė Marisė a nė atė tė ēiftit mikpritės nė Emaus! Apostujt, gjithashtu, u kėnaqėn kur morėn ftesa tė tilla, dhe ėshtė privilegj tė argėtosh ata qė janė tė Krishtit. Mund tė gėzohemi kur i mobilojmė shtėpitė tona me shije, e megjithatė duhet tė mos harrojmė se jemi shtegtarė rrugės pėr nė shtėpi. Kur u paraqiti me krenari tė dėrguarve babilonas thesaret e tij, mbreti Ezekia u pyet: «Ēfarė kanė parė nė shtėpinė tėnde?» Profeti i tha se gjithēka qė kishte grumbulluar ai dhe etėrit e tij, duhej ēuar nė Babiloni. Edhe tė krishterėt duhet t'i mbajnė tė gjitha zotėrimet tokėsore me dorė tė liruar, qė, nė qoftė se Ai na thėrret pėr tė braktisur gjithēka, pėr shembull, pėr tė shkuar dhe pėr tė shėrbyer si misionarė, ne tė mos i bėjmė zotėrimet tona pengesė pėr t'iu bindur Atij. Ai na i ka dhėnė tė gjitha me begati pėr t'i gėzuar, por ato janė ende tė Tijat, dhe neve na kėrkohet qė tė jemi kujdestarė besnikė tė asaj qė na ka besuar Ai. Ēfarė tė japim? Asnjė shtėpi nuk mund tė drejtohet pa njė lloj buxheti, dhe ėshtė detyrė e tė dy partnerėve qė tė kujdesen nė mėnyrė qė tė jetojnė brenda mundėsive tė tyre. Edhe nė kėtė ēėshtje, ashtu si nė ēdo tjetėr, «dashuria ėshtė pėrmbushja e ligjit». Nuk ka arsye pse gruaja tė mos blejė pėr vete rroba tė mira herė pas here, as nuk ėshtė gabim qė burri tė blejė njė libėr, ose tė jepet pas njė hobi tė padėmshėm, nėse e lejon buxheti. Nė Dhiatėn e Re lexojmė se Perėndia «na jep gjithēka bujarisht pėr ta gėzuar» (1 Timoteut 6:17), por e njėjta pjesė e Shkrimit vazhdon tė na tregojė se ne kemi pėrgjegjėsinė pėr ta pėrdorur me mend pasurinė tonė (sado e vogėl qė tė na duket). Prandaj vargu vijues i nxit tė kamurit «tė bėjnė tė mira, tė bėhen tė pasur nė vepra tė mira, tė jenė bujarė dhe tė gatshėm pėr tė dhėnė», d.m.th., ta ndajnė me tė tjerėt atė qė kanė. Siē vė nė dukje edhe apostulli, kjo nuk ėshtė thjesht njė detyrė, por njė investim - «duke mbledhur si thesar njė themel tė mirė pėr tė ardhmen», dhe nė tė njėjtėn kohė duke shtėnė nė dorė atė qė ėshtė me tė vėrtetė jetė - «jetėn e pėrjetshme». Zoti ynė tha se «bijtė e kėsaj bote, nė brezin e tyre, janė mė tė menēur se bijtė e dritės» (Luka 16:8), dhe vuri nė dukje se besnikėria jonė «nė tė vogla» (nė kėtė rast pasuri materiale) tregon besnikėri nė gjėra frymėrore. Jo ēdo kryefamiljar shėnon llogaritė e tė ardhurave dhe tė shpenzimeve, por nuk ėshtė ide e keqe qė tė fillohet nė kėtė mėnyrė, qė tė shmanget hyrja nė borxh, e cila prish dėshminė tonė pėrpara botės. Lexova dikur pėr njė predikues, tema tė cilit titullohej «Paraja». Ligjėrata e tij ishte e ndarė nė tri pjesė: e para, «Merrni sa tė mundni», pastaj «Kurseni sa tė mundni» dhe e treta, e cila kishte shqetėsuar tė paktėn njėrin prej tė pranishmėve, «Jepni sa tė mundni». Mund tė mos pajtohemi pėr frymėn pėr tė grumbulluar sa mė shumė, e cila kishte pėrshkruar pjesėn e parė, por Zoti Jezus nuk ka lėnė tė dyshojmė se «ka mė shumė lumturi tė japėsh, sesa tė marrėsh» (Veprat e Apostujve 20:35). Ai dhe dishepujt e Tij nuk ishin kurrė tė pasur, por Juda, administratori i tyre, duhet tė ketė qenė udhėzuar shumė herė «t'u jepte diēka tė varfėrve» (Gjoni 13:29) si dhe tė blinte atė qė nevojitej pėr festat. Nėn ligjin, populli i Izraelit ishte urdhėruar t'ua jepte tė dhjetėn e tė gjitha tė ardhurave levitėve, tė cilėt, nga ana e tyre, ua jepnin njė tė dhjetėn e tyre priftėrinjve. Ne nuk jemi nėn ligjin, por besimtari sot ka mundėsi tė investojė nė atė qė i sjell Perėndisė lavdi dhe qė do tė japė fryte pėr pėrjetėsinė. A mund tė japim ne mė pak se Izraeli i atėhershėm? Xhepit tonė i bėhen thirrje tė ndryshme dhe mund tė mos jemi nė gjendje tė vendosim gjithmonė se ēfarė kauze tė mbėshtetim mė shumė; por edhe pėr kėtė duhet tė lutemi vazhdimisht: «O Zot, ēfarė do Ti qė tė bėj?» «Sekreti i Zotit u tregohet atyre qė kanė frikė prej tij» (Psalmi 25:14) dhe, po tė qėndrojmė pranė Atij, Ai do tė na japė urtėsi nė kėtė ēėshtje dhe nė ēėshtje tė tjera. Si tė japim? Letrat e Palit japin udhėzime tė qarta pėr dhėnien e krishterė. Ndėrsa ai vetė u pėrpoq tė mbante veten dhe shokėt me sa tė mundej, duke punuar me duart e tij, Pali mund tė gėzohej ende kur shenjtorėt filipianė i dėrguan «jo vetėm njė herė» kur ishte nė nevojė (Filipianėve 4:16) dhe korintasve ai u kushtoi dy kapituj nė letrėn e tij tė dytė rreth ēėshtjes sė «shėrbesės ndaj shenjtorėve» (2 Korintasve 8 e 9). Njėri prej vargjeve mė kuptimplota nė kėtė pjesė ėshtė 2 Korintasve 9:7: «Secili le tė veprojė ashtu si ka vendosur nė zemėr, as me keqardhje, as nga shtrėngimi, sepse Perėndia do njė dhurues tė gėzuar». Madje nė Dhiatėn e Vjetėr, pėr shembull kur nevojiteshin materiale pėr ndėrtimin e tabernakullit a tė tempullit, u theksua se secili qė dha, e bėri kėtė «i shtyrė nga zemra e tij» (Eksodi 25:2; 1 Kronikave 29:9). Aq mė shumė ne, qė jemi shumė tė privilegjuar dhe, nė pėrgjithėsi, mė tė pasur sesa ata qė atėherė dhanė me gėzim pėr shėrbesėn e Perėndisė, duhet t'i shqyrtojmė zemrat dhe t'i japim me dėshirė veprės sė Zotit, qoftė brenda a jashtė vendit. Korintasve iu bė thirrje tė jepnin, «sepse ju e njihni hirin e Zotit tonė Jezus Krisht, i cili, duke qenė i pasur, u bė i varfėr pėr ju, qė ju tė bėheni tė pasur me anė tė varfėrisė sė tij» (2 Korintasve 8:9). Sė pari, dhėnia duhet tė jetė e rregullt. Dhėnia e rastėsishme pėrfundon shpesh nė mosdhėnie. Mbledhjet javore pėrmendjen te letra e parė e Palit drejtuar korintasve: «Tė parėn ditė tė ēdo jave secili nga ju le tė vėrė mėnjanė aq sa mundet sipas tė ardhurave tė tij» (1 Korintasve 16:2). Mė kujtohet njė vizitė te njė e ve e moshuar. Mė parė mblidheshim nė shtėpinė e saj, por, pasi i kishte vdekur i shoqi, grupi ishte shpėrndarė dhe ajo kishte mbetur vetėm. Kur u ndamė pas vizitės, ajo nguli kėmbė dhe na dha njė shumė tė madhe pėr veprėn e Zotit. «Mos ke gabuar?» - e pyetėm. Por ajo u pėrgjigj me fjalėt: «Jo, e ndaj kėtė ēdo Ditė tė Zotit tek ulem vetėm dhe kaq kam mbledhur». Apostulli e dinte se, nė qoftė se shenjtorėt do tė ndanin ca para ēdo javė, do tė kishte njė shumė tė mirė pėr tė varfrit nė Jerusalem kur ai do tė vinte nė Korint. Po tė japim «sipas tė ardhurave» nuk do tė ketė ankesa pėr mbėshtetje tė pamjaftueshme tė veprės sė Zotit. Ėshtė pėr tė ardhur keq qė shumė aktivitete tė krishtera tė rėndėsishme duhet tė shkurtohen pėr shkak se besimtarėt nuk japin dhurata. Zoti e lavdėroi tė venė e varfėr qė dha «gjithė sa kishte», ndonėse ishte pėr mirėmbajtjen e njė ndėrtese qė Ai tha se do tė shkatėrrohej pėr shkak tė pabesisė sė atyre qė shėrbenin atje. Ajo ia dha Zotit dhe Zoti e pranoi atė me dėshirė, ashtu siē bėnte me ēdo mirėsi qė i tregohej «mė tė voglit tė kėtyre, vėllezėrve tė mi». Kjo nuk do tė thotė se ne duhet t'u japim pa dallim tė gjitha shoqatave bamirėse qė kėrkojnė mbėshtetje financiare; edhe nė kėtė ēėshtje mund tė lutemi pėr urtėsi dhe tė sigurohemi se Perėndia do tė na e japė kėtė. Pėr korintasit lexojmė se ata «dhanė veten mė parpara te Zoti» (2 Korintasve 8:5) dhe kėshtu dhuratat e tyre ishin tė pranueshme. Kėtu vėrejmė se dhėnia nuk kufizohet vetėm nė para. Nė qoftė se Zotit i kemi dhėnė veten, koha jonė, dhuntitė tona, shtėpitė tona dhe gjithēka qė kemi, mund tė pėrdoret nė shėrbim tė Tij. Megjithatė, duhet tė ruajmė kėndvėshtrimin e duhur. Nė qoftė se kujdesi ynė pėr veprėn e Zotit bie ndesh me pėrgjegjėsitė tona shtėpiake dhe familjare, mund tė jemi drejt njė katastrofe nė familje; por, nė qoftė se angazhimet tona shekullare na pengojnė qė tė shkojmė nė takimin pėr lutje, ose qė t'i japim veprės sė Zotit, atėherė rrezikojmė tė marrim mbi vete qortimin serioz qė iu drejtua dikur popullit tokėsor tė Perėndisė: «Njė njeri do tė vjedhė Perėndinė? Megjithatė, ju mė vidhni [...] tė dhjetėn dhe ofertat» (Malakia 3:8). Falė Perėndisė qė, po tė jemi tė gatshėm dhe tė bindur, siē e bėjnė tė qartė vargjet nė vazhdim, Ai ėshtė i gatshėm tė hapė pragjet e qiellit dhe do tė derdhė «mbi ju aq shumė bekime, sa nuk do tė keni vend tė mjaftueshėm ku ta shtini» (Malakia 3:10).

Qofshin shtėpitė tona si ato nė Betani dhe Emaus, ku Shpėtimtari mund tė ndihej si nė shtėpinė e Vet dhe ku tė Vetėt mund t'i shėrbenin dhe tė gėzonin shoqėrinė e Tij, parashijim i vėrtetė i bekimeve tė vendit tė pėrgatitur nė shtėpinė e Atit!

Makresh
26-04-12, 23:17
Denim

A ben te na besh nje rezume te pergjigjeve qe ke shtruar me lart ?


1. Parathėnie

2. Martesat bėhen nė qiell ? ...pse jo ne toke si te gjithe njerezit ??

3. A na nevojitet martesa ? ... nuk besoj se nevojiten, pasiqe prifti dhe murgesha nuk martohen.

4. Sa duhet tė zgjatė martesa ? … sa muaj duhet te zgjat martesa ?

5. Si gjendet partneri ? …facebook ? chat ?

6. Dashuria nė familje … sistemi jetsor i sodit, kerkon qe familjet te ndahen sa me shpejt, si e perjeton ti kete fenomen ku familjes i jipet pak rendesi (kam fjalen per shtetet e krishtera) ?

7. Po fėmijėt ? …femijet, si t'i bejn nga 3o vite, i dergojn prindrit e tyre ne shtepi te pleqve ! Nuk po e durojn barren e shtrenjt. Cfar parasheh bibla ne kete rast ?

8. Ku tė jetojmė?

9. Ēfarė tė japim ?

10. Si tė japim?

Denim
01-05-12, 15:50
Makresh

Te gjitha pergjegjet i ke ne shkrimin nga autori i cekur.

Une edhe mund te jap mendimin tim rreth kesaj qe ke shkruar ti, dhe qe je pergjegje vete pa te pyetur edhepse ketu nuk po behet fjale per pergjegje per rregullat dhe jeten e myslimanve sipas besimit te tyre, por nuk dua te diskutoj me injorant dhe ekstremist islamik.

Makresh
02-05-12, 08:19
Makresh

Te gjitha pergjegjet i ke ne shkrimin nga autori i cekur.

Une edhe mund te jap mendimin tim rreth kesaj qe ke shkruar ti, dhe qe je pergjegje vete pa te pyetur edhepse ketu nuk po behet fjale per pergjegje per rregullat dhe jeten e myslimanve sipas besimit te tyre, por nuk dua te diskutoj me injorant dhe ekstremist islamik.


Ekstremist islamik : Njerez te bindur ne fejėn Islame.

Ekstremist krishtian : Njerez te bindur ne fejėn e Krishter.

Musliman te moderuar : He more, pse e pi ni shishe raki, s'kerset kiameti !
Krishtian i moderuar : Paj, feja vec o histori tradit qe na lan t'paret s'di si mirren hala njerzt me kesi prralla.

emine
02-05-12, 17:43
Denim

A ben te na besh nje rezume te pergjigjeve qe ke shtruar me lart ?


1. Parathėnie

2. Martesat bėhen nė qiell ? ...pse jo ne toke si te gjithe njerezit ??

3. A na nevojitet martesa ? ... nuk besoj se nevojiten, pasiqe prifti dhe murgesha nuk martohen.

4. Sa duhet tė zgjatė martesa ? … sa muaj duhet te zgjat martesa ?

5. Si gjendet partneri ? …facebook ? chat ?

6. Dashuria nė familje … sistemi jetsor i sodit, kerkon qe familjet te ndahen sa me shpejt, si e perjeton ti kete fenomen ku familjes i jipet pak rendesi (kam fjalen per shtetet e krishtera) ?

7. Po fėmijėt ? …femijet, si t'i bejn nga 3o vite, i dergojn prindrit e tyre ne shtepi te pleqve ! Nuk po e durojn barren e shtrenjt. Cfar parasheh bibla ne kete rast ?

8. Ku tė jetojmė?

9. Ēfarė tė japim ?

10. Si tė japim?Kadal Makresh,se me shtine me te citu,e so bash hobi i jemi me u fut ka feja

Feja krishtere ,kurora Krishtere asht aq e shejte saqe asnjeher nuk merr leje prej priftit e as prej papes mu skurorezu,ne komune mundet njeri 40 here mu martu,po ne kishe nje here,pra mos ja fut prej shpatit ......e sa per tjerat e ki zanat me ja fut fjala mujtaz,sikure ja fusin do per fene muslimane,,ja fut edhe ti paushall per krejt te Krishteret,,,,pra mos lejo gojen e doren me shkru pa llogjiku dhe dite mire senet,,

Makresh
03-05-12, 07:40
Kadal Makresh,se me shtine me te citu,e so bash hobi i jemi me u fut ka feja

Feja krishtere ,kurora Krishtere asht aq e shejte saqe asnjeher nuk merr leje prej priftit e as prej papes mu skurorezu,ne komune mundet njeri 40 here mu martu,po ne kishe nje here,pra mos ja fut prej shpatit ......e sa per tjerat e ki zanat me ja fut fjala mujtaz,sikure ja fusin do per fene muslimane,,ja fut edhe ti paushall per krejt te Krishteret,,,,pra mos lejo gojen e doren me shkru pa llogjiku dhe dite mire senet,,

Emine,

Ti po me flet per njerez dy-ftyrsh. Kisha (kthehu ne origjine te ligjit biblik), n'ate kohe nuk ka njohur "komune" e as instuticionet e tjera ! Paramendo sikur te ishte nje instuticion paralel i komunes, ku mund te martohesh jo 40 por 400 here legalisht ?! Kisha nuk mund t'i mbyll syt para keti fenomeni, edhe pse po e ben kete por kjo per Zotin nuk mund te jet ne rregull pasi kundershton njeren ku thot se vetem 1 here kurorzohesh e jo 40 her !

Jo un s'po ja fus hic tybe, n'mos em paqe lexue kurr un edhe kam thon nje here : Me e preferueshme eshte nje shtet me ligje te bibles, se nje shtet laik me ligje t'paganve. Por me mir se keto dyja, sigurisht se do kisha preferue me sheriat.

Denim
03-05-12, 12:02
Kurora e martesės


Kurora e martesės ėshtė njė ndėr shtatė sakramentet e Kishės. Jezu Krishti e themeloi jo vetėm pėr shėlbim personal tė njeriut, por sikur edhe urdhėrin e Shenjt pėr dobi tė mbarė bashkėsisė sė besimtarėve, pėr mė tepėr: pėr dobi tė mbarė shoqėrisė njerėzore, sepse familja, e cila themelohet me kurorė tė martesės, ėshtė qeliza themelore e shoqėrisė njerėzore dhe i shėrben ripėrtritjes dhe rritjes sė mbarė njerėzimit. Kurora e martesės si institucion ekziston qė prej krijimit tė njeriut. Zoti e krijoi njeriun si mashkull e femėr dhe bashėshortėve tė parė (Adamit dhe Evės) u dha urdhėr: “Lindni fėmijė e shumohuni, mbusheni tokėn dhe sundojeni atė!” (Zan.1,27-28). Ndėrkaq, para Krishtit bashkimi i burrit dhe i gruas ishte vetėm njė kontratė njerėzore. Kėshtu ėshtė edhe sot jashtė krishterimit. Kėtė kontratė Krishti e Shenjtroi dhe e lartėsoi nė nder tė sakramentit, kėshtu qė ēdo martesė e vlefshme e krishterė ėshtė edhe sakrament, burim i hirit dhe i bekimit tė Zotit.

Denim
03-05-12, 12:03
Cilėsitė kryesore tė martesės sė krishterė

1) Nė Kishėn e Krishtit mund tė martohen vetėm njė burrė dhe vetėm njė grua. Njė burrė, pra, s’mund tė marrė disa gra sikurse lejon p.sh. ligji i fesė islame (atje ku nuk e kufizon ligji shtetėror); as gruaja nuk mund tė jetė grua e disa burrave (sikurse ndodhė ndėr do fise tė Indisė, ku gruaja e vėllait tė madh shėrben si grua e tė gjithė vėllezėrve derisa tė martohen edhe ata). Sjellja e tillė do tė ishte drejtpėrdrejt kundėr fesė sė krishterė. Kėtu dėshirojmė tė qesim edhe nje vėrejtje serioze. Nė popullin tonė shpeshherė diskutohet se cila fe ėshtė e vėrtetė. Pėrgjigja mė e shkurtėr do tė ishte kjo: Feja e vėrtėtė ėshtė ajo qė adhuron njė Hyj, (Zot, Perendi) tė vetėm dhe jeton sipas vullnetit tė tij hyjnorė. Vullnetin e vet Zoti na e tregoi nė Shkrimin Shenjt. Shkrimi Shenjt na thotė se Zoti e krijoi njeriun si njė ēift bashkėshortor: Njė mashkull dhe njė femėr - njė burrė e njė grua. Nėse dikush nuk i beson Biblės, le ta shikojė ligjin natyrorė. (Ēdo besimtarė beson se krejt natyra ėshtė prej Zotit). Statistika na thotė se gjithkund nė botė lindėn afėrsisht i njėjti numėr djem dhe vajza. D.m.th. se edhe ligji natyrorė tregon Vullnetin e Zotit qė nė kurorė tė shejtė tė martesės tė bashkohen vetėm njė burrė e njė grua. Prandaj: Feja qė lejon poligaminė, nuk ėshtė fe e vėrtetė!

2) E dyta karakteristikė e martesės sė krishterė ėsthė kjo: martesa e krishterė ėshtė e pazgjidhshme. Kjo ėshtė pasojė e sakramentit qė nuk shlyhet kurrė derisa bashkshortėt janė gjallė. Kur tė vdesė gruaja, burri ėshtė i lirė tė martohet pėrsėri. Nėse burri vdes i pari, gruaja ėshtė e lirė pėr martesė. Ata me kurorė tė martesės lidhen deri nė vdekje. Atė lidhje nuk mund ta zgjidhin as ata vetė, as kurrnjė njeri, por vetėm vdekja. Edhe nėse ndarja fizike bėhet e domosdoshme (nėse njė prej bashkshortėve shkon nė burg, nė llogor, nė interrnim, nėse ēmendet, ose pėrndryshe jeta e pėrbashkėt bėhet e pamundshme), lidhja e tyre shpirtėrore nuk kėputet dhe nuk mund tė martohen me tjetėr kėnd derisa bashkshortin e kanė tė gjallė. Pse?

Edhe ky ėshtė Vullneti i Zotit. Pasi e ka pėrshkruar krijimin e Evės, Bibla thotė: “Njeriu do ta lėrė babanė dhe nėnėn e vet e do tė bashkohet me gruan e vet dhe kėta dy do tė bėhen njė trup i vetėm” (Zan. 2,24). Kėtė tekst pėrsėrit edhe Jezu Krishti kur e ndalon ndarjen bashkshortėve. Ai mėsimin e vet e pėrfundon kėshtu: burri e gruaja “nuk janė mė dy, por njė trup i vetėm. Prandaj ēka bashkoi Hyji, njeriu tė mos guxojė ta ndajė” (Mk. 10,8-9). Kėtė besnikėri deri tek vdekja Zoti e lypė para sė gjithash pėr tė mirėn e vetė bashkshortėve, pastaj pėr tė mirėn e fėmijėve tė tyre dhe mė nė fund edhe pėr tė mirėn e mbarė shoqėrisė. Sepse ēdo popull qė nuk e ka martesėn nė rregull, ngadalė–ngadalė zhduket nga toka.

Denim
03-05-12, 12:04
Kushtet pėr vlefshmėri tė kurorės


1 Ligjshmėria
Kushti i parė qė kurora e martesės tė jetė e vlefshme ėshtė ligjshmėria: qė kurora – tė pėrputhet me ligjin hyjnor, natyror dhe kishtar.
Kurorėzimi nė shumė mėnyra mund tė bėhet i paligjshėm. P.sh. nėse dikush provon tė martohet nėn emrin e huaj, dhe kėshtu ta mashtrojė partnerin, kurorėzimi i tij do tė ishte i paligjshėm dhe njėkohėsisht i pavlefshėm. Para Zotit kurora e pavlefshme nuk ekziston aspak. Vetėm para njerėzve gjyqi kishtar duhet tė shpallė se cili kurorėzim ishte i pavlefshėm, qė ana e mashtruar tė jetė e lirė pėr martesė tė re. Nė mėnyrė tė paligjshme do tė provonte tė martohet edhe ai qė nuk ėshtė i gjendjes sė lirė pėr martesė: njerėzit e martuar, derisa e kanė bashkėshortin e gjallė. Janė edhe shumė pengesa tė tjera pėr martesė: mosha e mitur, paaftėsia pėr jetė bashkėshortore, dallim feje, afėrisa nga gjaku, grabitja, vrasja e bashkshortit etj.

2 Liria morale
Liria ėshtė dhuratė e paēmueshme, tė cilėn Zoti ua ka dhėnė tė gjithė njerėzve. Vlera e ēdo pune tė mirė varet nga liria. Prandaj Kisha dėshiron nė ēdo mėnyrė ta sigurojė lirinė e kandidatėve pėr martesė, sepse dashuri me zor (me dhunė) s’ka, e martesa pa dashuri nuk do tė kishte elementin kryesor qė i lidh bashkėshortėt dhe qė i bėn tė lumtur. Pėr kėtė arsye pyetja kryesore nė hetimet e famullitarit pėr martesė ėshtė pyetje pėr liri. Martesa pėr hatėr (pėr dėshirė) tė babės, nėnės, vėllait, dajės ose kujtdo qoftė, nėse nuk pranohet me liri tė plotė, do tė ishte e pavlefshme! Bukur ėshtė nėse djali apo vajza janė njė mendimi me prindin e vet, por nėse nuk janė, fjala e fundit ėshtė e atyre qė martohen, e jo e atyre qė “pinė kafe”.

3 Kurorėzimi publik
Edhe pse sakramentin e kurorės e ndajnė vetė bashkshortėt – ndėrsa tė gjithė tė tjerėt janė vetėm dėshmitarė (dėshmitar ėshtė edhe meshtari qė e bekon kurorėn!), prapėseprapė kurrnjė kurorė nuk ėshtė e vlefshme para Kishės nėse nuk ėshtė vėnė publikisht, nė formė tė cilėn e ka caktuar Kisha. Kurorėzimi kishtar bėhet nė kishė, para meshtarit ose diakonit dhe para dy dėshmitarėve, rregullisht gjatė Meshės. Nė raste tė jashtėzakonshme, kur kurrsesi nuk ėshtė e mundshme qė tė arrihet brenda njė muaji ditė deri te meshtari, Kisha pranon ligjshmėrinė e kurorėzimit edhe para vetėm dy dėshmitarėve – kuptohet, nėse bashkėshortėt i premtojnė njėri–tjetrit se do tė jetojnė sipas ligjit tė Zotit e tė Kishės: nė dashuri dhe besnikėri deri nė vdekje. Nė bazė tė kėsaj norme Kisha i ka shpallur tė ligjshme dhe tė vlefshme tė gjitha kurorat nė Shqipėri, nga koha e ndalimit tė fesė, prej vitit 1967-1991, sepse populli ishte e pamundshme t’i kryejė detyrat fetare. Prandaj, kurora e tyre, edhe pse s’ėshtė vėnė nė kishė para meshtarit, nuk ėshtė e pavlefshme dhe nuk mund tė zgjidhet pa vendim tė gjyqit kishtar. Nėse kandidatėt pėr martesė nuk patėn pengesa, e nėse kanė dhėnė pėlqimin e vet pėr martesė tė krishterė, para se paku dy dėshmitarėve, martesa e tyre ėshtė e vlefshme edhe para Kishės.
Faleminderit Zotit, nevojė pėr martesė tė tillė te na mė nuk ka. Por ekzistonte dikur nė ende tė ndryshme tė botės, p.sh. nė Japoni, pasi u pėrjashtuam misionarėt e krishterė; nė Kinė nė kohė tė “Revolucionit kulturorė”, si edhe nė do vende tė tjera ku s’ka liri fetare, apo ku ėshtė mungesė e madhe e meshtarėve.

Denim
03-05-12, 12:05
Liturgjia e sakramentit tė Kurorės sė Martesės

Konēili i II i Vatikanit nė ritin e pėrtėrirė, kėrkon qė kremtimi i kėtij sakramenti tė bėhet nė Meshė. Kremtimi i kėtij sakramenti bėhet nė kėtė mėnyrė:

1) Pritja e ēiftit
2) Mesha
3) Liturgjia e fjalės - Pretku dhe lutja e besimtarėve ėshtė e drejtuar tė rinjve qė do tė lidhin kurorė. Pas liturgjisė sė fjalės vjen Riti i martesės qė pėrbėhet prej:

a) Fjala e meshtarit
b) Tre pyetje qė i bėn meshtari – a e kanė zgjedhė njėri-tjetrin me liri?
c) Bsnikėri
d) Lindjen dhe edukimin e fėmijėve.

1) Pelqimi i martesės - Bekimi dhe dhėnia e unazave si shenjė e besnikėrisė.
2) Pėrfundimi - Bekimi i nuses dhe i dhėndėrrit. Lutja e Krishtit dhe bekimi pėrfundimtar: vet Riti i martesės bėhet pas predikimit.

Denim
03-05-12, 12:07
Riti i marteses ne kishen katolikeFillon Mesha si normalisht, mandej ndėrsa te gjithe qendrojne ne kėmbė, pėrfshirė edhe dhendri dhe nusja, meshtari me kėto apo me fjale tjera, u drejtohet dhendrit dhe nuses:

Fort te dashur, keni ardhur ne kėtė shtepi te Zotit qe dashuria e juaj te vuloset prej Zotit me vulen e shenjtė para mbareshtuesit te Kishes dhe para bashkėsisė. Kėtė dashuri Krishti e bekon me begati. Ai i pasuron dhe i forcon ata qe i ka shuguruar me Pagezim me njė sakrament te veēantė qe njeri-tjetrit t'ia ruaje besnikerine e perhershme dhe t'i marrė mbi vete detyrat e tjera te marteses.
Prandaj para Kishes po ju pyes pėr qėllimin tuaj:

Atėherė meshtari i pyet mbi lirine, besnikerine dhe gatishmerine t'i pranojnė dhe t'i edukojne fėmijėt.

N. dhe N. a keni ardhur kėtu pa shterngim qe me liri te plotė te veni kurore?
A jeni te gatshėm qe gjatė tėrė jetės suaj ne martese ta doni dhe ta nderoni njėri-tjetrin?

Sejcili perj te fejuarve pėrgjigjet:

PO

Pyetja qe vijon mund te lihet nėse atė e kėrkojnė rrethanat, (p. sh. nėse janė te shtyre ne moshe ata qe kurorezohen).

A jeni te gatshėm t'i pranoni prej Hyjit me dashuri fėmijėt dhe t'i edukoni sipas Ligjit te Krishtit dhe te Kishes se tij?

Sejcili perj te fejuarve pėrgjigjet:

PO

Pelqimi

Meshtari grish nusen dhe dhendrin te japin pėlqimin:

Pra, pasi keni vendosur te lidhni kuroren e shenjtė te Marteses, jepjani njeri-tjetrit doren e djathte dhe para Hyjit e para Kishes se tij shprehni pėlqimin tuaj.

Tė kurorezueshmit i japin njeri-tjetrit doren e djathte.

Dhendri thotė:

Unė, N. po tė marr ty N. pėr gruan time dhe po tė premtoj se do ta ruaj besnikerine ne te mira dhe ne te vėshtira, ne shėndet te mirė dhe ne semundje. Do te dua dhe do tė te nderoj ne tė gjitha ditet e jetės sime.

Nusja thotė:

Unė, N. po tė marr ty N. pėr burrin tim dhe po tė premtoj se do tė ruaj besnikerine ne te mira dhe ne te vėshtira, ne shėndet te mirė dhe ne semundje. Do te dua dhe do tė nderoj ne tė gjitha ditet ejetes sime.

Nėse pėr arsye baritore, duket me e pėrshtatshme, meshtari mund ta kėrkoje pėlqimin me anė te pyetjeve:

Dhe sė pari pyet thendrin :

N. a po e merr N. pėr gruan tėnde dhe a i premton se do tė ruash besnikerine ne te mira e ne te vėshtira, ne shėndet te
mirė dhe ne semundje, se do ta duash dhe do ta nderosh ne tė gjitha ditet e jetės sate?

Dhendri pėrgjigjet

Dua

Menjehere meshtari pyet edhe nusen:

N. a po e merr N. pėr burrin tėnd dhe a i premton se do tė ruash besnikerine ne te mira e ne te vėshtira, ne shėndet te mirė dhe ne semundje, se do ta duash dhe do ta nderosh ne tė gjitha ditet e jetės sate?

Nusja pėrgjigjet

Dua

Atėherė meshtari qe merr pėlqimin thotė:

Pelqimin tuaj qe e deftuat para Kishes, Zoti e pranofte me miresine e vet dhe e ndikofte ne ju bekimin e vet.
ĒKA HYJI BASHKON, NJERIU TE MOS E NDAJE.

P. Amen.

Bekimi dhe dorezimi i unazave

Meshtari:
Zoti + i bekofte kėto unaza qe do t'ia jepni njeri-tjetrit ne shenjė te dashurisė dhe te besnikerise.

P. Amen.

Dhendri, unazen e caktuar pėr nusen, ia ve nuses ne gishtin e unazes dhe thotė:

N., merre kėtė unaze ne shenjė te dashurisė sime dhe te besnikerise sime. Ne emėr te Atit e te Birit e te Shpirtit Shenjt.

Kėshtu edhe nusja, unazen e caktuar pėr dhendrin, ia ve burrit ne gishtin e unazes dhe thotė:

N., merre kėtė unaze ne shenjė te dashurisė sime dhe te besnikerise sime. Ne emėr te Atit e te Birit e te Shpirtit Shenjt.

Menjehere thuhet Urata e gjithembarshme ose Urata e besimtareve dhe vazhdimi i Meshes dhe sherbeses euharistike.
Tė gjitha bėhen sipas rendit te meshes pėrveē kėsaj ēka vijon:
(Ne kohėn e Kushtimit, dhendri dhe nusja mund ta sjellin ne elter, nėse ėshtė e pėrshtatshme, buken dhe veren)

Si te jetė thėnė Ati Yne, meshtari ne kėmbė, i kthyer drejt dhendrit dhe nuses, me duar te bashkuara, thotė:

Vėllezėr dhe motra, me pervujteri t'i lutemi Zotit t'i bekoje kėtė nuse dhe kėtė burrė, te cilėt u martuan ne Krishtin. Ai qe i
bashkoi ne kėtė lidhje te shenjtė (me sakramentin e Korpit e te Gjakut te Krishtit) le t'i beje pėrherė te perkueshem ne
dashuri.

Dhe nė fund bėhet mbyllja e meshes si zakonisht