PDA

View Full Version : Kreshmet


Denim
05-05-12, 18:03
Kisha shenjte, gjatė kohes sė Kreshmėve, nė njė mėnyrė tė veēantė, e fton secilin prej nesh qė tė pėrgatitet pėr kremtimin e Pashkėve, Ngjalljen e Krishtit.

Kohen e Kreshmėve e karekterizon:

Njė kohė, lutje, pendesė dhe agjerimi, pra pėr ēdo besimtarė e rėndėsishme ėshtė pendesa, agjerimi, duke i pėrcjellur me anė tė lutjes.

Njeriu shpeshherė nuk ushqehet pėr njė kohė tė caktuar, ose ushqehėt mė pak se zakonisht, dhe kjo mund tė jetė pėr qellime dhe arsye tė ndryshme, pra qė s’kanė motive tė krishterė.

Motivi dhe kuptimi i vertetė i pendesės dhe agjerimit nė kėtė kohė qėndron:

- Ripėrtėrirjen e marrėdhėnjeve dhe qėndrimit jetėsor ndaj Zotit.

Njeriu si krijesė, me mėkatet e veta, para sė gjithash ka fyer Zotin. Prandaj ta njohim mė mirė vetvetėn, tė dallojmė tė mirėn nga e keqja, tė pendohemi pėr mėkatet dhe t’i kėrkojmė falje Zotit, duke besuar se dashuria e tij ėshtė mė e madhe se mėkatet tona.

- Ripėrtėrirjen e marrėdhėnjeve me njerėzit.

Me agjerim njeriu e mohon vetvetėn e si i tillė e fal tė afėrmin mė lehtė, sepse vetėm atėherė mund t’i drejtohet Atit Qiellor me lutje dhe me pendesė. Pėrveē kėsaj nė mėnyrėn mė konkrete solidarizohemi mė tė varfėrin dhe mė tė gjithė ata qė vuajnė nė ēfardo lloj mėnyre.

- Ripėrtėritjen e qėndrimit tė njeriut ndaj vetės.

Besimtari i krishterė gjatė kohes sė Kreshmėve kujdesėt, nė njė mėnyrė tė gjallė pėr jetėn e tij shpirtėrore. I penduar pėr mėkatet, me lutje dhe me agjerim, e pėrtėrin shpirtin dhe gjithė qėnjen e tij.

Ky demension shpirtėror, pra dashuria e Zotit, mbi tė gjitha, qė pėr rrjedhoj ka dashurinė ndaj tė afėrmit si dhe ndaj vetės, ėshtė ngusht e pranishme te ēdo besimtarė i krishterė. Mirėpo, pėr fat tė keq, njeriu shpeshherė kėtė tė vėrtetė, qė ėshtė parim jetėsor dhe urdhėr i Zotit, nuk e pranon ose e pranon pjesėrisht dhe kėshtu agjerimi shpeshherė kalon nė formalitet dhe nuk shėrben si mjet shėlbimi.

Prandaj nė kohen e Kreshmėve, Kisha e ushqen shpirtin e ēdo besimtari me fjalėn e Zotit, ku theksohet nė mėnyrė tė posaēme dhe motive i vėrtetė i pėndesės dhe agjerimit. Dhe nė Beslidhjen e vjetėr pėrmes profetėve, Zoti e shpjegon, i qorton dhe e mėson popullin mbi agjerimin.

Jezu Krishti ka dėshiruar tė depėrtoj dhe tė zėr vend nė zemrėn e penduar dhe tė pėrvuajtur tė besimtarit, prandaj dhe thotė:

‘ Ruajuni se i se i bėni veprat e mira tė tuaja nė sy tė njerėzve qė t’ju shohin ato!.. prandaj kur tė ndash lėmoshė, mos ta dijė e majta se ēka bėn e djathta, qė lėmosha jote tė jetė e fshehtė, e Ati yt qė sheh nė fshehtėsi ka mė tė shpėrbly. Edhe kur tė agjeroni, mos u mėrrolni porsi shtiracakėt, tė cilet marrin njė Hije tė rėndė nė fėtyrė, me u treguar njerėzve qė po agjerojnė. (Mt6.1.3.16)

Vetmohimi, yemra e hapur dhe e penduar qė ėshtė pėrcjellė me lutje e vepra tė mira, ėshtė agjerimi qė i pėlqen Zotit. Ėshtė nismetari qė na prinė, na drejton dhe na ndihmon nė kėtė drejtim. Ta lejojmė qė tė veproj m ne, dhe nė ne, tė pajtohemi me Zotin, siē na bėn thirrje dhe Shėn Pali apostull: Ju pėrbej nė emėr tė Krishtit: pajtohuni me Hyjin! (2 Kor.6.2) Qe, pra, tash ėshtė koha e pėrshpirtshme, qe, pra, dita e shpėtimit.