PDA

View Full Version : Pagėzimi


Denim
07-05-12, 14:23
Ēka ėshtė pagėzimi?

Pagėzimi ėshtė sakramenti i parė pa tė cilin nuk mund tė marrim asnjė sakrament tjetėr.
Pagėzimi ėshtė dera pėr tė hyr nė mbretėrinė e qiellit, dhe nė atė mbretėri nuk jemi tė huaj, por trashėgimtar nė kuptim tė plot. Pagėzimi duke na bashkuar me vdekjen dhe ngjalljen e Krishtit na bėn tė krishterė dhe bijė tė Zotit, me pagėzim bėhemi anėtar tė kishės. Pagėzimi ėshtė dhurata mė e bukur dhe mė madhėshtore e Zotit.


Shėn Pali nė letrat e tij shkruan:

Tė gjithė sa jemi pagėzuar nė Jezu Krishtin, jemi pagėzuar nė vdekjen e tij. Me anė tė pagėzimit, pra, bashkė me Tė jemi varrosur nė vdekje qė, sikurse Krishti u ngjall nė lavdinė e Atit prej tė vdekurve, po ashtu edhe ne tė jetojmė nė jetėn e re (Rom 6, 3-4)!
Sepse gjithsa jeni pagėzuar nė Krishtin – me Krishtin jeni veshur (Gal 3, 27).
Nėpėrmjet veprimit tė Shpirtit Shenjt, Pagėzimi ėshtė njė larje qė pastron, shenjtėron dhe shfajėson (1Kor 6,11; 12,13).
Kthehuni dhe secili prej jush le tė pagėzohet nė emėr tė Jezu Krishtit qė t’ju falen mėkatet e atėherė do ta merrni si dhuratė - Shpirtin Shenjt (Vap 2, 38).
Tė varrosur bashkė me tė na pagėzim, bashkė me tė edhe u ngjallėt nė saje tė fesė, me tė cilėn besuat nė fuqin e Hyjit qė e ngjalli nga tė vdekurit (Kol 2, 12).


Cilat janė frytet e pagėzimit?

Na shlyhet mėkati i rrjedhshėm, marrim Hirin e Zotit - Hirin Shenjtėrues, fillojmė njė jetė tė re me Zotin. Pagėzimi jo vetėm pastron nga tė gjithė mėkatet, por e bėn posa tė pagėzuarin njė «krijesė tė re» (2Kor 5,17), njė bir tė bijėsuar tė Zotit, (Gal 4, 5-7) qė ėshtė bėrė pjesėtar i natyrės hyjnore (2Pjt 1,4), gjymtyrė e Krishtit dhe bashkėtrashėgimtar me tė (Rom 8, 7), tempull i Shpirtit Shenjt (1Kor 6,19)

Kėtė sakrament e marrim vetėm njė herė nė jetė ėshtė vulė e pashlyeshme dhe nuk pėrsėritet mė.


Kush pagėzon dhe kush mund tė pagėzoi?


Mbarėshtuesit e pagėzimit janė ipeshkvinjtė, meshtarėt, por nė raste nevoje mund tė pagėzoj kushdo, duhet tė bėj atė ēka bėn kisha: merr ujin e derdh nė kokėn e kandidatit dhe thotė formulėn trinitare: Thotė emrin e pėrsonit (Anton,...) unė po tė pagėzoj, nė Emėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjtė. Kėtė na ka mėsuar vetė Jezusi (Mt 28,19) Prandaj, shkoni e bėni nxėns tė mi tė gjithė popujt! Pagėzoni nė emėr tė Atit, e tė Birit e tė Shpirit Shenjtė. Pagėzimin mund ta marrė ēdo njeri dhe njeriu qė nuk ėshtė pagėzuar ende.

Pagėzimi ėshtė i domosdoshėm pėr shėlbim. Pėrnjėmend, pėrnjėmend po tė themė kush nuk lind me anė tė ujit e tė Shpirtit Shenjtė, nuk mund tė hyj nė mbretėrin e Hyjit (Gjn 3, 5).Kumbara dhe ndrikulla - ata jane pėr famullin e vet zėvendes tė prindėrve dhe shembull i jetės sė krishterė. Ata kujdesohen pėr jetėn e shpirtėrore te tij. Kanė pėr detyr qė nunave tė tyre, tu mėsojnė themelet e fesė dhe tė moralit te krishterė, dhe ta pėrkrahin qė tė jetė i qėndrueshėm nė fe. Kumbarėt duhet tė jenė te rritur sė paku 16 vjeēar dhe t’i kenė sakramentet, duhet tė jetė besimtar tė mirė, shembull pėr famullin e tij, prandaj duhet tė kujdesemi mirė se kė do ta zgjedhim pėr kumbarė, sepse ka rėndėsi shumė tė madhė nė fenė e krishterė.


Emri - ėshtė i rėndėsishėm sepse Hyji na njehė dhe na thėrret pėr emėr. Emri tregon se kush je, emri duhet tė jetė njė emėr shejti sepse shenjti i ofron tė pagėzuarit shembull shenjtėrie dhe i siguron ndėrmjetėsin e tij para Hyjit, emri gjithmonė duhet tė ketė njė domethėnie.

Bona-us
16-10-12, 16:39
Me anen e pagezimit te femiut, femija pastrohet nga mekatet e paraardhsve ( nese kane pasur mekate) dmth nuk i trashegon, nese pagezohet.
Nė moshen 14 vjeēare fėmiu e merr krezmimin (konfirmimin), pra ai me vullnet tė lirė mundet tė konfirmoj besimin e vet apo jo. Pagėzimi ėshtė sakrament qė e ka formuar Krishti, e secili ėshtė i mirėpritur tė pagėzohet me kėtė sakrament tė shenjtė.

Zanzi/M
17-10-12, 18:45
Jezu Krishti i porositė apostujt e vet: Shkoni e predikoni, mėsoni e atėherė pagėzoni (Mt 3,11; 28,19) Unė ju pagėzoj me ujė nė shenjė kthimi, porse Ai qė po vjen pas meje, ėshtė mė i fortė se unė e vetė nuk jam i denjė t’ia zbath tė mbathurat e Ai do t’ju pagėzoj me Shpirtin Shenjt e me zjarr. Prandaj shkoni e bėni nxėnėsit e mi tė gjithė popujt. Pagėzoni nė Emėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjt.


.

Zero Cool
17-10-12, 20:36
Jezu Krishti i porositė apostujt e vet: Shkoni e predikoni, mėsoni e atėherė pagėzoni (Mt 3,11; 28,19) Unė ju pagėzoj me ujė nė shenjė kthimi, porse Ai qė po vjen pas meje, ėshtė mė i fortė se unė e vetė nuk jam i denjė t’ia zbath tė mbathurat e Ai do t’ju pagėzoj me Shpirtin Shenjt e me zjarr. Prandaj shkoni e bėni nxėnėsit e mi tė gjithė popujt. Pagėzoni nė Emėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjt.


.

Muhameti ?

Zanzi/M
18-10-12, 06:18
Muhameti ?

Oooo shkova n pune more :biggrin:

.... e kam ni at emer!:rolleyes: