PDA

View Full Version : Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon )


murrizi
20-05-12, 15:38
Qė nė fillim dua tu kėrkoj ndjes "rugovistave" tė flakt, por edhe njėkjohėsisht ti paralajmroj nėse padashje gjatė bisedimit bie ndonjė fjalė qė nuk do tė duhej tė binte, e qė nuk ėshtė qėllimi imė.
Mė duhet tė jua pėrkujtoj poashtu tė nderuar forumist qė ka kohė qė nė forum njerzia janė "hatėrue" diēka mė tepėr sa do tė duhej, kjo pėr mendimin timė nuk i kontribon edhe aq qartsimit tė disa gjėrave.
Thjesht ti flasim bre edhe pak pėr Rugoven, sepse kam bindjen qė kemi folur (mangu se kemi lėnė, por ?!) paksa tėrthorazi.


Ti thyejm tabut ka ardhur koha(njėher e pėrgjithmonė)!

Rugovizmi-Filozofia Rugoviane.

murrizi
20-05-12, 15:40
Bajlozi thotė:

Ibrahim Rugova, e ka kriju shpirtin e kombit shqiptar. E ka msu shqiptarin me besu qe njė dite Kosova do te behet shtet i pavarur. Prej xhehnemit e ka marrė Kosovėn edhe e ka ba qendėr tė fokusit politik e mediatik botėror.

Mendimi apo ideja se Kosova duhet me qenė e pavarur nga Serbia, qe Kosova duhet me qenė shtet si krejt shtetet e tjera te botes, si hap i parė drej zgjidhjes se ēeshtjes shqiptare - quhet Rugovizėm.

Asnjė njeri ne bote, asnje shqiptar ne bote, nuk e ka folė publikisht kete ide, para Ibrahim Rugovės.

Te gjithe ata qe e duan pavaresine e Kosoves, qe punojne pėr pavaresine e Kosoves, quhen pasues te rugovizmit. Pavaresia ėshtė kushti themelor pėr me mujtė me vendosė njė popull pėr te ardhmen e tij.

Themelimi i njė ideje madhore, e meriton mbaresėn "izėm".

Te tjerat, ēka ka folė Rugova, metodat, veprimet etj etj, te tij, jo domosdoshmerisht duhet te quhen Rugovizma. Sepse nuk janė. Ne vepren e tij, me se shumti ka Gandizėm, Gaulizėm, ekzistencializėm, idealizėm... Metoda keto te te menduarit e vepruarit qe nuk i ka shpikė Rugova.

murrizi
20-05-12, 15:48
Shumica e shqetėsimeve nė botė shkaktohet nga njerėzit qė janė tė rėndėsishėm. (T.S.Eliot)

sherri
20-05-12, 17:26
Shumica e shqetėsimeve nė botė shkaktohet nga njerėzit qė janė tė rėndėsishėm. (T.S.Eliot)

murriz! a i dhe fund studjimit per Rugovizmin, me kac a ?!

-Po nga njerzit e randesishem vijn edhe shqetsimet,edhe besimet, edhe perparimet. E sa per njerz te pa randesishem si puna jon ketu i bie "pordhi kali n'der te hanit"...mu si kjo filozofia jote :tongue:

tipi engjellor
20-05-12, 18:51
filozofi te rrezikshme ka pas i ndjeri Rugova......kush ja ka prish tymin se ka pa me ate parti e ku ta di ......

murrizi
20-05-12, 19:06
Fjala e nxjerr fjalėn, e llafi e shton llafin. Edhe unė me kėtė temė nuk bėra gjė tjetėr pėrvese u nxitova ta sjellė njė diskutim nė vendin qė i takon.
Pavarsia e Kosoves dhe titulli i lartshenuar.
Kjo zaten rrodhi nga fakti qė Memphisi e solli librin e Merovcit pėr Rugoven, e ne filluam tia prishim rrjedhen e librit me nderhyrjet tona, anipse e gjitha ndodhte te "politika".
Bisedat e llojit, ti i poshter, ti mendje kali e gamari nuk e besoj qė i ndihmojn askujt, nuk e besoj, por edhe nuk dua ta besoj qė nė mesin tonė jemi tė (gjithė) njė rangu tė tillė.
Sidoēoft gjithsecili nė seder tė veten !

Njė shtytje tjetėr poashtu mė erdhi nga Bajlozi nga edhe e citova mė lart.

Definicioni i tijė lidhur me Rugovizmin, e prek deridiku njė tė vėrtetė tė madhe, por unė jam i bindur qė Bajlozi m'e shtrydh mirė e mirė "qet hala" prej vehtes.

Pastaj erdhi Makreshi me komentin e tij lidhur me "rugovizmin".

Kush mund tė thotė qė Makreshi nuk e foli tė vėrtetėn ?

Kuptohet Makreshi e foli kėtė me atė gjuhėn e dytė qė e ka, sepse edhe pėr Makreshin jam i bindur qė di mė mirė e mė rrjedhshėm tė flasi.

Unė nuk jam me rėndėsi, unė jam Murrizi, e unė dua vetem qė tė thehen tabut !

Bajlozi i Zi
20-05-12, 19:48
Fjala e nxjerr fjalėn, e llafi e shton llafin. Edhe unė me kėtė temė nuk bėra gjė tjetėr pėrvese u nxitova ta sjellė njė diskutim nė vendin qė i takon.
Pavarsia e Kosoves dhe titulli i lartshenuar.
Kjo zaten rrodhi nga fakti qė Memphisi e solli librin e Merovcit pėr Rugoven, e ne filluam tia prishim rrjedhen e librit me nderhyrjet tona, anipse e gjitha ndodhte te "politika".
Bisedat e llojit, ti i poshter, ti mendje kali e gamari nuk e besoj qė i ndihmojn askujt, nuk e besoj, por edhe nuk dua ta besoj qė nė mesin tonė jemi tė (gjithė) njė rangu tė tillė.
Sidoēoft gjithsecili nė seder tė veten !

Njė shtytje tjetėr poashtu mė erdhi nga Bajlozi nga edhe e citova mė lart.

Definicioni i tijė lidhur me Rugovizmin, e prek deridiku njė tė vėrtetė tė madhe, por unė jam i bindur qė Bajlozi m'e shtrydh mirė e mirė "qet hala" prej vehtes.

Pastaj erdhi Makreshi me komentin e tij lidhur me "rugovizmin".

Kush mund tė thotė qė Makreshi nuk e foli tė vėrtetėn ?

Kuptohet Makreshi e foli kėtė me atė gjuhėn e dytė qė e ka, sepse edhe pėr Makreshin jam i bindur qė di mė mirė e mė rrjedhshėm tė flasi.

Unė nuk jam me rėndėsi, unė jam Murrizi, e unė dua vetem qė tė thehen tabut !

Murriz,
Parimisht,
Ėshtė e kjarte nga vet titulli (...ti thejme tabut) qe kete teme e ke hapur pėr konsum te brendshem, pėr qarkullim forumor. "Jo tha ky, jo fjala fjalen, jo ky kshtu jo ai kshtu...".

Ma shkurt "rreth e rreth bahēes iu solla".
Po hyn mrena, n'kofsh burrė! Hyn mrena. Mos u sill rreth e rreth, si cubi qe e ndjek bishtin e vet e nuk e kap dot.

Edhe diēka, rreth fjales "tabu" te permendur ketu nga ti.
Nuk ka tabu. Jo ne kete ēeshtje. Jo ne Kosove.
Nuk ka tabu.

Familja Jashari, e Prekazit te Drenices, ka deklaruar se "hashim thaēi e sami lushtaku nuk hyjne dot ne Oden e Jasharajve, sepse punojne kundėr interesave te Kosoves".

Familja Jashari, e ka pranuar publikisht qe Sali Ēekaj ka qenė Komandant i Adem Jasharit. Familja e Sali Ēekaj-t publikisht e thone qe Sali Ēekaj deri ne vdekje ka qenė ushtar i Ibrahim Rugovės. Njejte edhe Agim Ramadani.

Fatmir Limaj, edhe te gjithe ish-komandantet e UĒK-se, gjate deshmive ne Hage, publikisht kane deklaruar qe mbi 90% te ushtareve te tyre i kane pasur nga radhet e LDK-se se Ibrahim Rugovės.

Bill Clinton, ne midis Prishtines ka treguar publikisht qe Nene Tereza e ka prezantuar para tij Ibrahim Rugoven si "lider i popullit te saj", me porosine "qe te kete kujdes dhe t'ia degjoje fjalen e ta ndihmojė". (Makresh, Nene Tereza, nuk ėshtė e njohur qe ka qenė murgeshė, sepse bota ka sa t'dush murgesha. As nuk ka lidhje qe ka qenė katolike e devotshme, sepse bota ka sa t'dush katolike ma te devotshme se Nene Tereza. Tash ti, vazhdoje vet...).
Gjithashtu, Klinton para gjithe shqiptarėve tha qe ne sallonin tim kam njė GUR te dhuruar nga Rugova, qe familjarisht e me miq e quajme "Guri i Rugovės".
Edhe Toni Bler, duke iu referuar bombardimit te serbise, para gjithe shqiptareve tha "i kam premtuar presidentit Rugova se do ta ndihmoj Kosoven".

Nuk ka tabu.

Po, ne trurin tend edhe te Makreshit, ka. Tabu e dogma.

Edhe diēka,

As adnan merovc, as murriz, as memphisx, as hashim, as klinton, as millosheviq, as amerikė as bajloz, as makresh, as Ukė Rugovė... Nuk ia ndrron Vlerat Ibrahim Rugovės.
Sepse, sikur Zoti qė ėshtė Njė, edhe Ibrahim Rugova ėshtė Njė.
Shqiptarėt, nuk e kanė dashtė kurrė Zotin, sa e kanė dashtė Ibrahim Rugovėn. (Le t'del nesėr ndash papa i vatikanit, ndash putini i rusise, ndash al-kaida e arabise, e le te thojne qe Rugova ka qenė argat i tyre, nuk do te munden ta ndryshojne kurre kete fakt, as sa njė fije floku.)

murrizi
20-05-12, 20:06
...huh,
Bajloz je tuj lyp bela shoqit (pėr t'saten herė) ?

Po une sjam i zoti qe t'dal n'mejdan(hėpėrhė), veq mos u akomodo pėr sė tepėrmi.

Codex
20-05-12, 20:09
Thjeshte, LDK e sodit si dhe PDK-ja e thaqit.. si njera si tjetra parti thirren ne filozofin e Rugoves per perfitime votash si dhe tjetra ne emrin e familjes Jashari vetem per perfitime votash... asnjeri as tjetri nuk hecin rruges se liderve te tyre...per qka luftuan.

natyra
20-05-12, 22:19
Bajlozi i Zi;2218458]Murriz,
Parimisht,
Ėshtė e kjarte nga vet titulli (...ti thejme tabut) qe kete teme e ke hapur pėr konsum te brendshem, pėr qarkullim forumor. "Jo tha ky, jo fjala fjalen, jo ky kshtu jo ai kshtu...".

Ma shkurt "rreth e rreth bahēes iu solla".
Po hyn mrena, n'kofsh burrė! Hyn mrena. Mos u sill rreth e rreth, si cubi qe e ndjek bishtin e vet e nuk e kap dot.

Edhe diēka, rreth fjales "tabu" te permendur ketu nga ti.
Nuk ka tabu. Jo ne kete ēeshtje. Jo ne Kosove.
Nuk ka tabu.

Familja Jashari, e Prekazit te Drenices, ka deklaruar se "hashim thaēi e sami lushtaku nuk hyjne dot ne Oden e Jasharajve, sepse punojne kundėr interesave te Kosoves".

Familja Jashari, e ka pranuar publikisht qe Sali Ēekaj ka qenė Komandant i Adem Jasharit. Familja e Sali Ēekaj-t publikisht e thone qe Sali Ēekaj deri ne vdekje ka qenė ushtar i Ibrahim Rugovės. Njejte edhe Agim Ramadani.

Fatmir Limaj, edhe te gjithe ish-komandantet e UĒK-se, gjate deshmive ne Hage, publikisht kane deklaruar qe mbi 90% te ushtareve te tyre i kane pasur nga radhet e LDK-se se Ibrahim Rugovės.

Bill Clinton, ne midis Prishtines ka treguar publikisht qe Nene Tereza e ka prezantuar para tij Ibrahim Rugoven si "lider i popullit te saj", me porosine "qe te kete kujdes dhe t'ia degjoje fjalen e ta ndihmojė". (Makresh, Nene Tereza, nuk ėshtė e njohur qe ka qenė murgeshė, sepse bota ka sa t'dush murgesha. As nuk ka lidhje qe ka qenė katolike e devotshme, sepse bota ka sa t'dush katolike ma te devotshme se Nene Tereza. Tash ti, vazhdoje vet...).
Gjithashtu, Klinton para gjithe shqiptarėve tha qe ne sallonin tim kam njė GUR te dhuruar nga Rugova, qe familjarisht e me miq e quajme "Guri i Rugovės".
Edhe Toni Bler, duke iu referuar bombardimit te serbise, para gjithe shqiptareve tha "i kam premtuar presidentit Rugova se do ta ndihmoj Kosoven".

Nuk ka tabu.

Po, ne trurin tend edhe te Makreshit, ka. Tabu e dogma.

Edhe diēka,

As adnan merovc, as murriz, as memphisx, as hashim, as klinton, as millosheviq, as amerikė as bajloz, as makresh, as Ukė Rugovė... Nuk ia ndrron Vlerat Ibrahim Rugovės.
Sepse, sikur Zoti qė ėshtė Njė, edhe Ibrahim Rugova ėshtė Njė.
Shqiptarėt, nuk e kanė dashtė kurrė Zotin, sa e kanė dashtė Ibrahim Rugovėn. (Le t'del nesėr ndash papa i vatikanit, ndash putini i rusise, ndash al-kaida e arabise, e le te thojne qe Rugova ka qenė argat i tyre, nuk do te munden ta ndryshojne kurre kete fakt, as sa njė fije floku.Qdo fjale e tepert veq qka e prish kete shkrim...ni fjale popullit,"drut e shkurta kryjn pun"E kujt mos ti doken..ti zgjatin,:P por prap mbesin te njejta.;)

PERSHENDES-TY
...po ia vlejke leximeve dhe rileximeve te-Bajlozit Zi! (ketu ne Dardani):)


...respekt
Natyra.

murrizi
21-05-12, 06:40
Disa zėra kam dėgjuar tė thonė:

"U bė mirė qė vdiq ish presidenti Rugova, sepse populli i pa ngritur sa duhet, kurr nuk do ta kuptonte lajkatarin e tijė prej tė dėrguari qė ta demokratizonte rajonin, e jo ta pavarsonte Kosovėn si e thojn rugovistat".

Makresh
21-05-12, 08:06
Un kisha pas qef qe te jeton, deri sa populli vet ta pėrjashton. Njerezit te cilt vdesin pa dhen gjykim mbi kete bote, shkaktojn nostalgji, mjegull e keqkuptime si ne kete rast ! … edhe sa njerin e ka mashtruar me dhurata (guraleca) si ne rastin e bajlozit ? Keta njerez jan te paralizuar ne mendje, s'shohin asgje pertej dhurates se guralecave dhe shume shpejt kufizohen e t'i citojn bill klintonat, nan terezat e papa gjugj palat. Por jemi larg, shume larg thelbit te problemit ! Rugova kancerin e tij, i'a transmetoj gjithe miletit shqiptar.

Bajlozi i Zi
21-05-12, 08:43
Makresh, Murriz,
Nejse edhe pak, Mirmjesi :smile:

Na shqiptarėt, krejt botėn e ngjyrosim me tė zezė, pėr me u dokė vet ma tė bardhė.
E ngjyrosim tjetrin me t'zezė, pėr me mujt me i thanė "une jam ma i bardhė se ti!".

Nuk funksionon kshtu.

Pershembull,

Ti Makresh, ban gjithcka me na bindė qe Kosova nuk gjindet ne kontinentin evropian. (Edhepse azinė e arabinė i kemi fort fort larg). Secilin shqiptar qe thot: Kosova nuk gjendet ne Azi por ne gjendet ne Evrope, ti e quan sllav e kaurr.

Ēka thojnė shkijet edhe maqedonet pėr shqiptarė? "Ata jane arab, terrorista musliman radikal e turq oriental etj"!!! Propagandė sllave antishqiptare.

Ēka bani ju? Ēoheni visheni me ēallma te arabise e me mjekrra t dhise, me flamura te hamasit e te turqise, dilni neper rruget e Shkupit e Tetoves bertitni "allahu ekber".
Kush? Shqiptarėt.
Ti i urren e shan shqiptarėt veē pse thonė: "Shqipnia dhe Kosova gjinden ne Evropė".


Ēka ban Murrizi?
Me fytyren e tij, Rugoven e ka quajtur vazhdimisht "rugovna". Edhe vjen ketu thote, une jam i paanshem.
Vjen ketu edhe si argument politik dhe filozofik, e sjell vdekjen e natyrshme te kundershtarit.
Njerėzit vdesin. Thjesht vdesin. Dikush ma i ri, dikush ma i vjeter. Dikush nga plumbi, dikush nga semundja etj.

E kane vra jezu krishtin. E kane vra Ghandin. E kane vra xhon kenedin.

Gjithmone ka njerez te zi, qe ia dojne vdekjen e zhdukjen atij qe ėshtė ma i bardhė se vet.

Po, murriz,
Nuk ka pasė nevojė me e kuptu populli Rugovėn. Rugova ishte vet populli.

LOJETARI
21-05-12, 09:26
Rugova ka qenė i zbritur i zotit .I dhuroi popullit shqiptar mė tė vlefshmen .Atij duhet t'i falemi s paku njė herė ditė .

Makresh
21-05-12, 09:42
Rugova ka qenė i zbritur i zotit .I dhuroi popullit shqiptar mė tė vlefshmen .Atij duhet t'i falemi s paku njė herė ditė .


4peace e ka then nje fjal te madhe : TEQE ! Ca thu Lojetar, pse mos t'ia ndrecim nje teqe kti "evlijahi" ? ... po t'kisha qen LDK-ist i dikurshem, do t'isha ndier i fyer sot se si te gjithe kontributin e kesaj partie, e shkrini ne nje njeri te vetem ! Kjo eshte diktatur o bac, keshtu adhurohej edhe Enver Hoxha !


Bajlo, un si shaj shqiptaret qe thon se jan ne kontinentin Evropjan, por i shaj ata shqiptar qe para bashkimit kombtar, kerkojn integrimin e dy-gjysem shteteve te futen ne Evrope (EU) ! Bashkimi Kombtar eshte i perhershem, Bashkimi Evropjan, dita-ditės dhe nuk eshte ne interes tonin. Dita kur do t'i humbim te gjitha shpresat e riparimit te gabimit trashanik te rugoves, ka me qen diten kur te futemi ne kete bashkesi hipokritesh.

Bajlozi i Zi
21-05-12, 09:50
4peace e ka then nje fjal te madhe : TEQE ! Ca thu Lojetar, pse mos t'ia ndrecim nje teqe kti "evlijahi" ? ... po t'kisha qen LDK-ist i dikurshem, do t'isha ndier i fyer sot se si te gjithe kontributin e kesaj partie, e shkrini ne nje njeri te vetem ! Kjo eshte diktatur o bac, keshtu adhurohej edhe Enver Hoxha !


Bajlo, un si shaj shqiptaret qe thon se jan ne kontinentin Evropjan, por i shaj ata shqiptar qe para bashkimit kombtar, kerkojn integrimin e dy-gjysem shteteve te futen ne Evrope (EU) ! Bashkimi Kombtar eshte i perhershem, Bashkimi Evropjan, dita-ditės dhe nuk eshte ne interes tonin. Dita kur do t'i humbim te gjitha shpresat e riparimit te gabimit trashanik te rugoves, ka me qen diten kur te futemi ne kete bashkesi hipokritesh.

E me u shkri pėr muhametin e arabise a ėshtė diktature???

p.s.

Murriz,
Koheve te fundit me te madhe po flitet. Pėr njė aferė dashurie mes teje dhe Makreshit. (veē te lajmerova, a. Se ta du t'miren). Ēka o puna?

Makresh
21-05-12, 10:00
E me u shkri pėr muhametin e arabise a ėshtė diktature???

p.s.

Murriz,
Koheve te fundit me te madhe po flitet. Pėr njė aferė dashurie mes teje dhe Makreshit. (veē te lajmerova, a. Se ta du t'miren). Ēka o puna?

Sa mir po e eskivon temen,.. o bajloz, po flitet per krijimin e nje kombesie, e cila i shokoj shqiptaret, kombesin Kosovare ?! C'eshte kjo, Cfar ndjehesh ti, kosovar, apo shqiptar ? Un s'po them asgje nga vetja, bile vetem cka po perseriti tezat e juaja, pasi ju vet ishit ata te cilt e quajtet "Arkitekt i pavaresis se Kosoves", qe dmth, te gjitha pergjegjesit, bien mbi te ?! Por ju se menduat keshtu, kurse qellimin e kishit ta ngrisni me lart se c'ishte pasi u fut 2m nen nivel te mesatares.

P.s : Heshtja e murrizit, po te frigson si duket. Kcyr ku e ke Gurin e Madhe, Gurin normal, edhe guralecin e Rugoves e dilni ketu ne mejdan. Ndoshta, ja qesim disi kapakun kti muhabeti.

Bajlozi i Zi
21-05-12, 10:25
Sa mir po e eskivon temen,.. o bajloz, po flitet per krijimin e nje kombesie, e cila i shokoj shqiptaret, kombesin Kosovare ?! C'eshte kjo, Cfar ndjehesh ti, kosovar, apo shqiptar ? Un s'po them asgje nga vetja, bile vetem cka po perseriti tezat e juaja, pasi ju vet ishit ata te cilt e quajtet "Arkitekt i pavaresis se Kosoves", qe dmth, te gjitha pergjegjesit, bien mbi te ?! Por ju se menduat keshtu, kurse qellimin e kishit ta ngrisni me lart se c'ishte pasi u fut 2m nen nivel te mesatares.

P.s : Heshtja e murrizit, po te frigson si duket. Kcyr ku e ke Gurin e Madhe, Gurin normal, edhe guralecin e Rugoves e dilni ketu ne mejdan. Ndoshta, ja qesim disi kapakun kti muhabeti.

Makresh,
Mbase po doni nivel tjeter:
Pse ti edhe shkijet jeni kundėr pavaresise se Kosoves? :tongue:

Pavaresoje ti Iliriden edhe Luginen e Presheves, ndaje prej serbise, une ty kam me ta ngrit njė permendore (hipur mbi Murrizin), nja 3 here ma te madhe se te Skenderbeut.

p.s.

Rri ti anash, se aty me murrizin qashtu ėshtė njifar muhabeti, se kur u "perqaf" memphiSx me ty, murrizi m'tha qe taborin e ki te krymt.

Makresh
21-05-12, 10:25
Tema ėshtė : Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon)


E shoh qe shume pak antar marrin pjes ne kete teme, sepse nese heshtim tani, do te kete reperkusione ne historin e se ardhmes ! Si mund te heshtim para kesaj filozofie, kur nje Prijės i njė shteti ben gjithecka, qe Shqiptari nga Kosova dhe ai nga Shqiperia tė dallohėn radikalisht ne identitet ? Kte e guxoi Ibrahim Rugova duke i rrezikuar mardheniet vellezerore qe i kemi me shqiptaret n'at an kufirit te shqipnis, maqedonis, serbis e malit te zi ! Para dy dite, ne identitetin artificial te utopis se I.Rugova, u fut edhe minoriteti Kroat. Me kete filozofi perēarese, jan prodhuar popuj, klane, fise, sekte ! Sikur t'ishim 300 milion,.. hajde hajde !... por ne as 5 milion ne total nuk jemi ! Mbijetesa jon, eshte rezultat i idealit te perbashket, e jo atij vetjak dhe i huaj per vellan !

Makresh
21-05-12, 10:34
Makresh,
Mbase po doni nivel tjeter:
Pse ti edhe shkijet jeni kundėr pavaresise se Kosoves? :tongue:

Pavaresoje ti Iliriden edhe Luginen e Presheves, ndaje prej serbise, une ty kam me ta ngrit njė permendore (hipur mbi Murrizin), nja 3 here ma te madhe se te Skenderbeut.

p.s.

Rri ti anash, se aty me murrizin qashtu ėshtė njifar muhabeti, se kur u "perqaf" memphiSx me ty, murrizi m'tha qe taborin e ki te krymt.


More ti ende se kuptove qe idiotsia me e madhe eshte pavaresimi i lugines, kosoves, ilirides e cameris ! Luftrat qe u ben atje, su ben per pavaresi, por per bashkim Kombtar ! Dhe po, koft kysmet, perseri do t'ket luft, por jo per pavaresi ! Dhe un, s'jam nevojtar per permendore, bile ne vend te makreshit, hype veten bajlo, gjej rehatin e mos rri si n'gozhda.

P.S. MemphiXi eshte Rugovist, un Anti-Rugovist. Dhe hic s'ka pas nevoj mu kthy aj ne katolik, per ta urryer un. Krimi eshte krim, kjo mbi t'cilen po debatojm, eshte 1 e 10-ta e krimit te tij qe as ti, e as Memphixi sun e mbroni.

Bajlozi i Zi
21-05-12, 10:37
Makresh,

Nuk ka pase polici tė veten Rugova, as ushtri, as mekanizem te dhunes, as administratė, as gazeta as televizione te vetat gjate kohes se pushtimit.

Shqiptarėt e Kosoves 99.9% kane votu pėr Kosove te pavarur. Ne vitin 1992.
Rugova e ka qu Kosoven ne Tiranė, e Tiranen e ka pru ne Prishtinė.

Rugova ne cdo pyetje rreth bashkimit kombetar ka thene se "bashkimi kombetar ėshtė enderra dhe deshira jone e perjetshme. Pavaresia e Kosoves ėshtė zgjidhja ma e mirė pėr momentin".
Kete deklarate te Rugoves e ka permendur edhe albin kurti edhe edita tahiri gjate njė emisioni ne KTV.

S'ka asnje arsye te armiqesohemi ndermjet vete ketu.

As kusheri, as tezak, as dajė nuk e kam Rugoven.

murrizi
21-05-12, 11:41
...aaa jo jo, kjo s'qėndron kurrsesi, vetėm mund tė jemi moskuptuar si duhet, apo ēfardo gjėje tjetėr, ama pėr kurrfar dashnie kėtu s'mund tė flitet.
Pėrveqėse vjen nė shprehje ajo thėnia e nastradinit kur i zbret peles nga bishti, derisa gojkqinjėt mezi priten tia ngjesin sikur bėri i gjo tė keqe ?!

Pra unė e hapa temen (titulli lart) dhe sinqerisht kėrkoj ndjes nga memphisi nė rendė tė parė, se i mora "myshterit", e qė mua mu duk mė e arsyeshme ta diskutojm kėtu, e ai le ti botoj pjes pjes librin e Merovcit, pse jo.
Unė edhe pata thėnė diku njė fjalė tė madhe, Por ju rugovistav nuk u pėlqeu, ani le edhe tė mos u pėlqe (thash: Mė shumė ka Rugovizėm te unė, edhe nja dy tjerė pata pėrmendur..., sa tė vetė ju "rugovistat" disa !).
Unė e dijė qė nė mesin tonė ka burra qė nuk u mungon dija e vullneti kur ata duan, fjala ėshtė vetem se a "guxojm", a guxojm ti thyejm tabut ?!

kam bindjen qė dikush po ngutet kėtu me tė madhe ( e unė e kam njė shef tė shtir mer vlla, s'mė le ta pėrdor internetin pėr forum pisi, po thotė bėjė gjėra tjera qė sjellin para, e lėri hobet tua.)

Poashtu mė ka mbetur edhe njė copė tjetėr postimi nga bajlozi, poashtu interesante, ku flet pėr ushtrin ēlirimtare tė kosovės, pėrmend aty ca emra e mbiemra e ku ta dijė unė.
Ēka qon pluhun bajloz ajo ēfar thotė sot rifat jashari, murati , hyseni apo hasani....
Dėshmorėt nuk janė tė askujt shokit, e janė tė gjithkujt, popullit !

Ti vete e the diku zoti bajloz, qe pėr Rugovizmin si ban (me bart rėndė) barrėt as murrizi, as bajlozi e as Ukė Rugova, dhe unė kėtu pajtohem % me kėtė teori !

Tash veq tė mos pakėrcejm taf tuf si poga n'ar.

Rugovizimi-FILOZOFIA ?!

A ka Rugovizėm tė Hashim Thaēi, p.sh. ?

Po ka,
ka dy lloje Rugovizmash te Hashim Thaēi:

Rugovizmi, i cili i bėnė mirė Kosovės si pjes e kontinentit tė vjetėr.
Si dhe Rugovizmi i detyruar, ndaj ēdo kujt qė do ta trashėgonte prijėsin Kosovare .!
Mos harroni, nė shtete (tė reja e tė vjetra) nuk ka qė njėri prijės tė nėnshkruaj kontrata, e sapo tė vijė tjetri ti rrėzoj ato ,paj ka nuk ėshtė qė s'ka apsolutisht, por ato janė shtete qė i kan TELOB me koda.
Edhe aty kur thotė Bajlozi, apo kushdoqoft prej Rugovistav qė Rugova e solli NATON e kėso gjanash nuk gabon, pyetja e madhe shtrohet qė pėr ēfar ēmimi shokit, sa kushtoj o jaran (kombėtarisht) ????

Unė pėr veti jam i mendimit qė ne nuk duhet tė kemi hasmeri edhe kushedi sa me serbet, s'paku jo sa i perket kėsaj luftes sė fundit.
a e dini pse ?!
Sepse nuk na lan fuqit e mėdha tė armiqėsoheshim sa duhet.
Ata gjeten Rugovėn dhe njė popull frigacak, dhe fati ynė gjeografia u desh me ndryshu, gjithsesi.
Pėrveqėse kam dėgjuar tė tillė qė thoshnin,Rugova e njihte popullin e vetė qė e kishte frigacak, apo me njė far mėnyre e bėri ai vetė frigacak duke i imponuar robėri tė moderuar.
spo dijė,
spo dijė,
qe ku jini edhe ju, na i tregoni burr gjanat, mos na leni tė paditur.

murrizi
21-05-12, 11:50
Tema ėshtė : Rugovizmi-Filozofia Rugoviane (ti thyejm tabut kush guxon)


Para dy dite, ne identitetin artificial te utopis se I.Rugova, u fut edhe minoriteti Kroat. Me kete filozofi perēarese, jan prodhuar popuj, klane, fise, sekte !

Makresh kėtu e ke gabim, pėr tė funksjonuar shtetet, atyre u duhen edhe mardhėnje me shtete tjera.
Futja e minoritetit kroat nė kushtetutė, ėshtė punė e qėllueshme, bile sdijė kush e mėsoj kaq mir zonjėn Jahjaga pėr kėtė.
Edhe pėr kėtė ka 1001 arsye, e qė tė gjitha tė mira.
Ne kroatėt nuk i kemi armiq, nuk mbahet mend nė histori kurrė ti kemi patur, plus asaj ata nuk kufizojn drejtėpėrdrejt me Janjeven.

Bajlozi i Zi
21-05-12, 12:56
Murriz,
Hyn mrena, n'kofsh burrė!!!!!!!!!

Cilat tabu???
Cilat?

murrizi
21-05-12, 15:20
Murriz,
Hyn mrena, n'kofsh burrė!!!!!!!!!

Cilat tabu???
Cilat?

Mos i jep zor bre Bajloz, se do me na tranu.
Ktu jemi ne,ktu jemi me dyja kėmbėt.
Ku kemi me shku ?

Kėtu jemi njėjtė sikur dikur rugova qė u ra me dy syt qelė, shkijeve nė duar, n'munore prej disa djemve tė padėgjueshem qė i kishin dalur n'doresh(kam nie tuj than).

Bajlozi i Zi
21-05-12, 16:34
Mos i jep zor bre Bajloz, se do me na tranu.
Ktu jemi ne,ktu jemi me dyja kėmbėt.
Ku kemi me shku ?

Kėtu jemi njėjtė sikur dikur rugova qė u ra me dy syt qelė, shkijeve nė duar, n'munore prej disa djemve tė padėgjueshem qė i kishin dalur n'doresh(kam nie tuj than).

Nė tokė tė vet. Nė shpi tė vet.

Edhe Adem Jashari, ne toke te vet. Ne shpi te vet. (E dijme qe ka vdeke aty, e se sa shkije i ka vra nuk e dijme).

Nashta kan mujt edhe keta me shku neper hotele te Tiranes e te Durresit, sikur do burra, e me e prite shkaun, po qe, s'di pse kan vendosė me vdekė neper shpija te veta.

halla e madhe
21-05-12, 18:24
Sikurse I.Rugova s'do t'ja arrin asnje politikan Kosovar me!!!

gjermanet e kan je fjale popullore;"offt kopiert ,nie erreicht!"(shumehere kan kopju, po kurr sja kan qellu).per ide rugovjane e keso bla bla bla, s'ja vlene te debatohet!

Domira
21-05-12, 18:24
Qė nė fillim dua tu kėrkoj ndjes "rugovistave" tė flakt, por edhe njėkjohėsisht ti paralajmroj nėse padashje gjatė bisedimit bie ndonjė fjalė qė nuk do tė duhej tė binte, e qė nuk ėshtė qėllimi imė.
Mė duhet tė jua pėrkujtoj poashtu tė nderuar forumist qė ka kohė qė nė forum njerzia janė "hatėrue" diēka mė tepėr sa do tė duhej, kjo pėr mendimin timė nuk i kontribon edhe aq qartsimit tė disa gjėrave.
Thjesht ti flasim bre edhe pak pėr Rugoven, sepse kam bindjen qė kemi folur (mangu se kemi lėnė, por ?!) paksa tėrthorazi.


Ti thyejm tabut ka ardhur koha(njėher e pėrgjithmonė)!

Rugovizmi-Filozofia Rugoviane.


Tabu!?!?!?!?
O jo murriz vec mos thuj qe spe din edhe ti se e pabesushme:frown:...nejse...

E gjith qenja e jone, ekzistenca shqiptare e dy dekadave te fundit, eshte aq e misheruar me Filozofine Rugoviane sa qe nuk ka rezultat te mire i cili nuk identifikohet me kete Filozofi.

Te gjithe ata te cilet deklarohen si Rugoviste, po edhe ata te cilet deklarohen se nuk jane Rugovist, qe 22 vjet e knej jane nisur rruges Rugoviane duke e bere model te punes dhe jetes se tyre.

Disa duke u ndje komod me rezultatet qe po i arrijne me Filozofine Rugoviane- e ne anen tjeter e kritikojne kinse- kane filluar ta pervehtesojne si te veten, sepse nuk jane te vetedijshem se Filozofia Rugoviane eshte Filozofi tė cilėn e kanė pranuar ne nivelet e elitave te politikes boterore dhe si e tille cmohet shume dhe nuk ngjan me asnje filozofi te ndonje lideri tjeter te cilitdo popull qofte, se ketejmi as nuk mund te pervehtesohet e as te kritikohet!Por ne jemi keshtu si jemi, pakes te "varfer" sa i perket tradites demokratike dhe se ketejmi edhe "pervehtesues" ne mes tjerash edhe te Filozofive te cilat krijohen shume rralle ne bote, nga njerez shume te rralle, siq thonin miqt nga vende me tradita te lashta demokratike, per Presidentin Rugova: njerezit e tille lindin nje here ne 300 vjet. Ne kete 300 vjetsh Evropa e ka Ibrahim Rugoven i cili ka qellu te jete shqiptar nga Kosova.

Ne ne pergjithsi nuk kemi tradite te te berit politike. Familjet tona nuk e kane pase ate mundesi. Por ne kemi familje me tradita atdhetare, keshtu qe njerez qe dalin nga keto familje dijne te kultivojne vlera dhe dijne qe keto ti percjellin ne proceset demokratike. Te tillet nuk gabojne kurre dhe nuk shkelin as mbi perpjekjet shekullore atdhetare per Liri e Pavaresi, e as nuk shkelin mbi Filozofine Rugoviane.

Kete e bejne vetem njerezit te cilet nuk e kane as traditen kombetare ne familje e as shpirtin demokratik. Keta njerez jane, edhe njehere po them, mbeturina komuniste!

Prandaj Filozofia Rugoviane lindi ne kohen me vendimtare kur Kosoves i duhej me se shumti, i duhej shpetim nga nje regjim i tmerrshem diktatorial- komunist i cili po shperbente qenien tone kombetare.

Dhe i Madhi Zot deshti qe shqiptaret ti shpetoje duke iu dhuruar kete njeri shume te vecante, Presidentin Ibrahim Rugova, i cili popullit te vet ia dhuroi jeten e vet dhe gjithe boten njekohesisht.

Lum kush ka pas nderin dhe privilegjin qe te jete prane Tij dhe te perjetoje ndikimin e Tij tek te huajt, shkrirjen e mendjes, njohurive, energjise me te cilen rrezatonte dashuri, respekt, humanitet...e mbi te gjitha modesti e cila arrinte te reflektoje qellimin e mesazhit te popullit te tij...pavaresi dhe vetem pavaresi...pa asnje kompromis...

Eshte e mjerushme murriz qe disa te "sapolindur" vejne ne pyetje, merre me mend - vejne ne pyetje...Rugovizmin si Filozofi tashme te deshmuar shpetimtare te nje populli te tere ne Ballkan...!

Kam shkruar moti edhe ketu, se jane fundrrina te rrezikshme fundrinat komuniste ne mesin tone, sepse bejne punen e djallit per te permbysur cdo gje nacionale, demokratike dhe humane...keto gjera nuk jane te rastesishme e kane diku fijen e mbrapsht, e cila per te mire nuk asht...!

MemphiSx
21-05-12, 23:07
More ti ende se kuptove qe idiotsia me e madhe eshte pavaresimi i lugines, kosoves, ilirides e cameris ! Luftrat qe u ben atje, su ben per pavaresi, por per bashkim Kombtar ! Dhe po, koft kysmet, perseri do t'ket luft, por jo per pavaresi ! Dhe un, s'jam nevojtar per permendore, bile ne vend te makreshit, hype veten bajlo, gjej rehatin e mos rri si n'gozhda.

P.S. MemphiXi eshte Rugovist, un Anti-Rugovist. Dhe hic s'ka pas nevoj mu kthy aj ne katolik, per ta urryer un. Krimi eshte krim, kjo mbi t'cilen po debatojm, eshte 1 e 10-ta e krimit te tij qe as ti, e as Memphixi sun e mbroni.

O Maki..kush po te ndal more?? Po ti merre Jakupin,Hashimin,Xhavitin,Azemin..ata komandot e tjer ne Maqedoni e ne Presheve...e marone Iliriden..kush po ta qet doren para!!

Se kom pas menen me shkru ne ket tem,qe veq temė nuk eshte,perveq qe ka ironizem nga ana e murrizit!

murriz krejt e dijm..se gjitha partit qe jan sot ne Kosove...jane te dalura prej LDK-s..tuj nis prej Hashimit e deri te ma i vogli! A eshte RUGOVIZEM?? Normal qe PO!

Kthehu knej ka lufta...prej Ademit e deri te ushtari kan qen LDK e Rugovista..qe i bjen RUGOVIZEM!!

Se sa ka Rugovizem te ti e tjeret se ti...ajo eshte baraz me 0(ZERO)...sepse je larg asaj filozofie(kurr skom mujt me ta kuptu drejtimin..je si era)


Tash ma spjego te lutem...cfare tabuje ka ktu...dhe cka po don me dit ti??

murrizi
22-05-12, 06:26
murriz krejt e dijm..se gjitha partit qe jan sot ne Kosove...jane te dalura prej LDK-s..tuj nis prej Hashimit e deri te ma i vogli! A eshte RUGOVIZEM?? Normal qe PO!

Kthehu knej ka lufta...prej Ademit e deri te ushtari kan qen LDK e Rugovista..qe i bjen RUGOVIZEM!!

Se sa ka Rugovizem te ti e tjeret se ti...ajo eshte baraz me 0(ZERO)...sepse je larg asaj filozofie(kurr skom mujt me ta kuptu drejtimin..je si era)


Tash ma spjego te lutem...cfare tabuje ka ktu...dhe cka po don me dit ti??
ooooooo, paske pas nejt von pram Memphis.
Shiqo e paska shkru kjo zonja mė lart njė definim tė bukur lidhur me Rugovizmin, ktheju e lexoje pash perenin niher. ndėr tė tjerash ajo thotė qė rugovizmi nuk shpjegohet, ay jetohet. sa ka te unė rugovizėm e sheh mė sė miri nėpėr tema e postime kah i kam lėnė gjurmėt.
Pėr dallim prej teje qe e tradhtove teqen e madhe e ju veshe salafistave, ty j'arbi baba tim t'pruft n'veti. Se qe ja qite lakun n'qaf skenderbeut, dhe e tėrhoqe zvarr qarshis, ktu veq baba HIM qysh po t'duron, dro me ta fut boks prej avatari, qy ruju a !

valiii
22-05-12, 06:30
Kurfar filozofije ska pas kronicari... ja futke ka dy litra alkool n'dite edhe ja niske rend tu i beku "strukturat veri-atlantike" e deri tek ata gurralecat e vegjel qe i majke nder jastek...

Makresh
22-05-12, 09:34
Kurrefar strategi s'ka qen.

Po mos t'kishte kersitur lufta e '98-tes, Rugova sot e kesaj dite do t'ishte shetitur si Dalai Lama neper bote.

Keshtu qe, edhe pa Rugoven do kishte ikur serbija !

Bajlozi i Zi
22-05-12, 09:48
Pershendetja qe Rugova bente ne fund te cdo fjalimi, pėrveē buzeqeshjes, e ka pase edhe njė filozofi shumė te thelle. Te thelle, sepse askėnd nuk e linte me vaj ne buzė:

"Zoti e bekoftė papen, zoti e bekofte ameriken, zoti e bekofte rusine, zoti e bekofte serbine, zoti e bekofte muhametin, zoti e bekofte shefqetin, zoti e bekofte valiiin, zoti e bekofte makreshin, zoti i bekofte gurralecat, ,,".

Amin!!!

Domira
22-05-12, 10:12
Kurfar filozofije ska pas kronicari... ja futke ka dy litra alkool n'dite edhe ja niske rend tu i beku "strukturat veri-atlantike" e deri tek ata gurralecat e vegjel qe i majke nder jastek...

Po valla valiii, me ko ka pas pune Rugova, ska pi hiq...
bekimet jan te mira valiii...ma te mira se perqeshjet po e...

Domira
22-05-12, 10:16
Kurrefar strategi s'ka qen.

Po mos t'kishte kersitur lufta e '98-tes, Rugova sot e kesaj dite do t'ishte shetitur si Dalai Lama neper bote.

Keshtu qe, edhe pa Rugoven do kishte ikur serbija !

E qe de...edhe lufta ka kris pa prit e pa kujtu hiq, sa qe as Rugova nuk e ka dite...!

MemphiSx
22-05-12, 14:14
ooooooo, paske pas nejt von pram Memphis.
Shiqo e paska shkru kjo zonja mė lart njė definim tė bukur lidhur me Rugovizmin, ktheju e lexoje pash perenin niher. ndėr tė tjerash ajo thotė qė rugovizmi nuk shpjegohet, ay jetohet. sa ka te unė rugovizėm e sheh mė sė miri nėpėr tema e postime kah i kam lėnė gjurmėt.
Pėr dallim prej teje qe e tradhtove teqen e madhe e ju veshe salafistave, ty j'arbi baba tim t'pruft n'veti. Se qe ja qite lakun n'qaf skenderbeut, dhe e tėrhoqe zvarr qarshis, ktu veq baba HIM qysh po t'duron, dro me ta fut boks prej avatari, qy ruju a !


Hahahahha murriz,cok komik je..thojn knej ka Istanbulli :D

Pash ket akshom..kallxona cka ki dasht me zbulu me qit te qe e ki hap!!

E me shkrimin e Domires...plotesisht pajtona..sepse Domira..cdoher shkruan bukur dhe me vend,kudo qe shkruan!!


E sa per teqe t'medhaja e te vogla...personalisht rrafsh i kisha bo moti :D

murrizi
29-05-12, 07:32
Pershendetja qe Rugova bente ne fund te cdo fjalimi, pėrveē buzeqeshjes, e ka pase edhe njė filozofi shumė te thelle. Te thelle, sepse askėnd nuk e linte me vaj ne buzė:

"Zoti e bekoftė papen, zoti e bekofte ameriken, zoti e bekofte rusine, zoti e bekofte serbine, zoti e bekofte muhametin, zoti e bekofte shefqetin, zoti e bekofte valiiin, zoti e bekofte makreshin, zoti i bekofte gurralecat, ,,".

Amin!!!
ja po qebesa, per me uru e beku ska pas si ay burrė.
Veq jo tė gjithė i ka uru e beku !?
Murrizi thojke kurr hajr mos boft qe ma prishi rahatin , ateher edhe sot.
... interesant a, kurr s'harrojke !

Domira
29-05-12, 12:36
ja po qebesa, per me uru e beku ska pas si ay burrė.
Veq jo tė gjithė i ka uru e beku !?
Murrizi thojke kurr hajr mos boft qe ma prishi rahatin , ateher edhe sot.
... interesant a, kurr s'harrojke !

le ebu murriz po sje kan rahat as ti as kerkush ne at vakt ej...e per sot s'pe di...zakonisht kush sa kanen rahat ne ate kohe nuk eshte as tash...;)

Oqeani
29-05-12, 14:20
E qe de...edhe lufta ka kris pa prit e pa kujtu hiq, sa qe as Rugova nuk e ka dite...!

A kish ba me e shtu nje fjali apo me shume, a jo !!! ???


Edhe ēeēenet e perjashtuan me lufte Rusinė, e ēka fituan???? Priten "raundin" e dyte per te u ēfarosur !!!

Pas raundit te pare kush e njohu !!! ? Askush !

Nejse dashta t'i them dikujte : Dikur ka "90, edhe kur merrte fryme mendojshin se po thot diēka !

Po thojne: Mos u merr me politike, se nuk ka mbete vend ma. Krejta (Te gjitha) fotelet jan zane, eh mos rrejshin edhe shkomet !!!!

Domira
30-05-12, 11:56
A kish ba me e shtu nje fjali apo me shume, a jo !!! ???


Edhe ēeēenet e perjashtuan me lufte Rusinė, e ēka fituan???? Priten "raundin" e dyte per te u ēfarosur !!!

Pas raundit te pare kush e njohu !!! ? Askush !

Nejse dashta t'i them dikujte : Dikur ka "90, edhe kur merrte fryme mendojshin se po thot diēka !

Po thojne: Mos u merr me politike, se nuk ka mbete vend ma. Krejta (Te gjitha) fotelet jan zane, eh mos rrejshin edhe shkomet !!!!

Edhe une vetem kte deshta ta shtoj: edhe viteve te 90'-ta edhe te 00'-ve edhe tani qė nuk ėshtė fizikisht ne mesin tone, ka komunikuar dhe komunikon me ne. Komunikon filozofia e tij e cila ka hedh rrenjet ne zemrat e popullit te vet. Sa e sa here kur intervistohen qytetaret e rastit ne lidhje me gjendjen sot, ndegjojme pergjigjen: deri sa ke Rugova patem shprese, deri sa ke Rugova patem per ke me votue..............hiq ma larg se ne votimet ne Ferizaj te dielen u dha kjo pergjigjen ga qytetaret ne lidhjeme pjesemarrjen e ulet ne zgjedhjet komunale.

p.s. shkomet shkojn e vijn, sado qe si lshojne, kerkush smund ti ngjes per pra.......!

sherri
30-05-12, 12:19
...shkurt e shqip (shquare) dy epoka te ndriteshme, dy filozofi ; njera ishte e Justinjanit,(perandorit Dardan) filozofi e cilla zgjati dymijevjet,dhe ajo e Dr-I.Rugoves qe do te percillet nder Dardaan-shqipetare po edhe aq gjate.

Makresh
30-05-12, 13:50
PS: Perandorėt Romano-Bizantin, me origjine te supozuar shqiptare, nuk mirren parasysh ne mentalitetin e shqiptarit te vitit 2012.

murrizi
30-05-12, 15:13
PS: Perandorėt Romano-Bizantin, me origjine te supozuar shqiptare, nuk mirren parasysh ne mentalitetin e shqiptarit te vitit 2012.

Jo Makresh, ktu ka te drejt sherri.
Kėtė filozofi qė e ndoqi Rugova me tė vėrtetė ishte njė vazhdimėsi e asaj qė dikur (nėpėr shekuj) bėnė Shqiptarėt pėr Evropen. Por Evropa kurvė qė ėshtė (sllav-ene, qebesa edhe nėn moton ta ruaj prapanicen time, kush po ėshtė ngusht pėr Shqiptarin) na pėrbuzi ne, u desh pertej oqeani tė ngriten perandori e ti i vijnė nė ndihmė kėtij populli qė mbrojti vlerat e civilizimėve tė hershme, sa tė hershme qė kur tė tjerėt hanin gjellen me gishtrinjė, Shqiptari pati mby tryez tė renditur lug, thik e pirun.

Makresh
30-05-12, 15:29
Jo Makresh, ktu ka te drejt sherri.
Kėtė filozofi qė e ndoqi Rugova me tė vėrtetė ishte njė vazhdimėsi e asaj qė dikur (nėpėr shekuj) bėnė Shqiptarėt pėr Evropen. Por Evropa kurvė qė ėshtė (sllav-ene, qebesa edhe nėn moton ta ruaj prapanicen time, kush po ėshtė ngusht pėr Shqiptarin) na pėrbuzi ne, u desh pertej oqeani tė ngriten perandori e ti i vijnė nė ndihmė kėtij populli qė mbrojti vlerat e civilizimėve tė hershme, sa tė hershme qė kur tė tjerėt hanin gjellen me gishtrinjė, Shqiptari pati mby tryez tė renditur lug, thik e pirun.


Murriz,

Filozofia e dikurshme, ka qen filozofi ekspansioniste, Perandoria e Justinianit shtrihej deri ne Turqi, Iran, n'at an detit n'afriken veriore > egjipt, siri, palestine.

Filozofia e Rugoves, filozofi laramane, peace & love, ku rasha mos u vrafsha, n'dor t'perendimit.

Merre nje hart para vete, dhe krahasoje perandorin e Rugoves (Kosoven e coptume me Ilirijėn e dikurshme).

Arb
01-06-12, 14:11
Urrno o Murriz, e thej ato tabu...

Kush po te nal


Edhe nje mesazh urimi per ate boshnjakicen e pejes (valeen)...

kimi111
03-09-12, 14:09
shqiptaria ka pas burra ma te medhenje

natyra
04-09-12, 06:05
shqiptaria ka pas burra ma te medhenje

Dikur burra e tash as burra e as gra!(jo te gjithe)

respekt

Lapsi
04-09-12, 11:36
Nese fillojm nga Hasan Prishtina deri te Rugovizmi do te shohim nje lakore. Perderisa H. Prishtina e kokretizoi punen e tij me kuvendin e shkupit, rugova me takimin e tij ne beograd

Ndermjet tyre, personalitete te tjera nuk permendi. Besoj se me kuptuat

MemphiSx
04-09-12, 11:59
Pffff ja paska nis me shkarravit ky gjoja :@

achiles
04-09-12, 12:06
Edhe Rugova ishte njeri!

kimi111
04-09-12, 18:58
Historia e shqiptarve ka fillu shume ma heret se rugova

natyra
05-09-12, 02:35
Historia e shqiptarve ka fillu shume ma heret se rugova

Sigurisht qe po por ndryshe nga ajo e Rugovs..e Rugovs ishte "themeli me cilsor" e gjitha koherave!..prandaj,....krejt qka DUHET BEJM NE DUHET PERMBAHEM RRUGES SE TIJ QE MOS DALIM NGA ATO BINARE. VETEM NE KETE MENYRE SUKSESI MUND TE ARRIHET I PASHMANGSHEM.JO VETEM PER KOSOVEN POR PER GJITHE KOMBIN SHQIPTAR NE BALLKAN!

N.rugovase

respekt per jetet e jeterave per ket burr te madh "Historik" te mbar Kombit Shqiptar!
LAVDI

Makresh
05-09-12, 07:53
Rugova ishte vizitor ne historin Kombtare.

Si ishte, si nuk ishte : Ideologjia e tij marksisto-gandiste, nuk mjaftoi per ta ēlirue Kosoven.

Hajra
05-09-12, 09:49
shqiptaria ka pas burra ma te medhenje
....po more qysh jo, a e ke fjalen per xhavit halitin, hashim thaqin, azem sylen, etj etj... ka pas ksi burrash , ka edhe ka me pas ne te ardhmen, por burre si Dr. Ibrahim Rugava, as nuk ka pas as nuk ka e besa zor qe ka me pas.

MemphiSx
05-09-12, 11:41
Shtetesia e Kosoves..fillon dhe perfundon me filozofine dhe politiken e Dr.Ibrahim Rugoves..!!

Hajra
05-09-12, 12:01
Shtetesia e Kosoves..fillon dhe perfundon me filozofine dhe politiken e Dr.Ibrahim Rugoves..!!

.....veq bukur e kan demtu keta "patriotat" e shitun, fal tyre kemi flamurin tallava, 6 pikshin e ahtisarit e qe besa edhe Mitrovicen e ndame siq po duket, keshtu qe nuk eshte taman filozofia e Rugoves.

Alima
05-09-12, 12:03
.....veq bukur e kan demtu keta "patriotat" e shitun, fal tyre kemi flamurin tallave, 6 pykshin e ahtisarit e qe besa edhe Mitrovicen e ndame siq po duket, keshtu qe nuk eshte taman filozofia e Rugoves.

...

Pasi e brejti rakija,e nuk i mbet edhe kjo "brav ne dore... se te kisha tregu une!

Mos hifsh ne duar te tyre njehere,se veē ki me kcy qysh ti bijn tupanit!

...po deshti Zoti,e erdhen kta sa me u ba helaq ven tij e tyne !


QAQ!


.

Hajra
05-09-12, 12:13
...

Pasi e brejti rakija,e nuk i mbet edhe kjo "brav ne dore... se te kisha tregu une!

Mos hifsh ne duar te tyre njehere,se veē ki me kcy qysh ti bijn tupanit!

...po deshti Zoti,e erdhen kta sa me u ba helaq ven tij e tyne !


QAQ!


.


.....a bre Alima ne dure te ktyne jane edhe keta, po ktyne as truni nuk ju punon, jane te interesum veq si te pasurohen edhe te rrine ne pushtet, mos e rrej veten me thane qe dikush qe na udheheq si tani si ne te kaluaren po edhe ne te ardhmen patjeter do te jet ne duar te tyre.

Rugova beri me te miren e mundshme per kohen dhe rrethanat qe gjindej kosova ne vitet 90-ta, shkurt edhe shqip me ate politike dhe me ate qasje ai i vuri themelet e shtetit te kosoves, dhe e shpetoi popullin shqiptar nga debimi dhe shfarosja.

E sa per raki po ta ptmendi vetem nje fjale te vjeter qe thote. " Plakut mos ja degjo p... po fjalet" :smile:

Alima
05-09-12, 12:18
.....a bre Alima ne dure te ktyne jane edhe keta, po ktyne as truni nuk ju punon, jane te interesum veq si te pasurohen edhe te rrine ne pushtet, mos e rrej veten me thane qe dikush qe na udheheq si tani si ne te kaluaren po edhe ne te ardhmen patjeter do te jet ne duar te tyre.

Rugova beri me te miren e mundshme per kohen dhe rrethanat qe gjindej kosova ne vitet 90-ta, shkurt edhe shqip me ate politike dhe me ate qasje ai i vuri themelet e shtetit te kosoves, dhe e shpetoi popullin shqiptar nga debimi dhe shfarosja.

E sa per raki po ta ptmendi vetem nje fjale te vjeter qe thote. " Plakut mos ja degjo p... po fjalet" :smile:

...

Harroje trurin ne raport me ta!


Pa tru dhe sa me pak organe tjera ,asi u duhen!


.

Hajra
05-09-12, 12:22
...

Harroje trurin ne raport me ta!


Pa tru dhe sa me pak organe tjera ,asi u duhen!


.

....jo bre Alima, erdogani, edhe davutoglu mire po e perdorin trunin edhe po ju duhet.:wink:

Alima
05-09-12, 12:28
....jo bre Alima, erdogani, edhe davutoglu mire po e perdorin trunin edhe po ju duhet.:wink:

...

Shih ē'far krahasimi bejka... nje ish perandori me te gjitha te vetat!

Miskinat i kane marak,.....kishem na jena per te miren e juj ...............................

..........dhe edhe te fortit ama manevrat i pershtatin !

.

Hajra
05-09-12, 12:32
...

Shih ē'far krahasimi bejka... nje ish perandori me te gjitha te vetat!

Miskinat i kane marak,.....kishem na jena per te miren e juj ...............................

..........dhe edhe te fortit ama manevrat i pershtatin !

.

.....krahasimet jane pasqyra me e mire qe te bene te kuptosh realitetin,:smile:
Edhe shtetet arabe jane "Miskin" po i kan udheheq tipat e shitun pa tru, si keta tonet.

Alima
05-09-12, 12:38
.....krahasimet jane pasqyra me e mire qe te bene te kuptosh realitetin,:smile:
Edhe shtetet arabe jane "Miskin" po i kan udheheq tipat e shitun pa tru, si keta tonet.

...


Mire e ke,...pasi te bejme se paku nje helikopter te vogel dhe nje busplain te vocerr.. n'mufshim me e ba ndonjehere,pasi te marrin gjithe ajken keta... e t'ja fillojme prej kumshte !

...e une ēka thash Hajro? ... a thash qe miskinat dhe edhe te fortit por manevrat dallojne ! ... a thash ,a jo ?!


.

Hajra
05-09-12, 12:43
...


Mire e ke,...pasi te bejme se paku nje helikopter te vogel dhe nje busplain te vocerr.. n'mufshim me e ba ndonjehere,pasi te marrin gjithe ajken keta... e t'ja fillojme prej kumshte !

...e une ēka thash Hajro? ... a thash qe miskinat dhe edhe te fortit por manevrat dallojne ! ... a thash ,a jo ?!


.

....o vallahi sa per helikoptra e tenka qe i bajm ne raport me ta jan minus hiq, pse a po kujton qe me qef bashkpunon Turqia me Amerik, kurr jo. Te ishte kane koha e shpatave se kish format Turqia Ameriken, po qka me i ba qesaj fjales atom e teknologji se.

natyra
05-09-12, 17:36
Shtetesia e Kosoves..fillon dhe perfundon me filozofine dhe politiken e Dr.Ibrahim Rugoves..!!

Vizionare!shum lehte per ta kuptuar dhe njerzimi:wink: E VLERSOI KETE MENDIM

respekt Ty
N.

natyra
05-09-12, 18:18
Edhe Rugova ishte njeri!

hahaha jo Ai eshte dashur te jet ROBOT sipas atyre qe gjuajn gur ne te!,,,per ta/o me e mire PARTIA e SOTME ne PUSHTET qe ua ka kthye shpinen krejt.:rolleyes:(e po i nreq jeten e vet)lol!

respekt Ty:smile:
N,

kimi111
06-09-12, 13:42
Shtetsia e kosoves ka fillu shume ma heret se politika e rogeves.Dhe ka perfundu me luften e Ushtris Qlirimtare te Kosoves. me ne krye komandantin legjendar ADEM JASHARI.

natyra
08-09-12, 03:59
Asnihere nuk flitet qe ADEM JASHARI te kete qen FILOZOF apo HISTOIRIAN!ADEM JASHARI ishte TRIM dhe po vdiste per ATEDHEUN DERI NE FLIJIMIN E FAMILJES...dhe qe atehere dhe sa tjetet toka TOK. AI HYN NE HISTORI SI NI LUFTETAR TRIM/ATDHETAR!me ni fjale DESHMOR I KOMBIT PER LIRI... QOFTE LAVDI!

dhe,per mua te dya keto FIGURA JEN MADHESHTORE...dhe te pavdekshem!Dr.Rugova&Adem Jashari!!
LAVDI QOFSHIN

....respekti mbetet i perjetshem per ta(pavaresisht qka thon te tjeret)
Natyra/rugovase

vjeshta
08-09-12, 13:40
Sikur A.Jashari ta posedonte filozofin e Rugoves dhe trimerin e vete apo ,mundemi ta themi edhe ndryshe , sikur I.Rugova ta kishte trimerine e Jasharit dhe filozofin e vet ,gjerat do te shkonin me ndryshe !

Bajlozi i Zi
08-09-12, 13:47
Sikur halla (jo kjo e madhja) te kishte [email protected], do te ishte krejt ndryshe, nuk do te ishte hallė.

p.s.

Ju a jeni ketu duke thy tabu, a po theni voe???

vjeshta
08-09-12, 13:49
Per mua s'ka qene tabu .


Ti qka po thėnė ?

murrizi
08-09-12, 13:50
Presidenti Rugova ishte nje evropjan i madhe ne rend te pare, e ne rende te dyte Kosovar ( poashtu i madhe).

Bajlozi i Zi
08-09-12, 13:53
Per mua s'ka qene tabu .


Ti qka po thėnė ?

Kush s'paska qenE tabu pėr ty, ashtu?

p.s.

ēfarė gjuhe ėshtė kjo "ti ēka po thĖnė"?

Apo te ka rrok hiperproduksioni i e-sė me pika?

Hajra
08-09-12, 14:06
Presidenti Rugova ishte nje evropjan i madhe ne rend te pare, e ne rende te dyte Kosovar ( poashtu i madhe).

....ishte nje njeri qe pati guximin ti dale ne balle popullit ne ditet me kritike dhe me vendimtare per vendosjen e fatit te tije, kur populli gjindej para pyetjes shekspirjane, " Dhe vertet per kohen dhe vendin ishte e vetmja zgjidhje e drejt te ndiqej nje politik e tille, pacifiste apo gandiane, qdo lloj politike tjeter do te kishte pasoja te pa parashikuara per kombin tone.

vjeshta
08-09-12, 14:07
Qė tė deklarohesh haptas, qė njė tabu qė ėshtė per tjerėt dhe nuk ėshtė tabu per ty ėshtė thyerje tabue e tjerėve .

Ti qka po thėnė -e ka kuptim se qka then dhe qka po thu .Dy nė nje i pate .

murrizi
08-09-12, 14:11
Sikur A.Jashari ta posedonte filozofin e Rugoves dhe trimerin e vete apo ,mundemi ta themi edhe ndryshe , sikur I.Rugova ta kishte trimerine e Jasharit dhe filozofin e vet ,gjerat do te shkonin me ndryshe !
ky eshte nje fakt i madhe, per t'ardhur keqe qe eshte dashur kaq koh e gjate per ta besuar.

Bajlozi i Zi
08-09-12, 15:36
Nejse se murrizi me dostat e tij, po duket kjarte se nuk e kane ndermend me dalė ndonjehere prej ēajtores.
Nuk thehen tabutė veq me gazetat qe i len mbi tavoline Shabani qe i shkepi ēajat e shpuzoret neper tavolina.

Mjaft ėshtė mjaft!!! pat thanė n'Tiranė ai kauboji.

Por,
Tė shohim njehere se qysh duket prej se brendshmi njė instutit filozofie, historie, gjuhe e shkence???

Hė!!! Si thoni?

A kam fjalen pėr njė ambient brenda te cilit Rugova e ka kalu me shumė se gjysmen e jetes, perfshire edhe akademitė franceze.

Do t'u shoqeroj une neper keto ambiente kesaj here, t'ua sqaroj ne "gjuhen tuaj" menyre qe ta kuptoni ju.

Mirė,

Ėshtė njė gjerman, Hegel e therrisnin.
Ky Hegeli, gjithandej flitet se ėshtė njė ndėr kokat qe e ka fole fjalen e fundit te menqurise se njerezimit.

Sa pėr informim: na sot jetojme ne njė bote hegeliane.

Nejse ma,

Ky e thote fjale shumė te menqur, perveq tjerash:

Arsyeja e Historise. Fryma e Historise.

Pra,
Cila ėshtė arsyeja e historise?

Arsyeja e Historise, thote ky Hegeli, ėshtė arsyeja qe ndrron rrugen e Historise. Arsyeja qe i ndrron drejtimet e Epokave. Arsyeja qe i jep qellim dhe kuptim rrugetimit dhe ekzistences se njerezimit.

A po ju dhemb kryet???

Mirė,

Nja dy t're shembuj pra, qe te mos ju behet monoton:

Kemal Ataturku,
E ka ndrro epoken e eknzistences se popullit turk. Pergjithmone.

Me dy fjalė e ka ndrru:

1. Turqia shtet perendimor.
2. Turqia shtet laik.

Ēka bani ky? Kur turqia po kalbej, kur hienat greke e sllave po benin "zijafete" pėr te aneksuar toke turke deri ne stamboll, u ēu ky Ataturku tha "Mjaft ėshtė mjaft!!! Ua dhjefsha shamijat edhe ēallmat e sulltanit, e shpalli republiken, e shpalli kushtetuten perendimore, i mblodhi ushtrite e sulltanit qe rrini si huta neper afrike e anadoll, i ktheu ne stamboll, i ndoqi kurvat greke pertej bosforit deri ne athine, i kapi i pushkatoii nja 70 mije hoxhallare te pa bamė synet, edhe e shpalli shtetin laik". Sot Turqia fuqia e 8-tė e botes ushtarakisht. Prej momentit qe greket luanin [email protected] me stambollin ne vitet e para te 1920.

Ahmet Zogu,
Nuk kishte shtet shqiptar. Hiē. Ismail Qemali kurre nuk arriti te sundoje pertej Vlores. Vetem pas pak ditesh kur e shpalli pavaresine, u shpallen nja 5 qeveri te ndryshme, me haxhi qamilat ne balle qe kerkoni me pushke e me masakra kthimin e babes (sulltanit). Me princ Wied e me protektorat e me revolucione bolshevike ruse e me faqe te zeza shqiptaret po kalbeshin.

Doli Ahmet Zogu, tha:

1. Shqiperia shtet perendimor.
2. Shqiperia shtet laik.

E krijoi xhandarmerine shqiptare, vendosi rend shteteror, dokumenta, leternjoftima pasaporta shqiptare etj, e krijoi ushtrine e rregullt shqiptare, e themeloi Banken Shqiptare.

Ibrahim Rugova,

Kur po kalbej Kosova e po behej katund i krushevcit, kur shqiptaret po e shpiunonin njeri tjetrin ne ilegalet e lpk-ve marksisto leniniste, kur bota po i jepte perkrahje jugosllavise pėr shtypjen e fundamentalisteve islamike ne Kosove, Rugova tha:

1. Kosova shtet perendimor.
2. Kosova shtet laik.

Krijoi sistem paralel shteteror. Shkolla e mesuesa e profesora te shtetit te Kosoves. Qeveri te Shtetit te Kosoves. Bashkoi 99.99999% te popullit shqiptar ne njė IDE te vetme, liri pavaresi demokraci.


Tash,
Qe ta keni te kjarte, ky Hegeli thote se pėr Arsyen e Historise, ėshtė krejt njesoj e rendesishme: si shifra e viktimave ne njerez ne kohen e ataturkut (shembull), si shifra e ēmimit te specave ne kohen e ataturkut.

Ėshtė Epoka qe merr njė drejtim. Caktimi i rruges. Shteti. Ideja. Pastaj se sa veta jane vra ne ate kohė, ėshtė poaq e rendesishme sa kane kushte specat ne ate kohė.

Ataturku, mund te kete qene rus, mason, grek, apo shqiptar, apo ēifut, por ėshtė arsyeja e Historise se Turqise.

Ahmet Zogu, mund te kete qene tradhtar i madh, serb, mason, italian etj, por ėshtė arsyeja e Historise se kombit shqiptar. E ka kthy shtetin shqiptar kah perendimi e kah laicizmi. E kjo nuk behet dy here gjate historise.

Ibrahim Rugova, mund te kete qene tradhtar, frikacak, evropian, kosovar e ckado, por, e ka themelu idene e shtetit perendimor te shqiptarve te Kosoves, dhe shtetin laik te shoqerise se Kosoves.

Se veta jane vra e sa veta kane luftu, e kush ka luftu, e kush ka tradhtu e kush e ka kape pushken, ne vitin 1920, ose ne vitin 1990 e ne 1999... Pėr Arsyen e Historise ėshtė krejt njesoj e rendesishme sikur sa kane kushtu specat ose djathi ne vitin 1920 ose ne vitin 1990.


Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak.

Hajra
08-09-12, 15:56
.....bajllyze me dasht ti ani mire ja qellon viq, qe kani here krejt kali bahesh, nime ka sa po shkoin specat kah ju? :biggrin:

halla e madhe
08-09-12, 15:58
....Bajloz,ho mo vazhdo,une tu prit ho mos ka vazhdime,ti e paske nale doren..historia s'ka te nalun a thojn qashtu a jo?

ps:vertete po ma mush mendjen me postimin e sotit(s'po ta rriti mendjen ):smile:

........

Domira
08-09-12, 16:36
Nejse se murrizi me dostat e tij, po duket kjarte se nuk e kane ndermend me dalė ndonjehere prej ēajtores.
Nuk thehen tabutė veq me gazetat qe i len mbi tavoline Shabani qe i shkepi ēajat e shpuzoret neper tavolina.

Mjaft ėshtė mjaft!!! pat thanė n'Tiranė ai kauboji.

Por,
Tė shohim njehere se qysh duket prej se brendshmi njė instutit filozofie, historie, gjuhe e shkence???

Hė!!! Si thoni?

A kam fjalen pėr njė ambient brenda te cilit Rugova e ka kalu me shumė se gjysmen e jetes, perfshire edhe akademitė franceze.

Do t'u shoqeroj une neper keto ambiente kesaj here, t'ua sqaroj ne "gjuhen tuaj" menyre qe ta kuptoni ju.

Mirė,

Ėshtė njė gjerman, Hegel e therrisnin.
Ky Hegeli, gjithandej flitet se ėshtė njė ndėr kokat qe e ka fole fjalen e fundit te menqurise se njerezimit.

Sa pėr informim: na sot jetojme ne njė bote hegeliane.

Nejse ma,

Ky e thote fjale shumė te menqur, perveq tjerash:

Arsyeja e Historise. Fryma e Historise.

Pra,
Cila ėshtė arsyeja e historise?

Arsyeja e Historise, thote ky Hegeli, ėshtė arsyeja qe ndrron rrugen e Historise. Arsyeja qe i ndrron drejtimet e Epokave. Arsyeja qe i jep qellim dhe kuptim rrugetimit dhe ekzistences se njerezimit.

A po ju dhemb kryet???

Mirė,

Nja dy t're shembuj pra, qe te mos ju behet monoton:

Kemal Ataturku,
E ka ndrro epoken e eknzistences se popullit turk. Pergjithmone.

Me dy fjalė e ka ndrru:

1. Turqia shtet perendimor.
2. Turqia shtet laik.

Ēka bani ky? Kur turqia po kalbej, kur hienat greke e sllave po benin "zijafete" pėr te aneksuar toke turke deri ne stamboll, u ēu ky Ataturku tha "Mjaft ėshtė mjaft!!! Ua dhjefsha shamijat edhe ēallmat e sulltanit, e shpalli republiken, e shpalli kushtetuten perendimore, i mblodhi ushtrite e sulltanit qe rrini si huta neper afrike e anadoll, i ktheu ne stamboll, i ndoqi kurvat greke pertej bosforit deri ne athine, i kapi i pushkatoii nja 70 mije hoxhallare te pa bamė synet, edhe e shpalli shtetin laik". Sot Turqia fuqia e 8-tė e botes ushtarakisht. Prej momentit qe greket luanin [email protected] me stambollin ne vitet e para te 1920.

Ahmet Zogu,
Nuk kishte shtet shqiptar. Hiē. Ismail Qemali kurre nuk arriti te sundoje pertej Vlores. Vetem pas pak ditesh kur e shpalli pavaresine, u shpallen nja 5 qeveri te ndryshme, me haxhi qamilat ne balle qe kerkoni me pushke e me masakra kthimin e babes (sulltanit). Me princ Wied e me protektorat e me revolucione bolshevike ruse e me faqe te zeza shqiptaret po kalbeshin.

Doli Ahmet Zogu, tha:

1. Shqiperia shtet perendimor.
2. Shqiperia shtet laik.

E krijoi xhandarmerine shqiptare, vendosi rend shteteror, dokumenta, leternjoftima pasaporta shqiptare etj, e krijoi ushtrine e rregullt shqiptare, e themeloi Banken Shqiptare.

Ibrahim Rugova,

Kur po kalbej Kosova e po behej katund i krushevcit, kur shqiptaret po e shpiunonin njeri tjetrin ne ilegalet e lpk-ve marksisto leniniste, kur bota po i jepte perkrahje jugosllavise pėr shtypjen e fundamentalisteve islamike ne Kosove, Rugova tha:

1. Kosova shtet perendimor.
2. Kosova shtet laik.

Krijoi sistem paralel shteteror. Shkolla e mesuesa e profesora te shtetit te Kosoves. Qeveri te Shtetit te Kosoves. Bashkoi 99.99999% te popullit shqiptar ne njė IDE te vetme, liri pavaresi demokraci.


Tash,
Qe ta keni te kjarte, ky Hegeli thote se pėr Arsyen e Historise, ėshtė krejt njesoj e rendesishme: si shifra e viktimave ne njerez ne kohen e ataturkut (shembull), si shifra e ēmimit te specave ne kohen e ataturkut.

Ėshtė Epoka qe merr njė drejtim. Caktimi i rruges. Shteti. Ideja. Pastaj se sa veta jane vra ne ate kohė, ėshtė poaq e rendesishme sa kane kushte specat ne ate kohė.

Ataturku, mund te kete qene rus, mason, grek, apo shqiptar, apo ēifut, por ėshtė arsyeja e Historise se Turqise.

Ahmet Zogu, mund te kete qene tradhtar i madh, serb, mason, italian etj, por ėshtė arsyeja e Historise se kombit shqiptar. E ka kthy shtetin shqiptar kah perendimi e kah laicizmi. E kjo nuk behet dy here gjate historise.

Ibrahim Rugova, mund te kete qene tradhtar, frikacak, evropian, kosovar e ckado, por, e ka themelu idene e shtetit perendimor te shqiptarve te Kosoves, dhe shtetin laik te shoqerise se Kosoves.

Se veta jane vra e sa veta kane luftu, e kush ka luftu, e kush ka tradhtu e kush e ka kape pushken, ne vitin 1920, ose ne vitin 1990 e ne 1999... Pėr Arsyen e Historise ėshtė krejt njesoj e rendesishme sikur sa kane kushtu specat ose djathi ne vitin 1920 ose ne vitin 1990.


Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak.

Shkrim jo vetem i qellum por fenomenal, pervec kjo pjese qe nuk qendron fare: "Ibrahim Rugova, mund te kete qene tradhtar, frikacak, evropian, kosovar e ckado". M'fal a!

LOJETARI
08-09-12, 16:44
.....bajllyze me dasht ti ani mire ja qellon viq, qe kani here krejt kali bahesh, nime ka sa po shkoin specat kah ju? :biggrin:


Hajra ,
lexohemi pas nje jave prap !

Naki
08-09-12, 19:21
Nejse se murrizi me dostat e tij, po duket kjarte se nuk e kane ndermend me dalė ndonjehere prej ēajtores.
Nuk thehen tabutė veq me gazetat qe i len mbi tavoline Shabani qe i shkepi ēajat e shpuzoret neper tavolina.

Mjaft ėshtė mjaft!!! pat thanė n'Tiranė ai kauboji.

Por,
Tė shohim njehere se qysh duket prej se brendshmi njė instutit filozofie, historie, gjuhe e shkence???

Hė!!! Si thoni?

A kam fjalen pėr njė ambient brenda te cilit Rugova e ka kalu me shumė se gjysmen e jetes, perfshire edhe akademitė franceze.

Do t'u shoqeroj une neper keto ambiente kesaj here, t'ua sqaroj ne "gjuhen tuaj" menyre qe ta kuptoni ju.

Mirė,

Ėshtė njė gjerman, Hegel e therrisnin.
Ky Hegeli, gjithandej flitet se ėshtė njė ndėr kokat qe e ka fole fjalen e fundit te menqurise se njerezimit.

Sa pėr informim: na sot jetojme ne njė bote hegeliane.

Nejse ma,

Ky e thote fjale shumė te menqur, perveq tjerash:

Arsyeja e Historise. Fryma e Historise.

Pra,
Cila ėshtė arsyeja e historise?

Arsyeja e Historise, thote ky Hegeli, ėshtė arsyeja qe ndrron rrugen e Historise. Arsyeja qe i ndrron drejtimet e Epokave. Arsyeja qe i jep qellim dhe kuptim rrugetimit dhe ekzistences se njerezimit.

A po ju dhemb kryet???

Mirė,

Nja dy t're shembuj pra, qe te mos ju behet monoton:

Kemal Ataturku,
E ka ndrro epoken e eknzistences se popullit turk. Pergjithmone.

Me dy fjalė e ka ndrru:

1. Turqia shtet perendimor.
2. Turqia shtet laik.

Ēka bani ky? Kur turqia po kalbej, kur hienat greke e sllave po benin "zijafete" pėr te aneksuar toke turke deri ne stamboll, u ēu ky Ataturku tha "Mjaft ėshtė mjaft!!! Ua dhjefsha shamijat edhe ēallmat e sulltanit, e shpalli republiken, e shpalli kushtetuten perendimore, i mblodhi ushtrite e sulltanit qe rrini si huta neper afrike e anadoll, i ktheu ne stamboll, i ndoqi kurvat greke pertej bosforit deri ne athine, i kapi i pushkatoii nja 70 mije hoxhallare te pa bamė synet, edhe e shpalli shtetin laik". Sot Turqia fuqia e 8-tė e botes ushtarakisht. Prej momentit qe greket luanin [email protected] me stambollin ne vitet e para te 1920.

Ahmet Zogu,
Nuk kishte shtet shqiptar. Hiē. Ismail Qemali kurre nuk arriti te sundoje pertej Vlores. Vetem pas pak ditesh kur e shpalli pavaresine, u shpallen nja 5 qeveri te ndryshme, me haxhi qamilat ne balle qe kerkoni me pushke e me masakra kthimin e babes (sulltanit). Me princ Wied e me protektorat e me revolucione bolshevike ruse e me faqe te zeza shqiptaret po kalbeshin.

Doli Ahmet Zogu, tha:

1. Shqiperia shtet perendimor.
2. Shqiperia shtet laik.

E krijoi xhandarmerine shqiptare, vendosi rend shteteror, dokumenta, leternjoftima pasaporta shqiptare etj, e krijoi ushtrine e rregullt shqiptare, e themeloi Banken Shqiptare.

Ibrahim Rugova,

Kur po kalbej Kosova e po behej katund i krushevcit, kur shqiptaret po e shpiunonin njeri tjetrin ne ilegalet e lpk-ve marksisto leniniste, kur bota po i jepte perkrahje jugosllavise pėr shtypjen e fundamentalisteve islamike ne Kosove, Rugova tha:

1. Kosova shtet perendimor.
2. Kosova shtet laik.

Krijoi sistem paralel shteteror. Shkolla e mesuesa e profesora te shtetit te Kosoves. Qeveri te Shtetit te Kosoves. Bashkoi 99.99999% te popullit shqiptar ne njė IDE te vetme, liri pavaresi demokraci.


Tash,
Qe ta keni te kjarte, ky Hegeli thote se pėr Arsyen e Historise, ėshtė krejt njesoj e rendesishme: si shifra e viktimave ne njerez ne kohen e ataturkut (shembull), si shifra e ēmimit te specave ne kohen e ataturkut.

Ėshtė Epoka qe merr njė drejtim. Caktimi i rruges. Shteti. Ideja. Pastaj se sa veta jane vra ne ate kohė, ėshtė poaq e rendesishme sa kane kushte specat ne ate kohė.

Ataturku, mund te kete qene rus, mason, grek, apo shqiptar, apo ēifut, por ėshtė arsyeja e Historise se Turqise.

Ahmet Zogu, mund te kete qene tradhtar i madh, serb, mason, italian etj, por ėshtė arsyeja e Historise se kombit shqiptar. E ka kthy shtetin shqiptar kah perendimi e kah laicizmi. E kjo nuk behet dy here gjate historise.

Ibrahim Rugova, mund te kete qene tradhtar, frikacak, evropian, kosovar e ckado, por, e ka themelu idene e shtetit perendimor te shqiptarve te Kosoves, dhe shtetin laik te shoqerise se Kosoves.

Se veta jane vra e sa veta kane luftu, e kush ka luftu, e kush ka tradhtu e kush e ka kape pushken, ne vitin 1920, ose ne vitin 1990 e ne 1999... Pėr Arsyen e Historise ėshtė krejt njesoj e rendesishme sikur sa kane kushtu specat ose djathi ne vitin 1920 ose ne vitin 1990.


Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak.

Ky ėshtė shkrimi i dekades ,respektė !

jadore
09-09-12, 14:32
Nejse se murrizi me dostat e tij, po duket kjarte se nuk e kane ndermend me dalė ndonjehere prej ēajtores.
Nuk thehen tabutė veq me gazetat qe i len mbi tavoline Shabani qe i shkepi ēajat e shpuzoret neper tavolina.

Mjaft ėshtė mjaft!!! pat thanė n'Tiranė ai kauboji.

Por,
Tė shohim njehere se qysh duket prej se brendshmi njė instutit filozofie, historie, gjuhe e shkence???

Hė!!! Si thoni?

A kam fjalen pėr njė ambient brenda te cilit Rugova e ka kalu me shumė se gjysmen e jetes, perfshire edhe akademitė franceze.

Do t'u shoqeroj une neper keto ambiente kesaj here, t'ua sqaroj ne "gjuhen tuaj" menyre qe ta kuptoni ju.

Mirė,

Ėshtė njė gjerman, Hegel e therrisnin.
Ky Hegeli, gjithandej flitet se ėshtė njė ndėr kokat qe e ka fole fjalen e fundit te menqurise se njerezimit.

Sa pėr informim: na sot jetojme ne njė bote hegeliane.

Nejse ma,

Ky e thote fjale shumė te menqur, perveq tjerash:

Arsyeja e Historise. Fryma e Historise.

Pra,
Cila ėshtė arsyeja e historise?

Arsyeja e Historise, thote ky Hegeli, ėshtė arsyeja qe ndrron rrugen e Historise. Arsyeja qe i ndrron drejtimet e Epokave. Arsyeja qe i jep qellim dhe kuptim rrugetimit dhe ekzistences se njerezimit.

A po ju dhemb kryet???

Mirė,

Nja dy t're shembuj pra, qe te mos ju behet monoton:

Kemal Ataturku,
E ka ndrro epoken e eknzistences se popullit turk. Pergjithmone.

Me dy fjalė e ka ndrru:

1. Turqia shtet perendimor.
2. Turqia shtet laik.

Ēka bani ky? Kur turqia po kalbej, kur hienat greke e sllave po benin "zijafete" pėr te aneksuar toke turke deri ne stamboll, u ēu ky Ataturku tha "Mjaft ėshtė mjaft!!! Ua dhjefsha shamijat edhe ēallmat e sulltanit, e shpalli republiken, e shpalli kushtetuten perendimore, i mblodhi ushtrite e sulltanit qe rrini si huta neper afrike e anadoll, i ktheu ne stamboll, i ndoqi kurvat greke pertej bosforit deri ne athine, i kapi i pushkatoii nja 70 mije hoxhallare te pa bamė synet, edhe e shpalli shtetin laik". Sot Turqia fuqia e 8-tė e botes ushtarakisht. Prej momentit qe greket luanin [email protected] me stambollin ne vitet e para te 1920.

Ahmet Zogu,
Nuk kishte shtet shqiptar. Hiē. Ismail Qemali kurre nuk arriti te sundoje pertej Vlores. Vetem pas pak ditesh kur e shpalli pavaresine, u shpallen nja 5 qeveri te ndryshme, me haxhi qamilat ne balle qe kerkoni me pushke e me masakra kthimin e babes (sulltanit). Me princ Wied e me protektorat e me revolucione bolshevike ruse e me faqe te zeza shqiptaret po kalbeshin.

Doli Ahmet Zogu, tha:

1. Shqiperia shtet perendimor.
2. Shqiperia shtet laik.

E krijoi xhandarmerine shqiptare, vendosi rend shteteror, dokumenta, leternjoftima pasaporta shqiptare etj, e krijoi ushtrine e rregullt shqiptare, e themeloi Banken Shqiptare.

Ibrahim Rugova,

Kur po kalbej Kosova e po behej katund i krushevcit, kur shqiptaret po e shpiunonin njeri tjetrin ne ilegalet e lpk-ve marksisto leniniste, kur bota po i jepte perkrahje jugosllavise pėr shtypjen e fundamentalisteve islamike ne Kosove, Rugova tha:

1. Kosova shtet perendimor.
2. Kosova shtet laik.

Krijoi sistem paralel shteteror. Shkolla e mesuesa e profesora te shtetit te Kosoves. Qeveri te Shtetit te Kosoves. Bashkoi 99.99999% te popullit shqiptar ne njė IDE te vetme, liri pavaresi demokraci.


Tash,
Qe ta keni te kjarte, ky Hegeli thote se pėr Arsyen e Historise, ėshtė krejt njesoj e rendesishme: si shifra e viktimave ne njerez ne kohen e ataturkut (shembull), si shifra e ēmimit te specave ne kohen e ataturkut.

Ėshtė Epoka qe merr njė drejtim. Caktimi i rruges. Shteti. Ideja. Pastaj se sa veta jane vra ne ate kohė, ėshtė poaq e rendesishme sa kane kushte specat ne ate kohė.

Ataturku, mund te kete qene rus, mason, grek, apo shqiptar, apo ēifut, por ėshtė arsyeja e Historise se Turqise.

Ahmet Zogu, mund te kete qene tradhtar i madh, serb, mason, italian etj, por ėshtė arsyeja e Historise se kombit shqiptar. E ka kthy shtetin shqiptar kah perendimi e kah laicizmi. E kjo nuk behet dy here gjate historise.

Ibrahim Rugova, mund te kete qene tradhtar, frikacak, evropian, kosovar e ckado, por, e ka themelu idene e shtetit perendimor te shqiptarve te Kosoves, dhe shtetin laik te shoqerise se Kosoves.

Se veta jane vra e sa veta kane luftu, e kush ka luftu, e kush ka tradhtu e kush e ka kape pushken, ne vitin 1920, ose ne vitin 1990 e ne 1999... Pėr Arsyen e Historise ėshtė krejt njesoj e rendesishme sikur sa kane kushtu specat ose djathi ne vitin 1920 ose ne vitin 1990.


Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak.

ndrro nickun .
ma pertej kesaj po shkrove hala neper temat tjera veq cka e prish .. e tha maximunin .

sherri
09-09-12, 20:22
Sikur A.Jashari ta posedonte filozofin e Rugoves dhe trimerin e vete apo ,mundemi ta themi edhe ndryshe , sikur I.Rugova ta kishte trimerine e Jasharit dhe filozofin e vet ,gjerat do te shkonin me ndryshe !
Shokqe! pash kryt e xhaicit,edhe te hamdos, a ke qekjo test me i zbulu budallt, a po mendon nime qe munden me eksiztu;ne nje njeri dy keto vecori, pa te pyet si e kupton trimerin ?

"Xheme Sadria ni trim budall rrok martinen e ra n`zalle" qeshtu thot nje kang e vjeter.......

murrizi
09-09-12, 21:17
Tmerr i madhe, sinqerisht te ju them me ngulftat diqka ne fyt ne keto momente saqe se sqaroj dot me germa.
Jo nga Bajlo-zi, sepse ai e ka per detyr te beje ate qe nuk e bejn te tjeret, por pikerisht nga ju te tjeret qe jeni bere si ato delet qe shkojn mas dashit.

Cudia,cudirat skan te ndalur kur shoh njerz te dashurohen ne zotin Bajlo-zi pse ai e nxjerr nga sirtari njefar hegelin, dhe ia vesh disa te bema qe edhe ai vete po t'ishte gjalle do cuditej.
Zbresim pak me posht ( gjithmon jam munduar te jem sa me i shkurter ne bezdit e mija).

Rugova tha:

berte berte berte berte.....
Asgje nuk tha Rugova kurrė.
a ju vjen rende ta degjoni kete ?
Punė e madhe fundja !.

Rugova ne jeten e tije, pa dijenin e tije !. u gjete ne nje vende qe kurr nuk e kishte enderruar te ishte, dhe as qe e kishte deshiruar .
Thjesht u rrokullis globi dhe e mori edhe ate me veti, i ndjeri i kishte bere llogarit ndryshe ne fakt !.
Cilat ?!
Ja te ju zgjoj pak nga kjo ėnderr e stėrzgjatur sepse kam frigen te vdisni padijeni.
Nje Kosove Evropjane te llojit San Marino.
Dhe kjo ka qenė e mundur dhe fare leht te realizohej, ne ē'deregje e kishte sjell ai popullin.
Njė popull i lodhur dhe ē'orjentuar totalisht, duke ia shtuar edhe lakmin matriale dhe frigen.


Pėr fund delet e mija njė kėshillė nga ato mė miqėsoret.

Vetem BARIU ėshtė ai qė mendon se dashi i tijė ėshtė nga mė tė aftėt ta mbajė kumonen, anipse disa nga delet ka here-here ti ndahen kupes, e edhe po ju kanos rreziku ti ha ujku.

halla e madhe
09-09-12, 21:28
murriz _shypnija,hiq bre dicka s'po ma mush mendjen deri sote asnje Bari i politikes tu kosoves, mjerisht a?....keq a mire, nuk po di cka thojne tjeret, po Rugoves i punoj ORA ne momentin e duhur:cool:

natyra
10-09-12, 04:04
Tmerr i madhe, sinqerisht te ju them me ngulftat diqka ne fyt ne keto momente saqe se sqaroj dot me germa.
Jo nga Bajlo-zi, sepse ai e ka per detyr te beje ate qe nuk e bejn te tjeret, por pikerisht nga ju te tjeret qe jeni bere si ato delet qe shkojn mas dashit.

Cudia,cudirat skan te ndalur kur shoh njerz te dashurohen ne zotin Bajlo-zi pse ai e nxjerr nga sirtari njefar hegelin, dhe ia vesh disa te bema qe edhe ai vete po t'ishte gjalle do cuditej.
Zbresim pak me posht ( gjithmon jam munduar te jem sa me i shkurter ne bezdit e mija).

Rugova tha:

berte berte berte berte.....
Asgje nuk tha Rugova kurrė.
a ju vjen rende ta degjoni kete ?
Punė e madhe fundja !.

Rugova ne jeten e tije, pa dijenin e tije !. u gjete ne nje vende qe kurr nuk e kishte enderruar te ishte, dhe as qe e kishte deshiruar .
Thjesht u rrokullis globi dhe e mori edhe ate me veti, i ndjeri i kishte bere llogarit ndryshe ne fakt !.
Cilat ?!
Ja te ju zgjoj pak nga kjo ėnderr e stėrzgjatur sepse kam frigen te vdisni padijeni.
Nje Kosove Evropjane te llojit San Marino.
Dhe kjo ka qenė e mundur dhe fare leht te realizohej, ne ē'deregje e kishte sjell ai popullin.
Njė popull i lodhur dhe ē'orjentuar totalisht, duke ia shtuar edhe lakmin matriale dhe frigen.


Pėr fund delet e mija njė kėshillė nga ato mė miqėsoret.

Vetem BARIU ėshtė ai qė mendon se dashi i tijė ėshtė nga mė tė aftėt ta mbajė kumonen, anipse disa nga delet ka here-here ti ndahen kupes, e edhe po ju kanos rreziku ti ha ujku.

Tan kete shkrim,dhe kurgja spaske than ti Murriz-Shqiperia.:rolleyes: Bariu,delja,kopea,dhe,si gjithe qellimisht qe shkruan kunder Dr.Rugoves ku do neper forume shqiptare...por krejt te pavlera,kam mesuar qe burri kur flet,i ka kuptim fjala e ty as vler s'te ka!sepse,je i lindur "Injorant" ndaj te vertetes.

qofte dhe ndaj shkrimit te Bajlozit zi, qe je munduar ti zben fjalet e Tij.E kur me shum jen ata/o qe i kan jep komplimente shkrimit nga Ai.

Sikur nihere e pergjithemon,te behemi te vendosur kah e verteta...dhe punet do ishin me mire per ne...
por siq eshte veni behet kuveni..thote POPULLI:wink:
Dhe,kjo ngjan per gjithe ju qe po perkrahni anen e e gabuar!nder te asaj-Antishqiptare/karshi korrupcioneve/dhe qdo gje qe vjen ne dem te vendit Kosoves te SOTME!:confused:

Falemnderit!
Natyra.

MemphiSx
10-09-12, 12:26
Nejse se murrizi me dostat e tij, po duket kjarte se nuk e kane ndermend me dalė ndonjehere prej ēajtores.
Nuk thehen tabutė veq me gazetat qe i len mbi tavoline Shabani qe i shkepi ēajat e shpuzoret neper tavolina.

Mjaft ėshtė mjaft!!! pat thanė n'Tiranė ai kauboji.

Por,
Tė shohim njehere se qysh duket prej se brendshmi njė instutit filozofie, historie, gjuhe e shkence???

Hė!!! Si thoni?

A kam fjalen pėr njė ambient brenda te cilit Rugova e ka kalu me shumė se gjysmen e jetes, perfshire edhe akademitė franceze.

Do t'u shoqeroj une neper keto ambiente kesaj here, t'ua sqaroj ne "gjuhen tuaj" menyre qe ta kuptoni ju.

Mirė,

Ėshtė njė gjerman, Hegel e therrisnin.
Ky Hegeli, gjithandej flitet se ėshtė njė ndėr kokat qe e ka fole fjalen e fundit te menqurise se njerezimit.

Sa pėr informim: na sot jetojme ne njė bote hegeliane.

Nejse ma,

Ky e thote fjale shumė te menqur, perveq tjerash:

Arsyeja e Historise. Fryma e Historise.

Pra,
Cila ėshtė arsyeja e historise?

Arsyeja e Historise, thote ky Hegeli, ėshtė arsyeja qe ndrron rrugen e Historise. Arsyeja qe i ndrron drejtimet e Epokave. Arsyeja qe i jep qellim dhe kuptim rrugetimit dhe ekzistences se njerezimit.

A po ju dhemb kryet???

Mirė,

Nja dy t're shembuj pra, qe te mos ju behet monoton:

Kemal Ataturku,
E ka ndrro epoken e eknzistences se popullit turk. Pergjithmone.

Me dy fjalė e ka ndrru:

1. Turqia shtet perendimor.
2. Turqia shtet laik.

Ēka bani ky? Kur turqia po kalbej, kur hienat greke e sllave po benin "zijafete" pėr te aneksuar toke turke deri ne stamboll, u ēu ky Ataturku tha "Mjaft ėshtė mjaft!!! Ua dhjefsha shamijat edhe ēallmat e sulltanit, e shpalli republiken, e shpalli kushtetuten perendimore, i mblodhi ushtrite e sulltanit qe rrini si huta neper afrike e anadoll, i ktheu ne stamboll, i ndoqi kurvat greke pertej bosforit deri ne athine, i kapi i pushkatoii nja 70 mije hoxhallare te pa bamė synet, edhe e shpalli shtetin laik". Sot Turqia fuqia e 8-tė e botes ushtarakisht. Prej momentit qe greket luanin [email protected] me stambollin ne vitet e para te 1920.

Ahmet Zogu,
Nuk kishte shtet shqiptar. Hiē. Ismail Qemali kurre nuk arriti te sundoje pertej Vlores. Vetem pas pak ditesh kur e shpalli pavaresine, u shpallen nja 5 qeveri te ndryshme, me haxhi qamilat ne balle qe kerkoni me pushke e me masakra kthimin e babes (sulltanit). Me princ Wied e me protektorat e me revolucione bolshevike ruse e me faqe te zeza shqiptaret po kalbeshin.

Doli Ahmet Zogu, tha:

1. Shqiperia shtet perendimor.
2. Shqiperia shtet laik.

E krijoi xhandarmerine shqiptare, vendosi rend shteteror, dokumenta, leternjoftima pasaporta shqiptare etj, e krijoi ushtrine e rregullt shqiptare, e themeloi Banken Shqiptare.

Ibrahim Rugova,

Kur po kalbej Kosova e po behej katund i krushevcit, kur shqiptaret po e shpiunonin njeri tjetrin ne ilegalet e lpk-ve marksisto leniniste, kur bota po i jepte perkrahje jugosllavise pėr shtypjen e fundamentalisteve islamike ne Kosove, Rugova tha:

1. Kosova shtet perendimor.
2. Kosova shtet laik.

Krijoi sistem paralel shteteror. Shkolla e mesuesa e profesora te shtetit te Kosoves. Qeveri te Shtetit te Kosoves. Bashkoi 99.99999% te popullit shqiptar ne njė IDE te vetme, liri pavaresi demokraci.


Tash,
Qe ta keni te kjarte, ky Hegeli thote se pėr Arsyen e Historise, ėshtė krejt njesoj e rendesishme: si shifra e viktimave ne njerez ne kohen e ataturkut (shembull), si shifra e ēmimit te specave ne kohen e ataturkut.

Ėshtė Epoka qe merr njė drejtim. Caktimi i rruges. Shteti. Ideja. Pastaj se sa veta jane vra ne ate kohė, ėshtė poaq e rendesishme sa kane kushte specat ne ate kohė.

Ataturku, mund te kete qene rus, mason, grek, apo shqiptar, apo ēifut, por ėshtė arsyeja e Historise se Turqise.

Ahmet Zogu, mund te kete qene tradhtar i madh, serb, mason, italian etj, por ėshtė arsyeja e Historise se kombit shqiptar. E ka kthy shtetin shqiptar kah perendimi e kah laicizmi. E kjo nuk behet dy here gjate historise.

Ibrahim Rugova, mund te kete qene tradhtar, frikacak, evropian, kosovar e ckado, por, e ka themelu idene e shtetit perendimor te shqiptarve te Kosoves, dhe shtetin laik te shoqerise se Kosoves.

Se veta jane vra e sa veta kane luftu, e kush ka luftu, e kush ka tradhtu e kush e ka kape pushken, ne vitin 1920, ose ne vitin 1990 e ne 1999... Pėr Arsyen e Historise ėshtė krejt njesoj e rendesishme sikur sa kane kushtu specat ose djathi ne vitin 1920 ose ne vitin 1990.


Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak.Bajlozz po ja noj kapakin ktij shkrimi ton...per inati te murrizit..se i paska kop zemra kah e ka lexu ahhahah :P

vjeshta
16-09-12, 22:24
Shokqe! pash kryt e xhaicit,edhe te hamdos, a ke qekjo test me i zbulu budallt, a po mendon nime qe munden me eksiztu;ne nje njeri dy keto vecori, pa te pyet si e kupton trimerin ?

"Xheme Sadria ni trim budall rrok martinen e ra n`zalle" qeshtu thot nje kang e vjeter.......Njehere te kam pas thene mos rri me rrenca , po qe paskna harru me te thene edhe mos rri me budallle .lol

Ate qe e ka arrit Rugova per 20 vjet Jasharajt e kan arrite per 2 muaj dite edhe, tregom qe ku po te figuron trimi yt qe eshte ende gjalle apo qe e ka pas nje fund me te mire ?

vjeshta
16-09-12, 22:40
Tan kete shkrim,dhe kurgja spaske than ti Murriz-Shqiperia.:rolleyes: Bariu,delja,kopea,dhe,si gjithe qellimisht qe shkruan kunder Dr.Rugoves ku do neper forume shqiptare...por krejt te pavlera,kam mesuar qe burri kur flet,i ka kuptim fjala e ty as vler s'te ka!sepse,je i lindur "Injorant" ndaj te vertetes.

qofte dhe ndaj shkrimit te Bajlozit zi, qe je munduar ti zben fjalet e Tij.E kur me shum jen ata/o qe i kan jep komplimente shkrimit nga Ai.

Sikur nihere e pergjithemon,te behemi te vendosur kah e verteta...dhe punet do ishin me mire per ne...
por siq eshte veni behet kuveni..thote POPULLI:wink:
Dhe,kjo ngjan per gjithe ju qe po perkrahni anen e e gabuar!nder te asaj-Antishqiptare/karshi korrupcioneve/dhe qdo gje qe vjen ne dem te vendit Kosoves te SOTME!:confused:

Falemnderit!
Natyra.


Pershendetje Natyra !


Ok ,Murrizi nuk paska thene asgje ,po tregona se qka kuptove ti se qka ka thene Bajlozi ? Apo ,veq i lexove komentet e atyre qe e kan miratu shkrimin e tij ku te cilet, me duket, nuk e kan lexu as ata deri ne fund ...ishalla kan qene perngut !lol

Gjithe ate qe ka dashte me thene e ke ne rreshtin e fundit ,ky rresht qe iu ka ik te gjitheve ...mekat !

"Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak."


Merre me emnd sa ofenduese dhe deshpruese do te ishte sikur familjaret e viktimave ta lexonin apo ta besonin kete qmenuri ?!!

Nuk e di se si e keni marr edhe ju Rugovistat me kaq lehtesi kete thenje ,ku aludon se edhe me te edhe pa te gjerat do te vinin ketu ku jane ?


Apo ,une nuk po e di se per qfar historie flitet ,sa i kemi ?lolPs: Murrizi ,te lumte !;)

Hajra
16-09-12, 23:35
Pershendetje Natyra !


Ok ,Murrizi nuk paska thene asgje ,po tregona se qka kuptove ti se qka ka thene Bajlozi ? Apo ,veq i lexove komentet e atyre qe e kan miratu shkrimin e tij ku te cilet, me duket, nuk e kan lexu as ata deri ne fund ...ishalla kan qene perngut !lol

Gjithe ate qe ka dashte me thene e ke ne rreshtin e fundit ,ky rresht qe iu ka ik te gjitheve ...mekat !

"Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak."


Merre me emnd sa ofenduese dhe deshpruese do te ishte sikur familjaret e viktimave ta lexonin apo ta besonin kete qmenuri ?!!

Nuk e di se si e keni marr edhe ju Rugovistat me kaq lehtesi kete thenje ,ku aludon se edhe me te edhe pa te gjerat do te vinin ketu ku jane ?


Apo ,une nuk po e di se per qfar historie flitet ,sa i kemi ?lolPs: Murrizi ,te lumte !;)


Mire e ke thane vjeshta, vetem mendjelehtet dhe njerezit jofalenderues munde te thone, nje gje te tille, se liria do te munde te fitohej pa gjak. Une jam i mendimit qe te dy krahet kan meritat e veta ne clirimin e kosoves, Rugova me diplomaci dhe afirmim te qeshtjes se kosoves dhe nga ana tjeter luftetaret e lirise qe luftuan dhe derdhen gjakun, jame shume i bindur qe secili qe mudohet te mohoi kontributin e tjetrit eshte gabim.

murrizi
17-09-12, 10:06
Sinqerisht tė u them,
Islamistat kurrė nuk do tė arrijn ta kuptojn filozofin rugoviane. Hendeku kėtu ėshtė aq i thellė sa qė kėto dy botėra kurrė nuk do tė piqen mes veti.
Kjo vetėm sa pėr ta sqaruar ''rugovizmin'', dhe ''islamizmin''.

Megjithatė kjo nuk e bėnė ''rugovizmin'' tė paprekshėm.
Unė kėtu nuk jam i sigurt qė historia nė dobi tė intereave kombėtare nuk do ti krijoj edhe mitin (sa pėr mua le ta bėjė, nuk m'jet hatri), por nėse dojm ti ndrrojm disa llafe ma t'lira, nganjėjher po duhet me shti doren ma fell n'thes.

Nuk o nuk o, per m'e qit krejt posht edhe Rugoven (veq mundsishtė mos ja ngjitni pėr do gjana se i ndjeri edhe vetė nganjėher nė vorr po ēuditet, e pi kap flokt me dor).

MemphiSx
17-09-12, 10:30
Njehere te kam pas thene mos rri me rrenca , po qe paskna harru me te thene edhe mos rri me budallle .lol

Ate qe e ka arrit Rugova per 20 vjet Jasharajt e kan arrite per 2 muaj dite edhe, tregom qe ku po te figuron trimi yt qe eshte ende gjalle apo qe e ka pas nje fund me te mire ?1989-1999 Bojn 10 vjet..knej ka na..jo 20!! Masnej..ku pi len kohen e para 1989-tes..ne cfare gjendje kan qen Shqiptaret...apo jemi pajtu na si Shqiptare me qat situate..??
Masnej...si ndryshoi situata ne Ballkan..pas themelimit te LDK-s..dhe kerkeses per Demokraci e Pavaresi te Kosoves??

Si ndryshoj politika e Europes e Amerikes..karshi politikes paqesore dhe filozofis Rugoviane?? A i keni parasysh kto gjana...apo vetem hajt na dul Ademi me Hashimin...luftoj 2 ore..e flijoi familjen...ju pergatit kurtha prej SHIK-ut(UDB-s-halitovitve me CO).!!

Dmth...gra e burra...po mos t'ishte politika paqesore e Ibrahim Rugoves,dhe filozofia e tij...nuk dot ishte as Adem Jashari!!

Bajlozi i Zi
17-09-12, 15:09
Pershendetje Natyra !


Ok ,Murrizi nuk paska thene asgje ,po tregona se qka kuptove ti se qka ka thene Bajlozi ? Apo ,veq i lexove komentet e atyre qe e kan miratu shkrimin e tij ku te cilet, me duket, nuk e kan lexu as ata deri ne fund ...ishalla kan qene perngut !lol

Gjithe ate qe ka dashte me thene e ke ne rreshtin e fundit ,ky rresht qe iu ka ik te gjitheve ...mekat !

"Historia, gjithmone arrin aty pėr ku ėshtė nisur. Gjithmonė. Ndash me 100 milion viktima, ndash pa e derdhe asnje pike gjak."


Merre me emnd sa ofenduese dhe deshpruese do te ishte sikur familjaret e viktimave ta lexonin apo ta besonin kete qmenuri ?!!

Nuk e di se si e keni marr edhe ju Rugovistat me kaq lehtesi kete thenje ,ku aludon se edhe me te edhe pa te gjerat do te vinin ketu ku jane ?


Apo ,une nuk po e di se per qfar historie flitet ,sa i kemi ?lolPs: Murrizi ,te lumte !;)

Ti mirė e ki, shumė,

Une e pata fjalen pėr ate Historinė me H te madhe, sepse, po, jane ėshtė edhe ajo historia, nuk e dij nėse e ke degjuar, historia e Lizes qe ka shku pėr here te pare ne boten e ēudirave. Pastaj ėshtė edhe historia e mihanes kur ka hy pėr here te pare ne benaf... Ka plot histori historia.

Por, ti po brengosesh pse po e harrojme gjakun e derdhur!?
Plotesisht ke te drejte.
Por, Historia nuk merzitet pėr ate pune. E poshter kjo Historia, ė?

Jane nja dy kėngė, perla te muzikes shqiptare:

1. "Janinės ē'i panė sytė"
ēka i panė sytė Janinės?
Masakra, masakra, masakra. Janina kur e pa ato masakra ishte toke e paster shqiptare. U derdh gjak i paster shqiptar. Rreth 50 mije shqiptare te masakruar. Sot Janina toke greke. Kurrgjo kurrkujt.

2. "Moj e bukura, More"
More-a ėshtė njė vend i mrekullueshen ne greqi. Toke greke.
Dikur More-a ishte tokė e paster shqiptare. Masakra, masakra, masakra, mija shqiptarė tė vrarė e tė ikur. "Si tė lashė, e mė s'tė pashė". Kurra ma hiē nuk e kanė pa shqiptarėt e ikur tė bukurėn vendlindje, More-nė.


Tash,
Ti qe po thu gjaku i derdhur: a e din emrin e ndonje shqiptare qe ėshtė maskaruar ne Janine ne ate kohė? Prej 50 000, veē njė emer te gjakut te derdhur a e din?

A e din ti ndonje emer te shqiptarit te maskaruar ne More? Veē njė emer shqiptari te gjakut te derdhur?

Nuk ju dihen emrat, askush nuk i permende, as askujt nuk i intereson sot. Sepse ne ate kohė Arsye e Historise se Greqise ishte Venizellosi, baba i diplomacise se shtat krajlive. Qashtu ka dashte Venizellosi, qashtu ka ndodhe. Pikė.

A e din ti ndonje emer shqiptari qe ka derdhe gjak ne luften kur shkijet e kane marre Nishin, Prokuplen, Toplicen e Sanxhakun (toka te pastra shqiptare)???
Jane vra me mijera shqiptare, ti a e din veē njė emer???

A e din ti veē njė emer prej atyre 300 kaloresve shqiptare me te cilet ishte kthyer skenderbeu ne Kruje? Veē njė emer.

Po ne ato 25 lufterat qe i kane ba shqiptaret ne kohen e skenderbeut pėr 25 vjet, a e din ti veē njė emer te ndonje shqiptari qe ėshtė vra e qe ka derdhe gjak ne ato lufta???
Veē 1 emer, a e din???

Jo veē ti, po as guglli, as wikipedia, as librat as askush nuk ua din.

Tregom ti pse???
Ti nuk i din as krejt emrat e te vrareve te familjes Jashari!!!
Ti nuk i din as krejt emrat e te vrareve ne masakren e Reēakut? As te masakres se Qyshkut, as te Obrise!!!

Nuk i din, sepse "nuk ka nevoje me i dijte". Apo???
Nuk te ėshtė dukur e rendesishme me ua mbajt mend emrat. Te ėshtė dukur diēka e kotė. Apo?

Pse mos me i dijte? A nuk ėshtė turp pėr ty mos me e dijte ate gjak te derdhur???


Ti e ke ndi televizorin "Jasharet, Jasharet, Rugova Rugova", edhe qaq. Me shkru ne internet din, qaq. Hyn ne forum e e leshon njė fjale si lopa baglen. Qaq.

Perndryshe,

Nėse s'po te pelqen kjo forme e diskutimit, lirisht tregom:

A po don si ne institut, a po don si ne ēajtore???

Veē fol.

MemphiSx
17-09-12, 15:20
Edhe Adem Jashari prej vorrit..ish ka i thot vetes..se ku kam qen ne vitin 1989 se si kam dal zot ktij vendi..pse sjom fliju qateher e per me kon na njo 10 vjet perpara!

Shum pyetje ish tu ja bo vetit...

valiii
17-09-12, 19:45
Per te rallen here pajtohem ketu. Panta nuk ia mohon kontributin viktimave e fakt eshte qe historija i lene ato pas dore sepse ne zhargonin e historise jane detalizma qe nuk shikohen as me llupe...

E kane nje refren elita 5 :" Bota eshte teater, njerzite jane aktor. Zoti cakton rolet, dreēi rezhisor "... Kuptojeni qysh doni... Roli i shumices prej neve ketu ka qene me ja msy bllaces, I Ademit rezistenca dhe sakrifica per Rugoven s'po flas pasi qe e urej filozofine...

Zanzi/M
18-09-12, 06:27
Gjithcka spontane ka qene po cfar filozofie ....

natyra
23-09-12, 23:00
Pershendetje Vjeshta!
Me erdhi mire shum per deklarimin tend...paske bere ni pun te mire me te vertet!

P.s.dhe populli nuk thote kote,(pa ngren ni thes kry me mikun/en) nuk mund e dallosh cili/a eshte?!lol
Pavresishte Virtualiteti?mendoi,se pak dallon dhe ne realitet!;)

[Nuk e di se si e keni marr edhe ju Rugovistat me kaq lehtesi kete thenje ,ku aludon se edhe me te edhe pa te gjerat do te vinin ketu ku jane ?/QUOTE]

E sa i perket thenjes per ne Rugovistet....besoi se jemi ne rrugen e drejt per qdo gje qe flitet rreth FILOZOFIS se Dr-RUGOV'S...Pa pyetur per pakicen qe kundershtoin Filozofin e Tij.
P.s.Fatkeqsisht si puna e jote dhe Murrizit!lol:P


Perndryshe,mesohu te mos je prezent pa te thirre:wink:lol


[QUOTE]Apo ,une nuk po e di se per qfar historie flitet ,sa i kemi ?lol

LOL Nuk po flitet per Histori!....por po flitet per FILOZOFI e Dr.RUGOV'S.Ne mos gabohem:tongue:

Bile,as per "Adem Jasharin" si hiqe,sa i perket FILOZOFIS.

kshtuqe,m'fal'a nese kam gabuar Temen!Ps: Murrizi ,te lumte !;)

Dhe,s'po di per qka ke than..Morrizi te lumte?
P.s.na sqaro nje qike:tongue:

Mmbtsh zonje!

natyra
23-09-12, 23:16
Gjithcka spontane ka qene po cfar filozofie ...


.

Hahhahaha dhe,Spontanisht e paske shkrua Tybe!;)(ashtu, jerem desha t'them)lol!


shnetje,

Lapsi
24-09-12, 09:25
Per cfare filozofie e keni fjalen: per luleshtrydhjet e beogradit?

jadore
24-09-12, 09:38
Per cfare filozofie e keni fjalen: per luleshtrydhjet e beogradit?


Lapsi ,
a kam kallxu nahjer qe fjalve ju tutna - pasha nje Zot po , ma shume se kerkujte fjalve ju kam tuten , fjala ne qone fjala me rrzon . me fjal me matet dija , me fjal me mbatet nderi , me fjal me mbatet rendesia ..
nejse ( qe thote Alimja )
ti kthehem temes ..
t'a kisha lexu qe po aludohet per fillozofi te kohes kur po udheheq Thaqi , nima kisha kesh edhe Une .( tash politiken as nuk e du as nuk e percjelli , pse nuk e percjelli thuaj ti , seeeeeee moti i pata kuptu punt , ani politikes se shpitarhones , hiq se ke vshire , ska ma e thjeshte , hiq tak , naiva jane ne kete rrafshe ,
e qe kesh tuj thone, ( qe thote Alimja )
fillozofi e vaktit te Rugoves po , mos e ti e Akademikeve qe qendruan pas tij po .Ka pas ,
nejse ..nima hala kish Dredhza , pash ne market , edhe pse bastonit i dol vakti valla ..

GURI SYLAJ
24-09-12, 12:39
A paska dredheza a? Na paska pshtu Zoti se, kta te hujte veq dredheza po lypshin ,se edhe ashtu ,ktu nuk ka mete ma sen qe nuk e shitem e nuk e hangrem ,THOJSHIN,veq hatri i qatyne DREDHEZAVE po rrime edhe naj dite ksajde se ,nime ,qatyne ,DRDHEZAVE, hiq nuk po ju intereson politika e as Historia Hegeliane e BajloZit...!!

Lapsi
24-09-12, 14:33
a po e shet dredhezat ashtu sic e ke shit b...?

jadore
24-09-12, 14:42
a po e shet dredhezat ashtu sic e ke shit b...?


kujt ja shtrove kete pytje Lapsi ?
mua, Guri Syles , apo Rugoves ?

Lapsi
24-09-12, 21:29
kujt ja shtrove kete pytje Lapsi ?
mua, Guri Syles , apo Rugoves ?
ia shkruajta bajlozit, viktimes kerkuesit te azilit

natyra
25-09-12, 20:24
ia shkruajta bajlozit, viktimes kerkuesit te azilit


Lapsi, ky shkrimi larte nga ti(si dhe tjetri i parafundit dedikuar antares Jadore)!.. te ben mos dallimin e gjinis ne "Virtualitet"lol:rolleyes:

Andaj dhe diqka kisha per Ty, jane perzi gjerat, mos te habitemi kur do te lindin femij burrat e jo grat :tongue:
P.s.po e njef ket shkrim apo?;)

Mmbtsh zoteri apo zonje,si duash merre (jan perzi gjerat ma) hahahah,ashtu kshtu,s'kan mbet BURRA per ta perfill FILOZOFIN e Dr.Rugoves tutje!kote lodheni tybe:biggrin:

Natyra.

Lapsi
26-09-12, 10:01
Lapsi, ky shkrimi larte nga ti(si dhe tjetri i parafundit dedikuar antares Jadore)!.. te ben mos dallimin e gjinis ne "Virtualitet"lol:rolleyes:

Andaj dhe diqka kisha per Ty, jane perzi gjerat, mos te habitemi kur do te lindin femij burrat e jo grat :tongue:
P.s.po e njef ket shkrim apo?;)

Mmbtsh zoteri apo zonje,si duash merre (jan perzi gjerat ma) hahahah,ashtu kshtu,s'kan mbet BURRA per ta perfill FILOZOFIN e Dr.Rugoves tutje!kote lodheni tybe:biggrin:

Natyra.
kush te tha se ishte per Jadoren?!!!
mua nuk me jane perzi gjerat, lexoje mire per ke ishte...apo filozofia e rugoves te ka verbu shiqimin?

Bajlozi i Zi
26-09-12, 19:04
kush te tha se ishte per Jadoren?!!!
mua nuk me jane perzi gjerat, lexoje mire per ke ishte...apo filozofia e rugoves te ka verbu shiqimin?

I nderuar Lapsi,

Ku po ke dhimtė ma shumė? A mund te jesh pak me konkret, te lutem?
Pastaj shohim e diskutojme.

Bile me kenaqesi, sepse, qe te jem krejt i sinqerte, kur diskutoj ketu me tipa si ti, murrizi, vjeshta, hajra e disa si ju, mua vetja me duket ma i menqur se Ajnshtajni.
Po, e dij edhe une, ėshtė e cuditshme kjo, sepse une e dij qe nuk jam, por kohet e fundit ky forum te jep njė kesi pershtypje.
Bile shfrytezoj rastin te i ftoj te gjitha ata e ato qe ndihen analfabete, te vijne ne kete forum, dhe pernjehere do ta ndjejne veten krejt ndryshe, do te ndjehen si intelektualė e do te fillojne te shkruajne thenie te menqura e citate filozofike, keshilla pėr dashurine e pėr seksin. Si me dorė!!!

Idealist
30-09-12, 14:44
Mendoni pak: LDK, aktiviteti i gazetes Bujku, qeveria ne ekzil. Cfare domethenie kane. Nese flasim per orientim politik, atehere ketu kemi shkeputje nga realiteti. Nese ju kujtohet transmetimi 15 minuteshe, ne mbremje, te lajmeve ne nje program Kroat. Mandje konferenca e Londres qe delegacioni shqiptar (Rugova prijes) nuk kishin te drejte te hyne mbrenda po mbeten ne hollet ku u mbante konferenca dhe debatin e percollen nepermjet TV-se, poashtu Permendim Dejtonin: e dini sa u levdronte Ibrahim Rugova se do merrte pjese - se ajo eshte ceshtje teknike kur do te niset delegacioni Kosovar. Edhe ketu deshtoi, nuk u perfillen shqiptaret. Kur ka mosperfillje, per cfare filozofie behet fjale?
Me siguri jo te plote

GURI SYLAJ
30-09-12, 15:32
Mospjesemarrja ne Dejton ,e shqiptareve ,ishte fat qe nukdij nga kush u programu.Ketu kishim te bejme me hesape ne mes vlleyerve sllav dhe ashtu edhe doli,secili mori pjesen e vet,EDHE PSE NE NJE SHTET!! Kurse hesapet ne mes Nesh dhe Serbeve nuk jan dhe nuk trajtohen si hesape ne mes vlleyerve por si hesape ne mes FQINJEVE .

Idealist
30-09-12, 16:44
Mospjesemarrja ne Dejton ,e shqiptareve ,ishte fat qe nukdij nga kush u programu.Ketu kishim te bejme me hesape ne mes vlleyerve sllav dhe ashtu edhe doli,secili mori pjesen e vet,EDHE PSE NE NJE SHTET!! Kurse hesapet ne mes Nesh dhe Serbeve nuk jan dhe nuk trajtohen si hesape ne mes vlleyerve por si hesape ne mes FQINJEVE .
Shume gabim, po tregon per patriotizem te rrejshem e mos te them po tregohesh ne gjendje te mjerueshme. Harron stausin e Kosoves ne kohen e Dejtonit, ne arenen nderkombetare ceshtja e dejtonit shifet si nje proces ballkanik pa disa shtete ne te(Shqiperi, Bullgari). Ishte e nevojshme te diskutohet per ceshtjen shqiptare... e di pse nuk morren pjese shqiptaret? Po ta them troc: pershkak lojalitetit te Rugoves per Beogradin dhe kosova ne Dejton u pa si ceshtje e beogradit e jo e jugosllavise
Shume shpejt po i harrojni gjerat, apo luksi i sotshem para pc-se po ua trubullon mendjen...

Bajlozi i Zi
30-09-12, 16:58
Shume gabim, po tregon per patriotizem te rrejshem e mos te them po tregohesh ne gjendje te mjerueshme. Harron stausin e Kosoves ne kohen e Dejtonit, ne arenen nderkombetare ceshtja e dejtonit shifet si nje proces ballkanik pa disa shtete ne te(Shqiperi, Bullgari). Ishte e nevojshme te diskutohet per ceshtjen shqiptare... e di pse nuk morren pjese shqiptaret? Po ta them troc: pershkak lojalitetit te Rugoves per Beogradin dhe kosova ne Dejton u pa si ceshtje e beogradit e jo e jugosllavise
Shume shpejt po i harrojni gjerat, apo luksi i sotshem para pc-se po ua trubullon mendjen...

Serbia po bente masakra neper bosnje e kroaci. Millosheviqi po tregonte cmendurite me te medha te pas luftes se dyte boterore (srebrenice, vukovar, osijek etj). Bota po tmerrohej.

Rugova thjeshte u tha shqiptarėve: rrini urtė, duroni, kjo ėshtė shansa jonė historike. Le t'i japim rast dhe kohė botės qe ta sheh cmendurine e shkijve, le t'i japim kohė botes le ta sheh kafshėrinė shkijve.

Dhe bota e pa. Bota u tmerrua.

Ju pisat, u ngritėt para kohe, veē kundėr Rugoves. I sollėt ēetniket e paramilitaret e arkanit ne kosove me i shkerdhy nanat e motrat shqiptare. Ju keni ndejt ne mal edhe i keni kqyre arkanat qysh po shkerdhejne bija shqiptare.

Bota u pergatit sa ma shpejte qe mundi, i dhezi aeroplanat e bombardoi beogradin.

Ēka po don ti tash???

A ka ma thjesht???

Fol???

natyra
30-09-12, 17:48
P.s.sikur te hapej ni tem konkrete,kend me Votua per Filozof/e ?(ketu nen fd)pas Dr.Rugov's!(ne kohen e tij.)REALE

Deri me tani,Vota ime do shkonte per "Bajlozin e Zi" per dallim nga tjeret antar/e....PO TE JET DHE NE REALITET...(s'don koment)

Respekt

Rozafa
30-09-12, 20:57
Ai jetoi pak,por ndryshoi njė Shekull!
Dr. Ibrahim Rugova do te jete gjithmone nė piedestalin e kujtesės sė kėtij populli. Vepra e tij, vizioni dhe vlerat e tij letrare,politike,filozofike do tė jenė udhėrrėfim pėr brezat e kombit tonė.

natyra
30-09-12, 22:46
Ai jetoi pak,por ndryshoi njė Shekull!
Dr. Ibrahim Rugova do te jete gjithmone nė piedestalin e kujtesės sė kėtij populli. Vepra e tij, vizioni dhe vlerat e tij letrare,politike,filozofike do tė jenė udhėrrėfim pėr brezat e kombit tonė.

Dhe,keso ROZAFA i duhen KOMBIT!

Jetofsh sa Malet Moter...

me respekt te larte
Natyra.

GURI SYLAJ
01-10-12, 06:29
IDEALIST, behu per nje moment realist dhe me thuaj, kur ishte Dejtoni dhe ku ishin Sali Ceku ,Adem Jashari, Zahir Pajaziti e shume te tjere para keti far DEJTONI dhe pse ishin atje ?
Athua per Lojalitet ndaj Beogradit !!
Perbaltosja e Figures se I.Rugoves eshte perbaltosje e nje rrugetimi KOLOSAL te ceshtjes Shqiptare,ne pergjithesi e sidomos i shqiptareve ne Trojet Etnike nen ish jugosllavi .

konzuli
01-10-12, 08:06
Ai jetoi pak,por ndryshoi njė Shekull!
Dr. Ibrahim Rugova do te jete gjithmone nė piedestalin e kujtesės sė kėtij populli. Vepra e tij, vizioni dhe vlerat e tij letrare,politike,filozofike do tė jenė udhėrrėfim pėr brezat e kombit tonė.
Konkretisht cka ndryshoj ky ne shekullin e kaluar jam kureshtare te di edhe une si kosovaret tjere,po si ju te gjithe ketu qe mohoni te verteten duke ushqyer heshtjen ose pasivitetin e Rugoves ndaj qeshtjes kosovare ne vaqanti asaj kombetare..

Idealist
01-10-12, 13:06
Serbia po bente masakra neper bosnje e kroaci. Millosheviqi po tregonte cmendurite me te medha te pas luftes se dyte boterore (srebrenice, vukovar, osijek etj). Bota po tmerrohej.

Rugova thjeshte u tha shqiptarėve: rrini urtė, duroni, kjo ėshtė shansa jonė historike. Le t'i japim rast dhe kohė botės qe ta sheh cmendurine e shkijve, le t'i japim kohė botes le ta sheh kafshėrinė shkijve.

Dhe bota e pa. Bota u tmerrua.

Ju pisat, u ngritėt para kohe, veē kundėr Rugoves. I sollėt ēetniket e paramilitaret e arkanit ne kosove me i shkerdhy nanat e motrat shqiptare. Ju keni ndejt ne mal edhe i keni kqyre arkanat qysh po shkerdhejne bija shqiptare.

Bota u pergatit sa ma shpejte qe mundi, i dhezi aeroplanat e bombardoi beogradin.

Ēka po don ti tash???

A ka ma thjesht???

Fol???
Ti lexo per ate kohe dhe do shohesh se je gabim, Per Dejtonin Rugova thonte se do merte pjese dhe ate "kjo eshte ceshtje teknike".
Gjeja e dyte qe dua te them eshte me sa vijon: nuk do jem perkrahes as votues sikur qe kishte shkruar Natyra. te jesh pro ketij mendimi do thote te jesh perdhunues i Historis dhe familjes sate. Bajloz, te them nje gje: UCK mbrojti nderin e shqiptareve, kurse kur flet per perdhunimin po del shume naiv. Meqe po thua ashtu, hajt te jemi me te sinqert: cdo ushtar i UCK ka qene i denje ta mbroj familjen e vet, dmth nese flasim sipas logjikes tende na del se ti vete qenke i perdhunuar...

Guri Sylaj per ti mund te jete edhe mbinjeri po realiteti eshte ndryshe, ceshtja teknike e tij na doli mosperfillje. Mandje, ai nuk ka prezentuar veten si kryetar i kosoves por si nje lider i nje partie politike. Aishte njeshi, ngase kundershtaret e tij u burgosnin pa u be gjyq- kete e dijm te gjithe

winona
01-10-12, 13:43
Serbia po bente masakra neper bosnje e kroaci. Millosheviqi po tregonte cmendurite me te medha te pas luftes se dyte boterore (srebrenice, vukovar, osijek etj). Bota po tmerrohej.

Rugova thjeshte u tha shqiptarėve: rrini urtė, duroni, kjo ėshtė shansa jonė historike. Le t'i japim rast dhe kohė botės qe ta sheh cmendurine e shkijve, le t'i japim kohė botes le ta sheh kafshėrinė shkijve.

Dhe bota e pa. Bota u tmerrua.

Ju pisat, u ngritėt para kohe, veē kundėr Rugoves. I sollėt ēetniket e paramilitaret e arkanit ne kosove me i shkerdhy nanat e motrat shqiptare. Ju keni ndejt ne mal edhe i keni kqyre arkanat qysh po shkerdhejne bija shqiptare.

Bota u pergatit sa ma shpejte qe mundi, i dhezi aeroplanat e bombardoi beogradin.

Ēka po don ti tash???

A ka ma thjesht???

Fol???
E vertet eshte se Rugova ju tha shqiptarve rrini urt,duroni..duroni..por dikur kupa mbushet dhe kur mbushet ajo pelcet.Uēk ishte ajo qe ngriti tensionin boteror dhe ju dha argument botes per ta berč politiken e Kosoves.Bota e qytetruar e kuptoj se shqiptaret jane te gatshem te luftojn per ti ēliruar trojet e veta.Vetem ateher u binden dhe i dhezen aeroplanet ,filluan bombartimet mbi serbin dhe nuk i ndalen ato vazhduan edhe perkunder thirrjes se Rugoves qe Nato ti nderprej bombartimet.Sa per filozofin Rugoviane sot Kosova do te ishte ende nje krahine e pushtuar nen serbin.
E ti fol..e thoni tani ēka te doni!

Bajlozi i Zi
01-10-12, 14:27
E vertet eshte se Rugova ju tha shqiptarve rrini urt,duroni..duroni..por dikur kupa mbushet dhe kur mbushet ajo pelcet.Uēk ishte ajo qe ngriti tensionin boteror dhe ju dha argument botes per ta berč politiken e Kosoves.Bota e qytetruar e kuptoj se shqiptaret jane te gatshem te luftojn per ti ēliruar trojet e veta.Vetem ateher u binden dhe i dhezen aeroplanet ,filluan bombartimet mbi serbin dhe nuk i ndalen ato vazhduan edhe perkunder thirrjes se Rugoves qe Nato ti nderprej bombartimet.Sa per filozofin Rugoviane sot Kosova do te ishte ende nje krahine e pushtuar nen serbin.
E ti fol..e thoni tani ēka te doni!

A e din bota cfare masakra behen ne Ēeēeni??? A e din bota qe cecenia jane te gatshem me luftu??? A e din bota cfare maskra behen ndaj kurdeve??? A e din bota qe kurdet po luftojne???
A e din bota qe atje luftohet e behen masakra qe 30 vjet??? A po i han leshi dikujt qe luftojne ēeēenet, e kurdet e palestinezet e qe derdhin gjak??? Qe 30 vjet???

Mendoni pak, oj lopt e mija!!!

Ju po folni sikur Rugova e ka posedu bomben atomike e s'ka dasht me perdor!!! Ēka ka pas me t'ba tjeter Rugova???

A jeni budall ju, a ēka dreqin keni?!

valiii
01-10-12, 14:58
Rugova ska dite me i lidhe dy fjale, kete e dime shumica dhe kjo deshmon per nivelin e tij prej filozofi dhe ne pergjithesi te ashtuquajturen filozofin e tij.
Interes i SHBA-ve ka qene shpartallimi i BRSS-se sikurse edhe i YU-se. Sllovenia dhe Maqedonia procesin e "ēlirimit" e kaluan pa asnje therre ne kembe, Ne kaluam me keq se Kroacia e pak me mire se Bosnja, kush do te ishte ne krye te njejtin sahon do ta kishim, ne fakt rugoven statusi i te qenit kryetar ka qene i vetmi shkak qe ka vdek nga alkooli se perndryshe do pesonte fatalitet nga ndonje plumb sikur koleget e tij. Po nejse te gjithe e dijme se i ndjeri ka luftuar ne menyra te ndryshme per te mos pesuar atentat (njehere duarshtrengimet te percjedhura me zgerdhirje live ne tv e tjetra i fshehur ne ndonje skute te vatikanit). Kjo ishte sa i perket filozofise dhe kryetarllokit te tij, kurse si shkrimtar ka qene nder zero. Nuk e di a i ka botu 3/4 libra gjithsej, por qe ralle kush i ka lexuar sepse jane nder nivelin e duhur qe e karakterizon nje shkrimtar.

Bajlozi i Zi
01-10-12, 15:10
Rugova ska dite me i lidhe dy fjale, kete e dime shumica dhe kjo deshmon per nivelin e tij prej filozofi dhe ne pergjithesi te ashtuquajturen filozofin e tij.
Interes i SHBA-ve ka qene shpartallimi i BRSS-se sikurse edhe i YU-se. Sllovenia dhe Maqedonia procesin e "ēlirimit" e kaluan pa asnje therre ne kembe, Ne kaluam me keq se Kroacia e pak me mire se Bosnja, kush do te ishte ne krye te njejtin sahon do ta kishim, ne fakt rugoven statusi i te qenit kryetar ka qene i vetmi shkak qe ka vdek nga alkooli se perndryshe do pesonte fatalitet nga ndonje plumb sikur koleget e tij. Po nejse te gjithe e dijme se i ndjeri ka luftuar ne menyra te ndryshme per te mos pesuar atentat (njehere duarshtrengimet te percjedhura me zgerdhirje live ne tv e tjetra i fshehur ne ndonje skute te vatikanit). Kjo ishte sa i perket filozofise dhe kryetarllokit te tij, kurse si shkrimtar ka qene nder zero. Nuk e di a i ka botu 3/4 libra gjithsej, por qe ralle kush i ka lexuar sepse jane nder nivelin e duhur qe e karakterizon nje shkrimtar.

valiii,

A e din ēka ėshtė nihilizmi???

valiii
01-10-12, 15:50
se pari duhet ta kesh parasysh se jemu duke shkruar ne forum e jo ne mesingjer as nuk jemi ne ndonje gare diturije si milioneri apo lloje te ndryshme te kuizit.
Shume pak ka rendesi se sa di une cka eshte apo cka nuk eshte nihilizmi. Shume veshtire dhe nevojitet kualifikim i larte te jesh i informuar rreth nihilizmit. Ato cka i kam thene i ka te fresketa gjisecili qe ka mbri me i gzuar mbi 20 pranvera.

Ti a e din cka eshte nihilizmi ???

Nese po. Tregoju atyre qe se din !

Bajlozi i Zi
01-10-12, 16:26
se pari duhet ta kesh parasysh se jemu duke shkruar ne forum e jo ne mesingjer as nuk jemi ne ndonje gare diturije si milioneri apo lloje te ndryshme te kuizit.
Shume pak ka rendesi se sa di une cka eshte apo cka nuk eshte nihilizmi. Shume veshtire dhe nevojitet kualifikim i larte te jesh i informuar rreth nihilizmit. Ato cka i kam thene i ka te fresketa gjisecili qe ka mbri me i gzuar mbi 20 pranvera.

Ti a e din cka eshte nihilizmi ???

Nese po. Tregoju atyre qe se din !

Mirė,

Do te shkruaj pėr Rugoven nja disa rreshta ma poshte.

Ti nuk e ke lexu vepren e Xhojsit (Joyce).
Ti nuk e ke lexu vepren e Volterit (Voltaire).
Ti nuk e ke lexu vepren e Tolstoit.
Ti nuk e ke lexu vepren e Bartit (Roland Barthes). Ti nuk e din kush ėshtė Barti.
Ti nuk e ke lexu Imanuel Kantin. As Spinozen, as Sartrin as Simelin, Derriden, as Diderone, as Monteskiene, as Mopasanin...
Ti nuk e din ēka ėshtė dhe pse ėshtė Sorbona.
Ti nuk e din ēka ėshtė strukturalizmi, as funksionalizmi, as semiotika, as estetika e refuzimit.

Pse, po t'i them keto, a??? Ti mund te thuash, asgje nuk me duhen.

Ama, te duhen kur don me fol pėr vepren e Rugoves. Pėr biografine e Rugoves.
Te duhen kur don me e qele gojen me fol pėr Rugoven.
Perndryshe tregon qe je lope e gjallė. (asgje personale).

Nuk ka qene shkrimtar Rugova.
Ka qene studijues i kritikes se letersise.

Ti din veē shtosa pėr chuck norrisin qe tregohen neper ēajtore.
E Rugova nuk ka qene chuck norris.

hashim thaēi ėshtė. (Ne vitin 1997 shqiperia 100% ishte ne dore te grekeve dhe shkijve. e hashimi prej prej hoteleve te tiranes e ka mbrojt Kosoven. Shqiptaret ma te mirė ne ate kohė, jane vra brenda territorit te shqiperise e ne Tirane. shkijet e paten pushtu tiranen e durresin, bash ato vende ku e zienin politiken hashimi e jakupi e xhavit haliti... bashke me fatos nanon ( nano ne 1997 ne takim me millosheviqin ne greqi, tha: kryeqytet i kosoves ėshtė beogradi, dhe qeshtja e kosoves ėshtė ceshtje e brendshme e serbise. E baba i hashimit ne ate kohė ka qene nano e paskal milo. Ne te njejten kohė neper hotelet e tiranes kane ndejte edhe arkani edhe shtabi i uēk-se se hashimit. Ne ate kohė Rugova ėshtė akuzuar pse nuk po don me e vizitu Shqiperine.) Keto qe i thashe, shuuume lehte vertetohen ndash nga shtypi e media, ndash nga google. E ne i dijme, sepse siē the edhe vet gjallė kemi qene.

Ma shkurt, ju qaq dini, qaq folni. (Kjo ėshtė formula e ēajtores).

Oqeani
01-10-12, 16:38
Bajlozi qenka lodhur pak !

1989 dhejtor, 1990 janar .... Cili ishte ai qe shpetoi popullin ?
Athua Hasha !!!!
Bajloz, fol me dy fjali, sepse edhe Rugova flitete ashtu :)

sherri
01-10-12, 17:03
Nejse, per temen seshte mbet edhe shume me thane, flm, Bajloz. Edhe nje lutje: lehtojau cajat pak, se t'rane jan per kete kategorin e.........po de qatynve ;)

Idealist
01-10-12, 17:16
Mirė,

Do te shkruaj pėr Rugoven nja disa rreshta ma poshte.

Ti nuk e ke lexu vepren e Xhojsit (Joyce).
Ti nuk e ke lexu vepren e Volterit (Voltaire).
Ti nuk e ke lexu vepren e Tolstoit.
Ti nuk e ke lexu vepren e Bartit (Roland Barthes). Ti nuk e din kush ėshtė Barti.
Ti nuk e ke lexu Imanuel Kantin. As Spinozen, as Sartrin as Simelin, Derriden, as Diderone, as Monteskiene, as Mopasanin...
Ti nuk e din ēka ėshtė dhe pse ėshtė Sorbona.
Ti nuk e din ēka ėshtė strukturalizmi, as funksionalizmi, as semiotika, as estetika e refuzimit.

Pse, po t'i them keto, a??? Ti mund te thuash, asgje nuk me duhen.

Ama, te duhen kur don me fol pėr vepren e Rugoves. Pėr biografine e Rugoves.
Te duhen kur don me e qele gojen me fol pėr Rugoven.
Perndryshe tregon qe je lope e gjallė. (asgje personale).

Nuk ka qene shkrimtar Rugova.
Ka qene studijues i kritikes se letersise.

Ti din veē shtosa pėr chuck norrisin qe tregohen neper ēajtore.
E Rugova nuk ka qene chuck norris.

hashim thaēi ėshtė. (Ne vitin 1997 shqiperia 100% ishte ne dore te grekeve dhe shkijve. e hashimi prej prej hoteleve te tiranes e ka mbrojt Kosoven. Shqiptaret ma te mirė ne ate kohė, jane vra brenda territorit te shqiperise e ne Tirane. shkijet e paten pushtu tiranen e durresin, bash ato vende ku e zienin politiken hashimi e jakupi e xhavit haliti... bashke me fatos nanon ( nano ne 1997 ne takim me millosheviqin ne greqi, tha: kryeqytet i kosoves ėshtė beogradi, dhe qeshtja e kosoves ėshtė ceshtje e brendshme e serbise. E baba i hashimit ne ate kohė ka qene nano e paskal milo. Ne te njejten kohė neper hotelet e tiranes kane ndejte edhe arkani edhe shtabi i uēk-se se hashimit. Ne ate kohė Rugova ėshtė akuzuar pse nuk po don me e vizitu Shqiperine.) Keto qe i thashe, shuuume lehte vertetohen ndash nga shtypi e media, ndash nga google. E ne i dijme, sepse siē the edhe vet gjallė kemi qene.

Ma shkurt, ju qaq dini, qaq folni. (Kjo ėshtė formula e ēajtores).Cfare jane keta, kuiz - kuiz, kuiz-kuiz, kuiz-kuiz... ti po thua se jemi lope, nese dikush qenka lope ti je bik spanjoll qe vrapon pas ngjyres se kuqe (ti pas rugoves)
Ke permend disa autor, ok pa problem mund te nisim me veprat me te hershme, nga Homeri, sofokliu... vetem mos e lexo IDIOTI-n e Dostojevskit ngase po sillesh per mrekulli si idiot

paq shendete bajloz i kuq

Bajlozi i Zi
01-10-12, 17:30
Cfare jane keta, kuiz - kuiz, kuiz-kuiz, kuiz-kuiz... ti po thua se jemi lope, nese dikush qenka lope ti je bik spanjoll qe vrapon pas ngjyres se kuqe (ti pas rugoves)
Ke permend disa autor, ok pa problem mund te nisim me veprat me te hershme, nga Homeri, sofokliu... vetem mos e lexo IDIOTI-n e Dostojevskit ngase po sillesh per mrekulli si idiot

paq shendete bajloz i kuq

Idealist,

Ti je ketu te fyesh ne privat. (ti e din pse e kam fjalen).
Ky ėshtė niveli yt.

Se u perket veprave dhe emrave qe kam cekur me lart: kam mundur une me i permende edhe plot emra tjere. POR, nuk e kane vendin aty. Nuk e kane aty, sepse ketu po flitet veē pėr filozofine rugovjane - rugovizmin. (Filozofia rugovjane lidhet direkt me ata emra e vepra te ashtuquajtur: shpirti i popujve).

Me e vleresu filozofine rugovjane pa i njofte qato vepra e autorė, dmth te jesh lope e gjallė.

Naki
01-10-12, 20:13
Ne mund ti shfaqim mendimet individuale mbi figurat e ēmuara kombėtare,por mungesa e kompetencave na bėnė keq ,reflektimet tona do tė jenė tė gabueshėme.
Kur Njeriu fletė e shkruanė tallava pa kompetencė profesionale ėshtė gjynahė pėr shkronjat qė i shtypim sepse ato do tė na mallkojnė.
Diplomacia Botėrore,Institucionet shkencore,historike e kanė dhėnė mendimin mbi figuren e Dr Ibrahim Rugovės edhe para pėrfaqėsuesėve tė Popullit nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės kjo ėshtė valide dhe e pa diskuteshme.

valiii
01-10-12, 20:22
spo dihet kush po shkruan tallava ketu... Nuk qete ne gjendje asnjeri me i mohu ato argumente qe shkrova me larte. Pse ēfar kompetencash duhet te kete njeriu te shkruaj per nje ish te vetquajtur plesident. Per mua ka qene dhe mbetet nje hiē ky me gjithe ate qorin tjeter kadalucin (une nuk i konsideroje figura kombtare, ketu lirishte bashkangjitja edhe terezen). Duhet te jesh shume hipokrit te i mbijetosh sistemeve si keta fundat e teglles. Tung!

Bajlozi i Zi
01-10-12, 21:04
spo dihet kush po shkruan tallava ketu... Nuk qete ne gjendje asnjeri me i mohu ato argumente qe shkrova me larte. Pse ēfar kompetencash duhet te kete njeriu te shkruaj per nje ish te vetquajtur plesident. Per mua ka qene dhe mbetet nje hiē ky me gjithe ate qorin tjeter kadalucin (une nuk i konsideroje figura kombtare, ketu lirishte bashkangjitja edhe terezen). Duhet te jesh shume hipokrit te i mbijetosh sistemeve si keta fundat e teglles. Tung!

Eh qitash, po,

Tash ke dal prej ēajtores...

... i ke mbush xhepat me gurė edhe po i gjuan e po i shanė krejt udhėtarėt qė kanė syze.

Idealist
01-10-12, 21:41
Ne mund ti shfaqim mendimet individuale mbi figurat e ēmuara kombėtare,por mungesa e kompetencave na bėnė keq ,reflektimet tona do tė jenė tė gabueshėme.
Kur Njeriu fletė e shkruanė tallava pa kompetencė profesionale ėshtė gjynahė pėr shkronjat qė i shtypim sepse ato do tė na mallkojnė.
Diplomacia Botėrore,Institucionet shkencore,historike e kanė dhėnė mendimin mbi figuren e Dr Ibrahim Rugovės edhe para pėrfaqėsuesėve tė Popullit nė Kuvendin e Republikės sė Kosovės kjo ėshtė valide dhe e pa diskuteshme.
Naki, tani nuk me habit fakti se te gjithe moderatoret jane prorugoves, prokrishter dhe proanetareve qe fyen anetaret tjere qe nuk kane mendim te njejte me ta. Sidoqoft (po i pergjigjem edhe bajlozit), filozofia e rugoves ishte e mbrapsht dhe ka karakter vetevrases. Pse e them kete? Fakti se kishte fjalor te cunguar, kritiku letrar i doktoruar me Bogdanin i mungonte strategjia e mbrendshme qe ne moment te kundershton Naki per diplomacin qe e permende.
Laing thote se rrenjet e krizave psikologjike qendron keputja e lidhjes mes trupit dhe vetvetes se personit dhe pohon se kjo keputje sjelle me vete nje perpjestim te pashmangshem vetvejte. Rugova me kohe humbi elementin e vazhdimesise se vetvetes duke krijuar nje vetvete false. Ne fakt u be i huaj per veten e vet. Per kete ja nje argument: zgjatja doren Millosheviqit
Gjeja e dyte, sulmi, kontradikta e vetvetes me dukjen thelloi krizen: ja argument: Ikja e tij ne Itali.
Nuk dua me shume te shtjelloj, ngase ne kete forum ka simpati te madhe per te, argumentet mungojn. Kur e permendet diplomacin, u trishtova nga ajo fjale ngase nderkombtarisht problemi i Kosoves u shtjellua dhe u zgjodh pas daljes ne Skene te UCK.
Merreni ne konsiderat kete: Vetedia strategjike rrenjet i ka ne histori, kurse planifikimi rrenjet i ka ne realitet- nese ekziston rugovizmi si filozofi, atehere me plotbindje them se kjo filozofi eshte e vdekur. Shembull per kete i keni dy argumentet: takimi me millosheviqin dhe ikja ne itali. Kurse, argumentin e trete qe mbeshtjellet ne shtetin Shqiptar nuk do e permendi per hire te moderatoreve (koha do te tregoje kush ka qene rugova, andaj uleni topin ne fushe- shifeni cfare bene Messi- mrekulli apo jo :) )

Domira
01-10-12, 21:55
Rugova ska dite me i lidhe dy fjale, kete e dime shumica dhe kjo deshmon per nivelin e tij prej filozofi dhe ne pergjithesi te ashtuquajturen filozofin e tij.
Interes i SHBA-ve ka qene shpartallimi i BRSS-se sikurse edhe i YU-se. Sllovenia dhe Maqedonia procesin e "ēlirimit" e kaluan pa asnje therre ne kembe, Ne kaluam me keq se Kroacia e pak me mire se Bosnja, kush do te ishte ne krye te njejtin sahon do ta kishim, ne fakt rugoven statusi i te qenit kryetar ka qene i vetmi shkak qe ka vdek nga alkooli se perndryshe do pesonte fatalitet nga ndonje plumb sikur koleget e tij. Po nejse te gjithe e dijme se i ndjeri ka luftuar ne menyra te ndryshme per te mos pesuar atentat (njehere duarshtrengimet te percjedhura me zgerdhirje live ne tv e tjetra i fshehur ne ndonje skute te vatikanit). Kjo ishte sa i perket filozofise dhe kryetarllokit te tij, kurse si shkrimtar ka qene nder zero. Nuk e di a i ka botu 3/4 libra gjithsej, por qe ralle kush i ka lexuar sepse jane nder nivelin e duhur qe e karakterizon nje shkrimtar.

Valii nuk po du me besu se ka njeri qe jo qe merr ere sado pak ne proceset qe i kaluam ne kete 20 vjecar, po qe se paku ka qene deshmitar i kohes qe e kaluam, e vertet mendon keshtu siq thua ti!!!

A bash vertet po ta merr mendja se tė gjitha kancelarite e botes ia hapen dyert Presidentit Rugova po te ishte keshtu siq thua ti!?
Ishalla nuk po mendon se ti je mbi gjithe ate ajke te botes e cila me respekt e pranoi, e degjoi dhe i besoi Presidentit Rugova!
Fjalamania ne diplomaci nuk cmohet Valiii, cmohet mesazhi, e kete Presidenti Rugova jo se e perconte pa medyshjen as me te vogel, por ai linte pershtypjen e njeriut i cili do te mirrte-realizonte herdo kure, ate cka ishte kerkese e popullit te vet.
Patjeter se studimi i gjate i veprave te cilat i permendi Bajlozi, ka ndiku jo vetem ne prezentimin te nje karizme shume unike te nje politikani te permasave boterore (karizma e Presidentit Rugova ishte nje gje e lindur), por edhe ne kompletimin e njohurive te Presidentit Rugova si artikulues jashtzakonisht i vecante i kerkesave te popullit te vet.

Gati gati po me shkon mendja se je xheloz ti Valiii!!!!

M'fal a!

Naki
01-10-12, 22:06
Naki, tani nuk me habit fakti se te gjithe moderatoret jane prorugoves, prokrishter dhe proanetareve qe fyen anetaret tjere qe nuk kane mendim te njejte me ta. Sidoqoft (po i pergjigjem edhe bajlozit), filozofia e rugoves ishte e mbrapsht dhe ka karakter vetevrases. Pse e them kete? Fakti se kishte fjalor te cunguar, kritiku letrar i doktoruar me Bogdanin i mungonte strategjia e mbrendshme qe ne moment te kundershton Naki per diplomacin qe e permende.
Laing thote se rrenjet e krizave psikologjike qendron keputja e lidhjes mes trupit dhe vetvetes se personit dhe pohon se kjo keputje sjelle me vete nje perpjestim te pashmangshem vetvejte. Rugova me kohe humbi elementin e vazhdimesise se vetvetes duke krijuar nje vetvete false. Ne fakt u be i huaj per veten e vet. Per kete ja nje argument: zgjatja doren Millosheviqit
Gjeja e dyte, sulmi, kontradikta e vetvetes me dukjen thelloi krizen: ja argument: Ikja e tij ne Itali.
Nuk dua me shume te shtjelloj, ngase ne kete forum ka simpati te madhe per te, argumentet mungojn. Kur e permendet diplomacin, u trishtova nga ajo fjale ngase nderkombtarisht problemi i Kosoves u shtjellua dhe u zgjodh pas daljes ne Skene te UCK.
Merreni ne konsiderat kete: Vetedia strategjike rrenjet i ka ne histori, kurse planifikimi rrenjet i ka ne realitet- nese ekziston rugovizmi si filozofi, atehere me plotbindje them se kjo filozofi eshte e vdekur. Shembull per kete i keni dy argumentet: takimi me millosheviqin dhe ikja ne itali. Kurse, argumentin e trete qe mbeshtjellet ne shtetin Shqiptar nuk do e permendi per hire te moderatoreve (koha do te tregoje kush ka qene rugova, andaj uleni topin ne fushe- shifeni cfare bene Messi- mrekulli apo jo :) )
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=O4ZPf1L4oog
Idealist,
Argumentet jane ato qe i qendrojne qdo stuhije te kohes dhe keq informimeve.
Lufta speciale qe eshte bere ndaj presidentit te ndjere do e shpjegonte ai ne gjykaten e Hages,ja ku e keni video inqizimin.

Idealist
01-10-12, 22:17
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=O4ZPf1L4oog
Idealist,
Argumentet jane ato qe i qendrojne qdo stuhije te kohes dhe keq informimeve.
Lufta speciale qe eshte bere ndaj presidentit te ndjere do e shpjegonte ai ne gjykaten e Hages,ja ku e keni video inqizimin.
Naki, me vjen mire qe me ne fund rugova ka ndryshu mendim per UCk. Mirepo, kjo video me deklaratat e mehershme te vete rugoves me shume po e forcon mendimin qe thash me larte, sidomos thenien e Laingut ku thote se rrenjet e krizave psikologjike qendron keputja e lidhjes mes trupit dhe vetvetes se personit dhe pohon se kjo keputje sjelle me vete nje perpjestim te pashmangshem vetvejte.
Edhe ne video shifet kriza psikologjike e rugoves: me gomarin apo me gjarperin

sherri
02-10-12, 18:01
spo dihet kush po shkruan tallava ketu... Nuk qete ne gjendje asnjeri me i mohu ato argumente qe shkrova me larte. Pse ēfar kompetencash duhet te kete njeriu te shkruaj per nje ish te vetquajtur plesident. Per mua ka qene dhe mbetet nje hiē ky me gjithe ate qorin tjeter kadalucin (une nuk i konsideroje figura kombtare, ketu lirishte bashkangjitja edhe terezen). Duhet te jesh shume hipokrit te i mbijetosh sistemeve si keta fundat e teglles. Tung!
valiii, sincerisht kemi pas kundershtime,e mos kuptime,edhe naj shamje te vogel! Banu i bindur qe nuk ishin me gjith zemer nga ana ime, mllef momenti ishte,dhe .Nuk kam mendu kurr qe je djal i keq sic po tregohesh ketu ! Tash e mbushe kupen, keto shprehje, keto siellje tuat jan niveli me i ulet,me i poshter, dhe habitem si mundet nje shqiptar te mendoj keshtu?!

valiii
02-10-12, 20:19
Krejt ēka nuk iu pershtatet botkuptimeve dhe shijeve te juaja eshte nivel i ulet. Ju jeni militant politik... Partijash hesapi. Per dy gjera mu ka shajte nena me vite ne forum, pse e besoj Zotin 1 dhe qe nuk i njohe ikonat e juaja te ashtuquajtura figura shqiptare.

Bajlozi i Zi
02-10-12, 20:33
Ti mundesh mos me e dasht shtetin me shkrujt poezi kundėr kryetarit e policit, po tatimin s'ki ēare pa e pagu. Edhe Ligjin s'ki ēare pa e respektu.
Se, me t'u shajt veē nana knaqesh, po kalbesh edhe n'burg.

Sa pėr qe beson ne 1 Zot, po rren paturpesisht, se askujt nuk i han qoshja pėr ty edhe nėse beson nė 1 Lopė.

Perndryshe:

Qiky stan, qit bylmet e ka, tha. Pėr bylmet tjeter, lyp stan tjeter.

valiii
02-10-12, 23:46
Ec bre grahi peles o dhimta e dhomit, je bo si picajzllat ... Kush te pyeti gje ty o shushunjzo po ri numer tendin qaty. Bytha jote me i tregu dikujna rrugen klloshar i rrugve se ta pate lane baba me tapi ty dardanine.

natyra
03-10-12, 02:58
Valii normal se baba sja ka lan kerkujt,por mesoni se ka rregulla ne ket Forum...Dardan!

Prej se Deliver Kosova/Bond/perndryshe mund themi i dyti dr.Rugova ishte Ai.(past ndjes)..
Si ne Virtualitet si ne Realitet ka len mbresa te mira tek njerzit.
E sa ju perket nen forumeve te gjuhes shqipe..nuk do e ke dhe ni si ate.
Cili dhe ia ka lan oren disi ketij ForumiDardan!ne mos te ardht merzi ty dhe tjerve si ty!;)

dhe,me t'vertet jeni ba si kungujt e pa pjekun ju simpatizant e krahut majt..(disi hiqe s'po hahi me kurgja)S'po leni Forume ku shkruhet "shqip" pa BASTARDUA!"Po hajt,se nam me nishan po leni ku do...u pa puna ma.

shnetje,

valiii
03-10-12, 10:03
natyra vllaun tim e kam rugovist te flakte, na ka ba vaki shume here qe te fjalosemi per cikrrimen me te vogel ama mendimi im per rugoven asnjehere nuk ka qene shkas i fjalosjve mu ashtu si une qe e njohe ate si rugovist ai mua me njeh si anti rugovist e thaēist e albi nist e krejt rend .

Tash me te pyet une ty, cka ka me te pengu mendimi im per rugoven kur une ty te respektoje psh... Ose pse po te pengon mendimi im, kur mua spo me pengon mendimi yt . Ke shkrua shume shkrime ne kete teme. Une skam ardhe me t thone ēka je ka fol bre as nuk te kam quotu, vetem se kam shkruar per temen, mendimin tim ne fjale etc. Pra tema ne fjale nuk eshte per mua ēka kam thene une, por per rugoven secili e jep mendimin e vet. Tek e fundit shnosh ne te tone ishalla se rugova qysh do qe o kone. S'oshte ma!

murrizi
03-10-12, 10:31
ja ja, s'po e bėjm kshtu.
Dardania ishte edhe pa Rugoven, po mendoj pa kėtė temė ?!
Na j'u kemi shkerd* besimin 25 orė rresht ka bo vaki e s'na u ka dok shumė. e tash jo stanet e mija jo hamamin.

Dojm me folė rrafshit, me avashllėkin ma tė madhė qė mund ta ketė njeriu.

Ama nėse dikush don m'i thellu muhabetet, apo si po thojn me t'sotmen "thye tabut".
T'urdhnojn, edhe ata t'kan t'drejt.

Perndryshe zonja Natyra si jeni ju me shendet, mikun tuaj te hershem (e mė vonė edhe t'imin) Lirikun si e kemi ?
Ka kohė qė s'shtė dukur ktupari, mi bani tė fala.

Me rrespekt
e nderime

Murrizi

Bajlozi i Zi
03-10-12, 10:55
natyra vllaun tim e kam rugovist te flakte, na ka ba vaki shume here qe te fjalosemi per cikrrimen me te vogel ama mendimi im per rugoven asnjehere nuk ka qene shkas i fjalosjve mu ashtu si une qe e njohe ate si rugovist ai mua me njeh si anti rugovist e thaēist e albi nist e krejt rend .

Tash me te pyet une ty, cka ka me te pengu mendimi im per rugoven kur une ty te respektoje psh... Ose pse po te pengon mendimi im, kur mua spo me pengon mendimi yt . Ke shkrua shume shkrime ne kete teme. Une skam ardhe me t thone ēka je ka fol bre as nuk te kam quotu, vetem se kam shkruar per temen, mendimin tim ne fjale etc. Pra tema ne fjale nuk eshte per mua ēka kam thene une, por per rugoven secili e jep mendimin e vet. Tek e fundit shnosh ne te tone ishalla se rugova qysh do qe o kone. S'oshte ma!

Nuk ėshtė sondazh ky (me votu "a te pelqen nene tereza e kadareja? Po, Jo), o shipec.
As nuk ėshtė ēajtore me tregu prralla qysh jane n'zor edhe familja me budallakite e tua.

Ketu po behet fjale pėr njė filozofi qe ( e mirė a keqe) i ka ndryshu fatet e miliona njerezve, i ndryshu epokat. A nuk je ne gjendje ta njohesh vogelsine tende (vogelsine tonė) para kesaj filozofie???

Ti, shuuuume lehte e ke me e shkru qitu: ajnshtajni ėshtė lope, klintoni ėshtė njė askush, obama ėshtė i pavlere... etj, edhe pas ketyre fjaleve te ia fusesh edhe nja tri birra tjera.
Por, keto bėji ne statusin tend te fejsbukut.

Ketu, n'paq argumente, diskuto, n'mos paq argumente te i mbeshtesesh fjalet tua, te shahet nana edhe baba. Ndash me shkronja, ndash vetmeveti (s'ka rendesi qysh).

Ti mund te jesh ndash me thaēin, ndash me albini, ndash me qosjen, ndash me albini, ndash me demaqin, ndash me millosheviqin... Por duhet ta dijsh qe Rugova t'i ka pshurre krejt me rend qita qe t'i permenda. Ne kuptimin ma bukval te fjales: t'i ka pshurrė.
62% te votave te shqiptarve i ka marre Rugova, bash menjehere pas luftes se lavdishme. Menjehere.
Kadare ėshtė i perkthyer pothuajse ne te gjitha gjuhet e botes.
Nene Tereza ėshtė nobeliste shqiptare.

Dhe keto jane fakte.

Kundershtoji!!!?

valiii
03-10-12, 18:37
Panta bravo ma meshele gojen. S'kam tekst... Tung!

Rozafa
03-10-12, 22:32
...ai ishte njeri i menēur, i urtė , i durueshėm, sakrifikues, i patrembur, thjeshtė ishte..Simbol i Pavarsisė,Simbol i menqurisė,Simbol i urtėsisė,Simbol i burrėrisė,Simbol i fjalės,Simbol i Shqiptarisė,ishte Dr.Ibrahim Rugova.

Hajra
07-10-12, 07:17
....e gjithe filozofia Rugovjane mundet me u mberthy me pake fjale, ai ia ka dite hallin veti (Kosoves) dhe ne nje momente te caktuar ka reagu shume mire, duke mos leju qe te ndizet lufta se pari ne Kosove.Nderkohe ka kerkuar mbrojtje dhe drejtesi ne qarqet me te larta boterore. Pra keto jane dy gjera brilante te pasterta dhe pa gabime te Dr.Ibrahim Rugoves, kaq e gjithe filozofija fillon dhe mbarone ketu.

Dardanesha
07-10-12, 21:10
Ishalla po pshtoni :biggrin::biggrin::biggrin:

natyra
08-10-12, 22:23
Ishalla po pshtoni :biggrin::biggrin::biggrin:

Po na PATJETER zonje,po ju ku do veni?,ke pergjigje per kete?!:wink::tongue:


Natyra.

natyra
09-10-12, 00:09
Panta bravo ma meshele gojen. S'kam tekst... Tung!


....po me pelqen kjo thenje nga ti valiii, nese vertet je tregua i sinqert?bile dhe tjeret mos po mesohen nga ky "sondazh"i yti, pak sa i quditshem me duket!:rolleyes:..mcs,ske reni te komentoi ketu,dhe me terhoq vemendjen sondazhi per ate te citova...por krejt ku dua dal,si interes qe keni shtrua koheve te fundit ju disa lidhur me miqesin ton mes meje e lirikut.Me lejoni t'ua them se burrat si ju i kisha marua prej lloqi! Pa qen nevoja te zgjas shum,me porosin se une nuk jam ketu per t'ua bartur posten juve me , qofte dhe baba jem!gje qe s'me hy ne pun fare keto ide.Por/ Shkurt dhe trup as qe po me intereson miqsia juve me te/me ju as kujdo tjeter per sa i perket VIRTUALITETIT ne ni kontest ne te gjithe jemi quajtur mik/e me qdonjerin nen forume ...pa doni prapavi nga an ime.Dhe nese ju keni dal t'me flisni me prapavi e ku ta di me qfare qellimi?lirisht thuajeni haptas se per qfare behet fjale Konkretisht.
per faktin qe mua me keni bere :confused: ne kete drejtim!

Gje qe shum mire dihet se une disa here e kam shkrua haptas per antarin Lirik pikerisht nen kete forum.
Pika e par qka duhet te jet me e rendesishme si person kurr se kam njohur as kontaktuar ne jeten reale e as qe njofe 100 here t'kaloi rrugen para meje.Gjitha qka kan qen shkrimet nen forume dhe emailat dhe per ni kohe te shkurt bile,te them te drejten ka ndodhe se ka shkrua disa emaila dhe une ne nje 1 a ju kam pergjigjur..Per faktin se shkruante gjate dhe nje nga emailat me ni fjale vjersha,dhe ato krejt lidhur me forume
me te padrejta qe ju bejshin,thua se une isha per ti zgjedhur,e tybe skisha nerva me ju pergjigj.
dhe kjo te ben me dije,qe dhe ai diku e ka then vet ne ni tem,qe me kerkon falje gjaja qe si kam tregua per humbjen (tim shoq)kur une shum mire e kam pa qe Ai dhe vet URATA kan shkrua nen forum pikerisht ne kohen kur une e kam hapur temen per "humbjen" e (tim shoq) e kur asnjari nuk u deklarun,gje qe se kam pritur ku vertet i kam pas per dallim si miq te Sinqert qe te dyt!!

Dhe,vetem ni gje po ua them,para gjithe lexuesve ketu,se mos i quani miq dhe mikesha njerzit qe kurr ni kafe se keni pi me ta,ne realitet.me ni fjal ska miq e as mikesha "Virtualiteti"qe duhet quhen miq apo mikesha.thjeshte,mund i quani antar/e e ne nje fare menyre per treguar respekt ndaj njeri/tjetrit e shofe te natyrshme..per faktin,se e tera qe po shkruhet/thuhet...vjen nga vet njerzit,dhe fatkeqsisht te maskuar pas nofkes!dhe ne shumen e rasteve,po ia humbin pamjen forumit madje dhe nen temave..sa do qe BUKUR TE SHKRUHET.Vjen nje e rame dhe e zben temen.disi dhe po i humb kuptimi diskutimeve ne shoqerin Virtuale/dhe asgje reale spo duket me pas.

P.s.kjo vlen per Valin/Morrizin/LOJTARI/Konkretisht!

Jufalemnderit,si dhe kerkoi ndjes qe mu imponua nje gje e tille! te dal jasht teme per pak a shum te nderuar forumist si dhe vet Stafi mbetet te zgjedh,po duan dhe mund e fshijn shkrimin nga ketu nr 149

..respektivisht
Natyra.

Bona-us
09-10-12, 08:33
http://sphotos-f.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/154563_371801509535128_390096726_n.jpg


IBRAHIM RUGOVA me nanen e tij Sofen, pra nanen tonė shqiptare qė na e lindi dhe e rriti kete Njeri shekujsh, Cerrcė 1970

valiii
09-10-12, 22:46
P.s.kjo vlen per Valin/Morrizin/LOJTARI/Konkretisht!
Boll e kam problem met kuptu po me sa e mora vesh ky shkrim i yti po shkojke eksluzivishte per Uraten edhe Lirikun vetem se i paske perdore nofkat tona per me mbrri deri te ata. Edhe me tregu me drejte kokan korrite po nejse ti kryesorja me qene mire. e sa i perket shkrimit mesiperm mundem te them se shkrimi im ka lidhje me sondazhin sa ki ti lidhje me makijazhin. Tung!

natyra
10-10-12, 21:49
Boll e kam problem met kuptu po me sa e mora vesh ky shkrim i yti po shkojke eksluzivishte per Uraten edhe Lirikun vetem se i paske perdore nofkat tona per me mbrri deri te ata. Edhe me tregu me drejte kokan korrite po nejse ti kryesorja me qene mire. e sa i perket shkrimit mesiperm mundem te them se shkrimi im ka lidhje me sondazhin sa ki ti lidhje me makijazhin. Tung!

me mire kalo tek tema zhgarravime, ket shkrim valii.Si ske pas pak meshir per kohen e humbur per shkrimin te pakten!lol

nejse,kshtu asht njeriu kur s'mun e gjen veten ne ni pik.
dhe bajsh me shendet gezofin...shihem,shihem,edhe pa u pa ka menyra tjera..dert mos e ke.per therren ne kam te shnosh se nuk dhem menihere:wink:

P.s.mqe,ra fjala,ky shkrim vlen dhe per ata/o qe (gabimisht)qellimisht perndryshe:wink: po hudhin gurin "eventualisht" ndaj ni antare pse eshte Rugovase!

dhe per qudi njerzit po harroin kanihere mi thirre vetes:wink:

Bota ashte e madhe,por asht dhe e vogel.prandaj,

Mmbtsh/it deri ateher....nese do shkruhemi dhe ne mp.(se spo du me kthy temen ne kahje debati)ok

thjeshte,Natyra.

King Street
10-10-12, 22:23
Per presidentin Rugova jemi te vegjel te flasim , ta kritikojm apo ta vlersoim veprat e tije..!
Ate me se mirti po e vlersoin njerzit e medhoj te Botes , Por ne shqiptaret sinqerisht jemi popull shum mosmirnjohes ndaj figurave te ndritura Shiptare ,duke filluar nga Gjergj Kastrioti , Nena Tereze , Ibrahim Rugova e shum e shum tjer qe nuk i vlersoim ashtu siq duhet te vlersohen.
Filozofia Rugoviane eshte ma shum se nje filozofi eshte nje temel per gjeneratat e reja , dhe ne si popull duhet te ndihemi krenar qe kishim ne kry nje president qe udheheqte Kosoven me nje filozofi qe shum shtete Ballkanike ja kishin lakmi.
Nje nder kundershtaret me te medhoj te kesaj filozofie ishin pikrisht ata qe sot po thirren ne emer te kesaj filozofie (Bukoshi & CO ) , Disa veprimtarė tė LDK-sė u zhytėn nė korrupsion dhe nė bashkėpunim me SHIK-un e PDK-sė, me organizatat qė ende kanė pėr qėllim luftėn speciale kundėr tė gjithėve, nė veēanti luftėn kundėr LDK-sė dhe filozofisė Rugoviane, shpėrblyen B. Bukoshin me poste tė larta qeveritar, por shumė shpejt e denigruan dhe tani e hodhėn edhe nė gjyq.
Tash dalėngadalė por ne menyre te sigurt vete kreu aktual i LDK-sė e ka humbur terrenin politik pėr shkak te miqesise se fshehte me ata tė cilet gjithmonė kane punuar kundėr frymes rugoviane, me qellim final qė ta rrenojne perfundimisht LDK-nė, si forca me e madhe politike ne Kosove.
E vetmja shpres per ne eshte qe ne pushtet te hyne ata qe me te vertet perfaqsojn Frymen Rugoviane sepse tash ma shum se kurr Kosova ka nevoj per Rugovizem ..!

valiii
10-10-12, 23:26
me mire kalo tek tema zhgarravime, ket shkrim valii.Si ske pas pak meshir per kohen e humbur per shkrimin te pakten!lol

nejse,kshtu asht njeriu kur s'mun e gjen veten ne ni pik.
dhe bajsh me shendet gezofin...shihem,shihem,edhe pa u pa ka menyra tjera..dert mos e ke.per therren ne kam te shnosh se nuk dhem menihere:wink:

P.s.mqe,ra fjala,ky shkrim vlen dhe per ata/o qe (gabimisht)qellimisht perndryshe:wink: po hudhin gurin "eventualisht" ndaj ni antare pse eshte Rugovase!

dhe per qudi njerzit po harroin kanihere mi thirre vetes:wink:

Bota ashte e madhe,por asht dhe e vogel.prandaj,

Mmbtsh/it deri ateher....nese do shkruhemi dhe ne mp.(se spo du me kthy temen ne kahje debati)ok

thjeshte,Natyra.

Natyra perpiqu te jesh sa me e kjarte ne shkrime. Ti sa per mua foton e rugoves munesh me e majte ne kulete e ku dush ama sa i perkete kundershtimeve, je ti ajo qe ke kundershtuar cdo shkrim ketu qe nuk i peshtatet qefeve tuaja e askush ty nuk te sulmoje pse ti qenke rugovase.

ate te nenvizuaren a duhet ta kuptoje si kercenim ? :))

natyra
11-10-12, 03:48
Natyra perpiqu te jesh sa me e kjarte ne shkrime. Ti sa per mua foton e rugoves munesh me e majte ne kulete e ku dush ama sa i perkete kundershtimeve, je ti ajo qe ke kundershtuar cdo shkrim ketu qe nuk i peshtatet qefeve tuaja e askush ty nuk te sulmoje pse ti qenke rugovase.

ate te nenvizuaren a duhet ta kuptoje si kercenim ? :))

Jo po Vlersim:wink:

P.s.nuk thuhet kote qka ta ban gjuha/vetja sta ban BOTA!..dhe ti mos u ndal duke zhgarravit tan jeten ketu ne FD mua s'me hyn ne xhep puna jote zoteri.mua vetem ate qka teprohet tek une me fjale/shkrime qaq po.
dhe sikur mos kishe dal nga tema do ta kisha dite ma per nder,po qka ma keq qe po bahesh sikur kurgja nuk ka ndodhe,dhe asnihere nuk mujte me gjet veten mu pergjigj fjalve me korrektsi!
...nuk eshte faji im,por faji eshte i yti,si dhe 2 tjerve si ty qe diku ma larte ju kam nenvizua.Dhe nese eshte nevoja prap me than une prap e them,se Ti-Valii/Morrizi/LOJTARI.
Jeni ngatrrua keq,me futjen e antarit Liriku ne mes bisedes me mua,si Fillim LOJTARI ne ven te pergjigjes si STAF DREJTUES e futke ne thojza Antarin/Lirik mu nen temen ANKES ...do t'thote a ishte ne ren ajo fjale,a po sishte?a mundesh ti te pakten me na sqarua kete per LOJTARIN?pase per veten s'po gjen pergjigje?!
si dhe Morriz/madje dhe Ti ne te njejten imagjinate,demek bani te fala Lirikut mikut tend/dhe i juaji..

Tani shtrohet pyetja? Ju lutem,se perse valle,u dashka mu permes meje ti dergoni te fala Lirikut?Une nuk po kuptoi nje gje te tille?..dhe une kerkova sqarim prej treve juve..dhe asnjeri pergjigje nuk gjetet.

P.s.besoi,se do je i knaqun qe prap me fute ne debat,per disaten here...dhe,mos te vie qudi nese une kerkoi doni sqarim lidhur me futjen e Lirikut qe skishte tema t'bej me te,e as fjala.por krejt nga ju erdhi.
A asht a nuk asht kjo qe me sollet deri ketu? O Valii/i pa burreri .

....dhe mos te vie qudi as per KERCENIMET se vet fole,vet maju.
per qudi,a mos menduat qe jeni nen temen tek CENZURAvalle!,,dhe nese diku e gjen (nofken) time qe figuro nen ate tem.Atehere kam per ta fale,dhe kercenimin.Se ashtu ka per te dal te SIGUROI:rolleyes: E ti merre si shaka.

kaq ishte,
nga:antare/Natyra/FD.

Me keqardhje,nga gjithe ju dashamire/e te nen temes ketu,madje dhe te nen FD qe mu desht te nxitohem!...por ju lutem jepni dhe ju ni te drejt lidhur me komentin tim.FLM pershende

Natyra.

jadore
11-10-12, 11:57
Jo po Vlersim:wink:

P.s.nuk thuhet kote qka ta ban gjuha/vetja sta ban BOTA!..dhe ti mos u ndal duke zhgarravit tan jeten ketu ne FD mua s'me hyn ne xhep puna jote zoteri.mua vetem ate qka teprohet tek une me fjale/shkrime qaq po.
dhe sikur mos kishe dal nga tema do ta kisha dite ma per nder,po qka ma keq qe po bahesh sikur kurgja nuk ka ndodhe,dhe asnihere nuk mujte me gjet veten mu pergjigj fjalve me korrektsi!
...nuk eshte faji im,por faji eshte i yti,si dhe 2 tjerve si ty qe diku ma larte ju kam nenvizua.Dhe nese eshte nevoja prap me than une prap e them,se Ti-Valii/Morrizi/LOJTARI.
Jeni ngatrrua keq,me futjen e antarit Liriku ne mes bisedes me mua,si Fillim LOJTARI ne ven te pergjigjes si STAF DREJTUES e futke ne thojza Antarin/Lirik mu nen temen ANKES ...do t'thote a ishte ne ren ajo fjale,a po sishte?a mundesh ti te pakten me na sqarua kete per LOJTARIN?pase per veten s'po gjen pergjigje?!
si dhe Morriz/madje dhe Ti ne te njejten imagjinate,demek bani te fala Lirikut mikut tend/dhe i juaji..

Tani shtrohet pyetja? Ju lutem,se perse valle,u dashka mu permes meje ti dergoni te fala Lirikut?Une nuk po kuptoi nje gje te tille?..dhe une kerkova sqarim prej treve juve..dhe asnjeri pergjigje nuk gjetet.

P.s.besoi,se do je i knaqun qe prap me fute ne debat,per disaten here...dhe,mos te vie qudi nese une kerkoi doni sqarim lidhur me futjen e Lirikut qe skishte tema t'bej me te,e as fjala.por krejt nga ju erdhi.
A asht a nuk asht kjo qe me sollet deri ketu? O Valii/i pa burreri .

....dhe mos te vie qudi as per KERCENIMET se vet fole,vet maju.
per qudi,a mos menduat qe jeni nen temen tek CENZURAvalle!,,dhe nese diku e gjen (nofken) time qe figuro nen ate tem.Atehere kam per ta fale,dhe kercenimin.Se ashtu ka per te dal te SIGUROI:rolleyes: E ti merre si shaka.

kaq ishte,
nga:antare/Natyra/FD.

Me keqardhje,nga gjithe ju dashamire/e te nen temes ketu,madje dhe te nen FD qe mu desht te nxitohem!...por ju lutem jepni dhe ju ni te drejt lidhur me komentin tim.FLM pershende

Natyra.

Oj Natyre bre , pershendetje .

oj Natyre bre , valla ka ketu keqkuptim nga ana jote sa po vrej por prit se qe vjen qitash Lovelia e te jep fetfa ..

natyra
11-10-12, 14:55
Oj Natyre bre , pershendetje .

oj Natyre bre , valla ka ketu keqkuptim nga ana jote sa po vrej por prit se qe vjen qitash Lovelia e te jep fetfa ..

Falemnderit per sygjerimin Jadore

sidoqofte e pranoi nga kush do vjen nje gje te tille,sygj!

Mirepo fjala thote,dvet/pyet dhe bej si dush vet.
"Sikur mos t'jem ne gjendje mi zgjedh gjerat para veti,nuk do jetoi per tjeret!

prandaj,kam besim tek vetja para se tmarr hapin.

Pershendes Ty

Natyra.

murrizi
13-10-12, 18:20
Tan dardania qetu kan thon ka ni diēka pėr filozofin Rugoviane.
apo boni gajret edhe ju dy antar Natyr e Jador me i plasu nja kater pes rreshta se mė mbyti kureshtja.
paaaaaash akshamin.

natyra
16-10-12, 05:12
Tan dardania qetu kan thon ka ni diēka pėr filozofin Rugoviane.
apo boni gajret edhe ju dy antar Natyr e Jador me i plasu nja kater pes rreshta se mė mbyti kureshtja.
paaaaaash akshamin.

Zoteri per qka je ktu,me shit mendje qe je dikushi,a si eshte puna jote?
Perderisa me rregullore te gjithe shkruan mendimet e vetai,dhe fatkeqsisht Ti je i pari qe dole prej teme,A seshte ajo qe mu drejtove mu per antarin/Lirik,ne kete menyr/bemi te fala Lirikut a e ke pa,miku yt i imi,blla,blla,e qeshtu krejt palidhje/konfjuz:confused: hajt tash mu pergjigj pyetjes per te (dyten here)perse e bere ni gje te tille?! A ishte tema per antarin /Lirik? A po per Filozofin e dr.Rugovs?!

A ke pergjigje,apo ske?dhe nese nuk ke mbetet qe ke bere qellimisht.Por te kujtoi,se dikush nuk han bari nese ti mendo?

P.s.vetem mos e fshij fjalet qe ke then larte nen postin,(nr #142)menihere pas antarit valiii!(nr #141)..cili ni dite para teje,mu drejtua me te njejtat fjale,me pak kuptim mund t'them,menyra qe mos te diktohi qe dyt bashk,po beni te njejtin/PAZAR:wink:(nen kete forum)si ne tjeret forume....

Mirepo,ai Zotri valiii,tani as qe po pranon nje gje te tille,shkrimin!cilin e terhoq prej nen postimit nr a949 i ber nga vet Ai.ku ne mes te atij shkrimi ishin fjalet e drejtuara me te njejten potez,tendin/njekohesisht(por me pak kahje tjeter)ku thonte, Nime Natyr,e ke pa Lirikun?
I bej te fala Mikut tend, edhe timin dikur:wink:(me ni shkrepje syrit)kshtu.

,,dhe befasisht,Jadore nuk e kishte pare fjalet e thena nga Ai,dhe me revanshoi pa qen e sigurt.
Sikur te dia se dhe dikush nga ata/o qe ishin prezent/pikerisht me shkrime ketu. Dhe mos te thon realitetin.Habitem!

...sepse nuk eshte qarja dikush qe se ka par.
apo jen "hijenat" nga ForumiShqiptar/qe me ndjekin dhe nga ketu,qe Tinxerisht,i zhdukin shkrimet,e tyre,e dikur dhe te miat!

...dhe per qudi si nuk po ka njeri qe thote te verteten mbi Natyren/si dhe Hajlen!dite me par nga nen Forumi Shqiptar..ku mendja me thote,se ni e 3 % e ktuhit jen te transferum nga atje,dhe shum mire e din per problemet qe me jen bere atje/pikerisht nga njerez te partis PDK-es ne mes te tyre Femra dhe meshkuj.Kosves/Shqiperis/Tetovs!!!te cilet jam ne hulumtim e siper per derisa sa ka me pas njerez te mi,sdo ket te ndalur pa i gjet gjithe/a me Emra.e ni nder ta/o dyshohet se do jen valiii/pikerisht.ndoshta dhe Murrizi.por akoma s'jam krejt e sigurt per kete te fundit(a eshte ne te vertet kush po mendoi)?!

U falemnderoi/(eksluzivisht):wink: P.s.e thash sipas antarit/ valiii/ qe diku (me thote mua larte) nen temen ketu.(aty ku eshte mundua mi humb gjurmet)per fjalet e hengra(pasi i shkroi..sikur t'me ishte pergjigj te pakten,me ni kerkim falje,te paqellimshme.me siguri jam njeriu qe fale.Por jo ketu ka diqka me shum qe mshifet(mendoi)?PER QUDI KJO!dhe,sdi si do i vie fundi.por di t'e them se me mua nuk ka loje...Pavaresisht Virtualiteti!Sepse,nuk i hapi udhet veti te PERKEMBEN NGA ASKUSH me ni fjale nuk me pelqein LOJERAT.dhe e di se i humburi s'ka per tfituar kurr.


...u siguroi
Natyra.

Idealist
17-10-12, 22:40
O ooo natyra shume po i jep vetes siklet, hajt se po ta bejme qejfin: ishte filozofi me e mira ne bote... shume ia kishin lakmi, me se shumti Milloshevici :P

Guri i madh
17-10-12, 22:53
me te vertet kishte qen gjeni qysh at,here e kish njoft HASHIM THAQIN se esht i derguar i millosheviqit ,ma von u zbulue GANIU vvlau i HASHIMIT ma von u zgulun armet qe ja kishte dhan OZNA sinanit e UDBja haxhi hunes pasi e prunen policia e serrbis GANIUN qe e kishin pas ne ushtrime tri jav bile ato arm as nuk i kishin marr ,veq i kishin than HAXHI hunes po tisi nash qovek p... mu mater

AlbaSoft
17-10-12, 22:57
Nevoja pėr njė vlerėsim tė duhur tė figurave politike shqiptare, rasti i Ibrahim Rugovės

FIGURA POLITIKE E IBRAHIM RUGOVĖS,

NĖ KONTEKSTIN HISTORIK( SHKRUAN - MR. ARDIAN RAMADANI )

Nė foto – Takimit Rugova – Millosheviq – Millutinoviq 1998 – 1999!

http://pashtriku.beepworld.de/files/Gervalla/2012/ardian-ramadani-rasti-ibrahim-rugova-24.1.12.htm

murrizi
18-10-12, 08:39
Nuk e dasht fukaran e mikun e vjeter, e qe ju ka kursyer ne cdo gje !
Duajeni mikun e ri pasanik e qe jua merr edhe kafshaten e gojes........

Jam i pikelluar, por me ngushllon nje gje.
Nuk qe faji i im.

Domira
18-10-12, 21:24
E paskan ba njet qitu me ta kthy historin prap simas qefit vet hahahaha

O nuk ndrrohet rrjedha e lumit te kthjellt me at shtrat madheshtor ...vec lodheni :biggrin:

Guri i madh
18-10-12, 21:32
Nevoja pėr njė vlerėsim tė duhur tė figurave politike shqiptare, rasti i Ibrahim Rugovės

FIGURA POLITIKE E IBRAHIM RUGOVĖS,

NĖ KONTEKSTIN HISTORIK( SHKRUAN - MR. ARDIAN RAMADANI )


Nė foto – Takimit Rugova – Millosheviq – Millutinoviq 1998 – 1999!

http://pashtriku.beepworld.de/files/Gervalla/2012/ardian-ramadani-rasti-ibrahim-rugova-24.1.12.htm


po de kur jan mbajt kto takime nuk i kena pas 13,000 viktima nuk i kena pas 25.000 vemra te dhunura nuk i kana pas 1000 fshatra te rraqfshura per toke e tash po vrapojn me bisedue me serrbin pas kti gjenocidi qe serrbia e ka nae ngaj popullit shqiptar qe sante u nis HASHIMI me u takue neser me DAQIQIN ;

Bajlozi i Zi
18-10-12, 22:26
po de kur jan mbajt kto takime nuk i kena pas 13,000 viktima nuk i kena pas 25.000 vemra te dhunura nuk i kana pas 1000 fshatra te rraqfshura per toke e tash po vrapojn me bisedue me serrbin pas kti gjenocidi qe serrbia e ka nae ngaj popullit shqiptar qe sante u nis HASHIMI me u takue neser me DAQIQIN ;

guri i madh,

keta shkijet tanė te drejtorise politike te shikut, aspak nuk e kane tash gajlen e Rugoves e rugovizmit, jo.

i kane rroke do gajle tjera keta, por po sillen kah temat per Rugoven, sepse, qashtu osht njifar pune.

po sillen si qent llaskuca rreth temave politike, por asnjani nuk po guxojne me i ra ukit, temave te jakup krasniqit edhe limes, qe sot ju tha hajna e rrugaqa e keni rrethu kuvendin me milici ma zi se shkijet dikur.

keta llaskuca gjithmone i ka mbajte bashk urrejtja ndaj Rugoves e ndaj patrioteve, dhe dashuria ndaj udbes. sot, kur nuk e kane as Rugoven per me e urrejte, as udben per me i sherby... ja u kom q* n**** jan perqa e dojne me e hanger n'dham njani tjetrin...

natyra
18-10-12, 23:51
Like:smile: per ngjarjen ne "Parlamnet":P

P.s: (kush ka mizen ner kapuq)dhe,kruhet/thote populli,:wink:

M*tin,sa do me mlu,i vjen ERA.Pffffff (na la qeta Alimja)lol A ka pas kush me la Bacen Shim,VALLE?!:tongue:,,,edhe ky fare,"Ardian Ramadani",ka na dul me keto qpifjee?LOL:rolleyes:
Vetem nje pyetje per z.Ardianin mjafton!A ka ndodh donihere "Ibrahim Rugova, me dal nga Kuvendi i Parlamentit? :wink:

"Perndryshe,gjanat veq po dalin ne SIPERFAQE:wink:..Sdon Koment.

murrizi
19-10-12, 02:24
guri i madh,

keta shkijet tanė te drejtorise politike te shikut, aspak nuk e kane tash gajlen e Rugoves e rugovizmit, jo.

i kane rroke do gajle tjera keta, por po sillen kah temat per Rugoven, sepse, qashtu osht njifar pune.

po sillen si qent llaskuca rreth temave politike, por asnjani nuk po guxojne me i ra ukit, temave te jakup krasniqit edhe limes, qe sot ju tha hajna e rrugaqa e keni rrethu kuvendin me milici ma zi se shkijet dikur.

keta llaskuca gjithmone i ka mbajte bashk urrejtja ndaj Rugoves e ndaj patrioteve, dhe dashuria ndaj udbes. sot, kur nuk e kane as Rugoven per me e urrejte, as udben per me i sherby... ja u kom q* n**** jan perqa e dojne me e hanger n'dham njani tjetrin...

Bajloz veq sa u ktheva prej nejes, e me than me ta kthy selamin.

natyra
19-10-12, 02:39
Shpesh degjoim nga populli fjalen qe thuhet....Mos pyet/dvet se trego vet,cili je!:wink:

:rolleyes:

murrizi
30-06-13, 09:26
Ismail Kadare ka kerkuar falje ndaj asaj ēfar kishte menduar dikur pėr Ibrahim Rugoven.

natyra
27-12-13, 00:12
Ismail Kadare ka kerkuar falje ndaj asaj ēfar kishte menduar dikur pėr Ibrahim Rugoven.

"Ska ma mire se kur kerkohet falje per gabimet qe bejm ne jet"sepse dhe ato jen pjes e jetes...pavaresisht qellimeve, menyra, per tdhen pergjigjen e sakt.Te ben te justifikohemi nga gabimet qe bejm para vetes".

"Sikur dhe Ismail Kadare,njeriu qe me vite i shkruan Letersise madje dhe si Nobelist botrore i qmimeve per shkrimtar shqiptar..Ai patjeter ka psuar/mesuar nga gabimet e jetes,dhe mu per kete ai ka publikuar nje gje te tille gabimi per fyerjen ndaj Dr.Rugoves".

"Respekt per Ismail Kadaren".

"Dhe ne te njeten kohe,sikur dhe Adem Demaqi te bente nje gje te tille,(ne kerkim falje)per fyerjen qe beri ndaj Dr.Rugoves!(para pak ditesh)besoi,se do ta zbute sa do pak ate brutalitetin e tij,antikombtare"!

Jufalemnderit

NATYRA.