PDA

View Full Version : Thėnje dhe histori


Denim
29-05-12, 13:29
Dita mė e bukur?
Sot.

Lumturia mė e madhe?
Tė jesh i dobishėm pėr tė tjerėt.

Ilaē mė i mirė?
Optimizmi.

Nėnė Tereza

Denim
29-05-12, 13:31
E dijmė shumė mirė se punėt qė bėjmė nuk janė mė shumė se njė pikė uji nė oqean. Por nė qoftė se ajo pikė uji nuk ėshtė atje, oqeanit i mungon diēka.

Nėnė Tereza

Denim
29-05-12, 13:35
Zoti ėshtė edhe pikėmbėrritje edhe pikėnisje. Ėshtė Zoti qė na mirėpret nė fund tė udhėtimit, por ėshtė edhe bashkudhėtari qė ecėn krah nesh nė ēdo hap mbi udhė.
Zoti ėshtė bujtina ku prehemi pėr njė natė dhe pikėmbėrritja finale e shtegtimit tonė.

Denim
29-05-12, 13:38
Zoti nuk mund tė kapet me mendje. Nėse do tė mund tė perceptohej, nuk do tė ishte Zot.
Zoti, Mbreti ynė, ėshtė mė i dashur se ēdo mik, mė i drejtė se ēdo drejtues,mė i dhembshur se ēdo at,mė shumė njė pjesė nga ne se sa gjymtyrėt tona,mė i domosdoshėm tek ne se sa vetė zemra jonė.Besimi ėshtė njė burim dyshimi dhe ndeshjeje pėrpara se tė bėhet burim sigurie dhe paqeje.

Denim
29-05-12, 13:40
Nje i akuzuar u paraqit para trupit gjykues dhe priste verdiktin perfundimtare te gjykatsit.
Gjykatsi jep denimin maksimal (burgim te perjetshem )ose nje shume gjigante te paperballueshme nga njeri.
Gjate seances ndodhi dicka e cuditshme .

Gjykatsi ngrihet nga poltroni ku qendroi kur dha denimin per te akuzuarin dhe papritur hoqi veladonin e gjykatsit e u paraqit para trupit gjykues me keto fjale:
Ja pagesa qe ky i denuar duhet te paguaj,po e paguaj une sepse ai eshte djali im,dhe une jam Ati i tij.
(Paga u pagua nga vete Gjykatesi)

Denim
29-05-12, 13:42
Dy trumcakė rrinin tė kėnaqur duke u freshkuar pak nė tė njėjtėn pemė, qė ishte njė shelg.
Njėri rrinte nė maje tė pemės e tjetri poshtė nė bigėzim tė degėve.
Pas pak kohe trumcaku qė qėndronte lart nė maje tė pemės, pėr ta thyer akullin pasi kishte pushuar tha: “O, sa tė bukura qė janė kėto gjethe tė gjelbra!”
Trumcakut qė rrinte poshtė kėto fjalė iu dukėn ngacmim, prandaj edhe ju pėrgjigj nė mėnyrė tė prerė: “A mos je i verbėr? A nuk e sheh se janė tė bardha?”
Ndėrsa ai qė rrinte lart i tha i zemėruar: “I verbėr je ti, sepse gjethet janė tė gjelbra”.
“Vė bast puplat e bishtit se janė tė bardha. Ti nuk kupton asgjė. Ti je i marrė” - ndėrhyri trumcaku qė rrinte poshtė me sqep tė ngritur lart.
Trumcakut qė rrinte nė maje tė pemės filloi t’i vlonte gjaku dhe pa menduar dy herė u lėshua fluturim mbi kundėrshtarin e tij pėr t’i dhėnė njė mėsim tė mirė. Trumcaku tjetėr nuk lėvizi. Kur ishin afėr, njėri pėrballė tjetrit, me puplat e qafės tė shpupurishura prej zemėrimit para se t’ia fillonin dyluftimit ndodhi qė tė shikonin nė tė njėjtin drejtim, tė shikonin lartė.
Trumcaku qė vinte prej sė larti e lėshoi njė: “Oh” qė shprehte mrekullim: “Shiko, shiko, po kėto qenkan tė bardha.
Atėherė i tha mikut tė tij: “Provo dhe eja me mua atje lart, ku isha unė mė parė.”
Fluturuan mbi degėn mė tė lartė tė shelgut e kėtė herė thanė qe tė dy sė bashku: “Shiko, shiko po kėto qenkan tė gjelbra”.


Mos gjyko askėnd para se tė kesh ecur nė kėpucėt e tij.

Denim
29-05-12, 13:44
Njė vogėlushe u kthye prej shtėpisė tė sė afėrmve tė cilėve sapo u kishte vdekur, nė mėnyrė tragjike, bija e tyre tetėvjeēare.
“Pėrse shkove atje?” e pyeti babai.
“Shkova pėr ta ngushėlluar nėnėn e saj”.
“Pėr ta ngushėlluar nėnėn!? E ēka mund tė bėsh ti, kaq e vogėl, pėr ta ngushėlluar?”
“Iu ula nė prehėr dhe qava bashkė me tė.”


Jemi engjėj me njė flatėr: mund tė fluturojmė vetėm nėse jemi tė pėrqafuar sė bashku.

Denim
29-05-12, 13:46
Shumė kohė mė parė, nė Japoni, pėrdoreshin fenerė letre e bambusi me qirinj brenda.
Njė natė, njė i verbėr ishte nė vizitė te njė njeri i cili nė dalje i dha njė fener qė ta ēonte me vete nė shtėpi.
“Mua nuk mė duhet gjė feneri”, tha i verbėri. “Errėsirė apo dritė pėr mua ėshtė njėsoj.”
“E di se pėr ta gjetur rrugėn ty nuk tė nevojitet feneri”, iu pėrgjigj i tjetri, “por nėse nuk e ke fenerin, ndokush tjetėr mund pėrplaset me ty. Pėr ketė arsye tė duhet ta marrėsh, qė tė tjerėt tė mund tė shohin”.
I verbėri e mori fenerin dhe u nis, por nuk arriti larg kur dikush u pėrplas ashpėr kundėr tij.
“Shiko se nga shkon, je i marrė”, i bėrtiti i verbėri personit tė panjohur. “A nuk e sheh fenerin?”
“Feneri yt ėshtė i fikur, o vėlla”, iu pėrgjigj i panjohuri.


Duhet pasur shumė kujdes kur marrim prej tė tjerėve udhėheqėsinė e jetės, sepse shumė herė mund tė marrim edhe fenerin e fikur.

Denim
29-05-12, 13:49
Nuk ėshtė e rėndėsishme ēka bėjmė, por ėshtė e rėndėsishme sa dashuri i kushtojmė punės qė bėjmė: gjėrat e vogla duhet ti bėjmė me shumė dashuri.

Unė nuk e zbulova Krishtin, Ai mė zbuloi mua.

Ēdo gjė ėshtė e vogėl. Por kur e japim nė emėr tė Zotit,bėhet jashtzakonisht e madhe.

Kurrė nuk do ta kuptojmė sa tė mira mund tė sjellė njė buzėqeshje. Buzėqeshja ėshtė si njė lidhje fizike qė sjellė diēka tė veēantė nga Perėndia pėr jetėn e njeriut.

Kur qeshė, Unė dėgjoj muzikėn e buzėqeshjes tėnde.

Gėzimi rrezaton nga syri juaj,nga fytyra juaj, nė ēdo moment. Mos e vra gėzimin, sepse do tė shpėrthejė. Kur tė tjerėt shohin gėzim nė sytė tuaj,ata shohin se jeni fėmijėt e Zotit.

Gjithmonė duhet tė kemi gėzim nė buzėt tona,pėr ēdo fėmijė dhe person qė mund tė ndihmojmė. Do tė ishte gabim fatal nė qoftė se jemi tė shqetėsuar vetėm pėr ilaēet e tyre.Duhet tu japim zemrėn dhe dashurinė tonė.

Nė shtėpinė tonė jetonte njė fėmijė shumė i thatė,qė nuk hante asgjė. Ishte i dėshpėruar sepse ato ditė i kishte vdekur nėna. Kėrkova njė murgeshė qė i pėrgjante nėnės sė tij dhe e porosita murgeshėn qė tė mos bėnte tjetėr vetėm tė luante me vogėlushin.Pas pak kohe ky fėmij u qetėsua dhe filloi jetėn normale.

Varfėria nuk ėshtė krijuar nga Zoti. Ne e kemi prodhuar vet varfėrinė"”ju dhe Unė"”me egoizmin tonė.

Ėshtė mė vėshtirė tė luftojmė varfėrinė nė vendet e pasura se nė ato tė varfėrat.

Sikur tė kishte tė varfėr nė hėnė, duhej tė shkonim atje.


Nėnė Tereza

Denim
29-05-12, 13:51
Mund ta gjeni Kalkutėn kudo nė botė. Vetėm duhen sytė pėr ta parė. Kudo nė botė jetojnė njerėz qė nuk i do kush, njerėz qė nuk u ndihmon kush, qė janė tė braktisur dhe tė harruar dhe kjo ėshtė varfėria mė e madhe.

Pėr ēdo sėmundje ekzistojnė ilaēet dhe terapitė, por jo pėr ata qė nuk i do kush. Kjo ėshtė gėrbula e Perėndimit.

Unė besoj se tė pasurit janė mė tė varfėr se tė varfėrit, sepse ata shumė herė nuk janė tė lumtur. Sa ma shumė qė kanė, kėrkojnė edhe mė tepėr.Por nuk janė tė gjithė tė tillė"¦..

Jam e bindur se tortura mė e madhe kundėr njeriut ėshtė ndjenja e braktisjes.

Fėmijėt janė dhurata mė e bukur e Zotit. Ēdo fėmij ka tė drejtė tė vijė nė kėtė botė pavarėsisht dėshirės sonė.

Dashuria ėshtė fryti mė i ėmbėl i tė gjitha stinėve dhe duhet ta shijojnė tė gjithė.

Zoja Bekuar ėshtė dhurata mė e bukur hyjnore pėr racėn njerėzore.

Fjalimi publik para shumė njerėzish ėshtė torturė pėr mua.

Ėshtė mė lehtė pėr mua tė lajė njė tė gėrbulur se tu pėrgjigjem pyetjeve tė gazetarėve.

Njė gazetar Amerikan mė tha njė herė: " Nėnė Tereza: "ēfare bėn ti nuk do ta bėja pėr njė milion dollarė". Nėnė Tereza iu pėrgjegj: "As Unė nuk do ta bėnja kėtė punė pėr miliona dollarė".

Njė gazetar e pyeti njėherė Nėnėn Terezė, "Ēka duhet tė ndryshohet nė kishė? "Ajo u pėrgjegj: "Unė dhe Ti".

Ata qė janė tė lumtur predikojnė edhe kur nuk predikojnė.

Pemėt, lulet dhe bari rriten nė qetėsi. Yjet, dielli dhe hėna levizin nė qetėsi. Qetėsia u jep vizion gjėrave.

Lutjet na e bėjnė zemrėn e pastėr dhe zemra e pastėr ėshtė nė gjendje tė shikojė Zotin.Nėnė Tereza

Denim
29-05-12, 13:54
Mendo: se Krijuesi i Gjithėsisė ka krijuar kohė pėr ne, pėr krijesat e tij tė vogėla.

Jeta ėshtė e pazėvendsueshme. Duhet ta mbrojmė.

Fryt i qetėsisė ėshtė lutja. Fryt i lutjes ėshtė besimi.Fryt i besimit ėshtė dashuria. Fryt i dashurisė ėshtė shėrbimi. Fryt i shėrbimit ėshtė paqa.

Kur lutemi, jemi rreze e shkėlqimit tė dashurisė sė Zotit:nė shtėpi nė punė dhe pėr gjithė botėn.

Burimi prej ku pini ujė duhet tė jetė shume i thellė. Kėshtu do ta gjejnė burimin ata qė i dashuroni.

Vetėm nė Parajsė do ta kuptojmė se u kemi borxh tė varfėrve, sepse ata na kanė ndihmuar qė ta duam Zotin mė shumė.

Shumė njerėz vdesin ashtu si kanė jetuar. Vdekja nuk ėshtė kurrgjė mė shumė se vazhdim i jetės, ėshtė plotėsim i saj. Kjo jetė nuk ėshtė fundi;ata qė besojnė se ėshtė fundi ata kanė frikė vdekjen. Njerėzit qė binden se vdekja ėshtė kthim nė shtėpinė e Zotit, ata nuk do tė kenė frikė. Pyetjes qė iu bė Nėnės Terezė: "A ke frikė vdekjen?" Ajo iu pėrgjegj: "Pse?
Nėnė Tereza

Besi:)
30-05-12, 00:01
Njė tem per vllezerit dhe motrat Shqiptare te besimit krishter nga njė moter krishtere (Nėnė Tereza )
Mund ta gjeni Kalkutėn kudo nė botė. Vetėm duhen sytė pėr ta parė !!,
Sikur te ishte shembull Shqiperia ???Ndoshta fajet i ka pak edhe biznesi !!!!, Respekt per Nėnė Terezen

Denim
13-06-12, 15:02
Mė 13 qershor kalendari Kishtar pėrkujton shėn Antonin e Padovės. Nderimi ndaj shėn Antonit tė Padovės i kalon qarqet e Kishės katolike e shkon shumė mė gjerė. I pranuar dhe i dashur nga tė gjithė pa dallim.
Gėzuar pėr ju qė e festoni !
Ju ndihmoftė ky shenjt kaq i dashur pėr tė gjithė Shqiptarėt

jadore
13-06-12, 18:05
Mė 13 qershor kalendari Kishtar pėrkujton shėn Antonin e Padovės. Nderimi ndaj shėn Antonit tė Padovės i kalon qarqet e Kishės katolike e shkon shumė mė gjerė. I pranuar dhe i dashur nga tė gjithė pa dallim.
Gėzuar pėr ju qė e festoni !
Ju ndihmoftė ky shenjt kaq i dashur pėr tė gjithė Shqiptarėt

i qofsha fal ! faliminderit shen Anton i Padoves ..

p.s.
kush e di sa here me paska ndihmu kur kam qene ne veshtirsi e nuk e kam ditur , perderi sa thote Denimi qe eshte i dashur per te gjithe Ne , ashtu duhet te jete , ( tash ju thuani pse e falenderoj , sepse shqiptare more jemi Ne , nuk falenderojme pa pasur ndihme )

emine
13-06-12, 18:09
Mė 13 qershor kalendari Kishtar pėrkujton shėn Antonin e Padovės. Nderimi ndaj shėn Antonit tė Padovės i kalon qarqet e Kishės katolike e shkon shumė mė gjerė. I pranuar dhe i dashur nga tė gjithė pa dallim.
Gėzuar pėr ju qė e festoni !
Ju ndihmoftė ky shenjt kaq i dashur pėr tė gjithė ShqiptarėteDHE TY dENIM,ne Gjakove gjithmone e kan festu te krishter dhe musliman ket feste sebashku!
Te ndimofte edhe ty

Denim
13-06-12, 23:16
i qofsha fal ! faliminderit shen Anton i Padoves ..

p.s.
kush e di sa here me paska ndihmu kur kam qene ne veshtirsi e nuk e kam ditur , perderi sa thote Denimi qe eshte i dashur per te gjithe Ne , ashtu duhet te jete , ( tash ju thuani pse e falenderoj , sepse shqiptare more jemi Ne , nuk falenderojme pa pasur ndihme )

Koha ėshtė para. Paraja ėshtė kohė. Kjo ėshtė filozofia e jetvs sate!
Ti nuk ke kohė tė merresh me kėto gjėra sepse duhet tė merresh me veprimet e Musajes dhe kėmishė-Denimat dhe nga fatkeqėsitė e njerzve tė tė rritet egoja yte e vetmuar.

Nė rregull shkrimi ishte pėr Shqiptarėt e jo pėr ty !

sherri
15-06-12, 14:36
Pesqind vite shyptaria mrapa!
..kur dashten me na e ngulit katolicizmin(qe nuk ishte pa perfitim) ne e luftuam se jemi pagan!, e pranuam kur riti tjeter u be me i fort, e luftuam ritin tjeter, deri sa te tjeret perfituan, e pranuam ne kohen qe po pregaditej nje tjeter okupim me nje fe tjeter(Osmanlit-muslimn) te tjeret i hapen rruge ne heshtje edhe perfituan, ne e luftuam per gati 300 vite, e pranuam edhe kete ne fazen , qe te tjeret e luftuan,ne e mbrojtem pasojat dihen :(

Tani kur bota e qytetrume hjeku dore nga keto dogma se ju doli boja, ne jemi dhez ti sjellim ne trojet tona, e cka eshte me e keqja; nga te dya anet,...... festoni shqipetar festoni, edhe shen Antonat, edhe ebu bajramat, edhe haxhi merxhat....... vec mos e harroni se edhe me 17.02 festohet shen Hashim Broja:tongue:

p.s. gjithmon diqysh me vones spo na e rrok per pak :D aty nja 500 vjet po na lune hesapi :(

natyra
19-06-12, 04:12
Dhasht Zoti e u mbusht men ky popull shqiptar....

"Sa i perket kohes Sot!(e nesermja s'di qfare sjelle)?

Natyra.

Zero Cool
19-10-12, 13:41
Intervistė ekskluzive me Dr. Don Lush Gjergji

"Ne nuk kėrkojmė qė dikush tė na kėrkojė falje, nėse zotėri Krasniqi e ndien njė nevojė tė tillė le ta bėjė, megjithėse ne nuk e kushtėzojmė bashkėpunimin tonė dhe vėllazėrinė tonė shqiptare muslimane apo dialogun muslimano-krishterė me njė deklaratė apo me njė mos kėrkim falje. Ne falim edhe pa kurrfarė kushtesh. Zoti falė, sepse ne jemi gjithė bijtė dhe bijat e tij. Pėr ne dhe botėkuptimet tona katolike jo vetėm Ibrahim Rugova apo Adem Jashari...por tė gjithė ata qė kanė vdekur pėr liri, tė cilėt kanė punuar intensivisht dhe janė sakrifikuar e flijuar pėr atdhe, pėr idealet e atdheut dhe gjithė ata qė kanė rėnė pėr tokėn e Kosovės janė martirė dhe padyshim i pret parajsa apo siē e thoni ju xhehneti..Dhe ajo teza e pagėzimit, qė ka folur zotėri Krasniqi rreth pagėzimit tė fėmijėve, ėshtė e braktisur kaherė dhe nuk merret nė konsideratė nga ana jonė. Prandaj po pėrsėris se nė kishat katolike sikur edhe nė gjitha kishat tjera krishtere sakrifica, flijimi deri tek derdhja e gjakut pėr atdhe konsiderohet si shembull mė i lartė, sepse kėshtu bėri Jezusi pėr ne, e flijoi vetveten qė ne tė jemi tė lirė dhe tė mirė tė pajtuar dhe tė dashur me Zotin dhe njėri-tjetrin nė intervistėn ekskluzive pėr “Bota sot” me Dr. Don Lush Gjergji, veprimtar , humanist dhe meshtar katolik shqiptar nė Kosovė.

valiii
01-11-12, 18:44
o hype marijani n gjaranik 3 dite feste... Thenie e nje miku tim katolik se si i percaktojne festat