PDA

View Full Version : 2 Korriku, 22 vjet pas


Bajlozi i Zi
01-07-12, 23:05
http://www.koha.net/repository/images/f1_01-e-plote-balline-4-zevendesim-direkt1341165591.jpg

Publikuar: 01.07.2012 - 20:05
Vjenė, 1 korrik – Pikėrisht mė 2 korrik tė vitit 1990, atėbotė delegatė tė Kuvendit tė Kosovės nė Prishtinė patėn shpallur deklaratėn pėr Kosovėn Republikė. Nesėr, mė 2 korrik 2012, nė Vjenė pritet qė Grupi Drejtues Ndėrkombėtar tė marrė vendim pėr pėrfundimin e pavarėsisė sė mbikėqyrur tė vendit tonė.

“Komuniteti ndėrkombėtar ėshtė i gatshėm tė vendosė pėr pėrfundimin e mbikėqyrjes sė pavarėsisė sė Kosovės, tha ministri i Jashtėm i Austrisė, Michael Spindelegger nė njė deklaratė pėr agjencinė e lajmeve DPA, transmeton Radio Evropa e Lirė.

“Kjo ėshtė shenjė e qartė e mirėbesimit qė ėshtė vendosur nė Kosovė”, tha ai dhe shtoi se Kosova “tash ėshtė mjaft e pjekur pėr tė qėndruar nė kėmbėt e veta dhe pėr tė marrė pėrgjegjėsi tė plotė pėr tė ardhmen e tė gjithė shtetasve tė saj”.

Ky hap formalisht do tė ndėrmerret nga Grupi Drejtues Ndėrkombėtar pėr Kosovėn, qė pėrbėhet nga 23 shtete evropiane, SHBA-ja dhe Turqia, dhe i cili e ka mbikėqyrur pavarėsinė e Kosovės.

Megjithatė, Bashkimi Evropian e vazhdon praninė e tij nė Kosovė me misionin EULEX pėr polici dhe sundim tė ligjit, ndėrsa janė tė pranishme edhe forcat paqeruajtėse tė KFOR-it, qė udhėhiqet nga NATO-ja.

Mė tutje, Spindelegger, nė intervistėn pėr agjencinė DPA, theksoi se “prania e vazhdueshme e trupave ndėrkombėtare mbetet e domosdoshme pėr shkak tė situatės nė veri tė Kosovės, e cila nuk ėshtė zgjidhur krejtėsisht”.

murrizi
02-07-12, 06:39
“Kjo ėshtė shenjė e qartė e mirėbesimit qė ėshtė vendosur nė Kosovė”, tha ai dhe shtoi se Kosova “tash ėshtė mjaft e pjekur pėr tė qėndruar nė kėmbėt e veta dhe pėr tė marrė pėrgjegjėsi tė plotė pėr tė ardhmen e tė gjithė shtetasve tė saj”.Fort mire qebesa, shumė flm atyre qė e ndihmuan, por edhe atyre qė nuk e ndihmuan por edhe qė nuk e penguan.
Njė gjė nuk e pata tė qartė nė tė gjithė shkrimin, temen nė pėrgjithėsi, andaj e ndava kėtė pjes ndoshta na ndihmon pak ?!

Kujt po i thuret qe-tu LAVDI ?

Bajlozi i Zi
02-07-12, 15:54
Presidentja e vendit, Atifete Jahjaga ka pritur nė njė takim deputetėt e Kuvendit tė Kosovės qė shpallėn Deklaratėn Kushtetuese tė 2 korrikut 1990.
Jahjaga uroi deputetėt e pranishėm pėr pėrvjetorin e Deklaratės Kushtetuese dhe tha se ata do ta gėzojnė respektin dhe do te jenė pjesė e tė gjitha organizimeve me karakter shtetėror qė i organizon Zyra e Presidentes.

http://www.telegrafi.com/fo/2010/deputetet2-korrik.jpg

Ajo ēmoi lart kontributin e deputetėve tė cilėt shpallėn Deklaratėn Kushtetuese, nė njė kohė shumė tė rėndė, miratuan edhe Kushtetutėn e Kaēanikut mė 7 shtator 1990, si dhe ndėrmorėn njė varg veprimesh tė tjera nė funksion tė organizimit tė jetės institucionale tė shqiptarėve nė Kosovės, pas okupimit nga Serbia.

Presidentja Jahjaga theksoi se veprimi i kėtyre deputetėve dhe zhvillimet e mėvonshme mundėsuan organizimin e jetės nė Kosovė, si dhe fitimin e pėrkrahjes ndėrkombėtare, nė tė gjitha fazat, deri te lufta e armatosur e UĒK-sė dhe shpallja e pavarėsisė sė vendit. /Telegrafi/

Kaqanikasja
02-07-12, 21:26
me kujtohet kjo dite sikur sod 2 korriku ne Kacanik

Bajlozi i Zi
02-07-12, 21:27
me kujtohet kjo dite sikur sod 2 korriku ne Kacanik
e kom dijt qe je plakė :tongue:

Kaqanikasja
02-07-12, 21:28
hahahahahaha nuk caktova dite a vjet para save eshte p evq thash me kujtohet shum mir kjo date

murrizi
02-07-12, 21:31
e kom dijt qe je plakė :tongue:

jo plak s'duhet me kon edhe aq, po sa pare ban kur o kemb e shputa Pdk.

Bajlozi i Zi
02-07-12, 21:31
hahahahahaha nuk caktova dite a vjet para save eshte p evq thash me kujtohet shum mir kjo date
ti thuj shyqyr s'ke tema per luften e dytė botrore se ti po me sharru edhe ma zi :tongue:

Kaqanikasja
02-07-12, 21:33
Murrizi pse jam PDK shput e kembe si e ke cek ti ate sjam pishman kurr \dhe sdo te jem e Bajlozi edhe ate duhet me pranu edhe pleqerine ama e thash ate se e di qfar situate dhe qfar gjendje ka qen kacaniku ne ate date e dite para 22 vjete edhe pse e vogel kam qen bre hahahaahahahhaahhahaha po sa me mbajt mend boll

Bajlozi i Zi
02-07-12, 21:33
jo plak s'duhet me kon edhe aq, po sa pare ban kur o kemb e shputa Pdk.
po m'vjen keq murriz, e dij qe ki m'u merzitė po nuk muj pa t'thanė:

na e kena adelinen :biggrin:

sorry

murrizi
02-07-12, 21:42
po m'vjen keq murriz, e dij qe ki m'u merzitė po nuk muj pa t'thanė:

na e kena adelinen :biggrin:

sorry

E ke shum gabim, prej ngutis me te n'zan MAT po ta kthej ty se pari e mė pas ksaj t'imes.
Adelina Ismajli Citoj:
Unė gjithmonė e desha Ibrahim Rugoven, por sot kjo nuk don tė thotė qė jam me Ldk.
Pyetje e madhe, me kėndė mundė tė jetė sot Adelina ?
Mua mė mjafton tė mos jetė me Ldk-n.

Bajlozi i Zi
02-07-12, 21:46
E ke shum gabim, prej ngutis me te n'zan MAT po ta kthej ty se pari e mė pas ksaj t'imes.
Adelina Ismajli Citoj:
Unė gjithmonė e desha Ibrahim Rugoven, por sot kjo nuk don tė thotė qė jam me Ldk.
Pyetje e madhe, me kėndė mundė tė jetė sot Adelina ?
Mua mė mjafton tė mos jetė me Ldk-n.
ta besoj qe po e arsyeton adelinen.
dashnia madhe :biggrin:

murrizi
02-07-12, 21:47
Murrizi pse jam PDK shput e kembe si e ke cek ti ate sjam pishman kurr \dhe sdo te jem e Bajlozi edhe ate duhet me pranu edhe pleqerine ama e thash ate se e di qfar situate dhe qfar gjendje ka qen kacaniku ne ate date e dite para 22 vjete edhe pse e vogel kam qen bre hahahaahahahhaahhahaha po sa me mbajt mend boll

Po po edhe ksaj pune do tja bajm qaren, e kam fjalen edhe Bajlozin do ta kthejm pi veti (si shumė tė tjer para tijė, kėndė mė vonė e kėndė mė heret, e qė i kan pas than veti goxha pėr dikushi ! ):smile:

Po po e vogel ishe, mbaj mend kur rash me pajton atypari e ti lujshe me rėre, por meqė ishe ndodhi e madhe mesiguri e ke mbajtur mendė.

murrizi
02-07-12, 21:52
ta besoj qe po e arsyeton adelinen.
dashnia madhe

ashtu ėshtė, plas ti :biggrin:

natyra
03-07-12, 00:35
Ne te gjithe e dim se kjo-Date, e "2 Korrikut 1990" SHENON DITEN ME TE RENDESISHME-NE HISTORIT E KOMBIT SHQIPTAR.....per shpalljen e "Kosoves Republik" ne Emer te Liderit- Dr.Rugoves! (siq'e quanin atehere)"Te cilen fatmiresisht po e gezoim dhe sot!

Andaj,Ju pershendes qe te gjithve....
Me perkujtimin e kesaj date historike te 2 Korrikut!

Definitivisht
..autore-Natyra!

kerkoi ndjes,qe mu desht per te dyten here te postoi,(ne munges te shkrimit)
por edhe te faqes DARDANIA-cila po me qet krejt ni tjeter drejtim..