PDA

View Full Version : Namaz me policė


King Street
07-07-12, 09:07
http://www.telegrafi.com/fo/kosove/f.0707095718459_m.gif
Dy herė u fal namazi i xhumasė nė xhaminė e re tė Gjilanit. Njė pjesė e xhematit ritin e kreu me imamin Mustafa Bajrami, e pjesa tjetėr njė orė mė vonė kėtė e bėri me Zijadin Lekėn. Gjithēka ndodhi nė prani tė krerėve mė tė lartė tė Bashkėsisė Islame tė Kosovės. Aty ishte edhe policia.
Ashtu siē erdhėn ndaras nga njėri -tjetri, ndaras edhe e falėn namazin e xhumasė.

Xhemati qė erdhi pėr ta pėruruar xhaminė e re nė lagjen “Dardania” nė Gjilan, nuk e fali namazin nė kohėn e njėjtė, edhe pse ishin tė gjithė brenda tė njėjtit objekt.

Madje xhematlinjtė, pėrkrahės tė Zijadin Lekės, banorė tė lagjes “Dardania”, e bėnė kabull tė duronin njė orė vapėn pėrvėluese, ku temperatura shkoi deri rreth dyzet gradė celsius, shkruan "Express".

Ata duruan vetėm qė namazin e xhumasė ta falin me imamin e tyre tė preferuar, Zijadin Lekėn. Xhematlinjėt nuk i pėrfillėn as mysafirėt nga Prishtina.

Kryeimami Sabri Bajgora e Resul Rexhepi erdhėn pėr tė pėruruar xhaminė e re. Por, ata i priti njeriu tė cilin e kanė emėruar imam nė xhaminė e re, e qė nuk po e duan xhemati i lagjes.

Mustafa Bajrami, kryetar i Bashkėsisė Islame nė Gjilan dhe imam i zgjedhur me konkurs nė kėtė xhami, i priti mysafirėt i qetė dhe qysh e do rendi, kurse Zijadin Leka u prit me ovacione dhe duartrokitje nga xhemati, ku disa mbanin nė duar sloganin e shkruar “Zijadin Leka- imam”.

marr nga telegrafi.com

lirik
07-07-12, 11:48
perqarje baco perqarje shqiptari qysh se ka linde e ka mallkue zoti per medne te varfra e sherre perqarjesh -buk e perqarja hane shqiptart ne kohrat kur nuk duhet as ma e vogla perqarje-qe pra kush jemi e qfare jemi ne qdo drejtim ka perqarje


kjo na na ka shkatrruar neper te gjith te kaliuaren perqarja-
perqarsi esht po aq i demshem sa a rmiku

Murgesha
07-07-12, 13:07
More a falet njeriu per qe eshte obligim ndaj Zotit apo obligim ndaj imamave??

Codex
07-07-12, 15:08
Ndaj Zotit.

Makresh
07-07-12, 21:19
S'ka boll xhamia.

Murgesha
07-07-12, 23:38
S'ka boll xhamia.

A keni ndoj statistike o Makresh, sa imam i ka Kosova?

vjeshta
08-07-12, 00:12
More a falet njeriu per qe eshte obligim ndaj Zotit apo obligim ndaj imamave??


Imamave .


Se une i falem zotit edhe nga shtepia .

Murgesha
08-07-12, 00:19
Imamave .


Se une i falem zotit edhe nga shtepia .

Qashtu po get, ama si e tha makreshi krejt kjo bahet per munges te xhamiave.

vjeshta
08-07-12, 00:32
Qashtu po get, ama si e tha makreshi krejt kjo bahet per munges te xhamiave.Kurr ma shume xhamia nuk kemi pas dhe kurr me pak popull ,ne nr,nuk kemi qene !


Diqka mungon ,po qka ?!!

GURI SYLAJ
08-07-12, 07:30
Kurr ma shume xhamia nuk kemi pas dhe kurr me pak popull ,ne nr,nuk kemi qene !


Diqka mungon ,po qka ?!!

.... mungon Shteti !

GURI SYLAJ
08-07-12, 07:32
Kurr ma shume xhamia nuk kemi pas dhe kurr me pak popull ,ne nr,nuk kemi qene !


Diqka mungon ,po qka ?!!

.... mungon Shteti !
Hiq me mire nuk i kemi punet as me drejtor shkollash .

Bajlozi i Zi
08-07-12, 08:26
Nė vitin 1912 shqiptarėt nė numėr kanė qenė rreth 1.7 milion. Sot janė rreth 7.

Shteti, me Kushtetutė ėshtė LAIK. Nuk pėrzihet nė punė tė brendshme (organizative as strukturore) tė komuniteteve fetare.

Pėrmendni veē 3 raste ku ka shkolla me nga dy drejtorė (kontestues)???!!!


Edhe nėse pėr muslimanėt do tė mundėsohej kushti: 1 xhami pėr 1 musliman, prapė nuk do tė bėheshim rehat e do tė bėheshim copa ndėrmjet veti. Copa ndėrmjet veti bėhen muslimanėt prej sekondės sė parė tė thirrjes sė ezanit mbi kėtė tokė.

Aq shumė kopje e verzione tė Kuranit ishin pėrhapur ndėr muslimanė saqė kur i pa se po shfaroseshin me njėri tjetrin nė luftė vllavrasėse muslimanėt, Uthmani i mblodhi krejt kopjet e llojet e Kuranit dhe i dogji nė zjarr tė gjitha. Pastaj i mori nja 70 hafizėt mė tė njohur... dhe e vendosi e shkruajti "verzionin zyrtar tė Kuranit", kėtė qė bota e ka sot nėpėr duar (i njohur si "kurani i Uthmanit", otomanit pra, nėse doni). Problem mbeti puna se shumica e hafizėve dinin mė shumė Sure sesa qė ishin nė Kuran, disa tė tjerė dinin mė pak Sure. Saga vazhdon...

Makresh
08-07-12, 16:05
Kurr ma shume xhamia nuk kemi pas dhe kurr me pak popull ,ne nr,nuk kemi qene !


Diqka mungon ,po qka ?!!


Diciplina, se po, t'ana t'mirat jan.

Kosova19
08-07-12, 17:49
Kurr ma shume xhamia nuk kemi pas dhe kurr me pak popull ,ne nr,nuk kemi qene !...po ama edhe numri i vizitorve eshte rrite shume e sidomos nga rinia dhe jo si me pare qe veq pleqet e kan vizitua.

... edhe ata qe shkojne ne xhamia jane njerze, qe edhe nga ata mund te vien mos pajtime dhe te ngritet zeri se kush ka me shume merita per me qene Imam. ...nga shkaqet eshte se disa mendojne per njerin qe ka ma shum dije dhe disa jo dhe keshtu me rrale.

Kosova19
08-07-12, 18:02
Diciplina, se po, t'ana t'mirat jan.

...mospajtimet vine ne kete pike sepse nuk i dihen kriteret e imamit.

Kosova19
08-07-12, 18:12
Aq shumė kopje e verzione tė Kuranit ishin pėrhapur ndėr muslimanė saqė kur i pa se po shfaroseshin me njėri tjetrin nė luftė vllavrasėse muslimanėt, Uthmani i mblodhi krejt kopjet e llojet e Kuranit dhe i dogji nė zjarr tė gjitha. Pastaj i mori nja 70 hafizėt mė tė njohur... dhe e vendosi e shkruajti "verzionin zyrtar tė Kuranit", kėtė qė bota e ka sot nėpėr duar (i njohur si "kurani i Uthmanit", otomanit pra, nėse doni). Problem mbeti puna se shumica e hafizėve dinin mė shumė Sure sesa qė ishin nė Kuran, disa tė tjerė dinin mė pak Sure. Saga vazhdon...

...mesoje te verten edhe pse ma merr mendja se veq dikun ke kupjua diqka qe as vet nuk e dine qka.

Hudhejfe ibėn Jemani i shkroi Uthmanit dhe e lajmėroi se njerėzit po pėrēaheshin se ata po debatonin pėr ēėshtjen e Kur’anit dhe kjo gjė mund t’i ēonte nė kufėr. Ai i kėrkoi Uthmanit t’i bashkonte njerėzit nė njė mėnyrė tė vetme leximi. Atėherė Uthmani urdhėroi qė libri i Allahut (Kur’ani) tė bashkohej pėr herė tė dytė. Kuranėt qė mblodhi Uthmani, nuk pėrmbanin disa ligje qė kishin zbritur nga Allahu i Madhėruar, por sahabėt i kishin ruajtur. Gjithashtu ata ishin sipas radhitjes sė fundit, tė cilėn e solli Xhibrili te Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe nė disa prej tyre ndodheshin disa prej sqarimeve tė sahabėve. Duke u nisur nga kėto shkaqe, Uthmani urdhėroi qė kėta Kuranė tė digjeshin dhe ēdo fjalė e saktė tė mblidhej nė njė Kuran tė vetėm.
Nė lidhje me kėtė Ibnul Arabi ka thėnė: Kjo ėshtė njė nga meritat e tij mė tė mėdha, njė e mirė e madhe, ku pėr shkak tė sė cilės u shuan mosmarrėveshjet. Allahu e bėri atė shkak qė ai tė ruante Kur’anin. Kjo ėshtė njė lėvdatė e madhe pėr Uthmanin, tė cilėn bidatēinjtė e quajnė akuzė. Allahu qoftė i kėnaqur me Uthmanin.

Burimi: FAQE NGA HISTORIA

Artisti
08-07-12, 18:42
...mospajtimet vine ne kete pike sepse nuk i dihen kriteret e imamit.


Tė paaftė jeni, tė dirigjuar jeni, nuk vyeni asgjė.


Si mund tė thuash se nuk dihen kriteret e imamit!!!!!!!!!!

Djalo, mbushe veshin me kėtė qė po tė them tash e qė nga pyetja e Murgeshės dhe shkrimi i vjeshtės, do tė duhej ta kuptoj ēdo lexues kėtu qė shkuarja dhe falja nė xhami, nuk ėshtė asgjė.

Pra, mos e paqe kuptuar Murgeshėn dhe vjeshtėn, po ta them unė!

Njeriu i cili beson nė Zot, as nuk shikon kriteret e imamit e as nuk shkon nė xhami, sepseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Zoti ėshtė edhe nė shtėpi dhe sipas kritereve tė tij duhet tė falet.

E kuptove i manipuluar?

Edhe njėherė!!!!!!

Ikni qė kėtu sepse jeni tė shitur sipas imamave.


.

Kosova19
08-07-12, 19:06
Si mund tė thuash se nuk dihen kriteret e imamit!!!!!!!!!!.

...pse nuk mund te thuhet?Djalo, mbushe veshin me kėtė qė po tė them tash e qė nga pyetja e Murgeshės dhe shkrimi i vjeshtės, do tė duhej ta kuptoj ēdo lexues kėtu qė shkuarja dhe falja nė xhami, nuk ėshtė asgjė.

...po per Muslimanet eshte obligime.
Njeriu i cili beson nė Zot, as nuk shikon kriteret e imamit e as nuk shkon nė xhami, sepseeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Zoti ėshtė edhe nė shtėpi dhe sipas kritereve tė tij duhet tė falet....por tashti lind pytja pse duhet te falim ne shtepi. ...a ka Zoti nevoje per ne qe te falim ne shtepi. ...por ndoshta thojne se Zoti na ka obligua mu fale dhe ne duhet mu binde qe mos me qen nga ata qe nuk ju binden udherit te Zotit dhe kush ben mir ben ber veti.

...edhe muslimanet njesoje ja kethejne se edhe ne jemi te obligum me shkua ne xhami.

...e per urtesin e shkurjes ne Xhami ka shume qka flitet dhe urtesia me e madhe eshte qe Zoti ja ka obligua Muslimanve.

Artisti
08-07-12, 19:09
...mesoje te verten edhe pse ma merr mendja se veq dikun ke kupjua diqka qe as vet nuk e dine qka.

Hudhejfe ibėn Jemani i shkroi Uthmanit dhe e lajmėroi se njerėzit po pėrēaheshin se ata po debatonin pėr ēėshtjen e Kur’anit dhe kjo gjė mund t’i ēonte nė kufėr. Ai i kėrkoi Uthmanit t’i bashkonte njerėzit nė njė mėnyrė tė vetme leximi. Atėherė Uthmani urdhėroi qė libri i Allahut (Kur’ani) tė bashkohej pėr herė tė dytė. Kuranėt qė mblodhi Uthmani, nuk pėrmbanin disa ligje qė kishin zbritur nga Allahu i Madhėruar, por sahabėt i kishin ruajtur. Gjithashtu ata ishin sipas radhitjes sė fundit, tė cilėn e solli Xhibrili te Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe nė disa prej tyre ndodheshin disa prej sqarimeve tė sahabėve. Duke u nisur nga kėto shkaqe, Uthmani urdhėroi qė kėta Kuranė tė digjeshin dhe ēdo fjalė e saktė tė mblidhej nė njė Kuran tė vetėm.
Nė lidhje me kėtė Ibnul Arabi ka thėnė: Kjo ėshtė njė nga meritat e tij mė tė mėdha, njė e mirė e madhe, ku pėr shkak tė sė cilės u shuan mosmarrėveshjet. Allahu e bėri atė shkak qė ai tė ruante Kur’anin. Kjo ėshtė njė lėvdatė e madhe pėr Uthmanin, tė cilėn bidatēinjtė e quajnė akuzė. Allahu qoftė i kėnaqur me Uthmanin.

Burimi: FAQE NGA HISTORIA


E kush garanton qė nuk kanė manipuluar me fjalėt" e sakta".

Do tė thotė edhe Kurani qenka shkruar e shkruar dhe qenka mundėsia qė tė jetė i manipuluar sikurse Bibla!!!


.

Kosova19
08-07-12, 22:05
...si mundemi te pajtohemi se fjalėt" e sakta" i kan ndryshuar shoket e Profetit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe atij ti mos i shpallet as gje nga Zoti qe keta njerze ti largonte nga vetja qe ne te ardhmen mos te vinin me rrena.

...eshte i shkruar neper musafe dhe eshte i bartur tek ne me trasmetim nga shum njerz.

...ne kena fole edhe kena shkruar rredhe kesaj teme ne kete forume mundesh ti lexoshe ne qofse done.

Bajlozi i Zi
08-07-12, 22:27
...mesoje te verten edhe pse ma merr mendja se veq dikun ke kupjua diqka qe as vet nuk e dine qka.

Hudhejfe ibėn Jemani i shkroi Uthmanit dhe e lajmėroi se njerėzit po pėrēaheshin se ata po debatonin pėr ēėshtjen e Kur’anit dhe kjo gjė mund t’i ēonte nė kufėr. Ai i kėrkoi Uthmanit t’i bashkonte njerėzit nė njė mėnyrė tė vetme leximi. Atėherė Uthmani urdhėroi qė libri i Allahut (Kur’ani) tė bashkohej pėr herė tė dytė. Kuranėt qė mblodhi Uthmani, nuk pėrmbanin disa ligje qė kishin zbritur nga Allahu i Madhėruar, por sahabėt i kishin ruajtur. Gjithashtu ata ishin sipas radhitjes sė fundit, tė cilėn e solli Xhibrili te Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe nė disa prej tyre ndodheshin disa prej sqarimeve tė sahabėve. Duke u nisur nga kėto shkaqe, Uthmani urdhėroi qė kėta Kuranė tė digjeshin dhe ēdo fjalė e saktė tė mblidhej nė njė Kuran tė vetėm.
Nė lidhje me kėtė Ibnul Arabi ka thėnė: Kjo ėshtė njė nga meritat e tij mė tė mėdha, njė e mirė e madhe, ku pėr shkak tė sė cilės u shuan mosmarrėveshjet. Allahu e bėri atė shkak qė ai tė ruante Kur’anin. Kjo ėshtė njė lėvdatė e madhe pėr Uthmanin, tė cilėn bidatēinjtė e quajnė akuzė. Allahu qoftė i kėnaqur me Uthmanin.

Burimi: FAQE NGA HISTORIA

Kosova19,

19 vjet pas vdekjes sė Muhammedit, krejt Kuranet qė kane ekzistu, i ka mbledhė Uthmani i ka djegė. Sepse muslimanėt po masakronin njėri tjetrin. Pastaj mblodhi 70 hafizė dhe e shkroi kuranin prej zeros.

5 kopje origjinale, u shkruajtėn. U shkruajtėn qysh deshti Uthmani (tė cilin e kishte angazhuar nipi i muhammedit, Aliu). Nga ato 5 kopje, e vetmja e sigurtė mbeti njė nė Rusi (tė cilėn rusėt e kishin grabitur prej muslimanėve). Pasė shumė dėshtimeve pėr ta marrė kėtė kopje nga rusėt, nė vitet 1800, Lenini, ne shenje miqesie me muslimanėt, vendosi tė ua kthejė kopjen origjinale tė kuranit uthman. Prej asaj kopjes sė RUSĖVE, janė edituar keto kopjet e kuranit qė qarkullon edhe sot.
Pra, e sigurtė ėshtė qė Kuranin e sotėm e kanė rregullu rusėt qysh kanė dashtė vet. Edhe sot, vendet muslimane nanė e babė e konsiderojnė rusin.

Edhe kryehafizi personal i Muhammedit, Zaid Ibn Thaibi, ka dėshmuar se pas shktimit tė kėtij kuranit tė uthmanit, hafizėt dini mė shumė sure e ajete sesa qė u shkruan nė kėtė kuran, hafizė tė tjerė dini mė pak sure e ajete sesa ishin nė kuran.

A don dėshmi tjetėr se kurani nuk ka lidhje me fjalėn e Allahut, por ėshtė produkt i uthmanit e i qejfeve dhe interesave tė rusėve dhe ndonjė fisi arab?!

Profeti, bile nuk e ka pa kurrė kėtė Kuran, as nuk e ka pasė idenė se ēka ėshtė shkruar e ēka nuk ėshtė shkruar nė tė. Sepse ėshtė shkruar nga dikush tjetėr 19 vjet pas vdekjes sė tij.

Kosova19
08-07-12, 22:51
Kosova19,


A don dėshmi tjetėr se kurani nuk ka lidhje me fjalėn e Allahut, por ėshtė produkt i uthmanit e i qejfeve dhe interesave tė rusėve dhe ndonjė fisi arab?!

Profeti, bile nuk e ka pa kurrė kėtė Kuran, as nuk e ka pasė idenė se ēka ėshtė shkruar e ēka nuk ėshtė shkruar nė tė. Sepse ėshtė shkruar nga dikush tjetėr 19 vjet pas vdekjes sė tij.


...qofse ke diqka tjtera sjell se keta nuk jane as gja veq fjale te kota pa as nje argumnte.

...tashti lind pytja pse kjo veper nuk u kundershta nga shoket e Profetit (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!).

...mbas te vertets nuk ka tjter veq kotesi.

Makresh
08-07-12, 22:59
...mospajtimet vine ne kete pike sepse nuk i dihen kriteret e imamit.


Hoxhallaret nese nuk i binden BIK-ut, ateher eshte anarki !
Hoxha i cili kerkon te futet pa lejen e Bashkesis Islame eshte ne gabim, dhe s'ka muhabet tjeter ketu.

Kosova19
08-07-12, 23:13
5 kopje origjinale, u shkruajtėn. U shkruajtėn qysh deshti Uthmani (tė cilin e kishte angazhuar nipi i muhammedit, Aliu). Nga ato 5 kopje, e vetmja e sigurtė mbeti njė nė Rusi (tė cilėn rusėt e kishin grabitur prej muslimanėve). Pasė shumė dėshtimeve pėr ta marrė kėtė kopje nga rusėt, nė vitet 1800, Lenini, ne shenje miqesie me muslimanėt, vendosi tė ua kthejė kopjen origjinale tė kuranit uthman. Prej asaj kopjes sė RUSĖVE, janė edituar keto kopjet e kuranit qė qarkullon edhe sot.


...tashti ndoshta vjen dikush si ti dhe na thot se edhe nja u rujte ne Amerik?

...kur njeri done me bere diqka ose te ndrishoje diqka pse duhet ti thrase 70 hafiza si po thua ti ?

Bajlozi i Zi
08-07-12, 23:37
Kosova19,

Edhe bishti i wiqipedhjes dmth po ditka ma shumė se ti pėr kete pune!!!

en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Quran

kqyrja mirė referencat.

...

Uthman was succeeded by Ali,
who took the Uthman Qur'an to
Kufa, now in Iraq. When
Tamerlane destroyed the area, he
took the Qur'an to his capital,
Samarkand, as a treasure. It
remained there for four centuries
until, in 1868, when the Russians
invaded, captured the Qur'an
and brought it back to the
Imperial Library in St.
Petersburg (now known as the
Russian National Library).[1]
After the October Revolution,
Vladimir Lenin, in an act of good
will to the Muslims of Russia
gave the Qur'an to the people of
Ufa, Bashkortostan.

en.wikipedia.org/wiki/Uthman_Quran

Kosova19
09-07-12, 06:19
...me separi duhesh ta dishe se gjdo gje qe gjendet ne Wikipedia nuk eshte e sakte dhe sidomos ku ne te shkruan kush te done. ...une medoje qe nuk ka qka flitet se gjdo njeri qe dine diqka e dine se kjo eshte kotsi.

GURI SYLAJ
09-07-12, 06:34
Kosova 19
Muhamedi a.s asnjehere nuk e ka pa Kuranin qe nev e kemi sot.Kjo eshte e vertete.Kurse ,ne shiblat qe ju poi qitni ksajde ,une po ju jap vetem nje shembull te thjeshte .
Nje kenge e kendojne 100 Rapsod dhe ,bindu ,secili ka nyanca te vecanta edhe ne tekst e edhe ne melodi!

Makresh
09-07-12, 07:15
o Pipėll i pa-marrun vesh.

Kur'ani, ky libėr i pa-ndryshueshėm ėshtė shkruar nė Kohėn e Muhamedit a.s., dhe eshte kompiluar pas Vdekjės sė Muhamedit a.s. nga Uthmani r.a.

Artisti
09-07-12, 07:43
o Pipėll i pa-marrun vesh.

Kur'ani, ky libėr i pa-ndryshueshėm ėshtė shkruar nė Kohėn e Muhamedit a.s., dhe eshte kompiluar pas Vdekjės sė Muhamedit a.s. nga Uthmani r.a.Shumė bukur ju the!

Pra ju qė besoni se Kurani nuk ėshtė i manipuluar, qe fakti nga Makreshi.

Ndrroni mendje dhe kthehuni nga tradicionet shqiptare e mos praktikoni dhe mos besoni nė shkrime arabe e se kush i ka shkruar dhe pėrpiluar apo siē e tha Makreshi kompiluar, nuk ėshtė me rėndėsi.

Ėshtė shkruar ėshtė manipuluar pikė


.

Makresh
09-07-12, 09:31
Shumė bukur ju the!

Pra ju qė besoni se Kurani nuk ėshtė i manipuluar, qe fakti nga Makreshi.

Ndrroni mendje dhe kthehuni nga tradicionet shqiptare e mos praktikoni dhe mos besoni nė shkrime arabe e se kush i ka shkruar dhe pėrpiluar apo siē e tha Makreshi kompiluar, nuk ėshtė me rėndėsi.

Ėshtė shkruar ėshtė manipuluar pikė


.
Te falemnderit per keshillen Artist,

Pirdhu tani.

Alima
09-07-12, 13:37
...

Normal! Perndryshe do ishin 700 mij Ku"rana ,sikur qe jane 700 mij Bibla ... Kur e ka verejt Uthmani radiAllahu anhu se po i perziejn hadithet , hadithet Kudsij , dhe edhe vete Ajetet Ku'ranore , ka bere ndarjen e prere ... ku kjarte eshte ndare Flaje e Zotit nga ajo e profetit , kaq !


Ku'rani ka qene i memorizuar ,le te kan kalle dhe edhe le te kallin , Allahu e ka mbrojte !


.

Izraeliti
09-07-12, 13:44
...mesoje te verten edhe pse ma merr mendja se veq dikun ke kupjua diqka qe as vet nuk e dine qka.

Hudhejfe ibėn Jemani i shkroi Uthmanit dhe e lajmėroi se njerėzit po pėrēaheshin se ata po debatonin pėr ēėshtjen e Kur’anit dhe kjo gjė mund t’i ēonte nė kufėr. Ai i kėrkoi Uthmanit t’i bashkonte njerėzit nė njė mėnyrė tė vetme leximi. Atėherė Uthmani urdhėroi qė libri i Allahut (Kur’ani) tė bashkohej pėr herė tė dytė. Kuranėt qė mblodhi Uthmani, nuk pėrmbanin disa ligje qė kishin zbritur nga Allahu i Madhėruar, por sahabėt i kishin ruajtur. Gjithashtu ata ishin sipas radhitjes sė fundit, tė cilėn e solli Xhibrili te Profeti (paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi tė!) dhe nė disa prej tyre ndodheshin disa prej sqarimeve tė sahabėve. Duke u nisur nga kėto shkaqe, Uthmani urdhėroi qė kėta Kuranė tė digjeshin dhe ēdo fjalė e saktė tė mblidhej nė njė Kuran tė vetėm.
Nė lidhje me kėtė Ibnul Arabi ka thėnė: Kjo ėshtė njė nga meritat e tij mė tė mėdha, njė e mirė e madhe, ku pėr shkak tė sė cilės u shuan mosmarrėveshjet. Allahu e bėri atė shkak qė ai tė ruante Kur’anin. Kjo ėshtė njė lėvdatė e madhe pėr Uthmanin, tė cilėn bidatēinjtė e quajnė akuzė. Allahu qoftė i kėnaqur me Uthmanin.

Burimi: FAQE NGA HISTORIA
Kosova19 (http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http:/dardania.de/vb/upload/member.php?u=23669), unё kam lexuar me kёnaqёsi shumё shkrime tuajat rrethё fesё islame nё kёtё faqe, sepse kanё qenё shumё tё sakta. Mirёpo me kёtё sqarim paske prishur punёn, nga se besimtari islam nuk duhet tё dij nga kёto dhe histrori tё tjera. Atij i kёrkohet qё verbёrisht tё besoj n’Allah, pa pyetur, dhe pa u thelluar nё dilema tё tilla rrethё shkrimit tё Kur’anit!

Kosova19
09-07-12, 22:10
Kosova19 (http://anonymouse.org/cgi-bin/anon-www.cgi/http:/dardania.de/vb/upload/member.php?u=23669), unё kam lexuar me kёnaqёsi shumё shkrime tuajat rrethё fesё islame nё kёtё faqe, sepse kanё qenё shumё tё sakta. Mirёpo me kёtё sqarim paske prishur punёn, nga se besimtari islam nuk duhet tё dij nga kёto dhe histrori tё tjera. Atij i kёrkohet qё verbёrisht tё besoj n’Allah, pa pyetur, dhe pa u thelluar nё dilema tё tilla rrethё shkrimit tё Kur’anit!

...po na vete muslimanet e kena shkruar kete histori se si eshte ruajtur Kuarni dhe keto shkrime gjenden ne librat e muslimanve.

...qka ka te keqe ketu? ...qka ka pa qartesi ketu?

...kur ne themi se Kuarni ka qene ne zemrat e muslimanve qe e kishin marr nga Profeti dhe duke e futur ne praktik dhe te jetuarit ne jeten e perdistshme dhe duke sakrifikuar qe te parapet.

...kjo histori po na len te kuptojme qafre gjelozie kan pas keta njerze per Kuranin dhe qfar kujdesi kan pas per gjeneraten qe do te vine. ....duke bashkohuar pėr herė tė dytė dhe te digjen at qe qe ne te mberbashin sharime qe ne te ardhmen mos te mashtrohen e ardhmja.

...dhe kush done me shume te lexojn mundet ta blejne nje liber ku sqarohet me mir keto gjera se nuk ka asgja per tu mbuluare.

UniCorN
12-07-12, 15:34
Ketu ka hy ni dreq i madh sic ka thane Rr. Morina, se midis islamit tradicional ka depertue nji rryme qe pasha agen nuk e kini as ne Harapi. Po mundohen shqiptaret mu ba ma harape se harapet me dofare rregulla strikte fetaro-arabe edhe perdite luten ka jo 5 here po 7 here bonem zot harap, sikur ne kohen kur kane thane ne kofsh turk, qashtu sot jane cue ne kamb do fare harapesh shqiptare e po thon bona zot harape jo, po ma harape se harapet, se une e di qe ka harape normale pa mjekrra, pa pantolla te shkurte si te grave rospija.

Me hi ne utube gjeni video tu u rreh imamet tradicionale te Shkupit nga keta radikalet edhe xhemati tu u grushtue prej atyne gangstave te ketyre harapeve, qe kundershtonin keqtrajtimin e imamit tradicional. Edhe po hyjne me zor neper xhamia e po mundohen me sjell nje fryme te plote te harapizimit te shqiptareve, se na jemi tu flejt e nuk po del diksuh mi tredhe dru e mi qeth si delmet.

Per qata per here te pare i pame shqiptaret si egersina tu protestu per fe, qe ne historine mijeravjecare te shqiptareve nuk u dal shqiptari me livrit gishtin per fe, per qata i ka ndrrue sa here ka mujt.

Keta shumica jane analfabete qe n'jete te vet ni liber se kane lexue, pra njerez pa inteligjence te mjaftueshme, te frymezuem prej disave qe paguhen majme prej harapeve, qe erdhen mas lufte e i pagujshin keto analfabetkat e pashkolla per me vnu shamine. E maj men fort mire qaty te ish Novi Domi shkojshin cikat e reja e vnojshin shami se jau jepshin ato organizatat harape me disa harape tone ka 300 euro, bile i di rastet konkrete me emen e mbiemer qikat, qe tani ju paten pshurre arabeve ne shami.

Skyfter
13-07-12, 13:57
Islami asht sherri i ksaj Bote, Islami nuk ka asgja amo hiq asgja qe te afron dhe drejton ne rrug te mir dhe drejt paqes.

Kam thane, kadal dale, prej grushtav ne thika e ma von kallasha!
.

Makresh
14-07-12, 13:02
Kan ardhe organizatat nga arabia e po dojn me zor, thiken n'fyt me ju shtie e me lshue mjekrren e me'i fal 5 vaktet !


Kuku per juve !

UniCorN
14-07-12, 19:08
Pse kur kane bajt mjekrra shqiptaret si sot ej? A pantolla trifertalka si gra rospija, derisa nuk hynen harapte ne Kosove me kit demokracine e leshit. Masave qysh tjau imponojsh ages. Gjate turkut thojshin bonem zo turk, gjate komunizimit bonum zot magjup komunist, tashti me kontakt me harapte bonem zo harape, veq ka me jau met ne fyt besen po jau dha, se eshte veq nji eufori e tranzicionit me keta harape, se edhe prej familjes se tyne pshtyhen kta mjekrraxhit me trifertalka te paburra.

Edhe me rregullimin e statusit social e ekonomik dhe arsimimit ma te rregullt feja vec fillon me u shue siq asht vertetua ne vendet e civilizueme. I vjen reni najhere edhe shqiptarit.

Haj medet per juve qe skini ven as ne kete dyje po as n'ate tjetren, se jini rrenca ju vehabite.

Kosova19
14-07-12, 21:12
bile i di rastet konkrete me emen e mbiemer qikat, qe tani ju paten pshurre arabeve ne shami.

...veq un njofe pak me shume se di, qe jan largua nga puna (qe jane demtua ekonomishte) qe shum njerze e desherojne ta bejen ate pun. ...veq pse kan leshua mjekrren