PDA

View Full Version : Banka me e madhe kombtare shqiptare


lirik
10-07-12, 23:46
PREZANTIMI I LIBRIT PROJEKTI SHQIPONJA E LIR...

By Mersel Ismaili

Ky projekt eshte ndoshta me i madhi projekt ekonomik ne tere historin e kombit shqiptar si tersi!
PREZENTIMIN E LIBRIT SHQIPONJA E LIRE RESPEKTIVISHT.BANKA SHQIPTARE E DIASPORES E SPONZORON EMBELTORJA DIVINE ne qender te LUBJANES NE KRYE ME ZOTIN BEHADIN BEHADINI NGA TETOVA, HAPSIREN PER PREZENTIMIN E LIBRIT NA MUNDESON AMBASADA SHQIPTARE NE LUBLJAN SLLOVENI NE KRYE ME AMBASADORIN E RESPEKTUAR DHE MIKUN TIM TE NGUSHT ZOTIN Sander Kovaci
DO FTOHEN SHUM BASHKATDHETAR SI NGA ATEDHEU NGA DIASPORA, DO FTOHEN DISA AMBASADOR TE SHTETEVE ALEATE.SHBA, BRITANI E MADHE,KROACI,GJERMANI,AUSTRI,ZVICER,TURQI..E KESHTU ME RADH.....! NDOSHTA DO PREZENTOHEN EDHE PROJEKTE TJERA SI SHEMBULL AI I REPUBLIKES SE ILIRIDES! NGJARJA DO PERCJELLET EDHE ME QIFTELI DHE KENGE KOMBETARE EDHE KICK BOKSIERI I MIRENJOHUR SHQIPTAR NGA AUSTRIA ME PREJARDHJE NGA ZAJAZI I KERCOVES-USKANES DO JETE PREZENT NE PREZENTIMIN E LIBRIT PROJEKTI SHQIPONJA E LIRE RESPEKTIVISHT BSHD-BANKA SHQIPTARE E DIASPORES NE LUBLJAN SLLOVENI NE FILLIM TE SHTATORIT, E PERSHENDES MIKUN E NGUSHT ZOTRI Besnik Limani DHE I UROJ SUKSESE NE KARIEREN SPORTIVE DHE TE VAZHDOJ ME FITORET! ...NE NDODHIN DO JETE EDHE MUZICIENTI I MIRENJOHUR PER DIASPOREN E SLLOVENIS ZOTI Dino Murtezani nga Tetova ! PO ASHTU NE KETE PREZENTIM DO TE MARE PJES EDHE RAPSODI I MIRENJOHUR PER DIASPOREN NE AUSTRI NGA CEGRANI I GOSTIVARIT ZOTI Xhemo Bafqari, qe eshte duke pregaditur kenge per projektin SHQIPONJA E LIRE!,
NGA KOSOVA DO VIJE EDHE ZONJA Ilirida Ismaili poetja e mirenjohur dhe recitatorja e respktuar qe do kete nje program poetik per projektin
SHQIPONJA E LIRE, NE KETE EVENIMENT ESHTE E FTUAR EDHE Zonja Vitore Stefaleka -poete,recitatore,veprimtare e qeshtjes kombetare,
do jene disa miq ekspert te lemive ekonomi,diplomaci,bankjer, te mardhanjeve me media!

Nga Gjermania do te jet i ftuar poashtu
Poeti dhe veprimtari i qeshtjes kombtare Xhelal Ferizi -

Nga SHBA PRITET TE VIJN DELEGACIONE NE KETE EVENIMENT,
POR
BESOJ
SE DO VINE EDHE NGA KANADA DHE AUSTRALIA

Mungojn edhe disa pune deri ne botim por ju siguroj se libri do botohet ne fillim te shtatorit dhe do vazhdohet me realizimin e projektit mbarekombetar shqiptar, LEKTORIMIN DO TA BEJE Zonja Trina B. Gojani nga Prishtina, perkthimin ne Anglisht do ta mundesoj Zotri Dritan-Tony Toni nga Britania e Madhe me prejardhje nga Bureli, perkthimin ne gjuhen Sllovene, perfaqsusja e odes ekonomike te shqiperis per Slloveni Zonja Ganimet Shala .Do kete edhe plot surpriza tjera edhe personalitete, ecja jon kombetare nuk ka per tu ndalur kurre me.

MBESHTETENI PROJEKTIN ME TE MADH EKONOMIKKOMBETAR

SHQIPONJA E LIRE- FREE EAGLE ALBANIAN-ENGLISH SHQIP-ANGLISHT

Permbajtja e librit te projektit Shqiponja e Lire-Intro to the book of a project Free Eagle

PROJEKTI

Shqiponja e Lirė

Banka Shqipėtare e DiasporėsBSHD

Autor; Mersel Ismaili edhe mendimet e shum miqve, profesorve, profesionistave te lemejve te ndryshme, ky eshte njekonsisht edhe projekti me i madh ekonomik kombetar ne historin e kombit shqiptar

Pėrmbajtja

Abstrakt

Hyrje

Abstrakt

Shqiponja e Lirė ėshtė emėruar projekti ngase i dedikohet tėrė popullit shqiptar anembanė botes, qė nė thelb ka krijimin e Bankės Shqiptare tė Diasporės si dhe Fondin Shqiponja e Lirė i cili do tė financohet nga 50% i pėrfitimeve tė BSHD-sė(Bankės Shqiptare tė Diasporės). Me kėtė, mjetet nuk do tė mblidhen nga populli por nga funksionimi i suksesshėm i bankės. Investitorėt do tė jenė tė informuar nė kėtė drejtim me kontrata paraprake. Shqiponja e Lirė ėshtė njė projekt shumė dimensional i cili do tė pėrfshijė nė vehte kombin shqiptar si tėrėsi, pa marrė parasysh shtrirjen gjeografike, kontinentale, fetare, bindjen politike e kėshtu me rradhė.Synimi kryesor i projektit ėshtė ta unifikojė dhe pėrforėcojė faktorin shqiptar si faktor mė me rėndėsi nė rajon, Europė dhe mė gjėrė. Me kėtė synon ta integrojė kombin shqiptar kudo qė jeton si faktor vendim marrės, vendimtar nė ēdo proces lokal, rajonal apo global pėrmes njė trupi tė vetem, respektivisht me krijimin e Bankės Shqipatre tė Disaporės e cila do tė vepron si njė zinxhir bashkimi mes tėrė mėrgatės dhe shqiptarėve nė tė gjitha trojet etnike.Pas veprimit shumė vjecar kombėtar ky mendim u perforėcua si ide e cila u zhvillua nė projekt pėr ta konkretizuar si formulė e vetme rreth sė cilės mund, dhe do tė unifikohet mbarė faktori shqiptar.Ky projekt ėshtė bashkimi i trurit shqiptar nė nji, pėr t'i arritur tė gjitha synimet kombėtare, ekonomike, historike dhe pėr t'ia dhuruar kombit tonė vendin ku ka merrituar tė jetė kohė mė parė. Shkaku i okupimeve, tendencave tė vazhdueshme ndaj territorit tonė nė dy mijė vjećarin e fundit, kjo ka qenė e pa mundur. Aresyeja, pse pikėrisht nė kėtė moment dilet me kėtė projekt ėshtė se kombi shqiptar ėshtė mė i lirė dhe mė i bashkuar se kurrė mė parė, por, pėrmbledhja e kapitalit nė ćdo aspekt, edhe ate ekonomik ėshtė mungesė reale me tė cilėn arsyetohet edhe projekti nė fjalė. Realizimi i kėtij projekti do ta beje tė pa besuaren tė besuar, tė pa realizuarėn te realizuar, trojet etnike mė tė zhvilluara nė Europė dhe mė gjėrė.

Hyrje

Projekti Shqiponja e lirė pėrfshinė Bankėn shqiptare tė diasporės dhe Fondin Shqiponja e lirė. Investitorėve tė bankės do t'iu bėhet me dije se 50 %(pėrqind) nga pėrfitimet do ti dedikohen Fondit “Shqiponja e lirė” dhe kjo do tė garantohet me kontratė afatgjate (pėrjetshme). Projekti „Shqiponja e lirė“ , respektivisht krijimi i Bankės Shqiptare tė diasporės ėshtė alfa dhe omega e pėrparimit tė mbarė kombit shqiptar.Projekti Shqiponja e lirė synon ēasimilimin, riasimilimin e miliona shqiptarėve nė mbarė botėn, rritja e kapaciteteve lobuese nė drejtimin e ēeshtjes kombėtare, pėrkrahja e shqiptarėeve qė futen nė politikat e shteteve ku jetojnė, pėrkrahja e synimeve pėr hapjen e ndėrmarrjeve shqiptare kudo qė jetojnė shqiptarėt, pėrkrahja e shqiptarėve qė dėshirojnė tė bėhen pjesė e artit botėror tė tė gjitha segmenteve, ndihmesė nė shkollimin e studentėve mė te aftė shqiptar nė universitetet botėrore, pėrkrahja e kėrkimeve shkencore tė shqiptarėve si nė atdhe ashtu edhe jashtė atdheut pėr ti shėrbyer atdheut, pėrkrahja e akademive ushtarake nė atdhe, nxitja e bashkpunimit tė tė gjithė shqiptarėve nė trojet etnike dhe jashtė tyre pėr njohuritė qė akademitė ushtarake tona nuk i kanė, pėrkrahja e studimeve nė akademitė botėrore ushtarake, pėrkrahja e sportistėve dhe krijimit tė infrastrukturės moderne sportive tė rangut olimpik, pėrkrahja e modernizimit tė infrastrukturės nė atdhe, hekurudhat, infrastruktura rrugore, elektrike, kanalizimet, uji i pijshėm, pėrkrahja e zhvillimit tė industrisė sė rėndė dhe asaj tė lehtė, zhvillimi i turizmit edhe atė tė atij dimėror, veror,malor, bregdetar, termal, shėndetsor, historik, pėrkrahja e zhvillimit tė bujqėsisė dhe blegtorisė pėr tė dalur me prodhime sa mė kualitative si nė tregun e mbrendshėm poashtu edhe nė ate botėror, pėrkrahja nė prodhimin e verės birrės, sidomos pėr tregjet perendimore, pėrkrahja e nismave humanitare nė atdhe, pėrkrahja e zbulimeve historike, zhvillimi i njė qyteti kazino si atrakcion pėr tėrheqjen e turistėve nga mbarė bota. Mė gjėrėsisht lidhur me kėta pika si dhe tė tjera do tė flasim nė tekstin e mėposhtėm.Banka Shqiptare e Diasporės do tė funksionojė nė mėnyrė qė 50%(pėrqind) nga pėrfitimet do tė shkojnė nė Fondin qė do ti pėrkrah projektet kapitale kombėtare. Disa mjete do tė jepen si mjete pa kthim, disa do futen si mjete kapitale tė mbikqyrura nga Fondi Shqiponja e Lirė tė cilat do ti kontrollojnė njerėzir e pėrzgjedhur pėr punė konkrete tė pėrcaktuar me kontratė. Pėrėparėsi nė realizimin e projekteve do tė kenė trevat shqiptare tė cilat janė mė pak tė zhvilluara. Do tė fillohet me ata projekte qė mund tė sjellin pėrėparim tė shpejtė. Pra, ata tė cilėt do tė paraqesin projekte pėr ata zona do tė luten tė paraqesin projekte tė atilla tė cilat do tė mundėsojnė zhvillim dhe realizim tė shpejtė. Qėllimi ėshtė qė kėta zona mos tė zbrazen nga popullimi. Veprimi i Fondit do tė jetė nė tė gjitha trevat shqiptare nė gadishullin e Ballkanit (Ilirisė). Tė punėsuarit e Bankės shqiptare tė Diasporės dhe Fondit Shqiponja e Lirė do tė jenė shqiptar. Shumė kompani tė ndryshme shqiptare nė diasporė do hapen nga fillimi i funksionimit tė bankės dhe fondit.Simbol i fondit Shqiponja e lirė do jetė shqiponja dy krenare.Realizimi i kėtij projekti do tė afrojė shumė miq shqiptar qė do tė anėtarėsohen dhe do sjellin miliarda pėrfitime. Banka Shqiptare e Diasporės do tė jetė e mbrojtur me ligjet mė tė avancuara botėrore tė sistemit bankar, sidomos me faktin qė kryeqendra e bankės komerciale do tė jetė nė Zvicėr-shtet i cili pėrveē ligjit ndėrkombėtar bankar i ka ligjet e veta edhe mė tė forta sidomos nė drejtimin e mbrojtes sė klienteve dhe kapitalit i cili futet nė bankat zvicrane. Me kėtė fakt edhe shumė investitorė tė mundėshėm nė trojet etnike do futen nė bashkėpunim, pikėrisht nga kjo dhe me kėtė bankė mbarėkombėtare shqipėtare europiane.

lirik
10-07-12, 23:47
pr a perpjekjet e atdhetarve shqiptar per hapjen e bankes kombtare shqiptare do te behen kesaj here seriozisht si projekt nacional me interes te madh zhvillimor kombtar

GURI SYLAJ
11-07-12, 11:17
DEGUSTACIONIN-KOKTEJLIN PER BOTIMIN E LIBRIT SHQIPONJA E LIRE RESPEKTIVISHT..BANKA SHQIPTARE E DIASPORES E SPONZORON EMBELTORJA DIVINE ne qender te LUBLJANES NE KRYE ME ZOTIN BEHADINI BEHADIN NGA TETOVA, HAPSIREN PER PREZENTIMIN E LIBRIT NA MUNDESON AMBASADA SHQIPTARE NE LUBLJAN SLLOVENI NE KRYE ME AMBASADORIN E RESPEKTUAR DHE MIKUN TIM TE NGUSHT ZOTIN Sander Kovaci ! DO FTOHEN SHUM BASHKATDHETAR SI NGA ATEDHEU SI NGA DIASPORA, DO FTOHEN DISA AMBASADOR TE SHTETEVE ALEATE..SHBA,BRITANI E MADHE,KROACI,GJERMANI,AUSTRI,ZVICER,TURQI..E KESHTU ME RADH.....! NDOSHTA DO PREZENTOHEN EDHE PROJEKTE TJERA SI SHEMBULL AI I REPUBLIKES SE ILIRIDES! NGJARJA DO PERCJELLET EDHE ME QIFTELI DHE KENGE KOMBETARE...NE NDODHIN DO JETE EDHE MUZICIENTI I MIRENJOHUR PER DIASPOREN E SLLOVENIS ZOTI Dino Murtezani nga Tetova ! POASHTU NE KETE PREZENTIM DO MARE PJES EDHE RAPSODI I MIRENJOHUR PER DIASPOREN NE AUSTRI NGA CEGRANI I GOSTIVARIT ZOTI Xhemo Bafqari, qe eshte duke pregaditur kenge per projektin SHQIPONJA E LIRE!, NGA KOSOVA DO VIJE EDHE ZONJA Ilirida Ismaili poetja e mirenjohur dhe recitatorja e respktuar qe do kete nje program poetik per projektin SHQIPONJA E LIRE, NE KETE EVENIMENT EHSTE E FTUAR EDHE Zonja Vitore Stefa Leka poete,recitatore,veprimtare e qeshtjes kombetare, do jene disa miq ekspert te lemive ekonomi,diplomaci,bankjer, te mardhanjeve me medija! Nga SHBA PRES DY DELEGACIONE NE KETE EVENIMENT, POR BESOJ SE DO VINE EDHE NGA KANADA DHE AUSTRALIA Mungojn edhe disa pune deri ne botim por ju siguroj se libri do botohet ne fillim te shtatorit dhe do vazhdohet me realizimin e projektit mbarekombetar shqiptar, LEKTORIMIN DO TA BEJE Zonja Trina B. Gojani nga Prishtina, perkthimin ne anglisht do ta mundesoj Zoti Dritan-Tony Toni nga Britania e madhe me prejardhje nga Bureli, perkthimin ne gjuhen Sllovene, perfaqsusja e odes ekonomike te shqiperis per Slloveni Zonja Ganimet Shala ! Do kete edhe plot surpriza tjera, ecja jon kombetare nuk ka per tu ndalur kurre me! MBESHTETENI PROJEKTIN ME TE MADH EKONOMIK KOMBETAR!
http://kavarna-divine.si/ PROJEKTI

P.S

Ky eshte origjinali (pa nderhyrje ne tekst)