PDA

View Full Version : Izraeli sė shpejti do ta njeh pavarėsinė e Kosovės


Bajlozi i Zi
04-08-12, 00:10
18:35 / 3.08.2012

Qeveria izraelite ėshtė duke shqyrtuar
mundėsinė e njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės,
ka deklaruar zėvendėsministri i Punėve tė
Jashtme tė Izraelit, Danny Ayalon. Ai ka thėnė
se njohja e shtetit tė ri tė Kosovės nga ana e
Izraelit do tė bėhet mė sė largu vitin tjetėr.

I ftuar tė marrė pjesė nė Gjenevė nė punimet e
Forumit Ndėrkombėtar tė Migracionit dhe me rastin
e 60-vjetorit tė Konventės sė UNHCR-sė qė po
zhvillohen nė Pallatin e OKB-sė, zv.shefi i
diplomacisė izraelite Ayalon, zhvilloi njė takim edhe
me pėrfaqėsues tė mediave botėrore.
Pyetjes rreth relacioneve mes Jerusalemit dhe
Prishtinės dhe mundėsitė pėr gatishmėrinė e
qeverisė izraelite tė njohė shtetin e Kosovės, Ayalon
pėr agjencinė informative “Presheva Jonė”, ėshtė
pėrgjigjur: “Me Kosovėn kemi marrėdhėnie shumė
tė mira, kam takuar personalitete dhe delegacione tė
Qeverisė sė Kosovės dhe besoj se sė shpejti do tė
vizitojė Kosovėn, pėr zgjerimin e bashkėpunimit
tonė”.
Ndėrsa lidhur me njohjen e Kosovės, Ayalon ka
thėnė se qeveria izraelite do ta merr sė shpejti edhe
kėtė vendim. “Pėr proceset nė Kosovė, si dhe
njohjen e saj ėshtė mjaft i angazhuar edhe
komuniteti ndėrkombėtar. Edhe qeveria jonė nė kėtė
drejtim ėshtė duke negociuar dhe duke shqyrtuar
mundėsinė e njohjes sė shtetit tė ri tė Kosovės, gjė
qė do ta bėjmė sė shpejti, me siguri vitin e
ardhshėm. Por me rėndėsi ėshtė tė theksoj se Izraeli
mbėshtet fuqishėm Kosovėn dhe popullin shqiptar”,
ka thėnė ndėr tė tjera Ayalon. /Telegrafi/


p.s.

ok, nuk ėshtė ky ndonje lajm "kumeditė se ēka", ama, le te flasim pak pėr Izraelin ne raport me Kosovėn (shtetin). Kjo, pėr arsye se (sipas meje) Izraeli, deshtem a s'deshtem, ėshtė NYJE pėr diplomacine botėrore.

murrizi
04-08-12, 07:58
Njė ditė mė parė nė Tiranė, Ministri i jashtėm i Izraeliti pyetur pėr kosovėn ? U deklarua qė bota dhe izraeli kan halle mė tė mėdha sa kosova.
Zėvendėsi i tijė e paska thėnė kėtė ?

Ja ta thotė murrizi ty ku qėndron lepuri.

Si NYJE qė ėshtė izraeli, e ka nuhatur kohėn derisa ne na duhet tė "dialogojm" me serbin. Nga ky kėnd, pa dalė diēka se len, dhe bėzzzz izraeli e konfirmon njohjen.
E gjithė kjo tė mos i mbet hatri rusis :wink:

Sidoēoftė, ky ėshtė lajm shpresdhėnės qė nė arenėn ndėrkombėtare diēka tė madhe paska luajtur.

Makresh
04-08-12, 22:03
Ironike...Para dy vitesh Libermani e quante Shqiperine dhe Bosnjen "qendrat e Xhihadit" ne nje takim me Gruevksin (shkavin maqedonas).


(boshnjaket i derguan note proteste ndersa keta tanet thjesht ulen koken si cirake te devotshem qe jane, dhe i hapin ambasad shtetit mė kriminal ne bot).
http://www.haaretz.com/print-edition/news/bosnians-challenge-fm-on-balkan-jihad-statement-1.261033

dardan100
04-08-12, 22:49
Izraeli eshte nje shtet artificial, i krijum nga Shba ne vitin 1948 ne zemer te botes arabe per ta destabilizuar ne vazhdimesi rajonin e Lindjes se Afert.

elvio
05-08-12, 12:24
Shpresoj te ndodhe sa me shpejt.

Se c'eshte Izraeli e dijme,edhe pse na pelqen apo e kunderta!:smile:

Denim
05-08-12, 19:36
Pėr tė mos dėmtuar lobimet qė po bėhen nė shumicėn e shteteve islamike qė nuk e kan njohur Kosovėn dhe qė janė tradicionalisht tė mishėruara me Rusinė-Serbinė, Izraeli nuk e ka njoftė dhe nuk do ta njeh shtetin e Kosovės. Nė momentin kurė shumica e shteteve islamike do ta njeh atė, kėtė do ta bėjė edhe Izraeli dhe kėsaj i thonė lojė politike.

Fatkeqėsisht kėtė e dijnė edhe shtetet islamike dhe nuk e bėjnė njohjen ose nga friga e ndėshkimit nga babai i madh, Rusia.

Me njė fjalė Izraeli po luan lojė qė e favorizon Kosovėn me kėtė mosnjohje, kėtė e kuptojnė edhe laikėt.

Makresh
05-08-12, 22:13
Pėr tė mos dėmtuar lobimet qė po bėhen nė shumicėn e shteteve islamike qė nuk e kan njohur Kosovėn dhe qė janė tradicionalisht tė mishėruara me Rusinė-Serbinė, Izraeli nuk e ka njoftė dhe nuk do ta njeh shtetin e Kosovės. Nė momentin kurė shumica e shteteve islamike do ta njeh atė, kėtė do ta bėjė edhe Izraeli dhe kėsaj i thonė lojė politike.

Fatkeqėsisht kėtė e dijnė edhe shtetet islamike dhe nuk e bėjnė njohjen ose nga friga e ndėshkimit nga babai i madh, Rusia.

Me njė fjalė Izraeli po luan lojė qė e favorizon Kosovėn me kėtė mosnjohje, kėtė e kuptojnė edhe laikėt.

Cili shtet eshte Islamik na qenka "mik" i Rusisė ?!

Po Vatikani ēka leshin po i bie me qen per Rusin e Sėrbin ?!

Muslimanėt, nuk e njohin "zotin" e Serbis e Rusis, pra s'ka asgje qe i lidhe me ta. Kurse Vatikanin e lidhin te gjitha !

Neferta
05-08-12, 22:55
Cili shtet eshte Islamik na qenka "mik" i Rusisė ?!

Po Vatikani ēka leshin po i bie me qen per Rusin e Sėrbin ?!

Muslimanėt, nuk e njohin "zotin" e Serbis e Rusis, pra s'ka asgje qe i lidhe me ta. Kurse Vatikanin e lidhin te gjitha !
Mak...... Irani babai i shitizmit apo dervishizmit me vasalet e deridjeshem dhe deridiku ca shtete qe tregun e kan te orientuar nga Rusi
Influnca dhe ndihma ruse nuk ka munguar ne shum shtete ""islamike"Si Siria Libija, Libani, Iraku i deri djeshem Jemeni dhe te mos te harroj ta ceki se nje pjese bukur e madhe e miljarderve ruse jan musliman qe perfaqsojne nje shtrese te larte vendimmarse ne dumen ruse indirekt. khashoggi (http://www.google.com/search?q=adnan%20khashoggi&start=0&spell=1)
Lidhjet e tyre qojn ne tregun e naftes dhe armatimit shtetin rus pasi ata depertojn me lehte deri te zyrat e sheikve dhe pushtetareve te shteteve qe i ceka me larte duke mos anashkaluar edhe shum shtete te dalura nga ish bashimi sovjetik qe luajne korierin e rusit per interese te veta ekonomike qe eshte normale per to sa do qe per ne eshte absurde.

Makresh
06-08-12, 07:07
Mak...... Irani babai i shitizmit apo dervishizmit me vasalet e deridjeshem dhe deridiku ca shtete qe tregun e kan te orientuar nga Rusi
Influnca dhe ndihma ruse nuk ka munguar ne shum shtete ""islamike"Si Siria Libija, Libani, Iraku i deri djeshem Jemeni dhe te mos te harroj ta ceki se nje pjese bukur e madhe e miljarderve ruse jan musliman qe perfaqsojne nje shtrese te larte vendimmarse ne dumen ruse indirekt. khashoggi (http://www.google.com/search?q=adnan%20khashoggi&start=0&spell=1)
Lidhjet e tyre qojn ne tregun e naftes dhe armatimit shtetin rus pasi ata depertojn me lehte deri te zyrat e sheikve dhe pushtetareve te shteteve qe i ceka me larte duke mos anashkaluar edhe shum shtete te dalura nga ish bashimi sovjetik qe luajne korierin e rusit per interese te veta ekonomike qe eshte normale per to sa do qe per ne eshte absurde.

Naff,

Te jan perzier kabllat.
Se pari, Iranianėt nuk jan as arabe e as musliman. Sic the edhe vet, ata jan shiit qe konsiderohen nga muslimanet si edhe me te devijuar se te krishteret e ēifutet.

Iraki i djeshem, Libia e djeshme, Siria e djeshme, Egjipti i djeshem,.. jan shtete te djeshme qe populli i qoj n'rrs kryeprirsit e tyre. S'di a ke TV ne shtepi, po shiqo se kush po e perkrah dervishin Asad ne masakren e popullit musliman te siris, Rusia apo Arabia ?

Tani, kur eshte puna tek biznesi s'te kuptova mir. Se sic e dim, shumica e mallrave qe jan ne kosove,.. po thon se jan made in serbia. A i bie kjo qe populli shqiptar eshte pajtuar me shkijet, bashkpunon me ta, i don ata, i eshte nenshtrue atyne ?

Naff,

Rusia vret musliman si asnje shtet tjeter ne bote !
Serbia ka vra musliman, si asnje shtet tjeter ne evrope !

E ku po i gjen ti ato afrime mes rusve/serbve dhe muslimaneve,.. e per fat te keq, nuk po e gjen as nje fije afrimi mes rusve-serbve dhe vatikanit ? Ata i lidhe feja, Jezu krishti, bibla dhe te perkujtoj se ne Kosove, n'emer te kesaj bible dhe ati Jezu Krishti u masakrua populli i pafajshem !! 3 gishta qe i qojn serbet, eshte simbol i trinitetit ! Kurse 4 CCCC, vendosen ne mes te kryēit ! Simbol pagan qe i perulen te krishteret ne pergjithesi ! Pra, ku po sheh ti afrime mes muslimaneve dhe serbve-rusve ?

Bajlozi i Zi
06-08-12, 11:18
Makresh,
Edhepse jam i vendosur qe gjate ketij muaji te mos shtyhem pėr keto tema:

Po me intereson, nga keto qe ti shkruan:
Sipas teje, a ka musliman ne kete bote? Sepse ke mbetur neper cdo teme duke thene "ata s'jan muslimanė, kane devijuar etj".

Irani ėshtė republikė islamike.

Libia, egjipti, tunizia e siria kane bashkejetu me gadaffin e mubarakun e benaline e asadin, mbi 50 vjet. Gadaffi e sadami vdiqen duke bertitur "allahu ekber".

Denim
06-08-12, 11:47
Cili shtet eshte Islamik na qenka "mik" i Rusisė ?!

Po Vatikani ēka leshin po i bie me qen per Rusin e Sėrbin ?!

Muslimanėt, nuk e njohin "zotin" e Serbis e Rusis, pra s'ka asgje qe i lidhe me ta. Kurse Vatikanin e lidhin te gjitha !


Tė gjithė shtetet islamike !

Asgjė hiē !

Sa i cekėt qė je ! Mendon se shtetet, kombet apo thjesht njerėzit i lidhė ideja. Po tė ishte kėshtu si thua ti nuk do tė kishte luftėra mes sekteve tė ndryshme islame nė tė gjithė botėn. Askush nuk mbijeton nga ideali, tė gjithė duan bukė dhe ujė dhe mundėsisht edhe pak mė tepėr nga luksi. Dhe kėtu lidhen shtetet islamike me babėn Rusi dhe vėllaun shkini, nė ekonomi, nė qarkullim tė mallrave dhe shėrbimeve. Pėrderisa islamikėt japin naftėn, Rusėt dhe shkijet japin armėt dhe bėjnė trajnimin e oficerėve islamik...
Fqinjėt e tu nė vendlindje pėr kėtė thonė: "sa para aq muzikė".


Tė gjitha kėto sharje dhe fyerje qė paske bėrė nė kėto shkrimet e fundit nė kėtė muaj tė bekuar dhe tė shejtė tė agjėrimit tregojnė se ti nuk ke lidhje me fenė e aq ma pak tė jesh mysliman!

Domira
06-08-12, 12:39
Qenkan be kallabllak diskutime ketu dhe nuk mund ti lexoj te gjitha por deshta te them se, po se po qe kemi nevoje per njohje nga sa me shume shtete, mirepo ndonjehere edhe me duket se nuk duhet me cdo kusht me me u vu ne ''sherbim'' per hater te njohjeve sepse kushedi sa sa mund te na kushtoje me vone :(

Perndryshe njohja nga ana e Izrealit do te ishte shume domethenese per Kosoven.

Makresh
06-08-12, 12:51
Makresh,
Edhepse jam i vendosur qe gjate ketij muaji te mos shtyhem pėr keto tema:

Po me intereson, nga keto qe ti shkruan:
Sipas teje, a ka musliman ne kete bote? Sepse ke mbetur neper cdo teme duke thene "ata s'jan muslimanė, kane devijuar etj".

Irani ėshtė republikė islamike.

Libia, egjipti, tunizia e siria kane bashkejetu me gadaffin e mubarakun e benaline e asadin, mbi 50 vjet. Gadaffi e sadami vdiqen duke bertitur "allahu ekber".

Kan bashkjetu diktatoret mes vete. Tjetra, te bertasėsh "Allahu ekber", nuk te ben musliman kur e din, se i ke duart e lyera me gjak te pafajshem !

Musliman ka ne kete bot, por nuk jan keta qe po i quani "musliman". Muslimanet e vertet, nuk vrasin civil, nuk perkrahin Rusi, Serbi, Amerik, Izrael, Kine dhe ēdo shtet tjeter qe vret krijesa te Zotit !

Shiizmi / Dervishizmi n'aspektin fetar, jan me te afert me te krishteret se muslimanet. Ata i luten njeriut, prijesit te tyre fetar i thon ; baba sheh / at, im-zot (zoti im) per te krishteret. Kurse per ne eshte krjetsisht ndryshe, dhe mekati me i rend, eshte t'i konsiderosh keta prijes si "zota", e t'ju lutesh ketyre ne vend se t'i lutesh Zotit te madherishem. Keshtu qe, notacioni "Republik Islamike", mund ta merr kush te doje, nuk eshte pron e ndokujt. Por jo ēdo shtet eshte Islamik. Egjipti, Siria, Libia, Turkia jan islamike po aq sa eshte Kosova e Shqipnia, dmth : Hiq per momentin. As vet Arabia Saudite nuk eshte tamam shtet Islamik.

Makresh
06-08-12, 12:54
Tė gjithė shtetet islamike !

Asgjė hiē !

Sa i cekėt qė je ! Mendon se shtetet, kombet apo thjesht njerėzit i lidhė ideja. Po tė ishte kėshtu si thua ti nuk do tė kishte luftėra mes sekteve tė ndryshme islame nė tė gjithė botėn. Askush nuk mbijeton nga ideali, tė gjithė duan bukė dhe ujė dhe mundėsisht edhe pak mė tepėr nga luksi. Dhe kėtu lidhen shtetet islamike me babėn Rusi dhe vėllaun shkini, nė ekonomi, nė qarkullim tė mallrave dhe shėrbimeve. Pėrderisa islamikėt japin naftėn, Rusėt dhe shkijet japin armėt dhe bėjnė trajnimin e oficerėve islamik...
Fqinjėt e tu nė vendlindje pėr kėtė thonė: "sa para aq muzikė".


Tė gjitha kėto sharje dhe fyerje qė paske bėrė nė kėto shkrimet e fundit nė kėtė muaj tė bekuar dhe tė shejtė tė agjėrimit tregojnė se ti nuk ke lidhje me fenė e aq ma pak tė jesh mysliman!

Denim,

Lexo veten, lexo mbi njehere veten dhe shiqo nese je ka e kundershton vet-veten. Dhe gjeje nje vi-udhezuese filozofis tende se po flet si thon ; krejt sallamadi (fush).

Neferta
06-08-12, 13:25
Naff,

Te jan perzier kabllat.
Se pari, Iranianėt nuk jan as arabe e as musliman. Sic the edhe vet, ata jan shiit qe konsiderohen nga muslimanet si edhe me te devijuar se te krishteret e ēifutet.

Iraki i djeshem, Libia e djeshme, Siria e djeshme, Egjipti i djeshem,.. jan shtete te djeshme qe populli i qoj n'rrs kryeprirsit e tyre. S'di a ke TV ne shtepi, po shiqo se kush po e perkrah dervishin Asad ne masakren e popullit musliman te siris, Rusia apo Arabia ?

Tani, kur eshte puna tek biznesi s'te kuptova mir. Se sic e dim, shumica e mallrave qe jan ne kosove,.. po thon se jan made in serbia. A i bie kjo qe populli shqiptar eshte pajtuar me shkijet, bashkpunon me ta, i don ata, i eshte nenshtrue atyne ?

Naff,

Rusia vret musliman si asnje shtet tjeter ne bote !
Serbia ka vra musliman, si asnje shtet tjeter ne evrope !

E ku po i gjen ti ato afrime mes rusve/serbve dhe muslimaneve,.. e per fat te keq, nuk po e gjen as nje fije afrimi mes rusve-serbve dhe vatikanit ? Ata i lidhe feja, Jezu krishti, bibla dhe te perkujtoj se ne Kosove, n'emer te kesaj bible dhe ati Jezu Krishti u masakrua populli i pafajshem !! 3 gishta qe i qojn serbet, eshte simbol i trinitetit ! Kurse 4 CCCC, vendosen ne mes te kryēit ! Simbol pagan qe i perulen te krishteret ne pergjithesi ! Pra, ku po sheh ti afrime mes muslimaneve dhe serbve-rusve ?
.dje bleva nje tv portabell dhe shiqova ne nje emision per materjalet e luftes te keyre shteteve dhe jo vetem keto por pjesa me e madhe e azise, afrikes dhe amerikes latine gjat 4 dekadave ishte furnizuar me armet ruse, andaj rusin me keto shtete e lidhe biznesi naft per arme dhe nafte per shkollim e trajnim. aspekti ferare eshte i dores se fundit kure eshte ne pytje leku, shifni tani Mitrovicen 10000 coftina shkie e furnizojn nje kosove me produkte'' te lira''
kurse blersit jan shqiptare dhe ligjdhenesit tan i thon veti shqiptare qe ju bejne favore atyre matrapazve shkie e shqiptare se e rrisin lekun e nuk vetin a je me Vatikan apo Azerbajgjan
Pa ideale leku eshte gjenerarori i kesaj bote materiale dhe bota materiale eshet bota e llojllojshmeris se mendieme dhe perceptimeve te realitetit kurse bota shpirterore eshte imagjimare e leku nuk hyn ne pune.
Keshtu e kuptoj une e ndoshta ne mesin e shum rreshtave te mij ka pakufi rreshta imagjinare qe une nuk i hetoj se nuk jam Pitagorist

Denim
06-08-12, 16:04
Denim,

Lexo veten, lexo mbi njehere veten dhe shiqo nese je ka e kundershton vet-veten. Dhe gjeje nje vi-udhezuese filozofis tende se po flet si thon ; krejt sallamadi (fush).

Filozofia Makresho-Gentiane; kurė mungojnė argumentet edhe ofendimet (edhepse nė ramazan tė shejtė) bėjnė punė !

Shih emailat mos tė ka kėshilluar gjė baba Gentian.

tipi engjellor
06-08-12, 16:05
qka eshte kah pret ma....ok ne e falenderojm...

Bajlozi i Zi
06-08-12, 20:30
Mirė,
nja dy-tri fjalė para se te behet edhe ma keq!

Ma s'pari:

Sa here qe vjen puna te Izraeli, fillojne e shfaqen
shkurtpamėsitė "tona".

Tashme u tha qe Izraeli ėshtė nje nyje nga me te
"rendesishmet" ne bote. Dhe, nuk e kuptoj si mund te harrojme "vetveten" e te hyjme llugave te arabise!?

Por prape, ndihem i qete qe shumekush qe flet ketu
s'kane kurrgje hiē ne dore persa i perket politikes se jashtme te shqiptarhanes. Edhe fort mirė qe ėshtė keshtu.

Ma s'dyti:

Ne politike te jashtme, jane do pyetje shuuume te thjeshta, por qe te ndihmojne shume:

- Kush jemi na?
Pergjigjja: Jemi shqiptarė.

- Cfarė interesa kemi na?
Pergjigjja: Pėr te miren e shqiptarisė.

Prej ketu, krejt gjerat kthjellohen menjehere: ti do te
veprosh ne ate menyre qe rezultati perfundimtar te
jete POZITIV per Shqiptarėt.

Nėse u permbahesh ketyre qe u thanė, politika e diplomacia qe do ta aplikosh tė del vet, mjafton veē te jesh ne dijeni te situatave boterore, te njohesh pak histori dhe te jesh pak kopil. Kurrgjė tjeter: as s'te duhen 12 diploma, e as te jesh nipi i Azem Bejtes apo Mic Sokolit.

Thjesht realizem, menēuri, dhe... kopilhane.

A kam ma teper nevoje qe ta zgjas ne kete histori?

veē kallzoni

murrizi
06-08-12, 20:50
he mor burra,
Kėto ditė nė njė kanal televiziv gjerman, o ka shfaqet njė dokumnetar i fort a, pėr mendimin tim pasuri e madhe pėr historin, historianet, dhe ata qė kanė interesa tė tilla.
Qė prej kohėrave para krishtit,e deri te lufta e fundit e 40 e shmajtes ;).

ėhm, me njė fjalė do tė thoja, fort kish me u bo mirė me na pas njoft Izraeli tash, tash e jo mė vonė kur kjo punė tė bėhet edhe jo aq interesante !!!

Makresh
07-08-12, 07:19
Izraeli o shume ma kopil e ma dreē se elita jon, e le mo murrizi me compani.
Shiqoni se si e dredhon aferen me serbin, thot njeri jan shokt ma t'mirt n'bot !.


http://www.danas.rs/danasrs/svet/glo...news_id=245213 (http://www.danas.rs/danasrs/svet/globus/izrael_spreman_za_napad_iran_ne_treba_da_sumnja.12 .html?news_id=245213)


Pritjet e mėdha nga Serbia, njė marrėdhėnie shumė tė mira me serbe
Historia e marrėdhėnieve ndėrmjet Serbisė dhe Izraeli qenė momente tė ndryshme, Yigal Palmor kujton. Izraeli thuhet se ka shpresa tė mėdha nga Serbia, e cila nuk ėshtė pėrmbushur gjithmonė.

- Ne ishim shumė tė zhgėnjyer kur Serbia votoi nė favor tė Palestines per pranim ne UNESCO, sepse ne pritet diēka tjetėr. Megjithatė, kjo nuk do tė rrezikonte marrėdhėniet mes Izraelit dhe Serbisė, ata janė shumė tė fuqishėm dhe bazė solide. Por zhgėnjimi ishte i madh pėr shkak tė pritjeve tė mėdha - Palmor tha. Ai pėrsėriti se Izraeli, pėrveē se nuk e njeh Kosovėn, dhe ishte kundėr bombardimeve nė vitin 1999.

Pėrmbajtje Palmor korrespondon me deklaratėn se Izraeli kishte vendosur marrėdhėnie shumė tė mira me Republikėn e Serbisė duke thėnė se ata duhet tė shikohet nė kontekstin e marrėdhėnieve me vendin.

- Ministri i Jashtėm Lieberman ka qenė tė paktėn dy herė nė RS, Dodik ishte president i Izraelit. Ajo ishte porebno dhe kjo ėshtė shumė e mirė, dhe natyrisht reflekton mbi marrėdhėniet e Izraelit me Serbinė. Ne duam marrėdhėnie tė mira me BiH si njė e tėrė, por tani pėr tani ato janė pak mė tė mirė me njė pjesė tė saj - duke treguar Palmor.

Makresh
07-08-12, 07:26
Filozofia Makresho-Gentiane; kurė mungojnė argumentet edhe ofendimet (edhepse nė ramazan tė shejtė) bėjnė punė !

Shih emailat mos tė ka kėshilluar gjė baba Gentian.


U tha, u be !

Po thot ; Hiqju kti far murgi, se as sa'i gja s'vyn.

Shpresoj te jesh i knaqt per mesazhin.

Bajlozi i Zi
07-08-12, 09:24
Izraeli o shume ma kopil e ma dreē se elita jon, e le mo murrizi me compani.
Shiqoni se si e dredhon aferen me serbin, thot njeri jan shokt ma t'mirt n'bot !.


http://www.danas.rs/danasrs/svet/glo...news_id=245213 (http://www.danas.rs/danasrs/svet/globus/izrael_spreman_za_napad_iran_ne_treba_da_sumnja.12 .html?news_id=245213)


Pritjet e mėdha nga Serbia, njė marrėdhėnie shumė tė mira me serbe
Historia e marrėdhėnieve ndėrmjet Serbisė dhe Izraeli qenė momente tė ndryshme, Yigal Palmor kujton. Izraeli thuhet se ka shpresa tė mėdha nga Serbia, e cila nuk ėshtė pėrmbushur gjithmonė.

- Ne ishim shumė tė zhgėnjyer kur Serbia votoi nė favor tė Palestines per pranim ne UNESCO, sepse ne pritet diēka tjetėr. Megjithatė, kjo nuk do tė rrezikonte marrėdhėniet mes Izraelit dhe Serbisė, ata janė shumė tė fuqishėm dhe bazė solide. Por zhgėnjimi ishte i madh pėr shkak tė pritjeve tė mėdha - Palmor tha. Ai pėrsėriti se Izraeli, pėrveē se nuk e njeh Kosovėn, dhe ishte kundėr bombardimeve nė vitin 1999.

Pėrmbajtje Palmor korrespondon me deklaratėn se Izraeli kishte vendosur marrėdhėnie shumė tė mira me Republikėn e Serbisė duke thėnė se ata duhet tė shikohet nė kontekstin e marrėdhėnieve me vendin.

- Ministri i Jashtėm Lieberman ka qenė tė paktėn dy herė nė RS, Dodik ishte president i Izraelit. Ajo ishte porebno dhe kjo ėshtė shumė e mirė, dhe natyrisht reflekton mbi marrėdhėniet e Izraelit me Serbinė. Ne duam marrėdhėnie tė mira me BiH si njė e tėrė, por tani pėr tani ato janė pak mė tė mirė me njė pjesė tė saj - duke treguar Palmor.

A mund te ma shpjegosh kete paradoks, Makresh?

Ne vitin 1999, diku nga fundi i marsit (menjehere pas 24
marsit), ne Tel Aviv (a Jerusalem) u organizua nje
manifestim i madh izraelit ne PERKRAHJE TE
BOMBARDIMEVE te Natos.
Ne tribune, i pari, pa qelloja kush
ishte? Vet BENYAMIN NETANYAHU, kryeminister
i sotem dhe... kryeminister i 1999, i Izraelit!
Te vetmit qe ishin kunder, ishte partia e Ariel
Sharonit, sot ne gjendje koma qe 6 vjet, nga kjo parti ka dale edhe ky Avigdori (Libermani), pra e djathta ekstreme. Por, Netanyahu ishte pro, Barak (Ehud) pro, e te
gjithe.
Tash, arsyet duhet t'i kfjellosh vete, qysh e ku e pse.

Ne te njejten kohe, (kjo vlen sidomos pėr ty), shikoji qendrimet, edhe te politikes, edhe te manifestimeve te
rruges, edhe te qeverive arabe: Egjipt, Marok,
Algjeri, etj etj, kundėr bombardimeve te Natos.

Edhe s'po flas neper tym, por kam "dokumente" per kete pune.

Nuk duhet te hutohemi nga nje politike e ditore Izrael-Palestine, e te nxjerrim perfundime te gabuara. Mos u merzisni
pse ne qeverine e sotme izraeliane ėshtė nje Avigdor i
partise se djathte ekstreme (siē mund ta dijsh edhe ti: ne politike, te gjitha ekstremet jane kundėr Amerikes. Kjo ėshtė tashme edhe si modė). Gjerat duhet te shikohen ne teresi.

Tekefundit: sido qe te jete puna, Izraelin ma mirė ėshtė ta
kesh ne krah sesa kunder.

(Lexo: Amerika ėshtė garanti i pavaresise se Kosoves; Rusia ėshtė armiku numer 1 i pavaresise se Kosoves; tash vemendje: Amerika ėshtė garanti i ekzistences se Izraelit; Rusia ėshtė garanti i ekzistences se serbise. Lidhjet, perseri, bani vet).

Nuk duhet te ngaterrohet
politika ditore e Izraelit me politiken natyrale te
tij.
E para ndryshon, e dyta jo.
Ne te paren,
nganjehere mund te na lene edhe pas dore, ndersa ne te
dyten, ne jemi gjithmone ne krah te tyre.
Pse?
Historia, lidhjet, kujtimet, fati. Kjo eshte ēeshtja.

Sot kemi disa studentė te rinj shqiptare neper Europe
e Amerike, qe e kane hanger keq
helmin antiizraelit, qaq keq sa do te na sjellin mjaft
probleme ne te ardhmen, e do te vjellin gjithe jeten prej atij helmi.

Ne politike te jashtme,
parimet jane ato qe respektohen me se paku.

Keshtu ka qene e keshtu
do te jete.
Rendesi ka qe te dish ēka po don (u tha kjo edhe me heret), dhe te
luftosh per te: me force, me dredhi, me kopili, kush po merzitet, ne dimension shteteror s'ka as burrni e as
terrci-verrci. Ka interesa edhe qaq.

Nėse njė dite na vjen puna
qe ne shqiptaret te drejtojme fatet e botes, atehere le te
behemi burra te paqt e le ta recitojme Kantin e Hegelin e Kanunin.

Njehere per njehere, i kemi disa gjera te tjera "pak" ma te
ngutshme.

OK. S'kam ēka shtoj me shume.

Denim
07-08-12, 10:08
U tha, u be !

Po thot ; Hiqju kti far murgi, se as sa'i gja s'vyn.

Shpresoj te jesh i knaqt per mesazhin.

I knaqur jam, nga njė agjent i KOSit nuk pritėt asgjė ma mirė!

Ky ėshtė njė argument shtesė pėr lidhjen e juaj islamike me slavėt.

Makresh
09-08-12, 07:23
I knaqur jam, nga njė agjent i KOSit nuk pritėt asgjė ma mirė!

Ky ėshtė njė argument shtesė pėr lidhjen e juaj islamike me slavėt.


Denim, ti shokit s'man ramazan kshtu qe ; shko haje fare narezaki te "govedjes" ama kesaj here me keēup perzije e jo me vegete. Po t'bon selom, qysh pe thirr ti ; "baba Gentian". :)

Makresh
09-08-12, 07:38
A mund te ma shpjegosh kete paradoks, Makresh?

Ne vitin 1999, diku nga fundi i marsit (menjehere pas 24
marsit), ne Tel Aviv (a Jerusalem) u organizua nje
manifestim i madh izraelit ne PERKRAHJE TE
BOMBARDIMEVE te Natos.
Ne tribune, i pari, pa qelloja kush
ishte? Vet BENYAMIN NETANYAHU, kryeminister
i sotem dhe... kryeminister i 1999, i Izraelit!
Te vetmit qe ishin kunder, ishte partia e Ariel
Sharonit, sot ne gjendje koma qe 6 vjet, nga kjo parti ka dale edhe ky Avigdori (Libermani), pra e djathta ekstreme. Por, Netanyahu ishte pro, Barak (Ehud) pro, e te
gjithe.
Tash, arsyet duhet t'i kfjellosh vete, qysh e ku e pse.

Ne te njejten kohe, (kjo vlen sidomos pėr ty), shikoji qendrimet, edhe te politikes, edhe te manifestimeve te
rruges, edhe te qeverive arabe: Egjipt, Marok,
Algjeri, etj etj, kundėr bombardimeve te Natos.

Edhe s'po flas neper tym, por kam "dokumente" per kete pune.

Nuk duhet te hutohemi nga nje politike e ditore Izrael-Palestine, e te nxjerrim perfundime te gabuara. Mos u merzisni
pse ne qeverine e sotme izraeliane ėshtė nje Avigdor i
partise se djathte ekstreme (siē mund ta dijsh edhe ti: ne politike, te gjitha ekstremet jane kundėr Amerikes. Kjo ėshtė tashme edhe si modė). Gjerat duhet te shikohen ne teresi.

Tekefundit: sido qe te jete puna, Izraelin ma mirė ėshtė ta
kesh ne krah sesa kunder.

(Lexo: Amerika ėshtė garanti i pavaresise se Kosoves; Rusia ėshtė armiku numer 1 i pavaresise se Kosoves; tash vemendje: Amerika ėshtė garanti i ekzistences se Izraelit; Rusia ėshtė garanti i ekzistences se serbise. Lidhjet, perseri, bani vet).

Nuk duhet te ngaterrohet
politika ditore e Izraelit me politiken natyrale te
tij.
E para ndryshon, e dyta jo.
Ne te paren,
nganjehere mund te na lene edhe pas dore, ndersa ne te
dyten, ne jemi gjithmone ne krah te tyre.
Pse?
Historia, lidhjet, kujtimet, fati. Kjo eshte ēeshtja.

Sot kemi disa studentė te rinj shqiptare neper Europe
e Amerike, qe e kane hanger keq
helmin antiizraelit, qaq keq sa do te na sjellin mjaft
probleme ne te ardhmen, e do te vjellin gjithe jeten prej atij helmi.

Ne politike te jashtme,
parimet jane ato qe respektohen me se paku.

Keshtu ka qene e keshtu
do te jete.
Rendesi ka qe te dish ēka po don (u tha kjo edhe me heret), dhe te
luftosh per te: me force, me dredhi, me kopili, kush po merzitet, ne dimension shteteror s'ka as burrni e as
terrci-verrci. Ka interesa edhe qaq.

Nėse njė dite na vjen puna
qe ne shqiptaret te drejtojme fatet e botes, atehere le te
behemi burra te paqt e le ta recitojme Kantin e Hegelin e Kanunin.

Njehere per njehere, i kemi disa gjera te tjera "pak" ma te
ngutshme.

OK. S'kam ēka shtoj me shume.

Jemi duke fol per njerez kriminela sidoqoft, un po te flas per "izraelin" dhe argumentat per te cilat po t'i them, mund ti verifikosh edhe vet ne internet, artikujt e 99-tes, ende gjinden dikue neper arkiva. Se si ka qen qefi i netanjahudijes n'at vit, i takon ceshtjes intime te tij. E rendesishmja eshte, se n'ate kohe izraeli proteston ! Sepse e shihte se si NATO-ja filloj denimin e nxenesve okupator te dhunshem ti denoj,! Tash paramendo vetem pak, nese Amerika do ta kishte degjue izraelin, dhe ta kishte len serbijen ta ben punen e saj,... si do ta kishe konsiderue sot izraelin nese jo pjes te fajit serb ? Sepse Kosova eshte i njejti rast si ai i palestinės, por qe ti s'deshiron ta pranosh, i ke interesat e tua qe t'i perulesh nje shteti ēifut, qe as qe deshiron te ndij per egzistencen tende ! Harroje foren miqt e miqve t'mi, jan miqt e mi ! Izraeli ka shok Ameriken dhe s'deshiron tjeter, sepse e mbron ate me an te veto's, prandaj edhe qendron i pa denueshem !

Ne te njejten kohe,.. ne egjipt, algjeri, tunizi ishin po te njejtet bėrrlloga qe e njoften izraelin shtet, dhe qe ishin miqt me te ngusht te keti shteti kriminel, dhe ishin po keto shtete te cilt sot po e bejn pastrimin e tyre !

Nese nje shtet nuk ka nje minimum etik morale, ai me mir te mos behet hiē shtet ! Njohja nga izraeli nuk i vyn kosoves ! Nen nje, nuk do t'ndryshonte asgje ! E nen dy, kjo do t'reflektonte si solidarizim me popullin palestinez, dhe gjithe ata refugjat qe presin te kthehen ne shtetin e tyre ! Ata do te kthehen, eshte vetem ēeshtje kohe. E koha ka filluar punen e saj.

PS: A e din ti se thuhet se ne rripin e Gazės, n'ate vit palestinezet me ato qe kishin, mblodhen disa ndihma per refugjatet shqiptar ne urgjenc ? Dallim i madhe mes nje shteti i cili thot mos e bombardoni serbijen, dhe nje tjeter i cili kafshaten e bukes e ndan per popullin e persekutuar ! Se di, jo. Vec mue kshtu me duket.

Alima
10-08-12, 11:45
Makresh,
Edhepse jam i vendosur qe gjate ketij muaji te mos shtyhem pėr keto tema:

Po me intereson, nga keto qe ti shkruan:
Sipas teje, a ka musliman ne kete bote? Sepse ke mbetur neper cdo teme duke thene "ata s'jan muslimanė, kane devijuar etj".

Irani ėshtė republikė islamike.

Libia, egjipti, tunizia e siria kane bashkejetu me gadaffin e mubarakun e benaline e asadin, mbi 50 vjet. Gadaffi e sadami vdiqen duke bertitur "allahu ekber".

...

SHume je i vendost Bajloz,shuume...

Irani ka zanafill as ne Jahudiezm,por ne Zionizemin shkaterrues te kesaj bote.Te gjithe jane zion te konvertuar ne Islame me te vetmin qellim te shkaterrojen ate!Spo di si me ta pershkru me mire , por zene nje shka ,apo nje ngrup shkijesh me tirqi dhe me gjuhe te kulluar shqipetare,duke ti njohur te gjitha nga doket e zakonet ne midis tu Kosoves,njeherit te prezantuar si patriot pertej patrioteve ! Ēka po don me shume se ta per te arrite qellimet nga me te pistat !

Njeherit jane Persian e jo Arab!

E gjithe elita Arabe ishte mash e jahudivive me ameriken ne krye... si kane vdek dhe si qendrojne ne ate bote,veten nje Zot e di ,si sadami,si gadafi , si te gjithe qejt tjere besnik te zionisteve!.

Bajlozi i Zi
10-08-12, 12:43
...

SHume je i vendost Bajloz,shuume...

Irani ka zanafill as ne Jahudiezm,por ne Zionizemin shkaterrues te kesaj bote.Te gjithe jane zion te konvertuar ne Islame me te vetmin qellim te shkaterrojen ate!Spo di si me ta pershkru me mire , por zene nje shka ,apo nje ngrup shkijesh me tirqi dhe me gjuhe te kulluar shqipetare,duke ti njohur te gjitha nga doket e zakonet ne midis tu Kosoves,njeherit te prezantuar si patriot pertej patrioteve ! Ēka po don me shume se ta per te arrite qellimet nga me te pistat !

Njeherit jane Persian e jo Arab!

E gjithe elita Arabe ishte mash e jahudivive me ameriken ne krye... si kane vdek dhe si qendrojne ne ate bote,veten nje Zot e di ,si sadami,si gadafi , si te gjithe qejt tjere besnik te zionisteve!.

mirė,

Derisa qenka keshtu puna, atehere pyetja mbetet:

A ka muslimanė nė kėtė botė???

Ua kujtoj: talebanėt nuk jane muslimanė, sipas jush. Al Kaida nuk janė muslimanė, Pakistani jo se jo, sauditėt e kuvajti jo, sepse jane me ameriken, turqit e ataturkut nuk jane muslimanė, shqiptarėt muslimanė pijne raki, boshnjaket jane shkije te konvertuar (njejte siē jane muslimanet e shqiptareve), iranianet e republikes islamike nuk jane muslimanė...

A ka muslimanė nė kėtė botė?

Ata qe jetojne ne vatikan edhe ne belgjike (ne zemren e krishterizmit), qe proklamojne islamin???

Alima
10-08-12, 12:46
mirė,

Derisa qenka keshtu puna, atehere pyetja mbetet:

A ka muslimanė nė kėtė botė???

Ua kujtoj: talebanėt nuk jane muslimanė, sipas jush. Al Kaida nuk janė muslimanė, Pakistani jo se jo, sauditėt e kuvajti jo, sepse jane me ameriken, turqit e ataturkut nuk jane muslimanė, shqiptarėt muslimanė pijne raki, boshnjaket jane shkije te konvertuar (njejte siē jane muslimanet e shqiptareve), iranianet e republikes islamike nuk jane muslimanė...

A ka muslimanė nė kėtė botė?

Ata qe jetojne ne vatikan edhe ne belgjike (ne zemren e krishterizmit), qe proklamojne islamin???


...

Mire hiē!

E ke perzi qetash me ka krejt!

Nejse...


Ka plot bile,mos t'ardht merzi ! :)


.

Bajlozi i Zi
10-08-12, 12:59
...

Mire hiē!

E ke perzi qetash me ka krejt!

Nejse...


Ka plot bile,mos t'ardht merzi ! :)


.

mirė shumė bile,

Po ma merr mendja qe veē ti edhe makreshi jeni muslimanėt e vetem ne kete bote... Edhepse nuk ka dreq qe mundet me ju largu prej shteteve te vatikanit, sepse tashme jeni mesuar qe "sabah e aksham" ta shijoni aromen e mishit te derrit e te alkoolit, ne ambientet ku veproni.

Apo jo?

Jeni msu tashme qe "sabah e aksham" kur shkoni e vini te shijoni pamjen e prostitutave perreth rrugeve neper te cilat kaloni.

Apo jo?

Kenaqesi te tilla, ne jeten tuaj, nuk mund t'i shijonit po te zgjidhnit vende me te pastra moralisht pėr te jetuar, siē jane ato vendet muslimane (qe as ju as askush nuk e din se cilat jane e ku jane).

Apo jo?

Alima
10-08-12, 13:03
mirė shumė bile,

Po ma merr mendja qe veē ti edhe makreshi jeni muslimanėt e vetem ne kete bote... Edhepse nuk ka dreq qe mundet me ju largu prej shteteve te vatikanit, sepse tashme jeni mesuar qe "sabah e aksham" ta shijoni aromen e mishit te derrit e te alkoolit, ne ambientet ku veproni.

Apo jo?

...

Jo!

.

Jeni msu tashme qe "sabah e aksham" kur shkoni e vini te shijoni pamjen e prostitutave perreth rrugeve neper te cilat kaloni.

Apo jo?

Kenaqesi te tilla, ne jeten tuaj, nuk mund t'i shijonit po te zgjidhnit vende me te pastra moralisht pėr te jetuar, siē jane ato vendet muslimane (qe as ju as askush nuk e din se cilat jane e ku jane).

Apo jo?

...

Jo more ē'farte!

...ti qysh je?


.

premium
11-08-12, 00:11
Bajloz
nuk e di sa je te informume per kishat katolike ne Evrope se sa e praktikojne ata fejen e vet .
objektet e tyre cdo dite shendrohen per ritet fetare muslimane , nese nuk qenkan musliman vendet Islame , a thua Evropa po konvertohet ne Islam ndoshta???

Bajlozi i Zi
11-08-12, 12:53
Bajloz
nuk e di sa je te informume per kishat katolike ne Evrope se sa e praktikojne ata fejen e vet .
objektet e tyre cdo dite shendrohen per ritet fetare muslimane , nese nuk qenkan musliman vendet Islame , a thua Evropa po konvertohet ne Islam ndoshta???

Premium,

Te jesh i bindur se zero pershtypje kam kam nga ky fakt.
Jam shumė i ftohte perballe ketij fakti.
Ka kohė qe e konsideroj idiotizem argumentimin musliman kundėr katolikeve ne formen "tom & jerry".

Une mendoj se, cdo fjale e cdo veprim i muslimaneve, ne ditet e sotme, tregon se muslimanet sot nuk besojne as ne ekzistencen e Allahut, as nuk i binden deshires dhe fuqise se Allahut.

Te i bindesh Allahut dhe fuqise se Allahut, do te thote te pajtohesh se Amerika edhe Izraeli jane te forte sepse qashtu ka dashtė Allahu.
Te i bindesh Allahut dhe fuqise se Allahut, do te thote te pajtohesh se muslimanet sot po cofin e po e hanė njani-tjetrin vlla me vlla sepse qashtu po don Allahu me i zhdukė muslimanėt.

Por, ju nuk i bindeni deshires se Allahut. Ju i bindeni qejfit tuaj. Sepse kujtoni se ēka doni ju, don edhe Allahu.
Ju, me cdo shkrim e veprim e mohoni Allahun dhe vullnetin e tij.

Perndryshe, krejt ata qe i shani ju jane krijesa te deshires se Allahut.

Alima
11-08-12, 13:01
Premium,

Te jesh i bindur se zero pershtypje kam kam nga ky fakt.
Jam shumė i ftohte perballe ketij fakti.
Ka kohė qe e konsideroj idiotizem argumentimin musliman kundėr katolikeve ne formen "tom & jerry".

Une mendoj se, cdo fjale e cdo veprim i muslimaneve, ne ditet e sotme, tregon se muslimanet sot nuk besojne as ne ekzistencen e Allahut, as nuk i binden deshires dhe fuqise se Allahut.

Te i bindesh Allahut dhe fuqise se Allahut, do te thote te pajtohesh se Amerika edhe Izraeli jane te forte sepse qashtu ka dashtė Allahu.
Te i bindesh Allahut dhe fuqise se Allahut, do te thote te pajtohesh se muslimanet sot po cofin e po e hanė njani-tjetrin vlla me vlla sepse qashtu po don Allahu me i zhdukė muslimanėt.

Por, ju nuk i bindeni deshires se Allahut. Ju i bindeni qejfit tuaj. Sepse kujtoni se ēka doni ju, don edhe Allahu.
Ju, me cdo shkrim e veprim e mohoni Allahun dhe vullnetin e tij.

Perndryshe, krejt ata qe i shani ju jane krijesa te deshires se Allahut.


...

Gjithe kta rreshta!

Transformim i thone, transformim !


...me vullnetin e Allahut !


.

Alima
12-08-12, 11:31
...

Nuk eshte njesoj t'i bindesh Allahut sikurse Dexhallit, dora vet.
Nese dikush eshte i forte dhe zullumqar, nuk eshte faji i All-llahut (estakfirullah) por i njerezve qe i shkojne "te fortit" per bishti.

...eh,kjo ishte per bagelziun (me vie keq ,por ashtu e quante :D )


.

Bajlozi i Zi
12-08-12, 11:40
...

Nuk eshte njesoj t'i bindesh Allahut sikurse Dexhallit, dora vet.
Nese dikush eshte i forte dhe zullumqar, nuk eshte faji i All-llahut (estakfirullah) por i njerezve qe i shkojne "te fortit" per bishti.

...eh,kjo ishte per bagelziun (me vie keq ,por ashtu e quante :D )


.

Kur m'kalon ti rrugės sime, e mė pėrshėndetė,
M'i fal jetės kaq gėzime, je dashnia vetė.

lovely
12-08-12, 11:42
Kur m'kalon ti rrugės sime, e mė pėrshėndetė,
M'i fal jetės kaq gėzime, je dashnia vetė.


Edhe mu po m`doket qe po te don qitash:biggrin:

Alima
12-08-12, 11:43
Kur m'kalon ti rrugės sime, e mė pėrshėndetė,
M'i fal jetės kaq gėzime, je dashnia vetė.

...

Mos ma thuaj!.

Alima
12-08-12, 11:45
...

Ej,
mosni ... mos Lovelie,ti qe e di qe kame probleme me zemer!

.

premium
12-08-12, 19:27
Premium,

Te jesh i bindur se zero pershtypje kam kam nga ky fakt.
Jam shumė i ftohte perballe ketij fakti.
Ka kohė qe e konsideroj idiotizem argumentimin musliman kundėr katolikeve ne formen "tom & jerry".

Une mendoj se, cdo fjale e cdo veprim i muslimaneve, ne ditet e sotme, tregon se muslimanet sot nuk besojne as ne ekzistencen e Allahut, as nuk i binden deshires dhe fuqise se Allahut.

Te i bindesh Allahut dhe fuqise se Allahut, do te thote te pajtohesh se Amerika edhe Izraeli jane te forte sepse qashtu ka dashtė Allahu.
Te i bindesh Allahut dhe fuqise se Allahut, do te thote te pajtohesh se muslimanet sot po cofin e po e hanė njani-tjetrin vlla me vlla sepse qashtu po don Allahu me i zhdukė muslimanėt.

Por, ju nuk i bindeni deshires se Allahut. Ju i bindeni qejfit tuaj. Sepse kujtoni se ēka doni ju, don edhe Allahu.
Ju, me cdo shkrim e veprim e mohoni Allahun dhe vullnetin e tij.

Perndryshe, krejt ata qe i shani ju jane krijesa te deshires se Allahut.
Bajloz

Ligjerata e Kur'anit filozofine tende e perjashton, po te mundohesh edhe pese faqe me mbush komente , kot e ki , nuk mundesh me bind besimtarin i cili\a thote "Allah".
Beso dhe praktiko fejen Islame nga Kur'ani ,e jo nga njerzimi.(nese ke Zot).

Bajlozi i Zi
13-08-12, 11:59
Bajloz

Ligjerata e Kur'anit filozofine tende e perjashton, po te mundohesh edhe pese faqe me mbush komente , kot e ki , nuk mundesh me bind besimtarin i cili\a thote "Allah".
Beso dhe praktiko fejen Islame nga Kur'ani ,e jo nga njerzimi.(nese ke Zot).

Premium,

Derisa po flasim pėr islamin, une pėr veti patjeter e kam Kuranin si reference. Sepse, po te kisha si reference muslimanėt e sotem, do te flisnim pėr magjup e jo pėr islam.

Tash,

"Gjithcka ne kete bote ėshtė e krijuar me deshiren e Allahut. Gjithēka, cdo veprim ne kete bote ndodhe me deshiren dhe vullnetin e Allahut."

A po i bjen kjo qe Allahu i ka krijuar edhe armiqt e vet?

A po i bjen kjo qe cdo veprim qe e bejne armiqt e Allahut, e bejne me deshiren dhe vullnetin e Allahut???

Nėse ėshtė ndryshe, ku po mbetet fuqia e tij?

K ė sh t u q ė ,

Bindje. Nėnshtrim. Dhe respekt.

Kqyr punen tande, mos i bjer ne qafe e mos e shaj tjetrin. As ameriken, as izraelin. Me dashtė allahu, i rrafshon rrafsh me tokė, pėr 2 sekonda.

Kush jeni ti perziheni ne vullnetin e tij???

Alima
14-08-12, 16:20
...

..

.
Me dashtė allahu, i rrafshon rrafsh me tokė, pėr 2 sekonda.

Kush jeni ti perziheni ne vullnetin e tij???

...

Ka nge Ai, nuk ngutet ... po aq sa eshte ngutur apo eshte duke u ngutur per te zhduke djallin dhe pasuesit e tij ... kadaldale,kadaldale ...

Na nuk perzihem,por vetem zbatojme, per aq sa mundemi, prej vullnetit te Tij!

ps.pash ko kie,sum kno mo qasi kajgash se po ligna,menzi po forcohna mandej!.