PDA

View Full Version : Republika e Malit e njeh Kosovėn


Neferta
18-08-12, 21:31
Republika e Malit zyrtarisht e ka njohur Republikėn e Kosovės si shtet tė pavarur dhe sovran,
http://www.shqiptarja.com/foto/58471.jpg

Republika e Malit ėshtė shtet me afro 15 milionė banorė. Sipas Ministrisė sė Jashtme tė Kosovės, Mali ėshtė vendi i 92-tė qė e ka njohur Republikėn e Kosovės.


Republic of Mali République du Mali (French)
Mali ka Fasojamana (Bambara)
(browse) (http://en.wikipedia.org/wiki/Outline_of_Mali)
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/Flag_of_Mali.svg/125px-Flag_of_Mali.svg.png (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Flag_of_Mali.svg)

lovely
18-08-12, 21:49
Ani, Zoti iu dhashte bereqet :)

Hajra
24-08-12, 23:46
....po me doket zabel don me na dal, don me i hanger fjalet,:rolleyes:

Denim
28-08-12, 10:58
Pacolli ndėrron fjalėt: Mali nuk e ka njohur Kosovėn


Prishtinė, 28.08.2012 09:34

Kėmbėnguli qė njohja ishte e vėrtetė por tash ėshtė dorėzuar. Ai e pranon se Mali nuk na ka njohur por pėr kėtė ia hedhė fajin ushtrisė sė kėtij shteti dhe problemeve tė brendshme atje.

Nėpėrmjet profilit tė tij nė Facebook, siē transmeton indeksonline, zėvendėskryeministri Behgjet Pacolli ka dhėnė sqarimet e tij lidhur me paqartėsitė rreth njohjes apo jo tė Malit.

“Para disa ditėsh, arriti nota verbale e njohjes nga Republika e Malit, e nėnshkruar dhe e vulosur nga Presidenca e kėtij shteti. Mali, siē e dini ka njė qeveri kalimtare, dhe njė president kalimtar, ndėrkaq autoritet nė kėtė shtet ėshtė edhe ushtria qė praktikisht kontrollon pushtetin brenda vendit dhe nuk ka kooperim nė lidhje me Kosovėn. Unė personalisht Malin e kam vizituar pesė herė prej ku kam marrė premtimin pėr njohjen e Kosovės. Problemet e brendshme qė ka kjo Republikė kanė krijuar situata tė paqarta pas arritjes sė notės verbale tė njohjes. Nė kėto momente unė gjendem nė rajonin e Afrikės nga ku, kam kuptuar se situata ka ndryshuar pas intervenimit tė ushtrisė sė Malit nė proces. Ne kemi pranuar notėn verbale tė njohjes dhe si tė tillė e kemi publikuar, ndėrsa ēėshtjet e brendshme tė kėtij shteti apo tė shteteve tė tjera nuk na interesojnė.

Si rrjedhojė ne nuk jemi pėrgjegjės as nėse kėto shtete ndryshojnė qėndrimet e tyre, si rezultat i problemeve tė brendshme. Nė Afrikė procesi i lobimit po vazhdon, ndėrkaq rezultatet e afirmimit tė shtetit tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare do tė vazhdojnė tė vijnė", shkruan ai.