PDA

View Full Version : Nė vend tė kusurit, ēamēakėz


Metro
22-09-12, 12:59
Eshte bere shprehi qe neper dyqane te mos funksionojne kthimi i kusurit ne cente. Nuk funksionojne monedhat 1 e 2 cente qe ne shikim te pare nuk jane shume, por kur llogaritet se kjo ndodh cdo dite, ndikon ne xhepin e konsumatorit e nga ana tjeter ata te shitesve fryhen. Nuk i ndalen konsumatorit vetem 1 e 2 cente, por ndodh qe te mos i kthehen as 3, 4 dhe 5 cente, e ne vend te ketij, konsumatorit i jepet nje camcakez! Kjo eshte nje dukuri qe ndodhe ne te gjitha qytetet dhe mjediset e Kosoves. Edhe ne rast kur nje produkt kushton, bie fjala 1 euro e 75 cente, nese ti i jep shitesit dy euro, ai t'i kthen kusur 20 cente dhe per pese cente te jep nje camcakez. Ne kete rast, konsumatori eshte humbesi, pa dyshim.
Konsumatoret thone se nese kerkon qe shitesi te ktheje kusurin e centave te imet, ai ne njefare menyre e ben kete "te madhe" sepse thote se 3-4-5 cente nuk jane kurgje, e nga ana tjeter asnjehere kjo nuk ndodh qe ti t'i mbetesh borxh shitesit per kaq cente.

A mendoni edhe ju qe kjo me te vertet ndikon negativisht te xhepi i nje konsumatori ne nje vend si Kosova qe ka nje ekonomi tejet te "zhvilluar"? A ndodh kjo dukuri vetem ne Kosove apo edhe ne vende te tjera te botes? Per xhepin e konsumatorit, a eshte me i nevojshem kerkimi i 1 e 2 centit apo kerkimi i kuponit fiskal?

e-uritura
22-09-12, 13:51
Fajtorė janė populli vet. Ose preferoj t`i quajė budallenjė.

Paranė time, edhe 1 cent nėse ėshtė, e dua 1 centin tim.

Camcakėzin pėr koke, turlifarė lope qė shet aty! Nc nc.

Hajra
22-09-12, 20:39
....pse mos deshte plazmakeksa, :tongue:

Metro
22-09-12, 21:57
....pse mos deshte plazmakeksa, :tongue:


Nuk e di sa je munu me thon diqka, amo bash sen ski thon :D

Alima
22-09-12, 23:02
...

Une personalisht edhe ēamēakezin ua le ,jo per tjeter por me shpeshtohen vizitat te dentisti, frikohem!

.

Dardanesha
23-09-12, 07:42
Po mu me ka ndodh shpesh, po se kam bo aq te madhe, nese si qellojne tima, ose i them leje ska nevoje, ose i mar sakezat i shti n kulet e ja jepi dikujt se un per veti si ha qasi :biggrin:

emine
23-09-12, 11:18
Kshtu kan vepru edhe para 10-15 vitesh,,,,
Ne Kosove 1 centin se bajne mall hic,po sikure te llogari mire,,edhe milioni fillone nga nje cent te numerohet

Metro
24-09-12, 22:43
Kshtu kan vepru edhe para 10-15 vitesh,,,,
Ne Kosove 1 centin se bajne mall hic,po sikure te llogari mire,,edhe milioni fillone nga nje cent te numerohet

Edhe une mendoj si ti. Pa pas pak, smun ban shume :D

natyra
26-09-12, 21:47
Kjo dukuri mos hamendshe,si dhe shum tjera....tregoin mos perfillje ni "Shteti!

vaj,vaj per shqiptarin.....:rolleyes:

Jana
27-09-12, 16:26
..e valla krejt Nertilin e kam pas qu en kom per 5 cent...

...isha njeher ty ble diqka ...bajagi do sene ..edhe ajo bukuroshja en vend te 5 cent veq po ma gjun ne camcakez...as me thon a ban a s'ban as sen ...

..i thash em fal sha o ky se kam ble...tha jo 5cen ...i thash spi du kto po pi du 5 cent...jo skam ..i thash ani kthemi 10 cent..tha jo smuj ..i thash as une smuj me ti lon ty as cqmcakez spo du ....edhe ku je ajo me shku mi gjet 5 cent ku jan e ku sjan ...edhe en fund i thash ..tjera her sjellu ma mir ..

...ske puna te 5 cent ..e para ke sjellja shume keqe..e dyta ..perderisa sa krejt ajo sshitre 4 kateshe so en gjendje me mi fal mue 5 cent ...kush jam une me ja fal atynve 5cent....

5 e 5 e 5 ju bohen boll atyne....

premium
27-09-12, 17:29
..e valla krejt Nertilin e kam pas qu en kom per 5 cent...

...isha njeher ty ble diqka ...bajagi do sene ..edhe ajo bukuroshja en vend te 5 cent veq po ma gjun ne camcakez...as me thon a ban a s'ban as sen ...

..i thash em fal sha o ky se kam ble...tha jo 5cen ...i thash spi du kto po pi du 5 cent...jo skam ..i thash ani kthemi 10 cent..tha jo smuj ..i thash as une smuj me ti lon ty as cqmcakez spo du ....edhe ku je ajo me shku mi gjet 5 cent ku jan e ku sjan ...edhe en fund i thash ..tjera her sjellu ma mir ..

...ske puna te 5 cent ..e para ke sjellja shume keqe..e dyta ..perderisa sa krejt ajo sshitre 4 kateshe so en gjendje me mi fal mue 5 cent ...kush jam une me ja fal atynve 5cent....

5 e 5 e 5 ju bohen boll atyne....
5 e 5 e 5 e e e .... llogarite pas 100 viteve nje automobil fintak te ri mundemi me ble :)

valiii
28-09-12, 09:49
Jana, mos u bo bijo tamashqareeee, per 5 cent e honkshin dreēnit. Qa thush ti qe une me 2€ t'mramat n'xhep isha tu shku ni banket edhe hina ni dyqan me ble cigare, tani thash vetmeveti, mshkoj ymri tu pi ronson e mos t mi sheh kush mbi tavoline, e bleva ni marlboro e nvend 20 centve mi jepi 2 ēunga llunga. I thash: a bon krem banane , po more ma kthej. Po une prap vendosa me marr edhe ēunga llungen edhe krem bananen, si mi nda si mi vra mu duke.

valiii
28-09-12, 10:01
qa dashta me thane, po...

Me qate krem banane ja prisha cigares se nima edhe mushknive ju erdhe diqysh ndrim prej ronsonit e hyna aty. U bo ēka u bo aty mrena po ni fmi i vogel i shkret spushojke se qajturi. Veq kur mu ka kujtu ēunga llunga qe e kisha mas shpirtit n xhep t'setres. Ēkllap tjom shku si boss, nanes vet ja bona veq ni gjys tungi se me qat stil qendrim ri neper banketa e tja dhash fmise sakezin. Qyre axha sakuzen e u felenise fmija prej gzimit. A pe sheh jana qe me ate kusur munesh me hy edhe n sevap.
Po na vjedhin milionat ktta hajnat para syve e ju mdiskutoni per centa...

Dardanesha
28-09-12, 11:28
qa dashta me thane, po...

Me qate krem banane ja prisha cigares se nima edhe mushknive ju erdhe diqysh ndrim prej ronsonit e hyna aty. U bo ēka u bo aty mrena po ni fmi i vogel i shkret spushojke se qajturi. Veq kur mu ka kujtu ēunga llunga qe e kisha mas shpirtit n xhep t'setres. Ēkllap tjom shku si boss, nanes vet ja bona veq ni gjys tungi se me qat stil qendrim ri neper banketa e tja dhash fmise sakezin. Qyre axha sakuzen e u felenise fmija prej gzimit. A pe sheh jana qe me ate kusur munesh me hy edhe n sevap.
Po na vjedhin milionat ktta hajnat para syve e ju mdiskutoni per centa...hahhaahahah, prape komplimente per shkrimin :wink:

Jana
28-09-12, 16:06
Valii s 'ke pun e 5 cent po sjellja shum e keqe...qajo em shtyni me bo at veprim ...

Bajlozi i Zi
28-09-12, 23:45
Moti nuk me paska ndodhe kjo.
Me ndodh shpesh te m'i kthejne 2 ose 3 cent ma teper (varesisht rastit te pagese).

Por, marketet (shitoret) nuk jane mė jugosllavisė.
Markete jane te popullit. Ata qe punojne neper markete, edhe pronaret, jane njerezit tane (kusherinje, daje, nipa, miq, shoke etj etj). Une pėr veti trishtohem shumė kur shoh te mbyllet ndonje market. Ėshtė shenje e krizes. Disa shqiptare ma teper te papune e pa te ardhura.

Telefundit, pse po kujton se fitoi shitesi? Camcakezi qe po ta kthen, kushton sa centi yt.

Nuk duhet te shihen si armiq bizneset e vogla.

Pompat e benzines po bejne masaker, ju po i kapeni fukarajes.