PDA

View Full Version : Zodiaku Kinez


Zero Cool
19-10-12, 15:01
Miu, Bualli, Tigri, Kali, Dhia, Gjeli, Lepuri, Dragoi, Gjarpri, Majmuni, Qeni, Derr i Eger.


Horokopi Kinez bazohet mbi bashkimin e dates se lindjes me nje cikel te vecante te kohes, e cila percaktohet nga levizjet e henes. Cdo cikel ka nje zgjatje prej 60 vjetesh, gjate te ciles alternohen 12 sektoret, secila me nje zgjatje te nje viti henor qe konsiston ne 354 dite, sipas elementeve:Uji, Metali, Zjarri, Toka dhe Druri.
Uji - Te lindurit jane nen influencen e Ujit, jane ekstremisht te manovrueshem dhe fluide, ashtu sic e tregon edhe elementi I tyre. Jane shume krijues dhe per kete gje jane me shume te dhene pas artit dhe per nje jete te levizshme. Te aresyeshem dhe altruiste ju pelqen te udhetojne dhe te zbulojne kultura te reja.
Ngjyra e bashkangjitur: E Zeze.

Metali - Te lindurit e influencuar nga Metali jane te forte dhe virtuoze, ju pelqen te kene objektiva ambicioze, pretendojne shume nga vetja dhe nga kush i rrethon. Ne jete luftojne per te afirmuar vlerat e drejtesise dhe te ndershmerise, sic ndodh shpesh, fatkeqesisht pa arritur rezultatet e deshiruara, duke qene larg mundesive te tyre.
Ngjyra e bashkangjitur: E Bardhe.

Zjarri - Te lindurit nen elementin e Zjarrit jane plot energji dhe per kete edhe marrin "zgjarr" shume shpejt. Nga temperamenti jashtezakonisht I vendosur, ju pelqejne aktivitetet fizike dhe jetojne shume fizikisht raportet e tyre interpersonale. Adhurojne te rrijne ne ajrin e paster dhe shpesh jane mbrojtes te vendosur te ceshtjeve mbi ambientin.
Ngjyra e bashkangjitur: E Kuqe.

Toka - Ata qe kane lindur ne nje vit te influencuar nga elementi i Tokes jane te karakterizuar, nga nje kapacitet i madh per te perballuar ngarkesa te medha pune. Ne qofte se jane te motivuar ne menyren e duhur, do dine te arrijne cfaredolloj rezultati. Durimi eshte nje nga cilesite kryesore te tyre, edhe se e tejkalojne kufirin duke ja lene vendin rrembimeve te medha zemerimi.
Ngjyra e bashkangjitur: Kafe.

Druri - Ata qe kane lindur nen influencen e Drurit jane te lindur per te qene drejtues (leadership). Inteligjente dhe racionale, xhentile dhe zemermedhenj, jane shpesh miq ideale, ose partnere shume te mire. Per te pasur sa me shume rezultate ne zotesine e tyre per te drejtuar, ata duhet te veprojne se bashku me nje grup personash, ku mund te gjejne se kush eshte me i zoti nder ta per te kryer detyren e drejtuesit.
Ngjyra e bashkangjitur: Jeshile.

Cdo sektor eshte i bashkangjitur me nje kafshe e mbiquajtur "mbajtes". Ne 22 janar 2004 do te nise viti i Majmunit (Druri) dhe do te mbaroje ne 8 shkurt te 2005. Vazhdimesia e shenjave eshte e percaktuar nga data e henes se pare te re e vitit te ri henor, e cila nuk koincidon me nje janarin: ne qofte se ke lindur ne Janar ose Shkurt, mund te zbulosh qe shenja jote nuk eshte ajo qe ke menduar gjithmone qe je.


Miu: 1900, 1912, 1924, 1936, 1948,1960,1972, 1984,1996,2008
Bualli: 1901, 1913,1925,1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009
Tigri:1902,1914, 1926, 1938, 1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010
Lepuri; 1903, 1915, 1927, 1939, 1951,1963, 1975, 1987, 1999, 2011
Dragoi: 1904, 1916, 1928, 1940, 1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012
Gjarperi: 1905, 1917, 1929, 1941, 1953, 1965, 1977,1989, 2001, 2013
Kali: 1906, 1918, 1930, 1942, 1954, 1966, 1978,1990, 2002, 2014
Dhia: 1907, 1919, 1931, 1943, 1955, 1967, 1979,1991, 2003, 2015
Majmuni: 1908, 1920, 1932, 1944, 1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016
Gjeli: 1909, 1921, 1933, 1945, 1957, 1969, 1981,1993, 2005, 2017
Qeni: 1910, 1922, 1934, 1946, 1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018
Derr i Eger: 1911, 1923, 1935, 1947, 1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019

Zero Cool
19-10-12, 15:09
Kėtė vit jemi nė vitin e Dragoit!


Miu

Te lindurit nen shenjen e Miut, jane persona shume simpatike dhe jane gjithmone te rrethuar nga miq te besuar dhe nga nje partner qe eshte ne lartesine e tyre, te zote per te ndare kenaqesite e rafinuara te jetes, qe Miu deshiron tju jape. Kapaciteti per te kontrolluar nervat edhe ne situatat me te veshtira ju garanton shpesh nje karriere shume te shpejte ne sektorin e punes. Pasioni per udhetimet dhe deshira per te provuar dhe per te pasur gjithmone eksperienca te reja, e ben Miun trasgresiv ne moshe te re dhe te mencur ne moshe te rritur.

I vetmi rrezik per Miun eshte mos kontrollimi i vetvleresimit dhe mos dhenia e hapesires se duhur te atyre qe ka rrotull tij.

Partneri Ideal: Dragoi ose Majmuni.

Minjte me te Njohur: Louis Armstrong, Marlon Brando, Doris Day, Clark Gable, Hugh Grant, Charlton Heston, Gene Kelly, Sean Penn, Burt Reynolds, Olivia Newton-John, Donna Summer, Kim Wilde.

Numerat me Fat: 1, 4, 5, 10, 11, 14, 41, 45, 51, e 54.Bualli

Te lindurit nen shenjes e Buallit kane dhuntine e durimit, por kur arrijne limitin e durimit mund te kalojne ne nje rrembim te tmerrshem dhe te pakontrollueshem. Ne pergjithesi jane ne menyre te jashtezakonshme korrekte dhe metodike. Kur jane te perqendruar mbi nje pune e urrejne te jene te shqetesuar. Zotesia e tyre per tu perqendruar dhe per te reflektuar thelle mbi aresyet e nje problemi, I ben ata qe shpesh te arrijne ne zbulime te reja duke arritur pozicione prestigjoze ne grupin e brendshem te nje multinacionale. Difekti I tyre eshte mungesa e tolerances dhe faljes se veprimeve te parregullta.

Partneri Ideal: Gjarpri ose Gjeli.

Buajt e njohur: Warren Beatty, Jon Bon Jovi, Jeff Bridges, Richard Burton, Charlie Chaplin, Bill Cosby, Walt Disney, Dustin Hoffman, Anthony Hopkins, Don Johnson, Jane Fonda, Eddie Murphy, Jessica Lange, Paul Newman, Jack Nicholson, Robert Redford, Peter Sellers, Sissy Spacek, Bruce Springsteen, Meryl Streep.

Numrat me Fat: 1, 3, 5, 12, 15, 33, 35, 51 e 53.Tigri

Te lindurit e shenjes se Tigrit kane dhuntine e lidership-ve (te drejtuasve), dhe dine si te bejne per vete lehtesisht njerezit, fale manjetizmit te tyre te vecante. Per kete aresye jane shpesh politikane shume te mire, me te vetmin rrezik te mbivleresimit te kapacitetit te tyre. Ne pergjithesi jane edhe me fat ne loje. Forca e tyre I con shpesh qe te jene shume konkurrues, aq sa per tu bere antipatike.

Nje difekt tjeter i te lindurve nen shenjen e Tigrit eshte paqendrueshmeria e humorit te tyre.

Partneri Ideal: Kali ose Qeni.

Tigrat me te njohur: Agatha Christie, Tom Cruise, Leonardo DiCaprio, Jodie Foster, William Hurt, Marilyn Monroe, Demi Moore, Lionel Ritchie, Kenny Rogers, Dylan Thomas, H.G. Wells, Stevie Wonder, Natalie Wood.

Numerat me Fat: 4, 5, 7, 9, 13, 34, 44, 45 e 54.Kali

Pjesemarres te medhenj ne jeten shoqerore, jane shpesh te perzgjedhurit e grupi. Jane shume te sjellshem me miqte dhe te zote per te mbajtur diskutime te gjata, jane shoket me te mire per nje mbremje argetuese. Kane edhe nje cilesi shume te vlefshme, ate te kapurit te mendimit te tjetrit shume shpejt, ose qe ne ajer. Pika e tyre e dobet mund te jete ndjenja e tyre e pasigurise ne disa momente te caktuara. Nje difekt tjeter mund te jete, qe jane llafazane te medhenj dhe per kete jo te gjithe I duan.

Partneri Ideal: Qeni ose Tigri.

Kuajt me te njohur: Ingmar Bergman, Sean Connery, Kevin Costner, Cindy Crawford, James Dean, Clint Eastwood, Ella Fitzgerald, Harrison Ford, Bob Geldof, Gene Hackman, Rita Hayworth, Jimi Hendrix, Janet Jackson, Paul McCartney, Barbra Streisand, Raquel Welch, John Travolta.

Numerat me Fat: 1, 3, 4, 8, 13, 14, 41 e 43.Dhia

Ata qe jane te lindur nen vitin e Dhise, kane dhuntinete e nje krijmtarie te dukshme, por qe duhet te jete e drejtuar nga kush rri prane ketij te linduri ne shenjen e Dhise. Vetem ne kete menyre do te mund te ecin ne profesionin e tyre dhe te kene arritje personale dhe ekonomike. Sensi I tyre artistik eshte I shoqeruar nga nje zemermadhesi drejt gjeneracioneve te ardheshme. Te lindurit e Dhise ju pelqen te japin pa pretenduar mirenjohje. Ne dashuri, sinqeriteti mbizoteron ne raportin me partnerin dhe pikerisht per kete aresye eshte nje raport me jetegjatesi te madhe.

Domethene Dhia nuk ka interes te vecante per flirte te rastesishme. Difekti kryesor i te lindurve nen Dhine, mund te jene lirshmeria me te cilen e lene veten pas nje zhgenjimi ose depresioni, ne qofte se nuk arrijne pikeqellimit e tyre.

Partneri Ideal: Derri i Eger ose Lepuri.

Dhite me te njohura: Pamela Anderson, Jane Austen, Catherine Deneuve, Robert De Niro, Mel Gibson, George Harrison, Julio Englesias, Mick Jagger, Sir Laurence Olivier, John Wayne, Bruce Willis, Debra Winger.

Numerat me Fat: 3, 4, 5, 12, 34, 45 e 54.Gjeli

Jashtezakonisht praktike dhe konkrete, te lindurit e Gjelit jane vezhgues shume te mire. "perfundimi justifikon mjetet" mund te jete motoja e tyre. Jashtezakonisht te drejte per drejte me te rinjte, kane dhuntine te jene shume inteligjente dhe me nje sens shume te forte per biznes. Per kete aresye jane natyrisht te destinuar te kene sukses. Preferojne te kene pak miq, por qe te jene te mire, tek te cilet te kene besim dhe per te cilet te jene gati te bejne sakrifica te medha.

Difektet e tyre mund te jene te shumta si dhe cilesite e tyre: egoizem, deshire per te qene perfekte ne menyre te tepruar dhe tendeca qe kane per te qene hakmarres pasi ju kane bere nje te keqe.

Partneri Ideal: Bufalo ose Gjarpri

Gjelat me te njohur: Michael Caine, Eric Clapton, Joan Collins, Errol Flynn, Melanie Griffith, Richard Harris, Katherine Hepburn, Diane Keaton, Steve Martin, Van Morrison, Willie Nelson, Kim Novak, Yoko Ono, Michelle Pfeiffer, George Segal, Peter Ustinov.

Numerat me Fat: 1, 5, 6, 12, 15, 16, 24 e 51.Lepuri

Te lindurit nen shenjes e Lepurit, jane jashtezakonisht altruiste dhe per kete jane shume te vleresuar nga ata qe I rrethojne. Ne dashuri jane jashtezakonisht romantike dhe shpesh e idealizojne raportin me partnerin e tyre. Lepuri per tu ndjere sa me mire duhet te gjendet ne ambientin e tij natyral dhe per kete aresye nuk ju pelqen te largohen nga shtepia per periudha te gjata. Shume e rendesishme per ta eshte edhe familja dhe ndjenja e sigurise qe kjo ju trasmeton vazhdimisht dhe qe u lejon te lindurve nen shenjen e Lepurit te kalojne nje jete te lumtur.

Difekti I tyre kryesor eshte pesimizmi nga I cili vuajne gjithmone. Lepuri shpesh identifikohet edhe me nje kafshe tjeter: Macja.

Partneri Ideal: Dhia ose Derri i Eger.

Lepujt me te njohur: Harry Belafonte, Ingrid Bergman, Peter Falk, Peter Fonda, Cary Grant, Whitney Houston, Michael Keaton, John Keats, Julian Lennon, Arthur Miller, Roger Moore, Tatum O'Neal, George Orwell, Neil Simon, Sting, Orson Welles.

Numerat me Fat: 1, 3, 5, 9, 15, 19 e 35.Dragoi

Te lindurit nen shenjen e Dragoit kane nje personalitet ecentrik, qe shpesh merret me simpati. Dragoi eshte kafsha me e fuqishme e Horoskopit Kinez: inteligjente, kokeforte e mbi te gjitha te vendosur per te arritur objektivat e tyre ne cdo menyre.

Terheqes te medhenj, Dragonjte mund te terheqin pas nje ideali, nje popull te tere duke u bere lideri natyral dhe i padiskutueshem. Difektet e vetme te tyre mund te jene: opurtunizmi i tyre gati ne cinizem dhe pazotesia e tyre per te pranuar humbjen.

Partneri Ideal: Majmuni ose Miu.

Dragojte me te njohur: Michael Barrymore, Julie Christie, Bing Crosby, Matt Dillon, Placido Domingo, Kirk Douglas, Michael Douglas, Marlene Dietrich, Tom Jones, John Lennon, Nick Nolte, Al Pacino, Gregory Peck, Martin Sheen, Ringo Starr, Shirley Temple.

Numerat me Fat: 3, 4, 5, 6, 15, 21, 34, 35, 36 and 45.Gjarpri

Gjarpri, fale zotesise se tij diplomatike eshte ne gjendje te reagoje ne cfaredo lloj situate dhe te gjeje gjithmone zgjidhjen me te mire. Gjarpri eshte i parezistueshem, por ne te njejten kohe eshte edhe rrezikshem: dhuntine e te qenit inteligjent shpesh e perdor deri ne ekstrem, deri sa arrin ne manipulimin vullnetit te te tjereve, per te arritur qellimet e veta. Gjarperinjve ju pelqejne shkencat filozofike dhe ju pelqen te jene ne qender te vemendjes. Mungesa e te pranuarit dhe e te diturit te pozicionit qe i perket, eshte difekti me i madh dhe kryesor e te lindurve nen kete shenje.

Partneri Ideal: Gjeli ose Bufalo.

Gjarperinjte e njohur: Kim Basinger, Randy Crawford, Bob Dylan, Greta Garbo, Art Garfunkel, Audrey Hepburn, Paul Hogan, Liz Hurley, Dean Martin, Robert Mitchum, Mike Oldfield, Ryan O'Neal, Brad Pitt, Brooke Shields, Paul Simon, Dionne Warwick, Virginia Woolf.

Numerat me Fat: 1, 2, 4, 6, 13, 24, 42 e 46.Majmuni

Te lindurit nen shenjen e Majmunit jane gjithmone ne levizje dhe gjithe energji, eshte e pamundur per ta te rilaksohen duke mos bere asgje, edhe ne pushime duan te jene gjithmone te zene me dicka. Duke qene degjues shume te mire, shpesh jane te rrethuar nga miq, te cilet nuk ezitojne tju besojne sekretet e tyre te vogla e te medha. Shume te lirshem dhe te disponueshem per aventurat e lehta, ata mund te martohen vetem pasi te kene kaluar nje numer te konsiderueshem eksperiencash dhe vetem me nje partner, i cili mund te mbaje te njejtim ritem jete me ta.

Difekti i tyre me i madh eshte mungesa e vetkontrollit pasi kane pire me shume sec duhet.

Partneri Ideal: Miu ose Dragoi.

Majmune te njohur: Jacqueline Bisset, Yul Brynner, David Copperfield, Joan Crawford, Timothy Dalton, Ian Fleming, Jerry Hall, Tom Hanks, Harry Houdini, Walter Matthau, Peter O'Toole, Anthony Perkins, Debbie Reynolds, Diana Ross, Tom Selleck, Omar Sharif, Rod Stewart, Elizabeth Taylor.

Numerat me Fat: 3, 4, 5, 7, 16, 23, 34, 45 e 54.Qeni

Te ndershem, te lindurit nen shenjen e Qenit, kane nje sens te thelle te korrektesise, ne pune dhe jeten e perditcme. Ne qofte se mendojne qe kane te drejte luftojne deri ne ekstrem per te treguar qe kishin te drejte, duke perdorur edhe faktin qe jane shume te zote ne te folur. Ane jashtezakonisht te kujdesshem dhe trasmetojne besim tek brezat e rinj, dine te mbledhin konfidencat e miqve duke ju dhene atyre keshilla shume te vlefshme.

Difekti i tyre me i madh mund te jete largpamesia e tyre e madhe, e cila mund te jete edhe e tepruar dhe mungesa e nje raporti perfekt me partnerin.

Partneri Ideal: Tigri ose Kali.

Qente me te njohur: Brigitte Bardot, David Bowie, Kate Bush, Naomi Campbell, Cher, Jamie Lee Curtis, Zsa Zsa Gabor, Ava Gardner, Michael Jackson, Sophie Loren, Shirley MacLaine, Madonna, Liza Minnelli, David Niven, Sydney Pollack, Elvis Presley, Prince, Sade, Claudia Schiffer, Slyvester Stallone, Sharon Stone.

Numra me Fat: 1, 4, 5, 9, 10, 14, 19, 28, 30, 41, 45, 54.Derri i Eger

Te lindurit ne shenjen e Derrit te Eger, jane shpesh pak te ashper me brezin e ri, por kur arrin te fitosh besimin dhe favorizimin e tyre, dine te jene jashtezakonisht xhentile dhe zemermedhenj. Sensi i familjes dhe i miqesise per ta ka vlera jashtezakonisht te rendesishem. Zotesia e tyre e perqendrimit ju favorizon studimin e lendeve komplekse, si per shembull fizika. Ju pelqen shume ushqimi, adhurojne darkat ne shoqeri te miqve te zemres. Difekti kryesor i tyre eshte mungesa e nje raporti te mire me brezat e ardhshem.

Partneri Ideal: Dhia ose Lepuri.

Derrat e Eger te njohur: Bryan Adams, Woody Allen, Julie Andrews, Fred Astaire, Humphrey Bogart, Glenn Close, Richard Dreyfuss, Farrah Fawcett, Ernest Hemingway, Alfred Hitchcock, Elton John, Jerry Lee Lewis, Ginger Rogers, Arnold Schwarzenegger, Steven Spielberg, Emma Thompson.

emine
19-10-12, 19:48
Jo majmunesh:biggrin: