PDA

View Full Version : Restorani mė i mirė nė botė


Zero Cool
19-11-12, 13:13
Edhe kėtė vit restorani i shqiptarit nga Tetova mė i miri nė botėKopenhagen, 13.11.2012 09:43

Pėr herė tė tretė pėr restorantin mė tė mirė nė botė ėshtė zgjedhur restoranti “Noma” nė Kopenhagė, pronar i sė cilės ėshtė njė shqiptar nga Tetova e Maqedonisė, transmeton Shqipmedia.

Bėhet fjalė pėr Rene Rexhepi i cili ėshtė shqiptarė me origjinė nga Xhepēishti i Tetovės. Ēmimin tė cilin ai e mori quhet “San Pelegrino”. Shqiptari nga Maqedonia pėr herė tė tretė e fiton kėtė ēmim prestigjioz.

“Noma” gjendet nė pjesėn bregdetare tė Kopenhagenit dhe ėshtė i njohur pėr menu tė reja dhe moderne. Sipas agjencionit Reuters, “Noma” ėshtė gjithashtu edhe ambasador i programit ushqimor nordik, tė cilėn e promovon Kėshilli Nordik i Ministrave.

Mėnyra se si nė kėtė restorant ofrohen ushqime detare ėshtė identike me njė vepėr artistike.

Pėrndryshe, Rexhepi ėshtė me origjinė nga Maqedonia, nga ku vjen edhe babai i tij. Ai secilėn verė vjen nė vendlindje pėr tė vizituar tė afėrmit e tij.

- Danezėt menduan se ishte shaka kur vendosa tė hap restorantin me kuzhinė tradicionale nordike, sepse ata mendonin se gjithēka qė ėshtė e shijshme vjen nga jugu, ėshtė shumė mė e mirė, mė aromatike dhe mė e thjeshtė. Unė u pėrgjigja se nuk ėshtė mė e mirė, ėshtė vetėm mė ndryshe nga ushqimet tjera.” – tha Rexhepi.
http://knninfo.com/repository/images/13J_tech_10.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_9.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_8.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_7.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_6.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_Edhe_kete_vit.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_1.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_2.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_3.jpghttp://knninfo.com/repository/images/13J_tech_5.jpg