PDA

View Full Version : Dominica njeh Republikėn e Kosovės


Zero Cool
08-12-12, 12:46
Naki, sa jan ba o i nderum?Dominica njeh Republikėn e Kosovėshttp://www.knninfo.com/repository/images/8J_pol_Dominica_njeh_Republiken_e_Kosoves.jpgParis, 08.12.2012 11:53

Dominica ėshtė shteti i radhės anėtar i OKB-sė qė njeh Republikėn e Kosovės.

Konfirmimi ka ardhur gjatė darkės zyrtare qė zėvendėskryeministri i parė i Kosovės, Behgjet Pacolli ka zhvilluar me kryeministrin e kėtij shteti Roosevelt Skerrit, tė premten nė Paris, menjėherė pas kthimit nga kontinenti afrikan.

Kryeministri Skerrit i cili ishte i shoqėruar nga ambasadori i vendit tė tij nė OKB, i konfirmoi zėvendėskryeministrit Pacolli se shteti i tij ka vendosur qė tė njohė Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran, ndėrsa formalizimi do tė bėhet nė mbledhjen e radhės tė Qeverisė sė kėtij shteti, javėn e ardhshme.

Nota verbale mėsohet se arrin javėn e ardhshme.

Zėvendėskryeministri Pacolli ka zhvilluar njė aktivitet intensiv me vendet e Caricomit qė nga viti 2009, e veēanėrisht me shtetin e Dominicas, ndėrkaq me kryeministrin Roosevelt Skerrit ka pasur disa takime.

Sė fundmi, zėvendėskryeministri Pacolli ėshtė takuar me kryeministrin Skerrit nė Nju Jork, gjatė organizmit tė takimit “South South”, ku Pacolli ishte i ftuar nderi nė mesin e rreth 100 burrėshtetasve botėrorė, mes tė cilėve edhe sekretari gjeneral i OKB-sė, Ban Ki Mon.

Zero Cool
11-12-12, 14:30
Dominika njeh pavarėsinė e Kosovės


Prishtinė, 11.12.2012


Ministri i Punėve tė Jashtme i Kosovės, Enver Hoxhaj, ka pranuar notėn verbale tė njohjes zyrtare tė Republikės sė Kosovės nga Dominika.

Autoritetet e Dominikas, po ashtu kanė dėrguar edhe njė letėr, e cila i adresohet presidentes sė Republikės sė Kosovės, Atifete Jahjaga, ku konfirmohet vendimi zyrtar i kėtij shteti pėr njohjen formale tė pavarėsisė sė Kosovė.

“Nė emėr tė popullit tė Komonvelthit tė Dominikas, ėshtė kėnaqėsi e veēantė tė ju informoj se Dominika njeh Kosovėn si shtet tė pavarur dhe sovran. Pėrgėzojmė pėrkushtimin e popullit tė Kosovės pėr tė ndėrtuar njė shtet tė pavarur mbi bazėn e parimeve tė lirisė dhe demokracisė”, thuhet nė letėr, njofton Ministria e Jashtme e Kosovės.

Nė tė, po ashtu vlerėsohet se qė nga shpallja e pavarėsisė sė saj, Kosova ka demonstruar pėrkushtim pėr tė bashkėpunuar me komunitetin ndėrkombėtare, sidomos me Kombet e Bashkuara, pėr zgjidhjen e konflikteve me fqinjėt e saj.

“Me kėtė ne jemi tė gėzuar tė ju informojmė se pranojmė kėrkesėn tuaj pėr vendosjen e marrėdhėnieve diplomatike me Dominikėn”, thuhet nė letėr, ku theksohet se Dominika planifikon tė hap pėrfaqėsi nė Kosovė, duke shprehur mirėpritjen e pėrfaqėsisė sė Kosovės nė Dominika.

“Ministri i Jashtėm i Kosovės, Enver Hoxhaj, gjatė lobimit tė fuqishėm pėr njohje nga shtetet e Karaibeve, dy herė gjatė vitit 2012 ka vizituar Dominikan dhe ka pasur kontakte tė shpeshta dhe takime direkte me liderėt e kėtij shteti. Hoxhaj ka takuar kryeministrin, njėkohėsisht ministėr i Punėve tė Jashtme si dhe i Financave i Dominikas, Roosevelt Skerrit dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė lartė. Pas prezantimit tė argumenteve tė fuqishme pėr Kosovėn, nga ana e ministrit Hoxhaj, autoritetet e kėtij shteti patėn premtuar pėrkrahje konkrete pėr forcimin e subjektivitetit ndėrkombėtar tė Kosovės”, thuhet mė tej nė kumtesėn e MPJ-sė.

Ndryshe, disa ditė mė parė edhe zėvendėskryeministri Pacolli kishte paralajmėruar njohjen nga ky shtet.

“Dominika ėshtė shteti i radhės, anėtar i OKB-sė, qė do ta njoh Republikėn e Kosovės”, ėshtė thėnė tė shtunėn nga Zyra e zėvendėskryeministrit tė Kosovės, Behxhet Pacolli.

Sipas Zyrės sė Pacollit, konfirmimi ka ardhur gjatė darkės zyrtare qė Pacolli ka zhvilluar me kryeministrin e kėtij shteti, Roosevelt Skerrit, tė premten nė Paris, menjėherė pas kthimit nga kontinenti afrikan.

Dominika (Commonwealth of Dominica), ėshtė njė shtet ishullor nė detin e Karaibeve, me njė sipėrfaqe prej 750 kilometrash katrorė dhe me popullsi mbi 73 mijė banorė.

Dominika ka kryeqytet Roseaun dhe ėshtė shtet anėtar i Kombeve tė Bashkuara qė nga viti 1978.

Gjumashja
12-12-12, 19:13
hajde falemnderit gati te 100 mbrrinem

natyra
13-12-12, 03:35
Aspak s'po ma mushin Synin tybe,edhe 100 mu rrit Nr i Tyre:rolleyes:,,keto qe skan buk me hanger per veti!lol

Hajt se bahet mire,(ka than Adelina);) ne Ks e Lire...

>>>>>>>>>>>>>>>>