PDA

View Full Version : Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?


Kercovari
10-12-12, 11:32
Kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė llogaritjen e gabuar?

Kalendari i tėrė i krishterė ėshtė i bazuar nė kalkulimet e gabuara, konsideronė Papa Benedikti gjashtėmbėdhjetė,dhe pohon nė librin e tij tė ri se Jezus Krishti ka lindur disa vite mė herėt se sa besohej mė parė. Papa, nė librin e tij rihap debatin pėr vendin e lindjes sė Jezu Krishtit,shkruan gazeta britanike, "Daily Telegraph".
Gabimin ėshtė bėrė nga monasi( murgu) Dionisi Eksigus / ose Dionisi i vogli /, pohon kreu 85-vjeēar i Kishės Katolike Romake nė librin e tij "Jezusi i Nazaretit: Njė histori e fėmijėrisė", i cili u publikua me datė 21.11.2012.

"Llogaritja e fillimit tė kalendarit tonė, e cila ėshtė bazuar nė lindjen e Jezu Krishtit, ėshtė bėrė nga Dionisi Eksigus, qė ka bėrė gabim pėr disa vjet mė parė", thotė Papa, nė librin e tij eidicioni i parėi cili ėshtė nė miliona kopje.
Ai shtoi se data e lindjes sė Jezu Krishtit, nė fakt ka ndodhur disa vjet mė parė.
Pretendimi se kalendari i krishterė ėshtė i bazuar nė njė premisė tė rreme nuk ėshtė e re, pasi shumė historian besojnė se Jezusi lindi nė mes tė vitit 7 dhe 2 para erės sė re.

Megjithatė,gazeta vuri nė dukje, fakti qė kreu i njė miliard katolikėve vė nė pikpyetje gurėt e themelit tė traditės sė krishterė ėshtė me tė vėrtetė befasuese.
Besohet se Dionisi i vogli, i cili ka lindur nė Evropėn Lindore,ėshtė shpikėsi i kalendarit modern,po dhe i konceptit "vitet e Zotit tonė".


Ai e bėri sistemin e ri, nė njė pjesė tė ndarė nga kalendari, i cili ėshtė pėrdorur atėherė, i bazuar nė vitet e mbretėrimit tė perandorit romak Dioklecianit.
Perandori Diokleciani i ka persekutuar tė krishterėt, kėshtu qė ka patur arsye tė fortė pėr tė u "pėrjashtuar" nga data sistemi nė favor tė dikujt qė ėshtė frymėzuar nga lindja e Jezu Krishtit.

Ky kalendar ėshtė pranuar gjerėsisht nė Evropė, pasi u miratua nga monasi dhe historiani Bid,i cili ka datuar ngjarjet tė cilat flasin nė historinė e tij "Historia shpirtėrore e popullit anglez," tė cilėn e pėrfundoi nė vitin 731.
Megjithatė,se si Dionisi ka llogaritur vitin e lindjes sė Jezu Krishtit nuk ishte e qartė,kurse Papa me kėtė bėri gabim ndajn mendim tė pėrbashkėt shumė shkencėtarė.

Bibla nuk specifikon datėn e lindjes sė Jezu Krishtit.
Nė vend tė kėsaj, murgu ka bazuar llogaritjet e veta mbi referenca tė paqarta pėr vitet e Jezu Krishtit nė fillim tė misionit tė tij dhe faktin se ai u pagėzua gjatė mbretėrimit tė perandorit Tiberit

Megjithatė,nuk ėshtė vetėm data kontraverze nė tė cilėn polemizon Papa nė librin e tij por ai argumenton nė kundėrshtim me pikėpamjen tradicionale,se gjatė lindjes sė Jezu Krishtit nuk kishte gomar, nuk ka patur as dem apo ndonjė kafshė tjetėr.
Ai hap edhe debatin mbi vendin e lindjes sė Jezu Krishtit, duke hedhur poshtė argumentet nga disa dijetarė se ka lindur nė Nazaret, e jo nė Betlehem(Vitleem).

Xhon Barton, njė ekspert nė interpretimin e teksteve tė shenjta tė Universitetit tė Oksfordit, tha se shumica e shkencėtarėve pajtohen me Papėn se kalendari i krishterė ėshte i gabuar dhe se Jezusi ka lindur disa vite mė herėt se sa ishte menduar mė parė, ndoshta nė mes tė vitit 6 dhe 4 para epokės sė re.

"Bibla nuk thotė kur Jezusi u lind - e gjithė qė ne dimė ėshtė se ai ka lindur gjatė sundimit tė Herodit tė Madh, i cili vdiq 1 vit para epokės sė re, tha Burton nė" The Daily Telegraph ".
Ai shtoi se njė kohė tė gjatė ėshtė konstatuar se Jezusi ka lindur 1 vit para epokės sė re, por askush nuk e di me siguri.

Ideja se Krishti u lind mė 25 dhjetor gjithashtu nuk ėshtė i bazuar nė fakte historike.
"Ne poashtu nuk dimė se nė ē`kohė tė vitit ai ka lindur.Ideja pėr tė festuar ditėlindjen e tij nė pjesėn mė tė errėt tė vitit,ka tė ngjarė tė ketė lidhje ndoshta me traditėn e solsticit tė dimrit pagan ", pėrfundoi Barton.

The Daily Telegraph

Zanzi/M
11-12-12, 22:54
Pse spo shkrun per trafikun me gra siriane qe gjenden neper kampe dhe blerjen e tyre nga Hoxhallar Arab me cmim 400 euro? Mundesh me e hap kete teme te "Mesime nga Kurani".

Apo ndoshta ty te pelqen kjo dukuri e blerje shitjes, mirepo ti ke deshire ne europe me jetu e sipas zakoneve arabe :D ?

Me e kqyr holl e holl je njefar strujagjie ti.

Kercovari
12-12-12, 07:08
Pse spo shkrun per trafikun me gra siriane qe gjenden neper kampe dhe blerjen e tyre nga Hoxhallar Arab me cmim 400 euro? Mundesh me e hap kete teme te "Mesime nga Kurani".

Apo ndoshta ty te pelqen kjo dukuri e blerje shitjes, mirepo ti ke deshire ne europe me jetu e sipas zakoneve arabe :D ?

Me e kqyr holl e holl je njefar strujagjie ti.
Duket se ky shkrim te ka godit keq,dhe keshtu u ndodh pijaneceve te i vret e verteta.
Une nuk kam te beje me qeshtjet dhe problemet sociale te arabeve pse ty te tangonj ketu qeshtje e ke mbi shpine te verteten.
Rastesive eshte veshtire te u besohet,po ja qe ndodhin.Ti akoma nuk e ke kuptu se elektricist mund te jete profesioni shtese pse jo edhe rastesi me beso.

Nese ne stallen e lopeve te mungon drita vi e ta instaloj,bile edhe nje pergjues minijaturė te i ndigjojsh lopet edhe kur pordhin...hahahaah

sherri
12-12-12, 08:09
Mjesi! Kercovari, t'falenderoj per kete kentribut, edhe me shume nese na e gjen daten e sakt, kure ka lind Jezusi, por para kesaj tu kisha lut qe tju gjesh komunitetit tand diten e sakt te bajramit! se u bat hoora e Zotit.

Sa per krishtlindjet katoliket e ritit romak, e festojn me shekuj te njejten dite, ajo shpirterisht, e ne cdo aspekt i knaq ndjenjat e tyre, edhe nese data eshte gabim, shume pak rol luan, te krishteret Ortodox kan je dallim, si te muslimanet, qe jan disa sekta, kan festa te ndryshme,ne data te ndryshme!? asgje tragjike?...

Unifikoj keto te komuniteti jot, e nse te del kohe duku edhe kendej ta dime per nder.
Bektashinjet sa dite ramazan i paten? kushe i feston hashuret, e kush jo... ki cka rregullon andej sa duash, mos humb energji me nje fe te ciles si takon, nese don dicka me mesu, nuk eshte keq pyet ka njerz qe te ndihmojn..e jo me urdhera te prer : kjo eshte e sakt kjo jo!. Ne cdo fe jan keto dallime, po qellimi i tyre eshte i njejt, u festaun Krishtelindjet ne qershor a ne dhjetor, efekti e ndjenja shpirterore eshte e njejt, tek e fundit keto i prodhojn fet e besimet e mirefillta, nuk jan me prodhu as tulla shamoti, as gelqere, as verera e soqe:tongue:

Kercovari
12-12-12, 09:39
Ska shqiptare musliman qe mohon sektet,po as ka shqiptare musliman qe nuk kontribon kur eshte ne pyetje Isai,po as ka shqiptare musliman qe urren te krishteret.Ketu nuk ishte fjala te flasim per sekte po nje dokument qe del nga Papa me pohime te tij qe bien ndesh me traditen e krishtere..Lexo me mire e pastaj futu ne debat,dhe zgjidhni ju disa menyren dhe fjalet te i pershtaten temes..

Zanzi/M
12-12-12, 16:46
Duket se ky shkrim te ka godit keq,dhe keshtu u ndodh pijaneceve te i vret e verteta.
Une nuk kam te beje me qeshtjet dhe problemet sociale te arabeve pse ty te tangonj ketu qeshtje e ke mbi shpine te verteten.
Rastesive eshte veshtire te u besohet,po ja qe ndodhin.Ti akoma nuk e ke kuptu se elektricist mund te jete profesioni shtese pse jo edhe rastesi me beso.

Nese ne stallen e lopeve te mungon drita vi e ta instaloj,bile edhe nje pergjues minijaturė te i ndigjojsh lopet edhe kur pordhin...hahahaah

Shume me ka godit :tongue:, ska pse me godet une e ti jemi nje, jemi "europian" haahahaha, ti europian haahaha, ti qe ke perkrah al kaiden dhe terrorizmin islamik.

Une besoj qe profesionin e elektricistit nuk ben ta perqmosh, sepse edhe pse dimrit hyp ne bandera duhet me rezistu. Folna dicka per europen, a je europian-elektricist a jo!

Qe sa kohe je elektricist bre, ose strujagji, do duhej ta kishe kohen per pensionim tani :

Dije qe je kujdestar gjate vitit te ri n shkup qe me e kqyr mos po nalet rryma, merre nje shishe vene (po ti spin) edhe hyn ne noj shtall e festo :D.

emine
12-12-12, 17:15
dmth 2012 sene na shkune tuj i njeh gabim a,,,,,se mdoket jena mushe mend,si te vjen data 21.12 e te mirret dyjeja kena me nis mi njeh senet mire ,,,,,:biggrin:

uck_aksh
18-12-12, 21:23
edhe pak shkenca edhe eksperimentet do ta vertetojn se te dy ata do tna dalin se kan qen vetem dy njerz lakmitar per pasuri, pushtet, dhe per sexxxxxxxxxxxxx

Zanzi/M
18-12-12, 22:42
edhe pak shkenca edhe eksperimentet do ta vertetojn se te dy ata do tna dalin se kan qen vetem dy njerz lakmitar per pasuri, pushtet, dhe per sexxxxxxxxxxxxx

Per njerin vec eshte e konfirmuar. Ndersa per tjetrin ska pas dicka edhe hala ska.

Kercovari
19-12-12, 11:22
Per njerin vec eshte e konfirmuar. Ndersa per tjetrin ska pas dicka edhe hala ska.

Po,eshte konfirmuar se prifterint e tu pjesa dermuese jane pedofila per te mos thene te gjithe..:biggrin:

Zanzi/M
19-12-12, 16:36
Po,eshte konfirmuar se prifterint e tu pjesa dermuese jane pedofila per te mos thene te gjithe..:biggrin:

Nje dallim i "vogel" :D nese disa prifterinje bejn gjera te ndaluara si pedofilia, ata i bejn ne pajtim me Kuranin :eek:

uck_aksh
19-12-12, 18:34
Ndegjoni keta dy njerz te cilet i thojn vetes se jemi ne rrugen e zotit

6VPA3xZzlfM6MRSbZSnUC8

Kercovari
19-12-12, 19:14
Nje dallim i "vogel" :D nese disa prifterinje bejn gjera te ndaluara si pedofilia, ata i bejn ne pajtim me Kuranin :eek:
Te paska mbaruar krishterimi pra..:biggrin:
Jo disa po pjesa dermuese si e prifterinje nje pjese bukur e mire edhe njerzve te rendomte...vetem suedia ka 50 mij te tille te regjistruar a.Po ku jane shtete me te medha ne cilen kuate te pedofilizmit?

Zanzi/M
19-12-12, 20:49
Te paska mbaruar krishterimi pra..:biggrin:
Jo disa po pjesa dermuese si e prifterinje nje pjese bukur e mire edhe njerzve te rendomte...vetem suedia ka 50 mij te tille te regjistruar a.Po ku jane shtete me te medha ne cilen kuate te pedofilizmit?

Dmth po pajtohesh se ne fene tende eshte i inkorporuar pedofilizmi ne thelb? Nese po OK spo vazhdojm tutje..

Kercovari
20-12-12, 07:04
Dmth po pajtohesh se ne fene tende eshte i inkorporuar pedofilizmi ne thelb? Nese po OK spo vazhdojm tutje.

.

Kurani dhe Muhamed a.s i kan dhen drite njerzimit dhe ato qe e kan lexu Kuranin flasin me miradi edhe per Muhamed a.s.
Ne Kuran thuhet se nje fe do te zhduket vetevetiu dhe keto shenja qe shfaqni kendej dhe andej te bejn te besosh s enuk jeni shume large zhdukjes.
Edhe une nuk dua te vazhdoj me me kesi diksutime te pa kry dhe njerez si ti te cilit nuk din asgje perveq te fajsojne fe te tjera per cmendurit e tye.Turku pat thene.."Mos paqsh pune me kaura".Si fjale me vend me duket.

Zanzi/M
20-12-12, 07:12
Kurani dhe Muhamed a.s i kan dhen drite njerzimit dhe ato qe e kan lexu Kuranin flasin me miradi edhe per Muhamed a.s.
Ne Kuran thuhet se nje fe do te zhduket vetevetiu dhe keto shenja qe shfaqni kendej dhe andej te bejn te besosh s enuk jeni shume large zhdukjes.
Edhe une nuk dua te vazhdoj me me kesi diksutime te pa kry dhe njerez si ti te cilit nuk din asgje perveq te fajsojne fe te tjera per cmendurit e tye.Turku pat thene.."Mos paqsh pune me kaura".Si fjale me vend me duket.

Ske cka vazhdon.....mire e ki, sidomos per pedofolizmin.

Bibla thot: "do vin profet te rrejshem, mirepo mos ju besoni".


.