PDA

View Full Version : Fundi i Shekullit


Kercovari
20-12-12, 07:27
Paqja e Perėndisė, Krishti ėshtė lindur!
"Mir Božiji, Hristos se rodi!
- Pėrshėndetje shekullore qė do tė pėrsėritet ditėt e ardhshme nė shtėpitė e ēdo serbi, kisha ortodokse, nė mesin e njerėzve nė rrugė ... Me kėto fjalė, thėnė sinqerisht, besimtarėt do tė ndajnė dėshirėn pėr shėndetin, paqe, sukses dhe ēdo zhvillim dhe mirėsi.Ato i pėrmbahen besimit ortodoks,po edhe tradita, historia, identiteti i popullit serb, dhe shpresė pėr shpėtim pėr njė nesėr tė mirė dhe mė tė bukur."
.Njė shkrim interesant nė portalin wordpres.com me titull "Kraj Veka"(Fundi i shekullit), autori pyet si mund tė kėrkohet mėshira e Zotit pėr njė tė nesėrme mė tė mirė dhe mė tė bukur?
Fundi i shekullit
http://krajveka.wordpress.com/category/religija/ (http://krajveka.wordpress.com/category/religija/)
Autori kėtu nuk i cek krimet e rėnda qė ka shkaktuar kisha Orthodokse sllave,por thotė se "Sa ėshtė e zakonishme tė kėrkojmė bekimin nga eshtrat dhe trupat e vdekur?";

"Do tė qohet populli kundėr popullit dhe mbretėria kundėr mbretėrisė, dhe do tė ketė trishtim zi dhe urri,edhe toka do tė dridhet nė botė"
Kulti satanik i vdekjes

Sa ėshtė e zakonishme tė kėrkojmė bekimin nga eshtrat dhe trupat e vdekur? A ka dikush me tė vėrtetė qė dėshiron tė bėjė pjesė nė njė fe qė i shenjtėron kufomat dhe pjesėt e trupit e njė tė vdekuri? Mė sa do tė pėrpiqen tė bindin njerzit injorant se trupi i njė njeriu tė vdekur ėshtė i shenjtė, nuk ka asnjė ajet tė vetėm nė Bibėl qė mund tė tregojė pėr tė justifikuar veprime tė neveritshme qė janė duke bėrė.E gjithė ajo qė kan mund tė bėjnė ėshtė qė tė ndryshojė kuptimin,tė shtojn dhe tė zvoglojn nga fjalėt e Perėndisė.
Nė njė artikull tė veēantė autori pėrshkrun se si shėrbimet e kishės simbolikisht tregojn viktimat dhe i quan shejtana,dhe se Bibla paralajmėron se demonėt janė nė fakt autorėt e doktrinės sė kishės.

Ku ai shkruan se ne duhet tė festojmė njeriun?
Pyesni veten pėrse Perėndia do ta donte pėr tė lavdėruar veten pėrmes trupit tė ndonjė tė vdekuri? Si mund diēka si kjo tė pėrputhet me besimin e krishterė? Ku janė ato vargje biblike qė tregojnė se Perėndia dėshiron qė ne kemi pėr tė festuar njė njeri?Nė Bibėl nuk ka ansjė njeri tė zmadhaur, dhe vetėm pėr dy nuk ka pėrmendur asnjė tė keqe: Daniel dhe Jozefi. Tė gjithė tė tjerėt njė herė ose mė shumė i kanė gabuar Perėndisė dhe Biblės.Apostulli Gjoni thotė se kushdo qė thotė se nuk ka asnjė mėkat,gėnjen.

Shembuj nga Dhiata e Vjetėr:
Adami mori frutin nga pema e dijes
Nuhu u deh, ra ​​nė gjumė cullak dhe kėshtu,ai u pėrdhunua nga djali i tij Ham (Kami)
Avrami nuk e ka besuar Zotin se do t`i jep Isakun, por se skllaves Agar i ka dhėnė Ismailin
Me mashtrim Jakobi mori bekimin nga babai i tij
Davidi ka shkelur kurorėn me Vitsavejom dhe ka rregulluar pėr tė vrarė burrin e saj Uriahun.

Shembuj nga Dhiata e Re:
Gjon Pagėzori dyshonte se Krishti ėshtė Shpėtimtari
Petri tradhtoi Jezusin tre herė
Tė gjithė apostujt u arretisėn kur u arrestua Krishti.ikėn mė heret nė gjumė edhe pse ai u lut qė tė jenė vigjilent
Pauli(Pali)i ka persekutuar tė krishterėt
Praktika e tyre ėshtė pėrshkruar nė Bibėl

Nė Jeremias, Zoti thotė se do tė vijė koha kur do tė:

◦ Dalin kockat nga varret
◦ Do tė ketė plehur mbi tokė
◦ Njerėzit do tė duan vdekjen mė shumė se jetėn

Nė atė kohė foli Zoti,do nxjeren nga varrezat kockat e mbretėrve tė Judės, dhe kockat e princave tė tij, dhe kockat dhe eshtrat e profetėve dhe priftėrinjve, dhe eshtrat e banorėve tė Jeruzalemit.
Do tė vendosen para diellit dhe hėnės dhe para tėrė ushtrisė se qiellit,para atyre qė u shėrbyen dhe i deshtėn,u lutėn dhe adhuruan, nuk do tė mblidhet asnjė mbeturinė, por do tė mbeten si plehra mbi tokė.
Dhe do tė duan mė shumė vdekjen sesa pjesėn tjetėr tė jetės tyre qė ka mbet si frut i sė keqes qė u mbjellėn nė tė gjitha vendet ku ata ishin.
Sa herezi mund tė pėrshtatet nė dy fjali?

Gjoni i Damaskut ėshtė njė nga "Etėrit e Kishės", qė ėshtė fjala e Perėndisė pėrtej fjalėve. Kisha ka pėrdorur shkrimin ngjashėm si shkrimet e tij nė mėnyrė qė tė justifikojė tė gjitha veprimet tė cilat nuk kanė bazė nė Bibėl, apo qė janė tė ndaluara drejtpėrdrejti nga Perėndia. Nė librin"Ekspozita e saktė e Orthodhoksisė" shpjegon kėtė fenomen kėshtu:
"Zoti Jezus Krisht na ka dhėnė burimet e shpėtimit: relikte tė shenjtorėve, tė cilėt ndryshonin hirin e derdhur,pėr tė emetuar balsamin aromatik. Kjo nuk ka gjasa tė mos besohet tė paktėn pėr ata qė dinė pėr plotfuqishmėrinė e Zotit dhe festimi i shenjtorėve tė Tij. "

Sipas autorit:
◦ Jezu Krishti na dha eshtrat e shenjtorėve
◦ Eshtrat e tė shenjtėrve na ruajn
◦ Eshtrat e tė shenjtėve japin bekimin e tyre
◦ Perėndia dėshiron qė ne tė festojm shenjtorėt dhe kockat e tyre
 
Autori i kėtij teksti daton qė nga shekulli 7. Pse nuk ka thėnje ose gjėra tė tilla tė "Etėrve tė Kishės" para formimit tė kishės sė Konstandinit e cila ka festruar zotin diell, pėr shembull tek Tertulliani i shekulli tė dytė. Ose mė mirė tė thuhet, pse ata nuk mund tė gjejnė asgjė tė apostujve qė shkruan Dhiatėn e Re? Po Pali, Pjetri apo Gjoni a kan pėrmend diku reliket "e shenjtorėve"?
Kush ėshtė i shenjt?

Kush ėshtė nė fakt vėrtetė i shenjt nė Krishterim? Sipas kishės,i vertetė ėshtė ai dhe i vetmi tė cilin ata e deklarojnė tė shenjt. Kisha merr pėrgjegjėsitė qė janė nė pronėsi vetėm tė Perėndisė. Vetėm kisha ėshtė i vetmi qė i di zemrat dhe mendjet e njerėzve dhe e di se kush janė tė pėrzgjedhurit e tij dhe ata e dinė atė.Ideologjia e kishės mashtron njerėzit duke u thėnė atyre se shenjtorėt janė njė lloj i veēantė i njerėzve, dhe se pjesa tjetėr qė mungon tė quhet kėshtu.

Kercovari
20-12-12, 07:29
Jo vetėm qė ėshtė ēdokush nė Krishtin, por edhe njė prift mbretėrore:

1 Pjetri 2:9
A ju jeni pjellė e zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė,popull fitimi,qė tė shpallni njė bamirės atij qė ju nxori nga terri nė njė pamje tė ēuditshme tė thjeshtė tė saj;
Zoti ėshtė Zot i tė gjallėve,jo i tė vdekurve

A keni nevojė pėr tė festuar vdekjen e Krishtit,vetėm ashtu si bėhet nė kishė, apo ringjalljen e tij? Ėshtė shpresa e tė krishterit vdekja ose ringjallja dhe jeta e pėrjetshme, pas vdekjes? Zoti ėshtė Zot i tė gjallėve. Jeta dhe vdekja nė Bibėl ėshtė pėrdorur nė kontekstin e jetės sė pėrjetshme dhe torturės sė pėrjetshme nė zjarr. Janė Abrahami, Isaku dhe Jakobi tė vdekur sot apo ende janė gjallė tekZoti?

Le tė shohim se ēfarė Krishti ka thėnė:

Mateu 22:31-32
Pėr ringjallje tė tė vdekurve, a nuk keni lexuar ēfarė ka folur Zoti, duke thėnė:
Jam Perėndia i Abrahamit, dhe Perėndia i Isakut, dhe Perėndia i Jakobit? Perėndia nuk ėshtė Perėndia i tė vdekurve, por i tė gjallėve.
Si kisha justifikon festimin e kufomave dhe vdekjen.

Sepse nuk ka asgjė tė ngjashme nė Bibėl, atėherė ato patjetėr duhet shėrbyer me metodėn e shejtanit qė tė ndryshojn kuptimin e tekstit ekzistues pėr tė provuar praktikat e tyre tė errėta. Si dreqi qė i ėshtė joshur Krishtit nė shkretėtirė dhe gabimisht ka cituar Biblėn,ashtu veprojnė edhe kishat sot. Ka dy vargje nė Bibėl qė tregojn se cila ėshtė mėnyrė pėr tė gjetur themelin e kėsaj praktike.Do t`ju tregoj se sa mahnitėse ėshtė aroganca e njerėzve tė cilėt nė mėnyrė tė qartė bėjnė ndryshim fjalėve te Zotit dhe vullnetit tė tij. Duke bėrė paudhėsi kaq tė paligjshme, jo vetėm qė ata dėnojnė veten, por edhe ata qė i kan joshur au kan mbyllė hapsirėn pėr tė hyrė nė mbretėrinė e qiejve.
I Shenjti nuk do shikoj kalbjen?

Zoti thotė se kushdo qė shton ose heq fjalėt e tij do tė jetė i dėnuar. Njė shembull se si Kisha pėrdor metodat e shejtanit pėr tė justifikuar festimin e tyre tė vdekjes qė ėshtė nė Veprat e Apostujve. Ky ajet dėshmon pėr ata qė Zoti nuk do tė lejojnė tė kalbet i shenjti;

Veprat 2:27 Sepse nuk do ta lėsh shpirtin tim nė ferr, dhe nuk do tė lejojsh qė i Shenjti yt pėr tė parė kalbje.

Kjo ėshtė cituar nga Petri Davidi, i cili tha diēka tė tillė nė Psalme. Ēfarė ėshtė dėnimi qė i pret njerėzit tė cilėt shpikin kėto doktrina Kjo nuk mund tė imagjinohet. Sa shumė kėta njerėz nuk kan frikė nga Zoti? E gjithė kjo vlen vetėm pėr Jezu Krishtin. A nuk ishte ai tre ditė nė varr dhe a nuk u zhduk trupi i tij nga varri, dhe ai ringjalli nė njė trup tė ri?

Ju mos besoni interpretimin tim. Vazhdo me te lexuar vetėm disa vargje mė tej dhe tė shohim se ēfarė thotė Pjetri kujt i pėrshkruhet kalbje:
Veprat 2:27 Sepse nuk do ta lėsh shpirtin tim nė ferr, dhe nuk do tė lejojsh qė i Shenjti yt pėr tė parė kalbje.

Veprat 2:30 Prandaj si profet, dhe duke e ditur se Zoti ėshtė mallkimi i familjes gjunjėzuar mbi trupin e ijeve tė tij ngre Krishtin, dhe tė mbjellė atė nė fronin e tij,
Veprat 2:31 Pėrshkrime qė flasin pėr ringjalljen e Krishtit, qė shpirti i tij nuk do tė lihet nė ferr, as trupi i tij tė shohė kalbje.

Edhe njė shembull tjetėr identike ku Pali u flet njerėzve nė sinagogė nė Antioki:
Veprat 13:32 Dhe, ne zbardhim premtimin qė etėrit tanė ta dinė qė kėtė Zoti e ka pėrmbushur pėr ne, bij tė tyre, duke ngritur Jezusin;
Veprat 13:35 Prandaj, njė vend tjetėr thotė se ju nuk do tė lejoni qė i Shenjti yt tė shohė kalbje.

Veprat 13:36 Kurse Davidi duke i shėrbyer njerėzit e tij vdes me vullnetin e Perėndisė, dhe kur e vendosin pranė atit tė vet,shohin kalbje.

Veprat 13:37 Por ai qė Perėndia e ka ringjallur nuk ka parė kalbje

Pak njerėz si David ka nė Bibėl, por edhe Davidi sipas kėsaj ėshtė kalbur. A do tė u besoni Pjetrit dhe Palit, shkruarsit e Dhiatės sė Re, apo priftit tuaj? A ka ndonjė gjė nė kėtė pasazh veprash, i cili tregon praktikėn e kishės? Kisha trupat e vdekur i balzamon, dhe pastaj presin bekimet,sherim dhe shenja tė ndryshme tė tjera tė quditshme tė kalbura dhe pluhurin e tokės. A nuk ėshtė gjithkund gjithmon i pranishėm, Zoti i gjallė qė tė kėrkoni ndihmė?

Padre Pio, njė prift katolik, ai mund tė bėnte qudira dhe ishte i famshėm pėr stigmatat e tij nė duart e tij dhe quditė e ndryshme tė tjera tė cilat ai bėri para njerėzve.Ai pohonte vetė se ishte i rrethuar nga demonėt tė cilėt ishin padyshim autorėt e qudirave rreth tij. Me sa duket trupi i tij ėshtė plotėsisht e paprekur sot nė Itali. Papa Gjon Pali II shpalli atė shenjtor nė vitin 2002.

Alojz Stepinac,edhe ai ėshtė tani "shenjtor" dhe trupi i tij ėshtė varros nė katedralen e Zagrebit. Edhe pse kroatėt nuk pohojnė se ai kalbet, nė katedralen ėshtė bėrė njė arkivol me njė kukull qė pėrfaqėson trupin e tij.Sarkofagu dhe kukulla janė vendi i pelegrinazhit katolik. Sa i madh dhe i "shenjtė"ėshtė kukulla.dėshmon se edhe dy papėt u lutėn para sarkofagut: Papa Gjon Pali II dhe Papa Benedikti XVI. Edhe sa mė i shenjtė do tė ishte sarkofagu po tė mos ishtė kalbur Stepinac?, ne vetėm mund tė mendojmė.
 
 
 

Zanzi/M
20-12-12, 18:42
A po sjell dicka nga vetja yte (nese din ) apo copy paste te lodhi te mesimet nga Kurani!

Kercovari
21-12-12, 07:19
A po sjell dicka nga vetja yte (nese din ) apo copy paste te lodhi te mesimet nga Kurani!
Je be si nje grua palaver ndoshta edhe je..
Skam ndermend une te falsifikoj vepra Biblike sic beni ju disa ketu duke u marre me Kuranin,po te sjelle ate qe duhet te thuash ti..
Ke dicka te shtojsh apo te hjekish nga ketu urdhero...ndryshe mos ua humbe drejtimin temave.
Di edhe me shume se sa mendon por kodi i tolerances i fese qe i perkas nuk me lejon te shprehem mbase dialoga mes feve eshte me se i nevojshem se sa urrejtja qe predikon ti kendej e andej bashk me sallashet e tu te terbuar.

Zanzi/M
21-12-12, 16:06
Je be si nje grua palaver ndoshta edhe je..
Skam ndermend une te falsifikoj vepra Biblike sic beni ju disa ketu duke u marre me Kuranin,po te sjelle ate qe duhet te thuash ti..
Ke dicka te shtojsh apo te hjekish nga ketu urdhero...ndryshe mos ua humbe drejtimin temave.
Di edhe me shume se sa mendon por kodi i tolerances i fese qe i perkas nuk me lejon te shprehem mbase dialoga mes feve eshte me se i nevojshem se sa urrejtja qe predikon ti kendej e andej bashk me sallashet e tu te terbuar.

Shiko strujagji, une nuk kam kohe me u marr me nga 10 faqe copy paste,mirepo shkruaj se ckadeshiron te pyesesh ne pika te shkurta. Jo perkthime, nga vetja shkruaj plakush.

Kercovari
22-12-12, 06:26
Na ke sjelle alamet shkrime ksajde.Po te bera te te le mendja o i gjore,dhe paqsh frymen deri ne kremten e pashkeve se krishtlindjet dhe viti i ri s besoj se je ne gjendje te festojsh...hahahahaahah!

Zanzi/M
22-12-12, 16:06
Na ke sjelle alamet shkrime ksajde.Po te bera te te le mendja o i gjore,dhe paqsh frymen deri ne kremten e pashkeve se krishtlindjet dhe viti i ri s besoj se je ne gjendje te festojsh...hahahahaahah!

Matuf, sillna noj hadith hahahhahaa, ai hadithi me gomar ishte i pershtateshem per ty haahahhaa

Kercovari
22-12-12, 19:43
Mos shit pallavra kendej e andej po na thuaj se ciles kufome i drejtohesh per meshire...Sipas ketij te krishteri Zoti i juaj i madherishem jan te vderkurit.

Zanzi/M
22-12-12, 20:14
Mos shit pallavra kendej e andej po na thuaj se ciles kufome i drejtohesh per meshire...Sipas ketij te krishteri Zoti i juaj i madherishem jan te vderkurit.

Shkruaj mire se spo te kuptoj? Cili Zot? E ke fjalen per Jezusin-zot? Apo per shenjtrit?

.

Dardanesha
22-12-12, 20:47
Shkruaj mire se spo te kuptoj? Cili Zot? E ke fjalen per Jezusin-zot? Apo per shenjtrit?

.

Jezusi - Isa alejhi selam eshte i derguar i Zotit e jo Zot...qysh mundet me kan edhe biri i Zotit (sipas jush) edhe Zot njekohesisht?
Zoti nuk ka fmije, as nuk eshte lindur e as nuk ka lindur...


http://www.youtube.com/watch?v=icux3JvuNi4

Zanzi/M
22-12-12, 21:00
Jezusi - Isa alejhi selam eshte i derguar i Zotit e jo Zot...qysh mundet me kan edhe biri i Zotit (sipas jush) edhe Zot njekohesisht?
Zoti nuk ka fmije, as nuk eshte lindur e as nuk ka lindur...


http://www.youtube.com/watch?v=icux3JvuNi4

E thot Bibla (beslidhja e re) nje gje te till nuk e them une, nuk e shpika une ket gje Dardaneshe.
.

Kercovari
23-12-12, 08:18
I urrej serbet por edhe jo kur shpesh jan te realte...lexo mir es ecka shkruan ai e jo une...