PDA

View Full Version : Receta tė ndryshme


Dardanesha
27-12-12, 13:32
Tortė me arra

Perbersit
- 10 vezė
- 10 lugė sheqer
- 10 lugė arra tė bluara
- 8 lugė miell.

Kremi:

200 gr gjalpė tė zbutu
-3 vezė
- 1 filgjan kafeje qumėsht
-250 gr arra tė bluara
-3 lugė miell
- 1/4 lit. qumėsht
-1/4 kg sheqer
- lėng portokalli

Tunden te verdhet e vezėve me 10 lugė sheqer.Ndaras duhet te tunden te bardhat e vezėve gjersa te fryhen dhe bashkohen me te verdhat.Kėsaj masa i shtohen arrat e bluara,mielli dhe lėvorja e limonit e kaluar ne rend.Te gjitha perzihen me lugė druri derisa te krijohet njė mase e njėllojt,pastaj derdhet nė kallėp pėr tortė tė lyer me yndyre dhe tė permillur.Futet nė furrė tė nxehte me temperatur 200 grade Celcius pastaj ulet temperatura ne 170 grade C.pėr tu pjekur pėr afro 40-45 minuta.Pas pjekjes qėndron nė furre te mbyllur gjersa tė ftohet.

Patishpani pritet horizontalisht ne tri pjese.(ose nga brumi i pėrgatitur pėrgatiten 3 kore patishpani)

Nė fillim duhet tundur 200 gr gjalp,pastaj i shtohen 3 tė verdhe tė vezėve.1 filgjanė qumėsht,250 gr arra tė bluara dhe ne avull tunden gjersa masa tė trashet.
Vecan zihet kremi me1/4 lit qumėsht,3 luge miell dhe 1/4 sheqer.Sa tė ftohen kremrat,bashkohen,shtohen marenga e tundur nga 3 te bardhat e vezėve,pėrzihen me kujdes gjersa perzierja te behet homogjene.

Koret e prera sperkaten me lėng portokalli ,pastaj lyhen me krem dhe palosen njėra mbi tjetrėn.Torta lyhet me tė njejtin krem mbi dhe anash.Zbukurohet sipas dėshirės me flet colollate,ose mbi i hishen vetėm arra tė bluara.Pasi te fotohet mire,pritet sikurse cdo tortė nė pjesė tė dėshiruara.

2182

Dardanesha
30-12-12, 19:29
File pule ne sos kepurdhash - recete e imja


Pregaditet mishi i pules, fergohet ne zjarr deri sa te fergohet mire por te mbetet pak i bute, i hidhet vetem vegete siper, dhe vendoset ne pjate.

Sosi

Grihet huder, karrote ne rende edhe fergohet pak ne vaj ulliri, pak vegete, pastaj vendosen kepurdhat edhe fergohen bashke per nja 1o min, pastaj hidhet Hoplla deri sa te trashet.

Ne pjate vendosen filete e pules se bashku me oriz, ullinje, sallate, pomfrit, siper files i hidhet sosi, dhe sherbehet, me kete ushqim preferohet Coca cola :smile:Ju befte mire :tongue:

tipi engjellor
30-12-12, 23:40
smundem me i mbajt ne mendje keto hahahahah keshtu qe nuk po ja msyj hiq

YanYan
09-05-13, 23:47
http://data.whicdn.com/images/60958721/large.jpg