PDA

View Full Version : Kalendari historik


Zero Cool
03-06-13, 17:58
03.06 - 09.06


3 qershor …

3 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 211 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1875 – Vdiq kompozitori i famshėm francez Georges Bizet.
1931 – Lindi lideri aktual i Kubės, Raul Castro. Ai e mori pushtetin nė Kubė nga vėllai i tij mė i madh, Fidel, pas largimit tė tij nga skena politike tre vjet mė parė pėr shkak tė gjendjes jo tė mirė shėndetėsore.
1944 – Forcat naziste tėrhiqen nga Roma.
1944 – Kostumet e banjės, tė njohura si bikini, prezantohen pėr tė parėn herė pėr publikun nė njė defile mode nė Paris.
1962 – Njė aeroplan i kompanisė “Air France”, “Bowing 7070” u pėrplas pak pas ngritjes nga aeroporti “Orly”, duke shkaktuar vdekjen e 130 udhėtarėve. Vetėm dy persona qė ndodheshin nė bordin e aeroplanit arritėn tė shpėtonin gjallė.
1965 – Majori Edward White bėhet astronauti i parė amerikan, i cili eci nė hapėsirė, gjatė misionit “Gemini 4”.
1979 – Ish-presidenti i Ugandės, Idi Amin, iku nė Libi.
1979 – Ndotja mė e madhe nė botė e ujėrave ndodh kur anija e mbushur me naftė “Ixtoc 1” shpėrtheu, duke liruar mbi 140 milionė fuqi naftė nė ujėrat e Luginės Campeche, nė brigjet e Meksikės.
1981 – Papa Gjon Pali i Dytė lirohet nga spitali, pas tentim atentatit.
1982 – Ambasadori i izraelit nė Britaninė e Madhe, Shlomo Argov, qėllohet me armė zjarri nė njė rrugė nė Londėr. Ai i mbijeton atentatit, mirėpo mbeti i paralizuar pėrjetėsisht.
1989 – Qeveria e Kinės dėrgon trupa ushtarake pėr t’i larguar protestuesit nga sheshi “Tiananmen”, pas shtatė javėsh okupim.
1989 – Vdes lideri iranian [[Ayatollah Khomeini].
1991 – Vullkani nė malin Unzen nė Japoninė Jugore shpėrtheu, duke shkaktuar vdekjen e 40 personave.
1999 – Qeveria e Slobodan Milosheviqit pranoi planin ndėrkombėtar tė paqes pėr Kosovėn. NATO-ja shpalli se bombardimet ajrore do tė vazhdojnė derisa 40 mijė ushtarėt serbė tė mos tėrhiqeshin tėrėsisht nga Kosova.
2006 – Bashkimi shtetėror ndėrmjet Malit tė Zi dhe Serbisė pėrfundon zyrtarisht, pasi Mali i Zi edhe zyrtarisht shpall pavarėsinė.
2006 - Mali i Zi ndahet nga Srbia dhe Mali i Zi.

LINDJET:

1423 - Luigji i XI, mbret i Francės
1808 - Jefferson Davis, poltikan amerikan
1843 - Fridrih VIII, mbret danez
1865 - George i V i Mbretėrisė sė Bashkuar, mbret anglez
1924 - Petraq Pilika, profesor, anėtar i Akademisė sė Shkencave († 2009)
1925 - Derviš Sušić, letrar boshnjak

VDEKJET:

1899 - Mbylli sytė nė Vjenė kompozitori i madh Johan Shtraus i Ri, i cili, duke vazhduar veprėn e familjes sė tij, krijoi mjaft vepra muzikore, ku spikasin tė gjitha llojet e vallėzimit, kryesisht valse, si: "Karnevalet nė Romė", "Flederman", "Janhka" apo i madhėrishmi "Danubi blu".
1918 - Mehmeti i V, sulltan i osmanlisė
1924 - Franz Kafka, shkrimta ēek
1970 - Adrian Conan Doyle, letrar anglez
1979 - Arno Schmidt, letrar gjerman
1989 - Ruhollah Khomeini, politak iranian
2001 - Anthony Quinn, aktor amerikan4 qershor …

4 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 211 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

781 p.e.s. – Vėrehet pėr herė tė parė Eklipsi i diellit nė Kinė.
1584 – Sir Walter Raleigh krijon koloninė e parė angleze nė Ishullin Roanoke (tash Karolina Veriore).
1615 – Rrethimi i Osakės :Forcat e udhėhequra nga Tokugawa Ieyasu e marrin Kėshtjellėn e Osakės nė Japoni.
1783 – Vėllezėrit Montgolfier paraqesin publikisht montgolfičre (balonin e tyre me ajėr).
1794 – Trupat britanike pushtojnė Port-au-Prince nė Haiti.
1859 – Nė Betejėn e Magentės, trupat franceze nėn komandėn e Louis-Napoleonit, mundin trupat austriake.
1912 – Massachusetts bėhet shteti i parė i SHBA-ve qė vendos pagėn minimale pėr punėtorėt.
1917 – Jipet pėr herė tė parė Ēmimi Pulitzer: Laura E. Richards, Maude H. Elliott, dhe Florence Hall marrin ēmimin e parė pėr biografi (pėr Julia Ward Howe). Jean Jules Jusserand e merr ēmimin e parė pėr histori pėr punėn e tij With Americans of Past and Present Days. Herbert B. Swope e merr ēmimin e parė pėr gazetari pėr punėn e tij New York World.
1919 – Tė drejtat e femrės: Kongresi amerikan aprovon Amendamentin e 19-tė tė Kushtetutės sė SHBA-ve, i cili garanton tė drejtėn e votės pėr gratė, dhe dėrgohet nė tė gjitha shtetet federale amerikane pėr ratifikim.
1920 – Me marrėveshje tė forcave botėrore nė Kongresin e Versajės nė Paris, Hungaria humb 71% tė territorit dhe 63% tė popullatės.
1928 – Kryetari i Kinės Zhang Zuolin vritet nga agjentėt japonezė.
1940 – Lufta e Dytė Botėrore: Forcat naziste hyjnė nė Paris, pėr ta marrė qytetin vetėm pas 10 ditėsh (14 qershor 1940)
1943 – Njė grushtshtet nė Argjentina e largon Ramón Castillon.
1970 – Tonga e fiton Pavarėsinė nga Britania e Madhe.
1986 – Jonathan Pollard deklarohet fajtor pėr spiunazh, pėr shitjen e tė dhėnave sekrete tė SHBA-ve drejt Izraelit.
1989 – Pas vdekjes sė Ayatollahut, Ali Khamenei zgjedhet Lideri Suprem i Iranit.
1989 – Njė shpėrthim i gazit bėrthamor nė afėrsi tė Ufas, Rusi, vret 575 njerėz, pasi qėdy trena hedhin shkėndija afėr njė naftėsjellėsi qė rrjedh.
1989 – Viktimat e vrasėsit Oba Chandler gjenden nė Tampa Bay, Florida. Chandleri nuk do tė mund tė kapet para vitit 1992.
1996 – Fluturimi i parė i Ariane 5 ekplodon pas vetėm 20 sekondave pasi qė ėshtė lansuar.
2001 – Pas masakrės nė Pallatin Mbretėror nė Nepal, hip nė fron Gyanendra, duke qenė kėshtu mbreti i fundit i Nepalit.

LINDJET:

1738 - George i III, mret iBritanisė sė Madhe
1816 - Adele Muzzarelli,kėngė tar italiane
1881 - Natalia Gončarova, piktore ruse
1908 - Jan Zdeněk Bartoš, kompozitor ēek
1931 - Antun Vrdoljak, aktor dhe preoducent kroatt
1947 - Viktor Klima, politikan austriak
1955 - Val McDermid, romansier skocez
1966 - Cecilia Bartoli, sopraniste italiane
1975 - Angelina Jolie - Aktore nga ShBA

VDEKJET:

1798 - Giacomo Casanova, avanturist italian
1876 - Abdul Aziz, sulltan osman
1941 - Wilhelm II, mbret i prusian
1997 - Alaudin Frashėri, agronom shqiptar


5 qershor …

5 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 210 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1832 - Fillon kryengritja e studentėve nė Paris.
1849 - Danimarka bėhet monarki kushtetuese me nėnshkrimin e kushtetutės sė re.
1959 - Betohet qeveria e parė e Singaporit.
2003 - Njė valė e madhe nxehtėsie arrin Pakistanin dhe Indinė, temperaturat kalojnė mbi 50 °C.
2006 - Mali i Zi shpall pavarsinė ndaj Bashkimit shtetėrorė Serbi-Mal i Zi
LINDJET:

1727 - Adam Smith, ekonomist kocez
1805 - Jacob Niclas Ahlström, kompozitor suedez
1862 - Allvar Gullstrand, okulist suedez
1878 - Pancho Villa, revolucionar meksikan
1883 - John Maynard Keynes, matematikant dhe ekonomist britasnez
1884 - Ralph Benatzky, kompozitor opere austriak
1898 - Federico Garcķa Lorca,shkrimtar spanjoll
1927 - Hugo Pratt, strip autor italian
1933 - Velimir Bata Živojinović,aktor serb
1941 - Martha Argerich, piniste argjentinase
1948 - Sergio Abreu,muzikant brazilian
1949 - Ken Follett, letrar britanez
1971 - Mark Wahlberg, aktor amerikan

VDEKJET:

1826 - Carl Maria von Weber, kompozitor, dirigjent dhe pianist gjerman
2004 - Ronald Reagan, Presidenti i 40-tė i SHBA-sė
2008 - Eugenio Montejo, diplomat dhe shkrimtar venezuelas

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botrore e Mjedisit6 qershor …

6 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 209 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1752 - Njė zjarr masiv shkatėrron njė tė tretėn e Moskės, pėrfshirė 18,000 shtėpi.
1873 - U nėnshkrua marrėveshja e Aleancės sė tre perandorėve edhe nga Rusia dhe Austro-Hungaria.
1889 - "Zjarri i Madh nė Seattle" shkatėron gjithė qendrėn e Seattle, Washington.
1912 - Shpėrthen vullkani Novarupta nė Alaska. Vullkani i dytė mė i madh nė histori.
1925 - Themelohet Korporata Chrysler nga Walter Percy Chrysler.
1946 - Themelohet Asociacioni Amerikan i Basketbollit (NBA) nė New York City.
1968 - Senatori Robert F. Kennedy vdes nga plagėt ngaqė e qėlluan njė natė mė parė.
1993 - Mongolia organizon zgjedhjet e para presidenciale nė historinė e saj.

LINDJET:

1799 - Aleksander Sergejeviē Pushkin, poet, romancier dhe dramaturg rus i konsideruar si themelues i letersisė moderne ruse.
1875 - Tomas Man, romancier gjerman, i cili u bė qytetar amerikan mbas ardhjes nė fuqi tė nazizmit
1926 - Teki Biēoku, gjeolog shqiptarė
1946 - Tony Levin, basist amerikan
1960 - Steve Vai, kitarist amerikan

VDEKJET:
1799 - Patrick Henry, politikan dhe revolucionar amerikan
1961 - Carl Gustav Jung, psikoanalist
1968 - Robert F. Kennedy, u vra nė njė atentat pas nje takimi elektoral ne Hotel Ambassador nė Los Angeles7 qershor …

7 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 208 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1099- Kryqėzata e parė : fillon rrethimi i Jeruzalemit .
1862- Shtetet e Bashkuara dhe Britania dakordohen pėr tė ndaluar tregtia e skllevėrve.
1944- Lufta e Dytė Botėrore : Beteja e Normandisė
2001- Tony Blair fiton nė zgjedhjet e pėrgjithshme.
2008- Hillari Klinton pezullon fushatėn presidenciale tė saj.

LINDJET:

1909- Xhesika Tendi, aktorja amerikane me origjinė britanike, e cila u bė fituesja mė e moshuar ēmimit 'Oscar' nė interpretimin e saj nė filmin "Duke shėtitur zonjushė Deizin" tė vitit 1989.
1945 - Volfgang Shusel, Kancelari i Austrisė
1947 - Don Money, lojtar bejsbolli amerikan dhe menaxher
1947 - Thurman Munson, lojtar bejsbolli amerikan (d. 1979)
1950 - Gary Graham aktor amerikan
1951 - Terry O'Reilly hokeist kanadez
1952 - Liam Neeson,aktor irlandez
1952 - Orhan Pamuk, shkrimtari turk, laureat Nobel
1953 - Johnny Clegg, muzikant i Afrikės sė Jugut
1953 - Colleen Camp, aktore amerikane
1953 - Dougie Donelli, transmetues televizioni skocez
1954 - Louise Erdrich, autor amerikan
1955 - William Forsythe, aktor amerikan
1957 - Pedi McAloon, kėngėtari dhe kompozitori anglez
1958 - Sathirathai Surakiart, Zėvendės kryeministri i Tajlandė
1960 - Bill Prady, prodhues amerikan
1961 - Dave infektues, muzikant amerikan
1962- Michael Cartellone, baterist amerikan (Lynyrd Skynyrd)
1962 - Takuya Kurosawa, shofer autorelli Japanez
1963 - Roberto Alagna, tenor freng
1964 - Judie Aronson, aktore amerikane
1964 - Gia Carides, aktore australiane
1965 - Mick Foley, mundės amerikan
1980 - Burim Mustafa, regjisor shqiptar

VDEKJET:

1963 - Zasu Pitts, aktore amerikane (lindi mė 1894)
1965 - Judy Holliday, aktore amerikane (lindi mė 1921)
1966 - Jean Arp, skulptor, piktor, poet gjerman
1967 - Anatoli Maltsev, matematikan rus (lindi mė 1909)
1967 - Dorothy Parker, shkrimtar amerikan (lindi mė 1893)
1968 - Dan Duryea, aktor amerikan (lindi mė 1907)
1970 - EM Forster, autor angleze (lindi mė 1879)
1978 - George Ronald Wreyford Norrish, farmaci britanik, laureati Nobel (lindi mė 1897)
1979 - Forrest Carter, shkrimtar amerikan (lindi mė 1925)
1980 - Elizabeth Craig, shkrimtar britanik (lindi mė 1883)
1980 - Henri Miler, romancier amerikan, autor i veprave "Tropiku i Kancerit" dhe "Tropiku i Brisqapit".
1980 - Henry Miller, shkrimtar amerikan (lindi mė 1891)
1988 - Vernon Washington, aktor amerikan (lindi mė 1927)
1993 - Drazhen Petroviq, basketbollist kroat (lindi mė 1964)
1995 - Hsuan Hua, i lindur lider fetar kinez (lindi mė 1918)
1996 - Max Factor, biznesmen amerikan (lindi mė 1904)
2001 - Paz Vķctor Estenssoro, Presidenti i Bolivisė (lindi mė 1907)
2001 - Carole Fredericks, kėngėtar amerikan (lindi mė 1952)
2001 - Betty Neels, romancieri angleze (lindi mė 1910)
2002 - Mary Lilian Baels, princeshė belge (lindi mė 1916)
2002 - Basappa Danappa Jatti, ish-nėnkryetare e Indisė dhe ushtrues i detyrės (lindi mė 1912)
2003 - Trevor Goddard, aktor angleze (lindi mė 1962)
2006 - Abu Musab al-Zarqawi, lider i Al-Kaides ne Irak
2006 - John Tenta, mundės kanadez (lindi mė 1963)
2006 - Abu Musab al-Zarkaui, jordanez tė lindur Mujahid (lindi mė 1966)
2008 - Jim McKay, sportscaster amerikan (lindi mė 1921)
2009 - Kenny Rankin, kėngėtar amerikan (lindi mė 1940)
2009 - Hugh Hopper, muzikant britanik (lindi mė 1945)

Zero Cool
03-06-13, 17:59
03.06 - 09.068 qershor …

8 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 207 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

632 - Profeti Muhamed ndėrroi jetė nė Medinė.
1845 – Andrew Jackson, presidenti i shtatė i SHBA-sė, ndėrroi jetė nė Nashville, Tennessee, nė moshėn 78-vjeēare.
1861 - Tennessee u shkėput nga federata amerikane.
1953 - Gjykata Supreme amerikane mori vendim qė restorantet nė qarkun e Columbias tė mos kenė tė drejtė tė refuzojnė qė t’u shėrbejnė njerėzve me ngjyrė.
1968 – Autoritetet amerikane raportuan se kishin arrestuar nė Londėr James Earl Rayn, tė dyshimtin pėr vrasjen e liderit pėr mbrojtjen e tė drejtave civile, Martin Luther King Jr.
1982 - Nė fjalimin e parė tė njė presidenti amerikan nė njė seancė tė pėrbashkėt tė Parlamentit britanik, presidenti Ronald Reagan parashikoi se marksizėm-leninizmi do tė pėrfundojė nė “hirin e historisė”.
1995 - Marinsat amerikane shpėtuan kapitenin Scott O'Grady, aeroplani luftarak i tė cilit F16-C ishte rrėzuar nga serbėt e Bosnjės, mė 2 qershor.
2001 - Kryeministri britanik, Tony Blair, u zgjodh pėr mandat tė dytė kryeministėr i Britanisė sė Madhe.
2007 Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George W. Bush, bėri njė vizitė nė Tiranė (Tirana).

LINDJET:

1625 - Giovanni Domenico Cassini, shkencėtar italian dhe astronom
1671 - Tomaso Albinoni, kompozitor italian
1717 - John Collins, politikan amerikan
1724 - John Smeaton, Inxhinier angl.
1745 - Caspar Wessel, matematikan danez
1757 - Ercole Consalvi Kardinali, kardinali italian
1810 - Robert Schumann, kompozitor gjerman
1847 - McKinley Ida, Zonja e Parė e Shteteve tė Bashkuara
1851 - Jacques-Arsčne d'Arsonval, fizikan frėng
1854 - Douglas Kolin Cameron, politikan kanadez
1855 - George Charles Haité, projektuesi angl., piktor dhe illustrator
1860 - Alicia Boole Stott, matematikan Irlandez
1867 - Frank Lloyd Wright, arkitekt amerikan
1872 - Jan Frans De Boever, piktor belg
1885 - Karl Genzken, mjek nazist
1897 - John G. Bennett, shkencėtar britanik
1901 - Lena Baker, vrasės amerikan
1903 - Ralph Yarborough, senator i SHBA nga Teksasi
1912 - Maurice Bellemare, politikan kanadez
1916 - Francis Crick, biolog molekular anglez; Nobel laureati
1918 - Robert Preston, aktor amerikan
1918 - John D. Roberts, kimist amerikan
1920 - Gwen Harwood, poet Australian
1921 - Alan Neiman, piktor amerikan
1921 - Alexis Smith, aktore kanadeze
1921 - Suharto, Presidenti i Indonezise
1925 - Barbara Bush, Zonja e Parė e Shteteve tė Bashkuara
1925 - Eddie Gaedel, lojtar bejsbolli amerikan
1925 - Del Ennis, lojtar bejsbolli
1927 - Ēesk Zadeja, kompozitor shqiptarė
1936 - James Darren, aktor amerikan dhe kėngėtar
1936 - Kenneth G. Wilson, fizikan amerikan, Nobelist
1939 - Bernie Kejsi, lojtar futbolli amerikan dhe aktor
1940 - Nancy Sinatra, kėngėtar amerikan
1940 - Jim Wickwire, alpinist amerikan
1941 - Robert Bradford, politikan irlandez Veriore
1941 - Fuzzy Haskins, muzikant amerikan (P Funk)
1942 - Nikos Konstantopoulos, politikan grek
1942 - Chuck Negron, kėngėtar amerikan (Tre Dog Night)
1943 - Colin Baker, aktor britanik
1943 - William Calley, kriminel lufte amerikane
1943 - Willie Davenport, atleti amerikan
1944 - Mark Belanger, lojtar bejsbolli amerikan
1944 - Annie Haslam, piktor anglez dhe kėngėtar (Rilindjes)
1944 - Marc Ouellet, Kryepeshkopi i qytetit Quebec
1944 - Boz Scaggs, kėngėtar amerikan dhe kompozitor
1946 - Alan Scarfe, i lindur nė Kanadė aktor britanik
1947 - Eric F. Wieschaus, biolog amerikan, Ēmimi Nobel nė Fiziologji dhw Mjekėsi
1949 - Emanuel Ax, lindur nė Poloni pianisti
1949 - Xhefri Mylett, aktor amerikan
1950 - Kathy Baker, aktorja amerikane
1951 - Bonnie Tyler, kėngėtari i Uellsit dhe kitarist
1951 - Tony Rice, akustike kitarist amerikan
1955 - Griffin Dunne, aktor amerikan
1955 - Greg Ginn, kitarist amerikan
1956 - Udo Bullmann, politikan gjerman
1957 - Scott Adams, karikaturist
1957 - Don Robinson, lojtar bejsbolli amerikan
1958 - Keenen Ivory Wayans, aktor dhe regjizor
1960 - Mick Hucknall, kėngėtari dhe kompozitori angl. (Simply Red)
1960 - Thomas Steen, lojtar hokej Suedez9 qershor …

9 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 206 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1870 – Autori Charles Dickens vdiq nė moshėn 58-vjeēare.
1891 – Kompozitori Cole Porter lindi nė Peru tė Indianas.
1940 – Norvegjia iu dorėzua nazistėve gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
1958 – Mbretėresha hapi aeroportin e rregulluar nė Gatwck, nė jug tė Londrės, qė ishte modernizuar me njė kosto prej shtatė milionė sterlinash.
1969 – Senati amerikan konfirmoi Warren Burger nė krye tė drejtėsisė tė SHBA-sė, duke e pasuar Earl Warrenin.
1970 – Mbreti Hussein i Jordanisė i shpėtoi njė tentativė atentati, pasi qė persona tė armatosur kishin hapur zjarr mbi automjetin e tij zyrtar rrugės pėr pallat.
1978 – Liderėt e Kishės sė Jezu Krishtit hodhėn poshtė politikėn 148-vjeēare tė moslejimit tė njerėzve me ngjyrė qė tė bėhen priftėrinj mormonė.
1990 - U mbajtė nė Zagreb simposiumi pėr helmimet nė Kosovė, " Kosova sprovė e ndėrgjegjes mjekėsore ".
1993 – Princi japonez nė fron, Naruhito, u martua me qytetaren Masako Owada.
1995 – Andrew Richard dėnohet me burgim tė pėrjetshėm pėr tentativė dhunimi tė njė burri tjetėr, nė rastin e parė tė kėtij lloji nė Britani tė Madhe.
1999 - Pėrfaqėsuesit e NATO-os dhe uahtrisė Jugosllave nėnsjkruan nė Kumanovė marrveshjen tekniko-ushtarake pėr tėrheqjen e ushtrisė dhe policisė Jugosllave nga Kosova.

LINDJET:

1963 - Johnny Depp, aktor amerikan.
1978 - Miroslav Klose, futbollist gjerman.
1984 - Wesley Sneijder, futbollist holandez.

VDEKJET:

1870 - Charles Dickens, shkrimtarė anglez.

Zero Cool
10-06-13, 17:07
Sot, 135 vjetori i Lidhjes Shqiptare tė Prizrenithttp://www.knninfo.com/repository/images/lidhja_e_prizrenit.jpgSot e 135 vjet mė parė filloi aktivitetin e saj organizata politike dhe ushtarake Lidhja Shqiptare e Prizrenit. Aktivitetin e vet ajo zyrtarisht e filloi me tubimin e 300 pėrfaqėsuesve tė tė gjitha krahinave shqiptare nė kuvendin shqiptarė tė mbajtur nė Prizren mė 10 qershor 1878.

Prof. Dr Nebi Dervishi, thekson se kjo ėshtė njė nga ngjarjet mė tė rėndėsishme tė historisė sė popullit shqiptar, e cila u pėrgatit qė nė vitet 30 tė shekullit XIX dhe kulmoi me tubimin e 10 qershorit tė vitit 1878.

“Lidhja Shqiptare e Prizrenit themeloi degėt e saj nė tė gjitha hapėsirat shqiptare, ndėrkohė qė dy organet e saj mė tė larta ishin Kėshilli i Pėrgjithshėm qė ishte organ Ligjvėnės dhe Kėshilli Qendror qė kishte pushtet ekzekutiv”, thotė Dr Dervishi.

Ai mė tej shton se qėllimi i krijimit tė kėsaj organizate politike dhe ushtarake ishte mbrojtja e trojeve shqiptare nga vendimet e Traktatit tė Berlinit, i cili kishte vendosur nė dėm tė kombit shqiptar dhe nė dobi tė Monarkisė sė Serbisė, Bullgarisė dhe Malit tė Zi.

Nė kėtė, kontekst Dr. Nebi Dervishi thekson faktin qė dy nga komitetet lokale mė tė zėshme e mė radikale ishin ato tė Shkupit dhe tė Ohrit, qė pėrfaqėsoheshin nga Mehmet Rushiti dhe shton se Lidhja Shqiptare e Prizrenit ishte e para lėvizje ēlirimtare me karakter kombėtar, e cila mori pėrsipėr bashkimin e popullit shqiptar, pėr tė penguar copėtimin e trojeve tė veta.

Zero Cool
10-06-13, 17:10
10.06 - 12.0610 qershor …

10 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 205 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1878 - u themelua Lidhja Shqiptare e Prizrenit
1886 - Shpėrtheu vullkani nė malin Tarawera nė ishujt veriorė tė Zelandės sė Re, duke shkaktuar vdekjen e 153 personave.
1924 - Forcat revolucionare nė Shqipėri hyjnė nė Tiranė, qeveria e kryesuar nga Ilias Vrioni tėrhiqet
1940 - Italia zyrtarisht u shpall luftė Britanisė sė Madhe dhe Francės gjatė kohės sė Luftės sė Dytė Botėrore. Po kėtė datė edhe Gjermania okupon Norvegjinė.
1967 - Pėrfundon lufta gjashtėditore, ndėrkohė izraelitėt mposhtin kundėrshtarėt arabė dhe i zgjerojnė kufijtė e tyre nė Lindjen e Mesme.
1977 - James Earl Ray, vrasėsi i dėnuar i Martin Luther King Jr, ikėn nga burgu nė Tennessee, Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ai arrestohet pėrsėri tri ditė mė vonė.
1980 - Nė Afrikėn Jugore, Kongresi i Shteteve Afrikane lėshon njė komunikatė nga lideri i burgosur, Nelson Mandela, nė tė cilėn ai bėn thirrje qė mbėshtetėsit e lėvizjes antiaparteid tė ngrihen pėr kėtė ēėshtje.
1996 - Bisedimet paqėsore fillojnė nė Irlandėn Veriore pa pjesėmarrjen e Sinn Feinit.
1999 - Tėrheqja e trupave serbe nga Kosova bėri qė NATO-ja t'i japė fund fushatės sė sulmeve ajrore kundėr Serbisė.
1999 - Kalon rezoluta 1244 nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara
2007 - Presidenti i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, George W. Bush bėri njė vizitė zyrtare nė Shqipėri.

LINDJET:

1934 - Alojz Mok, politikan austriak
1934 - Sotir Capo, piktor shqiptar (v. 2012)
1942 - Muharrem Berisha, matematikan, akademik dhe profesor shqiptarė
1943 - Alfred Kanini, shkrimtar, publicist dhe gazetar shqiptar
1959 - Carlo Ancelloti, trajner futbolli italian

VDEKJET:

1973 - Erich von Manstein, komandanti ushtarak gjerman (lindi mė 1887)
1976 - Adolf Zukor, hungarez (lindi mė 1873)
1982 - Rainer Werner Fassbinder, drejtor filmi dhe aktor gjerman (lindi mė 1945)
1982 - Addie "Micki" Harris, kėngėtar amerikan (Shirelles) (lindi mė 1940)
1986 - Merle Miller, biograf amerikan (lindi mė 1919)
1987 - Elizabeth Hartman, aktore amerikane (lindi mė 1943)
1988 - Louis L'Amour, shkrimtar amerikan (lindi mė 1908)
1991 - Vercors, shkrimtar frėng (lindi mė 1902)
1992 - Zak Hernįndez, ushtar amerikan (lindi mė 1970)
1992 - Hachidai Nakamura, kompozitore dhe pianiste japoneze (lindi mė 1931)
1993 - Les Dawson, komedian anglez (lindi mė 1934)
1996 - George Hees, politikan kanadez (lindi mė 1910)
1996 - Jo Van flotės, aktore amerikane (lindi mė 1914)
1998 - Hammond Innes, autor angleze (lindi mė 1914)
1998 - Jim Hearn, lojtar bejsbolli amerikan (lindi mė 1921)
2000 - Hafez al-Assad, Presidenti i Sirisė (lindi mė 1930)
2000 - Brian Statham, futbollist angleze (lindi mė 1930)
2001 - Leila Princesha e Iranit (lindi mė 1970)
2001 - Mike Mentzer, amerikan (lindi mė 1951)
2002 - John Gotti, gangster amerikan (lindi mė 1940)
2003 - Donald Regan, shefi i shtabit amerikan dhe i Thesarit tė SHBA Sekretari (lindi mė 1918)
2003 - Bernard Williams, filozof angleze (lindi mė 1929)
2003 - Dr Phil Williams, politikan Uellsit dhe shkencėtar (lindi mė 1939)
2004 - Ray Charles, muzikant amerikan (lindi mė 1930)
2004 - Xenophon Zolotas, politikan grek (lindi mė 1904)
2005 - Curtis Pitts, aeroplanė projektuesi amerikan (lindi mė 1915)
2007 - Augie Auer, amerikan i lindur nė Re Zelanda meteorolog dhe prezantues televiziv (lindi mė 1940)
2008 - Chinghiz Aitmatov, i lindur shkrimtar sovjetik Kyrgyzstani (lindi mė 1928)
2009 - Tenniel Evans, aktor angleze (lindi mė 1926)


11 qershor …

11 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetenjė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 204 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1580 - Juan de Garay themelon Buenos Airesin.
2008- u miratu hymni shtetėror i Kosovės
1955 – Shtatėdhjeteshtatė persona humbėn jetėn dhe 77 tė tjerė u plagosėn, kur njė veturė e garave u rrotullua dhe doli nga pista e garės, duke u pėrplasur nė turmėn e shikuesve.
1976 – Gjykimi i 13 mercenarėve – 10 prej tė cilėve britanikė – fillon nė Angolė, me njė heshtje tė madhe publike lidhur me akuzat konkrete kundėr tyre.
1987 – Margaret Thatcher udhėheq Partinė Konservatore drejt fitores sė tretė radhazi nė zgjedhjet e pėrgjithshme tė Britanisė sė Madhe.
1998 – Mė tepėr se njė milion njerėz nė Sudan pėrballen me urinė, gjė kjo qė nxit Kombet e Bashkuara qė tė shpallin katastrofė nė rajon.
2001 – Timothy McVeigh, bombarduesi i Oklahoma Cityt, ekzekutohet me injeksion vdekjeprurės nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
2004 – Zhvillohet funerali shtetėror pėr ish-presidentin amerikan, Ronald Reagan, nė Washington.
2008 – U miratua Himni i Kosovės.

LINDJET:

1945 - Beqir Musliu - Shkrimtar.

VDEKJET:

1982 - Al Rinker, kėngėtar amerikan, dhe anėtar i Rhythm Boys (lindi mė 1907)
1984 - Enrico Berlinguer, politikan italian (lindi mė 1922)
1985 - Ann Karen Quinlan, (lindi mė 1954)
1986 - Chesley Bonestell, inxhinier amerikan, arkitekt, dhe artisti (lindi mė 1888)
1991 - Cromwell Everson, kompozitor i Afrikės sė Jugut (lindi mė 1925)
1993 - Ray Sharkey, aktor amerikan (lindi mė 1952)
1996 - Brigitte Helm, aktore gjermane (lindi mė 1908)
1998 - Catherine Cookson, romancieri britanik (lindi mė 1906)
2001 - Timothy McVeigh, terrorist amerikan (lindi mė 1968)
2001 - Amalia Mendoza, kėngėtar meksikan (lindi mė 1923)
2003 - David Brinkley, gazetar televiziv amerikan (lindi mė 1920)
2004 - Egon von Furstenberg, fashion dizajner zviceran (lindi mė 1946)
2005 - Vasco Gonēalves, portugez (lindi mė 1922)
2006 - Bruce Shand, (lindi mė 1917)
2006 - Michael Bartosh, ekspert kompjuter (lindi mė 1977)
2006 - Neroli Fairhall, shigjetari, Zelanda e Re (lindi mė 1944)
2007 - Imre Friedmann, shkencėtar amerikan (lindi mė 1921)
2008 - Vo Van Kiệt, ish- kryeministri i Vietnamit (lindi mė 1922)
2008 - Ove Andersson, shofer suedez (lindi mė 1938)
2008 - Miroslav Dvorak, lojtar hokej mbi akull ēek(lindi mė 1951)12 qershor …

12 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 203 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999 - NATO hyri nė Kosovė.
1924 - Qeveria e sapoformuar (pas revolucionit tė Qershorit) e kryesuar nga Fan Noli, shpalli programin e saj prej 20 pikash. Nėpėrmjet tyre garantohej pėrmirėsimi i jetės sė vendit.

LINDJET:

1924 - George Herbert Walker Bush - Presidenti i 41-tė i SHBA-sė.
1929 - Anneliese Marie Frank - shkrimtare gjermane me origjinė ēifute.
1981 - Adriana Lima - Fotomodele braziliane

VDEKJET:

1920 - U nda nga jeta luftėtari patriot Selam Musai, i cili u dallua pėr trimėri veēanėrisht nė Luftėn e Vlorės tė 1920-s, nė luftimet qė u zhvilluan nė Qafėn e Kiēokut, ku e zuri topin nga gryka, duke mbetur simbol i luftės pėr liri.

Zero Cool
10-06-13, 17:13
13.06 - 16.06 - I


13 qershor …

13 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 202 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1249 – Kurorėzimi i Aleksandrit III si Mbret i Skocezėve.
1525 – Martin Luther martohet me Katharina von Bora, kundėr rregullit tė beqarisė tė dekretuar nga Kisha Katolike pėr priftėrinjtė dhe murgeshat.
1625 – Mbreti Karl I martohet me princeshėn franceze Henrieta Maria de Bourbon.
1774 – Rhode Island bėhet kolonia e parė britanike nė Amerikėn e Veriut qė ndalon importimin e skllevėrve.
1777 – Lufta Revolucionare Amerikane: Marquis de Lafayette zbarkon pranė Charleston, nė Karolinėn e Jugut, nė mėnyrė qė tė ndihmojė Kongresin Kontinental tė trajnojė ushtrinė e tij.
1798 – Kisha San Luis Rey de Francia ndėrtohet.
1805 – Ekspeditat e Ljuisit dhe Klarkut: duke kėrkuar, Meriwether Ljuis dhe 4 shokė pikasin Ujėvarat e Mėdha te lumit Misuri.
1871 – Nė Labrador, njė uragan vret 300 njerėz.
1881 – Luftanija USS Jeannette pėrplaset me njė masė akujsh.
1886 – Njė zjarr shkreton pjesėn mė tė madhe tė Vankuverit, British Columbia.
1886 – Mbreti Ludvig II i Bavarise gjendet i vdekur nė liqenin Starnberg nė jug t ėMynihut nė orėn 23.30.
1893 – Grover Cleveland kalon njė operacion sekret por tė suksesshėm kirurgjikal pėr tė hequr njė pjesė tė madhe kanceroze nė nofullė; detajet rreth operacionit nuk ju shfaqėn publikut amerikan deri mė 1917, nėntė vjet pas vdekjes sė presidentit.
1898 – Territori i Jukonit formohet, me Dawson si kryeqytet.
1910 – Universiteti i Kolegjit tė Inxhinierise te Filipinės krijohet. Thuhet se ky ėshtė fakulteti qė jep mė shumė diploma nėFilipine.
1917 – Lufta e Parė Botėrore: sulmi ajror mė vdekjeprurės gjerman nė Londer gjatė Luftės sė Parė Botėrore kryhet me bombardues gotha-g dhe rezulton nė 162 vdekje, duke pėrfshirė 46 fėmijė, dhe 432 tė plagosur.
1920 - Avni Rrustemi vrau nė Paris Esad Pashen.
1934 –Adolf Hitleri dhe Benito Mussolini takohen ne Venecia, Itali; Musolini mė vonė e pėrshkruan diktatorin gjerman si njė majmun tė vogėl qesharak.
1935 – Nė njė nga ndeshjet mė tė njohura tė boksit, boksieri James J. Braddock mund Max Baer nė Long Island City, Nju Jork, dhe bėhet kampion i peshave tė rėnda.
1942 – Shtetet e Bashkuara tė Amerikės hapin zyrėn e tyre pėr informacion rreth luftės.
1942 – Shtetet e Bashkuara krijojne Zyren e Sherbimeve Strategjike ose OSS.
1944 – Lufta e Dytė Botėrore: Gjermania lėshon njė kundėrsulm nė Karentan.
1944 – Lufta e Dytė Botėrore: Gjermania lėshon njė sulm me Bomba Fluturuese V1 nė Angli. Vetėm katėr nga 11 bomba goditėn shėnjestrėn e tyre.
1952 – Cėshtja Katalina: njė avion ushtarak Douglas DC-3 suedez goditet nga njė avion sovjetik MiG-15.
1955 – Zbulohet miniera e parė e diamantit nė BRSS, Mir Mine.
1966 – Gjykata Supreme e Shteteve tė Bashkuara vendos nė ceshtjen Miranda v. Arizona se policia duhet tė informoje tė dyshuarit rreth tė drejtave tė tyre pėrpara se tė pyeten.
1967 – Presidenti i SHBA Lindon Xhonson cakton Thurgood Marshall si anėtarin e parė tė zi tė Gjykatės Supreme.
1970 – "The Long and Winding Road" bėhet kėnga e fundit nr.1 e Beatles.
1971 – Lufta e Vietnamit: New York Times fillon publikimin e Letrave tė Pentagonit.
1977 – I dėnuari pėr vrasjen e Martin Luter King Jr. James Earl Ray rikapet pasi u arratis para tre ditėve.
1978 – Forcat e Ushtrisė sė Izraelit tėrhiqen nga Libani.
1981 – Nė ceremoninė e Trooping the Colour nė Londėr, njė adoleshent, Marcus Sarjeant, godet Elizabeten e II me gjashtė plumba manovėr.
1982 – Fahdi bėhet mbret i Arabisė Saudite pas vdekjes sė vėllait tė tij, Khalidit.
1983 – Pioneer 10 bėhet objekti i parė i krijuar nga njeriu qė largohet prej sistemit diellor.
1994 – Njė juri nė Anchorage, Alaska, fajėson moskokėcarjen e Exxon dhe Kapitenit Joseph Hazelwood pėr fatkeqėsinė e Exxon Valdez-it, duke i dhėnė mundėsinė viktimave tė kėrkonin njė dėmshpėrblim prej 15 miliard dollarėsh.
1995 – Presidenti francez Jacque Chirac bėn tė ditur rivazhdimin e testimeve nukleare nė Polinezine franceze.
1996 – Montana Freemen dorėzohet pas njė qendrese prej 81 ditėsh me agjentėt e FBI-sė.
1997– Njė juri dėnon Timothy McVeigh me vdekje pėr bombardimin e Oklahomas.
1999– Forcat e KFOR hynė nė Gjakovėn e okupuar dhe tė masakruar nga serbėt mė 13 Qershor. *2000 – Presidenti i Korese se Jugut Kim Dae Jung takon Kim Jong-il, udheheqesin e Korese se Veriut, per te filluar per te parėn herė samitin inter-korean nė qytetin verior tė (Pyongyang).
2000 – Italia fal Mehmet Ali Agca, banditin turk qė u pėrpoq tė vriste Papa Gjon Palin e II mė 1981.
2002 – Shtetet e Bashkuara tė Amerikės tėrhiqen nga Traktati i Raketave Anti-Balistike.
2005 – Njė juri nė Santa Maria, Kaliforni liron kėngėtarin e popit Michael Jackson pėr ngacmimin e 13 vjecarit Gavin Arvizo.
2007 – Xhamia Al Askari bombardohet pėr tė tretėn herė.

LINDJET:

823– Karl Tullaci, Perandor i Perandorisė sė Shenjtė Romake dhe mbret i Frankėve Perėndimorė (v. 877)
1649 – Adrien Baillet, dijetar dhe kritik francez (v. 1706)
1752 – Fanny Burney, romancier anglez (v. 1840)
1763 – José Bonifįcio de Andrade e Silva, burrė shteti brazilian (v.1838)
1773 – Thomas Young, shkencėtar anglez (v.1829)
1775 – Antoni Radziwiłł, politikan polak (v.1833)
1786 – Winfield Scott, gjeneral amerikan (v.1866)
1822 – Carl Schmidt, kimist gjerman (v.1884)
1827 – Alberto Henschel, fotograf dhe biznesmen gjermano-brazilian (v.1882)
1831 – James Clerk Maxwell, fizikant skocez (v.1879)
1864 – Rudolf Kjellén, shkencėtar politik suedez (v.1922)
1864 – Dwight B. Waldo, mėsues dhe historian amerikan (v.1939)
1863 – Lady Lucy Duff Gordon, modeliste pėr veshje angleze (v.1935)
1865 – William Butler Yeats, shkrimtar irlandez, laureat i cmimit Nobel (v.1937)
1870 – Jules Bordet, imunolog dhe mikrobiolog belg, laureat i cmimit Nobel (v.1961)
1876 – William Sealey Gosset, kimist anglez, statisticien (v.1937)
1884 – Anton Drexler, themelues i partise "Partia e Punėtorėve tė Gjermanisė" (v.1942)
1884 – Gerald Gardner, okultist britanik (v.1964)
1884 – Etienne Gilson, filozof francez (v.1978)
1887 – Bruno Frank, autor gjerman (v.1945)
1888 – Fernando Pessoa, poet portugez (v 1935)
1892 – Basil Rathbone, aktor anglez (v.1967)
1893 – Dorothy L. Sayers, autor anglez (v.1957)
1894 – Dr. Leo Kanner, mjek austro-amerikan (v 1981)
1894 – Jacques Henri Lartigue, fotograf francez (v 1986)
1897 – Paavo Nurmi, vrapues finlandez (v.1973)
1899 – Carlos Chįvez, kompozitor meksikan (v 1978)
1901 – Tage Erlander, Kryeministėr i Suedisė (v.1985)
1903 - Red Grange, lojtar futbolli amerikan (v.1991)
1905 – Xian Xinghai, kompozitor kinez (v 1945)
1906 – Bruno de Finetti, matematikan italian (v.985)
1909 – E. M. S. Namboodiripad, politikan indian (v 1998)
1910 – Mary Whitehouse, aktiviste britanike (v.2001)
1910 – Gonzalo Torrente Ballester, shkrimtar galician (v.1999)
1910 – Mary Wickes, aktore amerikane (v.1995)
1911 – Luis Alvarez, mjek amerikan, laureat i cmimit Nobel (v.1988)
1911 – Erwin Wilhelm Müller, mjek gjerman (v.1977)
1912 – Hector de Saint-Denys Garneau, poet franko-kanadez (v.1943)
1915 – Don Budge, tenist amerikan (v.2000)
1917 – Teddy Turner, komedian (v.1992)
1918 – Ben Johnson, aktor amerikan (v.1996)
1918 – Helmut Lent, pilot gjerman (v.1944)
1924 – Percy Rodriguez, aktor kanadez (v.2007)
1926 – Paul Lynde, aktor amerikan (v.982)
1926 - Teki Kaltani, agronomė shqiptarė
1928 – John Forbes Nash, matematikan amerikan, laureat i cmimit Nobel
1929 – Alan Civil, instrumentist anglo-francez (v.1989)
1929 – Robert Scott, politikan amerikan, guvernator i Karolinės sė Veriut (v.2009)
1930 – Ryszard Kukliński, kolonel polak (v.2004)
1931 – Irvin D. Yalom, psikoterapist, Profesor i Psikiatrisė nė Stanfrod University
1933 – Tom King, politikan britanik
1935 – Christo, artist bullgar
1935 – Jeanne-Claude Denat de Guillebonnt, artist francez
1935 – Samak Sundaravej, Ish Kryeministėr i Tailandės(i 25)
1937 – Erich Ribbeck, futbollist dhe trajner gjerman
1939 – Tom Cheek, komentator amerikan i bejzbollit (v.2005)
1940 – Bobby Freeman, kengetar soul amerikan
1941 – Esther Ofarim, kengetare izraelite
1941 – Marcel Lachemann, bejzbollist amerikan
1943 – Malcolm McDowell, aktor anglez
1943 – Jim Guy Tucker, politikan amerikan, guvernator i Arkansasit
1944 – Ban Ki-Moon, Sekretari i Pergjithshem i OKB
1945 – Whitley Strieber, autor amerikan
1947 – A. G. Lafley, drejtor ekzekutiv (CEO) amerikan
1948 – Garnet Bailey, lojtar kanadez hokei (v.2001)
1948 – Joe Roth, regjizor dhe producent amerikan
1949 – Dennis Locorriere, kitarist dhe muzikant amerikan
1949 – Ulla Schmidt, politikan gjerman
1950 – Michael Stark, aktor australian
1950 – Gerd Zewe, futbollist gjerman
1951 – Richard Thomas, aktor amerikan
1951 – Stellan Skarsgård, aktor suedez
1952 – Tony Bruno, prezantues amerikan
1952 – Jean-Marie Dedecker, politikan belg dhe ish konkurrent i xhudos
1953 – Tim Allen, komedian dhe aktor amerikan
1954 – Andrzej Lepper, politikan polak
1954 – Rita Cadillac, kėrcimtar braziliane
1955 – Leah Ward Sears, Chief Justice i Xhorxhias ne Gjykatėn Supreme
1955 – Alan Hansen, ish futbollist skocez
1959 – Steve Georganas, politikan australian
1959 – Lance Kinsey, aktore kanadeze
1961 – Anders Järryd, teniste suedeze
1961 – Teuta Topi, Zonja e Parė e Shqipėrisė, bashkėshorte e Presidentit Bamir Topi
1962 – Ally Sheedy, aktore amerikane
1962 – Glenn Michibata, tenist profesionist kanadez
1962 – Davey Hamilton, pilot garash amerikan
1962 – Hannah Storm, personalitet televizioni amerikan
1963 – Bettina Bunge, teniste gjermane
1963 – Paul De Lisle, muzikante amerikane
1963 – Catarina Lindqvist, teniste suedeze
1964 – Kathy Burke, aktore angleze
1964 – Christian Wilhelm Berger, kompozitor rumun
1965 – Lukas Ligeti, kompozitor dhe baterist austriak
1965 – Infanta Cristina, Dukesha e Palma de Mallorca
1965 – Lisa Vidal, aktore amerikane
1966 – Grigori Perelman, matematikan rus
1966 – Naoki Hattori, pilot garash japonez
1968 – David Gray, muzikant britanik
1968 – Denise Pearson, kėngėtare britanike
1968 – Fabio Baldato, ciklist italian
1968 – Spike Breakwell, komedian britanik
1968 – Marcel Theroux, shkrimtar britanik
1970 – Chris Cairns, lojtar kriketi neo-zelandez
1970 – Rivers Cuomo,muzikant amerikan
1972 – Natalie MacMaster, muzikante kanadeze
1973 – Sam Adams, lojtar futbolli amerikan
1973 – Mattias Hellberg, muzikant suedez
1973 – Ville Laihiala, muzikant finlandez
1973 – Kasia Kowalska, kėngėtare polake e popit
1974 – Selma Björnsdóttir, kėngėtare islandeze
1974 – Steve-O, personalitet televizioni amerikan
1974 – Brande Roderick, aktore amerikane
1974 – Takahiro Sakurai, dublant japonez
1974 – Valeri Bure, lojtar hokei rus
1975 – Ante Covic, futbollist australian

Zero Cool
10-06-13, 17:14
13.06 - 16.06 - II1975 – Johannes Grenzfurthner, artist austriak, shkrimtar dhe regjizor
1975 – Riccardo Scimeca, futbollist anglez
1976 – Kym Marsh, kėngėtare, aktore, prezantuese angleze
1976 – Jason 'J' Brown, kėngėtar anglez
1978 – Ethan Embry, aktor amerikan
1978 – Mathis Künzler, aktor zviceran
1978 – Jason Michael Carroll, muzikant i muzikės country
1978 – Mikako Ichikawa, aktore dhe modele japoneze
1979 – Nila Håkedal, lojtar norvegjez i volejbollit tė plazhit
1980 – Darius Vassell, futbollist anglez
1980 – Florent Malouda, futbollist francez
1980 – Markus Winkelhock, pilot garash gjerman
1980 – Sarah Connor, kėngėtare gjermane
1981 – Chris Evans, aktor amerikan
1982 – Kenenisa Bekele, atlet etiopian
1983 – Matt Allison, pilot garash britanik
1983 – Jason Spezza, lojtar hokei kanadez
1983 – Ryan Conferido, kėrcimtar amerikan
1984 – Nery Castillo, futbollist meksikano-uruguaian
1985 – Raz-B, kėngėtar amerikan
1985 – Danny Syvret, lojtar hokei kanadez
1985 – Filipe Albuquerque, pilot garash portugez
1986 – Kat Dennings, aktore amerikane
1986 – Ashley Olsen, aktore amerikane
1986 – Mary-Kate Olsen, aktore amerikane
1988 – Reece Noi, aktor britanik
1989 – Lisa Tucker, kėngėtare amerikan
1989 – Tommy Searle, garues profesionist i motocross
1990 – Aaron Johnson, aktor britanik

VDEKJET:

1036 – Ali az-Zahir,kalif (l.1008)
1236 - Shėn Antoni , shenjtor (l.1196)
1256 – Tankei, skulptor japonez (l. 1173)
1636 – George Gordon, Markezi i parė i Huntly, politikan skocez (l. 1562)
1645 – Miyamoto Musashi, luftėtar japonez
1665 – Egbert Bartholomeusz Kortenaer, admiral hollandez (l. 1604)
1760 – Antoine Court, ministėr francez i Hygenoteve (l. 1696)
1784 – Henry Middleton, President Amerikan i Kongresit Kontinental(l. 1717)
1881 – Josef Skoda, mjek cek (l. 1805)
1886 – Mbreti Ludwig II i Bavarise (l. 1845)
1898 – Joseph-Adolphe Chapleau, jurist dhe politikan kanadez (l. 1840)
1904 – Nikiphoros Lytras, piktor grek(l. 1832)
1918 – (i vrare) Duka i Madh Mikhail i Rusise, vėllai i vogėl i Car Nikolla II (l. 1878)
1930 – Henry Segrave, garues garash britanik qė mbajti rekordin e shpejtėsisė nė tokė dhe ujė(l. 1896)
1931 – Shibasaburo Kitasato, mjek japonez (l. 1851)
1943 – Kočo Racin, poet maqedonas (l. 1908)
1951 – Ben Chifley, Kryeministėr i Australisė (l. 1885)
1958 – Edwin Keppel Bennett, shkrimtar britanik (l. 1887)
1965 – Martin Buber, filozof austriak (l. 1878)
1965 – David Drummond, politikan australian (l. 1890)
1972 – Clyde McPhatter, muzikant amerikan (l. 1932)
1972 – Georg von Békésy, biofizikant hungarez, marrės i ēmimit Nobėl pėr mjekėsi (l. 1899)
1972 – Stephanie von Hohenlohe, lindur nė Austri spiun gjerman gjatė Luftės sė Dytė Botėrore (l. 1891)
1972 – Dündar Taşer, nacionalist turk (l. 1925)
1977 – Matthew Garber, aktor fėmijė britanik (Mary Poppins) (l. 1956)
1979 – Darla Hood, aktore amerikane (l. 1931)
1980 – Walter Rodney, historian nga Gujana dhe figurė politike (l. 1942)
1982 – Mbreti Khalid i Arabisė Saudite (l. 1912)
1982 – Peter Maivia, mundės (l. 1935)
1982 – Riccardo Paletti, pilot i Formula 1 (l. 1958)
1984 – António Variaēões, parukier dhe muzikant portugez (l. 1944)
1986 – Benny Goodman, muzikant amerikan (l. 1909)
1987 – Geraldine Page, aktore amerikane (l. 1924)
1989 – Fran Allison, amerikan, personalitet i hershėm i televizionit (Kukla, Fran and Ollie) (l. 1907)
1991 - Teki Kaltani, agronomė shqiptarė (l. 1926)
1993 – Deke Slayton, astronaut (l. 1924)
1993 – Gérard Cōté, vrapues kanadez (l. 1913)
1998 – Birger Ruud, atlet norvegjez (l. 1911)
2002 – John Hope, meteorolog amerikan (l. 1919)
2003 – Malik Meraj Khalid, ish Kryeministėr i qeverisė sė pėrkohshme tė Pakistanit (l. 1916)
2004 – Dick Durrance, skiator amerikan (l. 1914)
2004 – Ralph Wiley, shkrimtar dhe gazetar amerikan (b. 1952)
2005 – Jonathan Adams, aktor anglez (b. 1931)
2005 – Įlvaro Cunhal, shkrimtar dhe politikan portugez (l. 1913)
2005 – David Diamond, kompozitor amerikan (l. 1915)
2005 – Lane Smith, aktor amerikan (l. 1936)
2006 – Charles Haughey, Taoiseach(kreu i qeverisė irlandeze) (l. 1925)
2007 – Walid Eido, deputet libanez (l. 1942)
2008 – Tim Russert, prezantues televizioni amerikan, moderator i NBC News Meet the Press (l. 1950)
2008 – Gertrude Fröhlich-Sandner, politikane austriake (l. 1926)
2009 – Mitsuharu Misawa, mundės profesionist japonez (l. 1962)
2009 – Fathi Yakan, lider libanez dhe klerik islamik (l. 1933)
14 qershor …

14 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 201 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1841 – Parlamenti i parė kanadez filloi punėn nė Kingston.
1900- Hawaii u bė territor i SHBA-sė.
1907- Gratė nė Norvegji e fituan tė drejtėn pėr tė votuar.
1927- Presidenti nikaraguas, Adolfo Diaz, nėnshkroi njė traktat me SHBA-nė, duke e lejuar ndėrhyrjen amerikane nė shtetin e tij.
1940 – Nazistėt e hapėn kampin e tyre tė pėrqendrimit nė Auschwitz, nė Poloninė e okupuar nga Gjermania.
1940 – Ushtarėt gjermanė hynė nė Paris. Me okupimin e Parisit u paralajmėrua vėnia e orės policore.
1945 – Burma u ēlirua nga Britania.
1949 – U formua shteti i Vietnamit.
1965 – Njė triumvirat ushtarak mori kontrollin mbi Sajgon, nė Vietnamin Jugor.
1982 – Forcat argjentinase iu dorėzuan ushtarėve britanikė nė Ishujt e Falklandit.
1985 – Nisi rrėmbimi 17-ditėsh i aeroplanit TWA. Rrėmbyesit ishin shiitė libanezė.
1996 – Rebelėt ēeēenė morėn 2.000 njerėz peng nė njė spital nė Rusi.
1999 - Ēlirimi i Gjakovės nga pushtuesit serb.

LINDJET:

1920 - Ramadan Sokoli, muzikologu i shquar shqiptar.
1928 - Ernesto Ēe Gevara, revolucionar.
1969 - Shtefi Graf, tenisere gjermane.
1899 - Jasunari Kavabata, shkrimtar japonez.15 qershor …

15 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 200 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1389 - Beteja e Kosovės .
1945 - Pėrtėritje tė SPD-nė Berlin
2008 - Hyri nė fuqi Kushtetuta e Republikės sė Kosovės.

LINDJET:

1843 - Edvard Grieg, kompozitor norvegjez
1861 - Spiro Xega,patriot i Rilindjes dhe pioneer i pictures shqiptare
1914 - Jurij Vladimirovič Andropov, polotikan sovjetik
1919 - Alberto Sordi, aktor italian
1933 - Sergio Endrigo, kantautor italian
1946 - Demis Roussos, kengetar grek
1953 - Meri Cetinić, kengetare krote
1963 - Helen Hunt, aktore amerikane
1964 - Michael Laudrup, futbollist danez
1969 - Oliver Kahn, futbollist gjerman

VDEKJET:

1849 - James Knox Polk,politikan amerikan, kryetari i njimbdhjetė i SHBA-ve.
1938 - Ernst Ludwig Kirchner, piktor gjerman
2010 - Bekim Fehmiu.16 qershor …

16 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 189 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1567 – Mary, mbretėresha e skocezėve, burgoset nė Kėshtjellėn e Lochleven.
1779 – Duke i dalė nė ndihmė SHBA-sė, Spanja i shpall luftė Anglisė.
1784 – Holanda ndalon veshjet portokalli.
1858 – Presidenti i famshėm amerikan, Abraham Lincoln, i cili e shpėtoi SHBA-nė nga ndarja, ka thėnė: “Njė shtėpi e ndarė brenda vetes nuk mund tė qėndrojė nė kėmbė”.
1881 – Austro-Hungaria dhe Serbia nėnshkruajnė marrėveshje ushtarake.
1913 – Parlamenti i Afrikės sė Jugut ua ndalon me ligj zezakėve tė jenė pronarė tė tokave.
1935 – Kongresi amerikan miraton “Marrėveshjen e re” tė presidentit Federick Delano Roosevelt.
1955 – Papa Piu XII shkishėron presidentin argjentinas Juan Peron.
1957 – Franca ndėrmerr ofensivė tė madhe ushtarake nė Algjeri.
1973 – Leonid Brezhnev viziton SHBA-nė.
1995 – Kryhet njė masakėr e madhe nė Algjeri, ku vriten me dhjetėra persona.

LINDJET:

1612 - Murati i IV, sulltan osman
1723 - Adam Smith, babai i Ekonomise Politike.
1858 - Gustav i V, mbret suedez 1907 - 1950
1863 - Paul Vidal, kompozitor francez
1867 - Konstantin D. Balmont, shkrimtar sovjet
1890 - Sten Lorel, aktori i famshėm komik britanik, dhe gjysma e dyshės sė famshme Laurel-Hardi
1890 - Stan Laurel, aktor anglez
1938 - Kemal Coco, letrar dhe gazetar boshnjak
1948 - Ivo Komšić, politikan boshnjako-kroat
1952 - Gino Vannelli, kengėtar kanadez
1978 - Daniel Brühl, aktor gjerman
1980 - Sibel Kekilli, aktore gjermane me prejardhje turke

Zero Cool
12-06-13, 16:59
Katėrmbėdhjetė vjet nga zbarkimi i NATO-s nė KosovėPrishtinė, 12.06.2013


http://www.knninfo.com/repository/images/12_06_13_147251_NATO.jpgBota vazhdon tė ketė nė mendje imazhet e shumė qytetarėve kosovarė qė u uronin mirėseardhje ushtarėve tė KFOR-it. Me lot gėzimi nė sy, me brohoritma “NATO, NATO”... I konsideronin shpėtimtarė tė tyre.

Mė 12 qershor tė vitit 1999, nė Kosovė kanė zbarkuar trupat e para tė kėmbėsorisė sė NATO-s, ndėrsa ka nisur largimi i forcave serbe.

Qė atėherė, kjo datė kujtohet si Dita e Lirisė sė Kosovės nga agresioni serb.

Fillimisht numėronin 50,000 ushtarė dhe vinin nga dhjetėra shtete anėtare tė NATO-s dhe vendeve aleate. Tė parat qė kanė zbarkuar kanė qenė njėsitet britanike. Misioni ishte i ndarė nė pesė zona tė pėrgjegjėsisė, qė i pėrkisnin KFOR-it amerikan, anglez, francez, gjerman dhe italian.

Hyrjes sė tij i ka paraprirė Marrėveshja e Kumanovės ndėrmjet zyrtarėve serbė dhe autoriteteve tė NATO-s, tė udhėhequra nė atė kohė nga gjenerali britanik, Mike Jackson. Me kėtė marrėveshje, Serbia ėshtė detyruar tė tėrheqė tė gjitha forcat e saj policore dhe ushtarake nga Kosova.

Ajo ėshtė arritur vetėm pas fushatės sė bombardimeve tė NATO-s mbi caqet serbe, e cila ka zgjatur pėr 78 ditė me radhė, si dhe pas pėrpjekjeve tė ndryshme diplomatike pėr t’i dhėnė fund luftės nė Kosovė.

Si pasojė e saj, mbi 10,000 njerėz janė vrarė, rreth 5,000 tė tjerė janė zhdukur dhe mbi 1 milion janė zhvendosur. Shkatėrrimet materiale po ashtu kanė qenė masive.

Me hyrjen e NATO-s, nė Kosovė ka nisur edhe vendosja e misionit tė pėrkohshėm tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara, i cili do tė administronte vendin pėr njė periudhė tė caktuar kohore, transemton REL.

Nė tė njėjtėn kohė, ėshtė shpėrbėrė edhe Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, pėr t’u shndėrruar nė Trupat Mbrojtėse tė Kosovės. Ato kanė ekzistuar deri nė janar tė vitit 2009, kur edhe ėshtė formuar Forca e Sigurisė sė Kosovės.

Sot, katėrmbėdhjetė vjet pas zbarkimit, janė rreth 5,600 trupa tė NATO-s qė vazhdojnė tė kontribuojnė nė ruajtjen e njė mjedisi tė qetė dhe tė sigurt nė Kosovė. Numri i tyre ėshtė zvogėluar vit pas viti, bazuar nė vlerėsimet e situatės sė sigurisė.

Gati nėntė vjet pas zbarkimit tė NATO-s, pėrkatėsisht mė 17 shkurt tė vitit 2008, Kosova ka shpallur pavarėsinė nga Serbia, me gjithė kundėrshtimet e fuqishme tė Beogradit.

Shteti i ri ėshtė njohur nga rreth 100 vende dhe ėshtė i angazhuar nė pėrmbushjen e kritereve pėr anėtarėsim nė strukturat euro-atlantike. Pėr kėtė qėllim, sė fundmi, ka nėnshkruar edhe marrėveshje me Serbinė pėr normalizimin e ndėrsjellė tė marrėdhėnieve.

Dita e Lirisė sė Kosovės, sė bashku me pavarėsinė, konsiderohen si ngjarje qė kanė shėnuar kthesė nė histori. Sipas shumė vlerėsimeve, 12 qershori ėshtė dita e rreshtimit tė botės demokratike pėrkrah popullit tė shtypur tė Kosovės.

Aleanca mė e madhe ushtarake nė botė ka riafirmuar se KFOR-i do tė mbetet nė Kosovė nė bazė tė Rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara, derisa ky mekanizėm nuk vendos ndryshe.


Krasniqi: 12 Qershori, ditė e shėnuar nė histori


http://www.knninfo.com/repository/images/12_06_13_130225_kupa.jpg


Prishtinė, 12.06.2013

Dymbėdhjetė Qershori – Dita e Lirisė – ėshtė njėra nga ditėt mė tė shėnuara nė kalendarin historik tė Republikės sė Kosovės, ka thėnė krytari i Kuvendit, Jakup Krasniqi.

Nė njė deklartė pėr media, ai ka vlerėsuar se “ēlirimi i Kosovės, pas njė pushtimi tė egėr shekullor, pas aq shumė pėrballjeve, sakrificave tė panumėrta dhe luftės sė lavdishme tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe komandantit tė saj legjendar, Adem Jashari, dhe shpallja e Kosovės shtet sovran dhe i pavarur, janė ditė tė shėnuara me shkronja ari nė historinė tonė mė tė re”.

Mė 12 qershor tė vitit 1999, nė Kosovė kanė hyrė trupat paqeruajtėse tė NATO-s, ndėrsa ka nisur largimi i forcave serbe.

Zero Cool
17-06-13, 17:44
17.06 - 23.06
17 qershor …

17 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 188 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1773 - Cścuta, Juana Rangel de Cuéllar fondoi Kolumbin.
1775 - Revolucioni Amerikanė: Beteja e Bunker Hill.
1885 - Statuja e Lirisė mbėrrin nė portin e New York-ut.
1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Operacioni Ariel fillon - trupat Aleate fillojnė zbrazjen e Francės, dhe mė mbas Gjermania zė Parisin dhe shumicėn e vėndit.
1940 - Tri shtetet Baltike tė Estonia, Latvia dhe Lituania ranė nėn pushtimin e Bashkimit Sovietik.
1944 - Izlanda bėhet republik.
1953 - Nė Gjermaninė Lindore, Bashkimi Sovietik urdhėron njė divizion trupash nė Berlinin Lindorė tė shuaj njė rivoltė.
2007 - Nė Budvė ėshtė burgosur ish gjenerali i policisė serbe , Vllastimir Gjorgjeviq, i akuzuar nga tribunali i Hagės pėr krime lufte nė Kosovė gjat vitit 1999.
2008 - Haris Silajxhiq, kryesues i radhės sė presidencės sė Bosnjės dhe Hercegovinės , pėr herė tė parė viziton Shqipėrinė.

LINDJET:

1967 - Koichi Yamadera, aktor dhe dublues japonez18 qershor …

18 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetėt e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 187 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1953 – Egjipti rrėzon mbretėrinė dhe zyrtarisht shpallet Republikė, me gjeneralin Neguib si president tė parė.
1954 – Pierre Mendes-France bėhet kryeministėr i Francės.
1972 – Ndodh katastrofa ajrore Staines me vdekjen e 118 personave, kur njė aeroplan rrėzohet vetėm dy minuta pas qė tė ngrihet nga aeroporti ndėrkombėtar i Londrės “Heathrow”.
1981 – Epidemia e AIDS-it zyrtarisht njihet nga ekspertėt mjekėsorė nė San Francisco tė Californias.
1984 – Njė pėrleshje ndėrmjet rreth 5.000 policėve dhe njė numri tė pėrafėrt tė minatorėve ndodh nė Orgreave, Yokshiren jugore, gjatė protestės sė viteve 1984-1985 tė minatorėve britanikė.
1997 – Sirhan Sirhanit i refuzohet lirimi me kusht pėr tė dhjetėn herė. Ai kishte vrarė kandidatin presidencial amerikan, Robert Kennedy, mė 1968.
2002 – Nė Algier, Algjeri, ministrat e Jashtėm tė Etiopisė dhe Eritresė nėnshkruan njė marrėveshje preliminare tė armėpushimit dhe u pajtuan tė punojnė se bashku pėr njė paqe tė pėrhershme pas luftės dyvjeēare pėr kufijtė.

LINDJET:

1908 - ardonis halimi,fitues i qmimit nobel,revulucionar rrus
1918 - Franco Modigliani, ekonom italian dhe fitues i ēmimit Nobel
1924 - George Mikan, basketbollist amerikan
1942 - Paul McCartney, britanski kantautor
1943 - Raffaella Carrą, kėngėtare italiane dhe yll i TV
1949 - Lech Kaczyński, Presidenti i Polonisė
1952 - Isabella Rossellini,aktore italiane

VDEKJET:

1928 - Roald Amundsen, hulumtues norvegjez
1936 - Maksim Gorki, letrar rus
2006 - Adi Lukovac, kantautor boshnjak19 qershor …

19 qershori ėshtė dita e njėqindegjashtėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 186 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1886 - Me nismėn e Shoqėrisė sė Stambollit u hap shkolla e parė shqipe nė Kosovė.
2008 - Hashim Thaēi, kryeministėr i Republikės sė Kosovės, nė cilėsinė e kryeministrit pėr herė tė parė viziton Republikėn e Shqipėrisė.

LINDJET:

1623 - Blaise Pascal, matematikan dhe fizikant francez.
1933 - Otto Barić, tranir futbolli kroat.
1941 - Vįclav Klaus, politikan ēek dhe president i Republikės Ēeke.
1947 - Salman Ruzhdi, shkrimtar indian.
1978 - Dirk Nowitzki, basketbollist gjerman.

VDEKJET:

1949 - Vlladimir Nazor, shkrimtar kroat.20 qershor …

20 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 185 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2003 - Themelohet Wikimedia: organizata drejtuese e projekteve tė ndryshme, krijuar nė pėrputhje me ligjin e Floridas, ShBA regjistruar nė kėtė shtet mė 2003, nga nismėtari i Wikipedias, zoti Jimbo Wales.
2008 - Kryetari i Republikės sė Kosovės Fatmir Sejdiu flet nė Kėshillin e Sigurimit tė OKB-s

LINDJET:

1793 - Aleksander Fredro, dramaturg polak
1819 - Jacques Offenbach, kompozitor francez
1909 - Errol Flynn, aktor amerikan
1948 - Stelvio Mestrovich, shkrimtar, muzikolog, poet e kritik letrar italian
1967 - Nicole Kidman, aktore australiane.
1949 - Lionel Richie, kėngėtar amerikan
1956 - Jera Kruja, neurologe shqiptare

VDEKJET:

1995 - Émil Cioran, shkrimtar dhe filozof francez me prejardhje rumune .21 qershor …

21 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 184 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1788 – Kushtetuta amerikane hyri nė fuqi kur New Hampshire u bė shteti i nėntė qė e ratifikoi.
1937 – Nė Paris, Kabineti i Frontit tė Bashkuar i Leon Blumit dha dorėheqje.
1940 – U martuan Richard Nixon dhe Thelma Catherine Ryan.
1941 – Ushtarėt gjermanė hynė nė Rusi nga Arktiku drejt Detit tė Zi.
1954 – Shoqata amerikane kundėr Kancerit raportoi pėr njė numėr tė konsiderueshėm tė vdekjeve nė mesin e duhanprirėse, krahasuar me joduhanpirėsit.
1963 – Franca bėri tė ditur se po tėrhiqej nga flota e NATO-s pėr Atlantikun e Veriut.
1985 – Shkencėtarėt deklaruan se njė skelet i ekshumuar nė Brazil ishte i kriminelit nazist tė luftės, Josef Mengele.
1990 - Nga tėrmeti nė veri tė Iranit , humbėn jetė rreth 100.000 njerz.
1993 – Nė Madrid, pesė zyrtarė tė lartė ushtarakė dhe dy civilė humbėn jetėn nga sulmi me njė autobombė.
2001- Ish-koloneli Haitian, Carl Dorelien, u arrestua nė portin St. Lucie. Dorelien ndodhej nė ekzil qė nga viti 1994, kur u dėnua me burgim tė pėrjetshėm nė lidhje me njė masakėr tė vitit 1994.
2003 – Libri i pestė me Harry Potter, “Harru Potter and the Order of the Phoenix” u botua nga J. K. Roėling. Amazon.com dėrgoi mė shumė se njė milion kopje nė kėtė ditė, duke qenė dita me shpėrndarjen mė tė madhe tė njė artikulli tė caktuar nė historinė e tregtisė pėrmes internetit. Libri vuri rekorde nė shitje me rreth pesė milion kopje tė shitura nė botė gjatė ditės sė parė.

LINDJET:

1953 - Benazir Buto ish kryetare e qeverisė sė Pakistanit.
1955 - Nijaz Omerović, skrimtar dhe piktor boshnjak
1961 - Manu Chao, muzikant francez
1978 - Erica Durance, aktore kanadeze

VDEKJET:

1914 - Bertha von Suttner, letrare dhe pacifiste austriake
1957 - Johannes Stark, fizikant gjerman22 qershor …

22 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 183 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1941 – Gjermania naziste fillon pushtimin e Bashkimit Sovjetik. Lideri sovjetik, Joseph Stalin, befasohet nga sulmi i papritur i forcave tė Adolf Hitlerit. Nazistėt marshojnė drejt Moskės. Ai kėshtu shkeli marrėveshjen e nėnshkruar ndėrmjet Gjermanisė dhe Bashkimit Sovjetik pėr respektimin e sovranitetit reciprok.
1979 – Gjykata britanike e liron Jeremy Thorpen, liderin e Partisė Liberale nga akuzat pėr tentativė vrasje tė Norman Scottit.
1981 Mark Chapman e pranon se kishte qėlluar pėr vdekje frontmenin e “Beatles”, John Lennonin. Ai nė dhjetor tė vitit 1980 e kishte vrarė kėngėtarin mė tė famshėm tė asaj kohe. Ai kishte ndryshuar nė mėnyrė dramatike deklaratėn, duke theksuar se thirrja pėr vrasjen e Lennonit i kishte ardhur nga Zoti.
2001 – Gjykata vendos t’i lirojė dy tė miturit qė kishin kryer vrasjen e James Bulger. Drejtėsia kishte bindjen se djemtė e moshės dhjetėvjeēare nuk ishin plotėsisht tė vetėdijshėm pėr veprim qė kishin bėrė.
2004 – Njė gjykatė belge e dėnon me vdekje Marc Dutrouxin, i cili kishte dhunuar, torturuar dhe vrarė fėmijė.

LINDJET:

1767 - Wilhelm von Humboldt, gjeograf,dhe burr shteti gjerman.
1805 - Giuseppe Mazzini, revulucionar italian dhe themelues i lėvizjes "Italia e Re" nė shek. 19.
1898 - Erich Maria Remarque, letrar gjerman
1932 - Soraya Esfandiary Bakhtiari, bukuroshe persiane, gruaja e dytė eshahut Mohammed Rez Pahlavi.
1949 - Meryl Streep, aktore amerikane
1953 - Cyndi Lauper, kantautore amerikane
1961 - Jimmy Somerville, muzikant anglez
1964 - Dan Brown, shkrimtar amerikan i trillerve detektiv.

VDEKJET:

1691 - Sulejmani i II-tė, sulltan i perandorisė osmane
1961 - Marija Rumune,princeshė rumune dhe mbretėreshė e mbretėrisė sė Jugosllavisė.23 qershor …

23 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 182 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1887 - Krijohet Banff National Park, i pari nė Kanada
1956 - Gamal Abdel Naser zgjidhet kryetar i Egjyptit.
1967 – Presidenti amerikan, Lyndon B. Johnson, takohet me kryeministrit sovjetik, Alexei Kosygin, nė Glassboro tė New Jerseyt, ku u mbajt njė konferencė treditore pėr shqetėsimet e dy superfuqive tė luftės sė ftohtė.
1968 - 74 persona u vranė dhe 150 tė tjerė u plagosėn nė stampede futbolli nė drejtim tė njė daljeje tė mbyllur nė stadiumin e Buenos Airesit.
1972 – Presidenti amerikan, Richard Nixon, dhe shefi i kabinetit tė tij i Shtėpisė sė Bardhė, H. R. Haldeman, incizohen gjatė bisedave tė tyre ku pėrpiqen ta pėrdorin CIA-n pėr ndaljen e hetimeve tė zhvilluara nga FBI-ja pas dyshimeve pėr aferėn Watergate, shkak i sė cilės Nixon dha dorėheqjen.
1981 – Njė aeroplan i kompanisė “India Air” kishte humbur kontrollin mbi territorin ujor irlandez, duke lėnė 329 pasagjerė tė vdekur. Aeroplani nuk kishte kaluar mė shumė se 45 minuta fluturim pas ngritjes nga aeroporti londinez nė momentin kur ka humbur kontaktin me radarėt.
1983 – Papa Gjon Pali i Dytė u takua me liderin e ndėshkuar tė punėtorėve tė Polonisė, Lech Walesa, i cili ishte lider i “Solidaritetit”, njė lėvizje qė nxiti frymėn e rebelimit tė polakėve pėr rrėzimin e komunizmit nė fund tė viteve tetėdhjetė.
1985 - Njė bombė terroriste nė fluturimin Air India 182 rrėzon njė Boeing 747 nė bregun e Irlandės, duke i vrarė tė 329 personat nė avion.
1990 - Moldavia deklaron pavarėsinė.
1992 – “Teflon Don” u dėnua me burgim tė pėrjetshėm. Bosi i krimit tė New Yorkut, John Gotti, ishte dėnuar me dėnimin kapital. Atij nuk i ishte lejuar as e drejta e ankesės. Ai ishte drejtuesi i mafisė mė tė madhe njujorkeze, qė zhvaste dhe vriste njerėz tė biznesit.
1994 - Republika e Afrikės sė Jugut, pasi shfuqizon ligjet mbi Apartheidin, ripranohet nė Mbledhjen e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuar.

LINDJET:

1936 - Konstantinos Simitis, politikan grek.
1937 - Martti Oiva Ahtisaari, politikan finlandez.
1960 - Fadil Vokrri, futbollist.
1972 - Zinedine Zidane, futbollist francez.

VDEKJET:

1996 - Andreas Papandreu, politikan dhe ekonomist grek, premieri i parė socialist dhe themelues i PASOK-ut.

Zero Cool
24-06-13, 16:21
24.06 - 30.06


24 qershor …

24 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 181 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1910 - Japonia sulmon Korenė
1948 - Fillon Bllokimi i Berlinit. Bashkimi Sovjetik bllokon tė gjitha rrugėlidhjet automobilistike dhe hekurudhore midis Gjermanisė Perindimore dhe Berlinit Perindimor.

LINDJET:

1937 - Renzo Arbore - muzikant, kėngėtar, dhe aktor italian
1963 - Demir Reshiti - Shkrimtar
1930 - Claude Chabrol, regjisor francez
1942 - Arthur Brown, kėngėtar amerikan
1987 - Lionel Messi,Futbollist Argjentinas

VDEKJET:

1908 - Grover Cleveland, politikan dhe kryetar amerikan
1996 - Beqir Musliu – Shkrimtar25 qershor …

25 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 180 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1847 - Robėrit zezak tė liruar nga SHBA-tė, themelues tė Liberisė, shpallėn kėtė shtet tė Afrikė Republikė tė Pavarur.Nė tė njejten ditė tė vitit 1862. Liberinė e njohin edhe SHBA-tė.
1950 – Me njė forcė ushtarake prej mbi 100.000 trupash, Koreja Veriore sulmon fqinjin e vet jugor, duke e filluar nė kėtė mėnyrė edhe zyrtarisht luftė ndėrmjet dy Koreve.
1963 – Lindi ylli britanik i rockut, George Michael.
1975 – Mozambiku shpall pavarėsinė nga Portugalia.
1985 – Policia britanike arreston 13 persona pėr lidhjet e tyre me IRA-n kryengritėse, e cila kishte filluar njė fushatė masive tė bombardimeve nė vend.
1991 - Slovenia dhe Kroacia shpallen pavarsinė.
1993 – Kim Campbell jep betimin si kryeministrja e parė femėr e Kanadasė.
1997 – Hulumtuesi francez i gjallesave tė nėndetshme dhe oqeanografike, Jacques Cousteau, ndėrron jetė nė Sydney tė Australisė, nė moshėn 43-vjeēare.
2009 - Pėrurohet autostrada Rrėshen - Kalimash. Rruga e " Bashkimit kombėtarė".
2005 – Mahmoud Ahmadinejas zgjidhet president i Iranit, duke i dhėnė kėshtu njė kah mė ekstrem Republikės Islamike.

LINDJET:

1852 - Antonio Gaudi, arqitekt spanjol
1858 - Georges Courteline, dramatiurg francez
1860 - Gustave Charpentier, kompozitor francez
1864 - Walther Hermann Nernst, kimist dhe fizikant gjerman
1903 - George Orwell, letrar dhe eseist anglez
1925 - Robert Venturi, arqitekt amerikan
1926 - Ingeborg Bachmann, letrare austriake
1961 - Ricky Gervais, komedian, moderator radios dhe aktor britanik
1963 - George Michael, muzikant britanez

VDEKJET:

1533 - Marija Tudor, mbretereshe franceze
1767 - Georg Philipp Telemann, kompozitor gjerman
1861 - Abdul Mexhidi i I-rė, sulltan i prandorisė osmane
1997 - Jacques-Yves Cousteau,hulumtues francez
2009 - Michael Jackson ,kėngėtar, autor, kompozitor, koreograf, valltar amerikan, i quajtur ndryshe "King of Pop" (Mbreti i pop-it).

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Pėrkujtohet pėrvjetori i masakrave nė Ēamėri. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fėmijė. Kjo ishte njė nga masakrat mė tė egra tė grekėve ndaj popullsisė autoktone Shqiptare, nė luftėn e dytė botėrore.26 qershor …

26 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 189 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1945 - Firmoset statuti i Kombeve tė Bashkuara.
1963 - John F. Kennedy flet fjalėt e famshme "Ich bin ein Berliner" nė njė vizit nė Berlinin Perėndimorė.
1976 - Hapet CN Tower, struktura e ngrihetur e lirė nga toka mė e gjatė.
1979 - Muhammad Ali tėrhiqet.
2006 - Republika e Malit tė Zi bėhet anėtari i 192 i Kombeve tė Bashkuara.
2006 - Zbulohet Kari sateliti natyror i Saturnit.

LINDJET:

1824 - William Thomson, fizikant anglez
1892 - Pearl S. Buck, letrae amerikane
1917 - Idriz Ajeti, shkrimtar dhe akademik shqiptar
1925 - Pavel Ivanovič Beljajev, kosmonaut sovjetik
1933 - Claudio Abbado, dirigent italian
1947 - Peter Sloterdijk, filozof gjerman
1956 - Chris Isaak, kėngėtare amerikan
1987 - Div Unik, Rreper Shqiptar

VDEKJET:

2009 - Michael Jackson, muzikant, kėngėtar, autor, kompozitor, koreograf, prodhues dhe valltar amerikan
1994 - A. den Doolaard, shkrimtari holandez

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Luftės kundėr Drogės.27 qershor …

27 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 188ditė deri fundi i vitit.

LINDJE:

1462 - Luj XII, francuski kralj
1550 - Karlo i IX, mbret francez
1846 - Charles Stewart Parnell, politikan irlandez
1877 - Charles Glover Barkla,fizikant britanez
1917 - Prenk Jakova - kompozitori i njohur shqiptar.
1941 - Krzysztof Kieslowski, regjisor filmi polak
1955 - Isabelle Axhani, aktore francezea

VDEKJE:

2001 - Jack Lemmon, aktor amerikan
2007 - Ramiz Delalić,luftėtar boshnjak28 qershor …

28 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 187 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1709 – Rusėt mposhtėn kozakėt nė Betejėn e Poltavės.
1776 – Kolonistėt amerikanė zmbrapsėn njė sulm britanik nga deti nė Charleston.
1911 – Samuel J. Battle u bė polici i parė afrikano-amerikan nė New York City.
1914 – Franz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranė nga njė nacionalist serb nė Sarajevė tė Bosnjės.
1919 – U nėnshkrua Traktati i Versajės duke i dhėnė fund Luftės sė Parė Botėrore, saktėsisht pesė vjet pas fillimit tė saj.
1942 – Trupat gjermane ndėrmorėn njė ofensivė pėr t’i marrė nėn kontroll fushat sovjetike tė naftės nė Kaukaz dhe nė qytetin e Stalingradit.
1944 - Luftės sė Velegllavės. Ndeshja e parė, mė e madhe, e mbrojtėsve tė kufirit shqiptar me njėsitė sulmuese tė armikut komunisto ēetnik serb, filluar me sulmin nė pozicionet e Kikės
1945 – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencėn japoneze nė Filipine.
1950 – Forcat koreanoveriore morėn nėn kontroll Seulin, kryeqytetin e Koresė sė Jugut.
1954 – Ushtarėt francezė filluan tėrheqjen nga provinca Tonkin e Vietnamit.
2001 - U burgossh kryetari i Jugosllavisė Sllobodan Millosheviq, dhe iu dorėzua Gjykatės Ndėrkombėtare pėr krime nė Hagė, kryetar i parė i njė shteti qė i ėshtė dorėzuar Gjykatės Ndėrkombėtare.

LINDJET:

1867 - Luixhi Pirandelo, dramaturg dhe shkrimtar italian (v. 1936)
1960 - John Elway, lojtar futbolli amerikan
1961 - Jeff Malone, lojtar basketbolli amerikan
1963 - Charlie Clouser, tastierė amerikane,
1964 - Mark Grace, lojtar bejsbolli amerikan
1964 - Sanjeev Bhaskar, aktor dhe komedian britanik
1965 - Jessica Hecht, aktore amerikane
1965 - Sonny Strait, aktor amerikan
1966 - John Cusack, aktor amerikan
1966 - Mary Stuart Masterson, aktore amerikane
1967 - Bellows Gil, aktor kanadez
1968 - Adam Woodyatt, aktor anglez
1969 - Danielle Brisebois, aktore amerikane
1969 - Ayelet Zurer, aktore izraelite
1970 - Steve Burton, aktor amerikan
1971 - Tichina Arnold, aktore amerikane
1971 - Louise Bagshawe, novelist dhe politikan britanik
1971 - Fabien Barthez, futbollist francez

VDEKJET:

1568 - Primož Trubar, reformator protestant slloven
1836 - Xhejms Madison, presidenti i katėrt i SHBA-sė (l. 1751)
1914 - Franz Ferdinand, arqidukė i Austrisė (l. 1863)
1967 - Oskar Maria Graf, letrar gjerman
1968 - Otto Hahn, kimist dhe fizikant gjerman29 qershor …

29 qershori ėshtė dita e njėqindeshtatėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 186 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1960 – Korporata britanike e emetimit, e njohur si BBC, lansoi projektin e saj pėr televizionin e ri. Qendra Televizive do tė ishte njė “Hollywood” i vogėl britanik krahasuar me atė amerikan.
1970 – SHBA-ja i jep fund ofensivės sė madhe ushtarake nė Kamboxhia.
1974 – Marina Estela Isabela Martinez de Peron zgjidhet femra e parė presidente e Argjentinės, duke u betuar si drejtuesja e re e Republikės sė Argjentinės. Ajo mori kėto pėrgjegjėsi nga burri i saj president, i cili kishte telashe tė mėdha shėndetėsore. Ajo u bė edhe presidentja mė e re amerikane.
1981 – Njė sulm me bomba nė selitė e Partisė Islamike tė Iranit la tė vdekur 72 persona.
1995 – Njė mision amerikan i hapėsirės i bashkohet njė mision rus, duke kryer pėr herė tė parė pas 20 vjetėsh njė aksion tė pėrbashkėt nė kozmos. Dėrgimi i dy astronautėve amerikanė nė stacion rus tė hapėsirės “Mir” sinjalizoi njė epokė tė re bashkėpunimi.
2001 – Qeveria britanike njoftoi se njė memorial kushtuar princeshės sė Wales, Diana, do tė ndėrtohet nė Hyde Park tė Londrės. Diana vdiq pas njė pėrplasjeje me makinė nė Paris.
2008 – Thomas Beathie bėhet mashkulli i parė qė lind njė fėmijė. Ai lind njė vajzė pas ndėrrimit tė organeve gjenitale. Beathie ka njoftuar se ėshtė sėrish shtatzėnė.

LINDJET:

1798 - Willibald Alexis, letrar gjerman
1886 - Robert Schuman,politikan francez
1900 - Antoine de Saint-Exupéry,pilot dhe letrar francez
1930 - Oriana Fallaci,letrare italiane
1942 - Gilberto Gil, politikan dhe kengetarė brazilian
1946 - Gitte Haenning, kengetare daneze
1963 - Anne-Sophie Mutter, a violiniste gjermane
1982 - Admir Vladavić, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1861 - Elizabeth Barrett Browning, letrare britaneze
1945 - Mustafa Busuladžić, imtelektual boshnjak
2011 - Teki Dervishi, publicist dhe shkrimtar shqiptar

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita kundėr kancerit30 qershor …

30 qershori ėshtė dita e njėqindetetėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 185 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1960 – Republika e Kongos siguron pavarėsinė nga Belgjika.
1963 – Kardinali Giovanni Montini emėrohet Papa Pali VI.
1971 – Ekipi treanėtarėsh i fluturakes sovjetike tė hapėsirės “Soyuz II” vdes nė tentativėn pėr tė rihyrė nė atmosferėn e Tokės, si pasojė e rėnies sė presionit tė ajrit. Ata kishin caktuar njė rekord tė qėndrimit nė hapėsirė prej 570 orėsh e 22 minutash.
1974 – Alberta King, nėna e liderit tė tė drejtave civile tė zezakėve nė SHBA, Martin Luther King, ėshtė vrarė gjatė njė meshe kishtare.
1990 – Gjermania Lindore dhe ajo Perėndimore i bashkuan ekonomitė e tyre me Lindjen qė adoptoi markėn gjermano-perėndimore si valutė tė saj.
1997 – Britania ktheu Hong Kongun pėrsėri nė qeverisje tė Kinės.
2004 – Sonda hapėsinore e NASA-s “Cassini” kaloi nėpėr unazat e Saturnit dhe nė orbitė tė saj, nė studimin mė tė hollėsishėm tė bėrė ndonjėherė nė planetin e gjashtė mė tė largėt tė Tokės.
2005 – Parlamenti spanjoll i dha aprovimin e fundit ligjit qė legalizon martesat homoseksuale, duke e kundėrshtuar haptazi Kishėn Katolike. Spanja kėshtu bėhet vetėm shteti i katėrt pas Kanadasė, Belgjikės dhe Holandės qė lejon martesat e tė njėjtės gjini.

LINDJET:

1964 - Jürgen Klinsmann, futbollist dhe trener gjerman.
1966 - Mike Tyson, bokser amerikan.

VDEKJET:

1974- Vannevar Bush, inxhinier dhe politikan amerikan (lindi mė 1890)
1976 - Firpo Marberry, lojtar bejsbolli amerikan (lindi mė 1898)
1984 - Lillian Hellman, dramaturgut amerikan (lindi mė 1905)
1985 - Haruo Remeliik, 1 Presidenti i Palau (lindi mė 1933)
1993 - George "Spanky" McFarland, aktor amerikan (lindi mė 1928)
1993 - Wong Ka Kui, Hong Kong kėngėtar (lindi mė 1962)
1995 - Gale Gordon, aktor amerikan (lindi mė 1906)
1995 - Georgi Beregovoi, kozmonaut sovjetik (lindi mė 1921)
1995 - Phyllis Hyman, jazz kėngėtar amerikan (lindi mė 1949)
1997 - Larry O'Dea, profesionale mundės Australian (lindi mė 1944)
2001 - Chet Atkins, amerikan kitarė vend lojtar dhe producent (lindi mė 1924)
2001 - Joe Henderson, jazz saxophonist amerikan (lindi mė 1937)
2003 - Buddy Hackett, aktor amerikan i teatrit (lindi mė 1924)
2003 - Robert MekKloski, shkrimtar amerikan dhe illustrator (lindi mė 1915)
2004 - Jamal Abro, shkrimtar Pakistani (lindi mė 1924)
2005 - Clancy Eccles, Jamaican reggae-kėngėtar kompozitore (lindi mė 1940)
2006 - Robert Gernhardt, shkrimtar satirik gjerman (lindi mė 1937)
2007 - Sahib Singh Verma, politikan indian (lindi mė 1943)
2009 - Pina Bausch, koreograf gjerman (lindi mė 1940)

Zero Cool
03-07-13, 18:34
01.07 - 07.07


1 korrik…

1 korriku ėshtė dita e 182 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 183 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1991 - Stjepan Mesiē, pas njė muaji vonesė u zgjodh kryetar kryesisė sė Jugosllavisė.
1997 - Pas 99 vite sundimi nga Britania e Madhe, Hong Kongu i ėshtė kthyer Kinės.

LINDJET:

1646 - Gottfried Wilhelm Leibniz, filozof gjerman
1780 - Carl von Clausewitz, general prusisė
1804 - George Sand, letarare franceze
1894 - Isaak Babel, gazetar rus
1925 - Franca Magnani, gazetare italiane
1934 - Sydney Pollack, američki glumac i režiser
1945 - Hamdi Gashi, punonjės shkencor shqiptar
1953 - Jadranka Kosor, gazetare dhe politikane kroate
1961 - Diana Spencer, princeza e Uellsit
1961 - Carl Lewis, atlet amerikan
1967 - Pamela Anderson, aktore kanadeze
1977 - Liv Tyler, aktore amerikane

VDEKJET:

1736 - Ahmed i III-tė, sulltan i Perandorisė osmane
1971 - William Lawrence Bragg, fizikant anglez
1974 - Juan Perón, gjeneral dhe kryetar argjentinas
1983 - Buckminster Fuller, američki arqitekt, dizajner, filozof dhe shkrimtar amerikan
2004 - Marlon Brando, aktor amerikan
2004 - Jasper Ridley, letrar britanez2 korrik…

2 korriku ėshtė dita e 183 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 182 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1839 – Robėrit afrikanė nė njė anije “Amistad” ngrihen dhe rebelohen kundėr zotėrinjve tė tyre.
1881 – James Gardield, presidenti i 20-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, plagoset nė Washington dhe si pasojė e kėsaj vdes nė muajin shtator.
1917 – Gjatė Luftės sė Parė Botėrore, Greqia i shpall luftė Gjermanisė dhe aleatėve tė saj.
1961 – Shkrimtari Ernest Hemmingway vdes nga infektimi i plagės sė vetėshkaktuar nga njė armė zjarri nė Ketchum, Idaho.
1964 – Presidenti amerikan, Lyndon Johnson, nėnshkruan Projektligjin pėr tė drejtat civile.
1990 - Filloi hyrja masive nė ambasada. Filluan demostratat nė gjithė vendin. Goditje e ashpėr ndaj diktaturės dhe shėrbetorėve tė saj nė Tiranė.
1990 - Dita e shpalljes sė Deklaratės Kushtetuese nė Kosovė.
1992 – IRA pranon vrasjen e tre personave, pėr tė cilėt pretendonte se jepnin informata pėr aktivitetet e tyre.
1999 – Shkrimtari amerikan, Mario Puzo – autor i librit “Kumbari” – vdes nė moshėn 78-vjeēare.
2005 – Ngjarja mė e madhe globale muzikore “Live 8” mbahet nė tentim pėr tė rritur vetėdijen pėr varfėrinė nė Afrikė.

LINDJET:

1714 - Christoph Willibald Gluck, kompozitor gjerman
1724 - Friedrich Gottlieb Klopstock, shkrimtar gjerman
1862 - William Henry Bragg, muzikant anglez
1869 - Hjalmar Söderberg, shkrimtar, gazetar suedez
1877 - Hermann Hesse, letrar zvicrano-gjerman , fitues i ēmimit Nobel pėr letersi
1903 - Olavi i V, mbret norvegjez
1904 - René Lacoste, teniser dhe kreator mode francez
1925 - Patrice E. Lumumba, politikan afrikan dhe kryetar i Kongos
1930 - Carlos Menem, politikan argjentinas
1940 - Kenneth Clarke, politikan britanik
1947 - Larry David, aktor, shkrimtar, humorist dhe drejtor filmi
1985 - Ashley Tisdale, aktore dhe kėngėtare Americane

VDEKJET:

1566 – Nostradamusi astrologu i njohur francez.
1961 - Ernest Heminguej, shkrimtar amerikan.3 korrik…

3 korriku ėshtė dita e 184 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 181 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2005 - zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri
2010 - Kongo: Mbi 270 viktima nga eksplodimi i cisternės,

LINDJET:

1962 - Tom Cruise, aktor amerikan
1968 - Ramush Haradinaj, politikan kosovar

VDEKJET:

1935 - André Citroen, inxhinjer francez me prejardhje holandeze
1945 - Sotir Kolea, publicist, folklorist, leksikograf shqiptar (l. 1872)
1971 - Jim Morrison, kėngėtar amerikan4 korrik…

4 korriku ėshtė dita e 185 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 180 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - Kongresi Amerikan miratoi Deklaratėn e Pavarėsisė nga Mbretėria e Britanisė sė Madhe

LINDJET:

1807 - Giuseppe Garibaldi,ushtarak italian
1855 - Vlaho Bukovac, piktor kroat
1964 - Edi Rama

VDEKJET:

1826 Xhon Adams, presidenti i 2-tė i SHBA-sė. (Lindi mė 1735).
Tomas Xheferson, presidenti i 3-tė i SHBA-sė. (Lindi mė 1743).
1831 - James Monroe, presidenti i 5-tė i SHBAsė (Lindi mė 1758)
1881 - Hasan Tahsini, i njohur si Hoxha Tahsini, rilindas, filozof, matematikan, psikolog shqiptar.
1918 - Cari i Rusisė Nikolla II
1934 - Marie Curie, fizikante dhe kimiste franko-polake. Laureante e Ēmimit Nobel pėr Fizikė

FESTAT DHE PERVJETORET:

Dita e pavarėsisė e SHBA.5 korrik…

5 korriku ėshtė dita e 186 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 179 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1687 – Isak Njuton botoi "Philosophię Naturalis Principia Mathematica" (Parimet Matematike tė Filozofisė Natyrore).
1804 – Autori amerikan, Nathaniel Hawthorne, lindi nė Salem tė Massachusettsit.
1946 – Filipinet fituan pavarėsinė.
1958 – Karol Wojtyla, qė mė vonė do tė bėhej Papa Gjon Pali i Dytė, u caktua peshkop ndihmės nė Krakow, nė vendlindjen e tij, Poloni.
1960 – Ylli i 50-tė iu shtua flamurit amerikan pėr ta pėrfaqėsuar shtetin e ri, Hawain.
1966 – Presidenti Lyndon B. Johnson e ktheu nė ligj Aktin pėr Lirinė e Informacioneve.
1976 – Komandosėt izraelitė ndėrmorėn operacionin “Entbebe” nė Uganda, duke shpėtuar pothuajse tė gjithė pasagjerėt dhe ekuipazhin e njė aeroplani tė “Air Francė” qė ishte marrė nga rrėmbyesit palestinezė.
1987 – Klaus Barbie, ish-shefi i Gestapos, i njohur si “Kasapi i Lyonit” u shpall fajtor nga njė gjykatė franceze pėr krime kundėr njerėzimit dhe u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.
1990 - pushteti serb okupon RTV e Prishtinės dhe e mbyll atė. Tė gjithė puntorėt shqiptar tė RTP i largon nga puna.
1994 - pas 27 viteve Jaser Arafat kthehet nė Palestinė dhe paralajmėron krijimin e shtetit tė pavarur Palestinez.
2001- Qevria e Maqedonisė dhe kryengritėsit shqiptarė arrijnė marrėveshjen pėr paqė.Me kėtė marrėveshje u arrit tė ndėrprehet konflikti, i cili u nėnshkrua mė 13 gusht nė Ohėr.
2009 – Kurora e Statujės sė Lirisė u rihap pėr turistėt pėr herė tė parė qė nga sulmet terroriste tė 11 shtatorit 2001.

LINDJET:

1853 - Cecil Rhodes, ekonomist britanez
1857 – Clara Zetkin, politikane dhe luftare per te drejtat e gruas gjermane
1889 – Jean Cocteau, letrar, regjisor, fotograf dhe koreograf francez
1891 - Tin Ujević, letar kroat
1911 – Georges Pompidou, politikan francez

VDEKJET:

1987 - Vexhi Buharaja, studjues orientalist, pėrkthyes shqiptar
6 korrik…

6 korriku ėshtė dita e 187 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 178 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1483 – Mbreti anglez, Richardi i Tretė, mori fronin
1777 – Forcat britanike morėn kontrollin mbi Fort Ticonderoga gjatė revolucionit amerikan.
1854 – U mbajt takimi i parė zyrtar i Partisė amerikane Republikane.
1917 – Forcat arabe morėn nga turqit kontrollin mbi portin Aqaba, gjatė Luftės sė Parė Botėrore.
1923 – U formua Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike.
1957 – Tinejxherėt John Lennon dhe Paul McCartney u takuan pėr herė tė parė nė njė kishė nė Liverpool tė Anglisė, pas njė performance tė grupit muzikor tė Lennonit, “The Quarrymen”.
1962 - Sipas gazetės “Rilindja”, erdhė nė jetė banori i 1 miliont i Kosovės.
1989 – Ushtria amerikane shkatėrroi raketat e saj tė fundit “Pershing 1-A”.
1998 – Vdiq kauboji qė u bė i famshėm si kėngėtar, Roy Rogers.
2003 – Lideri liberian, Charles Taylor, pranoi njė ofertė pėr azil nė Nigeri.
2000 - vala nxehtėsisė e cila pėrfshhiu Evropėn Jugore, me tempeatura tė cilat kaluan edhe 45 gradė celsius shkaktoi vdekjen e 25 njerzve dhe shum zjarreve.

LINDJET:

1907 – U lind Frida Kahlo, piktorja meksikane qė bėri famė me veprat e saj surrealiste dhe ekspresioniste.
1946 - George W. Bush, president i 43-tė i SHBA-sė
1975 - Curtis James Jackson III, köngötar amerikan
Lindi BESIM DINA.
Lindi VULLNET MALIQI.
Lindi NDRIQON SHABANI.
Lindi MILAIM MUSTAFA.
Lindi BESIM FETAHU.
Lindi ANESA OSMANI.

VDEKJET:

98 - Martirizimi i Shėn Astit, episkop i Durrėsit, mbaroi jetėn e tij mbi kryq, i lyer me mjaltė dhe i thumbuar nga bletėt, pranė mureve tė kalasė sė Durrėsit.
1553 - Edvardi i VI-tė, mbret anglez
1946 - Bedri Pejani, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė (l. 1885
1959 - George Grosz, piktor gjerman
1962 - William Faulkner, prozator amerikan, fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi.
1971 - Louis Armstrong, jezz muzikant amerikan
1999 - Joaquķn Rodrigo, kompozitor spanjoll

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Shėn Asti, shenjtor i Durrėsit.
Dita nderkombetare e puthjes7 korrik…

7 korriku ėshtė dita e 188 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 177 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1307 – Vdiq mbreti i Anglisė, Eduardi I, nė njė udhėtim drejt veriut pėr tė marrė pjesė nė njė kryengritje nė Skoci. Froni mbretėror u pasua nga Eduardi II.
1807 – Franca dhe Rusia nėnshkruan Traktatin e Tilsitit, nėpėrmjet tė cilit u bėnė aleatė dhe ndan Evropėn mes tyre.
1854 – Vdiq fizikani George Simon Ohm. Njėsia matėse e rezistencės elektrike e mban emrin e tij.
1898 – SHBA-ja e aneksoi Havain.
1937 - Forcat ushtarake japoneze sulmojnė Kinėn. Fillimi i luftės Sino-Japoneze.
1946 – Murgesha e lindur nė Itali, Frances Xavier Cabrini, u kanonizua si e shenjta e parė amerikane.
1954 – Elvis Presley bėri debutimin e tij tė parė nė radio, kur radiostacioni i Memphisit WHBQ, emetoi incizimin e tij tė parė, “That’s all Right”.
1997 – Shkencėtarėt Aleksander Gundel dhe Jurgen Zullei, qė punonin nė studimin e gjumit, zbuluan se njerėzit nuk bėjnė gjumė tė rehatshėm nė kozmos.
2005 – Sulmet terroriste nė tri stacione nėntokėsore dhe njė autobus dykatėsh shkaktuan vdekjen e 52 personave dhe katėr kamikazėve, nė sulmin mė tė madh nė Londėr qė nga Lufta e Dytė Botėrore.
2009 - Jordania njeh Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1860 - Gustav Mahler, kompozitor dhe dirigjent austriak
1887 - Marc Chagall, piktor franko-ruso
1893 - Miroslav Krleža, letrar i madh kroat
1901 - Vittorio De Sica, regjisor italian
1915 - Yul Brynner, aktor amerikan
1922 - Pierre Cardin, kreator mode nga Franca
1930 - Biljana Plavšić, politikane serbe nga Bosnja dhe Hercegovina
1940 - Ringo Starr, muzikant anglez
1943 - Toto Cutugno, kėngėtar italian
1981 - Omar Naber, kėngėtar slloven

VDEKJET:

98 - Martirizimi i dėshmorėve tė krishterė nė Durrės: i Peregrinit dhe atyre qė ishin me tė, Lukianit, Pompeit, Hesikit, Papiut, Saturninit e Gjermanit, tė ardhur nga Italia, tė cilėt i mbyti nė det guvernatori pagan i Durrėsit, Agrikola, sepse pohuan publikisht besimin e krishterė bashkė me Shėn Astin.
1973 - Max Horkheimer, filozof dhe sociolog gjerman.
1997 – Vdiq Mate Boban, ish-president i entitetit tė kroatėve tė Bosnjės, Herceg-Bosnja. Boban, presidenti i parė i “Herceg-Bosnja”, i shpallur nė kulmin e luftės kroato-myslimane, nė gusht tė vitit 1993, ishte hequr nga ky funksion pas nėnshkrimit tė Marrėveshjes sė Washingtonit, ku u krijua Federata Myslimano-Kroate.

Zero Cool
10-07-13, 16:29
08.07 - 14.078 korrik…

8 korriku ėshtė dita e 189 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 176 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1497 - Vasko de Gama, detari portugjez lundroi nga Lisbona nė rrugėtimin e tij tė parė nė tė cilin gjeti rrugėn detare pėr nė Indi rreth Kepit tė Shpresės sė Mirė.

LINDJET:

1809 - Ljudevit Gaj, politikan kroat
1819 - Vatroslav Lisinski, kompozitor kroat
1836 - Joseph Chamberlain, politikan britanez
1885 - Ernst Bloch, filozof gjerman
1951 - Anjelica Huston, aktore amerikane
1960 - Ena Begović, aktore kroate
1964 - Linda de Mol, yll i TV holandeze
1974 - Elvir Baljić, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1873 - Franz Xaver Winterhalter, portretist dhe litograf gjerman
1934 - Kristo Luarasi, veprimtar i Rilindjes Kombėtare Shqiptare.
1949 - Joaquķn Torres Garcķa, piktor dhe shkrimtar uruguaian
1967 - Vivien Leigh, aktore teatri dhe filmi angleze9 korrik…

9 korriku ėshtė dita e 190 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 175 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

540 – Mbreti anglez Henry VIII anuloi martesėn e tij gjashtėmujore me bashkėshorten e katėrt, Anne Cleves.
1776 – Deklarata e Pavarėsisė iu lexua trupave tė gjeneralit George Washington nė New York.
1816 – Argjentina shpalli pavarėsinė nga Spanja.
1850 – Zachary Taylor, presidenti i 12–tė i SHBA–sė, ndėrroi jetė nė Washington, pas vetėm 16 muajsh nė post.
1877 – nė Londėr ėshtė organizuar turneu i parė i tenisit.
1947 – U paralajmėrua fejesa e princeshės britanike Elizabeth me Philip Mountbatten.
1974 – Ish–kryegjyqtari amerikan, Earl Warren, vdiq nė moshėn 83–vjeēare.
1992 – Kandidati presidencial demokrat, Bill Clinton, zgjodhi senatorin Al Gore nga Tennessee si kandidat tė tij pėr nėnkryetar.
1997 – Boksieri Mike Tyson u ndalua tė boksonte dhe u gjobit me tre milionė dollarė, pasi qė ia kėputi veshin kundėrshtarit tė tij, Evander Holyfield.
1997 – Nė Gostivar tė Maqedonisė ndodhėn protestat e popullatės shqiptare pas arrestimit tė kryetarit tė komunės Rufi Osmani, i cili e ngriti flamurin shqiptar nė ndėrtesėn komunės nė kėtė qytet.
2001 – Njė gjykatė nė Kil vendosi se gjenerali Augusto Pinochet nuk mund tė gjykohej pėr shkelje tė tė drejtave tė njeriut, pėr shkak tė shėndetit tė tij tė pėrkeqėsuar.
2004 – Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė vendosi se rrethoja e planifikuar izraelite nė Bregun Perėndimor paraqiste shkelje tė ligjit ndėrkombėtar
2011 – Ėshtė shpallur pavarėsia e Sudanit jugor nga Sudani verior.

LINDJET:

1858– Franz Boas, antropolog amerikan.
1932 – Donald Rumsfeld, politikan amerikan.
1957 – Ardian Klosi, publicist, aktivist i shoqėrisė civile nė Shqipėri. (v. 2012)

VDEKJET:

1850 – Zachary Taylor, politikan dhe kryetar i SHBA–ve10 korrik…

10 korriku ėshtė dita e 191 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 174 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1850 – Nėnkryetari amerikan, Millard Fillmore, mori presidencėn, pas vdekjes sė presidentit Zachary Taylor.
1890 – Wyoming u bė shteti i 44–t i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
1943 – Forcat amerikane dhe britanike pushtuan Sicilinė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
1951 – Nė Kaesong filluan bisedimet pėr pėrfundimin e luftės koreane.
1964 – U lansua albumi "A Hard Day's Night" i “Beatlesave”.
1973 – Bahamet fituan pavarėsisė, pas pushtimit kolonial treqindvjeēar britanik.
1989 – Mel Blanc, zėri i personazheve tė filmave tė animuar, Bugs Bunny, Daffy Duck dhe Porky Pig, ndėrroi jetė nė moshėn 81–vjeēare.
1991 – Boris N. Yeltsin dha betimin si kryetari i parė i zgjedhur me vota demokratike i Republikės Ruse.
1995 – Nobelistja Aung San Suu Kyi u lirua pėrkohėsisht nga arresti mbi gjashtėvjeēar shtėpiak nė Birmani.

LINDJET:

1980 – Jessica Simpson – Aktore dhe Kėngėtare nga ShBA11 korrik…

11 korriku ėshtė dita e 192 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 173 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1995 - Ushtria serbe hyn nė Srebrenicė dhe vrasin rreth 8000 meshkuj mysliman tė moshave tė ndryshme.

LINDJET:

1572 - Ben Jonson, dramaturg anglez
1767 - John Quincy Adams, presidenti i 6-tė i SHBA-sė (v. 1848)
1772 - Pietro Carlo Guglielmi, kompozitor italian
1836 - Carlos Gomes, kompozitor brazilian
1934 - Giorgio Armani, dizajner ialian
1942 - Esat Stavileci, jurist
1951 - Aleksandėr Peēi, kompozitor shqiptar
1959 - Suzanne Vega, kantautore amerikane
1959 - Richie Sambora ,kitaristi, prodhues, muzikant dhe Kantautore, solist American i bandė roku Bon Jovi
1972 - Michael Rosenbaum, aktor amerikanc
1979 - Éric Abidal,futbollist francez

VDEKJET:

1839 - Mahmuti i II-tė, sulltan i Peradnorise osmane
1974 - Pär Lagerkvist, letrar suedez
1982 - Mehmed Meša Selimović, letrar boshnjak
FESTAT DHE PĖRVJETORET:
Dita Boterore e Popullsise12 korrik…

12 korriku ėshtė dita e 193 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 172 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1543 – Mbreti i Anglisė, Henri i Shtatė martohet me gruan e tij tė gjashtė dhe tė fundit, Catherne Parr. Martesa ishte kryer nė Pallatin Hampton.
1562 – Ushtruesi i detyrės sė ipeshkvit tė Yucatanit, Diego de Landa, dogji librat e shenjtė tė civilizimit Maja.
1804 – Ish-sekretari i Thesarit tė Shteteve tė Bashkuara, Alexander Hamilton, vdes pasi ishte qėlluar nė njė duel.
1812 – Gjatė luftės ndėrmjet SHBA-sė dhe Kanadasė, trupat amerikane pushtojnė Windsorin e Ontarios.
1862 – Kongresi amerikan autorizoi ndarjen e Medaljes sė Nderit.
1920 – Ishte nėnshkruar Traktati paqėsor ndėrmjet Lituanisė dhe Bashkimit Sovjetik. Ky i fundit me kėtė marrėveshje pranonte pavarėsinė e shtetit lituanes.
1962 – Grupi legjendar i rok ‘n’ rollit pėr herė tė parė performoi nė ndonjė koncert. Ai ishte paraqitur nė njė klub tė Londrės.

LINDJET:

1967 - John Petrucci - Kitaristi dhe themeluesi i bendit Dream Theater
100 p.e.s. Jul Cezari - Perandor i Romės

VDEKJET:

1536 - Erazmo Roterdams, humanist, letrar, filolog dhe filozof holandez.13 korrik…


3 sabah para sahatit, zc shkon nė pushime :biggrin:

13 korriku ėshtė dita e 194 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 171 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1793 – Shkrimtari revolucionar francez, Jean Paul Marat, u ther pėr vdekje nga Charlotte Corday, e cila u ekzekutua katėr ditė mė vonė.
1863 – Trazirat kundėr Luftės Civile amerikane shpėrthyen nė qytetin e New Yorkut dhe rreth 1.000 persona u vranė brenda tri ditėve.
1960 – John F. Kennedy e siguroi nominimin presidencial nė SHBA, nė kuvendin e partisė sė tij nė Los Angeles.
1977 – Njė ndėrprerje 25-orėshe e rrymės preku qytetin e New Yorkut, pasi qė vetėtima kishte dėmtuar rrjetin energjetik.
1985 – Live Aid, njė koncert ndėrkombėtar roku u mbajt nė Londėr, Philadelphia, Moskė dhe Sydney, pėr tė mbledhur para pėr tė varfrit e Afrikės.
2003 – Me bekimin e administratorėve amerikanė, irakianėt inauguruan kėshillin e tyre tė parė qeverisės pas rrėzimit tė Saddam Hysseinit.
2006 – Izraeli i vuri bllokadė detare Libanit dhe e sulmoi aeroportin Bejrutit si dhe bazat ushtarake libaneze. “Hezbollahu” ndėrkaq hodhi dhjetėra raketa mbi Izraelin.
2007– Ish-magnati mediatik, Conrad Black, u shpall fajtor nė Chicago pėr mashtrim. Ai ėshtė duke e vuajtur dėnimin gjashtėvjeēar me burgim nė njė burg federal tė Floridės.

LINDJET:

100 p.l.k., Julije Cezar, udhėheqės ushtarak romak, shkrimtar dhe diktator diktator
1841 - Otto Wagner, arkitekt austriak
1867 - Murat Toptani, atdhetar, poet dhe skulptor shqiptar, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
1927 - Silvio Francesco, kėngėtar italian
1942 - Harrison Ford, aktor amerikan
1954 - Sezen Aksu, kengėtare turke
1968 - Omi Minami, dubluese japoneze

VDEKJET:

1921 - Gabriel Lippmann, fizikant francez
1943 - Ivan Goran Kovačić, letrar kroat
1954 - Frida Kahlo, aktore meksikane14 korrik…

14 korriku ėshtė dita e 195 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 170 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 – Gjatė revolucionit francez, qytetarėt e Parisit depėrtuan nė burgun e Bastilles dhe i liruan shtatė tė burgosurit qė ndodheshin brenda.
1913 – Lindi Gerald R. Ford Jr., presidenti i 38-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės. Emri i tij nė lindje ishte Leslie Lynch King Jr, mirėpo bashkėshorti i dytė i nėnės sė tij mė vonė e birėsoi dhe ia ndėrroi emrin.
1933 – Tė gjitha partitė politike gjermane, me pėrjashtim tė Partisė Naziste, u shpallėn tė paligjshme nė Gjermani.
1958 – Ushtria e Irakut e rrėzoi monarkinė.
1965 - Adlai E. Stevenson Jr., kandidati presidencial demokrat nė vitet 1952 dhe 1956,vdiq nė moshėn 65-vjeēare.
1997 – Tribunali i Hagės dėnoi Dushan Tadiqin, serb i Bosnjės me 20 vjet burgim pėr dhunė mbi fqinjtė e tij myslimanė dhe kroatė nė kuadėr tė njė fushate vdekjeprurėse tė terrorit dhe torturės.
2007 – Koreja Veriore i tha SHBA-sė se e ka mbyllur reaktorin e saj bėrthamor, disa orė pasi qė njė anije hyri nė portin verikorean pėrplot me naftė.

LINDJET:

1798 - Alessandro Antonelli, i arkitekt italian
1862 - Gustav Klimt, piktor austriak
1889 - Ante Pavelić, nacionalist kroat dhe udheheqės i SHPK (1941-1945)
1903 - Irving Stone,letrar maerkan
1918 - Ingmar Bergman, regjisor suedez
1919 - Lino Ventura, aktor fancezo-italian
1939 - Karel Svoboda, kompozitor ēek
1942 - Javier Solana, politikan spanjoll
1943 - Hrvoje Hitrec, skenarist dhe letar kroat
1985 - Altuna sejdiu, kėngetare maqedonase-kosovare

FESTAT DHE PERVJETORET:

Dita Kombėtare nė Malit tė Zi
Dita e Republikės sė Francės.

Zero Cool
11-08-13, 12:56
15.07 - 21.07


15 korrik…

15 korriku ėshtė dita e 196 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 169 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1948 – Presidenti amerikan, Harry S. Truman, u nominua pėr njė mandat tė dytė gjatė Kuvendit tė Partisė Demokrate nė Philadelphia.
1971 – Presidenti Richard Nixon paralajmėroi se do ta vizitonte Republikėn Popullore tė Kinės pėr tė kėrkuar “normalizim tė raporteve”.
1976 – Odiseja 36-orėshe e rrėmbimit filloi pėr 26 nxėnės dhe shoferin e autobusit tė tyre, pasi qė ata u rrėmbyen nga tre tė armatosur nė Kalifornia dhe u mbajtėn nė njė qeli nėntokėsore. Tė rrėmbyerit ikėn dhe nuk pati tė lėnduar.
1979 – Presidenti amerikan, Jimmy Carter, mbajti njė fjalim, nė tė cilin kritikoi “krizėn e besimit” nė Amerikė. Ndonėse ai nuk e shfrytėzoi kėtė term, fjalimi mbeti i njohur si fjalimi i “sėmundjes”.
1996 – MSNBC-ja, njė rrjet 24-orėsh me lajme, bėri debutimin e tij nė televizionin kabllor dhe nė internet.
1997 – Disenjatori Gianni Versace u qėllua pėr vdekje jashtė shtėpisė sė tij nė Miami. I dyshimti pėr vrasjen e tij, Andrew Phillip Cunanan, u gjet i vdekur tetė ditė mė vonė.
2002 – John Walker Lindh, amerikani qė kishte luftuar pėrkrah talebanėve nė Afganistan, deklaroi se ndihet fajtor, nė kuadėr tė njė marrėveshjeje qė ia kursente atij burgimin e pėrjetshėm.
2007 – Dioqeza romano-katolike e Los Angelesit paralajmėroi se do t’i shpenzonte 660 milionė dollarė si dėmshpėrblim pėr rastet e abuzimeve nga kleri.

LINDJET:

1606 – Lindi piktori Rembrandt nė qytetin Leiden tė Holandės.
1901 - Nicola Abbagnano, filozof italian
1930 - Jacques Derrida, filozof francez
1949 - Carl Bildt, politikan suedez,
1963 - Brigitte Nielsen, akore daneze
1971 - Danijela Martinović, kengetare kroate

VDEKJET:

1876 - Aleksander Fredro, dramaturg polak
1904 - Anton Pavlovič Čehov, letrar rus
1915, u vra Ēerēiz Topulli nė Shkodėr.
1919 - Hermann Emil Fischer, bikimis gjerman


16 korrik…

16 korriku ėshtė dita e 197 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 168 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

622 – Muhamedi a.s.filloi Hixhren nga Mekka nė Medina, e cila ditė shenon edhe vitin e ri mysliman.
1790 – ėshtė ndėrtuar Shtėpia e Bardhė, rezidenca e kryetarit amerikan.
1945 – ėshtė testuar bomba e parė atomike me 6 kg pluton nė Alamagordo, New Mexico.
1979 – Sadam Huseini zgjidhet kryetar i Irakut.
1998 – Konstituohet Parlamenti i Republikės sė Kosovės.

LINDJET:

1606 – Rembrandt, piktor holandez
1872 – Roald Amundsen, hulumtues norvegjez
1896 – Trygve Lie, politikan norvrgjez
1901 – Stjepan Mihalić, letrar kroat
1907 – Barbara Stanwick – aktore amerikane
1941 – Mišo Kovač – kengetar kroat
1943 – Reinaldo Arenas, letrar kubanez

VDEKJET:

1557 – Anne od Clevesa, gruaja e katert e mbretit anglez Henrikut tė VIII–tė
1707 – Mustafa Ejubović, shkrimtar boshnjak nė gjuhen arabe
1916 – Ilja Iljič Mečnikov, ruski biolog
1985 – Heinrich Böll,shkrimtar gjerman, fitues i ēmimit Nobel nė vitin 1972


17 korrik…

17 korriku ėshtė dita e 198 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 167 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1821 – Spanja ia dorėzoi Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės Floridėn.
1898 – Ushtarėt spanjollė nė Santiago tė Kubės iu dorėzuan forcave amerikane gjatė Luftės spanjolle-amerikane.
1917 – Derisa Britania ndodhej nė luftė me Gjermaninė, familja mbretėrore britanike ndėrroi mbiemrin nga Saxe-Coburg Gotha nė Windsor.
1945 – Presidenti amerikan Harry S. Truman, lideri sovjetik Josef Stalin dhe kryeministri britanik Winston Churchill filluan takimin nė Potsdam gjatė samitit tė fundit tė aleatėve tė Luftės sė Dytė Botėrore.
1955 – U hap Disneyland nė Anaheim tė Kalifornisė.
1967 – Saksofonisti dhe kompozitori i muzikės jazz, John Coltrane, vdiq nė moshėn 40-vjeēare.
1979 – Presidenti i Nikaraguas, Anastasio Somoza, dha dorėheqjen dhe iku nė ekzil nė Miami.
1996 – Njė aeroplan “Boeing 747” qė ishte nisur drejt Parisit, eksplodoi dhe u pėrplas nė New York, pak pas nisjes nga aeroporti ndėrkombėtar “John F. Kennedy”. Tė 230 personat nė bord humbėn jetėn.
2000 – Bashar Assad, i biri i Hafez Assadit, u bė presidenti i 16-tė i Sirisė.
2005 – Tribunali Special pėr Irakun paraqiti rastin e vet tė parė kundėr Saddam Husseinit, pėr masakrėn e shiitėve tė vitit 1982.
Mė 17 korik vriten mbi 200 civil shqiptar gjatė luftimeve nė Rahovec (Kosovė)

VDEKJET:

1790 - Adam Smith, babai i Ekonomisė Politike
1976 - Dr. Hasan Kaleshi historian etnograf dhe albanolog shqiptarė.


18 korrik…

18 korriku ėshtė dita e 199 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 166 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1988 - Ushtria Ēlirimtare e Kosovės e riēliroi Rahovecin.
2008 - Pėrherė tė parė vizite nė Shtėpinė e Bardhė kryetari dhe kryeministri i Republikės sė Kosovės.

LINDJE:

1811 - William Makepeace Thackeray, letrar anglez
1853 - Hendrik Antoon Lorentz, fizikan holandez
1887 - Vidkun Quisling, politikan norvegjez
1909 - Andrej Gromyko, politikan sovjetik
1918 - Nelson Mandela, politikan i Republikės Jugo-Afrikane
1921 - John Glenn, astronaut amerikanė
1999 - Donika Nuhiu, kėngėtare shqiptare

VDEKJE:

1817 - Jane Austen, letrare britanikė


19 korrik…

19 korriku ėshtė dita e 200 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 165 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1870 – Franca i shpall luftė Prusisė, njė vendim qė u prin luftėrave franko-prusiane
1918 – Ushtritė gjermane tėrhiqen nga territoret pėrgjatė lumit Marne nė Francė, nė luftimet e Luftės sė Parė Botėrore.
1928 – Mbreti Fuad i Egjiptit merr me forcė pushtetin, duke urdhėruar shpėrndarjen e Parlamentit egjiptian.
1940 – Adolf Hitleri urdhėron dorėzimin e Britanisė sė Madhe. Nė tė njėjtėn ditė arrestohen 231 personalitete tė njohura holandeze nė kampin e Buchenvald.
1950 – Fillon njė ofensivė e madhe ushtarake francezo-vietnameze kundėr liderit Viet Minh.
1969 – Misioni shkencor “Apollo 11” arrin nė Hėnė.
1976 – Anėtarėt e grupit tė njohur tė rockut “Deep Purple” shpėrndahen.
1991- Boksieri i njohur dhe kundėrthėnės amerikan, Mike Tyson, dhunon njė afrikano-amerikane.
1996 – Hapen Lojėrat e njėzetegjashta Olimpike nė Atlante tė SHBA-sė.

LINDJET:

1814 - Samuel Colt, hulumtues amerikan
1834 - Edgar Degas, piktor francez
1863 - Hermann Bahr, lretrar dhe drmaturg gjerman
1947 - Brian May, gitarist i grupes Queen
1971 - Vitali Klitschko, bokser gjerman

VDEKJET:

1957 - Curzio Malaparte, publicist dhe letrar italian
1976 - Dr. Hasan Kaleshi historian etnograf dhe albanolog shqiptarė.
2009 - Henry Surtees pilot angles (l.1991)20 korrik…

20 korriku ėshtė dita e 201 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 164 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1903 - Kompania Ford prodhon veturėn e parė.
1916 - Lufta e Parė Botėrore: Nė Armenia, trupat ruse pushtojn qytetin Gumiskhanek.
1918 - Lufta e Parė Botėrore: Trupat gjermane kalojnė Marnėn.
1940 - Danimarka largohet nga Liga e Kombeve.
1944 - Planifikohet dhe zbatohet Komploti pėr tė varė Hitleri-n nga Claus von Stauffenberg dheHenning von Tresckow i quajtur Operacioni Valkyrie.
1962 - Dridhja e Tokės nė Kolumbi shkakton vdekjen e 40 personave.
1969 - Programi Apollo: Apollo 11 zbret nė Hėnė.
1976 - Viking 1 zgret susksesėshėm nė Mars.
1990 - Njė bombė e vendosur nga IRA shpėrthen nė Berzėn Ndėrkombėtare nė Londėr.
1992 - Vįclav Havel zgjedhet president nė Ēekosllovaki.
1992 - Kargo aeroplani TU-154 rrėzohet nė Tbilisi, Gjeorgji, duke lėnė tė vdekur 40 persona.
2001 - Berza e Londrės bėhet publike.

LINDJET:

1304 - Francesco Petrarca, shkrimtar italian
1785 - Mahmud II, sulltan osman 1808 - 1839
1847 - Max Liebermann, piktor dhe grfist gjerman
1919 - Edmund Hillary, hulmtuaes i Zelandes sė Re
1928 - Pavel Kohout, letrar ēeko-austriak
1938 - Diana Rigg, aktore britaneze
1938 - Natalie Wood, aktoe amerikane
1947 - Carlos Santana, kompozitor meksikan
1979 - Miklos Feher,futbollist hungarez
1980 - Gisele Bündchen , manekene braziliane

VDEKJET:

1031 - Roberti i II-tė, mbret francez
1937 - Guglielmo Marconi, fizicient italian
1973 - Bruce Lee, aktor amerikan
2006 - Benjamin Filipović, regjisor boshnjak


21 korrik…

21 korriku ėshtė dita e 202 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 163 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

356 p.e.s. - njė djalosh i ri i njohur si Herostratus i vė zjarrin Tempullit tė Artemisit nė Efesus, qė ishte njė nga shtatė mrekullitė e botės sė lashtė.
1865 - Nė treg nė Springfield, Missouri, Wild Bill Hickok vret Dave Tutt qė llogaritet vrasja e parė e perėndimit tė egėr.
1931 - CBS, New York City fillon emetimin e rregullt shtatė ditė nė javė tė sinjalit televiziv nė ShBA.
1960 - Sirimavo Bandaranaike zgjedhet kryeministre nė [Sri Lanka]], duhke u bėrė gruaja e parė kryeministre nė botė.
1969 - Neil A. Armstrong dhe Edwin "Buzz" Aldrin bėhen njerėzit e parė qė kan ecur nė Hėnė, gjat misionit Apollo 11.
1994 - Tony Blair fiton nė zgjedhjet pėr udhėheqės tė partisė British Labour Party, duke i hapur rrugėn pėr tu bėrė kryeministėr nė vitin 1997.

LINDJET:

1899 - Ernest Hemingway, letrar amerikan
1921 - Robin Williams, aktor dhe komedian amerikan
1925 - Martin Camaj, shkrimtar dhe studiues shqiptarė
1948 - Cat Stevens, britanski songwriter
1963 - Manu Chao, kėngėtar francez
1979 - Andrej Voronjin, futbollist ukrainas

VDEKJET:

1967 – Albert Lutuli, politikan i R. Jugoafrikane dhe Nobelist
1967 – Basil Rathbone, aktor anglez (l. 1892)
1970 – Mikhail Gerasimov, antropolog rus (l. 1907)

Zero Cool
11-08-13, 12:58
22.07 - 28.07


22 korrik…

22 korriku ėshtė dita e 203 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 162 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1718 - U shfaq pėr herė tė parė nė Firence opera "Skėnderbeu" e kompozitorit italian Antonio Vivaldi.
1793 - Alexander Mackenzie arrin nė Oqeanin Paqėsorė duke u bėrė Evro-Amerikani i parė qė bėn kalim transkontinental nė veri tė Meksikės.
1933 - Wiley Post bėhet njeriu i parė qė fluturon botėn i vetėm duke bėrė 25100 km pėr 7 ditė 18 orė dhe 45 minuta.
1934 - Vjedhėsi i madh i bankave John Dillinger vritet nga FBI.
1942 - Fillon deportimi sistematik i Judėve nga Warsaw Ghetto.
1943 - Lufta e Dytė Botėrore: Aleatėt marrin qytetin italian Palermo.
1977 - Udhėheqėsi kinez Deng Xiaoping rikthehet nė fuqi.
1991 - Vrasėsi serik Jeffrey Dahmer arrestohet pas vrasjes sė 11 meshkujve tė cilėt janė gjetur nė aprtmanin e tij nė Milwaukee.
1999 - U paraqit verzioni i parė i MSN Messenger nga Microsoft.
2005 - Jean Charles de Menezes vritet nga policia pasi kėrkohej pėr bombat nė Londėr.
2010 - Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė (GJND) nė Hagė ka shpallur vendimin kėshillėdhėnės, sipas tė cilit deklarata e shpalljes sė njėanshme tė pavarėsisė sė Kosovės nuk ka shkelur tė drejtėn ndėrkombėtare, meqė e drejta ndėrkombėtare nuk ndalon deklaratat e tilla, ka thėnė sot kryetari i gjykatės, Hisashi Owada.
2011 - Ekstremisti katolik Anders Behring Breivik shkoi nė ishullin Utoya nė Norvegji ku kreu nje sulm me arrmė zjarri ku vrau 77 njerėz dhe plagosi 15 presona me pas Breiviku u arrestua po ashtu Breiviku kishte montuar njė bombė ne njė veturė ku pagosi 13 njerėz.

LINDJET:

1478 - Filip I Kastiljski,Mbret i Kastiles dhe Leones
1751 - Caroline Mathilde, mbretėreshė daneze
1887 - Gustav Ludwig Hertz, fizikant gjerman dhe fitues i ēmimit Nobel 1921.
1890 - Rose Kennedy, e ema e John F. Kennedy
1892 - Arthur Seyss-Inquart, politikan nacist gjemano-austriak
1894 - Oskar Maria Graf, letrar gjerman
1923 - Bob Dole, senator amerikan, mik i shqiptarėve
1946 - Mireille Mathieu, kėngėtare franceze
1954 - Al di Meola, jazz-gitarist italo-amerikan
1971 - Charlotte Gainsbourg, aktore franceze
1974 - Franka Potente, aktore gjermane
1980 - Kate Ryan, kengetare belge

VDEKJET:

1944 - U vra nė Qafshkallė tė Klosit (Mat) e reja nga Tragjasi i Vlorės, 24-vjeēarja Zonja Ēurre, Heroinė e Popullit
2003 - Dhimitėr Shuteriqi, shkrimtar shqiptarė (l. 1915)


23 korrik…

23 korriku ėshtė dita e 204 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 161 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1793 - Prusia pushtoi Mayence.
1829 - Nė ShBA, William Austin Burt patentoi makinėn e parė tė shkrimit.
1862 - Lufta Civile Amerikane: Henry W. Halleck merr komandėn mbi Armatėn e Unionit.
1903 - Kompania automobilistike Ford shet veturėn e parė.
1903 - Dr. Ernst Pfenning bėhet Chicago poseduesi i parė i veturės Ford Modeli A.
1929 - Qeveria fashiste nė Itali ndalon pėrdorimin e barbarizmave.
1942 - Holokausti: Hapet kampi i ekstraminimit Treblinka.
1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Hitleri nėnshkruan Operacionin Edelweiss.
1945 - Fillon procesi kundėr Philippe Pétain.
1952 - Gjenerali Muhammad Naguib udhėheqė Lėvizjen e Lirė tė Oficerėve, (tė formuar nga Gamal Abdel Nasser), ind the coup) nė pėrmbysjen e Mbretit Faruk tė Egjiptit.
1970 - Qaboos ibn Sa’id bėhet Sulltan i Omanit.
1972 - ShBA-tė jansojnė Landsat 1, sateliti i parė artificial.
1984 - Vanessa Williams bėhet Miss Amerika e parė e cila dorėzon kurorėn pėr shkak tė fotove tė saja nude tė paraqitura nė revistėn "Penthouse".
2001 - Megawati Soekarnoputri bėhet President i Indonezisė, duke zėvendėsuar Abdurrahman Wahid.
2004 - Njėmbėdhjet vite pas shkatėrrimit, rihapet Stari Most (Ura e Vjetėr) nė Mostar.

LINDJET:

1989 - Daniel Radcliffe ,actor anglez


24 korrik…

24 korriku ėshtė dita e 205 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 160 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1132 - U zhvillua Beteja nė Nocera nė mes Ranulf II nga Alife dhe Roger II nga Sicily.
1216 - Cencio Savelli u emėrua Pope Honorius III.
1567 - Mary Mbretėresha e Skocisė u largua nga froni dhe u zėvendėsua nga djali i sajė 1 vjeēarėJames VI.
1701 - Antoine de la Mothe Cadillac themeloi postėn tregėtare nė Fort Pontchartrain, qė mė vonė bėhet qyteti Detroit.
1823 - Skllavėria u braktis nė Kili.
1911 - Hiram Bingham III ri zbulon qytetin e humbur Machu Picchu.
1924 - U themelua Federata Botėrore e Shahut (FBSh) nė Paris.
1943 - Mbretėria e Bashkuar dhe Kanadaja bombardojnė Hamburgun natėn, dhe ShBA ditėn.
1956 - Nė New York City, Copacabana Club, Dean Martin dhe Jerry Lewis aktrojnė komedinė e tyre tė fundit sėbashku qė filloi mė25 korrik tė vitit 1946.
1969 - Apollo 11 zbret pa probleme nė Oqeanin Paqėsoqė.
1977 - Mbaroi lufta katėr ditore mes Libanit dhe Egjiptit.
1990 - Forcat irakiane filluan tė pėrqėndrohen nė kufirin Irako-Kuvajtian.
2002 - Alfred Moisiu zgjedhet president i Shqipėrisė.
2005 - Lance Armstrong fiton titullin e shtatė tė njė pas njėshėm nė garėn Tour de France.

LINDJE:

1725 - John Newton, kompozitor nglez (Amazing Grace)
1783 - Simón Bolķvar, politikan latinoamerikan
1802 - Alexandre Dumas , letar francez
1857 - Henrik Pontoppidan, letarar danez fitues ēmimit Nobel 1917.
1864 - Frank Wedekind, letėrar gjerman
1897 - Amelia Earhart,pionere e aviacionit maerikan dhe luftare pėr tė drejtat e grave.
1904 - Delmer Daves, regjisor dhe skenarist amerikan
1970 - Jennifer Lopez, kengėtare dhe aktore amerikane
1974 - Haris Brkić, basketbollist boshnjak

VDEKJET:

1862 - Martin van Buren, politikan amerkan
1980 - Peter Sellers, aaktor britanez
2000 - Ahmad Shamlou, shkrimtar dhe gazetar iranian


25 korrik…

25 korriku ėshtė dita e 206 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 159 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

306 - Konstantini I u proklamua Perandor Romak nga trupat e tijė.
1261 - Konstantinopoli pushtohet pėrsėri nga forcat Nicaeane nėn komandėn e Michael VIII Palaeologus, qė rithemeluan Perandorinė Bizantine.
1536 - Sebastiįn de Belalcįzar duke kėrkuar El Doradon gjeti qytetin Santiago de Cali.
1547 - U kurorėzua mbret Henry II (Francė).
1593 - Henry IV i Francės publikisht konvertohet nga protestanti nė katolik.
1603 - James VI u kurorėzua si mbreti i parė i Britanisė sė Madhe.
1799 - Nė Aboukir nė Egypt, Napoleoni I i Francės mundė 10,000 Osmanė nėn udhėheqje tėMustafa Pashės.
1824 - Kosta Rika anekson Guanacksten nga Nikaragua.
1853 - Vritet Joaquin Murietta, banditi i njohur si "Robin Hood i El Dorados".
1892 -Themelohet klubi futbollistik gjerman Hertha BSC Berlin 1892.
1907 - Korea bėhet protektorat i Japonisė.
1920 - Telekomunikimi: emetimi i parė transatlantik i radio valėve dy anėsore.
1925 - Themelohet Agjensioni Telegrafik i Bashkimit Sovjetik (TASS).
1946 - Nė Blinajė - Drenicė,afėr Lipjanit u mbajt Kongresi i ONDSH-sė. Morren pjesė: Ibrahim Lutfiu, Ajet gerguri, Gjon Sereēi, Ibrahim Cėrnilla, rrustem Statoci, Hasan Bilalli etj.
1961 - John F. Kennedy mban fjalimin e tijė ^dhe deklaron se ēdo sulm ndaj Berlinit ėshtė sulm ndaj NATO-s.
1973 - Bashkimi Sovjetik bėn provėn e parė hapsinore Mars 5.
1984 - Kosmonautja e Salyut 7, Svetlana Savitskaya bėhet gruaja e parė e cila ecė nė hapėrisė.
1999 - Lance Armstrong fiton titullin e tij tė parė nė Tour de France.
2010 - WikiLeaks publikon dokumentat sekrete Amerikane reth luftės nė Afganistan.

LINDJET:

1985 - Nelson Piquet, Jr., pilot garash F1 Brazilian.


26 korrik…

26 korriku ėshtė dita e 207 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 158 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

657 - Lufta e Siffinit.
1139 - Konti Afonso, deklarohet mbreti i parė i Portugalisė dhe shpallė pavarėsi nga Castilėt.
1309 - Henry VII njihet si Mbreti i Romakėve nga Papa Clement V.
1757 - Battle e Plasseyes.
1788 - New York ratifikon Kushtetutėn e Shteteve tė Bashkuara dhe bėhet shteti i 11-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
1822 - José de San Martķn arrin nė Guayaquil, Ekuador, pėr tė takuar Simón Bolķvar.
1847 - Liberia shpallė pavarėsinė.
1891 - France anekson Tahitin.
1914 - Serbia dhe Bullgaria ndėrpresin marrėdhėniet diplomatike.
1944 - V-2 e parė gjermane bie nė Britaninė e Madhe.
1944 - Luftės sė Kikės Pėrball njėsive tė divizioneve 22, 24, 46 e 47 tė Korpusit XIII tė UNĒJ sė.
1948 - André Marie bėhet kryeministėr i Francės.
1953 - Fidel Castro udhėheq njė sulm tė pa suksesshėm nė Moncada Barracks, kėshtu fillon Revolucioni Kubanez.
1957 - Vritet Carlos Castillo Armas, diktator i Guatemalės.
1958 - Paraqitet Explorer 4.
1963 - Dridhja e Tokės nė Shkup, IRJM - 1100 tė vdekur
1965 - Iu dha pavarėsi e plotė Moldavisė.
1971 - Lėshohet Misioni Apollo 15.
1994 - Presidenti Rus Boris Jellcin pranon qė tė largojė trupat ruse nga Estonia.

LINDJET:

1915 - Dhimitėr Shuteriqi, shkrimtar dhe poet
1944 - Nexhat Daci, politikan kosovar
1964 - Sandra Bullock, aktore amerikane
1979 - Edona Llalloshi, kėngėtarė shqiptarė

VDEKJET:

1952 - Evita Peron, politikane argjentinase (l. 1919)
2007 – Skip Prosser, basketbollist amerikan (l. 1950)
2009 – Marcey Jacobson, fotograf amerikan (l. 1911)


27 korrik…

27 korriku ėshtė dita e 208 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 157 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1214 - Nė Francė, Philip II i Francės mundė Xhonin e Anglisė.
1549 - Anija e prifitit jezuit Francis Xavie arrin nė Japoni.
1819 - Duitama emėrohet komunė.
1865 - Kolonizuesit Uellsian arrinė nė Argjentinė nė Chubut Valley.
1914 - Felix Manalo themelon religjionin Iglesia ni Cristo.
1921 - Frederick Banting zbulon hormonin insulinaėinsulinė.
1996 - Nė Atlanta, Gjeorgjia, sprinteri kanadez Donovan Bailey vendon rekordin botėrorė nė 100mnė kohė 9.84s me +0.7 m/s.

LINDJET:

1452 - Ludovico Sforza, kont i Milanit
1667 - Johann Bernoulli, matematikan zviceran
1733 - Jeremiah Dixon, vėzhgues dhe astrolog anzlez
1740 - Jeanne Baré, eksplorues francez
1752 - Samuel Smith, senator amerikan
1768 - Charlotte Corday, aristokrat francez qė vrau Jean-Paul Marat
1773 - Jakob Aall, gazetar dhe burrė shteti norvegjez
1781 - Mauro Giuliani, kompozitor italian
1784 - Denis Davydov, poet dhe gjeneral rus
1812 - Thomas Clingman, gjeneral amerikan
1824 - Alexandre Dumas, fils, autor francez
1833 - Thomas George Bonney, gjeolog anglez
1835 - Giosuč Carducci, shkrimtar italian
1848 - Lorįnd Eötvös, fizikan hungarez
1853 - Vladimir Korolenko, shkrimtar rus
1857 - José Celso Barbosa, politikan porto rikan
1867 - Enrique Granados, kompozitor spanjol
1870 - Hilaire Belloc, shkrimtar anglez
1877 - Ernő Dohnįnyi, kompozitor hungarez
1881 - Hans Fischer, kimist gjerman
1882 - Geoffrey de Havilland, dizajner i aeroplanėve, anglezė
1886 - Ernst May, arkitekt gjerman
1889 - Vera Karalli, aktore dhe balerinė ruse
1903 - Nikolai Cherkasov, aktor rus
1903 - Michail Stasinopoulos, politikan grek
1908 - Joseph Mitchell, shkrimtar amerikan
1944 - Jean-Marie Leblanc, ēiklist francez
1946 - Rade Šerbedžija, aktor serbo-kroat
1965 - José Luis Chilavert, futbollist portugjez
1968 - Ricardo Rosset, Formula 1 pilot brazilian
1972 - Takako Fuji, aktore japoneze

VDEKJET:

1656 - Salomo Glassius, teolog gjerman
1759 - Pierre Louis Maupertuis, matematikan francez
1770 - Robert Dinwiddie, guvernator anglez
1841 - Mikhail Lermontov, autor rus
1844 - John Dalton, kimist dhe fizikan anglez
1883 - Montgomery Blair, politikan amerikan
1917 - Emil Theodor Kocher, kirurg zviceran
1924 - Ferruccio Busoni, pianist italian
1931 - Auguste-Henri Forel, entomolog zviceran
1934 - Hubert Lyautey, gjeneral francez
1946 - Gertrude Stein, shkrimtar amerikan
1948 - Woolf Barnato, reli pilot anglez
1980 - Mohammed Reza Pahlavi, sheh iranian
1988 - Frank Zamboni, zbulues amerikan
1999 - Aleksandr Danilovich Aleksandrov, matematikan rus
2003 - Bob Hope, komedian, aktor dhe argetues amerikan (l. 1903)
2006 - Maryann Mahaffey, politikan amerikan
2007 - Violeta Manushi, aktore shqiptarė


28 korrik…

28 korriku ėshtė dita e 209 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 156 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1493 - Zjarr i madh nė Moskė.
1540 - U ekzekutua Thomas Cromwell me urdhėr nga Henry VIII i Anglisė nėn akuzėn e tradhtisė. Nė tė njėjtėn ditė u martua me gruan e pestė, qė mė vonė edhe atė e vret nėn tė njėjtėn akuzė.
1821 - Peru: Jose de San Martin shpallė pavarėsi nga Spanja.
1914 - Austro-Hungaria i shpall luftė Serbisė.
1943 - Mbretėria e Bashkuar bombardon Hamburgun duke shkaktuar zjarr i cili u merr jetėn 42,000 civilėve gjerman.
1965 - Lufta nė Vietnam: Presidenti amerikan Lyndon B. Johnson lajmėron pėr rritjen e numrit tė trupave amerikan nė Vietnamin Jugorė nga 75,000 nė 125,000.
1976 - Dridhja e Tokės nė Tangshan arrin shkallėn e dridhjes nė mes 7.8 dhe 8.2 shkallė duke lėnė 242,769 persona tė vdekur dhe 164,851 persona tė lėnduar.
2005 - Armata Republikane Irlandeze Provinciale deklaron fundin e thirrjes sė tyre tridhjetė vjeēare pėr luftė tė armatosur nė Irlandėn e Veriut.
2005 - Tornado e paraqitur nė Birmingam, Angli shkakton dėm nė vlerė prej (funta) £4,000,000 dhe lėndon 39 persona.
2010 - Rrėzohet aeroplani me 152 udhėtarė nė Pakistan

LINDJET:

1874 - Joaquķn Torres Garcķa, piktor uruguaian
1887 - Marcel Duchamp, piktor francez
1938 - Arsen Dedić, kantautot kroat
1938 - Alberto Fujimori, politikan pruan
1941 - Ricardo Muti, dirigjent italian
1945 - Jim Davis (animator), vizatues amerikan (Garfield)
1951 - Santiago Calatrava, arqitetkt spanjol
1954 - Hugo Chįvez, politikan i Venezueles
1981 - Alfred Hoxha, Regjizor i TV NEWS24 Albania

VDEKJET:

1750 - Johan Sebastijan Bah, kompozitor gjerman
1808 - Selim III, sullltan i Perndorise Osmane
1930 - Allvar Gullstrand, okulist sueez
2002 - Archer John Porter Martin, kimist britanez, fitues i ėmimit Nobel per Kimi

Zero Cool
11-08-13, 13:00
29.07 - 04.08


29 korrik…

29 korriku ėshtė dita e 210 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 155 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1567 - James VI u emėrua mbret i Skocisė nė Stirling.
1793 - John Graves Simcoe vendosi tė ndėrtojė fortesė dhe koloni nė Toronto.
1830 - Dhėnja e dorėheqjes sė Ēarlsit tė Francės.
1836 - Inagurimi i Arc de Triomphe nė Paris.
1848 - Nė Tipperary, njė revolt nacionalist i pa suksesshėm kundėr udhėheqėsish Britanisė u shua nga policia.
1851 - Annibale de Gasparis zbulon asteroidin 15 Eunomia.
1858 - ShBA-tė dheand Japonia nėnshkruajnė Marrėveshjen Harris.
1900 - Nė Itali, Mbreti Umberto I i Italisė u vra nga anarhisti italian Gaetano Bresci.
1921 - Adolf Hitler bėhet lider i Partisė Nacionaliste Gjermane tė Puntorėve.
1957 - U themelua Agjensioni Ndėrkombėtarė i Energjisė Atomike.
1981 - Lady Diana Spencer martohet me Ēarlsin, Princ i Uellsit.
1987 - Margaret Thatcher dhe Franēois Mitterrand nėnshkruajnė marrėveshjen pėr tė ndėrtuar Eurotunelin.
1987 - Rajiv Gandhi dhe J. R. Jayawardene nėnshkruajnė Indo-Lankan Paktin mbi ēėshtje etnike.

LINDJET:

1883 - Benito Mussolini, diktator fashist nė Itali gjatė luftės sė dytė botėrore
1985 - Besart Berisha, futbollist shqiptarė

VDEKJE:

1951 - Ali Sami Yen, themelues i Galatasaray Sports Club (l. 1886)
1994 - Dorothy Crowfoot Hodgkin, kimist britanez, Nobelist (l. 1910)
2007 - Michel Serrault, aktor freng (l. 1928)
2007 - Tom Snyder, personalitet televizv ameikan (l. 1936)


30 korrik…

30 korriku ėshtė dita e 211 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 154 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1419 - Hudhjet e para nga dritarja nė Pragė.
1502 - Christopher Columbus arrin nė Guanaja nė Ishujt Bay nė bregun e Honduras gjatė udhėtimit tė tijė tė katėrt.
1629 - Dridhja e Tokės nė Naples, Itali shkakton vdekjen e 10.000 personave.
1729 - Themelohet Baltimore, Maryland.
1825 - Zbulohet Ishulli Malden.
1930 - Nė Montevideo, Uruguai fiton Kupėn e parė Botėrore tė Futbollit.
1954 - Elvis Presley debito me shfaqje publike.
1965 - Presidenti amerikan Lyndon B. Johnson nėnshkruan aktin e sigurimit social tė vitit 1965 duke theeluar Medicare dheMedicaid.
1966 - Nė Stadiumin Wembley, Anglia fiton Kupėn Botėrore tė Futbollit pas fitores me rezultat 4 - 2 ndaj Gjermanisė sė Perėndimit.
1969 - Presidenti amerikan Richard M. Nixon bėn njė vizitė tė pa planifikuar nė Vietnamin Jugorė dhe takohet me presidentinNguyen Van Thieu dhe udhėheqėsit e ushtrisė amerikane.
1970 - Powder Ridge Rock Festival.
1971 - Programi Apollo: Misioni Apollo 15 - David Scott dhe James Irwin nė modulin Lunar zbresin nė Hėnė.
1971 - Njė All Nippon Airways Boeing 727 dhe njė aeroplan ushtarak japonez F-86 pėrplasen mbi Morioka, Japoni duke lėnė tė vdekur 162 persona.
1975 - Jimmy Hoffa, kriminel amerikan, zhduket nga vendparkimi i restoranit Machus Red Fox nė Bloomfield Hills, Michigan, lagje nė Detroit, rreth orės 2:30 p.d. dhe asnjėherė nuk gjendet as shenjė nga ai.
1980 - Vanuatu fiton pavarėsinė.
1990 - Automobili i parė Saturn del nga rpodhimi.
2003 - Nė Meksikė, prodhohet automobili i fundit i tipit Volkswagen Beetle.
2006 - Sė paku 28 civil libanezė u vranė, duke pėrfshirė edhe 16 fėmijė, kur Forcat Ajrore Izraelite sulmuan njė ndėrtesė nė Qana e qv njihet si Masakra e dytė nė Qana.
2007 - Guvernatori Jon Huntsman, Jr. e shpalli 30 korrikun "Dita e Dream Theater" nė shtetin e Utah-it, pėr nder tė progressive metalbendit Dream Theater.

LINDJET:

1947 - Arnold Schwarzenegger, aktor dhe politikan amerikan me prejardhje austriake.
1964 – Jürgen Klinsmann, futbollist dhe menaxher futboli gjerman.

VDEKJET:

1898 - Otto von Bismarck, politikan gjerman (l.1815.)
2005 – Ray Cunningham, basketbollist amerikan (l. 1905)


31 korrik…

31 korriku ėshtė dita e 212 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 153 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

431 - Zgjedhet Pope Sixtus III.
781 - Erupcioni mė i vjetėr i evidentuar i vullkanit Mt. Fuji (Data tradicionale japoneze 6 korriku,781).
904 - Thessalonica bie nė duart e arabėve tė cilėt shkatėrrojnė qytetin.
1009 - Pietro Boccapecora bėhet Pope Sergius IV.
1451 - Jacques Cœur arrestohet me urdhėr tė mbretit Charles VII i Francės.
1703 - Daniel Defoe vendoset nė pillory pėr shkak tė krimeve.
1741 - Mbreti Charles Albert nga Bavaria okupon Austrinė e sipėrme dhe Boheminė.
1930 - Emetohet pėr herė tė parė radio programi The Shadow.
1945 - John K. Giles tenton tė arratiset nga burgu Alcatraz.
1951 - Themelohet kompania Japan Airlines.
1971 - Programi Apollo: Astronautėt e misionit Apollo 15 bėhen tė parėt qė kanė ecur nė lunar rover.
1981 - Vdes Omar Torrijos nė rrėzim aeroplani.
1996 - MIL-STD-1750A dekarohet joaktiv pėr pėrdorim nė dizajn tė ri.
2006 - Fidel Castro i le pushtetin pėrkohėsisht vėllait tė tijė Raśl Castro.

LINDJET:

1598 - Alessandro Algardi, skulptor italian
1704 - Gabriel Cramer, matematikan zvicera
1718 - John Canton, fizikan anglez
1803 - John Ericsson, zbulues dhe inxhenier suedez
1816 - George Henry Thomas, gjeneral amerikan
1843 - Peter Rosegger, poet amerikan
1884 - Carl Friedrich Goerdeler, politikan gjerman
1887 - Hans Freyer, sociolog gjerman
1912 - Milton Friedman, ekonomis amerikan
1914 - Louis de Funčs, aktor dhe komedian fancez
1921 - Peter Benenson, themelues i Amnesty International
1923 - Ahmet Ertegün, ekonomist turk
1931 - Kenny Burrell, kitarist amerikan
1932 - Ted Cassidy, aktor amerikan
1933 - Cees Nooteboom, shkrimtar holandez
1941 - Amarsinh Chaudhary, politikan indian
1944 - Geraldine Chaplin, aktore amerikane
1951 - Barry Van Dyke, aktor amerikan
1952 - Joćo Barreiros, shkrimtar portugez
1953 - James Read, aktor amerikan
1959 - Stanley Jordan, xhez kitarist amerikan
1962 - John Chiang, politikan amerikan
1965 - Joanne K. Rowling , shkrimtare angleze
1966 - Dean Cain, aktor amerikan
1967 - Minako Honda, aktore dhe kėngėtare japoneze
1974 - Emilia Fox, aktore angleze

VDEKJET:

855 - Imam Ahmad ibn Hanbal, shtetar mysliman
1099 - El Cid, luftėtar spanjoll
1726 - Nicolaus II Bernoulli, matematikan zviceran
1784 - Denis Diderot, filozof dhe enciklopedist francez
1864 - Louis Hachette, botues francez
1875 - Andrew Johnson, president i ShBA-ve
1886 - Franz Liszt, kompozitor hungaez
1914 - Jean Jaurčs, politikan francez
1917 - Francis Ledwidge, poet irlandez
1964 - Jim Reeves, kėngėtar amerikan
1972 - Paul-Henri Spaak, kryeministėr i Belgjikės
1980 - Pascual Jordan, fizikan gjeran
1986 - Chiune Sugihara, diplomat japonez
2004 - Virginia Grey, aktore italiane
2004 - Laura Betti, aktore italiane1 gusht

1 gushti ėshtė dita e 213 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 152 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

30 p.e.s. - Octavian, mė vonė i njohur si Augustus, hyn nė Aleksandri, Egjipt, duke e vėnė nėn kontrollė tė Republikės Romake.
527 - Justinian I bėhet udhėheqėsi i vetėm i Perandorisė Bizantine.
1203 - Isaac II Angelus, rindėrton Perandorinė Romake Lindore, dhe shpall djalin e tij Alexius IV Angelus bahkė eprorė.
1291 - U formua Kofederata Zvicerane.
1461 - Edward IV kurorėzohet si mbret i Anglisė.
1492 - Ferdinand dhe Isabella pėrzėnė judėt jashtė Spanjės.
1498 - Kristofor Kolombi bėhet evropiani i parė i cili viziton Venezuelėn.
1619 - Robi i parė afrikan arrin nė Jamestown Virginia.
1774 - U zbulua oksigjeni
1820 - Hapet kanali Regent's Canal nė Londėr.
1831 - Hapet ura London Bridge.
1832 - Mbaron Lufta e Zezė e Skifterėve.
1834 - Ndalohet robėria nė Perandorinė Britanike.
1838 - Edukohen robėrit nė Trinidad dhe Tobago.
1876 - Kolorado bėhet shteti i 38-tė i Sh.B.A.-ve.
1902 - Shtetet e Bashkuara blejnė nga Franca tė drejtėn e Kanalit nė Panama.
1914 - Gjermania i shpallė luftė Rusisė nė fillim tė Luftės sė parė Botėrore.
1941 - Prodhohet vetura e parė Jeep.
1943 - Nga 1-3 gusht u mbajt Konferenca e Mukjes.
1944 - Anne Frank shkruan thėnjen e fundit nė ditarin e sajė.
1960 - Dahomey (mė vonė emėruar Benini) shpall pavarėsi nga Franca.
1960 - Partia Komuniste e Punės u ndaua nė Senegal.
1960 - Islamabadi shpallet kryeqyteti federal i Qeverisė sė Pakistanit.
1966 - Charles Whitman vret 15 persona duke gjuajtur nga ndėrtesa kryesore e Universitetit tė Teksasit nė Austin para se tė vritet nga policia.
1967 - Izraeli anekson Jerusalemin Lindor.
1977 - Frank H.T. Rhodes zgjedhet president i Universitetit Cornell, detyrė nė tė cilėn do tė veprojė pėr 18 vite.
1981 - MTV fillon transmetimet e saj tė para nė SHBA.
1994 - Michael Jackson dhe Lisa Marie Presley deklarojnė publikisht martesėn e tyre.

LINDJET:

1942 - Giancarlo Giannini, aktor italian.
1944 - Andrew G. Vajna, producent amerikan filmash.
1952 - Zoran Đinđić, politikan serb (v. 2003).
1963 - Coolio, reper amerikan, producent dhe aktor.
1984 - Bastian Schweinsteiger, futbollist gjerman.

VDEKJET:

2005 - Fahd, Mbreti i Arabisė Saudite (l. 1923).2 gusht

2 gushti ėshtė dita e 214 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 151 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

216 p.e.s. - 78.000 ushtarė vrahen nė betejėn e Kanaesė
1870 - Nė Londėr hapet hekurudha nėntokėsore e parė e quajtur Tower Subway.
1922 – Kina goditet nga njė tajfun i fuqishėm, i cili shkakton vdekjen e 60 mijė personave.
1931 - Ajnshtajni inkurajon tė gjithė shkenctarėt qė tė largohen nga kėrkimet ushtarake.
1934 - Gleichschaltung: Adolf Hitler bėhet Führer i Gjermanisė.
1939 - Albert Einstein dhe Leó Szilįrd i shkruajnė letėr presidentit Franklin D. Roosevelt tė e shtyjnė tė fillojė projektin Manhattanpėr tė prodhuar armė nukleare.
1949 - Greqia me forcat e saj ushtarake organizoj dhe kryeu sulmin e armatosur kundėr trojeve kufitare shqiptare nė sektorin e Devollit, duke shkelur kėshtu edhe integritetin territorial tė RPSH.
1967 - Tuneli i dytė Blackwall hapet nė Greenwich, Londėr.
1990 - Iraku sulmon Kuvajtin.
2000 – Republikanėt nominuan politikanin nga Texasi, George W. Bush, si kandidat presidencial dhe Dick Cheneyin si nėnpresident nė Konventėn partiake nė Philadelphia.
2007 – Kompania “Mattel” tėrheq nga tregu pothuajse njė milion lodra tė prodhimit kinez, pasi tė jetė zbuluar se ato pėrmbanin nė vete njė materie toksike tė rrezikshme pėr shėndetin.

LINDJET:

1923 - Shimon Peres, politikan izraelit
1984 - Giampaolo Pazzini, futbollist italian

VDEKJET:

1849 - Mehmet Ali Pasha, Mbreti i Egjiptit, me prejardhje shqiptare (l. 1769)
1922 - Alexander Graham Bell, shkencėtar dhe inxhinier kanadez, shpikėsi i telefonit (l. 1847)
1923 - Warren G. Harding,politikan dhe kryetar i SHBA-ve
1934 - Paul von Hindenburg, politikan gjerman, presidenti i 2-tė i Gjermanisė (l. 1847)
1949 - Memo Bejko, Hero i Popullit shqiptar, i cili u vra gjatė njė ndeshjeje mė forcat shoviniste greke nė postėn kufitare tė Vidohovės3 gusht

3 gushti ėshtė dita e 215 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 150 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

8 - Gjenerali i Perandorisė Romake, Tiberius, mundė Dalmatinėt nė lumin Bathinus.
881 - Mbreti Louisi III i Francės mundė Vikingėt.
1492 - Christopher Columbus niset pėr udhėtim detarė nga Palos de la Frontera, Spanjė.
1492 - Judėt e Spanjės falen nga monarkėt katolik.
1678 - Robert LaSalle ndėrton Le Griffon, anija e parė qė dihet, ndėrtuar nė Amerikė.
1783 - Vullkani Mount Asama erupton nė Japoni duke lėnė tė vdekur 35,000 njerėz.
1860 - Lufta e Dytė MAori fillon nė Zelandėn e Re.
1900 - Themelohet kompania Firestone Tire & Rubber Company.
1914 - Lufta e Parė Botėrore: Gjermania i shpallė luftė Francės.
1934 - Adolf Hitler bėhet udhėheqės suprem i Gjermanisė.
1936 - Jesse Owens fiton garėn, vrapim nė 100 metra, duke mundur Ralph Metcalfe nė Lojėrat Olimpike nė Berlin.
1946 - U themelua NBA nė Shtete e Bashkuara.
1960 - Nigeria fiton pavarėsi nga Franca.
2005 - Presidenti i Mauritanisė, Maaouya Ould Sid'Ahmed Taya, u rrėzua nga armata gjatė pjesėmarrjes sė tij nė varrimin e Mbretit Fahd nė Arabi Saudite.
2010 - Mbi 1,400 persona kanė vdekur dhe 3 milionė tė tjerė janė prekur nga vėrshimet mė vdekjeprurėse qė kanė ndodhur nė Pakistan.


4 gusht

4 gushti ėshtė dita e 216 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 149 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

70 - Shkatėrrohet tempulli i dytė nė Jerusalem nga romakėt.
1578 - Marokenėt mundin portugezėt. Mbreti Sebastiani i Portugalisė mundet dhe vritet nė Afrikėn e Veriut, duke e lėn xhaxhin e tij mė tė vjetėr Cardinal Henry, si udhėheqės. Kjo ēon nė krizė pėr pasues mbretėrorė nė Portugali.
1782 - Wolfgang Amadeus Mozart martohet me Constanze Weber.
1821 - Atkinson & Alexander botojnė gazetėn Saturday Evening Post pėr herė tė parė si gazetė javore.
1824 - Beteja e Kosit, luftė nė mes turqve dhe grekėve.
1854 - Hinomaru bėhet flamur zyrtar pėr tė valuar nė anijet japoneze.
1892 - Familja e Lizzie Bordenit janė gjetur tė vrarė me sėpatė nė shtėpinė e tyre nė Fall River, Massachusetts.
1914 - Lufta e Parė Botėrore: Gjermania pushton Belgjikėn, si pėrgjigje Mbretėria e Bashkuar i shpall luftė Gjermanisė. Shtetet e Bashkuara qėndrojnė neutral.
1936 - Gjenerali grek Ioannis Metaxas suspendon parlamentin dhe kushtetutėn dhe e shpall veten diktator.
1947 - Themelohet gjyqi suprem i Japonisė.
1969 - Nė apartmanin e ndėrmjetėsuesit francez Jean Sainteny nė Paris, pėrfaqėsuesi i ShBA-ve, Henry Kissinger dhe pėrfaqėsuesi i Vietnamit Verior, Xuan Thuy fillojnė bisedimet e fshehta pėr paqe. Negociatat do tė dėshtojnė.
1977 - Presidenti amerikan Jimmy Carter nėnshkruan legjislacionin e krijimit tė Departamentit tė Shteteve tė Bashkuara pėr Emergjencė.
1983 - Thomas Sankara bėhet president nė Upper Volta.
1984 - Republika afrikane Upper Volta e ndėrron emrin nė Burkina Faso.
1995 - Operacioni Furtuna fillon nė Kroaci.
2002 - Vajzaz 10 vjeēare Jessica Chapman dhe Holly Wells zhduken nė qytetin Soham, Cambridgeshire.
2005 - Kryeministri kanadez Paul Martin deklaron se Michaėlle Jean do tė jetė guvernatori i 27-tė gjeneral i Kanadasė, dhe guvernatorja e parė zezake.

LINDJET:

1942 - Don Sinclair Davis, aktor amerikan
1961 – Barack Obama,kryetari i 44 i SHBA-ve, Nobelist pėr paqe.

VDEKJET:

1875 - Hans Christian Andersen, shkrimtar danez
1890 - Ivan Mažuranić, politikan dhe shkrimtar kroat
1977 - Ernst Bloch, filozof gjerman

Zero Cool
11-08-13, 13:08
05.08 - 11.08


5 gusht

5 gushti ėshtė dita e 217 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 148 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1100 - Henry I emėrohet Mbret i Anglisė nė Westminster Abbey.
1305 - William Wallace, i cili udhėheqi skocezėt nė rezistencė ndaj Anglisė, kapet nga anglezėt afėr qytetit Glasgow dhe u transferua nė Londėr pėr gjykim dhe ekzekutim.
1583 - Humphrey Gilbert themelon kolonin e tij tė parė anglez nė Arkėn e Veriut nė vendin e quajtur tani St John's, Newfoundland.
1620 - Anija Mayflower arrin nė Southampton.
1772 - Fillon ndarja e parė e Polonisė
1860 - Carl IV i Suedi-Norvegjisė emėrohet mbret i Norvegjisė, nė Trondheim.
1882 - Themelohet kompani Standard Oil of New Jersey, njohur tani si Exxon.
1882 - U dekretua ligji i luftės nė Japoni.
1888 - Bertha Benz nget makinėn nga Mannheim nė Pforzheim nė udhėtimin e parė tė largėt me automobil.
1901 - Peter O'Connor arrin rekorin e parė nė kėrcim nė gjatėsi tė pranuar nga IAAF. Rekordi do tė mbetet i pa thyeshėm pėr 20 vite me rradhė.
1912 - Taxi shėrbimi i parė nė Japoni fillon nė Ginza, Tokyo.
1914 - Nė Cleveland, Ohio, vendoset semafori i parė elektrik.
1940 - LDB : Latvia aneksohet nga Bashkimi Sovjetik.
1949 - Nė Ekuador njė dridhje tokės shkatėrron 50 qytete dhe merr jetėn e mė se 6000 personave.
1960 - Burkina Faso, atėherė e njohur si "Upper Volta", pavarėsohet nga Franca.
1962 - Burgoset Nelson Mandela dhe vuan dėnimin gjer nė vitin 1990.
1969 - Programi Mariner: Mariner 7 bėn fluturimin mė tė afėr ndaj Marsit, 3,524 kilometra afėr.
1981 - Ronald Reagan pushon nga puna 11,359 shtrajkues tė kontrollit tė trafikut ajrorė tė cilėt kundėrshtuan urdhrin e tij qė tė kthehen nė punė.
1995 - Knini pushtohet nga Kroacia gjatė operacionit Furtuna. Dita festohet si dita e fitores nė Kroaci.

LINDJET:

1930 - Neil Armstrong, astronaut Amerikan
1967 - Thomas Lang, muzikant austriak
1968 - Marine Le Pen, politikane franceze
1975 - Kajol - Aktore nga India

VDEKJET:

1962 - Marilyn Monroe - aktore Amerikane


6 gusht

6 gushti ėshtė dita e 218 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 147 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:
1538 - U themelua Bogotį, Kolumbi, nga Gonzalo Jiménez de Quesada.
1806 - Perandori i Shenjtė Romak Francis II, Perandori i fundit i Shenjtė Romak, jep dorėheqje duke i dhėnė fund Perandorisė sė Shenjtė Romake.
1819 - Themelohet Universiteti Norwich nė Vermont si shkolla e parė private ushtarake nė Shtetet e Bashkuara.
1825 - Bolivia pavarėsohet nga Spanja.
1845 - Themelohet Shoqata Gjeografike Ruse nė Saint Petersburg.
1861 - Mbretėria e Bashkuar anekson Lagosin, Nigeri.
1890 - Nė burgun Auburn nė New York, vrasėsi William Kemmler bėhet i burgosuri i parė qė denohet me vdekje nė karrige elektrike.
1909 - Alice Ramsey dhe tri shoqe bėhen tri gratė e para qė arrinė tė bėjnė udhėtim trans/kontinental me automobil.
1914 - LPB: Serbia i shpall luftė Gjermanisė, Austria i shpall luftė Rusisė.
1923 - Henry Sullivan e noton Kanalin Anglez.
1926 - Gertrude Ederle bėhet gruaja e parė qe e noton Kanalin Anglez.
1945 - LDB: ShkatHarry Houdinirrohet Hiroshima nga bomba atomike quajtur "Little Boy", hedhur nga Shtetet e Bashkuara nga B-29 Enola Gay. Nga kjo bombė vdiqėn rreth 90,000 njerėz pėrnjėherė.
1962 - Xhamajka fiton pavarėsinė.
1964 - Pritet druri mė i vjetėr nė botė Prometheus.
1991 - Tim Berners-Lee lėshon njė dokument nė tė cilin paraqet idenė e tijė pėr WWW-n.
1996 – Shkencėtarėt amerikanė zbulojnė se kanė gjetur dėshmi tė ekzistencės sė jetės antike nė Mars, nė tė mbeturat e njė meteori tė zbuluar nė Antarktik.
1997 - Microsoft blenė pėr $150 Dollar Amerikan aksionet e kompanisė Apple Computer.
2008 – Junta ushtarake, e udhėhequr nga Mohamed Ould Abdel Aziz, ndėrmerr njė puē shtetėror nė Mauritani, duke e rrėzuar nga pushteti presidentin, Sidi Ould Cheikh Abdallahi.

LINDJET:

1908 - Eqerem Ēabej njė nga figurat mė tė shquara tė shkencės arsimit dhe kulturės shqiptarė ( 1980)

VDEKJET:

1993 - Esad Mekuli, shkrimtar shqiptarė (l. 1916)


7 gusht

7 gushti ėshtė dita e 219 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 146 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1782 - George Washington urdhėron krijimin e emblemės Emblema e Meritave Ushtarake pėr tė nderuar tė plagosurit e luftės. Mė vonė ėshtė riemėruar me emrin poetik Zemra Vjollcė.
1789 - Nė ShBA u themelua Departamenti i Luftės i Shteteve tė Bashkuara.
1819 - Simón Bolķvar fiton kundėr Spanjės nė luftėn nė Boyacį.
1933 - Qeveria Irakiane vret 3,000 asirianė nė fshatin Sumail.
1940 - Alsace Lorraine aneksohet nga Rajhi i Tretė (Gjermania) gjatė Luftės sė Dytė Botėrore
1945 - Presidenti Harry Truman lajmėron bombardimin nė Hiroshima me njė bombė atomike, duke u kthyer nga Konferenca nė Potsdam.
1959 - Programi Explorer: Explorer 6 lansohet nga Cape Canaveral, Florida.
1960 - Pavarėsohet Bregu i Fildishtė .
1970 - Gjykatėsi Harold Haley merret peng dhe vritet nė kėrkim tė lirimit nga paraburgimi tė George Jackson.
1976 - Programi Viking: Viking 2 hyn nė orbitė rreth Marsit.
1978 - Presidenti amerikan Jimmy Carter shpall emergjencė federale nė Love Canal.
1985 - Takao Doi, Mamoru Mohri dhe Chiaki Mukai zgjedhen tė jenė astronautėt e parė japonez.
1989 - Kongresmeni amerikan Mickey Leland dhe 15 persona tjerė vdesin nė aksident ajrorė nė Etiopi.
1991 - WWW fillon tė funksionojė si shėrbim publik nė Internet.
1997 - Garth Brooks luan para njė publiku 750,000 njerėzish nė Central Park.
1998 - Bombardohet ambasada amerikane nė Dar es Salaam, Tanzania, dhe Nairobi, Keni duke vrarė 224 njerėz dhe duke lėnduar 4,500.

LINDJET:

1975 - Charlize Theron, aktore afrikano-jugore.
1966 - Jimmy Wales, themeluesi dhe presidenti i Wikimedisė.


8 gusht

8 gushti ėshtė dita e 220 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 145 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1220 - Suedia u mund nga fiset estoneze nė luftėn nė Lihula.
1509 - Krishnadeva Raya, kurorėzohet perandorė duke shėnuar fillimin e Perandorisė Vijayanagara.
1585 - John Davis hyn nė Cumberland Sound nė kėrkim tė Northwest Passage.
1605 - Themelohet qyteti Oulu, Finlandė, nga Ēarlsi IX i Suedisė.
1786 - Maja Mont Blank qė gjende nė kufirin Francė - Itali pushtohet pėr herė tė parė nga Jacques Balmat dhe Dr. Michel-Gabriel Paccard.
1794 - Joseph Whidbey dheGeorge Vancouver udhėheqin njė ekspeditė nė kėrkim tė Northwest Passage afėr qytetit Juneau, Alaska.
1839 - Themelohet Beta Theta Pi nėOksford, Ohajo.
1876 - Thomas Edison fiton t drejtėn e patentės pėr mimeografin e tijė.
1911 - Fitohet patenta e njė milionėt nė ShBA nga Francis Holton.
1942 - LPB: Nė Washington, DC, ekzekutohen gjashtė sabotatorė gjermanė.
1946 - Fluturimi i parė i Convair B-36.
1947 - Miratohet Flamuri Kombėtarė i Pakistanit.
1949 - Pavarėsohet Butani.
1962 - Elizabeth Ann Duncan ėshtė gruaja e fundit qė u ekzekutua nė Shtetet e Bashkuara para rikthimit tė dėnnimit me vdekje nė vitin 1977.
1963 - Nė Angli, njė grupė prej 15 vjedhėsish, vjedhin nga njė tren 2.6 milion funt nė bankėnota.
1967 - Themelohet organizata ASEAN.
1968 - Jurō Wada e bėn transplatacionin e parė tė suksesshėm tė zemrės nė Japoni.
1972 - Richard Nixon pranon nominimin pėr president tė ShBA-ve.
1973 - Kidnapohet Kim Dae-Jung, mė vonė bėhet president i Koresė Jugore.
1990 - Iraku okupon Kuvajtin dhe shteti aneksohet nga Iraku, kjo shpie nė fillimin e Luftės sė Gjirit.

LINDJET:

1937 - Dustin Hoffman - Aktor amerikan
1925 - Alija Izetbegoviq, politikan dhe kryetar boshnjak.
1961 - The Edge, kitaristi i bendit U2

VDEKJET:

1910 - Janko Polić Kamov, dramaturg dhe shkrimtar kroat
1933 - Adolf Loos, arkitekt ēeko-austriak
1977 - Edgar Douglas Adrian, shkencėtar dhe mjek britanik


9 gusht

9 gushti ėshtė dita e 221 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 144 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

48 p.e.s - Julius Caesar mund Pompey nė Pharsalus dhe Pompey ik nė Egjipt.
378 - Ushtri e madhe romake udhėhequr nga perandori Valens mundet nga Visigotėt, sot turqit. Valens sė bashku mė ⅔ e ushtrisė sė tij.
681 - U themelua Bullgaria, atėherė njohur si Kanate nė bregun jugorė tė lumit Danub, pas mundjes sė ushtrisė Bizantine tė perandorit Constantine IV.
1048 - Papa Damasus II vdes nė Romė, pas udhėheqjes vetėm 23 ditore.
1173 - Fillon konstruktimi i kullės Piza dhe duheshin dy shekuj pėr tu kompletuar.
1483 - Hapet Sistine Chapel.
1810 - Napoleon Bonaparta anekson Westphalian si pjesė e Perandorisė sė Parė Franceze.
1892 - Thomas Edison fiton patentėn pėr telegrafin dy drejtimesh.
1902 - Edward VII emėrohet mbret i Mbretėrisė sė Bashkuar.
1930 - Personazhi fiktiv i filmave tė vizatuar Betty Boop paraqitet pėr herė tė par nė skenė nė filmin e vizatuar Dizzy Dishes.
1942 - Arrestohet udhėheqėsi indian Mahatma Gandhi nė Bombai nga forcat britanike. (figura 3)
1945 - Bombarduesi B-29 i emėruar "Bockscar" lėshon mbi Nagasaki bombėn e dytė atomike tė emėruar Fat Man (Burri i Shėndoshė), vetėm tre ditė mbas hedhjes sė bombės atomike mbi Hiroshima mė 6 gusht 1945. Rreth 70 000 njerėz do tė hurbasnin jetėn nga sulmi..
1965 - Singapuri ndahet nga Malajzia dhe pavarsohet.
1969 - Antarėt e njė kulti tė udhėhequr nga Charles Manson nė mėnyrė brutale vrasin aktoren shtatėzėne Sharon Tate, Abigail Folgerin, akorin polonez Wojciech Frykowski, berberin Jay Sebring, dhe tė posa/diplomuarin e shkollės sė mesme Steven Parent nė 10050 Cielo Drive nė Los Angeles.
1974 - Pėr shkak tė skandalit Watergate, Richard Nixon bėhet presidenti i parė amerikan qė e lėshon detyrėn. Zėvendės presidenti Gerald Ford bėhet president.
1987 - Vriten 9 dhe plagosn 17 pasi qė 19 vjeēar Julian Knight hapė zjarr nė Hoddle Street nė Clifton Hill.
1999 - Presidenti rus Boris Yeltsin largon nga detyra kryeministrin Sergei Stepashin dhe pėr herė tė katėrt largon nga detyra kabinetin e tij.

LINDJET:

1631 – John Dryden, Poet Laureatanglez (v. 1700)
1648 – Johann Michael Bach, Kompozitor gjerman (v. 1694)
1912 - Bojan Adamič, kompozitor slloven i muzikės filmike
1939 - Romano Prodi, politikan italian.


10 gusht

10gushti ėshtė dita e 222 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 143 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

612 p.e.s. - Vrasja e Sinsharishkunit, Mbret i Perandorisė Asiriane.
610 - Nė Islam, dita tradicionale e festės Nata e Lejletul Kadrit, kur i dėrguari Muhamedi filloi tė pranojė Kur'anin.
1316 - Lufta e dytė nė Athenry.
1519 - Ferdinand Magellani me pesė anije lundron nga Seville pėr tė pėrshkuar rrotull globin.
1557 - Nė luftėn nė St. Quentin Spanja fiton kundėr Francės.
1680 - Revolti Pueblo fillon nė Nju Meksiko.
1809 - Quito, tani kryeqytet i Ekuadorit, pavarėsohet nga Spanja.
1821 - Missouri bėhet shteti i 24 i Shteteve tė Bashkuara.
1905 - Fillojnė negociatat mes Rusisė dhe Japonisė nė Portsmouth, New Hampshire.
1920 - Sulltani Mehmedi i VI nėnshkruan Marrėveshjen e Sčvres me tė cilėn e ndajnė Perandorinė Osmane nė dy pjesė me Aleatėt
1923 - Arrestohet anarkisti italiano- amerikan, Carlo Tresca.
1944 - LDB: Trupat amerikane mundin trupat e fundit japoneze nė Guam.
1969 - Njė ditė mė parė vriten Sharon Tate dhe katėr tė tjerė nga kulti i udhėhequr nga Charles Manson, kurse kėtė ditė vriten Leno dhe Rosemary LaBianca.
1977 - Nė Yonkers, New York, postieri 24 vjeēare David Berkowitz njohur si "Son of Sam" (lexo: San of Sem, sq.Djali i Semit) arrestoht pėr vrasje serike nė Nju Jork Siti.
1981 - Koka e djalit tė udhėheqėsit televiziv John Walsh gjendet nė Hollywood, Florida.
1990 - Masakrohen mė shumė se 127 myslimanė nė Sri Lankėn veri lindore nga paramilitarėt.
2000 - Popullsia botėrore arrin shifrėn 6 miliard sipas www.ibiblio.org, gjurmues i popullsisė botėrore.
2003 - Temperatura mė e lartė e arritur nė Mbretėrinė e Bashkuar , 38.5°C (101.3°F), nė Kent.
2003- Yuri Ivanovich Malenchenko bėhet personi i parė qė martohet nė gjithėsi.
2005 - Lee Seung Seop vdes nė Korenė Jugore pas luajtjes sė lojės kompjuterike StarCraft pandėrprerė 49 orė.

LINDJET:

1874 - Herbert C. Hoover, politikan dhe kryetar i SHBA-ve.
1901 - Safet Butka, profesor, publicist, nacionalist shqiptar si veprimtar i Ballit Kombėtar.
1960 - Antonio Banderas, aktor spanjoll.

VDEKJET:

612. p.l. Kr. - Sinsharishkun,mbret asirian
1535 - Ippolito de' Medici, sundues i Firence (i helmuar)
1633 - Anthony Munday, shkrimtar anglez
1637 - Johann Gerhard, udhėheqės gjerman
1653 - Maarten Tromp, admiral holandez
1723 - Guillaume Dubois, kardinal francez
1784 - Allan Ramsay, piktor skocez
1802 - Franz Aepinus, shkencėtar gjerman
1806 - Michael Haydn, skulptor austriak
1839 - John St. Aubyn, mbledhes i fosileve britanez
1960 - Frank Lloyd, , skenarist dhe producent amerikan
2008 - Isaac Hayes, producent amerikan , fitues i ēmimit Nobėl


11 gusht

11 gushti ėshtė dita e 223 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 142 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

3114 p.e.s. - Nė kėtė datė nė kalendarin proleptik Gjeorgjian fillon era jonė nė Kalendarin e Gjatė Numėrues Maja.
586 p.e.s. - Tempulli i parė (ndėrtuar nga Mbreti Solomon) u shkatėrrua nga babilonasit nė Jerusalem.
70 - Tempulli i dytė u shkatėrrua nga armata Romake nė Jerusalem.
355 - Claudius Silvanus, i akuzuar pėr tradhti, shpall veten Perandor tė Romės kundėr Constantius II.
1492 - Alexandri VI zgjidhet Papė.
1786 - Kapiteni Francis Light themelon koloninė britanike tė Penangit nė Malajzi.
1828 - William Corder varret nė Bury St. Edmunds, Angli, pėr vrasjen e Maria Martenit nė Red Barn njė vit mė parė.
1858 - Ngjitja e parė nė majen e malit Eiger.
1918 - LPB - Mbaron lufta nė Amiens.
1934 - U hap burgu federal i njohur me emrin Alkatraz.
1951 - René Pleven zgjidhet kryeministėr i Francės
1952 - Hussein shpallet mbret i Jordanisė.
1960 - Ēad shpall pavarėsinė.
1999 - Eklipsė solare e 100% nė Evropė dhe Azi.
2003 - Temperatura e lartė nė Paris arrin 44° C duke lėnė 144 njerėz tė vdekur.

LINDJET:

1673. - Richard Mead, fizikant anglez
1833. - Kido Takayoshi, politikan japonez
1814. - Ivan Mažuranić, politikan dhe shkrimtar kroat
1858. - Christiaan Eijkman, mjek holandez, Nobelist
1929. - Branko Bucalo,gazetar kroat
1938. - Ante Kostelić, hrvatski skijaški trener
1943 - Pervez Musharaf, gjeneral dhe lider i Pakistanit.
1948 - Jan Palach Student dhe aktivist Ēek i cili ne shenje proteste kundėr Bashkimit Sovjetik kreu vet flijim

VDEKJET:

480. p. l.Kr. - mbret Leonida
353. - Magnenci, uzurpator romak
897. - Wilfred Dlakavi, grof nga Barcelona
1204. - Guttorm, norveški kralj
1456. - Janko Hunjadi (Sibinjanin Janko)
1519. - Johann Tetzel, kundėrshtar gjerman i Reformes
1956. - Jackson Pollock, piktor amerikan
1972. - Max Theiler, mjek i Rep. Jugoafrikane, nobelist
1985. - Josip Badalić, letrar kroat, sllavist

Zero Cool
14-08-13, 16:29
12.08 - 18.08


12 gusht

12 gushti ėshtė dita e 224 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 141 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

30 p.e.s. - Mbretėresha Cleopatra bėn vetėvrasje pas humbjes sė saj dhe humbjes sė Mark Antonit nė Aktium.
1164 - Nur ad-Din mund Kryqėtarėt e ripolit dhe tė Principatės sė Antiohit.
1323 - Suedia dhe Novgorodi (Rusia) rregullojnė kufijtė e tyre pėr herė tė parė.
1676 - John Alderman e vret mbetin Metakomet duke pėrfunduar luftėn e Mbretit Filip.
1833 - U themelua qyteti Chicago.
1851 - Isaac Singer fitoi patentėn pėr makinėn e tijė pėr qepje.
1868 - Presidenti amerikan Andrew Johnson pezullon sekretarin e luftės Edwin M. Stanton.
1877 - Asaph Hall zbulon Deimosin.
1883 - Kuagga e fundit ngordh nė Artis Magistra zoo nė Amsterdam.
1908 - U ndėrtua vetura e parė Ford, Modeli T .
1913 - pėrfundon punimet Konferenca e Ambasadoreve nė Londėr.
1914 - LPB - Britania i shpall luftė Austro-Hungarisė.
1944 - Trupat Waffen SS masakrojn mė shumė se 500 civil nė Sant'Anna di Stazzema.
1952 - 13 intelektualėt mė eminent judė u vranė nė Moskė
1981 - IBM kompjuteri i parė personal.
2000 - Katastrofa ruse e nėndetėses nukleare "Kursk" nė detin Baren. Askush nga 118 marinarė nuk mbijetoi.
2004 - Lee Hsien Loong zgjedhet kryeministr i tretė i Singapurit.
2004 - Guvernatori i New Jersey-it James McGreevey, shpall veten publikisht homoseksual.

LINDJET:

1930 - George Soros, financier hungarezo-amerikan.
1954 - Franēois Hollande, politikan francez
1979 - Marin Skender, portier futbolli kroat.
1990 - Mario Balotelli, futbollist italian.

VDEKJET:

30 p.e.s. - Kleopatra VII., mbretėreshė egjiptiane (l. 69 p.e.s.)
1484 - Papa Sisto IV, (l. 1414)
1689 - Papa Inoēenti XI, (l. 1611)
1955 - Thomas Mann, shkrimtar gjerman, fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi nė vitin 1929.
1964 - Ian Fleming, shkrimtar, gazetar dhe spiun anglez (l. 1908)
1982 - Henri Fond, aktor amerikan.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare e Rinisė


13 gusht

13 gushti ėshtė dita e 225 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 140 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

3114 p.e.s. - Sot. sipas korrelacionit Lounsbury, fillon Kalendari Maja.
523 - John pason Hormisdas si Papė.
1099 - Paschal II zgedhet Papė.
1315 - Louisi X i Francės martohet me Clemence d'Anjou.
1553 - Michael Servetus arrestohet nga John Calvin nė Gjenevė siheretik.
1704 - Anglia dhe Austria fitojnė kundėr Francės dhe Bavarisė.
1913 - Otto Witte, njė akrobat, emėrohet Mbret i Shqipėrisė.
1913 - Zbulohet hekuri i pa dryshkėshėm nga Harry Brearley.
1937 - Fillon Battle e Shangait.
1960 - Republika Qendrore Afrikane shpall pavarėsi nga Franca.
1968 - I was born...]
1973 - Zulfikar Ali Bhutto zgjedhet Kryeministėr i Pakistanit.
1996 - Marc Dutroux, gruaja e tij Michelle Martin dhe Michel Leličvre u arrestuan nėn dyshim pėr rrėmbim presoni. Qė tė tre u nxorėn tė fajshėm dhe mė 22 qershor tė vitit 2004 u dėnuan me vuajtje tė pėrjetshme, 30 dhe 25.
2001 - Nė Ohėr u nėnshkrua marrėveshja e njohur si marrėveshja e OhritOhrit.
2004 - Hapja e Lojrave 28-ta Olimpike]ne Athine.

LINDJET:

1899 - Alfred Hitchcock, regjisor britaniko-amerikan.
1926 - Fidel Castro, Revulucionar kubanez.
1984 - Niko Kranjēar, futbollist kroat.

VDEKJET:

1980- Eqrem Ēabej njė nga figurat mė tė shquara tė shkencės arsimit dhe kulturės shqiptarė (l. 1908)


14 gusht

14 gushti ėshtė dita e 226 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 139 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1791 - Fillon Revolucioni Haitian.
1880 - Kompletohet Katedrala Cologne, monumenti mė i famshėm nė Kėln, Gjermani.
1893 - Franca paraqet regjistrimin e mjeteve motorike.
1897 - Qyteti Anosimena pushtohet nga trupat franceze nga mbrojtėsit nga Menabe nė Madagaskar.
1908 - Garimi i parė i bukurisė u mbajt nė Folkestone, Angli.
1921 - Tannu Tuva, themelohet si shtet plotėsisht i pavarur, pėrmbajtur nga Rusia.
1936 - Zezaku, Rainey Bethea varet nė Owensboro, Kentaki nė ekzekutimin e fundit publik nė Shtetet e Bashkuara.
1941 - LDB - Winston Churchill dhe Franklin D. Roosevelt nėnshkruajnė Atlantic Charter duke paraqitur qėllimet e pasluftės.
1947 - Pakistani pavarėsohet nga Perandoria Britanike.
1969 - Mbretėria e Bashkuar dislokon trupat nė Irlandėn Veriore.
1971 - Bahreini pavarėsohet nga Britania e Madhe.
1980 - Lech Wałęsa udhėheq grevėn nė Gdańsk, Poloni.
1994 - Kapet Ilich Ramķrez Sįnchez, terroristi i njohur si "Carlos, Xhakali".
2005 - Helios Airways Flight 522 rrėzohet nė veri tė Athinės duke lėnė tė vdekur 121 persona.

LINDJET:

1850 - Ljudevit Rossi, botanist kroat, major nė luftė
1867 - John Galsworthy, letrar anglez
1945 - Steve Martin, komedian, shkrimtar, producent dhe aktor amerikan
1947 - Danielle Steel, novelist amerikan
1966 - Halle Berry, aktore amerikane
1971 - Raoul Bova, aktor italian
1983 - Mila Kunis, aktore nga ShBA-tė

VDEKJET:

1933 - Hasan Prishtina
1941 - Paul Sabatier, kimist francez dhe Nobelist (l. 1854)
1941 - Sveti Maksimilijan Kolbe, shenjėtar katolik (l. 1894)
1956 - Bertold Brecht, letrar gjerman
1981 - Karl Böhm, dirigjent austriak
1988 - Enzo Ferrari, pilot italian garash, themeluesi i Ferrarit (l. 1898)
1994 - Elias Canetti, shkrimtar gjerman me prejardhje bullgare
1996 - Sergiu Celibidache, dirigjent rumun
2007 - Nela Eržišnik, aktore kroate (l. 1922)


15 gusht

15 gushti ėshtė dita e 227 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 138 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

778 - Zhvillohet Lufta e Kalimit Roncevaux nė tė cilėn vritet Rolandi.
1040 - Mbreti Dunkani I i Skocisė vritet nė luftė nga kushėriri i tij i parė dhe rivali i tij Makbethi i Skocisė.
1057 - Mbreti Makbethi i Skocisė vritet nė Luftėn e Lumfananit nga forcat e Malkolmit III tė Skocisė.
1261 - Michael VIII Palaeologus emėrohet Perandor Bizantin nė Konstantinopol.
1461 - Trapezunt i dorėzohet Sulltan Mehmetit II. Ky ėshtė fundi i Perandorisė Bizantine. Perandori Davidi larghet nė egzil dhe mė vonė vritet.
1519 - Themelohet qyteti Panama City, Panama.
1537 - Themelohet qyteti Asunción, Paraguai.
1540 - Themelohet qyteti Arequipa, Peru.
1769 - Lind Napoleon Bonaparta.
1824 - Shtetet e Bashkuara transportojnė robėr nga Liberia.
1877 - Thomas Edison, bėn incizimin e parė, "Mary Had a Little Lamb."
1914 - Lėshohet nė qarkullim Kanali i Panamasė.
1945 - LDB: Dita e dorėzimit tė forcave japoneze gjatė luftės sė dytė botėrore, pėr t'u dorėzuar zyrtarisht mė 2 shtator 1945.
1945 - LDB: Dita Koreane e ēlirimit.
1947 - India pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1947 - Themeluesi i Pakistanit, Muhammad Ali Jinnah betohet si Guvernatori i parė Gjeneral i Pakistanit, nė Karachi.
1960 - Republika e Kongos shpall pavarėsi nga Franca.
1965 - Beatles luajnė para njė publiku rreth 60,000 tifozėsh nė Shea Stadium nėNew York City.
1971 - Presidenti amerikan Richard Nixon pėrfundon konvertabilitetin e Dollarit Amerikan nė ar.
1971 - Dita e ēlirimit tė Bahrainit.
1975 - Vritet Sheik Mujibur Rehman sė bashku me familjen e tij pėrveē Haseena Wajidq mbetet gjallė.
1993 - Japonezja Junko Asari fiton maratonėn e femrave nė Kampionatin Botėrorė tė Atletikės nė Stuttgart.
1998 - Burgoset komandanti i ZOK-ut te UĒK-se Abdullah Tahiri

LINDJET:

1769 - Napoleon Bonaparte, mbret dhe udhėheqės ushtarak francez
1883 - Ivan Meshtroviq, arkitekt dhe skulptor kroat
1936 - Bardhyl Ēaushi, gjykatės, mėsimdhėnės dhe veprimtar politik
1972 - Ben Affleck, aktor amerikan
1990 - Jennifer Lawrence, aktore amerikane

VDEKJET:

1498 - Izabela e Aragonisė dhe Kastiles, mbretėreshė portugeze
1997 - Ēesk Zadeja, kompozitor shqiptarė (l. 1927)
2000 - Ena Begoviq, aktore kroate (l. 1960)
2012 - Arbėn Xhaferi, politikan shqiptar (l. 1948)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Marias, nėnės sė Krishtit... Festohet dhe ne trevat tona.


16 gusht

16 gushti ėshtė dita e 228 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 137 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1812 - Gjenerali amerikan William Hull dorėzon "Fort Detroit" pa luftė forcave Britanike.
1858 -Presidenti amerikan James Buchanan inaguron kabllon e re tej oqeanike duke shkėmbyer pėrshėndetje me mbretėreshėn Viktoria e Mbretėrisė sė Bashkuar.
1913 - Universiteti Imperial i Tōhoku, Japoni (tani njihet si Universteti Tōhoku) pranon studenten e parė femėr.
1914 - LPB: Fillon Lufta e Cerit.
1928 - Burgoset vrasėsi Carl Panzram nė Washington, DC pas vrasjes sė 20 njerėzve.
1930 - Prodhohet filmi i parė i vizatura, kolor dhe me zė njohur me emrin Fiddlesticks, nga Ub Iwerks.
1960 - Qipro fiton pavarėsinė nga Mbretėria e Bashkuar.
1969 - Arrestohet udhėheqėsi i kultit "Familja Mason", Charles Manson.

LINDJET:

1832 - Vilhelm Vunt, psikolog,filozof dhe linguist gjerman.
1845 - Gabrijel Lipman, fizikant francez.
1913 - Menahem Begin, politikan izraelit.
1921 - Ēarls Bukovski, letrar amerikan.
1958 - Madonna, pop legjenda e muzikės
.
VDEKJET:

1921. - Petar I Karađorđeviq, mbret i Serbisė nga viti 193 - 1918 e mandej mbret i MSKS deri nė vdekje.
1949. - Margaret Miēel, gazetare amerikane.
1956. - Bela Blashko, aktor amerkane me prejardhje hungareze.
1973. - Selman Ejbraham Vaksman, mikrobiolog amerikan me prejardhje nga Ukraina, ebrej.
1977. - Elvis Presley, muzikant amerikan.
2002. - Sabri al-Bana udhėheqės i gueriles palestineze i njohur si Abu Nidal .
2003. - Idi Amin Dada, diktator i Ugandės.


17 gusht

17 gushti ėshtė dita e 229 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 136 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1918 - Vritet udhėheqėsi revolucionar bolshevik, Moisei Uritsky.
1945 - Shpallja e Pavarėsisė sė Indonezisė.
1960 - Gaboni pavarėsohet nga Franca.
1962 - Rojtar i Gjermanisė Lindore vret 18 vjeēarin Peter Fechter i cili tentonte tė kalojė Murin e Berlinit, dhe bėhet viktima e parė e murit.
1988 - Presidenti pakistanez Muhammad Zia-ul-Haq dhe ambasadori amerikan Arnold Raphel vdesin nė aksident ajrorė.
1991 - Wade Frankum fillon kryerjen e vrasjeve nė Strathfield, Australia.
1998 - Presidenti amerikan Bill Clinton pranon nė audi kasetė se ka pasur sjellje jo tė mirė fizike me Monica Lewinskyn.
1999 - Dridhet toka me intensitet 7,6 shkallė nė Izmit, Turqi, duke lėnė tė vdekur 20.000 dhe duke plagosur 44.000 njerėz.
2008 - Notari amerikan Michael Phelps bėhet personi i parė qė fiton 8 medalje ari olimpike nė njė vit.

LINDJET:

1914 - Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (v. 1988)
1925 - Jiang Zemin, politikan kinez
1839 - Abdyl Frashėri, atdhetari i shquar shqiptar.
1943 - Robert De Niro, aktor amerikan
1944 - Rexhep Meidani, politikan shqiptar, ish president i Shqipėrisė.
1932 - Tinka Kurti, aktore shqiptare.
1960 - Sean Penn, aktor dhe regjisor amerikan

VDEKJET:

1911 - Petro Nini Luarasi, personalitet i Rilindjes sonė Kombėtare.
1987 - Rudolf Hess, politikan gjerman dhe numri 3 i Partisė Naziste
1988 - Franklin Delano Roosevelt, Jr., politikan amerikan (l. 1914)
2008 - Franco Sensi, President i A.S Roma dhe babai i Rosella Sensi
2010 - Francesco Cossiga, politikan italian (l. 1928)


18 gusht

18 gushti ėshtė dita e 230 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 135 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1201 - Themelohet qyteti Riga.
1634 - Urbain Grandier, akuzohet dhe denohet pėr magji dhe digjet i gjallė nė Loudun, Francė.
1848 - Camila O'Gorman dhe Ladislao Gutierrez ekzekutohen nėn urdhėr tė diktatorit argjentinas Juan Manuel de Rosas.
1868 - Astronomi francez Pierre Jules César Janssen zbulon heliumin.
1877 - Asaph Hall zbulon Fobosin, hėnėn e Martianit.
1903 - Inxhenieri gjerman Karl Jatho fluturon me aeroplanin e tij tė ndėrtuar vetė katėr muaj para flutrimit tė Vllezėrve Wright.
1904 - Chris Watson largohet nga posti Kryeministėr i Australisė dhe zėvendėsohet nga George Reid.
1917 - Zjarr i madh nė Thessaloniki, Greqi shkatėrron afėrsisht 32% tė qytetit duke lėnė rreth 70,000 njerėz pa shtėpi.
1958 - Novela kontraverze e shkrimtarit Vladimir Nabokov, Lolita, botohet nė Shtetet e Bashkuara.
1963 - James Meredith ėshtė zezaku i parė qė diplomohet nė Universitetin e Misisipit.
1971 - Australia dhe Zelanda e Re vendosin t'i largojnė trupat nga Vietnami.
1989 - Vritet Luis Carlos Galįn afėr qytetit Bogotį nė Kolumbi.
1992 - Banktoron Wang Laboratories.
2005 - Dennis Rader denohet me 175 vite burgim pėr shkak tė BTK vrasjeve.

LINDJET:

1830 - Franc Jozef I, mbreti austriak nga viti 1848, deri 1867. mbret i monarkisė Austro-hungareze.
1887 - Ferit Vokopola, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
1933 - Roman Polanski, regjisor filmi amerikan me prejardhje polake.
1936 - Robert Redford, aktor amerikan.
1952 - Kastriot Islami, politikan shqiptar
1952 - Patrick Swayze, aktor amerikan (v. 2009)
1962 - Felipe Calderón, politikan meksikan
1969 - Edvard Norton, aktor amerikan.
1971 - Aphex Twin, muzikant anglez
1980 - Emir Spahiq, futbollist boshnjak.
1980 - Esteban Cambiasso, futbollist argjentinas

VDEKJET:

1227 - Xhingis kan
1765 - Franjo I. Stjepan, mbret i mbretėrisė sė shenjt romake
1850 - Honore de Balzac, letrar francez
1940 - Walter Chrysler, biznesmen amerikan themeluesi i Chrysler.

Zero Cool
19-08-13, 16:11
19.08 - 25.08


19 gusht

19 gushti ėshtė dita e 231 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 134 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

43 p.e.s. - Octavian, mė vonė i njohur si Augustus detyron senatin pėr ta zgjedhur Konsull.
1561 - Tetėmbėdhjetė vjeēare Mary Queen e Skocisė kthehet nė Skoci, pas 13 jete nė Francė.
1692 - Nė Salem, Massachusetts, ekzekutohen pesė gra pasi akuzohen pėr shtrigėri dhe magji.
1895 - Vritet vrasėsi John Wesley Hardin nga njė polic nė detyrė nė El Paso, Texas.
1915 - LPB: Fillon Luftė e Vanit.
1919 - Afganistani fiton pavarėsi tė plotė nga Britania e Madhe.
1945 - Lufta nė Vietnam: Viet Minh udhėhequr nga Ho Chi Minh rifuqizohet nė Hanoi, Vietnam.
1953 - Lufta e Ftohtė: CIA ndihmon rrėzimin e qeverisė sė Mohammed Mossadegh nė Iran dhe ardhjen nė qeveri tė shehut Mohammad Reza Pahlavi.
1987 - Nė Britaninė e Madhe, Michael Ryan vret 16 njerėz dhe pastaj bėn vetėvrasje.
1991 - Presidenti rus Mikhail Gorbachev mbahet nė arrest shtėpiak gjatė qėndrimit nė Foros, Krimea.
2002 - Helikopteri rus Mi-26 i cili transportonte trupa ushtarake ėshtė qėlluar nga njė raketė ēeēene jashtė Groznit duke lėtė tė vdekur 118 ushtarė.

LINDJET:

1928 - Metush Krasniqi,atdhetar,simbol i rezistencės kombėtare shqiptare.
1871 - Orvil Rajt, pionier i aviacionit .
1883 - Koko Shanel, kreatore franceze e modės.
1945 - Jan Gilan, rok kėngėtar.
1946 - Bill Clinton, Presidenti i 42-tė i SHBA-sė.
1969 - Nate Dogg, reper amerikan (v. 2011)
1969 - Matthew Perry, aktor amerikan
1973 - Marco Materazzi, futbollist italian
1984 - Alessandro Matri, futbollist italian
1987 - Nico Hülkenberg, pilot garash gjerman

VDEKJET:

14 - Octavian burrė shteti romak
1601 - Mihajl Hrabri, hero nacional rumun.
1819 - Xhejms Vat, inxhinier dhe fizikan skocez
1929 - Sergej Pavllov Gjagilev, regjisor dhe koreograf rus.
1936 - Federik Garsia Lorka, shkrimtar spanjoll
1954 - Alcide De Gasperi, politikan italian (l. 1881)
2012 - Tony Scott, regjisor dhe producent anglez (l. 1944)


20 gusht

20 gushti ėshtė dita e 232 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 133 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

636 - Forcat arabe tė udhėhequra nga Halid bin Ualid marrin kontrollin mbi Sirinė dhe Palestinėn duke larguar Perandorinė Bizantine.
917 - Cari Simeoni I i Bullgarisė pushton vendin Thrace dhe largon Perandorinė Bizantine.
1000 - Themelohet Mbretėria Hungareze nga mbreti Stefani I i Hungarisė.
1866 - Presidenti amerikan Andrew Johnson formalisht shpall Luftėn Civile nė Sh.B.A. si tė pėrfunduar.
1882 - Overtura 1812 e kompozitorit Peter Ilyich Tchaikovsky, debiton nė Moskė.
1888 - Mutineers burgos Emin Pashėn nė Dufile.
1914 - LPB: Forcat gjermane pushtojnė Brukselin.
1926 - U themelua kompania e njohur japoneze Nippon Hōsō Kyōkai (NHK).
1960 - Senegali shkėputet nga federata e Malit dhe shpall pavarėsi.
1966 - Lind kitaristi legjendar Darrell Abbott.
1975 - Programi Viking: NASA lanson provėn planetare Viking 1 nė drejtim tė Marsit.
1977 - Programi Voyager: Sh.B.A. lansojnė satelitin Voyager 2.
1991 - Estonia ndahet nga Bashkimi Sovjetik.
2005 - Cheez TV emeton serinė e fundit.

LINDJET:

1779 - Jöns Jakob Berzelius, kimist suedez
1901 - Salvatore Quasimodo, pėrkthyes dhe shkrimtar italian
1941 - Slobodan Milošević, politikan serb (v. 2006)
1944 - Rajiv Gandhi, politikan indian.
1983 - Yuri Zhirkov, futbollist rus
1992 - Demi Lovato, kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1854 - Friedrich Schelling, filozof gjerman.
1917 - Adolf von Baeyer, kimist gjerman fitues i ēmimit Nobel pėr Kimi nė vitin 1905..
1942 - Mihal Duri, Hero i Popullit u vra nė Domje tė Tiranės nė njė luftė tė pabarabartė me fashistėt.
1967 - Antun Masle, piktor kroat
1980 - Joe Dassin, kėngėtar amerikano-francez
2008 - Hua Guofeng, politikan kinez (l. 1921)


21 gusht

21 gushti ėshtė dita e 233 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 132 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1821 - U zbulua Ishulli Jarvis nga ekipi i Eliza Frances.
1831 - Nat Turner i udhėheq robėrit zezak nė Amerikė nė kryengritje.
1842 - Themelohet qyteti Hobart nė Tasmani.
1911 - Vjidhet piktura Mona Lisa nga njė punėtor nga muzeu nė Luvėr.
1969 - Australiani Michael Dennis Rohan i vė zjarrin xhamisė sė shenjtė Al-Aksa.
1991 - Letonia shpall pavarėsinė nga Bashkimi Sovjetik.
2001 - NATO vendos qė tė dėrgojė forca paqėsore nė ish republikėn jugosllave tė Maqedonisė.

LINDJET:

1165 - Filip II Avgust, mbret francez
1789 - Augustin Louis Cauchy, matematikan francez
1936 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.
1937 - Luka Bebiq, politikan kroat,
1954 - Zhelko Vidakoviq, hendbollist kroat.
1986 - Usain Bolt, atlet xhamaikan
1988 - Robert Lewandowski, futbollist polak

VDEKJET:

1838 - Adalbert von Chamisso, shkencėtar dhe letrar gjerman
1906 - Josip Kozarac, letrar kroat
1940 - Leon Trotsky, politikan dhe teoricen rus (l. 1879)
1947 - Ettore Bugatti, inxhinier italian, themeluesi i Bugattit (l. 1881)
1979 - Giuseppe Meazza, futbollist italian (l. 1910)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1991- Letonia shpall pavarėsinė.


22 gusht

22 gushti ėshtė dita e 234 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 131 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1780 - Anija e lundruesit James Cook kthehet nė Angli, Cook ishte vrarė gjatė udhėtimit nė Hawaii.
1827 - José de La Mar bėhet president i Perusė.
1848 - Forcat e Shteteve tė Bashkuara aneksojnė qytetin Nju Meksiko.
1901 - U themelua kompania automobilistike Cadillac.
1902 - Theodore Roosevelt ėshtė presidenti i parė qė vozitet me automjet.
1911 - Zbulohet vjedhėsi i pikturės Mona Lisa.
1914 - LPB: Nė Belgjikė pėr herė tė parė ndeshen trupat britanike dhe gjermane.
1944 - LDB: Romania pushtohet nga Bashkimi Sovjetik.
1950 - Althea Gibson ėshtė garuesja e parė zezake nė tenisin ndėrkombėtarė.
2006 - Rrėzohet aeroplani Pulkovo Airlines Flig 612 duke lėnė tė vdekur 170 njerėz.

LINDJET:

1874 - Max Scheler, filozof gjerman
1893 - Dorothy Parker, letrare amerikane
1902 - Leni Riefenstahl, aktore, fotografe, regjisore gjermane
1920 - Karlheinz Stockhausen, kompozitor gjerman23 gusht

23 gushti ėshtė dita e 235 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 130 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1541 - Studiuesi francez Zhak Kartier zbret afėr qytetit Quebec City nė udhėtimin e tijė tė tretė nė Kanadė.
1614 - Themelohet Universiteti i Groningenit.
1617 - Hapet rruga e parė njė kahėshe nė Londėr.
1651 - Ēarlsi II i Anglisė hyn nė Worcester dhe fillon luftėn.
1708 - Meidingnu Pamheiba emėrohet mbret i Manipurit.
1833 - Ndalohet skllavėria nė kolonitė Britanike.
1914 - LPB: Japonia i shpall luftė Gjermanisė dhe bombardon qytetin Qingdao, Kinė.
1921 - Faisal I emėrohet Mbret i Irakut.
1924 - Largėsia mes Tokės dhe Marsit ėshtė mė e vogla qė nga shekulli i X.
1927 - Anarkistėt italian Sacco dhe Vanzetti u ekzekutua nė Boston, Massachusetts pas vėrtetimit tė fajėsisė pėr vrasje tė shkallės sė parė.
1940 - LDB: Gjermania fillon bombardimin mbi Londėr.
1939 - Firmosja e paktit Gjermano-Rus i Molotov-Ribbentrop qė do tė firmosej nga Nazistėt dhe Sovjetikėt. Ky pakt ishte i fshehtė dhe kishte si synim kryesisht formimin e njė protokolli pėr tė realizuar ndarjen e Evropės qendrore, ndėrmjet Nazistėve dhe Sovjetikėve.
1942 - Mė 23 gusht, 1942, Gjermanėt arrijnė Vollgėn, nė veri tė Stalingradit. Gjermanėt pa humbur kohė, do tė bombardojnė qytetin duke shkatėrruar shtėpitė prej druri. Shkatėrrimi i kėtyre tė fundit u bė me qėllim qė tė dėmtoheshin uzinat moderne tė sovjetikėve. Kėto luftime do tė pėrgatisnin terrenin pėr fillimin e betejės sė Stalingradit mė 23 shtator tė 1942.
1942 - LDB: Filloi lufta e Stalingradit.
1943 - LDB: Ēlirohet qyteti Kharkov.
1944 - LDB: Ēlirohet qyteti Marseille.
1948 - U themelua Kėshilli Botėrorė i Kishave.
1958 - Emetohet filmi i vizatuar Knighty Knight Bugs.
1962 - U bė lidhja e parė e drejtė pėr drejtė televizive mes Shteteve dhe Evropės pėrmes satelitit Telstar.
1973 - U lėshua sateliti komunikues Intelsat.
1990 - Armenia shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1990 - Gjermania Lindore dhe Gjermania Perėndimore shpallin se do tė ribashkohen mė 3 tetor.
1998 - Presidenti rus Boris Jelcin pushon nga puna qeverinė Kirienko.
2006 - Natascha Kampusch, e cila u kidnapua nė moshėn 10 vjeēare arrin tė ikė nga kapėsi Wolfgang Priklopil, pas 8 vitesh burgim shtėpiak.

LINDJET:

1910 - Giuseppe Meazza, futbollist italian (v. 1979)
1978 - Kobe Bryant, basketbollist amerikan
1981 - Carmen Luvana, aktore pornografike
1986 - SkyBlu, kėngėtar amerikan (LMFAO)

VDEKJET:

1944 - Abdyl Mexhid i II-tė, sulltan osman24 gusht

24 gushti ėshtė dita e 236 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 129 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

49 p.e.s. - Gjenerali i Cezarit, Gaius Curio u mund nė luftėn e lumit tė Badragasit nga Numidianėt tė udhėhequr nga Attius Varus dhe mbreti Juba I i Numidisė. Curio bėri vetvrasje pėr t'i shpėtuar robėrimit.
79 - Erupton vullkani Mount Vesuvius. Qytetet Pompeii, Herkulaneum, dhe Stabiae zhduken nėn hirin vullkanik.
1391 - Masakrohen judėt nė Palma de Mallorca.
1456 - Kompletohet shtypja e Biblės sė Gutenbergut.
1511 - Alfonso de Albuquerque i Portugalisė pushton sulltanatin e Malakės.
1690 - Themelohet qyteti Calcutta, Indi.
1814 - Forcat britanike pushtojnė qytetin Washington, D.C. dhe djegin Shtėpinė e Bardhė dhe disa ndėrtesa tjera.
1831 - Ėshtė kėrkuar udhėtimi i Ēarls Darvinit nė HMS Beagle.
1847 - Charlotte Brontė pėrfundon veprėn Jane Eyre.
1858 - Nė Richmond, Virginia, arrestohen 90 zezakė nėn akuzė pėr mėsim (akuzon se kan mėsuar).
1891 - Thomas Edison patenton kamerėn filmike.
1912 - Alaska bėhet territor i Shteteve tė Bashkuara.
1914 - LPB: Trupat gjermane pushtojnė qytetin Namur.
1939: Gjermania dhe BRSS bien ne ujdi ne Moske per nje Pakt mossulmimi, te ashtuquajturin Hitler-Stalin-Pakt. Kontrata e datuar me 23. gusht u pajis vetėm mbas mesnatės pėr shkak tratativave te zgjatura me nėnshkrimet e ministrit te jashtėm Molotow dhe von Ribbentrop.
1950 - Edith Sampson bėhet delegati i parė zezak i Shteteve tė Bashkuara nė UN.
1954 - Presidenti brazilian Getślio Dornelles Vargas bėn vetėvrasje, pasohet nga Joćo Café Filho.
1960 - Temperatura zbret nė −88 °C nė Vostok, Antarctica — rekord botėrorė i temperaturės mė tė ulėt.
1981 - Mark David Chapman dėnohet me 20 vite heqje lirie pėr vrasjen e kėngėtarit John Lennon.
1991 - Ukraine shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1995 - Lėshohet nė pėrdorim sistemi operativ Windows 95, prodhim i kompanisė amerikane Microsoft.

LINDJET:

1498 - Miguel da Paz, princ austriak
1863 - Dragutin Lerman, hulumtues kroat
1899 - Jorge Luis Borges, shkrimtar argjentinas
1934 - Engjėll Berisha, akademik kosovarė
1948 - Jean Michel Jarre, kompozitor francez
1973 - Dave Chappelle, komedian dhe aktor amerikan
1981 - Chad Michael Murray, aktor filmi amerikan

VDEKJET:

1572. - Gaspard de Coligny, udhėheqės ushtarak - admiral francez


25 gusht

25 gushti ėshtė dita e 237 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 128 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1609 - Galileo Galilei u paraqet teleskopin e tijė tė parė ligjdhėnėsve Venecian.
1718 - U themelua qyteti New Orleans nė Louisiana, ShBA.
1768 - James Cook fillon udhėtimin e tijė tė parė.
1814 - U dogj Washington, D.C. dhe shkatėrrohet Shtėpia e Bardhė nga forcat britanike.
1825 - Uruguai shpall pavarėsi nga Brazili.
1910 - U themelua taksi kompania Yellow Cab.
1912 - U themelua partia kombėtare kineze Kuomintang.
1981 - Anija kozmike amerikane Voyager 2 e bėn afrimin mė tė madh kah Saturni
1989 - Anija kozmike amerikane Voyager 2 e bėn afrimin mė tė madh kah Neptuni.
1991 - Bjellorusia shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik

LINDJET:

1530 - Ivan IV. Grozni, mbret rus
1707 - Luigji I., mbret i Spanjės
1841 - Emil Theodor Kocher, mjek dhe nobelist zviceran
1900 - Hans Adolf Krebs, nobelist dhe mjek gjerman
1908 - Ihsan Toptani, veprimtar i ēėshtjes kombėtare dhe gazetar shqiptar.
1918 - Leonard Bernstein, pianist dhe dirigjent amerikan
1928 - Enver Gjerqeku, shkrimtarė shqiptarė
1961 - Billy Ray Cyrus, kengetar dhe actor amerikan
1966 - Derek Sherinian, sintisajzerist (ish-Dream Theater)

VDEKJET:

1819 - James Watt, hulumtues anglez
1900 - Friedrich Nietzsche, filozof gjerman (l. 1844)
1923 - Milan Ogrizoviq, letrar kroat (l. 1877)
1908 - Antoine Henri Becquerel, fizikant francez (l. 1852)
1969 - Harry Hess, gjeolog amerikan (l. 1906)
1987 - John Huston, regjisor amwerikan (l. 1906)

Zero Cool
26-08-13, 16:12
26.08 - 01.09
26 gusht

26 gushti ėshtė dita e 238 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 127 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1346 Njė ushtri e vogėl angleze prej 10 000 pjesėtarėve, nėn drejtimin e Eduarit tė III-tė, mposhti forcat superiore franceze tė Filipit VI-tė.
1896 Revolucionaret armene sulmuan bankėn otomane nė Kostandinopoje, duke provokuar kėshtu njė betejė treditore, nė tė cilėn vdiqėn rreth 6 000 armenė.
1813 Pas njė fitoreje tė parė, francezėt nėn drejtimin e Marshal Mcdonald, u mposhtėn nga prusianėt nėn drejtimin e gjeneral Bluecher-it nė betejėn e Katzbach.
1920 U ratifikua Amendamenti i 19 i Kushtetutės amerikane, i cili u dha grave tė drejtėn pėr tė votuar.
1990 - Nė fatėkeqėsinė mė tė madhe nė historinė e Bosnjes dhe Hercegovinės,nė xeheroren e lignjitit Dobrnja , nė afėrsi tė Tuzllės humbėn jetėn 180 minator.
1999 Mė shumė se 60 000 brazilianė qė kėrkonin dorėheqjen e Presidentit Cardoso u grumbulluan para Kongresit, nė protestėn mė tė madhe nė historinė e kėtij vendi.
2000 Presidenti rus, Vladimir Putin, nėnshkroi njė dekret me tė cilin dekoroi pas vdekjes 118 anėtarėt e ekuipazhit tė nėndetėses Kursk. Komandanti i nėndetėses, kapiteni Genadi Liaēin, u dekorua pas vdekjes me titullin e "Heroit tė Federatės Ruse", ndėrsa 117 anėtarė tė tjerė tė ekuipazhit u dekoruan me "Urdhrin e Trimėrisė".
2002 Parlamenti i Spanjės voton me shumicė dėrrmuese pėr ndalimin e partisė politike baske, Batasuna, pėr shkak te mbėshtetjes qė ajo i jep grupit me aktiv tė gueriles tė Evropės Perėndimore, ETA.

LINDJET:

1901 - Maxwell Taylor, gjeneral dhe diplomat amerikan. Ai drejtoi forcat amerikane nė periudhėn e fundit tė luftės nė Kore.
1743 - Antoine Lavoisier, kimist anglez, i konsideruar si themelues i kimisė moderne, ai zbuloi oksigjenin. U ekzekutua nga revolucioni nė 1794.
1910 - Anjezė Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nėnė Tereza lindi nė Shkup , dhe vdiq mė 5 shtator 1997 nė Kalkuta, (Indi), ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e ēmimit Nobel pėr Paqė.
1740 - Joseph Michel Montgolfiershpikės francez. Ai dhe vėllai i tij, Jacques Etienne, shpikėn ballonin me ajėr mė 1783.
1676 - Sir Robert Walpole, burrė shteti dhe politikan anglez. Kancelar i Ministrisė sė Financave nėn mbretėrimin e George I, ai grupoi disa ministra rreth tij dhe u bė kėshtu kryeministri i pare anglez.
1983 - Mattia Cassani, futbollist italian

VDEKJET:

2001 - Filip Leotar, kėngėtar dhe aktor francez.
2003 - Pierre Aleyrangues (Pieral), aktor francez.
1998 - Francesko Crucitti, kirurg italian.
1990 - Mario Pinto de Andrade, nacionalist dhe presidenti i pare i Angolas.
1974 - Charles Lindberg, aviator amerikan, i cili realizoi udhėtimin e parė mbi Atlantik, nė vitin 1927.


27 gusht

27 gushti ėshtė dita e 239 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 126 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1813 - Napoleon Bonaparta mundi forcat Austriak, Ruse dhe Prusiane nė Luftėn e Drezdenit.
1939 - Fluturimi i par i aeroplanit Heinkel He 178, fluturimi i par i aeroplanėve modern.
1962 - Sateliti Mariner 2 u lansua pėr nė Venus.
1883 - Erupcioni i vullkanit Krakatau nė Indonezi shkaktoi fatkeqėsinė mė tė madhe nė historinė moderne.
1972 - Filloi transmetimin eksperimental progarami i dytė i Televizionit tė Zagrebit.
1991 - Moldova shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1993 - Pėrfundoi ndėritimi i urės Rainbow Bridge, qė lidh pjesėn e Tokios, Shibaura me ishullin Odaiba.
2000 - Kulla Ostankino nė Moscow kaplohet nga zjarri, tre njerėz mbesin tė vdekur.
2003 - Marsi arrin afrimin mė tė madh kah toka nė 60 000 vitet e fundit, nė njė largėsi prej 55,758,006 kilometra nga Toka.

LINDJET:

1770 - George Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjerman
1908 - Lyndon B. Johnson, politikan amerikan

VDEKJET:

1635 - Lope de Vega, reformator spanjol
1975 - Haile Selassie, mbret i fundit i Etiopisė
1965 - Le Corbusier, arqitekti mė i njohur zviceran


28 gusht

28 gushti ėshtė dita e 240 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 125 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

888 - Ėshtė dita e fundit gjer mė 2 shkurt tė vitit 2000 qė tė gjitha numrat e datave janė tė barabartė
1521 – Perandoria Osmane pushton Beogradin.
1521 - Perandoria Osmane ngushticėn Delaware Bay.
1619 - Ferdinandi II zgjedhet perandor i Perandorisė sė Shenjtė Romake.
1850 - Zhvillohet premiera e operės Lohengrin sė autorit Richard Wagner, nė Weimar, Gjermani
1867 - Shtetet e Bashkuara okupojnė Ishullin Midway.
1879 - Mbreti Cetshwayo, mbreti i fundit i Zulus kapet nga forcat britanike.
1898 - Caleb Bradham riemėron pijen e gazuar tė tijė nė "Pepsi-Cola".
1907 - U themelua UPS nga James E. Casey nė Seattle, Washington.
1916 - Gjermania i shpall luftė Rumanisė.
1916 - Italia i shpall luftė Gjermanisė.
1937 - Toyota Motors bėhet kompani e pavarur.
1944 - U ēliruan qytetet Marseille dhe Toulon.
1974 - Geir Hallgrķmsson zgjedhet kryeministėr i Islandės.
1990 – Iraku i shpall luftė Kuvajtit, pėr ta bėrė atė provincėn mė tė re tė tij.
1991 – Rrėzohet Bashkimi Sovjetik – Mikhail Gorbachev jep dorėheqje nga posti i sekretarit tė Partisė Komuniste Sovjetike.
1993 - 76 njerėz vesin nė aksident ajrorė nė Taxhikistan.
1996 – Charles, princi i Walesit dhe Diana, princesha e Walesit, divorcohen.

LINDJET:

1770 – Georg Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjerman.
1908 – Lyndon B. Johnson, presidenti i 36-tė i SHBA-sė (v. 1973).

VDEKJET:

1967 – Menaxheri i grupit “Beatles”, Brian Epsten, gjendet i vdekur nė shtėpinė e tij nė Londėr
2010 - Sinan Hasani, komunist, diplomat dhe shkrimtar (l. 1922)


29 gusht

29 gushti ėshtė dita e 241 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 124 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1484 - Kardinali Giovanni Battista Cibo u zgjodh Pope Innocent VIII.
1498 - Vasco da Gama vendos tė kthehet nė Portugali.
1521 - Perandoria Osmane pushton qytetin Nįndorfehérvįr, tani i njohur si Beogradi.
1831 - Michael Faraday zbuloi induksionin elektromagnetik.
1885 - Gottlieb Daimler patentoi [[motoēikleta|motoēikletėn] e parė nė botė.
1898 - U themelua kompania Goodyear.
1995 - NATO lanson Operation Deliberate Force kundėr forcave tė Serbėve tė Bosnjės.
2005 - Uragani Katrina pėrfshiu Gjirin e Meksikės dhe bregdetin e SHBA-ve dhe gati krejtėsisht e vėrshoi qytetin New Orleans nė shtetin federal tė Louisianės. Vdiqėn mbi 1000 njerėz dhe mbi 500 000 u detyruan ti lėshojnė shtėpitė e tyre.
1995 - NATO-ja filloi sulmet ndaj forcave serbe tė Bosnjės.
1521 - Turqit nėn udhėheqjen e sulltan Sylejmanit morėn nėn sundimin e tyre Beogradin dhe shpallen kryeqytet tė Sanxhakut tė Smederevės.

LINDJET:

1915 - Ingrid Bergman - Aktore e Suediės
1939 - Joel Schumacher - Regjisor nga ShBA
1958 - Michael Jackson, kėngėtar, autor, kompozitor, koreograf dhe valltar amerikan
1960 - Tony MacAlpine, muzikant amerikan

VDEKJET:

1300 - Guido Cavalcanti, shkrimtar italian
1523 - Ulrich von Hutten, humanist dhe shkrimtar gjerman
1904 - Murati i V., sulltan
1975 - Éamon de Valera, politikan irlandez
1982 - Ingrid Bergman - Aktore suedeze
1990 - Zlatka Radica, kengetare e operes kroate
2004 - Ivan Lacković Croata, piktor i dalluar kroat
2007 - Chaswe Nsofwa, futbollist Zambian


30 gusht

30 gushti ėshtė dita e 242 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 123 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1800 - Gabriel Prosser udhėheq fillon rrebelimin e skllavėve nė Richmond, Virginia
1813 - Forcat franceze mundin forcat Austriako-prusiano-ruse.
1835 - U themelua qyteti Melbourne, Australia.
1909 - Fosilet Burgess Shale u zbuluan nga Charles Doolittle Walcott.
1918 - Fanya Kaplan duke tentuar tė e vrasė udhėheqėsin bolshevik Vladimir Lenin e lėndon rėnd.
1942 - LDB: Fillon Beteja nė Alam Halfa.
1945 - Hong Kongu u ēlirua nga Japonia nga forcat britanike.
1956 - Hapet Lake Pontchartrain Causeway.
1991 - Republika sovjetike e Azerbajxhanit ka shpallė pavarėsinė nga Moska.

LINDJET:

1401 - Georgije Sfrances, historian dhe diplomat i bizantit
1748 - Zhak Luigj David, piktor francez
1797 - Meri Sheli, letrare angleze
1871 - Ernest Raderford, fizikant britanez, fitues i ēmimit Nobel pėr Kimi 1908
1954 - Aleksandar Lukashenko, politikan bellorus
1972 - Kameron Dijaz, aktore e filmit amerikan
1972 - Rom Di Prisco, kompozitor kanadez
1982 - Endi Podik, teniser amerikan

VDEKJET:

30- p.l.K - Kleopatra e VII, mbretresha e fundit egjiptase.
1483 - Luigji i XI, mbret francez.
1981 - Mohamad Ali Radxhai, kryetar i Iranit.
1981 - Mohamad Xhaavad Bahonar, premier i Iranit.
1997 - Dajana Spenser, princeza britaneze nga Uellsi.
2005 - Jakup Mato, kritik dhe studiues shqiptar arti.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e tė zhdukurve.


31 gusht

31 gushti ėshtė dita e 243 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 122 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1876 - Sulltan Murati V u largua nga detyra dhe u zėvendėsua nga i vėllai Sulltan Abd-ul-Hamidi II.
1888 - U vra Mary Ann Nichols is murdered. Ėshtė viktima e parė e vrasėsit serik Jack the Ripper.
1897 - Thomas Edison patenton projektin e parė filmik tė quajtur Kinetoscope.
1945 - U themelua Partia Liberale e Australisė nga Robert Menzies.
1948 - Aktori Robert Mitchum u arrestua nėn akuzat e mbajtjes dhe pėrdorimit tė drogės.
1957 - Federata e Malajės pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1962 - Pavarėsohet Trinidad dhe Tobago.
1980 – U themelua lėvizja punėtore “Solidariteti”, pėrmes njė marrėveshjeje tė nėnshkruar nė Gdansk, e cila i dha fund grevės 17-ditėshe.
1991 - Uzbekistani dhe Kirgistani shpallėn pavarėsinė nga Bashkimi Sovjetik. Ato ishin republika e nėntė, respektivisht e dhjetė qė i bėnė tė ditura planet pėr shkėputje.
1992 - Pascal Lissouba inagurohet president i Republikės sė Kongos.
1994 - The Provisional Irish Republican Army declares a ceasefire.
1997 - Diana, Princesa e Uellsit dhe Dodi Fayed vdesin nė aksident trafiku nė Paris.

LINEDJET:

12. - Kaligula, mbret roamk
1811 - Teofil Gotje, shkrimtar francez.
1908 - Vilijam Sarojan, letrar amerikan.
1938 - Martin Bel, gazetar dhe politikan britanez.
1945 - Van Morison, muzikant irlandez.
1949 - Riēard Gere, aktor amerikan.

VDEKJET:

1867 - Charles Baudelaire, letrar francez
1973 - John Ford, regjisor dhe aktor amerikan


01 shtator

01 shtatori ėshtė dita e 244 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 121 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1715 - Vdes mbreti Louisi XIV i Francės pas 72 vite udhėheqjeje, udhėheqja mė afatgjate nė Evropė.
1807 - Zėvendės presidenti i mėhershėm amerikan Aaron Burr akuzohet pėr tradhėti.
1905 - Alberta dhe Saskatchewan i bashkohen kofederatės Kanadeze.
1906 - U themelua International Federation of Intellectual Property Attorneys (FICPI).
1910 - U themelua klubi sportiv brazilian Sport Club Corinthians Paulista.
1914 - St. Petersburg, Rusi, e ndėrron emrin nė Petrograd.
1928 - Ahmet Zogu e shpall Shqipėrinė monarki dhe shpallet mbret.
1939 - Gjermania naziste pushton Poloninė.
1964 - U themelua Indian Oil Corporation pas bashkimit tė kompanive Indian Oil Refineries dhe Indian Oil Company.
1982 - U themelua Air Force Space Command e Shteteve tė Bashkuara.
1991 - Uzbekistani shpall pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.

LINDJET:

Vittorio Gasman - aktor i teatrit dhe kinemase italiane
1822 - Hajram Rouds Revels, prift dhe politikan amerikan.
1848 - Avgust Forel, mjek zvicerran.
1875 - Edgar Rajs Barouz, shkrimtar amerikan.
1877 - Fransis Vilijam Aston, fizikant anglez.
1972 - Kpictal Campc, aktore amerikane.

Zero Cool
02-09-13, 15:42
02.09 - 08.092 shtator

2 shtatori ėshtė dita e 245 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 120 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1649 - Qyteti italian Castro u shkatėrrua tėrėsisht ga forcat e Papės Innocent X, kėshtu pėrfunduanLuftėrat nė Castro.
1666 - Hapet zjarri i madhė nė Londėr dhe zgjat pėr tri ditė duke lėnė tė djegura rreth 10,000 ndėrtesa.
1833 - U themelua Kolegji Oberlin nga John Shipherd dhe Philo P. Stewart.
1870 - Forcat Prussiane sulmuan ushtrinė e perandorit francez Napoleoni III dhe 100,000 i zunė rob.
1945 - Fundi i Luftės sė Dytė Botėrore pas dorėzimit tė trupave japoneze mė 15 Gusht 1945.
1945 - Vietnami shpalli pavarėsinė nga Republika Demokratike e Vietnamit (Vietnami Veriorė).
1991 - Kombet e Bashkuara njohėn pavarėsinė e shteteve Baltike Estonisė, Latvisė dhe Lituanisė.
1998 - Swissair Flight 111 u rrėzua afėr Peggys Cove, Nova Scotia, tėgjithė 229 udhėtarėt gjetėn vdekjen.

LINDJET:

1956 - Abdullah Tahiri, dėshmor, themelues i UĒK-sė nė ZO tė Karadakut.
1862 - Franjo Krežma, skulptor kroat.
1964 - Keanu Reeves, aktor kanadez
1971 - Kjetil André Aamodt, skitar alpin norvegjez.
1989 - Alexandre Pato, futbollit brazilian.

VDEKJET:

1937 - Pierre de Coubertin, veprimtar spptiv francez,"baba" i lojrave moderne Olimpike.
1973 - John Ronald Reuel Tolkien, letrar britanez
1992 - Barbara McClintock, nobeliste amerikane nė gjenetikė.
2007 - Safet Isović, kėngėtarė boshnjak


3 shtator

3 shtatori ėshtė dita e 246 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 119 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

301 - Pavarėsia e San Marinos
590 - St. Gregory I u zgjodh Papė.
1783 – Marrėveshja e Parisit, e nėnshkruar ndėrmjet Britanisė nė njėrėn anė, Francės, Spanjės dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė anėn tjetėr, i dha fund revolucionit amerikan.
1892 - Ekipi futbollistik anglez Nottingham Forest zhvilloi ndeshjen e parė tė tyre nė ligė qė ishte kundėr ekipit Everton FC e qė pėrfundoi me regultat 2-2.
1933 - Yevgeniy Abalakov ngjitet nė pikėn mė tė lartė tė Bashkimit Sovjetik - Communism Peak qė ka lartėsi 7495 m.
1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Franca, Britania e Madhe , Zelanda e Re i Australia i shpallin luftėGjermanisėj.
1967 - Gjatė mbremjes u ndėrruan anėt e trafikut rrugorė nga vozitja nė tė majtė nė vozitjen nė tė djkathtė.
1976 - Programi Viking: Fluturakja “U.S. Viking 2” aterron nė sipėrfaqen e Marsit, ku analizon sipėrfaqen dhe klimėn, duke dėrguar nė Tokė fotot e para nga ky planet.
1984 – Sė paku 1.300 persona vdesin dhe qindra tė tjerė lėndohen pasi tajfuni godet pjesėn jugore tė Filipineve.
1995 - U themelua kompania virtuale eBay.
1998 – Aeroplani i kompanisė “Swissair”, qė fluturonte nė relacionin New York-Geneva, bie nė brigjet e Nova Scotia.

LINDJET:

1187 - Louis VIII, mbret francez
1471 - Friedrich I, mbret danez dhe norvegjez
1936 - Zine el-Abidine Ben Ali, politikan tunizian
1965 - Charlie Sheen, aktor amerikan
1969 - Senad Brkiq, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1658 - Oliver Cromwell, politikan, ushtarak anglez.
1883 - Ivan Sergejeviē Turgenjev, letrar rus
1991 - Frank Capra, regjisor, producent dhe skenarist amerikan.


4 shtator

4 shtatori ėshtė dita e 247 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 118 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1781 - U themelua qyteti Los Angeles, California, me emrin El Pueblo de Nuestra Seńora La Reina de los Įngeles de Porciśncula.
1888 - George Eastman regjistron markė tregtare Kodak dhe fiton patentėn pėr foto aparatin e tij.
1939 - LDB: Japonia shpall neutralitet nė luftėn Evropiane.
1956 - U promovua kompjuteri i parė komercial IBM RAMAC 305, me disk regjistrues magnetik.
1957 - Kompania automobilistike Ford Motor Company promovoi veturėn Edsel. (figura)
1970 - Salvador Allende u zgjodh kryetar i Ēiles.
1972 - Vjedhėsit vodhėn 18 piktura nga muzeu Montreal Museum of Fine Arts qė ishte vjedhja mė e madhe e artit gjer nė atė kohė nė Amerikėn Veriore
1998 - U Themelua Google

LINDJET:

1824 - Anton Bruckner,skulptor ustriak
1851 - Andrija Fijan, aktor dhe regjisor kroat.
1872 - Sotir Kolea, publicist, folklorist, leksikograf shqiptar (v. 1945)
1981 - Beyoncé Knowles, aktore dhe kėgėtare amerikane.

VDEKJET:

1907 - Edvard Grieg, skulptor, pijanist dhe dirigjant norvegjez.1843.)
1965 - Albert Schweitzer, mjek, teolog, filozof dhe muzikant alsaso-gjerman
2006 - Giacinto Facchetti, futbollist italian.


5 shtator

5 shtatori ėshtė dita e 248 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 117 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1590 - Armata eAlexander Farnesenit detyroi mbretin Henry IV i Francės qė tė tėrheq rrethimin e Parisit.
1725 - U martua mbreti Louis XV dhe Maria Leszczyńska.
1800 - Malta u pushtua nga Britania e Madhe.
1839 - Lufta e parė e opiumit filloi nė Kinė.
1864 - Achille Franēois Bazaine u zgjodh Marshall i Francės.
1932 - Kolonia Upper Volta u nda nė pjesėnga Bregu i Fildishtė, Mali dhe Nigeri.
1937 - Lufta Civile Spanjolle: Pushtohet qyteti Llanes.
1944 - Belgjika, Holanda dhe Luksemburgu formuan Beneluksin.
1948 - Robert Schuman emėrohet Kryeministėr i Francės.
1957 - Jack Kerouac hodhi nė shitje novelėn On the Road.
1960 - Poeti Léopold Sédar Senghor zgjedhet President i Senegalit.
1980 - Hapet tuneli Gotthard nė Zvicėr si tuneli mė i gjatė i autostradės nė botė me gjatėsi 16.224 km duke u shtrirė na qyteti Goschenen gjer nė qytetin Airolo.
2000 - Tuvalu anėtarėsohet nė OKB
2005 - Lyonpo Sangay Ngedup pėrsėri zgjedhet kryeministėr i Butanit.

LINDJET:

1638 - Luigji i XIV., mbret francez
1946 - Freddie Mercury, kėngėtar bretianez(Queen),
1967 - Jane Sixsmith, lojtare angleze e hokejit mbi barė.
1979 - Julien Lizeroux, skiator francez.

VDEKJET:

1849 - Antun Nemčić, letrar kroat
1857 - Auguste Comte, filozof dhe matematicient francez .
1991 - Zhelko Sabol, letrar kroat
1997 - Nėnė Tereza, nobeliste shqiptare


6 shtator

6 shtatori ėshtė dita e 249 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 116 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - Uragani kalon nėpėr qytetin Guadeloupe dhe len tė vdekur 6000 njerėz.
1847 - Henry David Thoreau largohet nga Walden Pond dhe zhvendoset tek Ralph Waldo Emerson dhe familja e tijė nė Konkord, Massachusetts.
1885 - Eastern Rumelia shpall bashkimin me Bullgarinė.
1901 - Anarkisti Leon Czolgosz e vret presidentin e Shteteve tė Bashkuara, William McKinley, nė Pan-American Exposition nė Bafallo, Nju Jork.
1939 - LDB: Afrika Jugore i shpallė luftė Gjermanisė.
1940 - Jep dorheqje mbreti Karoli II i Rumanisė dhe trashėgohet nga djali i tij Mihajli i Rumanisė.
1944 - LDB: Ēlirohet qyteti Ypres, Belgjikė nga forcat aleate.
1948 - Juliana bėhet mbretėreshė e Holandės.
1952 - Stacioni i parė televiziv kanadez CBFT-TV hapet nė Montreal.
1963 - U themelua Qendra pėr Studim Ndėrkombėtarė tė Pronave Induastriale, (shkurt: CEIPI).
1965 - India sulmonPakistanin dhe shpall se forcat e veta do ta pushtojn qytetin Lahore brenda njė ore.
1968 - Pavarėsohet Suazilanda.
1991 - Bashkimi Sovjetik pranon pavarėsinė e Shteteve Baltike: Estonia, Latvia dhe Lituania.
1991 - Emri Saint Petersburg i kthehet qytetit tė dytė mė tė madhė rusė pasi i ishte ndėrruar nė vitin 1924 nė Leningrad.

LINDJET:

1729 - Moses Mendelssohn, filozof ebrej.
1766 - John Dalton, mėsus dhe natyralist anglez.
1913 - Leonidas da Silva, futbollist brazilian.
1915 - Franz Josef Strauß, politikan dhe premier gjerman i bavarisė.
1943 - Roger Waters, muzikant britanez (Pink Floyd)
1961 - Pal Gamst Waaktaar, muzikant norvegjez (A-ha)

VDEKJET:

1566 - Sulejman I i madhrishmi sultan i mrbetėrisė Osmane 1520-1566
1998 - Akira Kurosawa,regjisor, scenarist dhe producent japonez.
2007 - Luciano Pavarotti, tenor i njohur italian.


7 shtator

7 shtatori ėshtė dita e 250 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 115 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

70 - Armata e Perandorisė Romake nėn udhėheqje tė gjeneralit Titus pushton Jeruzalemin.
1539 - Guru Angad Dev bėhet Guru i dytė iSikhit.
1901 - Pėrfundon rrebelimi i boksierėve nė Kinė pas nėnshkrimit tė dokumentit tė njohur si Protokolli i Boksierėve.
1911 - Burgoset poeti francez Guillaume Apollinaire nėn dyshim tė vjedhjes sė pikturės Mona Lisa nga muezeu nė Luvėr.
1915 - Animuesi Johnny Gruelle fito patentėn pėr kukullėn e tijė Raggedy Ann.
1950 - Shou loja Truth or Consequences debiton nė televizion.
1990 - Kuvendi i Republikės sė Kosovės nxjerr kushtetuten e Kaēanikut.
1998 - U themelua kompania Google nga partnerėt Larry Page dhe Sergey Brin gjat kohės qė ishin studentė nė Stanford University
2005 - U mbajtėn zgjedhjet e para presiedenciale nė Egjipt.

LINDJET:

1533 - Elizabeta I, mbretėreshė angleze
1566 - Sulejman I, sulltan osmanlinj
1683 - Maria Anna von Österreich, mretėreshė portugeze
1907 - Ahmed Adnan Saygun, kompozitor turk
1911 - Todor Zivkov, politikan bullgar
1918 - Pashk Gjeēi, pėrkthyes shqiptarė
1930 - Baudouin I, mbret i belgjikės
1949 - Gloria Gaynor, kėgėtare amerikane
1955 - Mira Furlan , aktore kroate e filmit dhe dramės

VDEKJET:

1907 - Sully Prudhomme, letrar francez
1985 - Gjergj Poja, matematicient hungarez (l. 1887.
1997 - Mobutu Sese Seko, kryetar diktator i Zairesė nga viti 1965-1997


8 shtator

8 shtatori ėshtė dita e 251 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 114 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

70 - Titus, Gjenerali romak, pushton Jerusalemin.
1273 - Zgjedhet Papa Xhoni XXI.
1331 - Stefan Dušan shpall veten mbret i Serbisė.
1565 - Pedro Menéndez de Avilés themelon qytetin St. Augustine, Florida.
1888 - U gjet trupi i Annie Chapman, viktimės sė dytė tė vrasėsit serik Jack the Ripper.
1888 - U luajtėn gjashtė ndeshjet e para tė ligės sė krijuar angleze.
1900 - Uragan i fort tropik kalon nėpėr qytetin Galveston, Texas duke lėnė tė vdekur 8,000 njerėz.
1914 - LPB: Dhjetari Thomas Highgate ėshtė ushtari i parė britaik i ekzekutuar pėr dezertim gjatė luftės.
1943 - LDB: Ekzekutohet Julius Fučķk nga nazistėt.
1944 - LDB: Qyteti Menton ēlirohet nga Gjermania.
1991 - Pavarėsohet Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė e njohur edhe si IRJM.
2000 - Zyrtarisht Shqipėria i bashkohet Organizatės Botėrore tė Tregėtisė.
2003 - 12 vjeēarja Brianna LaHara dėnohet nga RIAA pėr shpėrndarje ilegale tė regjistrave muzikorė.

LINDJET:

1157 - Rilard I , mbret anglez
1621 - Louis II de Bourbon, udheheqes ushtarak francez
1778 - Clemens Brentano, letrar gjerman
1779 - Mustafa IV, sulltan i Perandorisė Osmane .
1830 - Frédéric Mistral, nobelist francez per letėrsi 1904.
1841 - Antonin Dvorzhak, kompozitor ēek
1925 - Peter Sellers, aktor anglez
1930 - Mario Adorf, aktor italiano-gjerman.
1944 - Ali Benflis , politikan i Algjerisė.
1946 - Krzysztof Krawczyk, kėngėtar polak
1976 - Elena Liashenko, patinazhiste ukrainase

VDEKJET:

1624 - Markantun de Dominis, matematicien, fizikant dhe filozof kroat.
1949 - Richard Strauss, kompozitor gjerman.
1970 - Dhimitėr Beratti, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
2003 - Leni Riefenstahl, aktore, fotografe, regjisore dhe producente gjermane.

Zero Cool
09-09-13, 20:01
09.09 - 15.099 shtator

9 shtatori ėshtė dita e 252 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 113 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1543 - Mary Stuart nė moshėn 9 mujore zyrtarisht emėrohet Mbretėreshė e Skocisė nė qytetin Stirling.
1850 - California panohet si shteti i 31 i ShBA-ve.
1922 - Pėrfundoi lufta Greko-Turke me fitore tė Turqisė ndaj Greqisė.
1923 - Mustafa Kemal Atatürk, themeluesi i Republikės sė Turqisė, themelon Partinė Republikane Popullore (shkurt: CHP).
1926 - U themelua National Broadcasting Company.
1945 - Japonia formalish i dorėzohet Kinės.
1956 - Elvis Presley paraqitet pėr herė tė parė tek shou The Ed Sullivan Show.
1991 - Taxhikistani pavarėsohet nga Bashkimi Sovjetik.
2001 - Vritet nė Afganistan Ahmed Shah Massoud, udhėheqėsi i organizatės Bashkimi i Afganistanit

LINDJET:

214 - Lucius Domitius Aurelian, mbret omak
384 - Flavius Augustus Honorius, mbreti i parė i mbretėrisė perėndimore romake.
1585 - Armand Jean du Plessis Richelieu, kardinal, dhe burrė shteti francez
1737 - Luigi Galvani, hulumtues italian
1828 - Lav Tolstoj, shkrimtar rus
1908 - Cesare Pavese, shkrimtar italian
1940 - Otis Redding, muzikant amerikan
1944 - Abdullah Sidran, shkrimtar boshnjak
1960 - Hugh Grant, aktor britanez

VDEKJET:

1941. - Hans Spemann, embriolog dhe nobelist gjerman (* 1869.)
1976 - Mao Zedong, politikan , revulucionar dhe udhėheqės kinez.
2001 - Ahmad Shah Massoud, ushtar dhe udhėheqės ushtarak afgan.


10 shtator

10 shtatori ėshtė dita e 253 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 112 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - Nathan Hale vullnetarisht paraqitet per spiunim.
1823 - Simón Bolķvar emėrohet prsident i Perusė.
1846 - Elias Howe fiton patentėn pėr makinėn pėr qepje.
1858 - George Mary Searle zbulon asteroidin 55 Pandora.
1898 - Perandoresha Elizabeta e Austrisė vritet nga anarkisti Luigi Lucheni.
1922 - U mblodh Kongresi i Beratit qė e shpalli autoqefale Kishėn Orthodokse tė Shqipėrisė.
1943 - LDB: Forcat gjermane fillojnė okupimin e Romės.
1972 - Shtetet e Bashkuara humbin ndeshjen e tyre tė parė basketbollistike kundėr Bashkimit Sovjetik nė Mynih, Gjermani.
1974 - Guinea-Bissau pavarėsohet nga Portugalia.
1987 - Osama bin Laden themeloi organizatėn al Qaeda.
2002 - Zvicra, e njohur pėr neutralitetin e sajė i bashkohet Kombeve tė Bashkuara.
2003 - Anna Lindh, Ministre e Jashtme e Suedisė, vritet nga serbi Mijailo Mijailović gjat kohės qė bėnte tregti.

LINDJET:

1714 - Niccolo Jommelli, kompozitor italian
1751 - Bartolomeo Campagnoli, violinist , kompozitor i dirigjent italian
1794 - Franēois Benoist,kompozitor francez
1885 - Dora Pejačević, kompozitore kroate
1890 - Elsa Schiaparelli, italijansko-francuska modna kreatorica
1908 - Namik Resuli, arsimtar dhe gjuhėtar shqiptar.
1917 - Miguel Serrano, politikan i Kilit
1938 - Karl Lagerfeld, kreator mode gjerman
1953 - Amy Irving, aktore amerikane
1960 - Colin Firth, aktor britanez
1968 - Guy Ritchie, bashkėshorti i Madonės, regjisor britanez.

VDEKJET:

1797 - Mary Wollstonecraft, letrare angleze me prejardhje irlandeze, aktiviste pėr tė drejtat e grave
1806 - Johann Christoph Adelung, filiozof gjerman
1898 - Elizabeta Amalija Bavarska, mbretėresha austriake (Sisi)
1983 - Felix Bloch, fizikant amerikan


11 shtator

11 shtatori ėshtė dita e 254 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 111 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1609 - Henry Hudson arrin nė ishullin Manhattan.
1683 - Fillon Lufta e Vienės.
1709 - Britania e Madhe, Holanda dhe Austria luftojnė kundėr Francės.
1911 - U themelua Middle Tennessee State University nė Murfreesboro, Tennessee, si Middle Tennessee Normal School.
1921 - Arrestohet aktori Fatty Arbuckle nėn akuzėn: pėrdhunim.
1926 - Tentimi pėr vrasjen e Benito Mussolinit dėshton.
1931 - Salvatore Maranzano vritet nga njerėzit e Ēarles Luēianos.
1943 - LDB: Trupat gjermane okupojnė Korzikėn dhe Kosovėn.
1948 - Henri Queuille zgjedhet kryeministėr i Francės.
1970 - Paraqitet vetura Ford Pinto.
1998 - Yevgeny Primakov zgjedhet kryeministėr i Rusisė.
2001 - Nė sulmin e 11 shtatorit, shkatėrrohen Qendra Tregėtare Botėrore nė New York City dhe muri perėndimorė i Pentagonit nė Arlington, Virginia, dhe rrėzohet njė avion udhėtarėsh nė Shanksville, Pennsylvania. Gjithėsej vdesin 2,974 njerėz.
2003 - Ministreja suedeze e Punėve tė Jashtme Anna Lindh vdes pas sulmit tė saj njė dit mė parė

LINDJET:

1940 - Brian De Palma - Regjisor amerikan.
1958 - Scott Patterson - Aktor amerikan.
1963 - Virginia Madsen - Aktore amerikane.
1965 - Richard Melville Hall (alias Moby) - Muzikant amerikan.
1980 - Antonio Pizzonia - Pilot brazilian i Formula 1.
1976 - Francesco Totti - futbollistė italian, qė tani luan pėr Romėn
1983 - Lauryn Williams - Olympike amerikane dhe fituese e 100 metrave (2005).

VDEKJET:

1971 - Nikita Hrushqov, politikan sovjetik.
2001 - Atif Purivatra, teoriticient i evulucionit tė identitetit nscional boshnjak.
2002 - Kim Hunter - Aktore amerikane.
2003 - Anna Lindh - Ministre e jashtme e Suedisė.
2003 - John Ritter - Aktor amerikan.
2006 - Joachim Fest - Historian dhe autor gjerman.


12 shtator

12 shtatori ėshtė dita e 255 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 110 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

490 p.e.s. - Atina mund Persinė nė betejėn e arathonit.
1609 - Henry Hudson zbulon lumin Hudson River.
1683 - Disa armata Evropiane bashkohen pėr tė luftuar Perandorinė Osmane.
1846 - Elizabeth Barrett arratiset me Robert Browning.
1848 - Zvicra bėhet shtet federal.
1890 - U themelua Salisburi, Rodezi.
1906 - U hap ura "Newport Transporter Bridge" nė Newport, South Wales nga Viscount Tredegar.
1940 - Eksplodon kompania Herkules Powder nė Succasunna-Kenvil, New Jersey duke lėnė tė vdekur 51 dhe duke lėnduar mbi 200 njerėz.
1953 - Nikita Khrushchev zgjedhet sekretari i parė i Partinė Komuniste tė Bashkimit Sovjetik.
1959 - Bashkimi Sovjetik lanson raketen mė tė madhe nė Hėnė tė quajtur Lunik II.
2005 - Hapet Hong Kong Disneyland nė Penny's Bay, Lantau Island, Hong Kong.
LINDJET:

1944 - Barry White, Musikant (Blues) i Amerikės.
1957 - Hans Zimmer, Komponist Gjerman.
1969 - Bixente Lizarazu, Futbollist i Francės.
1972 - Jason Statham, Artist i Amerikės.
1973 - Paul Walker, Artist i Amerikės.
1978 - Benjamin McKenzie, Artist i Amerikės.
1980 - Yao Ming, Basketbollist i NBA“s prej Kinės.
1986 - Emmy Rossum, Artiste e Amerikės.

VDEKJET:

1185 - Andronik I Komnin, mbret i bizantit
1733 - Fransoa Kupren, kompozitor francez.
1819 - Gebhard fon Bliher, feldmarshal i Prusisė
1985 - Namik Resuli, arsimtar dhe gjuhėtar shqiptar.
1998 - Azem Hajdari, politikan shqiptar
2003 - Johnny Cash, Musikant (County) i Amerikės.


13 shtator

13 shtatori ėshtė dita e 256 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 109 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

533 - Gjenrali Belisarius i Perandorisė Bizantine mundė Gelimerin dhe Vandalėt nė Vetejėn e Ad Mecimiumit,afėr qytetit Carthage, Afrika Veriore.
1503 - Michelangelo fillon ndėrtimin e status sė Davidit.
1609 - Henry Hudson arrin tek lumi i cili mė vonė do tė emėrohet Hudson River.
1814 - Francis Scott Key shkruan veprėn The Star-Spangled Banner
1898 - Hannibal Goodwin patenton filmin fotografik celuloid.
1899 - Henry Bliss ėshtė njeriu i parė nė ShBA qė vdes nė aksident automobilistik.
1922 - Nė Al 'Aziziyah, Libi temperatura arrin rekordin botėrorė 57.7 °C (135.9 °F).
1923 - Miguel Primo de Rivera zoton Spajėn duke vendosur regjimin diktatorial.
1939 - Kanada hyn nė Lutėn e Dytė Botėrore.
1940 - LDB: Gjermania bombardon Buckingham Palace.
1940 - LDB: Italia pushton Egjiptin.
1943 - Chiang Kai-shek zgjedhet president i Kinės.
1956 - IBM paraqet kompjuterin e parė RAMAC 305.
1968 - Shqipėria largohet nga Pakti i Varshavės.
1969 - Seria e parė e filmit tė vizatuar: Scooby-Doo, Where Are You?
1985 - Paraqitet video loja me e shitur e tėgjitha kohėrave, Super Mario Bros..
1999 - Eksplodon bombė nė Moskė, Rusi dhe len tė vdekur sėpaku 119 njerėz.
2006 - Nė Dawson College, Montreal, Kimveer Gill vret njė student dhe lėndon 19 dhe pastaj bėn vetėvrasje.

LINDJET:

1475 - Cesare Borgia, sundues italian
1819 - Clara Schumann, pijaniste gjermane
1830 - Marie von Ebner-Eschenbach, letrare aushtriake
1874 - Arnold Schönberg, kompozotor austriak
1887 - Lavoslav Ruzhiqka, kimist kroat
1913 - Qamil Sijariq, letrar boshnjak
1944 - Peter Cetera, kėngėtar dhe tekstshkrues amerikan
1944 - Jacqueline Bisset, Artiste e Angliės
1968 - Emma Sjöberg, Modele dhe Artiste e Suedies
1971 - Stella McCartney, projektuse modės e Anglisė
1953 - Fabijan Lovriq, shkrimtar boshnjak
1968 - Medina Xhanbegoviq, shkrimtare boshnjake
1971 - Goran Ivanisheviq, teniser kroat
1977 - Fiona Apple, pop-kėgėtarja amerikane
1979 - Catalina Cruz, aktore pornografike

VDEKJET:

1598 - Filip II., mbret i Spanjės 1556-1598.
1592 - Michel de Montaigne, shkrimtar francez
1598 - Filip II., mret spanjoll
1872 - Ludwig Feuerbach, filozof gjerman
1928 - Italo Svevo, shkrimtar italian
1949 - August Krogh, mjek dhe nobelist danez
1985 - Odhise Paskali, skulptor shqiptar
1992 - Anthony Perkins, aktor amerikan
1996 - Tupac Amaru Shakur ( 2Pac Shakur), Rap-Musikant dhe Artist i Amerikės


14 shtator

14 shtatori ėshtė dita e 257 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 108 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1847 - Winfield Scott pushton qytetin Meksiko Siti.
1886 - Patentohet shirit i makinės sė shkrimit.
1901 - Vdes presidenti amerikan William McKinley pas sulmit pėr atentat tė bėr mė 6 shtator dhe pasohet nga Theodore Roosevelt.
1917 - Rusia zyrtarisht shpallet repubikė.
1923 - Miguel Primo de Rivera bėhet diktator i Spanjės.
1959 - Prova e Bashkimit Sovjetik Luna 2 bie nė Hėnė dhe bėhet objekti i parė qė arrin atė largėsi.
1960 - Themelohet OPEK-u.
1998 - Kompanitė e telekomunikimit, MCI Communications dhe WorldCom arrinė bashkimi e tyre 37 miliard dollar pėr tė forumuar komaninė MCI WorldCom.
1999 - Kiribati, Nauru dhe Tonga u bashkohen Kombeve tė Bashkuara.
2000 - Microsoft paraqet freskimin e fundit pėr sistemin operativ MS-DOS. (Verzioni 8.0)
2000 - U paraqit Windows Me.
2003 - Nė referendum Suedia refuzon pranimin e [[euro]s si alutė.
2003 - Estonia miraton tė bashkuarit nė BE nė referendum.

LINDJET:

1760 - Luigi Cherubini, kompozitor italian
1769 - Alexander von Humboldt, intelektual, hulmtues dhe gjeograf gjerman
1849 - Ivan Petroviq Pavlov, filozof rus fitues i ēmimit Nobel pėr mjeksi 1904
1886 - Jan Masaryk, politikan ēek
1910 - Rolf Liebermann, kompozitor francez
1931 - Ivan Klima, shkrimtar ēek
1936 - Ferid Murati, studjues shqiptaro-amerikan i medicinės dhe fitues i Ēmimit Nobel
1937 - Renzo Piano, arkitekt italian
1950 - Ademir Kenović, regjisor boshnjak
1956 - Kostas Karamanlis, politikan grek

VDEKJET:

1321 - Dante Alighieri, shkrimtar italian.
1901 - William McKinley, politikan amerikan.
1926 - Rudolf Christoph Eucken, filozof gjerman
1937 - Tomįš Masaryk, filozof dhe politikan ēek.
2009 - Patrick Swayze, aktor dhe kėngėtar amerikan. (Lindi nė Houston mė 18 Gusht 1952).


15 shtator

15 shtatori ėshtė dita e 258 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 107 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

668 - Perandori romak Constans II vritet nė banjon e tij nė Syracuse, Itali.
921 - Saint Ludmila vritet nė Tetin.
1584 - Pėrfundohet San Lorenzo del Escorial Palace nė Madrid.
1812 - Armata franceze nėn komand tė Napoleon Bonapartės arrin nė Kremlin nė Moskė.
1821 - Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras dhe Nicaragua shpallin pavarėsi nga Spanja.
1851 - Themelohet universiteti "Saint Joseph's University" nė Filadelfi, Pensilvani.
1916 - LPB: Taket pėrdoren pėr herė tė parė nė luftė.
1943 - Forcat partizane ēlirojnė qytetin e Tepelenės, nga pushtuesit nazi-fashist.
1948 - Aeroplani F-86 Sabre thyen rekordin botėrorė nė shpejtėsi 1080 km/h.
1952 - Kombet e Bashkuara i japin Eritrenė Etiopisė.
1955 - Vepra Lolita e autorit Vladimir Nabokov u botua nė Paris nga Olympia Press.
1959 - Nikita Khrushchev ėshtė politikania e parė sovjetike qė i viziton Shtetet e Bashkuara.
1968 - Anija kozmike ruse Zond 5 u bė anija e parė kozmike e cila u soll rrotull Hėnės dhe u rikthye nė atmosferėn e Tokės.
1998 - WorldCom dhe MCI Communications pėrfundojnė marveshjen e bashkimit nė MCI WorldCom e qė mė vonė do tė njihet pėrsėri si WorldCom dhe do tė jetė bankroti mė i madhė nė historinė e Shteteve tė Bashkuara.

LINDJET:

1254 -Marco Polo, tregėtar Venecian
1939 - Lah Nimani , profesor dhe trener boksi (vdes me 20 shkurt 2008).
1857 - William Howard Taft, politikan dhe kryetar amerikan.
1890 - Agatha Christie, autore e romaneve kriminalistike bretaneze.
1946 - Oliver Stone, regjisor amerikan
1946 - Tommy Lee Jones, aktor amerikan
1975 - Anastacia, pop-kėngėtarja amerikane.
1984 - Harry, princ i Uellsit Walesa, mbret britanez.
1986 - Heidi Montag, aktress amerikane
1991 - Fadil Ahmetaj , Bizismen i njohur Shqiptar .

VDEKJET:

1520 - Ilija Crijević, latinist kroat
1891 - Ivan Gončarov, shkrimtar rus
1963 - Slavko Kolar, skenarist filmi dhe shkrimtar kroat
1938 - Thomas Wolfe, letrar amerikan
1973 - Gustav VI. Adolf, mbret suedez
2007 - Colin McRae, autoreli ngasės suedez

Zero Cool
16-09-13, 15:20
16.09 - 22.0916 shtator

16 shtatori ėshtė dita e 259 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 106 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1400 - Owain Glyndŵr shpallet Princ i Uellsit nga ndjekėsit e tijė.
1812 - Rusėt i vėnė zjarrin Moskės menjėherė pas mesnate, qyteti do tė digjet nė tėrėsi ditėt e ardhėshme.
1908 - U themelua kompania General Motors.
1919 - Inkorporohet American Legion.
1975 - Papua New Guinea pavarėsohet nga Australia.
1975 - Prototipi MiG-31 bėn fluturimin e parė.
1976 - Shavarsh Karapetyan shpėton 20 njerėz nga trolejbusi i rrėzuar nė rezervoarin Erevan.
1978 - Dridhet toka nė qytetin Tabas, Iran me intensitet 7.5 - 7.9 shkallė tė Rihterit duke lėnė 25000 tė vdekur .
1991 - Filloi gjykimi i gjeneralit tė Panamasė, Manuel Noriega nė ShBA.

LINDJET:

1098 - Hildegard von Bingen, natyralist dhe teolog gjermane
1887 - Jean Arp, shkrimtar dhe piktor francez
1925 - B.B. King, muzikant amerkan
1927 - Sadako Ogata, diplomate japoneze ne Kombete Bashkuara
1934 - Jakup Mato, kritik dhe studiues shqiptar arti.
1947 - Sabri Fejzullahu, aktor, kėngėtar dhe politikan nga Kosova
1952 - Fatos Nano, politikan shqiptarė
1952 - Mickey Rourke, aktor amerikan
1968 - Marc Anthony, kėgėtar portorikan
1971 - Amy Poehler, komediane dhe aktore amerikane

VDEKJET:

1736 - Gabriel Daniel Fahrenheit, fizikant gjerman
1824 - Luigji XVIII, , mbret francez
1932 - Ronald Ross, mjek anglez
1936 - Hafiz Ibrahim ef. Maglajliq, reisu-l-ulema boshnjak
2007 - Robert Jordan, shkrimtar amerikan


17 shtator

17 shtatori ėshtė dita e 260 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 105 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1630 - U themelua qyteti Boston, Massachusetts, ShBA.
1631 - Suedia arrinė fitore tė madhe ndaj Perandorisė sė Shenjtė Romake gjatė luftės tridhjet vjeēare.
1776 - U themelua Presidio i San Franciskos nė Spanjėn e Re.
1814 - Francis Scott Key mbaron poemėn e tijė The Star-Spangled Banner.
1859 - Joshua A. Norton e shpall veten Perandori Norton I i Shteteve tė Bashkuara.
1914 - Andrew Fisher bėhet Kryeministėr i Australisė pėr herė tė tretė.
1943 - Qyteti rus Bryansk ēlirohet nga Nazistėt.
1972 - Emetohet seria e parė e serialit M*A*S*H nė televizionin CBS.
1983 - Vanessa Williams bėhet zezakja e parė Miss America.
1991 - Korea e Veriut, Korea e Jugut, Estonia, Latvia, Lituania, Ishujt Marshall dhe Mikronezia i bashkangjiten Kombeve tė Bashkuara.
1991 - U paraqit verzioni i parė Linux kernel (0.01) nė Internet.
1993 - Trupat e fundit ruse largohen nga Polonia.
2004 - Tamilishtja shpallet gjuha e parė klasike nė Indi.

LINDJET:

1958 - Janez Jansha, pilitikan slloven
1971 - Sergej Barbarez, futbollist bosjnjak
1973 - Anastacia, kėgėtare amerkane

VDEKJET:

2000 - Paula Yates, figurė TV britaneze
2003 - Erich Hallhuber, aktor gjerman
2005 - Jacques Lacarričre, letrar francez
2005 - Alfred Reed, skulptor amerikan
2009 - Noordin Mohammad Top, terorist islamik nga Malezia


18 shtator

18 shtatori ėshtė dita e 261 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 104 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

96 - Nerva u shpall Perandor Romak pas vrasjes sė Domitianit.
1180 - Philip Augustus u bė mbret i Francės.
1502 - Christopher Columbus zbriti nė Kosta Rikė nė udhėtimin e tij tė katėrt dhe tė fundit.
1635 - Perandori Ferdinandi II i shpalli luftė Francės.
1809 - U hap Royal Opera House nė Londėr.
1837 - U themelua kompania Tiffany and Co. nga Charles Lewis Tiffany dhe John B. Young nė Nju Jork Siti, Nju Jork.
1851 - Filloi botimi i gazetės The New-York Daily Times, e cila mė vonė do tė bėhet The New York Times.
1882 - U hap Pacific Stock Exchange.
1919 - Holanda u dha grave tė drejtėn e votimit.
1932 - Aktorja Peg Entwistle bėri vetvrase duke kėrcyer nga shkronja "H" nė shenjėn Holivud.
1948 - Margaret Chase Smith u bė gruaja e parė e zgjedhur nė senatin amerikan pas mundjes sė Adrian Scoltenit.
1967 - U themelua Esporte Clube Santo André nė Brazil.
1970 - Jimi Hendrix u gjet i vdekur nė bodrumin e tij nė Londėr.
1975 - Patty Hearst u arrestua pas qėndrimit njė vjeēar nė FBI Listėn e Personave tė Kėrkuar.
1982 - Militantėt krishterė filluan masakrimin e 600 palestinezėve nė Lebanon.
1997 - Biznesmeni dhe posediesi i mediave, amerikani Ted Turner i dhuroi Kombeve tė Bashkuara njė miliard dollarė.
1997 - Votuesit e Uellsit nė referendumin e mbajtur votuan 50,3 % "PĖR" autonominė e Uellsit.
1998 - U themelua ICANN.
2004 - Fordi i vuri nė shitje Jaguar Racing dhe Cosworth.

LINDJET:

53 - Trajan, mbret romak
1786 - Christian VIII, mbret danez dhe norvegjez
1819 - Jean Bernard Léon Foucault, fizikant francez
1888 - Hamdija Kreshevljakoviq, shkrimtar dhe historian boshnjak
1905 - Greta Garbo, aktore suedeze
1965 - Vadin Asani nje nder themeluesit te OEVP e Republikėn e Maqedonisė
1968 - Toni Kukoē, basketbollist kroat
1971 - Anna Netrebko, soprano ruse

VDEKJET:

1180 - Luigji i VII Francez, mbret francez
1783 - Leonhard Euler, fizikan dhe matematikanė zviceranė
1961 - Dag Hammarskjöld, polotikan suedez, fitues i ēmimit Nobel pėr Paqe 1961.
1970 - Jimi Hendrix, muzikant amerikan
2007 - Lilana Molnar-Talajiq, operiste nga Bosna.


19 shtator

19 shtatori ėshtė dita e 262 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 103 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

335 - Dalmatius merr titullin Cezar nga xhaxhai i tij Constantine I.
1900 - Butch Cassidy dhe Harry Longabaugh e bėnė vjedhjen e tyre tė parė sėbashku.
1934 - Bruno Hauptmann arrestohet pėr kidnapimin dhe vrasjen e Charles Lindbergh III.
1944 - Lufta e Bajramit.- nė Luginėn e Prshevės nė mbrojtjen e trojeve shqiptare.
1945 - Lord Haw Haw u dėnua me vdekje nė Londėr.
1957 - Testimi i parė i bombės atomike nėn tokė nga ShBA-tė.
LINDJET:

1952 - Fatos Nano - politikan shqiptar
1970 - Yuka Imai dubluese japoneze seiyu
1974 - Jimmy Fallon, komedian, moderator dhe aktor amerikan
1986 - Angelina Valentine, aktore pornografike

VDEKJET:

1710 - Ole Rųmer, astronom danez
1881 - James A. Garfield, politikan dhe kryetare amerikan
1943 - Safet Butka, profesor, publicist dhe nacionalist shqiptar si veprimtar i Ballit Kombėtar.


20 shtator

20 shtatori ėshtė dita e 263 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 102 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1187 - Saladini filloi rrethimin e Jeruzalemit.
1519 - Ferdinand Magellan filloi udhėtimin e tijė nga Sanlścar de Barrameda me 270 nerėz, pėr tė pėrshkuar globin.
1596 - Diego de Montemayor themeloi qytetin Monterrey nė Spanjėn e Re.
1633 - Galileo Galilei u detyrua para Inkuizicionit pėr mėsimet e tijė rreth rrotullimit tė Tokės rreth Diellit.
1879 - U themelua, klubi mė i vjetėr irlandez, futbollistik Cliftonville F.C. nga John McCredy McAlery.
1881 - Chester A. Arthur u shpall presidenti i 21-tė i ShBA-ve.
1930 - U formua Kisha Katolike Syro-Malankara nga Archbishop Mar Ivanios
1946 - Pėr herė tė parė u mbajt Festivali i Filmit nė Kanė.
1960 - Togo anėtarėsohet nė OKB
1962 - James Meredith, njė afrikano-amerikan, u ndalua tė hyjė nė Universitetin e Misisipit.
1969 - John Lennon largohet nga grupi The Beatles, por nuk jep deklaratė publike.
1977 - Vietnami i bashkangjitet Kombeve tė Bashkura.
1979 - Lee Iacocca zgjedhet president i kompanisė Chrysler Corporation.
1990 - Osetia Jugore shpall pavarėsi nga Gjeorgjia.

LINDJET:

1934 - Sophia Loren,aktore filmi italine
1947 - Mia Martini, kėgėtare italiane.
1971 - Henrik Larsson,futbollist norvegjez
1980 - Alen Bašić, futbollist boshnjak
1983 - Yuna Ito, kėngėtare j-popi dhe aktore japoneze
1985 - Franceska Jaimes, aktore pornografike kolumbiane

VDEKJET:

1863 - Jacob Grimm, filozof dhe letrar gjerman
1898 - Theodor Fontane,shkrimtar dhe gazetar gjerman
1957 - Jean Sibelius, kompozitor finlandez
1996 - Kresho Golik,regjisor kroat.


21 shtator

21 shtatori ėshtė dita e 264 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 101 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


454 - Perandori Romak Valentinian III vret Aėtiusin nė dhomėn e tijė tė fronit.
1745 - Armata Hanoveriane nėn udhėheqje tė ushtarakut John Cope u mund pas 10 minutave nga forcat Jakobite tė princit Charles Edward Stuart.
1784 – Botohet gazeta e parė e pėrditshme nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, “The Pennsylvania Packet and Daily Advertiser".
1939 - Kryeministri rumun Armand Calinescu vritet nga antarėt e grupit pro-nazist Iron Guard.
1949 – Nėn okupimin e tri fuqive aleate, krijohet Republika Federale e Gjermanisė (Perėndimore)
1964 - Malta pavarėsohet nga Britania e Madhe.
1981 - Belize pavarėsohet plotėsisht nga Mbretėria e Bashkuar.
1981 - nė njė rezolutė tė Kombeve tė Bashkuara, 21 shtatori ishte shpallur si Dita Ndėrkombėtare e Paqes. Ndėrsa, dekada e fundit ėshtė shpallur Dekada e Paqes dhe Mospėrdorimit tė Dhunės pėr Fėmijėt e Botės.
1985 – Korea Veriore dhe Korea Jugore hapin kufijtė nė programin e bashkimeve familjare.
1991 - Armenia fiton pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik.
1998 – Publikohet videoincizimi i dėshmisė sė presidentit Bill Clinton, pėr rastin Monica Lewinsky

LINDJET:

1840 - Murat V, sulltan i mbreterisė osmane
1842 - Abdulhamid II, sulltan i mbreterisė osmane
1853 - Heike Kamerlingh Onnes, fizikant holandez
1866 - Herbert George Wells, letrarė britanik
1931 - Larry Hagman, aktor amerikan
1934 - Leonard Cohen, kantautor kanadez
1947 - Stephen King, letrarė amerikan
1950 - Bill Murray, regjizor, aktor dhe producent amerikano-irlandez
1951 - Aslan Alijeviq Mashadov, politikan ēeēen
1966 - Kiefer Sutherland, aktor kanadez

VDEKJET:

1327 - Edvard II, mbret anglez.
1860 - Arthur Schopenhauer, filozof gjerman
1991 - Ante Paraxhik, politikan kroat


22 shtator

22 shtatori ėshtė dita e 265 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 100 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

66 - Perandori Neroni krijoi legjionin I Italica.
1499 - U pavarėsua Zvicra.
1598 - Akuzohet Ben Jonson pėr vrasje pa dashje.
1776 - Nathan Hale u dėnua me varrje pėr shkak tė spiunimit gjatė Revolucionit Amerikan.
1784 - Rusia vendosi koloni nė Kodiak, Alaska.
1893 - Paraqitet vetura e parė e ndėrtuar nė Amerikė nga Vllezėrit Duryea.
1908 - Njihet pavarėsia e Bullgarisė.
1944 - LPB, Armata e Kuqe hyn nė qytetin Tallinn.
1970 - Tunku Abdul Rahman bėhet kryeministėr Malajzisė.
1975 - Sara Jane Moore tenton tė e vras presidentin amerikan Gerald Ford, but is foiled by Oliver Sipple.
1980 - Iraku pushton Iranin.

LINDJET:

1515 - Anne od Clevesa, gruaja e katėrt e mbretit anglez Henrika VIII
1870 – Ivan Aleksejeviq Bunjin, letrar rus
1934 – Ornella Vanoni, kanautore italiane
1957 – Nick Cave, muzikant australian
1958 – Andrea Bocelli, tenor italian
1961 - Catherine Oxenberg, aktore amerikane
1976 – Ronaldo, yll i futbollit brazilian

VDEKJET:

1520 - Selimi I, sulltan Perandorisė osmane nga 1512-1520.
1828 - Shaka Zulu, udhėheqės i fisit Zulu
1979 - Otto Robert Frisch, fizikant austriak
1995 - Nasiha Kapixhiq-Haxhiq, shkrimtar i prozės boshnjake.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore pa automjete

Zero Cool
23-09-13, 17:03
23.09 - 26.0923 shtator

23 shtatori ėshtė dita e 266 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 99 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1845 - U themelua klubi i bejzbollit Knickerbockers Baseball Club nė Nju Jork, ekipi i parė i cili luan sipas rregullave moderne.
1846 - Zbulohet Neptuni nga atronomi francez Urbain Jean Joseph Le Verrier dhe astronomi anglez John Couch Adams dhe verifikuar nga astronomi gjerman Johann Gottfried Galle.
1848 - Zhvillohet prodhimi i parė i ēamēakėzit komercial nga John Curtis nė Bangor, Maine nė ShBA dhe hedhur nė tregun 'The State of Maine Pure Spruce Gum'.
1875 - William Bonney ("Billy the Kid") u arrestua pėr herė tė parė.
1884 - Herman Hollerith patenton makinėn e tijė mekanike tė tabelimit.
1889 - U themelua Nintendo Koppai (mė von njohur si Nintendo Company, Limited) nga Fusajiro Yamauchi pėr tė prodhuar dhe shitur lojėrat e kartave Hanafuda.
1925 - Myfit Libohova pėrfundoi mandatin si Ministėr i Jashtėm i Shqipėrisė.
1932 - Mbreti i Hexhazit dhe Nexhdit u riemėrua nė: Mbreti i Arabisė Saudite.
1952 - Rocky Marciano nokautoi Jersey Joe Walcott nė rundin e trembėdhjetė duke u bėrė kampioni i ri i kategorisė sė rėndė.
1973 - Juan Perón kthehet nė fuqu nė Argjentinė.
1980 - Bob Marley zhvillon koncertin e tijė tė fundit.
1983 - Ishujt Shėn Kitts dhe Nevis u bashkhen Kombeve tė Bashkuara.
1983 - Gerrie Coetzee nga Afrika Jugore bėhet afrikani i parė kampion botėror nė kategorinė e rėndė tė boksit.
1990 – Iraku publikisht u kėrcėnua se do tė shkatėrronte fushat e naftės nė Lindjen e Mesme dhe se do ta sulmojė Izraelin, po qe se ndonjė shtet mundohet qė ta dėbojė nga Kuvajti.
1991 – Inspektorėt e OKB-sė gjejnė dokumente ku jepen detaje tė programit sekret irakian tė armatimit bėrthamor. Gjetja nė Bagdad kishte shkaktuar krizė me autoritetet nė Irak.
1993 – Personave me ngjyrė iu lejua pjesėmarrja nė qeverinė e Afrikės sė Jugut, pas njė votimi parlamentar.
1999 - NASA shpallė se ka humbur kontaktin me Mars Climate Orbiter.
2002 - Paraqitet pėr herė tė parė nė publik shfletuesi i internetit Mozilla Firefox ("Phoenix 0.1").
2005 - FBI vret Filiberto Ojeda nė Plan Bonito Hormigueros, Puerto Rico.

LINDJET:

63 p.l.k. - Cezar Augustus, mbret romak
1215 - Kublaj Kan, mbret kinez dhe mongol.
1861 - Robert Bosch, sipėrmarrės gjerman
1838 –Victoria Chaflin Woodhull, e cila nė historinė amerikane ka hyrė si kandidatja e parė pėr presidente tė SHBA-sė.
1916 - Aldo Moro, politikan italian
1920 - Marie Logoreci, aktore shqiptare (V. 1988)
1930 - Ray Charles,jez kengetar amerikan
1934 - Per Olov Enquist, letrarė suedez
1934 - Gino Paoli, kanutor anglez
1938 - Romy Schneider, aktore austriake
1943 - Julio Iglesias, kėgėtarė spanjoll
1943 - Antonio Tabucchi, shkrimtar dhe pėrkthyes italian
1949 - Bruce Springsteen, rok kėgėtar amerikan
1954 - Cherie Blair, bashkėshortja e Toni Blerit.
1958 - Besnik Mustafaj, shkrimtar, politikan dhe diplomat shqiptar.
1980 - Jasmin Bajramoviq, futbollist boshnjak
1983 - Selim Zeqa, aktor

VDEKJET:

1939 - Sigmund Freud, babai i Psikoanalizės
1974 - Ali Sokoli, Pulmolog Kosovar
1896 - Ivar Aasen, shkrimtar norvegjez
1973 - Pablo Neruda, shkrimtar qilean, fitues i ēmimit Nobel pėr letėsi.
1998 - Lazėr Radi, jurist, publicist, prozator, poet e pėrkthyes


24 shtator

24 shtatori ėshtė dita e 267 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 98 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

622 - Muhammedi kompletoi emigrimin nga Mekka nė Medinė.
1493 - Christopher Columbus niset pėr udhėtimin e dytė nė Botėn e Re.
1664 - Holandezėt iu dorėzojnė New Amsterdam-in Anglezėve.
1789 - Nė SHBA krijohet Gjyqi Suprem dhe thėrret nė jetė institucionin e Avokatit tė popullit.
1789 - Nė SHBA krijohet departamenti i zyrave tė Postės.
1841 - Sulltani i Brunei-t ju jep Sarawak-un Britanikėve.
1852 - Prezantimi i parė i njė anije fluturuese.
1869 - "E premtja e Zezė": Rėnja e ēmimit tė arit pasi qė Jay Gould dhe James Fisk tentojnė tė marrin kontrollin mbi tregun.
1903 - Edmund Barton zėvendėsohet dhe si Kryeministėr i Australisė vie Alfred Deakin.
1906 - Kryetari i SHBA-ve Theodore Roosevelt proklamon Monumetin Kombėtar "Devils Tower".
1948 - Themelohet kompania e motoēikletave "Honda".
1957 - Kryetari i SHBA-ve Dwight D. Eisenhower dėrgon trupa tė gardės nacionale tė SHBA-ve nė Little Rock, Arkansas, pėr tė ēmilitarizuar separatistėt.
1962 - Gjyqi i Apeleve nė SHBA urdhėroi njohjen e James Meredith nga Universitetit tė Misisipit.
1966 - Star Trek - u emertua seria e parė e kėtij seriali tė njohur.
1973 - Guineja Bizare shpall pavarėsinė nga Portugalia.
1978 - Zvicerranet votuan pėr themelimin e kantonit Jura . Kantoni i cili u nda nga ai i Bernės. Ky ka qenė ndryshimi i fundit teritorial nė Zvicer.
1988 - Olimpiada Verore: Ben Johnson mund Carl Lewis-in dhe Linford Christie-nė nė garėn 100 metra dhe vuri rekordin 9.79 sekonda. Mė vonė deklarohet si i diskualifikuar pėr shkak tė dopingut.
1991 - Nirvana hedh nė treg albumin Nevermind.
2004 - Uragani Ivan shkatėrron pjesė tė Texas-it dhe zhduket diku nė malet veriore.
2005 - Uragani Rita rrafshon SHBA-nė, zhduk Beaumont, Texas dhe disa pjesė tė Louisiana-sė.
2006 - Nė Michigan, SHBA ngritet permendorja e Skenderbeut

LINDJET:

15 - Vitellius, perandor romak
1501 - Gerolamo Cardano, matematikanė Italian
1739 - Grigori Alexandrovich Potemkin, burrshtetasė Rus
1801 - Mikhail Vasilievich Ostrogradsky, shkencėtarė Ukraininas
1802 - Adolphe d'Archiac, paleontologė dhe gjeologė francez
1895 - André Frédéric Cournand, francez Laureatė i Ēmimit Nobel
1898 - Howard Walter Florey, Laureatė i Ēmimit Nobel
1905 - Severo Ochoa, Laureatė i Ēmimit Nobel
1911 - Konstantin Chernenko, kryeministėr Rus
1941 - Linda McCartney, kėngėtare Amerikane
1955 - Riccardo Illy, politikan Italian


25 shtator

25 shtatori ėshtė dita e 268 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 97 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

303 - I pritet koka priftit Saint Fermin nga Pamplona nė Amiens, Francė.
1513 - Vasco Nśńez de Balboa arrin nė oqeanin qė mė vonė do tė njihet si Oqeani Paqėsor.
1846 - Forcat amerikane tė udhėhequra nga Zachary Taylor pushtojnė qytetin meksikan Monterrey.
1912 - U themelua Columbia University Graduate School of Journalism nė New York City, New York.
1955 - U themeluan Forcat Ajrore Mbretėrore tė Jordanit.
1959 - Solomon Bandaranaike, kryeministri i Shri Lankės lėndohet rėndė nga prifti budist Talduwe Somarama, ditėn tjetėr vdes.
1962 - Algjeria formalisht shpall pavarėsinė, Ferhat Abbas zgjidhet president.
1976 - Themelohet rock grupi U2.
2003 - Dridhet toka me intensitet 8.0 shkallė tė Rihterit afėr qytetit Hokkaidō, Japoni.
2005 - Formula 1 piloti spanjoll Fernando Alonso bėhet FIA Kampioni mė i ri Botėrorė nė Formula Njė.
2005 - U themelua Shoqėria Stomatologjike Shqiptare.
2006 - U imitua priemera e serialit televiz Heroes.

LINDJET:

1599 - Francesco Borromini, ndertimtarė italia
1644 - Ole Rųmer, astronom danez
1897 - William Faulkner, letrarė amerikan
1906 - DmitriShostakoviq, kompoziotor rus
1930 - Nino Cerruti, dizajner italian i modes
1932 - Adolfo Suįrez, politikan dhe premier spanjoll
1944 - Michael Douglas,aktor amerikan
1952 - Christopher Reeve, aktor amerikan
1955 - Karl-Heinz Rummenigge,futbollist gjerman
1968 - Will Smith, aktor dhe reper amerikan
1969 - Catherine Zeta-Jones, aktore britanike

VDEKJET:

1506 - Filip I Kastili,mbret i Kastiles.
1970 - Erich Maria Remarque, letrar gjerman.


26 shtator

26 shtatori ėshtė dita e 269 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 96 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

715 - Ragenfrid mundi Theudoaldėt nė Luftėn e Copiegnčs.
1580 - Francis Drake i sillet rrotull tokės.
1777 - Tupat britanike okupojnė qytetin Philadelphia, Pennsylvania gjatė Revolucionit Amerikan.
1783 - U krijua Fayette County, Pennsylvania.
1944 - LDB: Dėshton Operacioni Market Garden.
1950 - Indonesia i bashkohet Kombeve tė Bashkuara.
1960 - Nė Chicago bėhet debati i parė televiziv nė mes kandidatėve pėr president Richard M. Nixon dhe John F. Kennedy.
1960 - Fidel Castro shpall ndimesėn e Kubės nga BRSS-ja.
1961 - Bob Dylan debiton nė publik.
1962 - Proklamohet Republika Arabe e Jemenit.
1966 - Paraqitet Chevrolet Camaro i parė.
2002 - Vriten 30 njerėz nė njė tempull nė Gandhinagar, India.

LINDJET:

1869 - Winsor McCay, strip autor amerikan dhe pionier i filmit tė animuar
1888 - Thomas Stearns Eliot,shkrimtar anglez me origjinė amerikane
1889 - Martin Heidegger, filozof gjerman
1892 - Marina Ivanovna Cvetajeva, shkrimtare ruse
1897 - Pavli VI, papė 1963-1978
1898 - George Gershwin, komozitor modern amerikan
1936 - Winnie Mandela, politikane e Afrkes jugore ish gruaja e nelson Mendeles.
1945 - Bryan Ferry, kėgėtar dhe tekstshkrues britanez (Roxy Music)
1947 - Olivia Newton-John, kėgėtare australiane
1967 - Bruno Akrapoviq, futbollist boshnjak
1976 - Michael Ballack, futbollist gjeman.

VDEKJET:

1940 - Walter Benjamin, filozof gjerman
1947 - Hugh Lofting,letrar britanez
1976 - Lavoslav Ruzhiqka, kimist kroat
1988 - Branko Zebec, futbollist kroat dhe trener futbolli
2011 - Vasillaq Vangjeli, aktor shqiptar i komedisė dhe dramės

Zero Cool
23-09-13, 17:04
27.9 - 30.9
27 shtator

27 shtatori ėshtė dita e 270 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 95 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1590 - Pope Urban VII vdes 13 ditė pasi zgjedhet Papė dhe njėherit bėhet Papa me kohė mė tė shkurtė nė detyrė nė histori tė papėve.
1777 - Lancaster, Pennsylvania bėhet kryeqyteti i ShBA-ve pėr 1 dit.
1821 - Meksika pavarėsohet nga Spanja.
1822 - Jean-Franēois Champollion shpall se ka deshifruar shkrimin nė gurin Rosetta.
1928 - Republika e Kinės njihet nga ShBA-tė.
1937 - Vritet Tigri i fundit Balinez.
1942 - Glenn Miller dhe orkestra e tijė bėnė paraqitjen e tyre tė fundit para bashkangjitjes sė tijė nė Armatėn Amerikane.
1964 - Komisioni Warren paraqet raportin nė tė cilin thuhet se Lee Harvey Oswald, duke vepruar vetė, ka vrar presidentin John F. Kennedy.
1983 - Richard Stallman shpall projektin GNU pėr tė zhvilluar sistemin operativ Unix-like.
2002 - Limori Lindor i bashkohet Kommbeve tė Bashkuara.
2003 - Lansohet sateliti Smart 1
2005 - Episodi i fundit i Tom & Jerry
2006- Momēillo Krajishnik u dėnua nga ICTY-tion pėr krime lufte dhe krime kundėr njerėzimit me dėnua me 27 vjet burg.
2010 - Fatmir Sejdiu jep dorėheqje nga posti i Kryetarit tė Republikės sė Kosovės pas konstatimit tė Gjykatės Kushtetuese se ai ka bėrė shkelje tė Kushtetutės

LINDJET:

1389 - Cosimo de Medici, bankar fiorentinas
1940 - Rudolph Moshammer, kreator gjrman i modės
1951 - Meat Loaf, kėgėtar amerikan
1972 - Gwyneth Paltrow, kėngėtare dhe aktore amerikane
1976 - Francesco Totti, futbollist italian
1978 - Adem Ramadani, kėgėtar shqiptar
1969 - Tanja Kinkel, letrare gjermane
1982 - Lil Wayne, kėngėtar amerikan
1984 - Avril Lavigne, kėgėtare kanadeze

VDEKJET:

1876 - Braxton Bragg, gjeneral dhe udhėheqės ushtarak amerikan.
1986 - Clifford Lee Burton,basist i grupit Metallica.


28 shtator

28 shtatori ėshtė dita e 271 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 94 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

480 p.e.s. - Beteja e Salaminės midis flotave greke dhe persiane. (data e saktė nuk dihet)
48 p.e.s. - Pompeo vritet me urdhėr tė Tolomeu XII pasi zbriti nė Egjypt. Mund tė ket ardhur nė 29 shtator, regjistrimet historike nuk janė tė qarta.
351 - Perandori romak Costanci II mposht pushtuesin Magnencio nė betejėn e Mursės sė Madhe.
365 - Pushtuesi romak Procopius proklamohet perandor nė Konstantinopojė.
1066 - Uiliami Pushtuesi, pushton Anglinė.
1106 - Beteja e Tinhebrait - Enriku I i Anglisė mund vllaun e tijė Robert III, Duka i Normandis.
1394 - Zgjedhet Benedictus XIII si papa i Avinjonit.
1396 - Perandori Osoman Bejazidi I mundė njė trupė krishtere nė Nikopoli.
1448 - Kristiani I inagurohet mbret i Danimarkės.
1542 - Vėzhguesi Juan Rodriguez Cabrillo arrin nė atė qė sot quhet San Diego (Kalifornia)
1708 - Pjetri i Madhė mposht suedezėt nė Betejėn e Lesnajės.
1779 - Rivolucioni Amerikan: Samuel Huntington zgjedhet President i Kongresit Kontinental, duke zėvėndėsuar John Jaynin.
1781 - Forcat amerikane, tė mbėshtetura nga njė flotė franceze, fillojnė sulmin e Yorktounit, nė Virxhinia, gjatė Luftės sė Pavarėsisė Amerikane.
1821 - Meksika nėshkruan Deklaratė e Pavarėsisė sė Meksikės.
1823 - Leo XII zgjedhet Papė.
1844 - Oscar I i Suedo-Norvegjisė kurorėzohet Mbret i Suedisė.
1867 - Toronto bėhet kryeqytet i Ontarios.
1939 - Varshava i dorėzohet Gjermanisė Naziste gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.
1994 - Anija MS Estonia fundoset nė Detin Baltik duke lėnė tė vdekur 852 njerėz.
1994 - 900 vetė vriten pas pėrmbytjes sė tragetit estonez nė Detin Baltik.
1995 - Yasser Arafat, lider i OĒP-sė dhe kryeministri izraelit, Yitzhak Rabin, nėnshkruan marrėveshjen e transferimit tė kontrollit nė Bregun Perėndimor.
1997 - Lansohet pėr herė tė parė formati audi-vizuel i DVD-sė.
1996 - Arsene Wenger zgjedhet menaxher i klubit futbollistik Arsenal F.C..
2000 - Al-Aqsa Intifada: Arial Sharon viziton Tempulin Mount nė Jerusalem.

LINDJET:

1573 - Michelangelo Merisi da Caravaggio, piktor italian
1852 - Henri Moissan, kimist francez
1905 - Max Schmeling, njemački bokser
1924 - Marcello Mastroianni, aktor italian
1932 - Muhamed Konxhiq, letrar boshnjak
1934 - Brigitte Bardot, aktore franceze
1938 - Ben E. King, kėngėtar dhe muzikant amerikan
1941 - Edmund Stoiber, politikan bavarez
1953 - Keith McDermott, shkrimtar dhe aktor amerikan
1960 - Mehmed Bazhareviq, futbollist boshnjak
1960 - Jennifer Rush, kėngėtare amerikane
1967 - Mira Sorvino, aktore amerikane
1968 - Mika Haekkinen, vozitės finlandez i Fomula 1.
1972 - Gwyneth Paltrow, aktore amerikane

VDEKJET:

1895 - Louis Pasteur, kimist dhe biolog francez.
1953 - Edwin Hubble, astronom amerikan.


29 shtator

29 shtatori ėshtė dita e 272 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 93 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

440 - Papa Leo I bėhet papė.
855 - Papa Benedikti III bėhet papė.
1066 - William Pushtuesi, pushton Anglinė.
1789 - Kongresi i parė i ShBA-ve shtyhet.
1829 - Themelohet Metropolitan Police njohur edhe si "the Met" , (lexo: dhė Met), nė Londėr.
1850 - Hierarkia romako-katolike rithemelohet nė Angli dhe Uells nga Papa Pius IX.
1885 - U hap tramvaji i par elektrik nė botė nė Blackpool, Angli.
1911 - Italia i shpall luftė Perandorisė Osmane.
1924 - Plutarco Elķas Calles shpallet President i Meksikės.
1962 - Lansohet Alouette 1, sateliti i parė kanadez.
1964 - Botohet pėr herė tė parė tripi komik argjentinas Mafalda.
1967 - Emetohet seria e parė e serialit televiziv Captain Scarlet.
1971 - Omani i bashkangjitet Ligės Arabe.
1992 - Fiton postin e presidentit brazilian pėrsėri Fernando Collor de Mello.
1995 - Khaled Kelkal vritet nga Polcia franceze.
1996 - Nintendo paraqet Nintendo 64 nė Amerikėn Veriore.

LINDJET:

1547 - Miguel de Cervantes, letrar spanjol(Don Quijote)
1758 - Horatio Nelson, detar dhe admiral britanez
1820 - Henrik V, , mbret i Frances
1901 - Enrico Fermi, fizikant italian
1931 - Anita Ekberg, aktore suedeze
1935 - Jerry Lee Lewis, muzikant amerikan
1936 - Silvio Berlusconi, politikan italian
1938 - Wim Kok, politikan holandez
1939 - Fikret Abdić, politikan , biznismen boshnjak i denuar per krime.
1940 - Nicola di Bari, kengetar italian
1942 - Donna Leon, shkrimtare amerikane
1943 - Lech Walesa, politikan polak
1959 - Raff, kantautor italian
1965 - Enriko Ceko, kantautor, ekonomist, jurist, gazetar, shqiptar
1976 - Andrej Ševčenko, futbollist nga Ukraina

VDEKJET:

1902 - Émile Zola, letrar francez
1990 - Alberto Moravia, letrar italian
1997 - Roy Lichtenstein, pop artist amerikan


30 shtator

30 shtatori ėshtė dita e 273 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 92 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1399 - Enriku IV shpallet mbret i Anglisė
1371 - Beteja e Maricės
1580 - Admirali Francis Drejk kthehet ne Angli me thesar nga Spanja.
1777 - Trupat britanike okupojnė Filadelfian gjatė Revolucionit Amerikan.
1954 - Porositet nėndetėsja USS Nautilus, i pari i lėvizur nga njė reaktor nuklear
1960 - Debati i parė televiziv mes kandidatėve pėr president nė Ēikago u zhvillua mes republikanit Riēard Nikson dhe demokratit Xhon Kenedi.
1980 - Specifikimet e Ethernet publikohen nga Xerox bashkė mė Intel E Digital Equipment Corporation
1997 - Origins Systems Inc vė nė qarkullim Ultima Online, MMORPG-ėja e parė, duke hapur njė lloj tė re videoloje
1999 - Aksident nuklear nė Japoni, nė qėndrėn e rikondiziamentit e Uranit sė Tokaimura-ės, nė veri-lindje tė Tokyos

LINDJET:

1207 - Jalal ad-Din Rumi, themelues i sektit dervishan Mevlevik nga Kenia
1840 - Johan Svendsen, kompozitor norvegjez
1906 - Salih Alić,shkrimtar boshnjak
1924 - Truman Capote, letrar amerikan
1928 - Elie Wiesel, letrar amerikan dhe Nobelist per paqė
1930 - Ivan Aralica, letrar kroat
1934 - Udo Jürgens, kantautor austriak
1937 - Jurek Becker, shkrimtar gjerman

VDEKJET:

1897 - Shėn Terezja e Lisjės, murgeshė
1913 - Rudolf Diesel, inzhinjer dhe hulumtues gjerman
1955 - James Dean, aktor amerikan

Zero Cool
01-10-13, 17:59
01.10 - 06.101 tetor...

1 tetori ėshtė dita e 274 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 91 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

331 p.e.s. - Leka i Madh mundė Dariusin III tė Persisė nė Betejėn e Gaugamelės.
959 - Edgar the Peaceable bėhet mbret i Anglisė.
1843 - Fillon tė botohet News of the World nė Londėr.
1847 - Inovatori gjerman Werner von Siemens themelon kompaninė Siemens AG & Halske. (figura 1)
1870 - U leshuan kartolinat e para nga posta britanike;Roma u be kryeqytet i Italise.
1880 - Hapet fabrika e parėe poēeve elektrikė nga Thomas Edison.
1888 -Botohet revista National Geographic per here te pare
1908 - Kompania Ford paraqet veturėn Model T.
1958 - U krijua NASA pėr tė zėendėsuar institutin e quajtur NACA.
1960 - Nigeria pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1971 - Walt Disney World hapet afėr Orlando, Florida, ShBA.
1975 - Muhammad Ali mund Joe Frazierin nė ndeshjen e boksit nė Manila, Filpine.
1977 - Pele del ne pension
1978 - Tuvalu pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1982 - Helmut Kohl zėvendėson Helmut Schmidtin si Kancelari i Gjermanisė.
1982 - Hapet EPCOT Center nė Walt Disney World afėr Orlandos, Florida, ShBA.
1994 - Palau pavarėsohet nga Shtetet e Bashkuara.
1998 - Vladimir Putin Bėhet anėtar peranent i Kėshillit tė Sigurimit tė Federatės Ruse.
2005 - Pėlcitja e njė bombe vret 23 njerėz nė Bali.
2007 - Nė Britaninė e Madhe u ngritėn vitet e lejimit tė pierjes sė duhanit nga 16 nė 18.

LINDJET:

1924 - Jimmy Carter, president amerikan
1930 - Richard Harris,aktor
1935 - Julie Andrews, aktore dhe kėngėtare britaneze
1945 - Jusuf Gėrvalla, poet shqiptar dhe atdhetarė i shquar

VDEKJET:

shek.12-14 - Shėn Joan (Jan) Kukuzeli, Shenjtor, himnograf, mjeshtėr dhe teoricien i muzikės kishtare bizantine nė Kishėn Ortodokse.
1911 - Wilhelm Dilthey, filozof gjerman

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e luftės kundėr hepatitit C


2 tetor...

2 tetori ėshtė dita e 275 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 90 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1535 - Jacques Cartier zbulon Montrealin, Quebec.
1935 - Italia pushton Abisininė (sot Etiopia).
1937 - Samuel R. Caldwell ėshtė njeriu i parė nė ShBA qė arrestohet nėn akuzė tė pėrdorimit tė marihuanės.
1958 - Guinea pavarėsohet nga Franca.
1968 - Demostrimi paqėsor i studentėve nė Mexico City pėrfundon nė tė quajturėn Masakra nė Tlatelolco.
1990 - Rrėmbehet aeroplani kinez Boeing 737-247 dhe gjatė uljes nė Guangzhou ndeshet me dy aeroplanė tė tjerė duke mbetur tė vdekur 132 njerėz.
2006 - Vriten 5 vajza nga Charles Carl Roberts nė njė shkollė nė Nickel Mines, Pennsylvania, pastaj vrasėsi bėn vetėvrasje.

LINDJET:

1869 - Mahatma Gandhi, politikan indian
1951 - Shukri Kaēaniku - kinematograf shqiptar
1981 - Zlatan Ibrahimoviq- futbollist suedez me prejardhje boshnjake

VDEKJET:

1920 - Max Bruch, kompozitor gjerman
1927 - Svante August Arrhenius, kimist dhe fizikant suedez
1968 - Marcel Duchamp, pikor francez
1973 - Paavo Nurmi, atlet finlandez
1985 - Rock Hudson aktor amerikan
1999 - Muhammad Nasiruddin al-Albani
2009 - Dhori Qiriazi, shkrimtar shqiptar


3 tetor...

3 tetori ėshtė dita e 276 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 89 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2333 p.e.s. - U themelua shteti Gojoseon (tani njohur si: Korea) nga Dangun Wanggeom gjatė sundimit tė perandorit kinezYao.
1283 - Dafydd ap Gruffydd, princ nė Gwynedd, Uelles, ėshtė i pari qė u ekzekutua duke u u var, u tėrhoq dhe u copėtua.
1789 - George Washington proklamon ditėn e parė Thanksgiving.
1873 - Kaptan Xhek dhe shoqėruesit pėr pjesmarrjen e tyre nė luftėn nė Modok
1908 - U themelua gazeta Pravda nga Leon Trotsky, Adolph Joffe, Matvey Skobelev dhe rusė tjerė nė ekzil nė Vienė.
1918 - Mbreti Borisi III i Bullgarisė e merr fronin.
1929 - Mbretėria e Sėrbėve, Kroatėve dhe Sllovenėve u riemėrua nė Mbretėria e Jugosllavisė, "Toka e Sllavėve tė Jugut".
1932 - Iraku pavarėsohet nga Britania.
1935 - Italia pushton Etiopinv nėn komandė tė Gjeneralit de Bono.
1952 - Britania e Madhe me sukses e testoi armėn nukleare.
1953 - U themelua Petrobras nga qeveria braziliane.
1955 - Captain Kangaroo debiton nė CBS.
1981 - Partia Komuniste e Namibisė nga pavarėsia e Angolės.
1990 - U bė ribashkimi i Gjermanisė.
1995 - O.J. Simpson u lirua nga akuzat e vrasjes sė ish gruas sė tijė Nicole dhe shokut tė sajė Ronald Goldman.

LINDJET:

1889 - Carl von Ossietzky, pacifist gjerman dhe nobelist per paqė 1936
1895 - Sergei Jessenin, shkrimtarė rus
1897 - Louis Aragon, letrar francez
1938 - Tereza Kesovija, kengėtare kroate
1969 - Gwen Stefani, kėngėtare amerikane
1974 - Ismet Munishi, futbollist shqiptar
1981 - Zlatan Ibrahimoviq, futbollist boshnjak nė Suedi

VDEKJET:

1226 - Sveti Franjo Asiški, shenjtor kroat
1826 - Jens Immanuel Baggesen, letrar danez
1929 - Gustav Stresemann, politikan gjerman
1987 - Jean Anouilh, letrar francez
1988 - Franz Josef Strauß, politikan gjerman
1949 - Mit’hat Frashėri, atdhetar shqiptarė
1990 - Josip Turčinović, prift katolik kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e shtypit


4 tetor...

4 tetori ėshtė dita e 277 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 88 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1227 - Vritet kalifi al-Adil.
1940 - Takohen Adolf Hitler dhe Benito Mussolini nė Kalimin Brenner.
1921 - Themelohet Kryqi i Kuq Shqiptar
1950 - Paraqitet pėr herė tė parė Snoopy.
1958 - Themelohet Republika e Pestė e Francės.
1966 - Basutoland pavarėsohet nga Britania e Madhedhe riemėrohet Lesotho.
1985 - U themelua Free Software Foundation nė Massachusetts, ShBA.
1988 - Jim Bakker paditet pėr mashtrim.
1992 - Aeroplani El Al Boeing 747-200F u rrėzua nė njė ndėrtesė dy familjare nė Amsterdam duke lėnė tė vdekur 43, duke pėrfshirė 38 njerėz nė tokė.
1993 - Nė Moskė tanket e demonstruesve bombarduan Shtėpinė e Bardhė tė Rusisė ku gjendej parlamenti.
2001 - Rrėzohet aeroplani Tupolev TU-154 i kompanisė Sibir Airlines nė Detin e Zi pasi ishte sulmuar nga njė sulmues ukrainez me raketė S-200, 78 njerėz tė vdekur.
2004 - SpaceShipOne fintoi ndaj Ansari X Prize pėr fluturime private.

LINDJET:

1819 - Francesco Crispi, arbėresh, president italian,
1822 - Rutherford B. Hayes, presidenti i 19-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės,
1892 - Engelbert Dollfuß, austrijski kancelar i diktator
1895 - Buster Keaton, aktor amerikan
1924 - Charlton Heston, aktor amerikan
1939 - Jackie Collins, letrare britaneze
1941 - Anne Rice, letrare amerikane
1946 - Susan Sarandon, aktore amerikane
1949 - Armand Assante, aktor amerikan
1959 - Chris Lowe, kėngetar bretanez
1963 - Charlotte Link, letrare gjermane
1970 - Olga Kusenkowa, atlete ruse
1975 - Kate Winslet, aktore britaneze
1976 - Alicia Silverstone,aktore amerikane

VDEKJET:

1226 - Shėn Franēesku i Asizit, shenjti mbrojtės i Italisė, i kafshėve, i tregtarėve, i veprimtarisė katolike dhe i mjedisit
1669 - Rembrandt, piktor hollandez.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e mbrojtjes sė kafshėve


5 tetor...

5 tetori ėshtė dita e 278 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 87 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1550 - U themelua qyteti Concepción, Kili.
1582 - Pėr shkak tė pėrdorimit tė Kalendarit Gregorian kjo ditė e kėtij viti nuk ekziston nė shtetet Italia, Polonia, Portugalia dhe Spanja.
1665 - Themelohet Universiteti i Kielit.
1864 - Qyteti indian, Kalkuta gati zhduket nė tėrėsi nga njė ciklon, 60.000 njerėz mbesin tė vdekur.
1910 - Portugal kthehet nga monarkia nė republikė.
1915 - Bullgaria hyn nė LPB si njė nga Forcat Qendrore.
1962 - Paraqitet filmi i parė i James Bondit, Dr. No nė Angli.
1970 - PBS bėhet rrjet televiziv.
1981 - Raoul Wallenberg bėhet qytetar nderi i ShBA-ve.
1984 - Marc Garneau bėhet kanadezi i parė qė fluturon nė hapėsirė me Anijen Kozmike Challenger.
1991 - U paraqit versioni i parė zyrtar i sistemit operativ kompjuterik Linux kernel, versioni 0.02.
2000 - Demonstrata masive nė Beograd qė ēuan nė rrėzimin e regjimit tė Sllobodan Millosheviēit.

LINDJET:

1830 - Chester A. Arthur, presidenti i 21-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1884 - Sulejman Pashė Delvina, politikan shqiptar, ish kryeministėr i Shqipėrisė
1932 - Xhevat Qena, aktor kosovar
1936 - Vįclav Havel, politikan ēek,
1937 - Abi Ofarim, kėngėtar izraelit
1947 - Brian Johnson, kėngėtar anglez
1950 - Paola Felix, kėngėtare zvicerane
1951 - Bob Geldof, kėngėtar irlandez
1955 - Angela Molina, aktore spanjolle

VDEKJET:

877 - Karli i II-tė, Mbreti i Francės
1880 - Jacques Offenbach, kompozitor gjerman
1960 - Alfred Kroeber, arkeolog dhe antropolog amerikan


6 tetor...

6 tetori ėshtė dita e 279 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 86 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2000 - Sllobodan Millosheviq pranoi humbjen nga Vojsllav Koshtunica nė rrethin e parė tė zgjedhjeve pėr kryetar tė Jugosllavisė dhe ia uroi zgjedhjen.
1998 - Nėn presionin dhe kėrcėnimin ndėrkombėtar nga ajri i NAT-os filloi tėrheqja e forcavwe tė sigurisė serbe nga Kosova.
2009- Sali Berisha , Kryeministėr i Shqipėrisė pėr herė tė parė viziton Kosovėn pas shpalljes sė pavarėsisė.

LINDJET:

1773 - Luis Philippe, mbreti i fundit francez
1808 - Friedrich VII, mbret danez 1848-1863
1846 - George Westinghouse, hulumtues amerikan
1887 - Le Corbusier, arkitekt francezo-zviceran
1918 - Abraham Robinson, matematikant amerikan
1969 - Mevludin Haliloviq, politikan boshnjak
1974 - Kenan Beqireviq, futbollist-portier boshnjak

VDEKJET:

1891 - Charles Stewart Parnell, politikan irlandez.
1981 - el-Sadat, politikan egjiptas
1989 - Bette Davis, aktore amerikane.
1997 - Evgenij Ananjeviq Haldej, fotograf rus.
2002 - Ismail Lulani, piktor.
2011 - Zihni Haskaj, historian shqiptar.

Zero Cool
08-10-13, 11:53
(07.10 - 13.10)
7 tetor...

7 tetori ėshtė dita e 280 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 85 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2001 - SHBA-tė fillojnė luftėn kundėr terrorizmit nė Afganistan.
2006 - u vra gazetarja ruse Ana Politkovskaja.

LINDJET:

1697 - Giovanni Antonio Canal (Canaletto), piktor italian
1748 - Karl XIII, mbret suedez
1885 - Niels Bohr,kimist dhe fizikant danez
1897 - Elijah Muhammad, themelues dhe udhėheqės i lėvizjes "Nation of Islam"
1900 - Heinrich Himmler, nacist gjerman dhe politikan e shef kryesor i SS.
1927 - Al Martino, kėngėtar amerikan.
1947 - France Gall, kėgėtare amerikane
1952 - Vladimir Putin, politikan rus.
1955 - Yo-Yo Ma, violonēelist amerikano-kinez
1957 - Faruk Haxhibegiq, futbollist dhe trener futbolli boshnjak.
1960 - Viktor Lazlo,kėgėtare belge
1966 - Jimmy Wales, themelues dhe kryetar i shoqatės Wikimedia .
1979 - Shawn Ashmore, aktor dhe producent filmi kanadez
1973 - Dida, portier futbolli brazilian
1985 - Verona Reēica, ekonomiste

VDEKJET:

1849 - Edgar Allan Poe, letrar amerikan
1996 - Muhamed Konxhiq, letrar bosjnak
2006 - Ana Politkovskaja, gazetare ruse
2011 - Ramiz Alia, ish-udhėheqės komunist dhe presidenti i parė pluralist i Shqipėrisė


8 tetor...

8 tetori ėshtė dita e 281 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 84 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1895 - Mbretėresha koreane Min, perandoresha e fundit koreane, vritet nga japonezėt dhe trupi i sajė digjet nė Pallatin Gyeongbok.
1912 - Lufta e Parė Ballkanike: Mali i Zi i shpallė luftė Perandorisė Osmane.
1932 - U themelua kompania Indian Air Force.
1939 - LDB: Gjermania anekson Poloninė perendimore.
1967 - Udhėheqėsi gueril Ernesto Che Guevara dhe pėrkrahėsit e tijė kapen nė Bolivi.
1974 - Bankroton "Franklin National Bank" pėr shkak tė menaxhimit tė keq dhe nė atė kohė bėhet dėshtimi mė i madhė bankarė nė ShBA.
1996 – Presidenti palestinez, Yasser Arafat, realizoi vizitėn e parė publike nė Izrael, pėr tė marrė pjesė nė bisedime me presidentin, Ezer Weizman.
1998 – Japonia zyrtarisht i kėrkon falje Koresė Jugore pėr 35 vjetėt e sundimit tė ashpėr kolonial.
1991 - Parlamenti kroat ndėrpret tėgjitha lidhjet me Republikėn Socialiste Federative tė Jugosllavisė
2001 - Presidenti amerikan George W. Bush shpall themelimin e zyrės "Office of Homeland Security".
2001 – Njė aeroplan i “Scandinavian Airlines” (SAS) u rrėzua nė Aeroportin e Milanos, Linate, pasi u pėrplas me njė aeroplan tė vogėl privat, me ē’rast tė gjithė personat nė bord (ishin 110), dhe katėr tė aeroplanit privat, humbėn jetėn.
2003 - Aktori i njohur Arnold Schwarzenegger u zgjodh Guvernator i Kalifornisė.
2005 – Mė tepėr se 73.000 persona kanė humbur jetėn dhe rreth 3 milionė tė tjerė kanė mbetur pa strehė, kur njė tėrmet i fuqishėm goditi Kashmirin pakistanez dhe krahinat veriore tė tij.

LINDJA:

1895 - Ahmet Zogu, politikan shqiptar, kryeministėr, president dhe mbreti i parė i Shqipėrisė
1895 - Juan Perón, politikan argjrntinas
1896 - Julien Duvivier, regjisor francez
1941 - Jesse Jackson, politikan amerikan
1949 - Sigourney Weaver, aktore amerikane
1968 - Zvonimir Boban, futbollist kroat
1979 - Kristanna Sommer Lųken, modele dhe aktore amerikane

VDEKJA:

1467 - Filippo Lippi, piktor kroat
1754 - Henry Fielding, letrar anglez
1869 - Franklin Pierce, politika amerikan, kryetari i 14 amerikan
1869 - Franklin Pierce, presidenti i 14-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1966 - Ernesto Che Guevara, hero i Amerikės Latine
1992 - Willy Brandt, politikan gjerman kanceral nga 1969. deri 1974.


9 tetor...

9 tetori ėshtė dita e 282 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 83 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1075 - Dmitar Zvonimir u kurorėzua mbret i Kroacisė.
1514 - U martuan Luisi XII i Francės dhe Mary Tudor.
1558 - U themelua Mérida nė Venecuelė.
1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk egziston nė Itali, Poloni, Portugalhttp://sq.wikipedia.org/skins-1.5/common/images/button link.pngi dhe Spanjė.
1804 - U themelua qyteti Hobart, kryeqyteti i Tasmanisė.
1806 - Prusia i shpall luftė Francės.
1820 - Guayaquil pavarėsohet nga Spanja.
1824 - U ndalua robėria nė Kosta Rikė.
1831 - U vra Capo d'Istria.
1835 - U themelua Royal College, Colombo me emrin Hillstreet Academy.
1941 - Nė Panama, Ricardo Adolfo de la Guardia Arango shpallet president i ri.
1962 - U pavarėsua Uganda.
1967 - U ekzekutua Ernesto Che Guevara nėn akuzėn: tentim pėr nxitje revolucion nė Bolivi. (figura 1)
2005 - Pierja e duhanit u ndalua nė transportin hekurudhor nė Angli.
2006 - Korea Veriore e testoi armėn e parė nukleare.
2009 - Presidenti i Shteteve te Bashkuara tė Amerikės Barck Obama nė Osllo ėshtė shpallur fitues i ēmimit Nobel pėr paqe.

LINDJE:

1935 - Melihate Ajeti, aktore
1940 - John Lennon, Muzikant anglez i zhanrit rok, tekst-shkrues, autor, dhe aktivist paqe. Anėtarėt themelues i The Beatles.
1977 - Mehmet Dragusha, futbollist shqiptar

VDEKJE:

1934 - Aleksandar I Karađorđević,mbret i Jugosllavisė mbreterore
1943 - Pieter Zeeman, fizikant holandez
1967 - Che Guevara, revolucionar kubanez
1978 - Jacques Brel, shansonier dhe aktor belg

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1997 - hapet Shkolla e Magjistraturės sė Republikės sė Shqipėrisė

10 tetor...

10 tetori ėshtė dita e 283 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 82 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Pėr shkak tė implementimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk ekziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1631 - Armata saksone pushton Pragėn.
1889 - U themelua Barnard College.
1909 - Gazeta " Dielli" njfton se nė New york, funksionon njė bankė e quajtur "Tocci" sipas emrit tė pronarit arbresh.
1910 - U themelua Tau Epsilon Phi Fraternity nė Columbia University.
1919 - Opera Die Frau ohne Schatten e Richard Strauss debiton nė Vienė.
1938 - Hapet ura "Blue Water Bridge" duke mundėsuar lidhjen mes Port Huron, Michigan dhe Sarnia, Ontario
1944 - Holokausti: 800 fėmijė romė u vranė sistematikisht nė kampin Auschwitz.
1951 - Likuidohet Grupi i Hasan Remnikut
1957 - Presidenti amerikan Dwight D. Eisenhower i kėrkoi tė falur ministrit tė financave tė Ganės, Komla Agbeli Gbdemah, pas refuzimit tė sherbimeve nė restaurantin Dover, Delaware.
1969 - King Crimson paraqesin albumin e tyre tė parė In the Court of the Crimson King, qė konsiderohet albumi i parė i llojit progressive rock.
1970 - Pavarėsohet Fixhi.
1979 - Loja Pac-Man u paraqit nė tregun japonez nga kompania Namco.
2005 - Angela Merkel ėshtė bėrė kancelarja e parė femėr e Gjermanisė dhe liderja e parė nga ish-“Lindja Komuniste”
2008 - Gjykata Supreme e Konektikut mori vendim qė ēiftet homoseksuale kanė tė drejtė tė martohen.

LINDJET:

1470 - Selim I, Sulltan i Perandorisė Osmane nga 1512-1520
1731 - Henry Cavendish, natyralist britanez
1813 - Giuseppe Verdi, kompozitor italian
1830 - Izabela II , mretėreshė spanjolle
1834 - Aleksis Kivi, letrar finlandez
1861 - Fridtjof Nansen, hulumtues norvegjez, zoolog dhe diplomat; [fitues i ēmimit Nobel] 1922.
1930 - Harold Pinter, dramaturg dhe regjisor anglez , fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi 2005.
1949 - Naoto Kan, politikan japonez
1965 - Chris Penn, aktor amerikan
1971 - Elvir Boliq, futbollist boshnjak
1975 - Craig Walton, atlet australian
1975 - Besnik Maroca,dėshmor i kombit (UĒK)


11 tetor...

11 tetori ėshtė dita e 284 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 81 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1531 - Huldrych Zwingli u vra nė betejėn me kantonet romako-katolike zvicerane.
1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk egziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1864 - U themelua qyteti Campina Grande, Brazil.
1890 - Nė Washington, DC, u themelua organizata Daughters of the American Revolution.
1910 - Ish presidenti amerikan Theodore Roosevelt u bė presidenti i parė tė udhėtojė me aeroplan. Ai fluturoi katėr minuta me Arch Hoxsey nė aeroplanin e ndėrtuar nga Vėllezėrit Wright nė St. Louis, Missouri.
1939 - Franklin D. Roosevelt pranon letėr nga Albert Einstein rreth bombės atomike.
1958 - Programi Pioneer: NASA lėshon provėn e parė Pioneer 1 pėr nė Hėnė (prova dėshton, mjeti bie nė Tokė dhe digjet).
1968 - Programi Apollo: NASA lėshon Apollo 7,, misioni i parė i suksesėshėm me njerėz, ku gjendeshin astronautėt Wally Schirra, Donn F. Eisele dhe Walter Cunningham.
1975 - Skeē komedia Saturday Night Live debiton nė NBC me George Carlin si nikoqir, Janis Ian dhe Billy Preston si mysafirė muzikal.
1975 – Atėbotė politikani i ri demokrat, Bill Clinton, martohet me Hillary Rodhamin, aktualisht sekretare amerikane e Shtetit.
1984 - Astronautja Kathryn D. Sullivan bėhet gruaja e parė amerikane qė bėn udhėtim nė hapėsirė.
1986 - Lufta e Ftohtė: Presidenti amerikan Ronald Reagan dhe udhėheqėsi i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev takohen nė Reykjavķk, Islandė.
1998 - Aeroplani nga Congo Airlines, Boeing 727 rrėzohet ng rebelėt nė Kindu, Repoublika Demokratike e Kongos, vriten 40 njerėz.

LINDJET:

1884 - Eleanor Roosevelt, ish zonja e parė e SHBA-ve
1885 - Franēois Mauriac, letrar francez
1895 - Jakov Gotovac, kompozitor dhe dirigjent kroat.
1914 - Reuben Fine, psikoanalist amerikan
1923 - Ahmet Hromaxhiq, letrar amerikan
1925 - Elmore Leonard, shkrimtar amerikan
1937 - Bobby Charlton, futbollist dhe trener futbolli anglez
1946 - Daryl Hall, pop-kėgėtar amerikan
1962 - Joan Cusack, aktor amerikan
1966 - Luke Perry, aktor amerikan
1967 - Fabio De Luigi, aktor italian
1967 - Luan Jaha, aktor shqiptar
1983 - Ruslan Ponomarjov, shahist ukrainas

VDEKJET:

1889 - James Prescott Joule, fizikant anglez
1896 - Anton Bruckner, kompozitorė austriak
1958 - Maurice de Vlaminck, piktor francez
1963 - Edith Piaf, kėngėtare franceze
2008 – Joerg Haider lider i partisė austriake tė ekstremit tė djathtė, vdes nė njė aksident me veturė, nė moshėn 58-vjeēare.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e shėndetit mendor


12 tetor...

12 tetori ėshtė dita e 285 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 80 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Pėr shkak tė implementimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk ekziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1822 - Peter I i Brazilit shpallet perandor i Brazilit.
1953- Te Pazarishta e Gjilanit, ku ėshtė sot shtėpia e mallrave,ekspozohen kufomat e Mustafė Kokes me gruan Rabien, Agush Haziri me bashkėshorten Qibrijen dhe kufoma e Hasan Alisė.
1960 - Inejiro Asanuma vritet nė Japoni nga Otoya Yamaguchi, 17 vjeēar.
1968 - Guinea Ekuadoriale pavarėsohet nga Spanja.
1984 - Premierja angleze Margaret Thatcher mbijeton sulmin me bonbė nga IRA.
1988 - NeXT paraqet kompjuterin e parė NeXT Computer nė Davies Symphony Hall nė San Francisco, California
1999 - Pervez Musharraf arrin nė fuqi nė Pakistan duke zėvendėsuar udhėheqėsin e mėparshėm Nawaz Sharif pėrmes rrėzimit tė pėrgjakshėm tė pushtetit.
1999 - Shpallet lindja e njeriut tė 6 miliardėt nė botė.
2003 - Filloi Wikipedia nė gjuhėn shqipe
2007 - Dita e Fitėr Bajramit.

LINDJET:

1537 - Edvard VI, mret anglez
1715 - Petar II, mbret rus
1935 - Luciano Pavarotti, tenori italian
1942 - Daliah Lavi, izraelska glumica i pjevačica
1955 - Ante Gotovina, gjeneral kroat
1962 - Branko Crvenkovski, politikan maqendonas
1964 - Sam Brown , kengėtare britaneze
1968 - Hugh Jackman, aktor australian
1981 - Arben Avdija, futbollist i Bosnjės dhe Hercegovinės

VDEKJET:

1924 - Anatole France, letrar francez dhe fitues i ēmimit Nobel per letėrsi 1921.f
1926 - Edwin Abbott Abbott, shkrimtar
1999 - Wilt Chamberlain, basketbollist amerikan.


13 tetor...

13 tetori ėshtė dita e 286 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 79 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1492 - Kristofor Kolombi dhe ekipi i tij arrijnė nė Bahamas.
1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk ekziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1773 - U zbulua galaksia Messier 51a nga Charles Messier.
1923 - Ankaraish Angora e zėvendėson Stambollin si kryeqytet tė Turqisė.
1972 - Njė Aeroflot Ilyushin Il-62 u rrėzua nė Moskė duke lėn tė vdekur 176 njerėz.
1983 - Ameritech Mobile Communications (tani Cingular) paraqiti rrjetin e parė tė telefonisė mobile nė ShBA nė Chicago.
1990 - Pėrfundoi lufta lebaneze.
2007 - Ndeshja futbollistike: Argjentina - Kili pėr Kampionatin Botėror tė Futbollit nė vitin 2010.
2010 - Hillari Clinton viziton Kosovėn.

LINDJET:

1931 - Dritėro Agolli, poetė shqiptarė
1950 - Tsutomu Isobe, dublues animesh
1971 - Sacha Baron Cohen, aktor dhe komedia anglez

VDEKJET:

1815 - Joachim Murat, Marshall dhe admiral i Francės

Zero Cool
17-10-13, 16:06
(14.10 - 20.10)14 tetor...

14 tetori ėshtė dita e 287 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 78 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Pėr shkak tė impleentimit tė kalendarit Gregorian kjo ditė nuk egziston nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė.
1773 - Ministria e parė e edukimit Komisja Edukacji Narodowej (polonisht) u formua nė Poloni.
1834 - Henry Blair ėshtė afro-amerikani i parė i cili fiton patentė nė ShBA edhe atė pėr mbjellės tė misrit.
1835 - John Templeton, John Moore, Stanley Cuthbart dhe Ellen Ritchie u dėnuan nė Wheeling, Virginia pėr shkak tė tė mėsuarit ilegat tė tė zinjėve pėr tė lexuar.
1888 - Louis Le Prince zhvillin filmin e parė tė quajtur Roundhay Garden Scene me gjatėsi 2 minuta e 11 sekonda.
1944 - Trupat britanike marshojnė nė Athinė.
1946 - Holanda dh Indonezia nėnshkruajnė ndėrprerjen e sulmeve.
1968 - Amerikani Jim Hines ėshtė i pari i cili nė garėn 100 metra vrapim pėr meshkuj arrin kohė nėn 10 sekonda edhe atė 9.95 sekonda, rekord tė cilin do ta mbajė gjer nė vitin 1983.
1981 - Zėvendės kryetari Hosni Mubarak gjedhet kryetar i Egjiptit njė javė pas vrasjes sė kryetarit Anwar Sadat.
1982 - Presidenti amerikan Ronald Reagan i shpall luftėn ndaj drogės.
1987 - Bebeja 18 muajshe Jessica McClure ("Baby Jessica") bie nė gypin e hapur nė Midland, Texas dhe pas 58 orės shpėtohet.
1994 - Udhėheqėsi palestinez Yasser Arafat,kryeministri izraelit Yitzhak Rabin dhe ministri i jashtėm izraelit Shimon Peres fitojnė ↕mimin Nobel.
2010 - U hap tuneli mė i gjatė nė botė nė Gothard Zvicėr.

LINDJE:

1425 - Alesso Baldovinetti, piktor italian
1890 - Dwight D. Eisenhower, presidenti i 34 i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1914 - Myderriz Haki ef. Sermaxhaj atdhetar shqiptar.
1927 - Roger Moore,aktor britanez
1930 - Mobutu Sese Seko, politikan zairas
1939 - Ralph Lauren, kreator mode amerikan
1940 - Cliff Richard,pop-kėgėtar amerikan
1950 - Péter Esterhįzy, letrar hungarez
1983 - Adnan Bogoviq, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1941 - Hjalmar Söderberg, shkrimtar,prozator dhe gazetar suedez.
1977 - Bing Crosby,kėgėtar dhe aktor filmi amerikan.15 tetor...

15 tetori ėshtė dita e 288 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 77 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1582 - Papa Gregori XIII implementon kalenadarin Gregorian. Nė Itali, Poloni, Portugali dhe Spanjė, 4 tetori i kėtij viti u pėrsoll direkt nga 15 tetori.
1815 - Napoleon Bonaparta fillon egzilin e tijė nė ishullin Saint Helena nė Oqeanin Atlantik.
1932 - Tata Airlines (mė vonė u bė Air India) bėri fluturimin e parė.
1940 - U lėshua filmi satirik "The Great Dictator", luajtur nga Charlie Chaplin.
1953 - Testi nuklear britanik Totem 1 u detonua nė Emu Field, nė Australinė Jugore.
1970 - Anwar Sadat u bė president i Egjiptit
1990 - Udhėheqėsi i Bashkimit Sovjetik, Mikhail Gorbachev fitoi Ēmimin Nobel pėr Paqe pėr angazhimin e tijė nė zbutjen e tensionit tė Luftės sė Ftohtė.
1992 - Nė Rusi, Andrei Chikatilo dėnohet pėr vrasj serike tė 52 njerėzve.
2003 - Kina lėshon anijėn kozmike Shenzhou 5, ky ėshtė misioni i parė hapėsinorė me njerėz.

LINDJET:

1844 - Friedrich Nietzsche, filozof gjerman
1888 - Dhimitėr Berati, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė
1944 - Sali Berisha, kryeministėr i Shqipėrisė
1988 - Mesut Özil, futbollist gjerman

VDEKJET:

1986. - Metush Krasniqi, atdhetar shqiptar
1817. - Tadeush Koshqushko, hero nacional polak.
1917. - Mata Hari, grua-shpiune e njohur.
1946. - Herman Gering, lider nacist.16 tetor...

16 tetori ėshtė dita e 289 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 76 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1843 – William Rowan Hamilton, matematikan irlandez, zbuloi kuadrinionin.
1875 – Brigham Young University u themelua nė Provo, Utah.
1923 – The Walt Disney Company u themelua nga Walt Disney dhe vėllai i tij, Roy Disney.
1940 – U themelua Warsaw Ghetto.
1951 – Kryeministri pakistanez Liaquat Ali Khan u vra nė Rawalpindi.
1961 – Cork Airport u hap Irlandė.
1964 – Kina bėn shpėrthimin e parė bėrthamor.
1970 – Anwar Sadat zgjidhet presitent i Egjyptit.
1973 – Henry Kissinger dhe Le Duc Tho fituan Ēmimin Nobel.
1978 – Karol Józef Wojtyła u bė Papa John Pali II.
1984 – Desmond Tutu u nderua me Ēmimin Nobel.
1991 – U themelua Jharkhand Chhatra Yuva Morcha nė Ranchi, Indi.
1970 - Lufta nė Vietnam: Lejtėnant William Calley paraqitet nė gjyq pėr Masakrėn nė My Lai

LINDJE:

1801 – Josip Jelaēiq, ban kroat.
1854 – Oscar Wilde,letrar britanik.
1863 – Sir Austen Chamberlain, politikan britanik.
1888 – Hysni Babameto, matematikan, patriot dhe edukator shqiptar.
1888 – Eugjen O'Neill, dramaturg amerikan.
1908 – Enver Hoxha – diktator i Shqipėrisė.
1923 – Bert Kaempfert, kompozitor jez gjerman.
1925 – Angela Lansbury, aktor britanik.
1927 – Günter Grass,letrar gjerman.
1970 – Mehmet Scholl,futbollist gjerman me prejardhje turke.

VDEKJE:

1793 – Marija Antonieta, mbretėreshė franceze.
1946 – Joachim von Ribbentrop, politikan gjerman i kohės sė nacional-socializmit.
1946 – Arthur Seyss-Inquart, politikan nazist gjermano-austriak.
1997 – Adrian Rexehp Krasniqi, dėshmor.
2007 – Toshee Proeski, kėngėtarė maqedonas.


17 tetor...

17 tetori ėshtė dita e 290 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 75 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1888 - Thomas Edison patentoi i fonografin optik(filmin e parė)
1912 - Serbia dhe Greqia i shpallėn luftė Perandorisė Osmane, duke filluar seriozisht Luftėn e Parė Ballkanike.
1917 - Bombardimi i parė i Gjermanisė nga britanikėt gjatė LDB.
1931 - Al Capone dėnohet pėr shkak tė manipulimit me taksat e tė hyrave. (figura 1)
1933 - Albert Einstein largohet nga Gjermania naziste dhe vendoset nė ShBA.
1937 - Huey, Dewey dhe Louie, tre nipat gati tė ngjashėm tė Donald Duck paraqiten pėr herė tė parė nė strip komik nė gazetė.(figura 2)
1941 - Pėr herė tė parė nė LDB nėndetėsja gjermane sulmon anijen amerikane.
1968 - Tommie Smith dhe John Carlos bėnė pėrshėndetjen me grushtin e fuqisė sė zezakėve nė Lojėrat Olimpike Verore tė vitit 1968.
1973 - OPEC fillon embargon e vajit tė motorėve nga njė numri tė shteteve perėndimore duke konsideruar ndihmimin e Izraelit nė luftė kundėr Sirisė.
1979 - Nėnė Tereza fiton Ēmimin Nobel.
1970 - Douglas Engelbart fiton patentėn pėr miun e parė kompjuterik.
1973 - Studentėt athinas protestojnė ndaj qeverise diktatoriale greke.
2000 - Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Perusė.
2003 - Arnold Schwarzenegger inaugurohet Guverner i Kalifornisė.
2006 - Emėrtimi zyrtar i elementit tė 111 kimik Roentgenium (Rg).
2006 - Popullsia e Shteteve tė Bashkuara arrin shifrėn 300 milion.

LINDJET:

1815 - Emanuel Geibel, letrar gjerman
1898 - Simon Vestdijk, lerar holandez
1912 - Ivan Pavle I, papė i Romės
1915 - Arthur Miller, shkrimtarė dhe dramaturg amerikan
1917 - Mehmedalija Mak Dizdar, shkrimtar boshnjak
1920 - Montgomery Clift, aktor amerikan
1922 - Luķz Bonfį, gitarist dhe kėngėtar brazilian
1948 - Robert Jordan, shkrimtar amerikan
1972 - Eminem, reper dhe aktor amerikan
1979 - Kimi Räikkönen, pilot i Formula 1
1992 - Brenda Asnicar , aktore dhe kendetare spanjolle,luajti ne Patito Feo si Antonela

VDEKJET:

1849 - Frédéric Chopin, pianist polak
1887 - Gustav Kirchhoff, fizikan dhe kimist gjerman
1998 - Jetė Hasani, dėshmorė.
2002 - Zekerijah Xheziq, kėngėtar boshnjak , spiker dhe udhėheqės emisionesh.


18 tetor...

18 tetori ėshtė dita e 291 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 74 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1775 - Poetja afrikano-amerikan Phillis Wheatley u lirua nga robėria.
1912 - Filloi Lufta e Parė Ballkanike.
1913 - ultimatumi per tėrheqjen e Serbisė nga Shqipėria.
1925 - Hapet Grand Ole Opry.
1944 - Ēekosllovakia shpall pavarėsinė nga Bashkimi Sovjetik
1962 – Doktori amerikan Watson dhe 2 doktorėt britanik Crick dhe Wilkins fitojnė ēmimin Nobel nė fushėn e mjeksisė pėr pėrcaktimin e strukturės sė ADN-sė
1968 - Komiteti Olimpik i Shteteve tė Bashkuara suspendoi dy sportistėt zezak pėr shkak tė pėrshėndetjes sė tyre me grushtin e fuqisė sė zezė gjatė pranimit tė medaljoneve njė ditė mė parė nė Lojėrat Olimpike Verore tė vitit 1968 nė Meksikė.
1968 - Bob Beamon vendos rekordin botėrorė nė kėrcim nė gjatėsi prej 8.90m nė Lojėrat Olimpike Verore tė vitit 1968. Ky u bė rekordi me jetėgjatėsi mė tė gjatė nė histori me 23 vite qė mė vonė revita Sports Illustrated e emėroi si ndėr pesė momentet mė tė mėdha tė shekullit XX.
1985 - loja Super Mario Bros realizohen pėr Sistemin Nintendo
1989 - Udhėheqėsi i Gjermanisė Lindore Erich Honecker vie pėrsėri nė fuqi.
1991 - Azerbajxhani pavarėsohet nga Bashkimi Sovjetik
2003 - Presidenti bolivian Gonzalo Sįnchez de Lozada u detyrua tė japė dorėheqje dhe tė largohet nga Bolivia.

LINDJET:

1569 - Giambattista Marino, letrar italian
1706 - Baldassare Galuppi, kompozitor italian
1777 - Heinrich von Kleist, shkrimtar gjerman
1859 - Henri Bergson, filozof francez
1896 - Friedrich Hollaender, kompozitor gjerman
1925 - Melina Mercouri, aktore greke
1925 - Ramiz Alia, ish kryetar i Shqipėrisė, politikan
1926 - Chuck Berry, kėgėtar amerikan
1926 - Klaus Kinski, aktor gjerman
1939 - Lee Harvey Oswald, atentator amerikan
1956 - Martina Navratilova, tenisere amerikane
1960 - Jean-Claude Van Damme, aktor belg
1968 - Michael Stich, teniser gjerman
1979 - Ne-Yo, kėngėtar amerikan
1987 - Zac Efron ,aktor, kėngėtar dhe balerin Amerikan

VDEKJET:

1931 - Thomas Edison, shpikės amerikan.
1541 - Margareta Tudor, mbretėreshė skoceze
1871 - Charles Babbage, matematicient, hulumtues dhe ekonomist anglez.
1931 - Thomas Alva Edison, shpikės amerikan.


19 tetor...

19 tetori ėshtė dita e 292 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 73 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1512 - Martin Luther bėhet doktor i teologjisė (Doktor i Biblės).
1812 - Napoleon Bonaparte kthehet nė Moskė.
1917 - Hapet Love Field nė Dallas, Texas.
1921 - Kryeministri portugjez António Granjo dhe politikan tjerė vriten nė Lisbon.
1952 - 15 vjeēari John Bamford shpėton njerėzit nga njė shtėpi qė digjej dhe bėhet njeriu mė i ri qė ka fituar ēmimin George Cross.
1982 - John De Lorean u arrestua pėr trafikim tė kokainės.
1983 - Kryeministri i Grenadės Maurice Bishop u rrėzua nga posti dhe u ekzekutua nė grushtetin ushtarak nga Bernard Coard.
1987 - E Hėna e Zezė - Dow Jones Industrial Average bie 22%.
1991 - Nė Italinė veriore dridhet toka mė intenzitet 7.0 shkallė tė Rihterit dhe len tė vdekur 2000 njerėz.
2003 - Nėnė Tereza ėshtė lumturuar nga Papa Gjon Pali II.
2005 - Fillon gjykimi i kryetarit tė Irakut, Sadam Hussein nėn akuzė: krim kundėr njerėzimit.
LINDJET:

1920 - Mark Krasniqi, profesor, akademik, politikan dhe shkrimtar shqiptarė
1841 - Nikola I Petrović Njegoš, mbret, ushtarak dhe shkrimtarė malazez

VDEKJET:

1999 - Ejup Statovci- profesor universiteti
2003 - Alija Izetbegoviq, kryetari i parė boshnjak i B dhe H
2009 - Dhimitėr Xhuvani, shkrimtar shqiptarė.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Nėnė Terezės
.


20 tetor...

20 tetori ėshtė dita e 293 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 72 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1740 - Maria Theresa merr fronin nė Austri.
1935 - Kinė. Pėrfundon Marshi i gjatė.
1944 - Ushtria e Kuqe merr Beogradin
1955 - Botohet The Return of the King, pjesa e fundit e librave The Lord of the Rings
1971 - Bie nė kollaps berza e Nepalit.
1973 - U hap Sydney Opera House.
1979 - U hap Biblioteka John F Kennedy nė Boston, Boston, Massachusetts.
1984 - U hap Monterey Bay Aquarium nė Monterey Bay, California.
2004 - U paraqit Ubuntu Linux.

LINDJE:

1639 - Jean Racine, dramaturg francez
1854 - Arthur Rimbaud, letrar francez
1859 - John Dewey, filozof dhe psikolog amerikan
1940 - Nexhad Ibrishimoviq, letrar boshnjak
1943 - Dunja Vejzoviq, soprane kroate
1946 - Elfriede Jelinek, letrare austriake dhe fituese e ēmimit Nobel pėr letėrsi 2004
1949 - Rezak Hukanoviq, shkrimtar boshnjak
1958 - Ivo Pogoreliq, pianist kroat
1959 - Midhat Ajanoviq, gazetar dhe letrar dhe karikaturist boshnjak
1966 - Abu Musab al-Zarqawi, lider ib Al-Kaides nė Irak
1966 - Stefan Raab, komik gjerman
1967 - Monica Ali, letrare angleze
1971 - Snoop Dogg, reper amerikan
1971 - Dannii Minogue, kengėtare australiane.

VDEKJET:

1740 - Karlo VI , mbret gjermano-romak.
1900 - Naim Frashėri, patriot, poet dhe shkrimtar shqiptar.
1964 - Herbert C. Hoover, ish president i Shteteve tė Bashkuar tė Amerikės
2011 - Muamar al-Gadafi , ish lideri i pėrmbysur libian.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e statistikave

Zero Cool
21-10-13, 14:55
(21.10 - 27.10)21 tetor...

21 tetori ėshtė dita e 294 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 71 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1520 - Ferdinand Magellan zbulon kanalin tani tė njohur si Kanali i Magelanit
1824 - Joseph Aspdin patenton Portland cement.
1941 - Kragujevac, Serbi vriten nga gjermanėt nazistė 7000 civilė.
1945 - Pėr herė tė parė lejohen tė votojnė nė Francė edhe gratė.
1945 - Oficeri ushtarak argjentinas Juan Perón martohet me aktoren Evita.
1973 - Kidnapuesit i prenė veshin John Paul Getty III dhe e dėrguan me postė nė njė gazetė nė Romė; veshi arriti mė 8 nėntor.
1976 - Keith Moon luan show-n e tijė tė fundit publik me The Who. Ai vdes nė vitin 1978.
1977 - U themelua Instituti Evropian i Patentave.
1986 - Kidnapuesit pro iranianė nė Liban kidnapuan shkrimtarin amerikan Edward Tracy (ai u lirua nė gusht tė vitit 1991).
1994 - Vdesin 32 njerėz nė Seoul kur shkatėrrohet Ura Seongsu.
1995 - U nėnshkrua Marrėveshja e Dejtonit pėr paqe nė Bosnje dhe Hercegovinė.
1998 - Kuvendi i Shqipėrisė miraton Kushtetutėn e re e cila mė vonė u pranua edhe nga populli pėrmes referendumit.

LINDJET:

1772 - Samuel Taylor Coleridge, letrar anglez
1790 - Alphonse de Lamartine, shkrimtar,prozator dhe politikan francez
1832 - Gustav Langenscheidt, botues gjerman
1833 - Alfred Nobel, shkencėtar suedez
1846 - Edmondo De Amiēis, shkrimtar dhe pedagog italian.
1917 - Dizzy Gillespie, muzicient amerikan
1925 - Celia Cruz, kėgėtare kubaneze
1945 - Nikita Mihalkov, regjisor rus
1049 - Benjamin Netanyahu, politikan izraelit dhe kryeministri i nėntė i Izraelit.
1958 - Julio Médem, regjisor dhe skenarist spanjoll
1957 - Steve Lukather, kitarist amerikan

VDEKJET:

1805 - Horatio Nelson, detar dhe admiral britanez
1984 - Franēois Truffaut, regjisor dhe aktor francez
1986 - Lionel Murphy, politikan austriak


22 tetor...

22 tetori ėshtė dita e 295 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 70 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1692 - U bėnė varjet e fundit nėn akuza \"shtrigėri\" nė Shtetet e Bashkuara.
1763 - U realizua premiera e operės Scanderbeg.
1797 - 1000 metra mbi Paris, André-Jacques Garnerin realizon kėrcimin e parė me parashutė nė histori.
1924 - U themelua Toastmasters International.
1949 - Bashkimi sovjetik detonon bombėn e parė nukleare.
1953 - Laos pavarėsohet nga Franca.
1960 - Pavarėsia ea Malit nga Franca.
1964 - Jean-Paul Sartre u shpėrblye me Ēmimin Nobel, por e refuzoi ēmimin.
1964 - Komiteti Palamentar Kanadez, vendos pėrfundimisht ngjyrat dhe formėn e flamurit aktual tė Kanadasė.
1965 - Pėrfundoi Lufta e Dytė e Kashmirit mes Indisė dhe Pakistanit.
1968 - Programi Apollo: Apollo 7 sigurt lėshohet nė Oqeanin Atlantik pas realizimit tė 163 orbitave tė tokės.
1970 - Tunku Abdul Rahman lagrohet nga posti Kryeministri i Malajzisė.
1981 - U inagurua hekurudha TGV nė drejtim Paris-Lion-Paris.
1986 - Presidenti amerikan Ronald Reagan nėnshkruan Aktin Reformues tė Taksave tė vitit 1986.
2005 - U rrėzua Bellview Airlines Flight 210 nė Nigeri dhe la tė vdekur 117 persona.
2006 - Michael Schumacher pilotoi garė e tijė tė fundit nv Formula 1. Ditėn e njejt spanjolli Fernando Alonso fitoi Kampionatin e Formula 1 pėr vitin 2006 duke u bėrė piloti mė i ri kampion i dyfishtė njė pas njė duke tejkaluar nė kėtė pikė pilotėt Mika Häkkinen, Michael Schumacher dhe pesė tė tjerė.

LINDJET:

1811 - Franz Liszt, kompozitor hungarez
1844 - Sarah Bernhardt, aktore franceze
1870 - Ivan Aleksejevič Bunin, letrar rus
1919 - Doris Lessing, letrare dhe Nobeliste angleze
1920 - Timothy Leary, shkrimtar amerikan
1943 - Catherine Deneuve, aktore franceze
1955 - Bill Condon, regjisor dhe skenarist amerikan
1964 - Drazhen Petroviq, legjenda baskebollistike kroate
1967 - Carlos Mencia, komedian, poet dhe aktor amerikan
1978 - Chaswe Nsofwa, futbollist i Zambisė

VDEKJET:

1906 - Paul Cézanne, piktor francez (l. 1839)
1927 - Borisav \"Bora\" Stanković, letrar serb(l. 1876)
1968 - Vladimir Turina, arkitekt kroat (l. 1913)
1973 - Pablo Casals, violočelist, dirigent dhe skulptor spanjol(l. 1875)
1986 - Albert Szent-Györgyi, nobelist hungarez (l. 1893)


23 tetor...

23 tetori ėshtė dita e 296 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 69 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

425 - Valentiniani III zgjedhjet Perandor Romak nė moshėn 6 vjeēare.
1912 - Filloi Beteja e Kumanovės nė mes Mbretėrisė sė Serbisė dhe Perandorisė Osmane.
1915 - Nė New York City, 25,000-33,000 gra marshuan nė Fifth Avenue pėr tė fituar tė drejtėn e votės.
1935 - Dutch Schultz, Abe Landau, Otto Berman, dhe Bernard \"Lulu\" Rosenkrantz vriten nė sallonin nė Newark, New Jersey.
1941 - 19,000 judė u dogjėn pėr sė gjalli nė Dalnik, Odessa nga trupat rumune dhe gjermane. Ditėn tjetėr u vran edhe 10,000 judė tjerė. Kolonel-lejtant Nicolae Deleanu administroi ekzekutimin.
1942 - Qė tė 12 udhėtarėt dhe ekipi i aeroplanit American Airlines DC-3 vriten kur njė aeroplan luftarak amerikan e gjuan aeroplanin afėr qytetit Palm Springs, Kaliforni, ShBA. Nė mesin e tė vrarėve ėshtė dhe tekstshkruesi i njohur Ralph Rainger (\"Thanks for the Memory\", \"Love in Bloom\", \"Blue Hawaii\").
2001 - Provisional Irish Republican Army e Irlandės sv Veriut pranon ēarmatimin pas diskutimeve pėr paqe.

LINDJET:

1871 - At Gjergj Fishta, shkrimtar shqiptar
1951 - Fatmir Sejdiu, profesor, politikan dhe kryetari i Kosovės
1959 - Naim Balidemaj, poet, publicist shqiptar
1949 - Michael Burston, kitarist nė grupin Motörhead
1985 - Masiela Lusha, aktore shqiptare

VDEKJET:

1892 - Abdyl Frashėri, patriot shqiptar
1921 - John Boyd Dunlop, hulumtues skocez
1944 - Charles Glover Barkla, fizikan britanik


24 tetor...

24 tetori ėshtė dita e 297 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 68 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1857 - Sheffield F.C., klubi i parė futollistik nė botė u themelua nė Sheffield, Angli.
1917- Dita e Revolucionit Rus.
1929 - Bie berza dramatikisht nė New York Stock Exchange.
1931 - Ura \"George Washington Bridge\" hapet pėr trafik publik.
1935 - Italia pushton Etiopinė.
1945 - U themeluan Kombet e Bashkuara.
1954 - Dwight D. Eisenhower kėrkon ndihmėn e Shteteve tė Bashkuara nė Vietnamin Jugorė
1957 - USAF filloi programin X-20 Dyna-Soar.
1964 - Rodezia Veriore pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar dhe riemėrohet Republika e Zambisė.
1972 - Shkatėrrohet Loddon Viaduct nė Berkshire, Angli duke lėnė tė vdekur 3 njerėz dhe duke lėnduar qindra.
1973 - Pėrfundon lufta nė Yom Kippur.
1986 - Nezar Hindawi dėnohet me 45 vie burgim, burgimi mė i gjatė i shpallur nga gjyqet britaneze, pėr shkak tė tentimit tė vendosjes sė bombės nė El Al nė Heathrow. Pas kėtij rasi Britania e Madhe prish marrėdhėniet diplomatike me Sirinė duke deklaruar se Hindawi ishte i ndihmuar nga zyrtarėt sirianė.

LINDJET:

1943 - Jean Claude Pascal, kantautor francez
1960 - Jaime Garzón, gazetar kolumbian
1970 - Mustafa Zvizdiq, letrar boshnjak
1996 - Lindi Aroma Shabani, nxėnėse ne shkollėn fillore Migjeni Tetove

VDEKJET:

1601 - Tycho Brahe, alkimist dhe astrolog danez
2005 - Rosa Parks, luftėtar pėr tė drejta tė zezakėve amerikan.


25 tetor...

25 tetori ėshtė dita e 298 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 67 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1861 - U krijua Berza e Torontos.
1917 - U hap Liceu Kombėtar i Korēės ose Liceu francez nė Korēė.
1936 - Adolf Hitler dhe Benito Mussolini krijuan boshtin Romė-Berlin.
1954 - Ėshtė transmetuar pėr herė tė parė nė televizion njė takim i kabinetit tė Qeverisė sė SHBA-sė.
1991 - Historia e Sllovenisė: Tre muaj pas pėrfundimit tė Luftės Dhjetė Ditore, ushtari i fundit i ish Armatės Popullore tė Jugosllavisė e lėshon territorin slloven.
2001 - Microsoft lėshon nė treg sistemin operativ Windows XP
2001 - Shkencėtarėt kanė gjetur mbetjet e njė krokodili qė ka jetuar 110 milionė vjet mė parė. Kafsha, e gjetur nė Gadoufaoua nė Nigeri, ishte e gjatė 12 metra dhe peshonte rreth 8 tonė.
2004 - Fidel Castro, president i Kubės, shpallė se transaksionet me Dollarin Amerikan do tė ndėrpriten nga 8 nėntori.
2007 - Fluturimi i parė i Airbus A380 nga Singapore Airlines me numėr fluturimi.

LINDJET:

1881 - Pablo Picasso, piktor spanjoll
1888 - Richard Byrd, njeriu i parė qė ka parė Polin Verior.
1939 - Rifat Kukaj, prozator, poet, dramaturg shqiptar
1952 - Nazmie Hoxha, kėngėtare muzikės popullore
1976 - Ahmad Al-Duki, fudballist i Arabisė Saudite
1984 - Katy Perry, Kėngėtare dhe aktore amerikane
1986 - Ciara, kėngėtare, modele, kėrcimtare amerikane

VDEKJET:

1400 - Geoffrey Chaucer,filozof,shkrimtar, burokrat e diplomat britanez.
1647 - Evangelista Torricelli, fizikant dhe matematikan italian.
1760 - George II i Britanisė sė Madhe, mbret i Irlandės dhe Britanisė sė Madhe.


26 tetor...

26 tetori ėshtė dita e 299 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 66 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1905 - Norvegjia u pavarėsua nga Suedia.
1951 - Joe Louis kthehet nga pensionimi pėr tė boksu me Rocky Marciano. Sidoqoftė Marciano fiton takimin.
1964 - Eric Edgar Cooke ėshtė personi i fundit nė Australinė Perėndimore qė u ekzekutua.
1979 - Park Chung-hee, presidenti i Koresė Jugore u vra nga udhėheqėsi i KCIA-s, Kim Jae-kyu. Choi Kyu-ha u bė zėvedėsues i presidentit ; Kim u ekzekutua majin tjetėr.
1984 - John D. McCollum vravu veten pasi kaloi njė ditė tė tėrė duke dėgjuar albumet e Ozzy Osbourne i cili mė vonė u akuzua nga prindėrit e tij pėr kėngėn \"Suicide Solution\", por akuza dėshtoi.
1994 - Jordani dhe Iszaeli nėnshkruajn marrėveshjen e paqes.
1994 - Andrew Wiles vėrteton teoremėn e fundit tė Fermatit.
2007 - Apple, Inc. lėshoi nė treg versionin e gjashtė tė Mac OS X tė quajtur \"Leopard\"

LINDJET:

1947 - Kolė Berisha, politikan kosovar
1947 - Hillary Clinton, politikane amerikane
1950 - Drago Vabec, futbollist kroat
1968 - Robert Jarni, futbollist kroat
1973 - Tamara Jurkić Sviben, pianiste dhe pedagoge
1973 - Seth MacFarlane, animator, autor filmi, producent, regjisor, dhe dublues amerikan

VDEKJET:

1235 - Andrija II., mbret kroat-hungarez
1890 - Carlo Collodi, letrar italian
1914 - Fran Galović, letrar kroat
1956 - Walter Gieseking, pianist gjerman
1957 - Gerty Theresa Cori, biokimist amerikane , Nobeliste
1981 - Franjo Mraz, piktor naiv kroat


27 tetor...

27 tetori ėshtė dita e 300 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 65 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1492 – Christopher Columbus e zbulon Kubėn dhe e shpall territor tė Spanjės
1275 - U themelua Amsterdami.
1682 - U themelua Philadelphia, Pennsylvania.
1806 - Armata Franceze hyn nė Berlin.
1810 - SHBA-ja anekson Floridėn perėndimore
nga Spanja.
1920 - Liga e Kombeve transferon selinė nė Gjenevė.
1948 - Léopold Sédar Senghor themeloi Senegalese Democratic Bloc (BDS).
1954 - Benjamin O. Davis Jr. u zgjodh afrikan-amerikani i parė gjeneral i Forcave Ajrore Amerikane.
1970 - Louis Néel fitoi Ēmimin Nobel.
1978 - Presidenti egjiptian, Anwar Sadat, dhe kryeministri izraelit, Menachem Begin, shpallen fitues tė ēmimit “Nobel” pėr paqe.
1991 - Turkmenistani u pavarėsua nga Bashkimi Sovjetik.
1992 - Radio udhėheqėsi ushtarak i Armatės Amerikane Allen R. Schindler, Jr. u vra brutalisht nga bashkė ushtarakėt pėr shkak tė qenit homoseksual.
1995 - Ish kyeministri italian Bettino Craxi u akuzua pėr korrupsion.
1998 - Gerhard Schröder u zgjodh kancelarė i Gjermanisė pėr herė tė parė.
1999 - Kryeministri armen dhe shtatė zyrtarė tė tjerė qeveritarė janė vrarė gjatė njė seance parlamentare. Besohej se atentatori qėndronte prapa tentativės pėr grusht shtet.
2002 - Luiz Inįcio Lula da Silva u zgjodh president i Brazilit.

LINDJET:

1466 - Erasmus od Rotterdama, humanist holandez
1728 - James Cook, huluimtues dhe detar britanez
1782 - Niccolņ Paganini, kompozitor dhe violinist virtuoz italian
1858 - Theodore Roosevelt, politikan amerikan
1914 - Dylan Thomas, shkrimtar anglez
1923 - Roy Lichtenstein, pop artist amerikan
1932 - Sylvia Plath, shkrimtare amerikane
1939 - John Cleese, komedian dhe aktor brianik
1943 - Roza Anagnosti, aktore shqiptare
1952 - Roberto Benigni, aktor dhe regjisor italian
1958 - Simon Le Bon, muzikant britanik
1978 - Vanessa Mae, violiniste angleze

VDEKJET:

2004 - Zdenko Runjiq, kompozitor kroat
1993 - Slavko Zlatić, skulptor kroat
2004 - Pierre Béarn, letrar francez

Zero Cool
29-10-13, 07:39
(28.10 - 03.11)29 tetor...

29 tetori ėshtė dita e 302 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 63 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1390 - U bė gjykimi i parė pėr shtrigėri nė Paris.
1863 – Formohet Komiteti Ndėrkombėtar i Kryqit tė Kuq.
1901 - Leon Czolgosz, vrasėsi i presidentit amerikan William McKinley, u ekzekutua nė ulėse elektrike.
1922 - Mbreti italian Victor Emmanuel III zgjedh Benito Mussolinin Kryeministėr.
1923 - Mustafa Kemal Atatürk shpalli Turqinė Republikė.
1948 - Masakra Safsaf
1956 – Nė krizėn e Kanalit tė Suezit, Izraeli pushton Gadishullin egjiptian tė Sinajit.
1956 - Qyteti ndėrkombėtarė Tangier u ri integrua nė Maroko.
1960 - Nė Louisville, Kentucky, Cassius Clay (qė mė vonė bėhet mysliman dhe merr emrin Muhammad Ali) fiton ndeshjen e par profesionale ne boks.
1969 - Lidhja e parė kompjuter nė kompjuter u realizua nė ARPANET.
1983 - Drithja e tokės nė Turqi len tė vdekur 1,300 njerėz.
1985 - Gjenerali Samuel K. Doe ėshtė fituesi i zgjedhjeve tė par multipartiake nė Liberi.
1994 - Francisco Martin Duran bėn mbi dymi gjuajtje drejt Shtėpisė sė Bardhė (Duran mė vonė u dėnua pėr tentim pėr vrasje tė presidentit amerikan Bill Clinton).
1998 – Komisioni jugafrikan i sė Vėrtetės dhe i Pajtimit dėnon aparteidin e dhunėn e ushtruar nga Kongresi Nacional Afrikan.
2002 - Ho Chi Minh City ITC Inferno, zjarri shkatėrron shitore tė gjėrave luksoze me rreth 1500 blerės ku 60 vdesin dhe 100 digjen nė tėrėsi

LINDJET:

1882 - Jean Giraudoux, dramaturg francez
1897 - Joseph Goebbels, nazist gjerman dhe ministėr pėr propagandė
1926 - Necmettin Erbakan, politikan turk
1930 - Bernie Ecclestone, ndėrmarrės britanez dhe pronar i Formula
1944 - Fausto Leali, kėgėtarė italian
1957 - Dan Castellaneta, dublues amerikan
1960 - Agim Ēeku, ushtarak, politikan kosovar
1971 - Winona Ryder,aktore amerikane

VDEKJET:

1805. - Tituš Brezovački, letrar kroat
1908. - Silvije Strahimir Kranjčević, letrar kroat
1911 - Joseph Pulitzer gazetar dhe publicist amerikan
1967 - Julien Duvivier regjisor filmik francez
2007 - Frane Matošić futbollist dhe trajner futbolli kroat


30 tetor...

30 tetori ėshtė dita e 303 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 62 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1340 - Lufta nė Rio Salado
1502 - Vasco da Gama kthehet nė Calicut pėr herė tė dytė.
1920 - U themelua Partia Komuniste e Australisė nė Sidnei.
1922 - Benito Mussolini u bė kryeministėr i Italisė.
1925 - John Logie Baird krijoi transmetuesin e parė televiziv britanik.
1960 - Michael Woodruff realizoi transplantimin e veshkės sė parė nė Edinburgh Royal Infirmary, Angli.
1973 - U kompletua Ura e Bosforit nė Stamboll, Turqi pėr tė lidhur kontinentin e Evropės dhe Azisė pėr herė tė parė nė histori.
1974 - Muhammad Ali zhvilloi ndeshjen kundėr boksiert George Foreman nė Zaire nė kategorinė e rėndė. Takimi njihet si The Rumble in the Jungle.
1983 - Nė Argjentinė u zhvilluan zgjedhjet e lira pas shtatė viteve udhėheqje ushtarake.
1988 - Kompania Philip Morris bleu kompaninė Kraft Foods pėr 13.1 miliard dollarė amerikan.
1991 - Filloi Konferenca e Madridit pėr bisedimet pėr paqe nė Lindjen e Mesme.

LINDJET:

1735 - John Adams, presidenti i 2-tė i SHBA-sė, (Vdiq mė 1826)
1906 - Giuseppe Farina, kampioni i parė i Formula 1
1911 - Millosh Gjergj Nikolla, poetė shqiptarė
1960 - Diego Maradona, futbollist argjentinas

VDEKJET:

1757 - Osman i III, sultan i mbretėrisė Otomane.
1975 - Gustav Ludwig Hertz, fizikant gjerman fitues i ēmimit Nobel pėr Fizikė nė vitin 1921.
2008 - Ico Voljevica, karikaturist dhe piktor kroat
2008 - Ivo Perišin, ekonomist, politikan dhe pedagog kroat


31 tetor...

31 tetori ėshtė dita e 304 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 61 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

475 - Romulus Augustulus u shpall Perandor Romak.
1864 - Nevada u pranua si shteti i 36-tė i ShBA-ve.
1926 - Magjistari Harry Houdini vdiq nga gangrena.
1941 - U kompletua Mount Rushmore pas 14 vite punė ndėrtimi.
1984 - Kryeministrja e Indisė, Indira Gandhi u vra nė New Delhi.
1997 - Nėntėmbėdhjet vjeēarja Louise Woodward u akuzua nga gjykata nė Cambridge, Massachusetts pėr vrasje tė shkallės sė dytė me burgim tė pėrjetshėm.
1999 - Yachtsman Jesse Martin u kthye nė Melbourne pas 11 muajsh navigim tė botės, vetė, pa ndėrprerė i pa ndihmuar nga askush.
2003 - Mahathir bin Mohamad u largua nga posti kryeministėr i Malajzisė pas 22 vitesh shumė tė suksesėshme nė pushtet.

LINDJET:

1950 - Zaha Hadid,arkitekt britanezo-irakian.
1961 - Peter Jackson, producent, regjisor

VDEKJET:

1918 - Egon Schiele, piktor austriak
1984 - Indira Gandhi, politikane indiane
1993 - Federico Fellini, skenarist dhe regjisor italian.


1 nėntor...

1 nentori ėshtė dita e 305 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 60 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1755 – Tėrmeti dhe tsunami i rėnė nė Lisbon shkaktoi mė shumė se 50.000 tė vrarė.
1800 - John Adams ėshtė presidenti i parė amerikan i cili jetoi nė Shtėpinė Ekzekutive mė vonė emėruar Shtėpia e Bardhė.
1922 - Dha dorėheqje sulltani i fundit i Perandorisė Osmane, Mehmedi VI.
1950 - Nacionalistėt portorikan Griselio Torresola dhe Oscar Collazo tentuan tė vrasin presidentin amerikan Harry S. Truman nė Blair House.
1951 - U krijua Universiteti Bujqėsor i Tiranės si Institut i Lartė Bujqėsor
1956 - U formua shteti Kerala nė Indi.
1970 - Zjarri nė sallėn e lozjes nė Saint-Laurent-du-Pont, Francė ua mori jetėn 144 tė rinjėve.
1981 - Antigua dhe Barbuda u pavarėsuan nga Britania e Madhe.
1982 - U bė pėrurimi i Muzeut Kombėtar Gjergj Kastrioti Skėnderbeu.
1993 - U bė Traktati i Mastrichtit pėr krijimin formal tė Bashkimit Evropian.
2009 - Bill Clinton, viziton Kosovėn

LINDJET:

1761 - Angelo Anelli, letrar italian
1813 - Petar II Petroviq Njegosh, sundues i Malit tė Zi
1880 - Alfred Wegener, gjefizikant dhe meteorolog gjerman
1909 - Bruno Bjelinski, kompozitor kroat
1943 - Salvatore Adamo,shansonjer belg
1944 - Ibrahim Kajan, letrar boshnjak
1596 - Pietro da Cortona, ndertimtar romak, barokian
1962 - Zahir Pajaziti, ushtark, dėshmor shqiptar
1962 - Anthony Kiedis, kėngėtari i grupit Red Hot Chili Peppers
1969 - Tahir Domi, Tie Domi, lojtari shqiptar, profesionit i hockey-t nė akull
1973 - Aishwarya Rai, aktore indiane
1986 - Penn Badgley, aktor amerikan

VDEKJET:

1894 - Aleksandri III , car i Perandorisė ruse
1903 - Theodor Mommsen, historian gjerman
2001 - Bekir Misirliq, piktor dhe skulptor boshnjak


2 nėntor...

2 nentori ėshtė dita e 306 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 59 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

676 - Donus u bė Papė.
1909 - Lambda Chi Alpha u themelua nė Universitetin e Bostonit.
1930 - Haile Selassie u kurorėzua Perandorė i Etiopisė.
1936 - U themelua CBC.
1959 - Hokej nė akull: Portieri Jacques Plante pasi u qėllua me take nė fytyrė u kthye nė lojė tė luaj me maskė pėr tė mbrojtur fytyrėn, pėr herė tė parė u pėrdor maska nė hokein profesional.
1965 - Norman Morrison i vuri vetes zjarrin nė shenjė proteste kundėr pėrdorimit tė lėngjeve djegėse nė luftėn nė vietnam.
1982 - Filloi transmetimi i Channel 4 nė Mbretėrinė e Bashkaur.
1984 - Velma Barfield ėshtė gruaja e parė e dėnuar me vdekje nė Shtetet e Bashkuara qė nga viti 1962.
1988 - Krimbi i Morrisit ėshtė krimbi i parė kompjuterik i shpėrndarė nė internet.

LINDJET:

1795 - James K. Polk, presidenti i 11 i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1865 - Warren G. Harding, presidenti i 29 i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1910 - Tefta Tashko Koēo, kėngėtare lirike dhe e muzikės qytetare shqipatare, Artiste e Popullit
1965 - Shah Rukh Khan, aktor indian

VDEKJET:

1989 - Afrim Zhitia - Dėshmor
1950 - George Bernard Shaw, shkrimtar irlandezo-anglez
1975 - Pier Paolo Pasolini, aktor filimi italian


3 nėntor...

3 nentori ėshtė dita e 307 e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 58 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

644 - Umar ibn al-Chattab, kalifi i dytė mysliman u vra nga njė skllav persian nė Medina.
1443 - Skenderbeu e la betejėn e Nishit, pėr t’u nisur pėr nė Krujė.
1792 - U hap Universiteti i Guadalajaras nė Meksikė.
1911 - Chevrolet paraqitet nė tregun automobilistik nė konkurim me Ford Model T.
1913 - Shtetet e Bashkuara tė Amerikės paraqesin tatimin e tė hyrave.
1918 - Polonia u pavarėsua nga Rusia.
1954 - Seria e parė filmave Godzilla paraqitet nė Japoni.
1967 - Lufta e Vietnamit: Filloi Beteja nė Dak To.
1970 - Salvador Allende u shpall president i Kilit.
1972 - Salvador Allende krijoi qeverinė e armatės civile nė Kili.
1978 - Dominick pavarėsohet nga Britnia e Madhe.
1984 - Indira Gandhi u krimua nė Shakti Sthal.
1986 - Shteti Federal i Mikronezisė pavarėsohet nga Shtetet e Bashkuara tė Amerikės.
1990 - Gjermania Lindore dhe Perėndimore u bashkuan mė pak se njė vit pas rėnies sė murit,
1991 - Vriten 15 njerėz nė masakrėn nė Barrios Altos, Lima, Peru.
1998 - Jesse Ventura zgjedhet Guverner i Minesotas.

LINDJET:

39 - Lukani, historian romak
1604 - Osman II, sulltan i Perandorisė osmane.
1863 - August Heimer (1863-1930), gjeolog gjeograf dhe shkrimtar suedez.

VDEKJET:

1954 - Henri Matisse, piktor francez.
1969 - Wilhelm Reich, psikiater austriak(* 1897.)
1970 - Petar II. Karađorđević, mbreti i fundit jugosllav (* 1923.)
1981 - Edvard Kocbek, letrar sloven (* 1904.)
1995 - Jean-Bédel Bokassa, kryetar pastaj mbret i Republikes qendroroee afrikane (* 1921.)
2005 - Hrvoje Bartolović, shahist kroat (* 1932.)
2007 - Toni Kljaković, kėgėtarė kroat.

Zero Cool
07-11-13, 22:57
(4.11 - 11.11)


4 nėntor...

4 Nėntori ėshtė dita e 308-tė e kalendarit gregorian (dita e 309-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 57 ditė.

NGJARJET:


1576 - Lufta e tetėdhjetė viteve: Nė Belgjikė, Spagna kap Anversa.
1840 - Willam Hobson deklaron Zelandėn e Re si koloni e pavarur nga New South Wales.
1864 - Lufta Civile Amerikane: Beteja e Johnsonville - trupat konfederate bombardojnė njė bazė tėBashkimit dhe shkatėrruan miliona dollar nė materiale.
1918 - Lufta e Parė Botėrore: Imperi Austro-Ungarik mposhtet nga Italia.
1922 - Egjypt: Arkeologu britanik Howard Carter dhe shokėt e tij, zbulojnė futjen nė varrin eTutankhamen, nė Luginėn e Mbretėrve.
1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Presidenti i Amerikės Franklin D. Roosevelt urdhėron doganaveamerikane tė zbatojnė Neutrality Act tė 1939, duke lejuar blerjen me para tė thata tė armėve nga luftėxitėst.
1942 - Lufta e Dytė Botėrore: Beteja e dytė e Al Alamain; duke shpėrfillur urdhėrat direkte tė Adolf Hitler, Erwin Rommel udhėheq forcat e tij nė njė tėrheqje qė zgjat 5 muaj.
1956 - Trupat sovietike futen nė Hungari pėr ti dhėnė fund Revolucionit Hungarezė, qė kishte filluar nė 23 Tetor. Mijėra persona vrihen, shumė tė tjera plagosen, dhe njė tė katėrtat e milionit tė personave largohen nga vėndi.
1970 - Lufta e Vietnamit: Vietnamixacioni - Shtetet e Bashkuara humbin kontrollin e bazės ajrore nė Deltės sė Mekongit.
1984 - U themelua kompania Dell, Incorporated.
2008 - Nė zgjedhjet pėr kryetar tė SHBA-ve , zgjidhet Barack Obama, afrikanoamerikani i parė i cili do ta udhtroj kėtė detyrė.

LINDJET:

1929 - Anastasi Janullatos, Kryepiskop i Tiranės, Durrėsit dhe i gjithė Shqipėrisė
1948 - Yves de Kermabon, gjeneral lejtnant franēez
1956 - Jordan Rudess, sintisajzerist (Dream Theater)

VDEKJET:

1847 - Felix Mendelssohn, kompozitor dhe dirigjent gjerman.
1995 - Jitzhak Rabin, politikan izraelit, fitues i ēmimit Nobel pėr paqė.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1307 - Konfederata zvicerane shpalli pavarėsinė nga Austria .


5 nėntor...

5 nėntori ėshtė dita e 309-tė e kalendarit gregorian (dita e 310-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 56 ditė.

NGJARJET:

1605 – Nė Komplotin e Barutit, katolikėt synojnė ta shkatėrrojnė Parlamentin anglez. Komploti u zbulua, ndėrsa ideatori Guy Fawkes varet. Dėshtimi i tij festohet pėr ēdo pesė nėntor nė Britani.
1789 – Seanca Kombėtare Franceze shpall tė gjithė qytetarėt tė barabartė para ligjit.
1911 – Italia zyrtarisht anekson Tripolin.
1912 - Woodrow Wilson zgjidhet presidenti i 28 i ShBA.
1945 - Kolumbia i bashkohet Kombeve tė Bashkuara.
1968 - Richard M. Nixon zgjidhet presidenti i 37 i ShBA.
1994 - Dyzet e pesė vjeēariGeorge Foreman, kampioni mė i vjetėr botėror nė kategorinė e rėndė me nokautin e boksierit Michael Moorer.
1995 - André Dallaire tenton tė vrasė kryeministrin kanadez Jean Chrétien.
1996 - Presidenti Pakistanez Farooq Ahmed Khan Leghari shkarkon kabinetin e Kryeministrit Benazir Bhutto.
2006 - Saddam Hussein, presidenti i mėparshėm i Irakut, Barzan Ibrahim al-Tikriti dhe Awad Hamed al-Bandar dėnohen me vdekje pėr masakrėn e 148 Shi'itėve nė Dujail gjatė vitit 1982.

LINDJET:

1615 - Ibrahim I, sulltan i perandorisė Osmane
1854 - Paul Sabatier, kimist francez
1913 - Vivien Leigh, aktore angleze
1938 - Joe Dassin, kengėtar amerikan
1948 - Bernard-Henri Lévy, filozof dhe shkrimtar francez
1959 - Bryan Adams, kantautor, kitarrist dhe fotograf kanadez.
1965 - Famke Janssen, aktore hollandeze
1971 - Corin Nemec, aktor amerikan.
1969 - Selver Kryeziu,dėshmor i Kombit (Koshare-UĒK)

VDEKJET:

1879 - James Clerk Maxwell, fizikant skocez
1960 - Mack Sennett, producent, regjisor dhe producent amerikan me prejardhje kanadeze.
1989 - Adem Ēejvan, aktor boshnjak
2003 - Zaim Muzaferija, aktor boshnjak6 nėntor...

6 nėntori ėshtė dita e 310-tė e kalendarit gregorian (dita e 311-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 55 ditė.

NGJARJET:

1528 - Įlvar Nśńez Cabeza de Vaca u bė Evropiani i parė qė dihet tė ketė vėnė kėmbė nė Texas.
1860 - Abraham Lincoln zgjidhet kryetar i SHBA-ve.
1873 - U themelua Halifax Rugby League Football Club.
1925 - Agjenti fshehtė Sidney Reilly u ekzekutua nga njė polic i fshehtė i Bashkimit Sovjetik i institutit tė njohur si OGPU.
1928 - Herbert Hoover zgjidhet kryetar i SHBA-ve.
1947 - Meet The Press debiton nė televizion, kurse mė 12 shtator tė vitit 1948 fillon emetimin javorė.
1957 - Félix Gaillard zgjedhet Kryeministėr i Francės.

LINDJET:

1861 - James Naismith, kanazao-amerikan ēpiks i basketbollit
1863 - Francis Ellingwood Abbot, filozof amerikan
1880 - Robert Musil, letrar austriak
1883 - Nasta Rojc, piktore kroate
1910 - Rafael Kalinić, hrvatski katolički svećenik, franjevac, mučenik
1921 - James Jones, aletar amerikan
1928 - Ivan Đalma Marković, futbollist dhe trajner kroat
1930 - Antun Dubravko Jelčić, politikan dhe letrar kroat
1953 - Željko Jerkov, ish basketbollist kroat dhe kryetar i KF Hajduk Split
1972 - Rebecca Romijn, aktore amerikane

VDEKJET:

1893 - Pjotr Ēajkovski, kompozitor rus7 nėtor...

7 nėntori ėshtė dita e 311-tė e kalendarit gregorian (dita e 312-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 54 ditė.

NGJARJET:

1665 - Fillon tė botohet gazeta mė e vjetėr e njohur, London Gazette, nė Londėr, Angli.
1893 - Gratė nė Kolorado, ShBA fitojnė tė drejtėn e votės.
1924 - Nė Shahoviq ( Tomasheva e sotme) nė Mal tė Zi, malazezėt shkaktuan gjenocid ndaj popullsisė Shqiptaro-boshnjake.
1933 - Fiorello H. LaGuardia bė kryetari i 99 nė New York City.
1945 - Afrika e Jugut pranohet nė OKB
1945 - Meksika pranohet nė OKB
1989 - David Dinkins ėshtė zezaku i parė qė u zgjodh kyetarė nė New York City.
1990 - Mary Robinson ėshtė gruaja e parė qė zgjedhet presidente e Republikės sė Irladės.
1991 - Magic Johnson shpall se ėshtė i infektuar nga virusi HIV, kėshtu qė largohet nga NBA.
1996 - NASA lanson Mars Global Surveyor.
2000 - Hillary Rodham Clinton zgjedhet nė senatin amerikan duke u bėrė ish gruaja Gruaja e Parė qė zgjidhet nė detyrė publike nė ShBA.

LINDJET:

1728 - Xhejms Kuk, eksplorues, lundrues dhe kartograf britanik
1867 - Marie Curie, kimiste dhe fizikante franceze me prejardhje hungareze
1879 - Leo Trocki, teorist bolshevik dhe marksist
1913 - Albert Camus, dramaturg, eseist dhe gazetar francez, fitues iēmimit Nobel per letersi nė vitin 1957
1922 - Androkli Kostallari, gjuhėtar, leksikolog dhe akademik shqiptarė
1937 - Ali Manaj, shkrimtar shqiptarė
1971 - Elvedin Beganoviq, futbollist boshnjak


VDEKJET:

1962 - Eleanor Roosevelt, ish First Lady SHBA-ve
1990 - Lawrence Durrell, letrar britanez
1997 - Mohammad Ali Jamalzadeh, letrar iranian

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1917 - Revolucioni Socialist nė Rusi8 nėntor...

8 nėntori ėshtė dita e 312-tė e kalendarit gregorian (dita e 313-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 53 ditė.

NGJARJET:

1889 - Montana pranohet si shteti i 41-tė i ShBA-ve.
1895 - Duke eksperimentuar me elektricitet Wilhelm Röntgen zbulon rrezet x.
1923 – Adolf Hitler bėn tentativėn e parė tė marrjes sė pushtetit nė Gjermani, me grusht shtetin e dėshtuar nė Munih, qė njihet si “Puēi i Hollit tė Birave”.
1935 - Fernand Bouisson zgjedhet kryeministėr i Francės.
1939 - Nė Munich, Adolf Hitler i shpėton njė tentimi pėr vrasje, nė kohėn kur ishte duke festuar pėrvjetorin e 16-tė tė Beer Hall Putsch.
1941 - U krijua Partia Komuniste Shqiptare.
1966 - Edward Brooke bėhet afro-amerikani i parė qė zgjedhet senator nė Senati e Shteteve tė Bashkuara.
2010 - BE heq vizat pėr Shqipėrinė dhe Bosnje-Hercegovinėn.

LINDJET:

1656 - Edmond Halley, astronom anglez
1848 - Gottlob Frege, fizikant dhe matematikan gjerman
1909 - Ivan Donēeviē, letrar kroat
1935 - Alain Delon, aktor francez
1947 - Nakib Abdagiq, aktor dhe letrar boshnjak
1969 - Lutfi Haziri, politikan kosovar
1970 - Zehnija Buliq, letrar boshnjak
1983 - Blanka Vlashiē, atlete kroate.

VDEKJET:

1674 - John Milton, letrar anglez
1984 - Vjeēeslav Molotov, politikan rus
1987 - Alija Nametak, folklorist, dramaturg boshnjak.9 nėntor...

9 nėntori ėshtė dita e 313-tė e kalendarit gregorian (dita e 314-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 52 ditė.

NGJARJET:

1848 - Revolucionari gjerman Robert Blum, German ekzekutohet nė Vienė.
1921 - Albert Einstein shpėrblehet me Ēmimin Noble pėr punėn e tijė me efektin fotoelektrik.
1953 - Kamboxhia pavarėsohet nga Franca.
1960 - Robert McNamara emėrohet president i kompanisė Ford Motor Co..
1965 - Punonjėsi katolik Roger Allen LaPorte nė shenjė proteste kundėr luftės nė Vietnam i vė zjarrin vetes para ndėrtesės sė Kombeve tė Bashkuara.
1971 - John List, kontabilistnga Westfield, New Jersey vret nėnėn, gruan dhe tre fėmijėt e tijė dhe pastaj pėr 18 vite fshihet nėn identiet tjetėr.
1985 - Garry Kasparov u bė shahisti mė i ri kampion botėrorė duke mundur shahistin vendas Anatoly Karpov.
1989 - Muri i Berlinit midis Berlinit lindor dhe perėndimor ishte shembur, me gėzim dhe pa gjakderdhje. Atė ditė, Qeveria e Gjermanisė Lindore kishte njoftuar qytetarėt se mund tė vizitonin Gjermaninė Perėndimore.
1993 - Stari most, nė Mostar ndėrtuar nė vitin 1566, shkatėrrohet pas disa ditėve bombardimi.
1994 - U zbulua elementi kimik Darmstadtium.

LINDJET:

1913 - Hedy Lamarr, aktore amerikane e filmit.
1929 - Imre Kertész, letrar britanez me prejardhje hungareze fitues i ēmimit Nobel per letėrsi.
1818. - Ivan Turgenjev, shkrimtar rus
1871. - Milan Šufflay, politikan kroat
1934. - Carl Sagan, astronom amrikan, astrobiolog
1974 - Alessandro Del Piero,futbollis italian
ngjarje
1941 - themelimi i partise komuniste shqipetare (pksh)

VDEKJET:

1952 - Chaim Weizmann, kimist izraelit
1953 - Dylan Thomas, shkrimtar anglez
1970 - Charles de Gaulle, politikan dhe gjeneral francez
1991 - Yves Montand, aktor filmi francez10 nėntor...

10 nėntori ėshtė dita e 314-tė e kalendarit gregorian (dita e 315-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 51 ditė.

NGJARJET:

1444 - Beteja e Varnės, nė Detin e Zi,Sulltan Murati II mund kryqėzorėt.
1619 - René Descartes i sheh ėndėrrat qė e inspirojnė pėr tė shkruar veprėn Meditations on First Philosophy.
1793 – Franca i jep fund detyrimit tė adhurimit tė Zotit.
1924 - U vra Dion O'Banion, udhėheqėsi i bandės "North Side Gang".
1918 – Polonia shpall pavarėsinė
1928 - Michinomiya Hirohito u kurorėzua perandori i 124 i Japonisėo, Perandor Showa.
1950 – Diktatori spanjoll Franco i jep fund luftės nė Gjibraltar.
1958 - Hope Diamond iu dhurua institutit Smithsonian Institution nga Harry Winston.
1970 - Filloi prova lunare sovjetike Lunokhod 1.
1970 – Muri i madh kinez hapet pėr turistėt.
1997 - WorldCom dhe MCI Communications njoftuan bashkim nė vlerė 37 miliardė dollarė amerikan, bashkimi mė madhė nė historinė e ShBA-ve nė atė kohė.
2006 - Parlamentari i Sri Lankės, Nadarajah Raviraj u vra nė Kolombo.

LINDJET:

1759 - Friedrich Schiller, poet, dramaturg dhe historin gjerman
1928 - Ennio Morricone, kompozitor italian
1936 - Muntaz Dhrami, skulptor shqiptar
1976 - Shefki Kuqi, futbollist

VDEKJET:

1891 - Arthur Rimbaud, letrar francez
1938 - Mustafa Kemal Atatürk, oficier turk (pasha) dhe politikan, themelues i Turqisė moderne.
1982 – Lideri sovjetik, Leonid I. Brezhnev, vdes nga sulmi nė zemėr nė moshėn 75-vjeēare. Atė e pason Yuri V. Andropov.


11 nėntor...

11 nėntori ėshtė dita e 315-tė e kalendarit gregorian (dita e 316-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 50 ditė.

NGJARJET:

1851 – Teleskopi i parė patentohet nga shkencėtari Alvan Clark.
1839 - U themelua Virginia Military Institute nė Lexington, Virginia, ShBA.
1864 - Gjenerali amerikan William Tecumseh Sherman filloi djegjen e qytetit Atlanta, Georgia,ShBA.
1887 - U ekzekutuan anarkistėt Haymarket Martyrs August Spies, Albert Parsons, Adolph Fischerdhe George Engel.
1889 - Washington u pranua shteti i 42-tė i ShBA-ve.
1918 - Józef Piłsudski shkoi nė Varshavė the vendos fqi supreme ushtarake nė Poloni. Polonia fiton pavarėsinė.
1926 - U themelua U.S. Route 66.
1930 - Patenta numėr US1781541 iu dhurua fizikantėve Albert Einstein dhe Leó Szilįrd pėr zbulimin e tyre.
1942 - LDB: Gjermania pėrfundoi okupimin e Francės.
1966 - NASA lėshoi anijėn kozmike Gemini 12.
1975 – Shteti jugor i Afrikės, Angola, shpall pavarėsinė nga ish-fuqia koloniale e saj, Portugalia, duke nxitur kėshtu luftė civile
2000 – Tė paktėn 150 skiatorė, shumica e tė cilėve fėmijė, vdesin nė zjarrin e fuqishėm qė shpėrtheu nė sistemin e teleferikėve nė Alpet austriake.
2004 - Yasser Arafat u vėrtetua i vdekur nga Organizata Ēlirimtare Palestineze nga burime tė pa njohura. Mahmoud Abbas u zgjodh kryetar OĒP-ės minuta mė vonė.

LINDJET:

1821 - Fjodor Dostojevski, letrarpublicist dhe novelist rus,
1945 - Daniel Ortega,politikan dhe kryetar nikaraguan
1962 - Demi Moore aktore amerikane

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1918 - Pavarėsia e Polonisė
1965 - Pavarėsia e Zimbabvesė
1975 - Pavarėsia e Angolės

Zero Cool
13-11-13, 10:27
(12.11 - 18.11)12 nėntor...

12 nėntori ėshtė dita e 316-tė e kalendarit gregorian (dita e 317-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 49 ditė.

NGJARJET:

1793 - Iu pre koka me gijotinė kryetarit tė parė tė Parisit, Jean Sylvain Bailly.
1918 - Austria u bė republikė.
1922 - U themelua Sigma Gamma Rho Sorority, Inc. nė kampusin e universitetit nė Indianapolis,Indiana.
1933 - Hugh Gray realizoi foton e parė tė njohur Loch Ness Monster.
1938 - Hermann Göring shpalli planin e Gjermanisė Naziste pėr tė bėrė Madagaskarin "vendlindje tė evrejve".
1990 - Tim Berners-Lee publikoi propozimin formal pėr World Wide Web.
1991 - Forcat Indoneziane hapėn zjarr ndaj turmės sė studentėve qė protestonin nė qytetin Dili, Timori Lindor.
1994 - Al Gore simbolikisht nėnshkroi Kyoto Protokolin.
1998 - Daimler-Benz pėrfundoi bashkimin me Chrysler pėr tė formuar kompaninė Daimler-Chrysler.
1999 - U bė dridhja e tokės nė Düzce, Turqi me intensitet 7.2 shkallė Rihteri.
2006 - Osetia Jugore zhvilloi referendumin e pavarėsisė pėr tu pavarėsuar nga Gjeorge

LINDJET:

1834 - Aleksander Porfirjeviē Borodin, kompozitor dhe kimist rus
1840 - Auguste Rodin, francuski kipar
1842 - John William Strutt Rayleigh, fizikan anglez
1882 - Giuseppe Borgese, letrar italian
1896 - Nima Yushij, shkrimtar irlandez
1929 - Grace Kelly, aktore amerikane
1930 - Besim Bokshi, gjuhėtar dhe profesor e akademik shqiptar
1945 - Neil Young, muzikant kanadez
1961 - Nadia Comăneci,atlete rumune
1975 - Dario Shimiē, futbollist kroat
1978 - Alexandra Maria Lara, aktore gjermano-rumune
1987 - Fatbardh Emini, afarist kosovar

VDEKJET:

1987 - Lasgush Poradeci, shkrimtar shqiptar
2003 - Jonathan Brandis, aktor amerikan13 nėntor...

13 nėntori ėshtė dita e 317-tė e kalendarit gregorian (dita e 318-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 48 ditė.

NGJARJET:

1950 - Vritet gjenerali Carlos Delgado Chalbaud nė Karakas.
1961 - Vladimir Yefimovich Semichastny zėvendėson Aleksandr Nikolayevich Shelepinin si udhėheqės i KGB-s.
1982 -Ndeshja e boksit mbajtur nė Las Vegas, Nevada, ShBA pėrfundoi kur Ray Mancini nokautoi boksierin Kim Duk Koo i cili pesė ditė mė vonė vdiq. Ky rast tronditi Mancinin si dhe boksin nė pėrgjithėsi.
1985 - Eruptoi vullkani Nevado del Ruiz duke liruar llavė e cila dogji qytetin Armero, Colombia, ShBAdhe la tė vdekur 23,000 njerėz.
1990 - Pėr herė tė parė filloi World Wide Web.
1994 - Votuesit nė Suedi vendosėn tė hynė nė Bashkimin Evropian me votimin "pėr" nė referendumin e mbajtur.

LINDJET:

354 - Shėn Agostini, filozof, teolog, peshkop, shenjtėr katolik
1850 - Robert Louis Stevenson, letrar spanjol
1908 - Erik Bertil Holmberg, astronom suedez († 2000)
1926 - Zvonimir Červenko, gjeneral kroat († 2001)
1957 - Ibrahim Krajkova, humorist shqiptarė
1972 - Takuya Kimura, SMAP

VDEKJET:

1868 - Gioacchino Rossini, kompozitor italian
1974 - Vittorio De Sica,aktor dhe regjisor filmi italia


14 nėtor...

14 nėntori ėshtė dita e 318-tė e kalendarit gregorian (dita e 319-t nė vitin e brishtė) - kėshtuqė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 47 ditė.

NGJARJET:

1889 - Gazetarja amerikane Nellie Bly (Elizabeth Cochrane) fillon tentimin e udhėtimit tė globit nė mė pakė se 80 ditė. Ajo pėrfundon udhėtimin me sukses nė ditėn e 72-tė.
1908 nė Manastir u mblodh Kongresi i Manastirit.
1918 - Ēekosllovakia bėhet republikė.
1921 - U themelua Partia Komuniste e Spanjės.
1923 - Kentaro Suzuki pėrfund kacajerrjen nė malin Mount Iizuna
1971 - Programi Mariner: Mariner 9 arrin Marsin, duke u bėrė anija e parė kozmike qė ka orbituar njė planet tjetėr.
1991 - Princi kambodian Norodom Sihanouk u kthye nė Phnom Penh pas 13 vitesh ekzil.
2000 - U lėshua nė treg Netscape Navigator verzioni 6.0 pas dy viti tė zhvillimit tė kodit tė hapur.
2003 - U zbulua asteroidi 90377 Sedna.

LINDJET:

1719 - Leopold Mozart, kompozitor gjemano- austriak
1840 - Claude Monet, impresionist francez
1889 - Jawaharlal Nehru, premieri i parė i Indisė
1889 - Taha Hussein, letrar arab
1900 - Aaron Copland, kompozitor amerikan
1907 - Astrid Lindgren, shkrimtare suedeze
1909 - Joseph McCarthy, politikan amerikan
1922 - Boutros Boutros-Ghali, poitikan egjiptian
1929 - Horst Janssen, grafist gjerman
1935 - Husein, mbret i Jordanisė
1943 - Jim Cantalupo, shef "McDonalds"-it

VDEKJET:

1716 - Gottfried Wilhelm Leibniz, filozof dhe mendimtar gjerman
1831 - George Wilhelm Friedrich Hegel, filozof gjeman
1861 - Antun Mihanović, letrar kroat
1915 - Booker T. Washington, ahulumturs amerikan
1916 - Saki, shkrimtar britanez
1946 - Manuel de Falla, kompozitor spanjoll
1980 - Bertha Morris Parker, natyraliste amerikane15 nėntor...

15 nėntori ėshtė dita e 319-tė e kalendarit gregorian (dita e 320-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 46 ditė.

NGJARJET:

1939 – Forcat naziste filluan nė Varshavė vrasjen masive tė hebrenjve.
1533 - Francisco Pizarro arrin nė Cuzco, Peru.
1949 - Vriten Nathuram Godse dhe Narayan Apte pėr vrasje e politikanit indian Mahatma Gandhi.
1961 – Organizata e Kombeve tė Bashkuara miratoi njė traktat, i cili ndalonte prodhimin dhe pėrdorimin e armėve bėrthamore.
1966 - Programi Gemini: Gemini 12 bie nė Oqeanin Atlantik.
1970 - Lunokhod 1 zbret nė Hėnė.
1971 - Intel paraqiti nė treg mikroprocesorin e parė, 4004.
1983 - U themelua Republika Turke e Qipros sė Veriut.
1983 – Republika turke e Qipros sė Veriut formohet zyrtarisht, duke u njohur si shtet vetėm nga ana e Turqisė.
1985 – Britania e Madhe dhe Irlanda nėnshkruajnė njė marrėveshje pėr t’i dhėnė Dublinit njė rol zyrtar kėshillues nė qeverisjen e Irlandės Veriore.
1988 – Kėshilli Kombėtar i Palestinės, trup legjislativ i Autoritetit Palestinez, shpalli formimin e njė shteti tė pavarur palestinez nė pėrmbyllje tė konferencės katėrditore nė Algjeri.
1889 – Brazili shpallet Republikė nga Marechal Deodoro da Fonseca dhe Perandori Pedro i Dyti rrėzohet nga froni pėrmes njė puēi ushtarak, duke i dhėnė fund mbretėrisė.
2002 - Hu Jintao zgjedhet sekretar gjeneral i Partisė Komuniste tė Kinės.
2003 – Kryeqyteti komercial i Turqisė goditet nga njė valė e bombardimeve tė fuqishme.
2006 - Filloi veprimin Al Jazeera English lajmet.
2007 – Njė ciklon shkatėrrimtar i emėrtuar “Sidr” godet Bangladeshin, duke shkaktuar vdekjen e tė paktėn 5.000 personave dhe shkatėrrimin e tokave pjellore.
2009 - Populli i Kosovės votoi nė zgjedhjet lokale, zgjedhjet e para qė nga koha kur vendi shpalli pavarėsinė nga Serbia.

LINDJET:

1738 - William Herschel, astronom anglez
1862 - Gerhart Hauptmann, shkrimtar dhe dramaturg gjerman
1889 - Emanuel II, mbreti i fundit portugez
1905 - Annunzio Paolo Mantovani, dirigjent italian
1907 - Claus Graf Schenk von Stauffenberg, oficier gjerman , njėri nga atenatorėt (i pasuksesshem) ndaj Hitlerit mė 20 korrik 1944.
1912 - Branko Belan, regjisor filmi kroat,kritik filmi romansier.
1932 - Petula Clark, aktore britaneze
1936 - Wolf Biermann, kantautor gjerman
1944 - Joy Fleming, kėgėtare gjermane
1945 - Anni-Frid Lyngstad (Frida), pop-kėgėtare suedeze (ABBA)
1948 - Eqrem Basha, poet, prozator, skenarist e akademik shqiptar
1949 - Iljaz Prokshi, shkrimtar shqiptar
1954 - Aleksander Kwasniewski, politikan polak

VDEKJET:

1280 - Alberti Masdh , filozof, teolog gjerman
1630 - Johannes Kepler, matematikan gjerman, filozof, astronom, astrolog dhe specialist i optikės.
1787 - Christoph Willibald Gluck, kompozitor i dirigjent gjerman
1808 - Mustafa IV, sulltan i mbretėrisė osmane
1916 - Henryk Sienkiewicz, letrar polak
1919 - Alfred Werner, kimist zvicrran
1950 - Agnes Repplier, letrare amerikane
1978 - Margaret Mead, antropolog amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Librit16 nėntor...

16 nėntori ėshtė dita e 320-tė e kalendarit gregorian (dita e 321-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 45 ditė.

NGJARJET:

1849 - Gjyqi rus e dėnon me vdekje shkrimtarin rus Fyodor Dostoevsky. Ekzekutimi hedhet poshtė nė minutėn fundit tė realizimit.
1904 - John Ambrose Fleming zbuloi gypin elektronik.
1940 - New York City, Mad Bomber e vendos bombėn e tij tė parė (nga 32) nė ndėrtesėn e zyrave nė Manhattan e rdorur nga Consolidated Edison.
1944 - Qyteti Dueren, Gjermani, komplet u shkatėrrua nga bombardua nga Forcat Aleate.
1957 - Vrasėsi serik Edward Gein vrau dhe viktimėn e tij tė fundit, Bernice Worden.
1996 - Nėnė Tereza pranon ēmimin e qytetare e nderit e Shteteve tė Bashkuara.
2000 - Bill Clinton ėshtė presidenti i parė amerikan i cili vizitoi Vietnamin qė nga Lufta e Vietnamit.

LINDJET:

1895 - Paul Hindemith, kompozitor gjerman
1906 - Edo Kovaēeviq, piktor kroat
1922 - José Saramago, letrar portugez dhe fitues i ēmimit Nobel pėr letėrsi.
1926 - Miko Tripalo,politikan kroat
1946 - Terence McKenna, shkrimtar dhe filozof amerikan.
1964 - Diana Krall, pianiste dhe jazz-kėngėtare kanadeze.
1967 - Lisa Bonet, aktore amerikane ("Cosby show")
1970 - Rikdo Koshi (六道神士 Rikudō Kōshi) mangaka. I njohur kryesisht pėr mangėn e tij Excel Saga.
1971 - Alexander Popov, notar rus
1977 - Oksana Baiul, patinazhiste ukrainase.

VDEKJET:

1960 - Clark Gable, aktor filmimi amerikan
1961 - Milan Šenoa, letrar kroat
1973 - Alan Watts, shkrimtar anglez
1994 - Dino Valente, kompozitor amerikan
2006 - Sulejman Rebac, futbollist dhe trajner i futbollit boshnjak.17 nėntor...

17 nėntori ėshtė dita e 321-tė e kalendarit gregorian (dita e 322-t nė vitin e brishtė) - kėshtuqė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 44 ditė.

NGJARJET:

284 - Diocletian u shpall perandor nga ushtarėt e tijė.
1511 - Spanja dhe Anglia bashkohen kundėr Francės.
1603 - Udhėtuesi dhe shkrimtari anglez Walter Raleigh hedhet nė gjyq pėr tradhėti.
1878 - Tentimi i parė pėr vrasje tė mbretit Umberto I i Italisė.
1922 - Sulltani i mėparshėm i Perandorisė Osmane Mehmedi VI largohet nė ekzil nė Itali.
1939 - U ktijua lidhja ajrore Romė-Rio de Janeiro.
1944 - U ēlirua Tirana, kryeqyteti i Shqipėrisė.
1954 - Koloneli Gamal Abdel Nasser u bė president i Egjiptit.
1970 - Lufta nė Vietnam: Leutenant William Calley paraqitet nė gjyq pėr Masakrėn nė My Lai
1970 - Douglas Engelbart fiton patentėn pėr miun e parė kompjuterik.
1973 - Studentėt athiniot protestojnė ndaj qeverise diktatoriale greke.
1983 - U themelua Armata Zapatista e Ēlrimit Kombėtarė
1985 - U paraqit edicioni i parė i revistės Phrack. Ėshtė revista mė e vjetės e nėntokės kompjuterike e cila akoma botohet edhe pas 20 viteve ekzistim.
2000 - Alberto Fujimori largohet nga zyrat si president i Perusė.
2003 - Arnold Schwarzenegger inagurohet Guverner i Kalifornisė.
2004 - Kmart Corp. shpall blerjen e korporatės Sears, Roebuck and Co. pėr 11 miliard dollrė amerikan dhe riemėrimin nė Sears Holdings Corporation.
2006 - Emėrtimi zyrtarė i elementit tė 111 kimik Roentgenium (Rg).

LINDJET:

1749 - Nicolas Appert, francez
1755 - Luigji XVIII, mbret francez
1790 - August Ferdinand Möbius, matematikant gjerman
1886 - Janko Poliq Kamov, shkrimtar kroat
1887 - Bernard Montgomery, udhėheqs ushtarak britanez
1917 - Indira Gandhi, politikane indiane
1925 - Rock Hudson, aktor amerikan
1942 - Martin Scorsese,regjisor amerikan
1944 - Danny DeVito, aktor amerikan
1966 - Sophie Marceau, aktore franceze
1969 - Ryotaro Okiayu, dublues japonez
1973 - Bernd Schneider, futbollist gjerman
1983 - Christopher Paolini, shkrimtar

VDEKJET:

1207 - Shėn Elizabeta e Hungarisė, princeshė dhe shnjtore hungareze (v. 17 nėntor 1231).
1558 - Marija I , mbretėresha angleze.
1796 - Katarina II , mbretėresha ruse.
2000 - Louis Néel, fizikant francez.
2006 - Ruth Brown, kėgėtare merikanea.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita qė Kisha Katolike Romake pėrkujtonė Shėn Elizabetėn e Hungarisė.18 nėntor...

18 nėntori ėshtė dita e 322-tė e kalendarit gregorian (dita e 323-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 43 ditė.

NGJARJET:

1307 - Sipas legjendės William Tell e gjuan mollėn mbi kokėn e birit tė tij.
1493 - Christopher Columbus pėr herė tė parė arrin nė tokėn e quajtur tani Puerto Riko.
1918 - Letonia shpall pavarėsinė nga BRSS.
1926 - George Bernard Shaw refuzoi tė pranojė paratė pėr Ēmimin e tij Nobel duke thėnė : "Mund t'ia falė Alfred Nobelit pėr zbulimin e dinamitit, por vetėm njė shpirt i keq nė formėn e njeriut mund ta ketė zbuluar Ēmimin Nobel."
1928 - U paraqit filmi i shkutėr i animuar Steamboat Willie. Filmi i parė i animuar me zė nėn udhėheqje tė kompanive Walt Disney dhe Ub Iwerks. Nė kėtė film paraqiten personazhet e njohura Mickey dhe Minnie Mouse. Kjo datė gjithashtu llogaritet nga korporata Disney si ditėlindja e Mickey Mousit.
1982 - Boksieri 21 vjeēar Duk Koo Kim vdes pa pritur nga lėndimet nė kokė gjatė rundit tė 14-tė nė takimin me boksierin amerikan Ray Mancini nė Las Vegas duke qenė shkak i reformave nė sportin e boksit.
1991 - Beteja e Vukovarit.

LINDJET:

1975 - Altin Lala, futbollist shqiptar
1966 - Jorge Camacho, shkrimtar spanjoll
1968 - Owen Wilson, aktor amerikan
1969 - Sam Cassell, basketbollist amerikan
1978 - Damien Johnson, futbollist irlandez
1982 - Akeno Watanabe, dublues japonez

VDEKJET:

1886 - Chester A. Arthur, president i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1922 - Marcel Proust, letrar francez
1941 - Walther Hermann Nernst, kimist dhe fizikant gjerman
1962 - Niels Bohr, kimist dhe fizikant danez
1977 - Kurt von Schuschnigg, politikan austriak nė periudhėn 1934-1938.

Zero Cool
19-11-13, 13:03
( 19.11 - 25.11) I19 nėntor...

19 nėntori ėshtė dita e 323-tė e kalendarit gregorian (dita e 324-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit mbeten edhe 42 ditė.

NGJARJET:

1946 - Afganistani, Islanda dhe Suedia i bashkohen Kombeve tė Bashkuara.
1969 - Programi Apollo: Astronautėt e Apollo 12, Charles Conrad dhe Alan Bean zbritėn nė pjesėn e quajtur Oceanus Procellarum nė Hėnė dhe u bėnė njeriu i tretė dhe i katėrt qė kanė ecur mbi tė.
1969 - Pelé shėnon golin e tij tė 1000-tė nė ndeshjen mes ekipeve Santos dhe Vasco. Pelé luante pėr ekipin Santos ku ndeshja pėrfundoi nė favor tė ekipit tė tij me rezultatin 2:1.
1970 - U tėrhoq nga tregu IBM 1620.
1985 - Lufta e Ftohtė: Nė Gjenevė takohen pėr herė tė parė presidenti amerikan Ronald Reagan dhe presidenti i Bashkimit Sovjetik Mikhail Gorbachev.
1997 - Nė Des Moines, Iowa, Bobbi McCaughey lind septupletė nė rastin e dytė tė njohur ku qė tė shtatė bebet kanė lindur tė gjalla. Kėto janė bebet e para tė cilat kan mbijetuar edhe mė tej, qė tė shtatė bebet e gjalla gjer nė vitin 2007.
1998 - Skandali Lewinsky: Filluan thirrjet e dėshmive kundėr presidentit amerikan Bill Clinton nė lidhje me skandalin Lewinsky.
1999 - Shenzhou 1: Kina lėshon anijen e parė kozmike Anija kozmike Shenzhou.
2005 - U nda Ēmimi i nderit pėr Presidentin e Kosovės Dr. Ibrahim Rugovėn nga qyteti i Nju Jorkut, SHBA.

LINDJET:

1711 - Michail Lomonossow, shkanctar rus
1831 - James A. Garfield, president i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikė
1833 - Wilhelm Dilthey, filozof gjerman
1888 - José Raśl Capablanca, shahist Kubanez
1889 - Vassili Konstantinoviē Blücher, marshall sovjetik
1910 - Adrian Conan Doyle, letrar anglez
1917 - Indira Gandhi, politikane indiane
1933 - Larry King, udheheqes TV, amerikan
1938 - Ted Turner, themelues i CNN
1942 - Calvin Klein, kreator mode, amerikan
1961 - Meg Ryan, aktore amerikane
1962 - Jodie Foster, aktore amerikane
1963 - Gjergj Kola, shkrimtar shqiptar

VDEKJET:

1492. - Jami, skrimtar persik
1630. - Johann Schein, kompozitor gjerman
1665. - Nicolas Poussin, piktor francez
1692. - Thomas Shadwell, shkrimtar dhe dramaturg anglez
1785. - Bernard de Bury, kompozitor francez
1828 - Franz Schubert, kompozitor austriak
1887. - Emma Lazarus,shkrimtare amerikane
1938. - Lev Shestov, filozof rus
1942. - Bruno Schulz, shkrimtar polak
2004. - John Robert Vane, farmakolog britanez
2004. - Piet Esser, skluptor holandez

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Franca - Beaujolais Nouveau
Mali - Dita e ēlirimit
Monako - dita nacionale
Oman - dutlindja e Sulltan Qaboos bin Saidit
Portoriko - zbulimi i Portorikes (1493)
SHBA - Dita e mundesivetė njejta
Dita Evropiane e Vetėdijesimit pėr Antibiotikėt


20 nėntor...

20 Nėntori ėshtė dita e 324-tė e kalendarit gregorian (dita e 325-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 41 ditė.

NGJARJET:

284 - Diocletian u zgjodh Perandor Romak.
1194 - Palermo u pushtua nga Perandori Henri VI.
1490 - Libri i autorit Joanot Martorell, Tirant lo Blanc, u botua pėr herė tė parė.
1902 - Henri Desgrange dhe gazetari Géo Lefčvre vien tek idea pėr Tour de France gjat drekosjes nė Café de Madrid nė Paris.
1917 - Ukraina shpallet republikė.
1920 - Nė Tepelenė tėrmeti me 8 ballė shkaktoi 36 viktima dhe 102 tė plagosur, shkatėrroi 2 500 shtėpi dhe la pa strehė 15 000 njerėz.
1936 - Jose Antonio Primo de Rivera themeuesi i lėvizjes Falange u vra nga forcat republikane.
1974 - Departamenti i Drejtėsisė i Kombeve tė Bashkuara hedh nė gjyq korporatėn AT&T, ky gjykim nė fund shpie nė shpkėputjen e Bell System nga AT&T.
1984 - U themelua SETI.
1985 - U paraqit Microsoft Windows 1.0.
1993 - Aksident i aeroplanit te Avioimpex-it afer Ohrit. 115 pasagjere dhe 8 anetare te ekuipazhit vdiqen. 1 pasagjer shpetoi. Fluturimi ishte Geneve - Shkup, por per shkak te motit, aeroplani e nderroi destinimin per Oher. Aeroplani e qelloi malin Trojan afer aeroportit te Ohrit.

LINDJET:

1752 - Thomas Chatterton, shkrimtar anglez
1834 - Franjo Kuhaē, etnomuzikologkroat
1858 - Selma Lagerlöf, letrare suedeze
1864 - Erik Axel Karlfeldt, shkrimtar suedez
1889 - Edwin Hubble, astronom amerikan
1903 - Aleksandra Danilova, belerinė ruse
1904 - Jevgenija Ginzburg, letrare ruse
1912 - Otto von Habsburg, poltikan austriak
1914 - Emilio Pucci, kreator mode italian
1924 - Benoīt Mandelbrot, matematikan francez me prejardhje plake
1925 - Maja Plissezkaja, lojtare plesi ruse
1937 - René Kollo, tenor gjerman
1948 - Barbara Hendricks, soprane amerikane
1953 - Halid Bešliq, kėgetar i muzikes popullore boshnjake
1956 - Bo Derek, aktore amerikane

VDEKJET:

1910 - Lav Tolstoj, letrar rus
1952 - Benedetto Croce,historian dhe kritik letrar italian.
1975 - Francisco Franco, gjeneral dhe diktator spanjol
2006 - Robert Altman, regjisor , producent dhe skenarist amerikan.


21 nėntor...

21 nėntori ėshtė dita e 325-tė e kalendarit gregorian (dita e 326-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 40 ditė.

NGJARJET:

2009 - Festivali Evropian i Kėngės Pėr Fėmijė do mbahet mė 21 Nėntorė nė Pallatin e Sporteve(Palace of Sports) nė Kiev tė Ukrainės.
1783 - Nė Paris, Jean-Franēois Pilātre de Rozier dhe Franēois Laurent, Marquis d'Arlandes realizuan fluturimin e parė me balon me ajėr tė nxehtė.
1789. - North Carolina bėhet shteti 12 i SHBa-ve
1791 - Kolonel Napoléon Bonaparte u ngrit nė gjeneral dhe Kompandues i armatės franceze.
1877 - Thomas Edison shpall zbulimin e fonografit tė tijė, mjet i cili mund tė ruaj dhe luaj zėrin.
1964 - Ura Verrazano Narrows hapet pėr trafik.
1969 - Presidenti amerikan Richard Nixon dhe kryeministri japonez Eisaku Sato nė Washington, DC u pajtuan qė Okinawa t'i kthehet Japonisė nė vitin 1972. Ndėr kushtet e kthimit ishte e drejta e SHBA-ve pėr tė vendosur bazat nė ishuj por pa pėrmbajtje nukleare.
1995 - Pėr herė tė parė Dow Jones Industrial Average mbyllė mbi 5,000 (5,023.55).
1995 - Pas tri javė bisedimesh Alija Izetbegoviq, Franjo Tuxhman dhe Slobodan Milosheviq, liderėt e Bosnjės dhe Hercegovinės, Kroacisė dhe RF e Jugosllavisė, nėnshkruan marrveshjen e Daytonit.
2002 - NATO fton Bullgarinė, Estoninė, Latvinė, Lituaninė, Rumaninė, Sllovakinė dhe Slloveninė qė tė bėhen antare.

LINDJET:

1694 - Voltaire, historian,letrar dhe filozof francez
1935 - Fairuz, kengetare libaneze
1945 - Goldie Hawn, aktore amerikane
1965 - Björk, kengetare islandeze

VDEKJET:

1555 - Georgius Agricola
1695 - Henry Purcell, kompozitor anglez
1811 - Heinrich von Kleist, letrar gjerman
1870 - Karel Jaromķr Erben
1811 - Heinrich von Kleist, letrar gjerman
1916 - Franjo Josip I., mbret austriak dhe mbret austriako-kroat
1985 - Ivo Serdar, aktor kroat
1999 - Marie Kraja, soliste shqiptarė
2006 - Hassan Gouled Aptidon
2009 - Teki Biēoku, gjeolog shqiptarė

Zero Cool
19-11-13, 13:04
( 19.11 - 25.11) II22 nėtor...

22 nėntori ėshtė dita e 326-tė e kalendarit gregorian (dita e 327-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 39 ditė.

NGJARJET:

1940 - Philip Murray e pason themeluein, John L. Lewis, nė Congress of Industrial Organizations.
1943 - Lebanoni u pavarėsua nga Franca.
1963 - U vra presidenti amerikan John F. Kennedy dhe guvernatori i Teksasit John B. Connally u lėndua rėnd nga njė vrasės i njohur si Lee Harvey Oswald.
1975 - Juan Carlos u shpall Mbreti i Spanjės pas vdekjes sė mbretit Francisco Franco.
1986 - Boksi: Mike Tyson nokauton Trevor Berbick nė rundin e dytė dhe bėhet kampioni mė i ri botėrorė nė kategorinėe rėndė me 20 vite e 4 muaj.
1990 - Margaret Thatcher rizgjedhet Kryeministre e Britanisė sė Madhe.
1995 - Toy Story paraqiti filmin e parė me metrazh tė gjatė tė krijuar komplet pėrmes animimeve kompjuterike.
2005 - Angela Merkel u bė gruaja e parė kncelare e Gjermanisė.
2011 - Pėrurohet nė Rexhin busti i Sali Nivicės, patriot, publicist, Nderi i Kombit, dhe Shuko Dalipit.

LINDJET:

1808 - Thomas Cook, ndermarrės britanez
1819 - George Eliot, letrare angleze
1869 - André Gide, francuski književnik
1877 - Endre Ady, shkrimtar hungarez
1881 - Enver Pasha, gjeneral dhe politikan turk
1890 - Charles de Gaulle, gjeneral dhe politikan francez
1901 - Joaquķn Rodrigo, kompozitor francez
1904 - Louis Néel, fizikant francez
1913 - Benjamin Britten, kopozitor anglez
1940 - Terry Gilliam, regjisor amerikano-britanez
1953 - Matija Ljubek, kanuist kroat
1955 - Milan Bandiq, politikan kroat
1958 - Jamie Lee Curtis,aktore amerikane
1963 - Vasil S. Tole, kompozitor dhe etnomuzikolog.
1967 - Boris Becker, teniser gjerman
1984 - Scarlett Johansson, aktore amerikane

VDEKJET:

1617 - Ahmed I, sultan i perandorisė Osmane
1916 - Jack London, emri i vertetė John Griffith London, letrar amerikan
1963 - John F. Kennedy, kryetar iSHBA-ve
1963 - Aldous Huxley,letrar britanez
1963 - Clive Staples Lewis, shkrimtar i Irlandes veriore
1963 - C. S. Lewis, shkrimtar
1963 - John F. Kennedy, presidenti i 35-tė i Shteteve tė Bashkuar tė Amerikės23 nėtor...

23 nėntori ėshtė dita e 327-tė e kalendarit gregorian (dita e 328-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 38 ditė.

NGJARJET:

1644 - U botua Areopagitica nga John Milton.
1867 - Manchester Martyrs u varrėn nė Manchester, Angli pas shpėtimit tė dy irlandezėve nga burgu.
1946 - U themelua Partia e Punės e Koresė Jugore.
1963 - Emetohet seria e parė, An Unearthly Child, e serialit tė gjatė Doctor Who nė BBC.
1976 - Jacques Mayol ėshtė njeriu i parė qė ka arritur thellėsi 100 m nėn ujė pa paisje pėr frymėmarrje.
1980 - Seri e dridhjeve tė tokės nė Itali len tė vdekur rreth 4,800 njerėz.
1993 - Rachel Whiteread fiton £20,000 nė shpėrblimet e Turner Prize si Artisti mė i Mirė Britanez si dhe £40,000 nė shpėrblimet e K Foundation art award si Artisti mė i Keqė i Vitit.
1996 - Kidnapohet Ethiopian Airlines Fluturimi 961 pastaj rrėzohet nė Oqeanin Indian pas harxhimit tė derivatit duke lėn tė vdekur 123 njerėz.
1996 - Angola i bashkangjitet Organizatės Botėrore tė Tregėtisė.
2005 - Ellen Johnson-Sirleaf u zgjodh presidente e Liberisė, ėshtė gruaja e parė udhėheqėse nė shtetet afrikane.

LINDJET:

1760 - Franēois Noėl Babeuf, radikal francez
1804 - Franklin Pierce, presidenti i 14-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės
1837 - Johannes Diderik van der Waals, fizikant holandez
1859 - Billy the Kid, hero vestern amerikan
1876 - Manuel de Falla, kompozitor spanjol
1906 - Sait Faik Abasıyanık, letrar turk
1918 - Perez Prado, muzikant kubanez
1920 - Paul Celan,shkrimtar gjerman
1925 - José Napoleón Duarte, politikan i Salvadorit
1941 - Franco Nero, aktor italian
1964 - Yoshiki, muzikant japonez
1992 - Miley Cyrus ,aktore, kėngėtare dhe tekste shkruese amerikane

VDEKJET:

1991 - Klaus Kinski, aktor gjerman
1457 - Ladislav V. Posmrtni, mbret kroato-hungarez dhe ēek.
1921 - John Boyd Dunlop, veterinar dhe hulumtues skocez
1966 - Grigor Vitez,shkrimtar kroat, dhe perkthyes24 nėtor...

24 nėntori ėshtė dita e 328-tė e kalendarit gregorian (dita e 329-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 37 ditė

NGJARJET:

1642 - detari holandez Abel Tasman zbuloi ishullin nė jug tė Australisė dhe e quajti toka e Van Dimenit, e cila pėr nderė tė tij u quajt Tasmania.
1859 - Ēarls Darvini botoi librin Origjina e Specieve.
1922 - Shkrimtari dhe pjestari i IRA-s, Robert Erskine Childers, u ekzekutua nga Shteti i Lirė Irlandez pėr mbajtje tė pistoletės pa leje.
1947 - Robert Schuman zgjedhet premier i Francės.
1963 - Lee Harvey Oswald u vra nga Jack Ruby nė bodrumin e departamentit policor nė Dallas nė transmetim tė drejtė pėr drejtė televiziv.
1966 - Aeroplan bullgar me 82 udhtarė u rrėzua nė Bratisllavė, Sllovaki.
1966 - New York City pėrjeton ditėn mė me shumė smog nė historinė e vetė.
1976 - Tėrmet prej 7,3 nė Rusi dhe Iran mori 5.000 viktima.
1993 - Nė Liverpool, 11 vjeēarėt Robert Thompson dhe Jon Venables u dėnuan pėr vrasje tė 2 vjeēares James Bulger.
2003 - Filloi veprimin projekti Wikisource
2006 - Dhunuesi izraelit Benny Sela arratiset nga mbikēyrja policore gjatė kohės sė transferimit tė tijė pėr nė paraburgim.

LINDJET:

1394 - Charles, Duke of Orléans, poet francez
1583 - Juan Martķnez de Jįuregui y Aguilar, poet spanjoll
1632 - Baruch Spinoza, filozof holandez
1690 - Charles Theodore Pachelbel, kompozitor gjerman
1784 - Zachary Taylor, kryetari i 12-tė i ShBA-ve
1859 - Cass Gilbert, arkitekt amerikan
1897 - Lucky Luciano, kriminel amerikan
1911 - Kirby Grant, aktor amerikan
1925 - Simon van der Meer, nobelist
1926 - Tsung-Dao Lee, nobelist
1938 - Charles Starkweather, vrases serik amerikan
1944 - Ibrahim Gambari, skolastik nigerian
1954 - Emir Kusturica, regjisor serb
1968 - Bülent Korkmaz, futbollist turk

VDEKJET:

654 - Emperor Kōtoku, perandor japonez
1468 - Jean de Dunois, ushtarak francez
1572 - John Knox, reformator skocez
1650 - Manuel Cardoso, kompozitor portugez
1722 - Johann Adam Reinken, organist gjerman
1920 - Alexandru Macedonski, shkrimtar romun
1965 - Abdullah III Al-Salim Al-Sabah, Emir i Kuvajtit
1967 - Louis Fratto, kriminel amerikan
1973 - John Neihardt, shkrimtar amerikan
1980 - George Raft, aktor amerikan
2005 - Pat Morita, aktor amerikan (
2006 - George W. S. Trow, shkrimtar amerikan
2006 - Zdeněk Veselovskż, zoolog ēek

25 nėntor...

25 nėntori ėshtė dita e 329-tė e kalendarit gregorian (dita e 330-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 36 ditė.

NGJARJET:

1758 - Britanezėt okupojnė Senegalin.
1758 - U themelua Pittsburgh, Pennsylvania, ShBA.
1867 - Alfred Nobel patentoi dinamitin.
1963 - Presidenti John F. Kennedy u varros nė Arlington National Cemetery.
1975 - Surinami u pavarėsua nga Holanda.
1977 - Ish senatori filipinez Benigno Aquino, Jr. u akuzua nga Komisioni Ushtarak Nr. 2 dhe u ekzekutua me pushkatim.
1988 - Politikanja gjermane Rita Süssmuth u bė presidente e Bundestagut.
1992 - Federata Ēekosllovake votoi pėr ndarjen e shtetit nė shtete Republika Ēeke dhe Sllovakia vendimi tė hyjė nė fuqi mė 1 janar, 1993.
1994 - Themeluesi i kompanisė Sony, Akio Morita, deklaroi se do tė largohej nga posti CEO i kompanisė.
2000 - Tėrmet nė Baku.

LINDJET:

1562 - Lope de Vega, dramaturgspanjol
1828 - Franjo Raēki,historian dhe politikan kroat
1844 - Carl Benz, ēpikės gjerman
1915 - Augusto Pinochet,diktator dhe gjenerak qilen
1924 - Ante Markoviq, politkan kroat
1942 - Rosa von Praunheim, regjisor gjerman.

VDEKJET:

1885 - Mate Bastian, letrar dhe poitikan kroat
1977 - Matija Bravniēar, skulptor slloven
1991 - Freddie Mercury, kėngėtar britanez (Queen)
1992 - Joseph Arthur Ankrah, kryetari Ganės

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1975 - pavarėsia e Surinamit
Dita ndėrkombtare e kundėrdhunės ndaj grave

Zero Cool
28-11-13, 19:51
( 26.11 - 02.12)26 nėntor...

26 nėntori ėshtė dita e 330-tė e kalendarit gregorian (dita e 331-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 35 ditė.

NGJARJET:

1842 - U themelua Universiteti i Notra Damit.
1909 - U themelua Sigma Alpha Mu nė Qyteti i Kolegjit nė New York nga 8 judė tė rinjė.
1939 - Shellingu i Mainilas: Armata Sovjetike realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit tė luftės me Finlandėn katėr ditė m vonė.
1942 - U shfaq premiera e filmit Kazablanka nė New York City, ShBA..
1942 - LDB: Partizanėt Jugosllav mbajn mbledhjen e parė tė AVNOJ-it nė Bihaē nė veriperėndim tė Bosnjės dhe ercegovinės.
1944 - LDB: Gjermania fillon sulmet V-1 dhe V-2 nė Antwerp, Belgjikė.
2008 - Kėshilli i Sigurimit mbėshteti shtrirjen e EULEX-it nė Kosovė.

LINDJET:

1857 - Ferdinand de Saussure, linguist zvicrran
1909 - Eugčne Ionesco, dramaturg franko-romun
1929 - Slavko Avsenik, kompozitor francez
1939 - Tina Turner, kėngėtare amerikane
1948 - Kreshimir Qosiq, basketbollist kroat
1951 - Sulejman Tihiq, politikan boshnjak

VDEKJET:

1504 - Izabela e I-rė e Kastiles, mbretėreshė e Kastilės dhe Aragonisė.
1855 - Adam Mickiewicz, shkrimtar polak
1959 - Jean Gremillon, regjisor francez
2006 - Ana Rukavina, gazetare kroate


27 nėntor...

27 nėntori ėshtė dita e 331-tė e kalendarit gregorian (dita e 332-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 34 ditė.

NGJARJET:

1839 - Nė Boston, Massachusetts, u themelua American Statistical Association.
1901 - U themelua U.S. Army War College.
1978 - Nė San Francisco, California, kryetari i qytetit George Moscone dhe pederasti i nohur haptazi, mbikėqyrsi Harvey Milk vriten nga mbikėqyrėsi i mėhershėm Dan White.
1992 - Pėr herė tė dytė brenda vitit forcat e armatosura tentojnė tė e rrėzojnė presidentin e Venecuelės, Carlos Andres Perez, nga pushteti.
1997 - Vrtien 25 njerėz nė masakrėn e dytė nė Suhane, Algjeri.
2005 - Transplantimi i parė i pjesėrishėm i fytyrės sė njeriut u realizua nė Amiens, Francė.

LINDJET:

1701 - Anders Celsius, astronom suedez
1874 - Chaim Weizmann, kimist dhe burrėshteti izraelit
1940 - Bruce Lee, karatist dhe aktor kinezo-amerikan
1942 - Jimi Hendrix, rok-muzicient amerikan
1948 - James L. Avery, aktor amerikan
1980 - Nermin Ēelikoviē, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1895 - Alexandre Dumas , letrar francez
1916 - Émile Verhaeren, shkrimtar belg
1992 - Ivan Generaliq, piktor i madh kroat.


28 nėntor...

28 nėntori ėshtė dita e 332-tė e kalendarit gregorian (dita e 333-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 33 ditė.

NGJARJET:

1443 - Gjergj Kastriot Skėnderbeu, e ngriti flamurin kombėtar mbi kalanė e Krujės.
1793 - Nė Shkodėr, Lezhė dhe nė rrethinat e tyre nisi kryengritja kundėr ushtrive osmane. Me humbje tė mėdha pashai turk mundi tė ēante rrethimin, por nė Lezhė pėsoi goditje dhe humbje tė reja, qė e detyruan te tėrhiqet pėr nė Manastir.
1912 - Ismail Qemali ngriti flamurin nė Vlorė dhe shpalli pavarėsinė e Shqipėrisė.
1997 - Paraqitja e parė publike e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.
1998 - pėrmes referendumit mbarėpopullor u adoptua Kushtetuta e Shqipėrisė

LINDJET:

1882 - Ali Asllani, poet, atdhetar, dhe diplomat shqiptar
1955 - Adem Jashari, komandant i UĒK-sė
1962 - Jon Stewart, humorist amerikan

VDEKJET:

1954 - Enrico Fermi, fizikant italian

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1821 - pavarėsia e Panamasė
1912 - pavarėsia e Shqipėrisė
1960 - pavarėsia e Mauritanisė
1975 - pavarėsia e Timorit Lindor


29 nėtor...

29 nėntori ėshtė dita e 333-tė e kalendarit gregorian (dita e 334-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 32 ditė.

NGJARJET:

1877 - Thomas Edison demonstron fonografin pėr herė tė parė.
1899 - U themelua klubi futbollistik spanjoll FC Barcelona.
1910 - Patenta e parė pėr zbulimin e semaforit nė Shtetet e Bashkuara iu nda zbuluesit amerikan Ernest Sirrine.
1944 - Msakra nė Iseukaj, Caravajkė.
1944 - U ēlirua Shqipėria nga Gjermania naziste.
1945 - U shpall Republika Federale Popullore e Jugosllavisė.
1972 - Nolan Bushnell (bashkė themelues i kompanisė Atari) paraqiti lojėn Pong nė Andy Capp’s Tavern ė Sunnyvale, Calif.
1975 - Emri "Micro-soft" (pėr "microcomputer software") pėr herė tė parė u pėrdor nga Bill Gates nė letren drejtuar tek Paul Allen.
2005 - Partia e RE Komuniste Kroate (KPH) u themelua nėVukovar.

LINDJET:

1797 - Gaetano Donizetti, kompozitor italian
1803 - Gottfried Semper, ndėrtimtar gjerman
1803 - Christian Doppler, fizikant austriak
1898 - C. S. Lewis, shkrimtar irlandez
1932 - Jacques Chirac, politikan francez

VDEKJET:

1643 - Claudio Monteverdi, kompozitor italian
1852 - Ada King Lovelace, matematiciente britaneze dhe programeri i parė
1924 - Giacomo Puccini, kompozitor italian
1954 - Enrico Fermi, fizikant italian
1975 - Graham Hill, kampion i Formula 1

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1944 - Dita e Ēlirimit - Festė kombėtare nė Shqipėri


30 nėntor...

30 nėntori ėshtė dita e 334-tė e kalendarit gregorian (dita e 335-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 31 ditė.

NGJARJET:

1940 - Lucille Ball dhe Desi Arnaz u martuan nė Greenwich, Connecticut, ShBA.
1964 - U themelua The Universiteti i Patrasit
1966 - Barbadosi u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1967 - Jemeni u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1988 - Kohlberg Kravis Roberts & Co. bleu kompainė RJR Nabisco pėr 25.07 miliardė dollarė amerikan.
1989 - Antari i bordit tė Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, vritet nga njė sulm me bombė nga Red Army Faction.
1989 - Richard Mallory nga Palm Harbor, Florida bėhet vrasės serik, viktima e tijė e parė ėshtė Aileen Wuornos.
1995 - Pėrfundimi zyrtarė i operacionit luftarak Desert Storm
1998 - Deutsche Bank njofton pėr marrėveshjen me vlerė 10 miliard dollarė amerikan pėr blerjen e Bankers Trust duke krijuar institutin mė tė madhė financiarė nė botė.
2004 - Lion Air Flight 538 u rrėzua nė Surakarta, Central Java, Indonezi dhe la tė vdekur 26 njerėz.
2011 - Leka Zogu II nė bazė tė Statutit Mbretėror tė 1928, shpallet Pretendent i Fronit Mbretėror tė Shqiptarėve, pas vdekjes sė babait Leka Zogu I.

LINDJET:

1508. - Andrea Palladio, ndertimtar italian
1667. - Jonathan Swift, letarar anglez
1817. - Theodor Mommsen, politikan dhe historian gjerman
1835. - Mark Twain, letar amerikan
1869. - Gustaf Dalén, inxhinier dhe nobelist suedez
1870. - Frano Supilo, publicist kroat
1874. - Winston Churchill, politikan britanik
1889. - Edgar Douglas Adrian, mjek dhe nobelist britanez
1965 - Ben Stiller, aktor amerikan

VDEKJET:

1472 - Janus Pannonius, humanist, shkrimtar dhe diplomat kroat
1845 - Nils Gabriel Sefström, kimistbsuedez
1895 - Bogoslav Šulek, publicist dhe leksikograf kroat
1900 - Oscar Wilde, letrar irlandez
1957 - Marija Jurić Zagorka, gazetare dhe letrare kroate
1979 - Ante Premužić, inxhinier kroat
1990 - Norman Cousins, gazetar amerikan
2011 - Leka Zogu I, Pretendent i Fronit Mbretėror tė Shqiptarėve.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1966 - pavarėsia e Barbadosit
1944 - Lufta e Myēybabės


1 dhjetor...

1 dhjetori ėshtė dita e 335-tė e kalendarit gregorian (dita e 336-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 30 ditė.

NGJARJET:

1640 - Portugalia pavarėsohet nga Spanja dhe Joćo IV i Portugalisė bėhet mbret.
1976 - Antigua dhe Barbuda antarsohet nė OKB.
1982 - Nė Universitetin e Jutas, Barney Clark bėhet njeriu i parė tė cilit i vendoset zemėr artificiale.
1982 - Michael Jackson paraqiti albumin e dytė solo Thriller, i cili bėhe albumi m i shitur i tėgjitha kohėrave.
1988 - Dita Botėrore kundėr AIDS
1988 - Benazir Bhutto u zgjodh Kryeministre e Pakistanit.
1991 - Votuesit e Ukrainės nė referendumin e mbajtur miratuan ndarjen e Ukrainės nga Bashkimi Sovjetik.
1998 - Exxon njofton marrėveshjen nė vlerė 73.7 dollarė amerikan pėr bashkim me kompaninė Mobil pėr tė krijuar kompaninė e re Exxon-Mobil, kompania mė e madhe nė botė.
2001 - Trans World Airlines realizon fluturimin e fundit para blerjes nga American Airlines.

LINDJET:

1081 - Lgij i VI , mbret francez nga 1108 deri 1137
1893 - Ernst Toller, letrar gjerman
1929 - Alfred Moisiu, president i Shqipėrisė nga 2002 deri 2007
1932 - Antun Šoljan, letrar kroat
1935 - Woody Allen, regjisor dhe aktor amerikan
1935 - Ivica Šerfezi, kėngėautor dhe kėngėtar kroat
1945 - Bette Midler, kėngėtare dhe aktore amerikane

VDEKJET:

1521. - Lav i X., papė
1563. - Andrija Medulić, piktor kroat
1934. - Sergej Kirov, politikan sovjetik

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore kundėr AIDS-it


2 dhjetor...

2 dhjetori ėshtė dita e 336-tė e kalendarit gregorian (dita e 337-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 29 ditė

NGJARJET:

1409 - U hap Universiteti i Lajpcigut.
1804 - Nė Notre Dame Cathedral nė Paris, Napoleon Bonaparta e kurorėzon veten Perandori i Francės, perandori i parė pas qindra viteve.
1848 - Franz Josef I u bė Perandori i Austrisė.
1908 - Nė Kinė fėmiu dy vjeēar Pu Yi bėhet perandor i vendit.
1939 - Nė New York City u hap aeroporti La Guardia Airport.
1971 - Abu Dhabi, Ajman, Fujairah, Sharjah, Dubai dhe Umm Al Quwain formuan Emiratet e Bashkuara Arabe.
1976 - Fidel Castro bėhet president i Kubės duke zėvendėsuar presidentin Osvaldo Dorticós Torrado.
1990 - Kualicioni i udhėhequr nga kancelari Helmut Kohl fitoi zgjedhjet e para nė tėrė Gjermaninė qė nga viti 1932.
1993 - Mbreti kolumbian i drogės Pablo Escobar u vra nė Medellķn.
2005 - Van Tuong Nguyen u ekzekutua nė Singapor pėr trafikim tė drogės.

LINDJET:

1944 - Ibrahim Rugova presidenti i parė i Kosovės sė pavarur,
1952 - Visar Zhiti, shkrimtar shqiptar
1962 - Vlado Buēkovski, politikan maqedon
1981 - Britney Spears, kėngėtare amerikane
VDEKJET:

1547 - Hernįn Cortés, kompozitor spanjoll
1990 - Aaron Copland, kompozitor dhe dirigjent amerikan,

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1971 - pavarėsia e Emirateve tė Bashkuara Arabe

Zero Cool
03-12-13, 14:04
( 03.12 - 09.12)3 dhjetor...

3 dhjetori ėshtė dita e 337-tė e kalendarit gregorian (dita e 338-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 28 ditė.

NGJARJET:

1800 - U zhvillua Beteja nė Hohenlinden ku Austrianėt u mundėn.
1818 - Illinois bėhet shteti i 21-tė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės.
1917 - Pas gati 20 viteve planifikim dhe konstruktim hpet Quebec Bridge pėr trafik.
1973 - Programi Pioneer: Pioneer 10 emeton fotografitė e para nga afėt tė Jupiterit.
1992 - Dėrgohet SMS-ja e parė nė botė.
1999 - NASA humbė radio kontaktin me Mars Polar Lander pak momente para se anija tė hynte nė atmosferėn e Marsit.

LINDJET:

1447 - Bajaziti i II, sulltan i perandorisė Osmane
1800 - France Presheren, shkrimtar dhe jurist slloven
1857 - Joseph Conrad, prozator anglez me prejardhje polake
1889 - Isak Samokovlija, letrar boshnjak
1924 - John Backus, shkencėtar amerikan i kompjuterizmit
1930 - Jean-Luc Godard, regjisor filmi franko-zviceran
1960 - Daryl Hannah, aktore amerikane
1976 - Semir Devoli, futbollist boshnjak
1968 - Brendan Fraser, aktor kanadez
1981 - David Villa, futbollist spanjoll

VDEKJET:

2000 - Gwendolyn Brooks, shkrimtare amerikane
2011 - Sabri Godo, politikan, shkrimtar dhe skenarist shqiptar.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e OKB-sė pėr personat me aftėsi tė kufizuara


4 dhjetor...

4 dhjetori ėshtė dita e 338-tė e kalendarit gregorian (dita e 339-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 27 ditė

NGJARJET:

1859 - U themelua Mekteb-i Mülkiye.
1881 - U botua pėr hrė tė parė gazeta Los Angeles Times.
1942 - Holokausti: Nė Varshavė, Zofia Kossak-Szczucka dhe Wanda Filipowicz themelojnė organizatėn Żegota.
1945 - Masakra serbokomunistae nė fshatin Isaukė-Caravajkė tė Karadakut.
1951 - Mir Waiz Maulvi Muhammad Yusouf zgjedhet president i qeverisė Azad Kashmir.
1952 - Mjegull e ftoht bie mbi Londėr dhe pėrzihet me ajrin e ndotur dhe len tė vdekur sėpaku 12,000 njerėz gjat javėve dhe muajve rrjedhės.
1978 - Pa vrasjes sė kryetarit George Moscone, Dianne Feinstein bėhet gruaj e parė kryetare e qytetit San Francisco, California, ShBA (ishte nė detyrė gjer mė 8 janar, 1988).
1991 - U lirua gazetari amerikan Terry Anderson pas shtatė viteve zėnie rob nė Beirut. Ai ishte pengu i fundit dhe mė gjatė i mabjturi nė Lebanon.
1998 - U lėshua Unity Module, moduli i dytė i Stacionit Hapėsinor Ndėrkombėtar.

LINDJET:

1875 - Rainer Maria Rilke, poet
1886 - Wassily Kadinski, piktor
1915 - Eddy Heywood, komponist
1930 - Jim Hall, jazz-muzikant
1933 - Horst Buchholz, aktor
1945 - Rauf Dhomi, kompozitor dhe profesor e akademik shqiptar
1949 - Jeff Bridges, aktor

VDEKJET:

1679 - Thomas Hobbes, filozof anglez
1926 - Ivana Kobilica, piktor slloven
1137 - Lotar III. Sakson, mbret gjermano-romak
1933 - Stefan George, letrar gjerman
1954 - Ivo Paraē, skulptor kroat
1975 - Hannah Arendt, filozof gjerma
1993 - Frank Zappa, muzikant amerikan
2006 - Dushko Gruboroviē, shkrimtar dhe aktor kroat


5 dhjetor...

5 dhjetori ėshtė dita e 339-tė e kalendarit gregorian (dita e 340-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 26 ditė.

NGJARJET:

663 - U formua Kėshilli i Katėrt i Toledos.
1492 - Christopher Columbus u bė evropiani i parė qė ka shkelur nė ishullin Hispaniola.
1815 - Themelohet Maceió nė Brazil.
1893 - Paraqitja e parė e veturės elektrike.
1932 - Fizikani zviceran i lindur nė Gjermani, Albert Einstein fiton viėn e udhėtimit pėr nė Amerikė.
1944 - LDB: Aleatėt okupojnė qytetin Ravenna.
1945 - Flight 19 humbet nė Trekėndėshin e Bermudit.
1955 - E.D. Nixon dhe Rosa Parks udhėheqin bojkotin e njohur si Montgomery Bus Boycott.
1957 - Sukarno largon tėgjithė holandezėt nga Indonezia.
1989 - TGV Atlantique vendos rekordin e ri botėrorė nė shpejtėsi me 482.4 km/h.
2003 - Bombarduesit vetvrasės vrasisn sėpaku 46 njeėz nė njė sulm nė Rusi.
2008 - Federata Mikroneziane, njeh Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1782 - Martin Van Buren, ish-president i ShBA-ve.
1975 - Rei Hiroe, animator mangash
1901 - Werner Heisenberg, fizikant gjerman
1901 - Walter Elias (Walt) Disney, krijus i filmave tė animuar

VDEKJET:

749 - Shna Gjoni i Damaskut, senjtėr sirian
1791 - Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitor gjerman-austrian.
1975 - Hito Ēako, ushtarak shqiptar


6 dhjetor...

6 dhjetori ėshtė dita e 340-tė e kalendarit gregorian (dita e 341-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 25 ditė.

NGJARJET:

1877 - Pėr herė tė parė u botua Washington Post.
1916 - Bukureshti kapet nga Forcat Qendrore
1916 - David Lloyd George bėhet kryeministės i Britanisė.
1917 - Finlanda pavarėsohet nga Rusia.
1957 - Projekti Vanguard: Eksplodimi i Vanguard TV3 nė leshimin paraqet perpjekjen e ShBA-ve pėr tė nisur satelit nė orbitė rreth Tokės.
1969 - Meredith Hunter u vra nga Hells Angels nė Altamont Speedway nė California, ShBA.
1989 - Masakra École Polytechnique: Marc Lépine vret 14 vajza nė Montreal, Quebec.
1991 - Nė Kroaci Armata Popullore e Jugosllavisė bombardoi Dubrovnikun.
2008 - 2008 trazirat greke shpėrthejne per shkakun e vrasjes se njė pesėmbėdhjetė-vjeēari, Aleksandros Grigoropulos, nga njė oficer tė policise.

LINDJET:

1848. - Johann Palisa, astronom austriak
1932. - Nasiha Kapixhiq-Haxhiiq, shkrimtare boshnjake
VDEKJET:

326 - Shėn Nikolla, shenjtėr krishter
1998 - Akira Kurosawa, regjisor japonez.

FESTAT DHE JUBILETĖ:

1917 - pavarėsia e Filandės


7 dhjetor...

7 dhjetori ėshtė dita e 341-tė e kalendarit gregorian (dita e 342-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 24 ditė.

NGJARJET:

1917 - LPB: Shtetet e Bashkara i shpallėn luftė austro Hungarisė.
1941 - LDB: Kanada i shpall luftė Finlandės, Hungarisė, Rumanisė dheJaponisė.
1972 - Apollo 17, misioni i fundit Apollo pėr nė Hėnė, u lėshua. Ekipi bėri foton e njohur si "Mermeri i Kaltėr" pasi qė u larguan nga Toka.
1975 - Indonesia pushtoi Timorin Lindor.
1993 - Udhėtari Colin Ferguson vrau 6 njerėz dhe lėndoi 19 tjerė nė LIRR nė Nassau County, New York.
2001 - Albin Kurti pas nji presioni tė madh nderkombetar lirohet nga burgu i Pozharevcit.
2005 - Rigoberto Alpizar, udhėtar nė American Airlines Flight 924 i cili pretendonte gjola se ka bombė u vra nga air marshallėt nė Miami International Airport.

LINDJET:

1545 - Henrik Stuart, mbret skocez
1801 - Johann Nestroy, komediograf dhe aktor austriak
1928 - Noam Chomsky, filozof i SHBA-ve
1942 - Carla Thomas, kėngtare amerikane
1947 - Oliver Dragojeviq, kengėtar kroat
1949 - Zeqir Demi, doktor i pedagogjisė, shqiptarė nga Kosova
1984 - Robert Kubica, ngasės polak i Formule 1

VDEKJET:

1906 - Élie Ducommun, jurist zvicran


8 dhjetor...

8 dhjetori ėshtė dita e 342-tė e kalendarit gregorian (dita e 343-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 23 ditė

NGJARJET:

1609 - Biblioteca Ambrosiana hapė dhomėn e dytė tė leximit.
1659 - Qyteti meksikan Ciudad Juįrez u themelua nga Fray Garcķa de San Francisco.
1869 - Timothy Eaton themeloi kompaninė T. Eaton Co. Limited nė Toronto, Kanada.
1886 - U themelua Federata Amerikane e Punėtorėve nė Columbus, Ohio.
1980 - Mark David Chapman vret kėngėtarin John Lennon pėrballė The Dakota.
1987 - Frank Vitkovic vret 8 njerėz nė zyrat e Postės Australiane nė Melbourne, Australi dhe mė pas bėn vetvrasje.
1987 - Ndodhi Katastrofa ajrore Alianza Lima me 43 viktima.
1990 - Protestat studentore nė Tiranė. Protestė e parė antikomuniste nė Shqipėri. Dita e rinisė.
1998 - Vriten 81 njerėz nga njė grup i armatosur nė Algjeri.
2005 - Kapet nga policia spanjolle Ante Gotovina, gjeneral kroat i kėrkuar pėr krime lufte, nė Playa de las Américas, Tenerife, Spanjė.

LINDJET:

1944 - Vilhelme Vranari, historiane e gjeografisė dhe poete shqiptarė
1947 - Gregg Allman, muzikant amerikan
1949 - Ray Shulman, muzikant anglez
1950 - Dan Hartman, muzikant amerikan
1956 - Warren Cuccurullo, kitarist amerikan
1957 - Phil Collen, kitarist amerikan
1962 - Marty Friedman, kitarist amerikan
1963 - Greg Howe, kitarist amerikan
1966 - Sinéad O'Connor, muzikante irlandeze
1976 - Kotono Mitsuishi, dubluese japoneze
1973 - Corey Taylor, kėngėtar amerikan

VDEKJET:

1980 - John Lennon, muzikant anglez (The Beatles)
2004 - Dimebag Darrell, kitarist amerikan (Pantera)


9 dhjetor...

9 dhjetori ėshtė dita e 343-tė e kalendarit gregorian (dita e 344-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 22 ditė.

NGJARJET:

1892 - Klubet futbollistike "Newcastle East End" dhe "Newcastle West End" u bashkuan nė njė ekip Newcastle United F.C.
1897 - Marguerite Durand temeloi gazetėn ditore feministe La Fronde nė Paris, Francė.
1922 - Gabriel Narutowicz u zgjodh presidenti i parė i Polonisė.
1953 - General Electric lajmėroi se tėgjithė komunistėt do tė largohen nga puna.1961 - Tanganyika ^pavarėsohet nga Britania.
1990 - Lech Wałęsa u bė presidenti i parė nė Poloni i zgjedhur drejtpėrdrejtė.

LINDJET:

1608 - John Milton, letrar anglez
1868 - Fritz Haber, kimist dhe nobelist gjerman
1901 - Ödön von Horvįth, letrar austriak
1917 - Tomislav Neralić, operist kroat
1960 - Dobroslav Paraga, politikan kroat
1964 - Paul Landers, kompozitor gjerman
1972 - Tré Cool, kompozitor amerikan
1980 - Matthias Lanzinger, skiator austriak

VDEKJET:

1437 - Zhigmund Luksemburgu, mbret romak
1937 - Gustaf Dalén, fizikant Suedez dhe fitues i ēmimit Nobel pėr Fizikė.
2008 - Dražan Jerković, futbollist , reprezentues, trajner kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore kundėr korrupsionit.

Zero Cool
08-12-13, 14:06
( 10.12 - 16.12)10 dhjetor...

10 dhjetori ėshtė dita e 344-tė e kalendarit gregorian (dita e 345-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 21 ditė.

NGJARJET:

1817 - Mississippi bėhet shteti i 20tė i ShBA-ve.
1869 - Jomingu u jept grave tė drejtėn e votės.
1901 - Ndahet Ēmimi i parė Nobel.
1902 - Nė Tasmani grave ju jepet e drejta e votės.
1906 - Presidenti amerikan Theodore Roosevelt fitoi Ēmimin Nobel, dhe u bė amerikani i parė i cili fitoi kėtė ēmim.
1932 - Tailanda adapton kushtetutėn dhe bėhet monarki kushtetuese.
1948 - Asambleja e Pėrgjithshme e Kombeve tė Bashkuara nxori dhe shpalli Deklaratėn e Pėrgjithshme mbi tė Drejtat e Njeriut.
1963 - Aeroplani hapsinorė X-20 Dyna-Soar i Forave Ajrore tė ShBA-ve u ndėrpre nga Robert McNamara.
1990 - Plenumi Qendror i Partisė Punės sė Shqiprisė merr vendimin pė pluralizėm politik.
2005 - Unnur Birna Vilhjįlmsdóttir u zgjodh Miss Bota

LINDJET:

1815 - Ada King Lovelace,matematikene britaneze dhe programeri i parė
1830 - Emily Dickinson,shkrimtare amerikane
1870 - Adolf Loos, arqitekte Ēeko-austriake
1896 - Alfred Nobel, kimist suedez

VDEKJET:

1889 - Ante Kovaēiq,shkrimtar kroat, i rėndėsishėm pėr zhvillimin e realizmit nė Bballkanik.
1953 - Friedhelm Funkel, ish-futbollist dhe trajner gjerman
1999 - Franjo Tuđman, historian dhe politikan kroat
2005 - Eugene McCarthy, politikan amerikan
2006 - Augusto Pinochet, gjeneral dhe diktator qilean

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut


11 dhjetor...

11 dhjetori ėshtė dita e 345-tė e kalendarit gregorian (dita e 346-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 20 ditė.

NGJARJET:

1816 - Indiana u bė shteti i 19-tė i ShBA-ve.
1886 - Klubi futbollistik Dial Square FC nga Woolwich, Londėr qė mė vonė do tė njihet si Arsenal FC luan ndeshjen e parė duke fituar me rezultat 6-0 ndaj ekipit Eastern Wanderers.
1946 - U themelua UNICEF-i.
1958 - Upper Volta shpalli pavarėsi nga Franca dhe u bė republikė autonome nė komunitetin francez.
1961 - Melvin Calvin u nderua me Ēmimin Nobel nė kimi pėr procesin e fotosintezės.
1964 - Che Guevara mbajti fjalim nė asamblenė e Kombeve tė Bashkuara nė New York City. Njė terrorist i pa njohur gjatė fjalimit hodhi njė bombė drejt ndėrtesės.
1972 - Apollo 17 u bė misioni i gjashtė qė zbriti nė Hėnė.
1990 - Studentėt takohen me Presidentin e vendit,Ramiz Alinė. Ata i bėjnė tė ditur atij kėrkesat e tyre
1998 - Thai Airways, Airbus A310-200 u rrėzua afėr aeroportit Surat Thani Airport dhe la 101 tė vdekur.
2001 - Kina iu bashkua Organizatės Tregtare Botėrore.

LINDJET:

1803 - Hector Berlioz, kompozitor, shkrimtar dhe kritik francez.
1843 - Robert Koch, bakteriolog gjerman
1911 - Naguib Mahfouz, letrar egjiptian
1943 - Alain de Benoist, publicist dhe akademik francez

VDEKJET:

1918 - Ivan Cankar, letrar slloven
1995 - Miko Tripalo, politikan kroat dhe njeri nga udhėheqėsit e
Pranverės kroate


12 dhjetor...

12 dhjetori ėshtė dita e 346-tė e kalendarit gregorian (dita e 347-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 19 ditė.

NGJARJET:

1870 - Joseph H. Rainey nga Karolina Jugore u bė kongresmeni i parė i zi nė Shtetet e Bashkuara.
1911 - Delhi e zėvendėson Kalkutėn si kryeqytet i Indisė.
1917 - Nė Nebraska, Edward J. Flanagan themeloi Qytetin e Djemve si fshat farmerėsh pėr djemė.
1941 - LDB: Britania e Madhe i shpalli luftė Bullgarisė. Hungaria dhe Rumania i shpallėn luftė ShBA-ve. India i shpalli luftė Japonisė.
1963 - Kenia pavarėsohet nga Mbretėria e Bashkuar.
1979 - Rodezia pavarėsohet nga Zimbabve.
1982 - Rreth 30,000 gra u kapėn pėr duar pėr nė protestė duke formuar zinxhirin njerėzorė tė gjatė 14.5 km.
1990 - Themelohet Partia Demokratike e Shqipėrisė, partia e parė opozitare nė sistemin pluralist. Kryetar i saj zgjidhet Sali Berisha.
1991 - Federata Ruse pavarėsohet nga Bashkimi Sovjetik.

LINDJET:

1791 - Marija Luiza Austriake, gruaja e dytė e Napoleona I
1821 - Gustave Flaubert, letrar francez
1863 - Edvard Munch, piktor norvegjez
1866 - Alfred Werner, kimist zvicran
1915 - Frenk Sinatra, kėgėtar dhe aktor amerikan.
1925 - Ahmad Shamlou, gazetar dhe shkrimtar i Iranit
1940 - Dionne Warwick, kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1574 - Sulltan Selimi i II-tė , sulltan i prandorisė osmane
1760 - Andrija Kaēiq Mioshiq, shkrimtar kroat


13 dhjetor...

13 dhjetori ėshtė dita e 347-tė e kalendarit gregorian (dita e 348-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 18 ditė.

NGJARJET:

1642 - Abel Janszoon Tasman arrtiti nė Zelandėn e Re.
1937 - Japonia imperialiste fillon masakrat nė Nanjing, Kinė me pushtimin e qytetit.
1941 - LDB: Hungaria dhe Rumania i shpallėn luftė ShBA-ve.
1943 - LDB: 710 Bombardues tė ShBAve 8th Air Force sulmuan qytetin Kiel, Gjermani.
1959 - Archbishop Makarios u bė presidenti i parė i Qipros.
1951 - Margaret Thatcher (Roberts) u martua me Denis Thatcher nė City Methodist nė London.
1974 - Malta u bė republikė.
1982 - Tėrmet i fuqishėm gjashtė ballė ,sipas shkalles sė Rihterit, viktimizon 3000 veta dhe plagosė 2000 tėtjerė nė Jemen.
1983 - Turgut Ozal zgjidhet kryeminister i Turqisė, pas 30 vjet sundimi ushtarak.
1996 - Kofi Annan u zgjodh Sekretari Gjeneral i Kombeve tė Bashkuara.
2002 - Bashkimi Evropian shpalli se Qipro, Republika Ēeke, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Sllovakia dhe Sllovenia do tė bėhen anėtare qė nga 1 maji i vitit 2004.
2003 - U zu ish presidenti irakian Saddam Hussein afėr shtėpisė sė tij nė Tikrit.
2004 - Ish diktatori kilean, gjenerali Augusto Pinochet u vendos nė burg shtėpiak i akuzuar pėr 9 kidnapime dhe zhdukje.

LINDJET:

1521 - Siksto V Peretti, papė romak
1797 - Heinrich Heine, letrar gjerman
1869 - Henri Matisse, piktor francez.

VDEKJET:

1754 - Mahmud i I-rė, sultan i Perandorisė Osmane
1769 - Christian Fürchtegott Gellert, letrar gjerman
1935 - Victor Grignard, kimist francez
1944 - Vasilij Kandinski, piktor gjermano-rus
2010 - Richard Holbrooke, diplomat, redaktor reviste, autor dhe bankier
amerikan.


14 dhjetor...

14 dhjetori ėshtė dita e 348-tė e kalendarit gregorian (dita e 349-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 17 ditė.

NGJARJET:

1822 - Kongresi i Veronės, takimi i fundit i fuqive tė Aleancės sė Shenjtė dhe Britanisė mbyllet me ndėrhyrjen pėr tė parandaluar njė ndėrhyrje tė mundshme ndaj Spanjės revolucionare.
1911 - Roold Amundsen, eksplorator norvegjez, sė bashku me shokė tė tij bėhen tė parėt qė arrijnė nė Polin e Jugut, 35 ditė pėrpara Kapiten Skotit.
1920 - Fataliteti i parė, nė historinė e fluturimeve civile pėr pasagjerė, ndodhi kur njė aeroplan rrėzohet mbi njė shtėpi nė Krikellnd tė Londrės duke shkaktuar vdekjen e dy pasagjerėve dhe dy anėtareve tė ekuipazhit.
1939 - Lidhja e Kombeve pėrjashton Bashkimin Sovjetik pėr shkak tė agresionit tė tij, ndaj Finlandės.
1962 - Sonda kozmike "Mariner II" filloi tė dėrgojė nė tokė informacionet e para tė njeriut nė njė planet tjetėr, nga planeti Afėrdita.
1967 - Shkencėtarėt e Universitetit kryen izolimin e acidit ADN nga njė virus i futur nė njė epruvete prove.
1993 - Bashkimi Evropian vendos marrėdhėnie diplomatike me Afrikėn e Jugut. Ky ishte akti i fundit i nje politike tė re tė bashkėpunimit pas shume vitesh izolimi.
1995 - Udhėheqėsit e ish-Jugosllavisė nėnshkruajnė nė Paris traktatin e Paqes mbi Bosnjėn. Nė kėtė mėnyrė iu dha fund konfliktit mė tė rėndė nė Evropė qysh nga mbarimi i Luftės sė Dytė Botėrore dhe iu hap rrugė mijėra trupave tė NATO-s pėr tė lėvizur drejt kėtij vendi tė caktuar.
1996 - Afro 150 studentė nga Novi Sad (nė veri tė Serbisė) arritėn nė Beograd, pas njė marshimi 80 km tė gjatė, nė mbėshtetje tė qindra-mijėra opozitarėve, tė cilėt kanė manifestuar ēdo ditė nė rrugėt e kryeqytetit.
1998 - Njė filipinas, i dėnuar pėr vrasjen e njė ēifti amerikan gjatė njė grabitje nė Arabinė Saudite, u ekzekutua nė Riad. Ekzekutimi e ēon nė 27 numrin e personave tė ekzekutuar gjatė kėtij viti nė Arabinė Saudite.

LINDJET:

1503 - Nostradamusi - Astrolog dhe profecist francez. Nė vitin 1555 ai publikoi librin e tij tė famshėm tė profecive tė titulluar "Shekuj".
1546 - Tajko Brahe - Astronom danez. Ai bėri zbulime shumė tė rėndėsishme qė ndihmuan nė zhvillimin e astronomisė shkencore moderne.
1936 - Servet Pėllumbi, politikan shqiptar
1979 - Adelina Ismajli - Kėngėtare
1988 - vanessa hudgens - Aktore , kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1799 - George Washington - Presidenti i parė i Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nė vitet (1789-1797). Ai tregoi aftėsitė e tij drejtuese nė luftėn Amerikane pėr pavarėsi.
1985 - Andrei Sakarov - Fizikant i njohur sovjetik, i cili u ngrit kundėr Kremlinit nė mbrojtje tė tė drejtave tė njeriut dhe tė lirisė politike.
1990 - Friedrich Dürrenmatt, letrar zvicerran
2006 - Đuro Pulitika, piktor kroat


15 dhjetor...

15 dhjetori ėshtė dita e 349-tė e kalendarit gregorian (dita e 350-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 16 ditė

NGJARJET:

2011 - Pėrfundon misioni ushtarak amerikan nė Irak, i nisur qė prej vitit 2003.

LINDJET:

1832 - Gustave Eiffel, konstruktor francez
1852 - Antoine Becquerel, fizikant , nobelist francez
1949 - Don Johnson, aktor amerikan
1952 - Allan Simonsen, futbollist danez
1956 - William Orbit, kompozitor dhe producent anglez
1970 - Michael Shanks,aktor kanadez

VDEKJET:

120 - U martirizua nė Romė Shėn Elefteri, “episkop i Vlorės dhe i Ilirikut” dhe nėna e tij Anthia.
1932 - Josip Vancash, arkitekt bosjnjako-kroat
1942 - Faik Konica, publicist, figurė politike dhe shkrimtar shqiptar
1962 - Ibrahim ef. Fejiq, reisu-l-ulema i B dhe H
1966 - Walt Disney, krijus i filmave tė animuar
2000 - Haris Brkiq, basketbollist boshnjak


16 dhjetor...

16 dhjetori ėshtė dita e 350-tė e kalendarit gregorian (dita e 351-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 15 ditė.

NGJARJET:

1770 - Ludwig van Beethoven - Kompozitor gjerman.
2011 - Jyoti Amge hyn nė rekordet Guiness si gruaja mė e shkurtėr nė botė, ajo ėshtė vetėm 62,8 cm e gjatė dhe ėshtė 18 vjeēe.
2011 - Kastriot Islami deputeti i PSSH-sė pėrjashtohet nga partia.

LINDJET:

1770. - Ludwig van Beethoven, kom[ozitor gjerman
1857. - Edward Emerson Barnard, astronom amerikan
1901 - Margaret Mead, antropolog amerikan
1922 - Cy Leslie,
1926 - James McCracken,
1927 - Randall Garrett,
1928 - Philip K. Dick,
1929 - Nicholas Courtney,
1932 - Rodion Shchedrin,
1934 - Elgin Gay Baylor,
1936 - Morris Dees,
1937 - Joyce Bulifant,
1938 - Frank Deford,
1938 - Liv Ullmann,
1941 - Lesley Stahl,
1943 - Steven Bochco,
1943 - Tony Hicks,
1945 - Patti Deutsch,
1945 - Bobby George,
1945 - Yukio Hattori,
1946 - Benny Andersson,
1946 - Trevor Pinnock,
1947 - Ben Cross,
1947 - Vincent Matthews,
1948 - Christopher Biggins,
1949 - Billy Gibbons,
1950 - Claudia Cohen,
1950 - Roy Schuiten,
1951 - Robben Ford,
1952 - Joel Garner,
1952 - Francesco Graziani,
1955 - Xander Berkeley,
1960 - Pat Van Den Hauwe,
1961 - Bill Hicks,
1961 - Jon Tenney,
1962 - Maruschka Detmers,
1963 - Benjamin Bratt,
1963 - Jeff Carson,
1963 - James Mangold,
1964 - Heike Drechsler,
1964 - Georgie Parker,
1964 - Billy Ripken,
1965 - Melanie Sloan,
1965 - Nancy Valen,
1966 - Clifford R. Robinson
1966 - Dennis Wise,
1967 - Donovan Bailey,
1967 - Miranda Otto,
1971 - Michael McCary,
1971 - Paul van Dyk,
1972 - Angela Bloomfield,
1972 - Charles Gipson,
1972 - Zeljko Kalac,
1973 - Themba Mnguni,
1973 - Scott Storch,
1974 - Frida Hallgren,
1975 - Valentin Bădoi,
1975 - Nawo Kawakita,
1975 - Benjamin Kowalewicz,
1975 - Jonathan Scarfe,
1977 - Éric Bélanger,
1977 - Sylvain Distin
1978 - Gunter Van Handenhoven,
1978 - Kaine,
1979 - Mihai Trăistariu,
1979 - Jessie Ward,
1979 - Trevor Immelman,
1981 - Flo Rida,
1981 - Anna Sedokova,
1981 - Took Leng How,
1981 - Gareth Williams
1982 - Garnon Davies,
1983 - Kelenna Azubuike,
1983 - Danielle Lloyd,
1983 - Antrel Rolle,
1985 - Keita Tachibana,
1987 - Hallee Hirsh,
1988 - Anna Popplewell
1995 - Eliron Kryeiu

VDEKJET:

1859 - Wilhelm Grimm, letrar dhe filolog gjerman
1921 - Camille Saint-Saėns, kompozitor francez
1965 - William Somerset Maugham, dramaturg anglez.
2011 - Shimpazeja Booie ylli i kopshtit zoologjik tė Kalifornisė, ishte i njohur pėr publikun sepse pinte duhan.

Zero Cool
16-12-13, 17:53
( 17.12 - 23.12)17 dhjetor...

17 dhjetori ėshtė dita e 351-tė e kalendarit gregorian (dita e 352-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 14 ditė.

NGJARJET:

1903 - Vėllezėrit Wright arritėn tė ftuturojnė me avionin e tyre Flayer dhe tė kalojnė 37 nė ajr.. Fluturimi ka zgjatė vetėm 37 sekonda.
1989. - Nė Rumani shperthyen demonstratat masive kunder regjimit te diktatorit Nicolae Ceauşescu,nė ė cilat humbėn jetėn 1.000 njerėz.

LINDJET:

1778 - Humphry Davy, kimist britanez
1873 - Ford Madox Ford, letrar anglez
1916 - Esad Mekuli, shkrimtar shqiptarė
1965 - Damir Uzunoviq, letrar boshnjak
1975 - Mayuko Aoki, dubluese japoneze

VDEKJET:

1830 - Simón Bolķvar, udhėheqės dhe ushtarak
1919 - Pierre-Auguste Renoir, piktor francez
1957 - Jagoda Truhelka, letrare kroate
1969 - Artur da Costa e Silva, kryetar dhe politikan brazilian
1973 - Charles Greeley Abbot, astrofizicient amerikan18 dhjetor...

18 dhjetori ėshtė dita e 352-tė e kalendarit gregorian (dita e 353-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 13 ditė.

LINDJET:

1878 - Josif Stalin, politikan rus
1913 - Willy Brandt,politikan gjerman dhe kancelar i Gjermanisė nga 1969. deri 1974.
1980 - Christina Aguilera ,kėngėtare Americane

VDEKJET:

1737 - Antonio Stradivari, prodhues italian e violinave .
1803 - Johann Gottfried Herder, letrar gjerman
1980 - Dobriša Cesariq, shkrimtar kroat
1981 - Vrau veten kryeministri i Shqipėrisė, Mehmet Shehu19 dhjetor...

19 dhjetori ėshtė dita e 353-tė e kalendarit gregorian (dita e 354-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 12 ditė.

NGJARJET:

1187 - Paolo Scolari u shpall pap me emrin Clementi III
1907 - 239 minatorė humben jeten nė njė eksplodim n xehrorėn Jacobs Creek,nė Pennsylvania
1941 - Adolf Hitler e shkarkon gjeneraln Walther von Brauchitsch dhe merr komandėn ushtarake.
1972 - Apollo 17 kthehet nė Tokė.
1984 - Britania e Madhe dhe Kina nėnshkruajn marrveshjen pėr kthimin e Hon Kongut Kinės 1997.
1996 - Suedia antarsohet nė Schengen

LINDJET:

1814 - Jean Högqvist, aktor suedez
1852 - Albert Abraham Michelson, fizikan amerikan me prejardhje polake
1893 - Harry Blomberg, shkrimtar suedez
1901 - Rudolf Hell, hulumtues gjerman ( faksin dhe skanerin me ngjyra)
1902 - Ralph Richardson, aktor britanez
1904 - B.T. Ranadive, politikan indian
1915 - Edith Piaf, kėngėtare franceze
1925 - Tankred Dorst, dramaturg gjerman
1933 - Cicely Tyson, aktor amerikan
1935 - Gösta Bredefeldt, aktor dhe dramaturg suedez
1940 - Phil Ochs, kompozitor dhe kėngėtar amerikan
1944 - Richard E. Leakey, antropolog britanez
1944 - Anastasia Vertinskaja, aktore ruse
1944 - Zaln Yanovsky, muzikant amerikan
1946 - Robert Urich, aktor amerikan
1956 - Jens Fink-Jensen, shkrimtar dhe kompozitor danez
1972 - Alyssa Milano, aktore amerikane
1974 - Jasmila Zhbaniq, regjisore e B dhe H (boshnjake)
1975 - Michiel van den Bos, kompozitor holandez
1980 - Jake Gyllenhaal, aktor amerikan.
1987 - Aaron Renfree, muzikant britanez.

VDEKJET:

01 - Anastasius I, papa 399-401
1075 - Edith od Wessex, mbretėreshė britaneze
1370 - Urban V, papa 1362-1370
1848 - Emily Brontė, letrare angleze
1851 - William Turner, artist britanez
1898 - Sir Francis Napier, politikan britanez
1940 - Kyösti Kallio, Kryetar finlandez 1937-1940.
1953 - Robert Millikan, fizikan amerikan
1954 - Frans G. Bengtsson, shkrimtar suedez
1964 - Arne Lindblad, aktor suedez
1996 - Marcello Mastroianni, aktor amerikan
1997 - Saga Sjöberg, aktore suedeze
2003 - Hope Lange, aktor amerikan
2004 - Herbert C Brown, kimist amerikan fitues i Ēmimit Nobel 1979.
2004 - Renata Tebaldi, kėngėtare operiste italiane
2004 - Abdul Tebazalwa, boksier i Ugandės

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

2009 - Liberalizimi i vizave pėr, Maqedoninė, Serbinė dhe Malin e Zi.20 dhjetor...

20 dhjetori ėshtė dita e 354-tė e kalendarit gregorian (dita e 355-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 11 ditė.

NGJARJET:

1924 - Adolf Hitler ėshtė liruar nga burgimi pas njė vit, (ka qenė i dėnuar me 5 vite)
1973 - ėshtė varė kryeministri spanjol Louis Carrero Blanco nė Madrid
1989 - trupat e SHBA-ve hyjnė nė Panama pėr ta rrėzuar nga pushteti regjimin e Manuel Noriega
2000 - U krijua prej Dritan Hoxhės televezioni shqiptar Top Channel.
2005 - Me VKM 801 nė Durrės krijohet Universiteti Aleksandėr Moisiu.

LINDJET:

1832 - Haxhi Zeka, luftėtar shqiptar
1838 - Edwin Abbott Abbott, shkrimtar anglez

VDEKJET:

217 - Zephyrinus, papė 198-217
1552 - Katharina von Bora, reformator gjerman dhe gruaja e Martina Lutherit
1937 - Erich Ludendorff, gjeneral gjerman nė Luftėn e Parė Botėrore.
1954 - James Hilton, shkrimtar britanik
1968 - John Steinbeck, shkrimtar amerikan, Nobelist 1962
1982 - Arthur Rubinstein, pianist polako-amerikan
1994 - Dean Rusk,minister i punėve tė jashtme tė SHBA-ve 1961–1969
1996 - Carl Sagan, shkrimtar dhe astronom amerikan21dhjetor...

21 dhjetori ėshtė dita e 355-tė e kalendarit gregorian (dita e 356-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 10 ditė.

NGJARJET:

1990 - Qeveria e Shqiprisė urdheron heqjen e te gjitha simbolet dhe bustet dhe permendoret e Stalinit.

LINDJET:

1804 - Benjamin Disraeli, skrimtar dhe politikan britanez
1815 - Thomas Couture, artist francez
1853 - Isolde Kurz, letrare gjermane
1878 - Jan Lukasiewicz, filozof dhe matematicient
1879 - Josif Visarionaviē Stalin, udheheqes i Bashkimit Sovjetik, nga 1922 deri ne 1953 (v. 1953).
1892 - Walter Hagen, sportist amerikan
1912 - Brita Appelgren, aktore suedeze
1914 - Gunnar Lundén-Welden, kompozitor suedez
1914 - Ivan Generaliq, piktor kroat
1917 - Heinrich Böll, shkrimtar gjerman Nobelist 1972
1918 - Kurt Waldheim, politikan austriak, kryetar i Austrisė nga 1986–1992, dhe sekretar gjeneral OKB1972-1981
1919 - Ove Sprogųe, aktor danez
1921 - Britta Holmberg, aktore suedeze
1926 - Erik Bergman, kompozitor suedez
1930 - Kalevi Sorsa, politikan finlandez
1935 - John G. Avildsen, producent dhe regjisor amerikan
1937 - Jane Fonda, aktore amerikane
1938 - Bedri Myftari, shkrimtar shqiptar
1940 - Frank Zappa, kompozitor, muzikant amerikan
1941 - Ingrid Dahlberg, regjisor dhe producent suedez
1942 - Hu Jintao, Kryetar i Kines 2003-
1943 - Lena Bergman, aktore suedeze
1943 - Jack Nance, aktor amerikan
1946 - Carl Wilson, muzikant amerikan dhe anėatrė The Beach Boysa
1947 - Paco de Lucia, gitarist spanjol
1948 - Samuel L. Jackson, aktor amerikan
1948 - Anneli Martini, aktore suedeze
1954 - Chris Evert, teniser amerikan
1963 - Govinda, aktor dhe politikan indian
1969 - Julie Delpy, aktore franceze
1970 - Stefan Löfgren, hendbollist suedez

VDEKJET:

1907 - Klara Hitler, e ėma e Adolf Hitlerit22 dhjetor...

22 dhjetori ėshtė dita e 356-tė e kalendarit gregorian (dita e 357-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 9 ditė

NGJARJET:

1989 - Mbahet Kuvendi themelues i LDK-sė .

LINDJET:

1903 - Odhise Paskali, skulptor shqiptarė
1905 - Abdurrahim Buza, piktorė shqiptarė
1911 - Wiola Brunius, aktore suedeze
1924 - Marianne Stjernqvist, aktore suedeze
1935 - Semka Sokoloviq-Bertok, aktore boshnjake
1947 - Mexhida Kreso, politikane boshnjake
1949 - Maurice Gibb, kėgėtar britanez, The Bee Gees
1949 - Robin Gibb, kėgėtar britanez, The Bee Gees
1950 - Zijah Sokoloviq, regjisor dhe aktor boshnjak
1957 - Anders Eklund, bokser suedez
1968 - Richey James Edwards, muzikant britanez, Manic Street Preachers 1988-1995
1969 - Mats Lilienberg, futbollist suedez
1972 - Vanessa Paradis, kėgėtare franceze
1975 - Crissy Moran, aktore pornografike

VDEKJET:

1603 - Mehmeti i III, sulltan Perandorisė Osmane
1942 - Franz Boas, antropolog amrikan23 dhjetor...

23 dhjetori ėshtė dita e 357-tė e kalendarit gregorian (dita e 358-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 8 ditė.

NGJARJET:

1989 - Nė Prishtinė u mbajt Kuvendi themelues i LDK-sė
1990 - Slovenia me plebiscit u ddeklarua pėr ndarje nga RSF e Jugoslavisė

LINDJET:

1777 - Aleksandar I, car rus
1790 - Jean-Franēois Champollion, egiptolog francez
1889 - Nils Lundell, aktor suedez
1893 - George Schnéevoigt, regjisor danez
1902 - Nils Holmberg, gazetar dhe politikan suedez
1907 - Alice Skoglund, aktore suedeze
1909 - Maurice Denham, aktor britanez
1912 - Gene Kelly, aktor amerikan
1918 - Helmut Schmidt, politikan , kancelar gjerman 1974-1982.
1920 - Erik Molin, aktor suedez
1921 - Adil-beg Zulfikarpashiq, bisnismen dhe bamirės boshnjak
1925 - Anders Dahlgren, politikan suedez , premier 1981
1940 - Jorma Kaukonen, gitarist dhe muzikan amerikan Jefferson Airplane

Zero Cool
26-12-13, 14:25
( 24.12 - 30.12)24 dhjetor...

24 dhjetori ėshtė dita e 358-tė e kalendarit gregorian (dita e 359-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 7 ditė.

NGJARJET:

1046 - Suidger Klement i II-tė bėhet papė.
1294 - Benedetto Caetani bėhet papė me emrin Bonifac VIII.
1777 - detari anglez James Cook zbuloi ishullin Kiritimati nė Oqeanin Paqėsorė qendrorė..
1871 - Premiera e operės Aida, Giuseppe Verdi
1924 - Shqipėria bėhet Republikė
1951 - Themelohet Libia nga kolnitė italiane Cyrenaika, Tripolitania dhe
1998 - Beteja e LLapashticės - Njė ndėr mė tė vėshtirat ne LLap ku u vran shumė dėshmor (Isa Havolli, Bedri Ahmeti) etj.

LINDJET:

1740 - Anders Johan Lexell, astronom dhe shkencėtar finlandez
1761 - Selim i III, sulltan i Perandorisė Osmane
1812 - Karl Eduard Zachariae, ekspert gjerman i luftės
1818 - James Prescott Joule, fizikant britanike
1822 - Charles Hermite, matematikanė francez
1838 - John Morley, shkrimtar dhe politikan britanike
1845 - Fernand Cormon, artist francez
1861 - Rudolf Arborelius, arkitekt suedez
1868 - Emanuel Lasker, shahist dhe matematikanė gjerman
1884 - Carl-Harald, aktor suedez
1905 - Howard Hughes, producent amerikan
1906 - Joseph Höffner, kardinal gjerman
1907 - Cab Calloway, muzikant amerikan
1910 - Fritz Leiber, shkrimtar amerikan
1914 - Herbert Reinecker, shkrimtar gjerman
1922 - Ava Gardner, aktore amerikane
1925 - Karl-Erik Stark, aktor suedez
1929 - Mary Higgins Clark, shkrimtar amerikan
1931 - Mauricio Kagel, kompozitor argjentinas
1931 - Jill Bennett, aktor amerikan
1933 - Eva Engström, aktore dhe shkrimtare suedeze
1934 - Stjepan Mesić, politikan dhe kryetar kroat
1945 - Nicholas Meyer, shkrimtar, regjisor dhe producent amerikan
1983 - Irina Krush, shahiste amerikane
1995 - Eda Agushi,nxense ne shkollen fillore "Selami Hallaqi" Gjilan

VDEKJET:

1486 - Ericus Olai,historian suedez
1524 - Vasco da Gama, detar dhe hulumtues portugez
1850 - Frédéric Bastiat, shkrimtar francez
1863 - William Makepeace Thackeray, letrar anglez
1927 - Vladimir Bechterev, neurolog rus
1935 - Allan Berg, kompozitor austriak
1938 - Bruno Taut, arkitekt gjerman
1942 - Bertil Schedin, aktor suedez
1957 - Norma Talmadge, aktore amerikane
1973 - Nils Johannisson, aktor suedez
1975 - Bernard Herrmann, kompozitor amerikan
1982 - Louis Aragon, shkrimtar francez
1984 - Peter Lawford,aktor britanik
1986 - Gardner Fox, shkrimtar amerikan
1987 - M.G. Ramachandran, politikan indian
1992 - Mimmo Wåhlander, aktor suedez
1994 - John Osborne, dramaturg britanik
1997 - Toshirō Mifune, aktor japonez


25 dhjetor..

25 dhjetori ėshtė dita e 359-tė e kalendarit gregorian (dita e 360-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 6 ditė.

NGJARJET:

1932 - Tėrmet nė Gansuu , Kinė dhe shkton vdekjen e 70 000 njerzve.

LINDJET:

1942 - Sejfulla Myftari, aktor humorist shqiptar
1995 - Mimmi Sandén, kėngėtare Suedeze.

VDEKJET:

1977 - Charlie Chaplin, aktor amerikan me prejardhje britaneze
1990 - Dhimitėr Ēani, skulptor shqiptar

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Krishtlindja - Festė fetare e krishterė.
(Ri)lindja e Sol Invictus. Festa dimėrore kushtuar perėndisė sė diellit nė Perandorinė Romake qė nga viti 274.
Dita e Quaid-e-Azamit - Pakistan.
Dita e Kushtetutės - Taivani nis tė qeveriset nga Republika e Kinės.
Dita e festės sė Anastasisė sė Sirmiumit.26 dhjetor…

26 dhjetori ėshtė dita e 360-tė e kalendarit gregorian (dita e 361-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 5 ditė.

NGJARJET:

1968. - Nė kuvendin federativ tė RSFJ u aprovuan amandametet nė kushtetutė, me tė cilėn zgjerohet autonomia dhe ato fitojnė statusin e ngjajshėm me at tė republikave. Krahinat fituan kushtetutėn krahinore . Krahina e Kosovės dhe Metohisė e mer emrin Kosovė.

LINDJET:

1791 - Charles Babbage, matematicient , ēpikes dhe ekonomist anglez
1891 - Henry Miller, letrar amerikan
1893 - Mao Zedong, politikan dhe kryetar kinez
1955 - Zlatko Lagumxhija, politikan i Bosnnjes dhe Hercegovinės
1956 - Noel Malcolm, shkrimtar, historian, poliglot dhe gazetar britanik

VDEKJET:

1867 – Jožef Koshiq shkrimta, historian, etnolog slloven
1977 - Howard Hawks, regjisor filmi amerikan
2006 - Gerald Rudolph Ford, jr., kryetari i 38 amerikan27 dhjetor…

27 Dhjetori ėshtė dita e 361-tė e kalendarit gregorian (dita e 362-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 4 ditė.

NGJARJET:

1945. - u themelu Banka Botėrore
1945. - Korea ėshtė ndarė nė dy shtete nė Korenė Jugore dhe Korenė Veriore
2007. - Nė Rawalpindi, Pakistan nga njė atentat u vra udhėheqja e opozitės dhe ish kryetarja e qeverisė Pakistaneze Benazir Bhutto.

LINDJET:

1571 - Johannes Kepler, matematikan gjerman, filozof, astronom, astrolog dhe specialist i optikės.
1822 - Louis Pasteur, kimist dhe biolog francez
1896 - Carl Zuckmayer, letrar gjerman
1899 - Lasgush Poradeci, poet dhe shkrimtar shqiptar.
1901 - Marlene Dietrich, aktore dhe kegetare gjermano-amerikane
1934 - Larisa Latinjina, gjimnaste sovjetike
1940 - William Cliff, shkrimtar belg

VDEKJET:

1923 - Gustave Eiffel, konstruktor francez
1927 - Hafiz Sulejman ef. Saraq, reisu-l-ulema boshnjak
2007. - Nė Rawalpindi, Pakistan nga njė atentat u vra udhėheqja e opozitės dhe ish kryetarja e qeverisė Pakistaneze Benazir Bhutto.28 dhjetor…

28 dhjetori ėshtė dita e 362-tė e kalendarit gregorian (dita e 363-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 3 ditė.
NGJARJET:
1908 - Tėrmet nė Messina nė Sicili (Itali), shkaktoi 75 000 viktima.
1981 - Nė Norfolk (SHBA) u lind Elizabeth Jordan Carr, beba e parė amerikane "nga epruveta"

LINDJET:

1856 - Woodrow Wilson - Ish-presidenti i ShBA.
1922 - Stan Lee - Karikaturist nga ShBA.

VDEKJET:

1650 - Bartol Kashiq, linguist dhe shkrimtar kroat
1703 - Mustafa II, sulltan i mbretėrisė osmane
1925 - Sergej Jesenjin, shkrimtar rus
1959 - Ante Paveliq, politikan themelues i Lėvizjes ustashe
1963 - Paul Hindemith, njemački kompozitor
1993 - William L. Shirer,gazetar dhe historian amerikan
2004 - Susan Sontag, letrare amerikane29 dhjetor…

29 dhjetori ėshtė dita e 363-tė e kalendarit gregorian (dita e 364-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 2 ditė.

NGJARJET:

1911 - Mongolia shpalli pavarėsinė

LINDJET:

1800 - Charles Goodyear, shpikės amerikan
1808 - Andrew Johnson, presidenti i 17-tė i SHBA-sė

VDEKJET:

1926 - Rainer Maria Rilke, shkrimtar austriak
1981 - Miroslav Krlezha, letrar dhe enciklopedist kroat30 dhjetor...

30 Dhjetori ėshtė dita e 364-tė e kalendarit gregorian (dita e 365-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 1 ditė.

NGJARJET:

1903 - Zjarr nė teatėr tė Chicagos (SHBA), 600 viktima
1922 - Vladimir Iliq Lenjin themelon Bashkimin Sovjetik
1953 - Pėrherė tė parė del nė shitje Televizori me ngjyra.
1993. - Izraeli dhe Vatikani, vendosėn mardhėnjet diplomatike.

LINDJET:

1673 - Ahmed i III-tė, sulltan i Perandorisė Osmane
1819 - Theodor Fontane, gazetar dhe letrar gjerman
1865 - Rudyard Kipling, letrar anglez
1895 - Hamza Humo, letrar boshnjak
1905 - Danil Harms, letrar rus
1980 - Eliza Dushku - Aktore Amerikane-Shqiptare-Daneze.
1982 - Kristin Kreuk, aktore amerikane

VDEKJET:

1691 - Robert Boyle, kimist anglez
1944 - Romain Rolland, dramaturg dhe muzikolog
1947 - Tefta Tashko Koēo, kėngėtare lirike dhe e muzikės qytetare shqipatare, Artiste e Popullit, lindur 1910
1947 - Alfred North Whitehead, filozof britanezo-amerikan
1968 - Trygve Lie, politikan norvegjez
2006 - Sadam Husein, diktator irakian

Zero Cool
26-12-13, 14:31
( 31.12 - 06.01 )31dhjetor

31 Dhjetori ėshtė dita e 365-tė e kalendarit gregorian (dita e 366-t nė vitin e brishtė) - kėshtu qė deri nė fund tė vitit kanė mbetur edhe 0 ditė.

NGJARJET:

2006 - Festat Viti i Ri dhe Bajrami i Vogėl binė tė njėjtėn ditė.
1999. - SHBA-tė dorzuan infrastrukturėn dhe administrimin e Kanalit tė Panamasė, shtetit tė Panamasė
2008 - Nė fshatin Llabunishtė tė Komunės sė Strugės u organizua njė manifestim solemn me rast tė ndėrrimit tė emrit sė Shkollės Fillore prej nė SH.F "Marshall Tito" nė SH.F "Murat Labėnishti" ku morrėn pjesė mė shumė se 5000 qytetar

LINDJET:

1981 - Delta White, aktore pornografike


1 janar

1 janari ėshtė dita e parė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 364 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1863: Abraham Linkoln fjalimi i njohur , "pė tė drejta tė barabarta" gjate luftes qytetare amerikane.
1880: fillimet e punės nė Kanalin e Panamasė.
1893: Japonia pranon kalendarin grgorian
1960: Pavarėsimi i Kamerunit

LINDJET:

Para shekullit tė XVIII (18)

766: ʿAlī ibn Mūsā al-Ridā, klerik iranian
1424: Ludwig IV., princ gjerman
1430: Alexander VI., papa
1449: Lorenzo de Medici, politikan italiane i qytetit Firenze
1484: Ulrich Zwingli, themelues zvicerane e Kishės Reformuar
1492: Silvestro Ganassi, kompozitor italian
1502: Gregor XIII., papa dhe iniciator tė kalendarit Gregorian
1504: Caspar Cruciger der Ältere, teolog dhe reformator gjerman
1554: Ludwig der Fromme, hercogu i Württembergit
1557: Stephan Bocskai, princ hungarės
1584: Johann Camman, avokat gjerman
1600: Heinrich von Brockdorff, oficer dhe politikan gjerman
1604: Gottfried Olearius, Teolog gjerman
1606: Siegmund Wiprecht von Zerbst, zyrtarė dhe politikanė gjerman
1618: Bartolomé Esteban Murillo, piktor spanjoll
1628: Christoph Bernhard, kompozitor dhe dirigjent gjerman
1635: Anthonius Lucius, dijetar dhe profesor gjerman
1638: Antoinette Deshouličres, poete dhe filozofe franceze
1638: Go-Sai, perandor japanez
1684: Arnold Drakenborch, Filolog holandez
1655: Christian Thomasius, jurist dhe filozof gjerman
1697: Joseph Franēois Dupleix, guvernator i pėrgjithshėm francez nė Indi

Shekulli XVIII (18)

1711: Franz Freiherr von der Trenck, oficer austriak
1714: Kristijonas Donelaitis, shkrimtar dhe pastor prusian
1732: Julie Bondeli, saloničre zviceran
1732: Johann Friedrich von Ryhiner, burrė shteti dhe gjeograf zviceran
1735: Paul Revere, ushtardhe luftėtar i lirisė amerikan
1745: Anthony Wayne, gjeneral amerikan
1748: Giovanni Furno, kompozitor italian
1748: Matthias Ludwig Leithoff, mjekė gjerman
1763: Leopold Wilhelm von Dobschütz, gjeneral dhe pronar i tokės prusian
1766: Antoine-Vincent Arnault, shkrimtar frėnqez
1766: Georg Philipp Schmidt von Lübeck, mjekė, shėrbyesit civil dhe poet gjerman
1767: Maria Edgeworth, shkrimtare britanik
1767: Andreas Tamm, jurist dhe mėsuesi gjerman
1771: Georges Cadoudal, gjeneral frėnqez
1774: André Marie Constant Duméril, zoolog frėnqez dhe profesor i anatomisė, fiziologjisė dhe patologjisė
1782: Johann Gottfried Abraham Frenzel artist gjerman
1785: John Oxley, oficer britanik
1787: Domenico Quaglio, piktor dhe artist pėr teater gjerman
1788: Étienne Cabet, politikan dhe revolucionare francez
1791: Ernst Meyer, botanist dhe autor gjerman
1792: Henrik Anker Bjerregaard jurist dhe poet norvegjez
1799: Wilhelm Eisenlohr, fizikant gjerman
1799: Johann Eduard Heuchler, arkitekt gjerman
1800: Filipina Brzezińska, kompozitori dhe pianisti polonez
1800: Francis Egerton, 1. Earl of Ellesmere, politikanė dhe shkrimtarė britanik
1800: Constantin Hering, mjeku gjerman-amerikan
1800: Vįclav Emanuel Horįk, kompozitor, muzikant kishės dhe edukatore ēeke

Shekulli XIX (19)

1803: Eduard August Feuerbach, jurist gjerman
1803: Guglielmo Libri Carucci dalla Sommaja, matematikan italian-francez
1803: Rudolf Keyser, historiani Norveqės
1806: Lionel Kieseritzky, mėsues gjerman
1806: Karl von Weber, zyrtarė, arkivist dhe historian gjerman
1807: Johan Fjeldsted Dahl, libėrshitės dhe botuese norvegjeze
1808: Pierre Chazal, gjeneral dhe politikan belgė
1810: Guido von Madai, oficer prusian
1813: Franziska Berg, kėngėtarja dhe aktorja gjermane
1813: Louis Adrien Huart, gazetar, shkrimtar dhe regjisor pėr teatėr prusian-frances
1815: Samuel Lister, shpikės dhe industrialist britanik
1819: Arthur Hugh Clough, hkrimtar britanik
1821: Viktor zu Leiningen-Westerburg-Altleiningen, oficer gjerman-austriak
1823: Sįndor Petőfi, poet hungarez
1823: Hans Wachenhusen, shkrimtarit gjerman
1824: Gaston Hardouin Andlau, gjeneral francez
1826: Michael Loris-Melikow, ministri i pėrgjithshėm dhe gjeneral rus
1827: William Lewis Cabell, gjeneral amerikan
1832: Aloys Kunc, kompozitor dhe organist francez
1833: Robert Lawson, arkitekt nga Zelanda e Re
1834: Ludovic Halévy, autor francez
1834: Joseph Steiner Edler von Steinstätten, Kaizėr austriak
1835: Georg Speyer, bankier gjerman
1835: Karl von Einem, ministri i luftės prusian
1853: Hans Koessler, kompozitor gjerman
1854: James Frazer, antropolog britanik
1855: Carl Partsch, chirurg gjerman
1856: Abbott Lawrence Lowell, shkencėtar amerikan
1857: Cornelis Adriaan Lobry van Troostenburg de Bruyn, farmacist hollandės

Shekulli XX (20)

1921 - Rocky Graziano, bokser amerikan
1926 - Claudio Villa, kėgėtar italian
1928 - Frank Pourcel, muzikant francez
1940 - Mersad Berber, piktor boshnjak
1944 - Omar Hassan Ahmad al-Bashir, politikan sudanez
1949 - Pablo Escobar, politikan dhe diler droge kolumbian
1949 - Nijaz Durakoviq, politikan boshnjak
1968 - Davor Shuker, futbollist kroat
1977 - Hasan Salihamixhiq, futbollist boshnjak

VDEKJET:

1515 - Luixhi i XII, mbret francez
1894 - Heinrich Rudolf Hertz, fizikant gjerman
1972 - Maurice Chevalier, kėngėtar dhe aktor francez
1999 - Baris Manēo kėngėtar dhe producent dhe aktor
2003 - Ahmet Hromaxhiq, letrar boshnjak

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Brunei, Pavarėsia e Britaniės e Madhe (1984)
Haiti, Pavarėsia e Fracės (1804)
Kuba, Dita e Ēlirimit (1959)
Festa e Vitit tė Ri


2 janar

2 janari ėshtė dita e dytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 363 ditė deri fundi i vitit.


LINDJET:
1642 - Mehmed i IV, sulltan i Perandorisė Osmane
1699 – Osmani i III, sulltan i Perandorisė Osmane
1817 – Franēois Chabas, egjiptolog francez
1870 – Ernst Barlach, skulptor gjerman
1927 - Rejhan Demirzhiq, aktor boshnjak
1969 – Christy Turlington, manekene amerikane


3 janar

3 janari ėshtė dita e tretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 362 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1925 - Benito Mussolini bėhet diktator.

LINDJET:

1892 - J.R.R. Tolkien, shkritmar Britanik.
1946 - John Paul Jones, muzikant britanik (Led Zeppelin).
1954 - Ross the Boss, kitarist amerikan (Manowar).
1956 - Mel Gibson, aktor amerikan.
1969 - Michael Schumacher, Formula 1 pilot Gjerman.
1975 - Thomas Bangalter, DJ frėng (Daft Punk).

VDEKJET:

1322 - Filip V, mbret francez.
1903 - Alois Hitler, babai Adolf Hitlerit.
1933 - Jack Pickford, aktor, nerikan.
1950 - Emil Jannings, gaktor.
1979 - Conrad Hilton, hotelier.


4 janar

4 janari ėshtė dita e katėrt e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 361 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2004 - Michail Saakashvili fiton zgjedhje nė Gjeorgjia.
1989 - Francezi Christian Pollas zbuloi asteroidin Toutatis

LINDJET:

1643 - Isac Newton, fizikan dhe matematikan anglisht (Vdiq mė 1727)
1710 - Giovanni Battista Pergolesi, kopozitor italian
1785 - Jacob Grimm, gjuhtar gjerman
1809 - Louis Braille, krijues francezi letrave per tė verbėr
1822 - Georg Büchmann, gjuhtasr gjerman
1924 - Kadri Roshi, aktor shqiptarė
1931 - Feriz Krasniqi, skademikė, profesor dhe biolog shqiptarė
1940 - Gao Xingjian, shkrimtar francez me prejardhje kineze
1942 - John McLaughlin, jazz kitarist anglez (The Mahavishnu Orchestra)
1947 - Chris Cutler, muzikant anglez (Henry Cow, Art Bears)
1955 - Mark Hollis, muzikant anglez (Talk Talk)
1956 - Bernard Sumner, muzikant anglez (Joy Division, New Order)
1956 - Nels Cline, kitarist dhe kompozitor amerikan
1960 - John Michael Stipe, kėngėtar amerikan dhe pjestar i grupit R.E.M.
1962 - Peter Steele, mzuikant amerikan (Type O Negative)
1963 - Till Lindemann, vokalist gjerman (Rammstein)

VDEKJET:

1941 - Henri Bergson, filozof francez
1960 - Albert Camus, gazetar, eseist dhe dramaturg francez, nobelist pėr letersi 1957.
1961 - Erwin Schrödinger, fizikant austriak
1965 - Thomas Stearns Eliot, shkrimtar anglez me prejardhje amerikane.
1967 - Donald Campbell, automobilist britanez
1986 - Christopher Isherwood, shkrimtar britanez
2006 - Nijaz Abaxhiq, gazetar, publicist boshnjak


5 janar

5 janari ėshtė dita e pestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 360 ditė deri fundi i vitit.


LINDJET:

1932 - Umberto Eco, shkrimtar italian
1949 - George Brown, baterist amerikan (Kool & The Gang)
1950 - Chris Stein, kitarist amerikan (Blondie)
1969 - Marilyn Manson, kėngėtar amerikan


6 janar...

6 janari ėshtė dita e gjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 359 ditė deri fundi i vitit.


LINDJET:

1412 - Joanna d'Arc, heroinė franceze
1822 - Heinrich Schliemann, arkeolog gjerman
1882 - Fan Stilian Noli, klerik, politikan, dijetar, poet, pėrkthyes e historian shqiptar
1920 - Sandėr Prosi, aktor shqiptar
1938 - Adriano Celentano, aktor, komedian dhe regjisor italian
1946 - Syd Barrett, kitarist dhe vokalist anglez (Pink Floyd)
1953 - Malcolm Young, kitarist australian (AC/DC)
1964 - Mark O'Toole, bas kitarist anglez (Frankie Goes to Hollywood)
1966 - A. R. Rahman, kompozitor indian

Zero Cool
07-01-14, 19:12
( 07.01 - 13.01 )7 janar...

7 janari ėshtė dita e shtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 358 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 - George Washington bėhet kryetar i parė sė SHBA-sė
1927 - Thirrja e parė telefonike ndėrkombėtare ndėrmjet New Yorkut dhe Londrės.
LINDJET:
(nuk ka regjistrim)

VDEKJET:

1989 - Hirohito, perandor i Japonisė (Lindi mė 1901)


8 janar...

8 janari ėshtė dita e tetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 357 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1198 - Innocent III zgjedhet Papė
1297 - Pavarėsohet Monako.
1806 - Cape Colony u bė koloni britanike.
1835 - Borxhi kombėtarė i ShBA-ve pėr herė tė parė dhe tė vetme ėshtė 0 (zero).
1838 - Alfred Vail demonstroi pėrdorimin e telegrafit duke pėrdorur pikat dhe presjet si shenja komunikimi.
1912 - U themelua Kongresi Kombėtarė Afrikan.
1926 - Abdul-Aziz ibn Saud u bė mbret nė Hexhaz dhe e riemėroi vendin Arabia Saudite.
1959 - Fidel Kastro mori pushtetin nė Kubė.
1973 - U lansua misioni hapsinor rus Luna 21.
1975 - Ella Grasso u bė guvernatore nė Connecticut dhe u bė gruaja e parė guvernatore nė ShBA e cila nuk e ka pasuar burrin nė atė funksion.
1979 - Shou Password Plus nė NBC u mbajt pėr herė tė parė nga Allen Ludden.
1982 - AT&T u pajtua qė tė ndahet nė njėzet e dy divizione.
1994 - Kosmonauti rus Valeri Polyakov u largua me Soyuz TM-18 nga Toka pėr nė stacionin hapsinor Mir. Ai qėndroi nė hapėsirė gjer mė 22 mars tė vitit 1995 duke vėnė rekord 437 ditėsh tė qėndrimit nė hapėsirė.
1996 - Aeroplani bartės Antonov 32 u rrėzua nė treg nė Kinshasa, Zaire dhe la tė vdekur mė shumė se 350 njerėz.

LINDJET:

1870 - Miguel Primo De Rivera, ushtarak
1942 - Stephen Hawking, astrofizikan
1935 - Elvis Presley, kėngėtar amerikan († 1977)
1937 - Anton Pashku, shkrimtarė shqiptarė († 1995)
1946 - Robby Krieger, kitarist amerikan (The Doors)
1947 - David Bowie, kėngėtar roku, muzikant dhe aktor anglez
1973 - Mark Knight, dizajner i zėrit dhe violinist anglez

VDEKJET:

1324 - Marco Polo, udhėpėrshkrues italian
1642 - Galileo Galilei, filozof dhe fizikan italian
1996 - Franēois Mitterrand, politikan francez

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1297 - Pavarėsia e Monakos


9 janar...

9 janari ėshtė dita e nėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 356 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1760 - Afganėt mundėn Marathėt nė betejėn nė Barari Ghat.
1768 - Philip Astley paraqet cirkun e parė modern nė Londėr.
1788 - Connecticut u bė shteti i pestė i ShBA-ve.
1793 - Jean-Pierre Blanchard ėshtė personi i parė qė fluturoi me balon ajri nė Shtetet e Bashkuara.
1822 - Princi portugjez Pedro I i Brazilit vendosi tė qėndrojė nė Brazil kundėr urdhėrit tė mbretit tė Portugalisė Joćo VI, duke filluar procesin e pavarėsisė sė Brazilit.
1858 - Bėri vetvrasje Anson Jones, presidenti i fundit i Republikės sė Teksasit.
1900 - U themelua S.S. Lazio nė Romė, Itali.
1914 - U themelua kompania Phi Beta Sigma Fraternity Inc. nė kampusin Howard University.
1941 - Fluturimi i parė i aeroplanit Avro Lancaster.
1991 - Seanca konstituive e Kuvendit tė parė shumėpartiak tė Republikės sė Maqedonisė.
2008 - Kuvendi i Kosovės zgjodhi Kryetarin e Kosovės dhe Qeverinė e re nė krye me Kryeministrin Hashim Thaēi.

LINDJET:

1913 - Richard Nixon, kryetar i 37-tė i SHBA-sė (Vdiq mė 1994)
1922 - Ahmed Seku Ture, burrėshteti dhe shkrimtarė i Guinesė
1944 - Jimmy Page, kitarist anglez (Led Zeppelin)
1954 - Mirza Delibashiq, ylli boshnjak nė basketboll
1970 - Alex Staropoli, sintisajzerist italian (Rhapsody Of Fire)

VDEKJET:

1873 - Napoleon III Bonaparta, ushtarak, kryetar dhe perandor i Francės (Lindi mė 1808)
2004 - Zhou Erfu, shkrimtar kinez (Lindi mė 1914)
2011 - Peter Yates , regjisor britanik


10 janar...

10 janari ėshtė dita e dhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 355 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

49 p.e.s. - Gaius Julius Caesar me ushtri kalon Rubikon-in me fjalinė „Alea iacta est“ dhė kėshtu fillon Lufa Civile nė Romė.
1776 - Thomas Paine botoi veprėn Common Sense.
1870 - John D. Rockefeller inkorporon kompaninė Standard Oil.
1863 - Nė Londėr u hap metro e parė nė botė.
1899 - U themelua fraterniteti Tau Kappa Epsilon.
1920 - Nė Zhenevė u themelua Lidhja e kombeve.
1927 - U shfaq premiera e filmit Metropolis nga Fritz Lang.
1989 - Trupat kubaneze filluan tė largohen nga Angola.
1990 - U formua kompania Time Warner pas bashkimit tė kompanive Time Inc. dhe Warner Communications Inc.
2000 - America Online shpall marrėveshjen pėr tė blerė kompaninė Time Warner pėr 162 miliard Dollarė Amerikan, bashkimi mė i madhė korporal nė atė kohė.
2001 - Wikipedia fillon si pjesė e projektit Nupedia. Bėhet faqe nė vete pesė ditė mė vonė.
2005 - Eyre Peninsula Bushfire nė Australinė Jugore vret nėntė dhe lėndon 113.

LINDJET:

1802 - Carl Ritter von Ghega, inxhinier
1913 - Mehmet Shehu, ish kryeministėr i Shqipėrisė
1917 - Jerry Wexler, producent amerikan
1935 - Ronnie Hawkins, muzikant amerikan
1945 - Rod Stewart, kėngėtar britanik
1946 - Aynsley Dunbar, baterist anglez
1948 - Donald Fagen, tastierist dhe vokalist amerikan (Steely Dan)
1952 - Scott Thurston, muzikant amerikan
1955 - Michael Schenker, kitarist gjerman (UFO)
1971 - Avdi Xhaqku, dėshmor i kombit shqiptar

VDEKJET:

1920 - Sali Nivica, patriot, publicist, Nderi i Kombit, vritet nė njė atentat nė Shkodėr, prej Kolė Ashikut
1981 - Katherine Alexander,Aktore amerikane
1986 - Jaroslav Seifert, Shkrimtar ēek fitues i ēmimit Nobel, Nobel laureate


11 janar...

11 janari ėshtė dita e njėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 354 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1569 - Lotaria arė e regjistruar nė Angli.
1805 - U krijua teritri i Michiganit.
1861 - Alabama i bashkohet Konfederates se Steteve te Bashkuar te Amerikes.
1908 - U krijua Grand Canyon National Monument.
1919 - Romania anekson Transilvaninė.
1935 - Amelia Earhart ėshtė gruaja e parė e cila fluturoi vetėm nga Hawaii nė California.
1946 - Shqipėria pas referendumit popullor shpallet Republikė Popullore Socialiste.
1957 - Vrasėsi masiv Jack Gilbert Graham u ekzekutua pėrmes komorės sė gazit.
1962 - Erupcioni i vullkanit Huascaran nė Peru shkaktoi vdekjen e 4000 njerėzve.
1972 - Pakistani Lindor riemron veten nė Bangladesh.
1986 - Zyrtarisht u hap Gateway Bridge, Brisbane nė Queensland, Australi.
1990 - Marshuan 300,000 njerėz nė favor tė pavarėsisė sė Lituanisė.

LINDJET:

347 - Theodosius I, perandor i romak
1859 - George Curzon, politikan britanik
1946 - Tony Kaye, pianist dhe organist anglez (Yes)
1952 - Lee Ritenour, kitarist dhe kompozitor amerikan
1970 - Mustafa Sandal, kėngtar turk
1971 - Mary J. Blige, kėngtare e muzikės Soul dhe R&B
1972 - Amanda Peet, aktore e ShBA

LINDJET:

314 - Papa Miltiades
782 - Kōnin, Perandor Japonez i 49.
1055 - Konstantin IX., Perandor Bizantin
1999 - Enver Maloku, shkrimtar shqiptar
2006 - Mark Sopi, ipeshkėv i Ipeshkėvisė sė Kosovės

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Festanacionale nė
Shqipėri: Shpallja e Republikes
Nepal: Dita e Bashkimit


12 janar...

12 janari ėshtė dita e dymbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 353 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

475 - Basiliscus u bė Perandoria Bizantine.
1528 - Gustavi i Suedisė u kurorėzua mbret i Suedisė.
1872 - Yohannes IV u emėrua perandor i Etiopisė nė Axum.
1875 - Kwang-su u bė perandor i Kinės.
1898 - Ito Hirobumi pėr herė tė tretė u bė Kryeministri i Japonisė.
1915 - Dhoma e Pėrfaqėsuesve e Shteteve tė Bashkuara refuzoi dhėnien e tė drejtės pėr votė pėr gratė.
1932 - Hattie W. Caraway u bė gruaja e tretė e zgjedhur nė Senatin e Shteteve tė Bashkuara.
1940 - LDB: Bashkimi Sovjetik bombardoi qytete nė Finlandė.
1995 - Vajza e Malcolm X, Qubilah Shabazz, u arreastua nėn akuzėn pėr tentim pėr tė vrarė Louis Farrakhan.
1998 - 19 shtete Evropiane u pajtuan pėr tė ndaluar klonimin e njerėzve.
2006 - Mehmet Ali Ağca, ėshtė liruar nga burgu pas dėnimit 25 vjeēar pėr shkak tė atentatit ndaj papa Gjon Palit tė II.
2007 - Cometa McNaught arriti perihelionin duke u bėrė kometa mė e ndritshme nė 40 vitet e fundit.

LINDJET:

1862 - Anton Xanoni, shkrimtar shqiptar
1944 - Fatos Kongoli, shkrimtar shqiptar
1946 - Cynthia Robinson, muzikante amerikane (Sly & the Family Stone)
1946 - George Duke, muzikant amerikan
1959 - Per Gessle, muzikant suedez (Roxette)

VDEKJET:

1984 - Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha,dėshmorė tė Kombit shqiptar
1976 - Agatha Christie, shkrimtare britanike


13 janar...

13 janari ėshtė dita e trembėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 352 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

27 p.e.s.: Nė Romė mori fund Republika Romake.
532: Nė Konstantinopojė (Stambolli i sotshėm) filloi kryengritja e Nikės.
1822: Greqia shpall pavarėsinė.
1902: Nė Berlin hapet shkolla e parė fillore „Freie Hochschule“.
1957: Firma Wham-O prodhon Frisbee-n e parė.
1963: Halili dhe Hajria vepėr baleti shqiptar, u vu pėr herė tė parė nė skenėn e baletit.
1963: Kryetari i parė i shtetit Togo, Sylvanus Epiphanio Olympio vritet nga puēistėt.
1967: Gnassingbé Eyadéma bėhet president nė Togo.
1980: Nė Karlsruhe themelohet partia e tė gjelbėrve gjerman (Die Grünen).
1986: Filloi lufta qytetare nė Jemen.
1991: Nė natėn mes 12. dhe 13. janarit trupat ushtarake sovjetike pushtuan ndėrtesėn e radios dhe televizionit nė Vilnius, Lituani. Gjate kėtij aksioni tė dhunshėm kundėr protestuesve tė paarmatosur, u vranė 14 persona dhe u plagosėn mbi 1000.
1994: Cyprien Ntaryamira bėhet kryetari i ri i Burundit.
1995: Tėrmet nė Kobe (Japoni).
2004: Helmut Kohl fitoi ēmimin "Internationaler Adalbertpreis".
LINDJET:

1927 - Luigj Gurakuqi, regjisor shqiptarė
1954 - Trevor Rabin, kitarist afrikano-jugorė (Yes)
1958 - Andrew Stanton, regjisor amerikan
1959 - James LoMenzo, bas kiatarist amerikan (Megadeth)
1977 - Orlando Bloom, aktor britanez

VDEKJET:

1941 - James Joyce, shkrimtar irlandez
1994 - Gjon Karma, aktor shqiptar
1998 - Muslim Mulliqi, piktor shqiptar
1999 - Shani Pallaska, aktor shqiptar

Zero Cool
13-01-14, 17:20
(14.01 - 20.01 )14 janar...

14 janari ėshtė dita e katėrmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 351 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:


1501 - Martin Luther, 17, hyn nė Universitetin e Erfurtit.
1539 - Spanja anekson Kubėn.
1832 - Shkrimtari amerikan Edgar Allan Poe shkroi tregimin e tijė tė parė tė shkurtėr "Metzengerstein".
1858 - Napoleon Bonaparta i ik njė tentimi pėr vrasje.
1913 - Lufta e Parė Ballkanike: Greqia mundi turqit nė Bizani.
1943 - LDB: Franklin D. Roosevelt dhe Winston Churchill filluan Konferencėn e Kazablankės pėr tė diskutuar strategjinė dhe pėr tė studjuar fazėn e ardhshme tė luftės.
1953 - Josip Broz Tito u zgjodh president i Jugosllavisė.
1954 - Hudson Motor Car Company u bashkua me Nash-Kelvinator Corporation dhe formuan American Motors Corporation.
1975 - Lesley Whittle u kidnapua nga Donald Neilson, i njohur si "the Black Panther" (shqip: Panteri i Zi).
1994 - Presidenti amerikan Bill Clinton dhe ai rus Boris Yeltsin nėnshkruan Marrėveshjen e Kremlinit.
2012 - Qeveria shqiptare prezantot zyrtarisht logon pėr 100 vjetorin e pavarsisė. Logoja ėshtė e ralziuar nga Zeni Ballazhi.

LINDJET:

1741 - Benedict Arnold, ushtarak amerikan
1941 - Milan Kuqan, plitikan dhe burrshteti slloven
1959 - Geoff Tate, vokalist amerikan (Queensr’che)
1961 - Mike Tramp, vokalist danez (White Lion)
1963 - Steven Soderbergh, regjisor amerikan
1967 - Zakk Wylde, kitarist amerikan (Black Label Society)
1973 - Giancarlo Fisichella, pilot i F1, italian
1982 - Vķctor Valdés,portier spanjoll

VDEKJET:

1676 - Pier Francesco Cavalli, kompozitor italian
1742 - Edmond Halley, astronom anglez
1753 - George Berkeley, filozof irlandez
1898 - Lewis Carroll, matematicient dhe letėrar britanez
1957 - Humphrey Bogart, aktor
1978 - Kurt Godel, matematicient


15 janar...

15 janari ėshtė dita e pesėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 350 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1992 - Kroacia dhe Sllovenia u njohėn ndėrkombtarisht.
1943 - solemnisht hapet Pentagoni.
1971- kryetari i Egjyptit solemnisht hapi pendėn - Liqenin e Asuanit nė lumin Nil.
1999 - Masakra e Reēakut, masakra e fundit mė madhe e pushtuesit serb nė Kosovė.
1759: Hapet Muzeu Britanik ne Londer.
1890: Ne Mariinski-Teater te Shen Petersburgwihet ne skene premiera e baletit Bukuroshja e fjetur nga Marius Petipa me muzike tePjotr Iljitsch Tschaikowski.
1895: Shfaqet inskenimi me vlera deri ne ditet e sotme nga baleti i Pjotr Iljitsch Tschaikowski Schwanensee nga Baleti perandorakme koreografi te Marius Petipa dhe Lew Iwanow ne Mariinski-Teater ne Sankt Petersburg.
1916: Ne Raimundteater ne Vjene shfaqet per here te pare pjesa Das Dreimäderlhaus e Heinrich Berté .
1924: BBC transmeton me Richard Hughes' A comedy of danger e para pjese teatrale radiofonike.
1957 : Ne Japoni hat Akira Kurosawas auf Shakespeares Macbeth basierender Film Kumonosu-jō (Das Schloss im Spinnwebwald) Premiere.
1958: Shfaqje e pare eoperas Vanessa nga Samuel Barber me libret nga Gian Carlo Menotti realizohet Metropolitan Opera ne New York City.
1958: Shfaqet per here te pareFilmkomedia gjermane Das Wirtshaus im Spessart (Regie: Kurt Hoffmann) .
1961: Florence Ballard, Mary Wilson dhe Diana Ross nenshkruajne si Girlgroup-Trio The Primettes nje kontrte pllakash tek Motown-Records. Die Gruppe wird später unter dem Namen The Supremes bekannt.
1966: Heinz Schenk dhe Lia Wöhr agieren erstmals als Gastgeber in der Unterhaltungsshow Zum Blauen Bock, die zuvor Otto Höpfner den Fernsehzuschauern präsentiert hat.

LINDJET:

1622 - Moličre, shkrimtar francez (vdiq mė 1673)
1864 - Isa Boletini, hero kombėtar shqiptar.(1916)
1888 - Kalo Brahim Xhaferaj,
1929 - Martin Luther King, udhėheqės i kryengrites sė Zezakve nė ShBA (vdiq mė 1968)
1941 - Captain Beefheart, muzikant amerikan dhe artist vizual
1948 - Ronnie Van Zant, kėngėtar amerikan (Lynyrd Skynyrd)
1959 - Pete Trewavas, bas kitarist anglez (Marillion)
1971 - Gamal Abdel Nasser, politikan dhe burrshteti i Egjyptit.

VDEKJET:

69 - Galba, perandor i Romės
1919 - Rosa Luxemburg, socialdemokrate evropiane.
2000 - Zhelko Razhnatoviq-Arkan, kriminel serb.


16 janar...

16 janari ėshtė dita e gjashtėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 349 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1547 - Ivani IV u bė Cari i Rusisė.
1556 - Filipi II u bė Mbreti i Spanjės.
1777 - Vermonti u pavarėsua nga New York.
1920 - Zeta Phi Beta Sorority Inc. u themelua nė kampusin e Universitetit tė Haruardid.
1945 - Adolf Hitler kaloi nė bunkerin e tijė nėntokėsor tė ashtuquajtur Führerbunker.
1956 - Presidenti egjitas Gamal Abdal Nasser pretendon tė ēlirojė Palestinėn nga hebrenjtė.
1969 - Studenti ēek Jan Palach bėri vetėvrasje duke bėrė vetė flijim nė Pragė, nė protestė kundėr okupimit sovjetik.
1970 - Buckminster Fuller fitoi Medaljonin e Artė nga Instituti Amerikan i Arkitekturės.
1991 SHBA-tė dhe aleatėt e sajė filluan Luftėn e Gjirit, me sulme masive ajrore nė objektet ushtarake dhe industriale nė Irak dheKuvajt,nė ora 19 pas skadimit tė ultimatumit nga OKB-ja.
2001 - Presidenti Laurent-Désiré Kabila u vra nga njė nga truprojat e tija.
2011 - Ilir Meta lideri i partisė LSI shpallet i pafajshėm nga Gjykata e Lartė, pėr akuzat e korrupsionit aktiv gjatė periudhės qė ishte Zv/kryeministėr.

LINDJET:

1844 - Ismail Qemali, themelues i shtetit tė pavarur shqiptar
1931 - Johannes Rau, politikan gjerman
1959 - Sade Adu, kėngėtare nigerio/britanike
1928 - Skėnder Xhiku, agronom shqiptar
1929 - Jashar Rexhepagiq, shkrimtar shqiptar
1961 - Hajrudin Hari Vareshanovic, kantautor boshnjak i muzikės argėtuese
1962 - Paul Webb, muzikant anglez (Talk Talk, .O.rang)
1974 - Kate Moss, Supermodele dhe stiliste Angleze

VDEKJET:

1962 - Ivan Meshtroviq, skulptor dhe arkitekt kroat.


17 janar...

17 janari ėshtė dita e shtatėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 348 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

38 p.e.s. - Oktaviani u martua me Livia Drusilla.
1595 - Henri IV i Francės i shpalli luftė Spanjės.
1605 - Pėr herė tė parė u botua Don Quixote.
1799 - U ekzekutua patrioti maltez Dun Mikiel Xerri sėbashku me shumė tė tjerė.
1913 - Raymond Poincaré u zgjodh Presidenti i Francės.
1945 - Diplomati suedez Raoul Wallenberg u zhduk nė Hungari duke qenė nėn mbikėqyrjen ruse.
1973 - Ferdinand Marcos u bė "President i Pėrjetshėm" i Filipineve.
1995 - Dridhja e tokės mė intenzitet prej 7.3 shkallėsh nė Kobe, Japoni shkaktoi dėme materiale dhe gjetėn vdekjen 6,434 njerėz.
1996 - Ēekia aplikoi pėr antarėsim nė BE.
1998 - Paula Jones akuzoi presidentin Bill Clinton pėr ngacmime seksuale.
2001 - Presidenti amerikan Bill Clinton ngriti rangun e Meriwether Lewisit nga zėvendės nė kapiten.
2002 - Eruptoi vullkani Mount Nyiragongo nė Kongo duke lėnė rreth 400,000 njerėz pa shtėpi.
2011 - Sali Nivica, patriot e publicist, dekorohet nga presidenti Bamir Topi, Nderi i Kombit

LINDJET:

1504 - Papa Pius V
1706 - Benjamin Franklin, shkrimtar amerikan
1820 - Anne Bronte, shkrimtare britanike
1893 - Rutherford B. Hayes. ish president i ShBA-ve
1899 - Al Capone, gangster amerikan
1912 - Mandi Koēi, fotograf shqiptar
1942 - Muhamed Ali, boksier
1949 - Mick Taylor, muzikant anglez (The Rolling Stones)
1955 - Mami Koyama, dubluese japoneze
1956 - Paul Young, muzikant anglez
1960 - John Crawford, muzikant amerikan
1962 - Jim Carrey, aktor kandez
1963 - Kai Hansen, vokalist dhe kitarist gjerman (Gamma Ray)
1980 - Zooey Deschanel, aktore amerikane

VDEKJET:

395 - Theodosius I, perandor i Romesė
1468 - Skėnderbeu, hero kombėtar shqiptar
1982 - Jusuf Gėrvalla, poet shqiptar dhe atėdhetar i shquar
1982 - Kadri Zeka, veprimtar , atdhetar shqiptar
1982 - Bardhosh Gėrvalla, veprimtar, atdhetar shqiptar
2009 - Qamil Batalli shkrimtar shqiptar18 janar...

18 janari ėshtė dita e tetėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 347 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

474 - Leo II u bė perandor bizantin.
1535 - Francisco Pizarro themeloi qytetin Lima, qė ėshtė kryeqyteti i Perusė.
1670 - Henry Morgan pushtoi Panamanė.
1701 - Frederick I u bė mbret i Prusisė.
1871 - Bashkimi i Gjermanisė
1778 - James Cook ishte evropiani i parė qė zbuloi ishujt Hawaii, tė cilėt i emėroi "Ishujt Sanduiē".
1919 - Ignacy Jan Paderewski u bė kryetare e Polonisė sė pavarur.
1919 - U themelua Bentley Motors Limited.
1955 - Filloi beteja nė Yijiangshan.
1990 - Kryetari i Washington, D.C., Marion Barry, u arrestua nga FBI pėr posedim narkotikė.
1997 - Norvegjezi Boerge Ousland u bė personi i parė qė kaloi Antarktikun i vetėm dhe i pa ndihmuar.
2002 - Lufta civile nė Sierra Leone pėrfundimisht u shpall si e pėrfunduar.
2012 - Ambasada turke nė Bagdad sulmohet me tre predha.
2012 - Wikipedia nė gjuhėn angleze mbyllet pėr 24 orė nė formė proteste ndaj SOPA e PIPA.

LINDJET:

1882 - A. A. Milne, shkrimtar anglez (vdiq mė 1956)
1935 - Pjetėr Arbnori, shkrimtar dhe politikan shqiptar
1979 - Yumiko Kobayashi, dubluese japoneze
1989 - Andi Vigani, personazh luminar
1971 - Josep Guardiola, trajner i FC Barcelona

VDEKJET:

1367 - Pedro I, mbret i Portugalisė (lindi mė 1320)
1862 - John Tyler, kyetari i 10-tė i SHBA-sė (lindi mė 1790)
1977 - Xhemal Bijediq, politikan boshnjak.


19 janar...

19 janari ėshtė dita e nėntėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 346 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1511 - Mirandola iu dorėzua Francės.
1878 - Ushtria serbe nė luftė me turqit arrijnė ta marrin Vranjėn.
1899 - U formua Sudani Anglo-Egjiptian.
1915 - Georges Claude patentoi gypat e neonit tė pėrdorura pėr reklamim.
1935 - Coopers Inc. pėr herė tė parė nė botė shiti veshje tė brendshme.
1942 - LDB: Forcat japoneze pushtuan Burman.
1953 - 68% e tė gjitha televizioneve nė ShBA u kyēėn me serialin komik I Love Lucy qė tė shohin Lucy si lindė.
1966 - Indira Gandhi u zgjodh kryeministre e Indisė.
1975 - Triple J filloi emitimin nė Sidnei, Australi.
1977 - Ra bora e parė dhe e vetme e njohur nė historinė e qytetit Miami, Florida. Reshje kishte gjithashtu edhe nė Bahamas.
1983 - U paraqit Apple Lisa, kompjuteri i parė personal i kompanisė Apple Inc. i cili kishte grafikė dhe miun kompjuterik.
2006 - Aeroplani sllovak Antonov An-24 u rrėzua nė Hungari.
2007 - Gazetari turko-armen, Hrant Dink, u vra nga ultra nacionalisti 17 vjeēar turk Ogün Samast.

LINDJET:

1736 - James Watt, matematikan dhe shpikės skocez (vdiq mė 1819)
1809 - Edgar Allan Poe, shkrimtar amerikan
1839 - Paul Cézanne, piktor francez (vdiq mė 1906)
1900 - Skėnder Petro Luarasi, shkrimtar shqiptar
1936 - Mahmut Bakalli, politikan shqiptar
1943 - Janis Joplin, kėngėtare amerikane
1945 - Dragan Holcer, furbollit kroat
1947 - Rod Evans, muzikant anglez (Deep Purple)
1949 - Robert Palmer, muzikant anglez
1952 - Irfan Mensur, regjisor dhe aktor boshnjak
1980 - Jenson Button, pilot anglez i Formula 1

VDEKJET:

1557 - Jacques Cartier, udhėpėrshkrues francez (lindi mė 1491)
2010 - Panajot Pano, futbollisti me i madh shqiptar (lindi mė 1939)


20 janar...

20 janari ėshtė dita e njėzetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 345 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1320 – Vladislav I, i shkurtri, pasi bashkoi vendin u kurorėzua Mbret i Polonisė
1356 - Edward Balliol vrau mbretin e Skocisė.
1840 - Uiliami II u bė Mbreti i Holandės.
1842 – Kina sipas traktatit tė Nankinit i dorėzoi Hong Kong-un Mbretėrisė sė Bashkuar
1841 - Ishulli Hong Kong u okupua nga Britania e Madhe.
1892 – SHBA: luhet loja e parė zyrtare e basketbollit.
1936 - Eduardi VIII u bė Mbreti i anglisė.
1937 - Franklin Roosevelt u zgjodh pėr herė tė dytė si President i Shteteve tė Bashkuara.
1944 - LDB: Forcat Ajrore Mbretėrore hodhėn 2,300 tonė bomba mbi Berlin.
1945 – Franklin Delano Ruzvelt u bė President i Shteteve tė Bashkuara pėr tė katėrtėn herė, ėshtė presidenti i vetėm qė qėndroi nė detyrė pėr mė tepėr se dy mandate.
1954 - U themelua radiostacioni National Negro Network me 40 anėtarė.
1961 - Xhon Kenedi nė moshėn 43 vjeēare inagurohet pėr kryetarė tė SHBA-ve, e qė ishte kryetari mė i ri nė historinė e SHBA-ve.
1981 - Ronald Reagan nė moshėn 70 vjeēare merr pozitėn e shefit tė shtetit, tė SHBA-ve, duke qenė kryetari mė i vjetėr nė historinė e SHBA-ve.
1991 - Sudani vuri Sheriatin si ligj shtetėror.
1992 - Air Inter Flight 148 u rrėzua nė Strasbourg, Francė duke lėnė tė vdekur 82 pasagjerė dhe 5 anėtarė tė ekipit.
2001 - Nė revolucionin 4 ditorė u rrėzua nga posti presidenti filipinez Joseph Estrada dhe u pasua nga Gloria Macapagal-Arroyo.
2001 - George W. Bush trashėgoi Bill Clintonin nė funksionin e kryetarit tė 43. tė SHBA-ve.
2009 - Barack Obama bėhet presidenti i 44 i SHBA-ve
2012 - Trupat ushtarake franceze deklarojnė se do tė tėrhiqen nga Afganistani pas njė sulmi ku gjetėn vdekjen 4 ushtarė francezė te koalicionit. Autori i vrasjeve nje koleg afgan.
2012 - FBI-ja mbyll websitin "megaupload" dhe e akuzon themeluesin e saj per pirateri. Drejtuesi i saj rrezikon deri ne 50 vjet heqje lirie.

LINDJET:

1292 - Eliška Přemyslovna, mbreteresha e fundit ēeke
1775 - André-Marie Ampčre, fizikant dhe matematikant francez
1902 - Nazım Hikmet, letrar turk
1920 - Federico Fellini, rgjisor italian
1926 - Patricia Neal, američka glumica
1933 - Ron Townson, kėngėtar amerikan (The Fifth Dimension)
1945 - Momčilo Krajišnik, kriminel dhe politikan serb nga B dhe H
1946 - David Lynch, regjisor amerikan
1945 - Eric Stewart, muzikant anglez (10cc)
1949 - Göran Persson, politikan suedez
1951 - Ian Hill, muzikant anglez (Judas Priest)
1952 - Paul Stanley, muzikant amerikan (Kiss)
1960 - Scott Thunes, muzikant amerikan
1966 - Tracii Guns, kitarist amerikan
1971 - Gary Barlow, kengėtar britanez (Take That)
1971 - Derrick Green, kėngėtar amerikan (Sepultura)
1979 - Will Young, kengėtar britanez

VDEKJET:

1639 - Mustafa I, sulltan i mbretėrisė osmane
1859 - Bettina von Arnim, letrare gjermane
1907 - Dmitri Mendeleev, kimist rus
1957 - James Connolly, student i atlet amerikan
1993 - Audrey Hepburn, aktore
2010 - Pashk Gjeēi, pėrkthyes shqiptarė

Zero Cool
13-01-14, 17:22
(21.01 - 27.01 )21 janar...

21 janari ėshtė dita e njėzetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 344 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1643 - Abel Tasman ishte evropiani i parė qė arriti nė Tonga.
1793 - Pasi u dėnua pėr tradhėti nga konventa franceze, Luisi XVI u ekzekutua me gijotine.
1899 - Opel prodhoi veturėn e parė.
1915 - U themelua Kiwanis International nė Detroit, Michigan.
1921 - U themelua Partia Komuniste Italiane nė Livorno.
1924 - Vdiq Vladimir Lenin; filloi lufta pėr pushtet mes Leon Trotsky dhe Joseph Stalin qė u pasua me likuidime dhe ekstradime tė shumta.
1925 - Shqipėria u shpall republikė.
1941 - LDB: Forcat austriake dhe britanike sulmuan qytetin Tobruk, Libi.
1950 - Alger Hiss u dėnua pėr pabesi.
1968 - Lufta nė Vietnam: Filloi beteja nė Khe Sanh, beteja mė e kritikuar dhe mė kontraverze nė Vietnam.
2008 - U shua gjuha eyak nė Alaska, pasi vdiq edhe folėsi i fundit i kėsaj gjuhe.
2011 - Gjatė demostratės sė Opozitės sė Bashkuar ndaj qeverisė sė Sali Berishės mbetėn tė vrarė nga Garda e Republikės 4 protestues.

LINDJET:

1338 - Charles V, mbret i Francės († 1380)
1924 - Benny Hill, komik anglez
1941 - Placido Domingo, kėngėtar spanjoll
1947 - Pye Hastings, muzikant anglez (Caravan)
1958 - Arben Imami, politikan dhe aktor shqiptar
1967 - Fatmir Mediu, politikan shqiptar
1972 - Sylejman Rushiti, politikan shqiptar i Maqedonisė
1988 - William Johansson, kompozitor suedez

VDEKJET:

1793 - Louis XVI, mbret i Francės (l. 1754)
1924 - Vladimir Iliē Lenin, komunist rus, organizoi Revolucionin e tetorit (lindi mė 1870)
1945- Ahmet Daca ishte bashkėpuntor i ngusht i Haqif Blytės. Gjatė peridhės 1940-45 ishte kryetar i rrethit te Pazarit tė Ri dhe kryetar i komunės sė Pazarit tė Ri,u pushkatua nga OZN-a jugosllave.
1945 - Haqif Blyta - Luftari pėr Shqipėrinė etnike u pushkatua nga OZN-a jugosllave
1950 - George Orwell, shkrimtar britanik
1989 - Muharrem Bajraktari nė Bruksel.
2006 - Ibrahim Rugova, president i Kosovės


22 janar...

22 janari ėshtė dita e njėzetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 343 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1889 - Columbia Phonograph u formua nė Washington, DC.
1927 - U bė emetimi i parė i drejtė pėr drejtė nė gjithė botėn i komentimit tė ndeshjes futbollistike Arsenal vs. Sheffield United nėHighbury. Ndeshja pėrfundoi 1-1.
1980 - Andrei Sakharov u arrestua nė Moskė.
1983 - Björn Borg u pensionua nga tenisi pas tė fituarit tė pes titujve nė kampionatin nė.
1987 - Politikani i Pensilvanisė R. Budd Dwyer vrau veten gjatė pres konferencės.
1990 - Robert Tappan Morris, Jr. u akuzua pėr emetimin e krimbit nė internet nė vitin 1988.
1992 - Misioni STS-42 - Dr. Roberta Bondar u bė gruaja e parė kanadeze qė ka udhėtuar nė hapėsirė.
1997 - Madeleine Albright u bė gruaja e parė sekretare e Shteteve tė Bashkuara.
1999 - Misioneri australian Graham Staines dhe dy djemt e tijė u varrosėn tė gjallė nga hindusėt duke fjetur nė veturėn e tyre nė Indinė lindore.
2006 - Evo Morales u zgjodh president i Bolivisė.
2007 - Hapet gjykimi i vrasėsit serik kanadez Robert Pickton nė New Westminster, British Columbia, Kanada

LINDJET:

1440 - Ivan III, princ i madh i Moskės (vdiq mė 1505)
1561 - Francis Bacon, filozof anglez (vdiq mė 1626)
1788 - George Gordon Byron, shkrimtar anglez
1949 - Phil Miller, kitarist anglez (National Health, In Cahoots, Matching Mole)
1949 - Steve Perry, kėngėtar amerikan (Journey)
1960 - Michael Hutchence, kėngėtar australian (INXS)
1965 - Steven Adler, baterist amerikan (Guns N' Roses)

VDEKJET:

1901 - Mbretėresha Victoria, mbretėresha e Mbretėrisė sė Bashkuar Britanike dhe Irlandės
1922 - Papa Benedictus XV (lindi mė 1854)
1959 - Mike Hawthorn, garues me makina
1973 - Lyndon B. Johnson, president i ShBA-ve


23 janar...

23 janari ėshtė dita e njėzetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 342 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

393 - Perandori romak Theodosius I shpalli djalin e tijė nėntė vjeēarė Honorius bashkė perandor.
1793 - Rusia dhe Prusia e ndanė Poloninė.
1897 - Elva Zona Heaster u gjet e vdekur nė Greenbrier County.
1899 - U formua Lidhja e Pejės
1916 - Isa Boletini - vritet nė pritė nė Podgoricė
1919 - nė Shkodėr u botua gazeta politike, shoqrore kulturore shqip dhe frengjisht.e botuar nen drejtimin e Nikollė Ivanaj, ishte organ i klubit "Lidhja Kombėtare".
1943 - Jewish-led Warsaw Ghetto Uprising.
1996 - U paraqit versioni i parė i gjuhės programuese Java.
2002 - Daniel Pearl u kidnapua dhe u vra nė Karachi, Pakistan.

LINDJET:

1857 - Andrija Mohoroviēiq, gjeofizikant kroat
1936 - Dhimitėr Anagnosti, regjisor shqiptar
1948 - Anita Pointer, kėngėtare amerikane (Pointer Sisters)
1950 - John Greaves, muzikant anglez (Henry Cow, National Health)
1953 - Robin Zander, kėngėtar amerikan (Cheap Trick)
1954 - Edward Ka-Spel, muzikant anglez (Legendary Pink Dots)
1974 - Sampsa Astala, muzikant finlandez (Lordi)
1984 - Arjen Robben ėshtė futbollist holandez, i cili momentalisht luan nė Bayern München

VDEKJET:

1963 - Józef Gosławski, skulptor polak
1989 - Salvador Dali, piktor spanjoll


24 janar...

24 janari ėshtė dita e njėzetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 341 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1927 - Regjisori Alfred Hitchcock paraqiti filmin e tijė tė parė The Pleasure Garden nė Angli.
1972 - Komandanti japonez Shoichi Yokoiu gjet i fshehur nė xhumngėll nė Guam ku fshihej qė nga LDB.
1984 - Kompjuteri i parė Apple Macintosh paraqitet nė shitje.
1993 - Gazetari dhe skrimtari turk Uğur Mumcu u vra me veturė bombė nė Ankara, Turqi.
1996 - Kryeministri polak Jozef Oleksy akuzohet pėr spiunim pėr Moskėn.
2003 - Filloi veprimin operacioni United States Department of Homeland Security.
1919 - Ismail Qemali vdiq nė hotelin "Brufani" tė Peruxhia-s, ku ndodhej i ftuar nga Qeveria italiane, me qėllim pėr tė arritur "njė marrveshje me gjthė shqiptarėt e Shqipėrisė dhe delegatėt e Amerikės", pėr tė marrė pjesė nė Konferencėn e Paqes, qė do tė zhvillohej nė Paris.

LINDJET:

1947 - Warren Zevon, muzikant amerikan
1949 - John Belushi, aktor dhe kėngėtar shqiptarė nga ShBA
1958 - Jools Holland, muzikant anglez
1967 - John Myung, basist amerikan (Dream Theater)
1968 - Michael Kiske, muzikant gjerman (Helloween)
1972 - Naoshi Mizuta, kompozitor japonez
1984 - Witold Kiełtyka, baterist polak (Decapitated)

VDEKJET:

1822 - Ali Pashė Tepelena, patriot shqiptarė
1965 - Winston Churchill, politikan dhe kryeministėr britanik
1919 - Ismail Qemali kryetari i parė i shtetit tė pavarur shqiptarė
2006 - Chris Penn, aktor filmi amerikan


25 janar...

25 janari ėshtė dita e njėzetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 340 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1879 - U themelua Banka Kombėtare Bullgare.
1881 - Thomas Edison dhe Alexander Graham Bell formuan kompaninė Oriental Telephone Company.
1890 - Nellie Bly udhėton Tokėn rrotull pėr 72 ditė.
1915 - Alexander Graham Bell inauguroi shėrbimin transkontinental telefonik tė ShBA-ve.
1919 - U themelua Liga e Kombeve.
1942 - LDB: Tailanda i shpall luftė Shteteve tė Bashkuara dhe Mbretėrisė sė Bashkuar.
1955 - Bashkimi Sovjetik pėrfundon luftėn shtetėrore me Gjermaninė.
1971 - Himachal Pradesh u bė shteti i 18-tė i Indisė.
1981 - Jiang Qing, e veja e Mao Zedong u dėnua me vdekje.
1990 - Avianca Flight 52 u rrėzua duke lėnė tė vdekur 73 udhėtarė.
2004 - Michail Saakashvili bėhet kryetar i Gjeorgjisė

LINDJET:

1627 - Robert Boyle, kimist anglez
1708 - Pompeo Batoni, piktor italian
1874 - William Somerset Maugham,dramaturg anglez
1882 - Virginia Woolf, letrar britanez
1894 - Micheil Tschiaureli, regjisor gruzian
1904 - Géza Fried, kompozitor hungarez
1917 - Jānio Quadros, politikan brazilian
1922 - Luigi Luca Cavalli-Sforza, shkencėtar italian
1926 - Youssef Chahine, regjisor egjiptian
1927 - Antōnio Carlos Jobim, kantautor brazilian
1933 - Corazon Aquino, politikane filineze
1935 - António Ramalho Eanes, politikan portugez
1935 - Skėnder Sallaku, artist i popullit
1938 - Leiji Matsumoto, vizatues stripash japonez
1942 - Eusébio, futbollist portugez
1951 - Bill Viola, artist amerikan
1954 - Richard Finch, basist amerikan (KC and the Sunshine Band)
1957 - Luis Alfredo Garavito Cubillos, vrases serik kolumbian
1958 - Alessandro Baricco, letrar itslian
1981 - Alicia Keys, kegetare amerikane
1981 - Toše Proeski, kėgėtar maqedon
1980 - Xavi, futbollist spanjoll

VDEKJET:

1947 - Al Capone, gangster amerikan
1990 - Enver Hadri, pariot shqiptar


26 janar...

26 janari ėshtė dita e njėzetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 339 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1950 - India shpall pavarėsi.
1952 - U themelua nė Bruksel Kėshilli i Kooperimit Doganor (sot Organizata Botėrore e Doganave).
1962 - Programi Ranger: Ranger 3 lėshohet pėr tė studiuar hėnėn. Sonda hapsinore mė mbrapa mungoi hėnėn pėr 34,000 km.
1992 - Boris Yeltsin lajmėron qė Rusia do tė heq nga shėnjestra e armėve nukleare qytetet e Shteteve tė Bashkuara.
1965 - Gjuha hindi u bė gjuha zyrtare e Indisė.
2001 - Njė tėrmet godet nė Gujarat, Indi, duke shkaktuar mė shumė se 20,000 tė vdekur.
2006 - Kompania Western Union ndėrpreu shėrbimet e dėrgimit tė telegramėve.

LINDJET:

1918 - Nicolae Ceauşescu, diktator rumun (vdiq mė 1989)
1781 - Ludwig Achim von Arnim, shkrimtar gjerman
1918 - Nicolae Ceauşescu,politikan dhe ishkryetar romun
1925 - Paul Newman, aktor amerikan
1928 - Roger Vadim, regjisor francez
1947 - Michel Sardou, shansonjer francez
1950 - Jörg Haider, politikan austiak
1953 - Anders Fogh Rasmussen, politikan danez
1955 - Eddie Van Halen, kitarist holandez
1958 - Anita Baker, xhez-kėgėtare amerikane
1963 - Andrew Ridgeley, muzikant anglez (Wham!)
1976 - Willie Adler, kitarist amerikan (Lamb of God)
1986 - Matt Heafy, muzikant amerikan (Trivium)

VDEKJET:

1823 - Edward Jenner, mjek anglez
1990 - Ava Gardner, aktore filmi amerikane.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Australia - Festa e Australisė
India - Dita i republikės


27 janar...

27 janari ėshtė dita e njėzeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 338 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

98 - Trajan u bė Perandor Romak pas vdekjes sė perandorit Nerva.
661 - Pėrdundoi epoka e kalifatit Rashidun me vdekjen e Ali Ibn Ebi Talibt.
1593 - Vatikani hapi gjykimin 7 vjeēar kundėr dijetarit Xhordano Bruno
1695 - Mustafa II u bė sulltan i Perandorisė Osmane, pas vdekjes sė sulltanit Ahmed II. Mustafa udhėhoqi gjer nė vdekjen e tij nė vitin 1703.
1785 - U themelua universiteti i parė publik nė ShBA, Universiteti i Gjorgjisė.
1870 - Vllazėria e parė e grave, Kappa Alpha Theta, u themelua nė DePauw University.
1888 - U themelua Shoqėria Nacional Gjeografike nė Washington, D.C..
1913 - Atletit indiano-amerikan Jim Thorpe, i cili nga shumė njerėz quhej atleti mė i mirė i botės, iu morėn dy medalje ari, qė ai kishte fituar nė lojėrat olimpike tė vitit 1912.
1939 - U realizua fluturimi i parė i Lockheed P-38 Lightning.
1945 - Armata e kuqe ēliron kampin e pėrqėndrimit nazist Auschwitz.
1967 - Programi Apollo: Apollo 1 - Astronautėt Gus Grissom, Edward White dhe Roger Chaffee vdiqėn gjatė testimeve tė anijes kozmije nė Kennedy Space Center.
1967 - Mė shumė se gjashtėdhjetė kombe nėnshkruan marrėveshjen pėr ndalimin e armėve nukleare nė hapėsirė.
1996 - Koloneli Ibrahim Baré Maļnassara u zgjodh president i Nigerit pas rrėzimit tė presidentit Mahamane Ousmane nė puē ushtarak.

LINDJET:

1756 - Wolfgang Amadeus Mozart, kompozitor austriak
1859 - Wilhelm II, perandor gjerman
1943 - Alfred Karamuēo, politikan shqiptar.
1957 - Frank Miller, autor stripi, shkrimtar dhe autor filmi amerikan
1979 - Rosamund Pike, aktore angleze

VDEKJET:

1901 - Giuseppe Verdi, kompozitor italian
1948 - Myderriz Haki ef. Sermaxhaj, atdhetar shqiptar
1982 - Louis de Funčs, aktor francez
2006 - Johannes Rau, ish president i Gjermanisė

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1945 - Dita ndėrkombėtare e pėrkujtimit tė viktimave tė Holokaustit

Zero Cool
19-01-14, 14:56
(28.01 - 03.02 )
28 janar...

28 janari ėshtė dita e njėzetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 337 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1635 - Themelohet Akademia Franceze, njė nga shoqėritė letrare mė tė famshme nė Evropė
1861 - Kansas u bė shteti i 34 i ShBA-ve.
1896 - Mjeku amerikan Emil Grube u bė i pari qė pėrdori rrezatimin pėr kurimin e kancerit tė gjirit nė klinikėn e tij Rose Lee tė Ēikagos.
1911 - U botua nė Sofje gazeta e pėrjavshme politike, shoqėrore, kulturore, letrare "Liria e Shqipėrisė"
1996 - Teatri i Operės sė Venedikut. "Feliks", u shkatrrua nga zjarri pėr herė tė dytė nė historinė e tij.
1999 - Kontakt-grupa thėrret qeverinė serbe dhe pėrfaqėsuesit e shqiptarėve tė Kosovės qė mė 6 shkurt t'i fillon bisedimet nė Rambuje.

LINDJET:

1853 - José Martķ, shkrimtar nga Kuba († 1895)
1928 - Eduard Shevarnadze, politikan i Gruzisė, dhe ministėr sovjet i punėve tė jashtme
1936 - Ismail Kadare, shkrimtar shqiptar
1955 - Nikollas Sarkozi, politikan, kryetar francez
1976 - Avni Abazi, aktor shqiptarė

VDEKJET:

814 - Karli i Madh (Charlemagne), mbret dhe perandor i Francės
1881 - Fjodor Dostojevski, shkrimtar rus
1916 - Isa Boletini, atdhetar e luftėtar shqiptar, vritet nė pritė nė Podgoricė
2002 - Astrid Lindgren, shkrimtare sudeze
2010 - Jashar Rexhepagiq, shkrimtar shqiptar29 janar...

29 janari ėshtė dita e njėzetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 336 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1635 - Themelohet Akademia Franceze, njė nga shoqėritė letrare mė tė famshme nė Evropė
1861 - Kansas u bė shteti i 34 i ShBA-ve.
1896 - Mjeku amerikan Emil Grube u bė i pari qė pėrdori rrezatimin pėr kurimin e kancerit tė gjirit nė klinikėn e tij Rose Lee tė Ēikagos.
1911 - U botua nė Sofje gazeta e pėrjavshme politike, shoqėrore, kulturore, letrare "Liria e Shqipėrisė"
1996 - Teatri i Operės sė Venedikut. "Feliks", u shkatrrua nga zjarri pėr herė tė dytė nė historinė e tij.
1999 - Kontakt-grupa thėrret qeverinė serbe dhe pėrfaqėsuesit e shqiptarėve tė Kosovės qė mė 6 shkurt t'i fillon bisedimet nė Rambuje.

LINDJET:

1843 - William McKinley - 25. kryetar sė SHBA
1860 - Anton Ēehov, dramaturg, aktor dhe tregimtar rus i njohur pėr tregimin "Kopshti i qershive"

VDEKJET:

1941 - Vdiq Ioannis Metazas diktatori i Greqisė nga viti 1936 - 1941
1962 - Vdiq violinisti i famshėm me origjin austriake, Fritz Kreisler30 janar...

30 janari ėshtė dita e tridhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 335 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1649 - U vra Charles I i Anglisė.
1661 - Oliver Cromwell ritualisht u ekzekutua dy vite pasi kishte vdekur.
1919 - SHBA njoh Republika i Polonisė.
1933 - Adolf Hitler kancelar i Gjermanisė.
1948 - U vra pacifisti hindus Mohandas Karamchand Gandhi nga ekstremisti hindus Nathuram Godse.
1964 - Programi Ranger: U lansua Ranger 6.
1976 - George H. W. Bush u bė drejtori i 11-tė i CIA-s.
1982 - Richard Skrenta shkroi kodin e virusit tė parė kompjuterik i quajtur "Elk Cloner" qė ėshtė 400 rreshta i gjatė dhe merret si njė program pėr rinisje tė kompjuterėve Apple.
1994 - Péter Lékó u bė mjeshtėr i madh i shahut, mė i riu nė botė nė atė kohė.
1996 - Gino Gallagher, udhėheqėsi i dyshuar i INLA-s, u vra duke pritur nė radhė pėr pėrfitimet e tė pa punėsuarve.
1996 - Kometa Hyakutake u zbulua nga astronauti amator japonez Yuji Hyakutake.
2003 - Belgjika legalizoi ligjshėm martesėn e gjinisė sė njėjtė.
2005 - U zhvilluan zgjedhjet parlamenatre nė Iraku.

LINDJET:

1882 - Franklin Delano Roosevelt, presidenti i 32-tė i SHBA-sė
1926 - Tish Daija, kompozitorė shqiptarė

VDEKJET:

1649 - Charles I, mbret sė Anglisė dhe Skocisė (l. 1600)
1948 - Mahatma Gandhi, aktivist etnik nga India (l.1869)
1951 - Ferdinand Porshe, inxhinier i auomobilizmit austriak , krijues i Folksvagenit "bubė" (l. 1875)
2010 - Fadil Ferati, politikan


31 janar...

31 janari ėshtė dita e tridhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 334 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1929 - Bashkimi Sovjetik dėboi politikanin Leon Trotsky.
1930 - 3M filloi reklamimin e Scotch Tape.
1940 - Qeveria e Shteteve tė Bashkuara bėri pagesėn e parė nė bazė tė ligjit mbi sigurimet shoqėrore.
1945 - U ekzekutua ushtari 25 vjeē amerikan, Eddie Slovik, nėn akuzėn pėr dezertim.
1946 - Me kushtetutėn e re Jugosllavia u bė konfederatė gjashtė republikėshe.
1950 - Presidenti amerikan Harry S. Truman deklaroi se do tė zhvillonin bombė hidrogjeni.
1956 - Guy Mollet u bė Kryeministėr i Francės.
1958 - Shtetet e Bashkuara lėshuan satelitin e tyre tė parė nė orbitė rreth Tokės.
1968 - Nauru shpalli pavarėsinė e Australisė.
1990 - U hap pėr herė tė parė ushqimore McDonald's nė Bashkimin Sovjetik, nė Moskė.
1995 - Presidenti amerikan Bill Clinton autorizoi 20 miliard dollar amerikan pėr Meksikėn pėr tė ndihmuar stabilizimin e ekonomisė.
1999 - Seriali Family Guy debutoi nė televizionet amerikane.
2004 - Manifestime evropiane pėr tė drejtat e emigrantėve.

LINDJET:

1797 - Franz Schubert, kompozitor austriak
1921 - Mario Lanza, tenor amerikan
1923 - Norman Mailer, letrar amerikan
1935 - Kenzaburo Oe,letrar japonez dhe fitues i ēmimit Nobel
1938 - Beatrix, mbretėreshė sė Hollandės
1970 - Minnie Driver,aktore mritaneze
1979 - Felix Sturm, (alias Adnan Ćatić), bokser gjerman me prejardhje boshnjake
1981 - Justin Timberlake, kengėtar amerikan
1982 - Helena Paparizou, kėngėtare greke

VDEKJET:

1995 - George Stibitz, hulumtues amerikan


1 shkurt...

1 shkurti ėshtė dita e tridhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 333 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1893 - Thomas A. Edison pėrfundon kostruktimin e studios sė parė tė filmit njohur si Black Maria nėWest Orange, New Jersey.
1897 - Banka Shinhan: Nė Souel hapet banka mė e vjetėr nė Korenė Jugore.
1974 - Kuala Lumpur u shpall teritor federal.
1978 - Regjisori Roman Polanski u largua nga Shtetet e Bashkuara ėr nė Francė pasi u akuzua pėr pjesmarrje nė seks me njė 13 vjeēare.
1979 - Patty Hearst u lirua nga burgu pasi u amnestua nga presidenti amerikan Jimmy Carter.
1979 - Ayatollah Khomeini u rikthye nė Tehran, Iran as rreth 15 vitesh ekzil.
2005 - Kaldaja paraqet Akti Civil Martesorė, duke u bėrė shteti i katėrt i cili sanksionon martesėn e gjinisė sė njėjtė.

LINDJET:

1965 - Brandon Lee aktor kinez/amerikan dhe djali i legjendės Bruce lee
1931 - Boris Yeltsin, kryetar i parė Rusisė
1690 - Francesco Maria Veracini kompozitor italian
1965 - Brandon Lee aktor kinez/amerikan po ashtu dhe djali i yllit tė arteve marciale Bruce Lee

VDEKJET:

1328 - Charles IV, mbret sė Francės (lindi mė 1294)


2 shkurt...

2 shkurti ėshtė dita e tridhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 332 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1878 - Greqia i shpalli luftė Turqisė.
1920 - Franca okupoi Memelin.
1922 - U botua pėr herė tė parė novela Ulysses nga auori James Joyce nė Paris.
1946 - U proklamua Republika Hungareze
1967 - U themelua Asociacioni Amerikan i Basketbollit.
1989 - Trupat e fundit tė Bashkimit Sovjetik lėshuan Kabulin duke pėrfunduar luftėn 9 vjeēare tė okupimit ushtarak tė Afganistanit.
1989 - Sky Television plc filloi emetimet nė Evropė.
1990 - Me nismėn e Anton Ēetės nisi nė Kosovė aksioni atdhetar e humanitar i faljes sė gjaqeve, qė mori pėrmasa tė gjera, duke u pėrhapur anembanė vendit.
1998 - Cebu Pacific Air DC-9-32 rrėzohet nė Cagayan de Oro, Philippines duke lėn tė vdekur 104 persona.
2004 - www.Bujanoci.net U krijua uebfaqeja e parė Shqiptare nė komunėn e Bujanocit

LINDJET:

1649 - Papa Benedictus XIII (vdiq mė 1730)
1977 - Shakira, kėngėtare kolumbiane
1987 - Gerard Piqué,futbollist spanjoll


3 shkurt...

3 shkurti ėshtė dita e tridhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 331 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1488 - Bartolomeo Diaz arriti nė Cape of Good Hope(Kepi i shpresės sė mirė)
1815 - Fabrika e parė e prodhimit tė djathit u themelua nė Zvicėr.
1930 - U themelua Partia Komuniste e Vietnamit.
1947 - Temperatura mė e ulėt e arritur ndonjėherė nė Amerikėn Veriore ėshtė -63 gradė Celsius nėSnag, Yukon.
1967 - Ronald Ryan, ėshtė njeriu i fundit i cili u ekzekutua nė Australi, u var nė litar nė Pentridge Prison, Melbourne.
1989 - Me puē ushtarak u largua nga qeveria e diktatorit paraguaian Alfredo Stroessner i cili udhėhiqte vendin qė nga viti 1954.
1998 - Karla Faye Tucker ekzekutua nė Texas duke u bėrė gruaja e parė qė u ekzekutua nė ShBAqė nga viti 1984.
2004 - Jóannes Eidesgaard u bė kryeministėr i Ishujve Faroe.

LINDJET:

1972 - Jesper Kyd, kompozitor

VDEKJET:

1924 - Woodrow Wilson, kryetari i 28-tė i SHBA-sė (lindi mė 1856)
1936 - Princesha Sofi, Mbretėresha e Shqipėrisė dhe bashkėshortja e Princ Vidit (lindi mė 21 maj 1885)
1997 - Bohumil Hrabal, shkrimtar ēek (lindi mė 1914)
2006 - Vath Koreshi – Shkrimtar

Zero Cool
03-02-14, 19:35
(04.02 - 10.02 )4 shkurt...

4 shkurti ėshtė dita e tridhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 330 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 - George Washington u zgjodh kryetar i parė i SHBA-ve
1943 - LDB: Pėrfundoi Beteja e Stalingradit.
1944 - Masakra e 4 Shkurtit.
1945 - Filloi Konferencė nė Jalta e cila pėrfundoi mė 11 shkurt.
1946 - U themelua skuadra e futbollit KF Partizani pjesė e Ministrisė sė Mbrojtjes.
1976 - Nė Guatemala dhe Honduras dridhja e tokės len tė vdekur mbi 22.000 njerėz.
1998 - Dridhja e tokės nė Afganistan me 6.1 Shkllė Rihteri shkakton vdekjen e mbi 5.000 njerėzv.
1998 - Nė Belgjikė, Bill Gates u fye nga njė belg dhe iu mėshua me njė tortė nė fytyrė.
1999 - Hugo Chįvez Frķas u zgjodh president i Venezuelės.
2003 - Republika Federale e Jugosllavisė zyrtarisht emėrohet Serbia dhe Mali i Zi dhe miraton kushtetutė tė re.
2004 - Themelohet rrjeti social Facebook

LINDJET:

1505 - Mikołaj Rej, shkrimtar polak
1902 - Charles Lindbergh, pilot amerikan
1915 - Norman Wisdom, komedian, kėngėtar dhe aktor, regjisor e skenarist anglez
1969 - Ilir Bajri, kompozitor shqiptar

VDEKJET:

211 - Septimius Severus, perandor sė Romės
1694 - Natalia Kirillovna Naryshkina, mbretėreshė ruse
1928 - Hendrik Antoon Lorentz,fizicient holandez
1941 - Ivo Kozarēanin, letrar kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore kundėr kancerit5 shkurt...

5 shkurti ėshtė dita e tridhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 329 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1919 - Charlie Chaplin, Mary Pickford, Douglas Fairbanks, dhe D.W. Griffith themeluan United Artists.
1958 - Gamel Abdel Nasser u zgjodh presidenti i parė i Republikės sė Arabėve tė Bashkuar.
1974 - John Murtha u bė veterani i parė i Luftės sė Vietnamit i zgjedhur nė Kongresin Shteteve tė Bashkuara.
1979 - Khomeini prirės i revolucionit islamik, shpall Iranin shtet islam.
1994 - Byron De La Beckwith u akuzua pėr vrasjen e udhėheqėsit pėr tė drejtat civile Medgar Eversnė vitin 1963.
1994 - Gjatė luftės nė Bosnje dhe Hercegovinė, 60 njerėz u vranė dhe rreth 200 u plagosėn nė qendėr tė Sarajevės.
2006 Reprezentacioni i Francės u shpall kampion evropian nė hendboll.

LINDJET:

1840 - John Boyd Dunlop, hulumtues skocez
1878 - André Gustave Citroėn, inxhinier francez (vdiq mė 1935)
1878 - André Citroen, konstruktor i automobilave francez
1880 - Gabriel Voisin, konstruktor francez i aeroplanėve dhe automobilave
1919 - Andreas Papandreou, politikan grek
1941 - Ferdinand Deda, kompozitor dhe dirigjent shqiptar, artist i Merituar, mjeshtėr i madh i Punės.
1966 - Rok Petrovič, skijator slloven
1985 - Cristiano Ronaldo,futbolist portugez

VDEKJET:

1679 - Jost fan den Fundel, shkrimtar holandez.
1931 - Mihal Grameno, atdhetar , publicist, shkrimtar e luftėtar shqiptar.6 shkurt...

6 shkurti ėshtė dita e tridhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 328 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

46 p.e.s. - Julius Caesar mundi ushtrinė e kombinuar tė pasuesve tė Pompeut dhe Numidianėve nėn udhėheqje tė Metellus Scipio dhe Juba nė Tapsus.
1817 - Argjentinasi San Martķn kaloi me njė ushtri Andet pėr tė ēliruar Kilin nga sundimi Spanjoll.
1819 - Thomas Stamford Raffles themeloi Singapurin.
1922 - Achille Ratti u bė Papa Pius XI.
1994 - Masakra nė Sarajevė, tregu nė Markale ku u vranė 68 dhe u plagosėn 142 qytetar tė sarajevės. Granata ėshtė lansuar nga pozicionet e ushtrisė serbe nė Markoviq.
1958 - Tetė lojtarė tė klubit futbollistik anglez Manchester United vdiqėn nė aksidentin ajror nė Mynih.
1998 - Washington National Airport u riemėrua: Ronald Reagan National Airport.
1998 - Nė Kostarikė: prefekti Claude Erignac u vra nė Ajaccio nga Yvan Colonna.
1999 - filloi Konferenca paqėsore pėr Kosovėn nė kėshtjellėn Rambujes nė Paris,
2009 - Ishujt Maldive e kanė njohur shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės.

LINDJET:

1911 - Ronald Reagan - 40-ti. president tė SHBA
1912 - Eva Braun, gruaja e Adolf Hitler.
1945 - Bob Marley - Kėngėtarė nga Xhamajka
1957 - Simon Phillips, baterist

VDEKJET:

1740 - Papa Klemens XII
1952 - George VI - Ish-Mbret i Britanisė e Madhe
2007 - Kadri Roshi, aktor shqiptar.7 shkurt...

7 shkurti ėshtė dita e tridhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 327 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

457 - Leo I u bė Perandor Bizantin.
1550 - Julius III u bė Papa Julius III.
1807 - Napoleon Bonaparta filloi luftėn kundės Rusisė dhe Prusisėnė Eylau, Poloni.
1898 - Émile Zola u nxorr nė gjyq pėr veprėn e tijė J'Accuse.
1914 - Filmi i parė i aktorit anglez Charlie Chaplin (ku luan si "The Tramp"), Kid Auto Races at Venice u paraqit nė Keystone Studios.
1974 - Grenada u pavarėsua nga Britania e Madhe.
1979 - Plutoni hyri nė orbitėn e Neptunit, pėr herė tė parė qė nga koha qė kėto dy planetė njihen nė shkencė.
1992 - U nėnshkrua Marrėveshja e Mastrihtit e cila ēoi nė krijimin e Bashkimit Evropian.

LINDJET:

1478 - Thomas Morus, filozof, shkrimtar dhe politikan anglez
1812 - Charles Dickens, shkrimtar anglez
1834 - Dmitri Mendeleev, kimist rus
1901 - A. den Doolaard, shkrimtari holandez
1953 - Hasija Borić,aktore dhe regjisore boshnjake
1954 - Dieter Bohlen, muzikant dhe producent gjerman (Modern Talking)
1965 - Chris Rock, aktor dhe komedian amerikan
1978 - Ashton Kutcher, aktor amerikan

VDEKJET:

2006 - Ibrahim Kodra, piktor (l. 1918)
1999 - mbreti Hysein, mbret i Jordanisė.8 shkurt...

8 shkurti ėshtė dita e tridhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 326 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

421 - Constantius IIIu bė perandor i Perandorisė Perėndimore Romake.
1575 - U themelua Universiteit Leiden dhe iu dha motoja "Praesidium Libertatis".
1910 - William D. Boyce, botues nga qyteti Chicago, i bėri kėrkesė zyrtare qeverisė federale nėUashington, pėr krijimin e organizatės Boy Scouts of America.
1915 - U dha premiera e filmit The Birth of a Nation (Lindja e njė Kombi).
1918 - U botua pėr herė tė parė gazeta The Stars and Stripes.
1949 - Kardinal Mindszenty i Hungarisė u dėnua pėr tradhėti.
1952 - Elizabeth II u shpall Mbretėresha e Mbretėrisė sė Bashkuar.
1971 - Debutoi tregu i letrave me vlerė NASDAQ.
1999 - Nė selinė e Misionit Verifikues tė OSBE-sė nė Prishtinė u deklarua se shqiptarėt tė shkonin t'i merrnin kufomat e Masakrės sė Reēakut edhe atė me urdhėr nga policia serbe qė ato tė merren tė gjitha pėrnjėherė duke u identifikuar familjarėt pėrmes dokumenteve.
1999 . Organizata amerikane pėr tė drejtat e njeriut "Hjumen rajts Uoē" publikoi raportin me titull "Java e terrorit nė Drenicė" nė tė cilin pėrshkruhet se si forcat speciale serbe ka fundi i shtatorit tė vitit tė kaluar masakruan 21 civilė nė fshatin Obri e Epėrme, dhe vranė 13 burra nė fshatin e afėrt Golluboc.
2003 - Berlin, Qeveria federale gjermane refuzoi njė rezolutė tė re tė Kombeve tė Bashkuara ku do tė parashikonte njė kėrcėnim me sulm ushtarak ndaj Irakut.
2003 - Nė Kosovė u formua organizata "Serbėt e bashkuar" nėn urdhėr tė Beogradit nė krye tė sė cilės vihet njė pjesėtar i Shėrbimit Sekret Serb.
2008 - Nebraska ndaloi pėrdorimin e karriges elektrike si metodė pėr vrasje tė tė dėnuarve.

LINDJET:

1290 - Afonso IV, mbret sė Portugalisė (vdiq mė 1357)
1828 - Jules Verne, shkrimtar francez (vdiq mė 1905)

VDEKJET:

9 1955- Byron Dean lindi nė Marion, Indiana; vdiq mė 30 shtator 1955 nė Cholame, Kalifornia. Ishte aktor amerikan i filmit dhe teatrit.
1587 - Mary I Stuart, mbretėreshė sė Skocisė (lindi mė 1542)
1696 - Ivan V, perandor rus (lindi mė 1666)9 shkurt...

9 shkurti ėshtė dita e dyzet e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 325 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

474 - Zenoni u zgjodh bashkė/perandorė i Perandorinė Bizantine.
1621 - Alessandro Ludovici u zgjodh Papė.
1822 - Haiti pushtoi republikėn e sapoformuar, Republikėn Dominikane.
1825 - Pasiqė asnjė kandidat nuk arriti vota tė mjaftueshme pėr tu zgjedhur president, Shtėpia e Pėrfaqėsuesve e Shteteve tė Bashkuara zgjodhi John Quincy Adams President tė Shteteve tė Bashkuara.
1895 - William G. Morgan mobifikoi Mintonette nė volejboll.
1900 - U themelua turneu Davis Cup.
1943 - Komanda Aleate deklaroi qė ishulli Guadalkanal, nė pjesėn jugore tė Paqėsorit, ishte plotėsisht nėn kontrollin e forcave aleate.
1950 - Senatori amerikan Joseph McCarthy, i shtetit Wisconsin, nė njė fjalim qė mbajti nė njė klub tė grave republikane, nė Wheeling tė Virxhinias Perėndimore, senatori tha se kishte njė listė me emrat e 205 komunistėve, tė cilėt punonin nė Departamentin e Shtetit.
1962 - Xhamajka u bė shtet i pavarur.
1969 - U realizua fluturimi i parė testues i Boeing 747.
1971 - Programi Apollo: Apollo 14 u kthye nė Tokė.
1975 - Anija kozmike sovjetike, Soyuz 17, u kthye nė Tokė.
1991 - Lituanasit votuan pėr pavarėsinė e Lituanisė.
2002 - U hapėn Lojėrat Olimpike Dimėrore nė qytetin Salt Lake tė shtetit Utah.

LINDJET:

1773 - William Henry Harrison, 9. kryetar sė SHBA-sė (vdiq mė 1841)
1947 - Carla del Ponte, juriste zvicerane, prokurore pran Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte nė ish Jugosllavi.

VDEKJET:

1881 - Fyodor Dostoevsky, shkrimtar rus (lindi mė 1821)
10 shkurt...

10 shkurti ėshtė dita e dyzetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 324 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1814 - Luftėrat Napoleonike: Beteja nė Champaubert
1870 - U themelua YWCA nė (New York City).
1881 - Nė shtetin jugor racist tė Alabamės u hap Instituti Tuskegee, shkollė pėr afrikano-amerikanėt.
1931 - New Delhi u bė kryeqytet i Indisė.
1942 - Formohet nė Tiranė organizata rinore antifashiste DEBATIK - Djemtė e Bashkuar, Anėtarė tė Ideve Komuniste.
1962 - U kap piloti spiun amerikan Francis Gary Powers dhe u ndėrrua me spiunin sovjetikRudolf Abel.
1975 - Kozmonautėt sovjetikė vizituan pėr herė tė parė Qendrėn e Hapėsirės Kenedi tė Florides.
1979 - Edvard Kardel, politikan slloven
1996 - Super kompjuteri IBM Deep Blue mundi pėr herė tė parė mjeshtrin e shahut Garry Kasparov.
2006 - Fatmir Sejdiu u zgjodh kryetar i ri Kosovės.
2007 - Protestat e "Vetėvendosjes!" nė Prishtinė. Humbėn jetėn Arben Xheladini dhe Mon Balaj.

LINDJET:

1890 - Boris Pasternak, Laureat i Ēmimit Nobel (v. 1960)
1898 - Bertolt Brecht, Autor gjerman (v. 1956)
1950 - Demir Krasniqi - Kėngėtar nga Gjilani

VDEKJET:

1755 - Montesquieu, Shkrimtar francez (lindi mė 1689)
1829 - Papa Leo XII (lindi mė 1760)
1837 - Aleksandr Pushkin, Poet dhe romancier rus (lindi mė 1799)
1923 - Wilhelm Röntgen, Fizikant gjerman, Laureat i Ēmimit Nobel (lindi mė 1845)
1939 - Papa Pius XI (lindi mė 1857)
1979 - Edvard Kardel, politikan slloven

Zero Cool
03-02-14, 19:37
(11.02 - 17.02 )11 shkurt...


11 shkurti ėshtė dita e dyzetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 323 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

660 p.e.s. - Data tradicionale e themelimit tė Japonisė nga Perandori Jimmu.
1826 - U themelua University College London me emrin University of London.
1916 - Emma Goldman u arrrestua pėr ligjėrimin rreth kontrollit tė lindjes.
1919 - Friedrich Ebert (SPD) u zgjodh President i Gjermanisė.
1948 - John Costello pason Éamon de Valera si Taoiseach tė Irlandės.
1953 - Bashkimi Sovjetik ndėrpreu marrėdhėniet politike me Izraelin.
1964 - Greqia dhe Turqia filluan luftė nė Limassol, Qipro.
1964 - Tajvani ndėrpreu mardhėniet politike me Francėn.
1990 - Nelson Mandela u lėshua nga burgu pas 27 vitesh burgim politik.
2006 - Vice Presidenti amerikan Dick Cheney e plagosė Harry Whittington nė fytyrė duke qenė nė gjueti sė bashku.
2011 - Hosni Mubarak jep dorėheqje
2012 - Fshati Restelicė ėshtė goditur nga njė ortek bore ku kanė humbur jetėn disa persona.

LINDJET:

1535 - Papa Gregory XIV (v. 1591)
1732 - George Washington (sipas Kalendarit Julian) - Kryetari i parė tė ShBA
1847 - Thomas Alva Edison - Teknik amerikan. Shpikės i disa aparateve kinematografike. (v. 1931)
1920 - Faruku I-rė, mbret i Egjyptit.
1976 - Ricardo, futdbollist pertugez.

VDEKJET:

1939 - Ali Kelmendi, atdhetar, Hero i Popullit, njėri nga figurat mė tė njohura qė luftuan pėr ēlirimin kombėtar shqiptar, veprimtar kundėr shtypjes serbe nė Kosovė, pjesėmarrės nė revolucionin e 1924-s dhe i qeverisė sė Nolit.
2008 - Tom Lantosh, politikan amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e tė sėmurėve.


12 shkurt...


12 shkurti ėshtė dita e dyzetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 322 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1541 - U themelua Santiago Kili nga Pedro de Valdivia.
1818 - Bernardo O'Higgins nėnshkruan pavarėsinė e Kilit afėr Concepción, Kili.
1832 - Ekuadori anekson Ishujt Galįpagos.
1855 - U themelua Michigan State University.
1912 - Perandori Xuantong i Manchu Dinastia Qing, Perandori i fundit i Kinės, u largua nga posti.
1919 - Me njė ceremoni madhėshtore u bė varrimi i Ismail Qemalit. E gjithė popullsia e Vlorės ishte mbledhur nė Skelė. Nė orėn 10 paradite trupi pa jetė i Ismal Qemalit, nga ndėrtesa e Komandės sė "Base Novale" u vendos mbi shtratin e topit. Qė aty korteu i madh u nis drejt qytetit.
1924 - Calvin Coolidge u bė presidenti i parė amerikan i cili mbajti fjalim nė radio.
1934 - Filloi lufta civile austriake.
1961 - BRSS lanson anijen kozmike Venera 1 kah planeti Venera.
2002 - Fillon gjykimi pėr krime lufte i ish presidentit tė Jugosllavisė, Slobodan Milosheviē, nė Hagė. Ai vdes katėr vite mė vonė, para pėrfundimit tė gjykimit.
2002 - Njė Iran Air Tupolev Tu-154 rrėzohet para aterimit nė Khorramabad, Iran duke lėn tė vdekur 119 persona.
2007 - Njė vrasės nė Salt Lake City vret 5 njerėz.

LINDJET:

1809 - Charles Darwin, shkencėtar anglez (vdiq mė 1882)
1809 - Abraham Lincoln, 16. kryetar sė SHBA-sė (vdiq mė 1865)
1809 – Charles Darwin, natyralist britanez
1828 - George Meredith, letrar anglez
1847 - Thomas Alva Edison, zbuluesa amerikan
1881 – Ana Pavlova, balerinė ruse
1884 – Max Beckmann, piktor gjerman
1892 - Theodor Plievier, letrar gjerman
1923 – Franco Zeffirelli, regjisor italian
1933 – Constantin Costa Gavras, regjisor grek
1946 – Ajda Pekkan, aktore dhe kengėtare turke
1950 – Angelo Branduardi, kantautor italian
1980 – Christina Ricci, aktore amerikane

VDEKJET:

1804 - Immanuel Kant, filozof gjerman (lindi mė 1724)
1834 - Friedrich Schleiermacher, teologdhe filozof gjerman
1878 - Alexander Duff, misionar skocez nėIndi
1905 - Papa Kristo Negovani, klerik patriot dhe shkrimtar shqiptar.
1929 - Lillie Langtry, aktor britanez
1976 - Sal Mineo, aktor amerikan
1979 - Jean Renoir, regjisor filmi feancez
1989 - Thomas Bernhard, shkrimtar austriak
1994 - Donald Judd, artist amerikan


13 shkurt...


13 shkurti ėshtė dita e dyzetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 321 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1542 - Catherine Howard, gruaja e pestė e mbretit Henry VIII i Anglisė, u ekzekutua pėr mardhėnie jashtė martesore.
1633 - Galileo Galilei arrin nė Romė pėr gjykimin e tij para Inkuizicionit.
1880 - Thomas Edison observoi efektin Edison.
1920 - U themelua Negro National League.
1939 - Filloi Lufta e Dytė Botėrore.
1945 - LDB: Ushtria sovjetike pushtoi Budapestin.
1960 - Franca teston bombėn e sajė tė parė atomike.
1974 - Aleksandr Solzhenitsyn, fitues i Ēmimit Nobel nė vitin 1970 u largua nė ekzil nga Bashkimi Sovjetik.
1975 - Flakron zjarri nė World Trade Center nė New York City, New York.
2000 - Stripi komik origjinal "Peanuts" paraqitet pėr herė tė fundit nė gazetė njė ditė pas vdekjes sė Charles M. Schulz.
2001 - Dridhet toka nė El Salvador me intensitet 6.6 ballė Rihteri dhe len tė vdekur sė paku 400 persona.

LINDJET:

1599 - Papa Alexander VII (vdiq mė 1667)
1673 - Molier, komedier,prozatorė, francez.
1989 - Roel Korkuti, Diplomat i famshem shqiptar, aktualisht ne Pisa, Itali.

VDEKJET:

1660 - Charles X, mbret sė Suedisė (lindi mė 1622)
1787 - Rugjer Boshkoviq, shkencėtarė, kroat (lindi 1711.)


14 shkurt...


14 shkurti ėshtė dita e dyzetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 320 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1556 - Thomas Cranmer u shpall heretik.
1859 - Oregon u pranua si shteti i 33-tė i ShBA-ve.
1876 - Alexander Graham Bell aplikon patent pėr telefonin sikur dhe Elisha Gray.
1912 - Arizona u pranua si shteti i 48-tė i ShBA-ve.
1924 - U themelua International Business Machines Corporation (IBM).
1945 - LDB: Bombardimi i Pragės - kinse nė gabim tė orientimit tė pilotėve u bombardua Drezdeni,Gjermani.
1961 - U zbulua elementi kimik Laurenciumi.
1981 - Zjarri nė njė klub nate nė Dublin la tė vdekur 48 persona.
1983 - United American Bank nė Knoxville, Tennessee bie nė kolaps. Mė vonė presidenti i sajė Jake Butcher u akuzua pėr dallavere.
1994 - U ekzekutua vrasėsi serik rus Andrei Chikatilo.
2000 - Anija kozmike NEAR Shoemaker hyri nė orbitėn e asteroidit 433 Eros, anija e parė kozmike qė ka hyrė ndonjėherė nė orbitė tė njė asteroidi.

LINDJET:

1965 - Afrim Zhitia, dėshmor

VDEKJET:

1779 - James Cook, kapiten dhe marinar anglez (lindi mė 1728)
2004 - Marco Pantani, ēiklist italian (lindi mė 1970)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Shėn Valentinit


15 shkurt...


15 shkurti ėshtė dita e dyzetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 319 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

399 p.e.s. - Sokrati u dėnua me vdekje.
590 - Khosrau II u emėria mbret i Persisė.
1637 - Ferdinandi III u bė Perandori i Shenjtė.
1775 - Gian Angelo Braschi u bė Papė
1933 - Nė Miami, Florida, Giuseppe Zangara atentoi tė e vrasė presidentin amerikan Franklin D. Roosevelt, por nė vend tė tij kaplon kryetarin e Chicagos , Illinois, Anton J. Cermak, i cili nga plaga vdes mė 6 mars.
1970 - Themelimi i Universitetit tė Prishtinės.
1944 - LDB: Filloi beteja nė Monte Cassino.
1995 - Kevin Mitnick u arrestua nga FBI dhe u dėnua pėr hyrje nė disa nga sistemet "mė tė siguruara" tė ShBA-ve.
1999 - Abdullah Öcalan u arrestua nė Keni nga agjentėt turq.
2003 - U mbajtėn protesta kundėr luftės nė Irak nė mbi 600 qytete nė mbarė botėn ku morėn pjesė mes 8 dhe 30 milion njerėzve, duke e bėrė kėtė protestėn mė tė madhe paqėsore nė mbarė historinė.
2005 - Portali pėr video YouTube, u paraqit pėr herė tė parė nė ShBA.

LINDJET:

1564 - Galileo Galilei, filozof dhe fizikan italian (vdiq mė 1642)
1710 - Louis XV, mbret i Francės (vdiq mė 1774)
1948 - Eqrem Kryeziu, politikan shqiptar
1954 - Matt Groening, vizatues amerikan, krijuesi i Simpsons dhe Futurama

VDEKJET:

1573 - Маtija Gubec, udhėheqės i kryengritjes fshatare
1984 - Gjon Mili, fotograf


16 shkurt...


16 shkurti ėshtė dita e dyzeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 318 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1568 - Inkuizicioni: E gjithė popullata e Holandės u dėnua me vdekje nga Kisha Katolike Romakenėn akuzėn pėr herezi.
1899 - Presidenti francez Félix Faure vdes nė zyrė.
1899 - U themelua klubi i parė islandez, Knattspyrnufélag Reykjavķkur.
1937 - Wallace H. Carothers fiton patentėn pėr najlonin.
1945 - LDB: Forcat ameriane rimorėn gadishullin Bataan.
1959 - Fidel Castro, bėhet kryeministėr i Kubės pasi presidenti Fulgencio Batista u rrėzua nga froni mė 1 janar.
1961 - Programi Explorer: U lancua Explorer 9 (S-56a).
1985 - U themelua lėvizja Hezbollahu.
1999 - Shumė ambasada nė Evropė u morėn nė duar tė pengmarrėsve kurdė pasi qė Turqiaarrestoi udhėheqėsin kurd Abdullah Öcalan.

LINDJET:

1941 - Kim Jong-Il, prijės komunist i Koresė Veriore
1980 - Agim Kaba, aktor amerikan


17 shkurt...


17 shkurti ėshtė dita e dyzetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 317 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1600 - Xhordano Bruno u dogj i gjallė nė Campo de' Fiori nė Rome, nga ana e Kishės Katolike Romake nėn akuzėn pėr herezi.
1867 - Anijia e parė kalon pėrmes Kanali i SuezitKanalit tė Suezit|.
1925 - Harold Ross dhe Jane Grant themeluan revistėn The New Yorker.
1947 - Zėri i Amerikės filloi radio transketimin nė Bashkimin Sovjetik.
1974 - Ushari amerikan Robert K. Preston sinjalizoi Shtėpinė e Bardhė me helikopter tė vjedhur.
1979 - Filloi lufta Sino-Vjetnameze.
1982- Formohet organizata “LĖVIZJA PĖR REPUBLIKĖN SHQIPTARE NĖ JUGOSLLAVI ”.
1992 - Gjyqi nė Milwaukee, Wisconsin dėnoi vrasėsin serik Jeffrey Dahmer me burgim tė pėrjetshėm.
1992 - Nisi nė Itali Mani pulite (Duar tė pastra), ku u pėrfshin shumė figura politike tė korruptuara. Kjo datė njihet formalisht edhe si "Rilindja e Republikės sė Dytė Italiane"
1996 - Nė Philadelphia, Pennsylvania, kampioni botėrorė Garry Kasparov nė ndeshje shahu mundė super kompjuterin Deep Blue.
2000 - Microsoft paraqet Windows 2000.
2008 - Parlamenti i Kosovės shpalli pavarėsinė te Republikėn e Kosovės.
2012 - Uganda njeh zyrtarisht Republikėn e Kosovės, duke u bėrė shteti i 88-tė qė e njeh.

LINDJET:

1798 - Auguste Comte, filozof francez (vdiq mė 1857)
1929 - Graham Hill, garues me makina
1958 - Agim Coma, aktor shqiptar
1958 - Naim Maloku, ushtarak, politikan shqiptarė.
1963 - Michael Jordan, basketbollist amerikan
1987 - Faton Toski, Futbollist shqiptar

VDEKJET:

1600 - Giordano Bruno (lindi mė 1548)
1673 - Moličre, shkrimtar francez (lindi mė 1622)
1856 - Heinrich Heine, shkrimtar gjerman (lindi mė 1797)
2006 - Frederik Rreshpja, poet shqiptar (lindi mė 1940)

FESTAT DHE PĖTVJETORET:

2008 - Pavarėsia e Republikės sė Kosovės

Zero Cool
13-02-14, 18:20
(18.02 - 24.02 )


18 shkurt...

18 shkurti ėshtė dita e dyzetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 316 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1861 - Vittorio Emanuele bėhet mbret i Italisė
1913 - Raymond Poincaré u bė kryetar i Francės.
1929 - Ēmimet e para "Academy Awards" u shpallėn.
1957 - Dedan Kimathi, udhėheqėsi patriotik kenian, u vra nga qeveria koloniale britanike.
1965 - Gambia u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1979 - Ra borė nė Saharė nė Algjerinė jugore, pėr herė tė parė dhe tė vetme nė histori.
2000 - Stjepan Mesić u bė kryetari i dytė i Kroacisė.
2001 - Agjenti i FBI-sė, Robert Hanssen, u arrestua pėr spiunim pėr Bashkimin Sovjetik. Unanimisht u dėnua me burgim tė pėrjetshėm.
2001 - Dale Earnhardt vdiq nė xhiron e fundit gjatė garės Daytona 500 e cila garė u fitua nga Michael Waltrip, duke pilotuar veturėn tė cilėn e posedonte Earnhardt. Djali i tijė Dale Earnhardt, Jr. pėrfundoi i dyti.
2003 - Rreth 200 vdiqėn nė zjarrin qė u ndez flakė nė Daegu, Korea Jugore.
2008 - Afganistani, Kosta Rika, Britania e Madhe, ShBA-tė , Franca, Shqipėria, Turqia, Tajvani si dhe organizata OIC e njohėn Kosovėn si shtet i pavarur.

LINDJET:

1374 - Hedwig, mbretėreshė e Polonisė, shenjtore (vdiq mė 1399)
1516 - Mary I, mbretėreshė e Anglisė (vdiq mė 1558)
1932 - Millosh Forman, regjisor ēek

VDEKJET:

999 - Papa Gregory V, (l. 972)
1294 - Kublai Khan, sundimtar mongol (l. 1215)
1546 - Martin Luther, Reformues Gjerman (l. 1483)
1564 - Michelangelo Buonarroti, skulptor, piktor, arkitekt dhe shkrimtar italian (l. 1475)
1588 - Lucas Cranach i Ri, (younger) piktor gjerman (l. 1515)
1967 - Robert Oppenheimer, fizikan amerikan (l. 1904)
2006 - Kel Kodheli, piktor shqipta


19 shkurt...

19 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 315 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

197 - Perandori Romak Septimius Severus mundi pushtuesin romak Clodius Albinus nė Luftėn nė Lugdunum qė ishte lufta mė e pėrgjakshme mes armatave romake.
1807 - Ish zėvendės presidenti amerikan Aaron Burr u arrestua nė Alabama pėr tradhti.
1864 - Knights of Pythias u themelua nė Washington DC nga Justus H. Rathbone.
1878 - Fonografi u patentua nfa Thomas Edison.
1931 - albanologu i shquar Milan Šufflay, u bė viktimė e atentatit kriminel serb ,duke hyrė nė banesėn e tij nė Zagreb tė Kroacisė. Atė e privoi nga jeta dora vrastare e kriminelit serb, Branko Zvergel, i cili i takonte Organizatės terroriste”Mlada Jugosllavia”,{Jugosllavia e Re}
1985 - Aeroplani Iberia Airlines Boeing 727 u rrėzua nė Mount Oiz nė Spanjė.
2008 - Australia dhe Senegali e njohėn Kosovėn si shtet tė pavarur.

LINDJET:

1473 - Nikolaus Kopernikus, astronom polak
1879 - Luigj Gurakuqi, shkrimtar, patriot shqiptar
1940 - Saparmurad Nijazow, politikan nga Turkmenistani
1948 - Vasillaq Vangjeli, aktor shqiptar i komedisė dhe dramės


20 shkurt...

20 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 314 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1798 - Louis Alexandre Berthier e largoi Ppėn Puis VI nga fuqia.
1835 - U shkatėrrua qyteti Concepción nė Kili nga dridhja e tokės.
1864 - Beteja nė Olustee
1927 - Cardiff City fituan FA Kupėn pėr herė tė parė dhe tė fundit.
1947 - Pėrfundon sė ekzistuari Prusia.
1986 - Silvio Berlusconi bleu klubin italian tė futbollit AC Milan.
1991 - Ora 14:05 rrėzohet nga protestuesit nė Tiranė statuja gjigante e Enver Hoxhės.
1998 - Patinazhistja amerikane Tara Lipinski u bė fituesja mė e re e medaljonit tė artė nė Lojėrat Olimpike Dimėrore nė Nagano, Japoni.
2002 - Nė Reqa Al-Gharbiya, Egjipt, e kaplon flaka trenin dhe len tė vdekur sė paku 370 dhe tė lėnduar mbi 65.
2008 - Gjermania, Letonia dhe Malajzia e njohėn Kosovėn si shteti pavarur.

LINDJET:

1943 - Haxhi Dalipi, etnomuzikolog shqiptar
1950 - Walter Becker, muzikant amerikan (Steely Dan)
1951 - Gordon Brown, premier dhe politikan britanik.
1966 - Cindy Crawford, fotomodele dhe aktore amerikane
1967 - Kurt Cobain, kėngėtarė amerikan
1968 - Imer Selmani, (politikan dhe biznismen) Kryetar i Demokracise se Re
1969 - Danis Tanoviq, regjisor boshnjak.
1985 - Yulia Volkova, kėngėtare ruse (t.A.T.u.)
1988 - Rihanna, kėngėtare nga Barbadosi

VDEKJET:

1513 - Hans, mbret se Danimarkės, Suedisė dhe Norvegjisė
1920 - Robert Peary, eksplorues amerikan
2008 - Lah Nimani, trener boksi.21 shkurt...

21 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 313 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1272 - U themelua Mbretėria e Arbėrisė
1440 - U formua Konfederata Prusiane.
1842 - John Greenough fitoi patentėn e parė pėr makinėn pėr qepje.
1848 - Karl Marx dhe Friedrich Engels publikuan Manifestin Komunist
1878 - Libri i parė me numra telefonik u paraqit nė New Haven, Connecticut.
1916 - Lufta e Parė Botėrore: nė Verdun, fillon lufta nė mes gjermanėve dhe francezėve qė merret si fillim i Luftės I Botėrore.
1936 - Demonstrata e bukės shpėrtheu nė Korēė, e cila nė historinė tonė ka hyrė si njė nga revoltat mė tė medha popullore.
1945 - vritet Shaban Polluzhae Mehmet Gradica.
1948 - U inkorporua NASCAR.
1953 - Francis Crick dhe James D. Watson zbuluan strukturėn e molekulave tė ADN-sė.
1958 - Gamal Аbdel Naser ėshtė zgjedhur pėr kryetarė tw parė sė Republikės sė Bashkuar Arabe, federatės sė Egjyptit dhe Sirisė.
1965 - Malcolm X u vra nė Audubon Ballroom nė New York City nga anėtarėt e organizatės Kombi Islam.
1974 - Nė Kuvendin e RSFJ ėshtė aprovuar Kushtetuta e re. Kosova shpallet Krahinė Socialiste Autonome.
1975 - U burgosėn ish gjenerali amerikan John N. Mitchell dhe ish punėtorėt e Shtėpisė sė Bardhė H. R. Haldeman dhe John Ehrlichman..
2008 - Estonia, Italia, Danimarka dhe Luksemburgu e njohėn Kosovėn si shtet i pavarur.

LINDJET:

1728 - Peter III, perandor rus
1832 - Haxhi Zeka, luftėtar shqiptarė
1914 - Andrea Varfi, shkrimtar shqiptarė
1946 - Anthony Daniels, aktor anglez
1955 - Allen Grammer, aktor amerikan
1962 - Artur Gorishti, aktor dhe regjisor shqiptarė
1987 - Ellen Page, aktore kanadeze

VDEKJET:

1072 - Shėn Pjetėr Damiani, kardinal i kishės katolike
1513 - Papa Julius II (l. 1443)
1730 - Papa Benedict XIII (l. 1649)
1945 - Shaban Polluzha


22 shkurt...

22 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 312 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1371 - Britania e Madhe, Robert Stuart u bė mbret i Skocisė .
1819 - Spanja ua shiti SHBA-ve Floridėn.
1855 - U themelua Pennsylvania State University.
1876 - Johns Hopkins University u themelua nė Baltimore, Maryland.
1882 - U themelua Mbretėria e Serbisė.
1952 - Nikaragua bėhet anėtare e UNESCO-sė
1958 - Egjipti dhe Siria u bashkuan pėr tė formuar Republikėn e Bashkuar Arabe.
1959 - Lee Petty fitoi pėr herė tė parė garėn Daytona 500.
1974 - U themelua Organizata e Konferencės Islame (OIC) fillimisht e pėrbėrė nga 37 shtete islame.
1974 - Samuel Byck tentoi tė e vrasė presidentin amerikan Richard Nixon.
1979 - U pavarėsua Santa Lucia nga Mbretėria e Bashkuar.
1986 - Filloi revolucioni i popullit nė Filipine.
1993 - Ēekia bėhet anėtare e UNESCO-sė.
1994 - Aldrich Ames dhe gruaja e tijė u akuzuan nga Departamenti i Drejtėsisė i Shteteve tė Bashkuara pėr spiunim pėr Bashkimin Sovjetik.
2002 - Udhėheqėsi politik i Angolės Jonas Savimbi u vra nė puē ushtarak.
2008 - Peru e njohu Kosovėn si shtet tė pavarur.

LINDJET:

1690 - Daniele Farlati, historian
1732 - George Washington, kryetari i parė i SHBA-sė (vdiq mė 1799)
1788 - Arthur Schopenhauer, filozof gjerman
1810 - Frédéric Chopin, kompozitor dhe pianist polak
1810 - Miklós Barabįs, piktor hungarez
1857 - Heinrich Rudolf Hertz, fizikan gjerman
1908 - John Mills, aktor anglez
1932 - Edward Kennedy, politikan i SHBA-sė, senator i Massachusetts
1932 - Robert Opron, arkitekt dhe dizajner
1936 - John Michael Bishop, virolog amerikan
1940 - Billy Name, fotograf dhe regjisor amerikan
1949 - Manfred Deix, karikaturist austriak
1949 - Niki Lauda, kampion i Formulės 1 dhe biznesmen
1950 - Julie Walters, aktore britanike
1950 - Julius Erving, basketbollist amerikan i NBA-sė
1950 - Miou-Miou, aktore franceze
1959 - Kyle MacLachlan, aktor amerikan
1966 - Tea Leoni, aktore amerikane
1974 - James Blunt, kėngėtar britanik
1975 - Drew Barrymore, aktore amerikane dhe producente e filmit

VDEKJET:

606 - Sabinianus, Papė nga viti 604 deri 606
1371 - Davidi i II-tė, mbret i Skocisė
1512 - Amerigo Vespucci, tregtar dhe marinar italian (sipas tij u emėrua Amerika)
1890 - Carl Bloch, piktor danez
1942 – Stefan Zweig, shkrimtar austriak
1980 - Oskar Kokoschka, piktor dhe shkrimtar austriak
1987 - Andy Warhol, piktor amerikan
2005 - Simone Simon, aktore franceze


23 shkurt...

23 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 311 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1898 - Émile Zola u burgos nė Francė pasi shkroi "J'accuse", letėr pėrmes sė cilės akuzoi qeverinė e Francės pėr anti semitizėm dhe gabimisht burgosjen e kapitenit Alfred Dreyfus.
1919 - Benito Mussolini themeloi Partinė Fashiste nė Itali.
1934 - Léopold III u bė mbret i Belgjikės.
1938 - Nė Kuvajt janė zbuluar burimet e para tė naftės.
1941 - Pėr herė tė parė u prodhua dhe izolua plutoniumi nga Dr. Glenn T. Seaborg.
1945 - LDB: Qyteti gjerman Pforzheim u shkatėrrua tėrėsisht nga 379 bombardues britanik.
1958 - Rebelėt e kubanet kidnapuan kampionin e pesėfishtė nė Formula 1, Juan Manuel Fangio.
1992 - U themelua Partia Komuniste e Gjeorgjisė.
1998- Osama bin Laden publikoi fetva duke shpallur xhihad kundėr tėgjith judėve dhe kryqėzuesve.
1999 - Lideri kurd Abdullah Öcalan u denua pėr tradhti nė Ankara, Turqi.
1999 - Rrėshqitja e borės shkatėrroi fshatin autrian Galtür dhe la tė vdekur 31 njerėz.
1994 - Dakoda Fening

LINDJET:

1443 - Matias Corvin, mbret ēek
1685 - Georg Friedrich Händel, kompozitor gjermano-anglez
1878 - Kazimir Malevič, piktor ukrainas
1883 - Karl Jaspers, filozof dhe psikiatėr gjerman
1899 - Erich Kästner, letrar gjerman
1904 - William L. Shirer, histoian dhe gazetar amerikan
1938 - Jiri Menzel,regjisor ēek
1939 - Peter Fonda, regjisor dhe aktor amerikan
1954 - Viktor Yushchenko, politikan dhe kryetar nga Ukraina
1966 - Bastri Bajrami, kryetari i Komunės sė Haraēinės

VDEKJET:

1848 - John Quincy Adams, presidnt i ShBA-ve
1855 - Carl Friedrich Gauss, matematikan gjerman
1932 - Marigo Posio,
2008 - Janez Drnovshek, politikan slloven (lin. 17 maj 1950).


24 shkurt...

24 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 310 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

303 - Perandori Romak Galerius, publikoi se do tė fillojė ekzekutimin e tė krishterėve nė peradrinė e tij
1387 - Mbreti Charles III i Naples dhe i Hungarisė u vra nė Buda.
1899 - U themelua Western Washington University.
1909 - U themelua Hudson Motor Car Company.
1918 - Estonia shpalli pavarėsinė.
1920 - U themelua Partia Naziste.
1945 - Kryeministri egjiptian Ahmed Maher Pasha u vra nė parlament pas leximit tė dekretit.
1970 - U themelua National Public Radio nė Shtetet e Bashkuara.
1981 - Dridhja e tokė me intensitet 6.7 shkallė Riheti la 16 persona tė vdekur nė Athinė dhe shkaktoi dėme nė shumė qytete nė perėndim tė qytetit.
2008 - U bė hapja e Kampionatit botėrorė pėr ekipe nė pingpong nė Guangzhou nė Kinė. Nė kampionat pėr herė tė parė , pas shpalljes sė pavarėsisė merr pjesė edhe Republika e Kosovės.

LINDJET:

1304 - Ibn Battuta, hulumtues arab
1463 - Giovanni Pico della Mirandola, humanist italian
1684 - Katarina I, mbretereshė ruse
1786 - Wilhelm Grimm, filozof dhe letrare gjerman
1831 - Leo von Caprivi, kancelari dytė i mbretėrisė gjermane
1842 - Arrigo Boito, letrarė italian
1921 - Ingvar Lidholm, švedski kompozitor
1932 - Michel Legrand, kompozitor francez
1934 - Bettino Craxi, politikan italian
1942 - John Neumeier, koreograf gjerman
1955 - Alain Prost, vozites francz i Formule 1

VDEKJET:

2004 - Zejnullah Halili, shkrimtar.

Zero Cool
13-02-14, 18:23
(25.02 - 03.03 )


25 shkurt...

25 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 309 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

138 - Perandori Romak Hadrian adapton Antoninus Piusin qė automatikisht u bė pasues i tijė.
1837 - U patentua motori i parė elektrik nga Thomas Davenport.
1945 - LDB: Turqia i shpalli luftė Gjermanisė.
1954 - Gamal Abdul Nasser u zgjodh kryeministėr i Egjiptit.
1992 - U vranė rreth 613 civilė nga forcat armeneze gjat njė konflikti nė Nagorno-Karabakh,Azerbajxhan
1994 - Amerikano-izraeli Dr. Baruch Kappel Goldstein nė xhami duke u lutur vrau 29 palestinezė dhe plagosi 125 tė tjerė.
2000 - Partia suedeze Demokracia e Re financiarisht bankrotoi.
2006 - Popullata botėrore arrin shifrėn 6.5 miliardė.
2008 - Belgjika e njohu Kosovėn si shtet tė pavarur.

LINDJET:

1842 - Karl May, shkrimtar gjerman (vdiq mė 1912)
1861 - Rudolf Steiner, filozof austriak
1887 - Norbert Jokl, albanolog austriak

VDEKJET:

1865 - Otto Ludwig, letrar gjerman


26 shkurt...

26 shkurti ėshtė dita e pesėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 308 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

364 - Valentinian I u shpall Perandor Romak.
1794 - U dogj Kalaja e Kristiansburgut, Copenhagen.
1797 - Bank of England pėr herė tė parė paraqiti monedhat 1 funtė dhe 2 funta.
1815 - Napoleon Bonaparte iku nga Elba.
1848 - U shpall Republika e dytė Franceze.
1952 - Kryeministri i Mbretėrisė sė Bahkuar, Winston Churchill, deklaroi se kombi i tij ka bombė atomike.
1966 - Programi Apollo: U lansua AS-201, fluturimi i parė i raketės Saturn IB.
1986 - Revolucioni i Fuqisė Popullore nė Filipine.
1991 - Tim Berners-Lee paraqiti shfletuesin e parė tė internetit tė quajtur WorldWideWeb.
2004 - Presidenti i IRJ tė Maqedonisė Boris Trajkovski vdiq nga rrėzimi i aeroplanit afėr qytetit Mostar, Bosnja dhe Hercegovina.
2008 - Polonia e njohu Kosovėn si shtet tė pavarur.

LINDJET:

1802 - Victor Hugo, shkrimtar francez (vdiq mė 1885)
1861 - Ferdinand I, perandor i Bullgarisė (vdiq mė 1948)
1934 - Saim Kokona, kinematograf shqiptar
1936 - Adem Demaēi, shkrimtar dhe politikan shqiptar
1938 - Imzot Mark Sopi
1954 - Recep Tayyip Erdoğan, politikan turk

VDEKJET:

1931 - Otto Wallach, kimist gjerman
1969 - Karl Jaspers, filozof dhe psikiatėr gjerman
1971 - Fernandel, aktor francez
2004 - Boris Trajkovski, kryetar maqedon


27 shkurt...

27 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 307 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1844 - Republika Dominikane u pavarėsua nga Haiti.
1881 - Forcat ushtarake osmane qė erdhėn pėr me shua kryengritjen e udhėhequr nga Lidhja e Prizrenit u futėn nė Shkup pa u pengu fare. Aty u vendos edhe Ibrahim Pasha si komandant i garnizonit. Mė 23 mars Ibrahim Pasha thirri nė selinė e tij 11 anėtarėt e Komitetit tė Lidhjes pėr Shkupin me Jashar bej Shkupin nė krye, tė cilėt i arrestoi pabesisht.
1897 - U botua nė Stamboll "Alfabetarja e gjuhės shqipe" e pėrgatitur nga Sami Frashėri, Vaso Pasha dhe Koto Hoxhi, e cila ēeli njė epokė tė re nė fushėn e teksteve shkollore.
1900 - U themelua Partia Puntore Britanik.
1900 - U themelua FC Bayern München nė München,Gjermani.
1933 - Berlin, Gjermani: zjarr nė Reichstag, ndėrtesa parlamentare gjermane.
1940 - Martin Kamen dhe Sam Ruben zbuluan Karbonin 14.
1964 - Italia kėrkoi ndihmė pėr tė mbajtur kullėn Torre pendente di Pisa qė tė mos rrėzohet.
1967 - Dominika u pavarėsua nga Mbretėria e Bashkuar.
1974 - Revista People u publikua pėr herė tė parė.
1996 - Satoshi Tajiri krijoi serialin e animuar Pokémon.
2003 - Bilana Pllavshiq u dėnua me 11 vjet burg pėr krime dhe gjenocid ndaj njerėzimit.
2008 - Zvicra dhe Austria e njohėn Kosovėn si shtet tė pavarur.
2008 - Zyra ndėrlidhėse gjermane nė Prishtinė, u shndėrrua sot zyrtarisht nė Ambasadė tė Republikės Federale tė Gjermanisė nė vendin tonė, nė tė cilėn u ngrit edhe flamuri i Republikės
1967 - Adoptohet Flamuri i Antigua dhe Barbudas
2010 - Njė dridhje toke me magnitudė 8.8 shkallė godet shtetin e Kilit nė 03:34 sipas orės lokale.521 vdiqėn dhe 51 tė tjerė mungojnė. Dridhja u ndie deri ne Buenos Aires

LINDJET:

1928 - Ariel Sharon, politikan izraelit.
1932 - Elizabet Tejlor,aktore anglo-amerikane.
1954 - Neal Schon, kitarist amerikan
1958 - Pashk Pėrvathi, piktor shqiptar
1980 - Chelsea Clinton, bija e ish presidentit amerikan Bill Klinton.

VDEKJET:

1887 - Alexander Borodin, kompozitorė


28 shkurt...

28 shkurti ėshtė dita e pesėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 306 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

364 - Valentinian I u zgjodh Perandor i Romak.
1900 - U themelua Federata Gjermane e Futbollit
1922 - Mbretėria e Bashkuar pranoi pavarėsinė e Egjiptit.
1935 - Naljoni u inovua nga Wallace Carothers.
1947 - Incidenti 228: Nė Tajvan ērregullimi civil u shua duke vrarė rreth 30,000 njerėz.
1974 - Pas shtat vitesh ShBA-tė dhe Egjipti ri filluan lidhjet diplomatike.
1986 - U vra kryeministri i Suedisė Olof Palme.
1991 - Pėrfundoi lufta e parė e Gjirit.
1997 - Nė Iran tėrmeti shkatėrroi 20 fshatra dhe shkaktoi rreth 1000 viktima nė njerėz.
1998 - Lufta e Kosovės: Policia serbe filloi ofensivėn kundėr popullatės sė pa armatosur dhe Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė Kosovė.
1998 - Beteja e Likoshanit dhe Qirezit.
2008 - Nė Ticė tė Drenicės u themelua ambulanca e parė e UĒK-sė, mandej kaloi nė Likoc ku mė vonė u themelua edhe spitali i parė ushtarak.

LINDJET:

1833 - Alfred von Schlieffen, gjeneral gjerman
1901 - Linus Carl Pauling, kimist amerikan
1954 - Enver Petrovci, aktor dhe regjisor shqiptar
1974 - Arben Maloku,
1994 - Etrita Jusufi,kryetare e Asamblese Komunale te Fėmijėve te Prishtinės

VDEKJET:

1648 - Christian IV, mbret i Danimarkės dhe Norvegjisė*
1869 - Alphonse de Lamartine, shkrimtar dhe politikan francez.
1896 - Ante Starčević,letrar dhe politikan kroat.
1936 - Charles Jules Henri Nicolle, mjek dhe nobelist francez.


1 mars…

1 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 305 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

492 - Gelasius bėhet Papė
1565 - portugezėt themelojnė Rio de Janeiro
1872 - Ėshtė themeluar parku nacoinal Yellowstone nė SHBA , i pari park naconal nė botė.
2002 - sulm i ShBA-sė mbi Afganistan: Operacioni Anakonda fillon nė lindje tė Afganistanit

LINDJET:

1810 - Frédéric Chopin, kompozitor polak
1945 - Xhevahir Spahiu, shkrimtar shqiptar
1954 - Ron Howard, aktor, regjisor, producent filmi amerikan
1994 - Justin Bieber,Kėngėtar Kanadez,Zhanret:Pop,R&B

VDEKJET:

1792 - Leopold II., mbret i Mbretėrisė Romake], mbret romako-gjerman,
1911 - Jacobus Henricus van 't Hoff, kimist holandez
2012 - Vdes kantautori i famshėm italian Lucio Dalla.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Pavarčsisė sė Bosnjės dhe Hercegovinės


2 mars...

2 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetenjė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 304ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1444 - U formua Lidhja Shqiptare e Lezhės
1939 - Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli bėhet Papė
2008 - Dimitrij Medvedev fitoi mė sė shumti vota nė zgjedhjet pėr kryetar nė Rusi.

LINDJET:

1810 - Papa Leo XIII (vdiq mė 1903)
1824 - Bedřich Smetana, kompozitor ēek (vdiq mė 1884)
1876 - Papa Pius XII (vdiq mė 1958)
1931 - Mikhail Gorbachev, politikan sovjetik dhe rus
1936 - Skėnder Hasko, shkrimtar shqiptar
1949 - Eddie Money, kėngėtar amerikan
1962 - Jon Bon Jovi, kėngėtar, kitarist, kompozitordhe aktor amerikan
1968 - Daniel Craig, aktor anglez
1981 - Bryce Dallas Howard, aktore amerikane.

VDEKJET:

1855 - Nicholas I, perandor i Rusisė
1925 - Luigj Gurakuqi, poet, publicist shqiptar dhe figurė e shquar e lėvizjes patriotike
1939 - Howard Carter, arkeolog britanez.


3 mars...

3 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetedy e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 303ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1845 - Florida u bė shteti i 27-tė i ShB-ve.
1878 - U nėnshkrua Traktati i Shėn Stefanit i paqes ndėrmjet Perandorisė Ruse dhe Perandorisė Osmane.
1891 - U caktua rregulla e gjuajtjes nga pika e penaltisė nė futboll, por nuk u aplikua gjer nė fillimin e sezonit tė ri.
1923 - Pėr herė tė parė u botua revista TIME.
1938 - Uleja u zbulua nė Arabinė Saudite.
1945 - LDB: Finlanda qė mė herėt ishte neutrale i shpalli luft Forcave tė boshtit.
1958 - Nuri as-Said u bė kryeministėr i Irakut pėr tė 14-tėn herė.
1961 - Hassan II u bė mbret i Marokcos.
1976 - 5 puntorė u vranė nga policia gjatė demonstratave nė Vitoria-Gasteiz, Spain.
1991 - Njė xhirues amater regjistroi se si Rodney King u rrah brutalisht nga policė nė Los Angeles, California.
1991 - Nė referendumin e mbajtur nė Lituani 74 % e popullit votuan pėr pavarėsi nga Bashkimi Sovjetik, kurse nė Estoni - 83 %.
2002 - Zvicėrranėt me referendum vendosėn tė anėtarėsohen nė Organizatėn e Kombeve tė Bashkuara.
2005 - Steve Fossett u bė njeriu u parė i cili fluturoi me aeroplan rreth botės vetėm pa ndalesė dhe pa u rimbushur me derivat. Udhėtimin prej 40,234 km/25,000 mi e realizoi pėr 67 orė e 2 minuta.
2008 - Dmitrij Medvedev u zgjodh kryetar i Rusisė.

LINDJET:

1923 - Hito Ēako, ushtarak shqiptar
1978 - Leonora Jakupi, kėngėtare shqiptare
1953 - Zico, futbollist dhe trener brazilian.
1964 - [[Menduh Thaci] , Kryetari i PDSH-se.

VDEKJET:

1703 - Robert Hooke, fizikant anglez.
1978 - Zvonko Milković, shkrimtar kroat.
2007 - Osvaldo Cavandoli, vizatues italian i filmave tė vizatuar.)
2012 - Sotir Capo, piktor shqiptar (L. 1934)

Zero Cool
22-02-14, 12:37
(04.03 - 10.03 )


4 mars...

4 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetetre e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 302ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

51 - Neroni, i cili mė vonė u bė Perandor Romak, fitoi titullin princeps iuventutis (kryetarė i rinisė).
1351 - Ramathibodi u bė mbret nė Siami.
1519 - Hernan Cortes arriti nė Meksikė gjatė kėrkimit tė civilizimit dhe pasurisė Actekė.
1791 - Vermont u bė shteti i 14tė i ShBA-ve.
1894 - Nga zjarri i madh nė Shangai mbi 1,000 ndėrtesa u shkatėrruan.
1902 - U themelua American Automobile Association nė Ēikago.
1970 - Eksplodoi nėndetėsja franceze Eurydice.
1977 - Tėrmet nė Bukuresht, Rumani.
1980 - Robert Mugabe fioti zgjedhjet dhe u bė kryeministri i parė i zi nė Zimbabue.
1982 - NASA lansoi "Intelsat V".
1997 - Presidenti amerikan Bill Clinton ndaloi kėrkimet pėr klonim tė njeriut.
2001 - Njė automobil-bombė shpėrtheu pranė qendres televizive tė BBC nė Londėr dhe lėndoi seriozisht 11 persona. Sulmi u vesh organizatės irlandeze Real IRA.
2001 - U rrėzua njė urė nė veri tė Portugalisė duke lėnė tė vdekur 70 persona.
2008 - Holanda, zyrtarisht njeh pavarėsinė e Republikės sė Kosovės.
2008 - Suedia , zyrtarisht e njohu Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1394 - Henry the Navigator, eksplorues nga Portugalia (vdiq mė 1460)
1678 - Antonio Vivaldi, kompozitor italian (vdiq mė 1741)
1822 - Jules Antoine Lissajous, matematikan dhe fizikan francez (vdiq mė 1880)

VDEKJET:

1832 - Jean-Franēois Champollion, egjiptolog francez


5 mars...

5 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 301ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1770 - Nė masakrėn e Bostonit, gjatė njė beteje nė rrugė, vriten nga armata angleze 5 civilė.
1849 - Zachary Taylor, kryetari i 12-tė i ShBA-sė, bėn betimin si kryetar
1918 - Moska u bė kryeqyteti i Bashkimit Sovjetik.
1896 - Antoine Henri Becquerel zbulon radioaktivitetin e uranit
1993 - Shkup, Maqedoni, njė aeroplan "Fokker 100" i kompanisė maqedonase "Palair" u rrėzua menjėherė pas fluturimit. 83 nga 97 personat qė gjendeshin nė bord, shumica shqiptarė, vdiqėn.
1998 - Lufta e Kosovės filloi "zyrtarisht" me luftėn legjendare tė familjes Jasharaj kundėr forcave paramilitare serbe.
2008 - Sllovenia njohu Republikėn e Kosovės.
2008 - Islanda njohu Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1133 - Henry II, mbret i Anglisė (v. 1189)
1894 - Henry Daniehls, aktor
1922 - Pier Paolo Pasolini, regjisor dhe poet italian
1974 - Eva Mendes, aktore amerikane

VDEKJET:

1534 - Correggio, piktor italian i rilindjes
1535 - Lorenzo Costa, piktor italian
1605 - Papa Clement VIII (l. 1536)
1815 - Franz Anton Mesmer, mjek gjerman, themeluesi i Mesmerizmit
1827 - Alessandro Volta, fizikant italian, themeluesi i shkencės sė elektricitetit
1827 - Pierre-Simon Laplace, matematikan dhe astronom francez
1953 - Josef Stalin, udhėheqės i Bashkimit Sovjetik (l. 1878)
1982 - John Belushi, aktor me prejardhje shqiptare nga ShBA

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Epopeja e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės


6 mars...

6 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetepesė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 300ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1521 - Ferdinand Magellan (Magelani) zbuloi Guam-in (ishull nė Oqeanin Paqėsor).
1853 – Nė Venedik u mbajt premiera e Operės “La Traviata” tė Giuseppe Verdi-t.
1869 - Dmitri Iwanowitsch Mendelejew paraqiti Sistemin periodik tė elementeve kimike.
1899 - Firma gjermane “Bayer AG” bėri regjistrimin e Aspirinės si produkt tė mbrojtur.
1957 - Gana fitoi, si vendi i parė i trupeve afrikane, pavarėsinė nga Britania e Madhe.
1992 - Nė Mostar ndodhi konflikti i parė i armatosur nė mes tė serbėve, kroatėve dhe boshnjakėve.
2008 - Tėrmet 10km nė jug-perėndim tė Gjilanit. Tėrmeti ishte nė ora 04 30 min prej 3.6 shkallė tė Rihterit. dhe nė ora 04. 59 min e qė ishte 3.4 shkalltė tė Rihterit.
2008- Nė Liqenin e Farkės tė Tiranės ndodhi njė tragjedi ku humbėn jetėn 16 persona.

LINDJET:

1475 - Michelangelo, skulptor, piktor dhe arkitekt italian (vdiq mė 1564)
1619 - Cyrano de Bergerac, shkrimtar francez
1806 - Elizabeth Barrett Browning, poete angleze
1922 - Qemal Draēini, kritik, studiues, publicist, lėvrues i poezisė e i prozės dhe mėsues shqiptar.
1926 - Violeta Manushi, aktore shqiptare
1928 - Gabriel Garcķa Mįrquez, shkrimtar kolumbian
1972 - Shaquille O'Neal, basketbollist amerikan

VDEKJET:

1973 - Pearl S. Buck, shkrimtare amerikane
1900 - Gottlieb Daimler, inxhinier gjerman (lindi mė 1834)
1994 - Melina Mercouri, kėngėtare, aktore greke si dhe ministre e kulturės
1998 - Adem Jashari, njė ndėr themeluesit dhe udhėheqėsit e UĒK-sė, hero i popullit


7 mars...

7 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 299 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1876 - Alexander Graham Bell fitoi patentėn pėr zbulimin e telefonit.
1887 - Hapet mėsonjėtorja e parė nė gjuhėn shqipe nė Korēė.
1911 - Revolucioni nė Meksikė.
1914 - Princ Vidi arriti nė Shqipėri pėr tė filluar udhėheqjen e vendit.
1918 - LPB: Finlanda krijoi aleancė me Gjermaninė.
1969 - Golda Meir u zgjodh kryeministre e Izraelit, gruaja e parė izraelite nė kėtė post.
2006 - Apple Inc. fitoi patentėn pėr iPod-in.

LINDJET:

1693 - Papa Clemens XIII (vdiq mė 1796)
1922 - Hasan Kaleshi u lind nė fshatin Sėrbicė tė Kėrēovės ėshtė historian, etnograf, shqiptarė.
1936 - Georges Perec, shkrimtar francez
1939 - Panajot Pano, futbollisti me i madh shqiptar

VDEKJET:

322 p.e.s. - Aristoteli, filozof grek
1274 - Tomas Akuinas, filozof dhe shkencėtar katolik

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Shqipėri dhe Kosovė - Dita e Mėsuesit
Kosovė, Prekaz , "Nata e Zjarreve".


8 mars...

8 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 298 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1618 - Johannes Kepler shpalli ligjin e tretė tė lėvizjes sė planetėve.
1775 - U botua libei "African Slavery in America" nga Thomas Paine.
1817 - U themelua New York Stock Exchange.
1899 - Nė Gjermani u themelua klubi i futbollit Eintracht Frankfurt
1921 - U vra kryeministri spanjoll Eduardo Dato Iradier nė dalje tė parlamentit.
1942 - LDB: Holandezėt iu dorėzuan forcave japoneze nė ishullin Java.
1945 - Presidneti Tito jep urdhėrin e Shpalljes sė Diktaturės Ushtarake nė mbarė Kosovėn.
1950 - Marshal Voroshilov deklaroi se Bashkimi Sovjetik ka bombė atomike.
1957 - Egjipti rihapi Kanalin e Suezit.
1965 - Lufta e Vietnamit: Nė Vietnam arritėn 3,500 trupat e para tė Shteteve tė Bashkuara.
1971 - Joe Frazier u bė kampion i pa mposhtur botėrorė nė kategorinė e rėndė nė boks pasi mundi Muhammad Alinė me vendim unanim nga gjyqtyrėt nė Madison Square Garden nė New York City.
1974 - U hap nė Paris, Charles de Gaulle Airport.
1983 - Presidenti amerikan Ronald Reagan e quajti Bashkimin Sovjetik njė perandori djallėzore.

LINDJET:

1950 - Seid Memić Vajta, kėngėtar boshnjak
1970 - Andrea Parker, aktore amerikane

VDEKJET:

1874 - Millard Fillmore, kryetari i 13 i ShBA-sė
1869 - Hector Berlioz, shkrimtar dhe kompozitor francez
1930 - William Howard Taft, kryetari i 27 i SHBA-sė

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e gruas.


9 mars...

9 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 297 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1776 - U botua libri ekonomik Pasuria e Kombeve nga Adam Smith.
1908 - U themelua klubi futbollistik italian Inter Milan.
1932 - Rektori i universitetit "Ahmed Lotfy El-Said" u largua nga detyra nė shenjė proteste kundėr transferit tė Dr.Taha Hussein pa lejen e universitetit
1935 - Hitleri deklaroi se do tė krijojė forca tė reja ajėrore.
1959 - U paraqit kukulla Barbie.
1967 - Vajza e Stalinit, Svetlana Alliluyeva, dezertoi nė ShBA.
1984 - U themelua Competitive Enterprise Institute nė Washington D.C., ShBA.
1991 - U mbajtėn demonstrata masive kundėr regjimit presidentit jugosllav Slobodan Milošević nė Beograd. Dy persona u vranė dhe tanket u nxorėn nė rrugė.
2006 - Ujė i rrjedhėshėm u zbulua nė Enceladus, hėna e gjashtė mė e madhe e Saturnit.
2011 - Themelohet Aleanca KuqeZi.

LINDJET:

1454 - Amerigo Vespucci, tregtar dhe udhėtar italian
1890 - Vyacheslav Molotov, politikan sovjetik
1934 - Yuri Gagarin, njeriu i pare nė gjithėsi
1944 - Ndoc Gjetja, shkrimtar shqiptar
1957 - Xhezair Zaganjori, politikan shqiptar


10 mars...

10 marsi ėshtė dita e gjashtėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 296 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2010 Njė tėrmet prej 5.2 shkallėsh godet territorin e Kosovės me epiqendėr nė jugperėndim tė Istogut. Dridhja qė shkaktoi vetėm dėme materiale u ndie deri nė kryeqytetin e Bullgarisė

LINDJET:

1957 - Osama Bin Laden, terorist arab
1958 - Sharon Stone, aktore amerikane
1963 - Jeff Ament, rok basist amerikan

VDEKJET:

2001 - Fatmir Haxhiu, piktor shqiptar
2003 - Abas Ermenji, politikan dhe historian shqiptar (l. 1913)

Zero Cool
22-02-14, 12:39
(11.03 - 17.03 )


11 mars...

11 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 295 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1702 – Nė Londėr publikohet gazeta e parė ditore nė gjuhėn angleze „The Daily Courant“
1981 - Nė Prishtinė filluan demonstratat studentore.
1990 - Lituania deklaron pavarėsinė
2003 – Themelohet Gjykata Ndėrkombėtare e Hagės (Tribunali i Hagės)
2004 - Nė sukmin terrorist nė Madrid humben jetėn 200 njerėz.
2011 - Tėrmeti e cunami intensitet prej 8,9 goditėn Japoninė.

LINDJET:

1544 - Torquato Tasso, poet italianė
1899 - Frederik IX, mbret i Danimarkės
1931 - Rupert Murdoch, sipėrmarrės amerikan-australian
1952 - Douglas Adams, shkrimtar britanik
1963 - Azem Hajdari, politikan shqiptar

VDEKJET:

1948 - Frano Gjini, filozof dhe teolog shqiptar
2006 - Slobodan Milosheviq, diktator, president i Serbisė dhe Jugosllavisė

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

- Dita botėrore e veshkave12 mars...

12 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetenjė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 294 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1365 – U themelua Universiteti i Vjenės
1938 - Austria - aneksohet nga Gjermania naziste
1940 - Fundi i luftės nė dimėr, Bashkimi Sovjetik mposht Finlandėn.
1999 - Polonia, Republika Ēeke dhe Hungaria pranohen nė NATO.

LINDJET:

1881 - Mustafa Kemal Atatürk, politikan turk
1942 - Ratko Mlladiq, kriminel serb i luftės

VDEKJET:

604 - Papa Gregori I
1839 - Frederik VI, mbret i Danimarkės dhe Norvegjisė
1992 - Martin Camaj, shkrimtar dhe albanolog shqiptar
1999 - Yehudi Menuhin, drejtues amerikan
2003 - Zoran Đinđić, kryeministėr i Serbisė13 mars...

13 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetedy e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 293 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

483 - Felix bėhet Papė
1945- Haki Taha nga Gjakova, tri ditė pas shpalljes sė gjendjes ushtarake nė Kosovė vret Milladin Popoviqin.

LINDJET:

1615 - Papa Innozenz XII
1945 - Anatoli Fomenko, matematikan rus, njohur me librin Kronologjia e Rė
1987 - Rosela Gjylbegu, kėngėtare shqiptare nga Shkodra

VDEKJET:

1901 - Benjamin Harrison presidenti i 23-tė i ShBA
1965 - Fan Stilian Noli, klerik, politikan, dijetar, poet, pėrkthyes e historian shqiptar (L.1882)
1975 - Ivo Andrić, shkrimtar boshnjak14 mars...

14 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetetre e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 292 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1939 - Sllovakia shpall pavarėsinė

LINDJET:

1681 - Georg Philipp Telemann, kompozitor gjerman
1820 - Viktor Emanuel II, mbret italian, Sardenjės
1835 - Giovanni Schiaparelli, astronom italian
1843 - Umberto I, mbret italian
1853 - Ferdinand Hodler, piktor zviceran
1879 - Albert Einstein, fizikan amerikan-gjerman
1889 - Aleksandėr Xhuvani, gjuhėtar shqiptar (v.1961)
1933 - Quincy Jones, producent Tv amerikan
1947 - Dževdet Sarač, letrar boshnjak
1978 - Emir Ovčina,aktor boshnjak

VDEKJET:

1860 - Carl Ritter von Ghega, inxhinier
1883 - Karl Marks, filozof, ekonomist gjerman

STAT DHE PĖRVJETORET:

Festa e Ditės sė Verės15 mars...

15 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 291 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1493 - Kristofor Kolombi kthehet nė Spanjė pas udhėtimit tė tij tė parė nė Botėn e Re.
1767 - Endrju Xhekson, presidenti i shtatė i Shteteve tė Bashkuara, ka lindur nė Uaxhaw.
1820 - Maina u pranua si shteti i 23-tė i SHBA-ve.
1892 - U Themelua Liverpool FC, klub futbolli anglez
1903 - Britanikėt pėrfunduan pushtimin e Nigerit.
1909 -Italia propozon njė konferencė evropiane mbi Ballkanin.
1935 - Jozef Gėbels, ministri gjerman i propagandės, ndalon katėr gazeta nė Berlin.
1939 - Gjermania pushton Boheminė dhe Moravinė, Ēekosllovaki.
1960 - Dhjetė kombe takohen nė Gjenevė pėr tė diskutuar ēarmatimin.
1990 - Mikhail Gorbachev zgjidhet presidenti i parė i BRSS
2005 - Presidenti i Kosovės Ibrahim Rugova pėson njė atentat.
2008 - Njė shpėrthim i fuqishėm nė Gėrdec shkaktoi vdekjen e 26 personave si dhe plagosjen e qindra tė tjerėve.
2011 - Fillon Lufta civile Siriane

LINDJET:

1767 - Andrew Jackson, presidenti i 7-ė i SHBA-sė (v. 1845).
1875 - Faik Konica, publicist, figurė politike dhe shkrimtar shqiptar (v. 1942).
1887 - Mustafa Kruja, Kryeministėr i Shqipėrisė (1941 - 1943) dhe Senator i Mbretėrisė Italiane (v. 27 dhjetor 1957, Ujėvarat e Niagarės, Shtetet e Bashkuara)
1916 - Fadil Hoxha, politikan Kosovar
1975 - Will.i.am, kėngėtar, anėtar i grupit The Black Eyed Peas
1975 - Eva Longoria, aktore Amerikane

VDEKJET:

44 p.e.s. - Gaius Julius Caesar, ushtarak dhe burrė shteti i Perandorisė romake
1536 - Pargalı İbrahim Pasha, Vezir i madh i Perandorisė Osmane
1975 - Aristotel Onasis, biznesmen grek
2011 - Nate Dogg, kėngėtar rapi Amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e konsumatorit


16 mars...

16 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetepesė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 290 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1521 - Ferdinand Magelani arrinė nė Filipine.
1813 - Gjermania sulmon Francėn.

LINDJET:

1751 - James Madison, presidenti i 4-t i SHBA-sė
1787 - Georg Ohm, fizikan gjerman
1926 - Jerry Lewis, komediograf , producent, aktor dhe kėngėtar amerikan

VDEKJET:

2000 - Thomas Ferebee, bombardues nė Hiroshima (l. 1918)
2001 - Norma MacMillan , aktore kanadeze (l. 1921)
2001 - Bob wollen , garues frėng i makinave (l. 1943)
2003 - Rachel Corrie , aktivist politik amerikan (l. 1979)
2004 - Vilém Tauskż , dirigjent dhe kompozitor ēek (l 1910)
2005 - Todd Bell , footbollist amerikan (l. 1958)
2005 - Ralph Erskine , arkitekt britanik ( Byker Wall ) (l. 1914)
2005 - Anthony George , aktor amerikan TV (l. 1921)
2005 - Allan Hendrickse , politikan jug/afrikan(b. 1927)
2005 - Dick Radatz , basebollist-player amerikan (l. 1937)
2006 - David Feintuch , amerikan Sci-Fi autor (l. 1944)
2007 - Manjural Islam , futbollist i Bangladeshi (l. 1984)
2008 - Bill Brown , futbollist Australian (l. 1912)
2008 - Ola Brunkert , baterist suedeze pėr ABBA (l. 1946)
2008 - Gary Hart , menaxher profesionist amerikan i mundje dhe mundės (l. 1942)
2008 - G. David , astronaut amerikan (l. 1956)
2008 - Daniel MacMaster , kėngėtar kanadez ( Bonham ) (l. 1968)17 mars...

17 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 289 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1914 - Wilhelm von Wied zbriti nė Durrės,
LINDJET:

1834 - Gottlieb Daimler, inxhinier gjerman (vdiq mė 1900)
1926 - Siegfried Lenz, letrar gjerman
1929 - Peter L. Berger, sociolog austriak
1930 - Betty Allen, mezzo-sopranistja amerikane
1939 - Giovanni Trapattoni, futbollist dhe tyrener italian
1951 - Kurt Russell, aktor amerikan
1951 - Luan Daka, aktor shqiptar
1962 - Engjell Muhedin Shehu, shkrimtar shqiptar.
1975 - Hrvoje Kečkeš, aktor kroat
1983 - Akif Imamović, futbollist austriak me prejardhje boshnjake
1986 - Edin Džeko, futbollist boshnjak

VDEKJET:

180 - Marcus Aurelius, perandor romak (l. 121)
1406 - Ibn Haldun, filozof arab
1853 - Christian Andreas Doppler, fizikan austriak (lindi mė 1803)
1864 - Alexandre Calame, piktor dhe grafist zviceran
1932 - Iliaz Vrioni, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, ish Kryeministėr i Shqipėrisė
1956 - Irčne Joliot-Curie, kimiste franceze dhe fituese e ēmimit Nobel 1935
1976 - Luchino Visconti regjisor italian.

Zero Cool
02-03-14, 19:13
(18.03 - 24.03 )18 mars...

18 marsi ėshtė dita e shtatėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 288 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1793 - Beteja e dytė nė Neerwinden

LINDJET:

1837 - Grover Cleveland, president amerikan
1858 - Rudolf Diesel, konstruktor gjerman (vdiq mė 1913)
1877 - Edgar Cayce, psikiatėr amerikan
1915 - Gjon Karma, aktor shqiptar
1970 - Queen Latifah, kėngėtare, aktore amerikane

VDEKJET:

386 - Shėn Cirili i Jeruzalemit, teolog dhe peshkop i Jeruzalemit
1584 - Ivan IV i Tmerrshėm, perandor i Rusisė (lindi mė 1530)


19 mars...

19 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 287 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1279 - Dinastia Song e Kinės Imperiale pėrfundon me fitoren Mongole ne Betejėn e Yamen-it.
1687 - Kėrkimi pėr burimin e lumit Mississippi drejtuar nga eksploratori francez Robert Cavelier de la Salle pėrfundon me vrasjen e tij nga tė punėsuarit e vet nė Texas.
1915 - Planeti i Plutonit fotografohet pėr herė tė parė 15 vjet pėrpara se tė zbulohej pėrfundimisht nga Clyde Tombaugh ne Observatorin e Loėell.
1932 - Inaugurohet Sydney Harbour Bridge (Ura e Portit tė Sydney).
1982 - Fillon lufta e ishujve Falklands me pushtimin e Gjeorgjisė Jugore nga Argjentina.

LINDJET:

1813 - David Livingstone, udhėtar skocez (vdiq mė 1873)
1875 - Dhimitėr Tutulani, nėnshkrues i Deklaratės sė Pavarėsisė sė Shqipėrisė (vdiq mė 1937)
1900 - Frédéric Joliot-Curie, fizikan francez (vdiq mė 1958)
1955 - Bruce Willis, aktor amerikan

VDEKJET:

1721 - Papa Klementi XI (lindi mė 1649)
1949 - Vinēens Prenushi, shkrimtar shqiptar

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Shėn Jozefit nė fenė katolike
Dita e babait nė disa shtete20 mars...

20 marsi ėshtė dita e shtatėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 286 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1413 - Henry V bėhet mbret i Anglisė
1602 - Krijohet Kompania Hollandeze - Indiano Lindore
1933 - Pėrfundon ndėrtimi i kampit tė parė tė pėrqėndrimit nė Gjermaninė Naziste, kamp i vendosur nė Dachau
1969 - u themelua Kosovafilmi, organizatė pėr prodhimin, distribuimin dhe shfaqjen e filmave
1987 - Ilaēi antiretroviral AZT aprovohet pėr pėrdorim kundėr HIV dhe SIDA
1995 - Sekti Aum Shinrikyo kryen njė sulm me gaz sarin nė metro-nė e Tokios duke vrarė 12 veta dhe plagosur mė se 6000
2011- Forcat perėndimore sulmojnė bazat e Gadafit

LINDJET:

1811 - Napoleon II, bir i Napoleonit Bonaparte
1886 - Ali Sami Yen, themelues i Galatasaray Sports Club
1920 - Qemal Stafa, shkrimtar shqiptarė
1945 - Ismet Hasani,
1960 - Bajram Kosumi, politikan kosovarė

VDEKJET:

1413 - Henry IV mbret i Anglisė (l. 1367)
1925 - George Curzon, politikan britanik (l. 1859)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Ekuinoksi Vernal dhe Dita Ndėrkombėtare e Tokės (2005)
E diela e palmės pėr krishterimin perėndimor (2005)21 mars...

21 marsi ėshtė dita e tetėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 285 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1556 - Arqipeshku i Vanterbury Thmoas Cranmer i Kishės Angleze digjet nė turrėn e druve.
1800 - Pius VII kurorėzohet Papė nė Venecja me njė kurore papale tė bėrė me letėr.
1804 - Kodi i Napoleonit adoptohet si ligji civil nė Francė.
1935 - Shah Reza Pahlavi formalisht i kėrkoi komunitetit ndėrkombėtar ta quaj Persinė me emrin e saj origjinal, Iran, qė do tė thotė Toka e Arjanėve.
1990 - Namibia fiton pavarėsinė formale nga Afrika e Jugut, me Sam Nujoma duke u pėrbetuar si Presidenti i parė.

LINDJET:

1685 - Johann Sebastian Bach, kompozitor gjerman
1958 - Gary Oldman, aktor britanez
1960 - Ayrton Senna, kampion i trefishtė botėror i Formula 1
1962 - Matthew Broderick, aktor amerikan
1978 - Rani Mukherjee - Aktore e Indiės
1980 - Ronaldinho, futbollist nga Brazili

VDEKJET:

2001 - Chung Ju-yung , industrialist Korean (l. 1915)
2001 - Anthony Steel , aktor anglez (l. 1920)
2002 - Herman Talmadge , politikan amerikan (lindi mė 1913)
2003 - Wirahadikusumah Umeri , Vice President i katėrt i Indonezisė (l. 1924)
2004 - Ludmilla Tchérina , balerinė baleti franceze dhe aktore (lindi mė 1924)
2005 - Martin Barney , aktor amerikan (l. 1923)
2005 - Bobby , kėngėtar amerikan (l. 1924)
2007 - Drew Hayes , shkrimtar amerikan dhe artistit grafik (l. 1969)
2007 - Sven O. Hųiby , babai i Princezes Mette-Marit tė Norvegjisė (l. 1936)
2008 - Guillermo Jullian de la Fuente , arkitekt kilian (l. 1931)
2009 - Walt Poddubny ,lojtar kanadez hokej mbi akull (b. 1960)
2010 - Wolfgang Wagner , drejtor opere Gjerman (l. 1919)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Iran, Afganistan, Taxhikistan, Azi Qendrore - Nouruz - Festa e Vitit tė Ri
Meksikė - Benito Juįrez Day
Namibia - Festa e Pavarėsisė
Syria - Dita e Nėnės
Tunisia - Dita e Rinit
Dita Botėrore e Poezisė
Dita Botėrore e Sindromit tė Down-it22 mars...

22 marsi ėshtė dita e tetėdhjetenjė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 284 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1992 - Pėr herė tė parė pas shembjes sė regjimit komunist njė parti tjetėr (Partia Demokratike) fiton zgjedhjet elektorale nė Shqipėri.

LINDJET:

1822 - Rosa Bonheur, piktore franceze
1868 - Alfred Fowler, astronom anglez
1875 - Hans Grimm, shkrimtar dhe publicist gjerman
1878 - Jean Strauwen, kompozitor dhe dirigjent belg
1887 - Chico Marx, aktor dhe humorist amerikan
1909 - Nathan Rosen, fizikan amerikano-izraelit
1912 - Agnes Martin, artiste amerikane
1912 - Karl Malden, aktor amerikan
1920 - Ludvķk Kundera, shkrimtar ēek
1921 - Nino Manfredi, aktor italian
1931 - Burton Richter, fizikan amerikan si dhe fitues i Ēmimit Nobel
1931 - William Shatner, aktor dhe autor kanadez
1937 - Angelo Badalamenti, kompozitor italian
1941 - Bruno Ganz, aktor Zvicrėn
1944 - Bujar Kapexhiu aktor, regjisor dhe skenarist shqiptar
1948 - Andrew Lloyd Webber, muzikant dhe kompozitor anglez
1949 - Fanny Ardant, aktore franceze
1976 - Reese Witherspoon, aktore amerikane, fituese e Ēmimit Oskar

VDEKJET:

1832 - Johann Wolfgang von Goethe, shkrimtar gjerman (lindi mė 1749)
1935 - Aleksander Moisiu, aktor austriak me origjinė shqiptare.
2004 - Ahmed Jassin - themelues i organizatės politike islamike Hamas nė Palestinė.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Shqipėria - Dita e Nevruzit
Dita botėrore e ujit Nė vitin 1993 Kombet e Bashkuara nė konferencėn qė u zhvillua nė Rio De Janeiro tė Brazilit, deklaruan Dita botėrore tė ujit.23 mars...

23 marsi ėshtė dita e tetėdhjetedy e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 283 ditė deri fundi i vitit.

LINDJET:

1430 - Margareta Anžujska, mbretėreshė angleze
1900 - Erich Fromm, psikoanalist gjermano-amerikan
1905 - Joan Crawford, aktore amerikane
1905 - Lale Andersen, aktore dhe kengetare gjermane
1910 - Akira Kurosawa, regjisor japonez (vdiq mė 1998)
1917 - Evgenij Ananjevič Haldej, fotograf sovjetik
1921 - Donald Campbell, automobilist britanez
1953 - Chaka Khan, kėgėtare amerikane
1965 - Edo Mulahalilović, kompozitor ,producent dhe tekst/shkrues boshnjak.

VDEKJET:

1555 - Papa Julius III (lindi mė 1487)
1801 - Pavel I, perandor i Rusisė (lindi mė 1754)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare Meteorologjike24 mars...

24 marsi ėshtė dita e tetėdhjetetre e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 282 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999- fillon tė bombardohet Jugosllavia nga NATO

LINDJET:

1926 - Dario Fo, nobelisti italian nė fushėn e letėrsisė.
1975 - Albin Kurti, Kryetar i partisė patriotike VETVENDOSJA nė Kosovė

VDEKJET:

1455 - Papa Nikolaus i V
1610 - Elizabeth I, mbretėreshė e Anglisė (lindi mė 1533)
1905 - Jules Verne, shkrimtar francez (lindi mė 1828)
1916 - Enrique Granados, kompozitor dhe pianist spanjoll
1937 - Vehbi Dibra, haxhi. Ėshtė njė nga nėnshkruesit e pavarėsisė sė Shqipėrisė. Lindi me 12 mars 1867, nė Dibėr tė Madhe.
1953 - Marija od Tecka, mbretėreshė angleze
1969 - Ilir Meta, politikan shqiptar
1976 - Bernard Law Montgomery, feldmarshal britanez
2003- Xhevat Qena, aktor shqiptar
2007 - Sulejman PITARKA, aktor shqiptar
2008 - Boris Dvornik, aktor kroat

Zero Cool
06-03-14, 17:22
(25.03 - 31.03 )25 mars...

25 marsi ėshtė dita e tetėdhjetekatėr e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 281 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1995 - Ward Cunningham themeloi wikin e parė
1807 - Nė Britaninė e Madhe dhe Irlandė u ndalua tregtia me skllevėr.

LINDJET:

1767 - Joachim Murat, Marshall dhe admiral i Francės
1786 – Giovanni Battista Amici, astronom italian
1867 – Arturo Toscanini, dirigjent italian
1880 - Midhat Frashėri, politikan shqiptar, atdhetar i shquar, shkrimtar shqiptar († 1949)
1881 - Béla Bartók, kompozitor hungarez
1921 – Simone Signoret, aktore franceze
1925 – Pierre Boulez, kompozitor dhe dirigjent francez
1940 - Mina, kėngėtare italiane
1942 - Aretha Franklin, xhez kėngėtare amerikane
1942 – Richard O'Brien, kompozitor dhe aktor britanik
1947 - Elton John, kantautor dhe kantautor anglez
1965 - Arian Culiqi, aktor dhe regjisor shqiptar
1965 - Sarah Jessica Parker, aktore amerikane ("Sex & The City")
1973 - Admir Adžem, futbollist boshnjak
1976 - Wladimir Klitschko, boksier ukrainas

VDEKJET:

1233 - Afonso II, mbret i Portugalisė (l. 1185)
1985 - Sandėr Prosi, aktor shqiptar
2000 - Helen Martin , aktore amerikane (l. 1909)
2001 - Brian Trubshaw , British Concorde pilot (l. 1924)
2005 - Paul Henning , producent filmi dhe shkrimtar (l. 1911)
2006 - Rocķo Dśrcal , kėngėtare dhe aktore spanjolle (l. 1944)
2006 - Richard Fleischer , drejtor film amerikan (l. 1916)
2006 - Buck Owens , kėngėtar amerikan dhe personalitet televiziv (l. 1929)
2007 - Andranik Margaryan, politikan armen (l. 1951)
2008 - Rafael Azcona , skenarist Spanjoll (l. 1926)
2008 - Ben Carnevale , basketbollist dhe trajner amerikan (l. 1915)
2008 - Thierry Gilardi , futbollist francez (l. 1958)
2008 - Gene Puerling , kėngėtar amerikan (l. 1929)
2009 - Johnny Blanchard , basketbollist amerikan (l. 1933)
2009 - Gįbor Ocskay , hokejist Hungarez (l. 1975)
2009 - Giovanni Parisi , boksier italian (1967)
2009 - Kosuke Koyama , teolog Japonez (l. 1929)
2010 - Pal Bang-Hansen26 mars...

26 marsi ėshtė dita e tetėdhjetepesė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 280 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999 - nė Padalishtė tė Skendrajt nga kriminelėt serb janė masakruar 19 anėtarė tė familjes Imeraj (nė mesin e tė cilėve 11 femra dhe 5 fėmijė tė moshės 2 – 16 vjeēare).
2000 - Vladimir Putin bėhen kryetar e re i Rusisė.

LINDJET:

1951 - Rexhep Mala,Hero i Kombit Shqiptar
1868 - Fuad I, mbret i Egjyptit
1876 - Princ Vidi, Mbret i Shqipėrisė (vdiq mė 18 prill 1945)
1893 - Palmiro Togliatti, politikan italian
1911 - Tennessee Williams, dramaturg amerikan
1913 - Paul Erdös, matematikan hungarez (vdiq mė 1996)
1925 - Pierre Boulez, kompozitor francez
1935 - Mahmoud Abbas, politikan palestinez
1937 - Ahmed Kurei, politikan palestinez
1942 - Erica Jong, letrare amerikane
1944 - Diana Ross, kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1212 - Sancho I, mbret i Portugalise (lindi mė 1154)
1827 - Ludwig van Beethoven, kompozitor gjerman (lindi mė 1770)
1902 - Cecil Rhodes, politikan britanik (lindi mė 1853)
2005 - Melihate Ajeti, aktore (lindi mė 1935)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1999 - Okupatoret Serbė masakruan Krushėn dhe disa fshatra pėrreth27 mars...

27 marsi ėshtė dita e tetėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 279 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999- Kriminelėt serbė u futėn nė ambientet e Kompleksit Memorial tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, dhe me kėtė rast e dogjėn Shtėpinė muze tė lidhjes me rreth 11 mijė eksponate historike.

LINDJET:

972 - Robert II, mbret i Francės (vdiq mė 1031)
1845 - Wilhelm Röntgen, fizikan gjerman (vdiq mė 1923)
1912 - Zihni Sako folklorist dhe shkrimtar shqiptar, (vdiq mė 1981)
1970 - Mariah Carey, kėngėtare e muzikės pop dhe r&b si dhe aktore amerikane

VDEKJET:

1625 - James I, mbret i Anglisė dhe Skocisė (lindi mė 1566))
1770 - Giovanni Battista Tiepolo, piktor italian
1965 - Le Corbusier, arkitekt zviceran-francez
1968 - Jurij Gagarin, kozmonaut rus, njeriu i parė nė kozmos (lindi mė 1934)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e teatrit28 mars...

28 marsi ėshtė dita e tetėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 278 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1942 - Lufta e dytė botėrore: RAF bombardon Lübeck.
1999 - Masakra e Izbicės tė Skenderajt.
1997 - tragjedia e Otrantos, ku anija shqiptare KATERI I RADĖS.
1997 - Nė demostratat e organizuara nė Deēan, nga forcat serbe, u vra Ismet Avdi Qorraj.

LINDJET:

1914 - Bohumil Hrabal, shkrimtar ēek (vdiq mė 1997)
1977 - Devon, aktore pornografike
1986 - Lady Gaga, kėngėtare amerikane

VDEKJET:

1969 - Dwight Eisenhower, politikan amerikan, 34. kryetar i SHBA-sė (lindi mė 1890)29 mars...

29 marsi ėshtė dita e tetėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 277 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1981 - mbi njėmijė atlet morėn pjesė nė vrapimin e parė maratonik nė Maratonėn e Londrės.
2006 - Ndodhi zėna e Diellit nė Ballkan, njė pjesė tė Evropės, Afrikės dhe Azisė.

LINDJET:

1790 - John Tyler, 10. kryetar i SHBA-sė (vdiq mė 1862)
1899 - Lavrenty Beria, aktivist sovjetik, kuzhinier i NKVD (vdiq mė 1953)
1939 - Terence Hill, aktor amerikan
1943 - Vangelis, kompozitor grek
1957 - Christopher Lambert, aktor amerikan
1961 - Barbara Wussow, aktore austriake

VDEKJET:

1792 - Gustav III, mbret i Suedisė (lindi mė 1746)
1916 - Eugene McCarthy, politikan amerikan
1925 - Bajram Curri, hero i popullit shqiptar (lindi mė 1862)30 mars...

30 marsi ėshtė dita e tetėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 276 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1867 - Udhėheqėsi amerikan William H. Seward udhėhoqi bisedimet pėr blerjen e Alaskės nga Rusia.
1945 - Lufta e dytė botėrore: ushtria sovjetike pushton Danzig.

LINDJET:

1432 - Mehmed II ,sulltan osman
1746 - Francisco Goya, piktor spanjoll (vdiq mė 1828)
1853 - Vincent van Gogh, piktor hollandez (vdiq mė 1890)
1963 - Tsakhiagiyn Elbegdorj, kryeministėr i Mongolisė
1880 - Sean O'Casey, dramaturg irlandez
1894 - Sergej Vladimirovič Iljušin, konstruktoe avionesh rus
1913 - Frankie Laine, kėgėtar amerikan
1937 - Warren Beatty, kėgėtar amerikan
1945 - Eric Clapton, kantautor britanez
1950 - Robbie Coltrane, škotski glumac
1964 - Tracy Chapman, kėngėtare amerikane
1968 - Céline Dion, kėngėtare kanadze
1979 - Norah Jones, akėngėtare amerikane
1992 - Bejtush Beqiri, dijetar shqiptar

VDEKJET:

1912 - Karl May, shkrimtar gjerman (lindi mė 1842)
1925 - Rudolf Steiner, filozof austriak31 marsi...

31 marsi ėshtė dita e nėntėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 275 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1889. - ėshtė hapur Kulla e Ajfelit , deri atėherė ndėrtesa mė e lartė nė botė.

LINDJET:

1519 - Henri II, mbret i Francės
1596 - René Descartes, matematikan dhe filozof francez
1675 - Papa Benedikt XIV
1723 - Frederik V, mbret i Danimarkės
1935 - Richard Chamberlain, aktor amerikan
1948 - Al Gore, politikan amerikan
1962 - Olli Rehn, politikan finlandez

VDEKJET:

1621 - Felipe III, mbret i Spanjės
1727 - Isaac Newton, fizikant, matematikan dhe astronom anglez.
1855 - Charlotte Brontė, letrare anglez

Zero Cool
12-03-14, 16:35
(01.04 - 07.04 )1 prill…

1 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 274 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET

1945 - Masakra e Tivarit-ėshtė njė masakėr qė ju bė tė rekrutuarve shqiptarė nga Kosova nė pėrfundimin e Luftės sė Dytė Botėrore nė Tivar, Mali i Zi dhe nė rrugė pėr nė Tivar. Numri i tė vrarėve nė kėtė masakėr varėsisht prej burimeve sillet 1700-4300.
1979 - Irani shpallet Republikė Islamike.
2001 - Nė Beograd u burgos ish kryetari i Srbisė Sllobodan Millosheviq.
2003 - Formimi i firmės Square Enix, nga shkrirja e Squaresoft dhe Enix.

LINDJET:

1815 - Otto von Bismarck, politikan gjerman (vdiq mė 1898)
1957 - Besnik Bardhi, mjek (otorinolaringolog),veprimtar

VDEKJET:

1922 - Karl I, perandor i Austrisė (lindi mė 1887)
1952 - Ferenc Molnįr, shkrimtar hungarez (lindi mė 1878)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1 Prilli - Dita e gėnjeshtrave (rrenave)2 prilli…

2 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 273 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

2004 - Bullgaria, Estonia, Lituania, Letonia, Rumania, Sllovakia dhe Sllovenia bashkojnė nė NATO.
1991 - Gjatė demonstratės antikomuniste tė zhvilluar nė Shkodėr mbeten tė vrarė katėr te rinj: Arben Broci, Nazmi Kryeziu, Bujar Bishanaku dhe Besnik Ceka, te njohur edhe si "Deshmoret e Prill-it".

LINDJET:

742 - Charlemagne, mbret i Francės (vdiq mė 813)
1805 - Hans Christian Andersen, shkrimtar danez (vdiq mė 1875)
1976 - Daisuke Namikawa, dublues animesh

VDEKJET:

1974 - Georges Pompidou, politikan francez (lindi mė 1911)
2005 - (ora 21:37) Papa Gjon Pali II, kreu i Kishės Katolike (Lindur mė 1920)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e autizmit


3 prilli…

3 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 272 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999 - Aeroplanėt e NATO-s bombarduan qendrėn e Beogradit, pėr herė tė parė nga fillimi i bombardimeve mė 24 mars. Janė qėlluar ndėrtesa e Ministrisė federale tė punėve tė brendshme . Nė Novi Sad ėshtė shkatėrruar ura e dytė nė Danub.
2008 - Nė Gjykatėn ndėrkombėtare nė Hagė lirohet ish kryeministri i Kosovės Ramush Haradinaj.

LINDJET:

1367 - Henry IV, mbret i Anglisė
1930 - Helmut Kohl, politikan gjerman
1933 - Fitnete Rexha, kėngėtare shqiptare
1957 - Shpendi Sollaku Noč, shkrimtar shqiptar
1961 - Eddie Murphy, aktor dhe komedian afro-amerikan

VDEKJET:

1849 - Juliusz Słowacki, shkrimtar polak (l. 1809)4 prilli...

4 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 271 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1949 - Themelimi i NATO-s, Aleanca ushtarake veri/atlantike.
2009 - Republika e Shqipėrisė dhe Kroacia pranohen nė NATO

VDEKJET:

1929 - Carl Benz, inxhinier gjerman (lindi mė 1844)
1968 - Martin Luther King, teolog amerikan, luftėtar pėr tė drejta tė njeriut dhe fitues i ēmimit Nobel pėr paqe.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e vetėdijesimit nga minat5 prill...

5 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 270 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1971 - u riaktivizua vullkani Etna nė Itali.
2003 - Trupat amerikane hyjnė nė Bagdad.

LINDJET:

1937 - Colin Powell, politikan dhe gjeneral amerikan

VDEKJET:

1697 - Karl XI, mbret i Suedise
1975 - Chang Kai-shek, politikan kinez.
1992 - Suada Dilberović, viktima e parė i rrethimit tė Sarajevės .
1994 - Kurt Cobain, lider dhe kitarist i grupit Nirvana
2005 - Saul Bellow, letrar amerikan6 prill...

6 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 269 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1909 - Hulumtuesi amerikan Robert Peri arriti nė Polin e veriut, duke kaluar me ekspeditėn e tij nė kėmbė rrugėn e gjatė prej 1.600 km.
1941 - Lufta e Dytė Botėrore:Trupat gjermane sulmuan Greqinė dhe Jugosllavinė. Sulmi ndaj Jugosllavisė filloi me bombardimin e Beogradit, gati nė tėrėsi shkatėrrohet dhe shkaktojnė rreth 12.00 viktima.
1945 - Trupat partizane hyjnė nė Sarajevė.
1992 - Unioni Evropian pranoi pavarėsinė e Bosnjės dhe Hercegovinės. Nė tė njėjtėn ditė Sarajevė bien viktimat e para dhe fillon lufta nė B dhe H.

LINDJET:

1483 - Raffaello Sanzio, piktor dhe arkitekt italian (vdiq mė 1520)

VDEKJET:

1199 - Richard I Zemėr i Luanit, mbret i Anglisė (lindi mė 1157)
1520 - Raffaello Sanzio, piktor dhe arkitekt italian (lindi mė 1483)
1528 - Albrecht Dürer, piktor gjerman (lindi mė 1471)


7 prilli...

7 prilli ėshtė dita e nėntėdhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 268 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1348 - Universitet i Karolit themelohet nė Pragė.
1805 - Shfaqet pėr herė tė parė Simfonia e 3-tė e Beethowenit (Eroica) nė teatrin e Vjenės nėn drejtimin e tij.
1827 - Kimisti anglez John Walker shpiku kutinė e shkrepses prej druri.
1939 - Shqipėria sulmohet nga Italia fashiste.
1946 - KF Partizani luan ndeshjen e pare ne historine e tij.
1954 - Kanali Walb Tv 10 fillon transmetimin nė Albany Georgia.
2011 - Atifete Jahjaga, zgjedht presidente e Republikės sė Kosovės.

LINDJET:

1924 - At Zef Pllumi, shkrimtar
1939 - Vaēe Zela, kėngėtare
1944 - Gerhard Schröder, politikan gjerman, ish kryeministėr i Gjermanisė
1954 - Jackie Chan, aktor, regjisor, kėngėtar dhe kaskader kinez
1964 - Russell Crowe , aktor nga Zelanda e Re
1974 - Kledi Kadiu, balerin

VDEKJET:

1498 - Charles VIII, mbret i Francės (lindi mė 1470)
1614 - El Greco, piktor dhe sculptor spanjoll (lindi mė 1541)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Shėndetit

Zero Cool
14-03-14, 16:56
(08.04 - 14.04 )8 prill...

8 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 267 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1513 - Juan Ponce de León e shpalli Floridėn territor tė Spanjės.
1866 - Itala dhe Prusia u bėnė aleatė kundėr Austro-Hungarisė.
1899 - Martha Place u bė gruaja e parė qė u ekzekutua nė karrige elektrike.
1916 - Nė Korona, Kaliforni, piloti automobilistik Bob Burman bėn ndeshje nga e cila mbesin tė vdekur tre spektatorė dhe lėndohen pesė.
1957 - U rihap Kanali i Suezit nė Egjipt.
1992 - Ish teniseri Arthur Ashe deklaroi se kishte AIDS tė cilėn e kishte fituar gjatė marrjes sė gjakut gjatė dy operimeve tė tija nė zemėr.
1992 - Sali Berisha zgjidhet president i Shqiperisė
1993 - Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė u pranua nga OKB-ja.
1999 - Partia politike indiane Haryana Gana Parishad u bashkua me partinė politike Indian National Congress.
2005 - U bė funerali i Papės Gjon Pali II nė Vatikan.

LINDJET:

1320 - Pedro I, mbret i Portugalisė (vdiq mė 1367)
1875 - Albert I, mbret i Belgjikės (vdiq mė 1934)
1938 - Kofi Annan, sekretar gjeneral i Kombetit e Bashkuara
1979 - Valon Salihu, Patriot shqiptar

VDEKJET:

1143 - John II Comnenus, perandor bizantik (lindi mė 1087)
1364 - Jean II, mbret i Francės (lindi mė 1319)
1973 - Pablo Picasso, piktor spanjoll (lindi mė 1881)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Ne Shqipėri, mbahet si dite festimi dhe pėrkujtimi pėr komunitetin e pakicave "Rome"


9 prill...

9 prilli ėshtė dita e nėntėdhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 266 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1241 - Beteja nė Legnica
1939 - Marian Anderson kėndoi tek "Memoriali i Linkolnit", pasi nuk iu lejua tė kėndonte tek halla "Vajzat e Revolucioneve Amerikane.
1940 - Lufta e dytė botėrore: Ushtri gjermane sulmojnė Danimarkėn dhe Norvegjinė.
1945 - U themelua Komisioni i Shteteve tė Bashkuara pėr Energji Atomike.
1948 - Masakra nė Deir Yassin.
1953 - Kompania filmike amerikane Warner Brothers e paraqiti filmin e parė 3-D, tė quajtur House of Wax
1957 - Kanali i Suezit nė Egjipt u pastrua dhe u hap pėr anijet.
1991 - Gjeorgjia u pavarėsua nga Bashkimi Sovjetik.
1992 - Ish drejtori nė Panama, Manuel Noriega, u dėnua me 30 vite burgim.
1999 - U vra presidenti i Nigerisė, Ibrahim Baré Maļnassara.
2003 - Trupat Amerikane hyjnė nė Bagdat.
2008 - Parlamenti i Republikės sė Kosovės miratoi Kushtetutėn.

LINDJET:

1821 - Sharl Bodler, poet simbolist francez
1872 - Léon Blum, politikan francez (vdiq mė 1950)
1877 - Lef Nosi, politikan dhe atdhetar shqiptar
1947 - Isa Kastrati,Dėshmor i Kombit
1994 - Arbėr Sadiku

VDEKJET:

1483 - Edward IV, mbret i Anglisė (lindi mė 1442)
1626 - Francis Bacon, filozof anglez (lindi mė 1561)
1961 - Ahmet Zogu, politikan shqiptar, kryeministėr, president dhe mbreti i parė i

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Beteja e Koshares


10 prill...

10 prilli ėshtė dita e njėqind e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 265 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1994 - Forcat e NATO-tos pėrherė tė parė nga themelimi bombarduat pozicionet serbe nė rrethinėn e Gorazhdės, Bosnja dhe Hercegovina.

LINDJET:

1932 - Omar Sharif, aktor filmi egjyptian.
1950 - Fatmir Ēela, inxhinier Nder i Qarkut Gjirokastėr

VDEKJET:

1585 - Papa Gregor XIII emri i tė cilit ishte Ugo Buoncompagni. Njihet si reformues i kalendarit Gregorian.
1962 - Stuart Sutcliffe kengtar dhe piktor skocezo-britanik (lindur me 1940)
2010 - Lech Kaczyński Presidenti nė detyrė i Polonisė11 prill…

11 prilli ėshtė dita e njėqindenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 264 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1981 - Organizohen demonstratat e para shqiptare nė Bernė tė Zvicėr.
1992 - "Euro Disney", park argėtues - hapet nė afėrsi tė Parisit

LINDJET:

1357 - Joćo I, mbret i Portugalisė (vdiq mė 1433)
1872 - Aleksandėr Stavre Drenova, poet, publicist dhe patriot
1958 - Genc Ruli, politikan shqiptar

VDEKJET:

1985 - Enver Hoxha, udhėheqės e Shqipėrisė komuniste (lindi mė 1908)12 prill...

12 prilli ėshtė dita e njėqindedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 263 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1946 - Siria pavarėsohet nga Franca.
1961 - Kozmonauti Sovjetik Jurij Gagarin njeriu i parė i cili fluturoi nė gjithėsi.
1997 - Pretenduesi i fronit mbretėror tė Shqipėrisė Leka I u kthye nė Shqipėri pas 58 viteve .

LINDJET:

1852 - Ferdinand Lindemann, matematikan gjerman (vdiq mė 1939)
1917 - Xhemajl Bijediq, politikan boshnjak.
1947 - Tom Clancy, shkrimtar amerikan
1948 - Joschka Fischer, politikan gjerman

VDEKJET:

1945 - Franklin D. Roosevelt,politikan amerikan, kryetari i 32. i SHBA-ve.13 prill...

13 prilli ėshtė dita e njėqindetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 262 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1987 - filloi Festivali i 7-tė i Filmit Shqiptar
2002 - Gjykata Ndėrkombėtare nė Hagė jep vendimin pėrfundimtar, qė pėrcaktoi vijėn kufitare tė gjatė 1,000 kilometra ndėrmjet Etiopisė dhe Eritresė, vendim qė i dha fund konfliktit ushtarak (1998-2000) ndėrmjet kėtyre vendeve afrikane..

LINDJET:

1743 - Thomas Jefferson, presidenti i 3-tė SHBA-sė (Vdiq mė 1826)
1951 - Diana Ēuli, shkrimtare, publiciste dhe politikane shqiptare
1918 - Pupo Shyti, ekonomist, punonjės i shquar i administratės shtetėrore
1955 - Safet Sushiq, futbollist boshnjak
1959 - Zeruya Shalev, letrare izraelite
1963 - Garri Kasparov, mjeshtėr shahu rus
1964 - Eusebio Sacristįn, futbollist spanjoll
1978 - Carles Puyol,futbollist spanjoll

VDEKJET:

1695 - Jean de La Fontaine, letrar francez (l. 1621)
1813 - Mihail Ilarionovič Kutuzov, strateg dhe udhėheqės ushtarak rus
1942 - Jan Vlašimsky, skulptor kroat me prejardhje ēeke (l. 1861)
1974 - Ante Jadrijević, arkeolog de historian kroat
1988 - Alan Paton, shkrimtar jug - afrikan dhe luftar kundėr aparthejdit
1996 - Vjekoslav Kaleb, letrar kroat (l. 1905)
2004 - Bedri Dedja, shkrimtar shqiptar (l. 1930)14 prill...

14 prilli ėshtė dita e njėqindekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 261 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1865 - Kryatri i SHBA-ve Abraham Linkoln u plagos pėr vdekje nga atentati disa ditė pas pėrfundimit tė luftės qytetare. Nė teatrin e Uashingtonit gjuajti Xhon But. Linkolni vdiq tė nesėrmen.
1912 - Anija tejoqeanike britaneze Titanik u ndesh me masen e akullit nė ora 23 e 40 minuta dhe u fundos.
2010 - Shpėrtheu vullkani Eyjafjallajökull nė Islandė

LINDJET:

1578 - Felipe III, mbret i Spanjės (vdiq mė 1621)
1935 - Erich von Daeniken, letrar zvicran
1950 - Peter Esterhazy, letrar hungarez
1959 - Don Roos, regjisor amerikan
1970 - Faruk Šehić, letrar boshnjak
1973 - Adrien Brody, aktor amerikan

VDEKJET:

911 - Papa Sergius III
1917 - Ludwik Zamenhof, doktor polak, autor i gjuhės esperanto (lindi mė 1859)
1759 - George Friedrich Händel, skulptor gjerman
1894 - Franziska Lechner, njemačka redovnica
1930 - Vladimir Vladimirovič Majakovski, letrar rus
1986 - Simone de Beauvoir, letrare francezeca
2012 - Piermario Morosini futbollist italian

Zero Cool
23-03-14, 13:55
(15.04 - 21.04 ) - I15 prill...

15 prilli ėshtė dita e njėqindepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 260 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1912 - Anija britaneze tejoqeanike Titanik u fundos nė ora 2 e 20 minuta tė mėngjesit.
1989 - 95 njerz humben jetėn nė nė ndeshjen futbollistike nė Sheffield (Angli)
1992 - ėshtė themeluar Armata e Bosnjes dhe Hercegovinės.

LINDJET:

1452 - Leonardo da Vinci, piktor, skulptor, arkitekt dhe filozof italian (vdiq mė 1519)
1912 - Kim Il Sen, diktator i Koresė Veriore (vdiq mė 1994)
1913 - Vangjel Graboska, aktor
1924 - Jup Kastrati, mėsues shqiptar
1927 - Bejto Isufi, ushtarak shqiptar
1990 - Emma Watson, actore angleze

VDEKJET:

1828 - Francisco Goya, piktor spanjoll (lindi mė 1746)
1865 - Abraham Lincoln, kryetar i SHBA-ve (lindi mė 1809)
1882 - Charles Darwin, shkencėtar anglez, autor e teorisė i evoluimit (lindi mė 1809)
1990 - Greta Garbo, aktore amerikano-suedeze16 prill...

16 prilli ėshtė dita e njėqindegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 259 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1789 - George Washington bėhet kryetar i SHBA-ve.
1970 - Orteku i borės nė vendin Salansh nė Alpet franceze kanė humbur jetėn 72 njerėz.
1982 - Mbretėresha Elizabeta shpalli Kushtetutėn e re tė Kanadasė, duke i prerė lidhjet e fundit koloniale me Britaninė.
2011 - Pėrurohet nė Tepelenė monumenti i Nderit tė Kombit Sali Nivica.

LINDJET:

1319 - Jean II, mbret i Francės
1889 - Charlie Chaplin, regjisor dhe aktor anglez
1927 - Papa Benedikt XVI (Joseph Ratzinger)
1945 - Gojko Šušak, politikan kroat
1947 - Kareem Abdul-Jabbar, basketbollist amerikan
1952 - Billy West, dublues amerikan
1961 - Doris Dragović, kengėtare kroate

VDEKJET:

1731 - Daniel Defoe, shkrimtar dhe gazetar anglez
1972 - Jasunari Kavabata, shkrimtar dhe nobelist japonez.
1990 - Greta Garbo, aktore suedeze.17 prill...

17 prilli ėshtė dita e njėqindeshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 258 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1937 - Njohja kanonike e Autoqefalisė sė Kishės Orthodhokse sė Shqipėrisė nga Patriarkana Ekumenike, nė Stamboll, nė kohėn e Patriarkut Beniamini I, ku u dha Tomos-i Patriarkal dhe Sinodal “mbi bekimin e Autoqefalisė sė Kishės Orthodhokse nė Shqipėri”, me nė krye Kryepiskopin e Tiranės, Durrėsit dhe gjithė Shqipėrisė Kristofor Kisi.
1941 - Lufta e dytė botėrore: ushtria e Jugosllavisė dorėzohet.
1977 - Nė Lihtenshtajn gratė votojnė pėrherė tė parė nė zgjedhje tė lira.

LINDJET:

1894 - Nikita Khrushchev, politikan sovjetik, (vdiq mė 1971)
1916 - Sirimavo Bandaranaike, politikane nga Shiri Lanka
1948 - Jan Hammer, kompozitor

VDEKJET:

1080 - Harald III, mbret i Danimarkės
1711 - Joseph I, perandor austriak (lindi mė 1678)
1790 - Benjamin Franklin, filozof dhe politikan amerikan (lindi mė 1706)
1999 - Ismet Mustafa , ra dėshmorė nė Koshare.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Masakra e Poklekut, Forcat serbe masakruan 53 njerėz tė pafajshėm, nė mesin e tyre 10 nxėnės.18 prill...

18 prilli ėshtė dita e njėqindetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 257 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1025 – Boleslaw I kurorėzohet nė Gniezno, duke u bėrė kėshtu mbreti i parė i Polonisė.
1518 – Bona Sforza kurorėzohet mbretėreshė e Polonisė .
1797 – Beteja e Neuiedit – Franca fiton ndajAustrisė.
1831 – Themelohet Universiteti i Alabamės.
1848 – Fitorja nė Betejėn e Cerro Gordos iu hap rrugė amerikanėve drejt pushtimit tė Meksikės.
1880 – Njė tornado godet Marshfield, Missouri, duke mbytur 99 njerėz dhe duke lėnduar 100 tė tjerė.
1902 – Quetzaltenango, qyteti i dytė mė i madh nė Guatemala, shkatėrrohet nga tėrmeti.
1906 – zjarr dhe tėrmet nė San Francisco.
1909 – Shėn Joana lumturohet nė Romė.
1915 – Piloti francez Roland Garros rrėzohet dhe ulet ne Gjermani, gjatė Luftės sė I-rė botėrore.
1923 – Hapet Stadiumi i Yenkive.
1924 – Simon & Schuster publikojnė fjalėkryqin e parė.
1930 – Pėr herė tė parė nė Radio BBC njoftohet se nuk ka lajme.
1942 – Lufta e Dytė Botėrore: Sulmi Doolittle nė Japoni. Bombardohen Tokio, Yokohama, Kobe dhe Nagoya.
1942 – Pierre Laval bėhet kryeministėr i Francės.
1943 – Lufta e Dytė Botėrore: Operacioni Hakmarrja, vritet admirali Isoroku Yamamoto kur avioni i tij rrėzohet mbi ishullin Bougainville, nga amerikanėt.
1945 – Mbi 1000 bombarduesė sulmojnė ishullin e vogėl tė Heligoland, nė Gjermani.
1945 – Vendosen marrėdhėniet diplomatike midis Bashkimit Sovjetik dheBolivisė.
1946 – Prishet Lidhja e Kombeve
1949 – Hyn nė fuqi Akti i Republikės sė Irlandės.
1954 - Gamal Abdel Naser, njėri nga udhėheqėsit e puqit ushtarak, me tė cilin nė vitin 1953 u largua mbreti Faruk nga froni mbretėrorė, dhe u bė premier dhe guvertnator ushtarak i Egjiptit.
1955 – 29 vende tė Azisė e Afrikės Twenty-nine nations takohen Bandung, Indonezi, pėr Konferencėn e parė Afriko-Aziatike.
1974 – The kryeministri i Pakistanit Zulfikar Ali Bhutto pėruron portinLahore .
1980 – Lind Republika e Zimbabvesė (ish- Rodezia) , me Canaan Banana si president i parė i saj.
1988 – Shtetet e Bashkuara tė Amerikės fillojnė Operacionin Praying Martis kundėr Iranit, qė ėshtė beteja mė e madhe detare qė prej Luftės sė Dytė Botėrore.
1992 – Gjenerali Abdul Rashid Dostum revoltohet kundėr presidentit tė Afganistanit Mohammad Najibullah dhe bashkohet me Ahmed Shah Massoud pėr tė pushtuar Kabulin.
1993 – Kryetari i Pakistanit, Ghulam Ishaq Khan shpėrndan Asamblenė dhe e shkarkon Kabinetin.
1996 – Nė Liban, janė vrarė sė paku 106 civilė, kur forcat izraelite bombardojnė kampin e OKB-sė nė Quana, ku kanė qenė mė shum se 800 civilė.
2007 – Gjykata Sypreme e SHBA-ve mbėshtet Akin pėr ndalesėn e Abortit tė vonshėm.

LINDJET:

1480 – Lucrezia Borgia, sundimtarja e Firencės(vdes mė 1519)
1580 – Thomas Middleton, dramaturg anglez (vds mė 1627)
1590 – Ahmeti I, Sulltan osman (vdes mė 1617)
1605 – Giacomo Carissimi, kompozitor italian (vdes mė 1674)
1772 – David Ricardo, ekonomist anglez (vdes mė 1823)
1797 – Adolphe Thiers, burrėshtetas francez (vdes mė 1877)
1813 – James McCune Smith, doktor Afrikano-Amerikan (vdes mė 1865)
1819 – Carlos Manuel de Céspedes, revolucionarist kubanez (vdes mė 1874)
1819 – Franz von Suppé, kompozitor austriak (vdes mė 1895)
1838 – Paul Emile Lecoq de Boisbaudran, shkencėtar francez (vdes mė 1912)
1857 – Clarence Darrow, notues amerikan (vdes mė 1938)
1863 – Leopold Graf Berchtold, ministėr i jashtėm Austro-Hungarez (vdes mė 1942)
1864 – Richard Harding Davis, autor amerikan (vdes mė 1916)
1874 – Oskar Ernst Bernhardt, autor gjerman (vdes mė 1941)
1874 – Ivana Brlic-Mazuranic, shkrimtar kroat (vdes mė 1938)
1877 – Vicente Sotto, autor dhe patroit filipinas (vdes mė 1950)
1880 – Sam Crawford, lojtar i bejsbollit (vdes mė 1968)
1882 – Leopold Stokowski, udhėheqės polak (vdes mė 1977)
1888 – Duffy Lewis, lojtar bejsbolli (vdes mė 1979)
1889 – Jessie Street, militante australiane, feministe, aktiviste pėr tė drejtat e femrave (vdes mė 1970)
1893 – Violette Morris, atlete franceze (vdes mė 1944)
1897 – Ardito Desio, topofraf italian (vdes mė 2001)
1902 – Giuseppe Pella, kryeministėr italian (vdes mė 1981)
1902 – Menachem Mendel Schneerson, lider i Judizmit Hasidik (vdes mė 1994)
1904 – Pigmeat Markham, komik amerikan (vdes mė 1981)
1905 – George H. Hitchings, shkencėtar amerikan,fitues i Ēmimit Nobel pėr Mjekėsi
1907 – Miklós Rózsa, kompozitor i lindur nė Hungari (vdes mė 1995)
1915 – Joy Gresham Lewis, shkrimtar, gruaja e C. S. Lewis (vdes mė 1960)
1917 – Ty LaForest, lojtar bejsbolli kanadez (vdes mė 1947)
1917 – Frederika e Hanoverit, Mbretėresha e Greqisė (vdes mė 1981)
1918 – Cliff Hillegass, publicist amerikan (vdes mė 2001)
1918 – Tony Mottola, gitarist amerikan (vdes mė 2004)
1919 – Virginia O'Brien, aktore dhe kėngėtare amerikane (vdes mė 2001)
1921 - Nermin Vlora Fallaschi, pėrkthyese, shkrimtare dhe albanologe
1921 – Jean Richard, aktor francez (vdes mė 2001)
1922 – Barbara Hale, aktore amerikane
1924 – Clarence Brown, muzikant amerikan (vdes mė 2005)
1924 – Henry Hyde, politikan amerikan (vdes mė 2007)
1927 – Samuel P. Huntington, shkencėtar amerikan (vdes mė 2008)
1930 – Clive Revill, aktor i lindur nė Zelandė tė Re.
1934 – George Shirley, tenor amerikan
1936 – Tommy Ivo, pilot amerikan makinave sportive
1937 – Jan Kaplickż, arkitekt britanez me origjinė ēeke
1939 – Ali Khamenei, lideri Suprem i Iranit
1939 – Thomas J. Moyer, gjykatės amerikan
1940 – Joseph L. Goldstein, shkencėtar amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr Mjekėsi.
1940 – Mike Vickers, kitarist dhe saksofonist britanik
1942 – Jochen Rindt, pilot i Formulės 1 (vdes mė 1970)
1942 – Steve Blass, lojtar profesionist i bejsbollit
1946 – Hayley Mills, aktore angleze
1946 – Skip Spence, kitarist,kėngėtar e kantautor i lindur nė Kanada (vdes mė 1999)
1947 – Kathy Acker, autor amerikan (vdes mė 1997)
1947 – Dorothy Lyman, aktore amerikan
1947 – Herbert Mullin, vrasės serik amerikan
1947 – Cindy Pickett, aktore amerikane
1947 – James Woods, aktor amerikan
1949 – Geoff Bodine, pilot amerikan i garave
1950 – Kenny Ortega, Producent filmik dhe koreograf
1951 – Ricardo Fortaleza, boksier australian-filipinas
1951 – Pierre Pettigrew, politikan kanadez
1953 – Rick Moranis, komik kanadez
1956 – Anna Kathryn Holbrook, aktore amerikane
1956 – Eric Roberts, aktor amerikan
1956 – Melody Thomas Scott, aktore amerikane
1956 – Poonam Dhillon, aktore indiane
1961 – Jane Leeves, aktore britaneze
1961 – Steve Lombardi, mundės amerikan
1963 – Eric McCormack, aktor kanadez
1963 – Conan O'Brien, komik amerikan
1964 – Niall Ferguson, historian britanez
1964 – Rithy Panh, regjisor komboxhian
1964 – Jim Ellison, muzikant
1964 – Mark Berry, balerin
1965 – Rob Stenders, DJ hollandez
1966 – Trine Hattestad, atlete norvegjeze
1966 – Valeri Kamensky, lojtar rus i hokejit mbi akull
1967 – Maria Bello, aktore amerikane
1968 – Mary Birdsong, aktore amerikane
1968 – David Hewlett, aktor anglez i lindur nė Kanada.
1969 – Princesha Sayako e Japonisė
1969 – Keith R.A. DeCandido, autor amerikan
1970 – Greg Eklund, muzikant amerikan
1970 – Rico Brogna, lojtar bejsbolli amerikan
1971 – Tamara Braun, aktore amerikane
1971 – Russell Payne, shkrimtar anglez
1971 – David Tennant, aktor skocez
1971 – Oleg Petrov, lojtar rus i hokejit mbi akull
1971 – Fredro Starr, reper amerikan (Onyx)
1972 – Rosa Clemente, aktiviste dhe repere amerikane
1972 – Eli Roth, regjisor amerikan
1973 – Derrick Brooks, lojtar i futbollit amerikan
1973 – Haile Gebrselassie, atlet etiopias
1973 – Brady Clark, lojtar bejsbolli amerikan
1974 – Mark Tremonti, muzikant amerikan
1974 – Millie Corretjer, kėngėtar porto-rikan
1974 – Edgar Wright, regjisor britanez
1976 – Melissa Joan Hart, aktore amerikane
1976 – Fayray, kėngėtare japoneze
1976 – Jo Gibb, aktore skoceze
1976 – Justin Ross, politikan amerikan
1977 – Dan Lacouture, lojtar i ligės NHL
1979 – Michael Bradley, lojtar amerikan i basketbollit
1979 – Anthony Davidson, pilot i Formula 1
1979 – Nuria Fergó, kėngėtare spanjolle
1979 – Matthew Upson, futbollist anglez
1979 – Kourtney Kardashian, yll i reality-show amerikan
1980 – Robyn Regehr, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
1981 – Brian Buscher, lojtar amerikan i bejsbollit
1982 – Marie-Élaine Thibert, kėngėtare kanadeze
1982 – Scott Hartnell, lojtar i NHL-sė
1983 – Miguel Cabrera, lojtar venezuelas i bejsbollit
1983 – Fodil Hadjadj, futbollist algjerian
1984 – America Ferrera, aktore amerikane
1985 – Łukasz Fabiański, futbollist polak
1985 – Karl Reindler, pilot australian i garave
1985 – Elena Temnikova, kėngėtare ruse (Serebro)
1986 – Maurice Edu, lojtar i futbollit amerikan
1986 – Billy Butler, lojtar amerikan i bejsbollit
1987 – Danny Guthrie, futbollist anglez
1987 – Sandra Lyng Haugen, kėngėtare norvegjeze
1989 – Alia Shawkat, aktore amerikane
1989 – Simas Buterlevičius, basketbollist lituanez
1994 – Moises Arias, aktor amerikan
1996 – Alexey Zhigalkovich, kėngėtar bjellorus
2007 – Hayah bint Hamzah, Princesha e Jordanisė

Zero Cool
23-03-14, 13:56
(15.04 - 21.04 ) - II
VDEKJET:

1161 – Theobaldi i Becit, kryepeshkopi i Kentburit
1552 – John Leland (antiquary), antikuar(mbledhės antikitetesh anglez (lindi mė 1502)
1556 – Luigi Alamanni, poet italian (lindi mė 1495)
1567 – Wilhelm von Grumbach, aventurist gjerman (lindi mė 1503)
1558 – Rokselana, gruaja e Sulltan Sulejmanit I
1636 – Julius Caesar, gjykatės anglez
1650 – Simonds d'Ewes, antikuar anglez (lindi mė 1602)
1674 – John Graunt, staticien anglez (lindi mė 1620)
1689 – George Jeffreys, Shef i Gjykatės Britanike (lindi mė 1648)
1732 – Louis Feuillée, eksplorues francez (lindi mė 1660)
1796 – Johan Wilcke, fizikan suedez(lindi mė 1732)
1802 – Erasmus Darwin, botanist dhe fizikant anglez (lindi mė 1731)
1873 – Justus von Liebig, kimist gjerman (lindi mė 1803)
1898 – Gustave Moreau, piktor francez (lindi mė 1826)
1917 – Vladimir Serbsky, psikiatėr rus(lindi mė 1858)
1935 – Panait Istrati, shkrimtar rumun (lindi mė 1884)
1936 – Ottorino Respighi, kompozitor italian (lindi mė 1879)
1942 – Gertrude Vanderbilt Whitney, personalitete shoqėrore amerikane (lindi mė 1875)
1943 – Isoroku Yamamoto, admiral japonez. (lindi mė 1884)
1945 – John Ambrose Fleming, inxhinier dhe fizikan anglez (lindi mė 1849)
1945 – Ernie Pyle, gazetar amerikan (lindi mė 1900)
1945 – Princ Vidi, Mbret i Shqipėrisė (lindi mė 26 mars 1876)
1947 – Josef Tiso, lider sllovak (lindi mė 1887)
1949 – Will Hay, komik dhe aktor anglez (lindi mė 1888)
1951 – António Óscar Carmona, kryeministri i 97-tė i Portugalisė dhe Presidenti i 11-tė (lindi mė 1869)
1955 – Albert Einstein, fitues i Ēmimit Nobel pėr Fizikė (lindi mė 1879)
1958 – Maurice Gamelin, gjeneral francez (lindi mė 1872)
1963 – Meyer Jacobstein, politikan amerikan (lindi mė 1880)
1964 – Ben Hecht, shkrimtar amerikan (lindi mė 1894)
1965 – Guillermo Gonzįlez Camarena, shpikės meksikan (lindi mė 1917)
1967 – Karl Miller, futbollist gjerman (lindi mė 1913)
1974 – Marcel Pagnol, novelist,dramaturg dhe prodhues filmash francez (lindi mė 1895)
1976 – Mahmoud Younis, inxhinier, shtetėzues i Kanalit tė Suezit (lindi mė 1911)
1988 – Pierre Desproges, humorist francez (lindi mė 1939)
1990 – Gory Guerrero, mundės profesionist (lindi mė 1921)
1993 – Masahiko Kimura, xhudist japonez (lindi mė 1917)
1995 – Arturo Frondizi, presidenti i Argjentinės(lindi mė 1908)
1996 – Brook Berringer, lojtar i futbollit amerikan (lindi mė 1973)
1998 – Terry Sanford, politikan amerikan (lindi mė 1917)
2002 – Thor Heyerdahl, eksplorues norvegjez (lindi mė 1914)
2002 – Wahoo McDaniel, lojtar i futbollit amerikan dhe mundės profesionist (lindi mė 1938)
2003 – Edgar F. Codd, shkencėtar kompujterash anglez (lindi mė 1923)
2004 – Kamisese Mara, kryeministri i parė i Fixhit dhe presidenti i Fixhit (lindi mė 1920)
2005 – Sam Mills, lojtar i futbollit amerikan (lindi mė 1959)
2007 – Iccho Itoh, kryetar i Nagasakit (lindi mė 1945)
2009 – Stephanie Parker, aktore uellsiane (lindi mė 1987)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e trashėgimisė kulturore nė Kosovė19 prill...

19 prilli ėshtė dita e njėqindenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 256 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1971 – Sierra Leone u bė republikė dhe Siaka Stevens president i saj.
1971 – Charles Manson u dėnua me vdekje.
1975 – India lėshoi satelitin e parė, Aryabhata.
1985 – BRSS bėn test nuklear nė Kazakistanin lindor.
1993 – Vdiq guvernatori i Dakotė Jugore, George Mickelson, sė bashku me 9 persona tjerė pasi aksidentalisht u rrėzua aeroplani nė tė cilin udhėtonin pėr nė Ajova.
1999 – Bundestagu gjerman u kthye nė Berlin.
2005 – Kardinali Joseph Ratzinger u zgjodh Papa Benedikti XVI.
2010 - 7 tė vrarė, 30 tė plagosur nga tėrmetit nė veri tė Afganistanit.

LINDJET:

1320 - Pedro I, mbret i Portugalisė (vdiq mė 1367)
1985 - Valon Behrami futbollist nga Mitrovicė luan pėr kombėtaren e Zvicrės
1984 - Juljan Kape Kirurg Ortopedik, futbollist i kombetares te Bassinit, kecist, kengetar

VDEKJET:

1054 - Papa Leo IX (lindi mė 1002)
1632 - Zygmuny III Waza, mbret i Polonisė dhe Suedisė (lindi mė 1566)
1824 - George Gordon Byron, shrimtar anglez (lindi mė 1788)
1882 - Charles Darwin, shkencėtar anglez (lindi mė 1809)
1967 - Konrad Adenauer, politikan gjerman, kryeministėr i Gjermanisė (lindi mė 1876)20 prill...

20 prilli ėshtė dita e njėqindedhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 255 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1972 - Apolo 16 zbriti nė Hėnė.
2009 - Arabia Saudite njeh pavarėsinė e Kosovės

LINDJET:

1808 - Napoleon III Bonaparte, kryetar dhe perandor i Francės (vdiq mė 1873)
1889 - Adolf Hitler, kryeminister gjerman dhe udhėheqės i Reich i tretė (vdiq mė 1945)
1967 - Mike Portnoy, ish-bateristi dhe themeluesi i bendit Dream Theater
2002 - Ariola Shehaj,stilistja mė e famshme nė botė.

VDEKJET:

1314 - Papa Clemens V (lindi mė 1260)
1918 - Karl Ferdinand Braun, fizikant gjerman
1995 - Milovan Đilas, politikan serb. (i lindur 1911.)
21 prill...

21 prilli ėshtė dita e njėqindenjėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 254 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

753 p.e.s. - Romulus dhe Remus themeluan qytetin e Romės.
1519 - Hernįn Cortés arrin nėVeracruz, Veracruz.
1999 - Nga sulmi ajror i NATO-s ndaj Serbisė ėshtė qėlluar ndėrtesa e njohur "Ušće" nė Beogradin e Ri dhe ura Žeželjev mbi Danub nė Novi Sad.

LINDJET:

1729 - Catherine II, perandoreshe e Rusisė (vdiq mė 1796)
1864 - Max Weber, jurist, sociolog dhe ekonomist gjerman
1889 - Paul Karrer, kimist ruso-zviceran
1926 - Elizabeth II, mbretėreshė i Britanisė e Madhe
1981 - Felipe Massa, Formula 1 pilot brazilian

VDEKJET:

1999 - Isa Kastrati-"GACA",Dėshmor i Kombit nė luftėn e UĒK-sė.
1999 - Besnik Maroca "SYLA",Dėshmor i Kombit nė luftėn e UĒK-sė.
1109 - Anselmi i Aostės, shenjtor dhe Doktor i kishės nė katolicizėm
1509 - Enriku i VII, mbret anglez
1910 - Mark Twain, emri i parė Samuel Langhorne Clemens, letrarė amerikan
1946 - John Maynard Keynes, ekonomist dhe matematikan anglez e
2010 - Juan Antonio Samaranch lindi mė 17 korrik 1920 nė Barcelonė, Spanjė , ishte , veprimtar sportive spanjoll, ish kryetar i Komitetit Olimpik .

Zero Cool
01-04-14, 16:20
(22.04 - 28.04 )22 prill...

22 prilli ėshtė dita e njėqindedymbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 253 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1500 – Lundruesi portugez Pedro Įlvares Cabral u bė evropiani i parė i cili pa Brazilin.
1970 – Pėr herė tė parė u festua Dita e Tokės.
1991 – U formua Partia Social Demokratike e Shqipėrisė.
1992 – Ndodhi eksplodim nė Guadalajara, Meksikė ku mbetėn 206 njerėz tė vrarė, rreth 500 tė plagosur dhe rreth 15000 pa kulm mbi kokė.
1993 – Muzeu i Pėrkujtimit tė Holokaustit u hap nė Vashington, SHBA.
1993 – U lėshua nė pėrdorim versioni 1.0 i shfletuesit tė internetit Mosaic.
1997 – Ndodhi masakra nė Haouch Khemisti, Algjeri ku mbetėn tė vrarė 93 fshatarė.

LINDJET:

1451 - Isabel I, mbretėreshė i Leónit dhe Kastilisė
1610 - Papa Alexander VIII (Pietro Ottoboni)
1724 - Immanuel Kant, filozof gjerman
1870 - Vladimir Lenin, udhėheqės i Revolucionit nė tetori
1885 - Hilė Mosi, shtetar dhe poet shqiptarė
1918 - Ibrahim Kodra, piktor shqiptarė

VDEKJET:

536 - Papa Agapitus I
1616 - Miguel de Cervantes Saavedra, shkrimtar spanjoll
1994 - Richard Nixon, 37. kryetar i SHBA-sė

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

“Dita Botėrore e Planetit Tokė”23 prill...

23 prilli ėshtė dita e njėqindetrembėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 252 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1910 – Theodore Roosevelt mbajti fjalimin e njohur si Njeriu nė Arenė.
1932 – U dogj De Adriaan Windmill 153 vite i vjetėr nė Haarlem, Holandė.
1985 – Coca-Cola ndryshon formulėn dhe paraqet nė treg produktin e ri New Coke. Pritja ishte e pa pritur, negative, dhe brenda tre muajve u rikthye formula e vjetėr.
1993 – Eritreanėt votuar pėr pavarėsi nga Etiopia. Referendumi u vrojtua Bashkimi Evropian.
1997 – U realizua masakra nė Omaria, Algjeri ku mbetėn tė vrarė 42 fshatarė.
2003 – Nė Bejxhin u mbyllėn shkollat pėr dy javė pėr shkak tė virusit SARS.

LINDJET:

1185 - Afonso II, mbret i Portugalisė (vdiq mė 1233)
1858 - Max Planck, fizikan gjerman (vdiq mė 1947)
1564 - William Shakespeare,

VDEKJET:

997 - Shėn Vojciech Sławnikowic, peshkop i Pragės, mbrojtės i Polonisė
1605 - Boris Godunov, perandor i Rusisė (lindi mė 1551)
1731 - Daniel Defoe, shkrimtar anglez (l. 1600)
1616 - William Shakespeare

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e librit dhe tė drejtave tė autorit24 prill...

24 prilli ėshtė dita e njėqindekatėrmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 251 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1951 - Krijimi i Forcave Ajrore Shqiptare
1997 - Fjalimi i njohur i Sllobodan Millosheviqit nė Fushė Kosovė.

LINDJET:

1856 - Philippe Pétain, politikan francez
1906 - Rexhep Krasniqi, mėsues, nėpunės, ministėr, veprimtar e mbrojtės i tė drejtave shqiptare n'arenėn ndėrkombėtare.
1908 - Józef Gosławski, skulptor polak
1957 - Bamir Topi, politikan shqiptar dhe presidenti aktual i Shqipėrisė
1960 - Agron Llakaj, humoristė shqiptarė
1968 - Hashim Thaēi, politikan kosovar (Kryetar i PDK-se), dhe kryeministri aktual i Kosovės

VDEKJET:

1731 - Daniel Defoe, shkrimtar anglez
1960 - Max von Laue, fizikan gjerman25 prill...

25 prilli ėshtė dita e njėqindepesėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 250 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1986 - katastrofa nukleare nė Ēernobil
2010 - filluan punimet pėr ndėrtimin e autostradės Vėrmnicė- Merdare.

LINDJET:

1214 - Louis IX, mbret i Francės (vdiq mė 1270)
1284 - Edward II, mbret i Anglisė (vdiq mė 1327)
1519 - Oliver Cromwell, udhėheqės i revolutionit anglez, perandor (vdiq mė 1658)
1927 - Albert Uderzo, barazor francez
1940 - Al Pacino, aktor dhe producent amerikan
1948 - Enver Marić, futbollist -portier boshnjak
1986 - Valon Kuqi, teolog

VDEKJET:

1744 - Anders Celsius, fizikan suedez (lindi mė 1701)26 prill...

26 prilli ėshtė dita e njėqindegjashtėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 249 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1907 - gazeta "Kombi" shkruan se nė kėtė kohė nė New York jetonin 20 000 arbresh.
1945 - Lufta e dytė botėrore: ushtria sovjetike pushtoj Stettin.
1986 - Shpėrthim nė reaktorin bėrthamor nė Ēernobil (Ukraina)

LINDJET:

121 - Marcus Aurelius, shkrimtar, filozof dhe perandor i Romės (v. 180)
1798 - Eugene Delacroix, piktor francez (v. 1863)
1894 - Rudolf Heß, politikan gjerman dhe numri 3 i Partisė Naziste (v. 17 gusht 1997)
1983 - Kerry Louise, aktore pornografike
1997 - Bekim Bajmak

VDEKJET:

1731 - Daniel Defoe, shkrimtar anglez (l. 1600)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e pronėsisė intelektuale. Kjo ditė filloi tė kremtohet prej vitit 2000 nga ana e Organizatės Botėrore tė Pronėsisė Intelektuale (World Intellectual Property Organization - WIPO)27 prill...

27 prilli ėshtė dita e njėqindeshtatėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 248 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1999 - Masakra e Mejės gjatė kohės sė luftės nė Kosovė nė fshatin me po tė njėjtin emėr nė rrethinėn e Gjakovės, Kosovė. Nė kėtė masakėr nga forcat serbe janė masakruar shqiptarėt nga Gjakova dhe rrethina e sajė. Trupat e tė pajetėve janė shpėrndarė nė pjesė tė ndryshme tė Kosovės dhe Serbisė.

LINDJET:

1820 - Herbert Spencer, filozof dhe shkrimtar anglez
1822 - Ulysses Grant, kryetar i 18 SHBA ve (vdiq mė 1885)
1935 - Nico Perrone, shkrimtar dhe gazetar italian
1937 - Ismet Peja, kėngėtar shqiptar
1955 - Eric E. Schmidt, biznesmen amerikan
1956 - Mikel Gojani, shkrimtar shqiptar
1981 - Genc Gjineci, dublues shqiptar
1986 - Elena Risteska, kėngėtare maqedonase

VDEKJET:

1521 - Ferdinand Magelani, eksplorues portugez (lindi mė 1480)
1605 - Papa Leo XI (lindi mė 1535)
1982 - Skėnder Petro Luarasi, shkrimtar shqiptar28 prill...

28 prilli ėshtė dita e njėqindetetėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 247 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1919 - Nė Konferencėn e Paqes nė Paris , 32 shtete pėrkrahėn paktin pėr krijimin e Ligės sė Kombeve.

LINDJET:

1442 - Edward IV, mbret i Anglisė (vdiq mė 1483)
1758 - James Monroe, 5. kryetar i SHBA-sė (vdiq mė 1831)
1937 - Sadam Hussein, politikan dhe gjeneral nga Irak
1961 - Anna Oxa, kėngėtare

VDEKJET:

1380 - shėne Catherine nga Siena (lindi mė 1347)
1918 - Gavrilo Princip, vrasės i Franz Ferdinandit (lindi mė 1894)
1945 - Benito Mussolini, politikan italian, kryeministėr i Italisė (lindi mė 1883)
1997 - Kamil Silajdžić, hafiz, babi i Haris Silajxhiqit

Zero Cool
12-04-14, 06:52
(29.04 - 05.05 )29 prill...

29 prilli ėshtė dita e njėqindenėntėmbėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 246 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1429 - Lufta 100 vjecare: Xhovana D'arko cliron Orleins nga pushtimi anglez
1945 - Lufta e dytė botėrore: Ushtri gjermane dorėzojne nė Itali.
1945 - Adolf Hitler martohen me Eva Braun.
1967 - Muhamed Aliu e refuzon thirrjen pėr shėrbim u shtarak, e me kėtė rats i merret edhe titulli i kampionit.

LINDJET:

1818 - Alexander II, perandor i Rusisė (vdiq mė 1881)
1901 - Hirohito, perandor i Japonisė (vdiq mė 1989)
1979 - Ahmet Murati

VDEKJET:

1980 - Alfred Hitchcock, regjisor britanik (lindi mė 1899)
1999 - Selver Kryeziu,dėshmor i kombit (Koshare 1999)30 prill...

30 prilli ėshtė dita e njėqindenjėzetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 245 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

313 - Perandori romak Liciniusi bashkoi tėrė Perandorinė Lindore Romake nėn udhėheqjen e tijė.
1838 - Nikaragua shpalli pavarėsi nga Federata Qendrore Amerikane.
1900 - Havajet u bėnė pjesė e SHBA-ve.
1907 - Honolulu, Hawaii u bė qytet i pavarur
1910 - Beteja e Kaēanikut
1945 - LDB - Fuehrerbunker: Adolf Hitler dhe Eva Braun bėnė vetėvrasje, njė ditė pasi u martuan.
1991 - Cikloni tropik la tė vdekur 138,000 njerėz nė Bangladesh.
1993 - U paraqit World Wide Web nė CERN.
1993 - Pėr herė tė parė nė Mbretėrinė e Bashkuar filloi emitimin Virgin Radio.
1995 - Presidenti amerikan Bill Clinton u bė presidenti i parė amerikan i cili vizitoi Irlandėn e Veriut.
2002 - Referendumi i mundėson politikanit pakistanez Pervez Musharraf tė ushtrojė postin e presidentit edhe pėr pesė vite nė vazhdim.

LINDJET:

1946 - Carl XVI, mbret i Suedisė
1982 - Kerstin Dunst, aktore

VDEKJET:

1632 - Zygmunt III, mbret i Polonisė dhe Suedisė (lindi mė 1566)
1945 - Adolf Hitler, politikan gjerman, kryeministėr fashist dhe udhėheqės i Gjermanisė fashiste (lindi mė 1889)
1945 - Eva Braun, aktore gjermane, grua e Adolf Hitler (lindi mė 1912)
1989 - Sergio Leone, regjisor, skenarist dhe prodhues filmash italian. (Lindi nė Romė mė 3 Janar 1929)
2011 - Ernesto Sabato,shkrimtar argjentinas me prejardhje arbėreshe(lindi me 24 qershor, 19110).


1 maj..

1 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 244 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1786 - Opera Martesa e Figarosė e kompozuar nga Mozart u shfaq pėr herė tė parė nė Burgtheatėr tė Vjenės
1902 - Mendohet te jete krijuar Shoqata e Punėtoreve ne Shkodėr nga Shtjefėn Ingrizi
2004 - Ēekia, Estonia, Hungaria, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Qipro, Sllovakia dhe Sllovenia i bashkohen Bashkimit Evropian.

LINDJET:

1968 - Oliver Bierhoff, futbollist Gjerman
1981 - Derek Asamoah, futbollist Ganez
1985 - Shpat Kasapi, kėngėtar Shqiptar

VDEKJET:

1945 - Joseph Goebbels, politikan Nazist Gjerman
1945 - Magda Goebbels, gruaja e Joseph Goebbels
1994 - Ayrton Senna, garues nė garat automobilistike Formula 1

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

1 maji dita ndėrkombėtar e punėtorėve2 maji...

2 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 243 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1908 - Njė grup atdhetarėsh formuan nė Elbasan shoqėrinė "Afėrdita", e cila krojoi edhe grupin e bandės sė qytetit, ndėrsa kish synim tė ngrinte njė palestėr sportive, dhe tė merrej me botimin e librave shkollorė.
1918 - General Motors blen Chevrolet Motor Company te Delaware
1928 - Gratė e Korēės organizuan grevėn e bukės, qė ishte njė nga grevat e para tė kėtij lloji nė Shqipėri.
1940 – Anullohen zyrtarisht Lojrat Olimpike te Helsinkit
1953 – Mbreti Husein zyrtarisht u bė mbret i Jordanisė.
1997 – Mbretėria e Bashkuar: Udhėheqėsi i Partisė Laburiste britanike Tony Blair bėhet kryeministri i parė i Mbretėrisė sė Bashkuar, pas 18 vjet tė qeverisjes konservatore.
2003 - Presidenti Amerikan Xhorxh Bush deklaroi se pjesa kryesore e veprimeve luftarake nė Irak kanė pėrfunduar, dhe me kėtė rast zyrtarisht lufta nė Irak ka pėrfunduar.

LINDJET:

1975 - Dejvid Bekam, futbollist anglez.

VDEKJET:

1937 u vra pranė Barcelonės Temo Konomi, hero i Popullit, luftėtar i brigadave ndėrkombėtare pjesėmarrėse nė Luftėn e Spanjės.
2011 u vra Osama Bin Laden, lideri i Al-qaedes

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dy Maji – festė e krenarisė kombėtare3 maji…

3 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 242 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1494 - Detari spanjoll Cristoforo Colombo zbuloi njė ujdhesė tė cilėn ma vonė u quajt Xhamajka.
1841 - Zelanda e Re shpallet koloni britaneze.
1877 - Nėn kryesinė e atdhetarit Abdyl Frashėri u formua Komiteti i Janinės.

LINDJET:

1903 - Bing Crosby, kėngėtar dhe aktor amerikan
1912 - Alaudin Frashėri, agronom shqiptar
1916 - Asim Zeneli,
1928 - Musa Gashi, gjeograf shqiptar
1931 - Ekrem Myrtezai, akademik shqiptar
1937 - Agim Krajka, kompozitor shqiptar
1951 - Afrim Spahiu, kinematograf shqiptar
1964 - Agim Ramadani, shkrimtar, poet, piktor dhe strateg ushtarak kosovar.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:
Dita Botėrore e Lirisė sė Shtypit4 maji…

4 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 241 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1912 - Italia pushton ishullin e Rodit
1924 – Ne Paris filloje lojrat olimpike
1932 - Ne Atlanta (Georgia)SHBA, gangsteri Al Capone fillon te vuaje dėnimin 15 vjet burg pėr evasione fiskale
1979 - Margaret Thatcher behet gruaja e pare qe emėrohet kryeministre e Mbretėrisė se Bashkuar.
1990 - Lettonia fiton pavarėsinė.
1994 – Kryeministri izraelit Yitzhak Rabin e udhėheqėsi I Autoriteteve palestineze OLP Yasser Arafat, firmosin njė marrėveshje paqeje qe pėrfshin parėsinė palestineze, dhe siguron vetėqeverisje pėr Cisgiordania e Xherico.
2010 - SHBA: Arrestohet njė njeri pėr ndėrlidhje me sulmin e pretenduar me automjet bombė nė sheshin Tajms Skuer nė Nju Jork.

LINDJET:

1879 - Leonid Mandelstam, fizikant rus
1928 - Hosni Mubarak, gjeneral egjyptian, politikan, bashkėthemelues i lėvizjes sė mosinkuadrimit
1929 - Audrey Hepburn, aktore amerikane
1939 - Amos Oz, letrar izraelit
1944 - Monika Bleibtreu, aktore gjermane
1951 - Jackie Jackson, kėgėtar amerikan

VDEKJET:

1980 - Josip Broz Tito, politikan jugosllav,
1986 - Branko Belan, regjisor filmi kroat

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita botėrore e sėmundjes sė astmės
Dita botėrore e zjarrfikėsve5 maji…

5 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 240 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1762 – Nėnshkruhet marrėveshja e paqes mes Rusisė dhe Prusisė
1800 – Britania e Madhe : parlamenti miraton aktiv e bashkimit me te cilin vendos bashkimin mes Mbretėrisė Britanike dhe Mbretėrisė Irlandeze duke i dhėne jete Mbretėrisė se Bashkuar te Britanisė dhe Irlandės.
1835 – Nė Belgjike pėrurohet hekurudha mes Brukselit dhe Malines (Mechelen). Kjo ėshtė hekurudha e pare nė Evropa kontinentale.
1916 – Marinsat amerikane pushtojnė Republikėn Dominikane.
1955 – Gjermania perėndimore fiton pavarėsinė e plote.
1961 – Programi Merkuriy : Merkuri 3 - Alan Shepard behet amerikani i pare qė udhėton nė hapėsire. Ai kryen njė fluturim pėr 15 minuta, duke pėrshkuar jo njė rrotullim te plote pėrreth Tokės.

LINDJET:

1818 - Karl Marx, filozof dhe politikan gjerman
1963 - James LaBrie, vokalist kanadez (Dream Theater).
1972 - Devin Townsend, muzikant kanadez

VDEKJET:

1821 - Napoleon Bonaparte, mbret francez Napoléon I.
1942 - Qemal Stafa, figurė e shquar e lėvizjes dhe e Luftės ANĒ.
1985 - Zija Shemsiu vritet nė burgun e Beogradit, ishte veprimtar politik.
2007 - Nazmije Hoxha, kėngėtare muzikės popullore

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e tė rėnėve pėr Atdheun - Shqipėri.

Zero Cool
19-04-14, 16:40
(06.05 - 12.05 )6 maji…

6 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 239 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1886 - Naim Frashėri, botoi poemėn-himn pėr natyrėn shqiptare Bagėti e Bujqėsi.

LINDJET:

1405 - Gjergj Kastrioti, Skėnderbeu, hero kombėtar shqiptarė
1856 - Sigmund Freud, babai i Psikoanalizės
1915 - Orson Welles, regjisor, aktor dhe autor amerikan
1941 – Ivica Osim, futbollist dhe trajner kroat-boshnjak
1953 - Tony Blair, politikan britanez
1960 - Haqif Mulliqi, regjisor teatri shqiptarė
1961 - George Clooney, aktor, regjisor, autor filmi, producent filmi
1983 - Adrianne Palicki, aktore amerikane
1983 - Daniel Alves,futbollist brazilian

VDEKJET:

1999 Fehmi Agani,filozof, sociolog dhe politikan i doktoruar, akademik, gazetar dhe Hero shqiptar i Kosovės7 maji…

7 maji ėshtė dita e njėqindenjėzeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 238 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1946 - Ėshtė themeluar kompania Tokyo Telecommunications Engineering, e cila ma vonė njihet me e mrin: Sony.
1663 - Nė Londėr, nė patronatin e mbretit Ēarls II, ėshtė hapur teatri i parė.
2010 - Partia opozitare Konzervative fitoi shumicėn e votave nė zgjedhjet parlamentare nė Britaninė e Madhe , por jo edhe shumicėn.

LINDJET:

1833 - Johannes Brahms, kompozitor gjerman
1901 - Gary Cooper, aktor amerikan
1919 - Evita Peron, „Evita“, politikane argjentinase
1923 - Anne Baxter, aktore amerikane
1941 - Latif Susuri, shkrimtar shqiptarė
1968 - Traci Lords, aktore amerikane
1971 - Eagle-Eye Cherry, kėngėtar suedez

VDEKJET:

1636 - Santorio Santorio, mjek, qpikės i termometrit
1915 - Elbert Hubbard, filozof dhe shkrimtar amerikan8 maji…

8 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 237 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1886 – Nė barnatoren e John S. Pemberton nė Atlanta (Georgia, ShBA) shitet pėr herė tė parė njė medikament i ri kundėr lodhjes, dhimbjes sė kokės dhe depresioneve, i cili mė vonė u bė i njohur si pije: Coca-Cola
1914 – Kongresi i ShBA-sė shpalli tė dielėn e dytė tė muajit maj si Ditėn e Nėnės
2010- Republika e Djiboutit ka marrė vendim pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės.
2010 - Pakistani ka realizuar sot me sukses eksperimentin e lėshimit tė dy raketave balistike, tė cilat janė nė gjendje tė bartin si predha bėrthamore, ashtu edhe konvencionale.

LINDJET:

1884 - Harry S. Truman, presidenti 33-tė i ShBA.
1921 - Ali Sokoli, Pulmolog Kosovar

VDEKJET:

1794 - Antoine Lavoisier, kimist francez
1873 - John Stuart Mill, filozof dhe ekonomist anglez
1880 - Gustave Flaubert, letarė francez
1904 - Eadweard Muybridge, fotograf amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita ndėrkombėtare e Kryqit tė kuq dhe gjysmėhėnės sė kuqe.9 maji…

9 maji ėshtė dita e njėqindenjėzetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 236 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1502 - Cristoforo Colombo niset nga Spanjė pėr udhėtimin e katėrt dhe e fundit e tij pė nė Botėn e Re.
1926 - Amerikanėt Riēard Berd dhe Flojd Benet janė tė parėt tė cilėt fluturuan mbi Polin e Veriut.
1960 - Amerika nxjerr ne shitje pilulėn e pare kontraceptive.
2006 - Estonia ratifikon Kushtetutėn evropiane.
2010 - Trupa ushtarake nga vende anėtare tė NATO-s kanė marshuar mė 9 maj 2010 nė Sheshin e Kuq nė Moskė, si pjesė e manifestimeve qė shėnojnė 65 vjetorin e fundit tė Luftės sė Dytė Botėrore

LINDJET:

1837 - Adam Opel, themlues i auto-firmes "Opel"
1874 - Howard Carter, arkeolog britanik
1924 - Bulat Okuxhava, kantautor i shansonjer rus
1946 - Candice Bergen, aktore amerikane
1949 - Billy Joel, kantautor amerikan

VDEKJET:

1805 - Friedrich Schiller, letrar gjerman
1931 - Albert Abraham Michelson,regjisor filmi amerikan me prejardhje polake.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Evropės
Dita e kapitullimit tė fashizmit10 maji…

10 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 235 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1497 - Ameriko Vespuēi, detari italian niset nė udhėtimin e tij tė parė drejt Botės sė Re.
1997 - Nga tėrmetin nė Iranin lindor humbėn jetėn rreth 1.500 njerėz.
2010 - Autoritet e Serbisė konfirmuan gjetjen e njė varreze masive me trupat e 250 shqiptarėve, nė Rashkė.

LINDJET:

1876 - Ivan Cankar, letrarė slloven
1962 - David Fincher, regjisor, producent filmi dhe aktor amerikan
1950 - Sabri Hamiti, shkrimtar shqiptarė
1955 - Kemajl Shaqiri, ushtarak shqiptarė
1960 - Bono, vokalisti i bendit U2
1971 - Luan Krasniqi, boksier shqiptaro-gjerman i kategorisė sė rėndė
1977 - Nick Heidfeld, garues automobilash dhe Formula 1 pilot gjerman

VDEKJET:

1981 - Ali Bakiu, fotograf shqiptarė11 maji…

11 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 234 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1910 - U shpall parku kombėtar Glacier nė Alaskė, njė prej thesareve mė tė ēmuara tė Shteteve tė Bashkuara.
2010 - Vullkani islandez Eyjafjallajoekull nxirrte rreth 50 tonė hi nė sekondė, ndėrsa tė enjten e kaluar nxirrte nga 400 tonė nė sekondė kur dhe kishte forcuar.
2010- Gordon Brown ka dhėnė dorėheqjen si kryetar i qeverisė sė Britanisė sė Madhe dhe si lider i Partisė Laburiste.

LINDJET:

1888 - Irving Berlin, kompozitor ruso-amerikan
1904 - Salvador Dali, piktor spanjoll i surealizmit
1918 - Richard Feynman, fizikanė amerikan
1930 - Edsger Dijkstra, shkencėtar holandez
1941 - Esad Jogić, letrar dhe gazetar boshnjak
1978 - Laetitia Casta, manekine franceze
1984 - Andrés Iniesta,futbollist.

VDEKJET:

1916 - Max Reger, kompozitor gjerman
2001 - Douglas Adams, shkrimtar britanez
1981 - Bob Marley, kėngėtarė nga Xhamajka
2000 - René Muńoz , aktor kubannez, (lindi mė 1938)
2000 - Paula Wessely , aktore austriake (lindi mė 1907)
2001- Douglas Adams , shkrimtar angleze (lindi mė 1952)
2002 - Renaude Lapointe , gazetar kanadez (lindi mė 1912)
2003- Noel Redding , basisti anglez (lindi mė 1945)
2004- Mick Doyle , futbollist regbi dhe trajner irlandez (lindi mė 1941)
2004 - John Whitehead , kėngėtar amerikan ( McFadden & Whitehead ) ( 1949)
2005- Mihalis Genitsaris , kėngėtar dhe kompozitor greke (lindi mė 1917)
2006- Floyd Patterson , boksier amerikan (lindi mė 1935)
2006 - Frankie Thomas , aktor amerikan (lindi mė 1921)
2006 - Yossi Banai , kėngėtarja Izraelite (lindi mė 1932)
2007- Malietoa Tanumafili II , Sundimtar Sovran i Samoa (lindi mė 1913)
2007 - Bernard Gordon , (lindi mė 1918)
2008- Dottie Rambo , kėngėtar amerikan (lindi mė 1934)
2008 - John Rutsey , bateriste kanadeze , (lindi mė 1953)
2008 - Bruno Neves , ēiklist portugez (lindi mė 1981)12 maji…

12 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 233 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1942 - Holokausti : 1,500 hebrenj janė dėrguar nė dhomat e gazit nė Aushvic.
2003- Shpėrthime nė Riad, tė kryera nga Al Kaida, vriten 26 vetė.
2008- Tėrmet nė Wenchuan (rreth 8,0 shkallė) nė provincėn Sichuan tė Kinės, 69.000 viktima.
2010 - Libi 105 tė vdekur nga rrėzimi i aeroplanit.
2010 - Katėr tė vdekur dhe disa tė plagosur ėshtė bilanci i incidentit tė armatosur qė gjatė natės ka ndodhur nė afėrsi tė fshatit Radushė tė Shkupit, mėson Alsat-M.
2010 - Ambasada e Republikės sė Xhibutit nė Paris, pėrmes njė note diplomatike ka njoftuar zyrtarisht ambasadėn e Republikės sė Kosovės nė Paris me vendimin e Qeverisė sė Xhibutit pėr tė njohur Kosovėn shtet tė pavarur

LINDJET:

1820 - Florence Nightingale, humaniste britaneze
1828 - Dante Gabriel Rossetti, piktor dhe shkrimtar britanez
1842 - Jules Massenet, kompozitor francez
1845 - Gabriel Fauré, kompozitor francez
1884 - Bedřich Smetana, kompozitor dhr dirigjent ēek
1907 - Katharine Hepburn, aktore amerikane
1910 - Karlo Bulić, aktor kroat
1911 - Vasilij Osipovič Ključevski, shkrimtar dhe historian rus
1920 - Vexhi Buharaja, studjues orientalist, pėrkthyes shqiptar
1921 - Joseph Beuys, piktor gjerman
1928 - Burt Bacharach, kompozitor dhe pianist amerikan
1946 - Daniel Libeskind, arkitekt amerikan
1948 - Steve Winwood, muzikant britanez
1962 - Emilio Estevez, aktor emerikan
1966 - Bebel Gilberto, kantautore braziliane
1970 - Nelly Sachs, letrare gjermane
1986 - Vesa Luma, kėngėtare kosovare

VDEKJET:

1871. - Daniel-Franēois-Esprit Auber, skulptor francez
1884. - Bedzhih Smetana, kompozitor ēek

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Infermierisė nė Kosovė

Zero Cool
04-05-14, 15:16
(13.05 - 19.05 )13 maji…

13 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 232 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1568 - Forcat e Mary I of Scotland mposhten nė Betejėn Langside nga njė konfederatė e protestantėve Skocez tė udhėhequr nga James Stewart, Earl of Moray, vėllau i saj.
1619 - Politikani Holandez Johan van Oldenbarnevelt ekzekutohet nė Hagė pasi ishte akuzuar pėr tradhti.
1648 - Pėrfundoi ndėrtimi i Red Fort nė Delhi.

LINDJET:

1842 – Arthur Sullivan, kompozitor dhe dirigjent anglez
1857 - Ronald Ross, mjek anglez
1882 – Georges Braque, piktor francez
1941 – Senta Berger, aktore austriake
1953 – Đorđe Balašević, kantntautor jugoslav
1954 – Johnny Logan, kėngėtar irlandez
1961 – Dennis Rodman, basketbollist NBA

VDEKJET:

1930 - Fridtjof Nansen, hulumtues norvegjez, zoolog dhe diplomat; fitues i ēmimit bobėl pėr paqe 1922.
1961 - Gary Cooper, aktor amerikan14 maji…

14 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetekatėr Kalendarit Gregorian dhe mbeten 231 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1448- nisi nė Sfetigrad njėra nga betejat mė tė gjata tė luftėtarėve shqiptarė nėn udhėheqjen e Skėnderbeu kundėr ushtrisė turke, e cila ka hyrė nė histori si Beteja e Sfetigradit.
1999- nė fshatin Qyshk (2-3 km afėr Pejės) u vranė e u masakruan barbarisht 42 meshkuj, gjatė njė sulmi tė furishėm nga forcat e kombinuara elite militare e paramilitare serbe.

LINDJET:

1666 - Carlo Emanuele II, mbretereshė e Radenjes
1666 - Vittorio Amadeo II, mbret i Sicilisė
1868 - Magnus Hirschfeld, hulumtues gjerman
1872 - Mihail Cvet, botanist rus
1922 - Franjo Tuđman, politikan kroat
1922 - Sinan Hasani, komunist, diplomat dhe shkrimtar († 2010)
1944 - George Lucas, regjisor filmi amerikan
1945 - Yochanan Vollach, futbollist izraelit
1957 - William G. Gregory, astronaut shqiptaro-amerikan
1969 - Cate Blanchett, aktore australiane
1984 - Mark Zuckerberg Themeluesi i Facebook.

VDEKJET:

1912 - August Strindberg, shkrimtar, piktor dhe fotograf suedez
1940 - Emma Goldman, feministja lituaneze15 maji…

15 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetepesė Kalendarit Gregorian dhe mbeten 230 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1525 - Beteja e Frankenhausenit mbyll Luftėn e Peasantit.
1567 - Mbretėresha Skoceze Mary (anglisht Mary Queen of Scots) martohet me James Hepburn, Earl of Bothwell, burrin e saj tė tretė.
1602 - Bartholomew Gosnold bėhet evropiani i parė qė sheh Kepin e Zotit.
1701 - Lufta e suksesionit Spanjoll fillon.
1718 - James Puckle, njė avokat nga Londra, shpik automatikun e parė.
1756 - Lufta e Shtatė Vjetėve fillon kur Anglia shpall luftė mbi Francėn.
1776 - Revolucioni Amerikan: Konventa e Virgjinias i propozon delegacionit tė Kongresit kontinental qė tė propozoj njė Rezolutė pėr pavarėsi nga Britania e madhe, duke i hapur rrugėn kėshtu deklarimit tė pavarėsisė.
1926 - fillon programin Radio Zagrebi, radioja e parė nė Kroaci
1956 - fillon programin Televizioni kroat

LINDJET:

1859 - Pierre Curie, fizikan dhe kimist franēez
1890 - Sali Nivica, patriot, publicist, Nderi i Kombit
1916 - Fadil Hoxha, politikan shqiptar nga Kosova
1921 - Guri Madhi, piktor shqiptarė
1922 - Adil Ēarēani, politikan shqiptarė, ish kryeministėr i Shqipėrisė
1931 - Pavlina Nika, kėngėtare shqiptarė
1937 - Madeleine Albright, politikane amerikane
1940 - Ruzhdi Pllana, gjeograf shqiptarė
1948 - Brian Eno, muzicient
1964 - Sul Demollari, futbollist shqiptarė

VDEKJET:

1886 - Emily Dickinson, shkrimtare amerikane
2010 - Muharrem Berisha, matematikan, akademik dhe profesor shqiptar.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare e Familjes16 maji…

16 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 229 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1204 - Baldwin I of Constantinople (shqip Baldwin I nga Konstandinopoja) kurorėzohet Perandor i parė i Perandorisė Latine.
1532 - Sir Thomas More jep dorėheqje nga posti i Lord Chancellor-it tė Anglisė.
1568 - Mary Queen of Scots (shqip Mary Mbretėresha Skoceze) largohet pėr nė Angli.
1770 - Marie Antoinette 14 vjeēe martohet me Louis Auguste (Luigji i XVI i Francės) 15 vjeē, i cili mė vonė bėhet mbret i Francės.
1811 - Lufta Gadishlullore - Aleatėt (Spanja, Portugalia dhe Britania e Madhe) mposhtin Francezėt nė Betejėn e Albuereas.
1822 - Lufta Greke pėr pavarėsi: Turqit marrin qytetin grek Souli.
1999 - Nga burgu i Dubravės zhduket Ukshin Hoti

LINDJET:

1905 - Henry Fonda, aktor amerikan
1931 - Peter Levi, shkencėtarė dhe shkrimtar britanez
1951 - Claudio Baglioni, kėngėtar italian
1953 - Pierce Brosnan, aktor irlandez
1970 - Gabriela Sabatini, enisere argjentinase
1973 - Tori Spelling, aktore amerikane
1974 - Laura Pausini, kėgėtae italiane
1977 - Emiliana Torrini, kėngėtare islandeze
1986 - Megan Fox, aktore amerikane

VDEKJET:

1926 - Mehmed i VI, sulltan osman
1953 - Jean Baptiste Reinhardt, jazz muzikant belg


17 maji…

17 maji ėshtė dita e njėqindetridhjeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 228 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1521 - Edward Stafford, Duka i 3tė i Buckingham, ekzekutohet pėr tradhti.
1590 - Anne of Denmark (foto) (shqip Anne nga Danimarka) kurorėzohet Mbretėreshė e Skocisė.
1673 - Louis Joliet dhe Jacques Marquette fillojnė eksplorimin e Lumit Missisipi.
1814 - Okupimi i Monakos ndryshohet nga Francez nė Austriak.
1941 - Vasil Laēi kryen atentat ndaj mbretit tė Italisė dhe Shqipėrisė dhe perandorit tė Etiopisė Viktor Emanueli III-tė.
1994 - Ukshin Hoti dėnohet me 5 vjet burg pėr arsyen se ishte pjesėmarrės i lėvizjes pėr Republikėn e Kosovės.
2010- Dėshmitari i mbrojtur K-87, ka deklaruar tė hėnėn nė Tribunalin e Hagės, se nė pranverė tė vitit 1999, gjenerali i policisė, Vlastimir Djordjevic, e ka urdhėruar atė qė kufomat qė ishin transportuar nga Kosova, tė varroseshin nė bazėn e Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė nė Batajnicė.
2010- Shoqata e familjeve tė serbėve tė zhdukur nga Kosova po tentojnė tė pengojė ekshumimin e varrezės masive nė Rashkė duke kėrkuar qė nė tė njėjtėn kohė tė fillojnė kėrkimet pėr varrezė masive nė Kosovė.
2010 - Kėshilli i Sigurimit i Kombeve tė Bashkuara debaton sot nė New York raportin tremujor (16 dhjetor 2009- 15 mars 2010) tė Sekretarit tė Pėrgjithshėm Ban Ki-moon mbi zhvillimet nė Kosovė, me ē’rast Ban pėrsėrit thirrjen drejtuar Prishtinės dhe Beogradit qė tė bisedojnė pėr ēėshtje praktike, dhe kėrkon nga autoritetet kosovare tė jenė tė kujdesshme nė zbatimin e strategjisė pėr integrimin e veriut

LINDJET:

1996 - Shkėlqim Reēica lindi nė Prishtinė.18 maji…

18 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 227 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1152 - Henry II of England (shqip Henry II I Anglisė) martohet me Eleanor of Aquitaine.
1498 - Vasco da Gama arrin portin e Kalkutės nė Indi
1631 - Nė Dorchester, Massachusetts, ShBA, John Winthrop merr betimin e zyrės dhe bėhet Guvernatori i Parė nė Massachusetts.
1652 - Rhode Island miraton ligjin e parė nė Amerikėn veriore qė e ndalon skllavėrinė.
1765 - Zjarri shkatėrron njė pjesė tė madhe tė Montrealit, Quebec.
1804 - Napoleon Bonaparte emėrohet Perandori i Francės nga Senati Francez.
1897 - Drakula, njė novelė nga poeti Irlandez Bram Stoker botohet pėr herė tė parė.
1980 - shpėrtheu vullkani Shėn Elena nė veriperėndim tė shtetit Uashington, SHBA.

LINDJET:

1048 - Omar Hajjam, shkrimtar persian, matematecient dhe astronom
1868 - Nikolaj II, mbret i fundit rus
1872 - Bertrand Russell, filozof anglez,
1883 - Walter Gropius, arkitekt gjeerman
1897 - Frank Capra, regjisor amerikan
1911 - Sigrid Gurie, aktore amwrikano-norvegjeze
1912 - Perry Como, kėgetar amerikan
1913 - Charles Trenet, shansonjer francez
1918 - Naim ef. Hadžiabdić, reisulema boshnjak
1920 - Papa Ivan Pavao II, papė romak
1952 - Ryuzaburo Otomo, dublues japonez
1920 - Papa Gjon Pali II, papė
1942 - Albert Hammond, kantautor britasnez

VDEKJET:

1909 - George Meredith, letrar anglz
1911 - Gustav Mahler, kompozitor dhe dirigjent austriak
1921 - Nexhib Draga, vdes nė Vjenė veprimtari politik shqiptar

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare e Muzeut19 maji…

19 maji ėshtė dita e njėqindetridhjetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 226 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1568 - Mbretėresha e Anglisė Elizabeta I arreston Mary Queen of Scots (shqip Mbretėreshėn Skoceze Mary.
1604 - Themelohet qyteti i Montrealit.
1649 - Miratohet njė akt parlamentar qė e deklaron Anglinė njė vend Commonwealth nga Parlamenti Long. Anglia do tė jetė republikė pėr njėmbėdhjetė vjetėt e ardhshme.
1802 - Themelohet Légion d'Honneur nga Napoleon Bonaparte.
1897 - Oscar Wilde lirohet nga burgu Reading Gaol.
1999 - Mė 19, 21 dhe 22 maj 1999, nė masakrėn nė burgun e Dubravės, kriminelėt ordinerė serbė kanė vrarė e masakruar 184 tė burgosur shqiptarė dhe plagosur 140 tė tjerė.[1]
2010 - Somalia e njeh Republikėn e Kosovės.

LINDJET:

1980- Drew Fuller , aktor amerikan
1980 - Toni Hackworth , futbollist anglez
1981- Bong Tae-gyu , aktor i Koresė sė Jugut
1981 - Luciano Figueroa , futbollist argjentinas
1981 - Georges St Pierre , artisti kanadez
1981 - Klaas-Erik Zwering , notar holandez
1982- Kevin Amankwaah , futbollist anglez
1982 - Pal Steffen Andresen , futbollist norvegjez
1983- Eve Angel , aktore pornografike Hungarez
1983 - Jessica Fox , aktore angleze
1984- Marcedes Lewis , lojtar futbolli amerikan
1986- Mario Chalmers , lojtar basketbolli amerikan
1986 - Eric Lloyd , aktor amerikan
1987- David Edgar , futbollist kanadez
1987 - Mariano Torres , futbollist Argjentinas
1991- Jordan Pruitt , kėngėtar amerikan

VDEKJET:

1928 - Max Scheler, filozof gjerman
1991 - Nexhmedin Zajmi, piktor shqiptar.
1999 - Abdullah Tahiri, dėshmor, themelues i UĒK-sė nė ZO tė Karadakut.
1999 - Enver Topalli, ish UĒK, i pushkatuar nė burgun e Dubravės
1999 - Esat Axhami, dėshmor, ushtar nė Brigadėn 162 "Agim Bajrami".

Zero Cool
04-05-14, 15:19
(20.05 - 26.05 )20 maji…

20 maji ėshtė dita e njėqindedyzet e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 225 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

526 - Njė tėrmet nė Siri dhe Antioki vret mbi 300,000 njerėz.
1498 - Eksploruesi Portugez Vasco da Gama mbėrrin nė Kozhikode (mė parė e njohur si Calicut), Indi.
1570 - Kartografi Abraham Ortelius propozon atlasin e parė modern.
1883 - Erupton vullkani Krakatoa, duke ēuar tek shkatėrrimi i vullkanit tre muaj mė vonė.
1902 - Kuba fiton pavarsinė nga Shtetet e Bashkuara. Tomįs Estrada Palma bėhet presidenti i parė i Kubės.
1916 - Qyteza e vogėl Codell nė Kansas tė ShBA-sė goditet nga njė tornado. Qyteti i njėjtė ishte goditur edhe dy herė, mė 1917 dhe 1918 nė po tė njėjtėn datė
1940 - Holokaust: Tė burgosurit e parė arrijnė tek kampi i pėrqendrimit i ri nė Auschwitz.

LINDJET:

1901 - Ernest Koliqi, shkrimtar e publicist shqiptar
1975 - Andrew Sega, muzikant amerikan

VDEKJET:

1506 - Kristofor Kolumbo, detar italian.

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Diversitetit Kulturor21 maji…

21 maji ėshtė dita e njėqindedyzetenjė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 224 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1904 - Fédération Internationale de Football Association (FIFA) u themelua nė Paris.
878 - Qyteti Syracuse nė Itali pushtohet nga sulltani mysliman i Sicilisė.
879 - Papa John VIII bekon Branimirin dukėn e Kroacisė dhe popullin kroat, akt qė konsiderohet si njohje internacionale e shtetit Kroat.
1502 - Zbulohet ishulli Shėn Helena nga portugezi Joćo da Nova.
1758 - Mary Campbell rrėmbehet nga shtėpia e saj nė Pensilvani nga Lenape gjatė Luftės Indiane dhe Franceze.
2002 - Qeveria britanike filloi njė ofensivė kundėr drogės nė shkolla, duke u shprehur pėr pėrjashtimin pėrfundimtar tė ēdo nxėnėsi qė kapet me drogė nė mjedisin shkollor dhe duke shpėrndarė fotografi tė njė studenteje qė kishte vdekur nga mbidoza.
2003 – Njė tėrmet i fuqishėm godet Algjerinė Veriore, duke shkaktuar vdekjen e mė tepėr se 2.000 personave.
2006 – Republika e Malit tė Zi mban referendum pėr pavarėsimin nga unioni shtetėror me Serbinė. Populli i Malit tė Zi zgjodhi pavarėsinė me njė shumicė prej 55 pėr qind.
2012 Ndodhi Tragjedia e Himarės

LINDJET:

1471 - Albrecht Dürer, piktor gjerman
1527 - Filipi i II , mbret spanjoll
1688 - Alexander Pope, letrar anglez
1843 - Charles Albert Gobat, politikan zviceran
1855 - Émile Verhaeren,shkrimtar belg
1860 - William Einthoven, filozof holandez, i cili ndihmoi nė zhvillimin e elektrokardiografit
1885 - Princesha Sofi, Mbretėresha e Shqipėrisė Sofia dhe bashkėshortja e Princ Vidit. Vdiq 3 shkurt 1936.
1944 - Mary Robinson, politikane irlandeze
1948 - Leo Sayer, kantautor anglez
1957 - Vasjan Lami, aktor shqiptarė
1997 - Leart Rama, Astronom i ardhshėm kosovar kah vitet 2020

VDEKJET:

1471 - Henriku VI, mbret anglez
1999 - Fulvio Tomizza, letrar italian22 maji…

22 maji ėshtė dita e njėqindedyzetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 223 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

334 p.e.s. - Ushtria e Aleksandrit tė Madh mposht Darius III tė Persisė nė 'Betejėn e Granicus.
1762 - Suedia dhe Prusia nėnshkruajnė Traktatin e Hamburgut.
1826 - Charles Darwin niset me anijen HMS Beagle nga qyteti i Plymouth-it.
1906 - Nė Athinė hapen Lojėrat Verore Olimpike 1906, tė cilat sot njihen si pjesė e Lojėrave zyrtare Olimpike.
1939 - Lufta e Dytė Botėrore: Gjermania dhe Italia nėnshkruajnė Paktin e Ēelikut.
1942 - Meksika hyn nė Luftėn e Dytė Botėrore nė anėn e Aleatėve.
1960 - Njė tėrmet qė arrinte shkallėn prej 9.5, i njohur si Tėrmeti i madh kilian, godet pjesėn jugore tė Kilit. Ky ėshtė edhe tėrmeti mė i fuqishėm i regjistruar.
2010 - Njė avion pasagjerėsh me mė shumė se 160 vetė ėshtė aksidentuar gjatė uljes nė aeroportin e qytetit Mangalore, nė jugperėndim tė Indisė
2010 - Interi kampion i ri i Evropės nė futboll.
LINDJET:
1783 - Lindi William Sturgnon, shkencėtar anglez qė ndėrtoi elektromagnetin e parė praktik.
1813 - Richard Wagner, kompozitor gjerman
1859 - Arthur Conan Doyle, autor i romaneve kriminalistike
1907 - Laurence Olivier, aktor britanez
1924 - Charles Aznavour, shansonjer francez
1950 - Bernie Taupin, tekstshkrues britanez
1970 - Naomi Campbell, manekine britaneze

VDEKJET:

337 - Konstantini i Madh, perandor romak
1873 - Alessandro Manzoni, letrar italian
1885 - Victor Hugo, letrar francez
1939 - Ernst Toller, letrar gjerman

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore e Biodiversitetit23 maji…

23 maji ėshtė dita e njėqindedyzetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 222 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1568 - Holanda shpall pavarėsinė nė Spanja.
1701 - Pasi dėnohet pėr pirateri dhe vrasje, William Moore, apo siē njihej "Kapiteni William Kidd" varet nė Londėr.
1805 - Napoleon Bonaparte kurorėzohet mbret i Italisė nė katedralen e Milanit.
1846 - Meksika shpall luftė mbi Shtetet e Bashkuara.
1813 – Lideri amerikanojugor i pavarėsisė, Simon Bolivar, hyn nė Merida, duke filluar okupimin e Venezuelės dhe shpallet El Libertador (“Ēlirimtari”).
1915 - Lufta e Dytė Botėrore: Italia bashkohet me Aleatėt pasi qė ata shpallin luftė mbi Austro-Hungarinė.
1929 - Lėshohet filmi i parė vizatimor me fjalė, Mickey Mouse.
1949 - Themelohet Republika Federale e Gjermanisė
1951 – Tibetianėt nėnshkruajnė marrėveshjen shtatėmbėdhjetėpikėshe pėr ēlirimin paqėsor tė Tibetit.
1977 – Mė shumė se 100 fėmijė dhe gjashtė mėsues janė marrė peng nė njė shkollė fillore nė Holandėn Veriore.
1998 – Marrėveshja e sė Premtes sė Mirė pranohet nė njė referendum nė Irlandėn Veriore me 75 pėr qind tė vota pro.

LINDJET:

1951 - Anatoli Karpov, mjeshtėr shahu rus, ish kampion botėrorė nė shah.
1966 - Mike Tyson, boksier amerikan
1972 - Rubens Barrichello, Formula 1 pilot brazilian

VDEKJET:

1977 - Fadil Pėllumbi, piktor shqiptar
1981- Gene Green, lojtar bejsbolli amerikan (lindi mė 1933)
1981 - Rayner Heppenstall , romancieri angleze (lindi mė 1911)
1981 - George Jessel , aktor amerikan (lindi mė 1898)
1981 - David Lewis , avokati kanadez dhe politikan (lindi mė 1909)
1986- Sterling Hayden , aktor amerikan (lindi mė 1916)
1988- Aja Kitō , vajzė japoneze qė frymėzoi miliona njerėz me ditarin e saj, titulluar ' 1 Litra e lotėve "(lindi mė 1962)
1989- Georgy Tovstonogov , drejtor teatri rus (lindi mė 1915)
1991- Wilhelm Kempff , pianisti dhe kompozitori gjerman (lindi mė 1895)
1994- Candy Ray , mundės amerikan (lindi mė 1951)
1994 - Joe Pass , jazz kitarist amerikan (lindi mė 1929)
1996- Patrick Cargill , aktor angleze (lindi mė 1918)
1999- Owen Hart , profesionale mundės kanadez (lindi mė 1965)
2002- Sam Snead , lojtar golfi amerikan (lindi mė 1912)
2003- Jean Yanne , aktor frėng dhe drejtor (lindi mė 1933)
2004- Ramon Margalef , shkencėtar spanjoll (lindi mė 1919)
2006- Clifford Antone , biznesmen amerikan (lindi mė 1949)
2006 - Lloyd Bentsen , politikan amerikan (lindi mė 1921)
2006 - Frits Bernard , aktivist amerikan (lindi mė 1920)
2006 - Kazimierz Gorski , futbollist polak (lindi mė 1921)
2008- Utah Phillips , folksinger Amerikan dhe aktivist (lindi mė 1935)
2009- Roh Moo-hyun , Presidenti i Republikės sė Koresė (lindi mė 1946)24 maji…

24 maji ėshtė dita e njėqindedyzetekatėrtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 221 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:
1153 - Malcolm IV bėhet mbret i Skocisė.
1621 - Unioni Protestant shpėrbėhet formalisht.
1689 - Parlamenti Anglez miraton "Aktin e Tolerimit" me tė cilin mbron Protestantėt (Katolikėt qėllimisht nuk pėrfshihen).
1798 - Fillon Rebelimi Irlandez i vitit 1798 kundėr sundimit Britanik, i udhėhequr nga "United Irishmen" (shqip Irlandezėt e bashkuar).
1832 - Mbretėria e Parė e Greqisė shpallet nė Konferencėn e ambasadorėve nė Londėr.
1856 - John Brown dhe njerėzit e tij vrasin pesė pėrkrahės tė skllavėrisė nė Pottawatomie Creek, Kansas.
1883 - Ura e Brooklyn nė New York hapet pėr trafik 24 orė, pasi 14 vjetėve punime.
1992 - Zgjedhjet e para shumėpartiake pėr Kuvendin e Kosovės dhe zgjedhjet presidenciale nė Republikėn e Kosovės

LINDJET:

1937 - Serafin Fanko, aktor shqiptar
1953 - Alfred Molina aktor britanik
1973 - Ruslana Lyschytschko, kėngėtare ukrainase

VDEKJET:

1543 - Nikolaus Kopernikus astronom polak
1974 - Duke Ellington, pijanist, dirigent i kompozitor amerikan i muzikes jazz.
2000- Kurt Shork , gazetar amerikan (lindi mė 1947)
2000 - Majrooh Sultanpuri , poet indian (lindi mė 1919)
2002- Markfield Wallace , shkrimtar amerikan (lindi mė 1926)
2003- Rachel Kempson , aktore angleze (lindi mė 1910)
2004- Henry Ries , fotograf amerikan (lindi mė 1917)
2004 - Milton Shulman , autor kanadez dhe kritik (lindi mė 1913)
2004 - Edward Wagenknecht , kritik letrar amerikan (lindi mė 1900)
2005- Karl Amery , shkrimtar gjerman (lindi mė 1922)
2005 - Arthur Haulot , gazetar belg (lindi mė 1913)
2006- Henry Bumstead] , artist amerikan (lindi mė 1915)
2006 - Michał Życzkowski , teknik polak (lindi mė 1930)
2007- Bill Johnston , cricketer Australian (lindi mė 1922)
2008- Dik Martin , komedian amerikan (lindi mė 1922)
2008 - Rob Knox , aktor britanik (lindi mė 1989)
2009- Jay Bennett , kitarist amerikan kėngėtare dhe kompozitore (lindi mė 1963)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita e Presidentit tė Kosovės25 maji…

25 maji ėshtė dita e njėqindedyzetepestė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 220 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1787 - Nė Philadelphia, Pennsylvania, delegatėt mblidhen pėr tė shkruar njė kushtetutė tė re pėr Shtetet e Bashkuara. George Washington kryeson.
1810 - Nė Revolucionin e Majit, qytetarėt e Buenos Aires dėbojnė nėn mbretin e tyre gjatė Semana de Mayo.
1837 - Patriotėt e Kanadasė sė Ulėt (anglisht Lower Canada ose Quebec rebelohen kundėr sundimit Britanik pėr liri.
1895 - Formohet Republika e Formosės, me Tang Ching-sung si kryetar.
1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Fillon Beteja e Dunkirkut.

LINDJET:

1846 - Naim Frashėri, shkrimtar shqiptar
1897 - Gene Tunney, boksier amerikan
1939 - Ian McKellen, aktor britanik
1948 - Ylli Bufi, politikan shqiptar
1949 - Robert Pėrmeti, piktor shqiptar
1962 - Jon Bon Jovi, kėngėtar, kitarist, aktor amerikan
1963 - Mike Myers, aktor kanadez
1984 - Unnur Birna Vilhjįlmsdóttir, Miss World 2005

VDEKJET:

735 - Shėn Beda i Nderuari, murg benediktin
2001 - Fadil Nimani, dėshmor shqiptar
2002- Pat Coombs , aktore angleze (lindi mė 1926)
2003- Jeremy Michael Uard , muzikant amerikan ( Mars Volta ) (lindi mė 1976)
2004- Roger W. Straus, Jr , botues amerikan (lindi mė 1917)
2005- Sunil Dutt , aktor indian dhe politikan (lindi mė 1929)
2005 - Robert Jankel , coachbuilder britanik (lindi mė 1938)
2005 - Graham Kennedy , personalitet televiziv australian (lindi mė 1934)
2005 - Ruth Laredo , pianisti amerikan (lindi mė 1937)
2005 - Scott Gregori Xhonson , vrasės amerikan (lindi mė 1965)
2006- Desmond Dekker , muzikant Jamaican (lindi mė 1941)
2007- Charles Nelson Reilly , aktor amerikan (lindi mė 1931)
2008- Jr Simplot , fermer amerikan (lindi mė 1909)
2008 - Tero "Camu Tao" Smith , rapper amerikan (lindi mė 1977)
2009- Haakon , politikan norvegjez (lindi mė 1905)26 maji…

26 maji ėshtė dita e njėqindedyzetegjashtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 219 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

451 - Fillon Beteja e Avarayr-it mes rebelėve Armenian dhe Perandorisė Sassand. Armenianėt mposhten ushtarakisht por u garantohet liria e praktikimit tė krishterimit.
1293 - Njė tėrmet nė Kamakura tė Japonisė vret 30,000 njerėz.
1647 - Alse Young bėhet personi, pėrkatėsisht gruaja, e parė e ekzekutuar si shtrigė nė kolonitė Amerikane, kur varet nė Hartford, Connecticut.
1770 - Revolta Orlov : pėrpjekja e parė e grekėve pėr tu revoltuar kundėr turqve para Luftės Greke pėr Pavarėsi pėrfundon tragjikisht pė Grekėt.
1805 – Napoleon Bonaparta kurorėzohet mbret i Italisė nė Katedralen e Milanos
1999 – Kina pėrgėnjeshtroi t'u ketė vjedhur Shteteve tė Bashkuara sekrete bėrthamore, duke akuzuar raportin 'COX' tė Kongresit amerikan se ka formuluar akuza "absurde pa bazė dhe plot me paramendime". "Raporti Cox" e poshtėronte Kinėn dhe e akuzonte se ka kėrcėnuar sovranitetin e Shteteve tė Bashkuara, duke theksuar se Kina ka vjedhur tė ashtuquajturat "Teknologji ushtarake".
2002 – Njeriu mė i moshuar i Australisė dhe veterani mė i vjetėr i Luftės sė Parė Botėrore nė vend, Jack Lockett, vdiq nė moshėn 111 vjeē. Lockett vdiq pasi u shtrua nė spital nė qytetin Bendigo nė shtetin e Viktorias.
2011 Serbi, arrestohet Ratko Mlladiq ish gjenerali serb i Bosnjes.

LINDJET:

1566 - Mehmed i III, sulltan i peranorise osmane
1867 - Marija od Tecka, mbretereshe britaneze,
1926 - Miles Davis, jazz trompetist amerikan
1943 - Ismet Bekrić, letrar boshnjak
1949 - Ward Cunningham themelues i wikit tė parė

VDEKJET:

1421 - Mehmed i I-re, sulltan i perandorisė Osmane
1512 - Bajazid II, ulltan i perandorisė Osmane
1762 - Alexander Gottlieb Baumgarten, filozof gjerman
1941 - Vasil Laēi atentatori i Viktor Emanueli i IIItė, dėnohet me vdekje, dhe pushkatohet.
1976 - Martin Heidegger, filozof gjerman

Zero Cool
04-05-14, 15:25
(27.05 - 02.06) - I27 maji…

27 maji ėshtė dita e njėqindedyzeteshtatė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 218 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1328 - Philip VI kurorėzohet mbret i Francės.
1703 - Themelohet qyteti i Shėn. Petersburg nga Petri i Madh.
1860 - Giuseppe Garibaldi fillon sulmin nė Palermo, Sicili, si pjesė e Bashkimit Italian.
1895 - Oscar Wilde dėrgohet nė burg pėr sodomi (marrėdhėnie seksuale anormale).
1905 - Fillon Lufta Japonezo-Ruse, pėrkatėsisht Beteja e Tsushimas.
1937 - Nė San Francisko ėshtė lėshuar nė qarkullim „Golden gejt“, njėra nga urat mė tė gjata nė botė.
1999 - Gjykata e OKB-sė mbi krimet e luftės nė Hagė konfirmoi se ka paditur presidentin jugosllav, Slobodan Milosheviq, si kriminel lufte.

LINDJET:

1332 - Ibn Haldun, filozof arab i skolastikes
1913 - Enver Čolaković, letrar boshnjak
1923 - Henry Kissinger, politikan amerikan dhe fitues i ēmimit Nobel per letėrsi
1947 - Said, letrar iranian
1950 - Dee Dee Bridgewater, jazz kengetare amerikane
1954 - Lawrence Krauss, fizikan teorik
1960 - Emir Mutapčić, lojtar dhe trener basketbolli boshnjak

VDEKJET:

1797 - Franēois Nowl Babeuf, radikal francez
1840 - Niccolņ Paganini, violinist dhe kompozitor italian
2000 - Crawford Murray MacLehose , burrė shteti britanik (lindi mė 1917)
2000 - Maurice Richard, lojtar hokej kanadez (lindi mė 1921)
2000 - Kazimierz Leski, inxhinier polak, pilot luftarak, (lindi mė 1912)
2001 - Ramon Bieri, aktor amerikan (lindi mė 1929)
2003 - Luciano Berio, kompozitor italian (lindi mė 1925)
2006 - Craig Heyward, lojtar futbolli amerikan (lindi mė 1966)
2006 - Paul Gleason, aktor amerikan (lindi mė 1939)
2006 - Alex Toth, karikaturist amerikan (lindi mė 1928)
2006 - Rob Borsellino, reporter amerikan (lindi mė 1949)
2006 - Oduvil Unnikrishnan, aktor indian (lindi mė 1944)
2007 - Izumi Sakai, kengetare japoneze (lindi mė 1967)
2007 - Ed Yost, shpikėsi amerikan (lindi mė 1919)
2007 - Gretchen Wyler, aktore amerikane (lindi mė 1932)28 maji…

28 maji ėshtė dita e njėqindedyzetetetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 217 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1503 - Nėnshkruhet "Traktati i Paqes sė pėrhershme" midis Skocisė dhe Anglisė, i cili nė fakt do tė zgjaste vetėm 10 vjet.
1774 - Lufta Revolucionare Amerikane: mblidhet Kongresi Kontinental pėr herė tė parė.
1892 - nė San Francisco, California, John Muir organizon Klubin Sierra.
1918 - Republika Demokratike e Azerbajgjanit shpall pavarsinė
1930 - Hapet zyrtarisht Ndėrtesa Chrysler nė New York City.
1937 - Golden Gate Bridge nė San Francisco, California, hapet zyrtarisht nga Presidenti Franklin D. Roosevelt nė Washington, DC, i cili shtyp njė buton dhe sinjalizon kėshtu fillimin e trafikut tė makinave mbi urė.
1940 - Lufta e Dytė Botėrore: Belgjika i dorėzohet Gjermanisė.

LINDJET:

1524 - Selimi i II, sulltan i Perandorisė Osmane
1660 - George I , mbret i Britanisė sė Madhe dhe Irlandės .
1710 - Thomas Arne, kompozitor britanez
1779 - Thomas Moore, letrar irlandez
1810 - Alexandre Calame, piktor zviceran
1879 - Henri-Pierre Roché, letrar francez
1925 - Bülent Ecevit, politikan turk
1938 - Jerry West,basketbollist dhe trajner basketbolli amerikan
1944 - Gladys Knight, aktore dhe kėngėtare amerikane
1944 - Rudolph Giuliani, politikan amerikan
1968 - Kylie Minogue, aktore australiane
1984 - Admir Kulović Kula, rok -kėngėtar boshnjak

VDEKJET:

1787 - Leopold Mozart, kompozitor gjermano-austriak
1849 - Anne Brontė,letrare britaneze
1972 - Harry Truman, politikan amerikan
1995 - Irfan Ljubijankić,politikan boshnjak
1980 - Rolf Nevanlinna, matematikan Finlandez (lindi mė 1895)
1981 - Stefan Wyszyński, arqipeshkvi kardinali i Varshavės (lindi mė 1901)
1981 - Mary Lou Williams, kėngėtar amerikan (lindi mė 1910)
1982 - Kolonel it 'H'. Jones VC, ushtar britanik (i Luftes sė Falklandės ) (lindi mė 1940)
1983 - Erastus Corning 2, Kryetari i Albany, New York (lindi mė 1909)
1984 - Eric Morecambe, aktor komik britanik (Morecambe dhe i Urti) (lindi mė 1926)
1988 - Sy Oliver, pėllumb i butė Jazz, kompozitor dhe bandleader (lindi mė 1910)
1994 - Julius Boros, lojtar golfi amerikan (lindi mė 1920)
1994 - Ely Zhak Kahn, Jr, shkrimtar amerikan (lindi mė 1916)
1998 - Phil Hartman, aktor kanadez, komedian (b. 1948)
2001 - Ihsan Toptani, veprimtar i ēėshtjes kombėtare dhe gazetar shqiptar.
2001 - Francisco Varela, biolog dhe filozof kilian (lindi mė 1946)
2001 - Joe Moakley, nė ish-anėtar i Dhomės sė Pėrfaqėsuesve nga Masaēusets (lindi mė 1927)
2001 - Francis Bebey, muzikant Cameroonian dhe novelist freng (lindi mė 1929)
2002 - Jean Berger, kompozitor gjerman (lindi mė 1909)
2003 - Oleg Makarov, kozmonaut (b. 1933)
2003 - Ilya Prigogine, fizikan dhe kimist rus, fitues i ēmimit Nobėl nė Kimi (lindi mė 1917)
2003 - Martha Scott, aktore amerikane (lindi mė 1912)
2004 - Francis Brunn, (lindi mė 1922)
2006 - Thorleif Schjelderup, norvegjez (lindi mė 1920)
2007 - David Lane, nacionalist amerikan (lindi mė 1938)
2007 - Toshikatsu Matsuoka, politikan japonez (lindi mė 1945)
2008 - Robert Justman, producent televiziv amerikan (lindi mė 1926)29 maji…

29 maji ėshtė dita e njėqindedyzetenėntė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 216 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1790 - Rhode Island bėhet kolonia e fundit origjinale e Shteteve tė Bashkuara qė e ratifikon kushtetutėn dhe pranohet si shteti i 13-tė i SHBA-ve
1848 - Wisconsin pranohet si shteti i 30tė i SHBA-ve.
1867 - Themelohet Perandoria e Austro-Hungarisė nėpėrmjet njė marrėveshjeje mes Austriakėve dhe Hungarezėve tė quajtur Ausgleich ("Kompromisi").
1868 - Vritet Princi Serb Michael Obrenovich III, nė Beograd.
1919 - Themelohet Republika e Prekmurjes.
1968 - Manchester United bėhet ekipi i parė Anglez qė e fiton Kupėn e Evropės.
1999 - Forcat serbe kryen masakėr makabre nė Rogovė tė Hasit.

LINDJET:

1736 - Patrick Henry, politikan i ShBA-ve
1868 - Abdul Mexhidi i II, kalifi i fundit i perandorise Osmane
1874 - Gilbert Keith Chesterton, shkrimtar britanez
1894 - Josef von Sternberg, regjisor austriak
1903 - Bob Hope, komedian, aktor dhe argetues amerikan († 2003)
1917 - John F. Kennedy - Ish-Kryetar i SHBA
1956 - LaToya Jackson, kengetare amerikane
1959 - Rupert Everett, aktor britanez
1961 - Melissa Etheridge, rokere dhe aktore amerikane
1967 - Noel Gallagher, muzikant britanez (Oasis)
1980 - Mikako Takahashi, dubluese filmash anime

VDEKJET:

1814 - Jozefina de Beauharnais, mbretėreshė franceze
1829 - Humphry Davy,kimist britanez
1903 - Nė Beograd ėshtė vrarė mbreti Aleksandar Obrenović dhe gruaja e tij Draga Mašin.
1979 - Mary Pickford, aktore amerikane me prejardhje kanadeze
1982 - Romy Schneider, aktore austriake
1994. - Erich Honecker,lider komunist i Gjermanisė Lindore
2004 - Ivica Šerfezi, kantautor kroat30 maji…

30 maji ėshtė dita e njėqindepesėdhjetė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 215 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1574 - Henry III bėhet mbret i Francės.
1883 - Nė New York City, njė thashethemė se Ura Brooklyn do tė rrėzohet shkakton njė rrėmujė e cila shtyp 12 njerėz.
1913 - Lufta e Parė Ballkanike: Nėnshkruhet Traktati i Londrės, 1913 duke pėrfunduar luftėn. Shqipėria bėhet shtet i pavarur.
1941 - Lufta e Dytė Botėrore: Gjermania pushton Kretėn.
1982 - Spanja bėhet shteti i 16tė i NATO-s dhe shteti i parė qė bashkohet me aleancėn qysh nga antarėsimi i Gjermanisė Perėndimore mė 1955.

LINDJET:

1672 - Petri i Madh , mbret rus
1799 - Ferdo Livadić, kompozitor kroat
1814 - Mihail Bakunjin, revolucionar rus
1876 - Vladimir Nazor, letrar kroat
1896 - Howard Hawks, regjisor amerikan i filmit
1908 - Hannes Alfvén, fizikan suedez
1909 - Benny Goodman, muzikant amerikan
1955 - Safet Oručević, politikan boshnjak nga Mostari
1959 - Bllazh Slishkoviq, futbollist kroato-boshnjak dhe trajner futbolli
1985 - Miriam Cani, kėngėtar shqiptare
1998 - Ferdinand Rexhaj , qytetar i Kosovės

VDEKJET:

1431 - Mbylli sytė vajza guximtare, e njohur si Zhan D'Ark, e cila u dėnua si heretike nga njė gjykatė kishtare (nė vitin 1920 u shenjtėrua nga Papa Benedikti XV). E dogjėn nė turrėn e druve.
1980 - Karl Radle, bas kitarist amerikan (lindi mė 1942)
1981 - Don Ashby, lopatar kanadez hokej mbi akull (lindi mė 1955)
1981 - Rrahman Ziaur, Presidenti i Tetė i SHBA (lindi mė 1936)
1986 - Perry Ellis, dizajner amerikan (lindi mė 1940)
1993 - Die Ra, muzikant amerikan (lindi mė 1914)
1994 - Ezra Taft Benson, udhėheqės fetar amerikan (lindi mė 1899)
1994 - Marcel Bich, sipėrmarrės frėng (lindi mė 1914)
1994 - Agostino Di Bartolomei, futbollist italian (lindi mė 1955)
1995 - Ted Drake, futbollist angleze (lindi mė 1912)
1995 - Bobby Stokes, futbollist angleze (lindi mė 1951)
2000 - Tex Beneke, bandleader dhe muzikant amerikan (lindi mė 1914)
2000 - Doris Hare, aktore e Uellsit (lindi mė 1905)
2005 - Fazal Mahmood, futbollist Pakistani (lindi mė 1927)
2005 - Tomasz Pacyński, shkrimtar polak (lindi mė 1958)
2006 - Shohei Imamura, drejtor filmi japonez (lindi mė 1926)
2006 - Robert Sterling, aktor amerikan (lindi mė 1917)
2006 - David Lloyd, biolog i Zelandes sė Re (lindi mė 1938)
2007 - Jean-Claude Brialy, aktor freng(lindi mė 1933)
2007 - Gunturu Seshendra Sarma, poet indian (b.1927)
2008 - Lorenzo Odone, figurė mjekėsor amerikan (lindi mė 1978)
2009 - Torsten Andersson, Piktori suedez (lindi mė 1926

Zero Cool
04-05-14, 15:26
(27.05 - 02.06) - II


31 maji…

31 maji ėshtė dita e njėqindepesėdhjetenjėtė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 214 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1279 p.e.s – Rameses II bėhet faraoni i Egjiptit antik.
526 AD – Njė tėrmet shkatėrrues godet Antiochin, Turqi, duke vrarė 250.000 njerėz.
1223 – Beteja e lumit Kalka – ushtria mongoleze e Genghis Khanit e udhėhequr nga Subutai e mund Kievan Rusin dhe Kumanėt.
1669 – Duke pėrmendur dobėsimin e shikimit Samuel Pepys shkruan aktivitetet e fundit nė ditarin e tij.
1759 – The Provinca e Pennsylvanisė i bllokon tė gjitha prodhimet e teatrit.
1790 – Alferez Manuel Quimper eksploron Juan de Fuca Strait.
1813 – Nė Australi, Lawson, Blaxland and Wentworth, arrijnė Malin Blaxland, duke shėnuar kėshtu fundin e rrugės rreth Maleve tė Kaltėrta.
1884 – Mbėrritja e Tawhiao Mbret i Maurive, nė Plymouth, pėr tė kėrkuar mbrojtjen e Mbretėreshės Viktoria.
1889 – Pėrmbytja e Johnstown: Mbi 2,200 njerėz vdesin pasi thyerja e digės, krijon mur me ujė mbi 18 metra mbi qytetin e Johnstownit.
1910 – Krijimi i Unionit tė Afrikės sė Jugut.
1911 – Nga Belfasti (Angli) nisi udhėtimin e parė e tė fundit anija-legjendė, Titaniku, e cila u fundos pas pėrplasjes mė nje shkėmb akulli gjigant gjatė kėtij udhėtimi.
1916 – Lufta e Parė Botėrore: Beteja e Jutlandit – Flota e madhe britanike, nėn komandėn e Sir John Jellicoe dhe Sir David Beatty pėrleshen me Marinėn e Kaiserit nėn komandėn e Reinhard Scheer dhe Franz von Hipper nė betejėn mė tė madhe detare, e cila rezulton tė mos jetė vendimtare.
1924 – Bashkimi Sovjetik nėnshkruan njė marrėveshje me qeverinė kineze, duke e referuar njė pjesė tė Mongolisė si "pjesė tė integruar tė Republikės sė Kinės", sovranitetin e tė cilės, Bashkimi Sovjetik premton qė do ta respektojė.
1931 – Tėrmeti 7.1 ballėsh shkatėrron Quettan, nė Pakistan: 40,000 tė vdekur.
1942 – Lufta e Dytė Botėrore: Flota Mbretėrore Japoneze fillon njė seri sulmesh nė Sydney, Australi.
1961 – Krijohet shteti i Afrikės sė Jugut.
1973 – Senati amerikan voton pėr tė ndėrprerė fondet pėr bombardimin e caqeve tėKhmer Rouget brenda Kamboxhisė, duke pėrshpejtuar fundin e Luftės civile nė Kamboxhi.
1977 – Pėrfundohet sistemi naftėsjellės Trans-Alaska.
1981 – Djegia e librarisė Jaffna, Sri Lanka, Ishte njė nga shembujt e dhunshėm tė shkullit XX.
1985 – 41 tornado godasin Ohion, Pennsylvania, New York, dhe Ontarion, duke lėnė 76 tė vdekur.
1985 – Metilenedioksidmetamfetanina (MDMA)(e njohur si ekstazia) bėhet substancė e ndaluar nė SHBA.
1987 – Athena 98.4 FM, radio stacioni i parė privat, fillon punėn e tij nė Greqi.
2010 - Izraeli sulmon anijet e ndihmave, mbi 10 tė vdekur

LINDJET:

1443 – Margaret Beaufort, nėna e Henry VII (vdes mė 1509)
1469 – Manuel I i Portugalisė (vdes mė 1521)
1535 – Alessandro Allori, piktor italian (vdes mė 1607)
1557 – Feodor I i Rusisė (vdes mė 1598)
1613 – John George II (vdes mė 1680)
1640 – Michał Wiśniowiecki, mbret i Polonisė (vdes mė 1673)
1656 – Marin Marais, kompozitor rancez (vdes mė 1728)
1732 – Count Hieronymus von Colloredo, kryepeshkop i Salzburgut (vdes mė 1812)
1753 – Pierre Victurnien Vergniaud, revolucionar francez (vdes mė 1793)
1754 – Andrea Appiani, piktor italian (vdes mė 1817)
1773 – Ludwig Tieck, shkrimtar gjerman (vdes mė 1853)
1801 – Johann Georg Baiter, filologjist suedez (vdes mė 1887)
1818 – John Albion Andrew, guvernatori i 25-tė i Massachusettsit (vdes mė 1867)
1819 – Walt Whitman, poet amerikan (vdes mė 1892)
1835 – Hijikata Toshizō, lider ushtarak japonez (vdes mė 1869)
1838 – Henry Sidgwick, filozof anglez (vdes mė 1900)
1852 – Francisco Moreno, Eksplorues argjentinas (vdes mė 1919)
1857 – Papa Pius XI (vdes mė 1939)
1860 – Walter Sickert, piktor anglez (vdes mė 1942)
1863 – Francis Younghusband, eksplorues britanik (vdes mė 1942)
1872 – Heath Robinson, animator anglez (vdes mė 1944)
1882 – Sįndor Graf Festetics, politikan hungarez (vdes mė 1956)
1883 – Lauri Kristian Relander, Presidenti i 2-tė i Finlandės (vdes mė 1942)
1887 – Saint-John Perse, diplomate francez, fitues i Ēmimit Nobel pėr letėrsi (vdes mė 1975)
1892 – Michel Kikoine, piktor bjellorus (vdes mė 1968)
1892 – Konstantin Georgiyevich Paustovsky, shkrimtar rus (vdes mė 1968)
1892 – Gregor Strasser, politikan nazist gjerman (vdes mė 1934)
1894 – Fred Allen, komik amerikan (vdes mė 1956)
1898 – Dr. Norman Vincent Peale, klerik amerikan (vdes mė 1993)
1901 – Alfredo Antonini, kompozitor dhe dirigjnent amerikan (vdes mė 1983)
1905 – Florence Desmond, aktore komike angleze (vdes mė 1993)
1908 – Don Ameche, aktor amerikan (vdes mė 1993)
1908 – Nils Poppe, aktor suedez (vdes mė 2000)
1909 – Aurore Gagnon, viktimė e abuzimit tė fėmijėve (vdes mė 1920)
1911 – Maurice Allais, ekonomist francez, fitues i Ēmimit Nobel pėr ekonomi
1914 – Akira Ifukube, kompozitor japonez (vdes mė 2006)
1916 – Bert Haanstra, prodhues filmash holandez (vdes mė 1997)
1921 – Alida Valli, aktore italiane (vdes mė 2006)
1921 – Howard Reig, moderator amerikan i radios dhe televizionit (vdes mė 2008)
1922 – Denholm Elliott, aktor anglez (vdes mė 1992)
1923 – Rainier III Princi i Monakos (vdes mė 2005)
1930 – Clint Eastwood, regjisor dhe aktor amerikan
1931 – John Robert Schrieffer, fizikan amerikan Ēmimit Nobel pėr Fizikė
1931 – Shirley Verrett, soprano amerikane
1932 – Ed Lincoln, muzikant e producent brazilian
1932 – Jay Miner, dizajner i mikroqipave (vdes mė 1994)
1935 – Jim Bolger, kryeministri i 35-tė i Zelandės sė Re
1938 – Johnny Paycheck, kėngėtar amerikan (vdes mė 2003)
1938 – Peter Yarrow, kėngėtar popullor amerikan
1939 – Terry Waite, bamirės britanik
1941 – Louis J. Ignarro, farmacist amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr mjekėsi
1943 – Sharon Gless, aktore amerikane
1943 – Joe Namath, lojtar i futbollit amerikan
1945 – Rainer Werner Fassbinder, regjisor gjerman (vdes mė 1982)
1945 – Bernard Goldberg‎, gazetar amerikan
1946 – Ted Baehr, kritik amerikan
1947 – Junior Campbell, muzikant britanik dhe autor kėngėsh
1948 – John Bonham, muzikant britanik (Led Zeppelin) (vdes mė 1980)
1948 – Duncan Hunter, politikan amerikan, kandidat pėr president mė 2008
1949 – Tom Berenger, aktor amerikan
1949 – Nancy Shade, soprano amerikane
1950 – Gregory Harrison, aktor amerikan
1952 – Karl Bartos, muzikant gjerman (Kraftwerk, Electronic)
1953 – Pirkka-Pekka Petelius, aktor finlandez
1954 – Vicki Sue Robinson, kėngėtare amerikane (vdes mė 2000)
1954 – Thomas Mavros, futbollist grek
1956 – Fritz Hilpert, muzikant gjerman r (Kraftwerk)
1959 – Andrea de Cesaris, pilot Italian i garave
1960 – Greg C. Adams, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
1960 – Chris Elliott, komik amerikan
1961 – Ray Cote, lojtar kanadez i hokejit mbi akull
1961 – Lea Thompson, aktore amerikane
1962 – Corey Hart, muzikant kanadez
1962 – Sebastian Koch, aktor gjerman
1963 – Hugh Dillon, muzikant dhe aktor kanadez
1963 – Viktor Orbįn, politikan hungarez
1963 – Wesley Willis, muzikant amerikan (vdes mė 2003)
1964 – Leonard Asper, afarist kanadez
1964 – Scotti Hill, kitarist amerikan
1964 – Darryl McDaniels, muzikant amerikan (Run-D.M.C.)
1965 – Brooke Shields, modele dhe aktore amerikane
1966 – Jeremy Hotz, komik kanadez
1966 – Nick Scotti, aktor dhe kėngėtar amerikan
1967 – Sandrine Bonnaire, aktore franceze
1967 – Phil Keoghan, personalitet televiziv nė Zelandėn e Re
1967 – Kenny Lofton, lojtar amerikan i bejsbollit
1967 – Vampiro, mundės profesionist kanadez
1972 – Frode Estil, skitar norvegjez
1972 – Sarah Murdoch, modele australiane
1972 – Karl Geary, aktor irlandez
1973 – Dominique Van Roost, tenist belg
1974 – Chad Campbell, lojtar amerikan i golfit
1974 – Zsolt Erdei, bokser hungarez i peshės sė lehtė
1974 – Adrian Tomine, animator amerikan
1974 – Sean Kent, aktor komik amerikan
1976 – Colin Farrell, aktor irlandez
1976 – Matt Harpring, basketbollsit amerikan
1977 – Eric Christian Olsen, aktor amerikan
1977 – Debbie King, prezentuese televizive angleze
1977 – Scott Klopfenstein, muzikant amerikan
1977 – Phil Devey, lojtar kanadez i bejsbollit
1977 – Domenico Fioravanti, notar italian
1977 – Joachim Olsen, atlet danez
1977 – Joel Ross, DJ britanik
1977 – June Sarpong, prezentuese televizive
1977 – Moses Sichone, futbollist zambian
1977 – Petr Tenkrįt, lojtar ēek i hokejit mbi akull
1980 – Andy Hurley, muzikant amerikan (Fall Out Boy)
1981 – Jake Peavy, lojtar amerikan i bejsbollit
1982 – Jonathan Tucker, aktor amerikan
1983 – David Hernandez, kėngėtar amerikan
1983 – Dustin Wells, futbollist i Zelandės sė Re
1983 – Reggie Yates, prezantues televiziv
1984 – Nate Robinson, basketbollist amerikan
1984 – Jason Smith, aktor australian
1985 – Navene Koperweis, muzikant amerikan (Animals as Leaders)
1986 – Robert Gesink, ēiklist holandez
1986 – Melissa McIntyre, aktore kanadeze
1988 – Hope Partlow, kėngėtare amerikane
1990 – Erik Karlsson, lojtar suedez i hokejit mbi akull
1994 – Shim Eun-kyung, aktore jug koreane

VDEKJET:

1349 – Thomas Wake, politikan anglez (lindi mė 1297)
1408 – Ashikaga Yoshimitsu, shogun japonez (lindi mė 1358)
1410 – Mbreti Martin I i Aragonisė (lindi mė 1356)
1495 – Cecily Neville, nėna e Eduardit IV dhe Richardit III, (lindi mė 1415)
1558 – Philip Hoby, poltikan anglez (lindi mė 1505)
1567 – Guido de Bres, teolog belg (lindi mė 1522)
1594 – Tintoretto, piktor italian (lindi mė 1518)
1680 – Joachim Neander, klerik gjerman (lindi mė 1650)
1740 – Mbreti Friedrich Wilhelm I i Prusisė (lindi mė 1688)
1747 – Andrei Osterman, burrėshtetas rus (lindi mė 1686)
1799 – Pierre Lemonnier, astronom francez (lindi mė 1715)
1809 – Joseph Haydn, kompozitor austriak (lindi mė 1732)
1809 – Jean Lannes, marshall francez (lindi mė 1769)
1831 – Samuel Bentham, inxhinier britanik (lindi mė 1757)
1832 – Évariste Galois, matematikan francez (lindi mė 1811)
1846 – Philip Marheineke, klerik gjerman (lindi mė 1780)
1847 – Thomas Chalmers, pastor skocez (lindi mė 1780)
1848 – Eugénie de Guérin, shkrimtar francez (lindi mė 1805)
1908 – Louis-Honoré Fréchette, poet kanadezo-francez (lindi mė 1839)
1945 – Odilo Globocnik, nazist austriak (lindi mė 1904)
1957 – Leopold Staff, poet polak (lindi mė 1878)
1960 – Willem Elsschot, shkrimtar flaman (lindi mė 1882)
1960 – Walther Funk, lider nazist (lindi mė 1890)
1961 – Walter Little, politikan kanadez (lindi mė 1877)
1962 – Henry Fountain Ashurst, plitikan amerikan (lindi mė 1874)
1967 – Billy Strayhorn, kompozitor dhe pianist amerikan (lindi mė 1915)
1972 – Walter Freeman, mjek amerikan (lindi mė 1895)
1976 – Jacques Monod, biolog francez, fitues i Ēmimit Nobel pėr mjekėsi
1977 – William Castle, regjisor amerikan (lindi mė 1914)
1978 – József Bozsik, futbollist hungarez (lindi mė 1925)
1983 – Jack Dempsey, bokser amerikan (lindi mė 1895)
1985 – Gaston Rébuffat, aslpinist legjendar francez (lindi mė 1921)
1986 – Jane Frank, artiste amerikane (lindi mė 1918)
1986 – James Rainwater, fizikan amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr Fizikė (lindi mė 1917)
1987 – John Abraham (regjisor), regjisor indian
1994 – Herva Nelli, soprano italiane (lindi mė 1909)
1926 - Petrit Gaēe, kirurg, pedagog, profesor shqiptarė
1997 – James Bennett Griffin, arkeolog amerikan (lindi mė 1905)
1998 – Charles Van Acker, pilot belg i garave (lindi mė 1912)
2000 – Tito Puente, muzikant amerikan (lindi mė 1923)
2000 – Johnnie Taylor, kėngėtar amerikan (lindi mė 1938)
2001 – Arlene Francis, personalitet televiziv (lindi mė 1907)
2004 – Robert Quine, kitarist amerikan (lindi mė 1941)
2004 – Étienne Roda-Gil, skenarist (lindi mė 1941)
2006 – Ryan Bennett, komentator (lindi mė 1970)
2006 – Miguel Berrocal, skulptor (lindi mė 1933)
2006 – Raymond Davis Jr., fizikan amerikan, fitues i Ēmimit Nobel pėr Fizikė (lindi mė 1914)
2006 – Lula Mae Hardaway, shkruese kėngėsh amerikane, nėna e kėngėtarit Stevie Wonder (lindi mė 1930)

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Botėrore kundėr duhanit


1 qershor …

1 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetedytė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 213 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1485 - Matthias Corvinus nga Hungaria rrėmben Vjenėn nga Frederick III.
1533 - Anne Boleyn kurorėzohet mbretėreshė e Anglisė.
1792 - Kentucky bėhet shteti i 15-tė i Shteteve tė Bashkuara.
1796 - Tennessee bėhet shteti i16-tė i Shteteve tė Bashkuara.
1812 - Lufta e vitit 1812: Presidenti i Shteteve tė Bashkuara James Madison kėrkon nga Kongresi i Shteteve tė Bashkuara qė t'i shpall luftė Britanisė sė Madhe.
1959 - hapet Instituti Albanologjik nė Prishtinė

LINDJET:

1265 - Dante Aligieri - Shkrimtar nga Firenca
1850 - Sami Frashėri u lind nė Frashėr tė Pėrmetit ideologu mė i madh i Rilindjes sonė Kombėtare, dijetar, studiues, shkrimtar e publicist shqiptar.
1926 - Marilyn Monroe - aktore Amerikane
1936 - Bekim Fehmiu aktor i madh shqiptar ( 2010).
1949 - Tonin Tėrshana kėngėtar shqiptar.

VDEKJET:

1846 - Papa Grguri i XVI, papė
1868 - James Buchanan, presidenti i 15-tė i SHBA-sė
1952 - John Dewey, filozof, psikolog dhe reformator amerikan
1962 - Adolf Eichmann, SS-udhėheqės gjerman
1999 - Avdi Xhaqku,nė Pashtrik, Dėshmor i Kombit.
2005 - George Mikan, basketbollist amerikan

FESTAT DHE PĖRVJETORET:

Dita Ndėrkombėtare e fėmijėve


2 qershor …

2 qershori ėshtė dita e njėqindepesėdhjetetretė e Kalendarit Gregorian dhe mbeten 212 ditė deri fundi i vitit.

NGJARJET:

1519 – Vdiq piktori i njohur italian Leonardo da Vinēi.
1660 – U lind kompozitori italian Alesandro Scarlatti.
1729 – U lind mbretėresha ruse Katarina e Madhe e njohur si Katarina II.
1902 – Ėshtė dhėnė premiera e filmit fantastiko-shkencor “Rruga pėr nė hėnė”.
1933 – Kancelari i Gjermanisė, Adolf Hilter, shuan sindikatat.
1945 – Trupat sovjetike pushtuan Berlinin nė Luftėn e Dytė Botėrore.
1951 – Kėshilli i Evropės pranoi Gjermaninė si anėtare tė plotfuqishme tė saj.
1967 – Nė Stokholm filloi punėn Gjykata Ndėrkombėtare pėr Krime Lufte, e cila mė vonė e fajėsoi SHBA-nė pėr luftėn nė Vietnam.
1975 – U lind futbollisti i njohur anglez David Beckham.
1994 – Nelson Mandela fitoi zgjedhjet nė Afrikėn Jugore.
1997 – Tony Blair nė moshėn 44- vjeēare u bė kryeministri mė i ri britanik.

LINDJET:

1491 - Henriku i VIII, mbret anglez
1535 - Leo i XI, pape romak
1740 - Marquis de Sade, autor francez
1835 - Pio X, papė romak nga 1903
1840 - Thomas Hardy, shkrimtar anglez, (Vdiq mė 1928)
1904 - Johnny Weissmüller, aktor dhe notar amerikan
1931 - Husein Tahmiščić, shkrimtar boshnjak, prozator dhe kritik letrarė.
1940 - Konstantin i II , mbreti i fundit grek
1987 - Darin, pop-kėngėtari suedez
1985 - Ashley Tisdale-aktore amerikane

VDEKJET:

657 - Eugen i I, papė romak
891 - Al-Muwaffaq, sundues arab
1418 - Katerina e Lankasterit, mbretėreshė e Kastilės (Lindi mė 1373)
1882 - Xhuzepe Garibaldi, luftėtar dhe politikan italian (Lindi mė 1807)