PDA

View Full Version : Priftėrinjtė ortodoksė nė Shqipėri predikojnė nė greqisht


Zero Cool
15-06-13, 09:35
Priftėrinjtė ortodoksė nė Shqipėri predikojnė nė greqisht


http://www.knninfo.com/repository/images/Alfred.jpg


Tiranė, 15.06.2013

Ish - kryetari i Shqipėrisė Alfred Moisiu nė njė intervistė pėr Gazeta Shqiptare ka kėrkuar qė riftėrinjtė ortodoksė tė japin meshė shqip "Ka disa pakujdesi nė kisha. Nė disa raste, shėrbimet fetare mbahen nė gjuhėn greke, kur duhen mbajtur nė gjuhėn shqipe", ka thėnė ai.

Ai kujton kohėn kur ka qenė kryetar i shtetit dhe ka shkuar nė Gjirokastėr pėr tė ndjekur nė kishė me rastin e Pashkėve, ceremoninė fetare tė rastit. I ka bėrė pėrshtypje fakti qė prifti i lexonte psalmet nga njė letėr e bardhė e printuar. "A nuk ėshtė Bibla shqip? Unė mendoj se pėr tė kuptuar gjuhėn e Zotit, lutjet duhen thėnė nė gjuhėn amtare, qė ta kuptojnė tė gjithė, sepse nuk di tjetri as arabisht, as rumanisht. Ka edhe kisha arumune, por ėshtė pėr njė komunitet tė vogėl. Jam i mendimit se porositė e Zotit dhe Bibla e shenjtė duhet tė jenė nė gjuhėn amtare, se ē'kuptim ka t'i thuash lutjet nė gjuhė tė huaj?", pyet ish-presidenti, ndėrsa sjell nė vėmendje se nė disa kisha mesha mbahet nė gjuhėn greke. Mė tej ai rrėfen vizitėn e tij nė zonėn arbėreshe tė Italisė. "Vite mė parė vizitova Siēilinė dhe njė nga kishat arbėreshe pranė 'Pizza dei Albanesi'. Atje nė kishė mbanin njė shandan qė kishte formėn e shqiponjės dykrenore. I them: 'Uratė, a ka mundėsi tė shoh Ungjillin?' E mora nė dorė dhe e lexova. Ishte nė gjuhėn shqipe; dhe ishim nė Siēili pra, nė vitin 2003", - tregon Moisiu.

Ai vėren se Ungjilli ishte nė njė shqipe tė pastėr, me ndonjė fjalė arbėreshe tek-tuk. "Mė bėri shumė pėrshtypje kjo, nė njė kohė qė tek ne psalmet lexohen greqisht. Kisha ortodokse, kėtė punė duhet ta rregullojė", - pėrfundon ai.

elvio
15-06-13, 15:45
Psheretin Noli duke RENKUAR,sepse jemi te pa zot,jemi bosh,jemi bllof,jemi gjunahqare,jemi jo te denje te mbajme e te gatshmen,e jo me per te arrit ne ate c'ka beri Noli e te ecim nen ate ritem qe ai arriti.

Pisat e pisave mjeker cjapat,shqipfolsat tradhtare.

Janulla ne krye ,,,,,!

King_Gentius
15-06-13, 23:50
Nga 250~300 fshatra qe ka ne jug vetem rrotull 60 kane shumicen e banoreve grekofone. Tragjikisht sa kohe nuk kemi qeveri dhe ekonomi te forte kta gjarperij do mundohen te perhapen dhe ta shtojne influencen edhe neper qytete. Nuk mbajne mend njerezia sa keq e pesuan trojanet qe moren dhurate kalin nga greket.

murrizi
16-06-13, 02:36
Shqiperi, o mema ime, ndonese jam i merguar,
Dashurine tende kurre zemra s'e ka harruar......

Fshatari
16-06-13, 20:52
Shqiptarėt ortodoksė: Kthimi i vėllezėrve tė gjakut
17:00 / 16.06.2013
Shqiptarėt e Maqedonisė tė pėrkatėsisė islame, rikthimin nė gjirin kombėtar tė vėllezėrve tė tyre ortodoksė duhet ta marrim si kthim tė vėllezėrve tė gjakut, tė cilėt pėr njė kohė kishin braktisur familjen kombėtare, ka thėnė pėr Telegrafin publicisti Kim Mehmeti, i cili ėshtė me prejardhje nga rajoni i Rekės sė Epėrme, ku vlerėsohet se jetojnė afėr 300 mijė banorė ortodoksė me prejardhje shqiptare. Mehmeti ka thėnė se rikthimi i disa shqiptarėve ortodoksė nė gjirin kombėtar nuk duhet tė vulgarizohet duke i pritur ata me daulle e dekorata, por se kėtė duhet lėnė nė rrafshin e vetėdijes individuale.
Telegrafi: Nė Kosovė ėshtė aktualizuar sė fundi ēėshtja e atyre banorėve ortodoksė maqedonas me prejardhje shqiptare, qė po e deklarojnė pėrkatėsinė e tyre etnike. Kryekuvendari i Kosovės, Jakup Krasniqi, e ka pritur nė njė takim Branko Manojlovskin, ndėrsa presidentja e Kosovės, Atifete Jahjaga, e ka dekoruar akademikun Mateja Matevski. Si i vlerėsoni kėto hapa?
Kim Mehmeti: Shqiptarėt ortodoksė janė degė tė trungut tonė kombėtar, degė nga tė cilat kanė origjinė edhe tė parėt e mi qė kanė pranuar fenė myslimane. Andaj atė degė kombėtare shpesh e kam trajtuar nė shkrimet dhe veprat e mia letrare. Fati i tyre ėshtė i ngjashėm me atė tė shumė shqiptarėve tjerė me pėrkatėsi fetare myslimane e katolike, tė cilėt gjatė periudhės sė socializmit, mbrojtjen e religjionit e vunė pėrpara mbrojtjes sė gjuhės dhe pėrkatėsisė etnike.
Por, pėr dallim nga dhjetėra mijė shqiptarė katolikė qė u shpėrngulėn nė Kroaci, dhe qindra mijė tė fesė myslimane qė u davaritėn nė Turqi, gjatė periudhės sė socializmit, nė vitet kur nė kėto hapėsira ishte shumė e rrezikshme tė jesh shqiptar, pjesa dėrmuese e shqiptarėve ortodoksė nga kėto treva, mbetėn nė Maqedoni, por duke e mbuluar pėrkatėsinė e tyre etnike shqiptare me atė maqedonase, e duke e shkėputur lidhjen e tyre me vėllezėrit e vet katolikė e myslimanė.
Mė gėzon kur dėgjoj se disa nga ata i pėrgjigjen thirrjes sė qumėshtit tė nėnės, sot u kthehen rrėnjėve. Kjo mė gėzon jo shkaku se do e shtojnė numrin e popullit tim, por se shkaku i tyre do mund tė jetojnė nė paqe me vetveten.
Mė nė fund, vetėdija pėr pėrkatėsinė kombėtare ėshtė ēėshtje individuale dhe shikuar nga ky kėndvėshtrim, kthimin e tyre nė gjirin kombėtar e shoh vetėm si tė drejtė individuale. Andaj, nuk jam i prirė qė kėtė proces tė mundshėm ta ngre nė shkallėn e ndonjė heroizmi me pėrmasa mbarėkombėtare. Njėsoj siē nuk e kam trajtuar si tradhti edhe atė qė ka ndodhur dikur dhe qė ėshtė duke ndodhur edhe sot: qė shqiptari ta mohojė pėrkatėsinė e tij etnike! Dhe, nuk dua qė kėtė rikthim tė disa shqiptarėve ortodoksė nė gjirin kombėtar ta vulgarizojmė, duke i pritur ata me daulle e dekorata. Pra, dua qė kėtė dukuri ta lėmė aty ku e ka vendin: nė rrafshin e vetėdijes individuale.
E them kėtė ngaqė kam parasysh faktin se ne ēdo gjė e politizojmė, jemi tė prirė ēdo gjė ta shohim si mundėsi pėr tė mbuluar shumėēka tjetėr qė na ndodh nė kohėt e sotme (edhe sot, shkaku i mbijetesės, pėr tė marrė njė pasaportė apo leje pune, ka shqiptarė qė heqin dorė nga pėrkatėsia e tyre etnike dhe ka tė reja shqiptare tė cilat, shkaku i varfėrisė, martohen me maqedonas e serbė).
Kur jemi te Mateja Mateski, ai meriton shumė dekorata si poet maqedonas, por kur bėhet fjalė pėr kthimin e tij nė gjirin e kombit qė i takon, mua pėr shembull, mė mbetet dilema se kush mė parė i meriton dekoratat e presidentėve tė “Shqipėrive” tona: Akademik Ali Aliu, i cili kurrė nuk e ka fshehur se ėshtė shqiptar, apo cilido tjetėr i shkolluar e i vetėdijshėm, qė lė pėrshtypje se ēėshtjen kombėtare e trajton si diēka sezonale. Do ta pėrsėris qė tė jem edhe mė i qartė: le tė mos e ngremė nė heroizėm pėrkatėsinė etnike, ngaqė ajo ėshtė ēėshtje fati dhe nuk bėnė pjesė nė vlerat profesionale e individuale.
Pastaj, le tė mos i vulgarizojmė gjėrat edhe para vėllezėrve tanė me pėrkatėsi fetare ortodokse qė u kthehen rrėnjėve, duke i ndarė ata nė tė "vlefshmit" qė do t’i mirėpresim me dekorata, qė do t’i mirėpresin kryetarėt e Kuvendit, dhe nė “tė tjerėt”.
Ēdo shqiptar ortodoks, sa i pėrket kthimit tė tij nė gjirin kombėtar, pėr mua ėshtė njėsoj i vlefshėm dhe i afėrt. Aq mė shumė, jam i prirė ta ēmoj mė lartė ndonjė shqiptar hallexhi qė ka heq dora nga pėrkatėsia etnike pėr tė mbijetuar, dhe qė i rikthehet gjirit kombėtar, sesa njė njeri tė famshėm e tė vetėdijshėm, tė cilit i janė dashur disa dekada qė ta kuptojė se ėshtė shqiptar, apo qė ta shmangė frikėn e tė deklarojė lirshėm pėrkatėsinė e tij etnike.
Telegrafi: Pėrflitet se nė Maqedoni mund tė ketė 300 mijė banorė ortodoks me prejardhje shqiptare. Si mund tė ngjallej thirrja ndaj kėtij komuniteti pėr t’u rikthyer nė rrėnjėt e tyre dhe pėr ta deklaruar pėrkatėsinė shqiptare?
Kim Mehmeti: Nuk jam i prirė qė njerėzit t’i shoh si numra, ngaqė ēdonjėri pėr mua ėshtė njė botė nė vetvete. Edhe sikur tė ishin vetėm dhjetė veta, pėr mua janė shumė, janė dhjetė fate. Pastaj, nuk dua ta bėjė atė qė nė vitet e socializmit, nė kėto hapėsira, e bėnin “rilindėsit” e vonuar maqedonas tė tipit tė “limanovskave”, e qė dikur unė publikisht i tallja: qė shkonin fshat nė fshat, pėr t’i numėruar e vetėdijesuar “maqedonasit myslimanė”, vetėm pėr ta shtuar numrin e popullit tė tyre.
Le t’i lėmė kėta vėllezėr tanė ta dėgjojnė tė qetė zėrin nė vetvete, e le tė vendosin ashtu siē u thotė vetėdija. Ata e dinė se cilėt janė mė mirė se kushdo nga ne. Unė e di se janė shumė, ngaqė siē thash, edhe vetė kam origjinėn nga Reka e Epėrme. E di se shumė kushėrinj tė mi tė largėt, tė parėt e tė cilėve nuk ndėrruan fenė si tė parėt e mi, u shkrinė nė detin e madh tė sllavėve tė jugut.
Kjo ishte zgjedhja e tyre, njėsoj siē u takon atyre tė zgjedhin se a do t’i rikthehen gjirit kombėtar apo jo. Unė ata gjithmonė i kam ndje si tė afėrt, dhe e thash, i kam trajtuar nėpėr shkrime e nė veprat letrare, por duke iu pėrmbajtur parimit se vetėdija kombėtare nuk ėshtė diēka qė mėsohet nėpėr tribuna e mitingje politike, por ajo thithet sė bashku me qumėshtin e nėnės. Ne shqiptarėt e Maqedonisė, si edhe gjithė tė tjerėt, rikthimin e tyre duhet ta marrim si kthim tė vėllezėrve tė gjakut, qė pėr njė kohė kishin braktisur familjen kombėtare.
Nė njė shkrim timin tė para ca viteve kam shkruar se ne shqiptarėt e Maqedonisė - edhe pse nė shumicė jemi myslimanė - duhet tė kėrkojmė nga Kisha Ortodokse Maqedonase tė na i kthejė kishat e manastiret shqiptare dhe kam shtuar se nėse nuk do mund t’i pėrdorim pėr vete, atėherė do mund t’ua japim me qira maqedonasve, por le tė dihet se cili ėshtė pronar i tyre, ngaqė ato i kanė ndėrtuar tė parėt tanė.
Telegrafi: Qeveria aktuale e Gruevskit ėshtė e njohur pėr politikat nacionaliste tė maqedonizimit tė shtetit. Cila do tė duhej tė ishte agjenda e shqiptarėve pėr t’iu kundėrvėnė kėsaj politike?
Kim Mehmeti: Gabimi mė i madh qė mund ta bėjė njė kolektivitet etnik ėshtė qė shpirtngushtėsisė sė huaj nacionaliste, t’i pėrgjigjet me urrejtje. Por, gabim edhe mė i madh ėshtė tė mos ndėrtosh mekanizma mbrojtės nga cilido nacionalizėm pėrjashtues, siē ėshtė ky i regjimit aktual tė Gruevskit. Problemi i sotėm i shqiptarėve tė Maqedonisė nuk ėshtė nacionalizmi institucional qė promovon Gruevski, por injoranca politike e pėrfaqėsuesve shqiptarė nė qeverinė e tij, injoranca e atyre qė nuk e shohin se u bėnė mbulesė e kėtij nacionalizmi institucional.
Thjesht, politikanėt e kėtushėm shqiptarė nuk kanė koncept pėr kėtė shtet, por vrapojnė pas koncepteve tė Gruevskit. Duke mos pasur koncept pėr njė Maqedoni edhe tė shqiptarėve, ata sot janė nė pozitėn e vasalit dhe nuk ia dalin ta shohin se Maqedonia nuk mund tė ketė as parlament as qeveri legjitime pa shqiptarėt. Duke mos e parė kėtė, ata e ē’vlerėsuan potencialin politik tė shqiptarėve tė kėtushėm. Duke mos qenė tė vetėdijshėm se Gruevski blen kohė, duke e harxhuar tė ardhmen e shqiptarėve tė kėtushėm, partitė shqiptare nuk ia dolėn tė bėnin tė mundshmen: ta formonin parlamentin e shqiptarėve tė Maqedonisė e pastaj tė niste ēdo gjė nga e para, qė pastaj njėherė e pėrgjithmonė tė definohej se nėse njėra nga shtyllat bartėse tė kėtij shteti janė shqiptarėt, atėherė ėshtė e palogjikshme, pėr shembull, qė pasaporta ime tė jetė dygjuhėsore, e ajo e bashkėshtetasit tim maqedonas vetėm nė gjuhėn maqedonase.
Pra, ne kemi pėrfaqėsues politik tė cilėt nuk e dinė as mė elementaren: ēdo tė thotė dygjuhėsi, ēdo tė thotė bashkėdrejtimi i shtetit! Duke mos e ditur kėtė, ata mendojnė se dygjuhėsi ėshtė qė unė pa pėrkthyes ta kuptojė gjykatėsin qė mė drejtohet maqedonisht, e atij t’i pėrkthehet gjuha ime amtare. Pra, pėrfaqėsuesit tanė nė qeverinė aktuale, lėnė pėrshtypje se shtetin e popujve tė barabartė e kanė kuptuar ashtu qė Gruevski mund tė ndėrtojė pėrmendore edhe tė botojė enciklopedi fyese pėr shqiptarėt edhe me parat e taksapaguesve shqiptarė, e ne tė ndėrtojmė pėrmendore e tė botojmė monografi pėr Shkupin me paratė tona. Ky nuk ėshtė shtet i tė barabartėve, por vend ku tė qeverisė sunduesi - Gruevski, e tė kontrollon vasali i tij - partia shqiptare nė qeveri! /A. Fazliu/Telegrafi/
_____________________________________
http://www.telegrafi.com/lajme/shqiptaret-ortodokse-kthimi-i-vellezerve-te-gjakut-2-33167.html

jadore
16-06-13, 22:51
Konstantinos -Zekerja , ja kish ngjit emrin djalit ( demek te vjerrit ( i kish dhone vjerrit perparsi , shume e sajdishme ) dhe te babes ,ky ish i dyti .se i joni demek nuk idhnohet .. )

P.s.pika i rafte Enverit me gjithe regjimin e tij qe qe i zhveshi sot e per 500 vjet shqipetaret e asaj ane prej nacionalizmit deri ne ate shkalle qe per me e pas mundesin me e pa boten beri qe edhe femite e hartuesve te gjuhes se unjisuar shqipe te martohen me greke .op , te martohen me grek valla , e juve ju mbet hatri se prifterinjet predikojne gjuhen ortodokse mbrenda tempullit grek ,asi orthodokse.

sherri
23-06-13, 21:09
"Priftėrinjtė ortodoksė nė Shqipėri predikojnė nė greqisht"...Ata katolik ne italolatinisht, ata musliman ne harapoturqisht!! Qishtu kur fet dhe profetet i kemi te huaj. Ne te ardhmen, profet i Kosovarve do te jet I.Rugova, fe; Arsyeja, gjuha e lutjeve Shqip.

premium
23-06-13, 22:48
"Priftėrinjtė ortodoksė nė Shqipėri predikojnė nė greqisht"...Ata katolik ne italolatinisht, ata musliman ne harapoturqisht!! Qishtu kur fet dhe profetet i kemi te huaj. Ne te ardhmen, profet i Kosovarve do te jet I.Rugova, fe; Arsyeja, gjuha e lutjeve Shqip.
A keni qejf ty te shpallim si profet Shqiptar , tregom Allahile mos te vie turp .
Fill ta bojme profet , mbasi nuk qenke i kenaqun nga profetet e Zotit .

Zanzi/M
29-06-13, 21:10
"Priftėrinjtė ortodoksė nė Shqipėri predikojnė nė greqisht"...Ata katolik ne italolatinisht, ata musliman ne harapoturqisht!! Qishtu kur fet dhe profetet i kemi te huaj. Ne te ardhmen, profet i Kosovarve do te jet I.Rugova, fe; Arsyeja, gjuha e lutjeve Shqip.

???

Ku po u dergojka Mesha ne gjuhen Italiane ne vendet Shqiptare? Prej renies se komunizmit gjithmone Ipeshkvet kane qene Shqiptar ne Shqiperi dhe Kosove.

Mire e ke per Ibren, mundet me qene "profet" pasi ka hyre ne dhe pa prift dhe pa hoxhe. E ka nje domethenie-tendence per krijim te fese se "re" :P

Psikologu
30-06-13, 10:21
Nuk jam pėr atė qė predikimet fetare tė behen nė gjuhet e huja, edhepse Alfred Moisiu ėshtė dashtė tė merret me ezanin e xhamis ka 5 here nė ditė e krejt nė gjuhen arabe pa ditur kush se cka thotė.
Predikimi i fes sidomos tek katoliket ka qenė me shekuj nė gjuhen shqipe dhe nga kėta prifterinjė qė kan predikuarė nė shqip, nga po kėta ka lindurė gjuha shqipe qė sot e flasim.
Qė nga formula e Pagzimit dhe Meshari gjuha shqipe ėshtė zhvilluarė dhe rritur nė liturgjin kishtare duke e vendosurė bazamentin e gjuhes sė sotme shqipe por krejtesishtė ne dialektin e gegnishtes, cka nė fakt, pas sistemit komunist nė Shqiperi, sheklja e gegnishtes u bė ne menyren ma drastike e krejt kjo pėr inati tė klerit katolik shqiptarė, i cili ishte kunder sistemit komunist dhe pėr kėtė kleri katolik shqiptarė gjindet nė krye tė shumė kryengritje antikomuniste ku mė vonė do tė e paguajnė ketė me gjakė e plagė.
Mendoj se duhet ndermarrė masa sidomos ne ezanin arabishtė e pastaj flasim pėr tė tjerat.

premium
30-06-13, 22:48
Psiko ...

Me vjen mire mbasi po mundohesh te mbulon me fjale fejen tende . por nje te keqe e ki qe nuk te len ndergjegja te kesh respekt ndaj fejes Islame , vazhdimisht shan e urren , andaj edhe ti mer pjese ne listen ekstremisteve katolike.

Psikologu
01-07-13, 07:48
Psiko ...

Me vjen mire mbasi po mundohesh te mbulon me fjale fejen tende . por nje te keqe e ki qe nuk te len ndergjegja te kesh respekt ndaj fejes Islame , vazhdimisht shan e urren , andaj edhe ti mer pjese ne listen ekstremisteve katolike.

Po sikur tė e kisha marrė me dhunė fen e krishterė, medoemos se nuk do tė e doja , por pasi e kam mbrojturė me shekuj . babė e babgjysh atehere kuptohet se e kam edhe obligim, ndersa pėr islamin , jo qė e urrej, e ke gabim , por nuk shof asgjė nė atė qė do tė vlersohej si fe, nuk ka baza fetare pėrpos njė primitivizmi dhe seksualizmi.
Si shqiptarė duhet tė e kesh detyrė tė mbrosh tė kaluaren tande, pra, tė e mbrosh identitetin tendė e tė e mohosh imponimin me dhunė.
A thua , sikur tė ishte shqiptarė i devotshem do tė e doje shkatrrimin e kishave dhe ndertimin e xhamive.
Pra, kėtu kemi tė bejmė me armikun e dyfishtė tė shqiptarve, me ata tė mbrendshmit dhe tė jashtmit.
Pse nuk e duan okupatorin serb -sepse na ka djeg e pjektė e pse e duam okupatorin turk e ideologjin e tij kur njejtė na ka djegė e pjekė,na i ka shitė e kidnapuarė femrat shqiptare duke i derguar neper hareme anembanė botes.
E cka tė duhet islami dhe ideologjia e imponuarė.
Ngrite zėrin dhe kėrko veten dhe tė drejten tėnde bazuarė ne origjinen shekullore.

premium
05-07-13, 22:33
Psiko...

Simbas teje feja e te pareve tane cfare ishte?? mos deshte me thane krishterizmi, apo ndoshta ishim pa fe pagan.

pastaj

Simbas teje feja muslimane qenka e imponum nga perandoria osmane ,, ketu vec nje po ti ceki , , te ishte feja e dhunes , atehere pse ti ki mbet te krishter , sepse perandoria pese shekullor ka pas kohe te ndryshon jo vetem fejen tende por edhe gjuhen. Pra ketu vuloset se edhe pasi shkuan okupatoret e kaluan njeqind vite po du me thane njeqind vite nuk kemi pasur presion inponimi nga ata , andaj 70% te Shqiptareve pse nuk u kthyen ne fejen e te pareve?? .

konkretisht do perfundoj debatin me ty

Ti banu krenar se je krishter , por mos e hedh fjale propagandesh per fejen Islame , sepse po ofendon shumicen e popullit tande qe frymezohen me fejen Islame .

Zero Cool
16-08-13, 16:26
Prishet Kisha e Pėrmetithttp://www.top-channel.tv/foto/lajme/PERMET-MBULIM_2.jpgEkzekutimi i vendimit tė Gjykatės pėr kalimin e njė ambienti qė shfrytėzohej si kishė nė administrimin e Bashkisė, pėr ta shndėrruar atė mė pas nė qendėr kulturore pėr qytetin ka pėrfshirė nė njė konflikt priftėrinjtė e Pėrmetit dhe permbaruesit, tė cilėt ishin ngarkuar per ekzekutimin e tij.

Ne fakt edhe qytetaret e Permetit kane ndare mendime te kunderta pasi disa prej tyre jane 'pro' Kishes e te tjere thone se aty ka qene qendėr kulture.

Nepermjet nje deklarte kane protestaur kleriket e Mitropolise se Shenjte te Gjirokastrės, tė cilėt thone besimtaret u dhunuan e nuk u lejuan te hyjne ne Kishe .

Nepermjet nje deklarate kleriket e Mitropolise se shenjte te Gjirokastres shprehen se do te vazhdojne perpjekjen per te fituar te drejten e prones dhe perdorimit te lire te Kishes dhe denohen ata qe sipas tyre dhane nje vendim te padrejte.

Top Channel (http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=262202&ref=fp)