PDA

View Full Version : Biskota Bufi


letstryit
25-12-13, 23:04
http://1.bp.blogspot.com/-pmZjW_nB-qA/UrsGsCTzLaI/AAAAAAAABGM/RNUHQrPJL58/s1600/Biskota+Bufi.jpg
Receta vjen si njė ide pėr tė krijuar ėmbėlsira tė ndryshme dekoruese pėr festat e fundvitit. Nė kėtė recetė do tė keni njė Buf me "borė", recetė shumė interesante pėr dekorim.

Kohėzgjatja e pregaditjes: 1 orė

Pėrbėrėsit:
Pėr biskotat:
125g gjalpė pak tė kriposur, tė zbutur
125g sheqer pluhur
1 ve, e tundur pak
1 lugė gjelle ekstrakt tė vanilles
250g miell

Pėr dekorim:
100g qese me bajame tė tėra/plota
100g qese me bajame petė-petė, tė pjekura
126g qese me butona tė mėdhenjė nga ēokollata e bardhė
20g qese me butona tė madhėsisė normale nga ēokollata e bardhė
50g chocolate chips tė zezė
Sheqer pluhur
Fije, lidhėse pėr tė i varur biskotat

Pregaditja:
1. Temperatura e furrės duhėt tė jetė 190C/170C.
Gjalpin dhe sheqerin e pėrziejmė dukė hedhur vezėn dhe ekstraktin e vanillės gradualisht.
Miellin e shtojmė duke e pėrziėr brumin e biskotave. Pėrzierja vazhdon deri sa tė fitojmė njė mase tė butė.
Vendosim brumin nė njė sipėrfaqe tė miellosur dhe e ngjeshim butėsisht.
E mbulojmė ose e mbėshtjellim brumin me folie tė plastikės dhe e lejmė ashtu pėr sė paku 2 orė.

2. Pastaj e tėhollojmė brumin nė njė sipėrfaqe tė miellosur deri sa arrin trashėsinė 0.5 cm.
I prejmė biskotat nė forma ovale - madhėsia vendoset sipas dėshirės.

3. Biskotat i vendosim nė njė tepsi me njė letėr pjekėse.
Tė gjitha biskotat duhet tė kenė madhėsi tė njejtė, dhe kėshtu i vendosim nė nje tepsi sė bashku.
Vendosim bajamet e plota nė brumin e biskotave pėr tė krijuar vetullat dhe hunden.
Nėse do pėrdorni dekorime pėr bredhin, e pėrdorim fundin e njė brushe pėr ta formuar njė gropė afėr majes sė biskotės.
I pjekim nė furrė pėr 8-15 minuta, varėsisht nga madhėsia e biskotave, deri sa marrin njė ngjyrė tė artė.
Pasi i largojmė nga furra, i lejmė biskotat nė letrėn pėr pjekje pėr tu ftohur.

4. Pėr tė dekoruar, i ruajmė disa butona tė bardhė tė ēokollatės qė tė kemi mjaftushem butona pėr sytė e bufave - duhėt tė pėrdorim butona gjigant ose butona nė formė mesatare (varet nga madhėsia e biskotave) -
sa mė tė mdhėnjė qė mund ti bėni sytė, ėshtė mė mirė pėr ti bėrė sytė e bufit tė duken sa mė reale.
Butonat tė cilat mbesin i vendosim nė njė enė tė thellė dhe i lejmė tė shkrihen mbi ujė qė ėshtė duke vluar.

5. Pėrdorim njė brushė me njė maje tė vogėl pėr ti pikturuar dhe dekoruar biskotat.
I vendosim butonat e bardhė me brushė, pastaj i vendosim ēokollatat me ngjyrė tė zezė mbi tė bardhat.
Ēokollatėn e bardhė tė shkrirė e pėrdorim si ngjitės.
E lyjmė mesin e bufit me ēokollatė tė bardhė dhe i vendosim bajamet petė-petė mbi ēokollatė. dukė i ndrydhur ngapak.

6. Nėse ju dukėt qė bajamet e vetullės dhe hundės janė liruar, mund ta pėrdorni ēokollatėn e shkrirė pėr ti kapur mė mirė.
I lejmė biskotat tė terren.

7. I lidhim me njė varėse dekoruese dhe i vendosim nė bredh, por para se tė lidhen nė bredh i hedhim mbi pak sheqer pluhur.