PDA

View Full Version : Papa Franēesku viziton Shqipėrinė


Zero Cool
21-09-14, 14:10
http://www.telegrafi.com/fo/shqiperi/rama-ccedil-far-euml-emocioni-flamuri-shqiptar-mbi-avionin-e-pap-euml-s_hd.jpgCNN: Pse Papa e zgjodhi Shqipėrinė?CNN vlerėson se zgjedhja e Shqipėrisė ishte njė befasi pasi shumėkush ka pritur qė Papa Franēesku tė zgjedh Gjermaninė apo Francėn pėr vizitėn e parė nė Evropė. "...ėshtė shumė mė rėndėsi qė vendi tė cilin po e viziton, myslimanėt, katolikėt dhe ortodoksėt punojnė sė bashku, jetojnė sė bashku dhe e udhėheqin vendin sė bashku, nė paqe", nėnvizon CNN.
Shumė media botėrore qė i kanė kushtuar rėndėsi tė madhe vizitės sė Papa Franēeskut nė Tiranė, po e analizojnė arsyen pse lideri i Kishės Katolike e ka zgjedhur Shqipėrinė pėr vizitėn e parė nė njė shtet evropian.

Njė nga televizionet mė tė njohura nė botė, CNN amerikan pėrmes transmetimeve tė drejtpėrdrejta tė meshės nė sheshin Nėna Tereza tė Tiranės, ka thėnė se janė dy arsye pėr kėtė vizitė.

E para ėshtė vuajtja e popullit shqiptar, tė tė gjitha besimeve, gjatė diktaturės sė komunizmit.

Analistja e CNN-sė pėr Vatikanin, Delia Gallagher, vlerėsoi se zgjedhja e Shqipėrisė ishte njė befasi pasi shumėkush ka pritur qė Papa Franēesku tė zgjedh Gjermaninė apo Francėn pėr vizitėn e parė nė Evropė.

Analistja Gallagher tha se pėr shkak tė vuajtjeve tė mėdha tė shqiptarėve tė tri besimeve, vrasjes sė klerik tė krishterė dhe myslimanė dhe shkatėrrimit tė objekteve tė kultit gjatė gati 50 viteve tė komunizmit, janė arsyeja e parė pse Ati i Shenjtė e zgjodhi Shqipėrinė, citon indeksonline.

Shqipėria pėr gati 50 vjet e kishte tė shkruar nė Kushtetutė qė feja nuk lejohej, ndėrsa xhamitė dhe kishat qė nuk u shkatėrruan, u shndėrruan nė kinema apo muze.

Shqipėria ishte shteti i parė ateistė i deklaruar edhe zyrtarisht i tillė dhe pėr kėtė arsye edhe vizita e Papės duhet tė shėrbej si rilindje e krishterimit.

CNN gjithashtu e nėnvizoi faktin se 56 pėr e popullatės janė myslimanė, dhe se ėshtė shumė mė rėndėsi qė vendi tė cilin po e viziton, myslimanėt, katolikėt dhe ortodoksėt punojnė sė bashku, jetojnė sė bashku dhe e udhėheqin vendin sė bashku, nė paqe.

Pra, bashkekzistenca paqėsore e kėtyre tri grupeve fetare ėshtė njė nga mesazhet kryesore tė Papa Franēeskut gjatė vizitės nė Tiranė dhe arsyeja e dytė pse lideri i Kishės Katolike e zgjodhi Shqipėrinė pėr vizitėn e parė nė Evropė.http://www.telegrafi.com/fo/shqiperi/ku-e-mori-dheun-q-euml-i-dhuroi-pap-euml-s-kryeministri-rama_hd.jpg


http://www.telegrafi.com/fo/2010/00-ati-shesh.jpgTaqznrz3JeQ

Zero Cool
21-09-14, 14:47
Foto, sa njė mijė fjalė: Toleranca fetare ndėr shqiptarėhttps://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/v/t1.0-9/s526x296/10698618_370069573147949_6518645176905975824_n.jpg ?oh=c1017b7b6e5128888c0731abd4153e55&oe=548CCBAB

Vizitėn e Papa Franēeskut nė Shqipėri, e mirėpritėn tė gjithė shqiptarėt, tė tė gjitha besimeve.

Dėshmi pėr kėtė ėshtė fotoja qė shihni, ku para Papės janė krerėt e besimit islam, tė kishės ortodokse dhe tė kreut tė bektashizmit.

Tė tillė janė shqiptarėt, kudo qė jetojnė. A e dėshmon kjo foto thėnien se “Feja e shqiptarit ėshtė shqiptaria”?

vjeshta
22-09-14, 00:54
Mire qe erdhi edhe ma mire mos t'kishe ardhe.Ps: I leshojn tash hoxhallart e Kosoves nga..., mbasi shkoi? :biggrin:

Zero Cool
22-09-14, 17:35
Mire qe erdhi edhe ma mire mos t'kishe ardhe.Ps: I leshojn tash hoxhallart e Kosoves nga..., mbasi shkoi? :biggrin:Po i leshojne, veq sa te pergjegjen per lavazhin e trurit te disa te rinje e pleq, dhe te tregojne per parat e shumta nga i kan marre dhe per cfare qellimi. Besa njeri hoxhe ka edhe detyre morale me tregu per cfare iu nevojit licna karta serbe ? :biggrin:Papa pėr gazetarėt: Shqipėria nuk ėshtė vend mysliman, por evropianhttp://knninfo.com/repository/images/avinoi-gazetaret1411376637.jpgTiranė, 22.09.2014

Gjatė udhėtimit tė tij nga Tirana pėr nė Romė, Papa Franēesku, ka mbajtur konferencėn e tij tė zakonshme nė avion pėrpara gazetarėve, duke rrėfyer emocionet e kėsaj vizite qė ai e quajti tė rrallė.

Emocionet e vizitės tė shkaktuara nga pritja madhėshtore, portretet e klerikėve martirė tė vendosura nė bulevardin kryesor tė kryeqytetit, vuajtja e popullit shqiptar nga komunizmi dhe bashkėjetesa harmonike e tri feve kryesore kanė qenė kryefjala e Papės gjatė udhėtimit tė tij 90-minutėsh.

Duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve, Papa u ka kėrkuar falje atyre dhe u ka thėnė se do tė pėrgjigjet pėr udhėtimin nė Shqipėri, shkruan sot “Radio Vatikani” nė faqen online.

Gjatė konferencės, Papa theksoi faktin se Shqipėria ėshtė nė periferi tė Evropės, duke thėnė se vizita e tij jo mė kot u bė nė kėtė vend.

Ai gjithashtu vuri nė dukje se pavarėsisht faktit qė Shqipėria ka njė shumicė myslimane, ajo nuk ėshtė njė "vend mysliman, ajo ėshtė njė vend evropian”, dhe vuri nė dukje bashkėpunimin ndėrmjet tri feve tė mėdha: Islamit, Krishterimit Ortodoks, dhe Katolicizmit.

Ai pėrsėriti rėndėsinė e kulturės sė bashkėjetesės, tolerancės dhe miqėsisė nė vendin ballkanik, ndėrsa nuk i ka fshehur impresionet pėr moshėn mesatare nė vend.

“Ata mė thanė se ai ėshtė vendi mė i ri nė Evropė...Atje shikon njė kulturė mjaft tė lartė, e aftė pėr tė ndėrtuar vėllazėrinė”, tha Papa.

I ėshtė dashur tė studiojė pėr gati dy muaj periudhėn e komunizmit dhe historitė e pėrndjekjes sė feve gjatė kėsaj kohe.

“Kjo ishte njė periudhė mizore, niveli i mizorisė ishte i tmerrshėm. Kur pashė posterat e tė vrarėve gjatė periudhės komuniste, jo vetėm katolikėt, por edhe ortodoksėt dhe myslimanėt...kjo ka ndodhur pėr shkak se ata besonin nė Zot. Secili nga tre komunitetet kanė dhėnė njė dėshmitarėt e tyre para perėndisė dhe tani dėshmojnė vėllazėrinė e tyre”.

Ati i Shenjtė pranoi se ka lotuar pas dėgjimit tė dėshmisė sė njė prifti tė burgosur pėr 27 vjet nga regjimi komunist, duke thėnė se ai ėshtė i impresionuar nga pėrulėsia e atij njeriu, i cili duhet ta tregojė historinė e tij nė emėr tė tė gjithė persekutuarve tė tjerė.

Nė fund tė konferencės nė udhėtim, Papa konfirmoi udhėtimin e tij tė radhės nė Strasburg mė 25 nėntor dhe Turqi mė 30 nėntor, nė festėn e Shėn Andreas, tė cilėn ai do ta festojė nė Stamboll me Patriakun Bartolomeu.

Kur gazetarėt i kujtuan se Turqia ndodhet nė kufi me Irakun si pėr t’i kujtuar rrezikun qė vjen nga ai shtet, Papa tha se gjeografia nuk mund tė ndryshohet.
Rama: Shqipėria nuk ėshtė vend myslimanhttp://knninfo.com/repository/images/rama_edi_shqiptarrret.jpg
Tiranė, 22.09.2014

​Vizitėn e Papa Franēeskut I nė Shqipėri dhe pritjen qė i’u bė, kryeministri i kėtij vendi, Edi Rama, e quan mrekulli.

Ai thotė se Shqipėria nuk ėshtė vend mysliman, por sipas tij, ėhstė vend europian.

Kur pėrcolli Papėn nė aeroport, nė orėt e vona, tha se Shqipėria dha shembull tė mirė nė gjithė botėn, pėr bashjetesė fetare.

Foli edhe pėr pėrfaqėsuesit e besimeve tė ndryshme, qė ishin nė pritje tė Papės. Vlerėsoi se ata bėnė qė Shqipėria tė jetė qudia nė tė gjitha ekranet e botės.

Rama vlerėsoi se kjo tregon qėe Shqipėria nuk ėshtė ajo e sterotipeve dhe paragjykimeve qė deri tani janė parė.

Sipas kryeministrit shqiptar, Shqipėria ndodhet pėrpara kėrcėnimesh dhe tundimesh tė mėdha, andaj sipas tij, e dėshiruan aq shumė vizitėn e Papės.

“Ardhja nė Shqipėri e njė lideri tė pėrbotshėm shpirtėror, e njė flamurtari tė pėrpjekjes njerėzore kundėr pėrjshtimit, kundėr paragjykimit dhe ndasisė mes njerėzve pėr arsye feje, pėr arsye etnie, race apo shtrese sociale, dhe mbi tė gjitha pritja e tij sot me kaq dėshirė dhe me kaq entuziazėm, nga tė krishterėt dhe muslimanėt pa dallim, ėshtė njė mrekulli e rrallė pėr botėn qė ne jetojmė dhe duke qenė pjesė e kėsaj mrekullie qdo ditė, mbase ne jemi tė parėt qė e kemi mė tė vėshtirė pėr tė pėrceptuar se qfarė thesari kemi nė duar dhe qafrė detyrimi kemi tek tė gjithė qė ta bėjmė kėtė thesar tė rrezatojė anė e mban, nė funksion tė nxjerrjes nė pah nė sytė e tė gjithė tė saja qė Shqipėria ėshtė ndryshe”, tha ai.

Tha se shqiptarėt, tė qfarėdo feje, synojnė BE-nė, pa asnjė sherr dhe ndasi fetare, dhe sipas tij, shqiptarėt nuk kanė luftė fetare me askė.

Rama tha se Shqipėria nuk ėshtė vend mysliman, por europian.

“Shqipėria nuk ėshtė vend mysliman, por vend europian, qytetarėsh me besime tė ndryshme, mishėron sot njė shembull apsolutisht tė shkėlqyer tė bashkjetesės fetare, njė shembull qė e pam tė gjithė, tėrhoqi botėn jo vetėm pėr vizitėn e Papės, por pas pėrmbajtjes themelore sė kėsaj vizite qė ėshtė bashkjetesa fetare e cila e bėri Shqipėrinė tė jetė shumė, shumė e rėndėsishme nė hartėn e rrugėtimit tė Papės, por edhe nė hartėn e rrugėtimit tė familjes sė vende demokratike, e rrugėtimit tė paqes”, tha ai.

Rama vlerėson se nuk ėshtė aspak e rastit qė Papa fillon udhėtimin e tij apostolik nga Shqipėria.

Tha se ai e filloi nga njė vend i varfėr edhe pse mund ta fillonte nga Brukseli i pasur.

Tha se feja dhe kleri nė Shqipėri, janė pjesė e brumit qė pėrbashkon, e jo e ndarjes.

Rama u shpreh i bindur se Shqipqria tani do tė shihet ndryshe, si njė thesar, i cili thesar, sipas tij, ka kaluar nėpėr gjithqka qė nuk e ka merituar.

Guri i madh
22-09-14, 21:10
po erdhi edhe shum i emocionuar shum kish kajt kur ish takue me nji prift kish kajt kur ish takue me nji grue kish kajt ,a thua pse ja ndaloj Hashim polarit me e prit ne vizit

Zero Cool
24-09-14, 16:27
Papa rrėfehet pėr vizitėn e tij nė ShqipėriVatikan, 24.09.2014

`Do tė doja qė tė gjithė ne tė pėrshėndesim kėtė popull tė guximshėm, punėtor, qė nė paqe, kėrkon bashkimin'', tha Papa Frenēesku nė nja fjalim tė mbajtur nė Vatikan, disa ditė pas vizitės sė tij.

Tė dashur vėllezėr e motra,

Sot dua t’ju flas pėr Udhėtimin Apostolik, qė bėra nė Shqipėri, tė dielėn e kaluar. E bėj kėtė, sė pari, si akt falenderimi pėr Zotin, i cili ma mundėsoi kėtė Vizitė pėr tė treguar, edhe fizikisht e nė mėnyrė tė prekshme, afėrsinė time e tė gjithė Kishės me kėtė popull. Dėshiroj pastaj, tė pėrtėrij mirėnjohjen time vėllazėrore pėr Ipeshkvijtė shqiptarė, meshtarėt, rregulltarėt e rregulltaret, qė punojnė me kaq impenjim. Mendimi im plot mirėnjohje shkon edhe tek autoritetet, qė mė pritėn me kaq shumė dashamirėsi, si edhe tek tė gjithė ata, qė punuan pėr realizimin e vizitės.

Kjo vizitė lindi nga dėshira pėr tė shkuar nė njė vend, qė, pasi u shtyp pėr njė kohė tė gjatė nga njė regjim ateist e ēnjerėzor, po pėrjeton pėrvojėn e bashkėjetesės paqėsore ndėrmjet feve. M’u duk shumė e rėndėsishme ta inkurajoj nė kėtė udhė, qė ta vazhdojė me kėmbėngulje e tė thellohet nė tė gjitha aspektet, pėr tė mirėn e pėrbashkėt. Pėr kėtė, nė qendėr tė udhėtimit, qe njė takim ndėrfetar, nė tė cilin pata mundėsinė tė shoh me kėnaqėsi tė thellė se bashkėjetesa paqėsore dhe e frytshme ndėrmjet njerėzve e bashkėsive, qė u pėrkasin feve tė ndryshme, jo vetėm mund tė dėshirohet, por ėshtė konkretisht e mundur dhe e zbatueshme nė praktikė.

Ata e praktikojnė! Ėshtė fjala pėr njė dialog tė vėrtetė e tė frytshėm, larg relativizmit, duke pasur parasysh identitetin e secilit. Nė fakt, ajo qė i bashkon shprehjet e ndryshme tė fesė, ėshtė udha e jetės, vullneti pėr t’i bėrė mirė tė afėrmit, pa e mohuar e pa e nėnvlerėsuar identitetin e secilit.

Takimi me meshtarėt, me njerėzit e shuguruar, me seminaristėt e mė lėvizjet laikale qė rasti pėr tė kujtuar me mirėnjohje, me ēaste pėrmallimi tė madh, martirėt e shumtė tė fesė.

Falė pranisė sė disa tė moshuarve, qė i kanė jetuar nė trupin e tyre persekutimet e tmerrshme, rijehoi feja e sa e sa dėshmitarėve heroikė tė sė kaluarės, tė cilėt e ndoqėn Krishtin deri nė pasojat mė ekstreme. E pikėrisht nga bashkim intim me Jezusin, nga marrėdhėniet e dashurisė me Tė, pėr kėta martirė – si pėr ēdo martir – lindi forca pėr tė pėrballuar ngjarjet e dhimbshme, qė i ēuan drejt martirizimit.

Edhe sot, ashtu si dje, forca e Kishės nuk qėndron aq nė aftėsitė organizuese ose nė struktura, tė cilat, gjithsesi, janė tė nevojshme, por Kisha nuk e gjėn forcėn e vet aty. Forca jonė ėshtė dashuria e Krishtit! Njė forcė, qė na mban nė ēastet e vėshtira e qė frymėzon veprimin e sotėm apostolik pėr tė dhuruar mirėsi e falje, duke dėshmuar kėshtu mėshirėn e Zotit.

Duke pėrshkuar udhėt kryesore tė Tiranės, qė nga aeroporti ēon nė sheshin qendror, munda tė shoh portretet e dyzet meshtarėve tė vrarė gjatė diktaturės komuniste, pėr tė cilėt ėshtė nisur ēėshtja e lumnimit. Kėta u shtohen qindra rregulltarėve tė krishterė e myslimanė, vrarė, torturuar e internuar vetėm sepse besonin nė Zotin.

Kanė qenė vite tė errta, gjatė tė cilave u bė rrafsh me tokėn liria fetare e ishte e ndaluar tė besoje nė Zotin, mijėra kisha e xhami u shkatėrruan, u shndėrruan nė magazina e kinema, qė pėrhapnin ideologjinė marksiste, librat fetarė u dogjėn e prindėrve nuk iu lejua t’u vinin fėmijėve emrat fetarė tė paraardhėsve. Kujtimi i kėtyre ngjarjeve dramatike ėshtė thelbėsor pėr tė ardhmen e njė populli.

Kujtimi i martirėve qė rezistuan me fe ėshtė garanci pėr fatet e Shqipėrisė; sepse gjaku i tyre nuk ėshtė derdhur kot, por ėshtė farė, qė do tė sjellė fryte paqeje dhe bashkėpunimi vėllazėror. Vėrtet, sot, Shqipėria ėshtė shembull, jo vetėm pėr rilindjen e Kishės, por edhe pėr bashkėjetesėn paqėsore ndėrmjet feve.

Prandaj, martirėt nuk janė tė mundur, por fitimtarė: nė dėshminė e tyre heroike shndrit sėrish gjithpushteti i Zotit, qė gjithnjė e ngushėllon popullin e vet, duke hapur udhė tė reja e horizonte shprese.

Kėtė mesazh shprese, bazuar nė fenė nė Krishtin e nė kujtimin e sė kaluarės, ia besova krejt popullsisė shqiptare, tė cilėn e pashė entuziaste dhe tė gėzuar nė vendet e takimeve e nė kremtime, ashtu si edhe nė rrugėt e Tiranės.

I inkurajova tė gjithė tė marrin energji gjithnjė tė reja nga Hyji i ringjallur, pėr tė qenė tharmi ungjillor nė shoqėri e pėr t’u impenjuar, siē po ndodh tashmė, nė veprimtari bamirėse e edukative.

Falenderoj edhe njė herė Zotin, sepse, me kėtė Udhėtim, me dha mundėsinė tė takohem me njė popull tė guximshėm e tė fortė, qė nuk u pėrkul para dhimbjes. Vėllezėrve e motrave tė Shqipėrisė u pėrsėris ftesėn pėr tė pasur guximin e sė mirės, pėr tė ndėrtuar tė tashmen e tė ardhmen nė vendin e tyre e nė Evropė.

Ia besoj frytet e vizitės sime Zojės sė Kėshillit tė Mirė, qė nderohet nė Shenjtėroren me tė njėjtin emėr nė Shkodėr, qė Ajo tė vazhdojė ta udhėheqė kėtė popull-martir nė udhėn e tij.

Pėrvoja e vėshtirė e sė kaluarės thelloftė gjithnjė e mė shumė hapjen ndaj vėllezėrve, sidomos ndaj mė tė brishtėve, dhe e bėftė gjithnjė e mė shumė protagonist tė atij dinamizmi tė bamirėsisė, kaq tė nevojshėm nė kontekstin e sotėm shoqėroro-kulturor.

Do tė doja qė tė gjithė ne tė pėrshėndesim kėtė popull tė guximshėm, punėtor, qė nė paqe, kėrkon bashkimin.

* Audienca e mbajtur nė Vatikan, kushtuar Udhėtimit Apostolik nė Shqipėri

murrizi
24-09-14, 22:46
Ky Pap eshte besimtar i fort !
Ky u impresionua e u emocionua per faktin se e di fort mire qe shqiptaret u lan pas dore nga Evropa per me shume se 1000 vjet.
Evropa pa shqiptaret nuk eshte kerkushi, pa shqiptaret e fuqishem e kam fjalen.

Ne frazen e tije: "Shqiponja fluturon larg por gjithmone kthehet ne folen e saj", rikujton e falenderon shqiptaret per hjekat e tyre gjate mijevjeqarit te fundit, njekohesisht apelon faktoret relevant per mirqenie te shtuar per shqiptaret ne menyre qe shqiponja te mos detyrohet te fluturoj larg larg edhe aq, sa qe perkunder deshires per tu kthyer te mos e arrij ate.

P.s.
eeee more cuna ene ju goca (mos tu met hatri), kemi perralla te bukura te krijuara nderkohe, vendimmarrese eshte kujt i jepet hapsir mediale e kush arrin ti tregoj ato para botes !.

Guri i madh
25-09-14, 21:05
Ky Pap eshte besimtar i fort !
Ky u impresionua e u emocionua per faktin se e di fort mire qe shqiptaret u lan pas dore nga Evropa per me shume se 1000 vjet.
Evropa pa shqiptaret nuk eshte kerkushi, pa shqiptaret e fuqishem e kam fjalen.

Ne frazen e tije: "Shqiponja fluturon larg por gjithmone kthehet ne folen e saj", rikujton e falenderon shqiptaret per hjekat e tyre gjate mijevjeqarit te fundit, njekohesisht apelon faktoret relevant per mirqenie te shtuar per shqiptaret ne menyre qe shqiponja te mos detyrohet te fluturoj larg larg edhe aq, sa qe perkunder deshires per tu kthyer te mos e arrij ate.

P.s.
eeee more cuna ene ju goca (mos tu met hatri), kemi perralla te bukura te krijuara nderkohe, vendimmarrese eshte kujt i jepet hapsir mediale e kush arrin ti tregoj ato para botes !.qe besa murriz efendi gati me ber me qajt edhe ti mue si qaj prifti papen zoti ju ndihmoft shqiptarve ne perjashtim te Hashim thaqit

vjeshta
29-09-14, 19:18
ZC, parashikimi im doli. Qka thua ti per tanin? A jan pergjegje a jo per ato sende? :biggrin:

Zero Cool
30-09-14, 17:33
ZC, parashikimi im doli. Qka thua ti per tanin? A jan pergjegje a jo per ato sende? :biggrin:Nuk e di, hala nuk ja kam fillu me punu nė prokurori, por nje gjė e di tė sigurt:
ciftin e kėtij vendasit tėnd (po tė punoja unė nė prokurori & gjygjėsi) nuk e kisha largu ne harapistan, e kisha vjerrė nė lisin e parė ma tė afėrt , se me boe e me qu me vjerrė te karragaqi ish kan i lumtur !
Edhe pse ishte thėnė se nė Kosovė, Bashkėsia Islame nuk mbėshtet tė rinjtė qė shkojnė nė Siri, kjo del qė nuk ėshtė e vėrtetė.

Kryeimami i Pejės, Enes Goga gjatė faljes sė xhumasė para tė pranishmėve ka mbajtur njė ligjėratė lidhje me Sirinė.

Ai ka thėnė se Kosova duhet tė mbėshtes Sirinė duke shtuar se edhe Kosova ka vuajtur nga Serbia.

Ai mes tjerash thotė qė edhe tė parėt tanė e kanė lėnė Kosovėn dhe kanė shkuar nė Siri nė tokėn e Allahut pėr tė luftuar.

“ Mė lejoni ju tregoj kur Profeti Muhamed ka folur pėr tokėn e shenjtė tė Sirisė. Ju porositi qė ju t’a mėsyni tokės tė Shamit se ajo ėshtė tokė qė Allahu e ka zgjedhur dhe nė atė tokė jetojnė tė zgjedhurit e Allahut”, ka thėnė kryehamami Goga.
ctrrdGggDGQ#t=65

vjeshta
04-10-14, 21:01
M''fale qe nuk po e shiqoj videon. Po t'besoj ne ato qe i ke shkru. Dhe, ky eshte vendas i shejtanave:

Veq ajo se qka deshta me t'thene me larte eshte se, nuk duhet shume mende me e kuptu diplomacine e politikanve tone.

Dhe,

Qeni, qenin nuk e hane.

Qka me ba, gjithemon ka qene keshtu.

Zero Cool
05-10-14, 09:43
M''fale qe nuk po e shiqoj videon. Po t'besoj ne ato qe i ke shkru. Dhe, ky eshte vendas i shejtanave:

Veq ajo se qka deshta me t'thene me larte eshte se, nuk duhet shume mende me e kuptu diplomacine e politikanve tone.

Dhe,

Qeni, qenin nuk e hane.

Qka me ba, gjithemon ka qene keshtu.

Tybe e nderuara vjeshta, sdi politikė se me pas boe veq pak me ditė pa u boe deputet se kisha lonėn,,, neyse ,,, ngom kėtė qė e bėra me tė trashė, qysh breh spe han qeni qenin ?

Hajt kallxom ti muen qeta radikalat (isisa e boka harama etj.) a jan ka luftojnė kundėr muslimanve apo cka ėshtė puna ?

vjeshta
10-10-14, 21:58
Tybe e nderuara vjeshta, sdi politikė se me pas boe veq pak me ditė pa u boe deputet se kisha lonėn,,, neyse ,,, ngom kėtė qė e bėra me tė trashė, qysh breh spe han qeni qenin ?

Hajt kallxom ti muen qeta radikalat (isisa e boka harama etj.) a jan ka luftojnė kundėr muslimanve apo cka ėshtė puna ?


Kur nuk dahet "gjahu" njejte, hahen hahen.;) :D

Zero Cool
17-10-14, 16:59
Kur nuk dahet "gjahu" njejte, hahen hahen.;) :D


A thue don me ardhe prap papa Francesku ne Ks (Shqiperi) ? :tongue:Arrestohet edhe njė tjetėr imamHani i Elezit, 17.10.2014

Njė tjetėr imam i Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK) ėshtė arrestuar kėtė javė pėr pėrfshirje tė terrorizėm dhe gjuhė tė urrejtjes.

Njė tjetėr imam i Bashkėsisė Islame tė Kosovės (BIK) ėshtė arrestuar kėtė javė pėr pėrfshirje tė terrorizėm dhe gjuhė tė urrejtjes. Burime tė Express bėjnė me dije se ai ėshtė imami R.T. nga Hani i Elezit.

Express ka pritur njė pėrgjigje pėr kėtė rast nga Policia pėr mė shumė se dy ditė, por ata nuk e kanė mohuar lajmin.

Ky imam, siē merr vesh Express ka qen ligjėrues nė OJQ’nė tashmė tė mbyllur, “Parimi” nė Kaēanik, derisa ėshtė imam nė njė fshat nė Han tė Helezit.

Gazeta Express pati raportuar kohė mė parė sė nė kėtė qytet funksionojnė dy OJQme tė vetė-paraqitura si islame, “Rinia Islame Kaēanik” e krijuar nga terroristi Lavdrim Muhaxheri dhe OJQ’ja e regjistruar nė Qeverinė e Kosovės, “Parimi”, e qė tė dyja punonin pėr llogari tė grupeve terroriste nė Siri e Irak.

vjeshta
25-10-14, 17:42
Kete e kane arrestu se kishin pas info qe Turisti po shkojke n'Kaqanik. :tongue:


Ps; ketyre nuk iu dihet as fundi e as fillimi, sa Papes. E kote eshte me u marre me ta ne, si ze i thjeshte. :)

Zero Cool
12-11-14, 18:45
Myftiu Tėrnava u prit nga Papa Franēeskuhttp://knninfo.com/repository/images/terrnava_IMG_7695.JPGVatikan, 12.11.2014

Myftiu i Kosovės, Naim ef. Tėrnava i cili po merr pjesė nė Forumin e tretė tė dialogut ndėrfetar Katoliko -Mysliman, qė po mbahet nė Vatikan, sot paradite sė bashku me pjesėmarrėsit e Forumit, ėshtė pritur nė audiencė nga Papa Francesku.

Papa Fancesku nė fjalėn e tij pėrshėndetėse u shprehu mirėseardhje pėrfaqėsuesve mysliman nė forum, si dhe i falėnderoi ata pėr kontributin qė po japin nė ndėrtimin e paqes, homonisė, bashkėjetesės e tolerancės mes popujve dhe feve. Papa, nė veēanti ēmoi lartė kontributin e prijėsve mysliman qė po japin nė kėtė forum tė pėrbashkėt i cili ka pėr diskutim temėn ,

"Tė punojmė sė bashku pėr tu shėrbyer tė tjerėve".

Myftiu i Kosovės, Naim ef. Tėrnava nė fjalėn e tij falėnderoi Papėn pėr kontributin dhe kujdesin e Papės dhe Vatikanit pėr Kosovėn. Myftiu i potencoi Papės nderin qė i ka bėrė kombit shqiptar me rastin e vizitės sė tij nė Shqipėri. Me kėtė rast Myftiu Tėrnava, Papės i dhuroi Monografinė e xhamive tė shkatėrruara gjatė luftės sė fundit nė Kosovė.http://knninfo.com/repository/images/terrnava_IMG_7696.JPG

Zero Cool
29-11-14, 19:01
Papa lutet nė tempullin e myslimanėve nė Stambollhttp://www.telegrafi.com/fo/bote/papa-lutet-n-euml-tempullin-e-mysliman-euml-ve-n-euml-stamboll-foto_hd.jpg


Papa Franēesku e nisi ditėn e dytė tė qėndrimit nė Turqi, me vizitėn nė Xhaminė Blu nė Stamboll. Nė kėtė objekt tė famshėm kulti nė mbarė botėn, Papa dhe delegacioni qė e shoqėronte u prit nga Myftiu i Stambollit, Rahmi Jaran, kryetari i Bashkisė Fatih Mustafa Demir dhe nga njė delegacion i pėrbėrė prej imamėve tė xhamive.

Papa Franēesku hoqi kėpucėt dhe nė krah tė kryemyftiut turk u lut nė heshtje nė Xhaminė Blu, ashtu sikundėr bėri paraardhėsi i tij, Benedikti XVI nė vitin 2006.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/00---papa-xhamia.jpg


Kreu i Vatikanit mori informacione pėr arkitekturėn e xhamisė, si pėr fenė islame. Vizita e Papa Franēeskut nė Xhaminė Blu ka zgjatur 25 minuta.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/00---papa-xhamia1.jpg


Pas kėsaj vizite, Ati i Shenjtė u ndal nė Muzeun “Aja Sofia”, e cila ndėr shekuj ka shėrbyer si xhami, por mė herėt, nė periudhėn bizantine, ka qenė kishė, me emrin Shėn Sofia. Ajo u shndėrrua mė vonė nė muze. Pastaj, Papa Bergolio mbajti takim me Patriarkun Bartolomeu I, liderin shpirtėror tė mė se 300 milionė ortodoksėve nė botė.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/00---papa-xhamia2.jpg


Njė ditė mė parė, Papa qėndroi nė Ankara, ku u prit nga Presidenti turk Erdogan. Ai bėri thirrje pėr dialog ndėrfetar, pėr tė luftuar fanatizmin dhe fundamentalizmin.


http://www.telegrafi.com/fo/2010/00---papa-xhamia3.jpg


Kjo ėshtė vizita e katėrt e njė pape nė shtetin me shumicė myslimane. Ajo mbahet nė njė kohė kur Turqia ka strehuar tė paktėn 1.6 milion refugjatė kurdė nga Siria