PDA

View Full Version : Kosova pranohet nė UEFA


Zero Cool
03-05-16, 16:38
Kosova pranohet nė UEFA . Ėndrra bėhet realitet.


Vokrri iu kėrkon anėtarėve tė Kongresit tė UEFA-s tė votojnė pro pranimit tė Kosovės.

Kryetari i Federatės sė Kosovės, Fadil Vokrri ka mbajtur njė fjalim para tė pranishmėve nė Kongresin e 40-tė tė UEFA-s.

Ai iu tha tė pranishmėve se ēfarė mesazhi po dėrgojnė te sportistėt e rinj tė Kosovės, nėse nuk e pranojnė Kosovėn nė UEFA. Vokrri ka pėrmendur edhe marrėveshjen Kosovė-Serbi, pėr mos pengim tė kėsaj tė fundit tė pranimit tė sportit kosovar nė arenėn ndėrkombėtare.

“Krejt federata janė pranuar pėrveē futbollit. 60 pėrqind e popullit tonė ėshtė mė e re se 16 vjet. Unė nėnshkrua marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė sipas saj anėtarėsimi i Kosovės nuk pengon. Ju lus qė tė votoni pėr anėtarėsimin tonė pėr shkak tė rinisė sonė”, ka thėnė Vokrri.

Kryetari i FFK-sė iu ka bėrė apel tė pranishmėve qė tė votojnė pro vendimit pėr pranim tė Kosovės, pasi e meriton tė jetė pjesė e saj.

Delegacioni kosovar nuk do tė marrė pjesė nė vazhdimin e kongresit pėr pranimin e Kosovės nė UEFA, kėtė vendim e ka marrė presidenti i UEFA-sė.

Kėtė vendim presidenti i shtėpisė mė tė madhe tė futbollit nė Evropė e ka marrė pas pėrfundimit tė fjalimit tė kryetarit tė FFK-sė, Fadil Vokrri, i cili kėrkoi qė futbolli kosovar, ndėr sportet e vetme tė pa pranuara ndėrkombėtarisht, tė pranohet dhe tė gėzojė tė drejtat e njėjta me shtet fqinje.

Kongresi para pak ēastesh votoi kundėr ndryshimit tė statutit qė parasheh se nė UEFA mund tė pranohen vendet qė janė tė njohura nga Kombet e Bashkuara si shtete tė pavarura.http://www.telegrafi.com/wp-content/uploads/2016/05/vokra.jpg
Karadzic: Kosova nuk i plotėson kushtet pėr pranim nė UEFA

Pas fjalimit te Fadil Vokrrit nė Kongresin e UEFA-sė, i cili kėrkoi qė Kosova tė pranohet nė UEFA, i menjėhershme ka qenė reagimi i kreut te Federatės serbe, Tomislav Karadzic.

Ai thotė se politika ėshtė pėrzierė nė sport dhe unė po e mbrojė futbollin nga politika.

Ai tha se “jam kundėr njė federatė qė nuk i plotėson kushtet pėr pranim nė UEFA”.


http://www.telegrafi.com/wp-content/uploads/2016/05/karad.jpg


Mali i Zi kėrkon pranimin e Kosovės nė UEFA.

Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Malit tė Zi, Dejan Savicevic, ka kėrkuar qė ti mundėsohet Kosovės pranimi nė UEFA.

“Vetėm Serbia nga ish-shtetet e Jugosllavisė ka votuar kundėr pranimit tė Kosovės nė UEFA”, tha Savicevic.
http://www.telegrafi.com/wp-content/uploads/2016/05/pranimi-780x439.jpgIzolimit 25 vjeēar i erdhi fundi nė Budapest. UEFA hap dyert edhe pėr futbollin tonė, i cili pėr shumė vite nuk e gėzonte kėtė tė drejtė.

Kosova ka marr besimin e 28 anėtarėve tė Federatės Evropiane tė Futbollit dhe kundėr saj ishin 24 shtete, gjersa dy abstenuan

Pas kėtij votimi, Kosova bėhet anėtari i 55-tė UEFA-s.http://www.telegrafi.com/wp-content/uploads/2016/05/dukka-1.jpgEmocionuese! Duka: Lejoni fėmijėt e Kosovės tė luajnė futboll

Armand Duka, presidenti i Federatės sė Futbollit tė Shqipėrisė, ka folur rreth pranimit tė Kosovės nė Federatėn Evropiane e Futbollit (UEFA).

Ai i ka kėrkuar UEFA-s qė fėmijėve tė Kosovės ti lejohet tė luajnė futboll, ku ka kujtuar se edhe Shqipėria mund tė humbas lojtar nga ekipi kombėtar.UEFA konfirmon: Kosova anėtare e 55-tė e jona“Ata nuk janė pjesė e Serbisė. Ju po ju mohoni fėmijėve tė Kosovės qė mos tė luani futboll. Edhe ne kemi nė kombėtare futbollistė kosovar, dhe jo vetėm shtete tjera”, tha Armand Duka.

Neni i shtatė thotė se nė UEFA nuk mund tė pranohet asnjė shtet qė nuk ka ulėse nė Organizata e Kombeve tė Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Pėr ndryshime statusore i janė nevojitur 2/3 e votave pėr t’i bėrė kėto ndryshime.

54 anėtarė tė Kongresit kanė marrė pjesė nė kėtė pėr ndryshimin e statutit. 33 vota ishin pro ndryshimit tė statutit, kurse 20 ishin kundėr, kurse 1 abstenim.http://www.telegrafi.com/wp-content/uploads/2016/05/kosovaaa-780x439.jpg