Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Sporti
Emri
Fjalėkalimi
Sporti Futbolli, Formula1, Basketboll, Tenis ....Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-05-16, 16:38   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Thumbs up Kosova pranohet nė UEFA

Kosova pranohet nė UEFA . Ėndrra bėhet realitet.


Vokrri iu kėrkon anėtarėve tė Kongresit tė UEFA-s tė votojnė pro pranimit tė Kosovės.

Kryetari i Federatės sė Kosovės, Fadil Vokrri ka mbajtur njė fjalim para tė pranishmėve nė Kongresin e 40-tė tė UEFA-s.

Ai iu tha tė pranishmėve se ēfarė mesazhi po dėrgojnė te sportistėt e rinj tė Kosovės, nėse nuk e pranojnė Kosovėn nė UEFA. Vokrri ka pėrmendur edhe marrėveshjen Kosovė-Serbi, pėr mos pengim tė kėsaj tė fundit tė pranimit tė sportit kosovar nė arenėn ndėrkombėtare.

“Krejt federata janė pranuar pėrveē futbollit. 60 pėrqind e popullit tonė ėshtė mė e re se 16 vjet. Unė nėnshkrua marrėveshje mes Kosovės dhe Serbisė sipas saj anėtarėsimi i Kosovės nuk pengon. Ju lus qė tė votoni pėr anėtarėsimin tonė pėr shkak tė rinisė sonė”, ka thėnė Vokrri.

Kryetari i FFK-sė iu ka bėrė apel tė pranishmėve qė tė votojnė pro vendimit pėr pranim tė Kosovės, pasi e meriton tė jetė pjesė e saj.

Delegacioni kosovar nuk do tė marrė pjesė nė vazhdimin e kongresit pėr pranimin e Kosovės nė UEFA, kėtė vendim e ka marrė presidenti i UEFA-sė.

Kėtė vendim presidenti i shtėpisė mė tė madhe tė futbollit nė Evropė e ka marrė pas pėrfundimit tė fjalimit tė kryetarit tė FFK-sė, Fadil Vokrri, i cili kėrkoi qė futbolli kosovar, ndėr sportet e vetme tė pa pranuara ndėrkombėtarisht, tė pranohet dhe tė gėzojė tė drejtat e njėjta me shtet fqinje.

Kongresi para pak ēastesh votoi kundėr ndryshimit tė statutit qė parasheh se nė UEFA mund tė pranohen vendet qė janė tė njohura nga Kombet e Bashkuara si shtete tė pavarura.
Karadzic: Kosova nuk i plotėson kushtet pėr pranim nė UEFA

Pas fjalimit te Fadil Vokrrit nė Kongresin e UEFA-sė, i cili kėrkoi qė Kosova tė pranohet nė UEFA, i menjėhershme ka qenė reagimi i kreut te Federatės serbe, Tomislav Karadzic.

Ai thotė se politika ėshtė pėrzierė nė sport dhe unė po e mbrojė futbollin nga politika.

Ai tha se “jam kundėr njė federatė qė nuk i plotėson kushtet pėr pranim nė UEFA”.

Mali i Zi kėrkon pranimin e Kosovės nė UEFA.

Presidenti i Federatės sė Futbollit tė Malit tė Zi, Dejan Savicevic, ka kėrkuar qė ti mundėsohet Kosovės pranimi nė UEFA.

“Vetėm Serbia nga ish-shtetet e Jugosllavisė ka votuar kundėr pranimit tė Kosovės nė UEFA”, tha Savicevic.
Izolimit 25 vjeēar i erdhi fundi nė Budapest. UEFA hap dyert edhe pėr futbollin tonė, i cili pėr shumė vite nuk e gėzonte kėtė tė drejtė.

Kosova ka marr besimin e 28 anėtarėve tė Federatės Evropiane tė Futbollit dhe kundėr saj ishin 24 shtete, gjersa dy abstenuan

Pas kėtij votimi, Kosova bėhet anėtari i 55-tė UEFA-s.Emocionuese! Duka: Lejoni fėmijėt e Kosovės tė luajnė futboll

Armand Duka, presidenti i Federatės sė Futbollit tė Shqipėrisė, ka folur rreth pranimit tė Kosovės nė Federatėn Evropiane e Futbollit (UEFA).

Ai i ka kėrkuar UEFA-s qė fėmijėve tė Kosovės ti lejohet tė luajnė futboll, ku ka kujtuar se edhe Shqipėria mund tė humbas lojtar nga ekipi kombėtar.UEFA konfirmon: Kosova anėtare e 55-tė e jona“Ata nuk janė pjesė e Serbisė. Ju po ju mohoni fėmijėve tė Kosovės qė mos tė luani futboll. Edhe ne kemi nė kombėtare futbollistė kosovar, dhe jo vetėm shtete tjera”, tha Armand Duka.

Neni i shtatė thotė se nė UEFA nuk mund tė pranohet asnjė shtet qė nuk ka ulėse nė Organizata e Kombeve tė Bashkuara, transmeton Telegrafi.

Pėr ndryshime statusore i janė nevojitur 2/3 e votave pėr t’i bėrė kėto ndryshime.

54 anėtarė tė Kongresit kanė marrė pjesė nė kėtė pėr ndryshimin e statutit. 33 vota ishin pro ndryshimit tė statutit, kurse 20 ishin kundėr, kurse 1 abstenim.

__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.