PDA

View Full Version : Shkencėtarėt nga Australia zbulojnė sinjale misterioze nga universi


tron
12-12-18, 13:28
Duke pėrdorur radio-teleskopė, studiuesit australianė zbuluan valė tė fuqishme tė njohura si “shpėrthim radioje”.

Sinjalet pothuajse janė dyfishuar dhe pėrfaqėsojnė shpėrthimin mė tė shpejtė tė zbuluar ndonjėherė, shkruan revista Nature.

Megjithėse nė vitin 2007 ishin vėrejtur valė tė forta – “shpėrthime tė shpejta radioje”- shkencėtarėt kanė vėnė nė dukje kėtė herė se numri i tyre tani ėshtė dy herė mė i madh.

“Duke pėrdorur teknologjinė e re kemi provuar se radio shpėrthimet e shpejta vijnė nga ana tjetėr e universit, dhe jo nga vetė galaktika jonė”, shpjegoi Ryan Shannon, njė profesor nė Universitetin e Teknologjisė Swiburne, i cili udhėhoqi hulumtimin.

“Ne kemi regjistruar 20 shpėrthime me shpejtėsi tė lartė nė njė vit, pothuajse dyfishi i numrit tė regjistruar nė mbarė botėn nė vitin 2007”, shtoi ai.

Shkarkimet e shpejta tė radios janė tė zakonshme, por konsiderohen si njė nga mė tė natyrshmet nė univers.

Ndriēimet e energjive tė jashtėzakonshme udhėtojnė me miliarda vjet dhe janė ekuivalente me sasinė qė prodhon Dielli pėr 80 vjet.

Ato zgjasin pėr pak ēaste dhe vijnė nga njė burim i panjohur, dhe ėshtė shumė vėshtirė t’i kapėsh.

Kur bėhet fjalė pėr shfaqjen dhe transmetimin, shkencėtarėt e Harvardit besojnė se mund tė jetė njė rrjedhje nga transmetuesit e mėdhenj nga anijet kozmike.

Nga ana tjetėr, disa ekspertė sugjerojnė se ato emetohen nga qeniet inteligjente. Midis shumė teorive, hulumtuesit thonė se mund tė bėhet fjalė pėr vrima tė zeza ose yje tė dendura, tė cilat janė ndeshur mes vete.