PDA

View Full Version : Vėrtetohet shkencėrisht: Njerėzit po hanė plastikė


tron
12-12-18, 21:25
Plastika po kontaminon trupat tanė, konfirmojnė shkencėtarėt pėr herė tė parė. Grimca tė vogla plastike janė gjetur te ēdo pjesėmarrės, nė njė eksperiment qė synonte tė vlerėsonte sesa plastikė hamė dhe pimė ne ēdo ditė.

Studimet deri tani janė fokusuar mė shumė nė natyrė, por studimi i ri tregon se edhe njerėzit po konsumojnė plastikė.

Konsumimi i peshkut apo i ujit nga shishet plastike mendohet tė jenė ndėr burimet kryesore tė plastikės nė trupin e njeriut.

Sipas shkencėtarėve, plastika mund tė pėrfundojė nė trupi e njeriut nga konsumimi.

Aktivistėt thonė se ėshtė bėrė e pashmangshme qė njeriu tė konsumojė, pijė apo thith plastikė – me pasoja potenciale tė dėmshme. Kėtu pėrfshihen rreziku nga infeksionet bakteriale, futja e kimikateve tė dėmshme nė trup, irritimi i veshjes sė brendshme tė zorrės, dhe ndikimi nė sistemin imunitar.

Ėshtė zbuluar se kimikatet e pėrdorura nė prodhimet e plastikės prekin zhvillimin e organeve seksuale te kafshėt dhe peshqit. Druhet se plastika mund tė mbajė edhe kimikate toksike, si pėr shembull metale helmuese, apo hormone qė ndėrhyjnė me zhvillimin normal seksual drejtpėrdrejt nė trupin tonė.