PDA

View Full Version : Prania e telefonit kur jeni nė gjumė ėshtė e dėmshme


tron
12-12-18, 21:25
Studime tė shumta janė kryer pėr tė treguar se sa i rrezikshėm ėshtė celulari pėr shėndetin e njeriut. Edhe pse e dimė kėtė, vazhdojmė ta mbajmė telefonin nė ēdo moment tė ditės pas vetes, madje edhe gjatė natės duke e vendosur poshtė jastėkut ose shumė pranė kokės.

Por mbajtja e telefonit afėr gjatė kohės qė jemi nė gjumė ėshtė shumė e rrezikshme.
Njė studim i bėrė nga Departamenti i Shėndetėsisė nė Kaliforni tregon se disa prej shqetėsimeve shėndetėsore lidhen me pėrdorimin e celularit, duke filluar nga problemet me shėndetin mendor dhe riprodhues, deri nė rritjen e rrezikut pėr zhvillim tė kancerit.

Ekspertėt kėshillojnė qė tė paktėn tė largoni telefonat gjatė natės kur jeni nė gjumė sepse, edhe pse ju nuk jeni duke i pėrdorur celularėt, emetojnė energji tė radio frekuencave kur dėrgojnė apo marrin sinjale nga stacionet bazė tė telefonisė celulare.

Fėmijėt janė mė tė riskuar ndaj energjisė sė valėve elektromagnetike, duke qenė se mund tė depėrtojė mė lehtė tek truri i fėmijėve se sa tė rriturit.