PDA

View Full Version : Virusi qė vjen nga lashtėsia, gjendet nė ADN-nė e njerėzve


tron
13-12-18, 11:11
https://dardaniaweb.de/images/lajmet/2018-10/1aacaa7ffc.jpg
Njė retrovirus i lashtė qė i prek njerėzit modern mund tė shpjegojė pse njerėzit vuajnė nga varėsia, thonė shkencėtarėt.

Studiuesit studiuan pėrdoruesit e drogės nė dy qytete dhe zbuluan se ata kishin deri nė tre herė mė shumė gjasa se popullata e pėrgjithshme, qe tė kishin mbetje tė virusit HK2 brenda njė gjeni tė veēantė nė ADN-nė e tyre.

Virusi daton tė paktėn qė nė periudhėn e Neandertalit dhe ėshtė i pranishėm nė gjenin RASGRF2 – tė cilin njė studiues e quajti “gjen i kėnaqėsisė”, sepse rrit aktivitetin e dopaminės nė tru, ne 5% deri 10% tė njerėzve. Shkencėtarėt thonė se pikėrisht ky kontigjent njerėzish ėshtė mė i prirur rreth sjelljeve problematike.

Ekipi, nga universitetet e Oksfordit dhe Athinės, zbuloi virusin nė 34% tė pėrdoruesve tė drogės tė testuar nė Glasgow, Skoci, nė krahasim me 9.5% tė popullatės lokale dhe nė 14% tė pacientėve grekė, krahasuar me 6% popullatės. Retroviruset janė viruse qė kanė aftėsinė pėr tė injektuar ADN-nė e tyre nė gjenomin e pritėsit.

Kjo ėshtė hera e tretė qė ata kanė qenė tė lidhur fort me njė efekt tė dėmshėm tek njerėzit, pas zbulimeve tė virusit tė imunitetit tė njeriut (HIV) dhe virusit human T-limfotropik.

HK2 ėshtė prezent nė tė gjithė njerėzit, por shfaqet nė gjenin RASGRF2 deri nė njė nė 10 njerėz. Studimi sugjeron qė kėta njerėz “mund tė jenė tė prirur ndaj ēdo lloj sjelljeje problematike, madje edhe tė dobishme nė njėfarė kuptimi”, tha Gkikas Magiorkinis i Universitetit tė Athinės pėr CNN.