Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-07-11, 03:32   #16
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Jo,ka vetem mllefosje te grupeve te vogela dhe disa opinione apo veshtrime individuale qe paraqiten si fanatik religjioz.
Populli nuk lejone perqarjen arsyeshmeria mbizotron mbi te keqen.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-07-11, 07:59   #17
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki Shiko postimin
Jo,ka vetem mllefosje te grupeve te vogela dhe disa opinione apo veshtrime individuale qe paraqiten si fanatik religjioz.
Populli nuk lejone perqarjen arsyeshmeria mbizotron mbi te keqen.
Jan gazetat ato qe i paraqesin si "fanatik religjioz". Bile jan te gatsheme dhe te shpifin lajme, per ta vetedijsuar popullin qe, lereni Islamin ! Me kjart se kaq s'ka !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 10:18   #18
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Po, eshte duke u kanos shum rrezik i madh nga ekstremizmi fetar qetu ne Dardani e neper faqe te tjera shqiptare...
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 11:03   #19
taraku-1
Banned
 
Anėtarėsuar: 20-06-11
Postime: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha Shiko postimin
Po, eshte duke u kanos shum rrezik i madh nga ekstremizmi fetar qetu ne Dardani e neper faqe te tjera shqiptare...
Po t'kam thene,sepse ti i lejon phanten,artistin,sherrin dhe do brithyem me vjell helem per islamin perndryshe krejt qet eshte... sa i perket dardanis.


Ka kendellje te muslimanve ne mbar boten..., dhe keshtu me ose pa dashjen e kumunistave tone ne qeveri qe ende kan nostalgji per kumunizmin dhe ateizmin... po e perfshin edhe vendin tone kendellja e muslimanve dhe islamit ne pergjithsi....,kjo vrehet prej airoplani...


pushteti ne Kosove mundohet ne qdo menyre ta minimizoj kendelljen e islamit dhe ngritjen e krishterizmit me trysnin e vatikanit jo veq tash por vatikani ka diku 20 vite qe i ka futur ne pozita kyqe njerzit prokrishter dhe mundohet ta luftoj islamin permes pushtetit qe i ka vendos n krye dhe e don qysh thoshte Blerimi ne debatin me hoxh shefqetin ... nje islam minimal ne Kosove, ndersa Hoxh shefqeti ja dha hakun atij dhe pisave te llojit te tij...(blerimit) kshillyar i thaqit...
taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 11:45   #20
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 15:51   #21
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Kosova eshte n'rrezik prej t'pafeve (pabesimtarve) dhe hipokritve, se jo ata qe kane fe, besim n'Zotin, (qofshin mysliman apo katolik, te sinqert) nuk jane t'rrezikshem...perveē qe jane t'perpikt ne obligime ndaj krijuesit asnje "rrezik" tjeter nuk vjen prej tyre...
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 16:20   #22
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Dallandyshja_718 Shiko postimin
Kosova eshte n'rrezik prej t'pafeve (pabesimtarve) dhe hipokritve, se jo ata qe kane fe, besim n'Zotin, (qofshin mysliman apo katolik, te sinqert) nuk jane t'rrezikshem...perveē qe jane t'perpikt ne obligime ndaj krijuesit asnje "rrezik" tjeter nuk vjen prej tyre...
E nderuara Dallandyshja_718,


lexoje pak se nė ēka beson ky valii. Beson nė prralla tė rrezikshme tė cilat tė shtyjnė tė vrasėsh se nė fund mjafton me qenė afėr njė vendi tė "shenjtė" dhe tė gjitha tė falen!!!!!!


A beson edhe ti nė kėso prrallash terroriste?????


Lexoje nė vijim
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii
Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin)..
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 16:43   #23
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
E nderuara Dallandyshja_718,


lexoje pak se nė ēka beson ky valii. Beson nė prralla tė rrezikshme tė cilat tė shtyjnė tė vrasėsh se nė fund mjafton me qenė afėr njė vendi tė "shenjtė" dhe tė gjitha tė falen!!!!!!


A beson edhe ti nė kėso prrallash terroriste?????


Lexoje nė vijim

.
Ja qė un besoj siē ka then Ebu Bekri r.a., "Besoj edhe ne gjėra qė jan me tė ēuditshme se kjo, siē eshte Xhenneti dhe Xhehnnemi" ! Fakti qe je injorant i fes, nuk te jep askush te drejt ti gjykosh si tekste "terroriste" ! Ky hadith eshte i njohur dhe nuk ben thirrje per vrasje, por per nje angazhim drejt pendimit, gje qe sikur ti te ishe ne vend te keti ateisti i cili s'besonte por u pendua, me siguri qe kishe vazhduar vrasjen e 101-shit, -2yshit, 3, -99-tes para se te kishte vra ndokush tjeter !

Islami ka ndaluar rreptesisht vrasjen, po sic te thash, injorant sic je, kete nuk e din !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 16:56   #24
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Ja qė un besoj siē ka then Ebu Bekri r.a., "Besoj edhe ne gjėra qė jan me tė ēuditshme se kjo, siē eshte Xhenneti dhe Xhehnnemi" ! Fakti qe je injorant i fes, nuk te jep askush te drejt ti gjykosh si tekste "terroriste" ! Ky hadith eshte i njohur dhe nuk ben thirrje per vrasje, por per nje angazhim drejt pendimit, gje qe sikur ti te ishe ne vend te keti ateisti i cili s'besonte por u pendua, me siguri qe kishe vazhduar vrasjen e 101-shit, -2yshit, 3, -99-tes para se te kishte vra ndokush tjeter !

Islami ka ndaluar rreptesisht vrasjen, po sic te thash, injorant sic je, kete nuk e din !A je shkue ti deri nė njėqind????

Hiq mos ke gajle se sipas atij qė po i besojshe, jo vetėm 100 po vazhdo deri pak para se me vdekė, atėherė afrohu dikund afėr njė xhamie dhe sipas teje, valit, Ebu Bekrit nė mbėshtetje keni edhe jadoren tė gjithve tė llojit tė juaj, po ua falka Zoti tė gjitha mėkatet.

Pse po ua falka, vetėm se jeni penduar!!!!!
Qysh quhet njė njeri qė mbyt?

Vrasės.

Qysh quhet njė njeri qė mbyt nė masė?

Terrorist.

Po e pres edhe pėrgjigjen e Dallandyshes


.

.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 17:21   #25
Kercovari
 
Anėtarėsuar: 20-09-04
Vendndodhja: Zuerich/ch
Postime: 15,792
Kercovari e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Kercovari
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Bota,po edhe trojet shqiptare jane ne rrezik nga ato qe mendojne dhe besojne se njeriu ka krijuar boten,jo nga ato qe besojne ne krijuesin e vertet..Zotin!
Gjithmon gabimtari justifikon veten duke akuzuar tjetrin,dhe gjithmon ai i pafajshmi eshte viktime i te fajshmeve,dhe me ne fund i jepet e drejta te deshmoje ne pafajsine edhe pse gjithmon kur jan hargjuar mjetet paqsore.
Demagogjia eshte genjeshter e kulluar dhe gjithmon ecen krah perkrah me fillozifine fetare,po kur pakices i jepet haku qe nuk e meriton e shumices i mohohet edhe ajo qe e ka merituar,tolernca fetare bie ne vale te turbullta,dhe perderisa nuk eshte be vone te bejme ate qe duhet bere e jo te lejojme qe kelushi ujk te leh pas kingjave.
__________________
Diellin,vetėm tė marrėt mundohen
tė mbulojn me shoshė....
Kercovari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 17:43   #26
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Artisti Shiko postimin
E nderuara Dallandyshja_718,


lexoje pak se nė ēka beson ky valii. Beson nė prralla tė rrezikshme tė cilat tė shtyjnė tė vrasėsh se nė fund mjafton me qenė afėr njė vendi tė "shenjtė" dhe tė gjitha tė falen!!!!!!


A beson edhe ti nė kėso prrallash terroriste?????


Lexoje nė vijim

Nuk ka nevoj askush te humbe kohen ( e as Dallendyshja e nderuar) ti pergjigjet(perkundrazi i bej thirrje ne bojkote te diskutimeve te tilla) dikujt qe besimin e tij/saj i'a quan perrallash terroriste (apo si njeri para ca ditesh e quante :mbeturin , e tjetri e aprovojke postimin e tij dhe ne fund me thoshte "ku s'u pajtove me mu qe e prisha imazhin tek ti").

Krejt kjo forme e reagimit tend (por edhe ca tjereve ketu) u bejne ju individ potencial qe qojne ne shturjen e tolerances nderfetare.


Toleranca nderfetare qe kerkohet tek neve nga ca eshte:
Te jesh ne gjendje te Fyesh besimin e tyre - Ndersa Ata maximumi qe mund te bejne eshte te qeshin dhe duartrokasin.


Kete sdo e gjesh asnjehere me ne jeten reale ne prezence te ndoj besimtari, perveq ne ndoj forume te tille si dardania.de.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga hasanmehmeti : 07-07-11 nė 17:44
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 19:00   #27
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti Shiko postimin
Nuk ka nevoj askush te humbe kohen ( e as Dallendyshja e nderuar) ti pergjigjet(perkundrazi i bej thirrje ne bojkote te diskutimeve te tilla) dikujt qe besimin e tij/saj i'a quan perrallash terroriste (apo si njeri para ca ditesh e quante :mbeturin , e tjetri e aprovojke postimin e tij dhe ne fund me thoshte "ku s'u pajtove me mu qe e prisha imazhin tek ti").

Krejt kjo forme e reagimit tend (por edhe ca tjereve ketu) u bejne ju individ potencial qe qojne ne shturjen e tolerances nderfetare.


Toleranca nderfetare qe kerkohet tek neve nga ca eshte:
Te jesh ne gjendje te Fyesh besimin e tyre - Ndersa Ata maximumi qe mund te bejne eshte te qeshin dhe duartrokasin.


Kete sdo e gjesh asnjehere me ne jeten reale ne prezence te ndoj besimtari, perveq ne ndoj forume te tille si dardania.de.
Selamalejkum Hasan bej ,
Qysh nė momentin kur njeriu fillon tė flasė pėr fenė e vet me tjetrin , pėrfundon toleranca ndėrfetare ! Prandaj janė disa gjėra qė s kanė nevojė fare tė diskutohen , as kėtu ,por as nė realitet .Problemet me tė cilat pėrballohet njerzimi sot nė Kosovė nuk zgjidhen duke piskatė ,se unė jamė ma mysliman se Guri ,apo Lojėtari apo prindėrit tanė .Sepse kėto piskama krijojnė probleme paralele tė panevojshme .Humbje kohe ,ēarje koke dhe krijim tė njė realiteti krejtsisht tė ri ,njė jotolerancė ndėrmyslimane nė mes atyre qė fenė e vet e mbajnė pėr veti dhe nuk fryhen e piskasin tanė ditėn jemi mysliman dhe atyre qė mjekrra nuk ju mungon si shenjė por tė paktėn duhet edhe me shkumue gjatė reklamės [publicitetit] .
__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 19:06   #28
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti Shiko postimin
Nuk ka nevoj askush te humbe kohen ( e as Dallendyshja e nderuar) ti pergjigjet(perkundrazi i bej thirrje ne bojkote te diskutimeve te tilla) dikujt qe besimin e tij/saj i'a quan perrallash terroriste (apo si njeri para ca ditesh e quante :mbeturin , e tjetri e aprovojke postimin e tij dhe ne fund me thoshte "ku s'u pajtove me mu qe e prisha imazhin tek ti").

Krejt kjo forme e reagimit tend (por edhe ca tjereve ketu) u bejne ju individ potencial qe qojne ne shturjen e tolerances nderfetare.


Toleranca nderfetare qe kerkohet tek neve nga ca eshte:
Te jesh ne gjendje te Fyesh besimin e tyre - Ndersa Ata maximumi qe mund te bejne eshte te qeshin dhe duartrokasin.


Kete sdo e gjesh asnjehere me ne jeten reale ne prezence te ndoj besimtari, perveq ne ndoj forume te tille si dardania.de.
Zero Tolerancė pėr Terrorista.


Ju mund ti bojkotoni si tė doni bisedat, nuk na nevojiten as bisedat e juaja e as ju nėse besoni nė kėtė thirrje terroriste.

Sa i pėrket Dallandyshes, ajo ėshtė nė Staf tė Dardanis, nėse Udhėheqja e Dardanis lejon njė gjė tė tillė qė njė Moderatore e cila beson nė rituale terroriste tė bėjė pjesė aty, atėherė edhe Dardania paska kapitulluar.

Nėqoftėse Dallandyshja juve ju shėrben, vaj halli pėr Dardanin!!!

Ftoj Udhėheqėsin e Dardanis tė rishiqon kėtė rast!!!!!


.
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Artisti : 07-07-11 nė 19:09
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 19:13   #29
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Po!

Rinia Shqiptare eshte e rrezikuar nga dhjetara organizata ekstremiste fetare, qe vijne nga sekte e nensekte te ndryshme fetare muslimane, e po ashtu organizata ekstremiste protestane, katolike, evangjeliste, deshmitareve te jehovait, e deshmitare te dreqit te mallkum, qe bajne punen e dreqit ne Kosove. Po ashtu edhe organizata te ndryshme te huaja jo-qeveritare rrezikojne Rinine Shqiptare.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-07-11, 19:48   #30
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A po kanoset rreziku i ekstremizmit fetar nė Kosovė?

Sa me shume qe do te ket fukarallak aq me shume do te ket rrezik nga ekstremizmi fetar qofshin ato musliman apo katolik.


__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:14.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.