Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-09-03, 18:53   #1
njona
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 5
njona e ka pezulluar reputacionin
Gabim Jetė apo imagjinatė

jete apo imagjinate

Te gjithe themi se jetojme,

por cfare eshte jeta?

Shume njerez(ketu perfshihem dhe une),mendojne se cdo veprim qe bejme eshte thjesht pjelle e imagjinates,

Po imagjinata cfare eshte atehere?

kush ka lindur ne fillim jeta apo imagjinata per te jetuar?


njona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 01-10-03, 11:31   #2
kqyrim_qysh_del_fundi
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: diku garant po e ku le te jet secret
Postime: 4
kqyrim_qysh_del_fundi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

urime per temen njona dhe sipas mendimit tim pergjigjen mundem me thon qe me spari ka lind imagjinata e masndena jeta..... qaq sa di po e threm sjam me teper e sigurt sa i perket pyetjes se parashtruar ne vazhdim....... .
__________________
sosht me rendesi bon edhe pa to
kqyrim_qysh_del_fundi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-10-03, 22:43   #3
TONINO
Banned
 
Avatari i TONINO
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: Suisse
Postime: 277
TONINO i dashurTONINO i dashurTONINO i dashur
Gabim kakaaaaaaa

Pershendetje si jeni tė gjith.NJONA smos meja zgjat ma shum, si mos tė ishte jeta si pas teje si ka mundesi njeriu tė imagjonin?

__________________________________________________ ___________

Geto_21
TONINO Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-03, 02:15   #4
London-Tironc
 
Anėtarėsuar: 13-11-03
Vendndodhja: London,UK
Postime: 9
London-Tironc e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek London-Tironc Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek London-Tironc
Gabim Re: jete apo imagjinate

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga njona
jete apo imagjinate

Te gjithe themi se jetojme,

por cfare eshte jeta?

Shume njerez(ketu perfshihem dhe une),mendojne se cdo veprim qe bejme eshte thjesht pjelle e imagjinates,

Po imagjinata cfare eshte atehere?

kush ka lindur ne fillim jeta apo imagjinata per te jetuar?


Imagjinata eshte faktor i jetes.eshte prodhim i saj.Gjithkush desheron nje jete me te mire,prandaj edhe imagjinata lindi ne funksion te kesaj deshire.Por pyetja ime do te ishte:-Duhet imagjinata ti tejkaloje motivet e vertetat te jetes?
__________________
30 ditet e ramazonit,as kom honger e as kom pi,kur te vij dita e bajromit,do ta pi nje got raki,,,
London-Tironc Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-11-03, 21:54   #5
muslim
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Vendndodhja: London
Postime: 13
muslim e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek muslim
Gabim

tung London-Tironcper Ramazan qe ske agjeru ,apo ke agjeru,festa e Bajramit eshte per muslimanet.E sa i perket rakijes ,muslimanet nuk pine raki.... te lutem mos u perzi me ramazan dhe raki. nuk te takon me fol dicka cka nuk dine....por nese don me U udhezu kerko!........te drejten dhe te vertetenbere jeten tende sa me te lumtur
muslim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-03, 21:19   #6
python
 
Anėtarėsuar: 22-11-03
Vendndodhja: nga llapi une jam
Postime: 111
python e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek python
Gabim

NJONA ahhaha :D ti pergjigjem pyetjes tende me se lehti eshte qe te sugjeroj ta shikosh MATRIX TRILOGY por ende nuk jan dal te tri-at pra prit edhe disa muaj edhe tani to ta kesh pergjigjen tende.tung
python Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-11-03, 21:50   #7
python
 
Anėtarėsuar: 22-11-03
Vendndodhja: nga llapi une jam
Postime: 111
python e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek python
Gabim

njona une hulumtova pak edhe kam edhe disa sugjerime pra ndegjo albumin e IRON MAIDEN (brave new wrold) pra 3 keng kan te bej me cka kerkon ti e para eshte brave new wrold a dyta dream of mirrors blood brothers
python Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-12-03, 19:16   #8
mirolf
 
Anėtarėsuar: 17-12-03
Vendndodhja: angli
Postime: 9
mirolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek mirolf
Gabim

si te imagjinosh kur je pa jete.

pra se pari ka lind jeta dhe pastaj imagjinata.disa inagjianta mund ti kthejme ne realitet.

dhe vetem puna dhe dituria e kthen imagjinaten ne realitet.

por mos imagjino shume sikur psh te jesh SUPERMAN.por imagjion si te besh nje jete te lumtur dhe normale dhe te jetosh ne

nje ambient ku jetone njerezit e paqes,dhe po ashtu te krijosh familje.gjitmon imagjino positiv e jo negative.urime viti i ri dhe paqi shendet dhe qofshi te lumtur gjithe jeten.
__________________
une jam ai qe jam
mirolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-02-04, 09:47   #9
nezi
 
Anėtarėsuar: 29-12-03
Postime: 115
nezi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

"JETA ESHTE NJE ENDERR E PERKOHSHME" _ Por un them eshte LIGJ per te jetuar , dhe besuar. Mos besoni ne gjera qe ju shkaktojne dem e dhembje. Besoni se autosugjestioni eshte ne gjendje te ju frymezoje, e te ju jap force,si dhe te ju coje ka nje ardhmeri me e mire...
nezi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-04, 16:55   #10
qika_pr
 
Anėtarėsuar: 16-05-04
Vendndodhja: Prishtina
Postime: 343
qika_pr e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Imagjinata apo jeta
e para eshte jeta eshte e pa kuptim pa imagjinat
Nese njeriu nuk kishte pas imagjinat ne tani kishim qen duke kedhend dru a qur e jo ne internet,
Jeta mundesoj imagjinaten e imagjinaten mundeson jeten me te mir
kaq
__________________
Nese nuk deshironi kete jete nuk jeni te detyruar ta jetoni
qika_pr Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-08-04, 17:16   #11
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje.IMAGJINATA eshte BURIMI I ENERGJIONIT te NJERIUT PER JETEN.NJeriu pa imagjinate eshte si tunelli pa drite....
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 20:18   #12
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: jete apo imagjinate

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga njona
jete apo imagjinate

Te gjithe themi se jetojme,

por cfare eshte jeta?

Shume njerez(ketu perfshihem dhe une),mendojne se cdo veprim qe bejme eshte thjesht pjelle e imagjinates,

Po imagjinata cfare eshte atehere?

kush ka lindur ne fillim jeta apo imagjinata per te jetuar?
Thelle paske hy cike bre!

Thirre Sokratin, se ai te pergjigjet!
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-05, 17:27   #13
artani_style
 
Anėtarėsuar: 07-04-05
Postime: 23
artani_style e ka pezulluar reputacionin
Gabim

zoti kur na ka fal neve na ka fal pa imagjinata na e zbulum ate edhe shum sene tjera si armet nucleare ato si ka kriju zoti por njeri pra na kena kriju shum sene edhe vet ashtu edhe imagjinaten por imagjinaten duhet me shfyrtezu duhet me dit qysh
artani_style Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-04-05, 16:02   #14
Makaveli
 
Avatari i Makaveli
 
Anėtarėsuar: 14-04-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 96
Makaveli e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me pare eshte krijuar imagjinata apo jeta?Tem e qelluar kjo
Sipas mendimit tim ambienti,njeriu,jeta pastaj vijojn gje sende tjera siq jan imagjinata ..ejt..Relativisht njeriut i duhet jetė per te krijuar ambientin duke zhvilluar jeten e tij dhe sipas imagjinates njeriu planifikon menyren e raealizimit te nje qellimi ne jetė por sukseset varren krejt nga pėrgatitjet e atij individi apo menyra se si e planifikon .
Nga kjo rrjedh qe fillimisht eshte njeriu pastaj vion imagjinata dhe per tu plasuar ne koridoret e e pa prekshme te jetes,personazhi anėtarėsohet thellė ne menyren e imagjinates per te krijuar diqka qe ndonjeher nuk ka mundur te mbijetoj...
Ky ishte mendimi im ..!
__________________
Njerėzit qė kafshojnė dorėn e atij qė i ushqen zakonisht lėpijnė kėpucėt e atyre qė i godasin.
Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-04-05, 14:59   #15
Fleta
 
Anėtarėsuar: 11-04-05
Vendndodhja: Ne natyre
Postime: 1,014
Fleta e ka pezulluar reputacionin
Gabim

- Pershendetje-


- Me pelqeu mendimi i Turistit( i cmoj larte shrimet e tij)ku shkrou se NJERIU PA IMAGJINATE ESHTE SI TUNELI PA DRITE,kjo eshte me se e vertete.
Imagjinata eshte ajo e cila e ben te ndryshem secilin prej nesh.
Ajo eshte produkt i deshires dhe vullnetit.........
Pa imagjinate mendoj se nuk ja asgje...


PS: per deri sa i shkrova keto 2-3 fjale mu kujtua kenga e John Lenon :arrow: IMAGINE


Fleta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:11.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.