Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diskutime Shoqėrore
Emri
Fjalėkalimi
Diskutime Shoqėrore Gjithēka dhe asgjė, ēdo problem e hall virtual.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-09-03, 12:04   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Varferia nė shoqerinė tonė shqiptare

Duke pas parasysh origjinen tonė tė lashtė, dhe ate duke filluar qe nga Ilirėt e tutje, populli shqiptar ishte nji popull i cili perjetoi luftėra, okupime e pushtime tė ndryshme, atėherė mund tė themi lirisht se ky ėshtė nji nder faktorėt kyq qė ka ndikuar nė gjendjen e zhvillimit tė ekonomisė dhe kushteve e standardit tė pėrgjithshem tė vendit tone.Njerėzit nė terė rruzullin toksor sipas ligjit tė natyrės apo tė Zotit ndahen nė tė pasur dhe tė varfėr. Prandaj nji gja e tillė ėshtė prezente edhe tek ne nė Kosovė.Sipas konstatimit tė Bankės Botėrore nė bazė tė nji ankete hulumtuese nė vitin 2000 rezulton se Kosova ėshtė vendi mė i varfėr nė Evropė, prognozė e ngjashme ėshtė edhe me Shqiperinė. Sipas kėsaj ankete 50% e popullsisė sė Kosovės jetojnė nė varfėri, ndėrsa nga ky numer 12% jetojnė nė varfėri tė skajshme, pra kjo d. m. th se janė nė prag tė luftės pėr egzistencė qka len tė kuptojmė se nuk kanė mjaft tė ardhura materiale as pėr tė permbushur nevojat e tyre per ushqim elementar, apo thėnė thjesht, lufta si me siguru nji thes mill, sepse pėr ėmbėlsira e artikuj qė mund tė thuhet se janė luks mos tė flasim.Ndėrsa grupi tjetėr prej 38% nuk kanė tė ardhura pėr tė shpenzuar pėr gjera tjera pos atyre elementare pra ushqimi dhe rryma e sherbimet komunale.Pra ne si Popull kemi kaluar situata dhe kohė shum tė vėshtira.Nji nder faktorėt qė ndikojnė nė standardin e ulėt dhe nė shkallėn e lartė tė varfėrisė nė Kosovė ėshtė edhe numri i madh i tė papunėve, pronėsia e vogėl mbi tokėn dhe mekanizmi i dobėt qė kanė familjet fshatare pėr punimin e saj, apo dendėsia e madhe e popullsisė, infrastruktura e dėmtuar etj.Zbutjen e varfėrisė e ban mergata shqiptare, tė cilėt me punen e tyre tė palodhshme dergojnė ndihma nė tė holla familjarevė tė cilėt janė tė papunė dhe pa kurrfar burimesh tė tė ardhurave materiale.Varferia ėshtė ajo qė e detyroi shqiptarin punėtor apo intelektual, tė marė rrugen e mergimit, tė ndjejė mundimin fizik e shpirtėror, tė ndjejė mungesėn e komunikimit me njerėzit e afėrm dhe mungesėn e atdheut, mungesėn e gjuhės sė nėnės etj. Vetėm pėr t’iu shmangur skamjes e varfėrisė, ku kemi raste qė bashkatdhetarėve tanė i ka lind femija dhe ėshtė bėrė 10 vjeq dhe nuk e ka parė babain e vet, e anasjelltas.Emigrimi i popullsisė shqiptare pėr fat tė keq ka vazhduar me shekuj dhe nuk ka tė ndalur as ditet e sotme. Me miloiona shqiptarė janė shkapėrderdhė nepėr botė dhe pjesa dermuese e tyre e kanė humbur identitetin kombėtar, apo janė asimiluar.Varferia ėshtė njė fenomen shumdimensional me pasoja tė dėmshme dhe tė palakmueshme pėr individėt tė cilėt gjinden nė nji situatė tė tillė.Tė ardhurat e ulta apo minimale tė njė familje tė varfėr ndikojnė drejtpėrsedrejti nė emancipimin e familjes si bie fjala nė edukimin dhe arsimin e fėmijėve.Ftoj bashkbiseduesit qė tė plotėsojnė ato qka unė nuk i kam cekur.


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-10-03, 09:18   #2
Mbretėresha
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė fron
Postime: 32
Mbretėresha e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ju pershendes zoteri.Me duket se te gjitha i paske perfshire dhe nuk paskeni lene vend per plotesime.Ju lumte.
__________________
If all the water of the oceans became ink,it will not be enough to write the Greatness of Allah.
Mbretėresha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-10-03, 23:00   #3
jehona
 
Anėtarėsuar: 02-10-03
Postime: 224
jehona e ka pezulluar reputacionin
Gabim

ju pershendes Dilaver, jam plotesisht ne mirkuptim me juve sa i perket ketyre problemeve qe i ceke ti, po mua po me duket qe diqka po mungon ketu: qka mendon ti per korruptionin qe po sillet ne Kosove dhe a ka ky diqka te bej me varferise ne Kosove?
jehona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-03, 01:37   #4
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Po e nderuara Jehona, ėshtė e vertetė e pakontestueshme se korrupcioni sikurse edhe varfėria ka prekur poret e shoqerisė shqiptare, por unė mendoj se ka edhe faktor tjerė, dhe jam i mendimit qe secila meriton tė hapet temė e veqantė.

Prandaj propozoj qė per korrupcionin tė hapet temė e veqantė dhe aty tė debatojmė per tė.

Gjithashtu lirisht mund tė them se korrupcioni ėshtė i lidhur ngushtė me varferinė dhe njė nder shkaktarėt kryesor tė saj.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-03, 23:49   #5
jehona
 
Anėtarėsuar: 02-10-03
Postime: 224
jehona e ka pezulluar reputacionin
Gabim

dilaver te pershendes, une korruptionin e ceka veq qe e kishe hap ti temen per varferi ne kosove, dhe qe mendoj se sa kohe te ket korruption ne kosove do te ket poashtu varferie. po nejse ndoshta duhet te hapet nje teme e veqante.
jehona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-03, 14:07   #6
LIBERO_78
 
Anėtarėsuar: 07-10-03
Vendndodhja: EDHE PAK NE PR.
Postime: 99
LIBERO_78 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek LIBERO_78 Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek LIBERO_78 Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek LIBERO_78
Gabim

:arrow: Z.DILAVER PERSHENDETJE SERIOZE PER TY .......VETEM NJE ARSYE PO DU ME PERMEND SE KOSOVARET NUK DUAN QE TE PUNOJNE PO MENDOJNE SE VETEM ME GRUSHTA DUHET QE TE MARRIN PARE E NUK E DIN QE CDO FILLIM ESHTE I VESHTIRE DHE DUHET PUNUAR SHUME PER TE FITUAR PAK E PASTAJ PASTAJ...........KURSE SA I PERKET KORRUPCIONIT JANE ORG. KOMPETENTE QE MERREN ME KETE ..JANE POLITIKA E FINANCAVE DHE E BUXHETIT QFAREDO LLOJIT QOFTE AI QE MARRIN PJESE NE NDERTIMIN DHE MBAJTJEN E SHTETIT :arrow:
__________________
ATY KU KA LIDHJE ....KA EDHE ZGJIDHJE
LIBERO_78 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-10-03, 16:20   #7
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gjithashtu i nderuari LIBERO_78 pėrshėndetje serioze dhe tė sinqerta per ju.

Sa i perket asaj se Kosovarėt nuk duan tė punojnė nuk mund tė pajtohem me ju, edhe pse ka tė tillė tė cilėt nuk duan tė punojnė, por ata nuk bėjnė pjesė nė shtresėn e goditur nga varferia, sepse sikur tė kishin perjetu ketė mjerim mesiguri se nuk do tė zgjidhnin punė.

Ėshtė realitet i hidhur se nė Kosovė prodhimi industrial e nė pergjithėsi ėshtė nė kolaps edhe pse kemi pasuri natyrore mjaft por tė pashfrytezuara, dhe edhe sikur tė duan shqiptarėt nuk kanė se qka tė punojnė, kur dihet se qfar shkalle e papunėsisė mbreteron nė Kosovė.

Vetėm njė rast po e ceki, minatoret kerkojnė punė por.....
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-03, 22:26   #8
adam
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Vendndodhja: holand
Postime: 36
adam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek adam
Gabim tungi

te pershendes perzemersisht,,,mir e ke cek qe jemi te varfer materjalisht e shum do sene tjera .. po nuk ke cek,,,qe edhe psiqikisht te varfer,, nese te ka rasti me i pa ga ti 90%te rinis e perdorin duhanin 10%joint(edhe i kullotin edhe do barna tjera) 50%alkool..99%bashqen e vet se mjellin naj (patligjon a naj spec ,hude,,kep e ku ta di une),,,90 te rinis neper kafe,,90neper internetkaffe .. e kush met me punu naj tro seshte e thone veq
__________________
femna..droga,,rakia,,
adam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-10-03, 22:33   #9
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje Z. Dilaver, keni bere nje pune te mrekullueshme duke i pershkruar edhe aresyet pse eshte kjo gjendje. Nuk kam qka ti shtoj asgje shkrimit tend.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-03, 11:47   #10
venera
 
Anėtarėsuar: 01-11-03
Postime: 4
venera e ka pezulluar reputacionin
Gabim

S'di vetem 90% e shqiptarve ne Kosove konsumojn duhanin,40% e rinis thuajse per cdo dite e kalojn kohen e lire neper kafiteri,hmmm sdi ka po financohen keta njerz,ani kur po shoh do prind se ndalin cigarret e ne anen tjeter te lodhin tu anku qe nuk po kane.
venera Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-11-03, 12:29   #11
TOXIC_TUNA
 
Anėtarėsuar: 21-10-03
Vendndodhja: pr.
Postime: 20
TOXIC_TUNA e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek TOXIC_TUNA Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek TOXIC_TUNA Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek TOXIC_TUNA Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek TOXIC_TUNA
Gabim

:arrow: SHUMICEN E SHQIPTAREVE ESHTE DUKE E PERCJELL KJO FATKEQESI SI SHUME FATKEQESI TE TJERA SI PSH.VARFERIA INTELEKTUALE E TJER E TJERE..................POR MOS BRENGOSI SE KJO PERDITSHMERI QE ESHTE SHTATEZENE SE SHPEJTI DO TE LIND NJE E ARDHME DHE NJE JETE E KONSOLIDUAR ME MIRE VETEM DUHET TE VETDIJESOMI DHE TE MOS I ANASHKALOJME NJDJENJEN E HUMANITETIT DHE TOLERANCES NGASE KETO KAN QENE KARAKTERISTIKAT E POPULLIT TONE ......EDHE NJE GJE PO UA THEM SE KOSOVA KA MARRE NJE RRUGE TE GABUAR ,NE VEND QE TE LIDHET ME SHTETE PAK ME TE INDUSTRIALIZUARA AJO ME ANEN E NJEREZVE TE TANE LIDHET ME BOSNJEN NE TE GJITHA SFERAT E JETES MUA ME DUKET NJE HAP JO I MENDUAR MIRE ...NUK E DI A MOS KA NDONJE PRAPAVIJ A JO NESE PO ATEHERE VAJI HALLI PER NE............Z.DILAVER KERKOJ OPINJONIN TEND CKA MENDON TI PERSONALISHT ?TUNG NGA T.T ISH LIBERO78
__________________
TI NUK DUHET QE TE NDRYSHOSH QE TE BESOSH NE DASHURIN TIME..............
TOXIC_TUNA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-11-03, 20:59   #12
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shoqeria jonė shqiptare ėshtė duke perjetuar ketė fenomen i cili na ka percjellė shekuj me radhė.Zhvillimi Ekonomik dhe Industrial kanė stagnuar, papunėsia e theksuar e ka bėrė edhe mė te padurueshme ketė gjendje prandaj edhe me tė drejtė kerkojmė shkaktarė dhe faktor tė cilėt ndikojnė drejtpėrsėsdrejti apo edhe ndoshta nuk kanė kurrfar ndikimi nė ketė gjendje.Sipas mendimit tim ėshtė e nevojshme qe urgjentisht tė inkuadrohemi tė gjithė nė zbutjen e ketij fenomeni e nė radhė tė parė mergimtarėt tė cilėt e kanė bartė dhe po e bartin barrėn kryesore tė ketij fenomeni. Pra secili qe ka mundėsinė sė paku familjen e ngushtė tė ndihmojė mbrenda mundėsive qe ka me tė holla dhe keshtu sa do kudo e zbusim pak ketė fenomen.Per tė dalė nga kriza ekonomike ėshtė shum veshtirė sepse jemi deshmitarė tė faktit se edhe shtetet e industrializuara dhe tė zhvilluara ekonomikisht i ka kapluar kriza per punėsime si p. sh. Gjermania etj.Prandej per vendin tonė ėshtė shum edhe mė veshtirė.Pajtohem me zotėriun TOXIC_TUNA dhe patjetėr se duhet tė lidhemi me shtete tė industrializuara dhe atyre tua imponojmė qe tė investojnė dhe leverdia ėshtė edhe nė anėn e investitorvė kur dihet se krahu i punės ėshtė shum i lirė ne krahasim me vendet e tyre, por ketu ka edhe faktor tjerė tė cilėt ndikojnė nė ketė dhe shkaktojnė pengesa serioze, e kjo ėshtė gjendja jo e stabilizuar politike nė vend ku donatorėt nuk ndihen tė sigurtė per tė investuar, e pa investime nga jasht ne nuk kemi mundėsi tė bėjmė ndonjė kthesė tė madhe.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-05, 16:45   #13
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Banka Boterore: 37% e popullsise kosovare konsiderohet e varfer, 15% e saj jeton ne varferi te skajshme

PRISHTINE (27 Shtator) - 37% e popullsise se Kosoves konsiderohet si e varfer, kurse 15% e kesaj popullsie jeton ne varferi te skajshme. Statistikat jane bere publike ne nje raport te Bankes Boterore qe u prezantua sot ne Prishtine. Sipas raportit varferia ne Kosove ka shtrirje te gjere, por per eliminimin e saj mund te merren veprime direkte.

Rezultatet e Bankes Boterore jane te bazuara ne anketen buxhetore te ekonomive familjare nga Zyra Statistikore e Kosoves. 37% te popullates te klasifikuar si te varfer jetojne me me pak se 1.42 euro ne dite. 15 per qind qe jane nen linjen e varferise se skajshme te ushqimit, jetojne me 93 cent ne dite.

Zevendes-kryeministri Adem Salihaj, falenderoi Banken Boterore per angazhimin dhe tha se Qeveria eshte duke punuar ne zbutjen e varferise: "Fakti se ky raport botohet ne kohen kur i kemi intensifikuar pergatitjet tona per hartimin e strategjise dhe planit te zhvillimit e ben ate me te vlefshem. Une jam i sigurt se ai do te sherbeje si nje dokument mbi te cilin mund te mbeshtetet ndertimi i objektivave tona strategjike si dhe politikat, programet dhe projektet qe kane te bejne me reduktimin e varferise".

Edhe shefi i Shtylles se Katert te UNMIK-ut, Johakim Ruker u shpreh se raporti i Bankes Boterore vjen ne nje moment kyc dhe beri thirrje per bashkim te forcave, me qellim te ndertimit te nje plani te mirefillte te zhvillimit ekonomik, qe do te ndikonte edhe ne zbutjen e varferise.

Kurse perfaqesuesi i Bankes Boterore per Kosove, Kantan Shankar, kerkoi nje perkushtim te fuqishem nga hartuesit e politikave ne qeveri dhe partneret e tyre nderkombetare, per te zbatuar programet politike qe pershpejtojne nje rritje te gjere dhe kontribuojne ne reduktimin e varferise. db/db(RTK/Balkanweb)
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-05, 22:05   #14
Dulia
 
Anėtarėsuar: 11-10-03
Postime: 67
Dulia e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me i ndie te gjith mos te them te gjith por shumica ankohen, e ne anen tjeter nuk ke ka ec prej veturave luksoze, ne lokale, restorane, kafeteri nuk gjen vend te ulesh.

Por me gjithate duhet pas parasysh se me te vertet asht kriz e madhe.

Une i kam nja 5 kandidat qe ju ndihmoj edhe ate me qen nevoja e le veten keq e ata nuk i le pa lek.

Ma teper nuk e kam hallin njihere, e ma von qysh po vjen tuj e kap kriza gjithka nuk po mendoj.
Dulia Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-10-05, 21:35   #15
doGzona
 
Avatari i doGzona
 
Anėtarėsuar: 23-03-05
Postime: 9,331
doGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėmdoGzona i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Varferia si pjese e shoqerise tone , per fat te keq eshte ne rritje te siper.
Shume gjera ndikojne ne stres dhe ne problemet e ndryshme familjare e shoqerore ne keto rrethana.
Papunesia e madhe , momentet e veshtira te tejkalimeve te krizes , ndikojne ne koncentrimin total negativ tek shume persona.
Besoj qe se shpejti do te kemi mundesi qe edhe ketyre halleve te ju vie fundi.


doGzona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.