Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-01-04, 12:08   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shkurorėzimet dhe pasojat tek femijet!!!

Jemi deshmitar te ndarjeve qe po ndodhin ne Kosove.
Eshte interesante gjersa me pare ishte shume veshtire te vije gjer te ndarja e bashkeshorteve, sot edhe kjo po behet dhe si duket te gjithe jemi pajtuar me kete. A duhet te jet normale? A mos eshte shkurt e shqip nje kopjim dhe imitim i marre nga perendimoret?
Ajo qe me intereson me se tepermi te dije ne kete pyetje.
Pasojat te femijet, ketyre qenieve te pafajshme.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-01-04, 12:33   #2
diana
 
Anėtarėsuar: 28-10-03
Vendndodhja: zvicer
Postime: 53
diana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

MURGESHE TE PERSHENDES ESHTE TEME E QELLUAR!

Ate qe harrojme ne ne te shumten e rasteve eshte fakti qe Perendimi ka aspekte pozitive dhe aspekte negative.UNE MENDOJ QE PERENDIMI NUK NA DETYRON NE TI MARRIM ASPEKTET NEGATIVE TE TIJ SEPSE SI POPULL DHE SHOQERI SHQIPTARI ESHTE EKZEMPLAR DHE HISTORIA E TIJ E KA DESHMUAR KETE.Divorci eshte disolucion i marteses.DMTH gjykatesi do te prononcon ,per aresye te shumta ndarje midis bashkeshorteve. Aresyet me te shumta jane gabimet martesore midis tjerash tradhtia. Juridikisht tradhtia eshte gabim martesor sepse juridikisht martesa eshte institucion i cili prodhon obligime per bashkshortet midis te cileve eshte edhe besnikeria. Proceduralisht bashkeshorti dueht ta deshmoje gabimin e bashkeshortit te tij dhe ne kete rast divorci prononcohet. Por problemi i femijeve sidomos kur femijet jane minor. Psikologjikisht jane te afektuar nga kjo ngjarje sepse kjo ngjarje e cila nuk mvaret nga vullneti i tyre i privos nga njeri nga prinderit e tyre ponktualisht nese gjykatesi vendos ti akordoj te drejte vizite njerit e ti akordoj tjetrit totalitetin e ruajtjes se femijeve. Keshtuqe
ne e dime qe femiu formohet ne femijeri dhe sipas Freujdit kjo etape eshte decisive ne formimin e tyre si personalitet...pra aktet e prinderve dhe divorci jane katastrofik per femijet por edhe pa dashuri midis prinderve te tyre ata nuk do te ishin te lumtur...prandaj eshte veshire marrja e pozicionit sepse CDO AKT DUHET PESHUAR...
diana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-01-04, 12:53   #3
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Divorci dhe pasojat tek femijet!!!

Po Murgesha,e vertete se jemi deshmitare te numrit te madh te divorceve qe po behen tek ne.Shkaqet mund te jene te ndryshme,duke filluar nga tradhetia e ēifteve,pastaj kushtet e ndryshme ekomomike dhe sociale.Dikush mund te mos pajtohet me ate se i duhet te jetoje i varur nga tjetri dhe kerkon shkaqe te dale nga ajo rrugedalje.
Ndoshta dikush behet moster edhe e perendimoreve dhe harron se jeton ne Kosoven e varfer e jo ne Holivud.
Por,mua ajo qe me brengos me se shumeti eshte braktisja e femijeve,qe per shkak te prindit i duhet te jetoje me ndjenjen e zbrazetires ne shpirt qe ia krijojne vete prinderit.
Zgjidhja eshte e veshtire.
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-06-04, 12:45   #4
RRUSHI
 
Anėtarėsuar: 02-10-03
Vendndodhja: NYC
Postime: 317
RRUSHI e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: Divorci dhe pasojat tek femijet!!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Po Murgesha,e vertete se jemi deshmitare te numrit te madh te divorceve qe po behen tek ne.Shkaqet mund te jene te ndryshme,duke filluar nga tradhetia e ēifteve,pastaj kushtet e ndryshme ekomomike dhe sociale.Dikush mund te mos pajtohet me ate se i duhet te jetoje i varur nga tjetri dhe kerkon shkaqe te dale nga ajo rrugedalje.
Ndoshta dikush behet moster edhe e perendimoreve dhe harron se jeton ne Kosoven e varfer e jo ne Holivud.
Por,mua ajo qe me brengos me se shumeti eshte braktisja e femijeve,qe per shkak te prindit i duhet te jetoje me ndjenjen e zbrazetires ne shpirt qe ia krijojne vete prinderit.
Zgjidhja eshte e veshtire.
:?: :?: :arrow:
__________________
PERSERI ME JU
RRUSHI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-04, 12:29   #5
anna
 
Anėtarėsuar: 17-01-04
Vendndodhja: ........
Postime: 2,539
anna e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Ata qe vuajne me shume nga divorci jane femijet une personalisht kam disa shoqe me prinder te divorcuar jane shume te ashpra te ftohta duket se nuk e cajne koken per asgje por ne fakt ato vuajne shume .Ne momentin kur cifti ndahet ka shume nga ata femije qe mendojne se jane shkaku pse prinderit e tyre jane divorcuar dhe vuajne shume ne fshehtesi jam dakrod me dianen qe tha se cdo akt duhet peshuar pasi ata femije do kene pasoja edhe ne te ardhmen ....
anna Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-06-04, 15:33   #6
Dr. Leone
I sinqertė me tė gjithė.
 
Avatari i Dr. Leone
 
Anėtarėsuar: 14-04-04
Vendndodhja: Nėn hije tė dardhės
Postime: 349
Dr. Leone e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Dr. Leone Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Dr. Leone
Gabim

Pa dyshim se femijet vuajn me seshumti nga divorci i prinderve eshte nje pik e zez ne zemrat e tyre qe nga femirija dhe ashtu si tha ANNA se ata me se qajn koken per asgje me te vertet ashtu eshte ter kohen jan te merzitur edhe pse nuk ke si tju ndihmosh kan nje merzi te brendshme por nuk jam dakord se ata mendojn se jan shkak per ndarjen mes prinderve te tyre por ata jan femij qe i kan prinderit por jan pa prinder keshtu mund te thuhet.
Nese gaboj kerkoj ndjes.
Me respekt
Dr. Leone
__________________
Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė, bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė.
Dr. Leone.
Dr. Leone Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-07-04, 15:37   #7
IceGirl
 
Anėtarėsuar: 05-05-04
Vendndodhja: Heaven
Postime: 967
IceGirl e ka pezulluar reputacionin
Gabim :)

Un mendoj qe kur prinderit i nje femije nuk jan te lumtur ne martes,dhe aty gjindet mosmarveshja,perlarja e madhe ne mes prinderve, dhe aty nga mos merveshja fillon rrahja e nenes se tij nga babai, keshtu qe nga te gjitha keto femijes nuk i kushtojn aq rendesi nga problemet.
Keshtu qe un mendoj me shum len pasoja te femija kur i shef gjitha keto.
Keshtu qe me mire esht divorsi.... por te ket kontakt femija me te dy prinderit......
IceGirl Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-07-04, 00:30   #8
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

E pershendes autoren e temes por nuk dua ta komentoj sepse pasojat jane te kohes se re...
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-08-04, 10:32   #9
Gentiana
 
Avatari i Gentiana
 
Anėtarėsuar: 09-10-03
Postime: 11,949
Gentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėmGentiana i pazėvėndėsueshėm
Gabim

I lexova me vemendje te gjitha shkrimet ne ket tem, dhe edhe un ju jap te drejt, ne divorc ai qe vuan me se shumti esht femija.

Un e njof nje qift, kan 2femij dhe sigurisht jan te martuar, po gjith koha ju shkon ne grindje, per gjera te rendesi'shme dhe te pa rendesishme, kurse femijet vetem shikojn, dhe disi me duket mua qe nuk e marrin realitetin ashtu siq esht.Ne raste te tilla mendoj se nje divorc do te ishte shpetim. femijet jan duke u rritur, dhe ndoshta tani nuk din asgje, po kur te marrin vesh se qka esht jeta, ateher grindja e prinderve do te jet gjitmon pasoj tek ta! sigurisht se nuk duhet te emitojm askend, dhe qe ne radh te par duhet te jet femija, po dua te them se ka raste se ndoshta divorci do te ishte Shpetimi. Mundem edhe te jem Gabim!

Genta
__________________
Dashuria ben ēudira ēdo dite: ajo dobeson te fuqishmin, forcon te dobetin, nga i menēuri ben budallain, i nga budallai te menēurin, favorizon pasionet dhe zhduk arsyen. Me nje fjale, i permbys gjerat.
Gentiana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-04, 23:54   #10
ShEjToNkA
______________
 
Avatari i ShEjToNkA
 
Anėtarėsuar: 11-07-04
Vendndodhja: Nė Zemėr tė...??!!!
Postime: 20,025
ShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėmShEjToNkA i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe unė pajtohėna me Gentėn , se mė tė vėrtet nganjėher edhe Divorci ėshtė zgjedhje ,apo sic e paska quajtur edhe ajo vetė, shpėtim pėr fėmit.

Se sipas mendimit tim ,fėmijėt jan mė tė "kėnaqur " Kur prindėrit i kan tė divorcuar ,dhe ku ndajnjėritjetrit ekziston njė respekt si prindė i fėmijut tė vetė , se sa tė bashkuar dhe gjithherė nė grindje ,fyrje dhe konflikt nė vetė pranin e fėmive. Kėshtu qė nganjherė edhe Divorci ja vlen!
__________________
Korrektėsia ėshtė gjėja mė hyjnore nė shpirtin e njeriut!
ShEjToNkA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-07, 19:01   #11
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje !

Ka shumė martesa qe nuk funksionojnė pėr njė arsye apo tjetėr dhe mendoj se ėshtė normale. Martesa s'ėshtė e lehtė prandaj njerzit duhet ta pyesin veten mirė para se ta martohen dhe te krijojne familje sepse gabimet dhe pasojat e egoizmit tonė i vuajne fėmijėt tanė... :frown

Divorci i prinderve ėshtė njė gjė shumė e keqe pėr fėmijėt e sidomos kur fėmijėt janė te vegjel, sepse ata nuk e kuptojn dot pse u ndane prindėrit edhe me te shumtėn e kohės ja vejne fajin vetes pėr divorcin.
Unė nuk ja uroj asnjė fėmijė njė gjė te till.
Jo pėr gjė po e di personalisht se cfar do tė thotė te te ndahen prindėrit


__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.