Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-01-04, 11:17   #1
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim SMS- Mbushi 11 vjet

Para 11 vjetėve u zbulua SMS-porosia. SMS-porosia e parė nė botė ishte njė urim pėr krishtlindje dėrguar mė 3 dhjetor 1992 dhe pėrmbajtjtja e porosisė ishte "Merry Christmas". Suksese i SMS u bė qė edhe Britania e Madhe tė shtijė zbulimin e SMS nė listat mė tė pėrmendura tė shtetit. Dhe sot vlerėsohet se vetėm vjet janė dėrguar 250 miliardė SMS nė gjithė botėn. SMS i parė i dėrguar nė botė mė 3 dhjetor 1992 u dėrgua nga inxhinieri Neil Papworth, nga firma teknologjike Britanike "VODAFONE". Disa nė atė kohė mendonin se ėshtė njė gjė e marrė zbulimi i SMS duke pasur parasysh se nė atė kohė ishte "luksus" telefoni mobil, dhe se ishte gjė e marrė sepse duke patur telefonin nė dorė, duhet tė shkruash SMS. Por ndodhi ajo qė nė vitet e fundit tė 90-tave SMS u bė shumė mė i pėrdorur se mobil telefoni. Por SMS ndihmoi nė gjithė botėn pėr shkrim lexim tė njerėzve e sidomos tė fėmijėve. Kjo ndihmoi qė edhe fėmijėt shqiptarė nė diasporė tani dijnė tė shkruajnė ngapak shqip. SMS e kanė edhe koeficientin e shenjave tė caktuar me 160, gjė qė ndihmoi qė edhe njerėzit tė jenė mė tė shkurtė e mė konkret. Shumicės e tė rinjėve, SMS ua dha mundėsinė qė tė shprehin edhe dashuritė njėri tjetrit me poezi, dhe kjo bėri qė nė Angli tė hapin njė konkurrencė me poezi tė dashurisė. Konkuruan 5000 ndėrkaq fituese ishte 24 vjeēarja Emma Passmore prej Londre.


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-01-04, 11:21   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

MOBILI CINGĖRRON KUR FOTOGRAFON
Nė Korenė Jugore nė tė ardhmen tė gjithė telefonat mobil do tė bėjnė njė zė shumė tė fortė kur do tė fotografojnė. Nė kėtė mėnyrė do tė largohet mundėsia qė tė fotografohesh p.sh. nė dyqan kur je i zhveshur nė dhomėn pėr tė provuar tesha (garderobė), kur je e zhveshur nė plazh, si dhe pėr spionim nėpėr punė zyrtare do tė hėhet rėndė. Mundėsitė janė qė nė Korenė Jugore edhe mobilat e importuar nga jashtė do tė kontrollohen dhe do tė bėjnė njė zė me 65 dB kur kur do tė shkrepojnė pėr foto. Ndėrkaq merret vesh se nuk do tė jetė mė mundėsia pėr t'ia larguar zėrin.

SONI BĖN KĖLYSH
Kompania elektrnike SONY muajn e kaluar bėni njė gjeneratė tė re kėlysh (qen) AIBO. E mira e kėtij qeni ėshtė se, ai trgon ndjenjat e tij shumė mė mirė nga qentė e gjall. 28 lloje lamba diode me ngjyrė tė bardhė, kuqe, gjelbėrt dhe kaltėr se sa qeni ėshtė i ndjeshėm. Verzioni i tashėm ėshtė shumė mė i mirė nga AIBO i vjetėr i mėparshmi i cili kishte vetėm dy dioda, njė tė gjelbėrt qė tregonte se AIBO ishte i gėzuar dhe njė diodė tė kuqe qė tregonte se AIBO ėshtė i jo i kėnaqur. AIBO ka kodin shitės ESR-7. Ju mund ta porositni nga muaji dhjetor dhe ju vjen me postė nė shtėpi. Por mos harroni se ēmimi ėshtė pėrafėrsisht 1500 euro.

Marre nga revista www.aktuale.tk
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-01-04, 11:25   #3
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Se sa te kujdesshem jane kinezet lexoni me poshte.

MISS E SHĖMTUARA U GJET NĖ KINĖ
Krahas konkurencės me Miss World, nė Kinė gjinia femrore e botės pat edhe mundėsinė pėr tė fituar ēmimin si Miss mė e Shėmtuara. 50 femrat mė tė shėmtuara morrėn pjes nė konkurencenė, ku premia kryesore ishte njė operacion plastik me vlerė prej 10000 euro. Njė vajzė 26- vjeēare fitoi, pasi qė juria kryesore vlerėsoi se ajo do tė ishte mė e gėzuara e operacionit plastik, shkran The Sunday Morning Post. Lideri i klinikės qė ka tė drejtėn e operacioneve plastike nė Kinė, shpreson se kjo vajzė mbrenda dy jave do tė ndryshojė nė njė vajzė krejtėsisht tjetėr. Ndėrsa krahas kėtij manifestimi nė ishullin kinez Hainan, u mbajt spektakli Miss World me rreth 100 Miss-e.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-03-04, 17:25   #4
mendim
 
Anėtarėsuar: 18-02-04
Vendndodhja: MARS dhe nganjė herė ne HENE
Postime: 68
mendim e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek mendim Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek mendim
Gabim

Hej na thuni naj nje me dergu sms falas
mendim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 14:43   #5
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mendim
Hej na thuni naj nje me dergu sms falas
po kerkoj edhe po hulumtoj edhe une po deri tash pa sukses te gjitha :(
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 17:19   #6
enesi_21
 
Avatari i enesi_21
 
Anėtarėsuar: 29-10-03
Vendndodhja: Dynjaja
Postime: 184
enesi_21 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek enesi_21
Gabim

OK po ua dhane nje ndihme

www.agentsms.com ka 30 sms ne muaj gratis, pastaj vetem 5 ke mundesi me i dergu ne dite dhe vetem 1 ne dite ne ne njejtin numer ama ke mundesi ku do ne bote te dergosh.

Kaq sa per fillim

enesi_21
__________________
Ke Frike Allahun ku do qe te jeshė!
enesi_21 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 19:58   #7
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

flm Enis, e kom provu edhe ket faqe po spo punon :(
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 20:58   #8
enesi_21
 
Avatari i enesi_21
 
Anėtarėsuar: 29-10-03
Vendndodhja: Dynjaja
Postime: 184
enesi_21 e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek enesi_21
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
flm Enis, e kom provu edhe ket faqe po spo punon :(
Nje korigjim moter e jam enesi e jo enisi.
Me pastaj ben ben kjo faqe une me kete dergoj sms, tash ne kete kohe vetem se duhesh me dite me e konfiguru.

Ngeleni te pershendetur nga une enesi_21
__________________
Ke Frike Allahun ku do qe te jeshė!
enesi_21 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 21:23   #9
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

m'fal eneisi_21.

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 21:25   #10
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
m'fal eneisi_21.

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she.
m'fal enesi_21

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-12-05, 18:55   #11
andromeda_rock
 
Anėtarėsuar: 29-11-05
Postime: 36
andromeda_rock e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
m'fal eneisi_21.

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she.
m'fal enesi_21

o u mbyll qekjo faqe www.angentsms.com, provo qoja najkut naj sms qetash edhe e she
www.agentsms.com ende ban amo kur ja nis me u hap faqja duhet me bo diqka per me bo qe do tjera po ja u jap

www.sumrise.ch
www.bluewin.ch
www.mtnsms.com
www.cbfsms.comwww
www.email2sms.ru
www.quios.com
__________________
welcome in the rock zone
andromeda_rock Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-12-05, 20:11   #12
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

ani hajt tash trego proceduren se qysh me u regjistru?
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-05, 13:52   #13
andromeda_rock
 
Anėtarėsuar: 29-11-05
Postime: 36
andromeda_rock e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
ani hajt tash trego proceduren se qysh me u regjistru?

asht leht e sidomos ne sunrise me numer te zvicres !:D:P
__________________
welcome in the rock zone
andromeda_rock Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-12-05, 19:16   #14
stubllani
 
Anėtarėsuar: 30-10-03
Postime: 171
stubllani e ka pezulluar reputacionin
Gabim

``Postuar: Fri Jan 23, 2004 11:17 am Titulli i mesazhit: SMS- Mbushi 11 vjet``

kjo d.m.th se tash i ka mbush edhe nja 2 vjet ma shume sms-i :lol: :lol: :lol: (pak humor)

ja nje faqe shqiptare per sms
www.smsfalas.be
stubllani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-12-05, 13:04   #15
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga stubllani
``Postuar: Fri Jan 23, 2004 11:17 am Titulli i mesazhit: SMS- Mbushi 11 vjet``

kjo d.m.th se tash i ka mbush edhe nja 2 vjet ma shume sms-i :lol: :lol: :lol: (pak humor)

ja nje faqe shqiptare per sms
www.smsfalas.be
flm stubllani po pasi po regjistrohem nuk po ban me u identifiku :? po shkruan:
Gabim: Identifikimi Gabim , Pa Njohur


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.