Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-02-04, 16:09   #1
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim Moment Kritik

Moment Kritik

Jeta, idetė, mėnyrat, zakonet, kultura e popullit tonė si dhe e gjithė njerzis, mė bėjnė tė vuaj dhe tė mendojė pėr kriesat qė gjinden mbi rruzullin tokėsor. Jeta qė ėshtė njė mister, nuk mundet tė kuptohet asgjė, nuk munden tė shiqohen gjėrat nė thellėsitė mė tė thella tė vetėvetės. Tė vuajsh pėr asgjė, pėr hiqin, kjo ėshtė mė e tmerrshme pėr njeriun. Kalojn vitet, unė ndalem e mendoj se ēka kam mėsuar nga jeta qė deri mė tani e kam jetuar. Sigurisht se shofė gjėra tė pa kuptimta dhe qė nuk munden tė spjegohen, dhe mė nė fund gjėra qė nuk mundem ti titullojė. Mė duket se jeta ėshtė diēka qė mshifet mbas disa gjėrash jo aq tė rėndėsishme, por shumė prekėse, ku shpeshėherė mė bėnė tė gjindem nė terr. Idetė tė cilat unė i kam, nuk bėjnė pjesė nė jetėn reale, por mė tepėr qėndrojn nė njė sferė diku shumė lart mbi mua, dhe kėshtu deshton ēdo gjė. Jeta dhe idea jan dy gjėra tė ndryshme, por kan tė njetėn pėrfundim, qė tė dya pėrfundojn nė asgjė, nė hiq. Mnyrat tė cilat ne i jetojm, jan diēka alarmante, sepse nė fillim jeta po tė paraqitet si diēka e rėndėsishme, por nė tė ardhmėn i humbet vėlera. Zakonet dhe kultura jonė, mė bėjnė tė vuaj shumė, sepse po e traskurojn jetėn tonė dhe po i japin njė pamje tjetėr tė jetės, ku jeta nuk duhet tė jetė ashtu. Kultura jon shumė shekullore gjithnjė duket se po ngel aty ku edhe ka lindur. Shpeshėherė unė lexoj rreth kulturės dhe zakoneve tona, nė mbrendėsin time krijohet njė urrejtje, sepse populli dhe njeriu vuan shumė, ku dhe ka njerz qė kan ardhur deri te vendimi qė tė lirohet nga kto zakone, duke zgjedhur vetėvrasjen. Jeta po e mohon atė qė ne e shpresojm, qė ne e besojm, e nė ketė mėnyrė jeta po bėhet njė sulmuse dhe ngacmuse i ndjenjave tona. Gjitha gjėrat qė ne i shofim i jetojm dhe i posedojm, nuk nevoiten pėr asgjė, sepse tash i kam por nesėr jo, e gjitha mbesin vetėm njė kujtim e asgjė tjetėr. Gjithėēka sillet rreth hiqit, edhe vetė qėndrimi ynė sillet rreth hiqit. Dashuria e cila konsiderohet si njė gjė e cila qėndron nė qendėr tė vėmendjes sė njeriut, tash po e humb vlerėn e vet, sepse ka njė pėrfundim tragjik. Edhe dashuria qėndron nė kėmb deri sa njeriu i zbulon gjitha gjėrat e dėshiruara, dhe mandej pasi ti ket zbuluar humbet ajo dashuri, dhe shėndrrohet nė njė asgjė, nė njė hiq. Kur shpesh herė i shiqoj veprat dhe zakonet tona shqiptare, mė vien nė mend njė shtazė tė cilėn ne e konsiderojm mė tė pa sjellshmin, sepse edhe njeriu sillet nė atė mėnyrė. Njeriu nuk po mendon ti kujtoj dhe ti pranoj ato gjėrat mė tė ēmushme, por vetėm ato ku mundet ti shfryej ndjenjat epshore e jo ajo e afrimit dhe ndjenjėn ndėrnjerzore. Dhe sa i pėrket qėllimit tė njeriut, dhe importancės sė tij njeriu ėshtė njė shtazė qė vlen ma pak se ēdo kush tjetėr. Krymbi ėshtė imperator i botės, sepse njeriu vdes dhe kush e zhduk, e zhduk krymbi, sepse e han dhe ai bėhet asgjė. Kjo botė ėshtė njė burg pėr njeriun e asgjė tjetėr, jo njė knaqėsi si mendojn shumė persona nė botė dhe mundem me than se shumica e besojn kėtė, por fakti qėndron se ēdo lindje e ka edhe vdekjen. Ne kemi lindur sepse kemi vdekur, ne ishim nė njė jetė tjetėr, duke rėnė nė mėkat kemi lindur kėtu, pasi qė kemi lindur kėtu duhet tė vdesim dhe askush nuk mundet ti ik kėsaj vdekje, e kur tė vdesim lindim nė njė botė tjetėr, dhe atje do tė qėndrojm pėr njė kohė, dhe pasi tė vdesim edhe atje, do tė lindim nė njė botė tjetėr dhe kėshtu njeriu vazhdon tė lind e tė vdes ēdo herė. Jeta nuk ka kuptim, nuk ka spjegim edhe po tė jetojsha 1000 vjet, ajo do tė jetė njė msheftėsi e mbyllur natyrorė, ku askush nuk ka pėr tė zbuluar kurr. Pas gjitha kėtyre arsynave mund tė them se, edhe po ta kisha fatin tė jetoj gjat, nuk dėshiroj tė jetoj gjat sepse nuk ka kuptim tė jetohet njė jetė e tillė e pa kuptimt. Atė qė e kam mėsuar nga kjo jetė ėshtė vetėm vujtja e asgjė tjetėr. Bota e hiqit, prej hiqt, pėr hiqin, gjithėēka sillet nė drejtim tė hiqit.
Caki


__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-02-04, 15:17   #2
nezi
 
Anėtarėsuar: 29-12-03
Postime: 115
nezi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

caki ketu spo me pelqen fare !!! nga pesimizmi nuk arrin asgje ? mos u merr me "" PSE "" se jeta esht nje pik helm ne hapsire... Gjon zaveri nuk e dim a esht rilindur... JETA duhet jetuar gjer ne momentin e fundit mos ndjell ..keq , gjera negative ,sepse per ty punon nderdija sugjestioni,pastaj do perjetosh gjera negative ,sepse ju po kerkoni.. por gjihnje kerkoni pozitiven te bukuren ateher do posedosh te gjitha... Te pershendes.. gezohu kur lind DIELLi..
nezi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-02-04, 17:28   #3
caki
 
Anėtarėsuar: 06-02-04
Vendndodhja: Itali
Postime: 269
caki e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek caki
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga nezi
caki ketu spo me pelqen fare !!! nga pesimizmi nuk arrin asgje ? mos u merr me "" PSE "" se jeta esht nje pik helm ne hapsire... Gjon zaveri nuk e dim a esht rilindur... JETA duhet jetuar gjer ne momentin e fundit mos ndjell ..keq , gjera negative ,sepse per ty punon nderdija sugjestioni,pastaj do perjetosh gjera negative ,sepse ju po kerkoni.. por gjihnje kerkoni pozitiven te bukuren ateher do posedosh te gjitha... Te pershendes.. gezohu kur lind DIELLi..
nezi jo gjithmon jeta shkon me gezime, ka ndonji dite kur njeriu ndihet moralisht posht, dhe nga ajo ndjenje fillon dhe shkruan. Une nuk kam tradite te shkruaj si ishte, por si une e ndiej veten ne ate moment ndersa shkruaj, e per ate arsye edhe eshte nxjerrur ky artikull ne kete menyre, e ne baze te kti artikulli ndoshta kuptohet se ēka kam mundur te kem ne ato momente, ēfar vujtjesh...
__________________
Jetoje jetėn sa je i ri se kur tė plakėsh ske fuqi...
caki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-08-04, 12:14   #4
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje CAKI. Ti nuk ke te drejta t'i shkurtosh vets sendet e mira dhe pozitive ne kete jete. Ene kam ndegjuar shume gjera te tmershme per libre - PSE - te Sterio Spases,poastaj edhe vet e kam lexuar por nuk me ka friguer fare,perkundrazi,shume gjerat mi ka kjartesue ne jete.Se pari duhesh me i thene vet -vehtes se po e lexon nji liber dhe te intereson se si e sheh shkrimtari jeten dhe gjerat e pershkruara e kursesi mos u mundo t'i marrish konkluzat e panevojshme.Simbas teje:" Gjithėēka sillet rreth hiqit,edhe vet qendrimi ynė sillėt rreth hiqit". Mos i haro keto fjalet emija:Jeta i ka ligjet e veta dhe ēdo send funkcionon normalisht. Shume njerzit pas leximit te romanit - PSE - kane bere vetevrasje-sepse kan qene PERSONAT JOSTABILE. Planeti ynė SILLĖT RRETH HIQIT por po funkcionon dhe akoma nuk jemi rrezue dikund ne gjithsi,vagina e femres eshte e laget por kurė nuk DRYSHKET,bota ėshtė e rrumbullakėt,por njerezit po bojnė SEX nė " ĒDO QOSH ",dmth JETA funksionon. :P :P :P :P :P :P


__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:20.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.