Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-05-04, 09:47   #1
belicom
 
Anėtarėsuar: 14-05-04
Postime: 4
belicom e ka pezulluar reputacionin
Gabim HACKERT dhe CRECKERT

Do te provoj te pergjigjem ne kete pytje ndoshta nuk do te jete e sakt po perafersisht.
Ne bote e Teknologjis informative egzistojne dy terme njera eshte HACKER edhe tjetra eshte CRACKER: Dallimi i ketyre dy fjaleve eshte se Hackeri eshte personi i cili i di shume sende mirpo nuk ban edhe ate cka ka mundesi me ba ndersa Cracker eshte personi i cili gjithashtu i din shume sende po cdo gje qe punon apo vepron ai e ka vetem nje qellim te shkaktoj deme dikujt, prishjen e sajti, fshirjen e te dhenva etj.


__________________
Mos u kėnaq me atė ēka e keni arritur sepse aty ku do tė kėnaqesh aty edhe do tė mbetesh
belicom Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-05-04, 12:39   #2
Vera
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 2,138
Vera e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Vera
Gabim

betimi_15 pershendetje dhe qe po provoj te tregoj cka do te thot fjala HACKER. Para nja 10 ditesh kesh ne msn dhe po flisja me nje shoqe, kur nderhyri nje djal me emer te cikave dhe po me flet, edhe une i fola pa e njoft fare, kur po e qel DVD qe kam dhe CD dhe me pyeti a tu qelen keto dyja i thash po, pastaj po me pyet a po vjen ma qiknej te bisedojm i thash po hajde bre, kur e qiti nja faqe te zez dhe po me pyet "a po e din se kush jam" dhe une ashtu e habitur i thash "jo" ai tha " une jam HACKER" dhe ai djali e di qe e ka shti virusin ne pc time por shyqyr prej zotit e ndreqa PC-n dhe ja ky ke HACKERI qe te ben dic dem ne teknik e sidomos tash ne computera
Vera Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-04, 18:19   #3
Cool_Boy
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: UK
Postime: 1,679
Cool_Boy e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Hacker -do te thot nje njeri i cili gjen hyrje ne kompjuterin e dikuj pa kur ni fare autorizimi dhe eshte krim ne qdo shtet te botes...

Vera po pse se qove ate fare hackerin tek une moj????

Cool_Boy
Cool_Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-05-04, 07:34   #4
Vera
 
Anėtarėsuar: 24-03-04
Vendndodhja: gjermani
Postime: 2,138
Vera e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Vera
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Cool_Boy
Hacker -do te thot nje njeri i cili gjen hyrje ne kompjuterin e dikuj pa kur ni fare autorizimi dhe eshte krim ne qdo shtet te botes...

Vera po pse se qove ate fare hackerin tek une moj????

Cool_Boy
valla Cool_Boy te kisha dit jo me nal per veti po drejt e ia kisha nxerr nje bilet e ne avion e te ti se mjaft dėm me ka bo
Vera Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-05-04, 18:28   #5
mendim
 
Anėtarėsuar: 18-02-04
Vendndodhja: MARS dhe nganjė herė ne HENE
Postime: 68
mendim e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek mendim Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek mendim
Gabim

Me sa di un i thojne atyre qe merren me kopjutra edhe me internet.
mendim Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-04, 10:18   #6
HakerI_SK
 
Anėtarėsuar: 22-05-04
Vendndodhja: SkenderaJ
Postime: 7
HakerI_SK e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HakerI_SK Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HakerI_SK
Gabim Vala nkoft betim qashtu qysh po thu une e pata

Valla bre betimi_15 nese osht qashtu qysh po thu ti ateher po dufka me prish ket user qe e kam ketu po nejse po baj pak hajgare qashtu i bjen ma shum qysh ke than ti po na shqiptart spe kuptojna :lol: :lol: :lol:
__________________
Jetone Jeten sa Me Mir Sepse Dikur esht Vonė
HakerI_SK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-04, 10:38   #7
lolasito
 
Anėtarėsuar: 11-04-04
Postime: 10
lolasito e ka pezulluar reputacionin
Gabim

NuK di te merrem mir me Kompjuter POr me sa e di une jan njerz te cilet marojn virusa e njohin mir kompjuterin dhe jan njerz te pa meshirshem per ta shkaterruar kopjuterin ton sikur aj gjermani me virusin saser
lolasito Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-04, 14:12   #8
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Vertete kish njerez te tille qe te nderhyjne ne Pc edhe ti shkaterrojne nervat.Me ka ndodhe njehere he Zoti e shkaterrofte!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-04, 08:52   #9
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga betimi_15
BARBAROZA Mos Um NeM More Ishalla Sum Shkaterron Zoti sepse Une Jom Kan me Ni ShoK po nav ka pa nal rryma neve e kem te shpija e pa agregat edhe smujshum ma me te hi ne PC
Valla Betimi_15 shyqyr qe s'paske qene ti se kuku sa namen ta kisha bere :lol:
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-04, 12:20   #10
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ahhh cka bente ai,u befte guri
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-05-04, 14:44   #11
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim ?

E pse ore :?: :idea:
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-09-04, 20:14   #12
TONINO
Banned
 
Avatari i TONINO
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: Suisse
Postime: 277
TONINO i dashurTONINO i dashurTONINO i dashur
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga mendim
Me sa di un i thojne atyre qe merren me kopjutra edhe me internet.
MENDIM HAHAHAAHAHA... AT HER PRA TĖ GJITH QENKEM HACKER DHE CRACKER, SHUM MAS JENI BRE MOS VET HALLI PĖR JUVE.
TONINO Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-05, 17:11   #13
arix
 
Anėtarėsuar: 08-05-05
Vendndodhja: file:/home/LinuxShqip/gegs
Postime: 30
arix e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Shkurt e shqip edhe belicom e ka paraqitė mjaft mirė....unė po i paraqes kėtu definicionet nė gjuhėn Angleze dhe Gjermane(si dy gjuhė mė shumė tė pėrdorura)
[..]
cracker
A cracker is an individual who attempts to access computer systems
without authorization. These individuals are often malicious, as
opposed to hackers, and have many means at their disposal for
breaking into a system. [...]

("Ein Cracker ist jemand, der versucht ohne Genehmigung in Rechnersysteme einzudringen. Diese Leute sind im Gegensatz zu Hackern häufig heimtückisch und haben viele Mittel zur Verfügung, um in ein System eizubrechen").


[..]
hacker
A person who delights in having an intimate understanding of the
internal workings of a system, computers and computer networks in
particular. The term is often misused in a pejorative context,
where "cracker" would be the correct term. [...]

("Eine Person, die sich daran freut, ein tiefgehendes Verstehen um die Arbeitsweise eines Systems, insbesonder von Rechnern und Rechnernetzen zu haben. Dieser Begriff wird oft mißbräuchlich in einem negativen Umfeld verwendet, obgleich dort "Cracker" die richtige Bezeichnung wäre").
__________________
[color=DarkRed][FONT=Courier New][URL=\"http://www.funpic.de/go/gegs\"]ariX[/URL][/FONT][/color]
arix Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-05, 11:15   #14
Xhino
Director of NSA
 
Avatari i Xhino
 
Anėtarėsuar: 24-08-04
Vendndodhja: NSA
Postime: 149
Xhino i vlerėsuar jo keq
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Xhino
Gabim

Pershendetje, mos i perzini Hackerat & Crackerat, nje hacker nuk t'hyn n'PC met qu virusa, Hackeri nuk prish.. po kshyr me kriju diqka qe nuk egziston n'boten virtuale.. ose te ndihmoj..

Crackeri t'hyn n'PC mirret me qesi pun palidhje..
Xhino Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-06-05, 16:08   #15
musl|m
Rob i All-llahut
 
Avatari i musl|m
 
Anėtarėsuar: 25-09-04
Vendndodhja: ILIRIDA
Postime: 1,153
musl|m e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xhino
Pershendetje, mos i perzini Hackerat & Crackerat, nje hacker nuk t'hyn n'PC met qu virusa, Hackeri nuk prish.. po kshyr me kriju diqka qe nuk egziston n'boten virtuale.. ose te ndihmoj..

Crackeri t'hyn n'PC mirret me qesi pun palidhje..
hghgaaahghgghahahahg Xhinoooooooo Numer 1 ghahgaghhahgahga mannnnn Hakcer esht personi qe permes rrjetit deporton ne pc tende edhe: lexon qka klikon ne tastier, ben upload download file ne pc tende fshyn instalon file ne pc tende me nje fjal pc tende e mer ne dor komplet! qka dmth esht ne gjendje me ta tymos dhomen nga djegja e shtepizes hahahaha kurse Cracker edhe personi i cili deperton pa autorizim ne mbrendesin e nje "programi" dhe mer informacione me te cilat krijon keygen nga i cili nxjerren license key per ate program. qaoooooo kur folni folni pak me kuptim mos ja rrasni veq se e keshmja madhe pom dhem barku


__________________
Thotė All-llahu: "A menduan njerėzit tė thonė: "Ne kemi besuar, e tė mos vihen nė sprovė?" (29.2)
musl|m Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.