Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-06-04, 00:02   #1
VARDARI
 
Anėtarėsuar: 14-05-04
Vendndodhja: Gostivar
Postime: 221
VARDARI e ka pezulluar reputacionin
Gabim TAXH MAHALI DHE NDERTUESIT E SAJ (MEHMET ISAI SHQIPTAR)

Taxh Mahali dhe ndertuesit e saj.
Nga renas
Ishte veper e usta Mehmet Isait dhe ndihmesit te tij, usta Ah- metit, te dy nga fshatrat e Oparit. Mehmeti nga fisi Dango nga Shkozanji e Ahmeti nga Marjari Lavdari. Dime se Oparaket kane qene mjeshtra te vertete ndertimi, te njohur ne gjithe treven e Perandorise Osmane. Gruaja e perandorit te Indise quhej Murntaze i Mahai, qe ne nje dialekt Indian do te thote "krenaria e pallatit", Ajo lindi shume femije dhe vdiq gjate lindjes te femijes le 16-te, Perandori Xhahani u hidherua shume per humbien e gruas se tij te dashur.Prandaj u mendua dhe vendosi qe kujtimin saj ta bente te pavdekshem. Per kete qellim vendosi te ndertoje Taxh Ma-halin, nje permendore ite tille qe te mos e kishte shoqen e vet ne asnje vend tjeter te botes, pervecse ne qytetin e tij Agra. Ketu e ka zanafillen ndertimi i kesaj vepre Melviet Musai - Taxh Mahali - qyteti Agra -Indi te madhe qe kon siderohet edhe sot si nje mrekulli e ndertuar nga mendja dhe dora e njeriut. Nga viti 1631 deri ne vitin 1653 ( per 22 vjet rresht), punuan per ndertimin e saj 20,000 mjeshtra, artizane e punetore te thjeshte nga shume vende te botes, indiane, arabe, turq, persiane, egjyptiane etj. Tempulli u ngrit madheshtor dhe sot te mahnit me bukurine etij.
Mbasi mbaroi Taxh Mahalin, me ngjyren e bardhe, perandori Shah Xhabani kishte vendosur qe ne bregun e kundert te lumit Jumnas, ne qytetin Agras, le ndertonte nje monument tjeter te ngjashern me te, ne ngjyre te zeze, per te theksuar akoma me shume kontrastin ndermjet tyre. Dy ura, nje e harclhe dhe nje e zeze, do te lidhnin dy brigjet e lumit dhe te dy tem-pujt. For ngjarjet qe ndodhen me vone nuk e lejuan ta real-izonte endrren e tij. Ai u hoq nga froni perandorak dhe u burgos prej te birit. Keshtu qe, ky ndertim mbeti si projekt enderimtar e legjendar. Taxh Mahali eshte' nje cudi e krijimit te mendjes njerezore. Talenti dhe aftesia profesionale e bejne ndertuesin e saj te renditet sot, nder krijuesit dhe arkitektet gjeniale, me te shquar, te se kaluares. Po kush eshte ndertuesi i ketij tempulli te mrekullueshem ? Nga ishte dhe ku kishte lindur ai ? Per ndertirnin e saj u paraqiten shume projekte, ndermjet te cilave ishti edhe ai i nje shqiptari, i cili doli me i perkryeri. Ishte veper e usta Mehmet Isait dhe ndihmesit te tij, usta Ah- metit, te dy nga fshatrat e Oparit. Mehmeti nga fisi Dango nga Shkozanji e Ahmeti nga Marjari Lavdari. Dime se Oparaket kane qene mjeshtra te vertete ndertimi, te njohur ne gjithe treven e Perandorise Osmane. Mehmet Isai u largua i ri nga fshati dhe shkoi ne Stam boll ku e mesoi i perkrahur nga i famshmi arkitekt Mimar Sinani. Nga Stambolli, ku ishte bere i njohur me veprat e tij, ai shkon ne Agra te Indise per te marre pjese ne konkursin nderkornbetar per ndertirnin e Taxh Mahalit, te cilin e fiton dhe nderton tempullin madheshtor. Por cili e'shte fundi i Mehmet Isait dhe ndihmesit te tij Ahmetit ? Mbas perfundimit te vepres Shahu Xhahani, nje sadist i vertete e therret Mehmetin dhe kryemjeshtrat e tjere ne pallat dhe e pyet arkitektin shqiptar e shoket e tij : - A mund te ndertosh ti e shoket e tu nje veper te ngjashme me Taxh Mahalin ? - Po madheri, - ia kthehu Mehmeti - bile me te mire se ajo ! Mbas kesaj, Shahu jep urdher qe gjithe mjeshtrave qe ki j shin punuar per projektimin dhe ndertimin e kesaj vepre madhore tu priteshin duart. Ndersa usta Mehmetin dhe Ahmetin, ashtu me duar te prera i burgosi, dhe vdiqen mbas disa vjetesh burgimi (1662) . Shperblim perbindeshi per kete mjeshter gjenial e te madh. Taxh Mahali u ndertua 2 km larg qytetit Agra ne breg te lumit Jumna. Ne te kater faqet e nderteses jane ndertuar fasada te ngjashme me njera - tjetren, dhe ne secilen prej tyre jane vendosur minare prej mermeri te bardhe. Ane's faores jane ndertuar dy godina shume te bukura. Te bie ne sy lulishtja e bukur me basena dhe shatervane ndertuar nga bachevan Nuhiu. Lartesia e tempullit eshte 74 metra, ndersa gjeresia ne reliev 57 metra.(c)korcavizion) Kubeja qendrore, e cila rrethohet me kube me te vogla, eshte vendosur ne menyre te persosur e te vegante, me akustike te kthines, ne te cilen jane vendosur arkivolet e dy bashkeshorteve, ku cdo tingull e Qdo ze kumbon per disa sekonda pa nderprerje ne te gjithe hapesiren perreth. Mjeshtri yne. ne ndertimin e Taxh Mahalit, ka ditur me zgjuaresi e gjenialitet te gershetoje fantazine me mundesine reale te ndertimit. Nga larg tempulli duket madheshtor, vecanerisht mbasdite kur mermeri mbas vape's leshon disa nu-anca me ngjyre trendafili ( roze ) dhe ne netet me hene kur pamja e tij eshte vertet fantastike dhe te mahnit me bukurine e saj. Taxh Mahali duket ne horizont, prej disa kilometra larg


VARDARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-06-04, 20:04   #2
Engjellushja
 
Anėtarėsuar: 10-06-04
Postime: 398
Engjellushja e ka pezulluar reputacionin
Gabim Re: TAXH MAHALI DHE NDERTUESIT E SAJ (MEHMET ISAI SHQIPTAR)

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga VARDARI
Taxh Mahali dhe ndertuesit e saj.
Nga renas
Ishte veper e usta Mehmet Isait dhe ndihmesit te tij, usta Ah- metit, te dy nga fshatrat e Oparit. Mehmeti nga fisi Dango nga Shkozanji e Ahmeti nga Marjari Lavdari. Dime se Oparaket kane qene mjeshtra te vertete ndertimi, te njohur ne gjithe treven e Perandorise Osmane. Gruaja e perandorit te Indise quhej Murntaze i Mahai, qe ne nje dialekt Indian do te thote "krenaria e pallatit", Ajo lindi shume femije dhe vdiq gjate lindjes te femijes le 16-te, Perandori Xhahani u hidherua shume per humbien e gruas se tij te dashur.Prandaj u mendua dhe vendosi qe kujtimin saj ta bente te pavdekshem. Per kete qellim vendosi te ndertoje Taxh Ma-halin, nje permendore ite tille qe te mos e kishte shoqen e vet ne asnje vend tjeter te botes, pervecse ne qytetin e tij Agra. Ketu e ka zanafillen ndertimi i kesaj vepre Melviet Musai - Taxh Mahali - qyteti Agra -Indi te madhe qe kon siderohet edhe sot si nje mrekulli e ndertuar nga mendja dhe dora e njeriut. Nga viti 1631 deri ne vitin 1653 ( per 22 vjet rresht), punuan per ndertimin e saj 20,000 mjeshtra, artizane e punetore te thjeshte nga shume vende te botes, indiane, arabe, turq, persiane, egjyptiane etj. Tempulli u ngrit madheshtor dhe sot te mahnit me bukurine etij.
Mbasi mbaroi Taxh Mahalin, me ngjyren e bardhe, perandori Shah Xhabani kishte vendosur qe ne bregun e kundert te lumit Jumnas, ne qytetin Agras, le ndertonte nje monument tjeter te ngjashern me te, ne ngjyre te zeze, per te theksuar akoma me shume kontrastin ndermjet tyre. Dy ura, nje e harclhe dhe nje e zeze, do te lidhnin dy brigjet e lumit dhe te dy tem-pujt. For ngjarjet qe ndodhen me vone nuk e lejuan ta real-izonte endrren e tij. Ai u hoq nga froni perandorak dhe u burgos prej te birit. Keshtu qe, ky ndertim mbeti si projekt enderimtar e legjendar. Taxh Mahali eshte' nje cudi e krijimit te mendjes njerezore. Talenti dhe aftesia profesionale e bejne ndertuesin e saj te renditet sot, nder krijuesit dhe arkitektet gjeniale, me te shquar, te se kaluares. Po kush eshte ndertuesi i ketij tempulli te mrekullueshem ? Nga ishte dhe ku kishte lindur ai ? Per ndertirnin e saj u paraqiten shume projekte, ndermjet te cilave ishti edhe ai i nje shqiptari, i cili doli me i perkryeri. Ishte veper e usta Mehmet Isait dhe ndihmesit te tij, usta Ah- metit, te dy nga fshatrat e Oparit. Mehmeti nga fisi Dango nga Shkozanji e Ahmeti nga Marjari Lavdari. Dime se Oparaket kane qene mjeshtra te vertete ndertimi, te njohur ne gjithe treven e Perandorise Osmane. Mehmet Isai u largua i ri nga fshati dhe shkoi ne Stam boll ku e mesoi i perkrahur nga i famshmi arkitekt Mimar Sinani. Nga Stambolli, ku ishte bere i njohur me veprat e tij, ai shkon ne Agra te Indise per te marre pjese ne konkursin nderkornbetar per ndertirnin e Taxh Mahalit, te cilin e fiton dhe nderton tempullin madheshtor. Por cili e'shte fundi i Mehmet Isait dhe ndihmesit te tij Ahmetit ? Mbas perfundimit te vepres Shahu Xhahani, nje sadist i vertete e therret Mehmetin dhe kryemjeshtrat e tjere ne pallat dhe e pyet arkitektin shqiptar e shoket e tij : - A mund te ndertosh ti e shoket e tu nje veper te ngjashme me Taxh Mahalin ? - Po madheri, - ia kthehu Mehmeti - bile me te mire se ajo ! Mbas kesaj, Shahu jep urdher qe gjithe mjeshtrave qe ki j shin punuar per projektimin dhe ndertimin e kesaj vepre madhore tu priteshin duart. Ndersa usta Mehmetin dhe Ahmetin, ashtu me duar te prera i burgosi, dhe vdiqen mbas disa vjetesh burgimi (1662) . Shperblim perbindeshi per kete mjeshter gjenial e te madh. Taxh Mahali u ndertua 2 km larg qytetit Agra ne breg te lumit Jumna. Ne te kater faqet e nderteses jane ndertuar fasada te ngjashme me njera - tjetren, dhe ne secilen prej tyre jane vendosur minare prej mermeri te bardhe. Ane's faores jane ndertuar dy godina shume te bukura. Te bie ne sy lulishtja e bukur me basena dhe shatervane ndertuar nga bachevan Nuhiu. Lartesia e tempullit eshte 74 metra, ndersa gjeresia ne reliev 57 metra.(c)korcavizion) Kubeja qendrore, e cila rrethohet me kube me te vogla, eshte vendosur ne menyre te persosur e te vegante, me akustike te kthines, ne te cilen jane vendosur arkivolet e dy bashkeshorteve, ku cdo tingull e Qdo ze kumbon per disa sekonda pa nderprerje ne te gjithe hapesiren perreth. Mjeshtri yne. ne ndertimin e Taxh Mahalit, ka ditur me zgjuaresi e gjenialitet te gershetoje fantazine me mundesine reale te ndertimit. Nga larg tempulli duket madheshtor, vecanerisht mbasdite kur mermeri mbas vape's leshon disa nu-anca me ngjyre trendafili ( roze ) dhe ne netet me hene kur pamja e tij eshte vertet fantastike dhe te mahnit me bukurine e saj. Taxh Mahali duket ne horizont, prej disa kilometra larg
P.S: Une t vertetat vetem i vulosi
__________________
Do te fleni shum Rahat
Dhe nese jan minuta apo me sahat
Rahjen e zemrės do ta keni normale
Nėqoftėse jeni t“Sinqert dhe mbaheni pėr fjale..
Engjellushja Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-08-04, 22:25   #3
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim TAXH MAHALI DHE NDERTUESIT E SAJ (MEHMET ISAI SHQIPTAR)

Shum shkrim interesant arti shqiptar paska arit nat kohe ner ne INDI ne duhet te mburemi si shqiptar me vepren e MEHMET ISA SHQIPTARIN ....
Kur dihet ne ditet e sotit qe vepra e xjamise se TAXH MAHALIT vlersohet si veper e qudirave boterore....
VARDAR ju pergezoje per artikullin qe e keni publikuar se jam i bindur qe shum shqiptar nuk kan pas njohuri lidhje me mjeshtrin e TAXH MAHALIT ....tung


Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.