Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-08-04, 15:35   #1
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim LUTJA...

LUTJA...

Ndihmo ,zot ,si mė ke ndihmuar,
qė asaj t'ia them njė fjalė.
ti tregoj se sa e cmoj.
Ti ,e din o Zot, se je i madh.

Kur nuk shoh letėr nga ajo,
mė duket se kalon plot njė shekull.
Porse fjalėt qė mi ka shkruar ,
thellė nė mendje mė kanė mbetur.

Mė ndihmo ,Zot ,qė njėherė, ta takoj,
pastaj,t'ia them asaj drejtpėrdrejt.
Se edhe besoj se do t'mė kuptojė,
se ,pse vetėn e quajta "Mbret".

Kur ,ta marrė malli ,pėr vendlindje,
sytė e mi ,o zot, dėrgoja.
Sepse e di qė malli im nuk shuhej,
atėherė ,kur rrugėve tė Francės ,kalėroja.

E din ti,si isha unė ,
Kur tė gjithė ,mė mungonin,
Por tė lutem, zot, ndihmoi,
dhe suksesin le ta korrin.

Nėse ndjehet, ndonjėherė, e vetmuar,
Thuaja ,o Zot, me mua ta ndajė.
Sepse gėzimi i saj ,mė gėzon,
kurse malli i saj ,mė ėshtė mallė.

Pėr fund ,o zot ,tė qofsha falė,
Falma, vetėm njė yll tė madh.
Qė pėrmes tij tė mė dėgjojė ,
kur dua t'a dėgjojė, ajo, ēdo fjalė :oops:


Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-08-04, 15:42   #2
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Kush shkruan sot??

Kush shkruan sot??

Shkruaja aq shumė poezi
tė cilat ,as vetė nuk e di !?
Se ,si i shkrova aq tė hidhura ,
kurse vargjet i bėja tė lidhura .

A shkruaja unė apo dikush tjetėr?
Pėr ndonjė qėllim apo pėr emėr?
Secila fjalė, qė ishte nė atė letėr ,
ishte e ngulitur, thellė nė zemėr.

Kush, shkruan sot, desha ta dij,
zemra ime ,apo.....Unė??!!!
Cilėn fjalė duhet ta them,
ta kuptosh ,se tė dua SHUMĖ?

Kush shkruan sot ,mė shumė se unė?
Kush ,pėrveē nesh,kėshtu mundohet ?
Kush mendoi, se ndonjė ditė ?
Zemra e dikujt ,do tė pėrvetėsohet?

Kush shkruan sot ,duhet tė mendojė
qė tė shkruajė edhe nesėr!
Ndoshta nuk do tė bėhet, famuoz,
por ,do t'a bėnte,vetėm njė vepėr.
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 20:15   #3
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Ndoshta ???

Ndoshta ???

Ndoshta ,diku, ti mė kujton
e ndoshta ,ashpėr, mė urren.
Ndoshta fjalėt qė ti kam thėnė .
ishin fjalė, qė, pėr ty nuk vlejnė.

Ndoshta koha mė ka gjykuar,
qė nė mendje ,ti,tė mė rrish.
Ndoshta erėrat tė kanė dėrguar
palgėt e vjetra me i gėrvishtė.

Ndoshta njerėzit qė i kam pėr-rreth,
janė tė lodhur nga heshtja ime.
Por gjurmėt qė ti i ke lėnė ,
janė tė thella ,Mbretėresha ime.

Ndoshta ,njė ditė ,unė tė harroj.
e ndoshta nė iluzion do tė dėrgoj.
Por, atė qė ndjej tash pėr ty,
nuk do tė thoja qė iluzionoj...
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 20:21   #4
aferdita
 
Avatari i aferdita
 
Anėtarėsuar: 31-10-03
Postime: 4,075
aferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėmaferdita i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek aferdita
Gabim Re: Kush shkruan sot??

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Litii
Kush shkruan sot??

Shkruaja aq shumė poezi
tė cilat ,as vetė nuk e di !?
Se ,si i shkrova aq tė hidhura ,
kurse vargjet i bėja tė lidhura .

A shkruaja unė apo dikush tjetėr?
Pėr ndonjė qėllim apo pėr emėr?
Secila fjalė, qė ishte nė atė letėr ,
ishte e ngulitur, thellė nė zemėr.

Kush, shkruan sot, desha ta dij,
zemra ime ,apo.....Unė??!!!
Cilėn fjalė duhet ta them,
ta kuptosh ,se tė dua SHUMĖ?

Kush shkruan sot ,mė shumė se unė?
Kush ,pėrveē nesh,kėshtu mundohet ?
Kush mendoi, se ndonjė ditė ?
Zemra e dikujt ,do tė pėrvetėsohet?

Kush shkruan sot ,duhet tė mendojė
qė tė shkruajė edhe nesėr!
Ndoshta nuk do tė bėhet, famuoz,
por ,do t'a bėnte,vetėm njė vepėr.
Koplimente Litii, poezi shume e bukur
__________________
Fitorja mė me madhe nė jetė,ėshtė qė tė fitosh zemrėn e dikujt qė e don mė tė vėrtet!!
aferdita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 20:25   #5
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Ku vazhdon mė tutje...?!

Ku vazhdon mė tutje...?!

Ku do tė shkosh mė tutje
kur shpirtin mė theve ?
Kujt do ti ankohesh, qė ,
tė vėrtetėn e fshehe?

Do tė mė kujtosh ,mė thua?
Kur tash ,mė bėre tė vdes?
Ēka mė intereson mua
se nė kujtimet tua, do mbes?!!!

Kujton se mė ngushėllon ,
me heshtje dhe me gėnjeshtra?
JO, JOOO, njėqind herė tė them,
unė s'jam si herave tjera.

Ku vazhdon mė tutje ,
Kėnd tash e mashtron?
Cilit, ia jep, fjalėn e nderit
se vėrtetė e dashuron?

Mos mė kėrko falje
se unė nuk flas dot.
Nėse dėshiron tė tė falė ndokush
Lutju tė madhit Zot.

Ai ka mėshirė
por duhet tė pendohesh
Nėse ai s'tė falė ,
nuk ke ku tė ankohesh .
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 20:34   #6
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim As vet se di

As vet se di

Kam shkruar shum
dhe shkruaj perseri
keto qe i shkruaj nuk jan poezi
por jan lot dhe vaj
keto jan elegji
qe i qes nga shpirti
se vuaj si nje jetim Femi.

Shum i lutem zotit
per me me ndihmuar
shum her i kam then
te rri me afer mua
nuk e di joooo
pse????kaq shum po vuaj

Dita shum e keqe
prap kalon si kalon
nata shum e zes
mengjesin sma afron.

Oh cfar dit te keqia
cfar jet me merzi
cka te bej o Zot
shpetim pres nga Ti.

Pse keshtu pse
veten cdoher e pyes
te pyes edhe ty Zot
dhe pergjegje po pres :?
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 20:44   #7
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim ME KUJTO, TE ME HARROSH MOS LEJO

ME KUJTO, TE ME HARROSH MOS LEJO

Me fal zemėr se ndoshta me flajėt e mija tė lėdrova ,
mė fal shpirt se ndoshta nga dashurija tė gjykova ,
mė fal e dashur se vec pėr ty unė mun tė jetoj ,
mė fal syni im se pa ty une nuk dua te egzistoj!


Mė kujto edhe kur yjet tė mė harrojnė,
mė kujto edhe kur djelli nuk do tė mė ngroh ,
mė kujto edhe kur pranvera pėr mu zdo tė lulėzojnė,
mė kujto edhe kur nė verė pėr mu do te jetė tė ftoht!

Mos harro se vetėm ty tė deshta ne kėt botė ,
mos harro se pėr ty mram su nalen lot,
mos harro se pa ty xhdo gja ėshtė e kot ,
mos harro se tė dua ma shum se dje sot!

Mė kujto edhe kur tė thojn se nuk jam gjall,
mos harro se as guri skishte plas ma par
me thuj njė herė se kot nuk ishte krejt ky vajtim ,
mos harro se ti je e vetmja lumturi nė shpirtin tim!


Mos lejo qė te bėhem e dashuris edhe njė viktim ,
mė thuj njė herė,se mė don sa tė dua shpirti im,
mos mendo se edhe nese i joti une nuk jam
mė beso se vetėm ty tė deshta me zemėr tė tham
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 20:47   #8
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim

Me Vjen Keq Per ndonje Poezi Nese Egziston Ketu Por Kam Gabuar I Kam Qit Edhe Ne Web Temin e Jan Kopjuar Shumica :oops:
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 22:58   #9
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Nėse don...

Nėse don...

Nėse don ,mos e beso asnjė fjalė ..
Porse ēdo shkronjė ,nga zemra ka dalė.
Nėse don ,as mos mė shkruaj ,
nėse mendon se dua tė luaj .

Nėse don ,tė mė lėndosh
mė pyet se ēka dua prej teje .
Atėherė do tė mė ngushtosh,
do tė ndjehem se, po ikė prej meje.

Nėse don ,tė bisedosh ,
mua kėtu do tė mė kesh ..
Porse e di kur je nervoz
dhe e di se kur buzėqesh.

Nėse don tė mė mallkosh
,mė urrej tėrė jetėn tėnde.
Por asnjėherė s'do ta kuptosh
se pse tė shkruaj me kaq ėndje.

Edhe pse tė ftova,
ti kurrė nuk u pėrgjigje.
Kurse vonė ,shumė vonė kur erdhe,
Tė dua ,kėtė fjalė e prite.

Nėse don ,kujtohu pak,
kthehu nė njė kohė tė vjetėr.
Njė fjalė e rėndon,gjithkėnd
si pėrgjigje nė njė letėr.

Vetėm nėse don.....!!!!??? :cry:
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 23:00   #10
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Jeta ime ...

Jeta ime ...

Pse s'merr fund jetė e poshtėr,
Tė mė lehtėsosh dhimbjen time.
do t'mė harrojė ajo , e di ,
por unė se harroj tė kaluarėn time.

Pse mė takove kėtu me tė,
pse s'mė takove nė realitet.
Pse s'mė denon ,me vdekje,
por mė takove nė internet.

Dėshiron unė ta jap fundin?
Tė them se as unė s'tė dua ty ?
se kurrė smė ofrove atė cka dua ,
e dėshiron tė shikoj me tjetėr sy?

Mallkuar qofsh ,oj jeta ime,
pse mė fale kėtė dashuri .
A nuk tu duk pak qė mė lendove njėherė
e dėshiron tė bėsh kėtė pėrsėri e pėrsėri??

Mjaft tė shikova nga krejt kėndet,
tė kuptova aq mirė ty .
Mė mundove ,tė kuptova,
edhe pse shkakun nuk e di ?!.

Lamtumirė jeta e poshtėr ,
po tė lė unė tash ty .
Mjaft mė mashtrove ,mė urrejte,
mallkuar qofsh vetėm TI.Jeta ime....
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 23:02   #11
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim K'TE POEZI E SHKRUAJ ME VAJ

K'TE POEZI E SHKRUAJ ME VAJ

Kaloj dita dhe nata
pa te degjuar zerin ty
pse o jeta ime
luan me ndjenjat e mia ti
pse o ender me turturo
pse o zemer me lendo
pse o drite e syve te mi
ste bje ndermend per mua
pse me len gjith naten
poezi me dhimbje e lot
duke krijuar
kte poezi e shkruaj me lot
ne oret e vona yjet shikoj
sikur ato me shoqerojne
per nje cast syt e mi nuk lotojne
por prap mbushem ne vaj
se ti per mua nuk ke mall.
nuk dua vaj as gezim
dua te tret shpirtin tim
dua te tretem ete zhdukem
kur tme kerkosh te mos dukem
te mos kujtohet as emri im
sepse shiun e ktheve ne lot
te dal nga syt e mI
mos kerko me lotet se ku kane rene
ose dheu ku me ka zene
mos kerko buzen e etur
sepse ajo me tash ka vdekur
mos kerko me syt qe kan lotuar
mos kerko doren qe te ka ledhatuar
floket qe ke pergedhelur
mos kerko fjalet sepse
tashme ato jane tretur.
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 23:05   #12
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim ME FAL QE TE DUA ALBINA

ME FAL QE TE DUA ALBINA

Me fal qe te dua kaq shum
me fal qe ne zemer te lendoj
me fal po eshte shum vone
nuk mundem un ty te harroj!

Me fal qe te bera pa dashur
per mua pa qellim te mendosh,
me fal qe te bera per mua
poezi me dhimbje te krijosh!

Me fal por njeriu prandaj vuan
te te dashuroj nje nejri si TI,
ti thaj lotet pa kaluar qerpikun
dhe kur te prek buzet te quhet DASHURI

Me fal po nuk te them TE DUA
nuk duam e puthje nga ti
ato jane vetem vuajtje per zemren
ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
nuk dua un te flas per dashurin
sepse ti me nxore nga zemra
pa ty jeta s'ka kuptim!

Me fal qe prap po te lendoj
me fal qe per jet do te dua
me fal por nuk e di si i behet
me nje njeri i cmendur si mua

i cmendur se te tjeret i dua si veten
i cmendur se tregoj te verteten
i cmendur se jam e sinqert
se TY TE DUA me shum se nje jete

Me fal per te metat mia
me fal qe te dhash nje shekull dashuri
por jeta i ka keto padrejtesia
e mua jeta me solli tek ti! :(
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 23:08   #13
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim ME FAL QE TE DUA ALBINA

[quote="Litii"]ME FAL QE TE DUA ALBINA

Me fal qe te dua kaq shum
me fal qe ne zemer te lendoj
me fal po eshte shum vone
nuk mundem un ty te harroj!

Me fal qe te bera pa dashur
per mua pa qellim te mendosh,
me fal qe te bera per mua
poezi me dhimbje te krijosh!

Me fal por njeriu prandaj vuan
te te dashuroj nje nejri si TI,
ti thaj lotet pa kaluar qerpikun
dhe kur te prek buzet te quhet DASHURI

Me fal po nuk te them TE DUA
nuk duam e puthje nga ti
ato jane vetem vuajtje per zemren
ato me bejne te ndihem njeri

Por un njeri nuk dua me te jem
nuk dua un te flas per dashurin
sepse ti me nxore nga zemra
pa ty jeta s'ka kuptim!

Me fal qe prap po te lendoj
me fal qe per jet do te dua
me fal por nuk e di si i behet
me nje njeri i cmendur si mua

i cmendur se te tjeret i dua si veten
i cmendur se tregoj te verteten
i cmendur se jam e sinqert
se TY TE DUA me shum se nje jete

Me fal per te metat mia
me fal qe te dhash nje shekull dashuri
por jeta i ka keto padrejtesia
e mua jeta me solli tek ti!

Dhe Ti si njė qenie e pafaj,
si njė ėngjull me zemer tė vrarė,
Ti ke diqka tė veēantė,
Ti ke shumė lotė tė patharė!

Mė vjen keq qė unė nuk arrita
tė tė kthej buzėqeshjen pėrsėri,
ashtu siq Ti ma ktheve mua
dhe mė bėre tė ndihem njeri!

Ndoshta Ti je munduar
nė zemren tėnde tė mė pranosh,
po vallė pse unė nuk kam guxim
tė bėj tė mė dashurosh!

Pėrse mes poezive
unė veten lėshoj,
dhe ne ē“do pikė loti
mundohem tė tė imagjinoj!

Pse vallė njė zemėr
si tėndėn … se kuptoj?!!
tė mė dashuroj kaq fortė
dhe kaq fortė tė mė lėndoj!!!
Ngadal pėshpėris

Kur mendoj pėr TY
dhe ethe shpirti lėshon,
mendoj pėr gjėn mė tė bukur nė jetė,
mendoj pėr dashurinė tonė.

Kur mendoj pėr sytė e trishtuar
dhe buzėt qė dridhen pa fjalė,
mendoj pėr flokėt e tua mbi gjoksin tim
dhe zemrat qė rrahin pandalė!
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-08-04, 23:13   #14
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Se di!

Se di!

Se di ē'mė ndodh kur jam me ty
kur me shikon me ata sy,
kur mė buzėqesh mė ledhaton
kokė e kėmbė ti mi pushton.

S'e di se ē'ndjen kur mė ke pranė,
kur tė dy vetėm rrimė menjanė,
kur kokėn vėn tek gjoksi im,
s'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

S'e di ē'mendim ke ti pėr mua
kur tė shtrėngoj por s'them Tė Dua
kur them se vdes pėr buzėt e tua,
s'e di a me beson ti mua?

S'e di ē'do tė ndodhė me ne tė dy,
sikur tė mos jem mė me ty,
sikur kjo ėndėrr tė ndalet njė ditė,
s'e di a do tė shohė mė dritė?

S'e di pa ty ēdo bėj o yll,
pa ty kjo botė mė duket njė pyll,
pa ty kjo botė s'do ketė kuptim
pa ty, pa ty shpirti tim.

S'e di vallė a do tė duroj
pa e puthur mė atė gojė,
pa e prekur mė atė dorė,
s'e di a do ndjej mė tė nxehte a tė ftohtė.

S'e di sa gjatė do tė vazhdojė,
por di sa shumė tė dashuroj,
e di sa shumė ti mė gėzon
kur pak vėmendje mė kushton.

E ndjej se shumė do Tė Tė Dua,
sa kohė kėto buzė do mė puthin mua,
sa kohė qė zemra do t'mė punojė,
emrin tėnd do ta kam nė gojė.

S'e di sa shumė do tė zgjasė kjo jetė,
s'di si do shkojė nė tė vėrtetė,
por dicka di me siguri
„Ajo qė e dua je vetėm.......... Ti.
Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-04, 15:25   #15
Litii
 
Anėtarėsuar: 08-08-04
Vendndodhja: Pejė
Postime: 17
Litii e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Litii Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Litii
Gabim Gjithmonė me TY

Gjithmonė me TY

I heshtur nė cepin e dhomės
me njė bllok tė vogėl nė duar,
qndronte e ndrojtur pa fjalė
kjo zemra ime e lėnduar!

Dhe bllokun e hap me ngadal,
diēka kėrkoj pakuptim,
mė duket se TI je aty
dhe unė tė flas shpirti im !

Por TI papritur mė zhdukesh
dhe as pėrgjegjie nuk mė kthen,
dhe unė kaloj faqen tjetėr
ndoshta aty do tė gjejė!

Aty lexoj dy fjalė
dhe lotėt dot si mbledh,
tė them TĖ DUA shumė
tė them ktheu nė jetė!

Dikur aty diēka
mė kishe shkruar TI,
tani unė bashkė me dhembjen
e mbaj thellė nė gji!

E mbaj aq pran me zemrėn
shtėnguar thellė nė shpirtė,
se Ty dua tė tė kthej
nė jetė, nė jetė sėrish!

Se Ti ike pa folur me mua
dhe fjalėn e fundit nuk ma the,
Ti veē ma shkrujte “TĖ DUA”
dhe ike u largove pėrgjinje!

Pėrse nuk durove derisa tė vija
qė mė puthjen time ta merrje,
tė ta thosha atė qė kurrė nuk ta tashė
kur koken nė mua mbėshtesje!

Pėrse jo nuk prite
tė tė shihja dhe njėher,
kur mė dhimbje mė buzėqeshe
mė kujtove atė pranverė!

Pėrse kjo jetė ėshtė kaq e padrejtė,
Ty tė mori kaq larg nga mua,
pėrse nuk na bashkn pėrsėri
tė na bėn tė gėzuar!

Po Ti a mė mban mend mua
apo ndoshta me engjuj ke rėn nė dashuri,
ndoshta dhe unė do tė bėhėm engjull sė shpejti
qė Ti tė mė duash pėrsėri!

Tė lutem mė ndihmo tė vijė
mos mė ler tė vuaj ē“do natė,
se kam njė kohė tė gjatė qė pres
nė krahėt e tu tė jam prapė !

Nuk mundem nga kjo jetė tė ngre kokė
i vetmuar pa Ty nė ē“do anė,
nuk mundem jo mė tė dashuroj,
jo, mė zėmer pėr dashuri nuk kam!

Tė lutem mė dėrgo njė shenjė,
njė ėndėrr, njė lule mė dėrgo,
nga ato qė unė ti sillja pran
dhe Ti me thoshe mos mė lėndo!

Pėrse unė ika kaq larg
tani as lule s“tė sjell dot,
tani unė dua tė jam mė Ty
se pėr mua pa Ty kjo jetė ėshtė e kotė!

Ē“do ėndėrr tė thėrras mė merr,
nė shpirtin tėnd mė shtrėngo,
dua tė jam edhe unė engjull
nė kraht e tu tė fluturoj!

Kur pran teje qėndroj i heshtur
dhe dridhem kur mė prek ngadal,
mendoj se mbrenda teje ka diēka
dhe Ti mė thuan me zemėr, e jo me fjalė!

Diēka qė mė bėn tė ndihem si engjull
dhe hap krahėt drejt teje fluturoj,
Ti mė shtrėngon aq fortė pran vetės
dhe ngadalė pėshpėris “Tė Dashuroj”


Litii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:24.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.