Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-09-04, 01:19   #1
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim FRIKEė!

Frike esht nje smundje psiqike, ajo mundte ta dirigjoj jeten e cdo njeriut,nuk je/i i lire te besh gjera ce ke deshire, ndryshon me kohe ndonjer esht frika shum e fort ndonjher mundesh me perballu.

PSe kemi frike ?
SI mund te sherohemi nga fika e madhe?
Esht frike nje trashigim?
Lind frika spese njeriu din dicka me teper se ce duhet?

Ju pershendes :)


dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-09-04, 12:15   #2
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: FRIKEė!

Nderimet e mija - dr1ta -,dhe te pershendes per temen e hapur.
Nuk e di per cilen frike e ke fjalen ( po mendoj ne cilin drejtim,prej qkafit ? ),sepse dallohen nga intenziteti,por ne teresi: frika eshte frike.
Frika eshte GRATIS.Normal,nuk ka nevoje te themi se ajo po trashigohet sepse ne jemi te lindur bashke me friken.Vetem ai qe eshte budall-nuk frigohet.Shpeshhere,njerzit nuk dijne te dallojne friken prej trimnijes dhe mendojne se jane trima nese nuk frikohen ( behen trima ku nuk eshte vendi per trimni,por per menquri ).Bash ai mendim i bjen ne gabim.
Normal qe,deri sa egziston frika- me ne eshte krejt mire.Ate dite kur nuk frikohemi,ose diq nuk eshte ne regull me ne,ose ka filluar depresioni-ose eshte teper vone...
Nuk ban te frikohemi,sado qe eshte e natyrshme,duhet provuar te kuptohet,duhet ushtruar me frike-ashtu pergatitemi me mire per momente eventuale dhe takimet e papritura me te- dmt,sa me shume plotesohet jeta me frike-FRIKA NGA FRIKA ESHTE ME E VOGEL.
Te pershendes deri sa nuk jam i frikuar,hahaha.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-04, 12:43   #3
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: FRIKEė!

Turisti flm shum per shkrimin ten me ke friku pak valla :)

E kam fjalen per frika te vogla dua te them dicka ce perxhdo dit e takon si psh nuk mundesht te jesh me nje vend shum te hapur ose psh ne mal sepse aty mund te ndodhin gjerat e askush nuk mund te ndihmoj.
Un kuptoj ce frike esht e mire deri dikund por jo gjith sepse ki ndalon shum gjera ne jet si psh te une un nuk mundem te dal te shkoj neper male te shetis, edhe pse shum kam qef te jem jasht ne natyr :(
as aeroplanat nuk i kam qef ce nga 11 shtatori 2002 ajo ce ndodhi ne usa :twisted:
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-04, 12:56   #4
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: FRIKEė!

Dr1ta e nderuar,tash po e kuptoj friken tende,por frikat qe takohen ne jeten e perditshme vijne me shume nga ajo qe NUK JEMI GUXIMTARE te kontakotojme direkt me ato gjera ,se nga frika e vertete.Sa i perket maleve,une nuk di se ku jeton ti.Ndoshta edhe prind e tu frigohen dhe e ke te ndaluar.Per aeroplanat mos mendo se gjerat e tilla nuk ndodhin per ēdo dite dhe te gjithat bijne nen - RASTET E JETES -,a nese bash don me dite,une jam mashkull,por jane disa vende ku as une nuk deshiroj te shkoj e as nuk ban te qellojsh aty.
Mos lejo qe frika e vogel te lulzoje ne PANIKĖ.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-04, 13:15   #5
DannyAus
 
Anėtarėsuar: 18-09-04
Vendndodhja: Australia-Melbourne
Postime: 386
DannyAus e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek DannyAus
Gabim Re: FRIKEė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dr1ta
Frike esht nje smundje psiqike, ajo mundte ta dirigjoj jeten e cdo njeriut,nuk je/i i lire te besh gjera ce ke deshire, ndryshon me kohe ndonjer esht frika shum e fort ndonjher mundesh me perballu.

PSe kemi frike ?
SI mund te sherohemi nga fika e madhe?
Esht frike nje trashigim?
Lind frika spese njeriu din dicka me teper se ce duhet?

Ju pershendes :)
TE PERSHENDES DRITA
Eshte e vertete se frika eshte nje semundje priqike, e cila mund ta dirigjoj jeten e qdo njeriu ne shum raste,, te humb vullneti per qera te ndryshme,, etj etj,, por nuk e besoj se frika eshte nje trashegimi ..
**ja disa shembuj,, une po flas per vetem time edhe pse nuk frigohem te udhetoj me aeroplan- e kam frige lartesine shum,, psh kur shkoj te ndonje shok ne katin e 25 kam frik me shiqu ne dritare pa marr parasysh,, se lema me dal ne balkon,, kjo frige vjen nga vegjelia kur kam pas nje aksident te vogel por e cila ma ka len frigen e lartesis perhere,, jo qe me pengon diqka por ishte nje shembull
**shembulli i dyte,, e kam nje shok i cili kurr nuk udheton neper evrope apo boten,, shkaku qe ka frike aeroplanet,, kjo eshte nje pune psiqike te cilen ai e ka perjetu shum keq,, psh ka pa ndonje film te frikesuar me aeroplanet ose pa mar parasysh,,, do te thot askush nuk lind me frike por frika linde gjat jetes....
__________________
I am whatever you say I am, if I was it why would I say I am!!!
DannyAus Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-04, 23:22   #6
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: FRIKEė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
Dr1ta e nderuar,tash po e kuptoj friken tende,por frikat qe takohen ne jeten e perditshme vijne me shume nga ajo qe NUK JEMI GUXIMTARE te kontakotojme direkt me ato gjera ,se nga frika e vertete.Sa i perket maleve,une nuk di se ku jeton ti.Ndoshta edhe prind e tu frigohen dhe e ke te ndaluar.Per aeroplanat mos mendo se gjerat e tilla nuk ndodhin per ēdo dite dhe te gjithat bijne nen - RASTET E JETES -,a nese bash don me dite,une jam mashkull,por jane disa vende ku as une nuk deshiroj te shkoj e as nuk ban te qellojsh aty.
Mos lejo qe frika e vogel te lulzoje ne PANIKĖ.

Te falenderoj shum per mendimet e tua te mira :) jam e vetdijshme ce nuk jam as e fundit as e para ce kam frike, mundohem ti perballoj keto mendime te tmershme dhe shpresoj ce me kohe to tme largohen per gjjith vec duhet punuar me vetveten shum:)
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-04, 23:27   #7
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: FRIKEė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DannyAus
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dr1ta
Frike esht nje smundje psiqike, ajo mundte ta dirigjoj jeten e cdo njeriut,nuk je/i i lire te besh gjera ce ke deshire, ndryshon me kohe ndonjer esht frika shum e fort ndonjher mundesh me perballu.

PSe kemi frike ?
SI mund te sherohemi nga fika e madhe?
Esht frike nje trashigim?
Lind frika spese njeriu din dicka me teper se ce duhet?

Ju pershendes :)
TE PERSHENDES DRITA
Eshte e vertete se frika eshte nje semundje priqike, e cila mund ta dirigjoj jeten e qdo njeriu ne shum raste,, te humb vullneti per qera te
ndryshme,, etj etj,, por nuk e besoj se frika eshte nje trashegimi ..
**ja disa shembuj,, une po flas per vetem time edhe pse nuk frigohem te udhetoj me aeroplan- e kam frige lartesine shum,, psh kur shkoj te ndonje shok ne katin e 25 kam frik me shiqu ne dritare pa marr parasysh,, se lema me dal ne balkon,, kjo frige vjen nga vegjelia kur kam pas nje aksident te vogel por e cila ma ka len frigen e lartesis perhere,, jo qe me pengon diqka por ishte nje shembull
**shembulli i dyte,, e kam nje shok i cili kurr nuk udheton neper evrope apo boten,, shkaku qe ka frike aeroplanet,, kjo eshte nje pune psiqike te cilen ai e ka perjetu shum keq,, psh ka pa ndonje film te frikesuar me aeroplanet ose pa mar parasysh,,, do te thot askush nuk lind me frike por frika linde gjat jetes....

Hello danny:)

Te kuptoj plotsisht si e ndin veten mbasi e ke frike lartesine gjithashtu edhe un + aeroplanin :cry: mos vet kombinim fatal mkap panika e madhe ose duhet me u pijav mire :oops:

Te falenderoj shum per shkrimin tend :)
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 28-09-04, 00:31   #8
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: FRIKEė!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga dr1ta
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga turisti
Dr1ta e nderuar,tash po e kuptoj friken tende,por frikat qe takohen ne jeten e perditshme vijne me shume nga ajo qe NUK JEMI GUXIMTARE te kontakotojme direkt me ato gjera ,se nga frika e vertete.Sa i perket maleve,une nuk di se ku jeton ti.Ndoshta edhe prind e tu frigohen dhe e ke te ndaluar.Per aeroplanat mos mendo se gjerat e tilla nuk ndodhin per ēdo dite dhe te gjithat bijne nen - RASTET E JETES -,a nese bash don me dite,une jam mashkull,por jane disa vende ku as une nuk deshiroj te shkoj e as nuk ban te qellojsh aty.
Mos lejo qe frika e vogel te lulzoje ne PANIKĖ.

Te falenderoj shum per mendimet e tua te mira :) jam e vetdijshme ce nuk jam as e fundit as e para ce kam frike, mundohem ti perballoj keto mendime te tmershme dhe shpresoj ce me kohe to tme largohen per gjjith vec duhet punuar me vetveten shum:)
Me gezon optimizmi yte i cili tregon energjijen tende qe te ballafaqohesh sa me heret me problemet e keti lloji sepse shihet se je e vetedijshme se - ku qendrojne -.
Te pershendes.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-09-04, 16:03   #9
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe une mendoj sikur parashkruesit se frika asesi s'mund te jete trasheguese,por kjo mund te lind si rezultat i ndonje frike qe kemi perjetuar kur kemi qene femije,por ka raste qe edhe te rriturit perjetojne frike ne ndonje gje qe pastaj ajo mund te kaloje ne trauma qe me veshtire eshte te perballohen.Shembuj te tille kemi plot ne Kosoven e pasluftes ku shume persona duke perfshire femije dhe te rritur kane mbetur me pasoja ndoshta te pasherueshme!
Une mendoj se per keto gjera duhet drejtuar psikiatrit apo psikologut,nuk eshte turp,sepse ne shqiptaret mu per gjera te tilla na mungon guximi te trokasim ne dere te nje psikologu per dallim qe popujt tjere i marrin shume normale keto gjera,bile paraqiten vullnetarisht me rastin e paraqitjes se ketyre fenomeneve!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-04, 01:36   #10
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Edhe une mendoj sikur parashkruesit se frika asesi s'mund te jete trasheguese,por kjo mund te lind si rezultat i ndonje frike qe kemi perjetuar kur kemi qene femije,por ka raste qe edhe te rriturit perjetojne frike ne ndonje gje qe pastaj ajo mund te kaloje ne trauma qe me veshtire eshte te perballohen.Shembuj te tille kemi plot ne Kosoven e pasluftes ku shume persona duke perfshire femije dhe te rritur kane mbetur me pasoja ndoshta te pasherueshme!
Une mendoj se per keto gjera duhet drejtuar psikiatrit apo psikologut,nuk eshte turp,sepse ne shqiptaret mu per gjera te tilla na mungon guximi te trokasim ne dere te nje psikologu per dallim qe popujt tjere i marrin shume normale keto gjera,bile paraqiten vullnetarisht me rastin e paraqitjes se ketyre fenomeneve!
Pershendetje Barbaroza.

Edhe un mendoj shum her per ato njerz ce kan perjetu friken/traumat ne kosove un nuk kam perjetu luft as ndonje treaum ce me kujtohet por ndjenja esht njesoj frika esht fike mund te jet specifike vec per nje send si ne rastin tim aeroplanin, mire thua ce ky problem esht nje tabu tek shqiptaret, un se kam fort dert diskutoj me shum njerez sepse e di ce menyra me e mire per tu sheru duhet me fol, dhe nuk dmth ce njeriu esht abnormal. Te falenderoj edhe nje her per shkrimet :)
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-04, 15:09   #11
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje edhe per ty dr1ta!

Ne shkrimin tim une u mundova te shkruaj per rastet ne pergjithesi nga te cilat mund te rrjedhin frikat dhe traumat dhe pajtohem me ty kur thua se me se miri eshte te bisedohet me njerez sepse ka dikush qe mund te ndikoje per mrekulli tek nje person qe ka te tilla probleme.Shpresoj te mos me keni keqkuptuar!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-10-04, 15:32   #12
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Pershendetje edhe per ty dr1ta!

Ne shkrimin tim une u mundova te shkruaj per rastet ne pergjithesi nga te cilat mund te rrjedhin frikat dhe traumat dhe pajtohem me ty kur thua se me se miri eshte te bisedohet me njerez sepse ka dikush qe mund te ndikoje per mrekulli tek nje person qe ka te tilla probleme.Shpresoj te mos me keni keqkuptuar!


Kuptoj cka keni mendu ju :)
dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-04, 22:56   #13
suzi
 
Anėtarėsuar: 18-05-04
Vendndodhja: kosovė
Postime: 93
suzi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek suzi
Gabim

:shock: drita e ke godite me kete tem , me tregu diqka qka une di per friken eshte pak habitse, frika ne disa raste thojne se trashegohet ne disa raste ajo paraqitet befas , pe them nje shembull ndoshta sju pengon , une e kam pas gjyshen shume frikacake edhe aq shume eshte friku sa kur ka shku me ndejt diku nese nuk i ka gjet ne shtepi banoret eshte friku aq shume sa qe eshte ul ne ballakan apo obor te asaj shtepije ka fillu me qajt po qka eshte me e keqja se edhe une frikohem aq shume sa me thojne se i ke ngja gjyshes, nejse tjetra qka eshte me interesante se gjat luftes u frikojshim shume edhe , na thojke nje njeri i menqum qe dojke te na jep pak guxim ;;;Friken e mbani per se randi '' kshtu qe mos mendoni per te sa me shume qe frikohesh ose mendon per te ajo ritet aq me shume ,gje qe ish e vertet.
Eshte shume mire kur njeriu ka dikend te besueshem dhe rrefehet per frike dhe gjitha gjerat qe e mundojne dhe jam e bindur se ajo gradualishte largohet , nese ne nuk shprehemi e mbajme brenda vetes ajo vetem sa shkon dhe ritete , e ne duhet mos mi len mu rit gjerat e padobishme po duhet ti bejme hor ti qesim nga brendija jone ,meqe e kam pas friken obsesion edhe akoma ndjej frike po te them se 50% me eshte larguar nga bisedat qe kam bere me disa ekspert , dhe me kan qortu kur tregojsha se prej nga frikohem beso me thoshin a po ndodh ajo qe ti pe mendon ajo qe ti je ka i frikohesh thojsha jo ani pse me mendu per sende qe nuk ke qef me te ndodh, po ja ne jemi njerez dhe femrat edhe ashtu nga natyra jan frikacake po , une kshilloj qe ju qe ndjeni frike patjeter te bisedoni me ndoj ekspert psikolog apo mendimtar , qe kishte me ju ndihmu shume me kshilla dhe ajo qka ishte karakteristike ne frike po u dashka qe asaj qe i frikohesh mos mi ik po mu ballafaqu me te, nese ke frike nga uji me hy ne uj mu ballafaqu me uj , pamarparasysh nga qka ke frike mire eshte te ballafaqohesh me te per ti then se une nuk te frikohem ty skam perse te frikohem , une tash kam dy frika qe kursesi nuk mundem mu ballafaqu me to eshte naltesija ne ndertes nuk guxoj te qendroj vetum e le ma te dal ne ballkon , dhe frikohem shume nga vetmija nuk mundem vet te qendroj gjat diten ja bej disi naten kursesi , me flni qe e zgjata pak po ndoshta diqka nxiret nga ky shkrim flm shume ;Me pak frike Me shume Guxim...
__________________
Dituria, duke u bashkuar me urtesinė, fiton nje thellesi qe te merr mendtė...
Pyet atė qė di. Dy te ditur , jane me mire se nje.
suzi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-10-04, 22:56   #14
suzi
 
Anėtarėsuar: 18-05-04
Vendndodhja: kosovė
Postime: 93
suzi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek suzi
Gabim

:shock: drita e ke godite me kete tem , me tregu diqka qka une di per friken eshte pak habitse, frika ne disa raste thojne se trashegohet ne disa raste ajo paraqitet befas , pe them nje shembull ndoshta sju pengon , une e kam pas gjyshen shume frikacake edhe aq shume eshte friku sa kur ka shku me ndejt diku nese nuk i ka gjet ne shtepi banoret eshte friku aq shume sa qe eshte ul ne ballakan apo obor te asaj shtepije ka fillu me qajt po qka eshte me e keqja se edhe une frikohem aq shume sa me thojne se i ke ngja gjyshes, nejse tjetra qka eshte me interesante se gjat luftes u frikojshim shume edhe , na thojke nje njeri i menqum qe dojke te na jep pak guxim ;;;Friken e mbani per se randi '' kshtu qe mos mendoni per te sa me shume qe frikohesh ose mendon per te ajo ritet aq me shume ,gje qe ish e vertet.
Eshte shume mire kur njeriu ka dikend te besueshem dhe rrefehet per frike dhe gjitha gjerat qe e mundojne dhe jam e bindur se ajo gradualishte largohet , nese ne nuk shprehemi e mbajme brenda vetes ajo vetem sa shkon dhe ritete , e ne duhet mos mi len mu rit gjerat e padobishme po duhet ti bejme hor ti qesim nga brendija jone ,meqe e kam pas friken obsesion edhe akoma ndjej frike po te them se 50% me eshte larguar nga bisedat qe kam bere me disa ekspert , dhe me kan qortu kur tregojsha se prej nga frikohem beso me thoshin a po ndodh ajo qe ti pe mendon ajo qe ti je ka i frikohesh thojsha jo ani pse me mendu per sende qe nuk ke qef me te ndodh, po ja ne jemi njerez dhe femrat edhe ashtu nga natyra jan frikacake po , une kshilloj qe ju qe ndjeni frike patjeter te bisedoni me ndoj ekspert psikolog apo mendimtar , qe kishte me ju ndihmu shume me kshilla dhe ajo qka ishte karakteristike ne frike po u dashka qe asaj qe i frikohesh mos mi ik po mu ballafaqu me te, nese ke frike nga uji me hy ne uj mu ballafaqu me uj , pamarparasysh nga qka ke frike mire eshte te ballafaqohesh me te per ti then se une nuk te frikohem ty skam perse te frikohem , une tash kam dy frika qe kursesi nuk mundem mu ballafaqu me to eshte naltesija ne ndertes nuk guxoj te qendroj vetum e le ma te dal ne ballkon , dhe frikohem shume nga vetmija nuk mundem vet te qendroj gjat diten ja bej disi naten kursesi , me flni qe e zgjata pak po ndoshta diqka nxiret nga ky shkrim flm shume ; :lol: Me pak frike Me shume Guxim...
:lol:
__________________
Dituria, duke u bashkuar me urtesinė, fiton nje thellesi qe te merr mendtė...
Pyet atė qė di. Dy te ditur , jane me mire se nje.
suzi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-10-04, 02:29   #15
dr1ta
 
Avatari i dr1ta
 
Anėtarėsuar: 31-08-04
Vendndodhja: Ne veri
Postime: 5,125
dr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėmdr1ta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje suzi :)

Flm per mendimet dhe ndjenjat ce i ndave me mua/ne. Un nuk kam bisedu me ndonje ekspert ende per ket prblem,por flas shpesh me familjen dhe te afermit e mi. E di ce esht nje budallaki e madhe te fikohem nga lartesia/aeroplani por disi te humb kontrolla as ce guxoj te mendoj te udhetoj me aeroplan, me duhet ndonje alternativ tjeter udhetimi te bej :cry: un zakonisht shum her kam udhetu vet edhe mu doke shum interesant nuk kam ndi asgje, keshtu ce duke pa gjera cka po behen ne ket bote disi frika lind, sepse mendoj mundte te me ndodh edhe mua :?
UN zakonisht bej gjera te jashtzakonshme edhe pse jam femen nuk kam frike ne asgje ashtu e ndij veten te forte dhe sigurt gjith e gjej nje rrugdalje,por paprit ndryshon njeriu krejt as vet nuk di nga vjen vec gjerat ndodhin FRIKA LInd :twisted:

E di si e ndin veten ndjenjat jan te njejta :(

UN nuk jam e vetmja ce perjetoj dicka te tille,vec shpresoj ce to zgjohem nje dit nga kjo ender e keqe

Te deshrioj gjithashtu edhe ty sukses

pershendetje nga frikacakja :)


dr1ta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:39.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.