Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-11-04, 01:44   #1
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim Kėshtu fliste Vula e Pejgamberisė

Tė nderuar forumistė,

Paqa dhe mėshira e All-llahut qofshin mbi ju!

E pashė tė arsyeshme qė kėtu te rubrika Feja tė hapi edhe kėtė temė, ku do tė mund tė postohen hadithe (fjalė) tė Pejgamberit tė fundit tė All-llahut dhe Vulės sė Pejgamberisė, Muhammedit [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem].

Ju ftoj qė edhe ju tė jepni kontributin tuaj nė kėtė drejtim.

Dhe ju lutem qė t'i pėrmbaheni temės!

Me respekt,
Albanam


Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-11-04, 01:48   #2
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Kush i kalon netėt e Ramazanit duke bėrė ibadet, duke qenė i bindur nė besimin islam dhe duke pasur qėllim tė sinqertė, do t’i falen tė gjitha gabimet e tij tė mėparshme”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-04, 01:49   #3
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“E ēuditshme ėshtė ēėshtja e besimtarit. Ēėshtja e tij ėshtė krejt mirė pėr tė dhe nuk ėshtė e tillė pėr askėnd tjetėr. Nėse besimtarin e godet gėzimi, ai falėnderon (All-llahun), e kjo i sjell dobi, kurse nėse e godet e keqja, ai bėn durim (sabėr), andaj edhe kjo i sjell dobi”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-04, 01:50   #4
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Mendjemprehtė ėshtė ai qė e kontrollon vetveten dhe punon pėr jetėn pas vdekjes, kurse kokėtul ėshtė ai qė ndjek dėshirat e epshit tė vet dhe (pa kurrfarė merite) shpreson se All-llahu do t’ia falė”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-04, 01:51   #5
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Ruajuni dhunės (padrejtėsisė), sepse dhuna ėshtė errėsirė nė Ditėn e Gjykimit; ruajuni koprracisė, sepse vėrtet koprracia i ka shkatėrruar ata popuj qė kanė qenė para jush: ajo i ka shtyrė pėr derdhjen e gjakut tė tyre dhe i ka shtyrė qė ndalimet (haramet) t’i bėjnė tė lejuara (hallall)”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-11-04, 01:52   #6
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, mos ta shqetėsojė fqinjin e vet, kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė le ta nderojė mikun (musafirin) e vet dhe kush i beson All-llahut dhe Ditės sė mbramė, le tė flasė mirė ose le tė heshtė”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-04, 02:53   #7
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Kush nga ju sheh njė tė keqe le ta ndryshojė me dorėn e tij, e nėse nuk mundet ta bėjė, atėherė me gjuhėn e tij, e nėse nuk mundet ta bėjė kėtė, atėherė me zemrėn e tij, porse ky ėshtė imani mė i dobėt”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-04, 02:54   #8
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Assesi askush prej jush mos ta dėshirojė vdekjen e vet pėr shkak se e ka goditur ndonjė e keqe. E nėse ėshtė i detyruar, atėherė le tė thotė: “O Zoti im, mė le tė jetoj pėrderisa jeta tė jetė pėr mua mė e dobishme, kurse mė vdis nėse vdekja ėshtė pėr mua mė e dobishme”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-04, 02:55   #9
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Sinqeriteti shpie nė mirėsi, kurse mirėsia shpie nė Xhennet. Vėrtet njeriu i cili vazhdimisht ėshtė i sinqertė (nė besim dhe nė tė folur), tek All-llahu shkruhet besimtar i vėrtetė. Gėnjeshtra shpie nė prishje (morale), kurse prishja shpie nė Xhehennem. Njeriu qė gėnjen vazhdimisht, mė nė fund tek All-llahu shkruhet gėnjeshtar”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-04, 13:30   #10
Only God Can Judge Me
 
Anėtarėsuar: 05-08-04
Vendndodhja: Houston,Texas,USA
Postime: 27
Only God Can Judge Me e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Only God Can Judge Me
Gabim"Askush nuk ka besuar si duhet ,pėrderisa nuk e dėshiron pėr vėllaun e tij atė qė e dėshiron pėr vehten e tij"
__________________
Islam The Only Way
Only God Can Judge Me Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-04, 01:23   #11
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Vėrtet All-llahu nuk shikon nė trupat tuaj as nė fizionomitė tuaja, por shikon nė zemrat tuaja”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-04, 01:25   #12
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Vėrtet All-llahu i ka pėrcaktuar cilat janė veprat e mira e cilat tė kėqija, pastaj i ka sqaruar ato: Kush dėshiron me zemėr tė bėjė njė vepėr tė mirė por nuk mund ta kryejė, All-llahu nė tėrėsi do t'ia shkruajė atė vepėr si tė kryer, kurse nėse dėshiron tė bėjė njė vepėr tė mirė dhe e kryen, All-llahu do t'ia shkruajė dhjetė deri nė shtatėqind herė mė tepėr. Por nėse dėshi*ron tė bėjė ndonjė vepėr tė keqe e nuk e kryen, All-llahu do t'i shkr*uajė njė vepėr tė mirė nė tėrėsi, kurse nėse dėshiron dhe kryen njė vepėr tė keqe, atėherė All-llahu ia shėnon vetėm njė vepėr tė keqe”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-11-04, 01:26   #13
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Vėrtet All-llahu i Gjithėfuqishėm e pranon pendi*min e robit tė vet deri para gargarės sė tij (frymės sė tij tė fundit)”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-04, 01:31   #14
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“O nje*rėz, mos e dėshironi pėrleshjen me armikun, luteni All-llahun pėr shėndet, por kur tė pėrlesheni me armikun, atėherė bėhuni tė qėndrueshėm dhe di*jeni se Xhenneti ėshtė nėn hije tė shpatave”.
Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-11-04, 01:32   #15
Albanam
 
Anėtarėsuar: 29-11-03
Vendndodhja: Vilajeti i Kosovės
Postime: 672
Albanam e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Albanam Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Albanam
Gabim

“Kush dėshiron dhe kėrkon sinqerisht nga All-llahu qė tė jetė shehid, All-llahu do t'ia japė gradėn e shehidit edhe nėse vdes nė shtratin e vet”.


Albanam Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:32.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.