Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Informatika
Emri
Fjalėkalimi
Informatika Gjithēka mbi informatikėn dhe internetin...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-11-04, 19:07   #1
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim Instalimi i Windows XP

Windows XP Professional

Komponentet e Rekomanduara pėr Windows XP Professional

Procesori 233 MHz minimumi
Rekomandohet 300 MHz
Memorja 64MB minimumi
Rekomandohet 128MB
Hard Disk 1.5GB hapėsirė e zbrazėt
Video Super VGA (800x600) ose mė e lartė


1. Ndizeni kompjuterin tuaj dhe futeni CD e Windows XP Professional nė CDROM.
Ju duhet tė verifikoni se kompjuteri juaj ėshtė i konfiguruar tė filloj (ang. boot ) nga CD-ROM .
Pėr tė verifikuar kėtė, gjatė ndezjės sė kompjuterit tuaj shtypni tastin “Delete”!
Pasi tė hapet dritarja e Biosit, klikoni mbi “Advanced Setup”, tė 1ST Boot Device; vendosni CDROM, pastaj shtypni tastin ESC, shkoni “EXIT” dhe shtypni tastin ENTER, ju shfaqet njė paralajmėrim ku shkruan “Save Current Settings and Exit (Y/N)?”, shtypni “Y” (mė kuptimin Yes, pra pėr t’i ruajtur ndryshimet) dhe nė fund shtypni tastin ENTER nė tastierė.

2. Figura 1.1 paraqet kopjimin e skedarėve fillestar tė procesit instalues. Gjatė kėtij procesi programi instalues shkarkon, versionin minimal tė Windows XP pėr tė pėrkrahur procesin instalues, si dhe shkarkon disa drivera.__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:42
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-11-04, 19:08   #2
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

3. Pas pėrfundimit tė kėtij procesi, ju keni mundėsinė tė specifikoni njė particion instalues, ose nėse nė kompjuter nuk keni asnjė partcion, ju duhet tė krijoni particion tė ri.
Nėse kompjuteri ka particione ekzistuese, atėherė ju mund t’i fshini ato nėse doni. Ju gjithėashtu mund tė krijoni disa partcione tjera nga kjo mundėsi.
4. Nė figuren 1.2, ju do tė njoftoheni se nuk ka asnjė particion tė krijuar, ( kjo paraqitet nėse jeni duke instaluar sistemin operativ pėr here tė parė nė kompjuter ). Pėr tė krijuar particion (ndarje tė re), shtypni C.

__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:43
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:10   #3
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

5. Nė figuren vijuese paraqitet pamja e krijimit tė particionit tė ri. Paraqet madhėsinė minimale dhe maksimale tė lejuar pėr particionin e ri, dhe kėrkon nga ju qė tė shtypni madhėsinė e particionit qė doni ta krijoni.
Pasi tė keni shtypur madhėsinė e particionit tė ri, shtypni tastin, Enter pėr tė vazhduar.

__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:43
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:13   #4
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

6. Nė veprimin e ardhshėm ju duhet tė zgjedhni si tė formatizoni particionin e ri. Keni disa mundėsi: NTFS (Quick), FAT (Quick), NTFS, dhe FAT (shiqoni figuren 1.4). Duke pėrdorur shigjetat nė tastierė zgjedhni njerėn prej kėtyre mundėsive dhe shtypni tastin Enter pėr tė vazhduar.

__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:43
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:17   #5
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

7. Programi instalues do tė filloj mė procesin e formatizimit tė particionit tė ri tė krijuar mė parė, (fig. 1.5).
Ky proces merr disa minuta (1-10 minuta) , kjo varet nga madhėsia e particionit dhe nga sistemi i skedarit qė ju keni zgjedhur.

8. Ashtu siq shihet edhe nė figuren 1.6, hapi tjetėr qė vjen pas pėrfundimit tė procesit tė formatizimit ėshtė procesi i kopjimit tė skedarėve nga CD-ja e Windows XP nė particionin e ri.__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:44
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:29   #6
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

9.Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, kompjuteri do tė ristartohet dhe procesi i instalimit do tė kaloj nė fazėn e quajtur GUI, (fig. 1.7). Ju mund tė shihni edhe sa kohė ka mbetur deri nė pėrfundimin e instalimit tė Windows Xp.

10. Nė veprimin e ardhshėm qė shifet nė figurėn 1.8, do tė kerkohet nga ju qė tė verifikoni Opcionet e Regjionit dhe tė Gjuhės. Pra nė kėtė hap mund tė zgjedhni Regjionin dhe gjuhen, mė pastaj shtypni Next pėr tė vazhduar.

11. Mė pas ju duhet tė shtypni emrin tuaj dhe organizatėn ( figura 1.9 ) ; pasi t’i keni shtypur kėto tė dhėna klikoni Next.__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:47
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:31   #7
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

12. Tani ju duhet tė shtypni Windows XP Product Key ( Figura 1.10).
Pasi tė keni shtypur kėtė kod prej 25 karaktereve qė ndodhet nė CD-nė e Windows XP, shtypni Next.

13. Shtypni emrin e kompjuterit, si dhe nėse dėshironi tė vendosni fjalėkalim, atėherė i plotėsoni fushat pėr fjalėkalim dhe atė pėr konfirmim (Fig. 1.11). Pastaj klikoni Next.


14. Hapi i ardhshėm ėshtė vendosja e datės dhe kohės (fig. 1.12).__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:47
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:34   #8
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

15. Veprimi tjetėr qė pason ėshtė ai qė shihet nė figuren 1.13, ku ju duhet tė caktoni network settings.
Ku keni dy mundėsi: Typical dhe Custom.

16. Pasi tė keni caktuar Network Settings ju duhet tė zgjedhni opcionin workgroup ose domain name pėr sistemin e ri. (figura 1.14)

17. Nė fihuren 1.15, Windows XP instaluesi fillon mė kopjimin e skedarėve qė pėrkrahin opcionet qė ju zgjodhėt mė herėt ( figurat 1.13 dhe 1.14 ).__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:48
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-11-04, 19:40   #9
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

18. Pasi tė jetė kompletuar kopjimi i skedarėve, programi instalues vazhdon mė instalimin e komponenteve tjera tė Windows-it.

19. Dhe nė fund programi instalues do tė largoj nga disku skedarėt e pėrkohshėm qė ishin pėrdorur gjatė instalimit ( Figura 1.16 ).


20. Pas largimit tė skedarėve tė pėrkohshėm, instalimi do tė kompletohet.
Windows XP do tė ristartoj kompjuterin, dhe gjithėqka ka pėrfunduar.

Tani keni tė instaluar Windows XP nė kompjuterin tuaj.

__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga HoteL-MadriD : 06-11-06 nė 01:48
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-04, 02:03   #10
K-man
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Vendndodhja: Chicago, SH.B.A.
Postime: 357
K-man e ka pezulluar reputacionin
Gabim

po dishe me bo copy/paste....
__________________
Ēdo fillim i keq, e ka mbarimin e keq.
K-man Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-04, 09:11   #11
HoteL-MadriD
Bordi Drejtues
 
Avatari i HoteL-MadriD
 
Anėtarėsuar: 07-01-04
Vendndodhja: Nė qytetin me te bukur nė Kosovė, GJILANI qyteti i ėndrrave tė mia......... Milan is the best
Postime: 228
HoteL-MadriD i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek HoteL-MadriD Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek HoteL-MadriD
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga K-man
po dishe me bo copy/paste....
Po be Dje u Mesova dhe i bone Copy/Paste..
__________________
Mos u genjeni; shoqerite e keqija prishin zakonet e mira!
HoteL-MadriD Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-11-04, 15:05   #12
Njani
 
Anėtarėsuar: 14-01-04
Vendndodhja: Me nje vend
Postime: 5
Njani e ka pezulluar reputacionin
Gabim

hahhah Copy and Paste shume bukur me mesusin vetem perpara,ti me te vertet tu kje specialist i kompjuterave..........................ahahhaahhh
Njani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-04, 01:27   #13
JooP
 
Anėtarėsuar: 15-10-04
Vendndodhja: CH
Postime: 100
JooP e ka pezulluar reputacionin
Gabim

1. Ndizeni kompjuterin tuaj dhe futeni CD e Windows XP Professional nė CDROM.
Ju duhet tė verifikoni se kompjuteri juaj ėshtė i konfiguruar tė filloj (ang. boot ) nga CD-ROM .
Pėr tė verifikuar kėtė, gjatė ndezjės sė kompjuterit tuaj shtypni tastin “Delete”!
Pasi tė hapet dritarja e Biosit, klikoni mbi “Advanced Setup”, tė 1ST Boot Device; vendosni CDROM, pastaj shtypni tastin ESC, shkoni “EXIT” dhe shtypni tastin ENTER, ju shfaqet njė paralajmėrim ku shkruan “Save Current Settings and Exit (Y/N)?”, shtypni “Y” (mė kuptimin Yes, pra pėr t’i ruajtur ndryshimet) dhe nė fund shtypni tastin ENTER nė tastierė.

2. Figura 1.1 paraqet kopjimin e skedarėve fillestar tė procesit instalues. Gjatė kėtij procesi programi instalues shkarkon, versionin minimal tė Windows XP pėr tė pėrkrahur procesin instalues, si dhe shkarkon disa drivera.

...EV po hallall te koft bre burr...une te besova edhe veprova mbas shrimit tand..edhe mu desht me ndrru komplet MUTTER BORD...
__________________
Krejt qka shihet edhe Blehet.Ja ka nis edhe Dashurija me u shit me pare--..,
JooP Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-05, 21:23   #14
Dardan Shkodra
 
Anėtarėsuar: 10-10-03
Postime: 41
Dardan Shkodra e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Bukur, pasi tė kryhet instalimi, e nese nuk mund tė behet Windovs update, si duhet vepruar kuptohet me licens jo instalim pirat.
Dardan Shkodra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-05, 21:44   #15
argomenti .
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Postime: 66
argomenti . e ka pezulluar reputacionin
Gabim

o njerez kjo gje ka kalue ne shekullin tjeter , te installosh windows-xp cdo kompiuter ne bot e ban vet .


argomenti . Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:48.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.