Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Politika
Emri
Fjalėkalimi
Politika Diskutime tė qeta e konstruktive rreth politikės dhe politikanėve...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-12-04, 00:52   #1
arbeni
 
Anėtarėsuar: 16-12-03
Vendndodhja: ch
Postime: 7
arbeni e ka pezulluar reputacionin
Gabim Interesat Amerikane ne Ballkan dhe politikanet shqiptar

Te nderuar lexues keni durim dhe guxim e lexojeni deri ne fund kete shkrim,ju kerkoj falje per kohen qe do jau marr.
Interesat Amerikane ne ballkan filluan pikrisht ne Rusi dhe pikerisht ne qytetin e quajtur Kurska qytet administrativ Rusi cili kufizohet me Ukrahinen.
ne Kurska ne kohen e pushtetarit Michael Gorbatcheov Amerika e ka ble nje rezervat shum te pasur te naftes me kushtezimin e shkaterrimit te armeve berthamore mirepo per transportimin e keti derivati amerika e mendoj ta shfrytezoj detin e zi bullgarin maqedonin dhe shqiperin.
Amerika e kerkoj nga shqiperija nje ishull ne Vlor mirepo kryetari i atehershem zoti Sali Berisha nuk pranoj nje ofrt te till sepse ne ate koh shqiperija ishte e antaresuar ne samitin e shteteve arabe dhe per tju mbetur besnik atyre nuk e pranoj nje ofert,mirepo amerika e ndryshoj strategjin e vet politikedhe vendosi ta ndryshoj regjimin ku ne vitin 1997 filluan trazirat per ta shkurtuar pak edhe me zoteri Fatos Nanon nuk ra dakord per nje gje te till arsyja ishte se ne greqi amerika e posedon floten e 5 detare dhe per te luajtur rol edhe te matutjeshem ne ballkan greqija nuk e lejoj birin e vet zoteri nanon ta pranoj kete ofert.
Prap Amerika u detyrua ta nderroj politiken e vet keshtu ne vitin 1998 filloj lufta ne kosov dhe mbaroj ashtu si mbaroj jo rastesisht amerika u vendos ne ballkan pikrisht ne bonstill simbas disa lajmeve jo zyrtarisht te konfirmuara amerika ka kontrat per bonstillin edhe per 99 vjetet e ardhshme.
jo rastesisht bonstillin e maroj firma e njohur amerikane e cila e ka nje seli ne turqi firma e quajtur AMBO (ALBANIAN MAKEDONIAN BULLGARIAN OILKONZERN)kjo firm e nderton edhe korrridorin 8 i cili do te shtrihet deri ne Nish per tu lidhur me serbin kroacin etj.
amerika mendoj qe nepermjet detit te zi ne maqedoni shqiperi pipkrisht ne vlor do te ket dalje ne deeti per ta furnizuar evropen kurse me korridorin 8 serbin kroacin bosnen sllovenin etj.
ndersa bomstilli do te qendroj per ruajtjen e stabilitetit ne ballkan sepse vetem me nje ballkan stabil dhe te demokratizuar do ta shfrytezoj kete projekt madhor.
shqiptaret shpresoj ti ken ditur keto plane jo rastesisht pasuan lufterat ne luginene presheves dhe ne maqedoni.
me vet faktin me fillimin e luftes ne Afganistan aspak interesat amerikane nuk u zbehen ne ballkan as me fillimin e luftes ne Irak shtrohet pytja pse.
Simbas disa hulumtimeve te OPEK-ut organizat nderkombetare e naftes ne ter boten ka rezerva te naftes edhe per 25-50 vjet per ter boten Amerika mendon qe BE-bashkimin evropian ta mbaj nen sundim ne baz te naftes jo rastesisht hyri ne Irak sepse aty deshi qe europianet te furnizohen si nga lindja ashtu edhe nga ballkani (neser) te kontrolluar nga amerika sepse vetem ne kete menyr ka mundesi ta mbaj dollarin akoma standard.
shtrohet pytja athua i kan ditur edhe politikanet tan keto plane edhe para lufterave te fundit.
Mendoj se jo mendoj se ngjarjet kan rrjedhur ashtu si kan dashur tjeret te rrjedhin.
nese mendohet se Thaqi ose Rugova i kan para shikuar keto plane pyes pse nuk po i shfrytezojn keto plane kur shifet sa jan vitale per ameriken.
te nderuar lexues jam munduar te jem sa ma i shkurt ne kete elaborim.ju faleminderoj per lexim
nese keni pytje ose plotesim apo sugjerim mos ngurruni shkruni.


arbeni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 02-01-06, 20:05   #2
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Fale interesit amerikan ne Ballkan, u be e mundur qe te nderhyje NATO ne Kosove.
Eshte interesi amerikan ai qe sot duhet shfrytezuar ne maksimum nga politikanet tane, per te realizuar te drejtat tona kombetare!
A jemi duke u pershtatur me interesat amerikane afatshkurtera dhe aftagjata
apo jemi duke treguar nje paaftesi per te kapur momentin?


Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:07.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.