Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Dashuria
Emri
Fjalėkalimi
Dashuria A janė kėto tema tabu tek ne?! Ejani tė bindeni...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-01-05, 15:40   #1
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim E kaluara-pengesė pėr njė tė ardhme tė lumtur!!!

Te nderuar diskutues,duke gjetur inspirimin ne rastet nga perditshmeria jone shqiptare,kureshtja ime me shtyri te ndajme bashke mendimet ne kete teme,sepse verej se ka plot e perplot raste te tilla edhe ne keto dite!

Pra,ne perditshmerine tone ka shume raste kur nje djale(mund te jete edhe vajze)e dashuron marrezisht nje vajze dhe derisa ta martoje,ai nuk veren asgje tjeter perveq saj.Por,pas marteses,tani kur burri eshte"ngopur"me dashurine ndaj gruas se tij,ai fillon te "nuhas"te kaluaren e saj,aq me pare nese ajo ka patur dike tjeter para tij.Ne vend se te mendoje para se te lidhej ne martese se e pengon e kaluara e nje femre nese ajo ka patur dike tjeter para tij,tani pas marteses,krimbi fillon te breje lidhjen e tyre te deritashme me pyetjet:kush ka qene ai,si ka qene,cili ka qene,cfare kane qene raportet tuaja me te etj.etj.
Une mendoj se nese ke filluar nje lidhje dashurie,e aq me pare nese tani je martuar me ate person,nuk duhet te "shpikim"probleme te tilla qe acarojne dhe mund te shkaterrojne edhe nje martese.
A duhet te falim,a mendoni se falja ne raste te tilla eshte hyjnore?
Ne mos per diqka tjeter,atehere falja eshte per te miren tone,per ardhmerine tone nese e duam ate!
Ju ftoj ne bashkediskutim!


__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-01-05, 21:14   #2
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: E kaluara-pengesė pėr njė tė ardhme tė lumtur!!!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Te nderuar diskutues,duke gjetur inspirimin ne rastet nga perditshmeria jone shqiptare,kureshtja ime me shtyri te ndajme bashke mendimet ne kete teme,sepse verej se ka plot e perplot raste te tilla edhe ne keto dite!

Pra,ne perditshmerine tone ka shume raste kur nje djale(mund te jete edhe vajze)e dashuron marrezisht nje vajze dhe derisa ta martoje,ai nuk veren asgje tjeter perveq saj.Por,pas marteses,tani kur burri eshte"ngopur"me dashurine ndaj gruas se tij,ai fillon te "nuhas"te kaluaren e saj,aq me pare nese ajo ka patur dike tjeter para tij.Ne vend se te mendoje para se te lidhej ne martese se e pengon e kaluara e nje femre nese ajo ka patur dike tjeter para tij,tani pas marteses,krimbi fillon te breje lidhjen e tyre te deritashme me pyetjet:kush ka qene ai,si ka qene,cili ka qene,cfare kane qene raportet tuaja me te etj.etj.
Une mendoj se nese ke filluar nje lidhje dashurie,e aq me pare nese tani je martuar me ate person,nuk duhet te "shpikim"probleme te tilla qe acarojne dhe mund te shkaterrojne edhe nje martese.
A duhet te falim,a mendoni se falja ne raste te tilla eshte hyjnore?
Ne mos per diqka tjeter,atehere falja eshte per te miren tone,per ardhmerine tone nese e duam ate!
Ju ftoj ne bashkediskutim!

Pershendetje per temen,Barbaroza e nderuar.

Tema jashzakonisht interesante dhe aktuale te mashkujt te cilet akomna nuk i kan te kjarta drejtimet e veta ne jete dhe se ēfare dojne prej jetes dhe ne martese.

Per mos te jes keqkuptuar se po e kritikoj gjinien mashkullore sepse edhe vet i takoj asaj,dua ta spjegoj kete problem nga kendi im dhe se si e kuptoj une ket problem.Derisa i lexova fjalite larteshenuara te Barbarozes,u ndala per 10' duke i rikthyer mendimet ne te kaluaren dhe biseda te ndryeshme me shoket per problemin i cili,me duket,akoma eshte aktual te gjinia mashkullore,e sidomos te mashkujt te cilet nuk jan emocionalisht te pjekur. Per t'i perballuar problemet e ketij lloji,mashkulli duhet qe me kohe me i sqarue ose tejkalue,ashtu kur te vjere martesa,mos t'i kthehet gjerave te cilat e rendojne lidhjen martesore. Ketu,ndoshta e luan rolin edhe bashkjetesa e nuses me vjehrren ,e cila " pa tjeter duhet me micerrue virgjinitetin dhe me zbulue a ka qene nusja virgjine,e nese po - mi ja zvoglue vleften.

Thash parzit per disa mashkuj emocionalisht te pa pjekur.... Ketu,une mendoj se ēdo mashkull,duhet mi radhit gjerat neper vendet e veta,me dit pak a shume per virgjinitet dhe per " gjinekollogji" bile ca gjera themelore,sepse jeta ju bjen ne pozite kur duheni vet me vendose ( per naj problem te tille ) dhe kur mbas ca simptomeve duheni me dit se - ēka ka gruaja -,sepse gjinekollogjia dhe virgjiniteti nuk jan vetem SEKS,por jane diē. me teper. Nese ashtu fillon mashkulli mu njoftue me problematiken e ketij problemi dhe punen e virgjinitetit e shqyrton para marteses,ateherit, nuk do te ket kurefare pengese,e nese jo,fillimi i ketij problemit ne martese eshte zakonisht fillimi indarjes se marteses,prishja e te gjithave qe jan krijuar se bashku dhe fillimi i zgjimit e ashtuquajtures - [b]koha e humbur-.
Nje shoke me pat thene: " Une valla du me marr femer virgjine ,ose hiq". Nuk shkoj muji,mora vesh se ish martue me nje femer ne stomakun e ciles kan luajtur POKER dhe kan fikur cigaret...Me nuk kam pas rast te takohem me at shoke,sepse nuk ka ftyre vet prej fjaleve te veta e deri tek veprat e veta...

Rasti tjeter i cili me ka habitur totalisht,amo ne drejtim pozitiv,eshte ky: Shkuam nje dite me nje shok dikun me pi. Edhe qe teper,teper rralle pij,vendosa qe t'i shfryej pak ventillat dhe shkuam...haj,hat,hjat ,hat e gati deri ne saba.Kur u dajtem,i thash se zatetmi ne mbremje te vendi jone.me duket se nuk i kisha bere 4-5 ore gjum,kur po cingeron telefoni dhe as nje e dy,ai shoku po me thot: Ej,a din ēka ka te re? edhe pa e prit pergjegjen time me tha une jam martue!!!!. Ēfare martese?- i thash.Me kan je martue?

- Auuu edhe ti,po me qat ..te pramshit.
Per moment e kuptova se e ka fjalen per femren e cila ka ndrrue shume mashkuj,por nuk kisha zemer t'i tham lavire.Shyqr shoku nuk me la me fole dhe th : a din,pasi qe u dajtem,une ktheva dhe e mora.I thash: adon mu ba gruaja ime .Edhe ajo u habt,por une i thash qe ti i ke nderrue shume dhe nuk te duket ajo pune interesant me ,behu vetem - nusja ime prej tashtit,e kaluara nuk me intereson-, perfundoi shoku. Urime,i thash,shihemi sonte..... Me dul gjumi totalisht,marova nji kafe dhe e dheza nje cigare duke qeshur se ka njerez te ndryeshem dhe mire qe nuk e komplikojne jeten.

Ai shoku jeton si Pasha,ajo shoqe si amvise me e mira dhe se bashku kujdesen per 4 femijet e tyre....

Per ne fund,deshta te them se mashkujt dojn me fjet me femra,dojn mu knaq,a po harrojne qe ashtu dikush po flen me motrat e veta dhe se ndoshta as motrat e tona nuk jan virgjine e neser naj budall prej mashkullit mundet mi ja prish jeten - shkaku i virgjinitetit,andej,doren ne zemer: siq ju dhimbet motra e juaj,respektoni edhe ju femrat e huaja me te cilat kaloni ja doni mu martuae.


Ju pershendes,

TURISTI.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-05, 12:01   #3
sali.bislimi
orio^n
 
Anėtarėsuar: 11-12-04
Vendndodhja: zvicer
Postime: 14
sali.bislimi e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sali.bislimi
Gabim dashuria&seksi

eshte shum veshtire me dhen 1 konstatim real, se ne realitet z, barbaroza , dashuri nuk ka aty ku ka komplikim te dashuris, se dashuria eshte ilaqi i te gjithave smundjeve shpirterore, tek ne me shum ka pasion se dashuri, ne munges te dashurise se vertet kemi epshe, eufori. Qe njerzit krahas moshes nuk kan jetu jeten , keshtu qe shum nuk njohin qka eshte dashuria, dashuria kultivohet qdo dit, dhe dashuria pa shok eshte e varfer , se shoqeria eshte ilaq i dashurise qe te ndihmon , nuk kultivohet qdo dit por eshte si nje lule ne are , qe behet edhe medikament,
une mendoj se njerzit tek ne me shum mirren me kozmetiken e miqesis , dashuris, se sa me vet origjinalen, se ne nje vend te varfer eshte shum veshtire mi njoft vlerat e mirfillta, kemi kalu nga feudalizmi ne demokraci pa kalu neper borgjezi e na mungon diqka.. pershendetje DERI NE HEREN TJETER
__________________
jeta nuk eshte ditet qe kalojn por ditet qe te kujtohen
sali.bislimi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 17:49   #4
CICERRIMA
 
Anėtarėsuar: 01-11-04
Vendndodhja: ULQIN
Postime: 44
CICERRIMA e ka pezulluar reputacionin
Gabim

NDOSHTA PAK ME VONES,POR ME DUHET TE SHKRUAJ DICKA PER KETE TEME EDHE PSE JAM GJITHMONE NE CAJT-NOT ME KOHEN.
PROBLEMI QE BARBAROZA KA SHTRUAR,VERTET ESHTE PER POLEMIKE DHE BISEDE TE FAFUND.UNE MENDOJ QE KY NUK ESHTE VETEM PROBLEMI I SHQIPTAREVE,POR I TE GJITHEVE QE JETOJNE NE BALLKAN APO RRITEN NE KETE MENTALITET.
TE GJITHE KEMI DESHIRE TE JETE E VIRGJER,E NDERSHME DHE BESNIKE GJATE GJITHE JETES NE MARTESE.POR...NE MESHKUJT,JO.NE ASHTU NUK MUND TE JEMI.NE DUHET TE KEMI PERVOJ DHE BILE TE I MBURREMI GRUAS.KURSE...NJOH DISA QE EDHE GJATE MARTESES JANE MBURRUR QE ESHTE GJITHMON NE QENDER TE VEMENDJES TEK GRATE E TJERA....MIREPO,NESE NJE DITE EDHE ATO FJALE NA MERZITEM KALOJME NE OFANZIV ,VETEM PER VETEM QE JEMI XHELOZ,TE PACIVILIZUAR,FANATIKE ...BALLKANAS TE PRAPAMBETUR ,DHE FILLOJME E GRINDEMI SEPSE GJOJA AJO NUK I KA FOLUR TE GJITHA,E NE DICKA HETUAM DHE BEHEMI DITA DITES EDHE ME EKSTREM DUKE XHELOZUAR,SHPESH HERE PA ASNJE ARSYE.
NUK THEM QE ESHTE NE PYETJE PAPJEKURIA EMOTIVE,APO SEKSUALE.ESHTE VETEM MENTALITETI....E JO EDUKATA APO VENDI,RRETHI E MESI KU JEMI RRITUR.DUHET SHUME KOHE TE KALOJ QE BOTKUPTIMET TONA TE NDERROJNE.JAM I SIGURT QE EDHE GJENERATAT E REJA DO VUAJNE....NDOSHTA DO MUNDOHEN TA FSHEHIN XHELOZIN POR KY KOMPLEKS GJITHNJI DO I LODHE SHUME.PER FAT TE KEQ JAM I SIGURT QE PJESA DERMUESE E FEMRAVE GJITHNJI,NE MARTESE DO TE KALOJ NEPER KETO CASTE DHE MOMENTE TE PAPELQYERA,MOMENTE QE DALNGADAL E MBYSIN DASHURIN...DHE ASHTU SHKOHET DREJT KRIZAVE NE MARTES.
CICERRIMA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 19:33   #5
Honesty^uk.
KoordinatoR
 
Avatari i Honesty^uk.
 
Anėtarėsuar: 27-12-03
Vendndodhja: London - Uk
Postime: 12,423
Honesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėmHonesty^uk. i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Honesty^uk. Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Honesty^uk.
Gabim

Pershenetje per autoren.

Dukuria qe te cilen keni parashtruar per diskutim eshte dhe do te jete e pranishme, por kety njeriu duhet te dije se si te beje menaxhimin e kesaj situate, fillimi i lidhjes ose njohja e dy te rinjve kuptohet qe merr kohe dhe duhet ecur duke hedhur hapin dhe ju duke fluturuar, dhe nese qellimet per nje lidhje jane serioze ateher patjeter duhet qe te diskutohet e kaluara e personit ne menyre qe me kalimin e kohes asnjerit te mos i duken Befasira apo surpriza fjalet qe ne shqiptaret i kemi per zakon ti themi per te tjeret ,biles shumicen duke i shtuar ashtu sipas oreksit.
Cdo njeri/njera ose shumica nga ne kane te kaluar dhe kjo per mendimin tim nuk eshte baza themelore ne te cilen duhet te fillojme ndertimin e dashurise.
Une e quaj absurde nese dikush mundet te thote se e dashuroj nje person per arsye se e kaluara e tij/saj ka qene e pashfrytezuar.
Te dashurosh nje person do te thote ta pranosh ate ne zemren tende me te gjitha tiparet dhe cilesite qe ka, dhe dashuria jone ndaj tjetrit fillon nga momenti qe jemi njohur dhe jo nga momenti i lindjes.
Ka pasur plot raste qe njerezit jane martuar vetem duke u bazuar ne virgjerine e personit, por harmonia dhe dashuria mes tyre shume shpejt ka perenduar sepse ka qene vetem nje fije e vetme qe ka sherbyer per kete bashkim te paqendrueshem.

Persa i perket asaj qe thuhet se shume dashurohen biles edhe martohen pa e vu ne dukje te kaluaren, dhe ashtu sic thot Autorja pasi behet konsumimi i dashurise fillojn te dalin pyetjet te cilat kene qene gjithnje ne veprim per te zbuluar enigmen e kaluar, por fillimi i nje epoke te tille ka si perfundim vetem ndarjen ((( qe sja deshiroj askujt))),pra edhe njehere per kete duhet qe ne fillim te tregohemi te sinqerte dhe real per te shprehur realitetin tone te kaluar ne menyre qe ti nderprejme njehere dhe pergjithmone avarine e atyre pyetjeve te cilat jane te pashmangshme per tu bere.

Honesty________ forever
__________________
“vetėdija e lartė e rėndon njeriun”
Honesty^uk. Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 19:53   #6
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

"Shpejtesia eshte e mire vetem per te zene miza." Keshtu thote nje thenje.

Probleme te ketilla paraqiten ne ato raporte dashurie qe per nje kohe te shkurter perfundojne ne martese.

Po kush eshte fajtori?

Eshte mashkulli qe nuk ka qene i vemendesh qe te kerkoj te kaluren e femres - gjerat qe ai ka dashur te dij.

Eshte femra qe nuk ka qene e hapur dhe e sincerte rreth te kaluares se saj, duke u bere naive se ai mbase nuk do te merret kurre me te kaluaren e saj.

Kjo me shume eshte nje "loje" qe partneret i bejne njeri tjetrit vazhdimisht (qellimisht apo jo qellimisht), duke menduar ne rrezulltatin e perkohshe te lidhjes se tyre - martesen, se sa ne rrezulltatin e perhershem te tyre - te kalojne nje jete se bashku.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-02-05, 00:12   #7
dea_24
 
Anėtarėsuar: 25-01-05
Vendndodhja: holand
Postime: 22
dea_24 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Pershendetje per autoren e kesaj teme.

Tema eshte shum e qelluar,edhe une pajtohem plotesisht me ate se qka ka shkrujt TURISTI se disa meshkuj qe patjeter dojn ta marrin virgjine dhe ne perfundim gjdoher marrin femer jo virgjine.
Une mendoj se virgjiniteti femres nuk duhet te ket aq shum rendesi ka femra qe skan len gje pa ber dhe jan ende virgjine,por anen tjeter ka femra shum te ndershme qe kan gabu apo ndoshta nga dashurija kan humb virgjinitetin dhe keto femra mendojs e nuk duhet keqkuptuar por duhet kuptuar sa me shum ato ,ejo mi marr si femra te pa ndershme apo diqka te tilla.

Kur nje person dashuron me gjith zemer nuk intereson e kaluar femres ,mendimi im eshte keshtu,apo nese e pengon diqka e till duhet ta merr ket qeshtje para marteses e jo mbasi te martohen ,une di plot raste se jan nda ndoshta per nje gabim shum te vogel ne te kaluarene tyre, apo ndoshta pse ne kemi mentalitet aq te ulet sa jemi ne gjenjde per nje fjal te dikujt mu nda nga gruja me femi ,per fat te keq keto ende po ndodhin ne Kosov.
Ne mendojm te him ne EVROP, jo ,jo ne Evrop aq me vrull nuk hyet duhet te matemi mir niheR pergjithmon a mundem ti perballojm gjerat qe i perpallojn evropjanet,kursesi, se Evropjanet nese nje femer eshte virgjine ate nuk e marrin normale e marrin si te qmendur apo me shkurt pa ndjenja se ata virgjinitetin e kuptojn ndryshe nga ne.
Pra morali femres nuk lidhet aspak me vIrgjinitetin>Se kur te vi puna vetem te virgjiniteti ka mjaft gjinikolog operacjone PLASTIKE qe mund te behesh virgjine.

Pra djema keni kujdes se virgjiniteti blehet shum leht por MORALIN dhe KARAKTERIN e femres nuk mund ta blesh me asgje ne ket bot>

me respekt dea_nl
__________________
Jeta éshté e bukur,nese dini ta jetoni.
dea_24 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-03-05, 05:21   #8
Toni_4Ever
 
Anėtarėsuar: 13-03-05
Postime: 98
Toni_4Ever e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Te pershendes Barbaroza teme esht shum e mir.

njerz me falni por mos i kopjoni ju keto tekste diku tjeter dhe tani po i vendoseni ketu nuk esht korekt kjo. por ma mir kishte me qen cka te thot zemra jote.

per mendimin tim kjo nvaret krejt prej personit disave personave i pengon, e kaluara por ka persona edhe qe nuk i pengon fare .
mua personalisht me pengon e kaluara dhe nuk mundem ta mbaj te kaluaren ne kontroll por e kunderta e kaluara me mban mua ne kontroll kjo esht e quditshme por e vertet dhe esht shum veshtir ta filloj nje lidhje te rej pas ndarjes me dashuren time sepse me mungojn castet te bukura. etj.

Tung nga Toni
Toni_4Ever Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 18:20   #9
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ju pershendes te gjitheve qe jeni pergjegjur dhe pres akoma diskutime...!
E juve Toni_4ever,ju them me plot sinqeritet se asnje nga temat e mia qe kam shkruar ne diskutim e qe permbajne ne vete probleme nga perditshmeria jone,nuk jane te kopjuara.Shfrytezoj tere potencialin tim intelektual(aq sa kam)qe te shtroj nje teme ne diskutim!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-11-05, 18:21   #10
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Harrova ti them ketij Tonit se nje teme imja qe kam dhene ketu,e kam gjetur tek diskutime.com te kopjuar
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-05, 15:09   #11
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-11-05, 18:18   #12
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vetima
per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.
Kur t'i behesh monoton partnerit,atehere fillon gjurmimi!
__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-05, 12:05   #13
Vetima
 
Anėtarėsuar: 20-08-05
Postime: 916
Vetima i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Barbaroza
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Vetima
per dy persona qe dashurin e tyre te zjart e kurorzojn me martes nuk mund te jet e kaluara penges e aq me pak ateher kur pasi te martohen te fillojn hulumtime per te kalueren e tij /saj kjo bahet vetem aty ku ska dashuri ,si nje lloj arsyetimi.
Kur t'i behesh monoton partnerit,atehere fillon gjurmimi!

Kjo duhet te tregohet ne sy drejt ose te gjinet naj arsyetim tjeter ,se gjurmimi smund te fillohet pas nje kohe apo vite vetem pse asht ba partneri monoton defakto e kaluara tregohet ne fillim dhe asht e njohur nga te dy palet per njanitjetrin dhe smun te ket asnje te vetme penges po qe se pranohet ne fillim.
Vetima Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-05, 12:24   #14
Kalt
 
Anėtarėsuar: 02-11-05
Postime: 1,450
Kalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithėKalt i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Dashuria fillon me njohjen. Gjate njohjes te dy duhet te pershkruajne dicka dhe nga e kaluara e tyre.
Nese nuk pershkruhet e kaluara, por dashuria bie ne prehrin e epsheve te momentit, atehere me te vertete do te lindin dyshimet.
Dyshimet, par lindin nga mungesa e komunikimit fillestar me partnerin.
Permes komunikimit duhet te behet e qarte per njeri-tjeterin se une jam ky e ti je ti. Pra nese pranohet, athere duhet te pranohet e verteta ashtu sic eshte dhe jo te futet njeri apo tjetri ne lak, e me pas ngadale e ngadale te zberthehet e kaluara.
Ajo eshte pabesi per te dy palet.
Kalt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-11-05, 15:10   #15
Barbaroza
Miss Dardania 2004
 
Avatari i Barbaroza
 
Anėtarėsuar: 09-01-04
Vendndodhja: Nė zemėr tė Kosovės!
Postime: 12,508
Barbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėmBarbaroza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pajtohem se qysh ne fillim duhet vene"letrat mbi tavoline"!


__________________
"Do all the good you can,
by all the means you can,
in all the ways you can,
in all the places you can
at all the times you can,
to all the people you can,
as long as ever you can".
Barbaroza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.