Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Zona e Argėtimit > Votime & Sondazhe
Emri
Fjalėkalimi
Votime & Sondazhe Nėse keni njė pyetje dhe doni tė merrni edhe mendimin e vizitorėve tanė, kėtu mund ta postoni nė formėn e njė votimi.


Rezultati i Sondazhit : Si tė quhet Kosova
Dardani 27 55.10%
Kosovė 19 38.78%
Ndryshe 3 6.12%
Votues: 49. Ju nuk mund tė votoni nė kėtė sondazh


Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 09-02-05, 02:51   #1
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kosove apo Dardani

Cili sipas jush do te ishte emertimi me i qelluar per "Kosoven?"

Tė mbetet emri i tanishėm, "Kosovė," apo emri i saj i lashte, "Dardani?"


Sondazh:
"Kosoven" ta quajme?
Kosove
Dardani
Ndryshe


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 09-02-05, 02:52   #2
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Personalisht votova per Dardani, sepse nje here e pergjithmone hedh anash dyshimet se emri Kosove eshte ne Shqip.

Emri Kosove, eshte emer qe sllavet e lane sic kane lene shume emra te tjere gjate dyndjeve barbare. Emri i vertete i "Kosoves" eshte Dardani.

Per me shume, emri Dardani eshte i vjeter dhe gjithashtu permbledh te tere historine e vazhdueshme te Dardaneve deri ne ditet e sotme, pra permblesh historine e vazhdueshme te Shqiptareve autokton te kesaj treve.

Gjithashtu me emrin Dardane, mund te emertohen vetem Shqiptaret, ndėrsa me emrin Kosovare, edhe Serbėt hyjne ne nje "thes!"
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 06:20   #3
pirroja1
 
Anėtarėsuar: 04-02-05
Postime: 87
pirroja1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Leri more ato se nuk jane pune qunash keto gjera po si duket te eshte bere semundje te beshe roje prane PC u rritsh o ēuki i dajes.
pirroja1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 07:08   #4
K-man
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Vendndodhja: Chicago, SH.B.A.
Postime: 357
K-man e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Dardani edhe une them. them keshtu se fisi Ilir, Dardanet, jane qendru ne Kosove.

flamuri i ardhshem i Kosoves:

__________________
Ēdo fillim i keq, e ka mbarimin e keq.
K-man Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 14:29   #5
Emėrllahu
 
Anėtarėsuar: 10-11-04
Vendndodhja: munich
Postime: 73
Emėrllahu e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Emėrllahu
Gabim

Dardani,edhe une pajtohem me ju
__________________
Koken larte
Emėrllahu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 16:38   #6
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Unė jam qė tė quhet Dardani, (se jam mbretėreshė Dardane :lol: shaka pak).
Kthimi i emėrtimit deri tek tė parėt tanė mendoj se ėshtė shumė i rėndėsishėm edhe pėr tė ardhmen tonė.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 17:03   #7
sadik 5553
 
Anėtarėsuar: 24-09-04
Vendndodhja: spanj
Postime: 31
sadik 5553 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

shtetin juve e keni fituar ore te shkrete e tani vetem se ju ka mbetur te beni plane edhe emrin si te ja ndrroni ....nje fjale e urte thot mendja e shendosh ne trup te shendosh.....
sadik 5553 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 17:10   #8
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sadik 5553
shtetin juve e keni fituar ore te shkrete e tani vetem se ju ka mbetur te beni plane edhe emrin si te ja ndrroni ....nje fjale e urte thot mendja e shendosh ne trup te shendosh.....

Hm a thua kjo mendja jote e urtė e shef Kosovėn mė mirė diku tjetėr se si shtet???
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 23:09   #9
sadik 5553
 
Anėtarėsuar: 24-09-04
Vendndodhja: spanj
Postime: 31
sadik 5553 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

MENDJA IME E SHEF KOSOVEN VETEM SI SHTET , POR JUVE NE ASI KOMENTE BENI MONOLOG APO JO.....
sadik 5553 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-05, 23:23   #10
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sadik 5553
shtetin juve e keni fituar ore te shkrete e tani vetem se ju ka mbetur te beni plane edhe emrin si te ja ndrroni ....nje fjale e urte thot mendja e shendosh ne trup te shendosh.....
Sadik,

Ne menyren si po na drejtohesh sikur na ben me dije se nuk je pjese e Kosoves.

Shtetin edhe zyrtarisht do te bejme, edhe ate per inati te "kuqalosheve," si puna jote.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 13:28   #11
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sadik 5553
MENDJA IME E SHEF KOSOVEN VETEM SI SHTET , POR JUVE NE ASI KOMENTE BENI MONOLOG APO JO.....

Jo Sadik tema ka tė bėjė me mendimet tona se si do tė donim tė quhet kosova nė tė ardhmen, e ty sikur tė dogji fjala shtet se aty u inkuadrove edhe atė pa e dhėnė fare mendimin se si ti do tė dėshriroje tė quhej ajo nė tė ardhmen.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 14:36   #12
Emėrllahu
 
Anėtarėsuar: 10-11-04
Vendndodhja: munich
Postime: 73
Emėrllahu e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Emėrllahu
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Murgesha
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sadik 5553
MENDJA IME E SHEF KOSOVEN VETEM SI SHTET , POR JUVE NE ASI KOMENTE BENI MONOLOG APO JO.....

Jo Sadik tema ka tė bėjė me mendimet tona se si do tė donim tė quhet kosova nė tė ardhmen, e ty sikur tė dogji fjala shtet se aty u inkuadrove edhe atė pa e dhėnė fare mendimin se si ti do tė dėshriroje tė quhej ajo nė tė ardhmen.
Murgesha,pajtohem plotesishte me mendimin tuaj.Sadik na e trego edhe mendimin tuaj ,si deshironi ju te quhet ne te ardhmen Kosova.Me intereson edhe mendimi i juaj si i majte qe jeni ne Politik.
Me respekt,Emėrllahu
__________________
Koken larte
Emėrllahu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 17:02   #13
Drenicaki
 
Anėtarėsuar: 01-12-04
Vendndodhja: Franca
Postime: 1,379
Drenicaki e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arb
Personalisht votova per Dardani, sepse nje here e pergjithmone hedh anash dyshimet se emri Kosove eshte ne Shqip.

Emri Kosove, eshte emer qe sllavet e lane sic kane lene shume emra te tjere gjate dyndjeve barbare. Emri i vertete i "Kosoves" eshte Dardani.

Per me shume, emri Dardani eshte i vjeter dhe gjithashtu permbledh te tere historine e vazhdueshme te Dardaneve deri ne ditet e sotme, pra permblesh historine e vazhdueshme te Shqiptareve autokton te kesaj treve.

Gjithashtu me emrin Dardane, mund te emertohen vetem Shqiptaret, ndėrsa me emrin Kosovare, edhe Serbėt hyjne ne nje "thes!"
nuk duhet shikuar emrin por ligjet e saj se pse ligjet e bejn shtetin ,e kush ju permbahet ketyre ligjeve mund te jetoi ne te se siq po thua ti atėher kosova duhet te jet shteti i parė ,shtet racist!
pra ne ket menyrė bejm te njejten gje sikur qe ben serbet qe deshen ti zhdukin te gjithė popujt nga egoizmi racist!
emrin e kosoves ne te ardhmen e shoh po ashtu por te bashkuar me shqiperi ku ne te do te jetonin te gjithė popujt pa dallim kombi por qe i permbahen ligjit "njė ligj per te gjithė" pra keshtu eshte e ardhmja e njė shteti moderrn me lirin dhe te drejtat njerzore ,pra njė e drejt e jona ėshtė edhe bashkimi me shqiperinė amė ,si vellezer qe i kemi,e atėher kush i permbahet ligjit si duhet pra ligjit shqiptar edhe pakicat e ndryshme mund te jetonin ne te !

pra keshtu e shoh une kosoven pse jo edhe me popuj te ndryshem sikur qe ka ēdo kund ne botė, perzirja e ngjyrave , mentaliteteve dhe religjioneve e ben jeten edhe me interesante, pra kjo do te ishte populli shqiptar ne Europė!
Drenicaki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 17:46   #14
sadik 5553
 
Anėtarėsuar: 24-09-04
Vendndodhja: spanj
Postime: 31
sadik 5553 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Per hir te vertetes rreth temes qe doni te sqarohet, momenti ne te cilin kalon kosova eshte me se me rendesi jetesimi i qasaj qe te gjith e deshirojm se paku ne fjal, PAVARESIA , pra deri aty e kemi nje rruge ende te gjate sipas mendimit tim .N e momentin qe na eshte pranuar shteti i kosoves dhe se na funnksionojn te gjitha ligjet dhe funksionon shteti ligjor vetem ateher zotrote mund te jemi aq komod e te deklarohemi edhe per ndrrim te emrit sepse ajo sipas meje eshte puna e fundit rreth kosoves ajo eshte deshire qe do te rregullohej edhe me referemdum e jo sipas qejfit te ndokujt te ndrrohen emra e te ndrrohen flamuj sipas qejfeve te individeve , e deri ateher duhet te punohet me shum ne jetesiminin e e shtetit.
sadik 5553 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-02-05, 18:37   #15
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim

nuk duhet shikuar emrin por ligjet e saj se pse ligjet e bejn shtetin ,e kush ju permbahet ketyre ligjeve mund te jetoi ne te se siq po thua ti atėher kosova duhet te jet shteti i parė ,shtet racist!
pra ne ket menyrė bejm te njejten gje sikur qe ben serbet qe deshen ti zhdukin te gjithė popujt nga egoizmi racist!
emrin e kosoves ne te ardhmen e shoh po ashtu por te bashkuar me shqiperi ku ne te do te jetonin te gjithė popujt pa dallim kombi por qe i permbahen ligjit "njė ligj per te gjithė" pra keshtu eshte e ardhmja e njė shteti moderrn me lirin dhe te drejtat njerzore ,pra njė e drejt e jona ėshtė edhe bashkimi me shqiperinė amė ,si vellezer qe i kemi,e atėher kush i permbahet ligjit si duhet pra ligjit shqiptar edhe pakicat e ndryshme mund te jetonin ne te !

pra keshtu e shoh une kosoven pse jo edhe me popuj te ndryshem sikur qe ka ēdo kund ne botė, perzirja e ngjyrave , mentaliteteve dhe religjioneve e ben jeten edhe me interesante, pra kjo do te ishte populli shqiptar ne Europė!
[/quote]

Nuk kemi te bejme me nderrim te emrit, kemi te bejme me ri-kthimin e emrit te dikurshem te "territorit te sotshem te Kosoves." Serbet dhe asnje minoretet tjeter qe sot jeton ne Kosove, as qe ishin ne Ballkan kur ekzistonte Dardania.

Ky emer (Dardania) nuk qenka brengoses vetem per minoritetet, qenka brengoses edhe per ata qe tashme zyrtarisht perfaqesojne zerin e minoriteteve. E kam fjalen per opoziten. Lideri I opozites, madje hapur ka kerkuar gjuhen serbe si gjuhe te dyte zyrtare ne Shtetin e Kosoves.


Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.